Budit romské děti do školy není součástí romské kultury

07. 10. 2011 | 10:03
Přečteno 18017 krát
Často žasnu nad tím, jaké blbosti si mohou lidi vymyslit. O jedné takové jsem se dověděl dnes v pondělí 3.října v článku Sen o romské straně redaktora Lidových novin Martina Weisse.

Jeho názor o romské straně jako snu celkem vzato sdílím. Ale protestuji o tezi, že by součástí kultury Romů bylo nebudit romské děti do školy. Dokonce jsem už slyšel o učiteli, který tomuto nesmyslu podlehl a v jakési opičí lásce sváží romské děti do školy, zatímco jejich rodiče vyspávají. Tomu učiteli jsem vzkázal, že nic neví o pedagogice, ačkoliv ji studoval. A na ty rodiče bych poslal policajty, protože ti rodiče ohrožují mravní výchovu svých nezletilých dětí.

Součástí kultury žádného národa, ani romského, nemůže byt lidské pochybení, kterým je neochota vstávat a připravit děti do školy. Totéž bychom mohli říci, že součástí té kultury je též „nepřizpůsobivost“ nebo „přizpůsobivost“ pravidlům hry. A to už se dostáváme mimo rámec seriózní debaty. Romové jsou plnohodnotný evropský národ, který čítá nejméně 9 milionů lidí. Že by i oni všichni…?

Takovéto a jiné „zaručené“ postřehy o charakteru národa a jeho kultuře jen zamlžují racionální debatu o skutečných příčinách problémů soužití Romů ve společnosti a společnosti s nimi a neumožňují přijmout ani racionální a efektivní prostředky k řešení.

Mrzí mne, že takovému pohledu podlehne jistě i jinak naprosto skvělý a rozhleděný redaktor celostátního deníku, jakým nepochybně je i Martin Weiss.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jarda napsal(a):

opět z dalších alibistických žvástů,že pane Stejskale?
07. 10. 2011 | 10:07

Targus napsal(a):

Jenže všichni ti, kteří žijí (a velmi dobře) z romského problému, začnou ječet, že na chudáky romáky nemůžeme hned s policajty. Oni by se nám chudáčci zapřeli na opačnou stranu a sabotovali by dál a ještě více výuku svých dětí.

Jinak po dlouhé době souhlasím s Karlem Holomkem. Posílat děti do školy je zákonem stanovená povinnost a za její neplnění jsou stanoveny sankce. Všem a stejným metrem.
07. 10. 2011 | 10:19

Drzá zrzka napsal(a):

Přece Vás od seriózní debaty neodradí článek jednoho redaktora.
Co považujete za skutečné příčiny problémů soužití Romů ve společnosti a společnosti s nimi?
07. 10. 2011 | 10:22

matů napsal(a):

Co zmůžou policajti,když rodiče spí a je zamknuto?P. Holomku jak pošlete na rodiče policajty,pokuste se o to,jen žvaníte a nic neudělate.
07. 10. 2011 | 10:25

ali napsal(a):

nějaký EU stát zavádí školu od 9 hodin, neboť "vědci zjistili", že brzké vstávání dětem nedělá dobře. Matky, rvoucí kočárky v šest či v půl sedmé s dětmi buď řvoucími nebo vypadajícími jako po dávce jakési drogy, jsou běžným úkazem. To nemluvím o letním času, který bůhví proč, je do konce října. Ale vědci mají dotace, tak vědcujou. V tom mají cikáni pravdu. No a pak v poledne už nestojí za to, do tý školy děti poslat. Ale nedělají to všichni Romové z toho výčtu 9milionů..nene, to bych si nedovolila tvrdit. Náhodou za svůj život jsem poznala už tři cikánské rodiny, co posílali do školy své potomky. Z jedné dokonce vyšel i matematický génius a šel na Matfyz. Chodil s dcerou do třídy. Dnes je z něj narkoman. Ale narkomani jsou i mezi bílími či fialovými, takže aby se někdo nechytl a nevynadal mi, že kopu jen do Romů..
07. 10. 2011 | 10:29

Al Jouda napsal(a):

To autor:
Můžete nám tedy sdělit alespoň 5 hlavních atributů cikánské kultury ?
07. 10. 2011 | 10:32

nowars napsal(a):

Budit jakékoli děti brzo ráno do školky a školy je největší marasmus doby.To neznamená nemít školu.Podle americké studie Děti které chodí do školy na devátou jsou vnímavější pozornější, a mají lepší výsledky.(jak překvapivé) Méně zlobí jak ve škole tak doma a dokonce zase chodí dříve spát. Ale režim nám nastavil pravidla a my se nad nimi ani nepozastavujeme.
07. 10. 2011 | 10:33

neo napsal(a):

nowars:

je to úplně jedno.

Podstatná je totiž délka spánku nikoli hodina kdy se vstává.
07. 10. 2011 | 10:41

Drzá zrzka napsal(a):

Budit děti do školy (případně je do ní dovést nebo odvézt) je součástí každého kulturního člověka, kterému není vzdělávání potomků jedno.
07. 10. 2011 | 10:43

ali napsal(a):

neo
dovolím si s Vámi mimořádně, ale opravdu mimořádně nesouhlasit.. :o)
07. 10. 2011 | 10:46

modrý edvard napsal(a):

neo má pravdu. když jdete včas spát, ráno se včas vzbudíte.
07. 10. 2011 | 10:46

neo napsal(a):

ali:

jak to tedy dělaj lidi co maj noční? Chodí spát v 7 ráno a vstávají ve 3 odpoledne?

Kdo by raději vstával na 9 tou do školy či do práce, tak by měl zkusit jít o hodinku dřív spát než obvykle a bude fit i na 8mou.
07. 10. 2011 | 10:53

ali napsal(a):

je známo, že někteří jsou tkzv. sovy a někteří skřivani. Takže někdo má spánek nejtvrdší mezi 4-7 hod ranní, někdo od půlnoci do 4 ráno. Myslím, že 9 hodina ranní na práci i školu je ideální čas. Když vidím, kolik dětí ráno vstává v 6 hodin, aby dojely do školy na půl osmou, je mi jich líto. Zvlášte prvňáčci. V osm hodin už jsou vlastně dvě hodiny aktivní, takže zákonitě v 9-10 přijde krize. A jako na potvoru je matika. A máš kouli. Jakto, že nedáváš pozor? Atd.........
Souhlasím s nowarsem..
07. 10. 2011 | 10:54

ali napsal(a):

neo
lidi na noční jsou už dospělí, tady mluvíme především o dětech..ty by měly mít školu od 9 hodin.
Jinak lidi na noční nesmírně obdivuji, nedokázala bych dělat noční směny..
07. 10. 2011 | 10:58

Eleshar napsal(a):

Ano, je to plnohodnotný evropský národ. Souhlasím s autorem. Nechť se tak s nimi tedy jedná, něchť se nepřiznávají jim větší práva než jiným národům a nechť se po nich vyžadují tytéž povinnosti jako po jiných národech, např. tedy posílat děti do školy. Věc, na kterou bych výplatu např. sociálních dávek navázal určitě a za kterou bych při neplnění děti nemilosrdně rodičům odebíral.
07. 10. 2011 | 10:59

Čochtan napsal(a):

"...Romové jsou plnohodnotný evropský národ,.."
1. Česky se to řekne cikáni, ne nějaké Read Only Memory.
2. To že cikáni staletí kočují Evropou, to z nich zdaleka nedělá evropský národ.
3. plnohodnotný ??? Proboha jaké hodnoty má a dává Evropě tohle etnikum ?
07. 10. 2011 | 11:01

Martin napsal(a):

Holomku seber si ty moudra a běž s nimi třeba do Kanady, tohle v ČR už nikdo poslouchat nebude. Je jasné, že cigán děcka do školy ráno není schopen vzbudit, když do časných ranních hodin huláká, nasává a všeobecně žije tu svou cigánskou kulturu a načež vstává v 11.
07. 10. 2011 | 11:03

Čochtan napsal(a):

"..9 milionů lidí. Že by i oni všichni..? .."
Všichni ne, ale hodně. Víc než hodně. Nejspíš kolem 95%. A to není "hodně", to je příliš.
07. 10. 2011 | 11:13

Drzá zrzka napsal(a):

Kdyby nebyla uzákoněna povinná školní docházka, kolik lidí by děti do školy neposílalo vůbec?
07. 10. 2011 | 11:17

Terry napsal(a):

Historický úspech: Marcel (16) ako prvý Róm dokončil 9. triedu! (http://vas.cas.sk/clanok/4242/historicky-uspech-marcel-16-ako-prvy-rom-dokoncil-9-triedu.html)_02. 07. 2011:

(chtěl jsem vložit citace z článku, ale byly "automaticky" odmítuty.

Publikace příspěvku odmítnuta, text vykazuje znaky spamu či jiného porušení Kodexu diskutujících.)
07. 10. 2011 | 11:31

Terry napsal(a):

"Tomu učiteli jsem vzkázal, že nic neví o pedagogice, ačkoliv ji studoval."

Romská škola? Pro učitele peklo! (http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/22152-romska-skola-pro-ucitele-peklo/):

a

Jaké to je, být učitelem v romské škole? Neuspěl jsem (http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/jake-to-je-byt-ucitelem-v-romske-skole-neuspel-jsem_192540.html):

Na vlastní kůži
Čtyřicet procent Romů nedokončí ani základní školu. Reportér TÝDNE, původní profesí učitel, si vyzkoušel, jaké to je, učit na romských školách v Ostravě. Zažil rvačky, hodně křiku a také se dozvěděl, že Masaryk měl "největší péro na světě". Z vyučování si odnesl pocit, že ve své roli selhal.
(konec citace úvodu článku)

Asi je mu taky třeba

"Tomu učiteli jsem vzkázal, že nic neví o pedagogice, ačkoliv ji studoval."
07. 10. 2011 | 11:37

v napsal(a):

nějaký EU stát zavádí školu od 9 hodin, neboť "vědci zjistili", ... Zavádi to Anglie a to kvuli dětem ze stejných zeměpisných šířek , jako pocházejí naši romové...
07. 10. 2011 | 11:41

Terry napsal(a):

Spanilá jízda na sever. Ministři jedou přemlouvat Romy (http://www.lidovky.cz/spanila-jizda-na-sever-ministri-jedou-premlouvat-romy-ppy-/ln_domov.asp?c=A100903_094432_ln_domov_pks)_ 3. září 2010:
Romské rodiny ze severních Čech čeká v pondělí odpoledne neobvyklá návštěva. Ministři Jaromír Drábek (TOP 09) a Josef Dobeš (VV) jim přijedou spolu se zmocněncem pro lidská práva Michaelem Kocábem vysvětlit, proč dostanou sociální dávky jen v případě, že pošlou děti do školy.

"Jedeme přesvědčovat romské maminky o tom, že zabijí dvě mouchy jednou ranou. Zachrání sociální dávky, což je samo o sobě pro jejich rodiny důležité, a zároveň investují do budoucnosti svých dětí," řekl LN Dobeš. Podle něj by měli rodiče dohlédnout na to, aby jejich děti chodily do poslední třídy mateřské školy a pak dodržovaly pravidelnou školní docházku. "Chceme seznámit lidi s tím, že není účelem brát jim podporu. Ale že chceme, pokud stát podporuje rodiny, aby se ty rodiny chovaly zodpovědně," sdělil LN Drábek.
(konec citace)

V době ekonomické krize jedou dva ministři Nečasovy vlády "rozpočtové odpovědnosti", šetřící každou korunu výdajů, spolu se zmocněncem pro lidská práva (za peníze daňových poplatníků!!) do severních Čech PŘEMLOUVAT (!!) romské rodiny, aby posílali své děti do škol (když už je u nás ta povinná školní docházka, že?) s pohrůžkou, že jim jinak nebudou vypláceny sociální dávky.

Jak asi ti naši politici "uspěli"?

Stále se musím smát páně Holomkovu výroku:

"Tomu učiteli jsem vzkázal, že nic neví o pedagogice, ačkoliv ji studoval."
07. 10. 2011 | 11:49

Čochtan napsal(a):

Terry máš recht ! Opravdu není možné vložit citát slovenského ředitele školy, kde se rozplývá nadšením nad tím, že po 30 letech se podařilo aby cikánský žák absolvoval devítiletku bez propadnutí.
Pane Stejskale, co má aktuelně.cz proti úspěchu cikánského žáka ?
07. 10. 2011 | 11:51

neo napsal(a):

Terry,

doporučuji filmový počin Bastardi.
07. 10. 2011 | 12:02

Drzá zrzka napsal(a):

Čochtane

házíte všechny do jednoho pytle? Zrovna tak jako mezi majoritou jsou žaci výborní a žáci podprůměrní, jsou takoví žaci i mezi Romy. Vezměme v potaz to, o kolik obtíží víc musel onen romský žák překonat oproti žákům druhým?(např. předsudky, nedostatečné zázemí a jistě by pár dalších našlo)
07. 10. 2011 | 12:08

ali napsal(a):

Terry
čistě pro vaší informaci: je úplně jedno, jakou barvu pleti (či etnicitu) má kultura nechtící budit děti do škol. V jejich etniku to nehraje pražádnou roli, a je fuk jestli je to etnikum bílé, hnědé či fialové.

Ale proč si přitom ještě nekopnou do Cigánů...

p.s. jen malá parafráze na můj příspěvek o romských příspěvcích..originál zde: :o)
čistě pro vaší informaci: je úplně jedno, jakou barvu pleti (či etnicitu) má žadatelka o Vámi uvedené příspěvky. V jejich výši či přiznání to nehraje pražádnou roli, takže žádají všichni, bílí, hnědí i fialoví.
Ale proč si přitom ještě nekopnou do Cigánů...
07. 10. 2011 | 12:08

Čochtan napsal(a):

Hloupá drzá zrzko,
kolikrát jsem tu už psal, že cokoliv tu píši o cikánech, se týká "pouze" té asi 95% části etnika ?
07. 10. 2011 | 12:10

Bim Bam napsal(a):

Nedávno jsem četl jakýsi příspěvek.Autor tam uvádí,že Cikáni jsou nezaměstnaní hlavně proto,že je podniky a podnikatelé nedokáží řádně zaplatit-hlavně pro jejich prácimilovnost a nadstandartní pracovní nasazení.
Úvaha pana Ing. Holomka bude asi jako vždy se stejného oboru ..
07. 10. 2011 | 12:20

Old napsal(a):

Neměl by se plnohodnotný evropský národ dokázat postarat sám o sebe.
Dokáží toto romové?
Není náhodou pro ně pohodlnější se "přitulit" k jinému národu-národům, ať se jiné národy starají, aby si své Romy-Cikány řádně uživili?
Je jasné, že nepostarat se mnoha příslušníkům romského plnohodnotného národu řádně o výživu, byty, lékařskou péči, kouření, alkohol, děti, kulturu, satelity, hrací automaty apod. by byla hrubá diskriminace a veliký rasismus.
07. 10. 2011 | 12:27

Old napsal(a):

Neměl by se plnohodnotný evropský národ dokázat postarat sám o sebe.
Dokáží toto romové?
Není náhodou pro ně pohodlnější se "přitulit" k jinému národu-národům, ať se jiné národy starají, aby si své Romy-Cikány řádně uživili?
Je jasné, že nepostarat se mnoha příslušníkům romského plnohodnotného národu řádně o výživu, byty, lékařskou péči, kouření, alkohol, děti, kulturu, satelity, hrací automaty apod. by byla hrubá diskriminace a veliký rasismus.
07. 10. 2011 | 12:28

Old napsal(a):

Omlouvám se, za dvojí zveřejnění příspěvku.
07. 10. 2011 | 12:29

český maloměšťák napsal(a):

Pane Holomku, asi už jste smířen s tím, že Vaše blogy využije luza k propagandě.
Obsah ji nezajímá.

Souhlas s Targusem - a a Vámi.
Dále jsou zajímavé myšlenky o začátku školního vyučování - zda 8.00 /dokonce i 7.00 není moc brzy/.
Osobní zkušenost mám takovou, že po několika měsících chození na hokejový trénink na 6.30 a pak do školy....jsem to vzdal. Stejně jako tři další.
Ale jeden vydržel - dotáh do až do 1. ligy, hrál i několik reprezentačních zápasů.

Od tédoby považuji lenost za svou první nejoblíbenější vlastnost.

Co takhle "zlatá střední ceta " ?
8.30 ?
:))
07. 10. 2011 | 12:30

Drzá zrzka napsal(a):

Čochtane,

kdybyste četl všechny mé příspěvky, věděl byste, že psát o mé hlouposti, je ztráta času. Tady už to každý ví. :o)
07. 10. 2011 | 12:31

Terry napsal(a):

Romské děti z Česka dělají kanadským učitelům těžkou hlavu (http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/185732-romske-deti-z-ceska-delaji-kanadskym-ucitelum-tezkou-hlavu.html)_1. prosince 2009:

Zaskočeni chováním romských žáků a jejich rodičů jsou učitelé ve školách v Kanadě, kam v poslední době odešly z Česka tisíce Romů. Romské děti se podle kantorů liší od ostatních přistěhovalců tím, že mnoho z nich nejeví o školu zájem a k učení se stavějí vlažně, mnohdy až podezíravě.

Překvapení učitelé je popisují jako žáky, se kterými se během své praxe nikdy nesetkali. Mnoho z nich prý nezná takové věci, jako je třeba školní zvonek.

„Řada z nich se pere se spolužáky, vykazují malou úctu k učitelům, nedělají domácí úkoly a často i na několik dní nedodržují školní docházku, a to i na základní škole,“ popsal deník nesnáze učitelů.

Zmínil případ, kdy jeden z Romů vysvětlil náhlou absenci své 14leté dcery tím, že už má věk na vdávání, a školu proto nepotřebuje.
(konec citace)

I v Kanadě jsou asi blbí pedagogové, kteří "nic nevědí o pedagogice, ačkoliv ji studovali".
07. 10. 2011 | 12:35

český maloměšťák napsal(a):

Už senašli i takoví, pane Holomku.

gaia napsal(a):
Kolemjdoucí (J.Š.)

no já toho Holomka též pochopila, že ti Romové zkrátka ty děti budit nebudou, že máme holt smůlu. Takže předpokládám, že diskuse tam bude skutečně výživná.
A včera se tu zas rozebíralo, že Palinová řekla, že se Obamovi nepostaví.
Nevím, jestli to byl záměr nebo ne psát takový dvojsmysl.

čeština má skutečně smysl pro to, něco ztratit v překladu.
07. 10. 2011 | 11:59
--------------------------------------------------------------------

Pokud ale gaia měla na mysli jen nešťastně zvolený titulek - omlouvám se jí.
Ale pokud se gaia zamyslí - co napsala ona - a kam /mnoho lidí si prostě Holomkův blog nepřečte - a vyjde z gaiiny - takto asi nechtěné implikace - že i sám pan Holomek přiznává, že buzení dětí - ráno, aby šly do školy - není součástíromské kultury.
Též se mi to stává. Nevědomky.

Gaio, myslela jste to asi dobře - ale výsledek dobrý asi není...
Co říkáte ?
:))

Obamovi se postaví. Palinová je furt ještě štramanda.
Jenže - Obama je černoch.
Takže TO Palinová ráda vzdá. /sousedi, soukmenovci a tak..../
07. 10. 2011 | 12:37

Terry napsal(a):

Cena za vytěsňování Romů ze škol: 18 miliard ročně (http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=715837):

Stát spočítal, že odstranění segregace na zdejších školách, za níž Česko dlouhodobě a tvrdě kritizují evropské instituce, by v následujících třech letech přišlo státní rozpočet až na osmnáct miliard korun ročně.
„Spodní hranice výdajů navíc ze státního rozpočtu je devět a půl miliardy korun ročně, horní pak osmnáct miliard," řekl Aktuálně.cz Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování, kde vznikla nedávno schválená vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2015.
Právě tento dokument předběžný účet za odstranění diskriminace ve školách předkládá.
Experti věří, že vynaložení miliardových částek by změnilo statistiky, podle nichž v Česku dvacet let od pádu komunismu nejchudší děti (většinou romského původu) jen zřídka dokončí běžnou základní školu a ještě méně často jsou k vidění na středních školách.
(konec citace)

Experti věří...

Werich (jako cisař Rudolf - "Kolikátej sme, Langu?" "Druhý, Výsosti, druhý."):

"My tady máme samé odborníky."
07. 10. 2011 | 12:39

Ives napsal(a):

všem nesouhlasícím, autorovi vtipu, editorovi a p. Holomkovi se předem omlouvám, ale prostě jsem nedokázal odolat:

- What’s the difference between cancer and a black man?
- Cancer gets Jobs
07. 10. 2011 | 12:41

český maloměšťák napsal(a):

Amaterský statistik Čochtan :

SPURNY 11.09

Čochtan napsal(a):
Pár orientačních čásel:
cca 3% populace v ČR tvoří Romové, žije jich zde cca 250-300.000
25% z celkového počtu Romů žije v Severních Čechách
21% z celkového počtu Romů žije na Severní Moravě
47% bytů obývaných Romy není vybaveno ani splachovacím WC
40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6,9 Romů
až 30% manželství v některých romských skupinách uzavírají příbuzní

6% romských žen poprvé rodí mezi 14 a 16 lety
19% romských žen poprvé rodí v 16 letech
až 4 interupce v průměru připadají na jednu romskou ženu
60% z dětí umístěných v dětských domovech je romské národnosti

přes 50% romských dětí se učí ve zvláštních školách
22% romských dětí propadá v 1. třídě
25% romských dětí ve věku 6-7 let je v pásmu verbální debility
56% Romů nemá ani základní vzdělání
32,7% Romů má základní vzdělání
8% Romů se vyučí v oboru
2,5% Romů má středoškolské vzdělání
0,8% Romů má vysokoškolské vzdělání

75-85% Romů je nezaměstnaných
60% Romů je nezaměstnaných déle než 3 roky
30% dospělých Romů se živí nelegálním způsobem
60% dospělých vězňů ve věznicích jsou osoby romské národnosti
75% se Romové podílí na kriminalitě (přičemž v některých lokalitách např. co se kapesních krádeží týká dosahuje až 95%)

30% pouličních prostitutek má romskou národnost
25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného

87% české populace vykazuje více či méně významné známky rasistického či xenofóbního chování ve vztahu k romskému etniku.

Některá čísla je nutné zvýšit. toto není nejnovější statistika a situace se spíš zhoršila.
11. 09. 2011 | 12:34
---------------------------------
Pane Čochtan - jak jste k těm číslům došel ?
Zvláště by mě zajímalo "....30% pouličních prostitutek má romskou národnost
25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného..."

To jsou osobní zkušenosti ? Pane Čochtan ?
A na straně produktivní výroby - či takříkajíc na postu správce ?

Ale neoodbočujte - doložte prosím "svá" čísla. Bez vulgarit, bez výmluv - tak jak je vám to vlastní, Herr Čochtan.
Nebo ne ?

P.S. Herr Čochtan - vaše matka vás porodila záhy ?
07. 10. 2011 | 12:42

Frauenberg napsal(a):

V souvislosti s "romskou otazkou" mi napada, jak by asi vypadal ciste Romsky stat, kde by byli Romove odkazani ciste na sebe. Byl by to zemedelsky, prumyslovy nebo stat zpevaku a tanecniku? Romu je v Evrope 9 milionu, ale neumim si predstavit, ze by mohli existovat sobestacne. Jsou zivotaschopni pouze za predpokladu, ze parazituji na vetsinove spolecnosti. Nechci hazet vsechny do jednoho pytle, znam i par slusnych Romu, ale velka vetsina zustane problemem vzdy.
07. 10. 2011 | 12:47

Old napsal(a):

v Romském státě by patrně moc Romů nezůstalo.
Všichni přece musí za obživou:
Sedláci na pole, lovci do lesa, rybáři na moře, dělníci do továrny,
úředníci do úřadu, lékaři do nemocnice, učitelé do škol.......

A Romové?
07. 10. 2011 | 12:52

Ives napsal(a):

Frauenberg, zkuste Kosovo nebo Palestinu. Představa p. Holomka jak líbá Merkelovou nebo Sarkoziho je úžasná...
07. 10. 2011 | 12:52

Miky napsal(a):

PRO Frauenberg .
Vy najivko !
Stát by byl živ z toho, co by jeho občané usilovně vydělali na herních automatech !
07. 10. 2011 | 12:58

občan napsal(a):

Pane Holomek, možná by bylo lepší, než neustále planě hovořit o cikánské kultůře a pod., vytvořit nějakou radu cikánu v ČR, která by bez vládních dotací sama řešila trestní oznámení na cikány, kteří porušují zákony ČR. Normální, bílí lidé pak pro neustálé žvanění a osočování různých cikánských a humanitárních aktivistů, už mají strach podávat trestní oznámení, protože cikáni u nás, jsou jak utržení z řetězu a pořád vřeští o diskriminaci a tím budí obrovskou nenávist vůči sobě. Každý by pak chtěl nějaké konečné řešení. Je zajímavé, že v Polsku žádné problémy nemají, právě naopak. K nám zajíždí mnoho polských cikánu, obchodníku a řemeslníku a nikdy s nima nejsou problémy. Te cikánské radě by mohli lidé posílat stížnosti a oni by tu kterou stížnost v rámci možnosti prošetřili a poslali trestní oznámení, případně by těm cikánům domluvili. Myslím, že by to hodně pomohlo k uklidnění. Zhovadilou vládu nejde donutit, aby se chovala k cikánům stejně, jak k ostatním a tak, myslím, že úmyslně vytváří mezi lidmi pocit, že za vše mohou cikáni a svou frustraci vybíjejí pak na cikánech, místo, aby nadávali a útočili na hlavní gaunery v ČR, tj vládu mafiánů a korupčníku z trojkoalice, která za hodinu rozkrade více, než cikáni za 1 000 let.
07. 10. 2011 | 12:59

Mard napsal(a):

Součástí romské kultury je asi psaní blbostí na blog....
07. 10. 2011 | 13:00

Ives napsal(a):

Občane, bez kultůry a demogracie to opravdu nejde, souhlas
07. 10. 2011 | 13:02

Občan napsal(a):

Pane Holomku,
a co kdyby, místo toho zoufalého učitele, kterému se posmíváte, chodily budit "nepřizpůsobivé" občanské pořádkové hlídky, složené z Cikánů?
On by se ten učitel na to taky rád vyfláknul, protože ZA SVÉ, ze svého žebráckého "platu" dotuje lenochy, jejichž děti by ve škole jinak neviděl.
Říkáte, že byste na ty líné "rodiče" poslal policajty. A PROČ to neuděláte, když víte o takových případech? KDO to má udělat ZA VÁS? A PROČ by to měl někdo vůbec dělat ZA VÁS? Abyste "před svými" zůstal hezký???
07. 10. 2011 | 13:24

Albreg napsal(a):

Ano, děti do školy na 9 hod., ale na kolik by měli chodit do práce rodiče, kteří děti do školy vodí?
07. 10. 2011 | 13:26

český maloměšťák napsal(a):

občan
Todle jsem psal panu Holomkovi už před 2 roky. Ale měl jsem na mysli "lokální rady".
Protože ta centrální - no, jak to jen sdělit....
Prostě na tu by nešlo vidět. A podle mě by byla nákladná - neefektivní.
Prostě cikáni by měli začít se samosprávou u sebe. V rámci jejich norem - ale v souladu s obsahem českého práva./schválně píšu s obsahem - skutečnost je velmi tristní/.
Potřebují své lokální mluvčí - vůdce. A neměli by to být jen aktivisté. Měli by schopni být formulovat a vykonávat také dlouhodobén strategie.

Je smutné, že není žádný výstup ze společného sezení ministra vnitra, průmyslu a obchodu, spravedlnosti, místního rozvoje, zemědělství, školství, dopravy, kultury, financí a práce a sociálních věcí.
Podle mě Nečas ani žádné takové sezení, které by mělo řešit situaci nejen na Šluknovsku...nevyvolal.
07. 10. 2011 | 13:28

Vandal napsal(a):

Holomku

tentokrát s tebou souhlasím, až na jedno, a to, že "romové jsou plnohodnotný evropský národ".

Indické etnikum, které po sedm staletí kočuje Evropou a které není schopné dodnes přijmout evropské hodnoty, je "plnohodnotným evropským národem" ?????? Copak jste takového za těch sedm století dokázali? Holomku, plnohodnotný národ vytváří hodnoty, co vytváříte vy? Děkuji za kompletní výčet.
07. 10. 2011 | 13:50

Pepa Řepa napsal(a):

Budit romské děti ráno do školy není součástí romské kultury, tvrdí Weiss.
Že jsem tak smělý, pane Holomku, smí se ráno budit dospělý Cigán do práce?

Pokud jde o národnost prostitutek, přimlouval bych se za blog "Šlapky" která dříve kydala hnůj a nyní žije v městě malém na zasloužilém odpočinku.
Která jiná ví, kolik je prostitutek cigánského původu, než tato zkušená mužena.
07. 10. 2011 | 14:04

Find healahi napsal(a):

Některá cikánská děvčata jsou docela hezká a když dodržují alespoň základní hygienu, jako JUDr. Eržika Verešovic, tak se na ně i dá dívat.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Cik%C3%A1ni
07. 10. 2011 | 14:18

český maloměšťák napsal(a):

Škoda , že nemá blog Pepka Řepka /umělecké jméno starého prostituta z E 55/.
Ten /ta/ by nám jistě byla schopna zprostředkovat pocity - jak je vstávání náročné.
Po kopancíh a úderech bejsbolovou pálkou.
Neb nenosí svému cikánskému pasákovi tržby.
Již řadu let.
A almužny z hrdosti /podivné, že ?/ odmítá. Naposledy od českého maloměšťáka. Neuvedl(a), kde na E 55 začíná každého jitra svou bezútěšnou a neefektivní šichtu /auta se jí vyhýbají obloukem - neb už nepůsobí ani humorně - jako zombie je spíše strašákem, než lákadlem/.
A tak český maloměšťák dal svou almužnu raději malému blonďatému holomkovi - který si koupil lízátko a jsa takto uspokojen, nebude chudáka Pepku Řepku doprovázet pomocí šutrů a plivanců na její nelehké cestě - po šichtě - ke svému pasákovi - s ještě nelehčejším koncem /denní vyúčtování v podobě šesti kopanců a nělolika úderů bejbolovou pálkou/
(pak Pepka sedá k ukradenému noutbůku a v pláči plodí své brepty ....ulevuje tak své bolavé duši)

Pomodleme se za Pepku Řepku....nic víc nelze udělat. Hrdost ji brání přijmout almužnu....je to chudák (čka). Sedá jí to na ...eh, dobře , nazveme to s trochou nadsázky - mozkem.
Všude vidí jen samé šlapky a hnůj....

Pepko - zítra jdeš na šichtu též ?
07. 10. 2011 | 14:37

Lava napsal(a):

Vyučování od 9 hodin je sice fajn, ale rodiče, kteří většinou oba pracují, by stejně museli ráno dát děti do družiny, takže výsledek by byl nula. Je pravda, že pro Romy by to výhoda byla, otázka je jestli i to pro ně není příliš brzy. Možná by pomohlo posunout začátek na jedenáctou? To už bývají vzhůru.
07. 10. 2011 | 14:53

Pepa Řepa napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
"Neb nenosí svému cikánskému pasákovi tržby".

Příspěvek typického rasííísty a xenofoba zdůrazňující etnicitu pasáků jako kdyby nebylo jedno, zda je pastýř českého či cigánského původu.

Proč jen Vy-Tencokydal Hnůj-Šlapka-Český maloměšťák máte neustálou potřebu se pejorativně vyjadřovat o naší menšině jako o pasácích prostitutek?

Styďte se, rasííííísto.
A proč se tak bráníte přiznat se k předchozím nickům i činnosti i zkušenostem, kterými jste se tady chlubil? Čístému vše čisté.
Každý si musíme opatřit prostředky na obživu.

Pane Holomku z příspěvků tohoto typického xenofobního rasííííísty si nic nedělejte.
Všichni Češi nejsou takoví.
07. 10. 2011 | 14:58

Kvakin napsal(a):

Pane Holomku, asi mne označíte za stalinistu, ale národ býval definován těmito znaky: jednota území, jazyka, charakteristické společné rysy hmotné a duchovní kultury a vědomí společného dějinného prožitku. Když toto Stalin formuloval, Židé neměli ještě své území, ale jako na národ - i když rozptýlený - se na ně hledělo. Dnes již své "národní" území mají, i když většina Židů žije nadále mimo toto území. I s přihlédnutím k tomu se v posledních letech přijalo, že národ je vlastně (a nebo také) vymyšlenost, že prostě určité etnikum chce být národem, prohlásí to o sobě, tlumočí to ostaním a přes různé stupně vystupuje po vzestupné linii svého sebeurčení, končícího třeba národněstátní samostatnou existencí. Slováci se neztotožnili s konceptem být haluzí jednoho národního kmene československého, etablovali se jako národ žijící v jednom státě, později ve federaci s Čechy, až se emancipovali jako národ požívající státní samostatnosti. Moravané, historicky v raném středověku pokročilejší než Češi (Bohemané), o národní sebeurčení neusilovali a přijali (možná) Palackého koncept Čechů v Čechách a Moravě. A nyní pane Holomku, mi řekněte, proč jsou podle Vás Romové devítimilonový evropský národ. Hlásí se snad významná část osob, které nazýváte (nevím zcela proč) Romy, k romské národnosti ? Kde jsou romští národní buditelé, kteří kde můžou, tam přesvědčují o výtečnosti romského národa a nepřetržitě vyzývají jiné národy, aby romský národ respektovaly a přijaly do rodiny plnohodnotných národů ? Anebo jsou těmito národními vyslanci a obrozenci ti různí šíbři, o nichž Vy sám víte, že reprezentují buď jen sebe sama nebo nanejvýš nějakou širší rodinu či klan, takže je vedlejší rodina či klan by si o ně ani neopřela kolo ? Vím, pane Holomku, že Vy na příspěvky pod Vašimi blogy nikdy neodpovíte, raději si popláčete, trpkost vyjádříte a protože sdělená bolest je už jen poloviční, tímto pro Vás končí; ale aspoň se nad tím zamyslete a sám sem napište, proč jsou Romové devítimilonový evropský národ (úplně stejný jako jiné evropské národy ?).
07. 10. 2011 | 15:11

Pepa Řepa napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):

30% pouličních prostitutek má romskou národnost
25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného
6% romských žen poprvé rodí mezi 14 a 16 lety
19% romských žen poprvé rodí v 16 letech
P.S. Herr Čochtan - vaše matka vás porodila záhy ?
--------------------
Myslím, že už to s rasíííísmem přeháníte, kolego!
Fuj! Fuj! Fuj!
Co je na tom špatného, kdyby byl pan Čochtan z Mníšku, odložené dítě cigánské matky, jak se zde, zcela evidentně snažíte naznačit?

Hezky jste se vybarvil.
07. 10. 2011 | 15:13

SuP napsal(a):

Lava -
Tady jde o děti, jejichž rodiče většinou oba NEPRACUJÍ.
Rodiče, kteří oba pracují, nemají s odchody svých dětí do školy v jakémkoliv čase, pozdějším, než je jejich odchod do zaměstnání.
07. 10. 2011 | 15:21

SuP napsal(a):

..problém...
07. 10. 2011 | 15:23

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa

Ano - jsem hnědý, probarvený Rom, koktám, nosím hakenkrajc, volím Balbínovce, uznávám jen řepku ....a miluji Čochtana - neb je z cikánské matky.
My etnocenristé držíme spolu .
Vy ne ?
:---()

Jinak - pokud byste neměl mozek paralyzovaný pravidelnou bejsbolopálkolečbou /motivace k efektivní práci/...zjistil byste, že onu "statistiku" sem /na blogy/ umístil amaterský statistik Čochtan von Tschechei und Bayern. Pod blog pana Spurného.
Snad večer - po šichtě /znovu opakuji - jsem ochoten vám dát almužnu - a vy se tak vyhnete svérázné výchově k pracovnímu výkonu ze strany vašeho pasáka/....zkuste...přemýšlet /dávám tomu 6 % naději/

Apropo - nevíte proč Čochtan vždy zmizne ? Když je mu sejmut převlek ?
To přece není rytířské...todlencto....
/hmm...asi ale není ani rytířské vkládat někomu do klávesnice to, co nikdy nenapsal, že ? (zdravím ZB a ZB, také druhy ve zbrani...)

Maucta.
/proč tolik citoslovců - nervy - anebo důsledek obzvláště vypečené motivace k efektivní práci ?/
07. 10. 2011 | 15:24

Pepa Řepa napsal(a):

český maloměšťák

Vidím, že na Vás musím-při Vaší inteligenci- pomalu.
Tedy ještě jednou.
Proč pod statistiku o porodech cigánské menšiny v době rozpuku připojujete -Vaši vlastní-větu?

"P.S. Herr Čochtan - vaše matka vás porodila záhy ?"

Mít cigánskou matku, je něco potupného, něco co člověka devalvuje?
Proč tím chcete kolegu Čochtana-duši čistou- v očích ostatních devalvovat?
Uvědomujete si-aspoň někdy- jaké pitomosti píšete, jak jste nekonzistentní, jak si protiřečíte?

Budu rád, když mně to-při Vaší pověstné bystrosti-vysvětlíte.
:-)))
07. 10. 2011 | 15:37

Buhehe napsal(a):

Pane Holomku -
Panelák kde město ubytovává Vaši etnickou skupinu mám od vchodu vzdálen cca 60 m.
Cikáni odtud vylézají mezi 10-12 hodinou.Často jsou doprovázeni dětmi do cca 10 let věku-patrně mají celoroční prázdniny....
07. 10. 2011 | 15:42

Čochtan napsal(a):

Pane Holomku,
cikáni nejsou plnohodnotný evropský národ, protože do evropské kultury vůbec nic nepřidali, kromě cimbálovky s čardášem. Jako interpreti maďarské muziky jsou schopní. Jenže to je vzhledem k tomu, co nás stojí peněz a lidských zdrojů (ve škole a policii), kolik škod nadělají, ... příliš málo. S obrovskou radostí bychom se vzdali cikánských houslistů, kdyby za to zmizelo celé vaše etnikum. Páně Stejskalova kardiologa se to samozřejmě netýka, jo a Radka Horvátha taky ne, ale "zbytek" ať už konečně táhne ! Všechno dřív nebo později skončí, a pobyt cikánů v naší zemi proti naší vůli taky. Dostali jste příležitost a zneužili jste ji. Tak KONEC !
07. 10. 2011 | 15:58

Jana napsal(a):

Mám mezi Romy spoustu přátel, kteří jsou úžasní lidé žijící podle norem, které jsou "všeobecně uznávané" (mají práci, vychovávají dobře své děti,jsou skvělí partneři atd.) Je smutné, že jsou donekonečna jsou vystaveni "posměchu" za svůj původ, že jsou jim přisuzovány vlastnosti a degradováni pod svoji úroveň. Každý jsme nějaký - nechci na tomto místě obhajovat všechny Romy... Jen chci říct, že jsou mezi námi Romové, kteří si urážky ani přinejmenším nezaslouží. Kdyby si každý při svém někdy až trapně zoufalém komentování všeho týkající ho se "romské problematiky" zamyslel alespoň na chvíli nad těmi, které neprávem odsuzují...možná by volil jiná slova. Myslím, že nikdo nemá rád, když se věci zobecňují...když přisuzují cizinci Čechům nálepky, se kterými se nechceme všichni ztotožňovat. Mimo jiné pan Holomek si jistě zaslouží lepší úctu ke své osobě, než komentáře v duchu hospodských vtipů o Romech. Nemám ráda tyto diskuze, protože sami o sobě vypovídají o úrovni a "malosti" průměrného českého občana...
07. 10. 2011 | 16:14

fotr.002 napsal(a):

Vyzývám všechny špičkové romské lékaře, vysokoškolské profesory, všechny romské herce, všechny romské reprezentanty v ledním hokeji, nebo kopané. Vyzývám všechny slavné romské hudební skladatele, vynálezce, sochaře a malíře. Sjednoťte se a udělejte už konečně něco pro romskou mensšinu. Sraz zítra v 17.00 v telefonní budce v dolní části Václavského náměstí.
07. 10. 2011 | 16:24

minatomirai napsal(a):

Vyučování od 9 hodin je sice fajn, ale rodiče, kteří většinou oba pracují, by stejně museli ráno dát děti do družiny, takže výsledek by byl nula.
-------------------------------------------------------------------------------
Ve většině civilizovaných zemí se pracuje také od 9 hodin, takže družina není potřebná nebo je doma nejaká hospodyně u majetnějších.To jenom tady se každý žene do práce nejenom neumytý, ale na šestou! A potom spěchá domů do paneláku. To naprosto nechápu a asi nikdy nepochopím.

cikáni nejsou plnohodnotný evropský národ, protože do evropské kultury vůbec nic nepřidali, kromě cimbálovky s čardášem.
-------------------------------------------------------------------------------
To úplně stačí, druzí nepřidali ano to. Co takoví Lotyšci nebo Estonci? Ti nepřidali ani to.

Jinak vstávat brzo je proti biologickému rytmu, jenom tady se budí pacienti v nemocnicích v pět ráno, aby sestry stihly odběry ve své směně. proč to nemůže udělat další směna, protože laboranti začínají také v šest ráno, aby ve dvě mohli jít zpět do paneláku. Jako u blbů.
07. 10. 2011 | 16:25

SuP napsal(a):

fotr.002 -
V který? Jsou tam 4.
07. 10. 2011 | 16:50

Čochtan napsal(a):

minatomirai
1. co ty víš o Lotyších a Estoncích ? Nic. Co víš o jejich kultuře ? Nic.
2. Lotyši a Estonci žijí na svém území, ze své práce a za své peníze.
07. 10. 2011 | 16:51

Čochtan napsal(a):

Jano, spoustu přátel ? A kde´s je vzala ? Já moc cikánů, kteří by byli i kvalitní lidi neznám. Napiš nám víc o nich ! Kde žijí, co dělají, jak se jmenují, kdy sis je vymyslela,...atd.
07. 10. 2011 | 16:53

fotr.002 napsal(a):

Klára Samková Veselá a doktor Ščuka nepřijdou. Už něco mají. Takže to padá. Kvůli jednomu člověku tu budku pronajímat nebudem.
07. 10. 2011 | 16:57

fotr.002 napsal(a):

Inženýr Holomek jede takhle navečer svým vozem v Brně po Bratislavské, když v tom píchne. Nedá se nic dělat, zvedne auto na hever a začne klíčem odmontovávat defektní kolo. V tom přiběhne asi čtrnáctiletý rom, vezme cihlu a začne mu mlátit do předního skla. Co to děláš člověče, zakřičí na něho inženýr Holomek. Demage, ty kola a já autorádio...
07. 10. 2011 | 17:01

Pepa Řepa napsal(a):

Čochtáne
vím o jednom z koreanistiky, jde na Cambridge. Je z děcáku, bystrej kluk.
Tuhle šel u nich přes náměstí, kde se rozvalovalo parta soukmenovců.

I já jsem se bál, napsal na Facebook.
Až dostuduje, nebude se k soukmenovcům hlásit. Vůbec se mu nedivím.
07. 10. 2011 | 17:04

aga napsal(a):

Z pohledu nějakého mimozemšťana by byla svébytná romská kultura a její přínos civilizaci možná hodnocena kladněji, než svébytná kultura plnohodnotných evropských národů, většina jejichž příslušníků se živí přesunováním jinými šmoky vyrobených šuntů z jedné hromady na druhou a po této kreativní dřině a pak čučením na bednu nebo řvaním na fotbale. Čímž nechci říct, že je v pořádku, když jedna skupina magorů případně parazituje na druhé skupině magorů. Na těle planety pak parazitujeme všichni, ale bílí víc.
07. 10. 2011 | 17:05

Elena napsal(a):

Autor blogu a ucitel ,na slova ktoreho autor upozornuje, pletu si vyznam:
civilizacia a kultura
civilizacia, je suhrn pravidel, povinosti , ktore musia byt dodrzavane ludskou spolocnostou , kazdym jednotlivcom aby bolo docelene svobodne, bezpecne a pohodlne suzitie,

kultura , cinost o ktoru sa treba usilovat, starat sa o dusevnu kulturu: umenie, hudba, literatura, poezia, jazyk, nabozenstvo, vedomosti .
Bez civilizovaneho spravania sa , teda dodrzavanie spolocensky stanovenych pravidel, je obtazne dosiahnut kulturne hodnoty.
07. 10. 2011 | 17:33

007 napsal(a):

Pane Holomku,o tom,že romské matky nerady budí své děti do školy,nebot dítě se má vyspat,mluvil 12.9.2011 váš předák,veterán romského hnutí, Jan Šipoš v nezkrácené verzi rozhovoru pro Lidové noviny.
07. 10. 2011 | 17:58

Elena napsal(a):

pre pana autora blogu, pana ucitela a kazdeho kto ma zaujem vediet aky je rozdiel medzi pojmami civilizacia a kultura:
http://www.jansokol.cz/cs/n-v-civilizace.php
Cesky vedec Jan Sokol.
Tieto dva vyznami su spojena nadoba, jeden bez druheho neexzistuju su jeden druhemu podmenene. Pritom tak rozdelne.
07. 10. 2011 | 18:02

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Já hodnotu pana Čochtana - coby člověka - nějak devalvuji ?
Vy byste si snad pana Čochtana přestal vážit - kdyby spadal do kategorie "cikán povitý nezletilou matkou" ?
To ale nesjte moc věrný kamarád...(nebo vy nepatříte mezi ty vaše "ostatní"....)...to není tedy moc rozumné, ani logické...todlencto

Divná logika.
Vytýkáte tak implicitně sám sobě....ne maloměšťákovi - který se jen táže...a vůbec by nepovažoval pana Čochtana za někoho nižčího - kdyby odpověděl " Ano".
/bylo by to sice paradoxní - neb by sám pro sebe žádal deportace, tvrdé zacházení...ale že by se tak v mých očích ještě více snížil ?

Ostatně - co mi je po jeho matce, že. Snad jedině, kdyby narušila tu jeho statistiku - vycucanou z prstu.

Maucta.
/bejsbolopálkoléčba asi byla včera jo na pořadu dne, co ?/
:)))
07. 10. 2011 | 18:07

af napsal(a):

Spíš etnická skupina, která se nějak hodně rozmnožila, než národ. Ale to by snad ani tak nevadilo... Nejsou to ani největší zloději, ti jsou úplně jinde...
I na dálku by mi vadil neskutečný nepořádek, odpadky všude kolem (Košice - Luník). Nedomluví se, že by to házeli aspoň na jednu hromadu. Na Balkáně to někde nebylo o tolik lepší, my jsme ale nikdy nebyli Balkán.
Na blízko by mi vadil hluk, protože pochopitelně musím dělat a spát.
Alkoholismus, drogy od kouření k horším. Ale nikdo je přece k tomu nenutí, ani ta bída určitě ne!
Děti do školy, ano. Jenže jestli se kvůli nim nemůže normálně učit, tak je to problém.
Můžou být třeba i milé a ani škola není nic ideálního, ale jestli obtěžují nebo nedělají nic, tak jak k tomu učitel(ka) příjde.
Stačil by přiměřený zájem rodičů. Úkoly by měly jít dělat třeba i v prostředí ubytovny, tak aby u toho nemusely sedět moc dlouho. Ale to ony asi nesedí...
Do práce i do školy se chodí zásadně ráno když to jde, a to je pořád spíš výhoda. Není to nepříjemný směnný provoz. Do práce třeba od sedmi, do školy zásadně od osmi. Nejdřív práce, pak občas i chvíle zábavy, ale normální člověk nemůže zábavu moc protahovat.
07. 10. 2011 | 18:10

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo,
v tom to bude. Cikán, který zvládl se stát normálním slušným člověkem, to neměl lehké. Proto většinou přetrhal veškeré vztahy s cikány, aby ho nestrhli zpátky.
Proto ho taky jako cikána vůbec nevnímáme.
07. 10. 2011 | 18:11

Elena napsal(a):

prosim si vsimnut, ze poem civil, teda sinonym slova občan,
civilizovanost je postavena na obcanskom principe nie na narodnostnom,

obcianske pravidla pre vsetkych su rovnake, kazdy kto dostane obciansku prislusnost je poviny dodrzavat stanovene pravidla občana krajiny, spolku bez rozdielu narodnosti.

Obciansky princip spolocnosti pochadza zo starogreckej staromskej civilizacie, v ktorej zily a jej občanmi boli , desiatky narodnosti.
07. 10. 2011 | 18:11

Bobina Hulajdová napsal(a):

..a kdo by cikáňata budil když Eržika v 10 hodin ještě chrápe?!
07. 10. 2011 | 18:13

stehno napsal(a):

Bohužel již od malička jsou vychovávánni k neúctě k dodržování zákonů a to nejen "externí" školní docházkou, od malička jsou jim vštěpovány xenofobní názory vůči gadžům. Pocházím z města, kde se jim radši každý velkým obloukem z důvodu o vlastní bezpečnost vyhne.
Nedávno jsem šel dopoledne přes hlavní náměstí, všude samí mladí invalidní důchodci v nových ryflích nebo černých tesilkách s bílými košilemi, nagelované vlasy, pálili jedno marlboro za druhým. Já v roztrhaných ryflích jsem si na propustku z práce ( hneproplacených hodin mám jak na kostele) běžel koupit od trhovce cuketu za 10,- Kč.
Připadal jsem si diskriminovaný.....
07. 10. 2011 | 18:13

Elena napsal(a):

oprava. starorimskej
07. 10. 2011 | 18:14

af napsal(a):

A ještě něco. Jak je možné, že si někde sami zničili domy ve kterých sami bydleli. To je skutečně neskutečné. To žádný národ nikdy a nikde nedělal, tak opatrně s národem.
07. 10. 2011 | 18:14

ého dženo napsal(a):

fotr.002
Klára Samková je veselá jen s malým v. Od té doby co se rozvedla s Ivanem Veselým, který její těžce vydělané peníze strkal do svého "džena".
Vždy se tvrdě bránila proti nařčení, že by byla cikánka.
07. 10. 2011 | 18:19

ali napsal(a):

Rumunští Romové pronajímají v Paříži své dcery za 3,5 miliónu korun
6. října 2011 15:09
Zlodějů drobného zboží a kapsářů v Paříži stále přibývá. K nárůstu této vrstvy společnosti přispívají značně rumunští Romové. Tvrdí to francouzský ministr vnitra Claude Gueant, podle jehož vyšetřování nezletilé romské dívky z Rumunska páchají trestnou činnost, ale nemohou být za to trestány kvůli věku. Gang stojí nájem jedné takové dívky 3,5 miliónu korun ročně.
Ministr Claude Gueant tvrdí, že gangy ale na pronájmu obrovsky vydělají, neboť dívky jsou zaměstnány téměř nonstop od rána do večera každý den v roce. Za rok nakradou mnohonásobek své nájemní hodnoty.
07. 10. 2011 | 18:35

Snadtakhle napsal(a):

Evropa je v krizi. Morální i hospodářské. Je nutno šetřit, korupce však požírá všechny volné prostředky. Na cikány také nejsou peníze, všechny volné sežerou darebáci z nejrůznějších začleňovacích organizací v rámci rozvětveného etnobyznysu. Nejlépe by tedy bylo se cikánům omluvit, konečně je přestat cpát do věcí, které sami absolutně nechtějí a odmítají (jako je mimochodem vzdělání nebo pravidelná práce) a říci jim - už pro vás nemáme ani korunu, jste volní, běžte, kam vás nohy ponesou...
07. 10. 2011 | 18:38

minatomirai napsal(a):

Čochtan:co ty víš o Lotyších a Estoncích ? Nic. Co víš o jejich kultuře ? Nic.
--------------------------------------------------------------------------
Čardáš a cimbálku nevymysleli, takže žádný civilizační přínos z jejich strany, na rozdíl od cikánů, se nekonal. Strauss si vybral cikány a ne Lotyše ke svému dílu; Pali, Saffi a Czipra nejsou estonská jména, když jsme u Estonců, pokud vím.

Čochtan: Lotyši a Estonci žijí na svém území, ze své práce a za své peníze.
----------------------------------------------------------------------------
Cikáni také, navíc kulturně obohatili přinejmenším hudební svět. Navíc rozumí koním, což není také k zahození. To neumí ani Lotyši, ani Estonci.
07. 10. 2011 | 18:39

český maloměšťák napsal(a):

ali
Šikovné dcérečky...
U nás se s nezletilci bílé občané nijak nemažou.
"...Osamělá a zklamaná životem, především však muži! Takové pocity pravděpodobně sžíraly Romanu Z. (36), která v Širokém Dole v pátek podle vyšetřovatelů uškrtila a pobodala své čtyři děti. Nato se šla sama podřezat a oběsit. Zřejmě dostala zkrat. Často se stěhovala z místa na místo, krachoval jí jeden vztah za druhým, údajně ji pronásledovala sociálka a hlavně strach, že děti, o které podle sousedů vzorně pečovala a milovala je, nezvládne uživit a přijde o ně...."

Co myslíte - bylo by košer napsat :
" Bílé matky v České republice vraždí své děti" ?

Cože ? Jo - že v Blesku.....

Jinak si přečtěte blog a můj vstup 07. 10. 2011 | 12:30 .
Docela dobré zrcadlo.
Které tímto rozbíjím.
Tedy - howgh.
07. 10. 2011 | 18:44

Juchelka napsal(a):

Je nutno zařadit praktické vyučovací obory.
Např. jak uškttit slepici.Jak vyzvat opilce k bleskovému sexu.Jak zvítězít nad herním automatem .Za kolik se dá prodat kanalizační poklop...
07. 10. 2011 | 18:46

Hans napsal(a):

Tak jděte tam kde to součástí kultury JE!
07. 10. 2011 | 20:08

Kanalnik napsal(a):

problem je predevsim v nastaveni systemu, ve kterem spolecnost pracuje; clovek ma vstat, az se sam probudi

buzeni do prace, do skoly apod. casne rano je nefyziologicke a odrazi se na zdravi cloveka
07. 10. 2011 | 20:11

dzefo napsal(a):

Podla mna su cesi rasisti s nazormi za ktore by sa nemuseli hanbit ani tie najvacsie svine z SS (tym myslim samozrejme 95% cechov co pisu pod tento blog).
07. 10. 2011 | 20:55

Greg napsal(a):

Co porad mate proti Romum ?
Maji uplne stejne uvazovani jako nasi politikove.
A to jest : Nac pracovat - kdyz clovek muze lepsi penize ukradnout ?
07. 10. 2011 | 21:12

Občan napsal(a):

Doporučuji prostudovat si výroční zprávy této chanovské školy:
http://www.zschanov.cz/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=2&Itemid=5

Zejména věnujte pozornost charakteru školy, přístupu rodičů a absenci žáků.

Pane Holomku, Vy jste ty výroční zprávy asi nečetl, že. Protože jinak byste nemohl napsat to, co jste napsal. Zejména tu posměšnou poznámku na adresu zoufalého učitele, osobně svážejícího děti do školy.
07. 10. 2011 | 21:21

stehno napsal(a):

ad:
pro:
"dzefo napsal(a):
Podla mna su cesi rasisti s nazormi za ktore by sa nemuseli hanbit ani tie najvacsie svine z SS (tym myslim samozrejme 95% cechov co pisu pod tento blog)."
Děkuji, tím co od Vás cituji v záhlaví jasně dáváte najevo, co si myslíte o většinové populaci, není mezi námi oněch 95 % rasistů , ale máme jen prostě s nimi špatné osobní zkušenosti, jsame obviňováni, napadáni, je nám nadáváno,,, hold, když dojdou argumenty, tak následuje agrese a neochota vézt dialog. Ono to je vidět u většiny jiných blogů, kde se postpně názory polarizují a končí to politickými nebo vulgárními nadávkami. Váš i na mě příliš tvrdý komentář je toho příkladem.
07. 10. 2011 | 21:23

JS napsal(a):

Učím 17 let na bývalé tzv. zvláštní škole a všem, kteří si myslí, že jsou "Romové" plnohodnotný evropský národ, bych přála strávit na naší škole byť jediný den...
07. 10. 2011 | 21:24

Čochtan napsal(a):

Tak co tě tu ještě drží, dzefo ? Naše peníze, že ?
07. 10. 2011 | 22:09

Koky napsal(a):

Za 800 let nepochopili, že tady to funguje jinak než v Indii. Že bohatství lidí se tu neodvozuje od počtu vykradených peněženek, ale od tvrdé každodenní práce. Takže my se změny v jejich chápání určitě nedožijeme, i kdyby Kocáb se Stehlíkovou čardáš v pekle tancovali.
07. 10. 2011 | 22:12

Jana napsal(a):

Čochtane, nemám důvod si někoho vymýšlet ani psát jména mých přátel. Jsou to lidi nejen z České republiky. Kde jsem je poznala? Když nehledáš "protivníky" a mluvíš s lidmi bez předsudků, tak to není zas takový problém se setkávat s lidmi různých kultur a národností. Pokrytectví mi ovšem připadá to, když "Cigána nevnímáme jako Cigána" jak píšeš, protože se odtrhl od svého okolí. Nevidím důvod proč by se lidi museli "trhnout" od svého původu, jen proto, aby se zavděčili ostatním. Sama bych nechtěla, abych byla nucena popírat to, že jsem Češka. Ve finále ať je to jak chce, Romy většinou okolí definuje na základě vzhledu, takže jejich původ ani "maskovatelný" není...a moc bych ráda věděla, jak bys rozeznal "Cigána", kterého jak píšeš, tak ani nevnímáš ...tím vlastně ve finále může být jen někdo, koho znáš... věř mi...je jich mezi námi spoustu, spoustu těch, kteří chtějí žít své životy, být šťastní stejně jako ty nebo já a ne se "maskovat", "bojovat" nebo jinak "vymezovat" vůči okolí.
Paní učitelce bych vzkázala jen jedno: "Běžte učit někam jinam - v ideálním případě neučte děti vůbec!" Takové jako vy jen potvrzují jak marné je věřit v to, že školství v oblasti předsudků a pěstování zdravých vztahů mezi dětmi z majority a minority může situaci ovlivnit. Kolika dětem, které chodí na vaši školu jste pomohla vymanit se z jejich ne vždy šťastné situace...kolik dětí by si zasloužilo lepší vzdělání, které by jim zajistilo kvalifikovanější práce, možnost studovat střední školu? Nebudeme spekulovat nad tím, kolik dětí je "správně umístěno" na bývalých zvláštních školách ani nad tím, kolik učitelů, kteří mají stejný názor jako vy na těchto školách učí...nechci ani komentovat to, že za jejich "utrpení na těchto školách" dostávají pravidelnou mzdu...(ne vždy dostatečnou).... pěkný večer všem, kteří tráví čas smysluplnějším způsobem než pliváním na vše a všechny (vlastně ne na všechny - jen na ty "nepřizpůsobivé", jak je teď v oblibě prezentováno...)
07. 10. 2011 | 22:12

dzefo napsal(a):

Muj vyrok byl jenom parafrazi Cochtanova vyroku, kteryz s v nem ocividne poznal. Urcite si nemyslim, ze Cesi jsou z 95% procent rasisti, ale rozciluji mne na zdejsich blozich ty strasne zjednodusene pohledy na celou problematiku Romske mensiny. Minimalne si myslim, ze souziti s Romy se od 90 let vyrazne zhorsuje a za zhorsenim podle mne stoji i jakasi ostrakizace vetsinove spolecnosti. Druha vec je, ze v Cechach temer zadni romove neziji celych 800 let, ale vetsina sem prisla po druhe sv. valce misto vyhnanych nemcu. Ty puvodni cikany se tady podarilo temer uplne vyhladit.
07. 10. 2011 | 22:53

časký maloměšťák napsal(a):

dzefo
Nereagujte na extrémy extrémem. Buď je ignorujte - anebo si z nich dělejte srandu.

Dobrou noc.
07. 10. 2011 | 22:57

Čochtan napsal(a):

dzefo,
přesně tak, po válce tu zbylo celkem přesně 500 cikánů, a to je číslo kterého bychochom se měli držet. Není důvod jich tu mít víc.
07. 10. 2011 | 23:10

aga napsal(a):

dzefo

Češi jsou rasisti, protože vyhnali chudáky Němce, kterým se tady podařilo téměř úplně vyhladit cikány. Je mi to jasné.
07. 10. 2011 | 23:23

fler napsal(a):

Jenže ten váš plnohodnotný romský národ, který tak dlouho v Evropě žije, dosud nebyl schopen se plnohodnotně zviditelnit, v každém státě se pořád usazuje a nikde není doma. Všude dělá problémy a vydírá celou Evropu svým křikem o rasismu. Nedělá nic pozitivního pro sebe a své děti. Jen se snaží vyzrát na neromy a to je hrdinství, které se cení. Jak to, že vietnamské děti patří u nás k nejlepším žákům a česky umí bez jakéhokoliv škobrtání? Jak to?????
07. 10. 2011 | 23:54

Anastazie Králová napsal(a):

Dle mého názoru tu opravdu jde o širší problém.Po převratu jsme si už zvykli,že řada bank a obchodních center má otevřeno až od 9 hodin.Jen o případném posunu začátku školní výuky zatím nikdo vážně neuvažoval.Nevím,zda je to anekdota,ale četla jsem i slyšela,že za brzké vstávání může v zemích bývalého Rakousla-Uherska nespavost císaře Františka Josefa-který jsa ducha prostředního a pedantského/například celá Vídeň mu fandila,když každou neděli odpoledne jezdil za svou důvěrnou přítelkyní /mimochodem-kdysi byla v TV hra,v níž mu tuto přítelkyni prověřila sama císařovna Sisi/tehdy vynikající výkon Jany Hlavačové / na pohoštění bábovkou.Tentedy snad již od šesté hodiny ranní vyžadoval podrobná úřední hlášení-tudíž mu museli být úředníci k dispozici.Jinak přirozeně souhlasím s dělením na ranní ptáčata a sovy/já sama jsem sova,ale mladší dcerana rozdíl od starší-ranního ptáčete-je sovou též.Ještě dnes vzpomínám na obtíže spojené s tím,dostat ji ráno z domu.Pokud má někdo informace o začátku pracovní doby v naší zemi,ráda si je přečtu.--A ještě bych dodala,že toto se týká spíše velkých městech-v těch menších dávají lidé přednost tomu být ve 3 hodiny odpoledne doma na práce kolem domu a zahrady.0
08. 10. 2011 | 00:06

honolulu napsal(a):

A VITEZEM za nejvetsi demogogie a vzajemne si odporujici hlouposti, vyhlasuje diskuze nezucastneny cizinec - honolulu
nicka FICKA Tencokyda Hnuj !
Druhe misto vyhrava nicka Slapka a treti cestne misto obsadil nick Cesky Malomestak.

Prohlasil pred 2 dny, ze opusti vasi republiku. VESELTE se, RADUJTE se a navrhnete v parlamente den jeho odjezdu vyhlasit za statni svatek !

Pani Jano, (22:12)
vzdy se hodnoti PRUMNER ! Proto mame statistiky. Nehodnoti se to, kolik dokonalych lidi znate z diskutovaneho etnika, ale hodnoti se to kouzelne slovo AVERAGE.
Preplavu Zambezi - z 80 % ne, budu sezran ! Preplavu Pongolu z 99% ne. Projdu bez kriminalniho utoku pres cikanskou hernu asi ne. Vy pisete SUBEKTIVITU a ne obektivitu.

Panove tento vas problem musi skoncit tragicky. Ekonomie to neutahne, nekdo to vsechno musi platit. Vy nemate radi Kalouska, ale ja k nemu citim OBDIV.
08. 10. 2011 | 00:06

Minorita napsal(a):

Autor
Jaký charakter, jaký národ ???
Charakter: povaha; souhrn vlastností, u člověka zejm. morálních; osobnost -> díky slovnímu spojení morální vlastnost u vás sci - fi
Národ: ...národ chápeme jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území... -> mimo jazyka zase vedle...
A tady něco pro statečné resocializátory :-) :
http://www.youtube.com/watch?v=-ojJsofU7NQ
http://www.youtube.com/watch?v=gnqRDhMHmRg&feature=related
a trochu cikánské morálky, pozornosti a štědrosti
http://www.youtube.com/watch?v=ZfBE-4HDwUs&feature=related
a tady trocha té kultury a civilizovanosti
http://www.youtube.com/watch?v=orUKglP2fNo&feature=related
Holomku, tohle jsou vaši bratři a sestry - o čem chcete ještě diskutovat a na co si vůbec stěžovat ??? Tohle je živeno z eráru a že vás takových je většina...Fuj...
08. 10. 2011 | 00:12

honolulu napsal(a):

Tak nekomu se nechce rano vztavat do prace, a nebo do skoly a muze za to vidensky Francl (cisar).
Na to je vyborna medicina ! Nakopat do riti po zhozeni z postele.

Na jihu se vstava do horka, vlhka a casto zareni. Nekdy se tezce dycha a vsechno je mokre. Hrozi vam dehydrace i kdyz jste v tropickem desti a nebo tropicky Amok z prudkeho slunce. Hrozi vam 5 druhu rakoviny kuze a 20 druhu tropickych nemoci. Take zouzele je velmi mnoho kolem vas a to neminim pouze tu kterou vidite (napr. predatory), ale tu kterou nevidite a ta je horsi.

Na severu se vztava do ponure depresivni tmy a s kostetem v ruce musite odklidit snih z auta za velkeho mrazu.
Pak musite privest auto k zivotu, rozmrazit ho a pres zaveje snehu se dostat na misto, kde jste ocekavan a kde mate povinnosti.

At je to Aljaska nebo Rhodesie, tak v potu tvare chleb svuj dobyvati budes ! Proto zkopnete lenochy z postele a nedejte jim snidani dokud si na ni nevydelaji. A nezapomente dat detem na prd.l, kdyz nechteji vztavat. Budou vam jednou vdecni. Zbohatnou.
(Reakce netreba, jdu na druhe bloqy.)
08. 10. 2011 | 00:35

Jana napsal(a):

Subjektivitu nepopírám, nicméně je pro mě můj názor důležitý a lidé, kterých se týká stejně tak...
08. 10. 2011 | 00:38

Jenda napsal(a):

Součástí romské kultury je také krást slepice na vsi. To ovšem nic nemnění na tom, že je to nelegální. Vstávání do školy je součástí kultury v místě, kde žijí. Holt si bude muset zvykat menšina na většinové způsoby, a ne většina na ty menšinové.
08. 10. 2011 | 00:59

Karel napsal(a):

Vážený pane Homolko,
právě tací jako jste VY, ale i někteří horší, kteří na "vlastnostech" či na jak Vy říkáte "rómských kulturních tradicích" dokonce bohatnou máte největší zásluhu na tom, kde je v současnosti "rómská otázka".
08. 10. 2011 | 03:04

Falcon napsal(a):

Já s vámi vcelku pane Holomku souhlasím. Jen by mě zajímalo, jestli by vás jako rasistu nezablokovali třeba na www.romea.cz, neb když jsem tam napsal na jedno jejich diskusní fórum totéž a to, že rodiče rómských dětí, kteří je neposílají do školy, ale třeba je posílají raději krást by měli být trestně odpovědní, tak jsem byl ocejchován za rasistu a tím moje možnost přispívat na tento server skončila. Nezavání vám to trochu rasisme a diskriminací?
08. 10. 2011 | 08:06

možný napsal(a):

Vážení, divím se proč na blogy roma Holomka reagujete. To co napsal je totální hloupost 99,5 % romů nezajímá jakékoliv vzdělávání, škola je pouze nutné zlo. Bohužel dorůstá generace, která netuší, že peníze se musí vydělávat (vždy viděli, že stačí, když rodiče sprostě seřvou někoho na úřadě, vyrožují mu a on jim ty peníze dá). Mimo jiné, je snadné poznat slušného cikána (ano jsou takoví) stačí když promluví, jeho čeština není komolena divnými výrazy a mluví o sobě jako o cikánovi, je to zvláštní, ale je to tak. tohoto 1 % romů je mi upřímně líto, mají strach se svých soukmenovců i z nás naštvaných ostatních...
08. 10. 2011 | 09:22

Anastazie Králová napsal(a):

Reakce na Honolulu:
Jste to opravdu Vy,který psal v ohlasu na článek doc.Payna?To jste musil být včera o půlnoci pěkně naštvaný.Považuji Vaši reakci za něco ze systému:vedoucí vás seřve v práci,vy doma vynadáte ženě či dítěti,dítě kopne do hračky/v horším případě do psa/.Asi nemáte koho seřvata do psa/pokud ho máte/jstem kopat nechtěl.
A velmi důležité!Podívejte sedo atlasu-Rhodesie /nyní už léta Zimbabve/neleží v tropech,tam leží Kongo.Proto též v bývalé Rhodesii a JAR bydlelo po generace tolik osadníků.A nějak jsate nám vynechal pásma přechodná/např.Jižní a Srřední Evropu.Nedivím se,zřejmě studujete parapsychologii/a ti by z Vás měli radost-dle vašeho popisu si lze zeměkouli představit jako placku-z jedné strany příliš horkou,z druhé příliš mrazivou.
Nevyjádřila jsem se kromské otázce-nechci konstatovat to,že vše už bylo řečeno a recept na řešenmím situace nemám.
08. 10. 2011 | 10:12

Vandal napsal(a):

milá Janičko

"Paní učitelce bych vzkázala jen jedno: "Běžte učit někam jinam - v ideálním případě neučte děti vůbec!" Takové jako vy jen potvrzují jak marné je věřit v to, že školství v oblasti předsudků a pěstování zdravých vztahů mezi dětmi z majority a minority může situaci ovlivnit. Kolika dětem, které chodí na vaši školu jste pomohla vymanit se z jejich ne vždy šťastné situace...kolik dětí by si zasloužilo lepší vzdělání, které by jim zajistilo kvalifikovanější práce, možnost studovat střední školu? Nebudeme spekulovat nad tím, kolik dětí je "správně umístěno" na bývalých zvláštních školách ani nad tím, kolik učitelů, kteří mají stejný názor jako vy na těchto školách učí...nechci ani komentovat to, že za jejich "utrpení na těchto školách" dostávají pravidelnou mzdu...(ne vždy dostatečnou).... pěkný večer všem, kteří tráví čas smysluplnějším způsobem než pliváním na vše a všechny (vlastně ne na všechny - jen na ty "nepřizpůsobivé", jak je teď v oblibě prezentováno...) "

máte přece možnost napravit ty "křivdy", které páchá majorita na minoritě ve školství, proč se nejdete věnovat, při tom vašem altruismu, dětem minority? Takových, jako jste vy je tam potřeba jako sůl. Zařadila by jste ty nesprávně zařazené do své třídy, zajistila by jste jim lepší vzdělání, mohly by studovat na střední škole, no a pak by v životě měly lepší šanci na dobrou práci. Proč nejdete do školství, se svým zapáleným srdcem by jste jistě uspěla. Kdo chce zapalovat, musí sám hořet, že?
Takové plané teoretizování je k ničemu, činy jsou potřeba!
08. 10. 2011 | 14:47

Občan napsal(a):

Milánkové, kdybyste si bývali přečetli ty výroční zprávy z CHANOVSKÉ školy (základní škola to tak úplně není, protože vyučuje ve "zvláštním režimu", aby se jí nemuselo říkat zvláštní škola) paní učitelky SEDLÁROVÉ, která tu má také blog ke vzdělávání Cikánů, už byste se ničemu nedivili.

Ta škola opakovaně nabízí lidem s nedokončeným základním vzděláním doplnění vzdělání.
Nezájem.
Organizuje exkurse, besedy, informační dny k dalšímu vzdělávání a získání kvalifikace pro žáky i pro rodiče.
Nezájem.
Má pro děti dost nadstandardní podmínky - 24 a méně dětí ve třídě např., sem tam asistent, spousty mimoškolních aktivit.
Nezájem.

Průměrná absence na žáka je cca 220 hodin ročně, z toho cca 6 neomluvených.
Cca polovina končících žáků jeví zájem jen o evidenci na úřadu práce. Z končících žáků jen asi 50% nastupuje do učení - v drtivé většině se jedná o dvouleté učební poměry "provoz domácnosti" a "obrábění dřeva (de facto stavební tesařství)", ojediněle SŠ.

http://www.zschanov.cz/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=2&Itemid=5

To opravdu není žádná diskriminace, vyloučení, segregace (oddělení), neochota majority. To JE způsob života :-(
08. 10. 2011 | 15:28

Minorita napsal(a):

Reálný, ostentativní a demonstrační nezájem o cokoliv - mimo palmáre - cikání z gustem prokazují každý den na celém území ČR, což je nepopiratelné - teda až na profitující a fanatiky.
Je úplně jedno, kolik odkazů na na reálná fakta svědčící o nechuti a nemožnosti drtivé většiny té menšiny se jakoliv začlenit ( nedej bože po nich chtít třeba vstávat :-) ), integrovat, respektovat zdejší společenská, kulturní a sociální pravidla, není to k ničemu. Neustále se bude opět opakovat milionkráte obehraná píseň o diskriminaci, nutné pomoci, specifikách, "jiné mentalitě", vyloučenosti, atd., sloužící k zcela zřejmé deformaci a popření relného stavu.
Tyto debaty nikam nevedou. Profesionální i běžní cikáni pouze dle situace stupňují požadavky a agresivitu, stejně jako jakýkoliv parazitický organismus, jemuž bylo umožněno díky neexistujícímu imunitnímu systému zhoubné množení společně s patologickými vlivy na organismus...
Přestaňme z nich dělat pupek světa, přestaňme je vychovávat, přestaňme je vykrmovat, přestaňme o ně jakkoli pečovat, přestaňme je dotovat, přestaňme jim vše tolerovat a když už tady jeden z nich mele cosi ( nedej bože ) o národu a státnosti, tak ať to za SVÉ předvedou - se vší odpovědností a bez pardonu ( jen tak mimochodem, kolik z nich má skutečně českou státní příslušnost, jak dlouho zde vlastně jsou a co mimo nákladů na státní+volenou správu, justiční+bezpečnostní orgány+likvidace škod na majetku občanů, měst a obcí, co vlastně přinesli, čím že prospěli celku, z kterého nezřízeně ukrajují ??? )
Holomek tvrdí, že IQ prý mají OK, všichni řvou jak chtějí makat, studovat, natalitu mají lepší než v poválečných letech, tak na co dávky, na co kvantum finančních příspěvků a výhod ???
Holomek může začít u sebe - stačí, když v místě svého bydliště začne budit cikány do práce anebo alespoň do školy. Co autore, náročné nebo jde o rasíísmus ???
Hejbněte vlastním zadkem místo místo blbého tlachání !!!
08. 10. 2011 | 20:14

honolulu napsal(a):

Pani Anastazie Kralova,
mate to vsechno popletene.
Tak predne : Sefa uz delsi dobu nemam, protoze SEFEM JSEM JA !
Zenaty jsem nebyl (nejsem) a deti nemel, (pokud vim), pro styl meho zivota, by to byla nezodpovednost.
V Zaire jsem pracoval (hledal mineraly) stejne jako v Rhodesii.
Ta padla 31.5.1975.
V Zimbabwe jsem "nebyl", kde se vylihne moc certu, tak ja UTECU ! (Pokud, ale myslite Zimbabwe Ruins (park), tak ty jsem jednou navstivil pred padem Rhodesie - nestalo to za tu cestu.)

Rozdily v pocasi mezi subtropy a tropy zmizi s poklesem nadmorse vysky.
V Durbanu je v lednu takove horko, jako na brezich horni Zambezi ci Konga.
Ale at je to, jak je to, vztavat se musi. Vite jakym zpusobem me sef inspiroval k nelidskym vykonum, tam v tom horku ?
Klinkal mi zlatem u ucha. Sustil mi take Dollary a Randy a svate obrazky s anglickou kralovnou mi ukazoval.
To je inspirace !
Jenze u vas dostavaji Cigosi zdarma obrazky s Bedrichem Smetanou, tak vztavat nemusi.
Reseni mam ! NEDEJTE JIM NIC ! Uvidite, ze se nauci vztavat, jak do horka, tak do zimy.
08. 10. 2011 | 20:59

Honolulu napsal(a):

OPRAVA ! 31.5. 1979 padla Rhodesie. Prominte preklep. Pamatuji si ten den jako dnes.
08. 10. 2011 | 21:02

Ostravák napsal(a):

Ostrava – Jak vypadá škola, kterou navštěvují převážně romské děti? Redaktor TÝDNE, vystudovaný učitel, se to rozhodl zjistit a šel na jednu takovou školu do Ostravy učit. A podle svých slov jako učitel selhal.
Svou expedici začal vyučováním v osmé třídě na Základní škole Přemysla Pittra v Ostravě-Přívoze. S dětmi strávil dvě hodiny dějepisu, ale s běžným vyučováním se to nedalo srovnat.

„Zkouším děti z již probrané látky, konkrétně z pojmů spojených s Velkou francouzskou revolucí: Ludvík XVI., generální stavy... Kladu otázky vycházející ze školních osnov, ale třída odmítá spolupracovat a žáci jeden přes druhého chrlí vlastní dotazy. "Pane učiteli, kolik máte roků?", "Jste Rom, nebo gadžo?", "Kolik je hodin?"“ píše ve své reportáži Ivan Motýl.

Velmi brzy zjistil, že učit děti o Velké francouzské revoluci v podstatě nemá smysl. Nevěděli ani co je to revoluce, francouzská historie je nezajímala. Raději se co chvíli pošťuchovali, povídali si a chodili po třídě. Neuklidnil je ani učitelův zvýšený hlas.
Žádné křídy a učitel policajt

Když přišli dva opozdilci, hned se bez zdráhání zajímali, co tam neznámý člověk dělá. Po jednom z nich redaktor-učitel chtěl, aby na tabuli nakreslil pevnost jako Bastilla. Zjistil však, že ve třídě nejsou křídy. Každý učitel si je musí nosit u sebe, protože jinak je žáci ihned rozkradou.

Posléze vyprávěl o osvobození Bastilly, načež jeden z žáků poznamenal, že vězení je hnus. Když se redaktor-učitel zeptal, zda chlapec zná někoho, kdo byl ve vězení, dotyčný opáčil: „Vy jste policajt, že?“
Masaryk měl největší péro na světě

Jelikož s Francií a jejími dějinami neuspěl, snažil se zjistit, jestli děti znají alespoň nějaké české osobnosti. Na to se dozvěděl, že jeden z chlapců ví o Masarykovi. A kdo že byl ten Masaryk? Podle chlapce měl Masaryk největší péro na světě, což prý jim říkala paní učitelka.

Pokusil se rozjívené žáky zaujmout postavením Romů v Čechách, ale neuspěl. „Celá osmá á už hučí jako úl, občas spadne židle, dva teenageři se zrovna rvou o nějakou věc a vzduchem létají další a další sprosťárny. Rezignuji a čekám na spásné zvonění,“ píše Ivan Motýl.
Rvačky místo slohu

Po dvou hodinách chtěl na svou misi rezignovat, ale po povzbuzování jedné kolegyně se rozhodl absolvovat ještě hodinu slohu u šesťáků. Soudil, že nebudou horší než jejich starší spolužáci. Ale mýlil se.

Podařilo se mu je zaujmout pouze na pár minut. Když se po přípravě měli pustit do psaní slohu a popsat svou třídu, po dvou minutách měli povětšinou hotovo a svá díla mu s klidem odevzdávali. Přitom v sešitech četl: „Naše třida se na chazí zkladní školy Přemisla Pittra. Mametu tabuli, 22 lavic je vimalovana na bílo růžovo.“

Kromě hluboké neznalosti faktů a gramatiky se setkal jen s věčným pošťuchováním mezi žáky, rvačkami, ignorováním autority učitele a přehlížením. Nutno uznat, že chlapci byli mnohem horší než dívky, které se s ním snažily spolupracovat, ale hluk ve třídě jim v tom bránil.

Poslední část hodiny už jen útrpně čekal na zvonění a z vyučování si odnesl pocit selhání. A zjistil, že útrapy nečekají jen nového učitele, že problémy s romskými žáky mají i vyučující, kteří na škole působí již dlouho. Ti své svěřence nezvládají, protože romské děti o vzdělání zkrátka nemají zájem.
09. 10. 2011 | 07:46

daňový poplatník napsal(a):

autorovi:

Jako placený odborník na integraci Romů jistě víte o míře úspěšnosti SKUTEČNÉ integrace nebo alespoň tolerovatelného přizpůsobení se romského etnika různým úrovním evropských společností, protože třeba hory Rumunska nebo předměstí Paříže, naše Ústí nad Labem či pražský Žižkov nebo zas slovenská Spiš nejsou ani z hlediska "většinové" populace daných lokalit na stejné úrovni.

Kde v Evropě nebo na světě, teď nebo v minulosti, cikáni nebo Rómové vedli v porovnání s většinovou populací kolem nich víceméně přizpůsobený život?

Proč jsou statistiky projevů jakékoliv formy nepřizpůsobenosti, statisticky daleko nadprůměrných negativních návyků počínaje nezodpovědným životním stylem, nedostatečným nebo trestně postižitelným rodičovsktvím, neupraveností a vybydleností příbytků, nevzdělaností, nepracovitostí, nejrůznějšími formy kriminality atd. v případě Romů celkem konzistentně bez ohledu na místo, zemi, nebo historické období tak .... špatné?

Stačíte si Vy, jako odborník na integraci, nebo Vaši klienti a zastánci Romů s tím, že to je když ne všechno, tak většinou nebo příliš často "diskriminace" nebo netolerance, nechápání toho, že kvalita muže je v tom kolik dobrých koní ukradne?

Romové nejsou, co jsem si za ta desetiletí stařil všimnout, svým temperamentem právě nejklidnější nebo nejracionálnější lidé, nezdá se mě, že by třeba vynikali trpělivostí v situacích, když se jim něco nebo někdo nelíbí. Je i proto správné a férové čekat od jejich okolí, že bude DONEKONEČNA trpělivé, snášenlivé, "chápající" a vše zničené nebo na základní potřeby Rómů z daní placené opatřovat?
09. 10. 2011 | 08:10

honolulu napsal(a):

To je velka obzaloba barbarskeho chovani necivilizovaneho etnika, prispevek (07:46).
Myslim si, ze povolani ucitele na takove skole je nejtezsi povolani na svete. Budete mit nasledky na nervovem systemu na cely zivot. Stoji vam takove pracovni podminky vubec zato, tam chodit ?

Prestante je vnimat. Poslete je domu. Postavte plot. Nedavejte jim zadne davky a oni se zmeni, nebo odejdou odkud prisli, na Slovensko, Rumunsko, Indii, Egypt, atd.

Vy jste jedina zeme na svete, kde se dava nekomu neco zdarma po generace. Vas socialni system je ekonomicky nesmysl. Je to prerozdelovani hodnot od tech hodnotnych, tem nehodnotnym.
BUDETE CHUDNOUT ! Bude vam hure a hure ! Volte do vlady lidi, kteri tento problem budou resit !
09. 10. 2011 | 13:16

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Mohl byste definovat neplnohodnotný evropský národ, a uvést několik příkladů? Já vím jen o jednom, a to jsou Moravané, ale nejsou s nimi příliš velké problémy......
09. 10. 2011 | 13:30

přizpůsobivý napsal(a):

Dvadettisícdevětsettřista zbytečných slov. Je zcela indiferentní, zda budou děti do školy posílat, či nikoliv - ony stejně pracovat nebudou, na ně budou vydělávat gádžové, již nám to řekli zcela otevřeně sami několikrát v televizi. Doufám, že se nedožiji doby, kdy jich bude o něco více, než těch přizpůsobivých, jak to dopadne, když už nebude dost těch, kteří na ně budou dělat?
09. 10. 2011 | 14:51

Karla napsal(a):

Pane Holomku,
ten učitel, který narozdíl od jiných dělá víc než musí, si váš odsudek nezaslouží.
A vy jste si příliš osvojil manýry milovníků bývalého policejního státu, ponoukajícího jedny udávat druhé a posílat na ně policajty... Jste holt už "lepší člověk", inženýr...
Já ještě platím daně, a tak dnes mohu říct, že by mi vůbec nevadilo, kdyby namísto malých vozů pro dva policisty měli naši mladí, zdraví a krásní hoši, začínající u policie v 19 po SŠ, i autokary - a těmi sváželi děti z "ghet vyloučených" do školy a jen za to, že dítě přijde, ještě rozdávali snídaně a svačiny..
To, co si většina nepřizná, je, že už to dávno není jen romský problém, že přibývá mladých rodičů, kteří nikdy nebyli v práci, i těch starších, kteří, ač by mohli a chtěli, v práci nebyli roky...
I kdyby téhle "sociální službě" věnovalo 100 000 našich státních policistů, bůhvíkolik obecních, 200 000 státních úředníků a kdovíkolik byrokratů obecních a všelijakých z rozpočtu žijících o.p.s., nadací, NNO a charit JEDNO PůLDNE týdně, stejně by jim ještě zbylo 90% pracovní doby na jejich bezpochyby důležitou práci pro společnost.
Ten učitel, namísto využití své kvalifikace (učit číst, psát a počítat a tak) učí děti smrkat, zavazovat si boty, splachovat WC, mýt si ruce, používat slova jako děkuji a prosím, nesprosťačit jako v TV, netahat do školy pornografii, drogy a zbraně... netýká se to jen romských dětí. A ještě těm převážně učitelkám kolem padesátky (průměrný věk učitele dnes je 45 let) "slušní lidé" závidí tři týdny dovolené navíc,(nota bene po možnosti uzavírat smlouvy na dobu určitou několikrát za sebou i prázdniny bez nároku na dovolenou a bez pojištění), nebo se diví, kde s tou školou, vzdělaností a kulturní úrovní jsme....
Ten učitel, který zjevně nepracuje jen, když musí,nemá pendrek a sportovní trenink, zato má podle statistik EU průměrně o 25% žáků ve třídě víc, než všude jinde v tom omílaném vyspělém světě, a má šanci mít po 32 letech práce, tedy zhruba v 56 letech 289 200 Kč ročně. Tedy míň, než takový pan poslanec Benda junior (s náhradami,funkčními platbami a tak ) za 1,5 měsíce.
Roční práce libovolného poslance je tedy pro nás cennější, než 8 let práce toho učitele. Také je to všude vidět.
A když tak horujete pro policii v romské problematice,( o zbytečnosti učitelů je tato vláda přesvědčena, o zbytečnosti policie, zjevně v žádném smyslu neuvažuje ani jako o ideálu), třeba vám vyhoví - policistů máme asi stejně jako Romů. A policisté jsou jistě vládě více vděční. Možná, že místo učitelů budeme mít už jen policii. Politika zaměstnanosti ve státních službách má svou "filosofii".
Zaujalo mě totiž následující článek ze stránek Měšec, čtenáři nechť si udělají názor sami, kde je také zakopán pes - spolu s dalšími tunely nemůžeme mít na vše. Na školy nechť si studenti vezmou půjčky.)
10. 10. 2011 | 00:04

Karla napsal(a):

Není tomu ani rok, co parlament odložil platnost služebního zákona, který měl významným způsobem zvýšit platy, odchodné a renty policistům, hasičům a pracovníkům vězeňské služby. Největší zásluhu na tomto odkladu měla KDU-ČSL, která takto koncipované zvýšení výhod rázně odmítla. Problémem pro ni nebyl jen růst mezd, které měly vzrůst průměrně o 8 000,- Kč, ale především štědré a nadstandardní renty, které by policistům zaručovaly, po odchodu ze služby, poměrně vysoký příjem. Argument zněl, že je lepší odměňovat policisty za práci, nikoliv za to, že odešli a již neslouží.
Vyvolalo odložení platnosti zákona v policii nestabilitu?
Od začátku roku se prý zvedá vlna odchodu policistů, kteří se obávají nejistoty a nestability v důsledku neschválení nového služebního zákona. Je však nutné upřesnit, že od začátku roku uvolnění z pracovního poměru ohlásilo kolem 1200 policistů z celé České republiky, z toho nejvíce v Severních Čechách, kde je také největší nezaměstnanost. Nejčastěji odchází policisté, kteří mají odslouženo 10 - 15 let. Podle návrhu zákona by totiž policisté dostávali výsluhu každý měsíc až do důchodu po 15ti letech služby, nyní však na ni mají nárok už po 10ti letech u policie.
Dle vyjádření policejních zpráv však k žádným hromadným odchodům nedochází, pouze se zvýšil počet odcházejících, kterých je více než je průměr minulých let. Obavy Policejního prezidia, že od policie má odejít až 20 000 policistů, se nepotvrzují. Tyto obavy lze spíš cítit jako formu nátlaku na stát, aby zachoval co nejvíce výhod policistům.
Jaké změny návrh zákona přináší?
Nový návrh služebního zákona zmírňuje nákladné dopady zákona, který měl platit již od ledna, ale jeho platnost byla odložena. Úkolem nového návrhu tedy je uspořit státnímu rozpočtu finanční prostředky a zmírnit náklady na odchodné a renty.
Platy se dle návrhu od příštího roku místo o 8 000,- Kč zvýší pouze o 2 000,- Kč, nutno ale dodat, že poměrně výrazným způsobem dostali policisté přidáno již na začátku letošního roku, takže ten rozdíl není tak drastický.

Odchodné má nově činit pouze šestinásobek platu, proti osminásobku dnes. Nárok na odchodné pak mají policisté po odsloužení minimálně 6 let.

Výsluhové příspěvky se sníží z 55 % platu dnes, na maximálně 50 % platu. Nárok na vznik nároku na výsluhové příspěvky vznikne až po 15ti letech místo současných 10ti letech.

Snížení výhod postihne také policisty, kteří byli postaveni mimo službu kvůli pochybení nebo pro trestní stíhání. V současné době mají nárok na až 80 % platu, podle návrhu zákona by měli nárok maximálně na 50 % platu.
Chtějí pracovat, nebo si užívat rent?

Dle posledního průzkumu, který byl proveden na policejních středních školách, bylo díky psychologickým a jiným testům zjištěno, že asi 40 % budoucích policistů má sklony ke korupci. Není také žádným tajemstvím, že kromě většiny policistů, kteří se snaží svou práci dělat velmi dobře a svědomitě, existuje část policistů, kteří jim práci kazí a kteří figurují v nejrůznějších trestních či jiných kauzách, nebo ještě dokonce nebyli odhaleni. Otázkou však je, zda jednání takových zaměstnanců lepší systém odměňování zabrání, nebo zda ho naopak budou zneužívat.

Odchody některých policistů nelze odůvodnit tím, že nemají jistoty ve své profesi, když se jim posune např. nárok na výsluhy z 10ti na 15 let a tudíž by si museli na tento nárok dalších 5 let počkat. Lze se domnívat, že pokud by tito lidé neodešli nyní, odešli by za 5 let. Dá se pochybovat o tom, že tito lidé svou práci berou jako poslání, a že se jim pracovat chce.
10. 10. 2011 | 00:08

Karrla napsal(a):

Pro ještě lepší vysvětlenou - přemýšlela jsem nad tím článkem o "zneuživatelích sociálních dávek" také o tom, kolik asi máme, a budeme při takovýchto zákonech mít, policistů "ve výslužbě". Ale být ve výslužbě v 29 či 34 - není to jedno? Nástupní plat středoškolsky vzdělaného strážníka je srovnatelný s elévem z VŠ v 24 letech. Asi by měli učitelé vybírat pokuty, aby se zafinancovali... Už nyní se ředitelé škol namísto vzdělávací činnosti starají o zafinancování třetiny rozpočtů vyvařováním obědů a pronajímáním budov.Exkluzivní a prestižní školství nás zřejmě nespasí. Pro rodiče, kteří neposílají děti do školy, žádné rekvalifikační školy nemáme a v kriminále se to neučí, že dítě potřebuje snídani. Školy nemáme ani pro padesátileté, kterým v zanikající kvalifikací ujel vlak, natož pro ty, kteří vyšší kvalifikace už v mládí nebyli schopni. A na skutečné školy a pracovní místa, na rozdíl od povrchních rekvalifikací a pracovních agentur nejsou peníze nikdy. Devalvovali jsme výuku matematiky a nikdo si neumí nic naplánovat.
Existuje vůbec konzervativnější myšlenka, než dát lidem vzdělání?
10. 10. 2011 | 01:08

Vandal napsal(a):

milá Karrlo

moc zbytečného psaní, problém není tak složitý, za jaký se zcela záměrně - spousta lidí si na tom založila svou existenci, a politici to nemůžou přiznat - vydává. Cigáni nejsou s evropskou civilizací kompatibilní, je nesmysl pořád dokola se pokoušet je naroubovat na evropské hodnoty. Všechny peníze, vynaložené na tento účel jsou nenávratně vyhozeny! Takto plýtvat veřejnými prostředky si nemůže dlouhodobě beztrestně dovolit žádná ekonomika na světě. Půjdeme všichni ke dnu, jen proto, aby se ukázaly utopické nesmysly pseudohumanistických bolševiků jako zcela nereálné? Nestačí nám jedna zkušenost s bolševiky, kteří násilně prosazovali údajnou rovnost, i za cenu životů lidí? Vzdělání má smysl pro národy, kteří jej vynalezli, a po dlouhá staletí kultivovali. Pro primitivní etnika nemá žádný význam, oni mají jiné životní hodnoty, navíc pro vzdělávání nemají předpoklady, a to je zásadní problém. To vám potvrdí každý učitel s dlouholetou praxí, stačí se jen zeptat. Jen je prostě nutné respektovat realitu, nic víc. A izolovat ty, kteří mají nutkání lidem stále něco vnucovat.
10. 10. 2011 | 06:49

buldatra napsal(a):

Pakliže buzení romských dětí není součástí romské kultury, jak zmiňuje pan autor, nebylo by možná od věci zřídit funkci romského buditele (něco jako ponocný naopak).
10. 10. 2011 | 09:02

Karla napsal(a):

Buldatro,
jakmile se objeví romský buditel,
prakticky splyne v očích Romů s "gadžovskou" většinou - říkáme - "neřekl bych, že je to Rom". Proč? Získá vzdělání, žije v osamostatněné rodině namísto rodu, mluví česky...a když se chce ve prospěch Romů i o něco rozumného pokusit, mezi českými mocnými i průměrnou populací mu uškodí, že v každém rodě se najde nějaký "přestupník dobrých mravů", což protivníci a média hravě zneužijí. Tak se pokoušel dr. Ščuka zřídit romskou stř. školu v každém snad kraji - a Romové mu tam nechodili, ačkoli na to v 90. bylo dost peněz z EU a ačkoli právě nabízel vzdělání, které mohli moc potřebovat - ekonomiku, účetnictví, sociální práci ap.Skupiny se mezi sebou rozeštvaly a bylo po projektu.
Nejšílenějším nápadem multikulturalistů je důraz na vzdělávání v romštině, která má umělou gramatiku, slovník i písemnou podobu - a musí se jí učit prakticky všichni od začátku. Pokud se to bude týkat jen Romů u nás, jsou se svým národním jazykem Romové tam, kde už jsou. Jaderná fyzika se do toho prostě přepsat nedá. Kdyby se učili anglicky, španělsky, italsky mohli by splynout i jinde v Evropě a byli by často vzdělanější, než tamější dělnická romská i neromská chudina.. byli už vesměs vyučení, mohli získat peníze i lepší renomé mezi Čechy. Ale to zřejmě nebylo žádoucí, protože Rom se stěhuje s rodinou, necestuje od ženy, dětí a rodičů za prací sám.. Možná se jako národní jazyk česká romština nějak vyvrbí,i nám to trvalo sto let a národní buditelé mluvili i psali německy a latinsky. Romů v Evropě už je možná víc, než Čechů, ale pro soužití v ČR a vznik vzdělanější a úspěšnější vrstvy zde v ČR, která by nakonec nebyla v sociální síti, ale byla svým lidem vzorem a oporou třeba při zaměstnávání, je její využití diskutabilní, když Češi ji neznají vůbec. Romská děcka už uměla i česky i slovensky a mohla začít - tohle je dobré tak pro těch 10% Ollachů, kteří jsou mezi československými Romy asi nejnovějšími,nejodmítanějšími a nekontrovetrznějšími, protože kočují prakticky dodnes,čarují, žebrají a podvádějí dosud po balkánsku - pro ostatní je to zdržení.
11. 10. 2011 | 11:29

Karla napsal(a):

V r. 80 už bylo mezi Romy v ČR 87 % zaměstnaných mužů a asi 53% žen, a i když přišli po 58 roce ze Slovenska, rozuměli si tady mezi sebou i s Čechy v práci..
Romština v romských školách může sloužit jen shengenské migraci - možná je to i takový záměr poslat sem Romy z velmocí, které při svém bohatství a "kulturní úrovni" nedokázaly dát od II. sv. v. svým Romům ani gramotnost.
Celý ten konstrukt Zelených, jako pravicového fenomenu v moři těch liberálně -levicových zelených stran všude jinde, tomu našemu politickému kutilství spíš nasvědčuje.
Opravdu nechápu, co na té kulturní úrovni západních států tolik obdivujeme. Každý z těch "vyspělých demokratických" států má ve svých dějinách nejedno přemožení politických odpůrců justiční vraždou, ale tady se s národem zachází, jako by všichni byli sourozenci Gottwalda a jeho party, která se nakonec tři roky vraždila sama mezi sebou. Jakou na tom měli občané účast? Keťasilo se za 1. války, šmelinařilo za druhé a lidi měli svých podnikatelských elit, které chytly dobrý vítr po pětatřicátém, plné zuby jako margarinu a náhražkové marmelády. Kdybychom ještě měli kata- copak by tito dnešní politici dělali něco jiného?
Kálet na národní sebeuvědomění patří mezi politiky a v médiích k bontonu. Fotit pár hloupých děcek, které HAJLUJÍ za Čechy Čechům, ačkoli jejich dědové v lepším případě mohli skončit v nucených pracích a hromadných hrobech někde za Uralem, to je pro mě součást kampaně za vymazání demokratických Čech z mapy.
Připadá mi, že si tu spíše parta ke všemu ochotných bývalých "agentů kohokoli, kdo platí" s námi hraje na demokracii, než co jiného. A s málo vzdělanými a chudými a temperamentními Romy tím spíš.
A učit moderní romštinou ( čest naší romistice, to jo!) DNES třeba tu ekonomiku, práva, chemii, stavebnictví či strojnictví je cosi, jako vysvětlovat totéž téma dnešním Čechům nejryzejší chodštinou, nebo krkonoštinou..
I v Česku, díky mediální masáži užití převrácených významů, už lidé spíše "uhadují" o čem je řeč, než aby se dovolávali úsilí o jednoznačnost veřejných promluv, natož snahy po nezneužitelnosti smyslu všelijakých pravidel a vyhlášek, což se hodí zlobovaným navrhovatelům zákona. Poslanci též mnoho neprohlédnou, nejen, že by byli zkorumpovaní..
Nyní se o utvoření jednotné romské strany uchází lidé z VLÁDNÍ agentury pro začleňování Romů. Jak tito lidé chtějí být opozicí VLÁDNÍ politice, když z ní dosud žili? No, nevím. Figuruje v tom Růžička, který chce dosáhnout odškodnění za romský holokaust ne po Německu, ale lživými argumenty po Češích, a tady pan Holomek, který by na Romy posílal policajty, aby vodili děti do školy..
Nevím, nevím, jestli by tito "buditelé" pro Romy také něco obětovali - kde bychom byli my s národní svorností, kdyby Hus za Čechy nepoložil život...( i když dnes se to šumluje, že za rozdíly věrouky- ovšem i tehdy byla církev samozřejmě "evropská politika"...)
Ono to vypadá, že jsem fanatickou milovnicí Romů, ale není to tak. Mně připadá, že pokud se s Romy zde narozenými a sdílejícími s námi 50 let hranice státu nespojíme v občanství symbolizovaném naší hymnou a českým lvem, čeká naši mládež to, co Romy v Evropě- budou kočovníky shengenu a Evropany druhé kategorie . Školy už jim vládní mafiámi zničili - naše vnuky, vzhledem k zadlužení, čeká je osud námezdních dělníků EU -a to i vědce, nejen zedníky a tak. Tažení proti akademické svobodě a likvidaci výzkumu, stejně jako nucení studentů do dluhů už začalo. Naší komparativní výhodou bylo materiálně zabezpečené vzdělání VŠEM -oprýskané lavice nebyly to hlavní - a už jsme prodali i ty školy, které si Češi vytrucovali ještě na císařpánu....
Jo, buditelé - ti byli na šikovnost a mírumilovnosti selský rozum Čechů hrdí!Dnes - kdo neskáče, není Čech. Hlavně na povel.
11. 10. 2011 | 11:31

Anita napsal(a):

Každé sítě by mělo mít pravidelný režim. Pokud rodiče dítěti nejsou schopni zajistit režim tak, aby dítě bylo schopno plnit své povinnosti, není to chyba dítěte a je jedno k jakému etniku patří. Dítě by mělo mít možnost se rozvíjet, pokud rodiče nerespektují zákony, jako je například povinná školní docházka je třeba zřídit internátní školy, rodinného typu. Životní minimum popřípadě sociální a rodičovské příspěvky na dítě převést na náklady provozu internátní školy. Domnívám se, že by se velmi brzy rodiče naučili posílat děti do školy.
11. 10. 2011 | 11:41

Luba napsal(a):

Pane Holomku,
možná byste se mohl o svůj národ více zasloužit, a někde byste mohl pohodit romskou obdobu Rukopisů.

Nebo byste mohl založit nakladatelství a překladatelství a vydávat v něm učebnice a literaturu v romštině, pořádat kurzy spisovné romštiny, atd.
Sám bych se do takového kurzu přihlásil.

Vytvořil byste tak řadu nových pracovních míst a Váš národ by se vzdělal.

Poté by snad za národ Romy uznali i většináči.

Prostě - osvědčená cesta obroditelů.
11. 10. 2011 | 12:41

Luba napsal(a):

Pan Holomek napsal:

"Ale protestuji o tezi, že by součástí kultury Romů bylo nebudit romské děti do školy. Dokonce jsem už slyšel o učiteli, který tomuto nesmyslu podlehl a v jakési opičí lásce sváží romské děti do školy, zatímco jejich rodiče vyspávají. Tomu učiteli jsem vzkázal, že nic neví o pedagogice, ačkoliv ji studoval."

Každopádně je hezké, že se našel první romský buditel.
Apropós ... je ten učitel Rom?
11. 10. 2011 | 12:46

Karla napsal(a):

Milý a blahosklonný Vandale,
vybral jste si nick po etniku, které bylo pravým opakem Romů - velcí, silní, nelítostní, bojovní - kteří se dávali do služeb armád NE jako kováři, správkaři, koňáci, rasíci, hudebníci či artisti, ale jako žoldáci aspirantů na velmocenské postavení v Evropě. A ovládajíce jen svá kopí a meče, vraždili pak na své vlastní africké anabázi tak odporně, že vyvolávali strach a hnus. Shromaždovali zlato a prakticky po dobu své existence nic nepostavili, ani chýše, usidlovali se v cizím, I oni se stali obětí kultů, kvůli kterým i mezi sebou vedli nakonec "občanské války" v režii mocichtivých vůdců. Zásadní boj si prohráli svou hloupostí, protože spoléhali na sílu, ne rozum. Po 130 letech jim byl konec a nezanechali po sobě nic, než špatnou pověst. Dnes stejně špatnou, jako habitem malí, nebojovní a věčně podvyživení Romové, kteří na své cestě celým tehdejším osídleným světem těm vojskům spravovali nářadí a předváděli artistické kousky, případně v terénu nakupovali koně a po válečném masakru jim nezbylo, než snad sklidit mrtvoly a rozprchnout se do všech stran.. Ti se na písmo také nezmohli - přesto jsou stále tady a zachovali si ještě dalších tisíc let svá tradiční řemesla, písně a tance..
Chlast, kejklířství, magii, lichvu a drogy nevymysleli oni - to sebrali po cestě tou slavnou civilizací..
---------------------
Jinak nebudu na váš příspěvek reagovat, protože pokud máte svá moudra z nějaké ho ideologického kursu či školy a nepřípustně generalizujete, měl byste si dát vrátit sobotáles od těch učitelů, na něž se odvoláváte.
Učitel, který by prohlašoval, že některý národ VYMYSLEL vzdělání, případně, že " primitivní etnika mají jiné ŽIVOTNÍ hodnoty" by musel být blázen. Životní styl určitě. Ale ten je výsledkem tradice a doby- chcete-li, podmínek.
Blázny kantoři zpravidla nejsou, i když vám pořád něco vnucují - vzdělávat se, to dá práci a ta nevoní nejen Romům. Vy byste vnucovatele nejraději izoloval.Hm..to je staré jako svět - postihovat už preventivně něčí slova a špatné myšlenky, nikoli špatné činy. Čin totiž nakonec vždycky udělá právě určitý jedinec, ale takto je šmahem možné zavrhovat celé skupiny a prakticky koho si zamanete.
Ono se v realitě nikdy nevyplácí řešit složité věci jednoduše a rázně, i když je to takové mužné, vůdcovské - zpravidla se tím spousta věcí okolo zkazí a vždycky to odnesou ti, kteří jsou v tom nevinně. Jenže kdo se nechce poučit, jako vy,kdo touží být za "geroje", ten o okolnostech nepřemýšlí, nevidí je, ani se v dospělosti už nepoučí. Jste stejně zanedbaný a zaburalý, jako NĚKTEŘÍ Romové.
Za 50 let v Čechách umějí Romové psát, číst i počítat, byli truhláři, soustružníky, železničáři, zedníky, montery, kuchařkami a ošetřovatelkami, studovali na SŠ i VŠ asi úměrně jejich počtu... ukažte mi na mapě Evropy zemi, kde něco takového dosáhli...
Ostatně - kolik měla ČSSR hospitalizovaných pro drogy tehdy a dnes i v populaci české mládeže? Až vyloučenost a ghetizace postihne i českou společnost, tedy ty, kteří si bláhově myslí, že jsou "střední třída", protože berou průměrný plat, možná pochopí i tito dnešní spokojení a slušní, proč neměli bezpříjmové, zaostalé a bezmocné nechat nedemokratickým zákonům napospas.
Jak učí historie - to obvykle bývá pozdě.
11. 10. 2011 | 13:36

Karla napsal(a):

Anito -
není to nová myšlenka - už se o něco podobného pokoušel učitel Příhoda(?) - napsal knihu Škola bez kázně, ale budovy na to dala armáda a na konci šedesátých to krachlo - Husákovci vymazali cikánskou národnost a bylo po experimentu se začleňováním. Ostatně ani Wikipedie neuvádí Romy jako evropský národ, a to někde čtete, že jich je v EU 9 a jinde 25 milionů...
Přes týden byly děti ve škole i volném čase spolu podnikaly vycházky do přírody, jezdily po památkách historie i do divadla.. a na víkendy doma, aby se neodcizily své rodině. Myslím, že to bylo moudré.
(České "manažerské elity" si internátní školy připlácejí a získávají na jejich aktivity dotace. Umějí psát žádosti. Pro Romy by to musel financovat stát- i budoucnost běžných dětí běžných zaměstnanců prostě ovlivní, jestli vyděláváte - a kdo má dětí víc a vyhazov může přijít kdykoli, je v pasti. Potom je jasné, že i pro Ččechy je luxusem mít víc, než jedno dítě. My vymřem docela systémově.)
Na čtyřicet dětí tam byli asi čtyři učitelé, ale měli zázemí a tehdy snad i peníze- jenže na ty, a na politikaření vyšších míst to zřejmě dojelo. Dnes by se takový projekt chápal jako nucená asimilace, to by hned bylo kritiků- a tak se podporuje vše, co národy v jednom státě odcizuje, ne spojuje.
Taky, vzpomínám si, si tam děti vařily a stolovaly, zašívaly díry na teplákách, snad chovaly psa.. to by byla dnes bezpečnostní rizika jak hrom i s českými dětmi a učitelé, kteří by šli do něčeho podobného, by byli div ne dobrodruhy. Jenom u počítače si dítě neublíží..

To Luba -
romští poslanci i učitelé mají spíš šanci stát se asistentem, poradcem, služebnou profesí- kdepak kompetence a odpovědnost, i když dnes už vzdělání mají, a rozhodně se neřídí nějakými emocemi, jak se všude líčí.Obvykle se najde politický přímluvce a svůj vlastní propagátr, ale taky dohližitel, který chce rovněž plat...
Ale snad vzdělanější romské mladé ženy s tím pohnou, alespoň organizací romských mini mateřských školek - už je to i vysokoškolský obor. Jestli se proti nim nevymezí patriarchální romští mužové. Na 250 000 lidí je těch romských studujících docela dost, ale přetahují se o ně školy ne právě nejkvalitnější, a pak udělováním maturit a diplomů devalvují to vzdělání, odbornost a profesi vlastně všem.. také ty smlouvy na 10 měsíců.. u začínajícího se tak rychle nepozná, jestli ke kantořině je anebo není ... a dětem z toho jde hlava kolem, někdy mají jinou učitelku každé pololetí... tak jako konkurence nepřinesla špekáček jeden lepší než druhý, ale láci ze separátu, stejné je to s konkurencí ve školství nebo zdravotnictví - ne nejlíp, ale nejlevněji- zisk je zisk...a státní, všem dostupná veřejná škola svádí marný boj, aby se mohlo říct, že se neosvědčuje. Mnoho slimáčků a málo lupeníčka. Mám ty základky z druhé ruky, ale pravděpodobně prohrávají ti nejpracovitější a nejodpovědnější, protože kašlou na mediální tanečky, takže jsou nahrazováni mediálními hochštaplery, které to ale za chvíli omrzí a jdou za lepším.. Smutné.
Když se pak p. Holomek obuje do kantora, který si vyzvedává děti do školy jak za K.V.Raise ( k svým - tedy romských rodičům, se neodvažuje apelovat, ty straší, aby měli z gadžů ještě více nahnáno), tak to je i hrozné.
11. 10. 2011 | 15:01

Anita napsal(a):

Karla
Pěkně jste to tu shrnula a není co dodat, kdyby bylo peněz, tak za každého vyznamenáného žáčka Roma s pravidelnou školní docházkou rodině poslat zvláštní odměnu. Za každého vysokoškolsky vzdělaného studenta Roma, rodině se poklonit a předat metál a uhradit mu veškeré náklady na studium, no škoda ,to by byla diskriminace naruby :-)) ♫ ☼ ♫ ☼
11. 10. 2011 | 23:21

buldatra napsal(a):

Karlo,

Buďte pozdravena a děkuji za Vaši obsáhlou takřka všezahrnující reakci na rómského buditele.
Nicméně, toho buditele, zejména jeho výkon funkce, si představuji poněkud jinak, v tak nějak jiném smyslu a účelu. Jak?

Je to borec s mimořádně vyvinutými hlasivkami, postavy nadprůměrné, nejlépe kulturista, či vzpěrač nejtěžší váhové kategorie, zkrátka persóna vzbuzující svou vizáží respekt větší než malý. Oděn v těžko průstřelném oděvu. Vybavený megafonem,bubnem, přenosnou ruční sirénou a podobnými budícími prostředky.
No a ten borec ráno zarumpluje na dveře a zařve hlasem jak zvon: „ Budíííček!!!!!!“
Může mít i asistentku. Nejlépe nějakou hodně uječenou, která by ho v jeho buditelské funkci vhodně doplňovala, podporovala ječením a jinými zvukovými prostředky.

Nezaměňovat proto prosím s buditeli národními, to je jiná kategorie, poněkud jiného budícího zaměření.
12. 10. 2011 | 11:56

Vandal napsal(a):

roztomilá filosofko Karličko

holka zlatá, děkuji za reakci, první odstavec ujde. Ale to ostatní, nemastný neslaný blábol, slátanina bez ladu a skladu, žádná logika, jen jalové fráze ideologického rázu. Vy nemáte pojem o realitě, to jsou školské kydy.

"Až vyloučenost a ghetizace postihne i českou společnost, tedy ty, kteří si bláhově myslí, že jsou "střední třída", protože berou průměrný plat, možná pochopí i tito dnešní spokojení a slušní, proč neměli bezpříjmové, zaostalé a bezmocné nechat nedemokratickým zákonům napospas.
Jak učí historie - to obvykle bývá pozdě."

Mám na vás skromný dotaz, co myslíte, odkud bere vláda peníze na utopický nesmysl "začleňování" nepřizpůsobivých? A na výkrm celého etnika? Není to náhodou právě z kapes té "střední třídy"?
A tudíž, nesklouznou tihle lidé tím spíš do chudoby, čím více jim bude vláda brát z kapes a cpát to nepřizpůsobivým?
Logika asi není váš obor, že ano, Karličko.
Integrace nepřizpůsobivých je nesmysl, nikde a nikdy se to nikomu nepodařilo. Po 40 letech komunistického donucovacího režimu, a po dvaceti letech "pozitivní diskriminace" jsme přesně u výchozího bodu, cigán žije z dávek, o vzdělání, o práci zájem nejeví. Stejně jako vždy v minulosti. Vůbec nejde o tradici, to je nesmysl. Jde o hodnoty, cigán zná jen dnešek, co bude zítra ho nezajímá. Však on se gadžo postará.
12. 10. 2011 | 12:38

Terry napsal(a):

to ali napsal(a) - 07. 10. 2011 | 12:08:
"Terry
čistě pro vaší informaci.."

Milý ali, čistě pro vaši informaci,

nějak mě uniklo, že i bílí si dlouhodobě vybydlují (devastují) své byty a dostávají za ně jiné (dříve nové, I. kategorie).

Nějak mě uniklo, že i bílí nemusí platit za vodu, odpady...

Nějak mě uniklo, že i bílí studenti mají nárok dostat zdarma počítač.

Nějak mě uniklo, že i bílí rodiče neposílají své děti do škol (při povinné školní docházce) a nejsou za to postihováni.

Nějak mě uniklo, že i mezi bílými je taková kriminalita nedospělých (a proto netrestatelných, což vědí i jejich rodiče) dětí (viz Varnsdorfský dětský gang vede Terorista, z policie si nic nedělá - http://zpravy.idnes.cz/varnsdorfsky-detsky-gang-vede-terorista-z-policie-si-nic-nedela-pwg-/krimi.aspx?c=A110831_1643757_usti-zpravy_oks). A tohle "funguje" nejen u nás - viz článek Podívejte se, jak si romské děti přijdou na desetitisíce eur měsíčně (http://www.lidovky.cz/podivejte-se-jak-si-romske-deti-prijdou-na-desetitisice-eur-mesicne-1f6-/ln_zahranici.asp?c=A090903_123543_ln_zahranici_ter)

Nějak mě uniklo, že by s jiným etnikem byly dlouhodobě podobné problémy; např. s dalším minoritním etnikem - Vietnamci - nejsou takové problémy (viz Romové nejsou Vietnamci. Ti sem přišli pracovat. Jejich šéf má jasno - http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/206900.aspx:
S vietnamskou menšinou nemá majoritní společnost problém. Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera totiž 61 tisíc Vietnamců žijících v České republice není legislativně ani pokládáno za menšinu.
Rozdílů oproti Romům je tak podle Wintera několik: „Nikdy nikdo z Vietnamců už od roku 1956, kdy se sem první z nich přistěhovali, nedostal od českého státu ani korunu, vždycky se museli o sebe postarat sami. Vietnamci vybrali během tří povodní, které v České republice proběhly, 22 milionů korun na pomoc postiženým. To neudělali žádní jiní cizinci v České republice. A konečně, ředitelé škol touží po tom, aby u nich studovaly vietnamské děti. Průměrný prospěch Vietnamců je na základní škole 1,3, na střední 1,7. Udělali něco takového Romové?"
(konec citace)

Proč zrovna Cikáni (nově "Romové") jsou už 700 let NEPŘIZPŮSOBIVÍ, a to nejen u nás, ale v celé Evropě?!

Proč zrovna s Cikány jsou všude, kamkoliv přitáhnou ("emigují"), problémy?

Viz např.:

Romové a Roma neboli Itálie žasne (http://deutschmann.blog.respekt.cz/c/8766/Romove-a-Roma-neboli-Italie-zasne.html)

Dánsko deportuje Romy, starosta je nechce v Kodani (http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=674956)

Černé svědomí Evropy: s Romy si nevědí rady nikde na kontinentu (http://zpravy.idnes.cz/cerne-svedomi-evropy-s-romy-si-nevedi-rady-nikde-na-kontinentu-pbb-/kavarna.asp?c=A081216_135224_kavarna_bos)

Rasisté jsou jenom Češi? Finové se potýkají s romskými imigranty (http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/7776-rasiste-jsou-jenom-cesi-finove-se-potykaji-s-romskymi-imigranty.aspx)

Proč ausgerechnet Cikáni?

Konstatování faktů považujete, ali, za "kopání do Cikánů" ?

A navíc - většina mých příspěvků jsou citace jiných článků s uvedením zdroje - odkazu.

Můžete namítnout, že i mezi bílými jsou "nepřizpůsobiví". Je nutno posuzovat zjevné (procentuální, statistické) zastoupení těchto "excesů", takto se chovajících jedinců, rodin k celkovému počtu příslušníků majority (minority).
12. 10. 2011 | 14:22

ali napsal(a):

Terry
Vy jste mne špatně pochopil..přečtěte si můj příspěvek k Vám ještě jednou. Také jsem konstatovala fakt a bylo mi řečeno, že kopu..je to jen parafráze na to, co mi bylo napsáno :o)..takže opravdu jsem nemyslela nic proti Vám a Vašim faktům, o kterých každý soudný ví.. :o)
13. 10. 2011 | 19:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy