Vít Bárta: zbanalizovaný Machiavelli

12. 04. 2011 | 13:24
Přečteno 11668 krát
Machiavelli ve Vladaři popisuje různé způsoby uchopení moci a v osmé kapitole se zabývá i způsoby nečestnými, kdy se člověk dostane do čela státu zločinem a nekalýmis praktikami. Uvádí dva příklady: Agothoklése Sicilského, který se zmocnil Syrakus a Olliverotta de Forma. Oba skončili nakonec špatně a autor to zdůvodňuje tím, že tito nečestní vládci nepochopili, že ten, kdo se chce delší dobu udržet u moci, musí od chvíle, kdy ji má, opustit nečestné praktiky a musí pečovat o blaho občanů. Machiavelli píše: za špatné považuji to, když nečestností přibývá, opakují se, místo aby jich ubývalo. Proto jsou takoví vládci odsouzeni ke zkáze. Ze stejných důvodů skončil přece i Hitler.

A podobně je to i s Vítem Bártou: Jak dnes víme, vyhlásil strategii propojení soukromé detektivní agentury se svou politickou kariérou a politickou stranou, za účelem získání moci, zakázek a ještě více peněz, než doposud jeho firma vydělávala.

Poučil se u starších politických stran, když zjistil, že i ony mají svá oddělení, která shánějí kompromitující materiály na protivníky a že jim jde rovněž jako jemu hlavně o moc a o peníze. Dokonce si mohl říkat, že své podřízené a věrné platí ze svých peněz, zatímco bosové velkých a zavedených stran tak činí ze státních peněz, tím, že své věrné posílali do různých představenstev a dozorčích rad či jim umožňují získávat předražené státní zakázky.

Jenže zapomněl, že čistě marketingově lze řídit jen firmu, která je soukromá a jejíž funkcionáři nejsou pod kontrolou veřejnosti. Politická strana pracuje na veřejném jevišti a způsob jejího řízení a způsob odměňování se odehrává do značné míry před zraky veřejnosti, která od politiků vyžaduje alespoň obecně přijatelné kulisy, v nichž se politické hry odehrávají. Socialisté všeho druhu hájí sociální stát, čemuž občané rozumí a pravicoví politici zase volný trh a slabý stát, čemuž rozumějí podnikatelé.

Pan Vít Bárta do politiky vstoupil s heslem: Zlikvidujeme korupci a politické dinosaury, ale brzy se provalilo, že jeho kariéra jak stranická, tak zřejmě i podnikatelská, je právě na korupci a vydírání založená a pokračoval v ní i po té, co se stal ministrem.

Prohřešil se tedy proti tomu, co Machivelli věděl již na přelomu XV. a XVI. století: po uchopení moci musí každý vládce či šéf politické strany přijít s nějakou filozofií či ideologií, která je alespoň pro část občanů srozumitelná, prospěšná a vytváří dlouhodobější pojivo: heslo nestačí, to funguje jen ve volbách. A pokud politik prokazatelně zradí i to heslo, je odepsaný nejen u veřejnosti, ale zpravidla i u části svých lidí. Zvlášť někteří z jeho spolustraníků si zřejmě způsob, jakými byli manipulováni, za čas uvědomili a chtěli-li si zachovat integritu, ze sekty zvané Věci veřejné vystoupili.

A je to dobře, že se jeho projekt s názvem Strategie 2009 - 2014 stal věcí veřejnou, a že končí na ministerstvu. Něco podobného jsme přece již zažili: I pánové Paroubek s Tvrdíkem s podobným typem marketingové politiky zkrachovali, i když byla pojata méně velkoryse. Pokud ovšem premiér bude trvat za každou cenu na stávající koalici, ať odejde z vlády ještě kdokoliv, nic moc se nezmění, protože Vít Bárta bude stejným způsobem řídit alespoň část svých lidí dál, protože jinak se chovat neumí a ostatní strany ztratí zábrany v používání nečestných praktik, což může tuto situaci, v níž nikdo z politiků nemá čas na reformy, jen dále prodlužovat a Česká republika se bude dále propadat do velmi svízelné situace. Jak řekl nedávno profesor Jiří Přibáň: Před rokem 1989 tu byla nesvoboda, ale v lidech dřímala naděje. Dnes máme svobodu, ale v lidských hlavách je beznaděj. Před pár stoletími by už Vít Bárta neměl hlavu. Dnes mu ji necháme, ale rozhodně by se už neměla objevovat na billboardech.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Píďa napsal(a):

Prezident zatím nemůže jeho demisi podepsat. Asi nemá pero :o))
12. 04. 2011 | 13:37

Q.E.D. napsal(a):

Zdvořile upozorňuji pisatele, že ti dva pánové od Machiavelliho se jmenují Agatokles (v českém přepisu, v anglickém Agathocles) a Oliverotto da Fermo, nikoliv "Agothoklés" a "Olliverotto de Forma," jak se domnívá. Jsem však ochoten připustit, že v samém závěru své životní dráhy byl Oliverotto opravdu trochu "z formy"... :-)
12. 04. 2011 | 13:40

Béda napsal(a):

1) již jsem doufal - jako obvykle bohužel bezvýsledně, že se zmíníte taky o suprčistém dinosauřím Feldkurátovi Kalouskovi s liliově čistou hroší kůží očištěnou překvapivě u politika presumpcí neviny a nikoliv presumpcí viny spočívající v odpovědnosti za výsledky v podřízeném resortu. Namísto vládních dinosaurů vytahujete nevládního téměř zapomenutého Tvrdíka s Paroubkem. Tolik na okraj.

2) Bárta v podstatě nedělal nic co nedělají ostatní, akorát byl přímočařejší. Šel do politiky zhodnocovat svoji ekonomickou investici a shromažďovat archivy - jako konkurenti. Všichni to můžou vědět a tušit, otevřeně o tom však politik nesmí mluvit. Zatímco Bárta platil "ze svých" peněz, konkurence z prostředků "ušetřených" na "veřejných" státních zakázkách a tzv. černých fondů.

3) Překvapivé odhalení, nebylo vůbec překvapivé. Někteří na Bártovy praktiky upozorňovali již před, resp. těsně po volbách. VV nebyla strana neznámá. Jako C podnikatelský projekt ODS byla koncipována a zkušenosti s ní zajisté byly již na komunální úrovni v Praze.

Dinosaurus zapadnul mezi zaběhlé velké dinosaury a někomu nepromyšleně šlápnul na otlak - to je celé. Není zajisté bez zajímavosti že Respekt jednoho z hlavních sponzorů VV se začal těžce mediálně vozit po Vítu Bártovi. Jediné, čeho u VV lituji (jejího propadu do bezvýznamnosti naopak nelituji vůbec) je, že na dopravu se vrátí staré praktiky a šetřit opět nikdo nebude a že MV opět zavede Íčko staré praktiky.
12. 04. 2011 | 13:41

Vejk napsal(a):

ČRo 6 bych moc neodděloval od Bárty. Kdo ČRo 6 doduje když "vysílají" do zdi?
Vy jste zvláštní novinář. 10% svých myšlenek, 90% myšlenek jiných. Dnes po dvaceti létech když si pro upomínání otevřu Dálkový výslech, biji se hlavou o zeď. Neuvěřitelná mystifikace! Chudák Bárta. Hvížďala se na něm onanuje. Bakala dá na knihovnu miliony a nic. Podpálí jí někdo?
12. 04. 2011 | 13:42

Ládik!!! napsal(a):

Bárta je stejný typ, jako Hušák. Takoví by měli autobusem jezdit na společná vyšetření a terapie.
12. 04. 2011 | 13:53

chodec napsal(a):

<i>pravicoví politici zase volný trh a slabý stát, čemuž rozumějí podnikatelé. </i>

Podnikatelé nejsou občané, a kdo ještě pane Hvížďalo? Zdá s eže ve vašem pojetí jsou občané jen ti, co jsou zaměstnanci a potom příjemci sociálních dávek. Jo jo, kouzlo nechtěného.
12. 04. 2011 | 13:54

anti politik napsal(a):

Hm a ti ostatní nečestní porevoluční vládci zřejmě neexistují! Bárta pouze dělal nešikovně to, co starý podvodní harcovníci v politice skrytě dělají už dvacet let! To je celý Hvíďala-spinovat, že Bárta je snad vyjímka je špinavost hodná novinářů poskoků a ti se najdou v každém režimu!! Ono by se taky mohlo začít vracet to co bylo ukradeno, že blogere? A mám dojem, že i tento bloger si po revoluci urval svoje, tudíž nemůže jít proti skutečnému problému který epublika má! A to proti politickému hnoji celkově! Bárta je nula proti tomu co dokázali "český demokrati" v politice rozvrátit a ukrást!! Je holt smůla blogre, že jste si loupnul taky, takže vaše blogy jsou zákonitě mimo mísu a pravdu celou v celé její nahotě psát nemůžete? Co nám blognout o své čestnosti chlape??
12. 04. 2011 | 13:58

Johanna napsal(a):

Nemůžeme tu mít demokracii, když máme nenadstranického prezidenta (s pochybnou minulostí), který se rozhodl ignorovat ústavu.
Inu, krádeží pera to začíná ...
Zloděj zlodějem zůstává ... (Karel Čapek)
12. 04. 2011 | 14:04

stále rebel napsal(a):

Taťuldovi na hradě se to moc líbí a Vítka, který mu možná připomíná kupónového
synka Viktora, se jen tak vzdát nehodlá - ústava neústava.
12. 04. 2011 | 14:07

Sladký napsal(a):

Bárta je stejný typ, jhako všichni ostatní ve vrcholové politice- čest a sláva těm několika výjimkám.
12. 04. 2011 | 14:13

ZAM napsal(a):

Tlachy.
Máme uvěřit ve spiknutí jedné soukromé bezpečnostní agentury proti státu.
Všichni blbí nejsme.
12. 04. 2011 | 14:17

Sladký napsal(a):

ZAM- tak nějak.Bohužel, politici si zvykli, že hlupákům tam dole mohounamluvit prakticky cokoli.
12. 04. 2011 | 14:22

deep throat napsal(a):

Pane Hvížďalo, pokud jsem Vás správně pochopil, Bárta patrně konspirativně čerpal návody na uchopení moci od Tvrdíka s Paroubkem, a proto zkrachoval. To je teda opravdu bomba! Jsem rád, že jste nezklamal. Je to dost dobrý, ale na Pulitzerovu cenu to teda není. Takhle se Artem Buchwaldem nestanete, musíte se více snažit!
12. 04. 2011 | 14:37

David napsal(a):

Pane Hvížďala, kdybyste nebyl fanouškem TOP 09, tak bych napsal, že to je pěkně napsané.

Naprostý souhlas.

"...Machiavelli píše: za špatné považuji to, když nečestností přibývá, opakují se, místo aby jich ubývalo. Proto jsou takoví vládci odsouzeni ke zkáze.

...Před rokem 1989 tu byla nesvoboda, ale v lidech dřímala naděje. Dnes máme svobodu, ale v lidských hlavách je beznaděj...."

---------

"Super manažér" Bárta je politický super amatér. Všechno posr..

Za to Kalousek si Machiavelliho Vladaře podstatně lépe nastudoval.
12. 04. 2011 | 14:38

Hladis napsal(a):

To co se dalo cekat je zde. Prezident nerespektuje ustavu a odmitl jakekoliv rezignace ,ktere mu premier prednese. To je neuveritelny faux paux mozne jen v CZ ci autokritarskych statech. Ne CZ uz opravdu prekonava i balkanske staty na plne care.
12. 04. 2011 | 14:39

češka napsal(a):

Pane Hvížďalo, podívejte se na problém z druhé strany.
Současní "političtí živnostníci" se v politice zabarikádovali, obehnali příkopem a kolem nastražili minové pole.
Veverky prošly minovým polem, zdolaly příkop i hradby. Obránci se stáhly do věží a vytáhli padací most.
V současné době majitel hradu prchá podzemními chodbami za opevnění do lesů, zatím co jeho žoldnéři bojují v věšíc Fortuně, bohyni velice vrtkavé.
Je otázkou, kolik "srdnatých obránců" již vyjednává s nepřítelem a kolik dobyvatelů usnadňuje ústup majitele hradu v naději, že se na ně nějaká odměna dostane.
12. 04. 2011 | 14:42

Sladký napsal(a):

Češka-vašemu jinotaji nerozumím.
12. 04. 2011 | 14:54

cf napsal(a):

Je to prekérní situace, už v tom mám velký zmatek, absolutně nevím, komu či čemu mám věřit, nicméně bych rád vypíchnul několik skutečností a pravd v tomhle marasmu. Bárta svou prací na ministerstvu bojoval proti korupci, proti 60% bezdůvodným (korupce, výplata kmotrům, mamon) přezdražením zakázek pro stát, vyhodil ze svého lidi na vedoucích postech, kteří korupci spravovali, šlápl na mnoho kuřích ok, během několika měsíců ušetřil mnoho miliard, což by se v blízké budoucnosti ukázalo, jenže narazil na odpor a hlavně narazil ve své práci na zeď, tou zdí je myšleno, že nemůže pracovat dál bez toho, aby ve větším měřítku a s většími pravomocemi mohl stínat další korupční hlavy, Kalousek, Klaus, Langer, Paroubek, Benda, Vondra, kmotři, který již známe a hlavně dvě jména, které ještě média ani společnost nezná, tedy zná ale nespojují je s politiky a korupcí, totiž ti dva největší a nejusměvavější, co na otázku, co si myslí o politice jen s úsměvem dodávají, že je nezajímá... Dal bych Bártovi čas,prostor a páky, ministerstvo vnitra, tři roky, jsem přesvědčen, že bychom koukali, co tento muž by dokázal a kolik by státu, respektive nám všem ušetřil a vydělal peněz, konfiskace majetku korupčníkům, dlouhé bezpodmínečné tresty, dál bych Bartovi moc na tři roky s tím, že pak sám odejde, dostane plat stomilionů za rok, protože se to vyplatí, jediná podmínka, musí odejít nejdéle za sedm let, protože je sejný sráč jako kmotři a nynější politici...jen je prostě jiný...on je zákon, proto od něj ruce dál, je to sebevrah, ale takové mi ted potřebujeme, už mě nebaví se dívat na lidi, jak tady v česku si hrají na normální smrtelníky s pár miliony majetku a pak ti stejní lidí na Floridě respektive v USA a Kanadě, u Černého moře, v Indonésii jezdí ve ferari, a utrácí miliony týdně za zábavu a vysmívají se nám tady doma, ostatním Čechům...
12. 04. 2011 | 14:57

ali napsal(a):

johanna
nejste Pehe?
12. 04. 2011 | 14:57

Milan napsal(a):

Pan Bárta má problém. jedná se o špatně otevřenou sedmou čakru - krční. Odtud pramení jeho zkreslený hlas, který slyšíme. podobný problém měl Adolf Hitler a i jiní. Souvisí to se schopností komunikace, s touhou ovládat a manipulovat lidmi.
Existují způsoby jak tento problém řešit - např. REIKI.
12. 04. 2011 | 15:07

Iva napsal(a):

Vaše přirovnání ke statím z Vladaře je mimo a ke stratégii, kterou zmiňujete by měl prvně označit autor, jako původce a to se dosud nestalo a samozřejmě okomentovat. Zatím, co jsme viděli, pan Bárta se diskuzím v TV nevyhnul, ale nepřišel ani jeden z těch, kteří ho napadli. Ono by nebylo poprvé, kdy jdou redaktoři na ruku tomu, kdo je živí. To takové ruky se přece nekouše!
12. 04. 2011 | 15:12

Jan napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=zpe4T0lXZcE
A co tenhle ?
Neměl by taky hledat jinou funkci?
12. 04. 2011 | 15:19

Sopel z nosu napsal(a):

Kolik ex-estébáků pan B. zaměstnával?Nepatřila jeho rodina za dob uplynulých k "vyvoleným"..? Jaké měl vazby před vznikem VV do prostředí mocných???
I to může napovědět..Je kolem podezřelé TICHO !!!
12. 04. 2011 | 15:38

eda vobtáhlo napsal(a):

Pořád nechápu čím, že se to Bárta provinil.Pan Hvížďala se nás již poněkolikáté snaží slepenými novínářskmi tlachy přesvědčit,jaký obludný manipulátor a korupčník Bárta je.
Měl by si vzpomenout na praktiky ODS, která vyslala do vlády nějakého Řebíčka.To Bárta je proti němu vyložený břídil.
A mimochodem, každá z pravicových stran úplně přirozeně generuje lidi ,kteří vyloženě baží po moci.Jsou na rozdíl od levice většinou lidi, kteří si tenhle tah na branku přinášejí ze svého předchozího působení.V tomhle přece Bárta není vyjímkou.Byl zvyklý rozhodovat, tak kdo se furt tady diví.
Omezenost po česku, že pane Hvížďalo.Napište,něco o Konrádovi.

EDA
12. 04. 2011 | 15:40

hoven napsal(a):

ozbrojenou složku politický strany měli jenom nacisti - SA, komunisti - LM a kmotr vítek - ABL. bohužel jsme to dopracovali až tam, aby se poslanci museli bát o svuj život a měli v ložnici odposlouchávadlo. kmotr vítek by měl navždy odejít z politiky a ABL by měla být pod drobnohledem BIS.
12. 04. 2011 | 15:49

Jirka II. napsal(a):

Pro cf.
Plně souhlasím. My teď - na přesně omezenou dobu - potřebujeme malého diktátora.
Zlodějna je tu už tak rozlezlá a zakořeněná, že demokracie je na ní krátká.
Pak už jenom revoluce, se vším dobrým i špatným.
12. 04. 2011 | 15:53

Jirka II. napsal(a):

Pro Jana:
Kleptomanie je taky nemoc. On už to pan Hnízdil a kolegium zařídí.
12. 04. 2011 | 15:56

Kanalnik napsal(a):

Machiavelliho citovane vyroky perfektne sedi na hrandiho pana, ktery prave ted bez uzardeni odhaluje svoje diktatorske manyry ohybanim ustavy a jejim zneuzivanim a svevolne se pasuje do role nejvyssiho politika s nejvetsi moci v teto zemi. Kdo to nevidi, tomu neni pomoci.
12. 04. 2011 | 16:04

Kanalnik napsal(a):

Hladis - souhlas
12. 04. 2011 | 16:05

Jirka II. napsal(a):

Pro Hoven:
Nechte si svoje soudy, až bude něco vyšetřeno. Asi jste slyšel od jakého ministerstva měla slečna Kočí pronajatý ten byt. To "odposlouchávadlo" zam mohlo být z úplně jiných důvodů. Počkejme si na výsledky šetření. A to v celé této kauze. Všichni toho víme velmi málo, abychom z toho mohli soudit.
Bárta s Johnem a VV, byli jediní, kdy alespoň něco začali dělat. A to je asi důvod toho všeho. A jejich chyby ani zdaleka nedosahují velikosti chyb jiných "expertů".
12. 04. 2011 | 16:07

Občan Holá řiť napsal(a):

Nějaký "manipulátor" Bárta je pouze zástupný a dobře využitelný tzv.problém...
Kompletní koalice + opozice jiste ulehčeně vydechla,že se konečně našel klacek na toho syčáka Bártu.
Bárta nebyl nebezpečným pro tento stát,(nedělal NIC jiného než jiné osoby v politice,
dělal to JEN v opačném sledu a za své peníze).
Bárta byl NEBEZPEČNÝM HLAVNĚ pro zavedené partaje,(bez rozdílu barvy dresu), nemohoucí se konečně nasytit a dožrat všech zlodějin ,které si ani nedovedeme představit !
12. 04. 2011 | 16:15

hoven napsal(a):

jirkaII
rozhodně nejsem člověk, kterej by skákal na nějakej článek v novinách. ale těch důkazů proti bártovi už je tolik, že to podle mýho usudku už nemuže být manipulace. něco možný je, neco není. v případě věcí korupčních všechno do sebe zapadá, včetně několika lidí sedících na ministerstvo za veči korupční, kteří jsou z ABL. na jednu nebo dvě náhody věřim, ale když je těch náhod deset, tak už ne.
12. 04. 2011 | 16:26

paco napsal(a):

Tyto posledni legracni ceske politicke aferky predevsim ukazuji hloubku idiotismu tech polointeligentu, kteri porad hledaji nove a nove mravne politiky a porad si mysli, ze s nejakou nove objevenou formaci prijde duchovni obroda (treba "pravda a laska", zelene mysleni anebo dalsi druh retardovaneho dobrolidstvi) a zivot elit v evangelicke chudobe. Diskuse pod temto blogem p. Hvizdaly je dalsim dukazem (kdyby byly jeste treba). Vzpominam si take na jednoho dusevniho obra (jen nick si nevzpominam) z techto diskusnich stranek, ktery cele minule jaro koncil kazde sve moudro hlaskou, ze bude volit VV. Tak fajn, zvolil si, on a jemu podobni chytraci. Doufam, ze si ted tuto zarnou politickou nadeji radne vychutnava. Pro ostatni tato nenapravitelna debilita budiz dalsim argumentem pro odebrani veskere ceske chudine, tedy jak hmotne, tak dusevni, volebniho prava; a navzdy, prosim. Jen kazde rano dostavat preventivne pendrekem pres hubu a bezet makat, pak zemrit hned po dovrseni produktivniho veku, jiny osud by byl vuci lidem vyssich kvalit nefer.
12. 04. 2011 | 16:27

kelt napsal(a):

Pan Hvížďala"prohlédl-jak fascinující.
Že Nečas a spol.prohlédli až když přišel ten správný čas,to snad nemůže nikoho překvapit kromě pár jedinců.
Tyto špinavé hry se v ČEZku hrají již od časů Viktora Koženého.
Kdo že byl jeho patronem?Kdo pane Hvížďalo forsíroval naši cestu ke kapitalismu bez přívlastků v MFD?
Vše má svůj vývoj.Jak ale správně podotkl pan kníže,Bárta napsal/pitomec/co si ostatní myslí a také uskutečňují.
Nás spojuje nerozborná jednota na cestě k reformám-přeloženo do češtiny- koryta a posty.
Proto budou nutné nějaké oběti na postech.Nějaké trafiky se ale najdou-stačí si pročíst seznam členů dozorčí rady ČEZ.
12. 04. 2011 | 16:34

MaB napsal(a):

Abych odlišil klopotné psaní dávno vyčichlého Hvížďaly od skutečného přemýšlení, kopíruju zde text anonymního diskutéra na stránkách Respektu:
"Privatizační projekt státní moci, tunelování státní moci, politická divize firmy a stále dokola, aby nikomu neušlo, co že si to má zapamatovat. Jaký je rozdíl mezi tou stranou, která tu byla v průběhu voleb, potom po volbách při podpisu koaliční smlouvy, včera, kdy se proměnila v politickou divizi soukromé firmy a měla by tudíž být neprodleně rozpuštěna a dnes, kdy má pokračovat v koalici (dnes již je opět přijatelná koalice s politickou divizí diverzní firmy?).
Rozdíl je v jednom novinovém článku, který vytiskl deník připomínající obsahem i formou spíše inzertní magazín. Dále jsou tu ovšem ještě tři spravedliví. Ten první působí jako pomatenec pronášející známé odvolávám co jsem odvolal. Dokud znovu neodvolá, přeje si, aby platilo, že sedm měsíců dostával obálky s penězi, o jejichž účelu neměl tušení ani po něm nepátral a proto si za ně kupoval tužky. Ovšem jen do chvíle, kdy utrpěl záchvat čestnosti a jako zodpovědný politik a občan musel vše rozhlásit. Ten druhý vystupuje jako tajnosnubný měch nacpaný tajemstvím, který ví i ty nejtajnější tajnosti, ale neřekne. A třetí, více než političku, které byla svěřena správa země, připomíná jedničkářku žalující v ředitelně na spolužáky.
Toto stačí k vyvolání vládní krize. Toto se předkládá k uvěření. Jakýsi temný příběh pláště a dýky, plný černých automobilů, nočních schůzek, záhadných postav, odposlechů a sledování. Neobsahuje ale pointu, tedy odpověď na podstatnou a logickou otázku – proč to ten všemocný vlastně dělal, co že si to od těch tří, kteří se díky němu dostali do postavení, o kterém se jim dříve ani nesnilo, kupoval, co mu mohli za ty peníze nabídnout, tomu vládci disciplínou připomínající přísnou sektu.
Co mě se týče, neuvěřím.
12. 04. 2011 | 16:36

MaB napsal(a):

Nepovažuji za slaboduché ani lidi v dané chvíli povolané ke správě státu. Vidím totiž jediné možné vysvětlení proč jsou momentálně „naprosto šokováni“, „konsternováni“ „neuvěřitelnými zjištěními“, „nepředstavitelnými praktikami“, „ohrožením podstaty naší demokracie“.
Nejen oni, kteří se pohybují v politice vesměs téměř dvacet let, ale každý průměrný středoškolák ví, že privatizace státní moci se neprovádí tak, že dotyčný privatizátor vstoupí do politiky (navíc z firmy provozující bezpečnostní služby!), aby byl dobře nasvícen ostrými reflektory politické konkurence a tisku hladového po skandálech i píšícího v režii. Udělá to stejně, jako to již dříve provedli všichni ti soukromníci, kterým dnes státní moc patří. Státní moc je přece dávno zprivatizovaná a nevidět to může jen ten, kdo si nechá zatemnit mysl přiblblými hrátkami volebních kampaní. Kterým privátníkům patří státní moc? Není třeba dlouho pátrat, stačí se podívat, kdo staví naše kvalitní dálnice, vybírá mýto, vyváží a dováží zbraně, kdo dodává nejdražší technologie do zdravotnictví, kdo dodává léky, které polykáme, kdo staví železniční tratě, kdo stojí u kohoutů, kterými si tankuje libovolné sumy provozujíc s požehnáním státu nejrůznější byznysy snů, kdo zprivatizoval aniž zaplatil, kdo si napůjčoval miliardy, které nikdy nevrátil a nikdo je po něm nechce. A to jen namátkou. Každý, kdo žije zde a ne v oblacích, dokáže ve výčtu pokračovat. Toto přece všichni ti „šokovaní novými zjištěními“, která objevil náš čacký tisk, jako insideři vědí a vědí to včetně podrobností, které jsou mně, jako outsiderovi samozřejmě nepřístupné. O ty podrobnosti totiž právě jde.
Když už jsme u ministerstva dopravy, proč nebyli všichni ti dnes tak šokovaní šokováni příchodem, počínáním a odchodem předcházejícího ministra dopravy, když před zraky 10 milionů přihlížejících, bez studu z nahoty, napíchnul infuzi své (samozřejmě bývalé) firmě, která jako zázrakem dosáhla nebývalých podnikatelských úspěchů a začala svůj obrat počítat nikoliv jako dříve v milionech, nýbrž nově v miliardách. Ti dnešní šokovaní nechali toho pašíka rochnit se a mlaskat celé funkční období aniž je to šokovalo. Kde je dnes? V tomto srovnání se ukáže, jaký ubohý babrák je ten náš pretendující privatizátor - takovou dobu ve funkci a nedokázal z politické divize přihrát mateřské firmě ani korunu. Proč ti nejšokovanější z šokovaných neutrpěli šok z toho slušného, všemi babičkami milovaného hocha, který kromě toho, že 24 hodin denně pracoval pro vlast, stihnul ještě vystudovat, obhájit titul, být upřímný a stát se zázračně úspěšným podnikatelem na akciovém trhu. Kdokoliv jen mírně pozorný k dění v zemi může pokračovat v téměř nekonečném seznamu podobných příběhů, v nichž hlavními aktéry jsou nedotknutelní z obou protivně se tvářících stran, bez ohledu na to, která je zrovna náhodou ve vládě a která v opozici.
Vysvětlení „šoku“, který utrpěli ti vyvolení spočívá v tom, že si někdo dovolil přišlápnout penězovody a narušit zavedené rozdělení zprivatizované státní moci. Namísto toho, aby si jako nový přivandrovalec našel svoje skromné políčko, sáhnul na již zprivatizované. Ten šok šokovaných mi vždy vybaví, jako vše, co se v naší zasmrádlé kotlině točí kolem moci a peněz, semaforskou povídku o zbloudilé pražské tramvaji, která nikde nestaví, v níž stojící se vrhli na sedící s pokřikem „Střídat!“
12. 04. 2011 | 16:37

si napsal(a):

Milý Karle. Zajímavé spíše je, že Bárta je generační (jeho generace) fenomén. Je zvláštně chytrý, a tak nějak pochopil, jak to v naší politice chodí. (Kdo se někdy ocitl v lůně ODS a nemínil tzv. krást, nikdy nezapomene. Ale také čte v nich jak v knize. Stále stejné; ČSSD má jiné praktiky na dtto. A ODS neodpouští!) Bárta jaksi pochopil, ale neúčastnil se. Takže to vzal dle výchovy k úspěchu - o tom, co zplodil, se dočtete i mj. v ekonomických časopisech nebo marketinkových strategiích politických stran, a nikdo se nediví. A proč myslíte, že pohořel Topolánek? (To bylo práce najít mu stranickou ženskou atd.) Jenomže: i odesoví chlapci, když se napakovali ze státního kšeftu, toužili být navrch milováni a vidět se v bulváru. Asi tak i Bárta. (Ta díra mezilidských vztahů! Proč by jinak lezl do jámy lvové?). Zajímavější - pro Vás, by mělo v této době být něco, co kdysi bylo nazváno hilsneriádou. Upozornil mne na to v diskusi na Aktuálně jeden čtenář v kauze Oty T. Jak u Bárty, tak u Oty T je vše mediálně předem jasné. (viz MFdnes). A když už to do očí bije, nastoupí psychologové! "Ti všecno ví", ti dojedou "vinu". Ani bolševik to nedělal tak hloupě, průhledně. Proto na rozdíl od Vás si myslím, že tehdy - za bolševika, přes všechno, kdo chtěl, byl svobodný! (viz. kupř. disidenti a někteří, co si zachovali kritický smysl). Nepřítel byl zřejmý. A to dnes není! Blížíme se k postorwelovskému otrokářství..., kde lidskost a "přirozený svět" (viz. fil.Patočka) je něčím, oč tu nesmí běžet. (Ale to asi víte, jste vzdělaný. Z kolegů Robejška a Bělohradského se lze jinak inspirovat - i
pro tzv. demokracii...)
12. 04. 2011 | 16:47

Ovčan napsal(a):

MaB

Zcela správně!
Bárta se jen nepoučil u Čunka.Při tom ten grázlík když odcházel,tak varoval,že se nevyplácí lézt mezi velké kluky.
O Bártovi a ABL bylo přeci vše známo už před rokem a nikoho to nezajímalo.Teď jsou šokovaní novými zjištěními.Nebo spíš majitel moci zavelel?
12. 04. 2011 | 17:02

Vico napsal(a):

Autor v souvislosti s Bártou tu cituje Vladaře - konkrétně osmou kapitolu, která popisuje získání moci zločinem a nekalými praktikami.

Bárta je řazen do lajny s Hitlerem a socany Paroubkem a Tvrdíkem.

Já tu jarní drozdí píseň doplním citací ještě jednoho Vladaře, který před pár dny řekl :

Schwarzenberg: Bárta je pitomec, řekl něco, co si ostatní jen myslí.

Já do hlavy těm nahoře nevidím, ale tohle je opravdu z první ruky ...od Knížete.
12. 04. 2011 | 17:20

Tenco napsal(a):

Vico
A neřekl po Schwarzenbergovi náhodou Tluchoř i něco v tom smyslu "...a mnozí i dělají..."??

....A všichni se po sobě podívali.

:)))
12. 04. 2011 | 17:52

Liberál napsal(a):

Řešení vládní krize:

Odvolají Bártu, Dobeše,Vondru a Fuksu (2 za VV a 2 za ODS). Johna jenom přemístí na některé uprázeněné místo ministra dopravy, obrany nebo zemědělství. A na zbývající místa si ODS a VV zvolí svoje zástupce. Kalouska nechají na svém místě protože TOP 09 nemělo zatím žádnou kauzu.
12. 04. 2011 | 18:01

ZAM napsal(a):

Ovčan:
"Při tom ten grázlík " Předpokládám, že jste myslel sebe. Jenom grázlící osočují bez důkazů.
12. 04. 2011 | 18:13

Bé¨da napsal(a):

Liberál,

Kalousek měl 13 kauz za které by v civilizované zemi nesl 13 x odpovědnost v rámci presumpce politické viny. Viny zato, že v jemu podřízené části resortu bují korupce.

Je takřka neuvěřitelné, že tento Feldkurát si u politika plete presumpci viny s presumpcí neviny, která naopak platí pro běžného občana stojícího mimo politickou strukturu.

Z tohoto důvodu považuji požadavek VV za plně legitimní, přičemž antisociální vládu národného zadlužování a destrukce jako celek považuji za opětovný vpád Tatarů na české území.
12. 04. 2011 | 18:17

ZAM napsal(a):

MaB:
Ano, zase se rozjíždí oblbovací kampaň po vzoru čunkiády vevečkiáda. Omezení dinosauři arogantně dupou okolo sebe.
12. 04. 2011 | 18:18

Bessy napsal(a):

Milý pane Hvížďalo,třeba by bylo i vhodné rozebrat i chování Vašich kolegů novinářů.Ať se na to koukám ,jak koukám, tak pekelně sesmolená propaganda se linula z per novinářů. To co předvedli/zejména MF Dnes/za to by se asi nestyděl ani mistr propagandy Goebbels - smíchat dokumenty z bezpečnostní agentury před xlety,do toho dát jeho přednášky,které se týkají ovšemže běžných praktik kdekteré bezpečnostní agentury,vylíčit hrsinku Kočí/bydlící v bytě ministerstva a nechávající si proplácet nájemné, ačkoliv z Prahy nevytáhla patu, potlačit a neřící o jejích schůzkách s Tluchořem-ačkoliv toto uveřejnily některé deníky 29.3.t.r./označit aféru jako prorůstání ABL do státní správy a neuvést jeden současný důkaz,aféru označit hnedle jako pokus o uchopení Moci/k smíchu/no tak tohle svedli novináři/a někdo za nimi/ To Vás nezajímá? Mne to děsí, Víc než Bárta./Jen poznámka nevolila jsem VV-nejsem jejich příznivcem- ale taky si myslím, že nejsem moc blbá/.
12. 04. 2011 | 18:55

mb napsal(a):

jsme pěkně zdegenerovali za dvacet a více let, cituji: od politiků vyžaduje alespoň obecně přijatelné kulisy, v nichž se politické hry odehrávají

schůzky a paklíky v hotelu klarion / Clarion ? / ...

nikdo už se nevzrušuje, kmotři se berou jako standard a danost, ideím nikdo nevěří ( jsou veteš ) , požadujeme / píše Hvížďala / alespoň obecně přijatelné kulisy, v nichž se politické hry odehrávají ...

požadujeme už jen: aby to aspon nejak vypadalo ...

nízké nároky, nízké plnění, nikdo se nikomu a ničemu nediví,

další revoluce v nedohlednu ?¨

smutné ... a nejsmutnější ? že může být i / ještě hůře ???

njn
12. 04. 2011 | 19:18

amdg napsal(a):

Ten pán, kterého jakoby donutili odstoupit, se mi zdál dobrý. Nebude nakonec za pár let prezidentem ČR? Zní to legračně, někdo to navrhnout musí :)
12. 04. 2011 | 19:39

vlasta napsal(a):

Jak plyne čas od vypuknutí celé kauzy, propadám stále více pesimismu. Nejen diskutující, ale i různí blogeři stále častěji hovoří o jakémsi spiknutí jakýchsi sil, kterým Bárta šlápl na kuří oko.
Shrňme fakta.
1.O podstatě a fungování VV všichni politici měli tyto informace, třeba ne až v takovém rozsahu. TOP 09 a ODS nikdo nenutil jít s nimi do party.
2. VV získaly voliče na základě hesla odstranění dinosaurů a boji proti korupci. Po volbách je nikdo nenutil k tomu, aby se k dinosaurům připojily, naopak se k nim začaly tlačit ze všech sil. Když se mezi nimi usadily, zapomněly na boj proti korupci, naopak blokovaly všechny zákony, které by korupci omezily. (Majetkové přiznání, anonymní akcie). John na ministerstvu vnitra se projevil (doufám, že pan Stejskal promine, je to název filmu) jako ještě větší blbec, než jsme doufali. Ve skutečnosti žádnou korupci VV neodhalily, v kauze Drobil dokonce ministr vnitra poslal Michálka za novináři. Protikorupční strategie, kterou John sepsal, si nezaslouží ani papíru, na který byly tyto bláboly napsány. Rovněž působení Bárty na ministerstvu dopravy je mírně řečeno neefektivní, se starými smlouvami neudělal nic, pouze pozastavil některé stavby a to si do budoucna vyžádá náklady větší. Ve skutečnosti nejenže nic neušetřil, ale nakonec ve finále budou stavby dražší.
3. Svůj program VV opustily ihned po vstupu mezi dinosaury (souhlasí se zvýšením daní, snížení platů, odebrání výhod zdravotně postiženým atd, atd.)
Takže celá zločinecká vláda pěkně společně pracovala, aféry, které se postupně objevovaly, rozhodně nevycházely od VV, naopak VV dělaly vše pro to, aby nic nenarušovalo hladký chod připravovaného megatunelu pro penzijní fondy.
Nikdo z fungující tříkolky neměl zájem na tomto zemětřesení, které vypuklo a třeba nakonec pohřbí všechny zúčastněné. Pro všechny, včetně lidí v pozadí, bylo životně důležité, aby vláda fungovala bez problémů.
Celá kauza zkrátka vypukla na selhání pár jedinců z VV, za nejpravděpodobnější považuji to, že Škárka se pomstil za nenaplněné ambice a Kočí se zalekla z hrozícího průšvihu a úplatek - pardon, půjčku na kabelky - naprášila.
Nehledejte složitá řešení tam, kde je to jednoduché.
12. 04. 2011 | 19:42

hoven napsal(a):

já jenom nechápu, když všichni vědí, že VV jsou od začátku mafiánskej projekt, za VV sedí na ministerstvech lidi z ABL, bárta předává pulmilionový pujčky v obálkách, bývalý poslanci VV se strachují o život, tak o čem chtějí vlastně ještě jednat?? se všichni zbláznili? přece nikdo normální nemůže být s VV ve vládě. snad v tyhle republice není možný uplně všechno a má to svoje mantinely. přece to nejsou blázni, přece nebudou dál s VV sedět v jedný vládě a provádět životně duležitý reformy. ty reformy by neměly žadnou hodnotu.
12. 04. 2011 | 19:45

Bessy napsal(a):

hoven-takže považujete ODS a TOP 09 za prosté korupce a jedině možné schvalovat důležité reformy?Ono se to v tuhle chvíli takhle jeví, protože kauzy, které probíhaly, nebo se o nich vědělo, jsou jaksi za bukem.Přesně tak to asi má dopadnout.(Takže ne Promopro, takže ne předražené stavby,takže ne zakázky ministerstva obrany,takže ne Dohnal,takže ne Kalouskovi kšefty,takže ne dotace EU- máme tu Bártu- ten smyje naše hříchy.
12. 04. 2011 | 19:53

Béda napsal(a):

hoven,

obdovuji váš upřímný úžas. Akorát mám pár otázek. Zainteresovaní to s tím projektem a podstatou ABL předtím nevěděli? Vždyť i zde v siskusích o tom brabci štěbetali již kolem voleb. Krom toho jak se liší Bártovy "igelitky" od nepřímých ¨"malých domů" Drobila, Vondry, Kalouska? Vy si skutečně myslíte, že nezištní sponzoři dávají politickým stranám miliony jenom tak pro nic za nic? Kterýpak podnikatel vyhazuje miliony jen tak pro radost? Jakpak a čím asi politické strany ty své závazky těm "sponzorům" splácejí?
12. 04. 2011 | 19:54

vlasta napsal(a):

hoven
Oni to věděli, teď se pouze hledá clona, pod kterou by mohli s VV dále pokračovat a při tom si zachovat tvář. Nebojte, oni se dohodnou, pouze musí uplynout nějaký čas, až lidé nebudou tak naštvaní.
12. 04. 2011 | 19:55

hoven napsal(a):

béda, vlasta
myslím, že to tušili a mysleli si, že je budou mít pod kontrolou. ale asi netušili, tu zrudnost toho všeho a tu intenzitu , že to bárta celý připravoval několik let, aby se mohl spolu s lidma z ABL dostat k moci a nasledně k zakázkám.
bessy
korupce se určitě týká všech stran. nicmeně si myslím, že založit stranu s umyslem krást , to tu ještě nebylo. to je uplně nová dimenze, povýšení korupce na náboženství. navíc bárta v politickem boji nevyužívá pouze korupci, ale svojí bezpečnostní egenturu, šmírování a zastrašování. a to je podle mýho názoru ještě horší , než korupce.
12. 04. 2011 | 20:02

vlasta napsal(a):

hoven
oni to tušili a myslím že i věděli, ale nepočítali s tím, že to takto detailně pronikne na veřejnost. Malý kamínek, o který zakopli a nyní se řítí dolů a neví, jak tvrdě dopadnou
12. 04. 2011 | 20:12

hoven napsal(a):

vlasta,
bárta dal nečasovi čestný slovo, že žádný šmírování politiků nebylo. bárta obelhal všechny, nejenom svoje voliče. ty důkazy tehdy nebyly.
12. 04. 2011 | 20:16

Colt napsal(a):

Píďa

protože Klause předchází pověst nejen světového klimatologa, ale i nějaká další, tak tam Chilani ostražitě dali repliku toho pera.
A s tou se ty demise nedají podepsat.
12. 04. 2011 | 20:17

vlasta napsal(a):

hoven
Tento argument by pro mě měl mít váhu, protože pocházím ze staré školy a byl jsem vychován tak, že čestné slovo se skutečně plnilo. Dokonce bývaly doby, kdy se slušní lidé za nedodržení čestného slova dokonce zastřelili. Jenže to už se dávno nenosí, dnes to neznamená vůbec nic.
12. 04. 2011 | 20:26

Zacheus napsal(a):

Možná, že jde o problém nejenom politický, ale do jisté míry také psychologický a dokonce i psychiatrický.
12. 04. 2011 | 20:26

vlasta napsal(a):

Dodatek
Samozřejmě, že za to měl Bárta okamžitě odstoupit. Jenže je vidět, že neví, co je to čest.
12. 04. 2011 | 20:28

Colt napsal(a):

vlasta

já na rozdíl od vás si myslím, že ODS se nikdy nesmířila se ztrátou MV a proto okopávání Johna bylo na denním pořádku. Záležiotost se zřejmě připravovala průběžně a ABL je jen náhle objeveným "důkazem".

Získání MV zpět pod křídla ODS se stalo naléhavé, protože John myslel vyšetřování ProMoPro, OpenCard.... a dalších stamiliónových sviňáren vážně.
Vše ostatní je balast pro pobavení hlupáků (většinou zleva).

Doporučuji: http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-51538500
12. 04. 2011 | 20:29

hoven napsal(a):

colt,
pokud by ODS chtěla vnitro, tak si ho vezme při sestavování vlády. ted ho přeci už získat nemá jak. pokud by ho VV pustily, což se nestane, protože bárta do toho naivestoval spoustu času a peněz, ale i kdyby, tak určitě budou trvat na tom, že nepujde do rukou ODS.
12. 04. 2011 | 20:38

vlasta napsal(a):

Colt
A co tím ODS získá, když třeba padne vláda? Tato možnost je stále reálně ve hře. Tohle by ODS rozhodně neriskovala. Ztráty by daleko převyšovaly případný zisk. Tady je připravován všemi společně tunel za bilion.
12. 04. 2011 | 20:42

ZAM napsal(a):

hovne,
Vaše naivita, se kterou se domníváte, že ODS či další partaje jsou eticky na vyšší úrovni než VV, je vskutku dojemná, ale nerealistická. Vašim favoritům přibyla nová konkurence a proto usoudili, že je třeba ji řádně potlačit resp. zničit. Pokud se domníváte, že v této panoptikální komedii se jedná o něco jiného, dokonce s morálním nábojem, potom jste k politování.
12. 04. 2011 | 20:52

ZAM napsal(a):

vlasta:
Dobrá otázka. Tipuji, že pokud to tak půjde dál, vláda opravdu padne. Vypadá to, že ODS-dinosauři se lekli, že to VV s korupcí míní vážně a usoudili, že i předčasné volby jsou lepší než došetřené jejich zlodějské kauzy.
12. 04. 2011 | 20:55

S.Š. napsal(a):

Colt : To, co srovnává Jan Macháček, bohužel vůbec srovnatelné není (a já se obávám, že to musí vědět). Pro ostatní diskutující : J. Macháček srovnává Strategii ABL do r. 2014, tedy vizi ABL jako "ekonomickou základnu moci v následujících letech" a VV jako "vlastní politickou mocenskou základnu" se snahami jiných našich velkých podniků, jmenován je např. Omnipol a p. Háva.

Srovnatelné by to bylo, kdyby (kupř.) pan Háva udělal z Omnipolu politickou stranu, s tou na základě populistických hesel získal přízeň veřejnosti, takto vstoupil do PS a vlády a zasedl na MO jako ministr. Zuřivý odpor, který v těchto dnech předvádějí VV, nechtějíce opustit MV, by pana Macháčka možná měl přesvědčit o tom, že panu Bártovi nešlo vůbec, ale vůbec o nic jiného, než o ovládnutí nejdůležitějšího mocenského resortu vlády.

Podle sdělení předsedy vlády (MfD, 11.4.2011) Bárta řídil porady vedení MV z bytu (!), kam si zval funkcionáře vnitra, případně též z MD (!), John na porady K9 týkající se MV často raději ani nechodil. Ministr vnitra pak m.j. úkoloval na TK polici, k jakému výsledku má dospět ve věci jeho vlastního podání. Pan Bárta se podle svědků chlubil, že na řízení resortu MD má čas toliko jeden den v týdnu, to zřejmě pro přemíru práce s MV (dodávám já). Je třeba říct, že takový stav Nečas nemohl trvale přehlížet, odpovědnost by totiž padla na něj. Tohle jsme u nás ještě neměli, žasnu, kam až to vlastně P. Nečas nechal dojít. Nic jiného, než tuto věc vyřešit, mu vůbec nezbylo. To je třeba vědět, milí spoludiskutující.

Pan John dnes pravil, že VV se nemohou vzdát vnitra, neboť vyšetřuje kauzy ODS". Někdo měl ale panu Johnovi připomenout, že "vnitro" nevyšetřuje vůbec nic. Ona ale Policie ČR v současné době vyšetřuje také kauzy VV, trestních oznámení padla už celá řádka. To by měl pan John také vědět (ministra s podobným právním vědomím jsme už jednou měli). "Balast pro pobavení hlupáků" se má, pane Colte, právě takto. Není třeba propadat spikleneckým teoriím. VV (a nejen jim, pozor, čtěme také, co se už pár dnů line z Hradu) nejde o nic jiného, než aby to veřejnost právě takto začala chápat.
12. 04. 2011 | 20:57

Béda napsal(a):

S.Š.,

CheChe. Nejdůležitější je MV? A co Kalouskovo MF?

To s tím Hávou je hezké. Bohužel vás musím upozornit, že Háva toí dělá nepřímo. Kalousek je jedním z jeho koní. Kalousek je vůbec společný kůň pánů jako Svchwarzenberg, Bakala, Háva, Šťáva a pod..

Mimochodem, umíte nějak paní S.Š. vysvětlit, proč ten kalousek při tom všem co jižmá za sebou je tak mediálně "neviditelný"? Jak to že jej média již dávno nerozcupovala na hadry? A že by bylo proč!
12. 04. 2011 | 21:10

Richard Fiala napsal(a):

V poslední době p. Hvížďala přestal předstírat jakous takous politickou objektivitu. Že svůj příspěvek uzavře tak krvelačně mne však přeci jen překvapilo. Jestliže líčí p. Bártu jako zločince mezi férovými chlapy z ODS a TOPu, pak je buď raněn slepotou (což jistě není) nebo je docela obyčejný (možná i koupený) lhář.
12. 04. 2011 | 21:14

ZAM napsal(a):

S.Š.:
MfDnes je vskutku seriózní médium. ☺☺☺
´Někdo měl ale panu Johnovi připomenout, že "vnitro" nevyšetřuje vůbec nic. Ona ale Policie ČR v současné době vyšetřuje také kauzy VV´ Jistě, tak proč odstraňovat VV z vedení ministerstva? Zkušenosti s MV pod vedením ODS jsou docela výživné a měly by vést k opatrnosti.
´Není třeba propadat spikleneckým teoriím.´ Stoprocentní souhlas, nestrašit ABL.
12. 04. 2011 | 21:26

hoven napsal(a):

ZAM,
to, co píšete, nedává smysl, protože ODS riskuje položení své vlastní vlády. naopak, ODS dokázala, že ji jsou určitý principy dražší, než svoje vlastní koryta. nevěřím, že by se stejně zachovala i čssd, pokud by s VV vládli. ODS má plus a palec nahoru. VV jsou nebezpečná mafiánská sekta, a tady končí sranda.
12. 04. 2011 | 21:26

Béda napsal(a):

ZAM,

Íčko hned po návratu na MV začne reformovat zejména ÚOOZ a Finanční policii. Zkušenosti již má. A akumulovat další pravomoce. Za něj MV převzalo od "Mlynářovců" informatiku. Takže víc pravomocí pro vstup do komunikačních služeb, databází ministerstev... a máme zde časem policejní stát pod vedením Íček (bůhví proč a od koho dostal tu přezdívku) jak vyšitý.
12. 04. 2011 | 21:34

ZAM napsal(a):

hoven:
Zopakuji tedy svůj argument z 12. 04. 2011 | 20:55:
´Vypadá to, že ODS-dinosauři se lekli, že to VV s korupcí míní vážně a usoudili, že i předčasné volby jsou lepší než došetřené jejich zlodějské kauzy.´
Souhlasím s Vámi, že určité principy jsou politikům ODS dražší než jejich koryta. Jsou to ty, které jim umožňují se držet u těch koryt.
12. 04. 2011 | 21:39

ZAM napsal(a):

Béda:
Tak nějak.
12. 04. 2011 | 21:40

dAVID napsal(a):

Pane Hvížďala, on Vás pan Paroubek několikrát usadil, proto ten vztek. Což takhle kdybyste založil fan klub pro Topku
12. 04. 2011 | 21:53

skeptický napsal(a):

Toho Mišviliho si musím přečíst.
12. 04. 2011 | 21:54

Liberál napsal(a):

Béda:

Presunkci vinny používají jen totalitní státny a v našem právu něco takového neexistuje, tam existuje jen presunkce nevinny. Vy jste ale zmanipulovaný dnešní opozicí která presunci vinny považuje za něco normálního.
12. 04. 2011 | 22:28

hoven napsal(a):

ZAM,
a takže ODS kalkuluje s tím, že nejpravděpodobnější vítež voleb čssd jejich zlodějny nedošetří?? to je teda logika. na to došetření zlodějen ODS je zřejmě potřeba IQ radka johna, který vubec neví, která bije. že mě to nenapadlo.
12. 04. 2011 | 22:34

ZAM napsal(a):

hoven:
Bóžičku, ČSSD může vyhrát volby kolikrát chce, koalici přesto nesplichtí, nemá s kým. Opravdu Vás leccos nenapadlo.
12. 04. 2011 | 22:51

S.Š. napsal(a):

ZAM : Nebudu hodnotit MfD. Audionahrávku, ba ani Strategii ABL do r. 2014 nicméně do dnešního dnes nikdo z VV nezpochybnil. Zdá se tedy, že práce MfD nebyla zas až tak špatná.
Béda : Nemám co dodat. Srovnání s Hávou neobstojí, proč ne, viz již výše. Ano, MV považuji za mocensky nejdůležitější resort. Proč média nerozcupují Klaouska ? Inu proto, že na něj nic nemají. Všimněte si i VV : volají (ještě včera), že Kalousek nemůže být členem vlády pro 15 let staré, blíže nespecifikované kauzy. Dnes podaly tresní oznámení. Na co ? Na internetové sázení (sic !). Smiřte se s tím, pane Bédo, pakliže před 15 či více lety něco Kalousek "spáchal", zavřela se nad tím už voda. Materiály před r. 1998 jsou skartovány, některé věci promlčeny. Nakonec, Kalousek byl bezpočtukrát (v době, kdy vládla ČSSD) vyšetřován a výsledek ? Velká nula. Tohle neobstojí.
12. 04. 2011 | 23:00

Béda napsal(a):

Liberále,

když něco nevím, případně o tom ani nic netuším, raději sek věci nevyjadřuji. Nejde o presunkci ale o presumpci.

Ta je dvojího druhu:
- presumpce neviny platná v právním systému pro všechny občany. Vychází z toho, že podezřelému musí být vina nejdříve prokázána a až pak následuje vyvození postihu.

- presumpce viny platí v politice západních politických systémů. Zde principem je pozastavení, resp. zbavení politika všech funkcí v případě pouhého podezření ze střetu zájmů, (někde dokonce amorálnosti), porušování zákona, zneužívání pravomoci... Tento princip zohledňuje odpovědnost politika vůči veřejnosti. Politik je odpovědný nkoliv pouze za svá osobní selhání ale i za vážná systémová pochybení ve svěřeném resortu. Mezi takováto patří kupř. opakovaná korupce podřízených, plýtvání státními prostředky a pod.. Na základě tohoto nikoliv totalitního, ale naopak civilizovaného principu by pan Kalousek zmizel ¨v civilizované zemi z politiky již před mnoha lety a ani pes by po něm neštěknul. V banánistánu se naopak holedbá tím, že jemu osobně nikdo nikdy z právního hlediska nedokázal (princip presumpce neviny), že je tudíž čistý jako lilium a zastává klíčovou funkci při ostraze státní pokladny a nakládání veřejnými prostředky.
12. 04. 2011 | 23:00

Béda napsal(a):

S.Š.,

příspěvek adresovaný Liberálovi náleží i vám. Přeji hezkou noc.

PS: Předpokládám a doufám, že doba skartace z období, kdy pan Kalousek pobýval na MO ve funkci náměstka odpovědného za nákupy a hospodaření resortu ještě nenastala. Osobně si myslím, že každému soudnému člověku stačí případy povinného odběru nepoužitelných padáků od firmy, která před zahrnutím soutěže žádný padáka nevyrobila a na prototypech se zabili kvalifikovaní parainstruktoři, potažmo prodej budovy na N8m. republiky v Praze. V civilizované zemi by nikdo nezkoumal osobní podíl náměstka pro akvizice. Ten člověk, pokud by neskončil na dlouhou dobu v pruhovaných teplácích by minimálně okamžitě vylítnul ze všech funkcí a v životě by si již ve státním sektoru neškrtnul.
12. 04. 2011 | 23:07

hoven napsal(a):

ZAM
s komoušema má čssd pohodlnou většinu
13. 04. 2011 | 01:30

realysta napsal(a):

Pane Hvížďalo, Vaše myšlenky se hezky propletly, aby nakonec ztratily popsané vazby.

Zmínil jste, že Bárta se pro zvolenou stratetegii (propojení podnikání s politickou mocí) rozhodl financovat své lidi ze svých peněz, zatímco jiné strany tak činí tím, že své lidi dosazují do lukrativních míst orgánů sttátních firem nebo jim umožňují získávat předražené zakázky.

U Přístupu bárty kritizijute to, že podnikatelství přenesl do politiky. A já se ptám - v čem je jiné to, když jiné strany zanesou politiku do podnikání?

Co přinášejí obecnému lidu jiného než přinesl Bárta?!

Neomlouvám Bártu, ale hoďme do jednoho špinavého pytle prádla všechny politiky všech současných a minulých parlamentních stran a zabvme se ho jajko nejen nepotřebného ale i nežádoucího. Něco jako se na infekčních odděleních nemocnic likvidují věci pacientů s infekčním onemocněním. Protože z auplynulých 21 let je politika prolezlá infekcí, kterou nelze očistit, jen se jí radikálně jendou pro vždy zbavit.
13. 04. 2011 | 08:26

jo napsal(a):

Proč nevyužívat PČR k práci pro ABL? Poskytovatel nebankovních půjček v sáčku - pan Bárta je skutečný -....
13. 04. 2011 | 09:34

JPK napsal(a):

Hovno
to je ono: ODS je prostě lepší, než ostatní...Palec nahoru....plus....LEPŠÍ VTIP JSEM NEČETL ANI V DIKOBRAZU.
13. 04. 2011 | 11:00

max napsal(a):

Bárta si za své (doufejme zdaněné) peníze kupoval od svých některých poslanců loajalitu, nic víc, nic méně. Sám řekl,že na každého svého poslance platí něco jiného. Jiné politické strany postupují jinak, dosazují své poslance a stranické kolegy do různých dozorčích rad státních a polostátních podniků. Ať si každý vyhodnotí sám,co je menší zlo. Z mého pohledu je obojí nepřípustné.
Materiál z roku 2008 (zajímalo by mne,jak se dostal na veřejnost) je v podstatě blábol. Problém nastává tehdy,pokud je realizován, což se bohužel stalo. Toto Bárta neobhájí, autentičnost materiálu nepopřel.
John je skutečně figurka a pokud je pravda, že schůzky špiček ministerstva vnitra se konají u Bárty, je to něco, co přesahuje daleko hranici přípustného. John se brání tím,že poukazuje na to, že MV vyšetřuje ODS. Jak to ví? Sám opakovaně zdůrazňoval,že ministr vnitra nesmí nikdy byť jen nahlédnout do vyšetřovaných kauz policií,protože by se jednalo o ovlivňování vyšetřování. Popírá tedy sám sebe a nikoli poprvé. Za současné situace (viz výše) je neudržitelné,aby MV řídil kdokoli spojený s VV (ale ani s ODS). Pokud bych byl idealista až naivista, svěřil bych toto ministerstvo za současné politické situace ČSSD, byť to možná zní podivně a na 90% by na to asi ani ČSSD nepřistoupila. Ale za nabídku by to stálo a bylo by zajímavé zjistit reakci největší opoziční strany. Jinak je jedinou variantou TOP09, která verbálně toto ministerstvo nechce,ale asi jiná varianta nebude.
Předčasné volby by znamenaly mimo jiné další nárůst korupce. Stranické pokladny jsou prázdné, resp. v těžkém minusu. ČSSD má zcela určitě vyšší dluhy než oficiálně uvádí, protože její kampaň nemohla stát jen 300mil.Kč. Došlo by tedy jen k dalšímu ještě užšímu propojení některých podnikatelských kruhů s politickými stranami a očekávání povolebních protislužeb.
Lepším řešením ze strany prezidenta by bylo dát 1-2x šanci sestavit vládu Nečasovi a pokud by neuspěl, obrátit se na ČSSD s dalším pokusem.
Problém je, že čas nutný pro reformu státních financí, stabilitu státní správy a další nutná opatření by zřejmě utekl a následná řešení by byla vždy dražší než současná. Naši politici si to zřejmě, až na vyjímky, neuvědomují, resp. mají jiné priority.
13. 04. 2011 | 12:54

filipínka napsal(a):

Ono totiž - pane maxi - kdyby byly volby, tak nejde o peníze, ale o to, že lidi už mají pravičáků plné zuby. Je obava, že by to na celé čáře vyhráli komunisti s oranžádami. Toho se V.K. a podnikatelé či restituenti nejvíc bojí. Přišli by o prachy, a zase by měli všichni stejně, což si přejí levičáci.
Tak babo raď.
13. 04. 2011 | 13:25

max napsal(a):

to filipínka:
upřímně řečeno, bych se bál mluvit či psát za všechny lidi... A zase tak černě bych to v případě dalších voleb neviděl. Nové Kuby či S.Koreje se určitě nedočkáme, to by se musela většina obyvatel definitivně zbláznit a ČSSD by se též musela chovat v rámci určitých pravidel, především právních a ekonomických. Příklady jiných zemí v rámci EU (Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Irsko, Belgie) jsou dost varující. ČSSD by musela postupovat rovněž směrem k rozpočtové kázni, jen by upřednostnila jiný způsob zdanění (přímé daně před nepřímými), ale výsledek by byl podobný. Nezapomeňte,že máme podepsaný závazek vůči EK s přesně stanovenými kritérii snižování rozpočtového schodku. Žádná demokratická vláda si toto nemůže dovolit beztrestně ignorovat.
To, co je náš současný velký problém, je provázanost ekonomické a politické sféry.
Na volební kampaně by měl být stanoven určitý strop výdajů.
13. 04. 2011 | 14:12

pich napsal(a):

Zloděj nebo hrdina, všichni jedná rodina.

Dnes je už těžko k rozeznání, kdo co, koho čeho, komu čemu, koho co, halo halo, o kom o čem, s kým čím.

Za komančů to bylo jednodušší. Kdo nejde s námi, jde proti nám. A hotovo.
Jedná partaj, jednotné ceny, žádný berňák a daňoví poradci, lichva v normě. ABL se jmenovala STB, silnice volné i sjezdovky ve špindlu. Dálnice stavěla jedna firma, kradlo se v malém, semtam nějaký pytlík cementu či fůra písku. Baráky si lidi stavěli sami, fušeři přišli levněji, nevybírali milion předem.
Novin nebylo mnoho a tudíž i daleko méně pisálků, investigativců či jiných úplatných darmožroutů. A td, td, td.

Holt za našich mladých let, býval svět jako květ.
13. 04. 2011 | 16:37

ZAM napsal(a):

S.Š.:
Názor, že stratégie ABL zachycená na audionahrávce představuje vážné nebezpečí pro ČR s Vámi nesdílím. Podle mého názoru je nesmysl, že nějaká soukromá bezpečnostní agentura může ohrozit stát, je záměrná cílená politická propaganda, která zaujme lehkověrnou část voličů.
13. 04. 2011 | 18:26

ZAM napsal(a):

hovne,
Vy nevíte, že žádný z lídrů ČSSD si nedovolí spolupráci s KSČM na vládní úrovni? Vy fakt věříte, že oblbující propaganda ODS o nebezpečí od komunistů může u jenom trochu rozumnějších občanů zabrat?
13. 04. 2011 | 18:29

Karel napsal(a):

A co Kalousek Mistře?:-))
13. 04. 2011 | 20:00

skeptický napsal(a):

S překvapením jsem kvitoval fakt,že Machiavelli píše ,že ... ze stejných důvodů skončil i Hitler.

Ovšem záhada přestala být záhadou,neboť pod pseudonymem (lépeřečeno anagramem) Machiavelli jsem odkryl našeho starého známého, bludného Holanďana jménem LaChaimLevi,který je věčný.Zároveň to potvrzuje teorii,že věčnost je cyklická,takže měl šanci se do svého století vrátit vyzbrojen těmito futuristickými znalostmi.
Cestování časem je tedy věcí jednoduchou,pokud se staneme nesmrtelnými.Chce to jen trpělivost.
13. 04. 2011 | 20:33

Emil napsal(a):

Hvizdala Machiavellimu nerozumi.
Jak prisel na to, ze Barta delal jako politik zlo? Vzdyt se v te politice zatim ani neohral a Hvizdala uz ho odepsal.
Machiavelli mluvi take o cilech a prostredcich. Hvizdala studovat a myslet!
14. 04. 2011 | 03:15

skeptický napsal(a):

Já bych ten vládní kabaret,permanent i synod rozpustil,když jsou rozpustilí.Jejich úpěnlivá touha sloužit lidu zasluhuje odměnu v podobě zlatých padáků.Prý jich mají na ministerstvu obrny ve skladech dost,jestli je už taky někdo nezašantročil.
Každý měsíc oddálení humanitárních reforem zachrání tisíce životů.
14. 04. 2011 | 05:54

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 02:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy