Fejeton čistě prázdninový aneb Jak Romy vidět a nevidět

04. 08. 2009 | 15:35
Přečteno 24186 krát
Romové se o prázdninách vždy postarají o zábavu. Okurková sezona se tak lépe překoná a při tom se zapomene na daleko závažnější věci, jako je na příklad korupce našich politiků a jejich arogantní zlodějny z kapes nás prostých daňových poplatníků. No, řekněte sami: kdo by jen tak mirnix dirnix mohl přijít ke dvěma stům milionů korun díky vlastní poctivé práci? Ale o tom až jindy.

Mluvím-li o Romech jako o nich, sám Romem jsa, je na místě to vysvětlit. Cítím se být Čechem stejně jako Romem. Tím chci zdůraznit, že moji předkové v tomto prostoru žijí už po staletí a stali se nedílnou součástí té společnosti. Dívám se na Romy jako Čech a na Čechy jako Rom – a je to docela sranda.

Když Kanada zavedla viza na prahu prázdnin, a vše bylo jasné,toto téma rychle zapadlo v zapomnění a hle: je tu nová romská epizoda: rumunský princ se málem (teď už docela ) utopil a hned ho přišlo posílit několik desítek poddaných. Nezastírám, že se mi to líbilo jako projev solidarity a soudržnosti lidí jednoho kmene, věc dnes nevídaná. Chovali se celkem přijatelně, a dokonce přiznali, že moc peněz nemají i když chudáky nejsou. Nebylo však patrné, že by je jejich královské veličenstvo nějak výrazněji podpořilo.

Prosím Vás: jaký princ? Bez ochranky? Copak jeho otec nevěděl, jakým nebezpečím může být vystaven v gadžovském světě a daleké cizině? Je dobře známo, že Romové neumí plavat, a moc bych za to nedal, že to nedovede ani jeho královské veličenstvo. Ale vědět to mohl a opatření učinit mohl taky. Své děti jsem naučil plavat ještě před tím, než začaly chodit do školy jako preventivní bezpečnostní opatření, a nic jsem nehleděl na to, že je to proti romským zvyklostem. Pokrokem vpřed !

Bylo by taky ozdobou, kdyby princ měl ochranku z chudých gadžů, kteří umí dobře plavat a střílet. A to chudí gadžové umí! Skutečný velmož si tak nějak podobně vždy počínal.

Snad mi nebude příliš vyčítáno , když ke všemu, co se tu píše o rumunských Romech, a naznačuje, že by mohlo platit pro všechny, řeknu něco pravé skutečnosti bližšího.

Znám všechny ty barony a prince, jednoho máme dokonce v Brně, chodí za mnou, když něco potřebuje. A to jsem „Rumungro“ (olašskými Romy tak hanlivě nazývaný Rom, který pracuje). A jako Rumungro si tak trochu s gustem na všechny ty Olachy, Sinty, Kalderaše, Kále a kolik ještě romských odnoží existuje, musím přisolit. Je to jinak.

Všechno je to hra, jistý druh folkloru. Romové své vůdce nazývali předákem – „Angluno Rom“. Žádný král to nikdy nebyl. To až postupem doby při vzájemném soužití , byť nevraživém a nepřátelském, Romové mnoho věcí přejímaly a to i ty, které nepatřily do jejich kultury – výbavy. Mimo jiné taky hierarchii společností v nichž se pohybovali, tedy i království a majestáty, ačkoliv jim nikdy žádné území ani panství nepatřilo. Ale líbilo se jim to, kdopak by si nezakládal na svém majestátu a z toho plynoucích výhod.

Dobrá! Mohu tuto romskou hierarchii přijímat jako svým způsobem pozitivní, byť nejsem žádný monarchista.. Skutečnými romskými barony, princi a králi se však staneme teprve tehdy, až se zmocníme vzdělání a dovedností všeho druhu do té míry, abychom ve společnosti hráli roli skutečných a užitečných partnerů. Nikoliv jako postavičky z folklorních hrátek, což možná mnohý z nás činí, při vší úctě a zdvořilosti.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan Hochmann napsal(a):

Ani nebude žádný komentář .
Všechny komentáře jsou na smradlavé houbu.
Ivan.
04. 08. 2009 | 15:44

filip II. napsal(a):

Pane Holomku, ať to bylo jak to bylo, mě by zajímalo něco jiného. Jak by se zachovali Rumuni, nebo rumunští Romové, kdyby se tam na jejich území bez povolení a souhlasu "nakvartýrovalo" několik desítek "bílých Čechů", začali dělat na chráněném území ohně, mýt auta v řece a tábořit jako by se nechumelilo.
Naše policie jen přihlížela, aby příp. zákrok nebyl považován za rasismus a poškozování lidských práv! Kocáb je ministr na ..... a na nic.
04. 08. 2009 | 15:51

Čochtan napsal(a):

Dobrý den, pane Holomku,
dlouho jste se neukázal !
"Dívám se na Romy jako Čech a na Čechy jako Rom " tohle rozpolcení osobnosti znám, já to mám podobné s Němci. Dá se to brát jako jisté obohacení, neboť "kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem".

Ti rumunští Olaši se chovali jak se chovají doma v Rumunsku. Jenže naše země není Balkán, a tak jsme to brali dost nevrle. Mnohem horší bylo chování našich politiků a úřadů. Jejich předposranost neznala mezí, to nás Čechy strašně sr.lo. Blbci z ouřadů opět napáchali velké nenapravitelné škody.

No nic, je to zaplať pánbůh za námi, jsem jen zvědav jak se nemocnice dostane k těm milionům, pokud jim to politici odpustí, pak spáchají politickou sebevraždu.

Těším se na diskuzi, kdyby byli všichni cikáni jako vy, nebyl by žádný problém.
04. 08. 2009 | 15:52

jj napsal(a):

nevím, jak se nemocnice dostane ke svým milionům, ale připadá mi, že se jedná o naléhavé ošetření v rámci dohod EU. Asi jako kdybych se já topil ve Španělsku a potom mě resuscitovali.
04. 08. 2009 | 15:57

Čochtan napsal(a):

iDnes: "Výkaly, mrtvé slepice i jedna živá svázaná. Husinec uklízel po Rumunech"

To je i na Balkán silný kafe. Odpadky likvidovali v Husinci bagrem. To Rumunsko neměli brát do EU. To byla strašná chyba.
04. 08. 2009 | 16:00

Pepa Řepa napsal(a):

To filip II
Doporučoval bych výjezd členů valašslého království do Karpat a budeme si kvit.

Valašský král nebo Olašský princ?
Jediný rozdíl vidím v tom, že ten první umí-snad-plavat.
04. 08. 2009 | 16:03

warrior napsal(a):

škoda že všichni romové nejsou jako autor tohoto článku, hned by se žilo líp.
04. 08. 2009 | 16:08

neo napsal(a):

Michal Macek: to tak bývá. Většina lidí nemá na svém pozemku toitoiku.

Ale asi si jí na zahradu dám, co kdyby zdechl zas nějaký princ a jeho klan by se mi přišel vysrat na zahradu:)
04. 08. 2009 | 16:14

Karlík napsal(a):

Pane Holomku, hezky napsáno. Poučné.

P. Macku: to že na tábořišti není mobilní toaleta neznamená, že tam musí být výkaly. Myslíte, že např. trampové jezdí do lesů s toikou? :-))
04. 08. 2009 | 16:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Macku,

odhadl jste to správně, smazal jsem Vás (zkusme to prosím bez osobních urážek).

Libor Stejskal

P.S. Pan Čochtan není "úplně vymaštěnej". Naopak, je to velmi inteligentní člověk, ví přesně, co píše. Ale zároveň je rasista. Romové jsou pro něj synonymem všeho špatného. A nejen Romové.
04. 08. 2009 | 16:16

Carlos V. napsal(a):

Vcelku humbuk okolo jednoho lidskeho nestesti a pitoreskni vypravy na podporu obeti.

Byt ovsem obcanem Husince, jsem asi rad, ze muzu dat najist psovi a shovat kulovnici.

My akorat odepisem kazdy po korune za leceni ... ale takovych tu bylo, to je holt cena za Schengen.
04. 08. 2009 | 16:20

Michal Macek napsal(a):

karlik:

ale no tak!trampove sou dva dny tady,dva dny tam a vetsinou jich enni takova ceta - takze dou do krovicka.v tom husinci byli furt na jednom place a bylo jich docela dost - takze taky chodili do krovicka - nebo by vam bylo milejsi kdyby vykonavali potrebu do reky?vite tady me fakt nastvalo ministerstvo - tak byt pro sqotery jo a 5 toitoi zachodu by se nenaslo?kdyz ten pozemek ukazovali v tv,s tou travou8 po pas tak se divim ze tam zustali - asi nic nevedi o ceskych klistatech s encefalitidou a boreliozou - tak doufam ze se nekdo nenakazil!
pekne humnaistickej pristup ministerstva pro lidska prava - jak mam kocaba rad tohle by uz mel zabalit na co sahl to zkazil
04. 08. 2009 | 16:23

tng napsal(a):

Rasista by nerekl

"kdyby byli všichni cikáni jako vy, nebyl by žádný problém"
04. 08. 2009 | 16:23

neo napsal(a):

Carlos V:

stačilo by nevydat tělo, dokud nebude léčba uhrazena.

a studenti medicíny by si aspoň zapitvali.
04. 08. 2009 | 16:24

hovorka11 napsal(a):

Problém je pořád stejný:
-nevnímání občanů jako rovných před zákonem a sociálních institucí s vyloučením posuzování barvy pleti a národnosti.
Každý přece ví že pozitivní diskriminace, nebo diskriminace s jiným názvem je pořád diskriminace.
Současný přístup pana Kocába k sociálně vyloučeným(obvzlášť ve věci "postižených" skvoterů) se zdiskreditoval a ukázal na hloubku křivého přístupu k řešení problémů. Politici tak vytvářejí propasti mezi lidmi kteří pracovat nechtějí a těmi kteří si na vše musí vydělat.
Rasismus je tak jimi uměle vyvoláván. Existuje jeden jasný důkaz, že naše společnost je prací politiků do této konfrontace zavlékána :
Vlasta Horvát (rómský původ) vyhrál nad Petrem Bendem v celostátním hlasování v SuperStar. Dovedete si představit výmluvnějšího důkazu o tom, že společnost rasistická není, ale politici uměle, neřešením problémů cíleně nepřízpusobivých vyvolávají vzájemnou nenávist, která se přelévá mezi etniky?
04. 08. 2009 | 16:29

Karlík napsal(a):

Pane Macku, nepřehánějte a nedělejte z těch Rumunů nesvéprávné... Opravdu by nikdo z těch chlapů nedokázal vykopat jámu a pak jí zaházet? Tohle mi prostě vadí a nemohu to ničím omluvit, ať už jde o Romy, squattery nebo technaře.
04. 08. 2009 | 16:30

jarpor napsal(a):

"Skutečnými romskými barony, princi a králi se však staneme teprve tehdy, až se zmocníme vzdělání a dovedností všeho druhu do té míry, abychom ve společnosti hráli roli skutečných a užitečných partnerů."

Tak, tak... docela ojedinělý názor Čechů - Romů, myslím...

a

ty informace každou pomalu čtvrthodinu - jako vojenské manévry ... tak trochu nadměrná, hodně nadměrná pozornost, dodávám...

Hezký den
04. 08. 2009 | 16:34

Carlos V. napsal(a):

Karlik :
Musite brat ohled na kulturni zvyky jinych narodu.
04. 08. 2009 | 16:37

stejskal napsal(a):

Rasista bych řekl, pane tng.

A nejen proto, že občas cituje (snad, údajný) výrok Rudyarda Kiplinga: "Můžete dostat černocha z džungle, ale ne džungli z černocha." http://blog.aktualne.centru...

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 16:40

stejskal napsal(a):

Kdyby byli všichni bílí jako Mirek Dušín, též by nebyly problémy. Jenže nejsou (ale ti hloupější z Romů by si to o bílých klidně mohli říkat, bylo by to stejně hloupé jako jiná "kdyby").

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 16:42

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
děkuji za zastání, a za ocenění. Řeknu vám, je to fuška mít IQ 148. Vidíte fůru věcí, které jiní nevidí, a nejsou to vůbec žádné hezké věci. Buďte rád, že je nevidíte. Procitl byste.

Jestli jsem rasista, to nevím. Přijde na definici. Vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům (a mnoha jiným) v žádném případě rasista nejsem, vůči slušným cikánům taky ne, zatím ale znám z těch slušných jen pana Holomka a dvě prodavačky v Nýřanech. Na ten "zbytek" jsem alergický. To přiznávám.

Taky si myslím, že Evropa by měla zůstat "bílá", bez černochů, arabů, Pakistánců,... Čím vyšší etnická homogenita, tím jednodužší soužití. Ale v tomhle jsme se už přece shodli, ne ?

Na každý pád mi nevadí, když mě označujete za "zarytého rasýstu", "Name ist nur Schall und Rauch" jak praví klasik. Už jsem tu dostal i jiný titul, nejen já jsem hrdým členem "patologické sedliny". I označení "rasista" může být vyznamenáním, přijde na to, kdo ho vysloví.

Tož přeji hezké odpoledne, a těším se na další zkřížení zbraní.
04. 08. 2009 | 16:43

Imhotep napsal(a):

Pane Holomku, má být Vaše věta: "A to jsem „Rumungro“ (olašskými Romy tak hanlivě nazývaný Rom, který pracuje)." vykládána tak, že olaští Romové v Čechách nepracují cíleně a zaměřují se na pobírání sociálních dávek? Je to důkaz toho, že řeči Romů o tom, že je nikdo nechce do práce, jsou jen zastírací výmluvy?
04. 08. 2009 | 16:44

stejskal napsal(a):

I já Vám přeji hezké odpoledne, pane Čochtane.

Libor Stejskal

P.S. Rasismus je, když znáte dva "slušné" Romy a myslíte si (vydáváte za fakt), že všichni ostatní jsolu "neslušní" resp. jste na ně apriorně alergický.
04. 08. 2009 | 16:56

Michal Macek napsal(a):

karlik:
a cim jako?holejma rukama?vzdyt si museli pucit i ty kosy na vysekani toho pozemku - nevezli si sem naradi
PS>pokud namitnete ze si mohli pujcit rovnou i krumpac tak mate pravdu - otazka je jestli by jim ho nekdo pujcil - treba to zkouseli kdo vi?
04. 08. 2009 | 16:59

bara napsal(a):

Pekne napsane pane Holomku. Cenim si, ze uplne normalne pisete o aktualnim deni, zatimco aktualne.cz diky sve usilovne snaze o PC mlcelo. Pani Bartova se nekolik dnu uspokojovala nad kauzou dopisu Karla Gotta Husakovi...
Je mi lito chlapce, ktery umrel i jeho pribuznych. A vubec se nedivim, ze se tady chovali, jak se chovali - byli by hloupi, kdyby nasi priposr. z cehokoliv, co se tyka Romu, nevyuzili.
04. 08. 2009 | 17:05

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Ale já vůbec nevylučuji že se možná někde najde ještě pár slušných cikánů, dokonce to považuji za velice pravděpodobné. Jedno je však pro mě jisté. Těch "slušných" je jen malá část z celého etnika, velice malá ! Těžko ji odhadnout, možná tak 10% ? +- 5% ?
Když sám Ivan Veselý přiznává podíl parazitujících přes 70%, tak nebudu daleko od pravdy. Podle čeho máme posuzovat etnikum ? Podle jeho absolutní většiny, nebo nepatrné menšiny ?
04. 08. 2009 | 17:05

Čochtan napsal(a):

Carlosi:
"Musite brat ohled na kulturni zvyky jinych narodu. "
Nemusíte !
Když oni k nám přijdou na návštěvu, pak MUSÍ oni brát ohledy na naše zvyky !
04. 08. 2009 | 17:09

tng napsal(a):

stejskal:

To nezni jako rasismus, spis jako statistika, stejne tak jako se clovek apriorne boji lvu, i kdyz vsichni nejsou hladovi. Ten citat o cernochovi a dzungli je ovsem totalni rasismus :)
04. 08. 2009 | 17:09

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

nejsem si jistej jestli kipling myslel ten citat tak jak ho chape pan cochtan.ja ho chapu tak ze muzete z cernocha udelal otroka ale uvnitr zustane vzdy svobodny
04. 08. 2009 | 17:10

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Apriori znamená něco jako předem, nejprve,...
Já jsem začal být alergický na cikány až po takřka 20 letech. To není "apriorně".
04. 08. 2009 | 17:11

Čochtan napsal(a):

Macku,
takhle hloupě to Kipling určitě nemyslel.
:-))))))
04. 08. 2009 | 17:13

Carlos V. napsal(a):

Pane Stejskale, Vas priklad je nelogicky.

Pan Cochtan pise : vůči slušným cikánům taky ne, zatím ale znám z těch slušných jen pana Holomka a dvě prodavačky v Nýřanech. Na ten "zbytek" jsem alergický. To přiznávám.

Z tedy x cikanu.

Tri z nich jsou slusni.
Na zbytek (z textu vyplyva zbytek z onoho x co zna) je alergicky.

Logicka otazka zni : Pane Cochtane, kolik znate priblizne cikanu ? Respektive, neslusnych Cikanu ?
04. 08. 2009 | 17:13

Čochtan napsal(a):

Kdyby dali jako záruku ty jejich zlaté řetězy, tak by jim starostka sehnala i nějaký ten rýč.
04. 08. 2009 | 17:14

Carlos V. napsal(a):

Cochtan : kdyz k Vam prijde host a ulevi si do kouta, prece ho nechate, nevycinite mu a naopak ho pozvete znova.

A kdyby se pozval sam, rad po nem uklidite.
04. 08. 2009 | 17:15

tng napsal(a):

Rasismus podle meho nazoru neni obycejny predsudek a diskriminace - bez diskriminace (obecne) proste neexistuje zadna inteligence. Nazval bych tak cloveka ktery i po seznameni se s konkretnim prislusnikem "nizsi rasy" ignoruje jeho osobni kvality a dal ho bere jen jako spinaveho cikana nebo cernou hubu. Napr. ten komu vadi Obamova rasa, i kdyz dosahl skvelych akademickych, politickych a jinych uspechu.
04. 08. 2009 | 17:16

Tomáš napsal(a):

Nás policajti bijou a cikánum se klaněj, takovej je dneska svět
04. 08. 2009 | 17:18

tng napsal(a):

lepe receno: bez generalizace zkusenosti neni mozne inteligentnich chovani
04. 08. 2009 | 17:19

tng napsal(a):

je snad Tomas nejaky nacek co dostal od policajtu pres hubu ?
04. 08. 2009 | 17:21

stejskal napsal(a):

To je možné, pane Macku,

já ten citát neznal, neznám ani tak dobře názory Rudyarda Kiplinga (četl jsem sotva dvě jeho knihy). O tom, jak to myslí pan Čochtan, nemám mnoho pochybností. Už si zde nějaký ten čas povídáme.

Pane tng,

Romové/Cikáni nejsou predátoři, jsou to lidé. Každý je jiný, stejně jako bílí, žlutí či fialoví.

Libor Stejskal

P.S. Pan Veselý odhadl, že hruba 70 procent Romů žije z dávek. To samozřejmě neznamená, že 70 procent Romů nechce pracovat či to jsou kriminálníci. Ale to je vcelku jedno, proti mantrám se argumentovat nedá.
04. 08. 2009 | 17:21

stejskal napsal(a):

Pane Carlosi V.,

ligická je podle mne ta Vaše posledním otázka. Ty odstavce předtím jsou hypotetické, ne logické.

Nicméně to není až tak důležité: pan Čochtan tu opakovanmě píše o kvalitních a nekvalitních národech, etnicích a rasách (mezi ty nekvalitní počítá Romy, Araby a černochy), o nutnosti sterilizace, o vystěhování Romů do Indie či kamkoliv jinam. Nepotřebuji tvořit logické konstrukce či hypotézy na to, abych věděl, jak pan Čochtan smýšlí. Netají se s tím.

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 17:27

Čochtan napsal(a):

Carlosi,
kolik znám cikánů?
1. Z osobního kontaktu dobře přes stovku. Praha Vršovice a Nusle, k tomu pár desítek ve Znojmě.
Z toho 3 slušní, (ty dvě prodavačky v Nýřanech a jeden podlahář) zbytek je důvodem k alergii.

2. Z diskuzí pár desítek. Zde slušný pan Holomek, a jeden (nebo snad dva) v diskuzích na Romea. Zbytek, marno mluvit.

3. Z televize, novin, možná pár slušných, (Vlastík Horvát) a stovky, ne-li tisíce na které jsem alergický.

Asi jsem to s těmi deseti procenty přehnal.
04. 08. 2009 | 17:29

tng napsal(a):

stejskal:

O predatory tu nejde, lev je jen jeden z miliardy prikladu racionalniho rozhodovani. Dale opravdu nepovazuji Romy za armadu identickych klonu. Pouze tvrdim, ze statisticky jsou mezi populaci Romu a ne-Romu vyznamne odlisnosti. Statistika neni o emocich, statistika je o faktech a nemuzete se divit tem, kdo pred temito fakty nezaviraji oci.
04. 08. 2009 | 17:31

Čochtan napsal(a):

tng:
Dnes je zajímavý článek na Neviditelném Psovi o diskriminaci.
"Ben O´Neill ve svém článku „It´s Discrimination“ píše, že „pokud by měla existovat cena za nejpitomější věc, kterou každý z nás často slýchá, pak by byla udělena za ohromný údiv a distancování se od existence diskriminace“. "

Potvrzuje vaší větu že bez generalizace zkusenosti neni mozne inteligentnich chovani.
04. 08. 2009 | 17:34

oposum napsal(a):

to neo:

..."co kdyby zdechl zas nějaký princ a jeho klan by se mi přišel vysrat na zahradu:)"

doufám neo, že ti nechcípne děcko, abych se ti nemusel přijít vy..at na zahradu
04. 08. 2009 | 17:35

Král napsal(a):

Stalo se předloni, ve čtvrtém ročníku průmyslovky, v laboratoři měření. Ta třída nebyla v průměru nic moc. A mezi nimi jeden Rom. Za posměchu spolužáků mě požádal o vysvětlení úlohy. A jeho reakce byla "Já to chci vědět". Tak to je pan Rom.
A před pár lety Přerov, nedělní odpoledne, dnes nechvalně známá Škodova ulice. Ulicí procházela mladá Romka s kočárkem a za ruku vedla malou holčičku. Obě nastrojené, prostě nedělní procházka. Tak to je paní Romka. Za malou chvílí se ulicí řítila skupina 10 - 12 letých kluků a pro nedělní kratochvíli rozhazovali popelnice. Prostě banda cikánů.
04. 08. 2009 | 17:36

stejskal napsal(a):

Statisticky je rozdíl mezi každými dvěma skupinami lidí, pane tng. Problém je, když každému jedinci "přišijete" určité identické vlastnosti na základě jeho vnějších znaků (třeba barvy pleti). To pak zaděláváte na obrovský společenský průšvih zpravidla končící etnickým či jiným násilím.

Statistika sama o sobě nic neřeší a vypovídá jen a pouze o tom konrétním statistickém údaji. Vždy jde ale o to, jak jej kdo interpretuje. Sám o sobě je toliko číslem.

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 17:37

slečna Kratek napsal(a):

Pro Carlos V :

Citace z příspěvku pana Čochtana:
"Jestli jsem rasista, to nevím. Přijde na definici. Vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům (a mnoha jiným) v žádném případě rasista nejsem, vůči slušným cikánům taky ne, zatím ale znám z těch slušných jen pana Holomka a dvě prodavačky v Nýřanech. Na ten "zbytek" jsem alergický. To přiznávám."

Pane Carlosi, domnívám, že pan Stejskal správně reagoval.
Pan Čochtan zmiňuje, že vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům aj. v žádném případě rasistou není (všimněme si, že nerozlišuje, zda jsou mezi Číňany, Tahiťany nebo Japonci aj. slušní lidé :-) ..) .... V dalším příspěvku doslova o cikánech píše: "Těch "slušných" je jen malá část z celého etnika, velice malá ! Těžko ji odhadnout... Všimněme si, pan Čochtan jen těžko odhaduje, a dokonce si troufá posuzovat celé etnikum, tedy každého jednotlivébo cikána zvlášť, i když je osobně nezná.

To je ovšem i pro mě v každém případě známka rasismu.
04. 08. 2009 | 17:41

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

ja taky cetl jen knihu dzungli ale prave na jejim zaklade pochybuju ze by mel kipling neco proti cernochum - kdyz si to tak vezmete tak hlavni hrdina je ind,vedlejsi hrdinove sou zvirata,pak zas indi a jen vyjmecne nejaky beloch :))
04. 08. 2009 | 17:43

slečna Krtek napsal(a):

Chyba :-)

Správný nick měl být :
slečna Krtek
04. 08. 2009 | 17:45

Čochtan napsal(a):

To je hloupost pane Stejskale,
Vy jste vůbec nepochopil co je a jak funguje statistika.
Vemte si nějaká skripta a přečtěte si to znovu. Takhle to nemá smysl.
04. 08. 2009 | 17:46

stejskal napsal(a):

Pane Macku,

nerad bych se zde pouštěl do spekulací o věcech, které příliš neznám. Pokud si matně pamatuji z literatury, byl Kipling velký zastánce kolonialismu, v Indech a dalších viděl primitivní zaostalé národy, které mají Britové za úkol polidštit (to je konstatování, takto to kdysi nahlížela celá západní civilizace).

Neodsuzuji jej, jen jsme se snad od té doby posunuli zase o něco dále. A různí lidé si dál z Kiplinga vytahují, co se jim hodí (a nejen z Kiplinga).

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 17:53

Čochtan napsal(a):

Králi:
"Ulicí procházela mladá Romka s kočárkem a za ruku vedla malou holčičku. Obě nastrojené, prostě nedělní procházka."

Něco podobného jsem zažil ve Znojmě u pošty vedle nádraží. Čekal jsem na manželku a taky podobná scénka až na ten kočárek. Zrovna jsem si říkal jak to jde s cikany nahoru, jak jsou pěkně nastrojené, když ta mamina postrčila asi pětiletou dcerku směrem ke mně. Ta přišla a povídá "cén ojró bité".
Studená sprcha. Byl to rok, ve kterém v Německu zavedli Euro. Jestlipak ta malá dnes už umí říkat "fiken cvancik ojró" ?
04. 08. 2009 | 17:53

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
"takto to kdysi nahlížela celá západní civilizace" a takto na to nahlížím i já.

"jen jsme se snad od té doby posunuli zase o něco dále."
Přijde na to, kterým směrem. Obávám se, že se suneme směrem k propasti. V takovém případě je každý "pokrok" krokem do záhuby.
04. 08. 2009 | 18:09

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

spravne pisete ze ta nadrazenost bilich byla v te dobe normalni - ja si jen nemyslim ze by kipling z tohohle nejak vybocoval a ze by byl nejak rasistictejsi nez bezna bila populace v te dobe

v knize dzungli je moje nejoblibenejsi cast ta o mungovi Riki-tiki-tavim ktery zabil dve kobry a zachranil tak bilou rodinku ktera by bez nej proste umrela :))
04. 08. 2009 | 18:13

tng napsal(a):

Cochtan:

To je presne ono. Ono proklinane slovo "diskriminace" znamena cesky rozlisovani. A bez rozlisovani neexistuje rozhodovani. Ano, muzeme se snazit byt velkorysi, ale tezko nekomu zazlivat, ze pouze racionalne rozlisuje, kdyz neni ovladan iracionalni rasistickou nenavisti.
04. 08. 2009 | 18:13

tng napsal(a):

stejskal:

Pokud prisijete stereotyp jedinci, ktereho neznate, tak pouzivate mozek. Stereotypy totiz prisivate neznamym vecem, situacim a lidem nonstop, jinak nejste myslici tvor. Pokud ovsem ten jedinec stereotypu nevyhovuje, ale vy mu ho prisivate dal, jste iracionalni, a rasista. Chapu, ze to neni spravedlive, je mi lito tech, komu se krivdi, jsem pro velkorysost, ale tezko nekomu mohu vycitat pouzivani mozku.
04. 08. 2009 | 18:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane Čochtabe,

běžte s těmi Kidy a kydy k šípku. Prostě nemáte rád cigány. Své předpojatosti dáváte rádoby intelektuální příchuť + tu nýřanskou vyjímku nebocotoje.

takových negativních zkušeností bych s Romy, bych Vám tu mohl navykládat mraky a mezi ně bych sem tam vrznul i tu pozitivní.

To Vaše "objektivizovaná křenová omáčka" Vám jistě chutná, ale jinak bude problém ve Vaší duševní výstavbě, protože je nad sluníčko jasné, že rasové dělení už tu bylo.

Zajímalo by mě co je vyšší a nižší rasa, pokud to tedy vůbec existuje?

Osobně mám dojem, že se nám posmívají delfíni :)
04. 08. 2009 | 18:31

Frank napsal(a):

Čochtane
zrovna minulý týden zde skupinka pěti našich diskriminovaných občanů navštívila u nás prodejnu Tabáku, a zatím co tři hlídali, tak dva přesvědčili paní za pultem, že jim musí prodat kasu. Samozřejmně za slib , že jí nepodříznou.
Jen si tak říkám když sleduji Váš marný boj s p. Stejskalem, škoda, že tam nebyl.
Takto na ně ti bílí rasisté zavolali policii.

On by jim určitě vysvětlil,že takto se nenakupuje, přesvědčil je aby takto nakoupený obnos vrátili a té paní se za svou nevědomost omluvili.

A druhý den by o tom mohl napsat blog, pokud by to přežil.

Ubezpečuji Vás,když poslouchám názory ostatních lidí v našem městě, tak nejste rasista sám.

Existují vyjímky, které budou toto jednání omlouvat vším možným ( Kocáb, Uhl, Džamila, Veselý ,Stejskal),ale věřte,že těch kdo to neschvalují je většina.
04. 08. 2009 | 18:33

tng napsal(a):

Nebo jinak: naprogramujete-li umelou inteligenci, jejimz ukolem bude treba odhadovat nebezpecnost lidi, a date-li ji pristup k datum o rase, bude vysledek pravdepodobne rasisticky. Pritom je to jen chladny stroj, netrpici potrebou nekoho nenavidet.
04. 08. 2009 | 18:34

slečna Krtek napsal(a):

pro tng

Bude odhadovat vždy pouze každého jednotlivého člověka, a to jde.
04. 08. 2009 | 18:40

HexenŠlus napsal(a):

Byla zmínka o statistice, pan Čochtan zmínil cifry 7O% kontra zbytku 3O%, coby poměr nějaké racionální kvaliy Romů. Sám pak upozornil na statistiku jako takovou, která je z obecného pohledu plná nepřesných údajů a nepřesných čísel se zcela jasným výsledkem. To samé je v případě statistiky, jedná-li se o Romy. Hodně se poukazuje na ledacos, ale na fundamentální znaky, důvody a zcela utajované skutečnosti ze života Romů se žádná statistika nevede. Tím mám na mysli statisktiku, kolikrát si Romové vydobili jisté privilegia a jiné vymoženosti svými rodovými zvyklostmi: celá drupa vtrhne na úřad (jedno jaký) a vyhrůžkami si vynutí, co chtějí. Na našem MÚ se to odhrálo za poslední dva roky 8 krát. A nikdo s tím nic nenadělá, natož aby se o tom vedla nějaká statistika. Nebo z jiného koše, kolik Romů v procentech je "opravdu" invalida! Zde jsou procenta odhadovaná asi na těch 7O% invalidních (aspoň co do pobírání invalid. důchodu) a těm zbývajícím se nechce dělat. Nedělali ta totáče, nebudou dělat ani dnes. To jsou, bohužel ty rodové zvyky. Možná, kdyby si někdo dal tu práci a posčítal, co kde, jak a proč z cikánského etnika , pak by se i snad dalo něco dělat. Dnes je ovšem byhovující o tom jen kecat, ale dokumetovat není čím. A Kocán je toho příkladem.
04. 08. 2009 | 18:59

zdesta napsal(a):

Pan L.Stejskal: Tak jak uvažuje kolega Čochtan,uvažuje většina.(proč?)Příčina-následek.I přes veškerou snahu jsou zkušenosti s tímto etnikem dost bídné.(ne jen ČR)-proč? Rumudgro-mají asiati,arabové a další potupnou nadávku pro pracující své rasy? Trufáte si objektivně posoudit míru rasové nesnášenlivosti s té druhé strany?(gadžové) Těch otázek by se našlo víc.Mám dojem,že řešená problematika je složitější než radikální odsouzení p.Čochtana.
04. 08. 2009 | 19:00

slečna Krtek napsal(a):

Pro: Frank

Pane, zajímalo by mě, když vzpomínáte skupinku pěti zlodějů, jak hodnotíte celkový stav naší společnosti. Domníváte se, že jsme převážně čestní, nelžeme a nekrademe?
Před pár hodinami jsem zahlédla bilboard. Byl na něm vyobrazen pan Topolánek ještě s jedním pánem; mají na sobě pěkný oblek, v ruce každý z nich nonšalantně drží cigárko a lehce se usmívají. Sdělovali nám : Vy umíte pracovat, my vydělávat !
Nu, bez komentáře :-)
04. 08. 2009 | 19:08

slečna Krtek napsal(a):

Pro: HexenŠlus

To zní jak z divokého západu. Prosím Vás, chcete říct, že úředníci na vašem MÚ nedodržují zákony ??
04. 08. 2009 | 19:16

zdesta napsal(a):

Petr Havelka:Před deseti minutami byla zpráva v T.V.Rumunským romům zaplatí město Praha 90 000 na cestu zpět a peníze budou vyžadovat od vlády.Připadá vám to normální,nebo se domníváte,že se přihodí něco podobného i vám?
04. 08. 2009 | 19:19

tng napsal(a):

slečna Krtek:

Bude se ridit statistickymi souvislostmi v dostupnych informacich. Pokud v tech datech najde zavislost mezi etnicitou a kriminalitou, pouzije ji.
04. 08. 2009 | 19:21

Targus napsal(a):

To stejskal:

Bez generalizace není pokroku, vážený.
Vrazíte-li úd (libovolný samozřejmě) do včelího úlu a třikrát zaboucháte, budete zajisté pobodán. Inteligentní člověk jeko vy, neznající vzteklé včelí parchanty si to zapamatuje a podruhé do úlu vloží nanejvýš hóóódně dlouhý klacek (myslím samozřejmě dřevěný).
Obdobnou zkušenost si nadlouho zapamatuje i většina ostatních savců, pokud ji ve zdraví přežije.
Má být Čochtan za rasistu, že generalizuje své zkušenosti s příslušníky jednoho etnika? Nebo má být nepoučitelný pitomec s IQ houpacího koně?
Vydáte se vy sám dobrovolně do Chánova v noci s igelitkou narvanou pětistovkami? Samozřejmě že ne a nepůjdete s ní ani přes Václavák, protože Vaše mysl generalizuje zkušenost se zvýšenou kriminalitou v čase a místě naprosto stejně jako zkušenost s popíchaným údem od zdivočelých dělnic včelího národa.
Převedu-li Vaše tvrzení ad absurdum, učíme se býti rasisty již od raného dětství a školský systém nás v tom jen utvrzuje a podporuje.
Ano, i cikáni jsou lidé, ale jak napsal zcela správně autor této úvahy, 70% z nich se vědomě a s úspěchem vyhýbá alespoň předstírání poctivé obživy - měřeno měřítkem majoritní společnosti samozřejmě. Sám se spíše kloním k odhadu pana Čochtana.
Řekněte mi jediný důvod, proč neprovést stejnou generalizaci jako u kterékoli jiné životní zkušenosti, když ta jiná - odlišná = pozitivní zkušenost prostě schází?
04. 08. 2009 | 19:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane Zdesta,

samozřejmě, že to není normální. Jaký mám učinit závěr?
04. 08. 2009 | 19:36

Frank napsal(a):

slečna Krtek
Já jsem pouze reagoval na Čochtanův příspěvek, ne na stav této společnosti.

Nechci se vyjadřovat k politické neandrtálnosti v této takzvané demokracii pro vládnoucí skupinu lidí( je jedno z jaké strany).

Zpátky k Cikánům, zkuste si vyhledat vyhlášky obcí a měst z první republiky, za blahé paměti našeho tatíčka osvoboditele,a uvidíte,že nynější český rasismus je v podání prvorepublikového nahlížení na naše milé spoluobyvatele pouze velice slabým odvarem.

A zkuste dnes hlásat, že tatíček nebyl demokrat.Veřejně na Vás plivnou.

Máte zajisté pravdu, ta holota na bilboardech nás přesvědčuje, jak to s námi myslí dobře,musí blíží se boj o lukrativní dovolené,boj o dobře placená koryta, boj o bezmeznou moc,s kterou se nám, voličům opět po volbách budou vysmívat,ale z chyb které už někdo řešil daleko před námi, i v Cikánské otázce se nepoučí.
04. 08. 2009 | 19:39

slečna Krtek napsal(a):

Pro: tng

Děkuji. Výsledky by mě opravdu zajímaly, ale komplexní ... Např. také poměr nebezpečnosti vzhledem ke stavu morálky celé naší Dokonalé společnosti :-)
04. 08. 2009 | 19:59

Čochtan napsal(a):

Krtková,
Statistika neříká nic o tom, jaké vlastnosti konkrétní jedinec má, ale jaká je PRAVDĚPODOBNOST !! že bude mít ty a ty vlastnosti.
04. 08. 2009 | 20:02

Ben napsal(a):

Myslím, že chování některých cizinců v posledních dnech při příjezdu, při pobytu a dokonce i teď při odjezdu je z mého hlediska v něčem neomluvitelné, a z textu pana Holomka to i tak trochu také vyznívá...

Ovšem zcela neomluvitelné bylo chování a vyjadřování úřadů od těch nejnižších až po ten náš politický výkvět...prostě jako vždy, nic neřešit, vyčkávat,...

Ale zase na druhou stranu...nikdo, alespoň v mém okolí, se nedivil, jakoby všichni věděli jak to dopadne.
A stalo se.
04. 08. 2009 | 20:09

KVS napsal(a):

Ale pane inženýre Holomku, tak těm ubohým gádžům ty cikánské prince nechejte, chudákům jedněm... dopřejte jim je... vždyť kdo se má na ty vvztyčené penisy v toskánských a jiných vilách furt koukat... tady je alespoň něco toho pravého folkloru...KVS
04. 08. 2009 | 20:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
O vesmíru jste diskutovala na vysoké úrovni. Proč se nepřihlásíte ke svému novému nicku odtam? Tady by Vám sedl jako dětská prdelka na nočník.
04. 08. 2009 | 20:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

KVS:
O následníkovi trůnu hovořila dnes ráno jedna redaktorka ve studiu 6 ČT s jedním romským ëxpertem. Až do Vaší připomínky jsem se domníval, že šlo o romského prince, dokonce olašského, nikoliv gádžovského.
P.S.: Vy nerada vztyčené penisy?
04. 08. 2009 | 20:31

Pepa Řepa napsal(a):

To KVS
to je otázka přímo na tělo, řekl bych.
04. 08. 2009 | 20:43

Spokojený napsal(a):

Pane Holomku, kašlete na kecy kecalů. Váš příspěvek je hezký a důležitý.
04. 08. 2009 | 20:44

Imhotep napsal(a):

pro KVS:

Slabé, velmi slabé.
04. 08. 2009 | 20:45

Pepe napsal(a):

Pane Holomku, mate moji uctu a podporu. jen vic takovych Romu! Ono by se pak videlo, ze to s ceskym "rasismem" zase neni tak hrozne.
04. 08. 2009 | 20:46

Čochtan napsal(a):

Paní Kláro,
vždyť mi na nějaké cikánské "prince" nejsme zvědaví. Nám jde jen o jedno. Mít jich tu co nejmíň. A co nejmíň jejich "pravého folklóru". (Výkaly, mrtvé slepice i jedna živá svázaná. Husinec uklízel po Rumunech)

A kdopak vás nutí "na ty vvztyčené penisy v toskánských a jiných vilách furt koukat" ? Zažalujte ho!
04. 08. 2009 | 20:49

Boleslav D. napsal(a):

Pane Stejskale,

vim, ze tohle je vase oblibene tema.
ja ROZHODNE nejsem rasista, rozhodne nesdilim nazory p. Cochtana o menecennosti nekterych etnik a o blahodarnosti etnicky cistych uzemi.
Rasistou urcite neni ani vas kolega pan Cermak z LN, ktery nedavno napsal docela pozoruhodna slova:
***********************
....Vidím to na generaci svých dětí. Jsou rasisté? Ale vůbec ne. Chodí do školy se spoustou Číňanů, Vietnamců nebo dětí z postsovětských zemí. Vycházejí s nimi perfektně, protože cítí, že je ty „menšinové“ mohou obohatit. Ale stejně starým Romům se vyhýbají obloukem. Ne proto, že by byli jiní nebo že by k tomu nedejbože byly vychované. Prostě proto, že mají zkušenost s tím, že je to ochrání před problémy.

Podobně se chováme i my dospělí. Nikdo z nás není v pravém smyslu rasista. Projevy rasismu jsou nám odporné, což si klidně napíšeme na transparent. Ale asi jen málokdo se přestěhuje do cikánské čtvrti nebo zaměstná Roma, když bude mít na výběr mezi ním a stejně schopným zástupcem většiny. Jestli je něco pokrytectví, pak to, že si toto nedokážeme přiznat.
**************************
O par radek nize to nazval "racionalnim rasismem".

Nemohu si pomoci, ale zda se mi, ze je to vystizne...
04. 08. 2009 | 21:08

Targus napsal(a):

To KVS:

Jako dítě a jinoch jsem se účastnil mnoha přehlídek a festivalů folklórních souborů. Nikde jsem ale neviděl, že by členové cikánských muzik během svých folklórních ukázek s**li do trávy na blízkých lukách či kdekoli jinde mimo řádně oznčené klozety. Ti byli tak kulturní, že ani neblili, kde je napadlo, na rozdíl od některých "gadžů". Takže nevím, kde berete jistotu, že ho*no v trávě patří ke kulturnímu projevu cikánského etnika.

Pokud máte estetický problém se vztyčeným penisem, doporučuji jej umístit do úlu a třikrát zabouchat. Pak bude mít dostatečnou velikost, aniž by se nepatřičně tyčil.
04. 08. 2009 | 21:14

Imhotep napsal(a):

pro Tarqus:

Mno, mám jistý dojem, že to paní KVS nemůže jaksi technicky sama zvládnout, případně že Vám pan Veselý nebude zrovna za tuto radu vděčen.
04. 08. 2009 | 21:20

skeptický napsal(a):

Tyhle věčné debaty o rasismu jsem už v pokušení označit za slinty.

Každá rasa,chcete-li tomu říkat tak,má nejraději sama sebe,ať už je jeden bílý,černý,nebo hnědý.

Rasismus je definován jako pocit nadřazenosti k rase druhé.

Termín rasismus (mimo jiné) je v poslední době označován za smrtelný hřích,propagace(ať už to znamená cokoliv ) je dokonce trestná.A je nám to sem šířeno a kázáno od lidí,kteří ještě před nedávnem mohli učit rasismus na vysoké škole.

Není ničím právem říkat druhému,co,a koho má mít rád.
V tom si člověk udělá jasno sám na základě osobních zkušeností.

Objektivní odůvodněnou kritiku tak lze umlčet pokřikováním podobných hesel.A to je pravý účel šíření a propagace těchto novodobých náboženských termínů.Pochopitelně řešení problému pak v nedohlednu.

Osobně nemám žádné předsudky,nenávidím každého.

Ale kupříkladu nevidím důvod,proč by někdo chtěl dostávat džungli z černocha.

Logicky černoch v džungli být může.Opak možný není,tudíž dostat z něj něco,co tam není ,ve shodě s páně Kiplingem, není možné.Tudíž mluvil pravdu.
Nevidím v tom nic rasistického.

Pokud ale někdo bude tvrdit,že my moc dobře víme,jak to myslel,pak má sám o tom černochovi nějaký nepěkný názor,který by mít neměl.

Podle nepříliš dávno hlásaných teorií jsme tady od Schwarzwaldu po Ural podlidi,s kterými měli stejné plány,tak proč si ještě vzájemně ztrpčovat život.

Je to jak v pomocné škole nebo blázinci,hádat se,kdo je větší blbec ,nebo blázen.
04. 08. 2009 | 21:23

mako napsal(a):

Ráda bych se s Vámi podělila o dvě drobné radosti :
První : rómský tatínek koupil od naší firmy pro svou dceru studující na SPŠstavební rýsovací prkno.
Druhá : spolu s mou dcerou dělal přijímací zkoušku na VŠ róm a byla ho doprovodit (podpořit) široká rodina.
Až podobné události na mne přestanou zanechávat dojem, budeme my všichni gádžové i rómové za vodou.
04. 08. 2009 | 21:23

slečna Krtek - naivka napsal(a):

Pro: Zbyněk Matyáš aj.

:-)děkuji. tak ano, pod mým původním nickem naivka.
kdo chce, něco málo povídání o cikánech; prosím o případnou korekci.
první skupiny cikánů ve střední evropě se objevily počátkem 15. století, vzápětí dorazily do španělska, a počátkem 16. století na britské ostrovy a do skandinávie. často se jim říkalo tataři, pohani nebo egypťani (odtud anglické "gypsies") .. i když na jazykovědném podkladě bylo určeno, že oblastí jejich původu je indie, je nejasné, zda všechny skupiny, jež shrnujeme pod termín "cikáni" mají stejný etnický kořen.

zpočátku byli cikáni (vydávali se většinou za poutníky) přijímáni vysloveně s blahovůlí; dostávali ochranné dopisy od císařů, králů a knížat, ve městech je hostili. ale tento kladný vztah se brzy začal měnit. spolu s diskriminací cizích žebráků narůstala ve druhé polovině 15. století nedůvěra i vůči cikánům. pohybující se kolony budily strach i proto, že byly omylem nebo právem spojovány s žoldnéři. hoštěni a obdarováváni teď byli hlavně proto, aby rychle táhli zase dál. od 90. let 15. století přibývalo zemí, kde nebyli trpěni vůbec. vykázali je z milána, z některých německých měst, španělsko je vyzvalo, aby se buď usadili, nebo do 60 dnů zemi opustili, vykázala je francie, portugalsko, anglie, dánsko, švédsko...

proti tomu, aby se cikáni integrovali do usedlé společnosti, se spojilo mnoho faktorů, jež vedly k tomu, že vytvořili vlastní etnikum. jako u "falešných" žebráků hrálo také při společenském konstituování cikánů podstatnou roli to, co se jim přisuzovalo zvenčí a co sami vnitřně přijali. jako "poutníci" se mohli snadno zapojit do pozdně středověkého řádu. původně se snad u "cikánů" jednalo o větší kočovné skupiny, které přicházely do evropy z východu, jejichž etnická soudržnost však zůstávala nejasná; usedlíci však cikány vnímali jako jednu skupinu, byť seberozmanitější. příchozí sami přijali, co se jim přisuzovalo, rozvíjeli podle toho svůj způsob života, a teprve tak vznikla totožnost "cikánů".
04. 08. 2009 | 21:27

slečna Krtek - naivka napsal(a):

pokr.

obraz cikánů je až dodnes silně poznamenán tím, jak cizince viděli usedlíci. bohužel, obraz o cikánech vznikal ze směsice zpráv z doslechu, z převzatých stereotypů a povrchních pozorování. jen vzácně odpovídal realitě cikánského života.
jako první líčí objevení cikánů v německu mnich h. korner roku 1417. podle jeho popisu byli "velmi ošklivého vzhledu, černí jako tataři". putovali v kolonách kolem, nocovali za městem na polích, protože - míní mnich korner - se velmi oddávali zlodějství a báli se, že by je ve městech napadli ... vlastnosti cikánů, o nichž píší nejstarší autoři, opakují stále znovu autoři pozdější, až se vyvinuly v neměnný topos : cikáni jsou oškliví, oddávají se nicnedělání, žijí z krádeží, táboří na polích, jsou vyzvědači, předpovídají budoucnost a živí se jejím vykládáním, nemají žádné náboženství, nemají vlast.
když jednotliví autoři líčili tělesné vzezření cikánů, nešlo jim jen o jejich vzhled. jednali ještě úplně v duchu středověké tradice, podle níž tělo a duše si vzájemně odpovídaly, znaky těla zrcadlily vnitřní i vnější svět. líčení tmavého, odpudivého zevnějšku cikánů mělo popsat jejich duši, v cikánech se spatřovalo ztělesnění zla. cikáni se také stali zrcadlem společnosti, vystupují jako výlupek špatného světa... stav světa nesymbolizovala jen ošklivost cikánů, rovněž obraz chudých se v krizi pozdního středověku změnil a byl popisován, jako v případě cikánů, stále ohavněji, ba přímo odpudivě...
strach z cizinců je především strachem o vlastní totožnost, kterou zpochybňují ti, kdo jsou jiní, třeba cikáni v porovnání s usedlíky, jejich životní styl je poután úzkými normami a povinnostmi, zdánlivě volní jako ptáci.

zpočátku tedy byli cikáni bez problémů trpěni. na svou žádost dostávali v jednotlivých územních státech průvodní dopisy, které jim na pevně stanovenou dobu povolovaly pobyt v zemi. za to odváděli poplatek za ochranu. vzhledem k této finanční výhodnosti nebyla nejdříve vrchnost vůči cikánům naladěna nijak nevraživě. ochranné a průvodní dopisy začleňovaly cikány do pozdně středověkého systému feudálního panství, ještě personálně strukturovaného. navázáním osobního právního poměru a vztahu závislostí mezi evropskými monarchy a cikánskými "hrabaty" a "vévody" získávaly tyto osobnosti své místo ve feudálním uspořádání vlády a zároveň přebíraly právní závazek kontrolovat své skupiny. ale čím více se prosazoval teritoriální stát, tím méně vhodný byl tento způsob mocenské vazby.
také části usedlého obyvatelstva čerpaly přímé finanční výhody z pobytu cikánů. je zdokumentováno, že ani krádeže nepodnikali cikáni jen na vlastní vrub, nýbrž často na objednávku usedlých obyvatel, kteří se na nich podíleli jako překupníci nebo kupci.
mnoho cikánek se živilo předpovídáním budoucnosti. údajně magické schopnosti se na jedné straně udávaly jako důvod jejich pronásledování, na straně druhé byly zase důvodem k tomu, že nemálo lidí cikány přímo vyhledávalo.
nicméně, drobné krádeže, třeba slepice, kočky, kousku chleba, cikán při výslechu beze všeho přiznával. a pověsti je spojily s majetkovými delikty tak pevně, že na nich podezření ulpívalo vždycky, i když se jim v konkrétním případě třeba vina přičíst nedala.
cikáni se životním stylem natolik lišili od usedlého obyvatelstva, že vedle nich, kteří "nemají pána", jsou bezbožní, zpustlí a zlodějští, musel obraz poctivých a bohabojných poddaných působit dojmem krystalické čistoty..
cikáni mnohdy také sloužili jako obětní beránci. obviněním cizinců se dal obnovit pokoj ve vsi, který by jinak povážlivě ohrozili domácí zloději....
04. 08. 2009 | 21:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mako:
Ano, i když to ještě potrvá dost dlouho. Jenomže z romské strany jsem zaznamenal námitku, že prý jim vzdělání stejně nepomůže a budou budou dále diskriminovaní.
04. 08. 2009 | 21:32

slečna Krtek - naivka napsal(a):

pokr. 2

ve střední evropě dosáhlo pronásledování cikánů vrcholu, když skončily hony na čarodějnice. vyhubení vlků, cikánů a vůbec "chamradi bez pána" sloužilo v té době hojným eschatologickým spekulacím o "očistě v přeneseném náboženském slova smyslu"... ve fázi sociálního ukázňování a vštěpování norem bylo potírání cikánů i vlků chápáno jako krocení a přemáhání části přírody... v zásadě, pokud bylo cílem zeměpánů raného novověku zřídit bohulibý stát, potom cikáni narušovali toto zamýšlené náboženské a státní zřízení. v lidech potulných a vykořeněných byla spatřována příčina krize, nikoli její výsledky. negativní stereotypy, které se znovu a znovu obracejí na adresu cikánů a samy začínají vytvářet představy o těchto lidech, jsou výrazem "nálepkování".. pro svedení strachu do jednoho koryta byli cikáni vhodní proto, že neurčité nejistotě bylo možno dát konkrétní jméno, tj. určité aspekty ohrožení v nich nalézaly symbolické vyjádření. připisování jistých všeobecných vlastností (nálepkování) si časem vyvinulo stále větší vlastní dynamiku. vznikl postoj založený na určitém očekávání a přehnaná citlivost vůči cikánům.... a tak došlo v první polovině 18. století k naprosto nepřiměřeným aktům ve vztahu k cikánům.
jelikož ustanovená opatření zjevně sloužila zájmům poddaných , legitimizovala také postavení vlády. čím méně přicházeli poddaní do skutečného styku s cikány, čím menší skutečný strach pociťovali, tím tvrdší musela být opatření, aby udržela strach při životě. pronásledování se stalo samoúčelným, nepředpokládaly se již žádné konkrétní trestné činy, pouhá skutečnost, že někdo byl cikán, stačila ke krutému potrestání. pronásledování samo teď vytvářelo strach, demonstrovalo v nejisté době moc zeměpána. jen jakoby v popředí zůstávalo jeho smyslem likvidování cikánů; PŘEDEVŠÍM však dávalo cíl již existujícím existenciálním obavám a odvádělo podprahovou agresivitu od zeměpána ..... nu, upřímně, nežijeme stále ještě ve středověku ?

čerpala jsem převážně z přísně faktografické knihy německého autora m. rheinheimera : chudáci,m žebráci a vaganti, lidé na okraji společnosti 1450 - 1850.

dobrou noc.
04. 08. 2009 | 21:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek - naivka:
Díky za referát. :)
Pro Vaši informaci: tady už proběhlo mnoho blogů na téma Cikáni-Romové a okolo, teoretických diskurů i praktických zkušeností. Je fakt, že prince jsme tu ještě neměli.
04. 08. 2009 | 21:38

mamirabo napsal(a):

???
04. 08. 2009 | 21:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Asi Vám to dalo moc práce - dostat se k bílé rase a svou příslušností k ní se podílet na jejích úspěších a opájet se hrdostí.
04. 08. 2009 | 21:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mamirabo:
Slečna Krtek je tady nová, tak ji zasvěcuji. :)
04. 08. 2009 | 21:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čochtane,

smazal jsem Váš text, v němž jste nazýval ministerstvo vnitra "Pecinovým gestapem". Považuji to za porušení zdejších pravidel pro korektní a slušně vedenou debatu. Pokud budete v této dikci pokračovat, zablokuji Vaší IP adresu a budu mazat VŠECHNY texty, které sem napíšete.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 08. 2009 | 21:57

Čochtan napsal(a):

Zbyněku Matyáši,
není princ jako princ, někteří jsou samozvaní, a těm cikánským se myslím říká "vajda". To je něco jako hlava rodiny nebo klanu. S aristokracií to nemá nic společného. To, že naši škrabálkové se chytli ausgerechnet slova princ, svědčí o jejich neschopnosti.
04. 08. 2009 | 21:59

slečna Krtek - naivka napsal(a):

Pro: Zbyněk Matyáš

není zač :-)

na diskuzích o cikánech jsem dříve psávala mnoho vlastních úvah a postřehů. většinou se již podobných diskuzí nezúčastňuji, nemyslím si, že dokážu takhle po internetu na podobných fórech ovlivnit něčí způsob myšlení. vrátila jsem se z nemocnice a jsem teď pár dnů doma. proto sem nyní více píšu. omlouvám se :-).
nemám ráda, když se všichni lidé hážou do jednoho pytle. každý člověk by se měl posuzovat samostatně, jednotlivě. a máme zákony, úředníky, policii. my všichni si můžeme za nepořádky v naší zemi, a je smutné, jak většina z nás skočí po té nejsnazší oběti, tedy v tomto případě po cikánech.
04. 08. 2009 | 22:00

Čochtan napsal(a):

Stejskale,
A můžu ty, pro které vy sbíráte naše příspěvky nazývat "politickou policií" ?
04. 08. 2009 | 22:02

Targus napsal(a):

To Imhotep:

Kdo mluví o panu Veselém? Vy také nosíte dříví do lesa? A ještě k tomu dříví použité?
Ostatně možná, že nás paní KVS poučí o nějaké nové folklórní tradici cikánského etnika, ve které hrají roli netrčící zbytnělé údy. Jak je vidět na rumunsko-olašských lejnech v Husinci, paní KVS je zřejmě velkou znalkyní takovýchto roztodivných tradic a obyčejů.
04. 08. 2009 | 22:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane BoleslaveD,

myslím, že vše podstatné zde napsala slečna Krtek. V citovaném textu je jasně popsán vznik myšlenkových stereotypů a přesudků, které provázejí soužití bílé většiny a Romů. Lépe bych to už popsat neuměl (byť se zde tomuto tématu věnuji poměrně intenzívně dva roky).

Jde o to, aby co nejvice lidí pochopilo, jakými mechanismy se uvažování většiny v tomto případě řídí. A pak je naděje, že se změní tzv. paradigma a společnost se začne chovat racionálně (racionálněji).

Jinak hrozí, že se do otevřeného střetu dostanou radikalizovaní Čochtané a radikalizovaní Romové (Čochtané budou vyhánět všechny Romy a radikalizovaní asociální Romové po vzoru třeba Černých panterů všechny bílé. Čili terorizovat budou někteří, ale odnášet to budou všichni). Protože jsme byli líní rozlišovat.

Buď se budeme snažit o pochopení mezi těmi, kdo o pochopení usilují. Pomoci těm (bílým i hnědým), kterým se pomoc dá. A vymáhat právo stejně v případě těch, kteří jej porušují.

Nebo si to budeme zjednodušovat stereotypy (racionálním rasismem, chcete-li) a zle na to všichni doplatíme. To nejsou výhrůžky, tak to zatím vždy a všude probíhalo a probíhá.

Libor Stejskal
04. 08. 2009 | 22:17

Targus napsal(a):

To slečna Krtek-naivka:

Šéfová, nepřehánějte to, vykládat tady o cikánech jako o nejsnazších obětech celospolečenské nas*anosti, to je teda hodně silné kafe.
Souhlasil bych jedině s tvrzením, že tzv. cikánská otázka je užívána coby rouška k zastírání celorepublikového bordelu ve všech sférách bez rozdílu. Se všemi výhradami a analýzami, jak vznikla a proč je neustále přiživována a rozdmýchávána. Z cikánů ale oběti nedělejte, oni si to nezaslouží, ani v dobrém, ani ve zlém.
04. 08. 2009 | 22:26

abc napsal(a):

"zablokuji Vaší IP adresu"
VašÍ? No fuj, pane Stejskale, látka základní školy.
04. 08. 2009 | 22:29

Čochtan napsal(a):

Pane Skeptický,
to je zajímavá definice: "Rasismus je definován jako pocit nadřazenosti k rase druhé."
Pocit, může být pocit něco špatného ? Nebo dokonce trestného ? Pocit je něco, co se nás zmocňuje, co nás přepadá. Něco co přichází z venčí, něco co vzniká z objektivních okolností. A to by mělo být trestné ? To mi moc připomíná jisté doby.

A k druhé rase ? Ke které ? Když se tak podívám, čeho všeho dosáhla naše civilizace, tak je to až na pár maličkostí dílo Evropanů a bílých Američanů. "Bílé" rasy. A na to nemám být hrdý ? Není tahle rasa hodně cenná pro lidstvo ? Třeba cennější než nějaká jiná, třeba australští domorodci ? Co ti udělali pro lidstvo ?

Kacířské myšlenky, já vím. Už si je někdo ukládá. Začínají se vracet staré časy, jen v jiné podobě.
04. 08. 2009 | 22:30

jarpor napsal(a):

Boleslav D

Nezdá se to být výstižné.
Ono to výstižné je.

Hezký večer
04. 08. 2009 | 22:39

skeptický napsal(a):

Čochtan

Totiž bílá rasa,konkrétně křesťanská je jediná,která může být obviněna z rasismu.Všichni ostatní přece být rasisté nemohou,to je dáno barvou pleti,a vyznáním.

To,čeho jsme svědky v poslední době je celosvětové tažení právě proti nim.A pravidla a zákony se nastaví tak,aby se nemohli ani ozvat.Paralýza strachu.

Středověké hony na čarodějnice.
Místo kacířů teď budou rasisti,na skřipci se přiznají,že jsou teroristi a obviní sto dalších.Furt stejná písnička.

Kam se hrabe boj s třídním nepřítelem.
Jsem docela rád,že to mám za pár.
04. 08. 2009 | 22:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek - naivka:
Určitě jste neležela ve vsetínské nemocnici v době, kdy sousední pavlačák vybydlovali nepřizpůsobení občané, z nichž, světe div se, většina byla Romů.
Nepřeji si - a většina spoluobčanů jistě také - nic jiného, aby se jim měřilo stejným metrem a právo platilo pro každého stejně. A pak jsem četl i od jedné renomované advokátky, že rovné právo je fakticky bezpráví vůči etnikům s jinou kulturou a tedy i pro Romy. A tak v Chánově, Janově, donedávna ve Vsetíně mohli Romové beztrestně dělat bordel.
Teoretické úvahy o přístupu k jednotlivému člověku jsou jedna věc a praxe hromadného romského asociálního chování jiná. A veřejnost není natolik zaostalá a má své zkušenosti, než by se dala opít rohlíkem ideologických frází.
04. 08. 2009 | 22:47

slečna Krtek napsal(a):

Pro: Targus

Pane, v podstatě jste problém popsal i Vy sám.
Opakuji, máme zákony, úředníky, policii. Kdyby vše fungovalo tak, jak má, problémy s cikány by rozhodně nemohly být; alespoň ne takového rázu, jakým se jeví být nyní. Nikdy jsem neobhajovala nepoctivost nikoho. Ale naše stížnosti na soužití s cikány vyplývají především ze špatného fungování těch složek společnosti, které by měly zajistit pořádek. A bohužel, cikáni patří k lidem, kteří jsou nejvíce diskriminováni i na trhu práce.

A prosím, neříkejte mi "šéfová". Jsem normální, obyčejná ženská :-) ... Nikdy jsem se necítila být někomu nadřazená.

Teď již opravdu dobrou noc.
04. 08. 2009 | 22:49

rom napsal(a):

Dobry vecer ale ja nevim proc vy byli porad nadavate na romy a jak my vysvetlite ze vase byle holky chteji romy skuste se zamyslet vy blby byle tvare vy jste si neuvedomyli ze tet tu vladneme my my romy cernosi araby vy za par desitek let vyhynete po vas ani vase byle zeny nechteji
04. 08. 2009 | 22:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Sterjskale,
Slečna Krtek - naivka nevypsala vše podstatné, nýbrž provedla teoretický a historický diskurz s téměř nulovou vazbou na dnešní realitu.
04. 08. 2009 | 22:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
" A bohužel, cikáni patří k lidem, kteří jsou nejvíce diskriminováni i na trhu práce."
Předpokládám, že toto tvrzení můžete doložit. I s kvalifikační strukturou "diskriminovaných".
04. 08. 2009 | 22:55

Pepa Řepa napsal(a):

Já bych zabanoval i Allena Ginsberga za báseň.

Jdi do prdele

Lízt do prdele je Součást Míru
Amerika musí lízt do prdele Matce Zemi
Bílí musí lízt do prdele Černým, pro Mír & radost
Jediná Cesta k Míru, lízt do prdele
04. 08. 2009 | 23:05

Čochtan napsal(a):

"cikáni ..nejvíce diskriminováni i na trhu práce" ?
Ale to je nesmysl ! Stejskal zná jednoho cikánského kardiologa a ten přece není diskriminován ! Na trhu práce je důležitá kvalifikace, a kdo ji má, ten, jak Stejskal potvrdí, není diskriminován. S příslušnou kvalifikací může i cikán dělat kardiologa. Ovšem s prochrápanou devítiletkou se dá jen příkop kopat. Ale na to máme mezitím už minibagry. Rychlejší, lepší lacinější a výkonější.
04. 08. 2009 | 23:07

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
už vím, drahý nadkolego, kde se setkáme
http://www.prdelclub.cz/
04. 08. 2009 | 23:09

skeptický napsal(a):

P.P.
Ctěný nadkolego,vypadá to na hluk a tmu a moc lidí.Doufám,že za to,že nemusím tmu,hluk,a lidi nebudu označen někým,kdo ví,jak jsem to myslel.
04. 08. 2009 | 23:14

Čochtan napsal(a):

Dovolím si připomenout jednu větu odborníka nadevšechny povolaného:

"..Dopustil jsem se neodpustitelné chyby, když jsem zareagoval při svém vstupu na skandování: „Máme svá práva!“ – poznámkou : ale i své povinnosti, vědom si možných reakcí přítomného okolí. Bezprostřední reakce v přízemí pod pódiem se nedají komentovat.

Nejsem znechucen – i takový může být konec zoufalce, který chce konat za každou cenu dobro..."

Vzpomínáte ? Pan Holomek se trefil do podstaty problému. Jedno slovo: "Povinnosti" !
Dokud tohle slovo bude mezi cikány neslušným slovem, nebude tomuto etniku pomoci.
04. 08. 2009 | 23:15

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
škoda, z Žitný to je už jen kousek k Míru.
K náměstí Míru.
Stejně je to dar, narodit se jako jasnovidec.
04. 08. 2009 | 23:19

skeptický napsal(a):

P.S.
Toho Alana tu zvolili za krále Majálesu.Ač obojživelník ,blouznil tady o píchavých medvědičkách.Pražská obec dívčí byla u vytržení.
Jeho poesie ale zemitých kvalit našeho krajana nedosahuje.Marná sláva,ta naše historie musí být někde znát.
04. 08. 2009 | 23:19

slečna Krtek - naivka napsal(a):

Pro : Zbyněk Matyáš

Pane Matyáši, pokusím se Vám ještě odpovědět. Možná obšírněji :-).

Jsou mezi námi lidé, kteří se propadli do takové chudoby a sociálního vyloučení, že jsou na první pohled rozeznatelní od ostatních občanů. Mají nálepku nepřizpůsobivých a nepracovitých lidí, nebo dokonce kulturně odlišné, specifické skupiny. Tato skupinová nálepka jim je přisouzena bez ohledu na jejich osobní vlastnosti, schopnosti a dovednosti. Nejviditelnější jsou, pokud žijí pohromadě v odloučených lokalitách a (nebo) jsou nositeli nějakého snadno rozpoznatelného vnějšího znaku (to se týká například barvy pleti u Romů). Sociálně vyloučení lidé však žijí také v jednotlivých chudinských domech či ubytovnách, ale i osamoceně, někdy v bezdomoví uzavření před společností.

Základní charakteristikou propadu na sociální dno je nahromadění důvodů, které vedou k životní krizi (ztráta zaměstnání, platební neschopnost, problémy s bydlením, problémy dětí ve škole, nemoc atd.). Sociálně vyloučení lidé obvykle nestojí před jedním problémem, ale před komplexem problémů, přičemž mnohý z těchto problémů by i jednotlivě ohrožoval normální fungování člověka ve společnosti. S postupným propadem na dno přestává být zřejmé, co je původním důvodem propadu a co jeho následkem. Lidé upadají do začarovaného kruhu problémů, přičemž jim není jasné, který z nich je třeba řešit jako první.

Pokud jde o Romy, nebo cikány :-), naše společnost již po několik generací dělá vše proto, aby jim jasně ukázala, že je tady nechceme. Je ostudou nás všech, že nejsme schopni sami v sobě nalézt tolik tolerance k odlišnosti, odvahy k sebereflexi a snahy o pochopení jednoduché pravdy, že lidé se posuzují pouze podle konkrétních charakterových vlastností a ne podle barvy pleti. Zkrátka, již malé děti jsou nuceny žít ve většinové společnosti nás bílých s puncem na čele : Já jsem cikán !

Ani po 20 letech života v demokracii jsme bohužel stále ještě nepochopili to nejzásadnější: neexistují my a oni, všichni jsme občany ČR, kteří mají stejná práva a stejné povinnosti. A to, že tento řád nefunguje, není chyba obyčejných lidí, ale nekvalitní správy státu. Místo nenávistného syčení nad tím, jak Romové zneužívají sociální dávky, bychom se spíš měli ptát, jak je možné, že je někdo vůbec může zneužívat? Nechci tím tvrdit, že výtky vůči některým Romům jsou neoprávněné, jen se dívám na věc z odlišného úhlu, bez nesmyslné generalizace.

Vše začíná už ve škole. Vzdělání tvoří pevný základ pro úspěšné zakotvení ve společnosti. Rozšiřuje obzory, usnadňuje komunikaci, zvyšuje možnost pracovního uplatnění. Jakou má tedy Rom v ČR šanci na kvalitní vzdělání? Za vše mluví čísla ministerstva školství: bývalé zvláštní školy nebo třídy se speciálními osnovami navštěvuje 26,7% romských dětí, u ostatních toto procent činí pouze 2,17%. Odpověď na otázku, proč to tak je, je velmi složitá, ale už sama existence takto výrazného rozdílu odhaluje děsivou nedostupnost základního vzdělání.Přes hrozivá čísla lze navíc přepokládat, že je dnešní stav o poznání lepší než byl před rokem 1989. A právě zde hledejme příčiny toho, proč někteří Romové neposílají děti do škol. Ze zkušenosti svých rodičů, ze zkušenosti své i svých vrstevníků cítí, že to prostě „nemá cenu“. Řešení to je sice osudově nesprávné, ale bohužel v mnoha případech pouze celkem věrně reflektuje realitu.

Pane Matyáši, dobrou noc.
04. 08. 2009 | 23:21

skeptický napsal(a):

Jo,ale bůh je v Ječný.

Jak jsem viděl ten dokument v televizi,alespoň že papíry tam nenechali.
04. 08. 2009 | 23:23

slečna Krtek - naivka napsal(a):

Ještě pro: Zbyněk Matyáš

Omlouvám se, ještě dopíšu k tomu trhu práce :

"Přívětivé“ prostředí existuje i na trhu práce. Vše navazuje na nedostatečné vzdělání romských žadatelů, ti pak často končí buď na dávkách nebo si hledají nelegální práci např. ve stavebnictví. Zde pak berou neadekvátní mzdy, tedy pokud jim za ni zaměstnavatel vůbec zaplatí. A já se opět ptám: Jak je možné, že stát vůbec dovolí existenci této šedé ekonomiky? Je téměř zázrak, když Rom žijící v severních Čechách, neskončí na úřadu práce. A opravdu za tím stojí jeho lenost či je na vině nepřátelské prostředí nedávající relativně obstojnou šanci uspět? Bohužel mnoho z nás má jasno: „Prostě nechtěj makat“. Pravda je, že kořeny problémů sahají hluboko do minulosti a řešení celé situace vyžaduje dlouhodobou koncepci. Ani sebelepší strategie však nepomůže bez změny myšlení každého z nás. Právě sebereflexe je tím prvotním zážehem v motoru celého plánu. A zde by měla stát v čele politická reprezentace. To je však pouhá utopie, být xenofobem je v ČR politicky výhodné. Jiří Čunek, Liana Janáčková, Ivana Řápková o tom ví své. Romové prostě nestojí na stejné startovní čáře jako lidé z většinové společnosti.

PS:
V rakouských obchodech kdysi visely nápisy „Češi nekraďte!“ Zvedla se proti tomu vlna protestů poukazujících na to, že přeci ne každý Čech je zloděj, a že takovýto způsob generalizace je nejen urážlivý, ale především hloupý. Má poslední otázka zní: A neděláme my v souvislosti s Romy úplně to samé, co se nám tenkrát nelíbilo u Rakušanů?
04. 08. 2009 | 23:32

skeptický napsal(a):

Naše vyvolená representace záměrně pěstuje tento problém jako červený hadr před veřejností,a schovává za ním svoje zlodějiny ve velkém.

Známý maxim platil odjakživa : dejte jim nepřítele.Znají ho dobře.
04. 08. 2009 | 23:47

Okurka napsal(a):

ad Slečna Krtek:

Dovolte mi prosím reagovat na Vaší poslední otázku.

Ne, neděláme.

Rakušané/západoevropané XY byli po pádu železné opony vyděšeni z "přívalu" východoevropanů. I dnes se ve USA setkáte s názory na Rusy za něž by se nestyděl Hitler. Na adresu Žida nebo černocha by si nikdo nedovolil říct to, co zaznívá na adresu Rusů.

A... no a co? Brání nám to v dýchání?

Jedná se o dočasný stav. Nemusíme hulákat o rasizmu, abychom měli, co do úst. Nemusíme se dožadovat omluv, abychom se houfně nevrhali na americké turisty. Srovnejte s "Kanaďany" nad kterými Evropa zlomila hůl už před 500 lety.

Srovnávat Čechy s cikány jo skoro stejně nesmyslné jako srovnávat počeštěné cikány a potomstvo afro-američanů (jako to s oblibou dělá pan Stejskal a koneckonců i sami cikáni).
04. 08. 2009 | 23:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek - naivka:
Začnu od konce odpovědí: Neděláme. U nás jsou i jiné kulturně i geograficky vzdálenější etnika a není zásadních třenic mezi Čechy a Vietnamci, Mongoly, Ukrajinci...atd. Zkuste si poctivě zodpovědět, proč právě Romy? A můžete k tomu přidat podotázku, proč i v jiných zemích jsou tyto problémy specificky s Romy?
A jmenováním J. Čunka jste jenom prokázala, že vlastně Vaše "argumenty" nejsou nic jiného než falešná vládní propaganda nejenže nekompatibilní s realitou, ale přímo proti ní. Konkrétně J. Čunek není žádným rasistou či antiromským politikem, ale byl postaven před úkol "vyříznout vřed" asociálů v centru města, většinou romských. Více:
http://vojtanavratil.blog.r...
Co se týče myšlení - především musí změnit myšlení většina Romů, vztah ke vzdělání, přestat se flákat po ulicích a na něčem pracovat. Vidíte snad někde tak masově postávat Vietnamce? A myšlení té části z nás, která teoretizuje podobně jako Vy, je třeba obrátit k důsledné praxi stejného metru pro všechny bez rozdílu - Rom-nerom. Méně prázdných floskulí a idealistických blábolů a více praxe a přístupu paní Mgr. Cincibusové v odkazu - Romky.
Až dosáhnete aspoň zpoloviny úspěchu jako pan Čunek, potom můžete rozdávat rozumy.
05. 08. 2009 | 00:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skeptický:
Naše vyvolená reprezentace k nám přivedla Romy?
05. 08. 2009 | 00:01

skeptický napsal(a):

Ne,ale zatraceně se jim hodí.
05. 08. 2009 | 00:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

skeptický:
To ano. A proto ta propaganda a la slečna Krtek.
05. 08. 2009 | 00:06

skeptický napsal(a):

VUML žije.
05. 08. 2009 | 00:08

ANTONÍN.J napsal(a):

Pane doktore. vím ovás už více než, 40let.zatu dobu jsme všecky romové,kteří se narodili v Praze zestárli,ale mnohé se zatu dobu změnilo.Vychovávali jsme své děti jak jsme nejvíce mohli.abi se měli mnohem lépe ,než jsme žili mi.mnoho Romu, však zapomínají čím rodiče naše, museli projít! bila to jenom bída a ponížení! snad žádný narod ani jiná etnika ,neprožili to co museli Romové v Evropě.ale co vydíme dnes je dosti smutné,dnes Rom nemá žádnou jistotu ani,ve své vlasti kde se narodil! Jak to mu bívalo před 25l.rom míval práci,a postaral se osvojírodinu ,atd,dnes,do něho muže každý gadžo kopnout, anic se neděje.Mi co jsme študovali, a máme své postavení a své zázemí,,nám není nic platné ,,jednou ses narodil jako ROM. a tato společnost bude nadále podletoho svámi i jednat,a nezáleží jestli máte i tytul dr, ing.atd.projel sem kus světa,a nikde jsem nezažil a neprožil tolik, nenávisti, jako doma v ČESKÉ REP.NECHTĚJTE VĚDET COSE ŘÍKÁ ONÁS VE SVĚTĚ, I DOKONCE V AUSTRÁLI,,,,A PROTO NIKDY NEBUDU ODSUZOVAT RUMUNSKÝ ROMI ZATO COSE JIM ZDE V ČEKÝ ZEMI,STALO ,, TAKOVOU SOLIDARITU MI NIKDY MÍT ZDE NAŠÍ VLASTI NEBUDEME MÍT.NAPOSLEDY SI NAŠÍ ROMOVÉ ZAHRALI PRYM V ROCE1969 A VY OSOBNĚ VÝTE OČEM TO PÍŠU.POZDRAVEM .AN,JE.
05. 08. 2009 | 00:08

Danda napsal(a):

Aniž jsem četla komentáře - já Vám děkuji, že jste to napsal.
05. 08. 2009 | 00:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ANTONÍN.J:
I jako provokace je to slabé.
Pan "doktor" je pan inženýr. A v České republice vážený.
05. 08. 2009 | 00:24

Kolcok napsal(a):

Koukám, že jsou zde různé motivace našeho vztahu k ciganům/romům/indočechům atp. Můj Včerejší zážitek z pošty, kde dělám. K přepážce přistoupil nepatrně snědý mladík +-25let a s typickým přízvukem požádal o radu vyplnění poukázky. Asi na 4 pokus to vypsal správně šíleným škrabopisem, zaplatil a odjel zánovním BMW 735i. Kdo z nás normálně parcujících na to má ???
05. 08. 2009 | 00:32

Výtah z internetu napsal(a):

Už v roce 2005 bezpečnostní odbor ministerstva vnitra zadal jedné společnosti výzkum kriminality spojované s romským etnikem v severočeském kraji. Analýzu pak vypracoval tým výzkumníků Socioklubu. O čtyři roky později na Kocábovu objednávku v podstatě stejný výzkumný tým svá zjištění toliko aktualizoval. Proč se muselo znovu zkoumat něco, co už mohlo být roky známo? Protože předtím šlo spíše o to, aby o věci nikdo nevěděl.

Z obsáhlé analýzy, podrobně popisující mechanismy vytěsňování 'nepřizpůsobivých spoluobčanů' a propojení vytěsňovacího procesu na politiky, kteří sázeli na rasistický extremismus, směl v roce 2006 vyjít jen několikastránkový, nic neříkající výtah. Rozhodl o tom tehdejší ředitel odboru bezpečnostní politiky vnitra Michal Mazel. Na originální zprávu bylo uloženo informační embargo. Když pak v některých ghettech skutečně vznikla během několika let neúnosná situace, ukázalo se, že je opravdu navýsost vhodná pro zviditelnění extremistů.

Ačkoliv tedy již na podzim 2005 byla detailně popsána situace v Janově, Bečově a dalších severočeských sídlištních ghettech a vyšlo upozornění, že tamní oligarchie a nezvládnutá kriminalita 'sociálně vyloučených' vytváří skvělou příležitost pro nášlap nacistických maršů, nic se nedělo. Byl přinesen soubor alarmujících poznatků o tom, jak se kriminalita a využívání sociálních systémů staly součástí normálního života sociálně vyloučených. Zvláště když ani nenajdou jinou nabídku k uplatnění.

Komu se taková situace hodí a co tím sleduje?
05. 08. 2009 | 00:36

Carlos V. napsal(a):

Pro p.Stejskala a pausalni odpurce diskriminace

Jdete prazdnou ulici a potkate pitbula. Bez kosiku a bez pana.
Co udete ? Hledate strom, otevrene dvere, ci jinou unikovou cestu, anebo treba pripravite sve telo na boj ci utek.

Potkate jezevcika. Co udelate ? Vcelku nic, jen pomyslite, kde se tu chudak pes podel.

Proc je reakce jina ? Protoze mate s temito rasami jinou zkusenost, at vlastni, ci zprostredkovanou.

Podobnou, vlastne podvedomou, ale naprosto logickou otazku resi pronajimatel bytu, potencionalni zamenstavatel atd... - kdyz ma uzavrit najemni, pracovni ci jiny vztah s Romem.

Nejde o to, ze kazdy pitbul kouse, anebo ze kazdy Rom nepracuje a krade. Je zde ale jista zkusenost.

Podle miry pravdepodobnosti je vetsi riziko svest boj s pitbulem nez s jezevcikem. A je vesti riziko pronajmout byt Romovi (dat mu praci apod...).

Cimz nerikam, ze neni treba proverit kazdeho jednotlive a nepodlehat predsudkum. Ale vedomi vetsi miry rizika, a to zcela opravnene, tu je. A averze k riziku je naprosto opodstatnena a legalni.
05. 08. 2009 | 02:13

slečna Krtek napsal(a):

Pro: Zbyněk Matyáš

Jsem ráda, že ani zpoloviny nedokážu to, co pan Čuněk.
Jsem jen prostředníkem při předávání informací a faktů, které za mě pečlivě shromáždil někdo jiný.
V žádném případě si neosobuji právo rozdávat rozumy a ani nikoho nenabádám, aby tak nečinil (nebo činil, až dokáže zpoloviny, co pan Čuněk :-) ...)

Jen prosím, zamyslete se hlouběji nad mojí otázkou, kterou jsem položila
v příspěvku výše (výtah z internetu) : Komu se taková situace hodí a co tím sleduje ?
05. 08. 2009 | 06:22

slečna Krtek napsal(a):

Pro pana Libora Stejskala.

Děkuji za trpělivost při čtení mých obsáhlejších příspěvků.
Přeji Vám hodně zdaru, trpělivosti a pevných nervů při zdejších diskuzích :-)....

Mějte pěkný den.
05. 08. 2009 | 06:29

Karl von Bahnhof napsal(a):

Pane Stejskale, příspěvek od nicku "rom" neporušuje pravidla diskuze?
05. 08. 2009 | 07:38

Boleslav D. napsal(a):

Vyse jsem citoval z pozoruhodneho clanku p. Cermaka v LN (http://www.lidovky.cz/uzite...).

Ted bych chtel pripomenout jeste jeho zaver:

"Máme-li mít na někoho zlost, pak na sebe. Dvacet let vytlačujeme romský problém ze svého zorného pole. Když se jím zabývají politici, podezíráme je z populismu, ať už politicky nekorektního (Čunek), nebo korektního (Kocáb). Jenže racionální rasismus lze řešit jen s pomocí racionality. Neboli když pochopíme, že mít neřešený romský problém je dražší a nepohodlnější než ho začít řešit."

To je samozrejme klicove - nema cenu tvarit se, ze problem je jen (nebo hlavne) na strane "rasisticke" spolecnosti.

Ma ale vubec nekdo predstavu, jak by reseni melo vypadat? Pani advokatka KVS tady pred rokem naznacovala, ze by o reseni vedela - nevim...
Ale prece snad nekdo (KDEKOLI NA SVETE) ma nejaky realisticky (nepochybne velmi drahy) navrh reseni?
Podotykam, ze za reseni rozhodne nepokladam navrhy p. Cochtana nebo alibisticke hlasky "zakony musi platit stejne pro vsechny".

Resenim ale take rozhodne neni, ze ten problem "pitbul vs. jezevcik" prohlasime za politicky nekorektni nebo neexistujici...

Myslim, ze romsky problem (jeho nereseni a neustale narustani) je jednim z nejvetsim selhani polistopadove spolecnosti.

..
05. 08. 2009 | 08:10

Čochtan napsal(a):

Boleslave D,
"Ma ale vubec nekdo predstavu, jak by reseni melo vypadat? "
Má! Já!
Tohle je dva roky starý návrh. Najdete jej a reakci paní KVS na http://blog.aktualne.centru...
Stojí to za přečtení.

Problém kriminalita:
1. Krádež je krádež bez ohledu na cenu ukradené věci. Tedy zrušit tu pitomost, že krádež pod 5000 je pouhý přestupek, něco jako plivání na chodník.
2. Zloděje pořádně trestat. Pokutu v desetinásobné výši napáchané škody, pokud není schopen zaplatit, za každou stokorunu jeden den na pranýři.
3. Snížit věkovou zodpovědnost. Mnoho „rodičů“ posilá krást děti právě z tohoto důvodu. Rodiče mají zodpovědnost za děti, takže budou potrestáni oni.
4. Výše trestu by měla být závislá na počtu předcházejících trestných činů. Návrh: druhá krádež, dvojnásobná sazba, třetí krádež, trojnásobná sazba, atd.
5. Zavést tělesné tresty jako přídavek k pranýři, pro mladistvé, pro recidivisty.
6. Ve vězení se musí tvrdě pracovat. Není-li smysluplná práce, mohou vězni třeba přehazovat písek. Znáte film „Pahorek“ ? (The Hill)

Problém: rodění dětí jako výdělečná činnost:
1. Zrušit porodné a nahradit ho daňovou úlevou. V případě matky samoživitelky, může daňovou úlevu dostat její otec.
2. Přídavky na děti pouze pro dvě děti, a podmínit je dobrým prospěchem ve škole.
3. Nabízet bezplatnou sterilizaci.

Problém: parazitování na socialním systému:
1. Srovnat výši sociálních dávek se slovenskými.
2. Z dávek stáhnout nejdřív nájem a poplatky za vodu, elektřinu, plyn.
3. Dospělí příjemci socky musí v 7 ráno nastoupit na úřadu práce a čekat až do 16 hodin. Během této doby musí vykonávat případné veřejně prospěšné práce. (odstraňování sněhu, zametání ulic, čištění lesů, potoků a parků..atd.)
Nedostaví-li se, bude mu socka zkrácena.
4. Zrevidovat invalidní důchodce, „invalidy“ - simulanty potrestat. Jejich důchod rozdělit mezi ty skutečně invalidní.
05. 08. 2009 | 08:16

Možný napsal(a):

Jak se z mé dcery stala rasistka (není to přesné snad ckánofobka?, když jsem si občas zanadával na naše cikány, byl jsem svým dítětem peskován, že je to ostuda a že oni za svůj úděl nemohou atd...no prostě úderných 17. Vše se změnilo, když její spolužačku, krátce po té co se roloučili a každá šla svojí cestou, napadla banda cikánek její a prokopla jí lebku. Vzhledem k tomu, že na ně verbálně útočili již po cestě na metro, byla schopna je anonymně policii identifikovat. Čekala, že bude učiněno právu za dost. Nebylo. Oněm 6ti cikánkám totiž ještě nebylo 15... Co dodat, nevadí mi kočující Rómové, kteří podle tradice nechtěli opustit svého pseudoprince a když slíbili, že po jeho smrti odjedou, učinili tak, čeští či slovenští už by zůstali, vadí mi cikáni, až bude vaše etnikum jako vy, pane Holomku, pak jsem ochoten jim říkat Róm. Takhle jen přibývá nás, kteří nemáme rádi cikány a bojíme se i Rómů, protože se v té hnědé mase zla, lží a násilí špatně rozeznávají.
05. 08. 2009 | 09:16

slv napsal(a):

Pročetl jsem si tuto diskuzi a zajímavé je, že ti, kteří se zde vydávají za nerasisty nepřinášejí žádné návrhy na řešení s vyjímkou těch bezzubých, kdy ti, kteří vše platí, by se měli nad sebou zamyslet.
Podle mě je řešení z této situace postup, který donutí většinově lidi ve společnosti chovat se tak, aby byl stav udržitelný. Ještě jsem v životě neviděl ani jednou, aby se někdo přestal chovat asociálně sám od sebe. Vždy k tomu byly nutné velmi silné podněty.
Kultivace jedinců je dlouhodobá záležitost a s dost velkým odstupem jsou vidět změny chování našich v zahraničí. Mnohdy za cenu opovržení v dané zemi i určité šikany. Ta je koneckonců praktikována dodnes. Německá policie nebo zavedení vízové povinnosti kanadskými úřady. Podkladem k jejich konání je statistika. Nic dalšího nepotřebují.
Takže je třeba říci, že samo a bezbolestně to nepůjde. A rádoby konsensuální pindy tomu určitě nepomohou. To je třeba vidět na konání paní Stehlíkové nebo Kocába.
To bylo i na Vás pane Stejskale.
05. 08. 2009 | 09:19

Carlos V. napsal(a):

Cochtane, kde kandidujete ?

Abych si zaridil prukaz volice :-)
05. 08. 2009 | 09:25

buldatra napsal(a):

Řešit cikánskou, pardon, romskou otázku je pro někoho možná zábavné a pro někoho třeba i užitečné, páč je to jeho živobytí.
Ostatní se tím zabaví (sdělovala se ráda postarají) a nemají zbytečně moc času na nějaké to přemýšlení o věcech ostatních, zejména o těch, které jim nepřísluší.

Rumunský neplavec, který si šel zaplavat do hluboké vody a nyní jede domů do Rumunska, za doprovodu svých četných pozůstalých, zaplnil mysli lidí, kteří by jinak třeba tou dobou přemýšleli nad skutečnými nepravostmi, které náš život ovlivňují daleko horším směrem.
A tlupa, která tvořila neplavcův doprovod, budiž nám příkladem, jak bychom se neměli chovat k naší přírodě, kam tak rádi chodíme na procházky, nebo na vandr.
Jinak zbytek života strávíme v obavách, abychom nešlápli do houna.

Čím dalším asi budeme obohaceni?
05. 08. 2009 | 10:02

jana napsal(a):

no přijde mi trochu přitažené za vlasy, že by bílá rasa udělala více pro lidi než kterákoliv jiná, je to hloupost v každé době byli jiné rasy na výsluní kde my jsme běhali ještě po jeskyních a jestli myslíte vědu tak by žlutá byla ještě nad námi.
Nevidím v tom že zotročili původní obyvatelstvo nic co by přineslo lidstvu
05. 08. 2009 | 10:20

Imhotep napsal(a):

Pane Stejskale, pan Antonín J. zcela jasně porušil kodex diskutéra - píše velkými písmeny. Proč není smazán?
05. 08. 2009 | 10:22

Imhotep napsal(a):

pro Čochtana:

Správně jste zmínil incident z Brna, který se panu Holomkovi stal, když se zmínil o povinnostech.
Všimněte si, že i zde pan Holomek poodhaluje další část zatím ignorované pravdy - olaští Romové mají pro pracující Romy nadávku: Rumungro. Tzn. že je pro ně práce skutečně něco odporného. Zřejmě to asi přehlédl pan Stejskal, když psal svoje osvětové prohlášení o tom, jak bychom se měli změnit. Asi chce, abych se také začal štítit práce a pracujícím Čechům nadával.
05. 08. 2009 | 10:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane slv,

debatuji zde o těchto věcech již dva roky. Za tu dobu jsem zde uvěřejnil svoji představu o tom, jak nedobrou situaci soužití mezi bílou většinou a romskou menšinou změnit. Na mnohých jsme se shodli i s lidmi, kteří zde zrovna nejsou nazýváni "dežomilové". Jsem ochoten se (s celu rodinou) zúčastnit smysluplných projektů, které by tomu všemu napomohly (to samozřejmě není otázka přestěhování se do Chanova, jak mi zde občas někteří navrhují).

Své představy mají i romské elity, jenže je nikdo neposlouchá (také se navíc stále nejsou s to dohodnout mezi sebou, ale to bílí též ne). O jisté koncepci zde hovořila i paní KVS. Atd atd. Čili není pravda, že nikdo nemá žádnou představu.

I Vám dobrý den, pane Carlosi V.

Ano, vůči psům můžeme uplatňovat reakce první signální soustavy. Pravděpodobně to nebude mít tak závažný dopad na jejich psychiku, a tím postavení ve společnosti.

Čili znovu: atavismy a reakce první signálním soustavy jsou přirozené a pochopitelné. Nicméně to neznamená, že nezhoršují situaci (nejen Romů, ale nás všech). Lidská společnost/civilizace se celou svou fylogenezí liší posunem od atavismů a podvědomých reakcí (už třeba nevláčíme ženy, po nichž zatouží náš sexuální pud, do jeskyně, tedy aspoň většina z nás to nedělá) k systému norem, etických hodnot, společných mravních základů, které nám všem umožňují žít (tedy nejen těm s největší maskulaturou a penisem). Mimojiné to znamená, že se méně chováme stádně, smečkovitě a více jako jednotlivci. Chceme být brání jako jednotlivci (ne příslušníci stáda, kde třeba hodně lidí krade, tuneluje, neplatí daně, nedodržuje dopravní předpisy atd). A aby toto mohlo fungovat, musím v co největší míře stejným způsobem přistupovat k druhým (protože jinak to nefunguje a vracíme se k té první signální, primitivnímu (smečkovému) způsobu života.

Takže jen opakuji: Vámi popisovaný reflex je přirozený, zděděný. Je ovšem otázka, zda-li nepřináší více zla než užitku. A zda-li by nebylo společnosti prospěšnější (a jednomu každému z nás) s ním trochu pracovat, přemýšlet o něm (třeba když si před každým Romem chytneme kabelku a přitiskneme ji pevně k tělu).

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 10:33

mauhur napsal(a):

článek je dost o ničem, nemyslíte?
05. 08. 2009 | 10:41

stejskal napsal(a):

Pane Imhotepe,

doporučuji přečíst si zdejší pravidla, možná naleznete odpověď (předesílám, že pokud někdo bude testovat, zda může napsat text s jedním malým písmenem na začátku a pak samými velkými, zjistí, že nikoliv. Posuzování, co mi připadá jako záměr a co ne, si zcela vyhrazuji).

Dělám zde osvětu a ničeho jiného si nevšímám, pane Imhotepe. Tak znovu: změnit se musí bílí i hnědí (popř. fialoví) a to tak, aby spolu mohli žít. O bílých jsem pod tímto blogem již psal, o hnědých zde píšu také pořád dokola. Takže tentokrát jen pro Vás: Je nepřijatelné, aby nějaká část lidí (třeba část Romů jen seděla a natahovala ruce resp. nadávala, že jim ti bílí rasisté nechtějí nic dát. Stokrát jsme to tu psal).

Je potřeb aumožnit těm, kteří chtějí žít normálně, aby tak žít mohli (bílím i hnědým). A těm, kteří do nedokáží adekvátně bránit, aby druhé obtěžovali resp. snažit se co největší část motivovat ke změně životního stylu (bílé xenofoby i společnsky vykořeněné hnědé). A na to je první signální krátká.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 10:41

stejskal napsal(a):

Škoda, že se s panem Čochtanem nedá normálně diskutovat (neboť sebe považuje za příslušníka kvalitního národa/etnika/rasy a jiné - podle vlastního uvážení - za nekvalitní. Protože chce vystěhovávat do Indie a jinam atd.

Řada z jeho návrhů, které zde popsal, je minimálně do seriózní diskuse. A některé bych rovnou podpořil. Ostatně jako již poněkolikáté.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 10:46

buldatra napsal(a):

Nemá ten výraz "Rumungro" něco společného s Rumunskem?

Každopádně, když se řekne pracovat, hovořím o nepřizpůsobivé majoritě, je nám jasné o co kráčí.
(pro případné neznalce-je to ta činnost, kterou moc lidí nezbohatne, někoho z ní bolí ruce,jiného záda, huntuje to tělo pracujícího, atd.)
Jenže jinde, nebo u jiných, může být za práci považována jiná činnost, nebo něco jiného, nám neznámého a činnost, kterou my považujeme za práci, může se jim jevit jako cosi opovrženíhodného, v lepším případě zbytečného. Z čehož vyplývá, že ten, kdo dělá věci zbytečné, si zasluhuje opovržení.
Zde bych viděl určitý prostor pro kompromis. Různými kompromisy se zabývají politici. Ti jsou, pravda, přetíženi prací, nebo něčím, čemu říkají práce a tak snad by mohli nad touto věcí přemýšlet v době parlamentních prázdnin, nebo v opozici, popřípadě na dovolené u toskánského vína, kdy dávají hlavy dohromady.
05. 08. 2009 | 11:02

skeptický napsal(a):

Romská otázka mne celkem nepálí,je to politický jed,řešit se nebude.Takže jsem si na to zvykl,jako na nutné zlo.

Pár ochotných lidí z toho bude bezpracně dobře živo,alespoň tak.

Bylo zde nadhozeno téma, ,abychom se chovali více individualisticky,a zacházeli se svými protějšky a posuzovali je rovněž individuálně.

Mám dojem,že lidé zde jsou individualisti až moc,civilizovaní také až moc,spíše stádo,které stojí na jedné straně,a skupina,která má vžité to první signální primitivní smečkovité chování v krvi na straně druhé.

Když bílý bije cikána,ostatní cikáni mu pomohou.Opačný případ v poslední době neznám.

S pojmem cikánská férovka jste doufám obeznámen.

Na Slovensku je buď bili,zaplatili jim,aby se vystěhovali,anebo zkrouhli dávky,aby šli jinam.

A tady se neustále zdůrazňuje,co by tomu nedejbože řekl svět,kdybychom udělali totéž.

Ten "svět" jsou profesionální agentury,bojující za všelijaká "práva", a které není možno uspokojit,neboť by tím skončila jejich existence založená na bezpracných příjmech z vládních a soukromých fondů od lidí,kteří mají rozhodně jiné motivy,než lidumilné.

Hlasité projevy nespokojenosti veřejnosti zatím slouží jako užitečná záminka k vytváření nových zákonů omezujících svobody majoritní společnosti,vedoucí k totální nesvobodě,a to pod ušlechtilými záminkami.

Staré přísloví praví : Můžeš koně přivést k vodě,ale nemůžeš ho donutit pít.
05. 08. 2009 | 11:22

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
takže dle vás je možné diskutovat pouze s lidmi, kteří sami sebe nepovažují za kvalitní příslušníky kvalitní rasy ?
To má určitou logiku! Takoví lidé si budou stále sypat popel na hlavu naříkajíc: " Ano, jsem hnusný, bílý rasýsta a xenofób, otrokář a kdo ví co ještě ! Ano, jsem vinnen vším co lidstvo postihlo, od neštovic po tsunami, ucpaný hajzl nevyjímaje ! Kaju se a dovolte mi platit, platit a platit ! K ničemu jinému nejsem dobrý, než k placení daní ! Ojebejte mě ještě více, nejlíp furt !"

To chápu, že takoví lidé si nedovolí vaším zmateným a naivním názorům odporovat. To se to pak diskutuje, když nepotřebujete rozumné argumenty, když stačí pouze politicky korektní žvásty.

Pane Stejskale, kdysi jste napsal větu : "Samozřejmě že pan profesor Hořejší (stejně tak jako já) není kvalitativně jiný než třeba pan Vítek,"
Takže podle vás není pan profesor Hořejší inteligentnější, morálnější, pracovitější, vzdělanější, rozumnější, čestnější, slušnější, ...... dvěma slovy kvalitnější člověk než vrah, parazit, lupič, násilník a vyděrač Matěj Vítek.
To je síla,... doufám, že si to pan Hořejší přečte, jak mizerné mínění o něm máte.
Většina zdejších kvalitních diskutérů by vám za podobnou sprostotu nakopala .... však víte co. I dětská naivita má své hranice, za kterou se z ní stane sprostota. Vy to ve vašem svatém nadšení nevidíte, ale už se občas za tuto hranici dostáváte. Uvědomte si, že politická korektnost je stejně tak svinstvo, jako to co tu vládlo dřív ! Jen v jiné barvě. Je to jen hloupá a sprostá ideologie.
05. 08. 2009 | 11:28

Targus napsal(a):

To slečna Krtek:

mám známého, který absolvoval tzv. zvláštní školu a funguje docela normálně. Není to žádný myslitel, ale je vcelku žádaný řemeslník a rozhodně nevypadá jako sociálně vyloučený. Za léta poctivé práce si opravil domek, má auto, jezdí s rodinou na dovolené, nijak negativně nevybočuje z většinové společnosti. Proto mi připadá velice nespravedlivé vykřikovat něco o permanentní segregaci a sociálním vylučování z důvodu přeřazení cikánů do zvláštní školy, pokud nemají základní návyky a znalosti umožňující jim sdílet vyučování v normální škole.
Proč si prostě nepřiznat, že cikánské děti jsou obtížněji vzdělatelné z různých důvodů? To přeci není rasizmus. Rasizmem je pro mne narvání pomalejších děcek do normálních tříd, kde pak společně vyrostou s těmi bystřejšími ve stádo nevzdělaných hlupáků. Bohužel systém vyučování v dnešních školách tomu jen nahrává. Méně bystré děti se jen vezou a nedělají vůbec nic.
05. 08. 2009 | 11:32

Čochtan napsal(a):

Imhotepe,
dobrý postřeh ! Zda si to uvědomuje i pan Holomek ? Mohl by se ozvat, jako pensista má určitě dostatek času.
Dost často jsem slyšel (četl) od slušných cikánů, že svůj úspěch zaplatili vyvržením z klanu, z rodiny.
05. 08. 2009 | 11:36

Targus napsal(a):

To Čochtan:

Vidím, že jste stejný zpustlík a lump jako já. Taky jen přemýšlíte, jestli ti druzí náhodou nekecají voloviny.

Poslední příspěvek = 100 % souhlas.
05. 08. 2009 | 11:36

fafnir napsal(a):

On to už kdysi napsal pan Banga.Snad to není přesné,ale"nechceš dělat ,tak chcípni"Vzhledem k k tomu že je to Cikán,nelze to pokládat za rasizmus,a soudím že to má všeobecnou platnost.Že někdo rasových důvodů nemuže 15 a více let najít práci je lež,to snad potvrdí každý rozumný člověk.Že cikánské děti nestačí ve škole,protože do ní nechodí,to snad také není třeba dokazovat.Kudy z toho?Jedině tak,že pravidla budou nastavena tak,aby se flákání nevyplácelo,a parazitování bylo citelně trestáno.Lecos popsal Čochtan.Je pravdou,že každý může přijít o práci,ale ne na více než rok.Každý se ohání krizí.Ale nepřejte si tu anabázi,když jsem sháněl někoho,kdo mi vyrobí nové okení špaletové křídlo podle vzoru.Nebo jak dlouho trvá než vám vymalují byt,a řekl bych,že se to týká všech drobnějších prací.Takže ne školy sociálně právní a Ščukovy akademie,které lze vystudovat s IQ 60,nebo až 75,ale poctivé řemeslo,a poté technické obory.Soudím,že práce je.Chybí zdravotní sestry,ošetřovatelky.Teď jsem pár dní ležel v nemocnici.Jenom asi třetina sester byly Češky,sanitářky totéž,uklizečky ,ani jedna.A byla to renomovaná pražská nemocnice.Vzhledem k tomu,kolik zde máme zahraničních dělníků,na všech pozicích,tak ty řeči o nemožnosti sehnat práci jsou úsměvné.Minimálně v Praze tedy rozhodně.
05. 08. 2009 | 11:44

buldatra napsal(a):

Pane Čochtane,

Bez nějaké té ideologie by to byla nuda, tady na tomto světě.
Bez nějaké ideologie bychom byli naprosto, ale naprosto ztraceni. Při naší stádnosti.
A tak, jak jde a mění se doba, jdou a mění se i ideologie.
A vznikají ideologie nové, je konkurence na trhu s ideologiemi a tím pádem je i spousta lidí, kteří jsou ideologiemi živi. Ideolog je pracující, jako každý druhý.
Že by Rumungro?
05. 08. 2009 | 11:46

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Čochtane,

diskutovat je třeba s každým. A především je naprosto nezbytné přitom nerozlišovat, zda se jedná o příslušníka Vámi klasifikované rasy "kvalitní" či "nekvalitní".

Co se týče "kvality" pana profesora (či třeba mé nebo Vaší) ve srovnání s kýmkoliv jiným (třeba lupičem, vrahem či pedofilem), jasně jsem Vám napsal svůj názor (a nejen svůj), že "lidská kvalita" se měřit nedá (to může dělat jen fachidi... nerad bych se někoho dotkl, který vše poměřuje jen statistikou): nejsou lidé "kvalitní" a "nekvalitní".

Jsou lidé, kteří mají různí dispozice, předpoklady, vzorce chování, rozdílný mravní základ, žebříček hodnot. Ale s kvalitou to nemá nic společného. Kvalita se poměřuje třeba u másla, ne u lidí.

To, že Vy dělíte jednotlivce i etnika na kvalitní nekvalitní vysvětluje celý Váš přístup k těmto záležitostem, který je pro mne naprosto nepřijatelný a popravdě řečeno je z mi duše odporný). Jestli mne za něj někdo chce nakopat či nikoliv, je mi vcelku jedno. Jsem s ním docela spokojen a kvůli kopajícím jedincům ho zcela jistě měnit nebudu.

Hezký den, pane Čochtane.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 11:55

Čochtan napsal(a):

Fafnire,
"poctivé řemeslo,a poté technické obory"
maně jsem si při těchto tvých slovech vzpomněl na Bigjirku. Kde je mu konec ?
Už dva roky tu píšeme kolem dokola jedno a to samé, a kde je reakce "vrchnosti" ? Manžel KVS sedí v nějaké vládní radě a co ? Co on na to ?

Máš naprosto recht, práce je dost, jinak by tu nebyli Mongolci, Vietnamci, Ukrajinci,..
05. 08. 2009 | 11:56

skeptický napsal(a):

O kvalitě člověka a kvalitách v člověku jsou toho na netu stohy.
05. 08. 2009 | 12:05

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
kvalita člověka je soubor různých vlastností a kvalit těchto vlastností. A ty se měřit, hodnotit, dají. Jednou takovou mírou by mohla být délka výpisu z trestního rejstříku. Jinou mírou je IQ, hodně vypovídá i dosažené vzdělání, pracovní úspěchy, úspěchy potomků,...
Je toho hodně, co vypovídá o kvalitě jedince.

To nakopání neberte tak doslovně, chtěl jsem vám tím naznačit, že vaším zběsilým rovnostářstvím často urážíte slušné lidi. Předpokládám, že jste si toho ve vaší zaslepenosti nevšiml.
05. 08. 2009 | 12:07

fafnir napsal(a):

Čochtan
to je to,ta vládní rada místo skutečné práce propaguje tu Sociálně právní školu,s atestací "profesionální Cikán".S něčím tak špinavým,jako je řemeslo,se přece rada pro rovné příležitosti přece nebude zabývat.Z toho bolí ruce a hlava,a to je přece Cikána nedůstojno,tedy v představách té rady a různých Člověků v tísni.To smrdí skutečnou prací.
05. 08. 2009 | 12:13

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane, znovu o tom debatovat, argumentovat nemá cenu, je to už spíše otázka víry, přesvědčení.

Já jsem přesvědčen, že člověk s nižším IQ, nižším vzděláním a já nevím čím nižším není méně kvalitní než člověk, který toho geneticky, okolnostmi či vlastní pílí získal více.

Nemíním budovat rovnostářsku společnost, nemíním ale také ani rozdělovat lidi na kvalitní či méně kvalitní. Mým cílem je, aby stále více lidí mohlo žít s ohledem na své schopnosti a dovednosti stále důstojnější život (ani ne tak kvůli ostatním, jako kvůli mně samotnému a mým blízkým, ponižovaní, vykořisťovaní, ujařmění hloupostí a diktaturami mají zpravidla tendenci podřezávat druhým krky, nebo alespoň jejich část, a o to nestojím - pak jsou samozřejmě ještě patologičtí jedinci, ale ty tvoří poměrně konstantní část společnosti, s tím se nic nenadělá, je třeba jen zajistit, aby nebyli nebezpeční svému okolí).

Můžete to nazývat ideologií, naivitou a já nevím čím. Je mi to vcelku jedno. Nicméně toto své přesvědčení zde budu nadále hájit a vysvětlovat. Vy můžete to své též. Tedy pokud nebudete porušovat zdejší pravidla (ano, nastavil jsme je já a odpovídají mému přesvědčení, viz výše; můj zaměstnavatel, který tyto stránky provozuje je s tím srozuměn).

Nejsme nadšeni z toho, že sem chodí lidé hlásající teorii o kvalitě národů/etnik/ras, a my jim k tomu de facto udržujeme a opečováváme prostor, ale pokud neporušují české zákony, nevyzývají k násilí a omezováním práv jiných, nezasahujeme. Věříme v sílu demokratické diskuse (viz výše).

Tečka.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 12:25

Ben napsal(a):

Targus 11:32

Tak to musím potvrdit. Soused má kluka, který vychodil tzv. zvláštní školu, jestli se vyučil nevím, ale je zaměstnám u stavební firmy. Možná dělá jen pomocné práce, to také nevím, ale pracuje. A možná za úplně směšný peníz. A samozřejmě pracuje doma kolem domku a na zahradě jako jeho otec, matka, sestra...

Takže proč pořád ty výmluvy na zvláštní nebo speciální školy? Asi bude záležet i na tom, jak se žáci těchto škol k učení staví.
05. 08. 2009 | 12:29

Udiveny napsal(a):

Po příjezdu jim kemp, asi 30 000,- zaplatí magistrát, později prohlásí, že je to sbírka českých cikánů. Rumunští cikáni ucpou WC a musí být odděleni plotem. Vláda projednává, Kocáb se stará, sociální komise magistrátu zasedá. Cikáni se přestěhují (nechtějí platit kemp), odstraní značku zákazu vjezdu a tak nemohou dostat pokutu. Pak se usadí na obecním pozemku, protože pozemek soukromníka je zarostlý a začnou rybařit. Pokutu nedostanou. Starostka je chce vystěhovat, ale policie nemůže, protože nemá soudní rozsudek. Policie monitoruje. Včerejší noc stráví na trávníku v parku u nemocnice. Utopený cikán nebyl pojištěný a tak nás ošetření stálo 1,5 miliónu. Pak oznámí, že cikán možná pojištěný byl. Na náklady obce probíhá úklid tábora cikánů. Kromě odpadků a exkrementů tam byla nalezena i jedna spoutaná živá slepice. Na převoz zemřelého nemají pozůstalí peníze a obrací se na rumunskou ambasádu, ta je odmítne. Pak je oznámeno, že to ochotně zaplatíme my (magistrát). Nyní oznámila TV, že převoz (90 000,-) si zaplatí sami cikáni, kteří před tím prohlašovali, že nemají peníze. Skoro všechny diskuse o cikánech jsou zakázány! Je to všechno normální?
05. 08. 2009 | 12:32

Pepa Řepa napsal(a):

To skepticjý
já se na tohle téma taky držím zpátky.
Jen jednu poznámku k té paušalizaci.
Jaký je zozdíl mezi zatvrzelým rasistou a kocábovitými?
------------------
Rasista vidí před sebou cigána a má mlhu před očima.
Je proti všem cigánům, nerozlišuje, odsuzuje všechny En Bloc.
Požaduje pro všechny jiná, menší práva,jiné zákony.
------------------
Kocábovitý vidí před sebou cigána a má také mlhu před očima.
Také nerozlišuje, brání všechny En Bloc.
Požaduje pro všechny AA, jiné zacházení,jiné zákony, jinou toleranci, jiná-větší práva.
Je to jeho kšeft, živí ho to.
------------------

Jaký je rozdíl? Kocábovitý se považuje za něco víc.

Pro mne dost nepochopitelné, protože tím, že positivně diskriminuje jednu skupinu, hrubě diskriminuje skupinu druhou.

Nemám problém zastat se lidí jako je pan Holomek.
Nechápu ale, proč bych měl sympatizovat s kocábovitými, kteří positivně diskriminují armádu Pištů, parazitujících na ostatních.
05. 08. 2009 | 12:43

Vilém napsal(a):

Udiveny
Není to normální, a dobře to ilustruje stav společnosti v době, kdy už jakýkoli optimismus z budování neomezeně tržní společnosti vyprchal a zbývá jen vzteklá represe vůči každé osobitosti, která vede k zbytnění různých nařízení a předpisů, takže je porušuje každý, kdo není od malička deptán pobytem v poddanském houfu čecháčků.

A pak se tady najednou objeví skupina rumunských Romů, která všechny tyto nesmysly vůbec nehodlá brát vážně, řídí se přirozeným pohledem na svět a nenechá znásilnit svá přirozená práva, takže utiskovatelé nemohou počítat s jejich ustrašeností a tu se ukáže, že jsou přes všechny své kompetence bezmocní. Rumunští Romové porazili čecháčky a jejich dráby na hlavu - to je ta moc bezmocných, o které psal ve stejnojmenném eseji Havel, tady se jeho myšlenky potvrzují ve zcela neočekávaných kontextech.

Můžeme tedy konečně pochopit také to, že čeští Romové si své svobody a svá práva vydobyli podobným postupem a závistivý vztek, který je stíhá ze strany velké části majority, je odrazem komplexů méněcennosti poddansky pokřiveného houfu.
05. 08. 2009 | 12:51

skeptický napsal(a):

Pan Pepa

Všechno směřuje k plánovité likvidaci tohoto státu,a diskutovaný problém tomu nijak nebrání.

Dědicové tohoto území si poradí.

Všechny taktiky mezitím jsou jen prozatím udržet status quo.

Některé argumenty mne dnes nějak nepřesvědčily.
05. 08. 2009 | 12:55

Karlík napsal(a):

Viléme,

parkování auty, rozdělávání ohňů, táboření, znečišťování okolí výkaly a odpadky, pytlačení v rybníku a to vše v přírodní rezervaci, je podle vás moc bezmocných a vítězství svobody nad "Čecháčky"? Vy jste anarchista nebo nadčlověk?

Zkuste udělat to co kočovníci v Počernicích yy a já garantuji, že do půl hodiny vás policie vyžene.
05. 08. 2009 | 12:56

Ben napsal(a):

Tak to tu ještě nebylo!
Viléme!
Ach,jo! Mám se smát nebo brečet?
05. 08. 2009 | 12:59

Emissary napsal(a):

Pane Stejskale, pane Čochtane,

co to tady proboha vyvádíte. :-)

Kvalita člověka, co to vlastě je? To se snad nedá ani chápat přes zdraví, sílu a vitalitu člověka. Otrokář by zajisté řekl: tento otrok je zdravý a silný, proto chci za něho tolik a tolik. Ten druhý je nemocný, stál by jen další peníze, proto je třeba zabít ho hned...

Nicméně, tím se dostáváme k ceně lidského života, k hodnotě lidského života, k hodnotě práce a kvalitě života.

http://kvalitazivota.vubp.c...

http://theses.cz/id/l7nxqy/...

Jaká je hodnota (cena)lidského života? Lze ji vůbec vyčíslit? Je hodnota lidského života u v šech stejná? Kdybych to měl vzít objektivně, není jiná alternativa, jen říct že je.

Faktem ale je, že každý z nás se na to dívá subjektivně. Nemohu si pomoct, kdybych musel rozhodnout, kdo má umřít a kdo žít, zda Stephen Hawking či Usáma bin Ládin, pak hlasuji pro smrt toho teroristy.

Elitní letec má pro armádu větší hodnotu než pěšák, protože jeho vycvičení stálo mnohem víc peněz, byť z morálního hlediska je hodnota obou lidských životů stejná.

To samé platí i v každé společnosti, jež v obecnosti klade důraz na lidské hodnoty. Tvořivý a pracující člověk je pro společnost mnohem větším přínosem, než dobrovolný „pojídač“ sociálních dávek tyto hodnoty spotřebovávající, a to bez ohledu na barvu pleti. Opět jsem eliminoval mravní hledisko, protože jinak se k výsledku dobelhat nelze.

To jsou extrémy, ale takovéto „dělení“, na úrovni citové i rozumové, je v každém z nás. Člověk není tvor izolovaný, ale žije v určité pospolitosti – rodině, kolektivu. A není hanbou přiznat, že na někom nám záleží víc a na někom o něco míň. A jsem si jist, pane Stejskale, že takto se na redaktory aktualne.cz dívá i jejich zaměstnavatel.

Všechno se vším souvisí a úroveň blahobytu každé společnosti lze měřit právě počtem obou skupin a jejich poměrem. Samozřejmě jsou různé mezi skupiny a odstíny, ale nikdo mi nenamluví, že kdyby to byla pouze ta druhá a teď to klidně mohu aplikovat na romské etnikum, ta úroveň by byla úplně jiná – velmi nízká. To mohu říct s velkou jistotou. Takže pane Holomek, Vy i vaši romští spoluobčané – máte podnět k přemýšlení.
05. 08. 2009 | 13:32

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Emissarry,

napsal jste to výstižněji než já, ale smysl je úplně stejný. Hodnota práce, vzdělání, mravního základu, o tom se lze bavit. Někdo je cennější pro společnost, jiný zase třeba pro své nejbližší (kterým ten první TŘEBA neumí dát, co potřebují). A někdo třeba není prospěšný nikomu (i když kdo to může říct?).

Pro různé disciplíny/potřeby můžeme/musíme mít různá kritéria (kvalifikace při přijímání do práce, bezúhonnost k polici atd). Ale nelze hovořit OBECNĚ o kvalitních a nekvalitních lidech, protože všechny aspekty není nikdo schopen pojmout (o národech/etnicích a rasách ani nemluvě, to už se ostatně vyzkoušelo).

Ale tohle všechno pan Čochtan ví, tedy ví, jak to myslím. Už jsem mu to zde psal asi tak dvacetkrát.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 13:45

stejskal napsal(a):

A jen pro pořádek, pane Emissarry.

Má polemika je vedena tak, aby ji pochopil člověk, který své opakovaně zveřejněvané úvahy o "kvalitě" jedinců, národů, etnik a ras doplňuje například takovýmito citáty:

"Můžete dostat černocha z džungle, ale ne džungli z černocha." http://blog.aktualne.centru...

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 13:57

skeptický napsal(a):

Trochu mi to připomíná,jak se za komunistů oceńovaly naše světoznámé výrobky.Vysoce kvalitní pneumatiky Barum.Mají ale nevýhodu,že se rychle ojedou.

Stejně tak vysoce kvalitní žiletky Astra,ale rychle se otupí.

Proto nejlépe o kvalitě lidí nic neříkat,protože by se určitě našlo na každého nějaké ale.A to přece nejde.

Dospět k závěru,že u lidí se kvalita měřit nedá,tudíž kvalitu postrádají,čili jsou nekvalitní taky svádí,ale to taky nejde.
To zní jako necharakterní.

Co třeba lidé jsou bezkvalitní?

Nějak jsem se dnes zamotal.

Ne každý člen jednoho etnika je zloděj,ne každý druhého je podvodník a lhář.

Jak praví dobrá kniha :

Pro padesát spravedlivých Vás nezahubím.Abrahám to uhandrkoval s pánembohem na deset,ale ani ti se nenašli.
Jo, kousek zpátky,Pán se namíchl,protože tam upálili Lotovu dceru,že nakrmila cizince.Tenkrát patřilo k dobrým mravům cizince zabíjet.

Je nás tady víc,co v tom začíná mít guláš?

Někde se tam vloudila chyba,nechci říci nepravda.Honosím se jinak průměrným chápáním věcí.
05. 08. 2009 | 14:11

Míla napsal(a):

Když pan Stejskal píše,mám pocit že bych se měl nejspíše oběsit,nebo vyválet ve hnoji.
Pane Stejskal Vy jste rasista,který si ani na špičku svýho nosu nevidí.
Pro Vás není žádný argument dost dobrý.Jste obyčejný fanatik-kamikadze.
05. 08. 2009 | 14:12

Emissary napsal(a):

Nemám vůbec nic proti vaši polemice, pane Stejskale,

jen mi připadala trochu vágní. Je jasné, že diskuse na toto téma může vyvolávat nekontrolované emoce a nejen na toto téma. Proto jsem ten příspěvek napsal. Knihy Rudyarda Kiplinga jsem v dětství moc rád četl a mnohé mi daly. Také není podstatné, jestli je ten výrok jeho nebo originálně Benjamina. Může být myšlen v dobrém i ve zlém. To ví jenom autor.
05. 08. 2009 | 14:15

Ben napsal(a):

Skeptický,
vy jste se jen trochu zamotal :-), ale kdo rozmotá to všechno kolem tzv. romského problému, kde vše je už tak zamotáno, že se zdá, že ani lidé, kteří se snaží, a to upřímně, něco rozmotat, zatím jenom víc a více se zamotávají...jak jsem už psal před časem, kde jsou nějaké výsledky? Jsou a jenom já je nevidím?
Anebo se vedou jenom řeči...?,..jsem už z toho skeptický, vidím to jenom horší a horší, skeptický.
05. 08. 2009 | 14:24

stejskal napsal(a):

Chtěl jsem toliko říci, pane Emissary,

že zde tuto debatu nevedu s panem Čochtanem ani zdaleka poprvé. Tudíž - chtě nechtě - na něco navazuji, něco již neopakuji, snažím se o co největší stručnost, abych zde neustále nepopisoval celé diskuse (ostatně tuhle otázku řeší různí autoři na tisících stránkách tisíců publikací).

Nereaguji na první výrok tohoto druhu, ani na stý. Ta debata/polemika s panem Čochtanem začala někdy v létě 2007. Desítky lidí zde panu Čochtanovi oponovali... a pak to většinou vzdali. Nedivím se. Už to také nedělám tak často, jako dříve. Jednoho časem unaví, když se pod každým blogem o soužití lidí různé etnicity či ras objeví pan Čochtan (a s ním tři neco čtyři další) a ostře zaútočí. Nechtějí debatovat, chtějí ostatním sdělit, že některá etnika/rasy jsou kvalitní a jiná nekvalitní.

Už se mi do toho také moc nechce, ale cítím za tento prostor jistou zodpovědnost. Nemíním nechat tyto stránky na pospas lidem, kteří jsou zatíženi rasismem a xenofóbií (ať pro to mají jakékoliv důvody). Až jednou na tuto polemiku zcela rezignuji, půjdu dělat něco jiného. Připadal bych si tu hloupě.

Pane Mílo,

doporučuji se kvůli nikomu nevěšet a dokonce ani se neválet v hnoji. Za to nikdo nestojí, tím méně já a moje repliky.

Hezký den.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 14:27

Emissary napsal(a):

Abych to uvedl na pravou míru, pane Stejskale.

Povětšinou jsme se nastěhovali do měst, kde pracujeme a žijeme své životy. Ale něco z té džungle v nás pořád přetrvává. Většinou rádi chodíme do přírody, nebo alespoň do prostředí, které přírodu imituje a zapálíme nějaký ten oheň a třeba se jen do plamenů díváme. Pán Klán to potvrdí
05. 08. 2009 | 14:28

skeptický napsal(a):

Těm nahoře,co mají svoje jisté,současný stav naprosto vyhovuje.A kdyby přišel Mistr Jan s receptem na nápravu,upálili by ho.
05. 08. 2009 | 14:29

Antičochtan Obecný napsal(a):

Tak jsem se dobře pobavil při čtení výšplechtu páně Čochtana. Česko prý není Balkán !!! To je svatá pravda. Česko se totiž svou politickou kulturou a úrovní některých částí obyvatelstva už dávno zabydlela někde mezi latinskou Amerikou a Zambezi. A není ani potřeba,aby k nám na "návštěvu" jezdili rumuští Rómové. Ti už totiž v Česku nemají co pokazit.
05. 08. 2009 | 14:32

Emissary napsal(a):

Jj, pane Stejskale,

to chápu a v tom máte mou plnou podporu. Mé znalosti historie tohoto blogu jsou staré tak osm měsíců, takže v tomto Vám budu věřit. A také proto, že když narazím na diskusi podobného druhu, ani to většinou nečtu.

Přeji klidnější a tvořivější zbytek dne.
05. 08. 2009 | 14:33

stejskal napsal(a):

Samozřejmě, pane Emissary.

"Můžete dostat člověka z džungle, ale ne džungli z člověka." (A TO JE TO, oč tu běží) A ono je to dobře. Proč také?

Jenže abychom mimo džungli přežili, musíme se chovat nejen pudově, ale i racionálně.

Znovu a znovu a znovu: cesta vede skrze pochopení jedince, jeho potřeb, ne skrze nálepkování skupin, mas atd. A nejsem komunista, ani křesťanský fundamentalista. Jsem pragmatik.

V přírodě trávím podstanou část léta, miluji ji. Učím své děti v ní žít. Mimochodem přečtěte si úvahu pana Viléma výše. Je to velmi zajímavé téma k přemýšlení (a vůbec neříkám, že to vidím úplně stejně a do všech detailů jako pan Vilém).

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 14:35

stejskal napsal(a):

Díky, pane Emissary, Vám též.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 14:35

milone napsal(a):

Pane Holomek, myslím, že jste to celkem dobře vystihl...
05. 08. 2009 | 14:36

atemok napsal(a):

Dobrý den, dle mého názoru se každý na svět dívá jen ze svého úhlu pohledu, nelze se převtělit do nikoho jiného a žít v jeho kůži. Tímžtopádem jakékoliv hodnocení a kritizování chování ostatních lidí je úplně nesmyslné a neobjektivní (přesto se k němu někdy také snižuji). Neznám nikoho, kdo by si přál prohodit si role s našimi romskými spoluobčany, ani představa zneužívání sociálních dávek a vození si zadnic v drahých autech není dostatečně silný argument, aby člověk zatoužil po tom stát se Romem.
A že náš štědrý stát je obdarovává a vlastně nic za to ani nechce... K tomu se moc říct nedá. Nevím, na co naši politici čekají, možná se jim vzrůstající nacionalismus líbí.
05. 08. 2009 | 14:50

slečna Krtek napsal(a):

Pro : Emissary a L.Stejskal

Pro odlehčení :

Setkávání mezi kulturami začíná v okamžiku, kdy se objevuje "cizinec" a je nutné si jeho "cizost" vysvětlit. Na příchod bělochů, které viděli poprvé, Papuánci reagovali například velmi mírumilovně a vítali je se směsí překvapení a radosti. Jejich náhlé zjevení bylo totiž interpretováno v rámci místních kosmologií celkem jednoznačně jako návrat duchů zemřelých předků. Všeobecně se totiž vědělo, že duchové předků jsou bílí, a protože za horami na obzoru končil svět, nikdo jiný než duchové to ani nemohl být. Každé gesto a každý úkon byly interpretovány jako poukazy na nějaké události z jejich minulého života : když například jeden z členů expedice odsekal větve u uschlého stromu, aby bylo dřevo na oheň, byl hned rozpoznán jako duch dávno mrtvého, ale všem známého vesničana, jenž strom kdysi zasadil, a všichni byli potěšeni, že duch poznal svůj vlastní strom.

Takové krásné vysvětlení příchodu cizinců dlouho nevydrželo, srozumitelnost papuánského světa byla zjevením bělochů narušena hluboce a nezvratně. Když s nimi vstoupili do těsnějších vztahů, museli se vyrovnat s poznáním, že nejde "o z hrobu povstavší pradědečky", ale že to jsou obyčejní smrtelníci žijící za horami na obzoru, kde tedy svět nekončí. Hypotéza o záhrobním původu bělochů byla krásná, protože zjevení cizince bylo možné vyložit z pojmů, které byly k dispozici uvnitř vlastní kultury. Jak dlouho ale vydrží taková "krásná vysvětlení" ? Hádejte ....

Pane Stejskale, obdivuji Vaši schopnost vyjádřit slovy Vaše hluboce lidské a mravní cítění. Děkuji Vám za sebe zcela upřímně.
05. 08. 2009 | 14:58

skeptický napsal(a):

Příklady pragmatického řešení problému :

1)Manželský pár,který šetří na nový dům se rozhodl z toho důvodu nejet na zahraniční dovolenou.

2)Majitel vozu,do kterého neustále strkal peníze za opravy se rozhodl koupit nové auto.

3)Muž,kterému se chtělo na záchod,počkal,až se mu bude chtít na velkou,a pak zvládl oboje.

4)Pragmatické řešení dnes probíraného problému : (Prag matfyz býval na úrovni).
05. 08. 2009 | 15:01

fafnir napsal(a):

atemoku
a proč by se kdokoliv měl vtělovat do cizí kůže.Každý,aťje tím kým je.Hlavní je,aby se choval tak,aby minimálně neobtěžoval ostatní a neparazitoval na nich.To je o kvalitě člověka.Parazit má kvalitu odpadu.Černý bílý,žlutý,tečkovaný....
05. 08. 2009 | 15:05

Pepa Řepa napsal(a):

V zemi se narodil krtek
tam svoje mléko sál
do pusy vlezla mu hlína
a on ji vykuckal
chtěl se na ni podívat
ale byla tam tma
ty nikdy nebudeš vidět
řekla mu maminka

Ufo sifon
milan silon
to pěkně zapadá
kytka lopata
lopata do země jede
otvírá se škvírka
vidíme normální nebe
všichni až na krtka
05. 08. 2009 | 15:12

Emissary napsal(a):

Četl jsem, pane Stejskale, co Vilém napsal

Je to pohled tak trochu extrémní. Protože jsem diskusi pojal obecněji, ani k tomu jsem se nevyjadřoval. Někde jsem četl, že osud civilizace je zpečetěn, když porodnost klesne pod 1,5. Nikdo z nás diskutujících se toho zřejmě nedožije, ale asi nikomu z nás je budoucnost lhostejná.
05. 08. 2009 | 15:14

slečna Krtek napsal(a):

Pane Viléme,

přesně vystihujete, i když poněkud jinými slovy, co jsem sama kdysi psávala na podobných diskuzích. Děkuji za Vaše slova upřímně.

Prosím, dodám : Naše civilizace ekonomického růstu redukuje každý smysl na pouhý Velký Cíl, čím větší cíl, tím více kapitálu - energie, práce, zdrojů a efektivních způsobů jejich využití - je zapotřebí. Smysl dnes beznadějně splývá s velkými cíli euroamerické technické civilizace, jako jsou ekonomická globalizace, hvězdné války, naobědvat se v MC Donalds a nakoupit v Tescu či Ikea. Vše musí přispívat k růstu kapitálu, i protesty proti jeho nesmyslnosti. Protestuješ ? Je to tvé právo, ale musíš si u nás koupit prostředky ke svému protestování !!
Kvalita života lidí je poměřována ekonomickými ukazateli. Ale jaksi se zapomíná žít ... a tuto naši univerzální říši, vůli proměnit smysl celku v posvátnou jednotu, kterou všichni jednotlivci musejí vyznávat, chceme naroubovat všem, aniž se je ptáme, a aniž jim necháme prostor pro jejich vlastní svět.
05. 08. 2009 | 15:16

fafnir napsal(a):

slečna Krtek
každý nechť si klidně žije svůj svět.Ovšem ať po mě nepožaduje ,abych jej dotoval.A pro změnu ,nechá mě žít ten můj.
05. 08. 2009 | 15:21

slečna Krtek napsal(a):

pro: Pepa Řepa

:-)to je roztomilá básnička.

Když už píšete o krtkovi, víte, proč mám právě tenhle nick ? Krtek je slepý, vím. Ale ani on nemůže bez slunka žít. A já hledám velmi usilovně sluníčko, abych se pod jeho paprsky mohla zahřát. Hledám mezi lidmi lidskou lásku, tu univerzální; není vidět, ale každý ji poznáme ... :-)
05. 08. 2009 | 15:26

atemok napsal(a):

to fafnir
Ono to právě ani nejde se vtělovat (nebo o tom aspoň nevím, ale kdyby to šlo, určitě by nám to rozšířilo obzory). Ale co znamená kvalitní člověk pro vás nemusí znamenat kvalitního člověka pro vašeho souseda. Dle čeho soudíte, že právě to vaše měřítko je správné?
05. 08. 2009 | 15:29

slečna Krtek napsal(a):

pro: fafnir

to je problém, všechnu půdu jsme si zabrali, a ti, kteří by snad chtěli žít jinak, nemají kde ... my určujeme pravidla a zákony. jsem pro jejich dodržování. ale to již jsem rozváděla ve svých příspěvcích výše.
05. 08. 2009 | 15:40

stejskal napsal(a):

Slečno Krtku,

asi rozumím, co těmi díky chcete vyjádřit. A bylo by pokrytecké nepřiznat, že mi takto formulovaná podpora (nebo spíše podpora toho, co zde píšu) netěší.

Ono ale tohle téma a úvahy asi není moc o dících. I když stejně... děkuju ;-)

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 15:42

dmatej napsal(a):

Pana Čochtana bych rád upozornil, že jsou i jiné "metriky inteligence", než IQ. IQ samo o sobě vůbec nevypovídá o sociální intelgienci, natož o charakteru člověka.

Rozhodně potřeba zveřejňovat svoje IQ jako argument "a teď si sedněte na zadek" moc nesvědčí o tom, že by jeho domnělý nositel takové IQ skutečně měl.
05. 08. 2009 | 15:56

skeptický napsal(a):

Dnes je středa
zítra čtvrtek,
máš na zádech
krtek.
05. 08. 2009 | 15:58

Vilém napsal(a):

Slečno Krtku
Samozřejmě jsem to nemyslel jako rigorózní rozbor, jen jsem chtěl přinést jiný pohled na věc než vypjatou falešnou moralizaci proti všemu, co nezapadá do konzumní společnosti nebo politicky bezzubý a společensky bezvýchodný mešťácko - humanistický pohled páně Stejkala, který má k aktuálním požadavků na zásadní změnu patologických deformací společnosti prakticky stejně daleko jako ta nesnášenlivost. Všimnete si také jeho rezervovanosti - no nechť si hraje na nezúčastněného diváka a pěstuje si své utopické zásady, zatímco doba vyžaduje činy, přinejmenším zaujetí jasného ano nebo ne, protože souběžný rozvoj svobody a konzumerismu už není možný.

Zdravím Vás a také děkuji
05. 08. 2009 | 16:03

jk-jiny napsal(a):

On je i rasismus oficiální, správný:hrdinní američtí vojáci bombardují afghánskou svatbu, pár desítek mrtvých a je to jen kolaterální škoda. Jeden zajatý izraelský voják má svou wiki stránku i v češtině.
http://cs.wikipedia.org/wik...
Když Kosovan etnicky čistí, je to v pořádku, Srby musíme humanitárně bombardovat...
Všechny kecy o rasismu jsou jen zastíráním jediné nerovnosti, která je ta "správná" a to ekonomická. Je na světě lépe bohatému Cikánu, než chudému Moravanovi. Ale to musí zůstat, ti "dole" si musí nechat nadávat do socek, ucpeme jim ústa kydy o "rovných šancích" (i ty jsi mohl být ředitel ČEZu), "všichni mohou pracovat, jen kdyby chtěli" (když je volných míst desetkrát méně, než uchazečů o práci). A je třeba ukazovat sílu a policie se musí učit mlátit lidi, aby byla připravená, až se to hne více. Koneckonců svobodná, demokratická ČR má čtyřikrát více policistů než nás hlídalo za komunistické hrůzovlády. Ale lid musíme strašit a vytvářet zbytečná témata, abychom mohli vydělávat, zatímco ti dole když budou hodní, mohou pracovat. A lidí jako pan Stejskal a Kocáb kolečka soustrojí mažou, buď za peníze, nebo z novosvazácké horlivosti: takoví jsou zlem každého režimu.
05. 08. 2009 | 16:05

Emissary napsal(a):

Slečno Krtku alias naivka,

Vy si dávejte pozor :)

Nemusí každý, jako já, chápat vaše… hm, nevím, jak bych to spravedlivě nazval:-).

Mystika na úkor reality možná prospěje Vám, je to Váš svět. Jenomže ve světě bytí neexistuje jen jeden pohled, nýbrž tolik pohledů v nuancích, kolik na tomto světě žije lidí. A vytrhávat realitu z historie vývoje lidské společnosti pro podporu svých argumentů je přinejmenším tristní. Takto to nefunguje. Ale je tady možnost, že jsem to špatně pochopil.
05. 08. 2009 | 16:09

Emissary napsal(a):

Výborně pane Viléme,

ještě to chce definovat výraz "konzum" a bude to úplné.
05. 08. 2009 | 16:13

slečna Krtek napsal(a):

pane skeptický,

tak u vašeho příspěvku musím nutně oponovat.
možná nevíte, ale ve skutečnosti jsem dokonalou ženou; nejkrásnější z moudrých žen a nejmoudřejší z krásných žen :-)... také jsem svárlivá, neposlušná, nehospodárná, hubatá, všetečná, parádivá, a k mužům, které nerespektuji, necítím dostatečnou úctu... bonne chance !
05. 08. 2009 | 16:17

HexenSchlus napsal(a):

To: slečna Krtek
Dostal jsem se až nyní k PS, takže jen stručně na Váš údiv. Asi se budete divit, ba tomu nebudete věřit, aletaková je skutečnost. Na našem MÚ se skutečně nedodržují zákony. Marná je snaha občanů s tím něco udělat, ale zatím proti betonovým pozicím ODS na úřadě nejsou žádné zbraně.Ale to jsem trochu odočil od tématu, nicméně tio tak funguje a jen dodám, že byl i takový incident, že úředník málem dostal pře držku jenom proto, že chtěl uřvané "spoluobčany" usměrnit a vykázat z úřadu. Ach jo!
05. 08. 2009 | 16:18

Vilém napsal(a):

Emissary
Pouze krátký exkurz - historicky jde o tendenci, která překračuje hranice sociálně ekonomických systémů - v ČSSR se tyto principy prosazovaly od Husáka, který pěstoval konzumní socialismus, i když na dobové úrovni, tedy viděno dnešníma očima se směšnými výsledky. Přesto to už tehdy stačilo k dosažení politické a společenské stabilizace a bezduchého klidu za normalizace.
Abstraktně vymezeno je konzumerismus rezignací na vyšší hodnoty výměnou za materiální výhody a mocenské výsady, rezignací na občanskou angažovanost ve prospěch soukromého hromadění majetku daleko nad mez, která je nutná k důstojnému životu.
Osobám, které jsou konzumerismem zdevastovány, jejich chování přijde jako vlastní svobodná volba, to se však ukáže jako falešné právě tehdy, když dostanou hysterický záchvat při pohledu na lidi s jinými hodnotami, tedy na skutečnou svobodu, která nezapadá do jejich systému sebeklamů, což jsou v ČR nejnápadněji právě Romové, ale stanoviska takto postižených například ke squaterům z Milady byla také nenávistná.
05. 08. 2009 | 16:24

Emissary napsal(a):

Pro: Vilém

Tolik k tomu, co nejsou vaše vlastní myšlenky. Petr Klán (snad mě slyší) se pokouší s kolegy a studenty definovat složitost problému. Nemyslím, že definovat konzum je tak složité. Když podnikatel použije letadlo, protože rychle musí vyřešit nějaký problém, je to konzum?

Když příznivec TV programů, bez ohledu na zdroj příjmů, dennodenně se dívá a přitom sežere „tuny“ potravin tak, že zdvojnásobí či ztrojnásobí své hmotné tělo během života, je to konzum?
05. 08. 2009 | 16:34

Imhotep napsal(a):

Pane Steskale, v pravidlech se praví: "Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní celých textů velkými písmeny)"
Pan autor velká písmena použil! Proč se nedodržujete ani Vámi stanovená pravidla? Nebo názory lahodící vašemu oku si mohou dělat, co chtějí?
05. 08. 2009 | 16:35

Imhotep napsal(a):

Pro Čochtana:

Domnívám se, že pan Holomek po tom, co prožil v Brně, prostě začíná pomalu odhalovat skryté komnaty. Patří mu za to dík, protože tím odhalí nesmyslnost běsnění multikulti experimentu a nastane čas návratu k době, kdy zákon platil pro každého stejně. Dělá tím pro Romy mnohem užitečnější práni, nežli konají různí Kocábové a spol.
Máte pravdu i v tom, že Rom, který se začne vzdělávat a začne žít podle pravidel majority má v některých romských skupinách velké problémy. Není ani tajemství, že v legendárním Janově jsou ze situace znechuceni i starousedlí Romové, kteří ty nové také nechtějí.
05. 08. 2009 | 16:40

Vilém napsal(a):

Emissary
Jestli se na to díváte takto, a ještě Vám záleží na tom, abyste dostal zcela originální výklad, pak se skutečně budete muset obrátit jinam, já jsem to vymyslel jako vysvětlení sem a nemám ambice podávat slovníkovou definici.

Řešení toho uváděného případu létajícího podnikatele pro mne není zajímavé, jednak od objevení fuzzy množin je jasné, že lze formalizovat i vágní termíny, jednak mne zajímají politické aspekty debaty o konzumerismu, jejichž důležitost rychle narůstá, nikoli scholastické nimrání v malichernostech.
Hezký den
05. 08. 2009 | 16:40

dmatej napsal(a):

Emissary - promiňte, ale ten příklad s letadlem je naprosto zavádějící.

Termín "konzum" podle mého soudu není o škatulkování, jak jste právě předvedl, ale o přístupu k životu. O přehnaném upřednostňování pohodlí tam, kde by byla efektivnější i příjemnější jiná varianta, ke které se ovšem člověk nerozhodne. Jde právě o moment rozhodnutí, ne o realistické srovnání možných variant.

Poslední dobou mě napadla trochu jiná úvaha - co je skutečnou cenou? Ta v korunách, nebo čas mého života? Zkuste to přepočítávat obráceně, výsledky jsou velmi zajímavé a dost mění pohled ...
05. 08. 2009 | 16:49

Emissary napsal(a):

Pro: Vilém

Dívám se na to takto, protože jiný pohled je nejspíš klam.

Chceme-li definovat problém, v zásadě je možné použít metodu indukce nebo dedukce. Já jsem použil tu první a na základě toho lze vybudovat řešení problému. I to je metoda tvořivého myšlení. Vy to odmítáte, ale to není můj problém. Místo toho tady sázíte fráze. Good, ale kdo to bude brát vážně?
05. 08. 2009 | 16:53

Emissary napsal(a):

Pro: dmatej

Neprominu, to letadlo nejlépe vystihuje problém řešení v kontextu krajních mezí jeho řešení.

Mnozí z nás to nikdy nepochopí, protože to znamená barieru v jejich myšlení.
05. 08. 2009 | 16:58

Boleslav D. napsal(a):

slečna Krtek:

"Smysl dnes beznadějně splývá s velkými cíli euroamerické technické civilizace, jako jsou ekonomická globalizace, hvězdné války, naobědvat se v MC Donalds a nakoupit v Tescu či Ikea."

Prominte, to je ale opravdu extremni nazor. Opravdu nevidite v nasem zivote nic jineho a lepsiho? Samozrejme je v tom az prilis toho, o cem pisete, ale je tam i spousta neceho opravdu cenneho, co zase nemaji kocovnici.
Nemelo by se treba jen zapominat jake obrovske dobro te nasi euroamericke civilizace je jen to, ze skoro nezname utrpeni ze smrti svych deti v kojeneckem veku, smrti rodicky pri porodu, morove epidemie, hladomory atd. (v drivejsich dobach bez McDonalds, a Tesca zcela bezne).

Mne se euroamericka civilizace blahobytu, svobody, zivotnich prilezitosti, znalosti o svete kolem nas, racionality a humanismu libi vic nez civilizace kocovniku nebo i jen nasich pradedecku.
Zda se ale, ze se prece jen v nekterych smerech kazi... Ale prece jen porad je jeste lepsi nez cokoli jineho.

..
05. 08. 2009 | 16:59

Vilém napsal(a):

Emissary
To je naivně pozitivnistický pohled, který se ukázal nereálný i v přírodních vědách, a v politické oblasti by byl katastrofální, už proto, že strnulé definiční vymezení konzumerismu by poskytlo v oblasti nepokryté definicí jeho stoupencům prostor, kde by mohli vegetovat a odkud by infikovali společnost konzumeristickou nákazou ;-).
Politické termíny je nezbytné používat tak, aby bylo možné je uplatňovat s ohledem na dynamický vývoj politické situace ve prospěch hodnotných politických cílů ;-).
Vážnost politických koncepcí se přeci nepoměřuje jejich učebnicovou hodnotou, probuďte se, člověče.
05. 08. 2009 | 17:00

Čochtan napsal(a):

dmatej:
o "sociální intelgienci," cancaj ti, kteŕí na opravdovou nemají.

Já můj IQ rozhodně jako argument nezveřejňuji.
05. 08. 2009 | 17:07

Emissary napsal(a):

Pro: Vilém

No, já jsem živý až dost. Probuďte se Vy a místo sázení frází, jež jste vyčetl od svých blízkých, možná politicky motivovaných autorů, začněte konečně psát své vlastní poznatky a životní zkušenosti.
05. 08. 2009 | 17:08

Čochtan napsal(a):

HexenSchlus,
nedávno jsem zahlédl v novinách noticku, že někde dostanou úředníci pepperspray.
To zas bude nablito v alejích. To se pseudohumanisti z toho po...ou.
05. 08. 2009 | 17:11

Vilém napsal(a):

Emissary
Vidíte přeci sám, že se Vám levicově sociální a multikulturní stanoviska nelíbí, takže z pohledu svých požadavků na zkušenost byste měl akceptovat argument, že si svůj odpor racionalizujete komickým požadavkem na operacionální vymezení konzumerismu, třebaže podat taxativní seznam konzumerismu v observačních termínech je stejně nemožné jako u jiných běžně užívaných politických jevů.
Proto nejde z Vaší strany o seriózní námitky, nýbrž jen o průhlednou demagogii, jejíž faktický význam je mizivý.
05. 08. 2009 | 17:14

dmatej napsal(a):

Emissary
"Neprominu, to letadlo nejlépe vystihuje problém řešení v kontextu krajních mezí jeho řešení."

Nemyslím si. To letadlo naopak nevystihuje vůbec nic, protože zatímco konzumerismus je do značné míry věcí subjektivní, zatímco váš příklad je vámi podsouván jako konkrétní příklad, dožadující se kategorického a obecně platného hodnocení.

Pokud to chcete brát takhle, dobrá - rozhodněte se sám, zda je váš let letadlem řešením efektivním a dobře zdůvodněným, nebo jde jen o pohodlí.

V konzumu jde právě o to, že takhle neuvažujeme a nic nás k tomu nevede, spíš naopak. Apriori má přednost pohodlí. To vede k řadě nepohodlných paradoxů ...

Samozřejmě, pod pojmem pohodlí si můžeme zase představit leccos. Pokud se chcete držet striktně definic, které nota bene nemáte, utopíte se v nich. Bohužel ...

P.S.: "hodnotné politické cíle" - to taky zavání ;) . Ale nemyslím, že je na škodu o tom uvažovat. Otázka je, kdy je vhodná chvíle tyhle nekonečné teoretické úvahy opustit a začít s tím něco dělat :)

Nápověda: Nejlepším popisem jakéhokoliv objektu je on sám :)
05. 08. 2009 | 17:21

slečna Krtek napsal(a):

Pane Boleslave D.,

samozřejmě, souhlasím s Vámi. Jen se snažím žít v respektu i k jinému životnímu způsobu.
Narodila jsem se a žiji v betonovém iglů, pod okny mi projíždějí plechové krabice a vyfukují dým. Škoda, že není totožný s tím, který k Velkému Manitúovi vyfukovali rudý a bílý bratr, Vinetú a Oldašetrný, k utvrzení bratrství :-).. Ale popravdě, neuměla bych již jinak žít. Píši možná s mírnou ironií a nadsázkou: my si tu totiž jen povídáme. Život, Svět, alespoň v tuto chvíli, je venku, za našimi dveřmi. A je na nás, až opustíme diskuzi u našich PC a vkročíme tam ven, s jakým světem se potkáme. Kéž by byl přátelský ....
Hezký den, vážený pane.
05. 08. 2009 | 17:22

Čochtan napsal(a):

Jakou má tedy Rom v ČR šanci na kvalitní vzdělání?

1. Naprosto stejnou jako české děti dostane od státu.

2. Naprosto mizernou a nedostatečnou dostane od vlastních rodičů.

Tím pádem je mu šance od státu celkem na nic.
05. 08. 2009 | 17:22

dmatej napsal(a):

Čochtan
"Já můj IQ rozhodně jako argument nezveřejňuji."
Podle mne je toto lež, stačí se podívat nahoru ;)
O sociální inteligenci vám doporučuji něco nastudovat, vaše reakce mne celkem pobavila, byť je spíše tragikomická.
05. 08. 2009 | 17:23

stejskal napsal(a):

Pane Imhotepe,

(ad Váš text z 05.08.2009 16:35:10). Pak je ještě třetí možnost, že oba ne stejně vnímáme sémantiku adjektiva "celý" (viz. "Není dovoleno ... To platí... pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní CELÝCH textů velkými písmeny)".

A jen pro pořádek zopakuji to, co jsem Vám napsal již ve své v první replice:

Předesílám, že pokud někdo bude testovat, zda může napsat text s jedním malým písmenem na začátku a pak samými velkými, zjistí, že nikoliv. Posuzování, co mi připadá jako záměr a co ne, si zcela vyhrazuji.

Přeji zajímavou, věcnou a korektní diskusi, pane Imhotepe.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 17:25

Emissary napsal(a):

Pro: Vilém

Tak to se mi nelíbí a mám k tomu své důvody. Vy mně označujete za demagoga, ale sám nejste schopen jakéhokoliv tvůrčího či abstraktního myšlení. Nejste schopen definovat jednoduchý problém, nejste schopen jednoduchého myšlení, natož složitějšího. Místo toho tady sázíte různá klišé, která nemají v diskusi opodstatnění. Nejste bohužel schopen řešit ani jednoduché problémy lidského bytí, natož problémy, které souvisí s uměním matematiky a fyziky a dalších věd, jež souvisí s existenci lidstva. Jen prázdně filozofujete. A nutno říct, že vaše filozofie je mizerná.

O čem se chcete vlastně bavit? Pro mě nejste ani partnerem v diskusi.

Lituji, že to tak dopadlo.
05. 08. 2009 | 17:28

stejskal napsal(a):

O EQ (SQ) jsem se zde snažil panu Čochtanovi něco napsat tak nejméně padesátkrát, pane dmateji. Nikdy se to nesetkalo s úspěchem.

Dotyčný uznává toliko vědní disciplíny, které sám ovládá. Zejména vědy matematické (velmi silný je ve statistice, hodně si cení Gaussovy křivku a jejích aplikací).

Třeba uspějete Vy a podaří se Vám dotyčného získat pro smysluplnou debatu v poněkud širších perspektivách.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 17:30

Vilém napsal(a):

Emissary
Dovolte tedy reakci ve vašem duchu na Váš původní dotaz. ;-)

To by Vám mělo současně umožnit hlubší vhled do dynamické politicky účelné aplikace konzumerismu.
Tedy:
Nejprve otylý televizní divák - pokud bude někdo u televize tloustnout proto, že bude sledovat ekologické a multikulturní pořady, pak nepůjde o konzumerismus, naopak, půjde o hodnotnou přípravu ke společenské angažovanosti. Pokud však bude sledovat laciné americké krváky nebo například náboženské pořady, určitě půjde o projev nejpodlejšího konzumerismu.
Podobně s tím letadlem - jestliže se bude dotyčný snažit třeba zajistit mzdu pro své zaměstnance, pak o konzumerismus nepůjde, pokud ale půjde třeba o snahu zvýšit vlastní zisk na účet veřejnosti, pak jde jednoznačně o konzumerismus.

Sporné případy bude rozhodovat revoluční výbor - jeho rozhodnutí bude konečné a definice konzumerismu je tím završena. ;-)
05. 08. 2009 | 17:31

Čochtan napsal(a):

Krtková:
klopýtl jsem přes jednu blbost, která vám ujela: "dokonce si troufá posuzovat celé etnikum, tedy každého jednotlivébo cikána zvlášť"

Posuzovat celé etnikum, NEZNAMENÁ v žádném případě "tedy každého jednotlivébo cikána zvlášť".
Ženská, co jste měla z matematiky ? Přičuchla jste si alespoň k základům statistiky ?
05. 08. 2009 | 17:32

Čochtan napsal(a):

dmatej,
kde jsem mým IQ ARGUUMENTOVAL ?
05. 08. 2009 | 17:34

Emissary napsal(a):

Pro: dmatej

Really, nemohu si ani definice vytvářet sám? Hm, tak to mám velmi úzký prostor. To letadlo vystihuje příslib lepší budoucnosti. Zvětšování objemů u TV naopak, příjem informaci a energie, která se do tvořivosti netransformuje.

Ale já fakt nemám rád tupost, proto nebudu reagovat. Když někdo něco z jakýchkoliv důvodu pochopit nechce, potom nepochopí.
05. 08. 2009 | 17:35

Vilém napsal(a):

Emissary
K Vašemu poslednímu.

Pokud se berete tak vážně, že chcete na blogu vědecky řešit základní společenské otázky, je mi Vás líto, ale rozhodně souhlasím, že nemusím být Vaším partnerem do debaty a budu Vám vděčný za to, že mne nebudete obtěžovat nerudnými dotazy.

Hezký den
05. 08. 2009 | 17:36

Pepa Řepa napsal(a):

Vilém napsal(a):

Nejprve otylý televizní divák - pokud bude někdo u televize tloustnout proto, že bude sledovat ekologické a multikulturní pořady, pak nepůjde o konzumerismus, naopak, půjde o hodnotnou přípravu ke společenské angažovanosti. Pokud však bude sledovat laciné americké krváky nebo například náboženské pořady, určitě půjde o projev nejpodlejšího konzumerismu.
--------------
Vilíku, nikdo tady mně nedokáže pobavit tak, jako Vy. Vás si tady musí hýčkat.
Chcete snad naznačit, že po multi-kulti pořadu se hubne?

A kam byste zařadil Davis cup nebo Ligu Mistrů?
Podlost nebo hodnotná příprava?
05. 08. 2009 | 17:39

slečna Krtek napsal(a):

pro : čochtan

Promiňte, již si po sobě nebudu znovu číst, co jsem napsala. Jednou vyřčené již nedokáži vzít zpět :-).. Nedělám si nároky na neomylnost. K základům statistiky jsem pravděpodobně nepřičuchla. Nemám ani vysokoškolské vzdělání.
Nicméně, vše, co jsem napsala, napsala jsem z čistého srdce a hlubokého přesvědčení.

Jdu chystat večeři. Příjemný večer, pane čochtane.
05. 08. 2009 | 17:41

Čochtan napsal(a):

Dobrou chuť Krtková.
Psát bychom měli z čistého rozumu, rozsáhlých vědomostí a bohatých zkušeností.
Čisté srdce a hluboké přesvědčení obvykle napáchá hodně pitomostí, v lepším případě obveselí čtenáře.
05. 08. 2009 | 17:44

Vilém napsal(a):

Pepa Řepa
I tady lze aplikovat politická kritéria. Sledování zápasu borce z pokrokového státu je hodnotná činnost, zato sledovat zápas imperialistických tenistů je neomluvitelné. Ostatně takové zápasy se ani přenášet nebudou.;-.
Ale není vyloučeno, ze veškerý tenis se po pečlivé analýze ukáže jako konzumeristický sport. ;-).
05. 08. 2009 | 17:44

Emissary napsal(a):

Pro: Vilém

No vidíte, jak se umíte levně prodat. Říkal jsem celé dny a celé dny konzumovat stravu.

Povězte pane, co je to vlastní zisk?. Já bláhový jsem myslel, že zisk má svá pravidla, že zisk je ve schvalovacím řízení, že je nerozdělený a pokud se rozdělí, pak podle jistých pravidel, a tak se i zdaní. Na to jsou účetní standardy. Vy vidíte jen ze své strany, a to Vás hendikepuje.

Já vím, Vy máte pocit, že Vás každý podnikatel okrádá. Já mám zas pocit, že mě okrádají napůl státní podniky typu ČEZ či JmP.
05. 08. 2009 | 17:47

Čochtan napsal(a):

Krtková:
"pravděpodobně nepřičuchla"
Tak jo, nebo ne ? Setkání se statistickou vědou je nezapomenutelné i kdyby trvalo jen jeden semestr nebo jeden školní rok.
Ale "pravděpodobně" ?
Děláte si srandu nebo se neumíte vyjadřovat ?

Přeji vám abyste uměla lépe vařit než se logicky vyjadřujete. Dobrou chuť.
05. 08. 2009 | 17:49

slečna Krtek napsal(a):

pro ty, kteří odsuzují ty "méně šťastné".

Dovolím si o sobě napsat, že moje vlastní matka má vychozených snad jen pět tříd základní školy. Vzešla z těch nejnuznějších poměrů, jaké si lze představit. Nebudu je zde popisovat. Ale v očích mnohých z vás by patřila k těm podřadným....

Nikdo nemáme právo se vyvyšovat nad ostatní. A bylo by hezké, kdybychom si více pomáhali. Zloba a nenávist problémy neřeší. Nashledanou někdy příště.
05. 08. 2009 | 17:49

slečna Krtek napsal(a):

pro čochtan:

nemám žádné školy, nevzpomínám si, že by nás na základce učili základům statistiky. stačí ?
05. 08. 2009 | 17:51

slečna Krtek napsal(a):

ještě pro čochtan:
05.08.2009 17:44:36
budete se divit, ale váš škodolibý příspěvek mně vehnal slzy do očí.
omlouvám se všem, pokud jste ode mě něco četli, že jsem vám ubrala vašeho drahocenného času nesmyslnými úvahami, které jsem však myslela naprosto vážně. pokud vám přišli k smíchu, jako panu čochtanovi, lituji, že jsem se na tuto diskuzi vůbec odvážila.
05. 08. 2009 | 17:57

dmatej napsal(a):

Čochtan
ad 1. Paušální nepravda. Bohužel už od začátku se velmi často podle barvy pleti posuzují schopnosti dětí. Už od dětství poslouchají kecy o sociálních dávkách a strašení, podsouvání krádeží atd., ať už právem či neprávem. Z toho pramení i pozdější nenávist, zakomplexovanost.
Dále jsou tu dva nevyhovující a neřešitelné stavy, které jsou opět svázané s výše uvedeným. Buď romské děti oddělíte od "bílých", ale tím je odšoupnete na druhou kolej, o které se všude kolem bude mluvit jako o outsiderech. Navíc v tomto řešení není nic o kvalitě žáků a bohužel v kombinaci s horším průměrným vzděláním romských rodičů budou mít i inteligentní děti smůlu.
Nebo je neoddělíte, ale pořád budou v menšině, proti většině, která je z nezanedbatelné části xenofobní. Vzpomeňte si, kolik šikanujících "volů" jste potkali na základní škole. Pro romské dítě je to skoro samozřejmost. Pamatuji si jednu slečnu na základní škole, kterou používali učitelé k trestání tím, že "zlobivého" posadili k ní. Dobře si na tom otestujete svou vlastní xenofobii ... ale co teprv ona?

ad 2. Ano, bohužel i bílé děti s nevzdělanými rodiči to mají těžší a má to následky. A co s tím budete dělat? Šanci od státu ještě snížíte?

Podle mě to není jednoduché, to nejlepší co se dá dělat, je potlačit v sobě naučený strach a soudit LIDI bez ohledu na rozdíly v barvě či národnosti. Bránit se paušalizaci - tohle škatulkování, uvádění nesmyslných žebříčků, nás jednou všechny zahubí. Neexistuje něco jako společenský vnitřní nepřítel, měli bychom se taky tak chovat ... jinak jsme nepřítelem sami sobě.

Když vezmu strohá fakta - za poslední cca 4 roky jsem nachytal PŘI ČINU čtyři zloděje, vše věhem bydlení v tzv. "cikánských čtvrtích" v Plzni.
Bílý holohlavý vykradač aut, sedí. Bílý zloděj kabelů, naposled viděn při veřejně prospěšných pracech (policistům se vysmál, vybalil pivo a trpělivě čekal až ho odvezou). Bílá podnapilá dvojice bezdomovců, vykrádající auta, policie se na ně vykašlala (radši se zaměřila na okradeného instalatéra kvůli identifikačním číslům ukradeného nářadí).
Promiňte, ale možná bych měl prohlašovat, že "ta bílá verbež strašně krade". Nebudu - zloděj jako zloděj. Až mi bude zase nějaký vykrádat auto (toho jsem nechytil) a nachytám ho, dostane po tlamě, může být třeba strakatý ;)

Toť vše o mém subjektivním postoji, který je, řekl bych, objektivnější (tj. více odpovídající realitě, pro puntičkáře) než leckterý, jenž se za objektivní vydává ...
05. 08. 2009 | 17:58

slečna Krtek napsal(a):

omlouvám se za gramatickou chybu v předchozím příspěvku.

hezký večer.
05. 08. 2009 | 17:59

dmatej napsal(a):

Emissary:
Patrně vám to tu už nějak leze na mozek, či co. Rozhodně vám nezakazuji vlastní definice, jen upozorňuji, že se vám jen stěží povede napsat dvě opravdu dobré za týden práce. Právě viz matematika, kde dobré definice vznikají opravdu velmi dlouho a sporadicky.

Příslib lepší budoucnosti u "letadla" mi nějak nedošel. Můžete to upřesnit?

Ovšem tuším, že na zbytek mé úvahy nechcete reagovat nikoliv pro její hloupost, ale protože se vám prostě nehodí ;)
05. 08. 2009 | 18:06

dmatej napsal(a):

Čochtan - viz citace:
"děkuji za zastání, a za ocenění. Řeknu vám, je to fuška mít IQ 148. Vidíte fůru věcí, které jiní nevidí, a nejsou to vůbec žádné hezké věci. Buďte rád, že je nevidíte. Procitl byste."

Jednak degradujete oponenta, jednak to konstatujete v rámci argumentace.
05. 08. 2009 | 18:08

Čochtan napsal(a):

Krtková:
proč by měla vaše matka patřit k podřadným ? Kradla ? Srala na schody ? Žila jen ze socky ? Vyhýbala se práci kde mohla ? Rodila na běžícím páse kvůli porodnému ? Ne ? Tak proč by měla být podřadná ? Že měla jen 5 tříd základní školy,... přijde na to proč to tak bylo.

Statistika je milá paní VĚDA !! a ne něco o čem se dělají vtipy. Když o něčem nic nevím, tak mlčím. Ona tahle věda totiž opravdu umožňuje dělat výpovědi o soubourech s vysokou četností. O jednom cikánovi nemůžete říct vůbec nic. Pokud ho blíže nepoznáte. Ale o stotisícovce cikánů můžete hodně říct. Čím větší soubor, tím přesnější výpovědi. No nic, tohle se dřív učilo až na vysoké škole.
05. 08. 2009 | 18:15

Čochtan napsal(a):

dmatej:
To nebyla ARGUMENTACE, ale reakce na Stejskalovo ocenění: "Pan Čochtan není "úplně vymaštěnej". Naopak, je to velmi inteligentní člověk, ví přesně, co píše."
Pana Stejskala to vůbec nedegradovalo.
05. 08. 2009 | 18:18

Michal Macek napsal(a):

ja napsal uplne?pardon mel sem na mysli totalne :))
05. 08. 2009 | 18:30

zdesta napsal(a):

Pan Stejskal.Tady se většina diskuzí ohledně kvality jedince odehrává v běžných sociálních požadavcích. IQ vzdělání,společenské uplatnění,kultura a.t.p.Těch společenských měřítek je celá řada a samozřejmě nastávájí různé diference mezi schopností tyto požadavky plnit.Barva kůže nebo příslušnost k nějaké etnické skupině tu nerozhoduje a v tomto smyslu určovat kvalitu je dost sporadické.Vy zde vylučujete kvalitu člověka jako takového.(neexistují objektivní měřítka)Existují v rozpoznání zla a dobra.Když se vám bude topit potomek(vaše nepřítomnost)v nějaké extrémní situaci, (záplavy,probořený led a.t.p.)a někdo z přihlížejících se odhodlá a zachrání mu život,pak určitě budete uvažovat o různých stupních lidských kvalit.Těch příkladů by bylo více,Zdravím a přeji hezký den.
05. 08. 2009 | 18:30

Emissary napsal(a):

Pro: dmatej

Chtěl jsem říct nas… a na…, ale to by creator smazal.

Definovat jednoduchý problém není složité, ani matematicky, i když tento byl společenský. Komu ujíždí nervy, se dá zjistit ne obtížně. Příslib Vám nedošel, asi toho bude víc. K tomu stačí víc přemýšlet.

Reagovat mohu na cokoliv, ovšem na totální stupiditu se mi někdy nechce. Ještě máte nějaké otázky?

Už se neobtěžujte, stejně momentálně nemám čas. Ve vaši výchově se někde stala chyba.
05. 08. 2009 | 18:32

Pepa Řepa napsal(a):

Slečno Krtková
neberte všechno tak vážně.
A pozor: Nežertujte o statistice
statistika věda je
má však cenné údaje
neklesejte na mysli....
http://www.youtube.com/watc...
05. 08. 2009 | 18:35

Pepa Řepa napsal(a):

Čochtane, že jsem tak smělý.
Neznáte nějakýho Žoužličku?

Kolega, taky statistik.

http://www.youtube.com/watc...
05. 08. 2009 | 18:41

Carlos V. napsal(a):

Vite, ona ani nejlepsi vule nekdy nestaci.

viz :
http://www.lidovky.cz/terez...

Cim to muze byt ? Nabizi se, ze v genech.

Odlisnych genech.

Rozdelene do ruznych diskriminovanych skupin.
05. 08. 2009 | 18:42

Lilith1 napsal(a):

CITACE:
Čochtan napsal(a):
Carlosi:
"Musite brat ohled na kulturni zvyky jinych narodu. "
Nemusíte !
Když oni k nám přijdou na návštěvu, pak MUSÍ oni brát ohledy na naše zvyky !
04.08.2009 17:09:01
A já k tomu dodávám-až se u nás třeba omylem ocitnou kanibalové,budeme brát ohled na jejich zvyky a necháme se požírat? I muslimové by měli brát ohledy na naše zvyky a neprosazovat svoje!!To už je ukázka jejich NETOLERANTNOSTI.A to v 21.st.je velice špatná budoucnost.
05. 08. 2009 | 18:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
Zřídka se někdo pochválí za to, že něco nezvládne. Myslím, že namístě by spíš byla sebekritika. A to i ohledně Vašeho "předávání informací", 1) neboť většinou informace zvládneme si najít sami a 2) by mělo jít o skutečné informace a fakty, nikoliv jednostranné interpretace. Vaši otázku Qui bono zde prodiskutovalo mnoho diskutérů s většinovým závěrem, že současná situace se hodí 1) té části Romů, která parazituje na společnosti masovým pobíráním sociálních dávek, a 2) apoštolům názorů shodných s Vašimi placených ze státního rozpočtu. Nepatříte k nim?
05. 08. 2009 | 18:48

Ben napsal(a):

Slečno Krtku,
tím, že jste napsala, že se můžete mýlit, ale že vše, co píšete myslíte upřímně a srdečně, jste mne dostala. A dojala...
Opravdu píšete tak, že nikdo se nemůže urazit, to je vaše plus. Děkuji Vám, a i když s některými vašimi myšlenkami nesouhlasím nebo respektive si myslím, že nejsou reálné, podivuji se nad některými ostrými reakcemi vůči Vám.
Jestli už máte přichystanou večeři - dobrou chuť!
05. 08. 2009 | 18:51

Camm napsal(a):

"Romové mnoho věcí přejímaly"
Máte tam drobnou chybičku.
05. 08. 2009 | 18:53

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
psal jste něco o tom, že kvůli mně a jiným, opustilo toto forum několik lidí. Zřejmě jste měl na mysli Tidlitátku s Kostlánem.
Tak Tidlitátka se právě na Týdnu následovně vyjádřila : "Vy Češi vy hovna našemu židovskému národu nesaháte ani po kotníky! "
http://www.tyden.cz/rubriky...
Buďte rád, že ta čarodějnice, co ráda trsá na hrobech a kope do mrtvol, se tu už nevyskytuje.
05. 08. 2009 | 18:54

Karel napsal(a):

Mě se nejvíc líbilo, jak profesionální ochránci lidských práv byli celý týden zticha.Prostě nedodržování zákonů se spokojeně tolerovalo.
Proč je Úhl nebo Havel nevzali k sobě na zahradu??
05. 08. 2009 | 18:56

Čochtan napsal(a):

Bene,
Pamatujete ty bilbordy se Standou von Bahnof: "Myslím to upřímně" ? :-)))))
05. 08. 2009 | 19:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Boleslav D.:
Jestli podle Vás požadavek na to, že zákony mají platit stejně pro všechny je alibismus, potom máte zvláštní představy o významu tohoto slova.
Tak mi připadá, že příčinou dlouholetého neřešení problému (nejen) romských asociálů je právě mnoho slov a málo činů. Neposíláš děti do školy? Přídavky dostanou děti ve škole ve formě poukázek na jídlo a ošacení. Poflakují se dospělí s dětmi na veřených prostorech po 22:00 hodině? Pokuta od policie. Atd., chce to jen racionálně vypracovat a důsledně vymáhat dodržování bez ohledu na řeči o nějakých lidských právech. Ale také samozřejmě podporovat kulturní činnost a vytvářet motivační programy.
05. 08. 2009 | 19:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ben:
Jestliže někdo bezdůvodně označí jiného za rasistu, těžko se divit, že další se nespravedlivě osočeného ostře zastane. Divím se, že se divíte.
05. 08. 2009 | 19:06

Čochtan napsal(a):

dmateji:
"podsouvání krádeží atd., ať už právem či neprávem."

1. posouvání krádeží právem NENÍ žádné podsouvání.
2. Když 3% tvoří přes 60% vězńů, tak so o posouvání nedá mluvit. U soudu platí prokázaný čin. Ne podsunutý.
Zkuste spočítat kolikrát je cikánská kriminalita vyšší než ta česká.
05. 08. 2009 | 19:07

Ben napsal(a):

Ale Čochtane!
Prosím vás!
Doufám, že jste to napsal jen pro zasmání.
A opravdu se Vám, velice inteligentnímu člověku divím...
05. 08. 2009 | 19:10

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo, neznám.
Bohužel. Já ve dvaceti emigroval, a tak mám málo kontaktů v Čechách.
P.S. Co je s Bigjirkou ? Dlouho jsem ho nezaregistroval !
05. 08. 2009 | 19:10

Čochtan napsal(a):

Bene,
já vím. Standa von Bahnhof je vychcánek a slečna Krtková vychcaná není. Spíš je poněkud naivní, ale to není nic zlého. S tím se dá ještě lecos udělat.
05. 08. 2009 | 19:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
Slečna Krtek je bohužel i tvrdohlavá. Kombinace s naivitou je to nešťastná.
05. 08. 2009 | 19:27

slečna Krtek napsal(a):

Citace z příspěvku pana Čochtana:
"Jestli jsem rasista, to nevím. Přijde na definici. Vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům (a mnoha jiným) v žádném případě rasista nejsem, vůči slušným cikánům taky ne, zatím ale znám z těch slušných jen pana Holomka a dvě prodavačky v Nýřanech. Na ten "zbytek" jsem alergický. To přiznávám."

Pane Carlosi, domnívám, že pan Stejskal správně reagoval.
Pan Čochtan zmiňuje, že vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům aj. v žádném případě rasistou není (všimněme si, že nerozlišuje, zda jsou mezi Číňany, Tahiťany nebo Japonci aj. slušní lidé :-) ..) .... V dalším příspěvku doslova o cikánech píše: "Těch "slušných" je jen malá část z celého etnika, velice malá ! Těžko ji odhadnout... Všimněme si, pan Čochtan jen těžko odhaduje, a dokonce si troufá posuzovat celé etnikum, tedy každého jednotlivého cikána zvlášť, i když je osobně nezná.

To je ovšem i pro mě v každém případě známka rasismu.
04.08.2009 17:41:58
.............

Pane čochtane, o statistice jste se zmiňoval až ve vašich pozdějších příspěvcích.

??
05. 08. 2009 | 19:30

slečna Krtek napsal(a):

Zbyněk Matyáš

Pane Matyáši, jde o Vám o to, abyste mě pokořil ? To se snadno může stát. Jsem poměrně citlivá. Pokud v této diskuzi nedokáži přesně argumentovat, neznamená to však, že ta Jediná Správná Pravda je pouze na Vaší straně.
Udělal jste Vy sám něco konkrétního pro snazší soužití s cikány ? Cokoliv. Třeba, byl-li jste svědkem nějakého porušování zákona, ohlásil jste ho ? Pokud Vás někdo z cikánů obtěžoval, co jste proti tomu udělal ? Nelíbí se Vám nepořádek v cikánských ghettech ? Ohlásil jste nebezpečnost takového nepořádku hygienické službě ?

Pane, ubezpečuji Vás a prosím, věřte mi, nejsem nijak profesně spjata s řešením vztahů mezi námi, většinovou společností, a třeba cikány.
05. 08. 2009 | 19:41

slečna Krtek napsal(a):

Pane Bene,

asi jsem nepohodlná. Vlastně, svým způsobem rebel :-) ...

Děkuji Vám. Hezký večer.
05. 08. 2009 | 19:47

stejskal napsal(a):

Slečno Krtku,

nikdo Vás zde nemůže pokořit, pokořit může člověk jen sám sebe (zejména v takovéto debatě, kdy nestojíte před Sophiinými volbami apod.)

Většina debatujících vede diskusi jako boj, v níž potřebuje vyhrát, druhého ponížit. Není třeba na ten boj přistupovat. V debatě se nemusí vyhrávat, ani prohrávat. Hájíte korektně a věcně svůj názor, to je od Vás statečné. Jsem přesvědčen, že již nyní máte úctu mnohých z těch, kdo tuto diskusi četli.

Hezký večer. Vám i ostatním.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 19:53

Čochtan napsal(a):

Lavička: Pokud se extremisté dostanou do sněmovny, Romové odejdou.
http://www.ct24.cz/domaci/6...
Vezměme ho za slovo, a problém po tolika letech zmizí !
05. 08. 2009 | 19:59

dmatej napsal(a):

Čochtan - sice pořád Vaše mávání IQ považuji za argumentaci, leč uznávám, že byla reakcí na Stejskalům příspěvek a tudíž můj příspěvek ohledně "degradace" je poněkud přehnaný. Za tento se tedy omlouvám ;)
05. 08. 2009 | 20:10

stejskal napsal(a):

Šup extrémisty na Romy a bude po problému (Hitler měl též zbavit Německo komunistů).

Odejde pan Holomek, dvě prodavačky z Nýřan, Vojta Lavička, stovky tisíce jim podobných. S nimi (možná) i ti vykořenění, ti z Matiční, Vítkova a Chanova (i když možná ti ne, protože si neumějí koupit ani letenku, ale těm už nějak pomůžeme).

Ani teď není ještě jasné všem jasné, o co panu Čochtanovi jde? (viz 05.08.2009 19:59:03)

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 20:12

dmatej napsal(a):

Emissary
No, řekněme, že vaše "rétorika" ani poměrně slabá argumentace, hraničící s invektivy, mne nijak zvlášť neobohatila. Nemyslím, že by chyba byla u mě, ale nepředpokládám, že by se tím kdokoliv z nás trápil ;)
Mějte se.
05. 08. 2009 | 20:16

dmatej napsal(a):

Čochtan
Jednak si nemyslím, že by se vůbec kdy podařilo vystěhování tolika lidí, jednak si myslím, že problémy zdaleka nezmizí, možná teprve začnou.

Jednak nám tu zůstanou extrémisté, kteří často s prací taky moc nekamarádí, jednak věřím tomu, že dojdeme dost tvrdému poznání, že to nestačilo. Kdo bude další? Aha, nasadíme extremisty na extremisty ...

Za všechnu bídu může vždycky někdo jiný - cikáni, Židi, komunisti, nacisti, extrémisti ... říkám si, co začít u sebe?
05. 08. 2009 | 20:24

Čochtan napsal(a):

Ale pane Stejskale,
tím se přece netajím ! Mě jde o to, že když jsme šťastně přestali být Československo, aby se z nás jednoho dne nestalo Českocikánsko. To je přece LEGITIMNÍ přání, ne ? Dále si přeji, aby z českých daní žili Češi a ne nečeši. Aby Janov byl opět nejkrásnějším sídlištěm pod Krušnými horami.
Co je na tom špatného ?
05. 08. 2009 | 20:29

Čochtan napsal(a):

Pokud bude pan Holomek chtít odejít, je to jeho věc. Ale proč by měl odcházet ? On přece není jeden z těch, kteří Dělnické straně vadí ?
05. 08. 2009 | 20:33

stejskal napsal(a):

Já vím, že se tím netajíte, pane Čochtane Ostatně Hitler se svým vztahem k Židům též netajil, též chtěl očisti Německo od neněmců).

Také to nakonec bylo legitimní přání, že? Ostatně co na tom bylo špatného? Chtěl krásná německá města a sídliště.

Libor Stejskal
05. 08. 2009 | 20:40

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
Mezi německými Židy, kteří tvořili nejschopnější část obyvatelstva (podnikatelé, vědci, umělci obchodníci..)
a cikány z Janova a Matiční ulice je velký rozdíl. Pokud ho nevidíte, pak vám není pomoci.
A přestańte s těmi pitomostmi s Hitlerem, toho socialistu nenávidím stejně jako jiné socialisty.
05. 08. 2009 | 21:02

slečna Krtek napsal(a):

Prosím, vyjděte ven nebo se alespoň podívejte z oken : je téměř úplněk.

Pocházíme z hvězdného prachu, my všichni. Z organizovaného spojení deseti miliard miliard miliard atomů, vezmeme-li vývoj atomů v úvahu. Během té předlouhé cesty vývoje vzniklo vědomí. Oprosťme ho od pochybné pýchy a podejme ruku potřebným. Prosím. Jsme to my, kteří mluvíme za Zemi. Pamatujme na to ............ Diskuzi si přeji sledovat již pouze z povzdálí. Dobrý večer.
05. 08. 2009 | 21:10

Michal Macek napsal(a):

slecno krtku:

vy ste fakt holka?nesla byste nekdy na panaka? :)
05. 08. 2009 | 21:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
V žádném případě nejde o to někoho pokořit, neměla byste to brát osobně. Prostě jde o fakta, a v tom případě přiznávám svůj osobní "tah na branku". Téze a historické exkurzy jsme na různých blozích na toto téma zažili dost, ovšem jestliže znovu bez důkazu někdo jiného označí za xenofoba, žádám konkrétní důkazy. Tedy dokažte na faktech, že pan Čunek je xenofob a já si přestanu myslet, že jste nactiutrhačka.
Pokud nedokážete svá tvrzení vyargumentovat a já ano, je logické, že mám pravdu. Anebo to vidíte jinak?
05. 08. 2009 | 21:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stejskal:
"Většina debatujících vede diskusi jako boj, v níž potřebuje vyhrát, druhého ponížit." Nepravda.
05. 08. 2009 | 21:21

Mukl bolševického lágru napsal(a):

Chtěl jsem napsat komentář,ale protože mě tento týden na Atlasu nazval znalec romské problematiky: "Polovzdělaným Cikánem",musím se ještě hodně vzdělávat,abych si mohl dovolit napsat svůj názor.
Napsat názor, mohou v rozkradeném bolševickém koncentračním lágru pouze Cikáni s úplným vzděláním...(Tím nemyslím nikoho konkrétního)
Když jsem dělal psychotesty u státního podniku,napsali mě diagózu,že moje IQ je tak vysoké, že v mém věku je nezměřitelné a nemají na něj tabulky...
Vidíte a takových polovzdělaných cikánů mezi romama je nás většina a nikdy nám IQ nebylo k ničemu !
Protože v časech, kdy se rozhodovalo, kdo smí být vzdělán,jsem jako dítě cikánů s živnosťákem a maringotkou,kočoval po koncetračním lágru dnešních soudruhů kapitalistů.
Čest jejich zlodějnám a korupci.
05. 08. 2009 | 21:31

Emissary napsal(a):

Pro: dmatej (skočilo ta hamtej)

Tak mějte svou pravdu, já Vám iluze nebudu brát, život naučí.

Pro: Stejskal

Není třeba všechno dramatizovat a hned se ohánět Hitlerem, pane Stejskale.

To má opodstatnění v historických dějových souvislostech, v souvislostech bohužel i v „demokratickém“ uchopení moci. S jednotlivci to tak moc nesouvisí, proto jsem chtěl, aby se Čochtan vrátil do hry. On třeba Topolánek může soukromě říkat: Es kommnt der Tag, nebo Rath obdivovat sociální systém říše, ale vážně to nelze brát. Protože to nemá váhu, nepasuje to do dnešní doby. Je to jen póza, kterou lze rozmáznout.

Stejně tak se můžeme zabývat slečnou Krtek. Prosím Vás, kdo by ji chtěl pokořit? Všichni ji známe, je to naše entita s mnohdy užitečným názorem. To, že ji někdo občas pošle varování, to nic neznamená, jinak by se strašně rozjela. :-).

V debatě se nemusí vyhrávat a ani prohrávat, ale každá debata by měla mít svůj výsledek, jinak je bezobsažná a prázdná. A od toho už není velký krok být amorfní. A to nikdo nechceme. Chceme přece být silná a sebevědomá společnost, ale zároveň společnost chápající a vstřícná, jak to chce naivka.

Hezký večer.
05. 08. 2009 | 21:34

slečna Krtek napsal(a):

Pro: Zbyněk Matyáš

Ano, v jednom mém příspěvku v této diskuzi doslova stojí : "být xenofobem je v ČR politicky výhodné. Jiří Čunek... o tom ví své."

Pane, sledovala jsem volbu předsedy lidovců v době po vsetínské kauze. Pan Čunek do té doby ve vysoké politice se nijakým výrazným způsobem neangažoval a v podstatě byl neznámým člověkem. Nastartovalo ho až tzv. "vyříznutí vředu" ... Mnoho straníků si od zvolení pana Čunka za svého předsedu zřejmě slibovalo politický kapitál vzhledem k náladám ve společnosti vůči cikánům.
05. 08. 2009 | 21:59

naivka napsal(a):

pan Emissary.

:-) !!
05. 08. 2009 | 22:03

slečna Krtek napsal(a):

prosím, přijměte ode mě pozdrav, pane Marťane :-)
05. 08. 2009 | 22:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
A to má být důkaz jeho xenofobie??!
K doplnění Vaší charakteristiky "nastartování" dodávám, že časovou shodou okolností úspěch J. Čunka následkem zásadního vyřešení asociálního "vředu" v centru města přišel v době vysoce nekorektních "námluv" tehdejšího předsedy KDU-ČSL M. Kalouska s ČSSD o podpoře pro vládu v čele s ČSSD a následného pádu Kalouska. Lidovci neměli předsedu a vzhledem k jejich kádrové nepočetnosti ani dobrého kandidáta na nového předsedu po Kalouskovi. Takže logicky nastoupil Čunek. Hledat v tom xenofóbii může opravdu jenom velký fantasta. A ta Vaše frázovitá poslední věta....
A teď otázka na fakta: Co bylo dřív, asociáli v pavlačáku anebo činnost J. Čunka?
05. 08. 2009 | 22:19

slečna Krtek napsal(a):

Pane Matyáši,

v mém příspěvku stojí doslovně : "být xenofobem je v ČR politicky výhodné. Jiří Čunek... o tom ví své". Nevidím na mojí formulaci nic závadného vzhledem k veřejně dostupným informacím a k tomu, co jsem napsala výše. Vyjádří-li se někdo z politiků o cikánech, že jsou "vředem" společnosti, který je zapotřebí odstranit, to je určitě možné charakterizovat jako "odpor" vůči někomu. A podle významového slovníku je pro slovo xenofobie synonymem rovněž výraz "odpor". Pan Čunek to řekl doslova, natolik mě jeho slova šokovala, že si je dobře pamatuji a vy je bezesporu nepopíráte. Pro mě je takovéto vyjadřování však nepřijatelné slyšet z úst člověka, který byl následně poté zvolen do čela politické strany a jmenován do vlády. Promiňte, ale mám zřejmě jiný názor než Vy.
Již se tím dále nechci zabývat, škoda času takhle plýtvat.
Mějte se pěkně, pane.
05. 08. 2009 | 22:40

Targus napsal(a):

To slečna Krtek:

Šéfová, nezlobte se, ale melete hrozné nesmysly. Zkuste nahlédnout do nějakých chytrých knížek, jak se definuje rasizmus a naučte se nazpaměť, co to je rasová segregace, hanobení rasy a národa, atd. Pokud to nezvládáte, udělejte si poznámky na papír a mějte to u sebe při čtení příspěvků. Nesmí to být ale knížky od bláznivé - pardon blouznivé Džamily a rockera Kocába vnímajícího svět pouze jako stylizovanou černobílou klávesnici.
Pak nebude mlít takové nesmysly, že páně Čochtanovo hodnocení většiny cikánského etnika obývajícího Čechy a okolí nese známky rasizmu.
Naše české cikány nikdo nezavírá do bantustamů, nikdo jim nezakazuje studovat, nikdo jim neříká, že nesmějí vykonávat jisté práce, nikdo jim nezakazuje jezdit sockou.
Naopak. Každý cikán, který chodí do práce, je považován za bílou vránu, každý cikán, který udělá normální vysokou školu, je považován za národního hrdinu, každý cikán, který nepobírá sociální dávky je málem zapisován do knihy ohrožených druhů.
Ten pravý rasizmus vypadá docela a úplně jinak.
05. 08. 2009 | 22:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

slečna Krtek:
Vy někoho veřejně známého označíte za xenofoba a důkazy považujete za ztrátu času!?
"Vředem" J.Č. označil asociály devastující pavlačák v centru města (6 z nich bylo neromských), nikoliv Romy jako etnikum. A kdybyste znala místní podmínky jako já, kdybyste denně viděla romské nezletilce obtěžující zákazníky - většinou důchodce - vedlejší lékárny a kradoucí tam, co se hodilo od toaletního papíru počínaje, záměrně blokující dopravu procházkami po přechodu pro chodce, obyvatele načerno připojené k rozvodné síti...atd.,atd., nemohla byste tak nesmyslně odporovat výstižnému označení jako vřed. Byl to vřed a chválabohu či přesněji J. Čunkovi se spolupracovníky JE PRYČ! Škoda, že zůstávají nepoučení a asi nepoučitelní obhájci asociálů.
P.S.: Podívala jste se na výpověď paní Mgr. Cincibusové, romské aktivistky, jak jsem Vám doporučil?
http://vojtanavratil.blog.r...
05. 08. 2009 | 22:58

Mukl bolševického lágru napsal(a):

Pozdrav z Marsu
do prostoru mezi nebem a zemí,
kde naivita našla svoji realitu,
kde nikl má své kadmium,
protože všichni jedem na baterky,
i náš kocourek Perk,který pochází z daleké Perzie,
nedaleko Přerova a jako správný muslim má muslimské jméno:
Volám na něj: ..."Pejkuabatejku"
...protože když nedostane grilovaný kuře,tak se mu vybije nikl-kadmiová batejka....
.....Tak jako mě....
Zdravím........:-D
05. 08. 2009 | 23:07

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
dětinské vystoupení zarytého fanatika, které je pouhou směšnou karikaturou korektního popisu.
Všichni dobře víme, jak to s tím domem bylo. Romům byla sprostým způsobem upřena možnost privatizovat obývané byty, zatímco ostatní obyvatelé Vsetína získali byty z veřejného majetku do svého vlastnictví za zlomek jejich skutečné ceny. Už to samo o sobě nezvratně dokumentuje nespravedlnost vůči obyvatelům toho domu a vyvrací Vaše farizejské výklady.
Potom nechalo město Vsetín dům chátrat a ošidilo tedy Romy o krvavě zaplacené nájemné. Ani se nedivím, že nakonec mnozí z nich od placení nájemného takovým vykukům upustili - tady měl platit Vsetín obyvatelům domu a ne naopak.
Nakonec Vsetín ještě zdefraudoval mnoho milionů z evropských dotací na vybudování sociálně vyloučené lokality, prakticky sběrného tábora pro Romy, a další část vyexpedoval do jiných obcí. Vředem je tedy především vsetínská radnice a její kroky mohou obhajovat jen lidé úplně zmanipulovaní, u nichž je otázka, zda nejsou objektivně přítěží při budování vyspělé multikulturní společnosti 21. století, kterou nezbytně potřebujeme, pokud si máme ve světě zachovat důstojné postavení civilizované země. Vám je to zřejmě jedno, ale co vaši vnuci - mají žít v etnopopulistickém skanzenu, který bude izolován od zbytku světa? A ono už to začíná, ještě pár Čunků a čecháčky nepustí ani do Rumunska. Je nesporné, že čecháčkové jsou nesmírně náchylní k sentimentálním sebeklamům, už národní obrození začalo sérií odporných rukopisných padělků, ale vyspělé země pro tenhle rasistický tyátr nebudou mít pochopení.
05. 08. 2009 | 23:51

slečna Krtek napsal(a):

Pro : Targus

Pane, pan čochtan doslova napsal :

"Jestli jsem rasista, to nevím. Přijde na definici. Vůči Číňanům, Tahiťanům nebo Japoncům (a mnoha jiným) v žádném případě rasista nejsem, vůči slušným cikánům taky ne, zatím ale znám z těch slušných jen pana Holomka a dvě prodavačky v Nýřanech. Na ten "zbytek" jsem alergický. To přiznávám"

Pan čochtan sám ve svém vyjádření operuje se slovem rasismus. V této souvislosti dehonestoval skupinu lidí, které označil jako cikány, tím, že je vydává apriori za neslušné (kromě pana Holomka a dvou prodavaček v Nýřanech). Domnívám se, že takto lze jeho vyjádření posuzovat. Je to tedy rys rasismu nebo není ?

Pomohu si slovy pana Stejskala, kterými reagoval na vyjádření pana čochtana :

"P.S. Rasismus je, když znáte dva "slušné" Romy a myslíte si (vydáváte za fakt), že všichni ostatní jsou "neslušní" resp. jste na ně apriorně alergický."

Jsem stejného náhledu jako pan Stejskal.
05. 08. 2009 | 23:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vilém:
Vyplodil jste snůšku lží.
05. 08. 2009 | 23:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Když si tak znovu nevěřícně pročítám, docela obdivuji způsob, jakým lze nabubřelými slovy stvořit pamflet plný lží, který u některých méně informovaných anebo mnohých zmanipulovaných čunkiádou či oficiální propagandou vytvořit zdání pravdivé reality. Ovšem soudný čtenář nakonec po přečtení blábolu poslední věty o začátku českého národního obrození "odpornými rukopisnými padělky" si musí uvědomit, s kým má co dočinění. Vilém je tady bezkonkurenční jednička ve schopnosti zneužívat slova k velkohubým propagandistickým výlevům.
06. 08. 2009 | 00:27

Vilém napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Bohužel Vaše zdvojené vystoupení neobsahuje na rozdíl od mého věcně založeného příspěvku vůbec nic, co by se týkalo Vsetína.

To znamená, že na věcné rovině jste žalostně vybouchl a Vaše nedůstojné osočování je jen dokladem toho, že má slova nedokážete vyvrátit, protože až příliš dobře víte, že se věci takto odehrály.

V zájmu serióznosti jsem ani nezmínil, že časová souhra žhářského útoku na dům (nebo vinou nečinnosti radnice spíš ruinu) obývaný Romy a senátních voleb nemusela být náhodná, ale na rozdíl od Vás nehodlám stavět svou argumentaci na neprůkazných spekulacích.
06. 08. 2009 | 00:40

Targus napsal(a):

To slečn Krtek a stejskal:

rasizmus je nevědecká teorie, která pseudovědecky zdůrazňuje význam rasových znaků a rozdílů a podstatu člověka spatřuje především v těchto znacích, které jsou prý základem nadřazenosti nebo podřadnosti určité rasy, takže pronásledování a eventuální likvidace "méněcenných" ras a nadvláda "vyšší"rasy jsou logickým následkem těchto názorů, zejména stanou-li se teorií státní, oficiální, viz též apartheid.
Citace z publikace Slovník cizích slov, SPN Praha 1982.

Skutečnost, že Čochtan na základě zkušeností jak vlastních, tak přejatých, projevuje apriori nedůvěru k příslušníkům cikánského etnika, kteří se projevují podobným verbálním a mimickým projevem, aniž by takto činil k příslušníkům jiných ras lidského plemene, není tudíž projevem ani známkou rasizmu. Je pouze projevem často se opakující negativní zkušenosti s příslušníky jistého etnika.
Určitě se nebude bát cikána lékaře, prodavače, kopáče, policisty (i když toho by se asi bát měl). Bude se ale bát tlupy uřvaných cikánů potloukajících se po pěší zóně a jejich čórujících drahých poloviček, jakož i šmejdících děcek. Není Čochtanovou vinou ani projevem jeho rasizmu, že takovýchto zjevů a výjevů je většina cikánského původu. Kdyby se takto projevovali lidé hovořící slovensky, choval by nedůvěru ke Slovákům.
Pan Stejskal na mne vůbec nereaguje,takže nevím, zda se obtěžuje číst to, co sesmolím, nicméně Vy na mne reagujete, takže Vám mohu napsat parafrázi jedné věty divadelní hry Přítelkyně z domu smutku. Kdo jednou zkusil, už neřekne jinak.
Kéž byste nikdy nezažila neodolatelné nutkání utéci z přeplněné tramvaje při nastoupení hordy cikánů a křečovitě nedržela v rukou peněženku, mobil a klíče na cestě k další stanici, jako se to stalo dnes mně.
06. 08. 2009 | 00:40

Targus napsal(a):

Ještě jednou slečna Krtek a stejskal:

Připadá mi, že to, co jsem napsal, je pro Vaše chápání pořád složité. Takže znovu.
Rasizmus je přisuzování určitých vlastností skupině lidí nesoucích specifické vnější fyziognomické či anatomické znaky.
Jak se jmenuje teorie, která přisuzuje určité vlastnosti skupině lidí projevující se navenek zcela specifickými vzorci chování?

Pokud je to podle vás rasizmus, pak podle vás je spojitost mezi tím, jak člověk vypadá, a tím, co činí, což je přesná definice rasizmu a vy sami rasisti obviňujete skrze svůj skrytě rasistický pohled na cikánskou otázku jiné, kteří daný problém analyzují a snaží se definovat daný problém.
06. 08. 2009 | 00:54

Stařeček napsal(a):

Už je půl jedné ráno další den od posledního příspěvku ve 22:40:34 a já teprve dočítám reakce na blog ing.Holomka. U nás tu v našem kraji není s cikány žádný problém. Mají své domy, čisté a uklizené, případně bydlí v činžácích. Stejně kulturně jak jiné rodiny. Je tu jeden s devítiletkou, nepodnikatel co si zrekonstruoval starý domek a má ve dvoře bazén. Já jej nemám, ani jej nechci. Mám raději koupaliště a kolem hezká děvčata. Navíc su líný se o něj starat. Romové mají po staletí ve své podstatě umět využít příležitost. Kdo z nás zná tak zákony které jim přejí jako oni. Je jim to přirozené. Která bílá matka samoživitelka umí tak využít možností jako oni a kdo z nás a z pracovníků úřadů jí poradí? To jim cikánům pomohlo přežít. Kdo z nás se umí sjednotit jako těch několik rumunských cikánů k podpoře jejich člověka. Až onemocní jeden z nás gádžů v Chorvatsku a nebude mít peníze, kolik nás jej půjde podpořit, případně sesbírá penízky na jeho odvoz domů? Chovali se u nás jak umí, jak jim jejich kočovný život dovoluje. Nijak je to v našich očích neomlouvá. Pochybuji, že to chápou. Přitom to jsou stejní lidé jako my. Nezávidím jim nic jiného než jejich pospolitost. O tu jsme se my už připravily. Na ostatní tu máme placené orgány a ty ať se chovají pokud možno stejně ke všem. Podle zákonů. Stařeček.
06. 08. 2009 | 00:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy