Archiv článků: červen 2012

28. 06.

Další reformní plán na záchranu eura aneb Evropa bude asi dvourychlostní

Karel Hvížďala Přečteno 2901 krát Přidat komentář

Současný stav záchranných akcí eura vypadá takto: Španělské banky se musí sanovat, nová řecká vláda požaduje víc času na zavedení důkladného spořícího programu, Itálie je nestabilní, a proto se v Bruselu tento týden má jednat opět o opatřeních, která by měla zastavit krizi. Na stole již leží nové plány, ale současně už rostou i protesty proti nim.

Více »

27. 06.

Odvolání ministra Pospíšila ohrožuje demokratické mechanismy státu

Karel Hvížďala Přečteno 5755 krát Přidat komentář

A to dokonce bezprecedentně, mohli bychom dodat společně s ministrem Kalouskem, který to ovšem řekl v opačné souvislosti s vyšetřováním nákupu letadel Casa, jež armáda odmítala a nakonec ke koupi byla zřejmě donucena, a to asi za přemrštěnou cenu. Proč mohou novináři a občané takto spekulovat se mi zdá být jasné: obavy politiků z vyšetřování dalších podobných zakázek, z nichž byly nejspíš financovány politické strany, by mohlo pokračovat a za nákup čtyř letadel byla nakonec zodpovědná vláda, premiér i prezident, kteří paní ministryni Parkanovou do této funkce bez jakékoliv zkušenosti jmenovali. Proto jsme mohli slyšet tak nevybíravé útoky premiéra Nečase na partu plukovníků i ministra Kalouska. Paní Parkanová s největší pravděpodobností stejně jako generál Picek podlehli silnému tlaku mocných. Policie se proto mohla po právu domnívat, že by se právě výslechem paní poslankyně a dnešní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny mohla dovědět, kdo ji k tomu donutil.

Více »

26. 06.

Čí kasu plnila letadla Casa aneb Diskuse o vydání paní Parkanové představuje pouhý dílčí problém

Karel Hvížďala Přečteno 7388 krát Přidat komentář

I když ze všech dostupných materiálů, které se dostaly na veřejnost, zřetelně vyplývá, že s největší pravděpodobností jsou od samého počátku letadla Casa nevyhovující a ještě navíc předražena nejméně o 658 milionů korun, vláda a zejména ministr financí Kalousek, nákup obhajuje. Celková suma, za níž byla tři letadla nakoupena, činila 3,5 miliardy korun.

Více »

24. 06.

Proč byl vyzván ředitel ČT, aby odstoupil

Karel Hvížďala Přečteno 4109 krát Přidat komentář

Dr. Radek Mezulánik z Univerzity Jana Ámose Komenského vyzval na zasedání Rady ČT ve středu 20. června 2012 ředitele Petra Dvořáka aby odstoupil slovy: "Vyzývám pana generálního ředitele, aby velmi vážně zvážil své další setrvání ve funkci, protože zatím vidím za jeho působením pouze škody jak v oblasti ekonomické, tak programové a personální." Projev, který byl velmi konkrétní, reagoval na výzvu ředitele z minulého zasedání, aby kritické hlasy byly konkrétní. Ve stejný den opustil funkci člena kolegia generálního ředitele režisér a pedagog Jiří Svoboda, protože se - dle něj - chování ředitele neslučuje s představami, které sdílí o veřejnoprávní kulturní instituci. Odkazoval na tuhý centralismus v řízení a neprůhledný systém hodnotitelů. Možná že jde ale o to, že pan Svoboda nebyl komisí vybrán jako šéf jednoho z producentských center. Rozhodně situace v České televizi je ale napjatá, protože minulý týden byli odvolání i oba šéfredaktoři regionálních studií v Ostravě a Brně, aniž byla vytvořena nějaká nová koncepce organizace, takže v těchto studiích vzniká vakuum a zbytečná nervozita, která samozřejmě se vždy odrazí na snížení kvality práce, a to v době, kdy právě sledovanost zpravodajství klesá.

Více »

22. 06.

Euro: sebepodvodná operace

Karel Hvížďala Přečteno 3062 krát Přidat komentář

Tak nazvali novináři rozhodnutí bývalého kancléře Helmuta Kohla přijmout za každou cenu euro. Rozhodnutí o přijetí chtěl kancléř učinit ještě před volbami v roce 1998 přes odpor finančních expertů, kteří se báli hlavně ekonomické situace v Itálii. Proti byl i tehdejší protikandidát na kancléře Gerhard Schröder. Helmut Kohl naopak ve volební kampani euro tvrdě prosazoval: podlehl vášni ve váhu dějin. Chtěl ukázat, že i sjednocené Německo je zárukou evropského míru, jak prý sám říkal.

Více »

19. 06.

Vrchní státní zástupce v Praze dr. Vlastimil Rampula definitivně skončil

Karel Hvížďala Přečteno 7307 krát Přidat komentář

To je zpráva, kterou známe od 12. června 2012 a její důležitost není jen v tom, že zřejmě bude v soustavě státních zastupitelství zacelena největší díra, kterou se propadaly závažné kauzy do ztracena jako do černé díry. Stát v souhrnu mohl přijít zřejmě díky pochybením na tomto státním zastupitelství až o sto miliard.

Více »

18. 06.

Jak zbavit poslance mandátu a zabránit ilegálnímu financování politických stran?

Karel Hvížďala Přečteno 3353 krát Přidat komentář

Od té doby, co vazebně stíhaný exhejtman dr. David Rath měl promluvit v Poslanecké sněmovně, existuje velká pravděpodobnost, že bude po skončení vyšetřování propuštěn z vazby a bude se nadále zúčastňovat zasedání sněmovny. Tu bude využívat účelově ke své obhajobě, místo k hájení zájmů občanů, kterými byl zvolen. Proto se začíná v České republice hlasitě uvažovat o tom, že by měla i u nás být možnost poslanci odebrat mandát, jako je tomu ve civilizovaných zemích v Evropě, včetně většiny postkomunistických zemí včetně Slovenska.

Více »

14. 06.

Změní se kurz CDU?

Karel Hvížďala Přečteno 1723 krát Přidat komentář

Po odvolání ministra Norberta Röttgena, kvůli neúspěšným volbám v Severním Porýní - Vestfálsku, se rozhořela v CDU debata o změně kurzu. Pro generálního sekretáře strany Hermanna Gröheho typický volič křesťanských demokratů je člověk, který silně dá na racionální čísla a statistiky. Říká to evidentně proto, že sám hodně věří výsledkům průzkumů veřejnosti. Podle toho se i zaměřuje na oslovení nových voličů této strany, které nyní hledá vlevo od tradiční skupiny příznivců.

Více »

12. 06.

Rath bude ve sněmovně zasedat až do konce volebního období

Karel Hvížďala Přečteno 7338 krát Přidat komentář

To je věc, o které se doposud nehovoří, ač tato skutečnost je velmi pravděpodobná a je mnohem podstatnější než Rathovo vystoupení před poslanci před hlasováním o jeho zbavení poslanecké imunity dne 5. června 2012, o němž se popsalo spousty papíru.

Více »

10. 06.

Rath, Kohl, Craxi a legitimní ilegalita aneb Jak dlouho budou smět politické strany okrádat občany

Karel Hvížďala Přečteno 7270 krát Přidat komentář

Musím se hned v úvodu přiznat, že mě - na rozdíl třeba od Bohuslava Sobotky a celé ČSSD - kauza exhejtmana dr. Davida Ratha nijak nepřekvapila, protože osobnostní struktura pana hejtmana signalizovala dlouhodobě značně narušenou schopnost sebereflexe, zduřelé ego a pohrdání jakýmikoliv pravidly, což dokládá i čerstvá informace z aktualne.cz, kde dr. Hubálek říká, že obviněný ještě dodnes nepochopil, že před zákonem si máme být všichni rovni. Ze všeho, co jsem si po návratu ze zahraničí dodatečně přečetl, ve mně zůstaly nejvíce pokusy různých autorů či zpovídaných osobností zveřejněných v Lidových novinách dobrat se vnitřního profilu dr. Ratha, protože posuzovat míru jeho viny musí jen a jen soud, to novinářům nepřísluší.

Více »

08. 06.

Dvojitý Schlömer

Karel Hvížďala Přečteno 2101 krát Přidat komentář

Tak hovoří novináři o novém předsedovi pirátské strany v Německu. A poprávu, protože to je poprvé v dějinách Spolkové republiky Německa, kdy aktivní ministerský úředník se stal šéfem strany, která sedí již ve čtyřech zemských parlamentech a s velkou pravděpodobností se dostane v příštích volbách i do bundestagu, tedy spolkového parlamentu. Co je v jiných stranách zastoupených v parlamentech nemožné, u pirátů neplatí, naopak piráti to takhle chtějí. Tato strana neplatí své funkcionáře a i pan Schlömer jako předseda nepobírá žádný plat, jeho funkce je čestná. Otázka je, jestli je to možné. Mnozí se domnívají, že pan Schlömer bude muset brzy ministerstvo obrany, kde pracuje jako vládní ředitel: má na starosti vojenské univerzity, opustit.

Více »

05. 06.

Odpovědnost za vznik kauzy dr. Ratha nesou výhradně politici

Karel Hvížďala Přečteno 9637 krát Přidat komentář

Vrátí-li se člověk po čtrnácti dnech ze zahraničí, kde čte výlučně tamní tisk, který řeší na první stranách změnu poměrů v Evropě po nástupu nového francouzského prezidenta Francoise Hollanda, zamýšlí se nad situací v Řecku a v Sýrii a zevrubně probírá snahy ruského prezidenta Putina o novou orientaci Ruska na Asii a pak se podívá do českých novin a čte na prvních stránkách z 2. června, že Čtenáři zachránili stařenku od exekuce, Nová figura v kauze Rath: zběh Pohanka či Odkloněno, připadá si, že se ze světa vrátil do indiánské rezervace, která se odmítá smířit s civilizací, ke které patří a o jejíž problémy by se měla intenzivně zajímat.

Více »

04. 06.

Gigantické dluhy jižní Evropy aneb Solidarita je kulturní výkon

Karel Hvížďala Přečteno 4670 krát Přidat komentář

My jsme Evropa. To je název manifestu evropských intelektuálů, který vyzývá k novému založení Evropy zdola. Jde o výzvu, kterou inicioval německý profesor sociologie Ulrich Beck, autor velmi úspěšné knihy Riziková společnost a francouzský politik a sociolog Daniel Cohn-Bendit, ke kterému se brzy připojily stovky dalších intelektuálů z celé Evropy. Jde vlastně o reakci na neschopnost a zlobu občanů na politiky prakticky v celém evropském prostoru, kteří neřeší nezaměstnanost a vzdělanost mladých lidí a investují miliardové sumy do záchrany egoistických bank, které se pouštěly do rizikových operací. Vlastně jde o vzpouru duchovních a intelektuálních elit proti politickým a hospodářským elitám, které chtějí sjednotit Evropu způsobem, který jim je proti srsti. Je to výzva proti představě, že je možné vytvořit šťastné občany Evropy i proti jejich vůli. Manifest suše konstatuje, že takhle nemůže žádný demokratický systém fungovat, a proto je ho třeba změnit.

Více »

02. 06.

Problém německé sociální demokracie? Šéf poslanců Steinmeier je slabý

Karel Hvížďala Přečteno 2510 krát Přidat komentář

Šéf frakce sociálních demokratů v bundestagu, tedy německém parlamentu, Frank Walter Steinmeier byl spolu s vládní koalicí pro účast Německa v protipirátské misi v Somálsku, ale byl svými straníky přehlasován. Analytici soudí, že tato prohra pro jednoho z kandidátů na kancléře za sociální demokraty jeho pozici oslabila. Sice hned druhý den se někteří poslanci pokusili význam takového kroku před veřejností bagatelizovat slovy, že nejde o žádné zásadní nedorozumění, ale jen o věc vkusu. Jinými slovy, že jde o velmi málo podstatnou otázku, řekl například Thomas Oppermann.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy