Archiv článků: červen 2011

29. 06.

Turecko: nová lokální velmoc

Karel Hvížďala Přečteno 4313 krát Přidat komentář

Istanbul je podle amerického Brookings Institution nejdynamičtěji se rozvíjející hospodářskou metropolí na světě. Nikdo neví, kolik tam žije lidí: odhady se pohybují od patnáct do sedmnáct milionů. A v byznys centru této metropole rostou mrakodrapy jako houby po dešti.

Více »

28. 06.

Vláda asi padne, ale nebude to dobré řešení

Karel Hvížďala Přečteno 7026 krát Přidat komentář

Jestliže udržení vlády Mirka Topolánka zastavením stíhání Jiřího Čunka vedlo k rozložení státních zastupitelství a zviditelnilo fungování tzv. justiční mafie, delší existence vlády s Věcmi veřejnými může akcelerovat rozklad policie kvůli tomu, že se váhá, jestli Vít Bárta bude za podplácení vydán k trestnému stíhání v červenci, srpnu či v září. Totiž právě tato strana a její faktický vůdce měli jako hlavní heslo boj s korupcí, ale byl to rovněž pan Bárta, kdo chtěl dosíci vlivného postavení na politickém hřišti všemi možnými, a to ještě brutálnějšími korupčními prostředky, jak stojí v tajném dokumentu z října 2008. Ten byl určen vedení jeho bezpečnostní agentury ABL. Stíhán by měl být zatím podle paragrafu 232 za podplácení vlastních poslanců, jejichž loajalitu si kupoval. Jestli ke stíhání pana Bárty nedojde, hrozí, že policii již dojde trpělivost a začnou její nejzkušenější lidé masově odcházet, jak již nyní vyhrožují. Jeho kolega Jaroslav Škárka by zase mohl být v této souvislosti stíhán za přijímání úplatku, podle paragrafu 331.

Více »

27. 06.

Útoky na ČT sílí a můžeme si za to sami

Karel Hvížďala Přečteno 10261 krát Přidat komentář

A dalo se to i očekávat. Nečekané ohlášení odchodu Jiřího Janečka z postu generálního ředitele otevřelo opět prostor pro to, aby politici veřejně vyslovili své námitky vůči této nejdůležitější veřejnoprávní instituci. Činí tak evidentně proto, aby si podle toho, kdo z uchazečů bude nejvstřícněji slibovat splnění jejich požadavků, vybrali a prosazovali dotyčného na post ředitele ČT.

Více »

24. 06.

Německo versus USA

Karel Hvížďala Přečteno 3058 krát Přidat komentář

Před několika dny dostala Angela Merkelová ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států, tzv. Medaili svobody. Novináři se tomu ale vysmívají. Tento akt totiž přesně ukazuje rozdíl mezi symbolickou politikou a reálnou politikou: vyznamenání a čestné doktoráty patří do jiné kategorie než praktická politika, protože o důležitých tématech panují právě v této době mezi Spojenými státy a Německem hluboké neshody.

Více »

22. 06.

Václav Klaus: verbální konzervativec

Karel Hvížďala Přečteno 3414 krát Přidat komentář

Před deseti lety, kdy Václav Klaus slavil šedesátiny, si skoro všichni mysleli, že odejde do politického důchodu. V neděli, 19. června 2011, oslavil sedmdesátiny, na důchod nemyslí a nijak výrazně se nezměnil.

Více »

20. 06.

Hazard zůstane nezdaněn aneb Arogance vlády roste, i když dvě třetiny lidí si myslí, že republika je v rozkladu

Karel Hvížďala Přečteno 16673 krát Přidat komentář

Přesto, že všechny politické strany před volbami slibovaly zdanění hazardu, ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska, který nejvíc šetří a vyžaduje to ode všech, to znamená i od nemocných, důchodců, lidí s nízkými příjmy, ale i od vědy, školství a nakladatelů, ani tentokrát takový návrh nepředložilo vládě. Sněmovnou prošla jen velmi okleštěná verze. Poslanci a politici zřejmě využili celostátní odborářské stávky jako kouřové clony a povedlo se, média se tomu skoro vůbec nevěnovala, ač podle oficiálních údajů zdanění by jen v prvním roce přineslo státní pokladně sedm miliard korun.

Více »

18. 06.

SRN: Přestárlá SPD se rozpačitě mění

Karel Hvížďala Přečteno 2550 krát Přidat komentář

Jednapadesátiletý Sigmar Gabriel je rok a půl ve funkci předsedy německé sociální demokracie a ve svém prvním veřejném vystoupení po zvolení slíbil, že členy SPD víc zapojí do života strany a že se sociální demokraté víc otevřou veřejnosti. Toto jeho prohlášení nemohlo nikoho, kdo se podíval na čísla, překvapit: v posledních dvaceti letech strana ztratila polovinu z bývalého milion členů a průměrný věk, těch, co zůstali, se pohybuje kolem 58 let. Tato strana je evidentně přestárlá.

Více »

14. 06.

Problém Česka: nezodpovědná vláda

Karel Hvížďala Přečteno 10566 krát Přidat komentář

Premiér Petr Nečas prohlásil hrdě v sobotních Lidových novinách z 11. června 2011, že jeho vláda má stoprocentní úspěšnost ve sněmovně, ale zapomněl dodat, že této vládě důvěřuje - podle různých průzkumů - jen deset až dvacet procent obyvatelstva. Tato čísla velice přesně odrážejí vnitřní situaci České republiky a stav naší demokracie. Představitelé výkonné a zákonodárné moci se uzavřeli sami do sebe, od zbytku nejen obyvatelstva, ale i světa se odřízli: v Evropské unii vidí nechtěného přítele a občany zhrzeně ignorují, ve svaté víře, že jsou nositeli té jediné pravdy, a proto jsou více méně sami se sebou spokojeni.

Více »

12. 06.

Stávka bude a bude jich stále víc

Karel Hvížďala Přečteno 8873 krát Přidat komentář

Po rozhodnutí Městského soudu v Praze, které předběžným opatřením z pátku původně ohlášenou odborářskou pondělní stávku zrušilo, protože nebyla ohlášena tři dny předem, ji odboráři přesunuli na čtvrtek 16. června 2011. A aby vládu a občany za odklad potrestali, původně třináctihodinovou stávku prodloužili na čtyřiadvacetihodinovou.

Více »

08. 06.

Proč vláda může přežít a v čem dělá chybu

Karel Hvížďala Přečteno 4991 krát Přidat komentář

Podle průzkumu, který si zadaly Lidové noviny a který byl zveřejněn 2. června 2011, devadesát procent lidí současnou vládu nechce. Koaliční váda Petra Nečase má v parlamentu historicky největší početní převahu osmnácti hlasů, ale zároveň se zdá, že její budoucnost je - jak i průzkum ukazuje - velmi a velmi křehká.

Více »

05. 06.

Prezident je prorok průměrnosti: sám to potvrdil

Karel Hvížďala Přečteno 10667 krát Přidat komentář

Říká se, že umění je umělci vrozeno jako pud, který se ho zmocňuje a dělá z něho nástroj. Nebo by se dalo říci, že to, co v něm projevuje vůli, není on, osobní člověk, ale umělecké dílo. Jako osoba takový člověk má své vrtochy, nálady, úmysly, ale naproti tomu jako umělec, je "kolektivním člověkem," funguje jako médium, které přenáší a utváří duši lidstva.

Více »

02. 06.

Zmrtvýchvstání Joschky Fischera

Karel Hvížďala Přečteno 3270 krát Přidat komentář

Německým zeleným se daří tak jako nikdy. Po velkém vítězství Strany zelených v konzervativní baště Spolkové republiky, v Baden-Württembersku, kde získala více než 24 procent, a tím ukončila skoro šedesátiletou vládu křesťanských demokratů CDU, vstupuje tato strana do dalšího boje o moc na nejvyšší úrovni. Winfried Kretschmann se tam stal prvním zeleným zemským ministerským předsedou. Připomeňme, že Zelení mají více než deset procent ještě v zemských parlamentech v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku, Porýní-Falcku, 22 procent v Brémách a 29 procent získali v Berlíně. V Konstanci, Tübingenu a Freiburgu mají již primátory.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy