Archiv článků: leden 2013

30. 01.

Miloš Zeman se nezměnil, novináři ano

Karel Hvížďala Přečteno 14801 krát Přidat komentář

Když Miloš Zeman prohlásil, že Karlu Schwarzenbergovi v německém tisku vyjádřil podporu mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, novináři rychle zjistili, že žádnou takovou větu neřekl a ani v novinách Süddeutsche Zeitung nebyla zveřejněna. Zemanovu výmluvu, že ji řekl rakouský mluvčí sudetských Němců, dokonce rychle vyvrátil rakouský list Kurier. A když se Zeman odvolal na Britské listy, ty citaci rovněž popřely.

Více »

29. 01.

Nezapomeňme na inzerát v Blesku a advokáta Zavadila

Karel Hvížďala Přečteno 13305 krát Přidat komentář

Kampaň prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga si vypůjčila prostředky anarchistické a punkové subkultury, což působilo úsměvně. Václav Bělohradský napsal, že podzámčí volí pankáče ze zámku a označil to za simulakrum. Kampaň druhého kandidáta Miloše Zemana byla naproti tomu skoro od samého počátku odporná, protože používala podlé a velmi nízké podpásové argumenty nebo sebevědomě pronášené lži jak o rodině protikandidáta, tak o jeho úmyslech či třeba o opoziční smlouvě. Zemanova kampaň postupně gradovala a vyvrcholila hanlivým inzerátem v Blesku ve čtvrtek a v pátek, tedy 24. a 25. ledna 2013, který zadal bývalý důstojník Státní tajné bezpečnosti a dnes advokát Vladimír Zavadil přes agenturu Image CZ. Lidové noviny zveřejnily fotografii tohoto bývalého poručíka StB, který působil v hlavní správě kontrarozvědky, jak dne 28. října 1988 zasahuje na Václavském náměstí. Připomeňme, že to je tentýž advokát, který později podnikal společně mimo jiné s Antonínem Charouzem, Vladimírem Železným a Miloslavem Janstou z ČSSD.

Více »

25. 01.

Joachim Gauck je už bezmála rok ve funkci prezidenta SRN

Karel Hvížďala Přečteno 2419 krát Přidat komentář

Joachimu Gauckovi bylo 24. ledna 73 let a 18. března tomu bude rok, co byl zvolen velkou většinou jedenáctým prezidentem Německé spolkové republiky, ač nikdy nebyl politikem, ani členem nějaké strany. Připomeňme, že původním povoláním byl evangelickým farářem a brzy po pádu berlínské zdi se stal vedoucím Úřadu spolkového zmocněnce pro podklady státní bezpečnosti nazývané Stasi, kterému se říkalo Gauckův úřad. V něm byly shromážděny veškeré svazky vedené proti tzv. nepřátelům státu bývalou politickou státní policií Německé demokratické republiky. V této funkci byl dvě volební období a pak se angažoval jako publicista a předseda společnosti Proti zapomnění a Pro demokracii a velmi často pořádal přednášková turné.

Více »

23. 01.

Kupčení s památkou Jana Palacha

Karel Hvížďala Přečteno 2671 krát Přidat komentář

Když před čtyřmi lety uplynulo 16. ledna čtyřicet let od doby, kdy se v Praze u Národního muzea upálil Jan Palach, který dne 19. ledna zemřel na klinice v Legerově ulici, připomněla Česká televize tuto událost jen odvysíláním dokumentárního filmu Kristiny Vlachové Poselství Jana Palacha. Letošní výročí sice není kulaté, ale přesto se o této události mluví a píše mnohem víc, protože bývalá studentka pražské FAMU, polská režisérka Agniezska Holland, která žije v Paříži, o této události natočila čtyř a půl hodinovou trilogii podle scénáře Štěpána Hulíka Hoříci keř, která má premiéru právě tento týden. Televizní premiéra bude na HBO poslední lednovou neděli.

Více »

21. 01.

Karel Schwarzenberg: intimus evropských dějin

Karel Hvížďala Přečteno 8367 krát Přidat komentář

Nil nisi rectum,
nic než právo.
(rodové heslo rodiny Schwarzenbergů)

Více »

18. 01.

Pravicoví extrémisté a státní moc v SRN

Karel Hvížďala Přečteno 1866 krát Přidat komentář

Na počátku roku proběhl v Mnichově proces s dvěma obžalovanými neonacisty Normanem Bordinem a Philippem G. kvůli podpoře a schvalování trestných činů. Takových procesů proběhlo v posledních letech v Německu několik, jak jsme o tom již informovali v minulém roce. Ale o tomto procesu se zmiňuji hlavně proto, že na něm byli napadáni přítomní žurnalisté a dokonce kameramanům byly postříkán objektivy, aby nemohli natáčet. Na novináře útočili příznivci pravicových extrémistů, kteří byli v jednací síni. Bohužel justiční stráž často přicházela pozdě, což šokovalo hlavně novináře z prestižních listů jako je například Süddeutsche Zeitung, napsal renomovaný týdeník Die Zeit. Bavorská televize kvůli tomu nechala vypracovat žalobu na útočící neonacisty hlavně kvůli poškozeným kamerám. Bohužel zatím se podle týdeníku Die Zeit ani soud v Mnichově novinářům za to, že včas nedokázal útokům zabránit, neomluvil. Naopak se zdá, že soudci z Mnichova si našli jiné viníky, a sice novináře.

Více »

15. 01.

O čem bude druhé kolo prezidentské volby

Karel Hvížďala Přečteno 27844 krát Přidat komentář

S jistotou už dnes můžeme konstatovat, že v druhém kole prezidentských voleb ve dnech 25. a 26. ledna 2013 rozhodne o vítězi mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem účast voličů. Jestliže přijde jako v minulých senátních a krajských volbách k urnám v druhém kole jen necelých 19 procent voličů, což je z celkového počtu 8,5 milionů necelých 1,7 milionu lidí, bude ve výhodě Miloš Zeman. Toho totiž podpoří část věrného jádra jeho voličů, kterých bylo v prvním kole milion 245 tisíc a rovněž část přibližně 450 000 poslušných voličů KSČM a zřejmě i část z osmi set tisíc voličů Jiřího Dienstbiera.

Více »

07. 01.

Návrat starých časů

Karel Hvížďala Přečteno 3144 krát Přidat komentář

I tak by se s nadsázkou dalo hovořit o událostech z posledních několika dnů. Amnestie zabrání v mnoha případech navrácení výnosů z trestné činnosti poškozeným, do funkce zástupce ombudsmana, tedy veřejného ochránce práv, je navržena bývalá nejvyšší státní zástupkyně, která svým chováním v této funkci s největší pravděpodobností právě práva porušovala, a odvolací senát Městského soudu v Praze rozhodl, že členové StB, kteří unesli a zbili disidenta, nebudou potrestáni.

Více »

05. 01.

Farmaceutické firmy ze SRN zkoušely léky v NDR

Karel Hvížďala Přečteno 2868 krát Přidat komentář

Koncem minulého roku se zvláště média v bývalé Německé demokratické republice zabývala tím, že léta západní farmaceutické firmy zkoušely léky na nic netušících obyvatelích NDR. Teprve teď vyžadují politici důkladné vyšetření tohoto zřejmě pravdivého podezření, které považují za skandální a tlačí na to, aby firmy, které se na tom podílely, byly potrestány. Je pravděpodobné, že podnikatelé, kteří byli do tohoto skandálu zapleteni, budou muset platit poškozeným odstupné, napsal zpravodajský týdeník Der Spiegel.

Více »

03. 01.

O jakých tradičních hodnotách Václav Klaus mluvil?

Karel Hvížďala Přečteno 15405 krát Přidat komentář

Poslední, desátý projev prezidenta Václava Klause trval necelých patnáct minut a byl pokusem o stručnou bilanci deseti let a současné situace, ale bohužel byl plný obecných floskulí: vyzýval ke svornosti a soudržnosti, zkritizoval samozvané spasitele, pohovořil o příkopu, který se stále prohlubuje mezi vládou a opozicí, vadí mu, že neumíme táhnout za jeden provaz a že vyhledáváme ta nejsnadnější a krátkodobě líbivá řešení, rýpnul si do povinných evropských norem, povzdechl si nad ztrátou odvahy a vyzval k návratu k starým dobrým hodnotám a tradicím, aniž řekl k jakým.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy