Archiv článků: červenec 2013

30. 07.

Pavel Zeman a Josef Baxa versus Václav Klaus

Karel Hvížďala Přečteno 3504 krát Přidat komentář

Problém zatčení poslanců Tluchoře, Fuchsy a Šnajdra a posléze jejich propuštění vyvolal řadu zásadních otázek, z nichž tu podstatnou formuloval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který pro Mladou frontu Dnes řekl: "Ti, kteří pomáhali korupci, jsou obviněni, ti, kteří z té korupce profitovali, jsou z obliga." Dodejme, že to způsobilo rozhodnutí Nejvyššího soudu. Doslova řekl: "Může to působit zvláštním dojmem. Na někoho možná i tak, že u nás existují lidé, na něž se trestní zákoník vztahuje v plném rozsahu, zatímco někdo jiný může být jaksi nedotknutelný."

Více »

25. 07.

Kohout a Vaculík oslavili narozeniny

Karel Hvížďala Přečteno 7936 krát Přidat komentář

V minulých dnech oslavili dva nepřehlédnutelní čeští spisovatelé narozeniny: V neděli bylo Pavlu Kohoutovi pětaosmdesát a ve středu Ludvíku Vaculíkovi sedmaosmdesát. Oba ještě nejsou na penzi: píší. Pavel Kohout naposled vydal loni knihu Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem a každý týden v sobotu najdeme fejeton, kterému říká Trilobit, v Mladé frontě Dnes.

Více »

23. 07.

Patří Dr. Sváček na Ústavní soud?

Karel Hvížďala Přečteno 10401 krát Přidat komentář

Zatčení tří bývalých poslanců Tluchoře, Fuchsy a Šnajdra a ředitelky kabinetu bývalého premiéra Nečase paní Nagyové poněkud upozadilo jednu z dalších závažných skutečností, a sice že prezident Miloš Zeman opět navrhl jako svého kandidáta na ústavního soudce předsedu městského soudu Dr. Jana Sváčka, kterého Senát již jednou ve stejném složení odmítl.

Více »

19. 07.

Vztahy mezi Německem a Spojenými státy se zhoršují

Karel Hvížďala Přečteno 2343 krát Přidat komentář

A může za to již šest týdnů trvající skandál, který způsobil Edward Snowden zveřejněním informací o tom, že americké tajné služby odposlouchají i své spojence v rámci programu Prism. V Německu pak podle jeho podkladů mělo být měsíčně sbíráno až 500 milionů komunikačních dat.

Více »

15. 07.

Proč by neměl být Jan Fischer ve vládě

Karel Hvížďala Přečteno 5442 krát Přidat komentář

To je otázka, která v posledních dnech zaznívá skoro ve všech médiích. Připomeňme si nejprve ve stručnosti, o co jde: Bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer, který vystřídal Mirka Topolánka ve funkci v květnu 2009 a vládu vedl jeden rok, si v této funkci získal tak vysokou míru popularity, ač byl od roku 1980 až do rok 1989 členem komunistické strany, že se rozhodl kandidovat na prezidentský úřad. V minulém roce to dlouho dokonce vypadalo, že je favoritem. Do kampaně investoval asi 25 milionů korun. Mezi jeho největší sponzory patřil například miliardář Tomáš Chrenek, který však v okamžiku, kdy byl pan Fischer vytlačen z hlavního peletonu Karlem Schwarzenbergem a souboj se odehrál už jen mezi ním a Milošem Zemanem, přestal pana Fischera podporovat. To mělo za následek, že ještě do minulých dnů měl dluh asi 5, 3 milionu korun.

Více »

13. 07.

Co se děje v Maďarsku?

Karel Hvížďala Přečteno 4049 krát Přidat komentář

A jaké důsledky může mít v brzké době politika premiéra Viktora Orbána po třech letech vlády v zemi, kde jeho strana Fidesz má dvoutřetinovou většinu v parlamentu? To je otázka, na kterou hledají v současnosti odpověď nejen maďarští kritičtí žurnalisté a ekonomové, ale i mezinárodní nezávislé instituce jako například Friedrich Ebert Stiftung, blízká německým sociálním demokratům či Institut pro hospodářskou komparistiku ve Vídni. Výsledky všech zmíněných studií se shodují na jednom: Vliv státu se za poslední léta v Maďarsku zmnohonásobil, místní hospodářství ovládá klientelismus a monopolistické tendence značně zesílily. Zatímco před patnácti lety se v Maďarsku zakládaly cizí firmy, dnes převládá snaha je zavírat, komentoval pro Süddeutsche Zeitung situaci jeden německý diplomat, který si nepřál být jmenován.

Více »

11. 07.

Zeman versus Češi a cizinci

Karel Hvížďala Přečteno 7004 krát Přidat komentář

Prezident Miloš Zeman, jak oznámil v dnešním Právu, doufá, že vládě premiéra Jiího Rusnoka dá sněmovna důvěru, ale právě názor na složení této vlády je to, čím se pohled české veřejnosti liší od pohledu zahraničních novinářů, jak naznačuje i dnešní titulek v levicovém Frankfurter Rundschau, který zní: Český feudalismus! V posledních týdnech jsem měl několik besed doma i v zahraničí a jeden rozdíl nebylo možné přehlédnout: Naprosto rozdílné reakce na počínání prezidenta Miloše Zemana. Zatímco doma nejčastější otázka zní: Jak to dopadne?, například Rakušané se mě nejčastěji ptali: Jak je možné, že takové chování Zemanovi tolerujeme? Kritičtí jsou u nás většinou jen novináři, kteří se o politiku zajímají profesionálně.

Více »

06. 07.

Řecká televize ERT začne znovu vysílat od konce srpna

Karel Hvížďala Přečteno 2172 krát Přidat komentář

V noci na středu 12. června 2013 zastavila řecká vláda vysílání veřejnoprávní televize ERT. Některé oblasti země na severovýchodě a řecké ostrovy poblíž Turecka jsou díky tomu zcela odříznuté od informací vysílaných v řečtině a jsou odkázané jen na turecké vysílače. Stalo se tak poprvé od roku 1966, kdy tam televize začala vysílat. Na protest proti odpojení se pak v Řecku konala generální stávka. Na veřejnosti se začalo diskutovat o tom, jestli lze ještě hovořit v Řecku o demokracii, když tak bylo učiněno bez vědomí parlamentu. Oficiální protest zaslal řecké vládě také Jean-Paul Philippot, prezident Evropské vysílací unie (EBU). Propuštění novináři vysílají v současnosti přes internet. Zavření televize vyvolalo nakonec i vládní krizi.

Více »

02. 07.

Silný prezident a prezidentská vláda nás posouvají směrem k Rusku

Karel Hvížďala Přečteno 4332 krát Přidat komentář

S odstupem jsou problémy zřetelnější, říkávala mi babička, když jsem se jako dítě nad něčím rozčiloval. Vzpomněl jsem si na ni v těchto dnech, kdy jsem se po týdnu vrátil ze zahraničí. Zatímco před tím jsem se díval na prezidenta Zemana trochu nevraživě, po týdenní abstinenci od české politiky jsem naši krajinu zahlédl jinýma očima: Miloš Zeman v ní najednou vypadal jako profesionál, který se chová sice tvrdě, ale přesně tak jak mu to my občané a politici dovolíme. To, co provádí, říkal před svým zvolením i po svém zvolení, kdy přece hned začal uvažovat nahlas o tom, že by mohl odvolat Nečasovu vládu, zatímco politici na jeho důsledné a zřetelné kroky nebyli a nejsou doteď vůbec připraveni a neustále se diví. Působí dojmem, že jsou zahleděni výhradně do svých představ: ODS, že bude dál vládnout s paní Němcovou v čele, protože nakonec nominuje sama sebe, když dostane třetí pokus jako předsedkyně sněmovny. TOP 09, že někdo za ně vyvolá předčasné volby a oni budou vůdčím subjektem na pravici: Jinak racionální Miroslav Kalousek dokonce přiznal, že nikoho z nich nenapadlo, že prezident jmenuje úřednickou vládu, i když to tušili i lidé na vesnici.

Více »

01. 07.

Reflexe Česka v Polsku

Karel Hvížďala Přečteno 3161 krát Přidat komentář

Po smrti Václava Havla se zmínky o České republice vytratily ze světových médií a roli vůdčí země středoevropského regionu převzalo Polsko, nejen jako největší země v této části Evropy, ale i proto, že po nástupu nového prezidenta Komorowskeho a premiéra Tuska je jejich politika jasně proevropská. Prohlašují, že i v době krize chtějí vstoupit do eurozóny a snaží se, aby co nejvíc jejich kandidátů obstálo v evropské administrativě.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy