Hrozí Libyi rozdělení a dlouhá občanská válka?

29. 03. 2011 | 15:59
Přečteno 6001 krát
Zatímco zpravodajství z Libye jsou plná aktualit o vítězných bojích protivníků Muammara Kaddáfího s jeho armádou, odborníci na tuto oblast, jako například Jochen Hippler z Institutu pro vývoj a mír na Univerzitě v Duisburgu, který se specializuje na islámské země, se bojí i přes možné vojenské vítězství nebezpečí na politické úrovni. Největší obavu má hlavně z toho, kdyby došlo v této oblasti k nasazení vojenských pozemních sil NATO, že by se proti nim velmi rychle mohly spojit nejrůznější skupiny, které nyní bojují mezi sebou a boje by se mohly protáhnout na dlouhou dobu.

Podle docenta Hepplera se naskýtá otázka, jestli politické cíle, ať už je považujeme za legální, nebo si myslíme, že legalitu překračují, mohou být dosaženy jen útoky ze vzduchu. Rakouskému deníku Der Standard řekl: "Jsem skeptický, že je možné bránit civilní obyvatelstvo jen ze vzduchu. Vzpomeňte si na Srebrenicu. Tamější masakr, při němž zahynulo osm tisíc lidí, se stal právě v bezletové zóně. A podle mě ani svržení Kaddáfího není možné docílit ze vzduchu." Stejného názoru je i řada dalších odborníků v Evropě včetně českého vojenského analytika Lukáše Visingra. který říká: "Vzdušná podpora je nezbytná, ale válka se tak vyhrát nedá."

Problém podle Hepplera je hlavně v tom, že libyjský konflikt nemá jen dvě znepřátelené strany: V Libyi vládne chaos a v tomto chaosu je možné zahlédnout dvě občanské války: jednu na východě a jednu na západě země. A ve stejný moment je jih na straně Kaddáfího a je ochoten mu pomoci. A to ne proto, že by mu byl tak oddán, ale protože tam lidé mají strach z rozdělení země. Ropa se nachází na východě Libye a jen dvacet procent na zbylém území. Pak ale ještě v Libyi existují různé kmeny, mafiánské organizace, žoldnéři a ty nynější chaos využívají úplně stejně jako extrémistické náboženské organizace, aby prosadily své vlastní zájmy A někteří nepřátelé Muammara Kaddáfího bojují dnes proti povstalcům jen proto, že se bojí odtržení východní, bohaté části Libye. A to je hlavní důvod, proč si docent Heppler myslí, že nálety nemohou v žádném případě takto komplikovanou situaci řešit.

V současné době tam existuje jen jedna relativně dobře organizovaná skupina, a to je Národní rada v Benghází, kterou zatím uznala Francie. Pan Heppler se ale domnívá, že cílem této Rady je právě odtržení východní části Libye od zbytku chudé země.

Když se pana Hepplera novináři v Německu zeptali, jak se chová za této situace Kaddáfí, odpověděl: " On je samozřejmě excentrický a velkohubý, ale v Libyi se chová jako brilantní taktik, jen proto se udržel více než třicet let u moci, a to hlavně díky tomu, že rozličné skupiny, které by mohly ohrozit jeho postavení, vždycky dokázal poštvat proti sobě. Viděno tímto prismatem mu vojenská intervence vlastně svým způsobem pomohla, protože už nyní se zdá, že jeho podpora na západě a na jihu je větší, než byla před intervencí. Kaddáfí se za této situace snaží všemi možnými způsoby tyto kmeny a skupiny připoutat k sobě, a to jak materiální pomocí, tak k tomu využívá i bohatě rozvětvenou rodinu. A to se mu daří, i když ho většina Libyjců nenávidí. Lukáš Visinger zase v Respektu upozorňuje na to, že většina vojenské techniky, kterou má Kaddáfí k dispozici, nefunguje kvůli nedostatku náhradních dílů a špatné údržbě a kolik mužů z armády přeběhlo k povstalcům, se neví, proto se těžko tamní situace posuzuje.

Zásadní otázka, na kterou teď bude Západ hledat odpověď, proto zní: V jakém momentě se může z této oblasti zase armáda stáhnout? Docent Heppler se domnívá, že odpovědět na tuto otázku je velmi těžké, protože intervence naopak tendence k dlouhodobé občanské válce, která tam začala již před leteckými útoky, se jen posílila. Před útoky byla ještě šance na vzájemný dialog, ale v okamžiku, kdy jedna skupina povstalců pozvala cizí vojska, jsou možnosti pro dialog nesrovnatelně horší hlavně proto, že pozice povstalců na východě je kvůli přítomnosti cizích armád ve vzduchu a na moři mnohem pevnější, než zbylých skupin.

My můžeme dodat: Tohle si zřejmě francouzský prezident Sarkózy, ani někteří politici ve Spojených státech, neuvědomili.

Psáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Da.Rock napsal(a):

Od začátku říkám, že se do toho západ nemá plést. Tohle byla arabská záležitost, to si měli Arabové vyřešit mezi sebou. Když chtěli egyptští revolucionáři pomoci svým bratřím v Libyi, měli to udělat sami (moderních zbraní včetně letectva má egyptská armáda dost) a ne do toho tahat západ.
Takhle je zřejmé, že ať už to v Libyi dopadne jakkoliv, na vině bude zase západ, který se pletl do vnitřních záležitostí arabské země. A můžeme se těšit na nová Lockerbie.
29. 03. 2011 | 16:25

Ing. N. napsal(a):

Když se člověk dozví, jaké vymoženosti poskytuje Kaddáfího režim občanům Libye a navíc, že nechal za 27 miliard dolarů postavit geniální podzemní řeku, která přivádí pitnou vodu z podzemního jezera pod Saharou na sever země, přestane se divit. Nyní už chápu, že to musí ropným monopolům hodně vadit. Místo toho, aby peníze utržené za ropu putovaly do kapes ropných magnátů, Kaddáfí je investuje do zlepšení života prostých lidí. A to se nepromíjí.

Dovolím si uvést informaci, kterou uveřejnil na Aktuálně.cz jeden z diskutujících.

DŽAMAHÍRIJA V ČÍSLECH A FAKTECH:

HDP na obyvatele...$ 14.192, měsíční podpora v nezaměstnanosti $ 730, měsíční plat zdravotní sestry $ 1.000, příspěvek při narození dítěte $ 7.000, měsíční podpora nesamostatně výdělečně činných (závislých) osob $ 1.000, nevratná dotace státu na pořízení bytu pro novomanžele $ 64.000, nevratný příspěvek na provozování živnosti $ 20.000, cena benzínu $ 0,14/ litr, příspěvek na pořízení auta 50%.
Zdarma: zdravotní péče a část léků, školní vzdělávání, státem placené školství na zahraničních universitách. Vzdělávání a stáže v zahraničí: placeny státem. Nájemné: neexistuje. Platby za energie v domácnosti: neúčtují se. Automobil: zpravidla z 50% dotuje stát. Úvěry bez úroků. Systém obchodů pro mladé rodiny (ne-bohaté) za dotované ceny výrobků. Nejduležitější: 0% , nulová úroková míra na půjčky.
Alkohol-nežádoucí, není.
Proč o tom nikdo nepíše ani v Evropě ani v jiných západních sdělovadlech. A nejposlednější Kaddafiho zásluhy přivedení potrubí pro pitnou vodu přímo ze Sahary, nebo-li utajený zázrak v Libyii.
www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-rieka
24. 03. 2011 | 20:35
29. 03. 2011 | 16:47

Asfalt napsal(a):

Těžko říct, co se děje v Libyi. Interview Kadáfiho pro RT
http://rt.com/news/libya-oil-gaddafi-arab/
bych ale apriori zcela nepovažoval za smyšlenky šílence nebo čirou propagandu.

Nezodpovězenou otázkou pro mne je, proč nebyl učiněn ani pokus o smírné řešení se skutečným zjištěním stavu (přes výzvy Kadáfiho) a proč si je západ tak jist, že právě vzbouřenci jsou v právu.
29. 03. 2011 | 16:47

Č o c h t a n napsal(a):

Gaddáfí je starej (cenzurováno), a už jen za berlínskou diskotéku La Belle a Jumbo nad Lockerbie by zasloužil pověsit za koule do průvanu. Jenže ti vzbouřenci taky nejsou andělé. Jen aby to nedopadlo jako v Iránu. Poměrně slušného šáha nahradil fanatik Chomejní.
29. 03. 2011 | 16:54

Občan napsal(a):

Že je Hilzna stará lhářka, to jsem věděl. Ale co předvedla Ashtonová, to je skutečný triumf lumpáctví. Otevřeně totiž přiznala, že celá válka proti Libyi je prachobyčejná koloniální válka jak v polovine 19. století.
Navíc USA rovněž zcela otevřeně přiznaly, že "povstalce" dlouhodobě vyzbrojují a hodlají v tom pokračovat i nadále. k tomu přihodily přiznání toho, že po celou dobu vědí, že "povstalci" jsou napojeni na Al-Qaidá a velí jim mudžáheddín z Afghanistánu.
Je o tom článek v dnešním Právu. Bohužel jej sem zatím nemohu dát, protože nemám odkaz. V nejhorším ho mohu opsat.

Takže teď už si mohou pisálkové pindat, co chtějí. Tenhle hnus není čím a jak okecat. A důsledky za něj ponesou zase normální slušní obyčejní lidé v Evropě. Komu ku prospěchu, to je snad nabíledni.
29. 03. 2011 | 16:55

Kanalnik napsal(a):

"...A to je hlavní důvod, proč si docent Heppler myslí, že nálety nemohou v žádném případě takto komplikovanou situaci řešit."

Otazkou je, zda ucelem vytvoreni bezletove zony bylo tuto komplikovanou situaci v Libyi "resit", jak mezi radky predpopklada autor (aniz by sam navrhl svoje reseni). Podle meho pohledu ne. Slo o zabraneni masakru lidi Kaddafiho silami (a tim z toho plyne pomoc rebelum). Dal at si to mistni resi sami, zapad se jim do toho nemuze a nema vice montovat. Pokud tak ucini, bude to chyba.

"Před útoky byla ještě šance na vzájemný dialog, ale v okamžiku, kdy jedna skupina povstalců pozvala cizí vojska, jsou možnosti pro dialog nesrovnatelně horší..."

To mi prijde jako pohled z nejake jine reality. Kde bere autor zaklad pro nazor, ze dialog byl v situaci, kdy Kaddafi pred branami Benghazi vyhrozoval krveprolitim, mozny?
29. 03. 2011 | 17:01

Občan napsal(a):

To Kanalnik:

Tak nevím - jste tak naivní, nebo tak zaslepený? Zkusil jste si přečíst o dění v Libyi něco v zahraničním tisku?
Nebo zkuste alespoň to dnešní Právo. USA a EU už si přestaly hrát na "bezletovou zónu" a "ochranu civilistů" a konečně šly s barvou ven.
29. 03. 2011 | 17:16

Midori napsal(a):

Kanálník
Šlo u puč iniciovaný z vnějšku a vyzbrojovaný cizími silami. Kaddáfí měl plné právo udržet integritu země i silou. Říkáte, že vyhrožoval krveprolitím. Mám dojem, že nabídl dialog, který nebyl povstalci přijat, poněvadž si byli jisti podporou zvnějšku. Kaddáfí řekl, že kdo složí zbraně, dostane amnestii, to abych upřesnil váš jednostranně interpretovaný esej.
Jednat Západ nechtěl, samozřejmě, je zvyklý řešit vše hrubou silou. Svět se kvůli takovým řešením dostává akorát do problémů, nikomu a ničemu nejde věřit, místo rozumné spolupráce. Nečekal jsem takový b a r b a r s k ý útok na suverénní stát.
Bohužel, v delším horizontu se nám to vymstí.
29. 03. 2011 | 17:16

Yosif K napsal(a):

Pane Ingenyre N. - mluvite jako naivni dite dekujici jeziskovi za darky. Darky ktere dostava PRUMERNY Lybijec neplati ani Jezisek and Gadaffi ze sve vlastni kapsy. Jde o penize ktere plynou z vicemene bezpracneho pritoku petrodolaru.

K nespokojenosti ocivdne burice bevedla ani tak absolutni vyse techto darku (cca na urovni stredni Evropy - jenmoze tam lide na to musi pracovat), jako spise NEROVNOST v jejich pridelovani. Takze rebely nepopuzovalo to, ze meji "jenom 730 US$ mesicne za nicnedelani, ale patrne hlavne to, ze prislusnici kmene Ghadaffa mmeli, maji a asi i budou mit, pokud se Ghadaffi udrzi - za to stejne h....o odvadene v praci nekolikanasobne vice. Ze to zcalo praskat v arabskem svete na vice frontach ma tak trocjhu na svedomi i agresivni zpravodajstvi pokrokovych spoudruhu z Al Jazeery. Kdyz by nebyla Al Jazeera, tak by se teto niky chytla nejaka jina satelitni stanice. V CSSR tez zacaly silneji prskat ledy mezi delnictvem, az se otocila situace na KAVCICH HORACH. Televize je mocna carodejka....

Paralela z Ceske Historie - k husitskym bourim nevedl hladomor - zivotni uroven chudiny nebyla nijak spatna. K husistskym bourim vedla VZRUSTAJICI NEROVNOST mezi pozitkuy katolickeho kleru a ostatnimi skupinami ve spolecnosti, ktera byla vnimana jako OCIVIDNE NESPRAVEDLIVA. Cca 5% spolecnosti spotrebovavalo okolo 40% vykonu ekonomiky.

Nyni muzeme doufat, ze nepokoje v Lybii se nepotahnou stejne dlouho jako husiotske valky. Bajky o genialite a dobrotivosti Lybijskeho rezimu jsou ubohe a smesne. Parafrazuji Katze - "To se to Lybijcum zere a mlaska, kdyz MY to platime u benzinovych pump".

Pane Inzenyre N., "oslnivou" zivotni uroven Lybijcu neplati Gadaffi - plati ji takovi cicmundove a mudraci PRESNE jako jste vy - u benzinove pumpy.
29. 03. 2011 | 17:24

Občan napsal(a):

To Yosif K:

Teď nevím, jestli jste to byl Vy nebo Váš kolega Honolulu, ale jeden z vás tu nedávno kvičel, jak v USA podražily pohonné hmoty.
Pokud si myslíte, že PHM budou po kolonizaci Libye levnější, pak jste ještě mnohem hloupější, než se zdáte.

Tu KOLONIÁLNÍ válku MUSÍ někdo zatáhnout. A ten "někdo" jste i Vy. Užijte si to měrou vrchovatou.
29. 03. 2011 | 17:33

Yosif K napsal(a):

PANE ing N. - ekonomika pozemni reky jest tato: jeden kubik vopdy z podzemni reky prijde o neco draze nez kubik, ktery Vam tece z vodovodnich trubek prazske Veolie - cca 3.80 na kubik. Je to drazsi nez naprsena voda zadarmo, je to trochu drazsi nez vodovod a je to lacinejsi nez odsolena voda z mopre. OK.
Co s tou vodu genialni Gadaffi dela? Zavlazuje pole a na nich pestuje obili, jehoz svetova cena je vetsinou na urovni poloviny ceny spotrebovane vody. Samozrejme vopda by sla asi vyuzit efektivneji, ale totalitni vladci si libuji v sopbestacnosti v obili tak se pestuje obili.

Dale: Vsechny ropne zeme PUMPUJI vodu do zeme, aby ze zeme vytlacili vice ropy. Pouze Gadaffi v relativni blizkosti ropnych vrtu cerpa vodu ven. V dlouhodobem horizontu se to Lybijcum nemusi az tak moc vuplatit. Ale v tom vidi socansti nadsenci a "progresivni soudruzi" vyhodu totalitnich rezimu - ze lze postavit neco, do ceho by soukromy kapital asi za cenu 27 miliard US$ nesel. Pokud si NAHODOU vzpominate - takovy chytracky rezim jsme meli i v CSSR. Domnivate se ze to nejak buhvijak dobre fungovalo?
29. 03. 2011 | 17:33

voroshilov napsal(a):

Dnesni doba naramne pripomina obdobi pred I SV,tzv.bajecne casy"La Bella Epoque"kdyz ne rok 1913 tak rok 1900 urcite.Tehdy globalizace v podobe kolonialnich monopolu a technickeho pokroku vyvedla nove imperialni velmoci(USA,Italie,Japonsko),masova migrace z Evropy do Noveho sveta,vsude pobihali s bombami anarchiste a socialiste snili o svetove revoluci.
Take na obdobi konce 19.stoleti az do Sarajevskeho atentatu probehlo hodne valek a povstani ktere se stal predehrou k Velke valce:Japonsko-Cinsky konflikt(1894-95),Americko-Spanelska valka(1898),Britsko-Burska(1899-1901),povstani"boxeru"v Cine(1899-01),Rusko-Japonska(1905),Iranska(1905) a Ruska revoluce(1905-07),Turecka(1908),Italo-Turecka valka(1912)...
Pocit deja vu ze take zijeme v bajecne La Bella Epoque!
29. 03. 2011 | 17:40

Kanalnik napsal(a):

Obcan - ja jsem napsal, jak se na to divam ja; take jsem napsal, ze pokud se protagoniste bezletove zony rozhodnou prekrocit miru (tak, jak ji vidim ze sveho pohledu), tak to bude chyba a bude to spatne; co je na tom naivniho ci zaslepeneho? Od zacatku to vidim stejne.

Midori - z meho pohledu to vidite velmi konspiracne; nezapada to do obrazu celkove situace v regionu, navic by to nebylo mozne provest tak rychle (Tunisko a Egypt se zacali sypat v lednu), na takovou akci by se dotycni museli pripravovat mesice (vcetne pripravy vhodne pudy mezi domorodci). Jinak kyvnout na nabidku primeri ci amnestie, byli by rebelove jiz dnes pravdepodobne po smrti. Sam Kaddafi vyhlasoval, ze zahajuje primeri (slozeni zbrani) nejmene dvakrat, a nikdy to nebyla pravda.
29. 03. 2011 | 17:42

Yosif K napsal(a):

Pane Midori - svym zpusobem mate pravdu, ze VSECHNY arabske revoluce jsou aspon castecne iniciovany zvenci. A ve vsech zemich ze hrozi ze se k moci dostanou horsi hoavda, nez byli u koryt predtim. Toto prosim plati beze zbytku i o "pokrokovem Egypte a Tunisu" - ze se tam mohou k moci dostat krvava hovada.

Nemate pravdu v tom, z toho vinite USA. Ty se v tom ocitly proti sve vuli, je otazka zda to pro zapad opravdu nejsou vyhozene penize na podporu chaotu. VELKOU MEROU k arabskym revolucim prispela cinnost "pokrokovych soudruhu" z TV Al Jazeera - do dnesniho dne studnici poznani a moudrosti vsech levicovych a protikolonialistickych mudraku na celem svete.

Na splechty z Al Jazeery se obzcas nechtene musim divat. Jsou to Protiimperialisticke Blaboly jako vysite. ALE pote co pokrokovy soudruh sheikh Hamad Khalifa Al Thani pres TV Al Jazeera odstrelil dva prozapadni diktatory, nyni se zameril na dva protizapadni - Gadaffi a Assad. Jestli se TIHLE DVA udrzi tak nejspis proto, ze jim necini zabrany rozstrilet nejakych 20-40 tisic lidi na nudle - jak to ucinil v roce 1982 stary Assad pote, co mu msulismti bratrici zavrazdili nejakych 457 alawitskych kadetu.

Uvidime - bez ztrat na lidskych zivotech se mezi Araby nehne asi vubec nic. Na Calfovske Obraceni Kabatu v arabskem svete nikdo neveri - KILL OR BE KILLED je svata zasada arabskeho politivckeho zivota. Zasah ma ze strany zapadu zatim rozmer obrocniho cviceni letectva CSLA a PVOS na vojenskem polygonu u Saratova.
Rozpad Lybie by asi nebyl velka tragedia - rozpadlo se SSSR, SFRJ, CSSR atd atd....
29. 03. 2011 | 17:53

Midori napsal(a):

Kanálník
Konspirace? Člověče, vy jste úplně mimo. Fakta jsou už jak olej na vodě, Spojenci zneužívají všeho, co jen zneužít jde, novodobí křižáci. Libyi si chtějí rozebrat v duchu koloniálních metod, Kaddáfí vadil.
Omluvte mne z další reakce na vás.
29. 03. 2011 | 17:54

voroshilov napsal(a):

Yosif K.:
SSSR se nerozpadl pod tlakem zvenci,ale byl samorozpusteny vlastni zradcovskou vladou a velka tragedie se stala:Poprani Teheranskych,Postupimskych a Jaltskych dohod privedlo k neumerne rozpinavosti jedine neoliberalni velmoci ktera privedla k statisicum umrti v ruznych koncich sveta,propadem milionu do jeste vetsi chudoby,terorizmu a globalni ekonomicke krizi.
29. 03. 2011 | 18:01

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane - z ceho si myslite ze ziji blahobytni obcane arabskych ropnych statu? Kteri - jak zde socansti mudraci obdivuji - navic nemusi nic delat, protoze vse za ne delaji miliony cizincu?

Jinak mate svatou pravdu v tom, ze vojenske intervence v muslimskych statech jsou ztratovou zaletitosti.
V Afganistanu nic neni, v Iraku shrabli vetsinu ropnych licenci cinani, frantici, rusove a brazilci a v Lybii to patrne nebude jinak. Tim si ale protirecite s temi pokrokovumi soudruhy, kteri povsechne kvici, ze Zapad kona tak jak kona aby mohl bednym Arabum ukrast posledni kapicky ropy.
O ropne Araby se nebojte - ropni Arabove jeste dlouho nebudou muset na praci sahnout.....
...sen vsech socanu - sedet na terasce, cumet na more, pit kafe a obcas se kouknout jak makaji cizinci.....
29. 03. 2011 | 18:02

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilove - premyslel jste nekdy o te mopznosti, ze by ku konci SSSR prispelo i vselidove vlastnbictvi vyrobnich prostredku? Nekonecna to cerna dira, ktera dokazala utopita znicit i zdanlive nekonecne prijmy z exportu sovetske ropy a plynu?

Premyslel jste nekdy o tom, jaktoze VSECHNY staty, ktere zavadely vselidove vlastnoctvi vyrobnich prstredku
1)neodstranili socialni nerovnosti?
2) EKONOMICKY ZKRACHOVALY?

Premyslejte, procpak vselidove vlastnicvti vseho vede ku stejnym vysledkum jako kdyz nic nepatri nikomu a vsichni proto na vsechnou s...ou....??? Mimochodem to je take hlavni pricina chaosu v dnesnim arabskem svete - rozmlzena az neexistujici soukroma majetkova prava.
29. 03. 2011 | 18:09

arnazach napsal(a):

voroshilov:
O tom zpiva Nohavica, if you know what I mean.
29. 03. 2011 | 18:12

Yosif K napsal(a):

Jo k cene vody z kouzelne podzemni reky - dle lybijske propagandy to je cca US$ 3.80 na kubik. Pokud je zivotnost rour deklarovanych 50 let, tak jen odpisy by byly US$ 540 milionu rocne. De facto to muze byt i vice.... ale Lybie na takove freikunsty ma - platime to vsichni u benzinovych pump.....
29. 03. 2011 | 18:13

Pepa Řepa napsal(a):

Da.Rock
problém je, že tak svět nefunguje.
Jakmile se v oblasti nebude angažovat jedna velmoc, vznikne vakuum, které zaplní velmoc jiná, a může to být i velmoc regionální.
USA daly najevo, že třetí válka je na ně moc, navíc -až opadne vlna solidarity s oslabeným Japonskem- může se cosi semlít na Dálném východě.Budou vázáni tam.

Qaddháfí si zavařil nabídkou těžby ropy Číně a Indii, toho využil Bonaparte, který už má několik let rozdělaný projekt Středomožské unie, propojení Maghrebu s EU.
To by bylo-z pragmatického hlediska-v pořádku, pořád lepší, když je u kohoutku frantík než Číňan. Nelze ani podceňovat Irán, který sice ropu nepotřebuje, ale na SV vydatně posiluje a využívá šíitských minorit k rozpoutání konfliktu, který by odvedl američany z Iráku.

Problém je jinde.
Zájem Francie, která si na velmoc jen hraje může být v protikladu se zájmem zbytku Evropy. Pro Sarkozyho to znamená zvýšení popularity v Maghrebu i doma, pro nás přijmutí mnohatisícových kvot běženců, té strany, která prohraje.

Žádná občanská válka v Libyi nikdy nebyla, to je teorie, která má ospravedlnit leteckou podporu.Kromě cvičné střelnice zvané Čad.Mediální vymývání mozků. Bombardujeme, abychom předešli obětem. Dobrý fór.
Občanská válka zatím nebyla z jednoho prostého důvodu. S těmi, kteří se nedali koupit podílem z těžby se Qaddháfí tvrdě vypořádal. Byly naopak střety na libyjsko-egyptské hranici, proto bylo Benghází nacpáno těžkou technikou a podivuju se, že povstalci ji nepoužívají, když je každý Libyjec vycvičen a povoláván do armády.
Nabízí se otázka, zda jsou povstalci Libyjci.

S neprovozuschopnou technikou je to pravda. Je to jen odvrácená strana -relativně-štědré podpory od Qaddháfího. Byly vyškoleny tisíce Libyjců k opravám techniky, byla postaveny opravárenské závody. Leč Libyjec nepracuje, má na to otroka a ten zase není vyškolen.

Jochen Hippler z Institutu pro vývoj a mír a pravdu a lásku(!!!!) na Univerzitě v Duisburgu je asi stejným odborníkem na oblast jako autor nebo p. Pehe.
Včera mne pobavil pilot stihačky podivující se, že je na Libyi tma. Co čekal mamlas? Měl se zeptat staršího kolegy, který zacvičoval místní na Mirage F1.

Je to sice velká země, ale jen pár silnic a obydlený pás na pobřeží.
To se to pak-ze vzduchu-válčí! Hamada, písek, šutry a džibli.
Ale ropa, hodně ropy.Na občanskou válku bych to neviděl.
Pravda na jihu je členitý terén, vysoké hory. Ale tam můžete s džamalem a ne s dělem. To by museli být odborníci z Afghpaku s minomety a Stingery.
Ani to nelze vyloučit. Stěhují se za džihádem.

Qaddháfí je v úzkých. Nechápu, proč ho chtěji vytlačit i ze Syrty, která je už za terminály a kde má u svého kmene velkou podporu. Vůbec, jeho podpora je tak 50/50, jakmile začne prohrávat, půjde to dolu, ale to neznamená -z dlouhodobého hlediska nic.
Navíc mu odřezávají přístup do Sebhy (Sabhá), kde je v poušti dobře vyzbrojená základna.
Nemá kam se vrtnout.

Netřeba ho litovat. Byl to stejný řezník jako Saddám nebo Háf. Jeho sekuriťáci se od STB nelišili.

Otázkou je-co bude dál. Nejen v Libyi. V Egyptu je kandidátem na vítěze voleb největší židobijec Musá.
Ale místní aktivisté nás poučí. Je to boj za lidská práva (západního střihu) a za feminismus.
29. 03. 2011 | 18:28

bobš napsal(a):

Já mám takový dojem, že si NATO zase dělá bobek do vlastního hnízda. Jako v případě Iráku, Kosova a pod. V Iráku se do dění dostala Al Kaida v Kosovu narkomafie. Je to jako dřív, kdy USA vybudovali Taliban proti SSSR stejně tak jako Usámu a ono se jim to trochu zvrtlo. Mám dojem, že Libie bude obdoba.
29. 03. 2011 | 18:32

Asfalt napsal(a):

Možná se to sem hodí. "Spojenci útočí na Kadáfiho síly, které s povstalci nebojují, a na vojenské konvoje, které jsou daleko od místa bojů. Toto přesahuje rámec rezoluce." (Dmitry Rogozin, zmocněnec Ruska pro jednání s NATO).
29. 03. 2011 | 18:44

Občan napsal(a):

Yosif K napsal(a):
"Jo k cene vody z kouzelne podzemni reky - dle lybijske propagandy to je cca US$ 3.80 na kubik. Pokud je zivotnost rour deklarovanych 50 let, tak jen odpisy by byly US$ 540 milionu rocne. De facto to muze byt i vice.... ale Lybie na takove freikunsty ma - platime to vsichni u benzinovych pump.....
29. 03. 2011 | 18:13"

Voda v ČR dnes stojí běžně 65 - 80 Kč/m3 (kubík) - tedy 3,4 - 4,5 dolaru za kubík. A to máme ZATÍM vody tolik, že bychom ji mohli vyvážet. Pokud dokáže Kaddáfí získávat vodu neskonale složitěji za stejnou a nižší cenu, tak před tím chlápkem a jeho inženýry smekám.

Vy, Yosife, hlavně platíte u pump paláce Saudů, kuvajtských, katarských, bahrajnských a jiných šejků - Vašich "spojenců". A zatímco Libyjci za petrodolary dělají něco užitečného, co slouží jim všem, Vaši "spojenečtí" šejkové ty Vaše doláče spotřebovávají pro sebe, zatímco jejich poddaní nemají pořádně co do huby.
Vám to ale nevadí. Vám a kreaturám Vám podobným je trnem v oku právě to, že Libyjci mají relativní dostatek pitné vody. Takže pošlete Libyi do středověku, aby se životní úrovní "srovnala" s ostatními koloniemi a pak do nich budete "investovat".
A dál budete platit u pump stále dražší benzin a kvičet tady své rasistické mantry.
Jen plaťte - splácíte tak jen svou vlastní tupost.
29. 03. 2011 | 18:46

Občan napsal(a):

To Pepa Řepa:

"Povstalci" v Libyi převážně NEJSOU Libyjci. Jsou to žoldnéři, které platíme MY.
29. 03. 2011 | 18:51

Béda napsal(a):

Autor,

1) co dělali kluci ze SAS v předstihu v Libyi?
2) Kdo tvoří ty mírumilovné ozbrojené povstalce proti legální vládě? Co by udělal každá vláda legálního státu v případě mírumilovného ozbrojeného povstání? Co by třeba udělala Kalouskova vláda (trasořitku Nečase záměrně nejmenuju), kdyby nějaké nespokojené skupiny začaly provádět v ulicích ozbrojené násilí?
3) proč nešla humanitární koalice válkou s režimem ze vzduchu
duchu zabránit vraždění neozbrojených demonstrantů -
civilistů v Bahrajnu, v Jemenu, v Sýrii...?
4) proč se koalice ochotných, která nechá dělat při osvobozování Libyjské ropy špinavou práci na zemi, aby se neušpinila+ měla nižší ztráty a výdaje, cizí neidentifikované vzbouřence?
5) proč se humanitární bombardéři údajně "chhránící civilisty" nepoučila z průběhu válek v Iráku a Afghánistánu? Vždyť téměř všechno počínaje kamuflovaného skutečného důvodu, konečného cíle je stejné.
6) je zcela logické, že ze vzduchu nikdo takovouto nevyhlášenou válku nedokáže vyhrát.
7) je logické, že všichni co žijí na území kde ropa není, anebo je jí málo, se spojí aby zabránily osvobození ropy západními demokraty a její přivlastnění si pouze východem země.
8) v momentě, kdy křižáci osvobozující libyjskou ropu vstoupí na území Libye začnou se na území země stahovat mezionárodní mudžáheddíni, resp. teroristé.
9) po porážce regulerní armády a svržení anebo útěku Kaddáfího vypukne občanská válka, začne krvavá žeň s obrovským dopadem na civilisty, válka bude nepravidelná, s těžkým rozlišením bojovníků "nevojáků".
10) kamufláž ochranou civilistů po likvidaci PVO a letectví pro nevyhlášenou válku je komická.
11) válka bude zdlouhavá, vyčerpávající ekonomicky, ničící infrastrukturu budovanou desítky let, lze očekávat masivní migraci, zhoršenou navíc tím, že Kaddáfího režim byl barierou pro africkou migraci do Evropy.
12) cena ropy ke spokojenosti ropných firem a ropných států poletí strmě vzhůru
29. 03. 2011 | 18:56

hoven napsal(a):

rada bezpečnosti OSN narychlo schválila pod tlakem francie, británie a arabů rezoluci, vlítli do lybije a až zpětně se hledají duvody intervence a stanovují cíle. já jsem viděl hned nazačátku pouze jedinou ulohu NATO. střežit hranice EU, a odklánět lodě s uprchlíkama zpátky do afriky a pokud nezmění kurz, tak je napalit raketou nebo torpedem a potopit. na jihu itálie každej den připluje tisíc "uprchlíků", hlavně z tuniska, kde se nebojuje. nebo ze somálska.
29. 03. 2011 | 19:17

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pepa Řepa napsal: "Bombardujeme, abychom předešli obětem. Dobrý fór."

Tak si teda představme, že by Západ v Libyi nezasáhl.
Co by se dělo pak? Žádné oběti? Lybijci by se pokojně vrátili do svých domovů a Kaddafi by jim ani vlásek nezkřivil?
Jaké připadají v úvahu scénáře?
29. 03. 2011 | 19:30

Jeff napsal(a):

Pane Hvížďala, co Vám je do toho? Poté co jste vyvřel v minulém blogu, jste mimo vší pochybnost v pětadevadesáti procentech svých úvah k prověření.
29. 03. 2011 | 19:31

Yosif K napsal(a):

SMIRNE RESENI PROBLEMU MEZI ARABY??? Hahahaha.... Vygooglujte si neco o tom, jak svoje rozmisky smirne resili "pokrokovi arabsti soudruzi" mezi sebou!!! Z 12 clenne junty vedene Gadaffim jich 9 bylo postupne zabito, 3 jsou v exilu.
V iraku byl v letech 1956-1970 jeden krvavy prevrat za druhym obcas pokorokevjsi soudruzi, onbcas mene pokrokovi kteri strileli mistni komance po tisicich atd atd.
V Syrii bylo od roku 1945 do roku 1970 26 vlad, vetsina vladnich zmen byla formou vojenskych prevratu, pokrokove soudruhy nahrazovali jeste pokrokovejsi, ti predchozi pokrokovi skoncili s rozparanym brichem, kulkou v hlave nebo v dlouholetych zalarich a pak exilech.
Od roku 1970 je v Syrii u koryt duynastie Assadu - ale tatik Hafiz Assad alespon kobercove rozbombardoval minimalne 1o tisic muslimskych bratriku ve meste Homa v roce 1982. Nutno uznat ze od te doby az doted byl od MB v Syrii ABSOLUTNI KLID.

Zajimave je, ze deda Assad napsal v roce 1944 petici na francouzskou vladu, at neodchazi neodchazi z Alawitskeho sandjaku - mel strach ze sunnite alawity proste vyvrazdi. To se bohuzel jeste muze stat..... i kdzy Assad delal vse proto, aby alawite splynuli s ostatnimi muslimy...... nesplynuli, nesplynuli...... kdo vi co se s nimi stane......
Zakladni pravidlo arabskejho politickeho zivota zni: KILL or BE KILLED!!!!!
To je duvod, proc se ani jedne strane v Lybii do jednani prilis nechce. Vedi ze jednani je na nic - kdo bude mit prevahu, tak druhym kmenum silene zatopi....... bohuzel, zadny Calfa, zadne civilizovane obraceni kabatku.......
29. 03. 2011 | 20:03

elf napsal(a):

Občanská válka v Libyi?Proč?Kdyby tam ty svině francouský,anglický spolu s americkým všudepřítomným chamtivým rypákem nevlezli,žádná válka tam nemusela být.Že ty svině chamtivý už konečně někdo nezprovodí ze světam,tyky toho smrada americkýho co dostal Nobelovu cenu a válčí kde se to chamtivým židům hodí hlavně hrabat a zabíjet.Postavte Obamu a Sarkozyho ke zdi,ti si zaslouží jen tento typ demokracie,špagát je pro ně škoda.
29. 03. 2011 | 20:08

Yosif K napsal(a):

pane obcane, pokud delate rozdil mezi kreaturami proamerickymi a protiamerickymi, krute se mylite.
Saudove si stavi zamky uprostred pouste, Gadaffi a jeho kmen si kupuji byty ve Svycarsku, v Londyne, fotbalove kluby v Italii atd atd. Zenske z klanu Ghadaffa pravidelne drancuji luxusni obchody na Am Graben. Zadny velky rozdil mezi Saudy a Ghadafy neni nikde videt.

Co se tyce investic do zemedelstvi, ani saudove nezustavaji pozadu za Lybii. Po cele KSA jsou farmy na hovezi dobytek ktere produkuji nejdrazsi mleko na svete. Nakonec saudove dovezou susene mleko z Jihlavskych mlekaren, rozpusti ve vode a po celem Gulfu se prodava krabocive mleko z "KSA".
Je to podobny ekonomicky nesmysl, jako pestovat obili na pude 100% zavlazovane vodou v cene vody z vodovodu.

Jak v Lybii tak v KSA ziji prosty lid na urovni cca Slovenska. Vldanouci kmen si pak nechava prepravovat letecky sva Ferrari mezi svymi ruznymi vilami v zapadni evrope.

Ani v krupanstvi a masochismu se oba vladnouici kmeny moc nelisi - na Saudy obcas praskne muceni filipinskych sluzek, na mladeho Kadaffiho prasklo to stejne - behem jeho pobytu ve Svycarsku.

Pokud vas to rozcili - mohu jeste dodat ze i ve vasich oblibenych diktaturach - Kuba, KLDR a SSSR bylo a je rozdeleni SPOTREBY cca stejne jako v latinskamerickych diktaturach ci v KSA. pravda s tim rozdilem, ze v levicovych diktaturach se lze lidem, ze vsechny palace atd "patri pracujicimu lidu".
29. 03. 2011 | 20:20

Yosif K napsal(a):

Pane elfe - asi se mylite - USA se do nejake intervence nehrnuli. USA byly natlaceny do intervence "pokrokovymi soudruhy" z Ligy Arabskych Statu - z te ligy, jez se nakonec zucatsni mailnkym kataremn a malymi SAE.

Rtez vase oblibena studnice levicovych splechtu TV Al Jazeera se aktivne ucastnila na odstrelovani arabskych diktatoru. Doufam ze jset se na Al Jazeeru - studnici protizapadni propagandy - neprestal cumet jen proto, ze po odstreleni dvou prohnilych proamerickych diktatoru vytahla i na dva protiamericke diktaturky????
29. 03. 2011 | 20:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem tradiční, hrubě anitisemitský výpad pana elfa, neboť opět neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 03. 2011 | 20:32

schlimbach napsal(a):

Válka v Libyi je obyčejné svinstvo, které je v režii Západních zemí, bohužel is přispěním našich tupounů. Je to anexe proti svrchované zemi a doufám, že všichni ti, kteří toto zosnovali stanou nakonec před soudem a shnijí ve vězení. Pokud jako národ k tomu budeme jen mlčet a nic s tím nebudeme dělat, nezasloužíme si ani existenci. My, Češi, kteří bychom si měli dobře pamatovat na zradu spojenců, je klidně podporujeme v tomto svinstvu kolosálních rozměrů s hubou plnou demokracie a já nevím čeho ještě se chováme jako zločinci a vrazi. Chce se mi opravdu čím dále častěji zvracet ze všeho, do čeho nás naši tupouni zatahují -(
29. 03. 2011 | 21:07

elf napsal(a):

Chazarští židé nejsou Semité pane Stejskale,jen se za ně vydávají,semité jsou jen původní židé a palestinci,ti co žijí v evropě také ne,aškenazy není semita,je to chazar jak poleno.Že Evropa která je v moci těchto Chazarů napadne suveréní stát v Africe jen proto aby jej vyplenila a ještě cancat o nějaké jejich občanské válce je hanba a hnus,"rebelové"ve skutečnosti teroristé cvičeni izraelskými specialisty a vyzbrojeni nejnovějšími zbraněmi které nejsou ze skladů Libyjské armády je fakt.Kde ty zbraně vzali?Izrael vedený chazary se snaží za každou cenu rozpoutat válku,bude ji mít,taky to bude jeho konec.
29. 03. 2011 | 21:09

elf napsal(a):

Yosif K,připoměl jste mi Pearl Harbour,američané také "nechtěli"váku,také do vietnamu byli natlačeni ,žeby francouzy?
29. 03. 2011 | 21:15

Hurá napsal(a):

Libye má zřejmě jedinou možnost. A to je rozdělení na východ a západ s dohodou kolem ropy. Hranice by byla pod supervizí OSN. Potom by se vojska agresorů mohla stáhnout a libyjci by se tak už nemohli vraždit mezi sebou. Ostatně současná velká Libye je v tamních podmínkách nesmyslná.
29. 03. 2011 | 21:32

Pepa Řepa napsal(a):

Válečný štváč
nestalo by se nic jiného, než bylo dosud.Nedělejte si iluze.
Ti, co dneska oslavují Sarkyho a někteží i volají po razantnějším leteckém krytí, budou Vás druhý den po Qaddháfího pádu proklínat.A půjdou na ty protěžované.
Za uši budou dostávat "ti druzí" z Qadhdháfy a Magharhy.
Horní a dolní sněmovnu do arabského světa nenaroubujete, odporuje základům islámu.

Z hlediska pracujících cizinců byla ta zem naprosto bezpečná, bezpečnější než Syrie nebo Iráq. Kdo Vám něco udělal, šel ke zdi, pláže hlídal Berber ze samopalem. Pravda, neexistovala individuální turistika, ale když jste měl místní papíry mohl jste jezdit kam jste chtěl, jen jste nesměl fotit.

Z hlediska nebezpečnosti byl Mojmír za zenitem. V r.2003 se vzdal vývoje ZHN. V r.2004 byl v Trábulusu Blair, Bush odvolal embargo.Teroristy přestal podporovat, respektive na něj nic neprasklo.

Naprosto ho nehájím,slzy neroním, spíše mě zajímá co bude "den poté".
29. 03. 2011 | 21:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě napsán celý velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 03. 2011 | 21:36

schlimbach napsal(a):

Oj, omlouvám se pane Stejskale za ta velká písmena - opomněl jsem vypnout caps lock. Neuvědomil jsem si to.
29. 03. 2011 | 21:42

Belenus napsal(a):

schlimbach,
ač nehniješ ve vězení, vyjadřuješ se, jako by tvůj mozek již hnil.
29. 03. 2011 | 21:45

schlimbach napsal(a):

Benelus

díky za info, taky jeden schvalovač anexe a vedení válek, že?
29. 03. 2011 | 21:47

tfuj napsal(a):

mám tento blog rád, hlavně jeho úroven, kterou jako její vrchol reprezentuje odborník elf, patrně fanoušek francouské ropné společnosti. ještě jednou gratuluji.
29. 03. 2011 | 21:53

Pepa Řepa napsal(a):

Yosif K napsal(a):.
Vygooglujte si neco o tom, jak svoje rozmisky smirne resili "pokrokovi arabsti soudruzi" mezi sebou!!! Z 12 clenne junty vedene Gadaffim jich 9 bylo postupne zabito, 3 jsou v exilu.
---------------------
Co tím myslíte? Zajímá mne to z osobních důvodů.
Pár měsíců jsem bydlel na Shat el-Nachér a vedlejší domek měl pronajatý major as-Salám Džallúd. Malý nenápadní mužík, vzdělaný, inteligentní, pravý opak plukovníka.Občas tam přišel s dětmi. Teprve později jsem se z úslužnosti pinglů dozvěděl, že je to první člověk z kmene Maghargha a druhý muž-po Qaddháfím-v tehdejší hierarchii.Pak se za ním zavřela voda, zajímalo by mne jak dopadl, respektive jestli je ještě na živu.
29. 03. 2011 | 21:58

sasa napsal(a):

Yosif K.: pokud vselidove vlastnictvi nesnizilo socialni nerovnosti, tak proc vlady CR a v ostatnich zemich vychodniho bloku poslednich 20 let nedelaji nic jineho nez ze ty nerovnosti zavadeji :-)
29. 03. 2011 | 22:01

Kanalnik napsal(a):

Jsem proti Zapadem dodavanym zbranim rebelum.
29. 03. 2011 | 22:02

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

PepaŘepa:
Žádnou sněmovnu do Lybie roubovat nechci. Vím, že Lybie byla bezpečnou zemí.

Jen trochu pochybuji o Kaddafího mírumilovnosti. Opravdu by se Kaddafi nemstil? Měl tedy Západ nečinně přihlížet, jak Kaddafi potlačil povstání? V rukavičkách by to asi nebylo. Kolik by tam bylo obětí?
29. 03. 2011 | 22:07

wiked leaks napsal(a):

Otevřený dopis z 28.03.2011
od Timothy Bancroft-Hinchey uveřejněný v :
english.pravda.ru/world/africa/28-03-2011/117362-open_letter-0/
- výňatky :

Dear President Obama, President Sarkozy and Prime Minister Cameron,
Thank you for caring about the welfare of human beings. Thank you for your concern about the safety of innocent civilians.
(Děkujeme, že se staráte o lidi a bezpečnost nevinných občanů....)

As you will be aware, the United Nations Organization had planned, this month, to pay homage to Muammar Al-Qathafi for his human rights record, after a carefully researched report was drawn up, praising him for his tremendous humanitarian work not only in his own country but across the African continent, where he is much respected.
(Jste si vědomi, že OSN na základě pečlivého zkoumání plánovalo tento měsíc ocenit Kadaffiho za jeho zásluhy o lidská prává nejen v jeho zemi, ale i v Africe… ‚)

Did you know that Muammar Al-Qathafi inherited the poorest country on Earth and turned it into the best in Africa in human development indices? Are you aware of the tremendous amount of good Muammar Al-Qathafi has done and continues to do across the African continent?
(Víte, že K sdědil nejchudší stát na zeměkouli a proměnil ji v nejvyspělejší zemi v Africe…)

Were you aware that Libyans enjoy free housing? Have any of you implemented nationwide free housing policies in your countries
(Jste si vědomi, že občané Libye si užívají bezplatné bydlení ….)
29. 03. 2011 | 22:41

dalimír napsal(a):

elf Vy jste eso ! Musíte se více angažovat do zdejších blogů ! Mnoho lidí zde dělá chytré ale Vy máte orient doslova zmáklý ! Aláh Vás provázej i nadále ! Dl. Čekám jen jak se k těm problémům v arabském světě postaví turci ,pak se uvidí !
29. 03. 2011 | 23:55

Suchec napsal(a):

http://theeconomiccollapseblog.com/archives/wow-that-was-fast-libyan-rebels-have-already-established-a-new-central-bank-of-libya

To byla rychlost :-)
30. 03. 2011 | 00:27

hoven napsal(a):

ing. břetislav marek
s těma vidlema pomalu. já bych začal se svěrací kazajkou . u vás.
30. 03. 2011 | 01:55

Maximus napsal(a):

Tak to je gól, ale možná do vlastní branky! Podle zpravodajců NATO bylo totiž zjištěno, že v Libyi mezi povstalci jsou příslušníci radikálního hnutí Hizballáh a Al-Káidy. Takže vzato do důsledku, po porážce M.Kaddáfího by se tato hnutí mohla dostat k velkým penězům z ropy a konečně silné zaslíbené zemi. EU a USA jim bude ještě v případě, že by se tam dostali k moci bude platit nemalý peníz za ropu, aby posléze mohli tyto peníze použít na nákup zbraní hlavně proti USA a dnes už i EU. A to vše díky podpoře spojenců EU a USA. Někdo je tady možná hloupej a nevidí si na špičku nosu. Nebudou to především politici z EU Sarkozy a spol.? Kaddáfí byl bývalý terorista, ale zalezlý a čitelný, teď se budoucí vývoj nedá vůbec, ale vůbec předpokládat. A to vše z hladu po ropě. Fuj!
30. 03. 2011 | 06:12

Pepa Řepa napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
http://www.nytimes.com/2011/03/30/world/africa/30diplo.html?_r=1&hp

Je sice hezké, že víte proti komu bojujete, ale je naivní, když bombardujete a nevíte v zájmu koho. Včera připustil možnost, že část "povstalců" tvoří islamisté nejhrubšího zrna i generální tajemník NATO, ale nebaví mě hledat odkaz.
Můžete se dostat z deště pod okap.
30. 03. 2011 | 07:19

Pepa Řepa napsal(a):

Ing. Břetislav Marek napsal(a):
Nutno začít v Praze tam se to TELE narodilo......
--------------
Překvapujete mě, pane inženýre, nevěděl jsem, že jste rozený Pražák.
30. 03. 2011 | 07:22

JAHA napsal(a):

Myslim, ze najvacsi problem nas este len caka. Tazko povedat z akych dovodov (to si mozeme len domyslat) sa do akcie vehementne pustalo USA, ktore teraz naopak potichu vycuva. V "tom" zostavaju v podstate dve krajiny - Francuzsko s tajtrlickym Sarkozym (blizia sa volby) a Velka Britania. No a sem tam nieco kecne a kibicuje Taliansko. Aka nahoda! Byvalu taliansku koloniu si po 2. svetovej vojne rozdelili (ako vojnovu korist) Briti a Francuzi. Z troch historickych krajin si Briti uchmatli dve (Tripolsko a Kirenaiku) a jednu "frantici" (Fezzan). A, aka nahoda, nikde byvali kolonialisti nenapinali svaly (Jemen, Syria...), iba v 4 milionovej Libyi rozdelenej pritom na rozne klany. Aj keby sa tymto krajinam (pochybujem, ze dalsie krajiny okrem verbalnych utokov nieco podniknu) podarilo sprostredkovat nejaky mier, na starocia zasiali dracie semena do libyjskeho piesku. Vychod a juhozapad sa budu nenavidiet tak, ako doteraz nikdy. A zainteresovane krajiny Europy sa maju na co "tesit". Lebo tuto rozduchanu nevrazivost stopercentne vyuziju rozni bojovnici skryvajuci sa za ochranu islamu. Videli sme to uz vsade inde, no nechceme sa poucit. A nechcem si ani predstavit, co vznikne, ak sa spoja bojovnici za ochranu islamu od severu Afriky nielen po Blizky vychod, ale az po Filipiny. Pogromy na inovercov sa vyskytuju coraz castejsie, len multikulti korektne media o tom radsej mlcia.

P. S. Nemci vedia, co robia, a preco.
30. 03. 2011 | 09:11

Kanalnik napsal(a):

USA se nepoustelo do akce vehementne, pane JAHA, a ani potichu necouva.

USA nejdrive velmi vahave "sedeli na plote", a to, ze nyni nechteji byt v cele je dano tim, ze tam uz od pocatku v teto akci nechteli byt. To, ze tomu tak je, vi kazdy, kdo deni kolem Libye sleduje (alespon v zahranicnich mediich, cesky tisk a net v teto veci prilis nectu)

Je velmi zajimave, jak je vse jasne (alespon nekterym zde).
30. 03. 2011 | 10:42

Milan napsal(a):

Pánové Sarkozy a Cameron vytvořili podivnou koalici, která si vyžádala problematickou rez.RB1973/2011 a zatím ji zneužívají, bombardují neprokazatelně jen vojenské cíle,vyzbrojují povstalce, vyvíjejí tlak na odstoupení Kaddáfího.Mimo vypálení raket a bombardování,které jsou jen mocenské hrátky v podobě cenění zubů, se nic nedaří. Stojí to miliardy a kdo to bude Francii V.Britanii platit, snad ne NATO,máme takové chytráky kteří by to zaplatili, jako např.p.Vondra. Dobrodružné expedice si musí platit sám každý dobrodruh i kdyby za to měl zaplatit Korsikou nebo Sev.Irskem.
30. 03. 2011 | 11:07

Protivnej dědek napsal(a):

JAHA: Přesně to si myslím i já. Je zajímavé, s jakou vehemencí se Francouzi a Britové pustili do "ochrany civilistů", když "Kaddáfího armáda porušila příměří". Myslím si, že neorganizovanému houfu cvoků, pojíždějích auty sem a tam a střílejících nazdařbůh do vzduchu (a současně vykřikujících, ze nemají zbraně) je dost zatěžko neporušit příměří (pokud se vůbec dovědí, že nějaké příměří bylo vyhlášeno), a naopak o Kaddáfího jednotkách si vcelku logicky mohu myslet, že přece jen budou organizovanější, ač o tom přílišné iluze také nemám. Běžný člověk nemá moc informací, na netu je to bez záruky a z našich médií se dovídáme jen tendenční blafy vázané na momentální státní stanovisko. Francie a Británie si jdou pro svůj díl tam, kde to kdysi drželi a "museli to pustit", stejně jako Rus se rozčiluje, že musel odtáhnout z naší dočasnosti, a diví se, proč "to pustili" - tedy mají všichni pocit, že to byla jejich kořist na věčné časy a jen neradi se loučí. Až do dnešních dnů jsem nebyl přesvědčen o úloze USA jako světového četníka a naopak vím, že kdyby USA na různých místech nezasáhly, vývoj by leckde šel směrem do rudých kytek. Je zde cítit určitá váhavost a zdrženlivost USA, ale rozhodující je a bude, kdo má peníze na válčení, které je jistě nadmíru drahou srandou a jen pár velmocí si to může s úspěchem (ale i neúspěchem) dovolit. Ať tak, či onak, kde je nafta, tam jsou ti, kteří jí potřebují nejvíc, a to jsou právě zejména rozvinuté západní státy, které by bez ní byly vedle. A pokud tedy byly z Kaddáfího Libye signály, že by nafta mohla směrem k Západu vyschnout, nelze se divit, že všichni ti "spravedliví ochránci libyjských povstalců" je šli jako jeden muž ochraňovat. Jenže se mohou těžce mýlit. Za prvé je jasné, že kam nestoupne noha pěšáka, není území dobyto a jen ze vzduchu nelze válku vyhrát. Za druhé možná vsadili na arabské nepokoje a chtějí z toho vytřískat něco pro sebe. Jenže Arábie není Západ, myšlení je zde zcela odlišné a všechno se může zvrtnout docela jinak. Podle mého názoru je měli nechat, ať si to tam vyřídí sami mezi sebou a teprve pak se zapojit politicky. Někdy mi to připadá, jako kdyby se parta ožralů v hospodě U padlýho vola domluvila, že jí vadí Klaus, povstala, táhla na Prahu dobýt svůj domek, co jim v roce 1948 sebrali bolševici nebo Benešův dekret a pozvala si na pomoc trojlístek velmocí. Bez ohledu na to, že regulérním je zde a teď Klaus a ne oni. Je jedno, jak se Kaddáfí dostal k moci a jak dlouho tam je. Je to jejich věc. Říkám to při plném vědomí, že pokud se Sarkozy bojí drahé nafty, tak že se ta drahá nafta týká i mne (to aby si někdo nemyslel, že jsem padlej na hlavu). Jde tu o princip - a ten tady strašně smrdí.
30. 03. 2011 | 11:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 03. 2011 | 11:28

JAHA napsal(a):

Ad: Kanalnik
"USA nejdrive velmi vahave "sedeli na plote", a to, ze nyni nechteji byt v cele je dano tim, ze tam uz od pocatku v teto akci nechteli byt."

Mhm. Velmi zaujimave konstatovanie. Len neviem, kto (co) mal (o) taku moc, ze vahavo sediace USA na plote donutilo zacat vojnu a potom, po rozputani vojny, prenechat velenie anonymnemu NATO. Vase hlavne "posolstvo" - nyni necheji byt v cele, neb uz od pocatku v teto akci nechteli byt - to je konstrukcia par excelans, ktorou urcite uputate mnohych myslitelov☺.

"USA se nepoustelo do akce vehementne, pane JAHA, a ani potichu necouva."
Slovickarenie, to Vam ide☺.

"Je velmi zajimave, jak je vse jasne (alespon nekterym zde)."
Chapem, ze aj keby som napisal, ze Cesko vzniklo 1. 1. 1993, bolo by mi to Vami vytknute ako producirovanie sa vedomostami. S tym nic nenarobim. Skratka, nafukany Cobol, vsak, kanalniku☺.
30. 03. 2011 | 12:15

Golem napsal(a):

Po ostudné válce ve Koreji, Vietnamu, střední Americe, Iráku a já nevím ještě kde všude šlo jen o prachy a zisky na jedné straně zbrojařských koncernů a na druhé straně vesměs ropných magnátů je tu tedy Lybie. Kolonializmus nechcípl, je všudypřítomný a všemocný a holt dnes už nemá nikoho, kdo by jako v Suezské krizi řekl DOST! Lidská práva? Nedejte se vysmát, jde jen o zástěrku, sprostou a hulvátskou.
Takže ostuda už je bezbřehá a čecháčci jsou pochopitelně na správné straně.
Co je však příšerné, že všechno tohle svinstvo je jen odrazem smradu z žumpy korupce a okrádání jeden druhého, sobectví, které je společenskou normou. Jen zkuste jet v tramvaji či v metru, kolik těch unavených mladých pustí starého a opotřebovaného třeba jen sednout!
30. 03. 2011 | 12:29

camponotus napsal(a):

Hizbolláh a Al Kaida úzce spolupracují s povstalci a celkem snadno se tak zmocňují zbraní pro vlastní potřebu. Sarkozy a Obama se prudce unáhlili, ale nedivím se, oba mají doma obrovské problémy, tak potřebují odvrátit pozornost od vnitřních katastrofických kauz, srovnatelných s japonským zemětřesením. OSN neplní svou úlohu, dává zelenou vojenským intervencím, zabíjení a drancování ve jménu udržení míru. Pomalu, ale jistě se morálka celkově přesouvá zpět do dob Džingischánů, Atillů a jejich následovníků. Docela zřetelně to již funguje i na české politické scéně. Škoda, že nerozumím ministru zahraničí, nějak mu nejde čeština.
30. 03. 2011 | 12:41

On napsal(a):

" Zavolejte Boba St. Claira". Je to zlé, tady pomůže jedině muž z Acapulca:
http://www.aljazeera.com/news/americas/2011/03/201132994454514581.html
30. 03. 2011 | 13:05

Yosif K napsal(a):

Levicovi soudruzi, kteri neustale podeziraji zapad ze vse dela v zamyslu toho aby mohli "ubohym Arabum" krast ropu jsou "naivni" az to s prominutim buci.
A) zadnym Arabum nikdo ropu nekrade, vsichni vsem plati trzni ceny
B) ropa je komodita, zadne obavy ze by Lybie zavcala prodavat ropu misto zapadu do Ciny NIKDO NEMA. Co cina potrebuje, to si koupi, co zapad potrebuje, to si koupi. Pokud by Lybie z nejakeho vrtochy sveho pomateneho vladce chtela prodavat ropu pouze cinskym komunistum-kapitalistum a nikoliv evropanum, Evropane by mohli nakupovat vice ropy treba z Ruska nebo z Qataru. Za tu cenu co je na trhu dnes kazdy rad proda kazdemu kdo ma prasule aby koupil. Lybie predstavuje 1.6% svetove produkce ropy - vypadek snadno nahradila KSA, kde se monetlane tezi ropy asi 6krat tolik.
Zrvna tak Chavez nenavidi USA a naopak. A hadejte kam prodava vetsinu sve ropy? Do USA.
Prestante se trapit konspirativnimi teoriemi ze nekdo neco dela "kvuli rope". Jste uplne mimo misu. Za ropu se draze plati jak pro-am,erickym tak proti-americkym rezimum. Z ceho si myslite ze KSA financuje naporiklad 36 miliard US$ bezurocnych pujcek na vilky pro saudske 'socky"?

Hlavni problem arabskych ropnych zemi je ze obyvatelstvo nic nedela, jen se explosivne mnozi - vetsinou rychleji nez ceny ropy.
30. 03. 2011 | 13:10

Yosif K napsal(a):

Ha - kdyz ruzni pravicovi komentatori psali o egyptskych revolucinarich, ze je mezi nimi vselika islamisticka chaska a zberba, levicovy a zelenny soudruh Sadi Shanaah napsal emotivni vykrik: "neurazejte lidskou dustojnost arabskych demonstrantu". A ze Araboive jsou dospeli uvazlivi lide, ze vse dobre dopadne, ze v Egupte nastane svoboda, demogracie, prosperita, vseobecne stesti drive upirane neokolonialisty atd atd

Nyni kdyz se ocividne dosti podobna bandicka pokousi narusit totalitu v risi protiamerickeho diktatora, levocivy soudruh Sadi nad nastupem udajne demokracie v Lybii nijak nejasa, levicova pi Hesova na nastupem udajne demokracie v Lybii nejasa a mistni bandicka levicovych mudraku otocila na obrtliku a de facto tvrdi, ze nad Araby musi byt diktatura, jinak ze snadno podlehnou populistickemu pabeni ze strany Al Kaidy atd. Jinymi slvy, Arabove jsou banda nesvepravnych blbu, pokud nad nimi neni bic, nechaji se ovladat Al Kaidou.

To stejne se vsak da rici i o Egyptu, nemyslite, levicovi soudruzi?
A jaky je moralni rozdil mezi Mubarakem a kadaffim? co se tyce socialni spravedlivosti - jiste ohromny - zatimco Mubarakovci utraceli desitky milionu US$ za nemovitosti v Italii, Svycarsku, Londyne atd, Gdafiovci utraceji desitky milonu US$ za nemovitosti v Italii, Svycarsku, Londyne.

Rozdil mezi urovni chudiny v Egypte a Lybii je ten, ze Lybijcu je 15krat mene a maji destkrat vice ropy. To se to potom i Lybijskym vladcum lepe krade - je z ceho a je to mene videt.....
30. 03. 2011 | 13:28

bob napsal(a):

... na vebu "týden.cz" dneska napsali, že podle průzkumu většina čechů podporuje bombardování v lIbyi - i v průzkumech se LŽE - v každé diskuzi podporuje zásah cca. 20 % diskutujících a také na vebu UDÁLOSTI A KOMENTÁŘE hlasovalo pro zásah jen asi 34 % lidí - 64 % bylo PROTI zásahu -- je strašné jak celosvětová média i politici ovlivňují veřejné mínění a ospravedlńují to SVINSTVO kteréé se děje - tzn. že Západ pomáhá teroristům v boji proti regulérní a dobře fungující vládě !!!
30. 03. 2011 | 13:30

Vrána napsal(a):

Velmi dobrá analýza místních soudruhů blogerů i přispívajících odborníků na všechno od Yosifa K.
Bobe nerozčilujte se , jiné průzkumy vám mohou vyhovovat. Ty už ovšem jistě manipulované nejsou.
30. 03. 2011 | 13:56

dalimír napsal(a):

Dobrý den vážení ! Turci neboli osmani sice v dobývačném paktu NATO jsou registrováni ale nemyslím si že by jim nevadilo že kžižáci táhnou znovu do jejich regionu ! Takže čekám co ti vykukové osmahlí vymyslí ! At se na mne celý západní křestanský svět nezlobí ale udělali zase velkou kravinu ! A odskáčem to zde ve středoevropském regionu všichni ! Myslím si že za pár měsíců zde za každým rohem potkáme araba ! Plus rychle se množící romové ! Tak to teda bude kombinace ,máme se na co těšit ! elf zdravím Vás ,je opravdu znát že jste v arabském světě žil ! Já jsem byl vždy pro zachování režimů tamějších diktátorů protože jen oni svým lidem rozumí poněvadž jsou jedni z nich ! Amerika a západní mocnosti všude ve světě rozeštvávají národy pokud tam systémy nefungují dle představ západu ! Je to nespravedlivé ! Dl.
30. 03. 2011 | 14:08

DavidS napsal(a):

Správný moment k rozlousknutí situace byl promeškán, když shodou okolností v cestě na Tripolis stálo město Sirta, kde sídlí kaddáfího kmen a bylo silně protěžováno. Velení nad operací převzalo NATO, kde můžou jakoukoliv snahu o prolomení situace blokovat Turci a Němci.
Jak dál ? Buď se na to koalice zainteresovaných zemí lidově řečeno vykašle, Kaddáfí ovládne díky vojenské převaze celou Libyi, část odpůrců podplatí, část vyhladí. Tím bude schopnost Západu ovlivňovat globální dění dále znevěrohodněna, k uplatnění schopností je třeba jasné vůle. Protože mezinárodní politika není jen o distribution of power, ale je to i sociální konstrukt, dojde k posílení všech diktátorských režimů.
Evropa zahodí svůj životní zájem, totiž být co nejméně závislá na dovozu energetických surovin z Ruska, opak je jedním ze stěžejních cílu jeho zahraniční politiky. Postup Německa je další známkou, že se stává jakýmsi trojským koněm.
Jaké jsou další možnosti?
Kaddáfí (s celou rodinou!) dobrovolně odejde do exilu. To se nejeví příliš pravděpodobné. Navíc by to bylo velice špatné znamení do budoucna. Za to co spáchal (vč. vojenských zásahů v zahraničí - kde byli ti řvouni, co pořád píší o suverenitě), zaslouží buď osud Saddáma Hussajna nebo alespoň celu v Haagu.
Bude od moci odstaven násilím (všem sankcím se může vysmát, tak jako všichni diktátoři, trpí hlavně obyčejní lidé, kteří budou v případě nespokojenosti eventuálně postříleni) - úvahy o ozbrojení proti-kaddáfiovských sil jdou jednak proti schválenému embargu, jednak jsou nesmyslné. Dodávky lehkých zbraní nic nezmění, výcvik k obsluze těch těžkých vyžaduje dlouhou dobu, o celkové organizaci nutné k efektivní bojové činnosti nemluvě.
Nasazení západních pozemních sil má příliš negativ, arabské toho s výjimkou Egypta nejsou schopny, i kdyby chtěly.
Pakliže má Kaddáfí skončit, na čemž se alespoň deklarativně shoduje prakticky celé mezinárodní společenství, zbývá jediná smysluplná varianta - pokračovat v náletech ve smyslu blízké letecké podpory, přičemž je nesmyslné plýtvat v otevřeném terénu drahými řízenými střelami. Zde by plně postačovalo nasazení letounů A-10. To by však vyžadovalo využití letišť přímo na libyjském území, která postrádají plnohodnotnou infrastrukturu. Je pravděpodbné, že zničení podstatných sil v okolí Syrty by opět nastartovalo pohyb západním směrem. V Syrtě samotné nemá kmen kaddáfí většinu, o to méně by měl mít tento "špunt" větší váhu než zbytek země. Bohužel se zdá, že Misuráta i další povstalecká města budou brzy kompletně dobyta, což ztíží možnost rychlého vítězství.
Je otázkou, která ze stran je na tom v současné chvíli hůře s municí a pohonnými hmotami.
30. 03. 2011 | 14:50

nadpičus napsal(a):

Lid budoval - lidi to nezajímalo (pravdoláskařsky?, totiž eufemizováno do korektna)
VH je lidmi ceněn a milován - lidi na problematiku prdí (též poněkud odlehčeno)

Hóky Pírs, Bídžej, plukovník Potr by celou kampaň viděli zdravě, ostatním nelze věřit. Pijavice. Chaos. plukovník Fleg. Hnus ivan humus.

Pancerfausty alkádiistům, podřezávací kudly ghurků a značený semteks. Ať žijí demokratické hordy! Je třeba osvobodit Tripolis! Dočista dočista.
Ať žije zelenkavý Frídomfírer Humancist. Svědomí? Cože? Plesk přes kapsu.
30. 03. 2011 | 15:32

dalimír napsal(a):

Válečný štváči a jestřábe s pentagonu ! Pěkně jste si vy amíci ochočili OSN že vám tak krásně hraje vždy do ruky ! Nadnárodní a zbrojařské koncerny vám dobře mastí kapsy ,žejo ? Ale velkokapitál stejně jednou půjde pod kytičky, s tím počítej štváči ! Požerete se navzájem ! Potom bude na planetě konečně trvalý mír ! Dl.mil.mír !
30. 03. 2011 | 15:32

Béda napsal(a):

DavidS,

Prostě to koumesové, co zaútočili na Libyi potento... Vrhli se po hlavě do pasti, kterou si sami (nám ostatním v Evropě také) připravili. Tato válka (kamuflovaná) nemá žádné dobré řešení.

Kdyby situace s Ruskem byla taková, jak popisujete, Rusko by jednoduše Kaddáfího v RB podrželo. Zajisté by se přidala i Čína, která má v Libyi ekonomické zájmy.

Opět jednou se potvrdilo: nejdřív přemýšlet a až pak něco dělat.
Jen škoda, že při nynějším řešení "s ochranou civilistů" kdy západ v podstatě ze vzduchu bojuje s Kaddáfího vládou, to odse** takové množství civilistů, o jakém se původně ani nezdálo (podobně jako v Iráku).

Pokud jde o Kaddáfího. Cop říkáte nápadu, že by po jeho boku v Haagu stáli členové Bushovy administrativy, po druhém Thaci a spol.? Měříme přece všem darebákům stejným metrem, nebo ne?
30. 03. 2011 | 15:40

hoven napsal(a):

beda,
kdyby se všem darebákum měřilo stejnym metrem, tak do toho haagu nevejdou. jak se liší kadafi od jakehokoliv jineho arabskeho vudce? taky nesmíme zapomínat na kim čolk ila, činany, barmskou juntu, chaveze, castra, mugabeho, vlastně celou afriku a spol. jak řikám, do haagu by se nevešli.
30. 03. 2011 | 15:50

Kanalnik napsal(a):

JAHA

S "Cobolem" na me nechodte. Ja proti Slovakum ani proti Vam osobne nic nemam.
30. 03. 2011 | 16:01

Jája napsal(a):

Hovne, a co takhle Buš, Blair, Havel, Berlůusconi, Šaškozyi..., ti mají na svědomí statisíce životů, ale oni ten tribunál neuznávají, že Hovno.
30. 03. 2011 | 16:13

DavidS napsal(a):

Béda
zase ty všemocné tajné služby, které zařídí, že v uzavřeném policejním státě vyjdou ve většině měst do ulic tisíce lidí. Prostě byla některými evropskými politiky využita situace, kdy Libyjci vida, jak všude okolo nich bouří revoluce, se chtěli zbavit také svého tyrana. Kdyby Kaddáfí nezareagoval tak, jak to udělal, tak žádná "válka" nebyla. Měl vypadnout jako Mubarak a Bin Alí. Jenže té krve má na rukou mnohem více než ti dva a ví, že tak snadno mu to neprojde.
Rusko - tam se sváří politika Medveděva, který je pro civilizaci Ruska a staré party, která se řídí, čím hůře pro Západ tím lépe. Proto oželí i ty kšefty, kdyby odměnou byl další Afgánistán. Čína by do toho sama nešla, ta si počká a na své si stejně přijde. A i pro režimy jako je ruský a čínský není úplně snadné postavit se za někoho, kdo střílí děly na města. Zatím si doma vystačí s ručními zbraněmi.
Doposud je bilance ztrát způsobených náletů ve srovnání s ostatními jasná.
Thaci je zločinec. Bushova administrativa ? Té patří dík za svržení Hussajna. Méně za vytvoření bezpečnostního vakua po jeho pádu. Z toho se odvinuly další události. Bilanci, kdo je přímo odpovědný za ztráty konkrétních lidských životů už se nikdy nedozvíme.
Čekám, kdy se objeví věta - měli se na nějaké povstalce vykašlat a nedávat jim naději. Vzdali by to dříve, Kaddáfí by je nemusel ostřelovat tak dlouho, a tím by se ušetřili nějaké životy. Takovou logiku nikdy nepřijmu.
30. 03. 2011 | 16:46

hoven napsal(a):

jája,
zahajit preventivní válku je určitě zločin, jenže v případě iráku nesmíme zapomínat na to, že sadam napadnul kuvajt, což vyvolalo první válku v perskym zálivu a pote sousatavně nedodržoval rezoluce OSN. druhá věc je, že použil chemický zbraně proti kurdum a ve světle podlední rezoluce OSN o ochraně civilistů v libyii to vlastně intervenci v iráku ospravedlnuje. takže soud v haagu by podle myho nazoru bushe odsoudit nemohl.
30. 03. 2011 | 17:26

Béda napsal(a):

DavidS,

1) co tam dělali kluci ze SAS?
2) co ten Sarkyho libyjský výpadek JE, zbraně) a plán Sarky, Cameron vřídit si to s Kaddáfím?
3) co USA školení humanitárních aktivistů před pár lety?
4) proč Kaddáfí ano a Pobřeží slonoviny, Kongo, Bahrajn nikoliv?
5) Rusko - Medvěděv je pro pokrok, proto se Rusko v OSN zdrželo, odvrátilo zrak a pustilo humanitární bombardéry do nevyhlášené války. Putin antidemokrat by humanitu ke krvavé lázni nepustil. Nepřehodil jste si výhybky? Putin by přece nepustil humanitu do dalšího Afghánistánu. Klopením očí vpustil býka do arény Medveděv.
6) Bush: - co 11/9? - co napadení přátel z Talibánu, kteří požadovali důkaz o zapojení bin ládina a Al kaidá do 11/9? - co ZHN v Iráku? - co pokračování války poté co byl Husajn zabit a ZHN nepotvrzeny?
7) nepomáhá humanita náhodou mudžáheddínům, tak jako pomáhala radikálům v Kosovu?
30. 03. 2011 | 17:41

Béda napsal(a):

hoven,

Kuvajt byla stará věc. Z Kuvajtu byl Irák vyhnán, následovaly sankce (s hroznými důsledky) + bezletová zóna. Irácký režim byl v podstatě bezzubý. Inspekce žádné ZHN nepotvrdily. ZHN dodaly Iráku západní firmy a západní humanitě vůbec nevadilo, když Irák rozpoutal válku s Íránem a náslůedně masově použil dodané chemické zbraně.
30. 03. 2011 | 17:44

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

PepaŘepa napsal: "Je sice hezké, že víte proti komu bojujete, ale je naivní, když bombardujete a nevíte v zájmu koho. Včera připustil možnost, že část "povstalců" tvoří islamisté nejhrubšího zrna i generální tajemník NATO, ale nebaví mě hledat odkaz. Můžete se dostat z deště pod okap. "

To já vím. Ale znova, kdyby Západ nečinně přihlížel, nedošlo by k zabíjení mnoha civilistů? Co je teda lepší? Přece není nereálná možnost, že by spousta Lybijců prchla za hranice, nastala by humanitární krize a Kaddafi by zatím doma zabíjel hlava nehlava.
Já rozumím tomu, že máte obavy co bude. Ale znova, bylo by lepší se nečinně dívat, jak Kaddafi "dělá pořádek"?

Pro Západ těžká situace, když zasáhne, je to špatně, když nezasáhne taky špatně.
30. 03. 2011 | 18:06

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Dalimíre!
Vaše příspěvky na Wallstreetu vzbudí vždycky velký ohlas. Na vaši počest jsme si dali láhev šampáňa navíc.
Zas něco napište.
Zdraví Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
30. 03. 2011 | 18:09

hoven napsal(a):

beda,
jenže soud by musel posoudit všechny okolnosti nezaujatě, nikoliv tak, jako ty. pokud bylo napadení kuvajtu v době intervence do iráku stará věc, tak intervece do iráku je dneska taky stará věc a nemusíme se tím zabývat.
30. 03. 2011 | 18:11

camponotus napsal(a):

Včera hnala libyjská Al Kaida a Hizbolláh podporovaná Obamou a Sarkozym Kadáfího vojáky na západ.
Dnes ženou Kadáfího vojáci Al Kajdu a Hizbolláh na východ.
Zítra se Alláh naštve a požene je všecny na sever až do úplného vítězství.
30. 03. 2011 | 18:16

DavidS napsal(a):

Béda
1.Taky jsem zaznamenal informaci o údajné přítomnosti jednotek SAS před eskalací střetů. Se znalostí situace v Libyi se dal vývoj předpokládat. Takže šlo zřejmě o rekognoskaci neznámého terénu. Tu si průběžně dělají všechny velmoci. Myslíte si snad, že ruské tajné služby nemají dokonale zdokumentovány infrastrukturu v ČR ? To ještě naštěstí neznamená, že budeme Ruskem příští týden napadeni.
2.trošku zmatené, ale snad jsem pochopil smysl - ano Francie a Británie mají mnoho otevřených účtů s Kaddáfím z minulosti dávné i nedávné a chtějí mu to spočítat, když udělal teď chybu.
3.nerozumím
4.Pobřeží Slonoviny - je dál od Evropy, málo strategických surovin, je tam legitimně zvolená hlava státu s pevnou mocenskou základnou, byly uvaleny sankce, Gbagbo nemá takové zdroje, dosud existuje naděje, že s problémem se dokáže vypořádat Africká Unie či ECOWAS, v zemi už působí OSN.
Kongo - mnoho strategických surovin, ovšem z hlediska rozlohy a neexistující infrastruktury nelze situaci komplexně zvládnout (operace Artemis byla velmi geograficky omezená), mizivá naděje na vytvoření rozumné stabilní situace z důvodu naprosté mocenské rozdrobenosti.
Bahrajn (Arabský poloostrov) - reformy ve prospěch politické plurality jsou vázány na změny v Íránu, které uvolní bezpečnostní dilema.
První zásadou každé intervence je přijatelná naděje na naplnění cílů. Věc nestojí tak, že když se nějaká vnější intervence nekoná všude, tak se nebude konat nikde. Některé oblasti jsou z globálního hlediska více preferované. Mě také dráždí, že se pořád řeší Palestinci, když na světě je spousta entit, které jsou na tom hůře.
5.Putinovi je nějaká krvavá lázeň úplně putna, to buďte ubezpečen. Ruské kličkování s podporou nepodporou Západu v Afghánistánu je legrační. Na jedné straně ví, že výhra Talibanu je proti jeho zájmu, ustavení stabilní vlády přátelské Západu rovněž. Takže nejlepší je současná situace.
6. 11/9? spiklenecké teorie o 11/9 nesdílím. Irák chemické zbraně vlastnil, o vlastnictví jaderných se prokazatelně v minulosti snažil, nicméně v dané situaci šlo spíše o jeden z falešně použitých důvodů ke svržení režimu. Pokračování války po smrti Hussajna? Jaké byly strany konfliktu, jaké byly alternativní možnosti, pokračuje tato válka dosud ?
7.Humanita jako základní koncept společnosti je v příkrém rozporu s politickými cíly i praxí mudžáheddínů, která je násilná. Podle současných dostupných informací nejsou islamisté hnací silou protikaddáfiovského povstání. Západ musí podporovat umírněné síly, tím méně prostoru bude pro radikály. Je třeba jim ponechat co nejmenší šanci na získání vavřínů vítězství nad Kaddáfím.
30. 03. 2011 | 18:56

hoven napsal(a):

spojenci jasně překračují rezoluci OSN a dokonce se tím vubec netají. mají ochranovat civilisty, ne pomáhat jedný straně občanský války a vyzbrojovat jí. na obamu by měli aplikovat appeachement za to, že chce dodávat zbraně alkajdě. kromě toho jim zametá cestu k deseti tunám iperytu.
30. 03. 2011 | 18:56

Pepa Řepa napsal(a):

Tak, tak štváči. Není dobré řešení, pokud nemáte už připraveného jiného pašáka, předem vyjednanou podporu kmenů a nerozmetáte jako pitomec armádní strukturu, od níž se v arabských zemích vše odvíjí.To se už zmastilo v Iráqu.
A ten pašák musí být natolik silný, aby vymetl mudžaheddín, kteří se na to nalepí.
A klidně se s Vámi vsadím, že se vděčnost vytratí a Džazíra i Arabíja hbitě otočí, a začnou hrát na panarabskou strunu, publikovat fotky dětí, a´t už pravé, či podvržené, které zahynuly při bombardování.

Otočí o 180 stupňů stejně hbitě jako místní Gottwaldovy sirotci, kteří ještě včera sveřepě tvrdili, ža žádná al-Qaidá neexistuje.
Celá akce na mě nepůsobí promyšleným dojmem. Argument o zastavení jednotek při postupu na Benghází neobstojí. Mezi Syrtou a Benghází je placka, v podstatě cvičná střelnice pro letadla.Stačí jich pár.
Na humanitární zastavení není třeba bombardovat Tripoli nebo Sabhá, které je hluboko v poušti a kde žádná rebelie není.Dostal jsem mail, že už se to šikuje v Marocu. A to by mně bylo líto, je to moje oblíbená země.

Yosif K
ten odkaz, jak to dopadlo s Džallúdem by nebyl? Nevím jak to hledat.
30. 03. 2011 | 19:02

dalimír napsal(a):

Štváči o co vám jde ? Kadáfi si přece dělá pořádek doma ,ve své zemi tak co se do toho montuje OSN vydržovaná amer.zbrojnímy koncerny ! Kdo vás platí jestřabi s pentagonu ? Udělejte si pořádek s černochy a indiány doma ! Rozlízáte se jak švábi po celém světě ! Dali miluj. mír !!
30. 03. 2011 | 19:03

Pepa Řepa napsal(a):

David S
podceňujete místní letiště. Na Ogbě přistane možná i raketoplán. Běžně přistávalo i Galaxy nebo ta ruská obluda, tuším, že Il 76.
Ogba-Maitiga byla( okolo r.70) největší americkou základnou vybudovanou v zahraničí .
30. 03. 2011 | 19:06

DavidS napsal(a):

Pepa Řepa
Jednak jsem měl na mysli letecké základny v Kyrenaice, nicméně jistě ani ostatní letiště nedisponují v krátkodobém horizontu potřebnou logistikou vč. Sabhy.
Je dobře, že dosud (do pondělí) nebylo zvoleno polovičaté řešení, kdy by Kaddáfí měl v ruce iniciativu, ostatní by se řídili podle toho, kdy on vyhlásí příměří, potřebné pro přesun sil, doplnění zásob atd.
Definitivní odstranění hrozby pro civilní obyvatelstvo zajistí jen úplné zbavení Kaddáfího mocenských prostředků. Nemá cenu řešit příznaky, je potřeba odstranit příčinu. Proto má smysl jen komplexní přístup - tzn. zničení protivzdušné obrany, některé infrastruktury, skladů. Proč se bombarduje Sabha? Protože odtud jsou dopravovány zásoby, jsou tu vyzbrojováni žoldnéři proudící ze subsaharské Afriky.
30. 03. 2011 | 19:43

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že v Líbyi se potvrzuje, že se bombarduje dřív, než jedná. Místo snahy o smíření a zavedení demokracie se udělají nesmiřitelní nepřátelé a rozšíří vliv radikálních islamistů.
O lepší život obyvatel skutečně nešlo a jejich vůle je už vojensky určena i proti rozhodnutí rady OSN.
Jestli je tato zpráva pravdivá, tak po Íráku a Afgánistánu se terorismus okupantských vojsk nastěhuje i do Líbye s nasazením korupční loutkové vlády bez podpory obyvatel...
To, že důsledky takového jednání si Sarkózy neuvědomil je nesmysl. Jde totiř o francouzské zájmy, které se zájmy líbyjců nic společného nemají.
-----------------------------------
Pozemní operace v Libyi jsou plánovány na konec dubna, říkají ruské výzvědné služby
28.3.11
Libye: Koalice ochotných spolu s NATO plánuje zahájit pozemní operace v Libyi v druhé polovině dubna, domnívají se ruské výzvědné služby. Náznaky o přípravě pozemního útoku na Libyi přicházejí z více zdrojů. K pozemní agresi dojde, pokud Kaddáffí odmítne kapitulovat a "dobrovolně" předat zemi spolu s ropou "sílám svobody a demokracie".

K dnešnímu dni podnikl agresor už více jak 300 leteckých náletů a vyplýtval 162 raket Tomahawk. Jedna raketa přijde dnes na 756 tisíc dolarů, takže pokud dobře počítám, jenom za Tomahawky už daňoví poplatníci zaplatili 122,5 milionu dolarů.
30. 03. 2011 | 20:25

GDI Satelit napsal(a):

Domněnka:
za malou tu cenu (troška dýmu,kouře, nastrčených konzerv) možná odkryje hnusný teroristický muslimák svoje karty... Tajné zdroje, kontakty, ...
------
Kucí, dotoho! „Tuhle vojnu vyhrajem docela určité!
30. 03. 2011 | 20:34

elf napsal(a):

Jablkový koláč od babičky, Ingredience: Hladká mouka 500 g
Prášek do pečiva 1 balení
Tuk 250 g
Vejce 1 ks
Práškový cukr 200 g
Mléko
2-3 3 lžíce
Vanilkový cukr 1 balení
Jablka 1 kg
Skořice
Cukr krystal Postup přípravy: Mouku smícháme s práškem do pečiva a cukrem a dobře promícháme s tukem. Do středu směsi uděláme jamku, vklepneme do ní vejce, přidáme mléko a vymísíme tužší těsto. Rozdělíme na poloviny.

Polovinu těsta vyválíme a položíme na vymazaný plech. Posypeme trochou strouhanky a nastrouháme jablka nakrájená na plátky. Vrstva jablek má být vysoká asi 1 cm. Posypeme skořicí a krystalovým cukrm a zakryjeme druhou polovinou vyváleného těsta.

Koláč několikrát propícháme vidličkou a pečeme v troubě při střední teplotě asi 40 minut. Horký koláč posypeme přes sítko práškovým cukrem a necháme vychladnout. Krájíme na kostky.

Spokojen pane Stejskale?
30. 03. 2011 | 21:03

Kanalnik napsal(a):

hovorka11:
"Myslím, že v Líbyi se potvrzuje, že se bombarduje dřív, než jedná."

Chtel jste tedy dale jednat a cekat na to, az Kaddafi zmasakruje povstalce? Co byste potom vyjednal a jak? Zda se mi, ze pomijite okolnosti, za kterych se vse vyvijelo.
30. 03. 2011 | 21:49

dalimír napsal(a):

Kanálníku co stále píšete o povstalcích ? Žádní tam nejsou když uvážím že ti Libyjci se měli lépe jako my zde v česku tak proč by povstávali ,to je proti logice ,nemyslíte kanálníku ? Všechna ta zběř je pozbíraná s celé afriky a středního východu NAJATA západními petro.koncerny za žold ! Berte to oběktivně a nekopírujte naše nedůvěryhodná media ! Viděl jste sám s tel.šotů jak ti černí hoši mávají radostí kalašníkama nad hlavami a mají s toho velkou radost že si můžou zastřílet na živé cíle a zahrát si na vojáky ! Kadáfi je dobrý vůdce a určitě si s těmito kašpary poradí ! Fandím Libyjcům pod jeho velením ! Dal.
30. 03. 2011 | 22:10

magor stejskal napsal(a):

Stejskale - MAZALE,

TY NEMAŽEŠ příspěvky proto, že NEjsou napsány věcně, ty opilče a mediální podvodníku a elf už také pochopil, ty je mažeš SPEKULATIVNĚ - mafiánsky vědomě - jsi guma a gumou kolaborantskou zůstaneš do smrti o žádnou věcnou diskuzi ti nejde - jde ti o manipulaci NAŠICH OBČANŮ - VĚDOMOU !!!!!!!!!!!!!!
30. 03. 2011 | 22:14

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Pepa Řepa:
Jenže, než se něco pořádně promyslí a dojedná, tak mezitím by už nemuselo být o čem jednat... :-)

Pro Dalimir?
O co nám jde? No, přece o ropu, jak jinak. Vy neznáte tu mantru slaboduchých? A také si vyzkoušet zbraě a zotročit tamní obyvatelstvo. Přinést nesvobodu, ekonomický úpadek a hladomor. Jako všude, kam vkročí štváči z Pentagonu. Spokojen Dalimíre?
Škoda, že nejste s námi na Wallstreetu, byl byste hvězdou večera.
Pěkný večer přeje Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
30. 03. 2011 | 22:33

elf napsal(a):

Dalimíre máte pravdu,Libyjci jsou na tom lépe než my v Česku,jejich bohatá zem (na suroviny) jim vynese víc než naše kde nic není,kromě uranu ,stejně jako v Guineii,kde jsem žil a poznával lidi,lidé byli bohatí svou zemí kde se narodili a to je správné,neboť jim patří,vím,že mě pan Stejskal nepochopí a smaže jako vždy,ale zem patří těm co k ní něco cítí,po svých předcích.
30. 03. 2011 | 22:37

magor stejskal napsal(a):

Buďme partnerem do diskuse
Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Toto je tvůj KODEX - anylýza neútočili na ně - POKUD NÁRODU ŠKODÍ, rozkrádají okrádají naše občany tak je mám asi laskavě na kolenou prosit aby to už NEDĚLALI - aby jak Ty a účinně KOLABOROVALI se systémem, tobě to nevadí, ty jsi jeden z nich a máš za to ještě super zaplaceno !!!!!!! Aby nezneužívali diskusí k výhrůžkám, tak si je jen CHVAL a foukej těm DACANŮM bebinko ???? Já své názory v textech nevnucuji Já jen konstatuji reálný společenský stav a sděluji občanům pro získání přehledu jak se věci veřejné dějí, uvádím jasné důkazy a čísla veřejně dostupné a které jsou také předkládány nám občanům od státního dluhu, přes dluhy občanů až po hodnocení exekucí v uplynulých letech !!! To je obtěžování a vnucování ????????? Hvíždala vnucuje názory německých politiků na to aby do Líbye konečně vstoupili pozemními jednotkami a to je OK !!!!!!!!!!!! TY JSI ale povedený guma a nevnucovali své názory ostatním. To je OK !!!!!!!!!!!!!!Na co ta diskuze je a hlavně PROČ !!!!!!!!!!!!
30. 03. 2011 | 22:55

DavidS napsal(a):

Někteří očividně nechápou, že i zlatá klec je pořád klec. Něco to o nich vypovídá. Nehledě na to, že pro mnohé Libyjce byla jen obyčejnou klecí. Teď z ní uletěl i Músá Kúsá.
30. 03. 2011 | 23:15

coto napsal(a):

DavidS: "Teď z ní uletěl i Músá Kúsá" ....?
30. 03. 2011 | 23:26

DavidS napsal(a):

coto
Kaddáfího ministr zahraničí. Nebo jiná nejasnost?
30. 03. 2011 | 23:32

elf napsal(a):

To víš Kadle,že hrozí Libyii rozdělení,tak jako v Darfůru,to je v Sůdánu kdyby jsi to nevěděl,kvůli ropě,co nenasytný západní trh chce,představ si,kdyby bylo na jižní Moravě ropy desetkrát víc než je,tak nám američanié společně s Izraelem vyhlásí válku,kecám,do Libye vlítli i bez vyhlášení války,že?
30. 03. 2011 | 23:36

coto napsal(a):

DavidS: děkuji.
31. 03. 2011 | 00:04

DsvidS napsal(a):

coto
Rádo se stalo.
31. 03. 2011 | 00:22

Mafián Stejskal napsal(a):

Ústava České republiky
Oddíl druhý
Politická práva - Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.

Už to pochop STEJSKALE mazale - už nejsi v BLESKU nebo nějakém jak říká p.Krůta je taky zatažen do toho BORDELU !!!!!!

Zcela nepochybně ZATAŽEN - tečka!!
31. 03. 2011 | 00:45

hoven napsal(a):

ing. břeťa marek má záchvat.
to je jedno, že vam pan stejskal smazal jeden příspěvek, ty vaše blaboly stejně nikdo nečte. hezky se uklidněte, vemte si prášek na hlavu a jděte spát. ráno moudřejší večera.
31. 03. 2011 | 02:52

Béda napsal(a):

DavidS,

jak vás tak sleduji tak za válku s Libyí jsou vlastně odpovědni Rusové, jednotky SAS prováděli v Libyi běžný výcvik, v Libyi je potřebné "civilisty" chránit, jinde třeba v Bahrajnu, Jemenu je vš vyřešeno, zrovna tak jako v Kongu, pobřeží slonoviny kde jich umírá řádově nestovnatelně více... Civilisty ochráníme i kdyby se libye přitom měla rozdělit, nastla vleklá občanská válka ve které (viz Irák) žádní civilisté "neumírají" a pod našim dohledem vzniknul ve východní Libyi islámský stát (viz Kosovo).
31. 03. 2011 | 07:10

stejskal napsal(a):

Spokojen, pane elfe,

hezký recept (i když mne trochu překvapilo, že tam není žádná Vaše oblíbená zmínka o Židech, jako třeba že zničili slovanskou rasu či že jsou původci všeho zla na světě popř. nejaká další podobně antisemitská sprosťárna). Ten recept možná i vyzkouším.

Pane Marku,

vidíte to naprosto jasně. Nemám, co bych k Vašim textům, podepsaným magor Stejskal, dodal.

Hezký den oběma.

Libor Stejskal
31. 03. 2011 | 08:30

DavidS napsal(a):

Béda
Jestli žijete v pohádce Tři veteráni, kde si harfičkou nabrnknete libovolný počet vojáků, kloboukem zbraně, tak pokračujte. Ti co žijí v reálném světě, tak chápou, že takhle to opravdu nefunguje.
Jsem přesvědčen, že kdyby proběhla intervence v Bahrajnu, Pobřeží slonoviny, Kongu, Jemenu, tak budete hlásit, že jde imperialistům zase jen ropu, kakao, diamanty, koltan nebo aspoň vojenské základny a ať si to tam vyřeší sami.
Libye je už teď mnohem více islámská než Kosovo.
31. 03. 2011 | 09:26

Béda napsal(a):

DavidS,

nejde o to, o čem jste přesvědčen. Jde o to, proč se neměří všem stejným metrem. Jde o to, co je, kvůli čemu běží kamuflovaná válka v Libyi, kde pod pláštíkem ochrany civilistů, válčí západní koalice ze vzduchu s armádou Muamara Kaddáfího.
31. 03. 2011 | 09:42

DavidS napsal(a):

Béda
Taky bych chtěl, aby byl svět takhle jednoduchý a principiální.
Ale jsem rád, že se proti takovým režimům vystoupí alespoň občas. Ostatní si pak dvakrát rozmyslí podobný postup.
Správně jste napsal, že se jedná o armádu Muamara Kaddáfího, nikoli o libyjskou armádu.
A já to vzdávám - dobře, ať to tam Kaddáfí vymydlí, pro klid
bojovníků proti imperialismu.
31. 03. 2011 | 10:42

J.R. Jr. napsal(a):

ti takzvaní povstalci,
viz http://img.aktualne.centrum.cz/392/63/3926328-libye-povstalci.jpg
mají civilní šaty! Hrdinné. Ve městě se schovají a "my nic, my pokojní civilisté".
Mají to ze sebe, nebo jim to někdo poradil?
Jako že nerozumím maysko-aztécké hře Pok-a-tok a to co k tomu mělo patřit, nechce se mi rozumět současnému světu..
31. 03. 2011 | 11:12

J.R. Jr. napsal(a):

DavidS:

jde o libyjskou armádu. Vládní vojsko. Rebelové přece nejsou "Libye".
Nevím o tom, že by světové společenství oficiálně Libyi rozpustilo.

(Prima precedent, což rozpustit Japonsko, má na svém území zdroj globálního ohrožení, které může znamenat velký problém, možná mlží a neumí si poradit, co my víme, je to třeba vzít pevně do ruky ..., zaplatí se třeba z jp podílu zmrazených aktiv akcií 1. humanitární antarktické prospektorské -)

Zpět k tématu - ozbrojené síly kaddáfi režimu je dle mne libyjská armáda.
31. 03. 2011 | 13:00

J.R. Jr. napsal(a):

DavidS:

Embargo platné pouze pro Kaddáfího síly, pro povstalce bazooky?
Nevím, nevím. Asi je zapotřebí vyčistit Lybii od libyjanů... ?
31. 03. 2011 | 15:38

camponotus napsal(a):

Současní evropští křižáci, kteří se rozhodli plenit Libyi mají zářný vzor v křižácké výpravě z roku 1108, kdy v Tripolis bylo spáleno Křižáky na sto tisíc knih s muslimským učením. Jsem zvědav, jak budou současní rebelující muslimové reagovat, až zjistí, že chrabří současní křižáci jim osobně na pomoc nepřijdou, jen jim raketami poničí knihovny, a budou jim na padácích shazovat v arabštině sebrané spisy Obamy a Sarkoziho.
31. 03. 2011 | 15:59

J.R. Jr. napsal(a):

K tématu blogu:

při a po strastiplném osvobození libyanů od života, jak ho znali ... dojde nutně k průvodní eskalaci napětí, excesům možná nadčasových rozměrů... Bude třeba přistoupit k pozemní operaci... Na to zdůvodnění si počkám... Mezitím vezmou uprchlíci útokem Evropu... Co dál??
Možná, že pokud sejde z obrazovek, sejde z mysli... Časem třeba vznikne film (něco jako) Černý jestřáb sestřelen II... Nebo ne?

Z Tripolisu hlásí 40 mrtvých, mj. v rozbombardovaném kostele...
Několik tisíc uprchlíků na italském území... (demogratizované Tunisko, no)
...
Aktuální téma. Co říkáte, 100 přátelských povstalců do každého okresu? Pro začátek -))
31. 03. 2011 | 18:15

J.R. Jr. napsal(a):

Z povzdálí fakt jak Muž z Acapulca...

20:05 - Kaddáfího opustili další blízcí spolupracovníci, uvedla katarská televize Al-Džazíra. Blíže nespecifikovaná skupina vysoce postavených funkcionářů podle ní večer překročila hranice země.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=695723
(právě teď)

Může to být pravda, nemusí to být pravda...
31. 03. 2011 | 20:33

Lost napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=6eh1JSnIvhY

Kdo je kdo???
31. 03. 2011 | 20:51

Ing.Břetislav Marek napsal(a):

Pane Stejskale to je jasné - Vy k tomu neméte co DODÁVATI - to je nám mimo HOVENA a ještě jen pár stejných KOLABORANTŮ s režimem JASNÉ !!!!!!!!!!!!!

Vy nemáte zacíl STAVĚT svět DOBRA a dát nám prochu napít už jen OBYČEJNÉ VODY k přežití !!!!

Vy potřebujete ten náš národ DOSTAT NA KOLEMA - Vám je to málo, ještě Vám to nestačí ZDECIMOVAT a UKRÁST jen na co se občan podívá - VŠAK na Vás taky z těma KOLABORANTAMA dojde !!!!

Jen dál manipulujte a NÁRODU ŠKOĎTE - on se jednou zvedne a tak Vám bude země DĚSEM - jen to v Národním rozjeďte tam taky budete jednou před občany s odkazem NÁROD SOBĚ řešeni !!!

Není Vám už STYDNO - NENÍ Vám NA ZVRACENÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
31. 03. 2011 | 23:51

DavidS napsal(a):

JR
Zůstanu ve věcné rovině, na nesmysly reagovat s dovolením nebudu.
Bojují akorát dvě brigády pod velením Kaddáfího synů, ostatní jednotky se rozpadly, většina černých žoldnéřů udržuje pod kontrolou města. Jestli to je pro Vás libyjská armáda, jak je libo. Pak SS byly německá armáda. Nebyly.
Vatikán zveřejnil informaci, že může potvrdit 40 obětí náletů mezi civilisty za celou dobu kampaně.
01. 04. 2011 | 01:19

J.R. Jr. napsal(a):

DavidS: tak už jen 31. 03. 2011 | 20:51 (Lost).
(Aspoň pro pobavení, bez pátrání po jiném smyslu)

Co dodat k již napsaným informacím, zde i na ostatních diskuzích..
01. 04. 2011 | 06:45

Milan napsal(a):

Vytrubovaný úspěch spojený s útěkem min.zahr.Musa Kusa se dá přirovnat k přistání R.Hesse v Anglii za II svět.války.Od Kaddáfího odešel těžce nemocný muž,a jeho mise není jednoznačná a postoj V.Británie není také přímočarý.Jen přihlouplí novináři ji mohou označovat za útěk krys z potápějící se lodi.Sarkozy s Cameronem začali něco z čeho je bude ještě bolet dlouho hlava a to i jejich nástupce.Uchopení válečnické výzvy nemocného exprezidenta nebývá nejlepším řešením do budoucnosti.Doba kolonií již dávno odezněla a někdy návrat staré nemoci má horší průběh než při prvním onemocnění.Podařilo se dostat NATO do velení této akce,ale to bude s jiným scénářem a ještě bude muset Rusko zachraňovat prestiž této organizace od blamáže.
01. 04. 2011 | 08:51

Garabulli napsal(a):

ahoj

náš kamarád ahmed z homsu volal a´t nevěříme ,že se Líbyjci zvedli od čaje a šli jen tak na mojmíra.blbost a kdo tomu věří ať si dá facku.
kdo tam byl ví ,že libyjci nemuseli pracovat když nechtěli.
takovou zlatou klec bych si dal říct.překrásné pobřeží (nezničené Resorty plných turistů.)
tam totiž v Moři jsou ještě ryby a pěkný.libyjci je moc neloví.
Potraviny tam dováží z evropy.jen nyní se jim asi nedostává.
já to zažil v 86 po bombardování.

tak to schrnem bylo to mojmíra narafičený,

ahoj jednou na garabulli
01. 04. 2011 | 19:28

Yosif K napsal(a):

Levicovy sen pana Garabulliho a ostatnich levicovych soudruhu:
1)nemuset pracovat "kdyz se mi nechce"
2)pobirat petrodolarovou podporu $730 mesicne
3)sedet na terasce, pit kafe, koukat na moureniny jak makaji kdyz "privilegovany domorodec" nemusi makat
4)byt blby jak tago - nebot vsechno nakonec udelaji cernosi nebo keffirove z vychodni ci dokonce i zapadni Evropy
5)velebit Velikeho Vudce Velike Arabske Jamahyrije
6)nic moc nekritizovat - za "nekonstruktivni kritiku" je 6 let natvrdo

atd atd

Zemsky socansky raj to na pohled. Pro socanky - proc ne? Akorat se zda, ze jak je u Arabu normal, nektere kmeny a klany na tom byly prece jen o neco lepe nez jine kmeny a klany. Tak
se to nakonec nejak tak tragicky po....ralo.....
05. 04. 2011 | 16:37

J.R. Jr. napsal(a):

Yosif K.: zato nyní ten ráj nastane/nastává. Spokojenost se rozprostře a všichni dohromady (už) nebudou mít nic.. Pokud to celé není až tak složité, že rozuzlení událostí přesahuje/přesáhne (dostupnou) fantazii.. Kdoví, třeba L. nedopadne jako Irák apod. ??
05. 04. 2011 | 21:48

Bobby Jr. napsal(a):

Pro zacatek je treba uvazit navyseni obrannych rozpoctu...
Pro MO CR znamena bodik plus pro: vyhodne porizeni obrannych figheru F16 - s tankovanim za letu...
07. 04. 2011 | 11:04

Bobby Jr. napsal(a):

oprava, fighterů
07. 04. 2011 | 18:09

Garabulli napsal(a):

garabulli
Yosif,, nejsem levicovej,ale asi budu!

to víš že by se mi líbylo u moře anic už nedělat ,ale tady v té zkur - zemi musím dělat fut i když už bych někde mohl ležet na zádech.

náš kontakt nás informoval,že tu píšou kraviny. mojmír to prý ustojí.
08. 04. 2011 | 06:16

J.R. Jr. napsal(a):

No, Kadáfí zlynčován, je po něm. Jen, jestli máme být na co hrdi.
Sice jsme v klubu NATO, ale.. moje válka to tedy nebyla.
24. 10. 2011 | 23:32

J.R. Jr., bez dalšího komentáře napsal(a):

"Egypt žádá OSN o intervenci v Libyi
17. 2. 2015
Káhira - Rada bezpečnosti OSN by měla podle Egypta pověřit mezinárodní koalici k intervenci v Libyi.
Země je podle egyptského prezidenta už od revoluce 2011 ponechaná napospas radikálům. Teroristé z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi popravili 21 egyptských křesťanů. Káhira odpověděla nálety, při nichž zemřelo víc než 50 lidí."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/301958-egypt-zada-osn-o-intervenci-v-libyi/
17. 02. 2015 | 11:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy