Archiv článků: březen 2011

29. 03.

Hrozí Libyi rozdělení a dlouhá občanská válka?

Karel Hvížďala Přečteno 6081 krát Přidat komentář

Zatímco zpravodajství z Libye jsou plná aktualit o vítězných bojích protivníků Muammara Kaddáfího s jeho armádou, odborníci na tuto oblast, jako například Jochen Hippler z Institutu pro vývoj a mír na Univerzitě v Duisburgu, který se specializuje na islámské země, se bojí i přes možné vojenské vítězství nebezpečí na politické úrovni. Největší obavu má hlavně z toho, kdyby došlo v této oblasti k nasazení vojenských pozemních sil NATO, že by se proti nim velmi rychle mohly spojit nejrůznější skupiny, které nyní bojují mezi sebou a boje by se mohly protáhnout na dlouhou dobu.

Více »

27. 03.

Milan Kundera v Pleiádě aneb Francouzská Nobelova cena za literaturu

Karel Hvížďala Přečteno 3600 krát Přidat komentář

Dvaaosmdesátiletý v Brně narozený romanciér Milan Kundera, který žije od roku 1975 v Paříži, kam odjel v době, kdy nesměl v Československu publikovat (a kde mu v roce 1981 prezident Mitterrand daroval občanství), se dožil nejvyššího francouzského literárního ocenění. Dne 24. března 2011 vyšel výběr z jeho díla v prestižní řadě Pleiáda, v nakladatelství Gallimard, v níž od roku 1931 vyšlo 560 výborů nejvýznamnějších světových autorů. Proto se někdy o tomto ocenění hovoří jako o francouzské Nobelově ceně.

Více »

25. 03.

Financování stran v Rakousku

Karel Hvížďala Přečteno 3337 krát Přidat komentář

Jakoby země ležící podél toku řeky Dunaje měly tradičně větší problémy s korupcí než země protestantské, a to se týká stejně Bavorska, Slovenska, Rakouska i nás, i když už Dunaj netvoří naši hranici. Potvrzují to i současné dohady v Rakousku, které jsou spojené s předkládáním nového zákona o financování politických stran, s kterým je tradičně spojeno nejvíce korupčních skandálů.

Více »

22. 03.

ČSSD: strana na odstřel

Karel Hvížďala Přečteno 12175 krát Přidat komentář

Stará moudrost praví, že všechno nové se ohlašuje v jazyce. Podíváme-li se tímto rastrem na projevy dvou hlavních protagonistů pátečního a sobotního sjezdu sociálních demokratů pánů Bohuslava Sobotky a Michala Haška v Brně, můžeme konstatovat, že sice definitivně skončila paroubkovská nabubřele agresivní éra, hlavní protagonisté nového vedení jsou mnohem věcnější, ale jejich jazyk přesto nic nového neprozrazuje.

Více »

20. 03.

Nebagatelizujme přepadení ČT: šlo o útok na demokracii

Karel Hvížďala Přečteno 8358 krát Přidat komentář

Politici tvrdí: Přepadením České televize nebyl porušen zákon, ale nefungoval zdravý rozum. Toto prohlášení by mělo být alarmující, protože v civilizaci, ke které jsme se po roce 1989 připojili, platí ochrana redakčních zdrojů a půda redakcí a univerzit je i před policií nedotknutelná. Pokud takový zákrok naše zákony připouštějí, je třeba neustále opakovat, že jsou špatné a v očích staré Evropy nás přiřazují automaticky k Ukrajině či ještě dál na východ. Přepadení mediální instituce je v naší civilizaci považováno za útok na demokracii, v níž média mají povinnost kontrolovat ostatní mocnosti: moc ústavodárnou, výkonnou a soudní.

Více »

16. 03.

Německo, Japonsko a atomové elektrárny

Karel Hvížďala Přečteno 4877 krát Přidat komentář

Havárie atomových elektráren v Japonsku po tamním zemětřesení vyvolaly novou debatu o využití atomové energie v Německu. I současný ministr životního prostředí Norbert Röttgen ve vládě křesťanských demokratů CDU/CSU s liberály FDP přemýšlí nahlas o možnosti vystoupit z programu výstavby atomových elektráren a zastavení těch, které jsou již v provozu.

Více »

14. 03.

Přepadení televize: V Německu kvůli tomu padla vláda (a odstoupil kancléř Adenauer)

Karel Hvížďala Přečteno 4455 krát Přidat komentář

Ve čtvrtek 10. března 2011 se dostavili v Praze na Kavčí Hory do budovy zpravodajství České televize tři členové Vojenské policie a žádali vydání dokumentu, který měl k dispozici redaktor Karel Rožánek, v němž se hovořilo o tom, že bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík konspiroval proti tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové.

Více »

12. 03.

Kalousek: Duša kochmesová

Karel Hvížďala Přečteno 4120 krát Přidat komentář

Ještě bych se rád vrátil k případu, který je zastíněn vpádem vojenské policie do České televize, ač jde o podobné selhání politiků vůči médiím a nemělo by se na něj tak snadno zapomenout. Jde o Miroslava Kalouska, který nejprve vyhrožoval dvěma šéfredaktorům, že má nahrávku z jejich porady o tom, jak budou reagovat na zvýšení DPH a že ji v sestřihu zveřejní v televizi. Ale den na to tentýž ministr vydal prohlášení, v kterém říkal, že žádnou nahrávkou nedisponuje a že žádná nahrávka neexistuje.

Více »

10. 03.

Odchod Guttenberga oslabuje Merkelovou

Karel Hvížďala Přečteno 2072 krát Přidat komentář

Odstoupení nejpopulárnějšího německého politika Karl-Theodora zu Guttenberga z funkce ministra obrany, kvůli tomu, že opsal část své doktorské práce, oslabuje pozici paní kancléřky Angely Merkelové. Němečtí novináři píší, že internet v Německu ukázal poprvé svou moc i v politice. A zároveň ale předvedl něco, na co nejsou naši politici zvyklí, a sice že ten, kdo vstoupí do politiky, je vždy pod mnohem větší kontrolou veřejnosti než ostatní občané.

Více »

08. 03.

Kupčení s Palachem a ztráta paměti (či studu)

Karel Hvížďala Přečteno 2996 krát Přidat komentář

Loni u příležitosti nedožitých dvaašedesátin odvysílal ČRo6 mou vzpomínku na Jana Palacha a přitom připomněl dokument Kristiny Vlachové Poselství Jana Palacha, který Česká televize uvedla ke čtyřicátému výročí jeho smrti. A zároveň jsem v komentáři upozornil na kupčení s poslední nahrávkou rozhovoru s Janem Palachem, který uskutečnil s velkou pravděpodobností v režii Státní bezpečnosti kameraman tehdejší Československé televize Vladimír Tůma spolu s lékařkou Zdenkou Kmuníčkovou.

Více »

06. 03.

Vražda knížek je nová cenzura

Karel Hvížďala Přečteno 3815 krát Přidat komentář

Řada našich čelních politiků s prezidentem v čele se často odvolává na ekonomy a filozofy tzv. rakouské školy a především na von Hayeka a jeho žáky. Ale byli to právě tito lidé, kteří ukázali, že svoboda je nedělitelná. Tvrdili, že soukromé vlastnictví není jen jedna ze svobod, ale rámec všech svobod vůbec.

Více »

05. 03.

Arnošt Lustig: ten, který vypráví

Karel Hvížďala Přečteno 3980 krát Přidat komentář

Simon Wiesentahl kdesi vzpomínal, že ho vodili jako chlapce kolem domu, za jehož okny seděl muž, který po léta nepromluvil ani slovo a jedl jen to nejnutnější. Říkali mu "ten, co mlčí". Kdysi měl se svou ženou spor, který zakončil zvoláním: "Ať shoříš!" V noci mu shořel dům - aniž na tom nesl jakoukoliv vinu - a jeho manželka přitom uhořela. Muž se odebral se svým obtěžkaným svědomím k rabínovi. Rabín rozhodl, že nesmí promluvit do konce svého života jediné slovo a musí se neustále modlit a prosit za odpuštění.

Více »

02. 03.

Po Hamburku hrozí pravici volební propad i v Bádensku-Würtenbersku

Karel Hvížďala Přečteno 3419 krát Přidat komentář

Jak známo CDU v zemských volbách v Hamburku před pár dny, 20. února 2011, propadla. Křesťanští demokraté získali jen 21,9 procenta hlasů, zatímco sociální demokraté dostali 48,3 procenta hlasů. CDU tam ztratila vládu po deseti letech.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy