Archiv článků: říjen 2011

31. 10.

Jiří Gruša jako Evropan

Karel Hvížďala Přečteno 7978 krát Přidat komentář

Jestliže byl pro Jiřího Grušu Edvard Beneš Rakušan, tak on byl stejně jako svatý Vojtěch, Jan Amos Komenský a Milan Kundera - abych jmenoval ty naše nejznámější - Evropan. Bohužel všichni tito Češi a Moravané, včetně Jiřího Gruši, ale kromě Milana Kundery, který žije v Paříži, zemřeli v exilu.

Více »

28. 10.

Muammar Kaddáfí, král králů aneb Nebezpečný sebestředný hochštapler je mrtev

Karel Hvížďala Přečteno 6379 krát Přidat komentář

I takhle zjednodušeně by se dala formulovat zpráva o smrti devětašedesátiletého Muammara Kaddáfího, který zemřel 20. října 2011.

Více »

24. 10.

Schwarzenberg for President

Karel Hvížďala Přečteno 6815 krát Přidat komentář

O možné kandidatuře Karla Schwarzenberga, XII. knížete ze Schwarzenbergu, na úřad prezidenta České republiky, se spekulovalo dlouhé měsíce a pro mě osobně bylo zřejmé, že se rozhodl pro kandidaturu již v polovině minulého týdne, když opustil diplomatický jazyk a na adresu premiéra, který požaduje referenrum o přijetí eura, prohlásil : "Je to nakopnutí Merkelové zezadu v okamžiku, kdy bojuje o záchranu eura. Kdybychom měli přijmout euro příští rok… Ale to nás čeká nejdříve za pět let, když se bude dařit… Nejhorší je, že neví, co udělal. (Petr Nečas) pouze ví, že to bude mít ohlas v ortodoxním křídle ODS, že tomu zatleskají všichni Zahradilové a národní banka a že z Hradu zazní pochvalné mručení.“ Podle Schwarzenberga takovéto neuvážené kroky vedou ke ztrátě prestiže republiky v zahraničí a bude je muset v Evropské unii politikům pracně vysvětlovat. Petr Nečas po příjezdu do Bruselu se svůj původní výrok snažil korigovat tím, že Češi udělají vše pro záchranu eura, ale tomu už nikdo nevěnoval pozornost: jeho předešlé výroky měly větší publicitu, takže Karel Schwarzenberg bude mít určitě hodně práce.

Více »

22. 10.

Je Respekt zločinný? Není, jen plní svou povinnost.

Karel Hvížďala Přečteno 11287 krát Přidat komentář

Za nejdůležitější událost minulého týdne v médiích je možné bezesporu považovat článek v newsmagazinu Respekt Milost na prodej, který upozorňuje na možnost uplácení při udělování milosti prezidentem republiky. Text je věnován případu paní Radky Kadlecové, která byla odsouzena za korupci u cizinecké policie v Karlových Varech, kde pracovala. Podle rozsudku soudu z udělení pobytu si udělala živnost a za povolení inkasovala pravidelně od žadatelů deset až dvacet tisíc korun. Za tento trestný čin dostala tři roky vězení, ale k výkonu trestu nenastoupila. Nejprve kvůli tomu, že byla hospitalizována na psychiatrické klinice a pak kvůli tomu, že prezident republiky ji v roce 2009 udělil milost.

Více »

20. 10.

Proč teroristé z 11. září zvítězili

Karel Hvížďala Přečteno 5129 krát Přidat komentář

Proč a v čem teroristé z 11. září 2001 zvítězili, to je otázka, kterou si novináři a esejisté u příležitosti desátého výročí neustále kladou. Nejčastěji se shodují na tom, že nám vnutili svůj jazyk i způsoby chování. Proto lze říci, že ti, kdo strategii poslední moderní vlny terorismu naplánovali, svých cílů dosáhli. A to neplatí jen o oslabení Spojených států, které se zamotaly kvůli teroru do dvou válek: v Afghánistánu a v Iráku.

Více »

18. 10.

Proč krásná Praha ustrnula ve vývoji?

Karel Hvížďala Přečteno 8447 krát Přidat komentář

Tuto otázku si položil u příležitosti Týdne architektury v Praze čínský vizionář Ma Yansong, který je někdy považován spolu s česko-anglickým architektem Janem Kaplickým za jednoho ze zakladatelů tzv. nové organické architektury, jejíž původní kořeny jsou však mnohem starší, například v šedesátých letech s tímto pojmem ve střední Evropě pracoval Maďar Imre Makovecz. Ma Yansong doslova řekl: "Žádné výrazné novodobé stavby jsem si tady kromě Tančícího domu nevšiml." A později dodal: "Nad obrázkem Kaplického knihovny jsem nadšeně poskočil."

Více »

16. 10.

Dobrá zpráva: Vít Bárta se zřejmě dostane před soud

Karel Hvížďala Přečteno 2993 krát Přidat komentář

Není to tak dávno, sice 23. srpna 2011, kdy Vít Bárta z Věcí veřejných požádal s velkou pompou sněmovní imunitní výbor o své vydání k trestnému stíhání kvůli podezření z uplácení poslanců. Jenže by to nebyl Vít Bárta, kdyby současně nepodal stížnost proti obvinění, takže tímto krokem svou vstřícnost a ochotu stanout před soudem zase okamžitě popřel.

Více »

14. 10.

Černé mše v Hamburku

Karel Hvížďala Přečteno 3401 krát Přidat komentář

S četnější migrací z jiných civilizací přicházejí do Evropy jiná náboženství, nebo mění i naše náboženské rituály. Kromě muslimů, kteří si staví mešity, začali v Hamburku přistěhovalci z Ghany slavit v katolickém kostele „černé“ mše.

Více »

12. 10.

Kundera, Paroubek a nesmrtelnost pro 21. století

Karel Hvížďala Přečteno 3337 krát Přidat komentář

Čím je člověk lhostejnější k politice, k zájmům jiných, tím je posedlejší vlastní tváří, konstatoval v románu Nesmrtelnost romanciér Milan Kundera. Na tuto větu jsem si vzpomněl v těchto dnech, kdy na mě ze všech médií zase kouká Jiří Paroubek, který se jako vždy plnou parou řítí vpřed, ale tentokrát budí dojem, že neví kam, což vzbuzuje u nestranných pozorovatelů úsměv, protože se stává karikaturou silně věřícího v náboženství moci.

Více »

09. 10.

Nečas a jeho nesnesitelně lehké popravy

Karel Hvížďala Přečteno 6801 krát Přidat komentář

Nečas se konečně ujímá vlády v ODS. A činí to systematicky, bez varování a zbytečných řečí jako to dělají chladní technokraté. Nebezpečná otázka je, kde s likvidací protivníků chce přestat, když zjistil, že vyhazování lidí je tak nesnesitelně snadné.

Více »

05. 10.

Proč Západ Václavu Havlovi závidí

Karel Hvížďala Přečteno 5108 krát Přidat komentář

Republiku Václav Havel proslavil jako nikdo jiný před ním, s výjimkou Tomáše Garrigue Masaryka. To napsal bývalý emigrant Pavel Tigrid a totéž si myslí řada politiků na Západě. Doma je situace jiná. Mladší ročníky ho dokonce někdy považují za předlistopadového prezidenta: Je to pro ně muž na známkách. A starší ho buď adorují, nebo naopak z pozic národně-konzervativních silně kritizují, jak v den jeho 75. narozenin připomíná i zahraniční tisk.

Více »

04. 10.

Omyl: Jiřímu Suchému nebylo v sobotu 1. října 2011 osmdesát,

Karel Hvížďala Přečteno 8919 krát Přidat komentář

ale podruhé čtyřicet. Alespoň podle výkonnosti.

Více »

02. 10.

Mír je drahá komodita aneb Potřebujeme armádu za 43 miliard?

Karel Hvížďala Přečteno 9625 krát Přidat komentář

Na tuhle skutečnost i otázku, zdá se mi, často zapomínáme, i když právě svatováclavské jubileum, které jsme slavili před několika dny, by nám to mělo připomínat. Jak známo i kníže Václav se musel nějak usmířit s východofranským králem Jindřichem I. Ptáčníkem a zřejmě, podle některých historiků, mu platil za mír, stejně jako se předtím platilo bavorskému králi. Někdy se to právě knížeti Václavovi vyčítá, ale neprávem: pokud skutečně za mír platil a nedošlo k jinému typu vyrovnání, o což se stále vedou spory, nebyla to v té době žádná výjimka: podobně platil jiným Jindřich I. Ptáčník a později i Václavův bratr Boleslav.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy