Archiv článků: červenec 2011

30. 07.

Kohl, synové a macecha

Karel Hvížďala Přečteno 4329 krát Přidat komentář

Bývalý kancléř Helmut Kohl, jeho synové Peter a Walter a jeho nová žena Maike Kohl-Richterová se dostali do sporu. Nejzřetelněji to bylo vidět v minulých dnech, kdy se v kostele ve Speyeru konala vzpomínková mše na Kohlovu ženu Hannelore, která si kvůli těžké nemoci před deseti lety v noci z 4. na 5. července vzala život. Slavnost se dlouho připravovala, v kostele se sešlo asi devět set hostů, jen místo, které bylo připraveno pro Helmuta Kohla, zůstalo prázdné. Týden před obřadem bývalý kancléř oznámil, že se vzpomínkového aktu nezúčastní a zůstane ve svém bungalovu v Ogersheimu ve Falcku. Chyběl i ráno, kdy synové položili u hrobu paní Kohlové věnec. Hlavní důvod k nepřítomnosti Helmuta Kohla novináři spatřují v tom, že po mnohaleté odmlce, kdy se k němu synové nehlásili kvůli jeho druhé svatbě, si nedovedl představit, že by měl zasednout na lavici vedle nich, i když většinou právě smuteční obřady bývají tím momentem, který rodinu stmeluje. Newsmagazín Der Spiegel napsal: "Takové rodinné drama ještě moderní Německo nezažilo." Jiná média připomínala, že to, co se odehrávalo před zraky veřejnosti, připomínalo spíše béčkový film než skutečnost, která se týká jedné z nejprominentnějších rodin Německa.

Více »

26. 07.

Ladislav Bátora: zmatený muž na nebezpečném místě

Karel Hvížďala Přečteno 8285 krát Přidat komentář

I tak by se dalo komentovat jmenování Ladislava Bátory ředitelem personálního oddělení ministerstva školství ministrem Josefem Dobešem.

Více »

24. 07.

Ludvík Vaculík (85): Kniha se bez ženy neobejde

Karel Hvížďala Přečteno 43818 krát Přidat komentář

Ludvík Vaculík, který oslavil 23. července pětaosmdesáté narozeniny, je novinář a spisovatel. Ti, co čtou občas Lidové noviny a seznámili se s jeho nejznámnějšími knihami, si třeba pamatují, že napsal: Letadla mají padat, když se tolik lidí chce přesouvat z jednoho místa na druhé nebo medvědi mají žrát děti, když se s nimi chtějí koupat. Před pár lety ho rozzlobil návrh na snížení věkové hranice pro ty, kteří mohou volit. Ptal se: Proč by ti, kteří nemají žádnou životní zkušenost, měli rozhodovat o našich životech? To je nerozumné. Měli bychom se spíš starat o to, aby budoucí diktátoři, kteří se po blížících se dalších katastrofách i u nás ujmou moci, měli pořádné vzdělání a byli trochu osvícení. Kdo se za těmito sděleními skrývá? Proč pan Vaculík provokuje a co tím sleduje?

Více »

21. 07.

Soudruzi se v Německu hádají

Karel Hvížďala Přečteno 3048 krát Přidat komentář

Německá strana Die Linke, tedy Levice, vznikla před čtyřmi roky dne 16.června 2007 sloučením postkomunistické strany PDS a WASG, původně volební alternativy, která měla ve štítě heslo: práce a sociální spravedlnost. Připomeňme, že PDS byla zastoupena skoro výlučně jen v nových spolkových zemích, tedy v bývalé NDR a WASG zase převážně jen ve starých spolkových zemích. Už z tohoto faktu lze vyvozovat názorové rozdíly, které letos na jaře vyvrcholily mnoha tematickými střety.

Více »

19. 07.

Právo, Pavel Drobil a prezident

Karel Hvížďala Přečteno 9604 krát Přidat komentář

Sobotní vydání Práva, které bývá považováno na naší novinové krajině za levicový deník, zveřejnilo celostránkový velmi vstřícný rozhovor Lukáše Beka s bývalým ministrem Pavlem Drobilem z ODS, který odstoupil kvůli podezření z manipulace s finančními prostředky na fondu životního prostředí. Připomeňme, že šlo o zakázku na pražskou čističku, která měla stát dvacet miliard a byla zřejmě předražená o tři miliardy, z nichž mělo jít údajně 500 milionů na podporu další politické kariéry ministra Drobila.

Více »

15. 07.

Muž, který odmítá být spojencem svých hrobníků (II.)

Karel Hvížďala Přečteno 3150 krát Přidat komentář

Druhá část rozhovoru s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. První najdete ZDE.

Více »

13. 07.

Muž, který odmítá být spojencem svých hrobníků

Karel Hvížďala Přečteno 7307 krát Přidat komentář

Rozhovor s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem

Více »

13. 07.

Lukašenko a Murdoch vládnou

Karel Hvížďala Přečteno 4850 krát Přidat komentář

První kauza se týká Běloruska a Andrzeje Poczobuta, osmatřicetiletého zpravodaje polských novin Gazeta Wyborcza, kterého v Minsku poslal soud 5. července 2011 za kritické články o tamější diktatuře na tři roky do vězení s podmíněným dvouletým odkladem. Důvod: urážka prezidenta Lukašenka. Tento novinář psal o tom, že Alexandr Lukašenko „utahuje šrouby“ a že „jeho režim je nereformovatelný“. Za tato slova mu byla odebrána novinářská akreditace, následovala vazba a žaloba.

Více »

12. 07.

Pandury a Pandořina skříňka aneb O cynické demoralizaci národa

Karel Hvížďala Přečteno 8142 krát Přidat komentář

Otázka, na kterou se pokusím odpovědět, zní: co mají příběhy Pandurů a sličné Pandory společného?

Více »

08. 07.

Zúčtování s takzvanou vládou v Německu

Karel Hvížďala Přečteno 3032 krát Přidat komentář

Zúčtování s takzvanou černo-žlutou vládou. Nevláda. To jsou jen dva z mnoha titulků, které můžeme v posledních týdnech najít v německých prestižních médiích. Nebo: Měšťanská koalice vládne tak prázdně a dezorientovaně jako skoro žádná jiná koalice. Protože si kancléřka Merkelová s šéfem liberálů Röslerem shodnou jen na základních prioritách, zbývá hodně prostoru pro problémy a detaily. Žádná debata nepoškodila klima v koalici tak, jako spory kolem snížení daní. Pro liberály je ministr financí Schäuble nenáviděná figura. Ale i řada unionistů pozvedá obočí. Rössler chce svou stranu FDP učinit sympatičtější. Nyní mají ale mnozí jeho spolustraníci strach, že je příliš milý. Spolková vláda nedělá nic, co by napomohlo řešit strukturální problémy Německa. To jsou základní připomínky k současné vládě, které publikoval newsmagazin Der Spiegel.

Více »

05. 07.

Věci veřejné: nevypočitatelná strana před podzimní válkou

Karel Hvížďala Přečteno 5785 krát Přidat komentář

Skandály spojené nějakým způsobem hlavně s Vítem Bártou, jeho praktikami řízení detektivní agentury ABL a lidí ve straně Věci veřejné, nám dovolily si postupně sestavit anamnézu tohoto podnikatele a faktického šéfa této strany. Zároveň ale právě tyto aféry do značné míry zastiňovaly členskou základnu a vedení Věcí veřejných. Teprve poslední měsíce ukazují zřetelněji, jak je strana strukturovaná a proč je pro politiky i občany čím dál tím víc nevypočitatelná.

Více »

03. 07.

Před padesáti lety zemřel Ernest Hemingway: Muž který miloval smrt jako kurvu

Karel Hvížďala Přečteno 13491 krát Přidat komentář

Dne 2. července 1961, tedy před padesáti lety, se zastřelil ve Spojených státech ve městě Ketchum, ve státě Idaho, v necelých dvaašedesáti letech, spisovatel Ernest Hemingway. Napsal šest románů, mnoho povídek, nekonečně reportáží a v roce 1954 dostal Nobelovu cenu za kratičkou prózu Stařec a moře. V této dvacetistránkové povídce je popsán boj muže s rybou. Jako předloha k figuře Santiaga mu posloužil rybář Gregorio Fuentes. Ten zemřel o čtyřicet let později v roce 2002 ve věku 104 let na Kubě, kde rovněž Hemingway žil a psal od roku 1939 do druhé půlky padesátých let jihovýchodně od Havany ve Finca La Vigia. A jak znalci místního prostředí napsali: možná takovou rybu, o které povídka pojednává, Fuentes nikdy neulovil.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy