Archiv článků: listopad 2011

27. 11.

Kolik lidí skutečně zabili v Německu neonacisté?

Karel Hvížďala Přečteno 3270 krát Přidat komentář

To je otázka, kterou si tam v posledních dnech po objevení trojice, která založila tzv. národně socialistické podzemí, klade nejen justice, policisté a politici, ale i široká veřejnost. Zatím na ni ale neumí skoro nikdo odpovědět. Podle rešerší novin Tagesspiegel a týdeníku Die Zeit došlo od znovusjednocení Německa s největší pravděpodobností ke 138 útokům pravicových extrémistů, které skončily usmrcením obětí. Podle zprávy spolkové vlády a policie ze září 2011 jich bylo ale pouze 48. Po tom, co se v minulých dnech dostalo na veřejnost a o čem jsme již posluchače informovali, už i politici v Německu se domnívají, že toto číslo je velmi malé. Navíc se v tomto týdnu objevila zpráva, že při slyšení v bundestagu šéfa Spolkové informační služby, padla mimo jiné zmínka o tom, že i zavražděná policistka z 25. dubna 2007 Michaele Kiesewetter mohla být na pravicové extrémisty nějak napojená. A připočteme-li k tomu ještě poslední informaci o tom, že třeba sedm smrtelných případů ze Saska-Anhaltska, které novináři řádně zdokumentovali, se nevyskytuje v oficiálních statistikách o pravicovém extremismu, je zřejmé, že horečné aktivity politiků z posledních dnů, které hovoří o zcela nové organizaci policejních složek určených k boji s pravicovým extremismem i o registru podezřelých osob z pravicového extremismu, jsou zcela na místě.

Více »

25. 11.

Bémovo dědictví v ČSSD: Březina a Hulinský

Karel Hvížďala Přečteno 7389 krát Přidat komentář

O poměrech na pražské radnici se mezi lidmi již od dob primátorování Pavla Béma z ODS léta vyprávěly horory a teprve v poslední době se pomalu ukazuje, jak si radní přivydělávali, řekneme-li to velice slušně. Jak známo Karel Březina z ČSSD byl obviněn a postaven před soud za zkreslování údajů o stavu hospodaření a mění, jenže když měl být zařazen do programu jednání zastupitelů hlavního města bod zabývající se jeho kauzou, o jehož odvolání usilovali zastupitelé TOP 09, ODS nebyla zajedno, jestli má tento bod programu podporovat a nakonec to odmítla. Skupina kolem pražského šéfa ODS Borise Šťastného vyhrála nad skupinou kolem spolustraníka a primátora Bohuslava Svobody.

Více »

24. 11.

Odposlouchávání novinářů je nezákonné, ale zamlčení zdroje je také chybné

Karel Hvížďala Přečteno 2886 krát Přidat komentář

Demokracie není daný a pevný stav, ale nekonečný proces, v kterém o ni občané musí neustále bojovat a zkoumat, jestli v těch, co jim svěřili správu země, se nezrodilo pokušení porušit dělbu moci a uzurpovat si ji víc, než jim náleží. Střídání vlád a dělba moci mezi moc ústavodárnou, výkonnou, justiční a od druhé půlky minulého století mediální, přičemž justice a média vykonávají zároveň funkce kontrolní přes ostatní mocnosti, představují zatím nejúčinnější záruky pro demokratický vývoj země.

Více »

23. 11.

Proč národní zájmy ohrožují demokracii

Karel Hvížďala Přečteno 8520 krát Přidat komentář

Co na nás prozrazuje slovník a jaká v sobě skrývá nebezpečí? To je otázka, na kterou se pokusím odpovědět v dnešním komentáři. Při bedlivém čtení jak zpravodajství, tak komentářů, totiž zjistíme, že náš vokabulář je plný pouhých emocionálních ejakulátů a vágních slovních vehiklů typu: obecně se soudí, původ je sporný, dvanáct miliard, to už je suma, strašné zklamání, peníze byly odkloněny, stát byl ošizen, kdo má konat nevíme, obludný případ váhání, zkoumání probíhá velice liknavě a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Více »

20. 11.

Chceme skutečně opět patřit k periferii Evropy

Karel Hvížďala Přečteno 6191 krát Přidat komentář

Zatímco u nás se stále více hlavně mezi vládními politiky pochybuje o existenci eura a dokonce i o budoucnosti Evropské unie, a to přesto, že její podpora v České republice od vstupu do EU v roce 2004 stoupla ze 43 procent na letošních 59 procent, i když největší podporu měla EU za našeho předsednictví v roce 2009, a sice bezmála 80 procent, ve staré Evropě se část politiků snaží krizi využít k rychlejšímu vytvoření tvrdého jádra, které by nejen udrželo euro, ale rychle směřovalo i k vytvoření politické unie, tedy nějaké formy federace.

Více »

15. 11.

Martin Magor Jirous: Ďábělsky svobodný člověk

Karel Hvížďala Přečteno 6903 krát Přidat komentář

Jako dnes si pamatuji, jak kdosi přiběhl do nakladatelství Albatros Na Perštýně, kde jsme na počátku sedmdesátých let, když jsme museli opustit redakce, pracovali s Vladimírem Kovaříkem a Ondřejem Neffem, a hlaholil: V hospodě U Plavců zatkli Magora. Zpíval Bolševiku, dej mi píku, já tě bodnu do pupíku! a pak zařval pojídaje noviny: Dnes jsem sežral Rudé právo a takhle jednou sežereme bolševiky!

Více »

13. 11.

Občane, uskromni se, aby politici mohli krást

Karel Hvížďala Přečteno 12737 krát Přidat komentář

I takhle drsně bychom si mohli přeložit poslední zprávy od našich politiků, nehledě na to z jaké politické strany jsou.

Více »

11. 11.

Kaddáfí o ostatních hovořil jako o krysách a sám skončil jako krysa

Karel Hvížďala Přečteno 4005 krát Přidat komentář

O posledních hodinách Mummara Kaddáfího vypověděl rebelům šéf bezpečnostních jednotek diktátora a bývalý generál jeho revoluční gardy Mansur Dhau, který přežil závěrečné boje. Jeho výpověď se dostala v posledních dnech na veřejnost. Od bojovníků ji získal francouzský reportér Alfred de Montesquiou z Paris Match.

Více »

08. 11.

Partokracie usmrcuje demokracii

Karel Hvížďala Přečteno 5029 krát Přidat komentář

Partokracie, tedy vláda politických stran, usmrcuje demokracii, to je vzkaz, který do České republiky vyslal prestižní anglický časopis The Economist. V této souvislosti dokonce někteří zahraniční analytici hovoří o degeneraci našich politických stran, jež se brzy po listopadu 1989 zmocnily demokratického procesu, aby nový systém mohly zneužívat ve svůj prospěch. Proto se z partajních funkcionářů stali, podle The Economist, arogantní a zkorumpovaní lidé.

Více »

07. 11.

Jsou Rakušané Čechy, kteří hovoří německy?

Karel Hvížďala Přečteno 6374 krát Přidat komentář

Podle prestižních rakouských novin Der Standard si tamější občané přejí, aby jejich politici byli čestní a neúplatní, ale jejich čelní politici se většinou chlubí jen sekundárními ctnostmi, jak ukázal nedávný průzkumy, který si toto médium nechalo vypracovat. Připomeňme, že v Rakousku hrají prim lidovci se sociálními demokraty.

Více »

03. 11.

BBC, nejprestižnější mediální instituce, slaví

Karel Hvížďala Přečteno 2945 krát Přidat komentář

Ve středu 2. listopadu uběhlo 75 let od zahájení televizního vysílání. Jako první na světě začala vysílat v roce 1936 anglická British Brodcastig Corporatin. Pro srovnání: naše televize začala vysílat třikrát týdně od roku 1953 a až od roku 1958 každý den. A příští rok, 14. listopadu, to bude zase 90 let od zahájení rozhlasového vysílání v BBC, které začalo v roce 1922. Po pěti letech se BBC stala veřejnoprávní institucí, tedy company se změnila na corporation a je kvůli tomu doopravdy nejrespektovanějším vysílačem na světě: Zaměstnává i po krizi asi 20 000 lidí. Připomeňme opět, že tenkrát jsme velké zpoždění za Evropou ještě neměli. náš Radiožurnál začal vysílat 18. května 1923.

Více »

01. 11.

Radovan K. je podezřelý z vraždy

Karel Hvížďala Přečteno 3115 krát Přidat komentář

V Německu se již dlouho spekuluje o tom, že za vraždou známého švábského handlíře s drahými auty Uwe Gemballa, u kterého nakupoval třeba i monacký princ Albert, stojí zřejmě Radovan K., jak tam tisk obezřetně tituluje jednoho z uprchlých šéfů pražského podsvětí, o němž se v českém tisku píše sice otevřeněji, ale zato méně důkladně.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy