Problém sociální, nebo rasový?

08. 12. 2008 | 09:58
Přečteno 21611 krát
Ve čtvrtek 27.listopadu paní ministryně Stehlíková navštívila Janov a jednala s místními Romy i představiteli samosprávy. Paní ministryně situaci v lokalitě označila za sociální, nikoliv rasový problém. A dále: „Není to o barvě pleti. Když někdo žije spořádaně, lidé nerozlišují, zda je Rom nebo není.“

Byl bych rád, kdyby to byla pravda. Ale není. Paní ministryně se , jako už po několikáté, zásadně mýlí. To proto, že nepronikne k podstatě věci.

Když se na jednom místě shromáždí velký počet nezaměstnaných a zadlužených, je to zdroj okamžité kriminality. To je zákonité. Takové místo je lákavým cílem pro neonacisty a jejich potenciálním terčem se stávají tito „viníci.“ Pak už stačí jen říci :“ My vás ochráníme před těmi, kteří vás sužují, když to nedokáže Policie ani vláda.!“ A protože těch nezaměstnaných a sociálně slabých je nejvíce mezi Romy platí: „My vás ochráníme před těmi zlotřilými Romy!“ V tom okamžiku nám sociální problém přerostl v rasový. Jako vystřižený z učebnice o rasismu. Lidé, kteří z nevědomosti tleskají těmto zachráncům lidstva a pořádku nevědí, že se na takovémto rasovém přístupu podílejí.

Nic nového pod sluncem. Takto a nenápadně to přece začínalo i v Německu. Intelektuální elita Němců si taky myslela, že Hitler se svými názory neuspěje. Za pár lét ho masivně podpořili proti Židům a Cikánům. A lidé, taky v Čechách a na Moravě, dokonce s ulehčením přijímali odsun Židů a Cikánů ke konečnému řešení na smrt do koncentráku. Ne všichni se zastyděli, že takovému řádění nevzdorovali nebo aspoň vnitřně s ním nesouhlasili, když to vše skončilo.

Není to tak, že by nyní lidé kolem Litvínova dokázali rozlišit mezi Romy pořádnými a nepořádnými. Nerozlišují, tak jak nerozlišovali dříve, v období před 2. světovou válkou a v jejím průběhu. Dodnes si to značná část společnosti nepřipouští.

Obzvláště v tomto punktu se paní ministryně mýlí kardinálně. Ostatně ji to místní Romové vysvětlili, ona neslyšela. Povídala cosi o školách a vzdělání, tedy programu na dlouhou trať. Romové i všichni ostatní místní občané tam a teď potřebují záruky bezpečí, okamžité kroky, koordinovanou činnost Policie s radnicí.

Nebezpečí je obrovské. Nejde jen o lokální problém, jak by se mohlo zdát. Dnes je to Janov. Zítra to může být v Ostravě a pozítří v Brně.

Extrémismu neonacistů se poměrně dobře daří v podmínkách nezralé demokracie, váhavé vlády i soudů, a co hlavního, naprosto nepřipraveným samosprávám, na řešení tohoto druhu problémů.

Příkladem, nepříliš zářným, může být starosta Litvínova, který rezolutně prohlašuje: „Aby bylo jasno. Nejsem jejich (neonacistů) přívržencem a nechci, aby mi to někdo podsouval. Jen chci mít ve svém městě pořádek.“

Výborně! Pan starosta je zastáncem pořádku a proto jakýkoliv zdroj nepořádku přesune pryč od svého města. Problém nevyřešil, jen ho přesunul. Ale tak to přece dělali nacisté taky. Odsunuli Židy a Romy na jedno místo a tam je zplynovali. I nacisté byli ohromní zastánci pořádku.

Takových starostů a radnic jsou u nás stovky.

Pan starosta se může distancovat od neonacistů jak chce. Fakty ho usvědčí z nepravosti: Radnice, které je šéfem, na problém zadělala tím, že lidi sociálně slabé, neplatiče a Romy shrnula na jedno místo. A neučinila dost ve spolupráci s Policií, aby zákonitě se objevující kriminalitu, na příklad „úžeru“a rejdy „romských fajt“ se snažila důsledně a tvrdě likvidovat. Tím dal pan starosta, ať chce nebo nechce, silnou zbraň do rukou neonacistů.

Lidé pak svoji zášť obracejí vůči Romům, jako viníkům, protože zneužívají sociální dávky a parazitují tak na těch, kteří pracují a platí daně. Měli vy však svoji zlobu obrátit proti těm, kteří nesou větší díl viny. Proti poslancům, senátorům a členům vlády, kteří nesou odpovědnost za legislativu, která toto vše umožňuje. Romové, ale i jiní sociálně slabí se chovají „přizpůsobivě“. Jistě, chovají se nemravně, ale v rámci zákona. Tohle vadí!

Když se tak chovali naši tuneláři, taky v rámci zákonů, taky nemravně, nevadilo to nikomu mezi těmi slušnými lidmi? Vždyť Romové rozsahem svého poškozování jsou jen pouhými břídily proti tunelářům.

Nemylme se: To co se děje, je vážné a není to jen problém sociální. Postupem doby, jak se sociální problémy budou rozšiřovat, mohou snadno a lehce přerůst v problém rasový. To se teď stalo v Janově!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mastodont napsal(a):

... Radnice, které je šéfem, na problém zadělala tím, že lidi sociálně slabé, neplatiče a Romy shrnula na jedno místo. ...

Opravdu za toto může radnice??? Zajímavé, a proč se potom píše, že za to mohou skupovači levných bytů?
08. 12. 2008 | 10:15

Ládik napsal(a):

Právě mi přišlo:
"V Janově na sídlišti vlivem uniku plynu vybuchne v pondělí v
deset hodin dopoledne panelák, ve kterém bydlí devatenáct rodin cikánů a jedna rodina bílých gadžů. Všichni cikáni zahynou pod troskami, jenom bílí
gadžové přežijí. Pozůstalí cikáni z okolních paneláků jsou tímto jevem natolik rozrušeni, že uspořádají před budovou Městského úřadu demonstraci
a požadují vysvětlení od šéfa záchranného sboru, jak je možné, že všichni cikáni v baráku zařvali a bílé k...y přežily. Šéf záchranného sboru jim to vysvětlil : Kdyby jste všichni
chodili do práce jako ty "bílé k...y", tak se Vám taky nic nestalo."
08. 12. 2008 | 10:31

doktor napsal(a):

Pane Holomku,
čeští Romové (Cikáni) se za první republiky chovali zcela jinak, než dnes: v mém rodném Brně jsme je nepovažovali za někoho podřadného, ale jen za národ, který má odlišnou kulturu. Mimo jiné téměř všichni pracovali. Ti slovenští a maďarští, kteří dnes u nás převažují, jsou právě SVÝM CHOVÁNÍM, nikoliv svým Romstvím, zdrojem odporu sousedů (bílých, nebo třeba fialových). Fascinuje mne také, že nikdo z vás, romských intelektuálů, nedělá nic pro změnu chování vašich soukmenovců: jen spolu s nimi útočíte na většinovou společnost.
08. 12. 2008 | 10:35

jm09 napsal(a):

aneb:
ja ti dam sekeru abys nasekal drevo,
ty s ni zabijes souseda.
Kdo je vinen?
Je protoze to byla moje sekere, ze!!!

Ale jak to zaonacit, kdyz toho souseda zabijes?
08. 12. 2008 | 10:43

jm09 napsal(a):

sorry na konci melo byt:
Ale jak to zaonacit, kdyz toho souseda uskrtis?
08. 12. 2008 | 10:44

Daňový poplatník napsal(a):

Vážený pane Holomku, Váš článek by byl aktuální tak před 15 léty, co se dnes děje běžným občanům v okolí cikánských ghet se nedá nazvat jinak než černým terorem a zvířata mají více práv (navíc vymahatelných) než takto postižený běžný občan.
Stát i samospráva toleruje porušování všech zákonů a vyhlášek asociálům (bez ohled na barvu pleti) do doby, než dojde trestnému činu, a pokud nedojde ke vzetí dotyčného do vazby, kriminální činnost pokračuje, a postižený člověk má jediné dvojprávo: držet hubu, a platit daně, jinak je rasista, protože se většinou opravdu jedná o Cikány.
Kdo tyto běžné občany ochrání, když stát i obec dělá, že tyto problémy jsou na úrovni malého multikulti nedorozumění? Pouze ultrapravicová strana, protože kdyby to chtěly (tzv)demokratické strany řešit, mohli to už dávno udělat i v rámci platných zákonných norem, takže máte pravdu pouze v tom, že hlavním viníkem situace jsou všechny politické garnitury, které se tu vystřídaly od roku 1989.
Takže jsme zase u těch ultrapravicových stran....
08. 12. 2008 | 11:01

rokos napsal(a):

rasiste jsou zjevni tim že vše co neni bíle je spatne,tudiz jak muze nekdo tvrdit ze rasistou neni -ze mu vadi pouze to ze neni spokojen s tim nebo onim?
rasismus je ideologie postavena na bazi nenavisti vucu jinemu barevnemu etniku.
08. 12. 2008 | 11:04

Hugo napsal(a):

Pane Holomku, co označuje slovo Rom? Nechci se vyjadřovat k tomu, že to dnes je sprosté slovo. Není označení Rom jen označení malé skupiny cikánské národností? Cikáni se skládají ze skupiny asi 12 kmenů a romové jsou jen jedni z nich. Proč se stydíte za slovo cikáni? Asi víte proč.Proč je snem každého cikána žít mezi bělochy? Aby po něm uklízeli ten bordel pod domem? Jen ještě k vašemu životopisu. Dozvěděl jsem se, že vás oškliví komouši donutili dělat stavbyvedoucího. Jak to provedli? Asi tehdy nešlo parazitovat v nevládní cikánské organizaci, s kterými se dnes roztrhl pytel. Jak ta vaše organizace působila v Janově, aby cikáni nedělali bordel a mohlo by se říct, že ho dělají jenom běloši?
08. 12. 2008 | 11:16

martys napsal(a):

proč jsou cikáni neschopní žít samostatně? proč se musí shlukovat do ghet? asi aby s ipředávali zkušenosti s tím jak čerpat ze sociaální sítě a jak to zařídit aby nemuseli nic dělat!!!
08. 12. 2008 | 11:28

Vilém napsal(a):

S takovými stanovisky se nikam nedostaneme. Přijímání sociálních dávek není žádné zneužívání, nýbrž plně legitimní využívání sociálních práv, ostatně různým kritikům Čunkem počínaje taky nebylo trapné chodit si pro dávky.

Bez zásadní změny stanoviska k sociálním dávkám se problém bude neustále zhoršovat, protože tržní společnost nevyhnutelně vytváří nezajištěné osoby, protože právě tyto lidi potřebuje jako pracovní sílu pro neatraktivní zaměstnání, bez nichž by nemohla fungovat. Proto je sociální systém nezbytný a mluvit o jeho zneužívání je oblíbeným sebeklamem různých středostavovských individuí, která si ani nedokážou přiznat, že bez nekvalifikované práce by ani jejich vlastní práce nemohla existovat a neustále dětinsky touží po tom, aby dotyční vyznávali s prázdnou kapsou středostavovské hodnoty.
08. 12. 2008 | 11:28

MeGab napsal(a):

Malý pane Holomku,
co takhle jít mezi tu janovskou sběř a začít tam pracovat s dětmi, aby došli k poznání, že studovat se vyplatí? Až bude mezi Cikány přibližně stejné procento středoškoláků a vysokoškoláků jako mezi Čechy, nebudou mít s majoritou problémy, stejně jako je nemají Vietnamci (přinejmenším ne v tak vysoké míře).
Plnou hubu o tom, jací jsou Češi rasisti, má každej, ale kolik je takových, kteří proti rasismu účinně bojují? Rasismus neodstraníte tím, že jej zakážete, nýbrž odstraněním jeho příčin - a tím u české společnosti není barva kůže, ale kultura (životní styl) neslučitelná s moderní civilizací.
08. 12. 2008 | 11:36

Matěj Kopecký napsal(a):

Dobrý den všichni a pan Holomek zvláště...
Myslím, že problém je rasový a sociální zároveň. Proč, protože tí, co v Janově bydlí jsou rasové perzekování těmi, co se nechtějí přispůsobit a dělají tam binec a nepořádek, nedělají ajenom řvou, že jsou týraní, a že je zde rasismus. Ano, je zde rasismus ale pozitivní a naruby, občany nikdo nechrání, a když se izvou, už po nich jdou cikáni ozbrojení pálkami, noži a bůh ví, čím ještě. Sociální také, už jste viděli bílého člověka brát peníze od státu za to, že krase a nic nedělá? Já ne, ale cikáni jsou věčně na úřadech ohledně podpor, dávek, a nevím čeho. Cpe se do ních vrchem spodem a pořád, jako do černé díry. Dokdy, tak to nevím. Všichni se jich bojí, jsou to přeci voliči. Vydírají a nic nikdo s tím nedělá. Pane Holomku, zkuste se nad tím zamyslet a zaujměte pragmatická a ne rasové stanovisko.
08. 12. 2008 | 11:46

Pocestny napsal(a):

a už to jede, pane Holomek!
Ještě že vás tu máme!
Co by si místní Pepek Vyskoč, či jiný nezmýšlený důsledek sovobodného stranického sexu a odborovém školení kdysi v letech veslého budovatelství tu může v "národní vánoční přehlídce" nabídnout svůj duševní bramborový salát.

Já obdivuju každého, kdo se do této ZOO dobrovolně nastěhuje, chápu každého, kdo se z ní snaží utéci.

Já myslím, že pro každého "pravého" Čecha jest tím největším
trestem povinné soužití s touhle smečkou podobně "kvalitních" bamboonů, trestem za to, jak odevzdáváme vládu nad svými životy bandě úplatných Pláteníků, postbolševických abortů, kteří umí "organizovat" naše názory, ne už však naše ruce. Názor musí být jednotný, aby pod ním mohly ruce svobodně krát, každý pro sebe a každý za sebe.

Ulici pak předáme abortům postnáckovským a jako aborti lidství tu budeme se socanským nadhaněčem kvílet, jak jsme bezbranní, bezmocní.

Přitom jediné, co nnám chybí je schopnost.
Schopnost chovat se jako vrchol pomyslné evoluční pyramidy, jako druh nadaný nejen darem artikulované komuunikace, ale druhem , který myslí.

Zde to hapruje, protože myšlení, to je to jediné, co tu absolutně degradovalo sebe i komunikaci.

Ta přestala sloužit jako prostředek porozumění, naopak se v bezmozečné idelogii stává zzbraní agrese.

K agresi mají sklony zejména ti, jejichž duševní síly nedosahují sil fyzických, pokud jsou vůbec přítomny.

Z tohoto důvodu lze tento "prejnárod" dělit na tři kusy.
Ti první, je jich zoufalá menšina, se snaží v tom zvěřinci nezvlčet, jsou však přejeti dvěma druhy lidského abortu, jedním, který se nebojí agrese verbální, ale vše své neschopnosti všeobecné, bojí se činu a skutku jako něčeho, co by porušilo jejho životní krédo Homo Faber - "Hlavně se nenechat u ničeho chytit, kdo nic nedělá, nic nepodělá" - což perfektně vystihuje jeho společenskou využitelnost, která je nulová a drhu "pokročilého", který trénuje styl komunikace v tělocvičně a "pořádně nekomu nakopat ksicht" je pro něj ozdobou svátečního odpoledne.

Kostatuji, že cikáni jsou přirozenými obětmi naivní víry ve spojení s touhle lidskou žumpou, protože ty chytřejší spolky okolo se už dávno od této sběře drží dál....vědí, co činí.

Pane Holomek, chcete-li udělat něco pro svůj lid, odveďte ho jinam, nemusíte otvírat moře jako daddy Moses, stačí si najít "jiný okres", kde žijí poněkud slušnější lidé, pokud ovšem chcete udělat něco pro zoufalé domorodce, zůstaňte, ať mají dál výmluvu.

Až totiž z toho Chanova, Janova, Jirkova a pod. odejdete, zůstane to vše, co tam je i bez vás, tedy mour, huns, špína, pseudokrajina, pseudolidé v panelových noclehárnách místních pseudoměst a jejich pseudolidovláda nad svými pseudoživoty biorobotů, kteří si na svém primitivismu navíc politicky zakládají.

Prostě musí mezi lidi, ne mezi kommouše, to také není Homo Sapiens.
08. 12. 2008 | 11:47

Vašek napsal(a):

Starosta Litvínova by měl ODStoupit !!! Nezvládá svoji funkci !
08. 12. 2008 | 11:55

Saliven napsal(a):

Já myslím, že se pan Holomek mýlí. Problém je čistě sociální. Na základě sociálních problémů pak mají lidé předsudky vůči všem - zobecňuje se. Kdyby to byl problém rasový, tak mají lidé odpor vůči i jiným rasám, ale kolika lidem vadí černoch? V jakémsi průzkumu jsem četl, že je to cca 5 procent. Zkrátka není to o barvě kůže, ale o chování etnika (za které z nemalé části může majorita). Kdyby se tak chovala jiná skupina a vůbec nemusí být odlišena rasově (i když mimochodem cikáni jsou stejná rasa jako my), kdyby dělali bordel třeba všichni dlouhovlasí, nebo všichni brýlatí, tak lidé budou mít odpor vůči všem dlouhovlasým a brýlatým. Ten vzhled je jen poznávací znak, který je spojuje, nic víc.
08. 12. 2008 | 11:55

klarasamkova napsal(a):

Vážený pane inženýre, je to tak, jak říkáte.
Nedávno jsme s manželem dumali nad tím, co nás vlastně nutí, abychom - někdy skutečně skřípajíce zuby - se zabývali problémy lidí, s nimiž má sice manžel a moje dcera společný etnický původ, ale jinak nic: ani způsob života, ani hodnotový sytém - prostě nic. Dospěli jsme k názoru, že je to neschopnost majority rozlišovat. Kdybychom měli alespoň minimální jistotu, že za souhlasného potlesku okolních kolemjdoucí nám nějaký skinhead nepřepůlí lebku, asi bychom se zabývali něčím skutečně jiným. Kvůli neschopnosti majority rozlišovat - ačkoliv opakovaně deklaruje opak - mají Romové, kteří nesdílejí na příklad s janovskými jejich hodnotový a životní styl dvě možnosti: buď se za ně brát a neúnavně hledat řešení u vědomí, že řeší i problémy vlastní nebo se dobře naučit na příklad španělský či ještě lépe americký přízvuk a předstírat, že vlastně vůbec nejsou.... Těch druhých znám taky hodně. My, co patříme k těm prvním.... co nám zbývá: skřípat zuby a držet hřbet.
vaše Vustvali
08. 12. 2008 | 12:01

Saliven napsal(a):

A jinak argument typu - za všechno můžou poslanci a senátoři tím, že dávají dávky mi taky přijde naprosto mimo. Sociální dávky jsou pro ty, kteří mají sociální problémy, když se výrazně uberou, tak to dopadne zas na ty, kteří se nemohou bránit, na ty, kteří jsou skutečně na sociálním dně. Nemalá část nepřizpůsobivých, když klesnou dávky, půjde krást. Zvážil tohle pan Holomek? A když se opravdu sníží dávky, tak pan Holomek půjde první křičet, že stát šikanuje chudáky romy. Opravdu by mě zajímal nějaký konkrétní recept, jak celou situaci řešit. Snížením dávek se toho fakt moc nevyřeší.
08. 12. 2008 | 12:02

Kecka napsal(a):

Pár poznámek

1. Začít se musí tím, že se budou věci a jevy nazývat pravými jmény. Jak psal Vilém: přijímání sociálních dávek není zneužívání systému, ale plně legitimní využívání sociálních práv

2. Protest proti nepořádku a obtěžování není rasismus!!!

3. Rasy existují a všichni je rozlišujeme. Kdo projde smečkou pitbulů se stejným pocitem jako hloučkem jezevčíků?

4. Mého syna přepadli 2x a 2x to byli cikáni. Jeho vztah k nim se formuje osobní zkušeností a má výchova to jen stěží ovlivní.
08. 12. 2008 | 12:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Salivene,

řekl bych, že se mýlíte Vy :-)

Nejjednodušší odpověď by byla: většině lidí nevadí černoši, protože je znají tak maximálně z amerických filmů ;-)

Jenomže ono se bohužel opravdu jedná většinou o xenofobii a rasismus (i když drtivá většina lidí by odmítla nařčení z toho, že sjou rasisté).

Jde o to, že si na základě špatných zkušeností s jednotlivci (na jejich počtu nezáleží, statistiky v tomto nehraje vůbec žádnou roli, ač si mnozí myslí opak), vytvoří předsudky (nenávist) vůči celému etniku. A pak reagují na základě vnějších znaků (barva kůže, oděv atd.)

Což vytváří určitou situaci (zacyklenou), kdy lidé paušalizují a vlastně tlačí všechny jedince se stejnými vnějšími znaky (které buď nemohou menit - barva pleti, či ani není důvod je měnit - způsob gestikulace atd.) do jedné entity "prokletých".

Drtivá většina lidé zde mluví o Cikánech a myslí tím deklasované živly. To je čistý rasismus. Cikán se nerovná automaticky deklasovaný živel, nerodí se tak, nemá takovou genetickou dispozici. Ale v řadě případů se narodí do prpostředí, které mu nedávají jinou šanci než jím být (a to prostředí vytvářejí i ti, pro něž Rom=deklasovaný živel).

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 12:06

Saliven napsal(a):

klaravesela:
Dobrý den paní doktorko. Máte pravdu, že je skutečně smutné, že mnoho slušných cikánů má problém s předsudky. Ale to není ani tak vinou majority, že zobecňuje a paušalizuje. To se dělá u všeho, co překročí rozlišovací schopnost. Černoši u nás páchají trestnou činnost taky, ale je toho tak málo, že to lidé nevnímají a tak proti černochům (až na výjimky - pravé rasisty) nic nemají. Ale trestné činnosti a přestupků je od cikánů tolik, že to lidé vnímají jako problém. Samozřejmě na jejich sociální vyloučenosti má majorita výrazný podíl, ale nedělejme, že za všechno může jenom ta majorita. Cikánské elity by samy měly mít zájem na vylepšení postavení jejich etnika - a dělájí dost? Já myslím že ne - i když stát taky nedělá nic, o tom žádná.

PS: Termín cikán nepoužívám v hanlivém významu, aby mě někdo nenapadl za vulgaritu. Slovíčko romové mi přijde jako umělina.
08. 12. 2008 | 12:07

JAHA napsal(a):

Ad: Saliven
Vcelku mozno suhlasit, az na jedno. Kdesi v podvedomi (a to si priznajme) mame nejaky stykac, ktory sa nam hned zapne, ked vidime cigana. Napr., ak sa do cisto "bieleho" okolia nastahuje ciganska rodina, sme iba tak zvedavi, ako ked sa pristahuje (vystahuje) "biela", alebo nas ihned napadne cosi ako: no, boze, to tu bude vyzerat? A pritom moze ist o rodinu, ktora sa mozno stara a poriadok a cistotu viac, nez hociktora "biela", teda mozno aj viac ako MY, ktorym sa ihned zapol kontaktik k zvysenej opatrnosti, citlivosti, posudzovaniu.
08. 12. 2008 | 12:10

JAHA napsal(a):

Reagoval som na prispevok o 11:55:58.
08. 12. 2008 | 12:12

Saliven napsal(a):

stejskal:
Ve většině článku s vámi souhlasím. Takže náš rozpor bude spíše v chápání pojmů. Já beru rasismus jako apriorní iracionální odpor vůči barvě pleti. To co píšete Vy, je hození do jednoho pytle na základě společného znaku, v tomto případě příslušnost k etniku. Já mám z cikánského etnika obavu, protože znám spoustu případů, kdy s nimi byl problém (mně konkrétně třeba vykradli auto), znám to celkem dobře na sídlišti Máj v ČB. Jsem k nim podezřívavý, ale už sem potkal i pár příslušníků tohoto etnika, se kterými jsem se bavil uplně normálně. Jsem rasista?
08. 12. 2008 | 12:12

Saliven napsal(a):

JAHA:
Všechno cizí je podezřelé, to je podvědomá a geneticky zakódovaná záležitost. Aspoň myslím. :-) Ale je to rasismus?
08. 12. 2008 | 12:14

stejskal napsal(a):

Pane Salivene,

je to samozřejmě trochu o pojmosloví. Ale zkuste se zamyslet nad následující větou.

"Mám z bílých spoluobčanů obavy, jeden mne praštil v metru do nosu (ožralý sparťanský fanoušek, který se navážel do mé paní), jeden mi ukradl auto (chytli ho, takže vím, že byl bílý), dvy vykradli sousedce byt (byli též bílí, volal jsem na ně policajty, byl jsme u toho, když je chytali)".

Cítíte, že je něco v nepořádku?

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 12:22

stejskal napsal(a):

Nemyslím, že jste rasista. Ale zkuste domyslet, jestli Vaše uvažování nelze takto nazvat (minimálně z pohledu tisíců Romů, kteří žádné auto nikdy nikomu nevykradli).

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 12:23

uživatel sítě napsal(a):

Vážený pane Holomku,
mohl byste prosím zopakovat ten problém školství? Dělá stát nějaké rozdíly mezi Slezskou universitou a Romskou universitou? Mají romští učitelé jiné platy, než moravští učitelé? Jak dlouhá je ta trať po které poběžíme? Kdy jsme ten běh odstartovali? Určitě jako vysokoškolák můžete své zkušenosti a znalosti předávat. Máte s tím nějaké problémy? Na které adrese by bylo možné najít diskuzi k romskému školství?
08. 12. 2008 | 12:23

JAHA napsal(a):

Ad: Saliven to JAHA
To netvrdim, ale neposudzujeme inac (zovseobecnovanim) i nejaky prehresok takejto rodiny v panelaku. Napr., a to sa stava, "biela" rodina urobi raz za cas "pruser", zanadavame si, mozno ich niekto napomenie (ak sa ich neboji), trochu sa o tom poklebeti a koniec. Reagovali by sme tak, keby podobny priestupok (napr. ramus, spev po 22,00 hod, dokonca nejake zvratky) sposobila "ta ina" rodina? To som mal na mysli. Nie je jednoduche to zmenit, suhlasim, ze je to casto podvedome, hoci len z pocutia, nie z vlastnych skusenosti. Ale mali by sme na tom pracovat, nie?
08. 12. 2008 | 12:27

Saliven napsal(a):

stejskal:
Ano - k ideálu to má daleko. Jenže si vezměme čísla - když budeme mít oba zkušenost s 20ti recidivisty - ať už z majoritního nebo minoritního etnika - tak u jednoho je to 20 z 10ti milionů, u druhého 20 z 250 tisíc. Cítíte ten nepoměr? Kdyby mělo cikánské etnikum stejnou kriminalitu jako majorita, tak by to bylo pod rozlišovací schopnost majority. Jak říkám - arabové, černoši, židi, rusové, němci - všichni mají určitou kriminalitu, ale nikdy nejsou tak vnímáni jako cikáni. Je tam totiž velký nepoměr. A primárně přeci nejde o tu pleť, to je jen spojovací znak, kterých může být spoustu - co já vím třeba pražská značka u auta u lidí, kteří jezdí jako prasata.

Je mi skutečně líto těch slušných cikánů, kteří doplácejí na ty špatné, k tomu ale vede jen jedna cesta - ne nadáváním majoritě, že se chová špatně, ale zlepšováním pozice minority. Zatím pořád slyším, jak je majorita špatná (i když samozřejmě není bez viny - to už sem psal výše), ale nevidím, že by sama cikánská minorita měla snahu něco dělat (ale možná jsem to jen nepostřehnul). Nečekám snahu od těch sociálně vyloučených, ale od elit.
08. 12. 2008 | 12:31

Saliven napsal(a):

JAHA:
Odpovědí je moje replika k panu stejskalovi. Je to velký nepoměr - samozřejmě spousta čechů jsou špíny, které kradou a já nevim co, ale je jich prostě v rámci populace relativně málo, proto nejsou vnímáni tak špatně. I když to samozřejmě ideální není, ale to je podvědomá záležitost.
08. 12. 2008 | 12:33

pp napsal(a):

Vpodstatě souhlas. Ovšem s určitou vrstvou cikánů se stejně nic neudělá. Ideální bylo to uskupení jejich vesnic na jihu slovenska. Jejich osobní bronks, ale jimi vytvořený. Tak nevím, proč jim v tom bránit. Tam ať si žijí. A jinak vše na rovinu s ostatními....
08. 12. 2008 | 12:44

Pocestny napsal(a):

Pane editor, musim vás pochválit, maně se vám povedl náramný kousek ! -)

Máme tu hned několik bloggů, které se věnují zdánlivě nekolika různým tématům, ale v jedno je spojuje téma společné -

soužití českého "kmenového" obyvatele s menšinami.

Máme tu kausu SAPA a kausu Janov. Paralelně tu běží dva příběhy z pera postižených, paralelně se k nim vyjadřuje majorát.

Je zajímavé, že i když problémy Vietnamců, Ukrajinců, Bělorusů, Bosňanů vyprávějí o jiných peripetiích a diametrálně odlišné kvalitě života, maji s cikánskými příběhy jedno společné:

podivení se nad xenofobií a předsudky našinců před "přivandrovalci", nad tím, jak už základní vidění "cizáka" ať za humny obce, na ulici města, na prahu společného domu činí z nej postavu v nerovném postavení jakéhosi žebráka či vandráka, protože jediným výrazně českým rysem, který rychle poznají, je ten který říká:
Sem nelezte, si vystačíme sami.

Jedni bílí je uvrhnou do vazalství a dluhů už tím, jak jim "zařídí" to, vůbec mohou přicestovat, aby zaplnili ta místa na pase a na kase, o která povznesená místní zvěř nemá zájem, ale nutně je potřebuje - stát kvůli daním, které uvalí na jejich oficiální příjem, agentury kvůli berni z toho, co zbude, mafie a policajti se těší na zpropitné u autobusu a bolševik na ambasádě se těší na další příjmy z kulatého razítka.

Až nebudou potřeba, zapálíéme jim barák, ať táhnou, vždyť "nám berou práci".

Cikáni?

Nenecháme je stát se hnědočechy, protože to nedokáží, my nepřipustíme, aby někdo tak černej "vydával za Čecha", i když je vzdělaný (nedejbože vzdělanější!)a mluví česky lépe než kritik, pro ty otitulované je zase nepřípustné "poklesnout na úroveň cikána" tím, že by ho vzali jako rovného, ne cikána se narozdíl od "Družstva rozhořčených automechaniků" nebojí, naopak jimi lacino opovrhují.

Přestože cikáni proti svému obrázku bojují nejméně, nejsou na tom ti druzí při vší vstřícnosti o nic lépe, ono je v národě bytostných mocenských poskoků, hulibrků, pučmidrátů a podržtašek trávících život celotáborovou hrou na Prvního Pláteníka velmi těžké nebýt za drzého, pokud trváte na své identitě.

To se v zemi, která se za jeno století dokáže třikrát své identity lacino vzdát vždy bráno za nemístnou provokaci.

Ono jakékoliv připomenutí cizí identity je prostě provokací, ono jde nejen o drzé připomenutí neexistence společné identity naší, ale i to, jak ten pytel bázlivců bez tváře nenávidí cokoliv, co tvář má a kohokoliv, kdo jí vedle nich nosí.
08. 12. 2008 | 13:18

whoden napsal(a):

Pan Holomek tu místo toho, aby nabídl nějaké konstruktivní řešení jen trapně fňuká a ukazuje na "špinavé čechy", kteří jsou podle něj zřejmě prapůvodem všeho zla světa.

Takových tlučhubů jako je on, už bylo a ještě bude velká spousta.
08. 12. 2008 | 13:22

stejskal napsal(a):

No, a to je zase ono, pane Salivene. Vy vidíte pražskou značku a hned si řeknete, že řidič pojede jako prase.

Já vidím v Praze značku mimopražskou a stahuji se jako chodec dál od okraje ulice, protože si říkám, že tihle lidé narozdíl od Pražáků nepouštějí na přechodu.

A přitom je obé pitomost. Předsudek, generalizovaná jednotlivost, která neplatí pro ČB stejně jako pro PHA.

Rozumíte? Jde o to uvědomovat si tyhle stereotypy, které jsou škodlivé.

Nejde o většinu či menšinu. Jde o to, aby se lidé k sobě chovali jako lidé, jako k jednotlivcům, individualitám. A ti, co se tak nechovají (tedy porušují zákony), byli postihováni bez ohledu na barvu pleti (paní KVS Vám napíše, jak se u soudu občas chovají k Romům a jak k bílým).

A v zájmu nás všech je, aby se situace zlepšovala, ne zhoršovala. Proto se neptám, co udělala romská elita či já-nevím-kdo, ale ptám se, co dělám já. A jestli dělám dost. A jestla třeba i nechtěně někoho nedemotivuji, neubližuji mu, netlačím ho zpět tam, kde nechci, aby byl (protože mne to samotného ohrožuje). A je teoretickxy úplně jedno, jestli rosmká elita třeba nedělá nic, můj problém se nezmenšuje, má odpovědnost nesnižuje.

Naše atavismy nám velí vytvářet si stereotypy. Na jejich základě přežívají/přežívali zvířata i lidé. Jenomže lidská civilizace se liší tím, že sterotypy, atavismy nahrazuje systémem pravidel, které vyvíjí a zdokonaluje. Už není jedinou či nejdůležitější obranou strach z neznámého, ale naopak schopnost překonat jej, dohodnout se.

A k té kriminalitě: v řadě případech/jejích typech tvoří "romská kriminalita" zcela mizivé procenta/promile. Jednoznačně ji dominují bílí. A přesto nás to nevede k závěru, že na bílé je třeba si dát pozor.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 13:31

stejskal napsal(a):

Maně, pane Pocestný? ;-) l.s.
08. 12. 2008 | 13:34

Čochtan napsal(a):

Problém sociální, nebo rasový? Obojí!
1. Jednoznačně sociální.
Je to sociální chování ABSOLUTNÍ VĚTŠINY cikánů, co způsobuje problémy a co zapříčiňuje nenávist Čechů.

2. Jednoznačně rasový, lépe řečeno etnický. Neboť žádné jiné etnikum v Evropě se ve své absolutní většině nechová tak jak cikánské etnikum.
08. 12. 2008 | 13:38

Saliven napsal(a):

stejskal:
No to s tou značkou byl jenom příklad :-). Měl doložit, že jak vztah k cikánské menšině, tak i spousta jiných věcí je založena na generalizace neblahé zkušenosti, nic víc to není - tedy, že ani negativní vztah k cikánům není o rasismu. Neříkám, že stereotypy jsou dobré, ale je to něco, co k našemu životu patří po tisíce let. Proto říkám, že nejde o rasismus, ale problém je v rovině sociální - když se povede zlepšit sociální status této minority, lidé na ně začnou koukat jinak.

Já bych strašně rád koukal na cikány stejně jako na zbytek populace, ale to by to všechno muselo vypadat jinak. Vy pořád všechnu vinu házíte na netolerantní majoritu, ale tam ten problém nevězí. Jste humanista s krásnými ideály, což je sympatické a bylo by super, kdyby takoví byli všichni. Jenže ti lidé, co bydlí v těch problémových lokalitách jsou denně konfrontováni s kriminalitou a i když byli původně nakrásně tolerantní, tak se časem naučí ten negativní vztah mít. Je to začarovaný kruh.
08. 12. 2008 | 14:03

stejskal napsal(a):

Ale vůbec ne, pane Salivene,

jsem především pragmatik. Vím, že říkat, "ale to by to všechno muselo vypadat jinak," je mi úplně k ničemu. Mohu to totiž říkat tak dlouho, až zase mne nebo někoho jiného bude chtít někdo zavírat, cpát do lágrů, deportovat či naopak zakazovat cestovat (a citát Johna Donna jistě znáte).

Věci nebudou jinak, pokud proto něco já neudělám. Pokud rezignuji, rezignoval jsem na svoji vlastní budoucnost či budoucnost svých potomků.

Jsem sobecký, až to není hezké. Chci pro sebe a své děti jen to nejlepší. Nechci všechno a hned, ale na druhou stranu nemíním pořád jen říkat "až oni", "politici", "Cikáni", "jejich elity".

A protože nevěřím v zavírání lidí do vězení předtím, než poruší zákony, raději volím jiné cesty.

Jestli nechcete, nemusíme postoji většiny vůči Romům nazývat rasismem a xenofobií (je mi to úplně jedno, jhaká slova zvolíme). Ale základní problém je právě v tomto. "Oni, oni", "my, my". Na všech úrovních, ve všech oblastech. Ne "já, já", "on, on". Rezignace na vlastní zodpovědnost za věci kolem sebe, za jejich změnu, zlepšování.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 14:25

plotňak napsal(a):

Pane Holomku
Za komančů seděl nějaký Holomek na MNV Brno 3 a měl nastarost cikány tak přiznejte barvu.
08. 12. 2008 | 14:43

Arthur Longen napsal(a):

Jednoznacne SOCIALNI. Kdyby se bili sousedi chovali jako prasata, tak taky otevru dvere tem, kdo mi pomuze skoncovat s bordelem. To nema s rasou nic spolecnyho. To ze nejvetsi bordel dela prave Vase komunita, je uplne jina otazka.. Proc treba nejsou problemy mezi Cechy a Vietnamci?
08. 12. 2008 | 14:46

Čochtan napsal(a):

1.Citát: "... Když někdo žije spořádaně, lidé nerozlišují, zda je Rom nebo není.“
To je pravda. Na to ale lidi toho "spořádaného" cikána musí osobně dobře znát. Z toho plyne: i "spořádaný" cikán je přijímán tam, kde ho nikdo nezná, apriori se silnou nedůvěrou. Dokud se jedná pouze o nedůvěru, je vše v pořádku. To je dobré právo každého z nás nedůvěřovat na základě zkušeností.
Problém by vznikl, kdybychom měli právo věšet lapky a zloděje na stromy. Toto právo bohužel nemáme, takže problém nevzniká.

2. Těch slušných cikánů je tak pomálu, že můžeme hovořit o "bílých vránách". Bohužel se i bílé vrány dělí do dvou skupin.

První skupina jsou ti, kteří se uživí prací. Od řemeslníka po akademika. Ti většinou nechtějí mít s cikánským etnikem nic společného. Jsou to také oběti. Zatím co cikánští kapsáři nám Čechům kradou pouze peněženky, jim kradou pověst a někdy i budoucnost.

Druhá skupina jsou "profesionální" cikáni. Ti se živí žvaněním o problému a psaním grantů. Najdeme je v různých sdruženích a NGO´s, ve vládních radách atd. Jsou naprosto zbyteční, problém nevyřeší, neberou je vážně ti, kteří problém dělají, a neberou je vážně ani Češi.

3. Kolik je těch nepřizpůsobivých ?
Pan Veselý se v intervieuw s Radio Impuls vyjádřil takto: “ No, ne všichni, ne většina, ale pravděpodobně více než sedmdesát procent Romů jaksi spolíhaj na ty sociální dávky.”
http://www.dzeno.cz/?c_id=6507
Pan Veselý je optimista, budiž, čeští pesimisti mluví o 90%, takže se shodneme na dobrých 80% ? Zde vidíte jak strašně chybí fundovaná statistická čísla.

4. Pan Holomek má pravdu. Sociální problémy se budou rozšiřovat, automobilky a jejich dodavatelé budou omezovat práci a propouštět a pak si žádný politik nedovolí dát miliony na bydlení cikánů jako pan Čunek. Nejen to, se snižením životní úrovně nových nezaměstnaných poroste nenávist k těm, kteří nikdy na práci nesáhli a přesto mají doma plasmovou televizi. (obrazně řečeno).

Pak bude DS nejen na ulici, ale i v parlamentu. Možná pod jiným jménem. Tak to přijde, nadšený z toho nejsem, ale jinak to nepůjde.
08. 12. 2008 | 14:59

tomas napsal(a):

to stejskal: černochy možná znají jenom z filmů, proč jim ale nevadí Vietnamci, které znají z tržnic? proč zde nemá problémy moje čínská manželka?
08. 12. 2008 | 15:00

sebr napsal(a):

Pane Holomku, chápu Vaše pohnutky, které ospravedlňují chování cikánů. Jste jeden z nich a máte, na rozdíl od 99% Vašich souvěrců, rozhled. To Vás ale neopravňuje k demagogii. Cikánským elitám se náramně hodí současný stav, protože na něm profitujete. Proč se všichni ti, kteří se tady cítí utlačovaní, nerespektovaní a dokonce i ohrožení, neseberou a nejedou tam, kde jim pokvete pšenka? Protože tento stát je nadmíru štědrý a rozdává. Nepolemuzuji o tom, že je to kontraproduktivní. To je nad slunce jasnější. Ale trpělivost většiny (zatímní) se dobírá konce. Nemíní, a to ani já, živit příživníky. Ať má jakoukoliv pleť. Když jdou do práce, tak cikána není vidět, protože spí. Když jdou z práce, tak buď kradou, fetují, gamblují, případně vše dohromady. Ještě jsem neviděl cikána mezi bezdomovci. A mezi těmi jsou i lidé, kteří se ne vlastní vinou dostali až na okraj společnosti. V pátek večer bylo před hotelem Slavia v Brně srocení cikánů, že to musela řešit jak městská, tak i státní policie. Když jsem tudy projížděl, tak mně ti vaši ubližovaní kopali do auta a nadávali do zkurvených gadžů. A policie nic! Jen "monitorovala situaci". Tak kdo je rasista? Z tohoto důvodu držím palce a případně budu volit ty, kteří mně budou garantovat konec těchto časů. A klidně mne můžete nazývat rasistou. Ženu vaše děcka 3x okradli a naposledy, když se ohradila, tak ji maminka toho cikánského frocka fyzicky napadla. Jestli se bude vybírat na lístky pro opuštění tohoto státu těmi "utiskovanými romy", tak klidně přispěji, i když jsem v důchodu! Už aby to bylo!
08. 12. 2008 | 15:17

stejskal napsal(a):

Ale vadí, pane tomasi,

stačí číst zdejší blogy. Škoda že si nevedu statistiku, kolik rasistických výkřiků na jejich adresu jsem zde smazal (stovyk? Tak nějak).

Kolikrát jsem byl svědkem, jak lidé dospělým Vietnamcům tykají, protože si nedokáží představit, že by těm "rákosníkům" měli vykat. A také (ale už je to asi patnáct let) jak jsem jednou dostal málem na Florenci přes hubu. Nelíbilo se, jak několik ostříhaných hochů v bombrech nahánělo pár vietnamských studentů po nástupisšti.

Kdysi jsem tu psal několikrát psal takovou stručnou analýzu na téma, proč Židé dokázali i přes svou jinakost přežít ta staletí útisku a nakonec se jejich zbytky přeci jen integrovaly resp. splynuly s většinou. To samé je/bude do určité míry i s Vietnamci (doufejme, že už nepůjde jejn o zbytky).

A proč jsou Romové (tedy jejich většina) nyní tam, kde jsou (hraje v tom roli vyspělost imigrantské "civilizace" a z ní pramenící schopnost přežít i v případě sociálního vyloučení).

Ono nestačí chodit do tržnice a dívat se na TV, aby člověk pochopil některé společenské jevy ;-) To není na Vás, myslím to obecně.

Libor Stejskal

P.S. Proč zde nemá problémy Vaše čínská manželka? Protože většina Čechů ani netuší, že zde nějací Číňané žijí. Též jich osobně znám jen pár.
08. 12. 2008 | 15:21

Čochtan napsal(a):

" Proč zde nemá problémy Vaše čínská manželka" ?

Důvody jsou v podstatě dva:
1. Protože se Číňani chovají velice nenápadně a od Čecha je rozeznáte až při pohledu do tváře. Ne podle chování.

2. Protože jich tu není PŘÍLIŠ !
08. 12. 2008 | 15:26

tomas napsal(a):

Víte, proč jim nevadí? Protože s ní mají nějakou zkušenost, a zkušenost je, pravděpodobně, ten důvod, proč Janovským vadí jejich spoluobčané. Nebo si myslíte, že kdyby měli v sousedství vzorové sídliště usilující o titul vesnice roku, tak by tleskali Dělnické straně? Opravdu považujete, kálení a močení na chodbách, soulože v mezipatře - příklad z Českých Budějovic, za roztomilé kulturní obohacení? chtěl byste,a by v takovém místě vyrůstaly vaše děti? V televizní debatě nedávno padla otázka, kdo se musí přizpůsobit.Samozřejmě, že nepřizpůsobiví, ti přizpůsobiví se už přizpůsobili.
08. 12. 2008 | 15:31

stejskal napsal(a):

Paně sebře,

dovoluji si upozornit, že potomci pana inženýra Holomka asi Vaší paní neokradli (viz. "ženu vaše děcka 3x okradli").

Zaprvé už nejsou ve věku, kdy by se dali označit za děti a za druhé si nemyslím, že by například etnoložka a ředitelka muzea na ulicích kradla. Ach jo.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 15:35

stejskal napsal(a):

Tak znovu, pane tomasi (už to tu píši asi po dvacáté),

například Janov resp. Litvínov terorizují tři gangy, v nichž mají hlavní slovo Romové. Spolupracují s nimi ale i ctihodní bílí obchodníci a "své lidi" mají i na úřadech.

Navíc radnice umožnila sestěhovat deklasované živly dohromady se sociálně slabými do jednoho místa (Janov).

Čili místo aby něco dělali ti, co jsou za to odpovědní, a my je k odpovědnosti volali (tam to jde zcela jasně a adresně), tak tu vykřikujeme, že Cikáni kradou. Kradou někteří Cikáni, stejně jako někteří bílí a povinnost státu je proti tomu něco dělat (policie, soudci atd).

Zároveň se ti zodpovědní mají starat o to, aby mezi ty deklasované nepadali další (resp. bylo jich raději méně než více). Za to si je platíme.

A co dělají námi volení politici a jimi dosazovaní úředníci? Vykašlali se na to.

A co děláme my? Obracíme svoji zlobu en bloc vůči lidem jedné pleti, mezi nimiž je těch deklasovaných z nejrůznějších poměrně jednodušše vysvětlitelných důvodů nejvíce, místo abychom volali k zodpovědnosti lidi, kteří nedělají dobře svojí práci, za něž je platíme.

Kálení a močení na chodbě je zavrženíhodné. Jsem zásadně proto, aby se na chodbě nekálelo ani nemočilo. Nijak mne to neobohacuje.

Ale zase:

1) nekálí a nemočí všichni lidé jedné či druhé barvy pleti

2) je třeba působit tak, aby v dalších generacích kálelo a močilo na chodbě co nejméně lidí bez ohledu na barvu pleti. Protože jiné řešení není (tedy alespoň mně se koncentráky ani deportace nelíbí a samotné zákazy to očividně neřeší).

A tak pořád dokola... Dokud tohle nepochopí určitá část lidí, řešení neexistuje. A tak pořád dokola...

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 15:48

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale, chyba:
Ne " Kradou někteří Cikáni" ale "krade většina cikánů"

Kdyby nebylo pitomých pseudohumanistů, kteří se postarali o zákaz uvedená národnosti v kriminalistických statistikách, byla by tato otázka snadno ověřitelná.
08. 12. 2008 | 15:55

Ostravak ostravski napsal(a):

Pane Holomku vy jste sám s etnika,které tady až na pár kavárenských,levičáckých intelektuálů nikdo dlouhodobě nemá rád.Na jednu stranu vás obdivuji že jste vy,vaše děti a snad vnuci vystoupili s toho kolotoče.Já se jen ptám,čím to bylo? Zřejmě vlastní pílí a poznáním že když to neuděláte vy sám,tak to za vás neudělá nikdo!!! A to je problém cigánského etnika u nás-čekat s nataženou rukou s vědomím že mne tenhle štědrý pseudorežim nenechá s prominutím chcípnout.Takže běžte,agitujte,vysvětlujte že tak to holt na tom světě chodí.Jen se obávám že vás vaši suověrci poženou,ne-li okradou.Většinová populace už ale začíná mít s parazitování většiny cigánů pupínky a přestává jí to bavit.Recepty Džamily a dalších jsou totiž k ničemu.Já se jen divím proč čechy obviňuje ta vaše rasa s rasizmu?! A jen otázka-proč tady v téhle zemi vlastně žijete,když jsme takoví rasisté? Inu proto že parazitu je dobře tam,kde může beztrestně vysávat a vysávat!!!
08. 12. 2008 | 15:55

stejskal napsal(a):

A když jsme u té "kolektivní viny", "obohacování" a statistických většin, pane tomasi.

Většina českých řidičů jezdí z mého pohledu jako prasata. Silně ohrožují mne a mé blízké, kdykoliv vyjdeme na ulici či vyjedeme autem. Také mne to moc neobohacuje.

Ale to neznamená, že bych kvůli tomu podporoval ty, co volají po radikálních řešeních a třeba se vydávají na odpočívadla u dálnic s basebalovými pálkami. Přišlo by mi to jako trochu nesystémové řešení. Ani z toho nedělám závěr, že Češi jsou prasata.

Spíš se snažím jezdit tak, abych zbytečně nerozšiřoval řady těch "vepřů". I kdybych tak měl jezdit sám.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 15:55

student napsal(a):

Řešení - Žádné dávky, ale:
Pro nezaměstnané komunismus.
Povinná práce s mizerným platem.
(Stačí na daně, pojistné, špatný nájem a základní potraviny)
Pro nepracující trest.

Kdo si najde práci sám, pro toho kapitalismus. Práce dle výběru a se slušným platem.
08. 12. 2008 | 16:00

stejskal napsal(a):

Ano, pane Čochtane. Nakonec to může být i pravda.

Nicméně to nemění na tom, co jsem napsal, vůbec nic.

Jo, a mimochodem, podle statistik mají Češi (výzkum byl dělán mezi žáky základních a středních škol, ale myslím, že se vztahuje na celou populaci) z Evropy největší problémy s pochopením psaného textu či výkladu.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 16:00

tomas napsal(a):

Ještě jste zapomněl na otázku, zda byste chtěl v takovém místě bydlet. Dovolím si odpovědět za vás - ne .. stejně jako např. v Českých Budějovicích nechtějí lidé bydlet v další favele jakou je ulice V.Volfa. s těmi deportacemi a střílením, s tím těžko uspějete u někoho, kdo svoji manželku potmě taky jen těžko hledá.Titulek tohoto článku zní rasismus, nebo sociální problém. A já vám a řada dalších už podvacáté odpovídám, že sociální. Kromě těch, kteří jsou za celý problém zodpovědný ... radnice, policie (je autentické to video, kde šéf romského gangu školí šéfa místní policie?), tak, a váš názor mne zajímá - bez ironie, se zkuste zamyslet, nad úlohou všech akademicky politicky korektních ... novinářů, politiků, kteří na dálku lidem mající sousedy tohoto typu vzkazují, jste rasisti ...
08. 12. 2008 | 16:00

Jirka napsal(a):

"Měli vy však svoji zlobu obrátit proti těm, kteří nesou větší díl viny. Proti poslancům, senátorům a členům vlády, kteří nesou odpovědnost za legislativu, která toto vše umožňuje. Romové, ale i jiní sociálně slabí se chovají „přizpůsobivě“. Jistě, chovají se nemravně, ale v rámci zákona."

Plne souhlasim. Na zapade, treba v ty Anglii, Romove nic zadarmo nedostanou. Ale zase, pokud chteji pracovat, tak nad nima nikdo neohrnuje nos.

Takze bych hodne seskrtal davky a vyzadoval neco za to, ze je clovek bere. A na druhou stranu tvrde postihoval, kohokoli kdo bude Romy diskriminovat.
08. 12. 2008 | 16:14

Jirka napsal(a):

To Ostravak ostravski. Problem je ze prumernej cikan, aby do dotahl na nejakej post, musi bezet 10x rychlejs nez prumernej bilej.
08. 12. 2008 | 16:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé komentáře, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 12. 2008 | 17:00

Čochtan napsal(a):

Milej Jirko,
podívej se nejdřív jaké "parametry" má průměrný cikán.
56% Romů nemá ani základní vzdělání
32,7% Romů má základní vzdělání

Takže PRUMĚRNÝ cikán nemusí běžet 10x rychleji, protože o ten post, na který stačí "odsezená" devítiletka nemá průměrný Čech zájem.
08. 12. 2008 | 17:12

POZN napsal(a):

Myslim, ze nazec clanku je chybny. Zadne nebo, problem je JAK socialni TAK rasovy...
08. 12. 2008 | 17:13

stejskal napsal(a):

Pane tomasi,

nezapomněl, tu otázku jsem tu zodpovídal mnohokrát. Odpověď je jednoduchá: Nechtěl.

Stejně jako bych nechtěl bydlet v řadě lokalit, kde žijí deklasovaní jedinci výhradně bílé pleti (a USA pro ně mají poněkdu politicky nekorektní výraz "white-trash"). Vy ostatně myslím též ne.

Ten problém bohužel není jen sociální (pak by nebylo tak těžké jej řešit).

Nejen zdejší diskuse, ale každodenní praxe ukazuje, že těžce společensky a profesně hendykepovaný je každý Rom bez ohledu na to, v jaké rodině se narodí, jakou školu vystuduje a zdá má třeba i doktorát.

Nejde vůbec o politickou korektnost samu o sobě. Jde o to, že takto stigmatizovaní lidé nemají obecně prakticky vůbec žádnou šanci vymanit se z prostředí, ve kterém žijí.

Většinová společnost je nepřijímá jen a jen kvůli tomu, že vypadají jako někdo, kdo někomu přepadl manželku. A tak zůstávájí na jejím okraji a dříve či později se z nich též stanou kriminálníci (jejich šance jsou ve srovnání s běžným bílým dítětem mnohonásobně nižší).

Vy mi popisujete situaci v různých místech. Já ji ale znám, velmi dobře. Byl jsem tam. Mám mezi Romy známé i přátele. Situace leckde je opravdu strašná, nikdo z nás by nechtěl bydlet v Janově či Matiční (nicméně jsou i místa, kde žijí obě etnika společně bez větších problémů). Ale to víme, kvůli tomu se tu nikdo s nikým nepře.

Jde o to, aby takových míst ubývalo a ne přibývalo. Aby se rozsekl ten začarovaný kruh, v němž jsou od narození uzavřeny všichni ti negramotní, nevzdělaní, nevychovávaní (či spíše ke kriminalitě vychovávaní) Romové. Protože pokud se nám to nepodaří, bude to čím dál horší. Více kapsářů, více rosmkých gangů, více dětí na ulic atd.

Nejde o to, že chci něco popírat či lakovat na růžovo. Chci se jen spolu s dalšími postupně dobrat k tomu, co s tím (a jistě to řada dělá naivně, někteří možná i z práce ze sociálně vyloučenými profitují). Kde začít, co udělat pak. Co nedělat vůbec.

A jistě je i třeba co nejdříve změnit současný systém sociálních dávek, který umožňuje některým bílým a v poměru k nim více černým parazitovat na nás ostatních.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 17:18

Ivan napsal(a):

Milý pane Holomku proč si všechna tahleta združení ztěžují na provoz a chod český radnic a českého obyvatelstva? Zajímalo by mě jedině to proč vi jako romové jste tady? Uvědomte si, že vás tady nikdo nechce. Už nejste problémem jen nácků a lidí kteří se chtějí zviditelnit, ale jste problémem celému obyvatelstu ČR. Ja za vaše krajany nechci nic platit. Nenávidím cigany kteří sedí doma na zadku a nadávají na všechny jen né na sabe. Začněte něco dělat nebo odleďte do Kanady. Já myslím že kdyby se udělala nějaká sbírka mezi těma zku...nýma gádžama tak můžete odletět všichni a hned...Pokud někdo zná Přerov asi pochopí proč tohleto píšu
08. 12. 2008 | 17:22

já napsal(a):

PROBLÉM NENÍ ANI SOCIÁLNÍ,ANI RASOVÝ.
- Patřím ke střední generaci a dobře si vzpomínám na dobu, kdy v této zemi byl tzv. socialismus. Všichni měli práci a kdo nedělal, seděl v kriminále za příživnictví. V 80. letech byla rómská kriminalita 5x větší, než u majoritní společnosti. I ti cikáni, kteří pracovali ve stavebnictví, v hutích, šachtách apod., měli dobré platy. Já si pamatuji, že jsem měl tehdy jako technik v zemědělství plat cca 1500,- Kč, cikáni, co u nás stavěli hospodářské středisko si vydělávali kolem 2000,- Kč. Manuální práce byla dobře placená. Problémem u cikánů byl však v tom, že neuměli hospodařit. Po výplatě se u nich udělaly hostiny, pilo se, kouřilo se a za týden už jejich děti chodily po vsi a nevěděli, co ukradnout. I v této době žili některé skupiny cikánů tak, že vykonávaly potřebu tam, kde je to napadlo, vyhazovaly odpadky z oken, byly u nich epidemie žloutenky, cikáni hlučeli dlouho do noci, dělali nepořádek, jejich děti kradly a napadaly své bílé vrstevníky. Zkrátka vše, co vidíme dnes. Jenže tehdy měli práci všichni! Ne, ten problém není sociální, ten problém je v tom, jak se jim chce či nechce dělat, jak jsou či nejsou ochotni své děti posílat do škol, jak chcou či nechcou se podílet na veřejném životě, jak chcou či nechcou žít jako lidi či jako dobytek (asi teď v případě některých z nich křivdím dobytku, i ta kráva ve chlévě ví, kam se má vy....).
- Rasový problém to může být v případě cca 5% občanů. Jednou jsem četl sociologický výzkum, podle kterého je v každé společnosti zhruba 5% rasistů. 95% lidem však nevadí barva pleti, ale chování Cikánů, kteří se v 90. letech přejmenovali na Romy.
08. 12. 2008 | 17:27

Matěj Kopecký napsal(a):

Dobrý večer, dívám se na debatu k tématu, který pan Holomek nazval: Problém sociální nebo rasový? Paní Samková Veselá do tohoto ohně ještě přidala polínko, aby to více hořelo a ne doutnalo... Můj názor, protože to jsou názory svobodných lidí, ať již jsou jakékoili je ten, že je to skutečně problém rasový a také sociální, je to problém s lidmi, kteří mají určité výhody s těmi, co jsou těmi prvními utiskování. Je to tak, i když si to ani pan Holomek a ani paní Veselá nemyslí. Já bych jim doporučil, aby mezi tyto lidi chodili, aby si je užívali, jak si je užívají v Litvínově, Brně, Ostravě atd. Oni vykříkují rasismus, ale rasisté jsou oni, protože oni brání lepší komunikaci a soužití s gádži... Tato věc se nedá řešit touto debatou, pochody Dělnické strany a ani placením vysokých sociálních dávek. Zeptejme se v Anglii, Francii, Španělsu, jak to tam řeší, jak jejich policie a soudy rychle tyto lidi posílá za katr a posílá ze země... Oni jsou tam krotcí jako beránci, dokonce pracují a slušně bydlí..., myslím, že Chánov nebo Janov by jim tam nikdo netrpěl. Je to v lidech a jejich ochraně proti romům, kteří se nechtějí normálně zařadit do života. Pašují drogy, pasou kurvy, kradou ale řídí luxusní auta no a berou sociální příspěvky. Jak by jste řekli, že se na to máme dívat my, tí, kterým nikdo nedá nic zadarmo.
08. 12. 2008 | 17:31

Hurá napsal(a):

"student" má zajímavý návrh. Ten by mohl fungovat. Kdyby se ale chtělo. Nesměl by totiž být uplatňován falešný humanizmus.
S dostatečnou znalostí lidí si dovolím konstatovat, že u nás až na nepodstatné výjimky, rasismus neexistuje. Existuje ale významný odpor (a to je dobře) k lidem, bez ohledu k jejich barvě kůže a dalším biologickým jinostem, kteří ničí místní dominantní odvěkou kulturu života domácího etnika. Osobně znám jednu cikánskou rodinu, dalo by se říci vzorovou, která bydlí v paneláku mezi "bílými" a je velmi oblíbená. Jsou to i moji přátelé. Kdyby je někdo chtěl urážet, dali bychom mu asi přes hubu. Milí cikáni, je to jen a jen na vás. Ne na nás !
08. 12. 2008 | 17:33

Matěj Kopecký napsal(a):

Ještě dovétek. Nemyslím si, že ti lidé, co zde diskutují jsou rasisté. Nejsou, jsou jen touto situací frustrování, nevidí světlo na konci tunelu a páni politici na to zvysoka kašlou. A to nemyslím ty ze Strakovy akademie.
08. 12. 2008 | 17:36

mira.le@seznam.cz napsal(a):

Na Holomka,Veselého a jim podobných exotů nemá cenu reagovat,za chování cigánů vždy můžou jiní jen ne oni.
08. 12. 2008 | 17:39

petragelbart napsal(a):

„Není to o barvě pleti. Když někdo žije spořádaně, lidé nerozlišují, zda je Rom nebo není.“

Pani ministryne jiste take veri, ze vanocni darky ji prinese Jezisek. Ten prece nedela rozdily mezi hloupymi a chytrymi. Jak je mozne, ze takhle ignorantsky vyrok vypustila z ust nase udajna ochrankyne lidskych prav? At si zkusi adoptovat romske dite. To bude koukat, jak se okoli bude chovat k slusne vychovanemu prckovi ze sporadane rodiny a s tmavou kuzi... Staci se zeptat sporadanych nahradnich rodicu bezproblemovych romskych deti, jak spolecnost ocenuje jejich prizpusobive chovani.

Muzu to opakovat ad nauseam: reseni musi byt oboustranne, pratele.
08. 12. 2008 | 17:51

tomas napsal(a):

pane stejskale, předpokládám, že ani vy si nemyslíte, že rom s doktorátem se nestane kriminálníkem. můžete nám uvést konkrétní případ, jak je oproti ostatní populaci hendikepovaný rom s doktorátem? pokud chcete hledat nějaká řešení, možná lze čerpat ze zkušeností Anglie nebo Kanady, kam Romove odešli. Jenom ... nezaznamenal jsem informace, že by tam zdevastovali Dover nebo Montreal ..zato jsem zaregistroval britské imigrační kontroly na pražském letišti, které se zaměřili výhradně na Romy - chcete-li příklad rasismu.
08. 12. 2008 | 17:55

tomas napsal(a):

tomas pardon oprava, že Rom s doktoratem se stane kriminálníkem
08. 12. 2008 | 17:56

Stařeček napsal(a):

nemám skoro žádný problém s cikány. Od malička si pamatuji, že to jsou cikáni a ne romové. Asi tři rodiny žili spolu vedle mé babičky. Byla to rodina muzikantů, kteří se zachrálili tím, že se nechali za Hitlera kastrovat. Jedna rodina měla dokonce dceru. U všech bylo vždy uklizeno, jak v málokterém domě sedláků či domkařů. Každou neděli se u nich na dvoře scházela mládež a zpívalo se. Byli normálně zaměstnaní. Jenom mluva byla česko-cikánská. Pak se něco stalo a nastěhovali se sem cikáni snad slovenští či maďarští a byl to problém. Dnes tu už většinou nejsou a zase je klid. Jenom když potkám někde ve městě klátící se skupinu romů ve stylu afroameričanů, držím ruku na peněžence a sevřu aktovku pevněji v ruce. To samé ale i když potkám podobnou skupinu bílých. Způsob nápravy neznám, snad by to mohli vyřešit ti co jsou ve sněmovně, kdyby jim na tom záleželo. Jinak školení romům jak se dostat lehce k penězům dávají naši proromští aktivisté, místo toho aby jim pomohli k práci. Proto mám dojem, že je škoda tyto aktivisty živit. Ale nemám jistotu pane Stejskale. Mám na zdejší poměry celkem dobrý důchod. Musím ale dobře přemýšlet jestli a kolikrát si zatelefonuji a pošlu SMS-ku. Přitom když jdu u nás kolem telefonních budek, jsou tam zásadně romové, pokud nejdou kolem mne s telefonem u ucha. Patrně hledají práci. Nejsou to ale ti naši cikáni. Ti jsou v práci. Zatím, dokud ješte podnik u nás funguje.
08. 12. 2008 | 18:05

Jonšta napsal(a):

Pane Holomku, máte pravdu. Ale již jednou jsem vás vyzval k tomu, aby jste zorganizoval veškerou cikánskou inteligenci a odešli jste pracovat jako teréní pracovníci do cikánských ghet !
Zatím miliony Kč mizí v desítkách romských organizací, vládních, či nevládních. Miliardy mizí jako sociální dávky.
08. 12. 2008 | 18:08

U222 napsal(a):

Jonšta>
Jo,ať dělají terénní pracovníky. Ale ne z našich daní.
08. 12. 2008 | 18:15

fafnir napsal(a):

Pane Holomku
nečiním si iluze,že budete ohlasy číst,ale jen tak pro pořádek:
....povídala cosi o škole a o vzdělání tedy běhu na dlouhou trať.Romové však potřebují okamžité řešení.
A proč,99% té dlouhé tratě mohli mít za sebou,za 19 let se dá absolvovat kompletní škola od základky po titul magistra na VŠ.
Jenže Cikánům se jaksi na tuto dlouhou trať spojenou s vlastním úsilím dosud jaksi nechtělo.
Pan starosta je zastáncem pořádku,a proto nepořádek přesunul na jiné místo.Odsunul,nevyřešil.
Pane Holomku,proč si myslíte ,že za rovno a plnoprávné občany má někdo řešit jejich nepořádek.Proč ho nevyřeší dotyční Cikáni,navíc podporovaní z našich daní různými neziskovými organisacemi,sami.Copak jsme vaši nevolníci,kteří mají povinnost vás živit a navíc ještě po vás uklízet váš nepořádek,ať fyzický nebo jiný.
Pak jste také cosi povídal o rasizmu,který v nás je ,a který vás spolu s Židy poslal do koncentráku.Souhlasím ,je to ošklivá část historie.Nicméně,nikde nevidím,neslyším a nečtu o nepořádku na jakémkoliv místě způsobeném Židy,a to jich je jistě zrovna tolik,ne li více než Cikánů.Nikde se nedovídám,že jejich děti nechtějí chodit a nechodí do školy.Takže v tom to asi nebude.
A už vůbec největší síla je to,že nás majoritu obviňujete z Cikánského systému úžery a zneužívání dávek.Když Cikán odmítne svědčit proti úžerníkovi z toho důvodu že je také Cikán tak co chcete dělat.Když někoho zavřou bez důkazů tak budou různí Veselí z Džena křičet cosi o rasizmu.Že je vina majority,že Cikáni zneužívají dávky,má stejnou logiku,jako tvrzení,že si můžeme sami za své okradení,protože si máme lépe hlídat své věci,a že zloděj je nevinen ,protože jsme mu nepozorností krádež umožnili.
Jestliže vám Cikánům,není,jako ostatní majoritě, poctivost v životě a v jednání sama o sobě hodnotou,pak vám není pomoci.
Netvrdím,že se všichni touto hodnotou řídí,to by vězení byla zbytečná,ale jako hodnota to nastaveno a vnímáno je.Je na tom ostatně postaveno právo.
08. 12. 2008 | 18:33

skidrow napsal(a):

pane Motejl probudte se a vemte si ten byt v Janově od starosty Štovíčka a vyzkoušejte si život v Janově a né v Praze v závětří, jinak kecy nemaj cenu a těch máte s vladou plnou hubu. Ochranujte ty pravé a né jen zločince
08. 12. 2008 | 18:54

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
protože jste se už několikrát vmísil do debaty,oslovím tedy i vás.
Leckomu jste tady říkal cosi o nesmyslnosti a nepřijatelnosi tzv radikálního řešení.nevím co tím myslíte,ale jestli je tím myšleno jakékoliv odstarnění Cikánů,pak ho považuji ne za radikální,ale pitomý,nejen pro svoji nepřijatelnost a de fakto neproveditelnost(QED).Vskutku radikálním řešením by bylo dívat se na ně důsledně a nekompromisně jako na všechny ostatní občany,se všemi povinnostmi a právy.Žádná AA.A ty povinnosti a práva důsledně vymáhat.Já vím troubím to stále a protivně.Jedno jste mi říkal,že je na tento problém nahlížet pragmaticky.Já si ale myslím,že pragmatičnost bez základní idee,vždy popře sama sebe.Takový pěkný příklad pragmatického jednání byla Mnichovská dohoda,a výsledek pár miliónů mrtvých,nebo osvobození a rozdělení Indie a Pákistánu,zatím "jen"! pár set tisíc mrtvých,ale co není může být.
A věřte mi idea rovnosti a s ní důsledně uplatňovaná skutečná spravedlnost by přinesla uklidnění rychleji než jakákoliv pragmatická řešení.Nelíbilo by se to ovšem spotě lidí,a překvapivě bych tvrdil,že spíše těm,kteří takzvaně za Cikány kopou.Těm,který tento problém živí,kteří vedou neziskovky,kteří by rádi dělali koordinátory,ministry....Když by se tento problém alespoň částečně vyřešil,to by si erár oddychl,a zbylo by na penze,a to mě enormě začíná zajímat.
08. 12. 2008 | 19:04

fafnir napsal(a):

pane Stejskale
omluva za překlepy:odstranení,jednou,spoustě,které
08. 12. 2008 | 19:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Holomku,

známe se z Brna.Takže netřeba slov.Kdeže rasismus pane.Co si tak myslíte obviňovat jiné z rasismu.Jste nám,včetně Vás a Vám podobným naprosto lhostejní.

A to je pane horší než rasismus.Nic k vám jako k etniku necítíme.Jste trus,vzduch,vítr.Dělejte si co uznáte za vhodné,ale mimo naše životní prostředí.Pokud zasáhnete špínou,nepořádkem,hlukem,zlodějstvím a agresivitou do našich životů dostanete po rypáku.

Pardon,budu-li mluvit za sebe napíši to úplně stejně.Takto jsem to vyjádřil za mnoho jiných,kteří tím pádem už nemusí nic psát.Už mě to leze krkem.Pořád dokola,co si vlastně myslíte?Jste jedním z nich .Cikánů,kteří měli tolik vůle a rozumu,aby se vymanili z područí svinských zvyklostí a přijali soubor,kodex svých bílých spoluobčanů.Ti,kteří zůstali a rádi zůstávají černou ssedlinou mají smůlu.

A Vy pane,místo abyste jim pomohl příkladem a radami,které by museli za normálních okolností vyslechnout a přijmout,pasujete se do okázalého vůdce vymezujícího se vůči majoritnímu etniku.Jste na stejné lodi jako paní Klára, pan Stejskal a bohužel mnoho dalších,kteří si jaksi popletli pojmy.

Ztratili jste svými postoji obrovské penzum času a kdo ví zdali to nebyla chyba totálně fatální.

Ivan.
08. 12. 2008 | 19:09

ruda napsal(a):

i kdyz nejsem majetny tak bych nciganum na tu letenku prispel za slib ze uz se nevrati.zdravim ivane
08. 12. 2008 | 19:20

Epil napsal(a):

Vážený pane,
vůbec nic jste nepochopil. Zastáváte se něčeho, co jako rakovina rozkládá tuto společnost, její řád a v nedaleké budoucnosti přinese velice těžko řešitelné situace. Jako malý kluk jsem vyrůstal ve Zlíně a kamarádil s Jaroslavem Holomkem. Ano byl cikán, tak jako jeho bratři Karel a Evžen a sestry. Nikdo je však na Padělkách 9 nevylučoval ze společnosti, protože oni byli jako my. Vyznávali stejné hodnoty, pracovali, chodili do školy, doma měli vzorný pořádek atd.Dnes při návštěvě malenovického hřbitova se vždy zastavím u hrobu svého kamaráda Jarka. Tato rodina žije nadále ve Zlíně a je ve všeobecné oblibě. Potom jsem poznal Romy severních Čech, speciálně v Ústí nad Labem. Chcete vyjmenovat ulice, které svým řáděním v okolí Spolchemie zlikvidovali?? Nebo vylágrovali celé čtvtě, např. Předlice. Na to vy totiž neslyšíte a nevidíte. Naposledy provedli likvidaci ulice Na nivách. Co nám budete povídat o tom, že jsou neviňátka a s Vámi podobné bajky říří i další spasitelé této komunity. Udělejte si pořádek nejdříve ve své komunitě, nenatahujte pouze ruce, aby jste dostávali dotace a následně budeme Vaše lidi přijímat mezi sebe tak, jak máme v oblibě členy rodiny Holomkových ze Zlína.
08. 12. 2008 | 19:56

Pocestny napsal(a):

Hochmane ti hrablo, prde??

Nebejt tebe, tak mlčim...
Proč od jedince, kterej zdálky vypadá jako občan Brna, slyšim skřeky homunkula ze Šalingradu??
08. 12. 2008 | 20:00

Pocestny napsal(a):

Pro místní swmečku národních degenerátů:

Vidím smečku palestinských smradů se šutry v ruce.

Jednodušší jako čochtan, spravedliví jako fafnir, no prostě rychlý pípy.

Připomínáte mi bandu kriplíků, který spílaj šoférovi náhradního busu za to, že nepřijel ten druhej.....

Pan Holomek je právě jedním z těch, kterým nemáte co nadávat za skutky jeho soukmenovců, vám také nikdo neříká "Zloději", i když jste Mistři Evropy v drobné zlodějině dle Eurosdružení řetězců........(já vim, jak znám lidi "nikdo nekrade")

ale naopak jim pomoci - teda kdybyste to opravdu měli zalubem.

Ale, kdepak, vy chcete, aby táhli, včetně těch, kteří z ústavy jsou občany této země.

Jak říkám, kluci, jakmile se to povede vám, povede se zase mně nasbírat si dost důvodů, proč sejmout vás - každýho separé, osobně.

Znáte to, "jo, byly nějaký přehmaty, ty potrestáme, ale jináč, jináč je to all right."
Ti stejní, kdo vám po činu zatleskají, vás za týden pošlou do kriminálu, aby si umyli ruce....
08. 12. 2008 | 20:13

fafnir napsal(a):

Pocestný
i grafoman by se měl naučit číst a chápat přečtené,jinak opojen vlastní dokonalostí bude okolím považován za pitomce.Howgh.
08. 12. 2008 | 20:19

Jan Horváth@seznam.cz napsal(a):

Pane Holomku, zdraví vás Janko Horváth .Bydlím v Janově a není to tady tak strašný jak prezentují média včele s p. starostou. Jen je chybou a snad i českým naturelem, že nedokáží anebo neumějí rozlišovat! Žije tady na 2.5OO Romů a trofám si říci, že polovina z nich je řádná, chodí do škol, pracuje . Jen to většina nevidí. Je to staršné tady žít v tomto gadžovském marassmu . Všem netolerantním gadžům - jste malomocní. Běžte se léčit !
08. 12. 2008 | 20:43

Čochtan napsal(a):

Administrátorovi, který má službu.
Výraz "Hochmane ti hrablo, prde??" nemá, jak mi jistě dáte za pravdu, v civilizované debatě co dělat. Najdete to svinstvo pod nickem Pocestný v 08.12.2008 20:00:45
Buďte tak laskav a zlikvidujte to svinstvo. Kdyby to šlo, tak i s jeho autorem. :-))

Tisíceré díky i jménem ostatních slušných diskutérů.
08. 12. 2008 | 20:55

stejskal napsal(a):

Tady nikdo žádné služby nemá, pane Čochtane.

To jste si zřejmě spletl s nějakým úplně jiným zařízením.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 21:02

Čochtan napsal(a):

Ne ?
Nesliboval jste nedávno, že nás budete chránit před urážkami ? Dnem i nocí ? A že se tu bude střídat víc redaktorů, aby to vše zvládli ? To bylo slibů!
Jak je to přísloví ?

Co říkáte pane Stejskale na oslovení "prde" ?

Ale máte recht. Jakmile se tu objeví pocestnej s oranžovým vypadá to tu jak v jistém bohnickém ústavu.
08. 12. 2008 | 21:12

HUGO napsal(a):

Pane Holomku,
urazil jste značné množství gadžů svým tvrzením, že vytvořením vysoké koncentrace nezaměstnaných a zadlužených lidí se zvedne kriminalita. V místě , kde žiji, byla jednu dobu nezaměstnanost více než 40% a žádná lavina kriminality se nekonala.
Já sám jsem na invalidním důchodě, žena má práci na půl úvazku, a přece mne kupodivu nenapadlo, abych svou 16-tiletou dceru poslal vydělávat do nevěstince nebo na E-55 nebo abych své dvě menší děti "pod zákonem" posílal krást peněženky do supermarketů.
Bohužel, Vážený pane, přiznejte si, že chyba je zejména na Straně Vašeho etnika, nikoli na straně gadžů.
08. 12. 2008 | 21:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Nenadávejte pardovi Pocestnému.

Prostě zapoměl napsat "a".A možná trochu rychle četl.Možná že někdo z jeho předků byl cikán.Kdo ví?

Zdravím parde!Ivan.
08. 12. 2008 | 21:36

fafnir napsal(a):

Čochtane
a jaké jiné oslovení lze při úrovni tak nanejvýše spravedlivého tvora,který si říká pocestný očekávat.Vždyť jiné chudák nezná.
08. 12. 2008 | 21:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtánku,

nebuďme na sebe jako zdivočelé hyeny.Jsme v podstatě na stejné lodi.Za pár let(možná už tady nebudu)nás budou černí honit po ulicích s basebalovými pálkami a břitvami.Tak šetři síly.

Ivan.
08. 12. 2008 | 21:41

Ivana napsal(a):

Pan Holomek konečně přestal publikovat na webu Brněnského deníku (že by si konečně uvědomili, jaký je to rasista) a tak se alespoň vybíjí tu. Měl by si na chvíli domů nastěhovat ty "diksriminované" z Dornychu, Cejlu, Bratislavské a pod. Věřím, že cigán necigán, i jemu by ze života udělali peklo. Karel Holomek evidentně nemá ani páru, jaké to je, žít mezi nevzdělanými cigány, kteří ani nedokáží dodržovat základní hygienické návyky. Jak by se Vám líbilo mít například každý den od cigánských sousedů nakaděno před vchodovými dveřmi do bytu?
08. 12. 2008 | 21:43

Čochtan napsal(a):

Ahoj Ivane !
Já ho většinou ignoruji. Chtěl jsem jen dát Stejskalovi příležitost získat ztracenou úctu.
Pocestný je nemocný člověk. Grafoman a oikofob. Chudák.

Tak tedy parde ! :-)))
Taky jsme si tak říkali na Zlaté řece. Jako kluci, když jsme lezli po hradbách Dubé a Hlásky.
08. 12. 2008 | 21:47

Mech napsal(a):

Vážený pane Holomku.
O každém problému je snadné napsat mnoho a mnoho vět nejrůznějších úvah - a Vy jste je napsal. V mnohém máte pravdu. A L E : Co takhle kdybyste napsal konečně návrh nějakého řešení ?! Vždyť Vy ho naprosto neznáte, nikdo totiž nezná řešení romské otázky, jejich problému, který se jmenuje NEPŘIZPUSOBIVOST !!
Jejich problém ne napřed společenský (soužití se společností, kam se přistěhovali z Indie...) a pak teprve snad i rasový (v malé míře!)

Prosíme Vás, navrhněte konečně řešení, ale hlavně ho navrhněte do vlastních řad . Jste nejednotni, nemáte koncepci, bohužel. Vždyť i těch Romských Hnutí máte snad skorem stovku - a nevytvoříte si jednotnou "vládu" , která by ra Romy jednala , ale hlavně, kterou by Romové (znesváření,nejednotní, bez plánů, bez vize... koncepce) RESPEKTOVALI
Tak konečně něco dělejte, míč je na vaši romské noze. Jak dlouho budete ještě čekat, že vaše problémy mají řešit oni, ti "bílí" , gadžové ? Oni jsou vlastně v pozici hostitelů č neradi, Romové jsou jaksi návštěvníci... TAK UŽ NĚCO PROBOHA DĚLEJTE : vzdělávejte příslušníky svého ETNIKA ! A přijďte s konkrétními racionálními návrhy . Nás ta situace mezí taky, my nejsme nepřátelé, věřte nám, prosím .

Ctirad
08. 12. 2008 | 22:18

Gerd napsal(a):

Pane Holomku,
budete to tu mít těžké, ale díky za Váš názor! V každém státě existuje nějaká menšina, která tvoří určitý hromosvod na problémy, takovou vrbu pro nadávky. A český národ má cikány. Dílem je to odlišností etnika, "opálenou" pletí, jinými zvyklostmi chování, vyšší kriminalitou. Je také pravdou, že Romové/cikáni, také svou činností připsívají ke špatné pověsti svého etnika. Máte pravdu, že zloději při privatizaci obrali všechny občany ČR mnohem více a důkladněji, než romové na sociálních dávkách. Ale s tímto problémem většina lidí do styku nepřijde. Naopak přijdou do styku s drobnou kriminalitou a hlučným chováním sousedů, kde jde povětšinou o Romy. A dále nic tak nenaštve pracujícího člověka platícího daně, než pohled na lidi, kteří z jím placených daní královsky žijí. Nevidí, že je možná uměle nasměrován proti jedné skupině obyvatel, aby se nezačal ptát, kam se poděl zbytek daní. Takto je vysvětlení a objekt nenávisti v Romech. Něco jako "Dědeček a babička, ujídaj nám chlebíčka. Až z nich budou kosti, bude chleba dosti." Což není pravdou.
Romové to budou mít v této zemi vždy těžké. Ne kvůli údajnému rasismu Čechů (který ve skutečnosti není), ale kvůli tomu, že vláda vždy bude potřebovat hromosvod nenávisti občanů, aby se náhodou neobrátili proti politikům a nezačali se ptát, co dělali v 90. letech, když se "zhaslo".
Ale nezoufejte, v ČR bude přibývat menšin, vztah Čechů k Romům bude stále více tolerantnější a stále více lidí bude ochotno méně zjednodušovat a více se ptát, zda jde o slušného člověka.
Mnoho lidí také uvádí falešnou představu, co by se stalo, kdyby Romové vytvořili významnější část národa, třeba 20 - 30 %. Nestalo by se vůbec nic, jen Romové by museli začít pracovat, protože by je zbytek populace prostě neuživil. A zároveň by byla větší ochota je zaměstnávat, protože by ubylo pracovníků.
Začlenění Romů do české společnosti bude ještě hodně dlouho trvat a nejde o řešení na krátkou dobu. Ale postupně to půjde a je proto zapotřebí:

1. Aby romské děti chodili do školy. I kdyby byl jediný výsledek, že je spolužáci poznají lépe než skrze klišé dvou oddělených národů.

2. Aby Romové (kteří chtějí), mohli pracovat (např. zaměstnavatel by za ně neodváděl státu část plateb, např. příspěvek na sociální.

3. Aby stále více lidí, Čechů i Romů delší dobu žilo v cizině a poznali, jak to chodí jinde. V dobrém i zlém.

4. Aby se stále více Čechů začalo zajímat, proč česká vláda v podstatě toleruje činnost některých lidí proti Romům a proč jimi odvarací pozornost voličů od svých šmelin.
08. 12. 2008 | 22:29

čuty napsal(a):

helete gadžove
ja nemam skoli ale jedno vim jiste. Jak vi gadžove budete robit tak mi romi se budem mit dobre
08. 12. 2008 | 22:41

anděl napsal(a):

Milí romové,je to jednoduché jak dobrá česká facka!Pokud jste v této republice utlačovaní,bují zde rasismus a nežije se se Vám zde dobře,jak tvrdíte,seberte se a vraťte se tam odkud jste přišli!Gadžům jistě chybět nebudete,vždyť pokud někomu vytáhnete z paty bolestivý trn,taky si ho tam nebude chtít vrátit zpátky.Běžte páchat zlo zase někam jinam,pá pá
08. 12. 2008 | 22:55

stejskal napsal(a):

Pane Fafnire, omlouvám se za zpoždění, nějak jsem ten Váš text přehlédl.

Samozřejmě, rovnoprávnost je naprostý základ všeho. Před zákony i ve společnosti. Každý musí zákony dodržovat, na každém musí být vymáhány. Stejně.

Je to přesně to, o co mi jde. A protože nejraději začínám u sebe, tak opakuji: jsem připraven se na každého dívat jako na jednotlivce, ne jako člena tlupy. Pokud trpí nějakým hendykepem (jako například sociálním vyloučením na základě své etnicity či barvy pleti), jsem ochoten dobrovolně obětovat něco ze své ničím nezasloužené sociální determinace a statusu, který jsem díky ní ihned po svém narození získal, a pomoci připravovat podobné podmínky i jiným.

Dělaám to (nejen) z humanismu, ale především proto, že se mi to vyplatí. Třeba se mi alespoň o trochu podaří přispět ke snižování napětí, a tím i zvýšení šance, že já či mé děti od nějakého primitiva nechytíme jednu basebolovou pálku či nožem.

Ale opakuji: zákony platí stejně pro všechny. Ostatní je věc dobré vůle. A jediný, po kom mám právo ji chtít, jsem jí sám.

Dobrou noc.

Libor Stejskal
08. 12. 2008 | 23:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale jdi,pořád přeháníš.

Všechno zlé je k něčemu dobré.Večer jsem se díval ČT2.Konec války v Pacifiku.Ty si myslíš,že kdyby američani nepoužili atom japonci by přestali?Kdepak vyvraždili by polovinu ostrovních národů,padl by další milion američanů a spojenců a císař s vojenskou soldateskou by jel pořád ve starých kolejích a do vymření Japonska.A bylo dobře,že ho atom poučil.Poučil i zbytek světa o hrůze,která ho čeká bude-li pokračovat tak dále.

Takže nech nácky na pokoji,ať si chodí po ulicích a řvou ty svoje blbiny o národě.Možná probudí gaunery většího formátu sedící v parlamentu a ve stranických sekretariátech.Donutí policii a justici k alespoň nějakým solidním akcím.Neboj se,že veřejnost bude mlčet k financování Ivánkových razií - ať se jedná o nácky,nebo Vietnamce.Krom toho tady na blozích se náckové (dle mého)nevyskytují,takže nemám problém,že bych někomu sloužil jako bolavá řiť.

A na druhé straně je třeba ne moc diskutovat.Keců už bylo dost.Vidíš sám kolik tady stojí lidí proti.Ne, nejsme náckové.Jen nás štvou zavedené postupy řešení problematik a to nejen v oblasti "sociálního problému cikánů".Takže každý,kdo se snaží odvádět pozornost od prvotních příčin,je předem podezřelý z nadržování a podpory současné mizerie.

Ivan.
08. 12. 2008 | 23:45

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
z čeho jste usoudil,že se na Cikány koukám jako na tlupu.Nikdy jsem to neříkal,zní to jako klišé,ale také některé počítám ke svým dobrým známým,jednu rodinu k přátelům.Znovu říkám,vypadá to jako klišé,nicméně,každého považuji především za člověka,dokud se nepřesvědčím o opaku.Pravda,do naší čtvrti jezdí 22,jezdím raději autem.Jiná pravda je,že pokud sami ze sebou neudělají něco Cikáni sami,nikdo za ně nic neudělá,a stále budou žebráky ve faktickém i morálním smyslu slova.Bez vlastní vůle je každá pomoc plýtváním energií.Norimberský trychtýř existuje jen v legendě.Ale to vy dobře víte.
08. 12. 2008 | 23:55

Ivan Hochmann napsal(a):

No vidíš,

censor zase Mazal.Každý se snaží jak umí a může.Není potřeba nic přehánět.Nakonec si každý musí projít uličkou svých omylů.A dostane přitom pěkně po hřbetě.Už je vidím paskřivce jak skřípou zubama.Tak dlouho se bude chodit se džbánem pro vodu,až ti do ní cikán namočí.

Ivan.

P.S.:To není rasismus,to je pane Stejskale princip vyhrocení situace,když už nic jiného nepomáhá proti blbým kecům a jejich obhájcům.Už se proto jednou rozčílila paní Klára.Teď se může vztekat znovu.Nic jiného ode mne už neuslyší.
08. 12. 2008 | 23:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Autor:
"Romové rozsahem svého poškozování jsou jen pouhými břídily proti tunelářům."
Opravdu? Vy to máte, pane Holomku, vyčíslené či máte k dispozici relevantní údaje? A i kdyby, občany bezprostředně více obtěžují asociálové, jakými byli ti v pavlačáku v centru Vsetína, než vzdálení solitérní tuneláři.
Demagogickými argumenty se nikdy nic nevyřešilo.
09. 12. 2008 | 04:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal:
Ale v řadě případů se narodí do prpostředí, které mu nedávají jinou šanci než jím být (a to prostředí vytvářejí i ti, pro něž Rom=deklasovaný živel).
Nesmysl.
Škoda argumentace pro ideologického fanatika.
09. 12. 2008 | 04:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Steskal:
"Většina českých řidičů jezdí z mého pohledu jako prasata."
Taky často jezdím a vidím, že někteří šoféři opravdu jako prasata jezdí. Nikoliv však většina. Na rozdíl od Cikánů, z nichž většina se chová asociálně.
Totéž u Vás jako u pana ing. Holomka: Demagogickými argumenty se nikdy nic nevyřešilo.
09. 12. 2008 | 04:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny.
" když jste Mistři Evropy v drobné zlodějině dle Eurosdružení řetězců."
Vy blbe, to opravdu nevíte, že tu statistiku zdvíhají právě čeští Cikáni?

Pane Stejskale, až to budete mazat, uvědomte si, prosím, že oslovení "blbe" pro individuum Pocestny je pouze výrazem zhodnocení jeho kvalit na rozdíl od oslovení "prde", které použilo ono individuum jako nadávku.
09. 12. 2008 | 05:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Gerd:
"Je také pravdou, že Romové/cikáni, také svou činností připsívají ke špatné pověsti svého etnika." Také??! :)))))))
" jsem ochoten dobrovolně obětovat něco ze své ničím nezasloužené sociální determinace a statusu,... především proto, že se mi to vyplatí. "
Nevyplatí, pane idealistický fanatiku, dokud se jim budou poskytovat nezasloužené výhody a tolerovat drobná obecná kriminalita.
09. 12. 2008 | 05:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pardon, doplňuji, druhá citace od "jsem ochoten..." je od pana Stejskala.
09. 12. 2008 | 05:14

ada napsal(a):

Je jasné,jako že Slunce svítí...
"Romové rozsahem svého poškozování jsou jen pouhými břídily proti tunelářům".Právě tuneláři rozfoukali ohníček rasismu,aby odvedli pozornost od svých špinavých pazourů a aby se "národ" měl čím bavit.Tak to vždy dělali všichni darebáci.Kdo asi nese odpovědnost za rozkradení cca 50 bank?Hanba by měla fackovat bílé huby od rezidenta všech na Hradě,až po stále stejné nicky v podobných diskusích.Tady je něco k počtení:
http://www.spoluprotirasism...
09. 12. 2008 | 07:39

wendy napsal(a):

já si myslím, že problém je sociální. Je to o tom, že se romská skupina nesnaží začlenit. Nemají sociální základ. Myslím, že lepší než slepé vyplácení sociálních dávek by se měla v dětech vyvíjet ambice po školním vzdělání a touhu něco dokázat. Hlavně však důvěru v to, že to dokázat může. Mám mezi romy i přátele a nehážu je do jednoho pytle, ale i oni udělali něco, co by měli udělat ti, kteří chtějí být jiní a něčeho dosáhnout - nežít v ghettu, chovat se k lidem a okolí slušně, nevybydlovat obydlí a přizpůsobit do jisté míry české kultuře, protože se v ní rozhodli žít. Když vezmu tento problém z druhé strany, mám pocit, že už to přerůstá natolik, že "bílí" jsou utlačovaná menšina...jakmile někdo řekne něco proti romům, je ihned rasista...ale proč my si máme nechat nadávat sprostých slov, velmi často použitých s barvou kůže? to nikomu nevadí? mě ano! Nejsem žádná bílá svině, ale občan, který chce klid, pořádek a práci...Myslím, že základ je zde! RASISMUS NARUBY! Abysme se báli cokoliv říct, ve chvíli, kdy se nám nelíbí žití v zápachu, nepořádku, hluku a strachu...Přála bych si, aby všichni, kteří brání romská ghetta, šli na měsíc bydlet mezi ně...myslím, že si to každý rozmyslí!!!
Takže závěr je: začít se vzděláním a začleněním do skupiny pořádkumilovností a klidem.
09. 12. 2008 | 07:47

stejskal napsal(a):

Pane Matyáši,

tak já to tedy pro Vás ještě zopakuji.

"...rovnoprávnost je NAPROSTÝ základ všeho. Před ZÁKONY i ve SPOLEČNOSTI. KAŽDÝ MUSÍ zákony dodržovat, na KAŽDÉM musí být vymáhány. STEJNĚ" (dodatečné zvýraznění pro Vás)

Kdybyste tomu přeci jen ještě nerozuměl, tak to napíšu Vašimi slovy: NIKOMU se nesmí tolerovat "drobná obecná kriminalita". "Poskytovat nezasloužené výhody"? Ne, jen tomu, kdo se sám BUDE CHTÍT SNAŽIT (netýká se dětí).

Hezky se s Vámi diskutuje (zejména oceňuji exaktní tvrzení typu "někteří šoféři opravdu jako prasata jezdí. Nikoliv však většina. Na rozdíl od Cikánů, z nichž většina se chová asociálně")

Váš idealistický a ideologický fanatik, pro něhož je škoda argumentace

Libor Stejskal

P.S. Co zde mažu či nemažu absolutně není Vaše věc. Vy označením "blbe" chcete urazit. Nezdá se mi, že by se pan Hochmann cítil oslovením pana Pocestného uražen (asi narozdíl od Vás tuší, že se jedná o parafarázi brněnského "hantecu", jak byl použit v jednom českém filmu režisérky Věry Chytilové).
09. 12. 2008 | 08:57

stejskal napsal(a):

Mimochodem, pane Matyáši, slyšel jste někdy termín "sociální inteligence"?

Libor Stejskal
09. 12. 2008 | 08:58

Pocestny napsal(a):

Ivánku, tak to vidíš, trochu povolíš kšandy svojí výmlůuvnosti a je naděláno.

Ne od tebe, ale od různejch žvanivejch slimejšů, který to všechno použijou, aby mohli v cyberprostoru mazat lejna kolem sebe podobně jako ten zoufalec tady..
09. 12. 2008 | 09:03

Pocestny napsal(a):

Pro hysteriky:
Oslovení prde, pan Stejkal by nevydýchal to druhé, komplementární oslovení ty ho..ne, je naprosto esenciální součástí brněnského lexikálu.

Proto, když já tak oslovím Ivánka nebo on mne, je to stejná laskavá taškařice, jako ty, které jsme si navzájem s brňáky
prováděli na pálavských "srazech"...

Jenže tam šlo o horolezce, to jsou lidi trochu jiného kalibru než sociální záděra Matyáš.

Smutný paňáco Matyáši, když se baví chlapi, tak se chytni klandru a mlč, aby tě to nevodneslo....

Kup si kamasutru a osvoboď se od toho mindráku, kterej ti rodiče způsobili tím, jak tě seřezali pokaždý, když tě na hajzlíku chytli u masturbace.

Vono se tohle rodinný násilí táhne s jedincem po celej život.

Nic si z toho nedělej, Eda taky masturboval... je to lidský!
09. 12. 2008 | 09:14

Čochtan napsal(a):

Pane Matyáši,
abyste rozumněl, "sociální inteligence" je ta, kterou se honosí lidi,kteří tu "normální" inteligenci nemají. :-))
09. 12. 2008 | 09:38

Pocestny napsal(a):

Jo, čochtaneč, to je jako s tou češtinou.

Já jsem možná asociál, ale základní "zdělání" mám, tak jako Homo Sapiens, čili člověk rozumný, mám rozum, proto rozumím, a tak jsem i rozuměl.

Rozumnění, to je to, čemu se ty obloukem vyhýbáš, šupléro, protože tohle slovo znamená stávat se více rozumným,
je to kdyby se ti přihodilo, to by ses "mněl"!!!!

Takhle to dopadá, když se truhlík pokouší o falosofii....
09. 12. 2008 | 10:05

Ostravák napsal(a):

Vážení bloggeři, vážení diskutéři :
Kdy už přestane vláda ČR , Djamila, Petr Úhl, romská koloritní seskupení (rozdrobená, bez koncepce,,) přehazovat známá témata furt dokola jako starou slámu vidlema ?
Nemá to řešení v České kotlině, nemá za téhle konstelace. Bez kázně a vnesení řádu je vše k ničemu. Proč naši politikové nejsou okoukat principy řešení minorit a etnických skupin do Německa, Švýcarska, Anglie, Švédska,Dánska a dalších vyspělých zemí s dlouhou demokratickou tradicí ? Proč pořád jen blábolí a nevědí, co dělat? Proš nesvolají všeliké Romské iniciativy dobromady a neřeknou jim : Tak konečně dělejte, dohodněte se na principech soužití, sepište nám to.... Nic, nikdo nic, pořád se jenom žvaní a léta utíkají. Romské rodiny neposílají děti do školy, nedohlížejí nad psaním úkolů, nedoučují děti.... ale dál natahují ruku se žádostí, dej státe, dej, my známe naše práva...
Vyzývám obě dvě strany, majoritní i minoritní, sedněte si za kulatý stůl a pak to hoďte na papír, co jste dohodli. A dodržovat to musejí obě strany. Tanechejme už toho nekonečného přehazování prázdné slámy, nepišme už nekonečné naivní úvahy, nedávejme hraběcí rady jako pánové Úhl či Žák.... to umí každý.
Když pluje obrovský zaoceanský púarník s 2.000 cestujícími (venové třídy jsou tam různé) a 900 členy posádky, tak se tam nesmí planě diskutovat, tam se stanoví řád a podmínky pro přepravu - a všichni to M U S E J Í plnit, jinak dojde ke katastrofě.
Přestaňme kecat naprázdno, okopírujme zahraniční zkušenosti, dohodněme se ! OBĚ STRANY .
Co vy (my všichni) na to ?
09. 12. 2008 | 10:16

fafnir napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Pan Stejskal to říká dobře,nemáte urážet blby přirovnáním k pocestnému.
09. 12. 2008 | 10:27

Pokorná slepice napsal(a):

Taková jsem byla hodná, milá a pilná, - a když jsem byla bez práce (stará slepička před důchodem -z majority), ztratila jsem zdraví, postupně své přátele, důvěru příbuzných (i místo v rodinné hrobce!), takže vím své. Nebyla jsem: stále příjemně naladěná (měla jsem hlad), chytla jsem kde jakou infekci (strava špatná až žádná), s nikým jsem se nestýkala (neměla jsem na cestu), vykonávala jsem pro Čechy "podřadnou" práci uklízečky (inženýrka), čímž jsem si uškodila v životopisu (24 let samostatná projektantka). Byla jsem nevyspalá (stres z naprosté absence peněz). Vše jsem změnila tehdy, až jsem PŘESTALA BÝT "HODNÁ" k manipulátorům, hloupým úředníkům, falešným přátelům, majetkuchtivým příbuzným, a namyšleným podnikatelům. Poznala jsem v té době Romky pracovité a sedřené, které živily celé velké rodiny, modlily se za manžele, ať něco neprovedou, styděly se za své lehkomyslné dcery, a dodávaly mi ochotně naději (všimly si, že mi není dobře).

Vážený pane inženýre, máte naprostou pravdu, rozumím Vám. Jenom bych dodala, že ke všem zjitřeným rasovým problémům přibudou i další trápení: sociální bída části členů majority vyvolaná krizí. Hrozí nám tedy sociální bouře, jak jsem se dověděla v sousedním kurníku. Kokoko.
09. 12. 2008 | 10:32

Ivan Hochmann napsal(a):

To Pocestný,

chováš se jak malej Jarda.Ivan.

To Ostravak,

To už tady "řešíme",přes rok.Pořád se tady zjevují nové a nové figury,kterým to jasné není.Bohužel to jsou TI,na kterých leží odpovědnost.Oni se domnívají,že právě medialisací problematiky na nás přesunou řešení.Je to úplně jako s politiky.Já to nechápu.Ti lidé ,včetně novinářů musejí být úplní magoři.

Ivan.
09. 12. 2008 | 10:38

tomas napsal(a):

to ivan: Ale oni nnejsou magoři, oni jsou pragnmatici, proto nezlikvidují problém, z jehož řešení si mohou udělat životní náplň.
09. 12. 2008 | 11:02

Čochtan napsal(a):

To má thomas pravdu.
Co by dělali všichni ti, kteří se touto problematikou živí ?
Co by dělal třeba pan Ivan Veselý. Vzděláním lampasák, poslední povolání vojín, pak nedostudovaný student "romistiky", čím by se ten živil ?
09. 12. 2008 | 11:32

Vilém napsal(a):

Pokorná
Velmi dobře, myslím že jste problém vystihla daleko lépe než různí farizejové, kteří se zaklínají svou hyperkorektností a supervyvážeností, ale ve skutečnosti jsou pouze namyšlenými a rozmazlenými snoby, kteří si myslí, že zhoubný způsob života, který si majorita zvolila, musí být za každou cenu vnucen také všem ostatním, nejlépe pomocí různých pseudosociálních neziskovek plných pracovníků s mesiášským komplexem.
Myslím si, že mnoho z nich už zanedlouho vystřízliví, až si vyzkoušejí na vlastní ten údajně nesmírně štědrý sociální systém, který musí být podle nich co nejrychleji odstraněn. Není to vůbec poprvé, co jsou strůjci problémů nikoli zlovolní darebáci, nýbrž moralizující hňupové.
09. 12. 2008 | 11:46

pipa napsal(a):

Neumíme ten problém cigánů řešit.Jsou jiní než my a jiní nebudou.To není myšleno peorativně.Je to prostě geneticky dané.Naše společnost hledá kompromisy jak do cigánů investovat,aby dostala problém alespoň do únosých mezí.Každý, kdose snaží tento problém, byť upřímně řešit,se na cigánském problému spálí.Není dlouhodobě a definitivně řešitelný.Cigán principielně nikdy pracovat nebude, má jinou mentalitu i životní filosofii nez gadžové.Cigán až na nepochopitelné výjimky nemá zájem o změnu svých přirozených návyků a bude vždy nucen parazitovat na většinové společnosti.Je to genetika a s tou nelze jinak než násilně nic dělat.A dobře míněná převýchova znamená trestný zásah, který bude jednou znamenat právně napadnutelnou změnu.
09. 12. 2008 | 13:38

Láďa napsal(a):

pipa: ale je resitelny stejne jako se vyresily problemy s jinymi etniky. Cikani by meli mit svuj vlastni stat kde by si zili podle sveho, kde by jim gadzove furt nenutili jim cizi zpusob zivota. Toto reseni se osvedcilo vsude a velmi dobre.
09. 12. 2008 | 15:20

Acidburn napsal(a):

Dojemné, pane Holomku, vskutku dojemné.

Zkritizoval jste Stehlíkovou, že minula podstatu problému, sám jste ho ale minul také a některé Vaše výroky jsou hluboko za hranicí zdravého rozumu. Ono srovnávat sestěhovávání Romů s holokaustem je opravdu neuvěřitelné.

Vážený pane, Romové v Janově si za své problémy mohou sami - to není vina ani legislativy, ani většinové společnosti, dokonce to ani není vina radikálů. Romy u nás nikdo nemasakruje ani nedrží na řetěze, mají práva a povinnosti jako kterýkoli jiný občan, jsou svobodní, odpovědní za svůj vlastní osud.

Pokud se nějaký Rom rozhodl, že se stane podnikatelem nebo třeba horníkem, je to jeho volba, stejně jako je jen na něm, jestli bude krást barevné kovy, okrádat ostatní spoluobčany nebo přežívat na sociálních dávkách. A aby nebylo mýlky - zneužívání sociálních dávek jde mnohdy daleko za hranice zákona, rozhodně to není jen "v jeho mezích".

Podle Vás to ale není jeho volba špatného, protože kriminálního a parazitického životního stylu, co z něj udělá terč extrémistů, ale je to zase vina jen těch blbých gádžů, co by měli "makat, aby se Romové v Janově měli líp" (ostatně, tato parafráze nápisu pochází právě odtam). Úžasné.

Vážený pane Holomku, nevidím za Vámi žádný pozitivní výsledek integrace Romů do společnosti. Pokud tvrdíte, že je špatná legislativa, díky které si Romové mohou dělat, co chtějí (v mezích zákona, samozřejmě), tak byste možná mohl navrhnout vlastní, pravděpodobně takovou, která by Romy omezila na jejich svobodách a donutila je konečně žít normálním životem. Je vidět, že právě vláda pevné ruky by odpovídala vašim představám. Uznáte však sám, že teprve tohle by byl návrat kamsi do 30. let.

Je zajímavé, že Vám uniklo, že Romové jsou jediné etnikum v ČR, se kterým jsou trvale ty samé problémy - kriminalita, zaostalost, neochota cokoli se svým životem dělat a natahování rukou se slovy: "Státe, naval sociální dávky." Víte, česká společnost je až neuvěřitelně tolerantní - vyjma hrstky idiotů tu nikdo nemá problém s Ukrajinci, Vietnamci, s černochy z Nigérie. Srovnejte, prosím, jejich životní styl s životním stylem Romů. A přesně o tom to je.

Romové jsou jediní, kteří svůj životní styl nehodlají měnit, všiml jste si? Neznám Roma - bezdomovce, zato znám spoustu bílých bezdomovců - víte, čím to asi tak může být?

Vážený pane Holomku, kdyby šlo o normální, tedy bílé občany, kteří by v Janově předváděli to, co Romové, tak už by radnice i policie zasáhla dávno, daleko tvrději. Jenomže v případě, kdy na každé vynucování platných zákonů reagují Romové řvaním o rasismu a následně žalobami, se do toho nikomu nechce. Takže tady funguje dvojí metr. Co neprojde gádžům, Romům projde v pohodě.

A v situaci, kdy místní policie nejedná, neboť je zadobře s místním cikánským kmotrem, se nedivím, že je zde prostor pro jakousi (mnohdy extrémistickou) domobranu.

Problém sestěhovávání Romů navíc není apriori problémem radnice, ale má dvě příčiny: první - Romové si do bytu nastěhují kromě své rodiny i své široké příbuzenstvo, druhý - sestěhovávají je tam konkrétní majitelé těch nemovitostí.

Abych to neprotahoval - žvanění o integraci, výuce, lidských právech, neutěšené sociální situaci - je k ničemu, stejné problémy, o kterých mluvil např. Macek se Sčukou v roce 1995 jsou tu dodnes, nepohli jsme se ani o metr. Nedivte se, že se sousedy á la Janov už dochází slušným, práva dbalým pracujícím občanům trpělivost.

Žádný problém by neexistoval, kdyby se Romové chovali slušně, kdyby dodržovali zákony. Jinými slovy, kdyby se konečně přizpůsobili. Ale oni nechtějí...následky nechť si přičtou sami.
09. 12. 2008 | 18:08

bigjirka napsal(a):

Viléme, mohl byste nějak naznačit, kolik jsou vaše odvody a příjmy do/ze sociálního systému? Abychom dovedli nějak odhadnout relevanci vašich poudaček. Odkud ten systém tak dobře znáte? Nedokáže vám ani s využitím všech možností zajistit žádoucí životní úroveň? Dokážu pochopit, že poskytovatel to vidí jinak než příjemce (a naopak).
09. 12. 2008 | 18:11

bigjirka napsal(a):

ahoj Acidburne, kdes byl? To máš Joomlu na těch stránkách?
09. 12. 2008 | 18:17

Vašek napsal(a):

Vážený pane Holomku,

nemůžu souhlasit, že v období před 2. světovou válkou a během ní by lidé schvalovali odsun Židů a Romů. To co se opravdu děje v koncetračních táborech nacisté tajili i před Němci. Věděli, že by něco takového vyvolalo nevoli a protesty. Samotní Židé, zezačátku věřili, že jde jen o jiný typ vězení. Až časem začli kolovat, zvěsti o tom co se vlastně děje. Bohužel dost pozdě na to, aby se dalo cokoliv z pozice okupovaného občana cokoliv účinně dělat.
09. 12. 2008 | 18:20

matematik napsal(a):

Vzpomínám si na dvě scénu z televize. V první ukazovali cikánskou mámu v perfektně uklizené kuchyni (a věřím, že to nebylo aranžované), která se vyjádřila: Já se musím snažit víc než moje bílé sousedky, aby mne nepomluvily, že mám doma binec.

Ve druhé scéně se jednalo o přestěhování cikánských podin z nějakého vybydleného domu (v pozadí bylo vidět ten dům, který páchl i na televizní obrazovce). Dali slovo nějakému starému cigánovi a ten rozhodným hlasem prohlásil: Žádáme pro každého nový byt a milion korun.

Mám ho mít rád?? Nebo je mou povinností ho převychovat? Prostě u nás existuje mnoho cikánů, většinou přistěhovalých z jiných zemí socialistického tábora, které si rozmazlujeme. Ti se pak chovají jako spratkové z rozmazlených rodin. Mají prostě mylný dojem, že se o ně někdo musí starat. Stačilo by jim vzít tuto iluzi, nehledět na to jak budou řvát a říci přesně, co se od nich žádá. Ale důsledně: Vyhýbáš se práci, neposíláš děti do školy, piješ za peníze na děti nebo hraješ forbesy - nedostaneš dávky. Dzieci sú hladné! Ať se jdou najíst do školy.
09. 12. 2008 | 18:27

kaho napsal(a):

Není chybou zdravých Cikánů-Romů, že fasují peníze, aniž by museli vykonat jakoukoli práci.
Je chybou voličů, že zvolili zákonodárce, kteří odsouhlasili zákony, které jim to dovolují.

Náprava je celkem jednoduchá: zvolme takové zákonodárce, kteří odsouhlasí změnu těchto zákonů: zdraví lidé, které dlouhodobě nechce nikdo zaměstnat a jsou bez zdroje obživy, mohou fasovat zadarmo_peníze jen tehdy, pokud odvedou nějakou práci. Zadávat ji bude ten, kdo jim peníze zadara vyplácí, tj. stát prostřednictvím obcí.
KAŽDÝ musí trvale vidět, že "Bez práce nejsou koláče (zadarmo_peníze)". Teprve, když nezaměstnaný člověk své zadarmo_peníze dostane jen za nějakou práci, může ocenit cenu vzdělání - až uvidí, že ten, kdo umí jen zametat, má menší zadarmo_peníze než ten, kdo umí např. psát do formulářů. Teprve takto "zaměstnaní" dlouhodobě nezaměstnaní se mohou stát skutečnými zaměstnanci (za plat nebo mzdu). Je to řešení šíleně pracné, ale to je každá výchova :-)

Rasistický problém s Romy vzniká ve chvíli, kdy se přestaneme bavit o tom, že problémem je nepracující člověk, který nemá zdroj obživy.
Kdysi byli v České republice tito nepracující pouze Romové, proto se zdálo, že jde u českého obyvatelstva o problém rasistický. Dnes, kdy nepracují a jsou problémem i bezdomovci, se ukazuje jasně, že Česká republika a její obyvatelé mají problém především se zdravými nepracujícími lidmi, protože jsou živeni z daní lidí pracujích, kterým se to nelíbí. A až teprve v druhé řadě se jedná o problém rasistický, s Romy. Jasným důkazem jsou Vietnamci, kteří pokud poctivě pracují a posílají děti do škol (např. jejich obchody mají otevřeno v době, kdy české už jsou dávno zavřené), s většinovou společností problém nemají.
Druhá věc je, že v České republice bylo před listopadem ´89 málo příslušníků menšin. Což se s otevřením hranic mění a Češi na to nejsou připraveni, je to pro ně nový problém, jehož řešení dost často neznají. Domnívám se, že kromě skutečné výuky cizího jazyka pro DOMLUVENÍ S CIZINCEM, že by se od první třídy měl učit předmět, kde by se děti učily, že „existují lidé, kteří vypadají jinak než my, mají jiné zvyky, než my, hovoří jiným jazykem, než my, ale mohou mít stejně dobrou vůli, jako my“ pro zvládnutí SOUŽITÍ S CIZINCEM.

Dnes se učí cizí jazyky proto, aby se člověk s cizincem domluvil. Obvykle je v dětských – studentských – dospěláckých silách zvládnut jeden, dva, maximálně tři. Což znamená, že kromě toho, že se v těchto zemích domluvíme, máme pro maximálně tři skupiny národů mluvících těmito jazyky pochopení, rozumíme, jak jinak to u nich chodí. V otevřené Evropě, natož otevřeném světě, je to evidentně málo, navíc Romy tohle řešení vynechává úplně.
Pokud by Romové díky nějakému svému romskému obrození (nějaké romské Němcové, Erbenovi, romské generaci Národního divadla,…) byli schopni dodat do školních osnov o sobě nějaké základní údaje, které se běžně učí např. v základech angličtiny o anglicky mluvících zemích, včetně nejzákladnější slovní zásoby (dobrý den, ahoj, děkuji, prosím, WC, názvy jídel, vpravo, pořád rovně, zastávka vlaku, atd…) , popisu svých Vánoc, Velikonoc, příp. jiných svátků, prostě své základní reálie, mohlo by to zlepšit vztah k nim stejně, jako se s výukou němčiny zlepšil vztah k „východním“ Němcům nebo jako se s výukou základů slovenštiny v rámci předmětu český jazyk zlepšil vztah ke Slovákům.

to pipa: "Cigán principielně nikdy pracovat nebude..." - Podle mě: kdo nepracuje a nemá prokazatelný zdroj obživy, musí evidentně krást, protože jinak by umřel hlady. Jestliže po vás mohou na vstupu např. do Velké Britanie požadovat, abyste měl přiměřené peníze pro svůj pobyt u nich, je evidentně jasné, že to můžeme my požadovat po svých spoluobčanech. Kdo z nich je nemá, měl by být ve vězení, aby byla aspoň jistota, že nebude krást.
09. 12. 2008 | 18:29

Dezidér napsal(a):

kdo za to může? přece ti různí H/holomci! S cikány to nikdy jiné nebude - morálku maj jinou, vychování taky, jak my nikdy nebudou, nevěř na zázraky! Přál bych jim a všem multikulti přiblblíkům samostatný stát (někde hodně daleko a bez možnosti návratu), ať ukáží co umí, ale obávám, že by se ještě rádi vraceli k nám xenofobům a rázyztům - kde jinde by se měli tak dobře?
09. 12. 2008 | 19:53

Pocestny napsal(a):

Jesus! Tady se urodilo!

Chlapci, bude mi opět potěšením...-)

Tak začneme s tím, "kdo si pálí mozek askorbáty"
Acidburn je lehce ironický, ale opět přesvědčen, že se mu v kedlubně rozsvítilo.

1. To, co dělal bolševik v konci 50. a v 60. letech, to kromě toho plynu občas splňovalo ostatní atributy, kdo se stydí slova holokaust, nechť si zvykne na oblíbené slůvko z té doby - apartheid.

2. Naprosté žvásty, principem hry je naopak koncentrovat a isolovat cikány tak, aby se nám co nejméně motali pod nohy, konečně proto se komanč agregovat do ghett zásadně v okolí nějakého svého urbanizačně průmyslového paskvilu, kde dotyční dokonale zapadli do společnosti, ve které mělo i dvacet procent populu maturitu! Tím došlo k synergii zoufalství, kdy nuceně asimilovaní byli asimilováni bandou rudých degenerátů s úspěšně uzavřeným základním vzděláním a VUMLem (pro mladší - Večerní universita MarxLeninjismu, čili cesta jak z negramotného dobytka vysochat soudruha soustruha.

Cikáni nejsou svobodní, naopak neexistuje odvětví, ve kterém by nebyli segregováni.

Tou prací to začíná. Oni jí nedostanou, protože determinace barvou huby vylučuje, že by se kde na ně hledělo bez předsudku.

Oni všichni končí v jednom pytli, protože je prostě ignorujete, segregujete a ponižujete přesně jako tady Holomka, protože je černej, to stačí.

Další neskutečnej blábol je o těch bílých, kterým by se toto netrpělo.

I ploskolebý idiot pozná, že se mýlí při prvním pohledu na pražský Waguson.

Dále, již letmý pohled z okna vozu kdekoliv na severozápad od Prahy nasvědčuje o tom, že nejsme v "dohledu" Německa, nýbrž v hloubi Balkánu. To už nezmiňuji obecný sudetský degenerátov vůkol a vůbec, kde bolševik nahradil již autochtonní obyvatelstvo xindlem a galerkou, která s cikánstvím má pohříchu málo společného.

Ona stačí průměrně zdegenerovaná fabriční "solvína" a je "vymalováno", že.

Žijeme v zemi, kde platí - "kradu, tedy jsem", v zemi, kde čtyřicet let platilo - "kdo nekrade, okrádá svojí rodinu", poté stačili místní pašáci vyluxovat státní kasu o jeden roční rozpočet za dvacet let (5% provize za zprostředkování postbolševismu), ale ploskolebec tu bude skákat do cikána.

Snad zoufalý idiot a jeho přátelé konečně pochopí, že jako chovanec je cikán předmětem, nikoliv pachatelem sociální politiky, neboť ta pochází VÝHRADNĚ z legislativní a exekutivní věrchušky bílé, s tím nemá cikán nic společného.
Tak tu čteme výhřezy triviála, který je jedním z těch, "co jim má každej dát pokoj", oni nikoho nezaměstnají, oni nikoho nevzdělají, ale sami očekávají, že jen co si český homunkul dá výhružně ruce v bok, cikán se lusknutím promění v "pracovitého čecha".

Chlapci, chlapci, prož ze sebe děláte podlidi? Ruce jsou opravdu jen na práci, nepokoušejte se z nich dostat myšlenku, ta tam, ani v násadě vaší lidské lopaty vezdejší není.

Že to není problém radnice, to už je vrchol oslovství.
Kdo jinej má gesci nad těmito věcmi, než komunál?

Nojo, ale jakej komunál, když jde o zasyflený region progresivních paralytiků, bolševických mentálních retardantů a zlatokopů.

Von ten severočeský bordel velmi dobře živí ty bílé, kteří ho v kraji a místě pasou, zneužívají a dobře je živí.

Pohled na starostu a velefízla v Janově mne ujistil, že ani on nemá IQ odpovídající národnímu průměru nebo ho dovedně maskoval.

Kolikpak si radnice trhla z privatizace překupníkům? Kolikpak dostali namazáno i za to, že s tím souhlasili? Kolik dostávají za "neřešení" bordelů? Oni všichni věděli, že to zlikviduje dálnice, to se poznalo už před lety na Přimdě a Rozvadově, tak se na tom nakapsovali, protože KAŽDEJ bordel bylo VŽDY lze zavřít, když pasák nemazal....

Opravdu severočech, to je ta poslední opice ve frontě na sapientaci.
09. 12. 2008 | 20:32

Pocestny napsal(a):

Naproto gumózní je srovnání s Vietnamci. Ti si tu tiše jedou po své koleji a narozdíl od cikánů, zničených čtyřicetiletým pobytem v bolševické ZOO ČSSR, jsou schopni toho, čeho není schopno ani 40% domácího lidu - tedy uživit se bez sociálky.

Vietnamec prokázal, že na pitomce, kteří na něj schovívavě shlížejí z nicoty svého vegetativního průměru, jsou vlastně ve srovnání s ním naprostí lemplové, degeneráti a vygumovanci, protože oni nezvládají ani polovic toho, co on v naprosto cizí NEkultuře.

Koukněte se na sebe, homunkulové, všichni stejní, oprané džíny z kenvela, růžovou rubášku, buzibotky, levý švýcary, kým byste bez Hočimina byli? Co je na vás českého? Ten vojetej Golf po Turkovi (v tédéíčku, na širokejch, s fialkama a veluxem), ten finskej klovací aparátek, kde je tady to Česko, který potvrzuje tu naší nááárodní identitu.

Ještě to chce nějakej autobazar nebo frc, kam smažky za pytel levnýho svinstva snesopu, co kde pokradou, jenom vylepíme fízla, aby dal pokoj, je to kámoš, chodí s náma na box a mlátit smažky do průchodu......

Nakonec, jakej je estetickej rozdíl mezi Chanovem a zbytkem Mostu? Naprosto žádnej! Panelovej homukulov jedno jako druhý.
V Chanově je sajrajt kolem pár domů, v okrese Most je sajrajt všude kolem autodromu.
Vylezte si na Hněvín a pokochejte se! Každej, kdo se v tom nenarodil, pospíchá pryč s otázkou:
"Co za prasata to tu tak za padesát let rozprasila?? To nemůžou bejt lidi! Takhle se nikdo ke svýmu domovu nechová!"

On to totiž není domov, ale takovej celoživotní socialistickej pasťák s pokusnou stanicí alá Dr. Mengele na téma, v jakém sajrajtu mohou lidé žít a nezemřít, dokud to na nás půjde hodit.

Kdepak, od Labe na východ připojit k Liberci, tam mají rozum a zbytek od Ústí po Kadaň přeorat bombardéry a zatopit. Voda bude za sto let nad uhlí...
09. 12. 2008 | 20:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale,
je zcela nepochopitelné, proč jste specielně zvýrazňoval pro mne samozřejmý text.
"Co zde mažu či nemažu absolutně není Vaše věc." Váš omyl svědčící o Vašem přehnaném sebevědomí. Je přece logické, že Vámi smazané si už nikdo nemůže přečíst, nehledě na to, že občas si můžeme přečíst, co by smazáno být mělo (naposledy výpotek individua Pocestny o masturbaci).
"Nezdá se mi, že by se pan Hochmann cítil oslovením pana Pocestného uražen" Irelevantní.
Mícháte páté přes deváté,
Cikány se šoféry a ještě se rozčilujete za kritiku takového ideologicky podmíněného mišmaše.
Termín "sociální inteligence" pregnantně okomentoval Čochtan, nemám co dodat.
09. 12. 2008 | 21:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

matematik:
"Dali slovo nějakému starému cigánovi a ten rozhodným hlasem prohlásil: Žádáme pro každého nový byt a milion korun"
To bylo u pavlačáku v centru Vsetína, dobře si to pamatuji.
09. 12. 2008 | 21:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
"Naproto gumózní je srovnání s Vietnamci. Ti si tu tiše jedou po své koleji a narozdíl od cikánů, zničených čtyřicetiletým pobytem v bolševické ZOO ČSSR"
Jistě, oni ten socialismus mají doma. Navíc mnozí jsou poničeni from Agent Orange.
09. 12. 2008 | 21:37

StandaU napsal(a):

Dobrý den, jako obvykle pan aktivista Holomek slušně řečeno nepíše pravdu, když to řeknu natvdo, tak lže. Není pravda, že Hitler pronásledoval cikány z důvodů rasových, ale Hitler pronásledoval cikány z důvodů vyhýbání se pracovní povinnosti, potulce a kriminálním deliktům. Za stejné delikty byla ostatní etnika zpravidla zavřena do KL a nikoliv do pracovních táborů. Proč někteří cikáni přežili válku v naprosto stejně jako češi a někteří byli v táborech, v kterých byli také češi, kteří měli stejné vlastnosti jako cikáni,tzv. tuláci bílý cikáni.
09. 12. 2008 | 22:16

Okurka napsal(a):

ZBYNĚK MATYÁŠ: (reakce na Pocestneho)

OKURKA: Mr. Pocestny se orientuje jen v "civilizované a kapitalistické" geografii ;-)

Kdepak Větnam.
10. 12. 2008 | 02:52

ctenar1970 napsal(a):

To Z.Matyas :Vite malo o sosialismu,ktery maji doma.Pokud se tyce "zniceni":zde se nemluvi o fyzicke strane,ne?
10. 12. 2008 | 04:13

Ada napsal(a):

Už staré římské přísloví říká - přestaň krmit potulného psa a on odtáhne od tvých dveří...
10. 12. 2008 | 07:41

Čochtan napsal(a):

Ado,
to je moudrá věta. To je zároveň i řešení.
Díky.
10. 12. 2008 | 07:58

Čtenář napsal(a):

Stejskale, homunkule ploskolebý !
Kdy už konečně začneš konat svou povinnost a smažeš ty sprosťárny ?
10. 12. 2008 | 08:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Matyáši,

zvýraznění ve své opakovaném textu jsem zvolil, neboť jsem se domníval, že jste jej při prvním zveřejnění zde ne zcela pochopil, popř. si jej špatně vyložil nebo možná i přehlédl. Jinak si totiž nedovedu vysvetlit, proč jste mi tak důrazně sdělil, že není možné tolerovat drobnou kriminalitu.

Na své sebevědomí si nemohu stěžovat. Co se týče rozčilování, zřejmě si mé texty špatně vykládáte. Já se Vám buď zcela klidně snažím vysvětlit svůj názor nebo postoj (s tím, že respektuji Vás), a když se mi to nedaří, dělám si z Vás legraci ;-)
Hezký den, pane Matyáši.

Libor Stejskal

P.S. Vy máte něco proti masturbaci?
10. 12. 2008 | 09:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čtenáři,

nemám vůči Vám žádných povinností.

Libor Stejskal

P.S. Pane Pocestný, Váš poslední text mi přišel za hranicí zdejších pravidel, smazal jsem ho.
10. 12. 2008 | 09:51

ostravák napsal(a):

To : P i p a
Již několikrát jsem přispěl do této marné polemiky nás čtenářů nad bloggy o romské orázce. A vřd\ jsem opakoval to co říká příspěvek "pipa" - Romové jsou jiní než obyvatelé střední a západní Evropy, je to v jejich prastarých genech, se kterými sem z Dálného Orientu přišli před asi 1000 roky. Prodělali sice určitý menší vývoj, ale návyky pod vlivem genů zůstavají pořád. Jsou prostě jinačí a ani my ani oni Romové nevědí proč a nevědí jak z toho ven. Ani se jim z toho moc ven nechce, vždyť je tu stát a lidská práva, přídavky na děti a sociální dávky dostávat musíme,žejeme přece v demokracii !
Vážení činitelé (kteří by už konečně měli "činit") už mě to nebaví , přestávám diskutovat na těchto stránkách, nevede to absolutně k ničemu. Za pár dnů rubrika zhasne, nikdo z Romů ani z Aktuálně.CZ to neshrne, státu nepředá, návrhy neučiní...a jede se dál. Znovu budeme přehazovat slámu, akorát tak na chvíli monozí diskutéři si vylijí srdce,částečně se odreagují - a to je taky vše.
Opakuji znovu : Nechť se toho Vláda ČR chopí, vyzve Romské iniciativy, aby se sjednotily, ustavily RR Romskou Radu, zaregistrovanou na ministerstvu vnitra jakožto legální zastupování romského etnika v ČR - a stanoví se úkoly, aby do (řekněme dvou let) vypracovaly obě strany závazné principy integrace menšiny do většiny. Romské etnikum bude smět žít vlastním kulturním životem, my jim pomůžeme i s financováním lidových tanečků a zpěvů, ALE zákony republiky budou ctít a dodržovat ! Když to jde v civilizovaných západoevropských státech i vUSA a Kanadě, musí to jít i u nás. Nechť náš stát začne KONAT !

Co vy na to , spoluobčané? Nechť nás pisálkové neosočují nálepkami rasisté, xenofobní Češi a pod. naivními nepravdivými pitomostmi.
Děkuji za pozornost, prosím o podporu, God safe our Governement !

Ostravák mechovi.cm@seznam.cz
10. 12. 2008 | 09:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Tedy Pocestný,dnes je to úplná špica!

Zavolal jsem ženu a oba jsme řičeli smíchem.

Ono je to spíše k pláči,ale "vážných a seriozních " rozprav tu bylo už až dost.Tak jak jsi to napsal musí být každému jasné oč jde.

A doporučuji každému přečíst aspoň dvakrát,aby si ujasnil pojmy.A Čtenář by měl číst 4x.
Vlastně nejsi ani tak dalece od pravdy.Když se člověk koukne zblízka na obě strany,jsou rozdíly minimální.Však už se zde také objevuje terminus technicus "bílý cikán".

Ivan.
10. 12. 2008 | 09:56

Ivan Hochmann napsal(a):

Stejskale,než jsem dopsal text už jste oba články p.Pocestného smazal.
Pro mě jste dnes synonymum pro blbce.Běžte za roh a dejte si facku za mě.

Ivan.
10. 12. 2008 | 10:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak se omlouvám,

články o kterých jsem výše hovořil jste nechal.Aspoň víte jak mě štve Vaše mazání.Ještě jednou omluva.

Ivan.
10. 12. 2008 | 10:07

Venus napsal(a):

Zaměstnávám Roma, který řádně pracuje - žádný problém pro mě, žádný problém pro ostatní...Ale chápu, jak bych to napsala, třeba tu "majoritní" společnost v Janově, která taky řádně pracuje, chce se pořádně v noci vyspat a do 3 hodin do rána tam nepřispůsobivý občané dělají kravál, protože druhý den nejdou do práce, žijí ze sociálních dávek, na které jim ta majoritní společnost, která se večer bojí vyjít z baráku, vlastně vydělává .To asi nejvíc irituje. Proč oni musí a druzí nemusí či spíše nechtějí. V živé paměti mám jeden pořed v TV - chůva v akci, kde si mladá romská rodina nevěděla rady s 5ti dětmi. Mladý a zdravý otec byl na podpoře, celý den seděl za stolem a prudil, mladá matka rodila jak o závod (čekala 6té dítě). Kolik daní a od kolika pracujících lidí musí padnou na "uživení " této početné rodiny? Proč stát, potažmo město nic nedělá, bordelu po ulicích a parcích je všude dost, potažmo i práce s tím spojená...Tudy cesta vede: Tady máš práci, nechceš pracovat? Tak nic nedostaneš, mě taky nedá nikdo nic zadarmo...Dokud měl stát jakž takž peníze, dalo se to jakž takž tolerovat, ale v dnešní době krize? Proč se má mít někdo, kdo maká, pomalu hůře než ten, kdo nemaká nebo nechce? Tohle lidi začíná iritovat a flustrovat. A Romové, bohužel, sami ani nechtějí nic změnit, jim stálá situace vyhovuje, vědí, že děcko s 5ti třídami zase bude živeno na podpoře a mají vymalováno. Námi gádži v podstatě pohrdají za naši "hloupost" a ustupkářství.
A ještě mi je divný proč se Romové stydí za náze cikán: někde jsem četla, že to znamená: svobodný, volný, tak by na to měli být snad hrdí, ne?
10. 12. 2008 | 10:21

Čochtan napsal(a):

No konečně jste se rozhoupal pane Stejskale,
to to ale trvalo.

Povinnost máte ke všem diskutujícím. Jednou jste se zavázal je chránit před urážkami, tak máte povinnost plnit, k čemu jste se zavázal.

Jmenovalo se to: "Nenecháme Vás urážet". Mám Vám dát link ?
10. 12. 2008 | 10:30

jj napsal(a):

přečetl jsem cca polovinu příspěvků. pokud to tu už padlo, omlouvám se:
Jde o to, že bez ohledu na to, čí je vina, je cikánský problém problém nás, "bílých". Cikáni ho nevyřeší. V současné době na to zkrátka nemají schopnosti. Proto nemá smysl vyzývat "vystěhujte se" ani "pane Holomek, tak co s tím uděláte".
10. 12. 2008 | 10:54

bigjirka napsal(a):

Pane Holomku, domnívám se, že by předáci cikánské komunity měli trochu přibrzdit s kladením požadavků směrem k majoritě a zapracovat dovnitř své komunity. Komunikovat sdělení:
Neptej se, co může udělat vlast pro tebe. Ptej se, co můžeš udělat ty pro vlast. Bez kvalifikací jste nezaměstnatelní. Co s tím uděláte. Cítíte malou vlastní důstojnost? Ano, to cítí každý, kdo neživí sebe a své blízké vlastním přičiněním.

Požadavky vůči státu a majoritě nevyřeší vůbec nic. Motivujte vlastní lidi! Pomoci se jistě dostane. Z fondů ESF, ale i ze státní kasičky. Ovšem z distribuce pomoci si nikdo nesmí udělat výnosné rito. To není podnikání, to je charita! Podnikání je uplatnění vlastních produktů na volném trhu! To ostatní je lobbystická zlodějna schovaná za hezkými frázemi.
10. 12. 2008 | 11:06

stejskal napsal(a):

Pane Hochmanne ;-) Ten "blbec" potěšil ;-)

Mýlíte se, pane Čochtane,

ale to je vcelku jedno. Necítím nižádnou potřebu Vám to vyvracet. Mimochodem Vy tu urážíte prakticky každým svým textem (o "kvalitních a nekvalitních" lidech, národech apod., mne tedy tyto žvásty urážejí velice) a také proti Vám nezasahuji. Ale i to je moje věc a ne ostatních.

Víte, co je problém, pane Čochtaně. Na mne si nic nevymůžete. A to dokonce ani tehdy, když mi (jako zhruba před rokem) vyhrožujete dopisy panu prezidentovi a já-nevím-komu ;-)

Mějte se fajn, pane Čochtane.

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 11:10

Čochtan napsal(a):

" Ano, budeme cenzurovat vulgarismy, nadávky, urážky.."

Jste lhář pane Stejskale.
10. 12. 2008 | 12:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Právě jsem kupoval ženě takovou malou skleničku Tokaii Aszu.Hrozně dobrou.Kdybych bydlel v Praze Koupil bych dvě a jednu donesl na Vaši adresu pane Stejskale.
Ivan.

Čochtánku,
zkus se podívat na texty a slovosled Pocestného tak trochu z nadhledu.Myslím,že když ho pak z této posice -i- do řítě pošleš,nevyzní to tak dramaticky a odpudlivě,jako připitomnělé vzájemné invektivy.

Zdravím a ještě jednou Mea Culpa.Ivan.
10. 12. 2008 | 12:07

Pocestny napsal(a):

MUHAHA Stejskale, já zapomněl, že do bílého komouše člověk nesmí vandrovat jako nácek do cikána.

Já to tentokrát nechám zde i u Veselého běžet, já tu už nebudu za nikoho nic psát, Stejskale.

Hoši, do toho, očištěte rasu!
Pan Stejskal se rozhodl.

Panu Holomkovi a Veselému budiž bůh milostiv, já pomlčím a počtu si, jak to tu dopadne.

Ještě tu mám dloužek.

Tedy Okurko, Matyáši:

Nedotáhli jste to dál, než k výplatnímu pytlíku.

Vietnamec jednak ten bolševismus použil ke svému osvobození, to je jeho věc, za druhé, tento zdejší Vietnamec je stejný emigrantjako ti z nás, kteří odešli za příležitostí kamkoliv na západ.

V cizí zemi, v cizím jazyce, který je pro něj stejně těžký jako pro našince jazyk jeho, dokázali ve svém ghettu, tedu dovnitř obrácené a vnějšku z cesty jdoucí komunity, která navíc nekonkuruje většině místních tupounů tím, že neusiluje ani o erární koryto ani o fabriční odborovou řeholi.

Naopak, zůročují svůj talent natolik, že ti malí tesiloví hráči vyseděli ve svých tržnicích nejen Oxford pro své děti, ale i svatební parádu ve Varském Puppu.

Oni poé příchodu vzbuzovali vaše veselí s babetou a luftkvérem, pak vás pobavili nešikovnou jízdou dvanácstetrojkou, dnes vás bez povšimnutí míjejí za zakouřenými skly svých SUV, medvědů a působí vám těžké pálení žáhy.

Vedle každého Vietnamce tohto druhu se český průměrný břídil musí cítit jako orang utan, protože on ani doma není schopen té míry produktivity a kultury jednání, jako si oni vypěstují kdekoliv, kam přijdou.

Kdepak, hoši,
od zítřka pěkně vykáme a čepici dolu, když někam lezu, on může tykat vám, vy jemu ne, protože zatímco vy jste práci jemu nikdy nedali, jeho děti jí brzo budou dávat vám..
10. 12. 2008 | 12:08

Ivan Hochmann napsal(a):

A vůbec ......

Hádat se kvůli cikánům......
Že vám kluci není hanba.To dáváte pěkný příklad.

Ivan.
10. 12. 2008 | 12:10

stejskal napsal(a):

Já moc tokajské nepiju, pane Hochmanne. Kolika putnové, že jste to kupoval? ;-)

Stejně je to zvláštní pocit, schytat to najednou od Vás, pana Čochtana i pana Pocestného (všímáte si? ;-)

Tu omluvu samozřejmě beru, už jsem se tu sám přehmátl tolikrát, že to ani nepočítám ;-) O nic nejde, hlavně lidé nesmějí brát sami sebe tak vážně, no ne? ;-)

Mějte se. A Milostivou nechávám pozdravovat. Má paní zase ráda sherry a portské.

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 12:24

bigjirka napsal(a):

Moje pije vodu. Alkoholické musím zkonsumovat sám.
10. 12. 2008 | 12:30

stejskal napsal(a):

To ale není špatné dělba, pane bigjirko ;-) l.s.
10. 12. 2008 | 13:13

Ivan Hochmann napsal(a):

No nedivte se pane, my volnomyšlenkáři nemáme rádi censory.Omezují naše emoce.
A my právě emoce tak rádi.

Moje žena Zdena jen samé kyseliny a třísloviny.Válí to na jazyku,mlaská u toho jak nezpůsobný fagan.Semo tamo jako změnu šíleně drahé Portské a poslední dobou (už mě to začíná štvát),samý přívlastek,archiv a co já vím?Vždycky zastavím u kšeftu a sedím jak pikót,za půlhodinu vyjde nadšená ženuška a nese si sedmičku bílého moku,celou cestu pak zálibně prohlíží a hlasitě deklamuje.

Není lepší čtřhranná baculka s Bourbonem z Tennessee ?
Bez ledu?

Ivan.
10. 12. 2008 | 13:29

bigjirka napsal(a):

Každopádně je to pane Stejskale lepší než naopak. (Pan W. tomu říkal dělba údělu.)

Ivane, může to být i on the rocks, ale bourbon nesmí být vychlazený.
10. 12. 2008 | 13:42

stejskal napsal(a):

No, popravdě řečeno dávám posledních asi tak deset let přednost irské single malt. A protože jsem čuně, tak ji piji s ledem. Ale už zdaleka ne tak často jako kdysi ;-)

S Vaší paní bych si asi měl o čem povídat, i když většinou deklamuji nad láhví červeného, bílého spíše sporadicky ;-)

Libor Stejskal

P.S. Mě cenzoři taky serou ;-)
10. 12. 2008 | 13:47

stejskal napsal(a):

jj, bez výhrad, pane bigjirko ;-) l.s.
10. 12. 2008 | 13:48

bigjirka napsal(a):

:-) ono bych řek, že to platí o všech vizourech, že při lití na led to nemá být vychlazené.

Vína nemám rád kyselá, pálí mne z toho žáha. A furt jsem poslouchal znalce, že se mají pít jen suchá. Ať si to pijou sami, mám radši demi. Báječnej maďarskej Muscatel (V Globusu za 80 a v Plusu za 60...) a třeba moldavský Merlot v baňatej lahvince... můžu
10. 12. 2008 | 14:13

Man napsal(a):

Pane Stejskale, pokud je vaší prací ochraňovat před urážkami, tak tenhle blog od cikána Holomka by tu neměl vůbec být. Z pachatelů dělá ty hodné a naopak. Navíc se Holomek chová jako rasista napadá slušné obyvatele této země, co to má znamenat? Vy tomu, pane Stejskale, co tady píšete opravdu věříte? Nebo se bojíte, že by mohlo dojít k výměně editora blogů? Nechcete se přestěhovat do Janova? Určitě by se vám tam líbilo mezi tolika slušnými lidmi, kteří nikdy nikde nic nevytunelovali. Mohl byste jim pomáhat. Jsou přece v právu a naše společnost jim tolik, ale tolik ubližuje......

Holomek: Vy jste normální rasista, co napadá slušné občany ČR. Vy si myslíte, že když jste cikáni, že můžete všechno? Krást, zabíjet.... a pokud by vás někdo chtěl zastavit, začnete křičet rasismus. Je mi z váš špatně!

Zamyslel se někdo nad tím, o kolik by klesla celková kriminalita v ČR, kdyby zde nežili cikáni?
10. 12. 2008 | 15:17

Man napsal(a):

Pane Stejskale, znáte význam slova rasismus?
10. 12. 2008 | 15:22

Čochtan napsal(a):

Man:
ubylo by asi tak 60% vězňů.
10. 12. 2008 | 15:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Mane,

nevím, odkud bych měl nejlépe s Vaší věcnou, korektní a nehysterickou replikou začít polemizovat. Nejspíš to nedokáži vůbec, není to v mých silách, schopnostech.

A tak snad jen: pokud Vy patříte mezi ty slušné obyvatele této země, pak já chci patřit k těm druhým (spolu s panem inženýrem Holomkem).

Víte, co řekl J. F. Kennedy z balkónu radnice v západoberlínském Schönebergu 26. června 1963?

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 15:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mane.....zajisté zamyslel.

Jenže zatím nic nevymyslel.Usilovat cikánům o bezživotí není řešení.Přece jen jsou to lidi,i když špinaví,líní,zlí a nenávistní.

Problém je v přístupech k řešení.Zatím se situace NEVYHROTILA.A víte dobře¨,že v ČR se reaguje až se NĚCO stane.Až přijde o život pár lidí,shoří pár domů,až zasáhnou nadnárodní organisace.

Je sic pořád naděje,že se pár cikánů probere a začne nalévat vlastní komunitě čistého vína,však moc si od tohoto názoru neslibuji.

Jediná naděje jim vyplývá z vlastního pochopeni své situace.Nikdo za ně nic chápat nebude.Nepochopí-li mají smůlu.

Ivan.
10. 12. 2008 | 15:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Ich bin nicht cigöiner!
10. 12. 2008 | 15:35

Čochtan napsal(a):

Holomek: „Romové i všichni ostatní místní občané tam a teď potřebují záruky bezpečí, okamžité kroky, koordinovanou činnost Policie s radnicí..“

Ano, hned teď potřebují slušní obyvatelé Janova pomoc.

1. Úředníci z radnice musí s policií projít byt po bytu, a všichni, kteří nejsou zapsáni v nájemní smlouvě, musí během hodiny opustit Janov.

2. Radnice má určitě seznam stížností. Ty rodiny, jejichž ratolesti serou na schody a rohožky, musí okamžitě opustit byt. V opuštěných lomech je dostatek srázů, kde si mohou vyhrabat jeskyně. To samé platí pro rodiny, které vyhazují odpadky z oken. Dobytek nemá právo na lidské bydlení.

3. Policie musí zesíleně hlídkovat na sídlišti a tvrdě pronásledovat veškerou kriminalitu.

4. Společnosti, které byty skoupily a nastěhovaly do nich problematické rodiny, musí zaplatit renovaci domů a sídliště. Do vyklizených bytů se smí noví nájemníci přistěhovat až po schválení ostatními majiteli bytů.

Takhle je možné udělat z Janova opět to co bylo. Pěkné sídliště, ve kterém se dobře žije slušným lidem.
10. 12. 2008 | 15:54

Čochtan napsal(a):

Ivane Hochmanne,
Man nijak "neusiluje cikánům o bezživotí" To jsi si domyslel. Man napsal pouze ".. o kolik by klesla celková kriminalita v ČR, kdyby zde nežili cikáni? "
Kdyby zde nežili. Kdyby se třeba sami od sebe, dobrovolně odstěhovali zpět na Slovensko nebo do Kanady. O bezživotí ani zmínka !

Zigeuner se píše takhle. Prý to vzniklo z povelu "Zieh Gauner", česky táhni gaunere.
10. 12. 2008 | 16:25

Jirka napsal(a):

Cochtan: Mluvis o voze a ja o koze. Ja mel na mysli, ze treba dostat se na stredni skolu je pro cikana vetsi problem nez pro bileho. I se stejnym IQ. V prumeru, bude mit ten cikan horsi rodinne zazemi, bude diskriminovan atd. Takze pokud se mu to povede, tak musel podat mnohem vetsi vykon, nez kdyz se to povedlo me.

Existujou veci, o kterych se vi, ze fungujou. Jedna je usnadnit lidem ziskat vzdelani pozdejs behem zivota. Aby kdyz je tomu cikanovi 25 a zjisti, ze nechce zit jako jeho rodice a ze by bylo dobry si tu stredni skolu udelat, tak aby to slo snadno po organizacni strance. Pomohlo by to nejenom cikanum.
10. 12. 2008 | 16:27

bigjirka napsal(a):

Jirko, ad 1) není. středních škol je dost. ovšem s nedokončenou ZŠ tam neberou

ad 2) dálkové a kombinované formy studia existují už drahně let. spousta lidí to vystudovalo...

Myslím, jak jsem napsal kousek výš, že zde je role jejich předáků. Ne je populisticky dráždit, aby chtěli víc a víc, ale poradit jim, aby se pustili do trpělivé práce.
10. 12. 2008 | 16:37

Jirka napsal(a):

bigjirka: Ukaz mi jak se da snadno dalkove dodelat ZS aby pak mohl na SS.
10. 12. 2008 | 16:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane,

na blogu o Athénách je to hustý.Tam přitom nejde o nepřizpusobivé etnikum.To zůstává rozum stát.

Ivan.
10. 12. 2008 | 16:47

Já napsal(a):

Tak to je fóóóór....
...teda doufam, protože jestli to myslel vážně tak ho budu podezírat, že 20 let žije v USA:-D
10. 12. 2008 | 16:58

bigjirka napsal(a):

Jirko, myslím, že dálkové studium ZŠ není... Myslím, že ani není relevantní.. ZŠ je totiž povinná, to vám asi uteklo...
ehm.. my jsme spolu pásli krávy?
10. 12. 2008 | 18:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ctenar1970:
Na význam "zniceni" se musíte zeptat diskutéra Pocestny, já jen citoval jeho výrok.
10. 12. 2008 | 21:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal:
"Vy máte něco proti masturbaci?"
Myslím, že patří na odborné sexuální stránky a na porno. Pokud vím, blogy aktualne.cz nejsou ani jednou z nich, Vám se však osobně hodí do krámu.
10. 12. 2008 | 21:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
" Matyáši:
Nedotáhli jste to dál, než k výplatnímu pytlíku." Až na to, že občas ta výplata se konala v zahraničí a podle toho vypadala. :)
Docela by mne zajímalo, v čem kromě angličtiny a kecání se vlastně vyznáte.
10. 12. 2008 | 21:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ivan Hochmann:
"my volnomyšlenkáři nemáme rádi censory.Omezují naše emoce."
Omezování emocí by nebylo tak na závadu, horší je selektívní omezování myšlenek. To je pravá podstata cenzury, páně Stejskalovy nevyjímaje.
10. 12. 2008 | 21:22

stejskal napsal(a):

Masturbace a pornografie podle Vás pane Matyáši patří toliko "na odborné sexuální stránky"?

No, tak tím by se mnohé vysvětlovalo. Nicméně vězte, že většina lidí masturbuje, aniž by s Vámi uvedenou odbornou sférou vůbec přišla do styku.

Na druhou stranu je dnes již prokázáno, že tabuizace masturbace, nepřirozené potlačování její potřeby může vést u některých jedinců k duševním poruchám.

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 21:31

stejskal napsal(a):

Mimochodem, já tu nějak omezuji Vaše myšlenky? Dokonce selektivně? A které, prosím?

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 21:32

oranžový napsal(a):

Dobrý večer , nebo možná už ráno ?

Pokusíme se SPOLU ... analizovat několik
důležitých faktorů... a vyjevíme si ....
... celý problém RASIZMU - nejen u nás
ale i na celém světě .

Začneme li tímto blogem , je důležité vědět
něco o autorovi samotném.
Jaký je to asi člověk ???
Co prožívá .... a proč nám tímto blogem ,
chce něco důležitého zdělit.
Zdělit ,že žije život pod neustálým tlakem.

že vlastně nemá žádný domov ...

že je tu na něj pohlíženo , jako na špinavou onuci , jako na podčlověka ....

zkrátka jako na něco "nenormálního" ...
...něco, co do této společnosti nepatří.
!


Pak tu máme skupinu lidí , kteří se tu zůčastňují těchto diskuzí.

Můžeme je zařadit , do několika skupin...
.... které však mají "něco společného " .

Lidé , které sem svede náhoda ... a kteří
když spatří toto téma .... okamžitě
opouští tento blog a mizí.
Mizí proto, protože je tento problém nijak
neinteresuje a nezajímá.
Dalo by se tedy řícti , že k nám ...
... do této společnosti nepatří.
!

Další skupinou lidí , jsou lidé .... kteří
mají za sebou , nějakou nepříjemnou
životní zkušenost.
Může to být ... cokoliv.
Cokoliv, co jim narušilo normální koloběh
života ... něco - na co by nejraději zapoměli ....
něco , co je evokuje k myšlence ....
že ten život ... co žijí ... má určité
trhliny ... a že se cítí také ...
... pod určitým tlakem.

.. že mu bylo někým ublíženo ....
.. že sem chodí proto , aby se nějak
odreagoval ... a aby zapoměl , že ...
... že je tu něco zlého .. že je tu něco ..
.. co do této společnosti nepatří.
!

No a konečně samotní RASISTÉ .

Co je to za lidi ???
Kdo je jejich vůdce ???
A co je to vlastně za člověka ???
Co prožívá ... a co nám prostřednictvím
diskuzí.... hodlá zdělit.
Zdělit, že žije pod neustálým tlakem.
Je vlastně nevědomě frustrován ...
Že nemá vlastně žádný domov ...

že je tu na něj pohlíženo,jako na špinavou
onuci ... jako na podčlověka.
zkrátka ... jako na něco nenormálního ...
... co do této společnosti nepatří.
!
No a poslední skupinu tvoří lidé , kteří
dobře VĚDÍ ....

že i přez všechny ty lidičky ...
s kterými se tu setkávají ....

s těmi , kteří jsou frustrovaní ...
a kteří tak musí žít pod neustálým tlakem..

... VĚDÍ , že do této společnosti patří.

Prostě patří proto , protože se necítí
osamělí ....
nejsou ničím frustrovaní ...

a cítí , že jsou svobodni ...
a že jsou tu DOMA. :-)

A že tedy právem, do této země ....
a i na tento světadíl PATŘÍ.:-)
a sem mezi Vás chodí , aby Vám poradili.

Poradili něco, aby jste zapoměli na osamění
a aby vám pomohli ...nežít pod neustálým
tlakem.

Změňte život.
změňte třeba práci ....
změňte svoje přehnané nároky ...
změňte se v tolerantní lidi ....
změňte se zpět v ČLOVĚKA.

Člověka , který bude vědět , co znamená
opravdová svoboda ....
a že nedovolí , aby ČLOVĚKA někdo držel ...
pod neustálým tlakem !

Tak uznejte sami ... že je nakonec lepší
být KÝM ????

No přece ČLOVĚKEM :-)))

otázka:
chcete opět patřit do této společnosti ???
10. 12. 2008 | 21:47

danny66 napsal(a):

Nedavno jsem narazil na zajimava cisle, o kterych jsem si myslel, ze kvuli rasizmu ani nemohou vzniknout, ale prece i tady v USA se neco takoveho sleduje, svete div se. Uvadim to doslovne, pro jistotu, stav k cervnu 2007 :

Racial disparities in U.S. prisons

4.618 black male prisoners per 100.000 black males in the US

1.747 Hispanic male prisoners per 100.000 Hispanic males

773 white male prisoners per 100.000 white males.

Source: Bereau of Justice Statistics
10. 12. 2008 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal:
"vězte, že většina lidí masturbuje, aniž by s Vámi uvedenou odbornou sférou vůbec přišla do styku." A já pořád, co mi ty zdejší exhibice Pocestny připomínaly. Děkuji za nápovědu.
"já tu nějak omezuji Vaše myšlenky?" Samozřejmě, faktickou podporou urážek. Vy se snad, pane Stejskale, opravdu domníváte, že nikdo zde nezaznamenal Vaši zjevně záměrnou nečinnost proti urážkám, přestože jste byl na ně upozorněn? To snad ani není možné.
10. 12. 2008 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

danny66:
Třeba to bude tím, že běloši opravdu jsou ti nejhodnější. :)
Btw. Závidím, že v USA jsou vedeny takové statistiky, zde by se považovaly za politicky nekorektní.
10. 12. 2008 | 21:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oranžový:
Jestli chcete patřit do společnosti diskutérů, se kterými se bude racionálně diskutovat, změňte úpravu svých příspěvků směrem k normální čitelnosti. Děkuji za pochopení.
10. 12. 2008 | 22:02

danny66 napsal(a):

opravuji "Bureau"
10. 12. 2008 | 22:04

oranžový napsal(a):

To také nebylo psáno pro vás pane Matyáši

ani pro ty, co neumějí číst ... jako vy.

Normální ČLOVĚK ...pochopí ihned.
10. 12. 2008 | 22:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oranžový:
Zjevně nevíte, kdo je normální člověk. Nedivím se.
10. 12. 2008 | 22:29

stejskal napsal(a):

Naopak, pane Matyáši,

pevně věřím, že zaznamenal. Zcela záměrně nemažu urážky (ty zde obsahuje většina příspěvků, a navíc se jen velmi těžko odlišují urážky zdravého rozumu od těch běžných).

Mažu toliko hrubé urážky. Aby si tu třeba mohli povídat i lidé jako Vy, kteří například vyhánění spoluobčanů na základě kolektivní viny považují za přijatelnou praxi. Mne takovýto názor velmi uráží, ale nezasahuji. Máte na něj právo, přestože já jej považuji za zhovadilý.

A tak zde raději mažu méně než více. Dávám přednost výměně názorů, dokonce i s lidmi, jako jste Vy. Pokud mne něco uráží moc (jako třeba podpora etnických čistek), tak to ignoruji.

Libor Stejskal
10. 12. 2008 | 22:32

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, nesnažte se učit želvu běhat. Promarněné úsilí.

Pane Stejskale, neměl jsem dojem, že by pan Matyáš podporoval vyhánění na základě kolektivní viny. Nicméně dnes to vypadá, jako bychom my byli kolektivně vinni tím, že Němci doplatili na to, že vyvolali druhou světovou válku. To je prostě historie. Nebo pak se pustíme do první a pak začneme napravovat třicetiletou?
10. 12. 2008 | 22:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal.
"lidé jako Vy, kteří například vyhánění spoluobčanů na základě kolektivní viny považují za přijatelnou praxi" Není to pravda, Vaše tvrzení je navíc podlé, pokud máte na mysli odsun československých Němců po WWII. Tehdy se jednalo o poslední akt spojený s válkou, která ve všem všudy byla o kolektívní vině a trestu. Navíc ani ti čs. Němci nebyli vysídleni všichni, dost jsem jich poznal osobně. Dnešními měřítky posuzovat události před více než šedesáti léty je anachronismus ústící do demagogie. Zajímavé, že nikde jsem zde nezaznamenal Vaši kritiku na kosovské Albánce, kteří vyhnaným kosovským Srbům, Romům a dalším nealbáncům dodnes brání v návratu do jejich domovů.
Do budoucna, až najdete důkaz pro své nepravdivé tvrzení ohledně vyhánění, dejte mi vědět. :)))
10. 12. 2008 | 22:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka.
Máte pravdu, na fanatika racionální argumenty neplatí. Vím to, přesto se však nevzdám.
10. 12. 2008 | 22:53

Ivan Hochmann napsal(a):

Nebude se tady nakonec souložit?
11. 12. 2008 | 00:22

Jirka napsal(a):

bigjirka: Mluvil jste o nedokoncene ZS, a ja o tom, ze neexistuje jednoduchej zpusob, jak ji dokoncit, a pak jit na SS (treba ve 30 letech). Treba ve spouste statu USA takove monznosti cernosi maji.

K tykani: prominte, ziju stridave v cizine, takze obcas na takove veci zapomenu.
11. 12. 2008 | 01:58

oranžový napsal(a):

Opravdu velmi KRÁSNÉ .... :-))))

pane Pocestný .... krásné .

/ 10.12.2008 - 12:10:57 /
:-)
11. 12. 2008 | 03:19

oranžový napsal(a):

Každý Váš komentář a názor ...
je ten pravý ... opravdový a jedinečný .

Jako Vy .. pane Pocestný :-)
11. 12. 2008 | 03:25

oranžový napsal(a):

Jste jako jasný a zřetelný otisk lidského

chodidla ... v tomto lidském marastu.

Však těch stop ... tam už není jen Vašich -

- těch zřetelných lidských otisků choditel

tu vidím víc :-)

Ano , člověk to tvor nejvyšší a podle toho

by se měl chovat ... a podle toho by se měl

vždy řídit.

Vidím-li tu Vaše "nízké" odpůrce ...

s kterými vždy víte si rady ...

společně i s dalšími dobrými lidmi /L.S /

mám velikou radost :-)

Radost,která spolehlivě smutek a žal zahání

radost ... kterou rozdáváte.

Děkuji Vám :-)
11. 12. 2008 | 04:03

bigjirka napsal(a):

Jirko, u nás pořád je střední škola jakýmsi výběrovým modelem. Je to zajímavá otázka, zda je možno ZŠ dálkově dokončit, myslím, že v případě zájmu by to nějak šlo i dneska. Obávám se, že by to bylo dramaticky obtížnější než to udělat hned. A obávám se, že dostat se na střední školu s takovou reklamní nálepkou by bylo skoro nemožné.
11. 12. 2008 | 06:49

Wendy napsal(a):

Já bych chtěla jednou vidět statistiky...V procentech gadžové vs. cigáni...mohlo by to pro mnohé být zajímavé... Jako např.: kolik % opravdu pracuje, kolik % dodělá ZŠ, kolik % je na sociálce, kolik % má SŠ vzdělání...Nemyslím si, že by cigánům někdo neumožnil vzdělání, sami se ho vzdávají.. Jak jsem již psala, mám kamarády v cigánské komunitě, rodina o 5 lidech (4děti a otec), on vzorný pracant (neměl nikdy potíž najít zaměstnání, protože chtěl), dcery mají obě výuční list, jeden z chlapců má SŠ a jeden se trhnul a taktak dodělal ZŠ. Jak vidíte, je to ukázka jedné rodiny a jak je to rozlišné. Obě holky pracují, vzaly si bílé muže a žijí normálním a klidným životem. Klučina se snaží dál vzdělávat a pracuje taky...No a ten poslední, dělá jen problémy, žije ze sociálky...kde je teda problém???
11. 12. 2008 | 08:05

Čochtan napsal(a):

Wendy:
tady máš trochu čísel, nejsou nejnovější, ale pokud se změnila tak nejspíš k horšímu. Ber je "orientačně".

Statistika:
cca 3% populace v ČR tvoří Romové, žije jich zde cca 250-300.000
25% z celkového počtu Romů žije v Severních Čechách
21% z celkového počtu Romů žije na Severní Moravě
47% bytů obývaných Romy není vybaveno ani splachovacím WC
40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6,9 Romů
až 30% manželství v některých romských skupinách uzavírají příbuzní
6% romských žen poprvé rodí mezi 14 a 16 lety
19% romských žen poprvé rodí v 16 letech
až 4 interupce v průměru připadají na jednu romskou ženu

60% z dětí umístěných v dětských domovech je romské národnosti
přes 50% romských dětí se učí ve zvláštních školách
22% romských dětí propadá v 1. třídě
25% romských dětí ve věku 6-7 let je v pásmu verbální debility
56% Romů nemá ani základní vzdělání
32,7% Romů má základní vzdělání
8% Romů se vyučí v oboru
2,5% Romů má středoškolské vzdělání
0,8% Romů má vysokoškolské vzdělání

75-85% Romů je nezaměstnaných
60% Romů je nezaměstnaných déle než 3 roky
30% dospělých Romů se živí nelegálním způsobem
60% dospělých vězňů ve věznicích jsou osoby romské národnosti
75% se Romové podílí na kriminalitě (přičemž v některých lokalitách např. co se kapesních krádeží týká dosahuje až 95%)
30% pouličních prostitutek má romskou národnost

25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného
87% české populace vykazuje více či méně významné známky rasistického či xenofóbního chování ve vztahu k romskému etniku.

Dokud nebude existovat spolehlivá úřední statistika musíme se s těmito čísly spokojit. Nemáme nic lepšího.
11. 12. 2008 | 08:15

Pocestny napsal(a):

Výborně, nácek nám tu sepsal vysvědčení pro státní správu v letech 1945 - 2008.

Tady se ukazuje genialita normalizačního koncentráku. Ono to šlo dělat v klidu a "na svobodě" (pokud se rozdíl mezi lágrem a živořením v husákistickém režimu dá chápat jako rozdíl), protože to fungovalo tak, že segregace byla plně podpořena "lidem", tedy tím biologrem, který tu representuje Matyáš. Lidé, kteří se naprosto poddali režimu a jediné, co jim zbylo, je palčivá nenávist vůči jinakosti, protože jakákoliv odchylka od toho středosoudružského hnití byla považována za zločin.

V roce 89 to skončilo aspoň pro bílé, jednak mohli ven, jednak se prostě tahle matyášovsko - čochtanská Schweinerei pár let nepovolovala. Tím se umožnilo, aby ty cikánské poměry byly změněny aspoň u nich.
V roce 89 jsme měli třetinu populace s maturitou, z nich polovina, tedy 15% celku byli diplomovaní.

Segregace vzděláním, která u bílých probíhala kolem maturity, probíhala u cikánů už v předškolním věku, protože neexistencí Romského jazyka (úřední, fakticky se tenkrát mezi cikány mluvilo daleko více "romale", než dnes) se příslušníci tohoto národa rovnou stavěli do role idiota.

Až si naši ploskolebci uvědomí, že ty děti neměly šanci, protože čeština byla CIZÍM jazykem, ale narozdíl od Vietnamců, Kubánců, Slováků, Ukrajinců a jiných "podras" v očích českého Sus Scrofa se nemohli opřít o svou zemi a kulturu původní, protože cikáni jsou na tom stejně jako židé před rokem 1948.

Český průměr se prostě od komouše naučil nenávidět vše, co mu není podobno, tak masíroval "buzny", máničky, pankáče, kohokoliv, kdo nevypadal jako "prostý tesilový H(S)ráč".

Ne, že by se změnili, ale od roku 89 se bojí si pustit šlejfernu na spacír, protože by za mojhli slíznout flastr od soudu.

Vede men to k tezi, že pokud vládne "untermensch", čili sociální deprivant (nácek v říši, komouš ve vých. lágru), definuje se střelhbitě na nadrasu ve svém okolí.

Tak, když potřebuje na chvíli zapomenout na minfrák z Američana, Němec rád vzpomene na "ostliche Unterleute", tak čížek smývá na cikánech a "vyhodňárech" svou nenávist vůči čemukoliv, co ho převyšuje. U nás k té Rassenhasse přibývá i ta Klassenhasse, takže nenávist je rovnoměrně rozdělena na dva proudy - "zbohatlíci" (prací se přece nevydělá) a "deprivanti" (každej musí to ,co my).

To zlo, které z nich lije zde, kdekoliv jinde, to zlo touhy po tom, polepšit svou chmuru pohledem na ještě větší neštěstí jiného, ta vyřčená touha po vypuštění agrese nasbírané při tom bloudění vlastním životem, to je vlastnost, které se prostě ustupovat nesmí.
11. 12. 2008 | 09:36

Čochtan napsal(a):

Pocestný je nemocný člověk. Duševně nemocný. Mnoha nemocemi.

1. Grafoman - píše mnoho, málo řekne. Tu a tam by se něco jakžtakž rozumného dalo z jeho textu vytáhnout, ale kolem je taková sračka hloupých sprostých a nenávistných výblitků, že se s tím nikdo nechce špinit. Takže cokoliv rozumného napíše, je to ztraceno.

2. Oikofobie - tou je pocestný přímo posedlý. Z čeho tato nejopovrženíhodnější vlastnost pramení ? Nevím, ale nedivil bych se, kdyby pocestný patřil do té malé skupinky neúspěšných emigrantů, vrátil se zpět domů a tam také neuspěl. Nevím co je zač. Podle IP je v ČR. Dle nejasných náznaků asi provozuje malou specializovanou cestovku. Tedy finančně nic moc, bude zřejmě rád že přežívá. Nechám toho, jsou to jen spekulace.

3. Nadutost a domýšlivost z jeho textů jen prýští. Dvěma slovy - zneuznaný genius.

Už jsem toho napsal až moc. Až moc pro tak bezvýznamného tvora. Co dokázal ? Zasvinit pár diskuzí. Nic víc
11. 12. 2008 | 09:55

oranžový napsal(a):

To jsem přesně věděl ... že se nám tu
vyjeví ... první negramot .
Negramot , co chápání má zaražené z dob
předškolního komunálního odpadu.

Co dodat. Nechápavci spěchejte se svými
slovními zásobami...
spěchejte.
Však lebeční kosti již máte srostlé...
a nic se vám tam již nevleje :-)))

Kdo bude další ???
11. 12. 2008 | 10:05

Ivan Hochmann napsal(a):

Pocestný proč pořád nasíráš lidi?

Sakra to neumíš nic jiného než zasírat?Sice nevím,co je oikofobie,ale on se Čochtan také málokdy mýlí.

Tak oč ti jde?Ivan.
11. 12. 2008 | 10:19

Čochtan napsal(a):

Ivane Hochmanne
oikofobie je nenávist k vlastnímu. Opak xenofobie.
Lidově se takovým lidem říká že "serou do vlastního hnízda".
11. 12. 2008 | 10:26

Silvie napsal(a):

Pane Holomku,
váš článek pokládám za naprosto nehoráznou urážku všech slušných lidí, kteří musí snášet teror příslušníků vašeho etnika, a kteří nejsou sto domoci se u tohoto státu svých práv na klidný a bezpečný život.
Budu-li jedovatá - kolik vašich etnických soukmenovců navštívilo z vlastní iniciativy vaše muzeum? To jen abych věděla, jaký mají zájem o vlastní kulturu a historii... Kdyby tam zřejmě občas nenahnali děti ze škol, zašlo by na úbytě.

Pocestný - nemám chuť reagovat na vaše obvyklé nenávistné teze na téma český národ.
Mám jen malou poznámku. S dcerou chodí do třídy vietnamská holčička, která se v Čechách nenarodila, ale v češtině je přesto nejlepší z celé třídy českých spolužáků (což je pro ně jistě ostuda). Vaše tvrzení, v němž cikány omlouváte i v této věci, poněkud kulhá. Děti cizinců jsou vykořeněné, nepatří ani tam, ani sem, neznají jazyk ,když k nám přicházejí a přesto dokážou mít skvělé výsledky ve škole. Nebude to spíš mentalitou nežli nepříznivými podmínkami?! Vy máte tendenci svým oblíbencům omluvit úplně všechno - včetně vraždy. Vždyť ten bílý, kterého někde podřízli, byl beztak nějaký hnusný rasista.
Myslím, že se ve své psychoanalytické studii Čochtan docela trefil. Z vás ta zlost na svět přímo tryská.
11. 12. 2008 | 10:43

fext napsal(a):

Problém je sociální.
To, že je rasový, prosazují lidé, co se živí tzv. Romskou otázkou. Doporučuji k přečtení knihu kolektivu autorů "Romové - kulturologické etudy".
11. 12. 2008 | 10:46

Pocestny napsal(a):

Editore,
považoval jsem vás za slušného člověka, ale začínám váhat.

Poté, co jste uklidil JBB, přestože měl větší návštěvnost než ten poslední politický zvratek Hořejšího na téma (stále stejné):
"Jak ponížit, urazit a zesměšňovat své oponenty", zřejmě proto, aby "byl klid".....a vešly se socanské nástěnky,

a hlavně poté, co jste zneužil dobrou vůli dvou lidí k pokusu o otevření diskuse na téma, které nesnese dalšího odkladu, k tomu, abyste je tady vystavil téhle schweinerei,

si totiž začínám myslet, že nedokážete tu svou roli ustát.

Víte, tohle by stálo job editora každého serveru na západ od nás. dnes byl v Lidovkách špalíček o panu poslanci za CSU, který byl odvolán ze všech funkcí proto, že vyplavala šestnáct let stará fotka, na které hajluje, zde se hajluje naprosto veřejně, leč pouze slovně, vy místo ochrany těch, kdo hledají řešení, podléháte kňučení těch, kteří mají jediné právo, o které si tu řekli, tedy sfasovat to z obou laufů do ksichtu (rychlé a humánní,)dříve než pohnou masami k násilí na statisících.

Princip je jednoduchý, kdyby TGM nechal oddělat Stalina a Hitlera stejně, jako patrně nechal oddělat Lenina, tahle chátra by tu nebyla, neměla by odkud vylézt, nebyla by vychována k násilí a revanši za vlastní nedopočetí.

Kdo nedokáže být králem ve svém malém království, je odsouzen k otroctví své vlastní koloniźace strachem a osobní nestatečností.

Vy jím nejste, protože místo toho, abyste pochopil, že zločinné záměry nejbrutálnějšího rázu byly vždy vyslovovány "televizním jazykem", hrajete si tu na morálku se sprosťárnami. Ne neposmívám se vám, lituji vás. Asi oprvdu patříte spíše do pytle s kamarády, s kterými "často konzultujete". Přeju příjemný pobyt v teple názoru, který tvoří davy, ono je to kaloricky levnější, lidsky pohodlnější a člověk si hned najde "přátele".

Nakonec zábavný postřeh:
Když si tak čtu jiříkovy výlevy na adresu jiného glosaře, připomínáte mi Topolánka, ten taky tvrdí, že "od kongresu je vše jinak".

Proč mám opakovaný pocit, že kromě slovíčkaření tu také děláte politiku, která udrží chronické pindaly ve hře a nedovolí, aby se zhrzeně odvraceli.

ZM je "pain in the ass", jiřík vám dokazuje, že jste vlastně klaun, ne, já se nelituju, já se vám vysmívám, teď ano.... -)

Tak, je čas na DELETE.
Bum...
11. 12. 2008 | 11:05

Pocestny napsal(a):

Ivánku, čochtan má vždy pravdu, protože, jestliže opovrhuju jím, opovrhuju vlasntě všemi, že?

Čochtan se nemýlí, následuj ho....

Pán pískl do fujárky, myšky se nesměle srocují...

O myších a lidech, Ivánku...
11. 12. 2008 | 11:08

oranžový napsal(a):

Paní Sylvie .
Co Vás konkrétně tak uráží ?
Jak může pan Holomek ovlivnit to, že se
nemůžete domoci svých práv na klidný a
bezpečný život ?

Otázka :
Co myslíte,že je k nahlédnutí v takovém
Cikánském muzeu ? - defacto umístěném
v zemi , v které jsou doživotními cizinci ?

Bohužel, Český národ - je přesně takový
jak ho autor popisuje .
Pokuste se najít v jeho textu myšlenku
která Vám není srozumitelná a žádejte
vysvětlení.

Zlost je zlost ... i Vy ji nyní cítíte.
Cítíte ji k člověku, který vyjevuje pouze
holou pravdu , která se někomu nemusí
vždy líbit.
Jde o to , abychom neopakovali tytéž chyby
které do naší společnosti naroubovalo
komunistické smyšlení.
Smýšlení, které v mnohých z Vás stále
přetrvává.

Namísto toho,aby jste se snažili druhého
poznat ... raději před ním urychleně
zabuchujete dveře.
Ksindl je hold všude mezi námi.
Není přece více o čem přemýšlet .
Vše, co potřebujete vědět .. se dočtete
právě v textu , který tolik kritizujete.
Otázkou je, proč inklinujeme bez větších
předsudků - třeba právě k Vietnamským
domestikovaným občanům - na které mimo
jiné také hledíme - jako na nutné
trhovce , kteří nás oblékají do pančovaných
"adidasek" - v kterých se pak můžeme
naparovat , jako pávi.
Jinak pro ně vlastně nic nemáme.

Co vlastně můžeme jiným etnikám nabídnout
aby se tu necítili jako škodná ?
Můžeme udělat hodně.
Stačí, když přestaneme v jejich přítomnosti
klopit zraky a tím jim dáme najevo -
že tu jsou přece také doma.

Přeji Vám hezký den.
11. 12. 2008 | 11:15

Silvie napsal(a):

Oranžový, uráží mě nedostatek sebekritiky a drzost, s níž pan Holomek (jak je zvykem všech aktivistů)svádí zločinecké a parazitické chování většiny vlastního etnika na "bílou" majoritu.
Pocestný by rád, aby byli umlčeni všichni, kdo si dovolují projevit po letech útisku a zneužívání "nepřizpůsobivými", svůj nesouhlas. Hle, jaký to demokrat!
V této souvislosti bych zmínila ještě jednu věc. Občané Litvínova jsou rozhorlení na strostu, protože podle nich leta problém neřešil a koná až nyní, pod tlakem veřejnosti. Měli by si ale uvědomit, že nemohl konat, nechtěl-li se vystavit šikanování a soudnímu stíhání, jako např. starostka Ostravy-Mariánských Hor. V momentu ,kdy sami občané vyjádří masově podporu svým radnicím a dají jim mandát k tomu, aby mohly účinně zakročit proti asociálům všech barev pleti, se situace radikálně změní.
11. 12. 2008 | 11:31

oranžový napsal(a):

Pamatuji si ještě dobře dobu, kdy jsem
chodil do základní školy.
Všude jsme byli samí bílí.
Až na jedno Cikánské děvče , které -
nevím jak to dokázalo , ale byla na druhém stupni.
To, co si to děvče muselo denodenně
prožívat s námi bílými - bylo otřesné!

Každodenní slovní urážky,nadávky i bití.
Viděl jsem jí, jak často pláče - někde
zalezlá sama v koutě .
V koutě, jako krysa -které jde o život!

Dodneška nemohu pochopit , proč jsme
se my bílí k ní tak chovali.
Nikomu nikdy nic zlého neudělala .
Ba navíc byla záměrně obviňována ze všech
možných i nemožných krádeží.
Že byly i zinscenované je pravdou .
Učitelky ji vysvlékly skoro do naha a
nic nukdy nenašly.
Je mi z toho opravdu smutno - to děvče si
něco takového od nás nezasloužila.

Jak byste se asi cítila Vy - v její černé
kůži ???
11. 12. 2008 | 11:33

Silvie napsal(a):

Oranžový, nedramatizujte to! Děti ze slušných rodin problém ve škole nemají, to vám garantuju. Problém ho mají ty, kterým rodiče nakoupí ze soc.dávek značkové hadry, ale nenaučí je základům slušného chování a hygieny. Co mají děti s takovými spratky pak dělat?! Omlouvat jejich neurvalé chování, event. se nechat napadat?
11. 12. 2008 | 11:41

wendy napsal(a):

já měla taky spolužáka cikána, taky ho šikanovali a mě to naštvalo...zastala jsem se ho jednou, dvakrát, pětkrát...a světe div se, lidi ho vzali na vědomí a šikana přestala...Nemyslíte si pane oranžový, že i ve vás je ta chyba?proč jste nezasáhl?proč jste ji sledoval jak pláče???!!! všechno je o SPOLUPRÁCI, když oni nebudou chtít, my se můžem snažit jak budeme chtít, ale nakonec se nic nezdaří...
11. 12. 2008 | 11:47

oranžový napsal(a):

Jakou drzost máte na mysli ?
Myslíte tu , že se to etnikum cítí ještě
více ohroženi ???
Že už se tu v tichosti na ně houfují
náckové - kteří cítí podporu od Českých
zakuklených přicmrndávačů ???

Až Vám bude někdo usilovat nepokrytě o
život a život Vašich dětí - jen proto
že nevyhovujete jejich stylu života ..
dáte onomu pánovi zapravdu.

Budete chtít v takové zemi zůstat ?
11. 12. 2008 | 11:47

oranžový napsal(a):

Nezastal jsem se jí wendy proto , protože
jsem měl jednoduše strach.
Strach z toho , že mě s ní spojí a budou
hojit svá pokřivená ega ... na mě.

Dnes bych nic podobného nedopustil a bylo
by mi jedno, jestli šikanuje bílý černého
nebo bílý -bílého.

Nechci nic dramatizovat - jak mě upozorňovala paní Silvie -
to ne , na opravdová dramata tu máme kádry.
např. Dělnickou stranu - která se o to
pravé drama ...pokouší.
11. 12. 2008 | 11:51

wendy napsal(a):

pane oranžový, divíte se, že nenávist roste? když je stále více přepadení, obrovská procenta cikánů nepracují (polovina je nemocná a ta druhá na pracáku), dělají bordel, vybydlují domy a chtějí náhradní a nikdo se nad tím nepozastaví... pak se nedivte, že nenávist roste...až se s nimi bude zacházet stejně jako s námi, bude to v pořádku... já jen pro příklad, mám kamarádku, která je samoživitelka a šla si na sociálku požádat o zvýšení dávky (ono vyjít s 6000 moc nejde-nájem,jídlo,oblečení,kroužek dítěti) a paní jí řekla, že až prodá všechno zlato nebo stříbro, pračku a ledničku, pak bude sociální případ a něco dostane..,.potom tam šla cikánka, seřvala tam všechny do jednoho a dostala přidáno 1500,- kde je spravedlnost?
11. 12. 2008 | 11:55

oranžový napsal(a):

wendy- Cikánské děti jsou ve školách v silné
menšině.
Pár jich znám osobně. Jsou usměvaví a
stejní, jako každé jiné dítě.

Možná že ještě ani netuší - kolik rasistů
denně cestou ze školy potkávají.

Kéž by to nikdy nemuseli tušit.

Jsou to přece ještě děti.
11. 12. 2008 | 11:56

wendy napsal(a):

a já se jako holka nebála a zastala jsem se kluka...byla jsem v 6 třídě a stála jsem před osmáky...když se vám něco nelíbí, bojujte za to! ne slovy, ale činy, pak v mých očích budete chlap a autorita...já žila nějakou dobu v anglii a rakousku a vždy jsem se přizpůsobila tomu, co je tam standardem...vietnamci a jiní přistěhovalci zde chodí do škol, jsou premianty a přizpůsobují se a brojí proti nim někdo? ne, zvykli jsme si na to, že tu jsou, protože žijí jako my... až to udělají cikáni, budeme je respektovat...
11. 12. 2008 | 12:00

wendy napsal(a):

já nechápu, co se furt oháníte rasismem?! my jsme utlačovaní!!! Jakmile si na cikány postěžujem (bordel,hluk,nepracují) už to tu máme...kurnik, jak se proti asociálům bránit?do stejného pytle berem i feťáky a jiné, kterým se nechce pracovat, nezaměřujte to jen na cikány!!!
11. 12. 2008 | 12:01

wendy napsal(a):

v životě bych si nedovolila přijít do cizí země a nepracovat a jen natahovat ruku po sociálce. Musela bych se hanbou propadnout!!! Ale jim to přijde normální a svádějí to na to, že jim bílí nedají práci, ale ať se nediví...jsou nevzdělaní, ublížení, nepřizpůsobiví... My třeba cikány zaměstnáváme, jakmile se objeví člen, s kterým jsou problémy, tak letí, ale jinak jich máme 8 už pět let...
11. 12. 2008 | 12:05

wendy napsal(a):

a abych nebyla nařknuta, najde-li se bílý s kterým jsou problémy, letí taky...
11. 12. 2008 | 12:06

oranžový napsal(a):

Paní -pane wendy , též jsem pátým rokem
samoživitelem .
Nestěžuji si . Nenadávám na nikoho , ani
na úřady - pro které neexistuji.

Nikdy s nimi nebude zacházeno, jako s námi.

Vy jste bílá , já jsem bílý .

Ještě že tak - jinak bych tu už dávno
nebyl.

S Cikány jsem neměl nikdy problémy ...
naopak bílí - mi dokázali život hodně
znepříjemnit, protože přesně věděli, kde
to nejvíc bolí.
Proto souhlasím s článkem toho pána.
Pátrám po historických příčinách .

Nabídněme jim něco víc, než sociální
dávky - nabídněme jim nefalšovanou vlast
a nabídněme jim nefalšované přátelství.
11. 12. 2008 | 12:06

oranžový napsal(a):

Ano wendy - už se nám tu odkrýváte.
Také feťáky je třeba oddělit .
Možná i staří lidé se nám jednoho dne
přestanou vyplácet a budeme je vidět v čím
dál větších počtech čekat ve frontách na
naše peníze.
Koho by jste ještě chtěla uklidit těm
slušným Čechům z očí ?
11. 12. 2008 | 12:10

oranžový napsal(a):

To bude těžké hledat problémového bílého.
11. 12. 2008 | 12:11

oranžový napsal(a):

Po "sociálce" tu natahují bílí více než černí.
Stačí si přepočítat zbytečné úřednictvo ..
které žije z též z našich daní.
Někdy s Vámi jednají , jako by to byli oni
kteří Vás platí.
To je ale v pořádku - jsou to běloši.
11. 12. 2008 | 12:15

wendy napsal(a):

staří lidé pracovali a proto si zaslouží, abychom je živili, ale proč finančně podporovat lidi, kteří nepracují, nechce se jim a evidentně ani nikdy nebudou? vybrali si tuto cestu sami, tak proč jim ji máme proplácet? je mi jedno, jakou má kdo kůži, ale když někdo nepracuje, nezaslouží si ani dostávat peníze!!! a nikdy, opakuju NIKDY jsem neřekla, že chci někoho uklízet z očí...kdybyste si přečetl i moje další příspěvky, říkám, že by se mělo začít se sociální stránkou. Motivovat děti, aby se chtěli učit, pomáhat jim se učit, pokud to rodiče, kteří vyšli školu ve 12 a ve14 byli rodiči, nezvládají...tady ten problém začíná!!! Nikdo jim nedá práci, pokud od 15-ti rodí, nedochodí základku a jsou od puberty na pracáku nebo na sociálce... to se na mě nezlobte. Myslím, že první krok je integrace, přijmout, že už nežijeme v jeskyních, ale v obydlích, které je potřeba si udržovat!!! A hlavně chtít!!! Moje známá cikánská rodina se odstěhovala z místa, kde byli s nepřizpůsobivými cikány, protože jim to samotným vadilo a ten respekt si vybudovali... odchodili školy (nejen základní) a pracují...
11. 12. 2008 | 12:17

wendy napsal(a):

to nikdo neříká...ale proč nedělají na státní správě cikáni? protože neumí ani česky.. žijí tu už desetiletí, narodí se tu, ale nenaučí se... tak kde je chyba? To VY jste ten, kdo řadí lidi do řad BÍLÁ a ČERNÁ!!! Mě štvou příživníci a těch je bohužel v jejich řadách o 80% víc, než v řadách ostatních (včetně jiných etnik, které pracují a platí daně)...
11. 12. 2008 | 12:22

Silvie napsal(a):

Oranžový, vy budete, na rozdíl od Pocestného, asi hodný člověk plný ideálů, ale jinak totálně mimo realitu! Tím jsem se vás v žádném případě nechtěla dotknout.
11. 12. 2008 | 12:34

BaHnO napsal(a):

2 jan horvath:
Clovece, vy pritomnost 1250 smejdu(chcete-li "problemovych spoluobcanu", na veci to nic nemeni) na jednom sidlisti nevidite jako problem? I kdybych odhadl ten pomer daleko prizniveji nez vy, dejme tomu na 10% problematickych romu z vami uvedenych 2500, je tech 250 jedincu ohromnej pruser.
Ja vam vasi situaci rozhodne nezavidim, ale zkuste navrhnout jak zapusobit na tech 1250 lidi tak, aby se z 1200 z nich stali normalni lidi jako tech zbylejch 1250. Jak? Kde muzu ja pomoct? Kde muze pomoct samosprava, kraj, vlada?
11. 12. 2008 | 12:40

oranžový napsal(a):

Máte určitě v mnohém pravdu.
Jsme tedy inteligentnějším národem.
Proč bychom měli vůbec dopustit , aby
naším jménem řešili problémy vymaštění
náckové.
Tohle přece zvládneme bez nich.

Alespoň se o to ještě pokusme.
Prosím.
11. 12. 2008 | 12:56

Silvie napsal(a):

Oranžový, zkuste to vysvětlit těm lidem v Litvínově, kteří si v pořadu Máte slovo stěžovali, že jim milí Romové kálí na rohožky, vyhazují odpadky oknem, noc co noc pořádají mejdany, ukradnou všechno, co není přivázané, přepadají bílé atd.atd.
11. 12. 2008 | 13:12

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý příspěvek ("dement", "kretén"), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvořit prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
11. 12. 2008 | 13:20

oranžový napsal(a):

Já vím, je to problém.
Kriplové jsou všude - to je bez debat.

Nevím už co říci.
Sleduji co se děje v Řecku , co se chystá
na slovenskomaďarských hranicích .

Bojiště a zase jen samé bojiště.

No možná, že se děti jednou dozví z
učebnic, že občanská válka začala i díky
jedné posrané rohožce.
Budou se tomu smát ???

Pokud budu mít bojiště přímo pod okny -
a dcera se mě zeptá proč ...

odpovím : lidi jsou hovada - proto.
11. 12. 2008 | 13:26

Pocestny napsal(a):

Tak tu máme "leta útisku", no helemese! -)

Silvinko, méně emocí, více rozumu, to by to chtělo.

Smrdíte alibismem....
11. 12. 2008 | 13:27

Silvie napsal(a):

Pocestný, to o tom rozumu od vás sedí. Já se držím ,na rozdíl od vás, ryze faktů!
Hlavně s těmi Vietnamci jste mě dostal. Za to, že se cikáni nenaučili za desítky let česky, můžou v podstatě taky hnusní čeští rasisti.
11. 12. 2008 | 13:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den, přátelé,

jak se dnes máte (zejména vy, pane Pocestný)?

Přeji všem zajímavou, korektní a pokud možno slušnou debatu.

A jen naokraj: pokud zaznamenám, že tu někdo opět někoho urážlivě nazývá "náckem" (od slova nacista), budu jeho texty bez ohledu na délku mazat.

Libor Stejskal

P.S. To je zajímavé, co jste mi napsal, pane Pocestný. Alespoň mám o čem přemýšlet...
11. 12. 2008 | 13:47

nepolitik napsal(a):

Pane Holomku, jste typickým představitelem romské "elity", která plně zneužívá nevědomosti a chudoby vězšiny svého etnika k zajištění vlastního pohodlného života, aniž byste pro ně něco smysluplného udělal. Zajímá mě a budu rád, když napíšete co Vaše sdružení pro sociálně slabé Romy udělalo, dělá a bude dělat. Vy a pánové Ščuka a Veselý si na úkor svého etnika pouze dobře žijete a hlavně vykřikujete, ale skutek utek.
11. 12. 2008 | 13:50

Pocestny napsal(a):

oranžový, válka, to je karneval deprivantů!
Pozoroval jsem v Bosně, Karabachu...
Tam jsem také studoval počátky tažení Čochtana Bosenského, tedy vl. jménem Radovana Karadžiče.

Jen to nebylo o cikánech, ale o "turcima".
Stejně začínal Adolfek o židech...židovskej úrok nebo cikánská žebračenka, vždy jde o prachy.

Ona chátra sice deklamuje, že "peníze nejsou všechno", ale v hloubi duše jí nikdy o nic jiného nejde.

On je totiž v tom "nouze cti netratí" skrytej podvýznam, protože současně platí, že šlechtice poznáš i v rouše žebrákově, kdežto drban se neschová ani pod biskupskou mitrou.

Je velký rozdíl mezi těmi, kdo dokáží finančně abstinovat a těmi, co chronicky nemají na to vše, co by si přáli.

Obklopen deprivanty, vypadá každý jako misantrop.

V tomto smyslu jest zde společnost deprivovaná jako celek, pokud masa utrpěla řízenou lobotomii bolševikem, nelze se divit ani těm extrémním zoufalcům, kolem kterých se chumlují přikyvovači, sdavemjdoucí, společným jest emoce bez citu, tedy běs.

Je symptomatické, že jedinci, kteří tomu (i zde) velí, jsou schopni této agrese vůči komukoliv, kdo oponuje.

Já jsem si nikde nevšiml invektiv, které by z vaší strany aspoň dotahovaly náskok, který ta "svatá trojice" na vás má, když čtu, jak vám tu nadávají, vidím ještě přesněji to, o čem píšu...

Máte to těžší, snažíte se po dobrém, jste v tom sám, protože ten, kdo pečuje o dobro vezdejší více potřebuje čochtanovu nenávist, ta se tu šíří jako tsunami po jakémkoéliv článku, kde se dá napadnout "přivadrovalec", on jest placen od toho, kolik moulů jako my si tu otevřou svůj paralelní svět.

Jsem ve výhodě, jednak mam hroší kůži, takže mne čochtan nerozhodí, za druhé už vím, že je lépe jeden čochtan ve třech popelnicích, než tři čochtani v jedné, zvláště, když je posíláte dolů Nuselskými schody
11. 12. 2008 | 13:50

Silvie napsal(a):

Oranžový , ono nejde zdaleka jen o problém s exrementem ( i když, zkuste se vcítit do situace člověka, který musí s takovým dobytkem žít v jednom domě - protože tohle už pro mně nejsou lidi). Vy tady všichni žádáte po majoritě víc empatie, ale kdo má porozumění pro ni?
Populistických keců jsem za těch téměř 60 let slyšeli už dost, nacpaly se do nich stamiliony korun a k čemu to všechno bylo? Odpovědí na asociální chování musí být represe, protože oni ničemu jinému nerozumí. Až v Litvínově vystěhují prvních pár neplatičů, kteří nejsou ochotni respektovat pravidla slušného soužití, bude to mít zcela jistě mnohem větší efekt, než kdyby jim pořádala přednášky Stehlíková s Kostlánem a Uhlem dohromady.

Pozn.- Asociál může být černý i bílý - je mi to celkem jedno . Ale zacházet v rukavičkách se nesmí ani s jedním.
11. 12. 2008 | 13:53

oranžový napsal(a):

Pane Stejskale - ono to půjde .

Děláme co můžeme, aby jste mohl pohodlně mazat výrazivo "nácek" ...
jen a pouze na blozích.
Přeji Vám pěkný den.
11. 12. 2008 | 13:55

Robert napsal(a):

Dobrý deň,
nedá mi nezareagovať. Vážení pani rasisti. Čo sa Vám nepačí na slovách pána Holomeka? Čítali ste naozaj pozorne? Je obludné vnímať resp. nevnímať fakty, ktoré pán Holomek uvádza. Čo sa Vám na nich nezdá? V čom pán Holomek zavadza či klame? Od počiatku sveta ste biela rasa zdrojom nenavisti a opovrhovania všetkeho čo nie je biele. Boli ste iniciatormi prenasledovaní a perzekucií mnohých národov. Zabíjanie ľudí s tmavou pleťou ste nazvali rozmachom a vyspelosťou krajín, boj za rasu. Je nehorázne, ako si viete všetko podrobiť svojej "opravnenej" kritike. Len jedno podstatné Vám chýba. Objektivita do svojich radov. Blbosť? Vzťah k Rómom nikdy nebol dobrý, rovnocenný, tolerantný. Vždy tam bola nenavisť a zloba, ktorá prechádzala storočiami a zrazu máte byť iní a lepší? Kdepak kluci!!!! Je len samozrejme , že v tom musíte a budete pokračovať. Žiaľ, Vaše korene a konkretne nenavisť Vám kalia nielen ľudske zmysly ale hlavne mozog. Povedzte mi, dali ste nám Rómom šancu na lepší dôstojneší život? ( a teraz sa hneď vo vás vzbúri žlč, ale právom?) O čom mala byť tá šanca? Nie o materialných vydobytkoch, ktoré sa časom stratia, ale oveľa cennejšou a hodnotnejšou t.j. rovnosťou a ľudskosťou, a toleranciou. Pre Vás je uplne normálne, ak predpokladate , že pravdepodobne Talian kričí na ulici. Ale je pre Vás otrasne , keď predpokladate, že na ulici kričí Róm!!! Prečo?....Môžu byť rovnako oblečení...a predsa sa k nim nezachovate rovnako. Kde je chýba? V Rómovi??? Nie vo Vás!!!!!!! A tak je to vo všetkom drahí češi. Ste Rasisti a nebojte sa to priznať, je to Vaš ideal, Vaše hodnoty, ktoré oceňujete. Žiadana rovnosť Vám nesedí, lebo ste niekto viac. Romov musíte nenavidieť, lebo majú rádi svoje deti, svojich bratov, strykov, babky, bratrancov, sesternice a Vy jednoducho máte rádi nanjvyš iba tak seba, každy iný je pre Vás cudzí. Romov musíte nenavidieť sú citlivejší a vedia sa jeden druheho zastať, no Vy máte problém, aby sa Vas zastal Vaš brat či sestra. Romov musíte nenavidieť veď s nimi žiju starí rodičia a Vy svojich nenavidite, sú pre Vás starí a cudzí. Romov musíte nenavidieť kradnú totiž málo a menej ako Vy, ale oni sa určite dostanu do basy a Vy Češi za miliardy sa ešte vysmievate do televízie a tvrdíte, že to nie je pravda. Ej kto ste Češi? Ano Romovia su najviac v base,nie preto, žeby kradli viac, ale preto lebo ste Vy Češi pokrytci a klamari. Koruny a haliere su podľa viac väčšie ako miliony a miliardy. No potom sa nemôžme čudovať, že Romovia sú naozajstní zlodeji!!!!!!!!! Braniť nenavistných primitívov môžu iba a jedine primitívy!!!!! Normální ľudia vidia veci uplne inak tak ako ich popisuje pán Holomek. Ale nezabudnite primitívi na staré známe : ako do hory volaš, tak sa z hory ozyva, myslím tým na nenavisť a zlobu, ktorú rozsievate.Ja sa k nej však nepridám.
11. 12. 2008 | 13:57

novocián napsal(a):

Salivene
Pan Holomek se vůbec nemýlí, on vědomě lže.Pan Holomek má výhodný džob; zabývá se "integrací Romů" do společnosti. Co za ta léta zintegrovali to je vidět v Janově i jinde. Prostě nedělají nic a tahají ze státu peníze. Izolace Cikánů v podstatě jen stále vzrůstá.Pro ně je výhodné, když Cikáni deklasováni zůstanou,když jejich ghetta porostou a problémy budou stále větší; tak mají naději dostat od společnosti více peněz (pro sebe).Až se Cikáni - dříve či později to přijít musí -opravdu zkulturní, tak první co udělají že tyhlety falešné "přátele" vykopnou.
Proto to stále přehrávají na tu rasovou otázku; násilím se snaží imputovat tu rasizmus nebo ho dokonce vyvolávat; tak lze pokud možno nejdéle udržet stávající stav, z něhož profitují.
Mně je až trapné opakovat tu tak známou věc: demokratická společnost přece nesnese nějakou vyloučenou, v právech či povinnostech odlišnou skupinu.Byl by to její konec. Proto, ať to byli otroci v USA nebo burakumini v Japonsku musela být taková skupina rozpuštěna a integrována do společnosti.To není otázka sympatií či antipatií k těm lidem; to je zásadní problém demokracie. Oběti které k tomu společnost přinese (a třeba v případě Ameriky jak víme nebyly malé !)nejsou ve prospěch té skupiny, nýbrž všech.Nedělá se to pro ně, nýbrž pro všechen lid; pokud ovšem stojí o demokratický systém.
Libertariáni co považují stát jen za "organizované násilí" asi budou křičet, ale já si myslím že to musí být právě stát který to se svými možnostmi, penězi a aparátem musí - pro občany -udělat.Rozhodně to nevyřeší trh a nejméně pak,jak pozorujeme, ty různé svépomocné cikánské organizace.
11. 12. 2008 | 14:04

doktor napsal(a):

Robertovi.
Váš emotivní výkřik, plný výčitek vůči "nám, Čechům", je typický produkt romského intelektuála, který než by se snažil o lepší pohled "Čechů" na Romy změnou romského způsobu myšlení a života ve smíšené společnosti, raději jej falešně chválí a obhajuje. Užívá přitom dávno vyvrácená klišé o "vznešených divoších". Pokud můj spoluobčan ničí veřejný majetek (kam patří i městské nájemní byty a domy), nedodržuje pro všechny povinné zásady hygieny, ohrožuje jiné občany hlukem, nečistotou, zápachem, život i majetek ohrožujícími krádežemi (ptejte se občanů větších měst) nebo násilným jednáním, nelze to omlouvat jeho větší citlivostí nebo úctou k rodině: ta u českých Romů, kteří všichni přišli ze Slovenska, neexistuje. Kdyby byla aspoň v zárodku, posílali by děti do škol, a ne přepadat na ulici lidi. Jak jsem psal před 2 dny, nevadí mi tak to, že naši současní (opakuji, že nejsou čeští, ty zlikvidoval Hitler, a pokud si je z dětsví pamatuji, byli zcela jiní, než ti dnešní ze Slovenska)Romové žijí, jak jim jejich rodové hodnoty kážou, ale vadí mi, když se jejich úspěšní bratři - intelektuálové nesnaží o změnu jejich stupnice hodnot a chování, ale ještě je (s použitím fikcí a lží) hájí. Právě to dělá pan Dr.Holomek i vy. Dokud si neuvědomíte, jak svým soukmenovcům tím chlácholením škodíte, jejich postavení lepší nebude. Vrcholem je pomluva "Čechů" (myslíte všech 10 milionů českých "miliardářů"?) jako rasistů. Proti lidem, kteří narušují život společnosti a ohrožují spoluobčany podobně jako mnozí naši Romové, mají normální lidé v Evropě odpor, ať jde o bílé Čechy, Romy, Italy, Vietnamce, Ukrajince či hlučné, ale pořádkumilovné Němce. Napsal jste "Braniť nenavistných primitívov môžu iba a jedine primitívy!!!!!" Právě to děláte.
11. 12. 2008 | 14:27

oranžový napsal(a):

pane Pocestný.

Budu tu tak dlouho otravovat život
tchochtanům a dalším hulvátům , jak to
jen půjde.

Někdo jim musí slušně řečeno srážet hřebínek.

a děkuji Vám za podporu.
11. 12. 2008 | 14:37

Pocestny napsal(a):

Jistě, Vaše Pojmovýsosti, jak jinak se vyhnout pojmenování problému pravým jménem?

Nácek je nacionální socialista, to byl třeba i Beneš Eda.

Mažte a hlavně! Nepřemýšlet! Ještě by nás něco mohlo napadnout, to by nám scházelo!

P.S. doporučuji také indexovat slovo komouš, to také není pěkné, nadávat těm nebohým slovem, které je nechutnou karikaturou toho vnešeného - komunista, lepší člověk.

Dále slovo socan, které ponižuje ty, kteří "se nikdy nijak neprojevili" a jsou to slušní lidé, kteří dodržují etiketu i při čekání na plynovou komoru, že...zejména, pokud v ní stojí někdo jiný, nejlépe žid či cikán, to víte, máme své národní zvyky a preference.....

Nechme ty morgoše, buzny, rákosníky, protože to jsou přeci ty naše národní zábavné cíle....

Jo a také bych doporučoval posílit procvičování pojmů:
- modrá straka / svině
- kdo podniká, krade
- fabrika patří pracujícím
- židozdenáři a imperialisté
- sudetští vrazi
- zrádci v žoldu cizáka
-socialismus "počesku" bylo to nejlepší, co jsme měli.

Vaši štěkalové to poslední dobou flákají, už to nevytrhne ani sám Kuní Ksicht.
Pusťte si k tomu Vltavu, ať vám do toho šumí ten proud "mainstream loosership", v téhle diskusi si nakonec každý najde své socialistické místečko....a pak se společně zbavíme všech, kteří "systémově nezapadají".

Víte, v čem je mezi námi rozdíl?

Já konám zcela ve svém "sobeckém zájmu oikophoboi", zatímco vám tu jde "o dobro nás všech".

Obvyklá česká výmluva je na vaší straně, proč nad tím bádat? Proč se tomu stavět, nejsme přeci dnešní, abychom něco dělali za někoho.....

Já chápu, že o jedinci, který tu za půl roku donutil ty nejhlastější k výrokům, které od nich jistě nepříjemně překvapily, nemůžete nesmýšlet s podezřením.

Možná se cítíte ohrožen a znechucen, protože tyhle věci "nechcete vědět"..... ani o nich, ani o sobě.

Táhne se za mnou hnus, tu povidaj, koukněte na mé pavlovovy preparáty a uvidíte, že je to pravda. Je jich pár, ale diktují společenský řád a politický směr. Občas se tu servou o kůstku, ale společně střeží svůj sociální claim.

Jsem talentovaný krysař

Udělám gesto - smažte mne, smažte nejen vše, co jsem napsal já a to, co se k tomu sešlo od nich, zbytek bude jen monotónní spílání Samkové, Bervidovi a Holomkovi. O to tu přece v té vaší demokradické přátelské diskusi jde, aby zdepřítomní deprivanti, Hořejším počínaje, Matyášem konče, mohli přátelsky a svrně spílat všem, kterým se jim spílat zachce.
11. 12. 2008 | 14:39

stejskal napsal(a):

Je mi líto, pane oranžový, ale obávám se, že tímto způsobem nikomu hřebínek nesrazíte.

Hulvát neví, že je hulvát. nevadí mu, když mu nadáváte, ponižujete ho, spíláte mu, urážíte ho. Je v tom jako ryba ve vodě, dělá to samé. Akorát se Vy sám snižujete na jeho úroveň, necháváte si vnutit jeho prostředky.

Jediné, co jsem vypozoroval, že na hulváty platí, je slušnost. Nevědí si s ní rady, mate je. Dokáže je pozoruhodně rozhodit a vykolejit. Jsou pak jak polašené slepice, celé zmatené, vyjukané...

Ale nechci Vám do toho mluvit, ostatně tu lidem nemluvím do toho, jak diskutují (tedy pokud zachovávají zdejší pravidla, čehož ovšem ne všichni jsou schopni).

Libor Stejskal
11. 12. 2008 | 14:47

stejskal napsal(a):

Nebojte, pane Pocestný nebudu přemýšlet.

Takže už opravdu naposled: pokud zde někoho budete urážet (a není absolutně Vaší věcí, jestli podle Vás někdo jiný uráží zase někoho jiného, to budete na těchto stránkách muset nechat na mne), budu urážky typu nácek a nacista mazat.

Při své inteligenci a vzdělání asi víte, že nacionální socialismu alias nacismus byl norimberským tribunálem postaven mimo zákon (právní řády drtivé většiny evropských zemí to reflektují.) Socialismu, národní socialismu, komunismus a zejména (bohužel) bolševismus mimo zákon postaveny nebyly, čilo socan, komouš ani bolševik zde není formálně považován za urážku, zatímco nacista ano.

Tím tuto zajímavou debatu ze své strany považuji za uzavřenou.. Pokud Vám tyto zdejší pravidla nevyhovují, jděte diskutovat jinam. Pokud je ale zde budete porušovat, budu Vaše texty mazat.

Hezký den, pane Pocestný.

Libor Stejskal
11. 12. 2008 | 14:54

Řeřicha napsal(a):

Pane Roberte,

Uvedl jste velmi zajímavou stať

"...Romov musíte nenavidieť, lebo majú rádi svoje deti, svojich bratov, strykov, babky, bratrancov, sesternice..."

Co dodat? Ještěže jste ve výčtu příbuzenstva neuvedl i švagry, švagrové, tchány a tchyně. Po aféře s panem Lakatošem z Brna, málem umláceném a zastřeleném „příbuznými“ z Ostravy, by to vypadalo přitažené za vlasy. Aneb jak Romové „milují“ sami sebe ;)

Hezký den,

Řeřicha
11. 12. 2008 | 14:55

Pocestny napsal(a):

Silvinko, pokud "národ, který povstal proti gremanizaci", aby se dohodl na schůzi, otočil cedule a začal nerušeně fungovat, mám brát aspoň na minutu vážně, tak se nesmí podivovat nad tím, že neklapla bolševická opičí idea "hnědočechizace".

Silvinko, až slezete z toho nicotného soklíku bílé domácí paní na zem, tak možná pochopíte, že cikán se nemůže naučit dobře česky, protože to je pro něj cizí jazyk.

Po válce jsme "zrušili" romštinu, ale nikdo nedokázal na základě jejich jazyka vytvořit učebnici češtiny, protože to bychom maně uznali existenci jazyka, tedy národa samotného.

Na stejném principu znovunaučeného českého jazyka se naši předkové jazykově (jinak nijak, kromě bajek z před půl tisíciletí) vydělili z germánského národa a díky Versailles mají i území, o které kdysi dávno, jako cikáni, přišli svou vlastní neschopností ho bránit.

Na stejném principu ovšem platí, že po padesáti letech,m kdy cikán mluví čím dál hůře po svém a čím dál stejně blbě česky, je tu chyba "nejen na cikánském přijímači", ale hlavně v systému, který definuje erární bílá chátra tak, aby na tom sama trhla.

Cikáni Holomka neživí, on je zastupuje, stejně jako váš poslanec , radní, zastupitel vás. Před ním ovšem lezete po kolenou, protože to je "vrchnost", že.

Víte, zkuste domyslet hlavou vše, co cítíte podvědomě, pochopíte, že to občas vyznívá hloupě.
11. 12. 2008 | 14:55

Pocestny napsal(a):

Ano, jistě, pokud někdo naplňuje obsah významu, mohlo by ho to urazit.

Tohle je už absolutní šaškárna, takovou jsme tu měli za druhé republiky, že....

"Někdo vzase vykopl dveře u tělocvičny, Steskale, běžte se podívat, jestli je Pocestny ve třídě..."

Jen do mně! Od toho tu jsem...-)

Maj recht, jako vždy a ve všem, Vašnosti
Stálé Zdraví
11. 12. 2008 | 15:01

oranžový napsal(a):

Her Doctor ...
Robert neřekl nic , co by nemělo opodstatnění.
Jak jinak - souhlasím s jeho psanými slovy.

Nic nehraje, nepřetvařuje se.
Závěrem také dodal, že se případné řeže ..
nezůčastní.
Tak co po něm chcete!
11. 12. 2008 | 15:14

Pocestny napsal(a):

P.S. jelikož nevlastnim potřebný čudlík, nemám ambici vám do ničeho fušovat, názor který vám možná leze na nervy můžete deletovat zase jenom vy....

Já to vím....it is all in your hands.....
See you,
would not like to be you.
Mně nic nedlužíte, jiným docela dost, nechal jste je v něčem.... no nic...
11. 12. 2008 | 15:23

Čochtan napsal(a):

Zneuznaný Genius Pocestný,
věčně mu ubližují místo aby na prdel padnouce se jeho moudrosti klaněli !

K diagnoze grafomanie a oikofobie se přidal ještě masochismus. " Jen do mně! Od toho tu jsem..."

To vše okoření důkladná porce mesiášství, neboť pouze Pocestný nás nehodné dokáže spasit přes veškerý náš odpor. "Vzdejte se bídníci já vás spasím, máte to marný !"

Ten chlap nepotřebuje psychiatra, ten potřebuje celé Bohnice.
11. 12. 2008 | 15:25

oranžový napsal(a):

Je to už opravdu do nebe volající.
Čechům chybí pořádná facka .
Vždycky jsme se totiž z nějakého konfliktu
vylhali a přijmuli tak něčí podmínky.
Ať už to bylo v 39 , nebo v 68.

No a teď by nám tu chtěli opět dělat
pořádky ideologičtí pohrobci
Ja-wol-fa Úzkoknírače.

Co potom ?
Bude se historie znovu opakovat ?
Budeme se opět vyučovat Čuština ?

A co Češství ? Měli jsme vůbec nějaké?
Můžeme být vůbec na něco hrdí ?
Pokud ano - je to už "stará vesta" .
11. 12. 2008 | 15:30

oranžový napsal(a):

Čochtane - vy budete takovej "štěkálista"
Proč to děláte ?
Jen se kolem někoho mihnete a už tasíte
urážky a nadávky.
Co tím chcete docílit ?
Akorát provokujete - nic jiného vám totiž
lépe ani nemůže jít.
Rozeštváváte lidi mezi sebou - nešetříte
svými novátorsko-rasistickými skřeky.
Nechte toho už - chovejte se jako Čech a
ne jako primitiv.
Je to tak těžké pochopit ?
Vy nikomu nic - a vám také nikdo nic.
11. 12. 2008 | 15:37

Pocestny napsal(a):

Čochtane, tyhle dětinské pokusy o malování čerta na zeď jsi se naučil od svého mnichovského domácího, když potají maloval žida??

Hvězdář psychiatrem, muhaha!

Tak, teď komentuj, jinak se laskavě nemotej do toho, co ti není adresováno...

88!
11. 12. 2008 | 16:00

Pocestny napsal(a):

Zde, čochtane, život lapidárně odpovídá na tvé žvásty lépe než já.
Říká to samé, co já, ale jemu to lze věřit....
http://blog.aktualne.centru...

táké doporučuju Silvince nakouknout, její sebejiístota to zvládne.

P:S: Pane editor, jistě již kolektiv aktuálně pomáhá, jen se ptám, samozřejmě tuším, že to mají již vaši právníci....
11. 12. 2008 | 16:06

Čochtan napsal(a):

Pocestný, už párkrát jsem ti psal aby´s si mě nebral do držky.
Pro mě neexistuješ, tak mě vynech. Já na tvý kecy opravdu nejsem zvědavej.
11. 12. 2008 | 16:24

Ben napsal(a):

Oranžový, dnes jsem měl spoustu práce, tak jsem to tady jenom rychle proběh´, dobrý.
11. 12. 2008 | 16:34

oranžový napsal(a):

Prostě ta stará otřepaná až už místy
stereotypně ubíjející nicneříkání.
Jo, co si o nás pomyslí mladá generace
která náhodou otevře tento blog ???

Padne tam cosi o fotrech s vychlastanými
mozky.
To nic Bene , berme to jako soutěž.
Nijak jinak to už pojmenovat nelze.

Jsem rád, že jsi se tu objevil.
Konečně po dlouhé době ....
další normální člověk :-)
Díky Bene.
11. 12. 2008 | 16:47

fafnir napsal(a):

Dobrý večer pane Stejskale
Taxem se sem po čase podíval,a koukám ,je to tu jak v parlamentu.Sláma na prach a mlátí se dál.No nedivme se,že oranžoví pocestní jsou i v parlamentu,když jsou i zde.Přebujelá aktivita někde vybublat musí.
A dodatek,smím pana pocestného nazvat Mikešovým synkem?
11. 12. 2008 | 17:53

bigjirka napsal(a):

Plky, plky, nic než plky, pravil papoušek Zelenina. Stručně řečeno, vymatlané mucistické tlachy. Až se statisticky neúměrný počet cikánů nebude chovat nepřístojně, majorita se na ně přestane koukat skrz prsty.
Pokud je někdo tak blbý, že si myslí, že je možno připřáhnout vůz před koně a hovadským nadáváním přesvědčit ostatní, aby když vidí cikána, neočekávali již více problém, není mu pomoci.
Cikánští předáci učí své etnikum ječet a chtít od majority víc a víc, namísto by jej vedli k práci a slušnosti, přilévají tak oleje do ohně. Vypadá to, že je jim jedno, co to udělá. Tedy ono jim to není úplně jedno, protože jen řešení problému jim přináší granty, vyřešení by je zaseklo. Všiml jsem si, že nikdo z mucistů nepřišel ani s jedním konkrétním návrhem. Sorry to say, ale spílání není konkrétním návrhem.
11. 12. 2008 | 18:10

Ben napsal(a):

Mně neděkuj, spíš by mnozí měli děkovat tobě. Konečně jsem doma, tak jsem si to diskusní odpoledne v klidu pročetl.
To já musím poděkovat.
Když budeš mít trochu času - mail přece už znáš.
11. 12. 2008 | 20:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oranžový:
"Budu tu tak dlouho otravovat život
tchochtanům a dalším hulvátům "
To byste musel především hulvátovi Pocestny. Jenomže
Vy jste stejný. :)
11. 12. 2008 | 21:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

oranžový:
"Čechům chybí pořádná facka "
Rád Vám posloužím, aspoň jeden by ji dostal spravedlivě. Jenomže Vy asi nejste Čech, že, proto tak kafráte v duchu německého šovinismu.
11. 12. 2008 | 21:12

Jaromir Furch napsal(a):

Pane Holomek, bohužel ve Vašem článku vyjadřujete postoj pro romskou komunitu typickou. Za všechno může většinová populace, vy Romové za nic, vy jste svatí. Hledáte chyby všude okolo, i když každý by měl hledat chyby v prvé řadě u sebe. I já jsem slyšel větu, makejte gádžové, ať se máme dobře. Máte ale v nečem pravdu. To, že si řada Romů zvykla na parazitický způsob života, není jen jejich vina. Je to vina i různých pseudohumanistů a tzv. ochránců lidských práv.
11. 12. 2008 | 22:53

bigjirka napsal(a):

P.S. a někde ještě mám uschovaný vybraný Kostlánův Vokabelheft
11. 12. 2008 | 23:29

oranžový napsal(a):

Ahoj Bene - tvůj mail ?
Jenže já nevím, kde jej mám hledat .
Napíšeš mi ho znovu ?
Díky.
Máš se fajn ?
12. 12. 2008 | 07:51

Ben napsal(a):

Oranžový, nemám se zrovna fajn, ale někdy to je horší.
Nick
12. 12. 2008 | 08:47

Silvie napsal(a):

Pocestný - píšete, že se "cikán nemůže naučit česky, neb je to pro něj cizí jazyk".
To si ze mně děláte legraci?
Jak je možné, že já jsem se už za necelé dva roky pobytu v Itálii naučila perfektně mluvit italsky, přitom jsem stihla naučit se ještě několik dalších jazyků ve škole...Jak je tedy možné, že je moje dcera odmalička bilingvilní?
Buď tedy tvrdíte, že cikáni jsou neschopní se cokoliv naučit a pak tedy sám podceňujete jejich intelektuální schopnosti,
nebo tvrdíte, že jsou líní se cokoliv naučit a pak z nich děláte lemply a parazity.

Jinak vaši poznámku chápat nedokážu.
12. 12. 2008 | 08:58

Robert napsal(a):

Pre doctora,

ak sa my romski intelektuali zastavame romskosti teda kultury, ktorá obhajuje rovnosť,humanizmus, ľudskosť, sme nazvaní falošnými. Ale prečo? Pretože nevieme nenavidieť? Romská kultura nepozna vedenie vojny, zabíjanie milionov nevinných ľudí, hrabanie majetku, ovladanie ľudí a ich riadenie. Vždy sme davali a rešpektovali slobodu každeho človeka a národa. A čo ste robili Vy a čo sa snažíte Vy? nezastavam sa špinderov a ani Romov , ktorý maju neporiadok, nezastavam sa tých , ktorý kradnú, ale naopak. Hovorím, že to nie správne žiť v špine a neporiadku, ale na druhej strane ako humanista musíte povedať aj Vy, " maju slobodu nech si žiju ako len chcú čo ma do nich" No vy nevidite ani to prčo tak žijú ako žijú. Poviem Vám konkretný príklad. Moja sestra vyštudovala strednú školu a maturovala na same jednotky a teraz Vám dám hadanku. Myslíte si , že jej to pomohlo pri hľadaní zamestanania????Ovlada PC, strojopis, angličtinu,učtovníctvo. Naozaj si myslíte, že moja sestra dostala prácu o ktorú žiadala v čechách? To by ste nesmeli byť rasisti. Na tomto príklade môžeme kľudne postaviť ceú romsku spoločnosť, ktorá nielen v čechách žije. Do práce nás neberiete,a le na druhej strane tvrdíte, že pracovať nechceme. Zda sa Vám to objektívne? Nám teda určite nie. A teraz mi povedzte, ak človek nepracuje, či môže žiť na takej urovni ako ten , ktorý pracuje. Nemôže!!! To by Vám uplne stačilo priznať či uznať zakldne socialne pravidlo. Takže tie dôsledky sú práve tam. Za socializmu každy musel pracovať a situacia bola oveľa lepšia, a nie je to práve o práci, ktorú nám Romom nechcete davať? Typicky postoj čecha k romskej predavačke je asi taký" co tady tá černa huba chce". Takže pani Češi , pozrite sa viac na to. Tam začínajú všetky socialne dopady. Za totača robili popelarov či kopačov hlavne Romovia. Dnes? ich nevidite. Prečo? Žeby sa tá práca až tak veľmi zmenila? Nie nezmenila, zmenili ste sa VY. My tady Roma nechceme a tým je to všetko vybavené, ale potom ako môžete nadavať na nás Romov , že pracovať nechceme??? Ste normální? O kradežiach češi mlčte, na Vás jednoducho nemáme!!! Jednocucho ti miliony a miliardy my mať nikdy mať nebudeme, to bez debat!!! Nasilne vraždy, či organizovaný zločin to tiež nie je parketa romov, však? Na Vás jednoducho v tomto silno strácame. Surovosť , bezcitnosť neľudskosť je u Vás na dennom poriadku. Skuste prečítať dnešné noviny.Ale bez kritiky vo vlastných radov mi neodpovedajte. Dokažte , že ste mysliaci ľudia , ktorí sa môžu iba vtedy tymto vyznačovať, ak dokažu a budu chcieť pochopiť toho druheho. Bez toho ste jedinec, ktorý naplňa zakladne životné fukcie a nie mysliaca bytosť.
12. 12. 2008 | 09:28

Ben napsal(a):

Bigjirko, víte co mne napadlo, ale to jen tak ve srandě...
zrovna slyším z rádia mé oblíbené Nedělní ráno, a tak si říkám, /protože mi pořád vrtá hlavou ta Plzeň/ jestli za to nemůže to dvanáctistupňové, měl jsem ho tehdy zrovna u počítače.

A nemusíte se za mne přimlouvat.
12. 12. 2008 | 09:29

oranžový napsal(a):

Bene , nemůžu nikde narazit na tvůj mail.
Mohl bych ti odpomoci od problémů.
Věř mi , je to snadné :-)
12. 12. 2008 | 09:30

Ben napsal(a):

Pane Stejskale, vy v některých případech jste velmi rychlý, ale to jste nemusel.
Já si myslím, že to tak nemyslel...
12. 12. 2008 | 09:32

Ben napsal(a):

Oranžový, tak si klikni na můj nick.
12. 12. 2008 | 09:34

BEN napsal(a):

Oranžový - doplňuji na některý
12. 12. 2008 | 09:41

Silvie napsal(a):

Roberte, můžete mi říct jediný důvod, proč by česká společnost měla akceptovat a vydržovat si tady slovenské cikány? Kteří se tady navíc zdržují pololegálně?
Cikáni nevedli žádné války nikoliv díky jejich mírumilovnosti, ale vzhledem k jejich neschopnosti cokoliv vybudovat (tedy včetně armády) a dodržovat řád a disciplínu.
Vaše teze o jejich neagresivitě jsou směšné - rozhlédněte se kolem sebe pořádně. Gangy mladistvých cikánů, které zbijí do bezvědomí staré lidi nebo ženy na ulici, aby je okradly o pár stovek...
Dětský cikánský vrah, kterému dal fotr do ruky nůžky, aby ubodal starou babičku a okradl ji...
Cikáni, co se vraždí ze žárlivosti nebo prospěchářství mezi sebou (což mě je, upřímně řečeno, celkem jedno).
Bordel, který vytvoří při jakémkoliv soudním jednání v soudní budově je nepopsatelný...
Cikáni distribuují ve velkém drogy (problém gigantických rozměrů je to např.v Ústí)...

Co vy na to?
Neměli byste začít u sebe?!

A ještě dotaz.

Viděl jste někdo někdy cikánské rodiče, kteří by svému dítěti řekli - "tohle nedělej, takhle se nechovej" ?
Já tedy ne.
12. 12. 2008 | 09:49

MeGab napsal(a):

Stejskal (08.12.2008 12:06:12)
1/ Rasista je ten, kdo bojuje proti všem, kdo nepatří k jeho rase.
2/ Cikáni jsou stejně jako my Indoevropané, tj. stejná rasa. Pokud někoho nazvete rasistou, protože nemá rád Cikány, znamená to, že ten člověk nemá rád ani Vás, mě nebo sebe samotného.
3/ Jak nazvete někoho, kdo při nastoupení Cikána do vozu MHD zbystří a začne si dávat pozor na své věci, ale zároveň tohle neudělá, pokud přistoupí Černoch, Vietnamec nebo třeba Indián? Je to taky rasista? Pokud ano, tak se prohlašuji hrdým rasistou, neboť jsem hrdá na to, že mě osobně ještě nikdy nikdo neokradl.
12. 12. 2008 | 10:04

oranžový napsal(a):

OK - Bene :-)
12. 12. 2008 | 10:12

Čochtan napsal(a):

Oranžový: „Budu tu tak dlouho otravovat život tchochtanům“ ..
tak ty si myslíš že nám otravuješ život ? Ty ? Ty si myslíš, že tě tu někdo bere vážně ? Copak jsi ještě nepochopil, že jsi nám jen pro srandu ?
Pane Stejskale, chápum že jste toto už jednou smazal, slovo blbeček, i když vytečkované, bylo příliš slabé.
12. 12. 2008 | 10:30

Čochtan napsal(a):

Oranžový : „Čechům chybí pořádná facka .“
A co takhle nakopat . . . . . bys nechtěl ? Pane Stejskale, podle jména jste také Čech. Oranžový Vám chce dát facku. Nejen vám, ale i Vaší manželce, pokud je Češka. Co vy na to ? Já za sebe se nebojím, když to zkusí, nepřežije. Nemyslíte, že je čas poslat oranžového zpátky tam, odkud utek ? Do Bohnic ? Ten člověk evidentně není při smyslech !

P.S. Pane Stejskale nakopat . . . . . znamená, nakopat brambory.
12. 12. 2008 | 10:31

Silvie napsal(a):

Ale Čochtane, neplýtvejte zbytečně energií. Oranžový bude nějaký mladistvý idealista, vcelku neškodný...
Jinak doufám, že mě berete mezi pathologicku sedlinu.
12. 12. 2008 | 10:39

Čochtan napsal(a):

Pane Roberte,
píšete: "Naozaj si myslíte, že moja sestra dostala prácu o ktorú žiadala v čechách?"
Vzhledem k tomu, že se jednalo o kvalifikovanou práci (..PC, strojopis, angličtinu, učtovníctvo), tedy i dobře placenou, tak bylo určitě víc uchazeček. Řekněte mi, proč by měl Čech dát dobře placenou práci slovenské Cikánce, a stejně, (ne-li lépe) kvalifikovanou Češku poslat domů ?
Proč ?
12. 12. 2008 | 10:43

oranžový napsal(a):

nežaluj pořád jako malej Jarda :-)))))))
12. 12. 2008 | 10:47

Čochtan napsal(a):

Silvie, je nám ctí a potěšením Vás přivítat v tomto exklusivním klubu myslících realistů !

Já neplýtvám energií na oranžového, ale na Stejskala, který maže kvůli slovu bl..čku, ale urážky nejen diskutujících ale i českého národa toleruje.

Mě takové individuum, jako Pocestný a jeho oranžový klon, nemohou urazit, stejně jako mě neurazí vzteklé ňafání ratlíka, ale uráží mě jednání administrátora Stejskala, který nám všem lhal, když napsal "Nenecháme vás urážet".
Já ho považoval za idealistu a slušného člověka. To bylo. Slušní lidé nelžou.
12. 12. 2008 | 10:56

Robert napsal(a):

Silvií,
pani Silvia, podľa Vás sme romovia neschopní na všetko teda i viesť vojnu. Opravím Vás podstatne. Romovia boli veľmi schopní kovači i zbrojari, boli to oni kto vyrabali meče i dela, no k tomu , aby sa viedla vojna k tomu treba nie schopnosti , ale nenavisť, dravosť, tužba po moci a majetku, no my Romovia sme to nikdy nemali.Pre svoj humanizmus a uznanie slobody každeho jednotlivca sme nemohli. Vy áno!!!!!

K čochtanovi:
Pán čochtan, ste v realite alebo mimo realitu? Stale hľadate chyby na nás a teda aj na moju sestru, ale prečo? Prečo by nemohla romska slovenka pracovať v čechách? prečo môže čech pracovať v nemecku? To snáď nemyslíte vážne?Ste uplne mimo!!! Ste uplne tupý alebo sa len tak tvarite?
12. 12. 2008 | 11:00

Silvie napsal(a):

Já jsem na pana Stejskala změnila názor v momentu, kdy mě označil za individum, které vyvolává rasovou nenávist. Je prostě jenom jedním z těch, kteří si nedovolí z přehnané opatrnosti luxus vlastního názoru, aby profesně přežili.Pokud jde o mně, jsem ochotná se pod cokoliv, co jsem kdy tady napsala, podepsat. Ale neudělám to na internetu. Až se přestane nosit pol.korektnost (a že ten čas brzy přijde, protože tato zhovadilost je za současné světové politicko-ekonomické situace neudržitelná), to se dočkáme názorových přemetů!
A mezi námi, když slyšíte žvásty těch Nor Fridrichových a Džamil Stehlíkových, opravdu věříte, že to "myslí upřímně"?!
12. 12. 2008 | 11:08

novocián napsal(a):

Pane Stejskale
Máte můj neskonalý obdiv, protože děláte práci které bych já nebyl schopen a nezávidím vám ji. Přesto si dovoluji oponovat Vaší poznámce ze včerejška 14.47 (a 14.52).
Odpovídat hulvátům nějakým slušným a trpělivým vysvětlováním podle mé zkušenosti nevede k ničemu.
Podívejme se na dnešní blog. Já, jako vždy a asi jako všichni ostatní jsem tu přišel říci svůj názor a porovnat ho s druhými a třeba se i nechat přesvědčit k jeho změně je-li pro to dost argumentů. (Jak se to i mně několikrát stalo.)
Jakmile se ale v blogu objeví nekonečné bláboly pana Pocestného, Oranžového a dalších, je po diskuzi. Všechno se vrhne na jejich sprostoty, každý zapomene na téma a snaží se jen vyvrátit, ať slušně či stejným stylem, jejich nenávistné a hrubé provokace které nakonec vyústí jen v ponižování a tupení Čechů . Jejich příspěvky v tomto blogu jsem, přísahám, nečetl ale stejně vím že tak skončily, že mám pravdu ! Celý blog se změní na pavlačovou hádku bez jakéhokoli obsahu.
Já to po zkušenostech dělám trochu jinak. Jednou řeknu takovému člověku od plic, co si o něm myslím, a dále mě jeho pindy nezajímají. Nečtu je a samozřejmě ani neodpovídám. Co si myslím o Pocestném jsem tu už kdysi napsal ale zopakuji to; provokatér určený k rozbíjení diskuzí a vyvolávání pocitu bezmocnosti a beznaděje mezi lidmi; pravděpodobně za to placený (podívejte se jen na rozsah toho jeho psaní; může se ten člověk ještě živit něčím jiným ?) .
Takže – jako v Klapzubech – s profesionály nehraju ! Ať si provokatéři klidně píšou co chtějí, když jim to pane Stejskale nesmažete, ať si to tam je, přeskočit se to dá docela snadno. Doporučuji to tak dělat i ostatním.
12. 12. 2008 | 11:08

Silvie napsal(a):

Roberte, cikáni pracovali jako kováři a dráteníci- jak to souvisí se schopností vést válku?K tomu potřebujete více,než jen manuální zručnost. Musíte být vzdělaný, studovat strategii, umět vést vojsko, dokázat získat lidi pro vaše ideály. A pro tohle všechno je potřebná silná vůle, touha něco dokázat, schopnost se obětovat pro druhé a vidět do budoucnosti...
Jaký humanismus máte na mysli?
Je humanistické posílat vlastní dcery šlapat a prodávat děti německým pedofilům?
Je snad humanistické dávat vlastním dětem drogy?
Je humanistické učit je krást?
Humanisticky orientovaný člověk vidí především budoucnost svoji a svých dětí ve vzdělání, a to vaše etnikum pokládá za zcela podružné.

A pokud jde o Čochtana, on vám pouze řekl, že ve firmách probíhá cosi,jako výběrové řízení, a že zřejmě vybrali kvalitnější uchazečku.
12. 12. 2008 | 11:17

Čochtan napsal(a):

Pane Roberte,
vy jste asi tu větu nedočetl do konce: "..proč by měl Čech dát dobře placenou práci slovenské Cikánce, a stejně, (ne-li lépe) kvalifikovanou Češku poslat domů ? "

Proč by měla v Čechách dostat cizinka, slovenská cikánka, práci, o kterou má zájem i stejně kvalifikovaná Češka ?
Když vy máte něco dobrého, tak to taky dáte svému dítěti a ne cizímu ?
Cikáni jsou v této zemi "cizí lidé". Z "našich" cikánů tu nezbylo po válce ani 500.
12. 12. 2008 | 11:20

oranžový napsal(a):

Víte novociáne , až tu pár lidí poznáte
jací opravdu jsou , tak změníte svůj nynější
názor.
Možná by Vám mohlo stačit - prolétnout
si diskuze.
Tam je zcela patrné , kdo jen provokuje a
nadává.
Najdete v mém případě nějaké sprosté výrazivo ?
Jedno by tam bylo, ale není psané.
Mějte se.
12. 12. 2008 | 11:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čochtane,

v SRN je zhruba 3 700 000 nezaměstnaných, včetně čistě árijských středoškolských a vysokoškolských profesorů, Vy tam ovšem pracujete (či jste alespoň pracoval, byť jste rodilý Čech).

Jste v jejich zemi cizí, měli by Vás odtamtud vykopat.

Libor Stejskal
12. 12. 2008 | 11:49

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
nelámejte si hlavu německými problémy, to vám nepřísluší, ale abych vás uklidnil, já mám německé občanství už od začátku. Jako většina Čechů mám totiž předky z obou národů. Pro Němce jsem Němec, v Čechách Čech. Prostě Evropan.

Pane Stejskale, to je prosté. Nejdřív dávám vlastním potom cizím. Cikáni jsou cizí. Ne tak cizí jako arabové či černoši, ale Češi (stejně kvalifikovaní) mají přednost.
Takže to vykopání si zase schovejte až bude oranžový blázen dávat facky všem Čechům. I vám.
12. 12. 2008 | 12:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane novociáne,

děkuji za Vaše milá slova, vážím si jich.

Několikrát jsem tu komentoval styl pana Pocestného. Jasně jsem napsal, že mi přijde zbytečně agresívní. Když podle mého názoru překročí míru v adresné, osobně vedené urážce, zasáhnu.

Nicméně názor na to, co je urážlivé a co ne je dost subjektivní.

Mně napříkald uráží prakticky každý příspěvek, který pan Čochtan napíše na téma soužití většin s menšinami, resp. lidí vůbec. Jeho texty mi přijdou mi vrcholně sprosté, nemravné, urážejí en bloc řadu mých dobrých přátel. Urážejí něco, co považuji za velmi důležité (narozdíl od jiných to není národ, ale humanismus jako životní postoj).

Texty pana Čochtana jsou pro mne prototypem sprostoty (a nejsou jediné, které mne urážejí). Daleko více než vulgarismy a klasické nadávky typu "blbec a magor".

Kdybych to takto bral, musel bych tu polovinu textů mazat. Asi bych přitom vzal i více těch páně Pocestného.

Nicméně věřím, že důležitější je debata, ne zákazy. Debatovat se má, dokud to jen jde (ale někdy přichází okamžik, kdy už se člověk musí bránit i jinak než slovy).

Pan Čochtan a někteří další by chtěli, aby tu s námi nežili Cikáni. Já bych zase chtěl, aby tu s námi nežili lidé jako pan Čochtan. Obé je ale dost nereálné. A tak se snažím dokonce i pana Čochtana pochopit a smířit se s tím, že tu takoví lidé jsou. Co nadělám.

Čili takto přemýšlím, kdykoliv se rozhoduji, zda smazat či ne. Mažu radši méně (nejraději vůbec). A už na tomto přístupu ve svém věku nebudu nic měnit.

Přeji hezký čas předvánoční. A co nejvíce pohody Vám i všem lidem.

Libor Stejskal
12. 12. 2008 | 12:12

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, ňák se Vám zase maznička rozjela. Co bylo špatného na příspěvku, kde žádám Čochtana o kopyrajt na blčka?

Co se týče menšin, vidím to velmi jednoduše. Pokud jsou začleněné, jsou OK. Pokud vytváří všeliké smrduté a nebezpečné clustery, je třeba si na ně dát pozor.
12. 12. 2008 | 12:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy