Po dvaceti letech je ODS v troskách: ke kořenům se není s kým vracet

27. 04. 2011 | 07:15
Přečteno 9329 krát
Ve čtvrtek 21. dubna 2011 oslavila Občanská demokratická strana v Praze na Žofíně dvacet let svého trvání a slavnosti se zúčastnil i zakladatel a bývalý předseda a ještě později čestný předseda a nynější prezident Václav Klaus.

Při této příležitosti pronesl projev, který byl pozoruhodný. Při podobných slavnostech obyčejně dochází k tomu, že ke zkarikování skutečnosti dochází zpětným přenesením výsledné reality na původní ideál, a tím se předstírá vítězství. Dochází k tomu proto, že lidé se lépe orientují v realitě, která je obklopuje a na původní ideály zapomínají. Prezident Václav Klaus se ve svém projevu pokusil o opak: přesvědčoval posluchače v sále o tom, že ODS byla po dvacet let stabilizačním prvkem naší společnosti, že byla vždy stranou pravicovou, liberálně-konzervativní a občanskou, protože se opírala o střední stav, přestože z proklamovaných hesel nebylo nic naplněno.

Chceme-li skutečně zkoumat stav naší společnosti v uplynulých dvaceti letech a roli ODS, musíme nejen zkoumat posuny v ideologii této strany a jejich vůdců, ale současně duchovní stav české a moravské společnosti, tedy proměny myšlenkového klimatu a pokusit se ho nějak srozumitelně roztřídit. Teprve takový rastr nám ukáže, jak se naše společnost vyvíjela a jak tuto stranu vnímala.

První zlomový bod představuje říjen 1990, kdy v Praze - Hostivaři byl zvolen do čela Občanského fóra Václav Klaus, který se prosadil proti tehdejší liberálně-levicové elitě v čele s Martinem Paloušem. Klaus se stal symbolem prosazování radikální ekonomické reformy proti Valtru Komárkovi. Brzy po zvolení do čela OF, už v prosinci téhož roku, se rozhodl založit standardní politickou stranu, protože jen v ní viděl silnou platformu, s jejíž pomocí by mohl reformu prosadit. Rozlučkový sněm OF se konal v únoru 1991 a ke Klausovi a ODS se přidala asi třetina poslanců OF a velká číst místních Občanských fór. V roce 1992 ODS hladce vyhrála volby. Tuto dobu je možné bez diskuse nazvat zlatou érou ODS: lidé ji věřili a byli ochotní přinést oběti nastávajícím změnám.

Za druhou etapu ODS lze považovat období mezi lety 1993 až 1997, tedy do první ekonomické krize a tzv. úsporných balíčků. V této době sice ODS ještě jednou v roce 1996 vyhrála volby, ale musela už vládnout v koalici s lidovci a Občanskou demokratickou aliancí. Pro tuto etapu je charakteristické, že ekonomika předběhla justici: porušování zákonů nebylo sankcionované a lidé si toho začali všímat. Václav Klaus se zřejmě domníval, že díky tomuto nedostatku se bude rychleji privatizovat a rychleji se vytvoří bohatší střední třída, společnost začne být podobně strukturovaná jako ve staré Evropě a tato chyba mu bude odpuštěna. To se bohužel nestalo: Někteří lidé sice hodně zbohatli, ale střední třída, o kterou se chtěl Václav Klaus a hlavně Josef Zieleniec původně opírat, se nevytvořila. Začali hlavně bohatnout bývalé elity a bývalé podsvětí. Nepodařilo se prosadit reformu zdravotnictví, dotáhnout problematiku bydlení, vyrovnat se s církví atd. Toto období je možné nazvat začáteční etapou privatizace politiky: lidé pociťovali zklamání, které plynulo z okázalé bezostyšnosti nově zbohatlých podnikatelů a arogance politiků.

Třetí etapa, která začala koncem roku 1997 tzv. Sarajevským atentátem, pádem vlády Václava Klause a pokračovala tzv. Opoziční smlouvou s ČSSD v čele s Milošem Zemanem, proti kterému nejprve vyhlásila ODS mobilizaci. Tato etapa trvala až do prosince roku 2002. Opoziční smlouva proměnila parlamentní půdu a jednotlivé vládní instituce v tržiště, a proto je možné toto období nazvat degradačním obdobím ODS i celé politiky: lidé byli zaskočeni, přestávali politikům věřit. Po Sarajevském atentátu opustili stranu pučisté Ruml a Pilip, ale i staří členové, zakladatelé ODS, pánové Zieleniec a Stráský. Občané se od ODS začali odvracet a zůstali jen ti, co na změnách zbohatli (privatizátoři politiky) a skalní příznivci.

V prosinci 2002 startuje Topolánkova éra, pro kterou je typická snaha stranu otevřít širší veřejnosti. Z monolitu příznivců tvrdého jádra, které pod vedením Václava Klause bylo i proti Evropské unii, se nový předseda snažil vytvořit stranu více středovou a hlavně proreformní. V roce 2006 vyhrála volby ČSSD: reformy již po tolika zklamáních nepředstavovaly starou přitažlivost. Lidé si pamatovali, že podobná slova byla už jednou zrazena. A v EU viděli lidé ještě spíše oporu proti masivnímu rozkrádání, kterému se říkalo tunelování. Topolánek sice postavil nejprve menšinovou vládu a podruhé v lednu 2007 koaliční, ale na uplacených přeběhlících, takže vláda padla uprostřed našeho předsednictví Evropské unie v březnu 2009, kdy ji byla vyslovena nedůvěra, a v čele vlády skončil v květnu téhož roku. Degradace ODS pokračovala: toto období je možné nazvat obdobím zmaru, kdy politika byla podřízena lobbistům, jako byli pánové Dalík a Šlouf, kteří organizovali přeběhlictví a silným firmám, které ovládají jednotlivé kraje a města a které strany financovaly. Mirek Topolánek odstoupil z čela zkorumpované ODS 1. dubna 2010 a na jeho místo byl zvolen Petr Nečas.

Současná etapa začala po sněmovních volbách v roce 2010, kdy byl do funkce premiéra 13. července jmenován Petr Nečas, který stojí v čele vlády s pragmatickou stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné. Ta chtěla odstranit korupci a staré politiky, ale - jak se v poslední době ukázalo - k tomu, aby se dostala do politiky, byla ochotná sama korumpovat. Z korupce byli obviněni i dva politici ODS pánové Drobil a Vondra. Premiér Nečas, ač jeho rétorika je proti Topolánkově éře mnohem vlídnější a je možné mu i více věřit, je v pasti vlastní rozpolcené strany, korupčních praktik, koaličních partnerů i prezidenta Klause. Toto období je možné nazvat obecným znechucením občanů z politiky: lidé začínají uvažovat o tom, že nebudou chodit k volbám a reformám nevěří. Například důchodové reformě věří jen každý pátý občan a šedesát procent lidí reformám ani nerozumí, jak ukázal průzkum agentury STEM. Je tomu tak i proto, že občanská vůle ke změnám už byla několikrát promarněna a de facto zrazena: je definitivně vyčerpaná. Nastává období velice malých šancí ODS na její resuscitaci ve volbách v roce 2014 nebo možná i dříve, ač v jejím čele stojí zřejmě nejslušnější muž.

Z uvedeného vyplývá, že ideologie ODS a jejího bývalého vůdce Václava Klause se totálně míjí se skutečností: duchovní obraz společnosti je zdevastován, občané se od politiky štítivě odvrací, politikům už z valné části opět nevěří, jako před rokem 1989. Ke kořenům ODS se vrátit nelze. Prezident už nemá na Hradě okna, ale pouze zrcadla, a proto je sám se sebou stále velmi spokojen.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

tata napsal(a):

Zajimavy rozbor,jen ten konec..........ač v jejím čele stojí zřejmě nejslušnější muž..........s jakeho pohledu? JESTLI s nezatižen jakymkoliv finačním skandalem je to opravdu skorem vyjimka a maly zazrak...pak ano....jestli s pohledu politika a konstatovaní co zde ODS ZAVEDLA byl u všeho....pak nikoliv.... a už vubec v současnem pohledu.
27. 04. 2011 | 08:00

hovorka11 napsal(a):

Karel Hvížďala:
Přesně jste to popsal.
Pan Klaus je pro mě symbol rozvratu veškerých hodnot, které drží funkčnost státu a tím i ekonomiky.
Počáteční zdánlivý úspěch neoliberálů a potom rychlá cesta k rozpadu funkční společnosti s ekonomickým úpadkem se dá vypozorovat z důvodů přijmutí neoliberálních nesmyslů o přednosti úspěchu spekulace nad výrobou.
Tím se odsouvají firmy a obyvatelé vytvářející hodnoty, později označených jako "neúspěšných" na okraj společnosti. "Konkurenčního prostředí", za které se schovají rozkrádačky všeho druhu, protekcionismus "nejchytřejších" (spekulantů) protlačovaný Klausem je pak prezentován např. názory ekonomů z např. Patria Finance v televizi (spekulanti s akciemi, Pražská burza), kteří nám vysvětlují, jak je důležité být samostatní a nezávislí, nebránit svobodě trhu, nebránit úspěšným ve svobodě a pod. Naše neoliberální vláda protlačuje tyto zájmy, blokuje likvidaci daňových rájů, akcií na doručitele, omezení hedgeových fondů (investujících i na pokles výroby a krach firem) a likvidaci postižitelnosti rozkrádaček obecně.
ODS vidím jako rybu s návnadou na udičce před tlamou (známé z přírody). Celá funkce této strany je založena na trvalém klamání veřejnosti s likvidací výrobního sektoru.
27. 04. 2011 | 08:13

trafopajka napsal(a):

@tata: Nečas je nejslušnější z ODS. To by ovšem byl i Jack Rozparovač.
27. 04. 2011 | 08:19

Mud.. napsal(a):

Po dvaceti letech je tzn. sametová revoluce v troskách: národ je frustrován co že to provedl! Disidenti s bývalými komunisty jsou nejlepšími kamarády. Občanům v arabských státech nestačí tisíce mrtvých. Ptají se hrdinů z Čech. Jak jste to dokázali použitím jednoho fixivního mrtvého studenta Šmída, porazit sametové komunisty? Arabové! Musíte potichu emigrovat, přežít to v zahraničí jako emigrant a po boji se vrátit! A ímrvele 24 hodin se inspirovat propagandou Geeblse! Lhát, lhát, lhát!
27. 04. 2011 | 08:41

jozka napsal(a):

Tenhle spisek ma jednu chybu. Bylo by fajn, kdyby ho Drozdi zazpivali tehdy, kdyz je to aktualni, ne az kdyz si Drozdi najdou nove dubisko k primknuti.

Protoze neco podobneho se da v pohode napsat i o TOP09...
27. 04. 2011 | 08:54

rampouch napsal(a):

Sachsofonista hrál poutavě na hoboj až lidé na dvacet let zapoměli na materiální potřeby.Nemohlo trvat věčně.Chyběl akorát indický had z roku 1958,jinak totéž.
27. 04. 2011 | 09:09

Taoiseach napsal(a):

Karel Hvížďala

"Premiér Nečas, ač jeho rétorika je proti Topolánkově éře mnohem vlídnější a je možné mu i více věřit..."
Věřit mu může jen naprostý naivka. Už jste zapomněl, jak např. v kauze Drobil lhal, jako když tiskne?
"...je v pasti vlastní rozpolcené strany, korupčních praktik, koaličních partnerů i prezidenta Klause"
Za což si ovšem může jen on sám."
"...období velice malých šancí ODS ... ač v jejím čele stojí zřejmě nejslušnější muž."
To zní jako hloupý vtip. Nanejvýš by se dalo konstatovat, že jsou v ODS ještě horší.
27. 04. 2011 | 09:09

hroch napsal(a):

Nejslušnější muž? No, možná -alespoň se umí chovat na veřejnosti. Ale nemohu si pomoi - mě připomíná prototyp -" úspěšný mladý muž". Takové Typy se vždy v politice objevé a etablují - a jedno za jakého režimu
27. 04. 2011 | 09:15

Tomáš napsal(a):

Topolánek sice postavil nejprve menšinovou vládu a podruhé v lednu 2007 koaliční, ale na uplacených přeběhlících, takže......... No, tenkrát ti to panáčku vůbec nevadilo, tak tu nemoralizuj !!!
27. 04. 2011 | 09:15

modrý edvard napsal(a):

P. Hvížďala má pravdu. Škoda, že to nemohl pronést na ODS mítingu.
27. 04. 2011 | 09:17

hroch napsal(a):

A přece se našel v řadách ODS člověk slušný - který ji podporoval ze všech svých sil a NIKDY za to ni nechtěl. Jmenoval se Lájos Bács
27. 04. 2011 | 09:25

rejpal napsal(a):

hroch
Pepa z Hongkongu byl taky slušný. Přijel, přivezl prachy v igelitce a traky za to nic nechtěl.
27. 04. 2011 | 09:32

deep throat napsal(a):

"Nejslusnější muž", tak to je ta nejhorší nadávka, které na pana Nečase perfektně sedí. Když se o někom říká, že je .urva, tak je to přesný popis jedince, od kterého vím, co mám v dané situaci čekat. Od nejslušnějšího muže na rozdíl od .urvy mohu totiž očekávat kdykoliv, cokoliv!
27. 04. 2011 | 09:33

hovorka11 napsal(a):

Že současný stav korupce a rozkrádání byl záměrně tvořen od počátku Václavem Klausem je moje přesvědčení, které podporuje i toto úplatkářství s podvodem:

Lajos Bács a Radjiv M. Sinha ( byli fiktivní sponzoři Občanské demokratické strany, jejichž odhalení vedlo v listopadu 1997 k tzv. Sarajevskému atentátu v ODS.

Jména Lajos Bács (z Maďarska) a Radjiv M. Sinha (z Mauricia) byla uvedena v daňovém přiznání ODS z roku 1995 k zastření 15 milionového daru od bývalého tenisty a majitele zprivatizovaných Třineckých železáren Milana Šrejbra. Důvodem tohoto zastírání byl fakt, že sponzorskému daru předcházela půlmiliardová státní dotace na odstranění ekologických škod od vlády Václava Klause.

V souvislosti s těmito nesrovnalostmi ve financování byl následně obžalován bývalý výkonný místopředseda ODS Libor Novák, soud jej zprostil obžaloby.
Radjiv M. Sinha žijící na exotickém ostrově Mauriciu se od finanční podpory ODS distancoval, Lajos Bács byl v době, kdy měl ODS věnovat peníze, podle budapešťského registru obyvatel již po smrti. Jméno Lajos Bács či slovní obrat „mrtvý Maďar se stalo v ČR synonymem politické korupce. Novináři na něj opakovaně odkazovali i při dalších problematických kauzách ve finacování politických stran.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lajos_B%C3%A1cs_a_Radjiv_M._Sinha
27. 04. 2011 | 09:39

jozka napsal(a):

Jeste bych dodal, ze Novak byl zprosten obzaloby proto, ze on ty zfalsovane papiry nepsal, ale jen podepsal.

Ne, fakt si nedelam legraci.
27. 04. 2011 | 09:52

hroch napsal(a):

rejpal:
No vidíte -co je ještě slušných lidí. A my tady pořád jenom remcáme - Tu zleva,tu zprava.
No ale Nečase je mi vlastně i líto. On asi skutečně bude slušný člověk, ale je bohužel ve vleku stranických šíbrů - kteří se neštítí ničeho. A musím uznat - že se ODS povedla jedna geniální věc: A to přesvědčit své duchem slabší voliče, že za dluhy státu mohou pouze ČSSD vlády - a oni "chudáčci" je teď musí splácet. Pokud tuto matematiku používají příznivci ODS z řad podnikatelů, nemůžeme se divit tomu, o tady nastalo.
27. 04. 2011 | 10:00

Hans napsal(a):

Proto klaus slintá proti EU, protože potřebuje k řízení své modré mafie malinký stát, zcela ovládaný mafii, stejně, jak Albánie. To je ideální stát pro vyvrhela Klause. mafie, která se ani neštítí prodávat orgány vězňů. Klaus a jeho sebranka z trojkoalice se neštítí nahlas vyřvávat do světa, že loupežní vrazi, lidské bestie mašínovsi, jsou hrdinové. 3x FUJ!! Jen se raduji, že i Hvížďala, takový nekritický obdivovatel zhovadilé, pravicové mafie a zloděje Klause, už prohlédl. Po tolika letech neskutečného vychvalování!!!
27. 04. 2011 | 10:02

rejpal napsal(a):

hroch
Před lety jsem poznal hodně politiků. O naprosté většině jsem přinejmenším tehdy byl schopen prohlásit, že jsou to slušní lidé, v tom smyslu, jak to většimou chápeme. Nemyslím, že Nečas je jiný. Problém je jinde. Člověk, který se živí politikou delší dobu, není schopen najít hranice, kde jde o slušnost, kde o hraniční taktiku a kde o rošťárnu. Stejně jako kompromis od kývání ke zvěrstvu. Navíc nemá zpětnou vazbu - lidé z jeho strany mají podobný pohled na věc jako on a těžko mohou jeho počínání korigovat s odstupem. A pak jsou tady povahové vlastnosti. Nečas je slaboch. Do čela ODS ho vynesla do značné míry náhoda, zčástí i kompromis mezi zájmy různých skupin. Měl smůlu v tom, že jednoho příznivce ztratil záhy, druhým byl Drobil a třetím Vondra. On tu vládu musí držet, protože kdyby padla, nejspíš by padl i on.
V politickém slovníku panuje navíc zmatení pojmů. Zaměňuje se kompromis, to je korigování věcného postoje směrem k postojům partnerů, za koňský handl v etické rovině - vím, že druhý provedl lumpárnu, ale spolknu to, protože kdybych to neudělal, mohlo by to poškodit (mou stranu, koalici, vládu nebo třeba světový mír). Takováto tolerance vede přesně do bažin, ve kterých jsme.
27. 04. 2011 | 10:17

hovorka11@seznam.cz napsal(a):

EU chce zrušit daňové ráje a omezit hedgeové fondy. Proto např. Patria Finance (obchodník s akciemi) i ČNB nemůže EU přijít na jméno.
Jakákoliv regulace je tak u nás vydávána za omezování svobody a prosperity. V důsledku by to zhoršilo neprůhlednost rozkrádání.
Paradoxem je, že jsme zcela závislí na ekonomickém rozvoji v EU i Číně ať jsme nebo nejsme uživatelé společné měny. Podstata je v zachování moci a neprůhlednosti. To co slouží výrobě tak není v zájmu spekulativního bankovnictví.
27. 04. 2011 | 10:19

hroch napsal(a):

rejpal:
Máte úplnou pravdu. ODS si zvolila - tedy po dohodě různých nátlakových skupin - do čela sie slušného, ale člověka který nemá charisma vůdce - a to je v politice velmi důležité. A jeho poradci a kolegové ve vládě?? Kalousek - který je myslím už ve 4 nebo 5 politické straně - ale vždy v Top Politických sférách?? No a to je příčinou toho, že ODS stratila svůj kredit pravicové solidní strany a je tam kde je. A asi už není pro ni cesty zpět - protože různí "poradci" to prostě nepřipustí - a budou dělat vše pro to - aby zůstali u moci.
27. 04. 2011 | 10:36

KAteřina napsal(a):

Pane Rejpale, problém není v tom, že tolerujeme lumpárny druhých, mnohem horší je, že posuneme normy sobě a o svých lumpárnách se přesvědčíme, že jsou nutné, že to nešlo jinak.
Klaus rozhodně nezakládal "standardní" politickou stranu, jen stranu lidí odhodlaných přivlastnit si vše, nač dosáhli. Vzhledem k tomu, že své majetky nabyli většinou něčím podobnému loupeži či podvodu, nejsou schopni je využívat jako kapitál. Jen dřepí a
hledají, koho by ještě o něco obrali. Proto se sápou po sociálním a zdravotním pojistném a po daních.
Tomu je nutné zabránit všemi prostředky.
Nechápu, jak někdo může o panu Nečasovi tvrdit, že je to slušný člověk.
27. 04. 2011 | 10:37

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující a OBČANÉ ČR, co jsme si navařili a zavařili to má teď jen dvě řešení a VYBERME SI SAMI, protože veškeré inteligentstvo toho není schopno, že? Vidíte jak se motají v kruhu a neví co mají dělat, že? Tak milí pracující teď k těm dvěma možnostem. Za prvé, co jsme si uvařili, to si sníme a pochutnají si na Nás kapitalisti a to hlavně zahraniční. Za druhé to prostě vylejeme i se vší špínou a nejedlými ingrediencemi a UVAŘÍME POKRM NOVÝ dle kuchařky, kterou naleznete na www.vymenilijsmepolitiky.cz. Kdo nevěří a neseznámí se, jeho chyba, zemře v tomto směru negramotný. Ono totiž seznamování se s vědeckými názory je VYSILUJÍCÍ pro vykořisťovatele, že? Tak hezký den a čtení přeje 4. odboj a Pepa z depa.
27. 04. 2011 | 10:48

hroch napsal(a):

KAterina:
On možná Nečas je slušný - ale potom taky nechápu - co dělá ve své funkci. A když Klaus stranu zakládal - mnozí tam šli skutečně z dobrým úmyslem něco udělat. Ale takřka okamžitě se tam stáhli různí šejdíři a otočili možná dobrou myšlenku o 180 stupňů. Dodnes jsou mnozí největšími bojovníky proto komunistům - ač hodně z nich rudou knížkou praštili až v listopadu 89 - a někteří byli takoví "exoti" že je nechtěli ani k těm komunistům. A tito eperti nám dnes vládnou a tváří se že oni jsou ti nejpovolanější.
27. 04. 2011 | 10:57

Taoiseach napsal(a):

hroch & rejpal

Petr Nečas slušný člověk není a nikdy nebyl - od začátku je to typ bezohledného kariéristy. Ano: slaboch to bezesporu je. Proto taky vycouval z funkce náměstka na obraně, když se Kalousek ukázal silnějším. Památná je taky historka, kdy řekl, že vezme ministra vnitra, ale do druhého dne si to rozmyslel. Jiří Gruša výstižně komentuje: "Říkal, že se na tom buď udělá, nebo oddělá, a nakonec se na tom podělal."
To ale nemá se slušností pranic společného.
27. 04. 2011 | 11:04

stále rebel napsal(a):

Léta devadesátá, to se rozhodovalo o tom, kdo bude chudý a kdo bohatý

„Petr Čermák, bývalý místopředseda ODS, seděl v ČNR vedle faráře Bárty (OH).
„Vole,“ hučel mu do ucha, „tady se rozdávají majetky na 1000 let. Vás utlučem‘ prachama.““
27. 04. 2011 | 11:17

Béda napsal(a):

1) možná se pletu, ale v r. 1991-2 se lidé dle mého názoru přesně neorientovali v probíhajícím pohybu. Na jednu stranu byli vydatně masírování privatizovanými médii (včetně Junge Fronte heute p. Hvížďaly) - pěstopval se růžový Klausův kult. Řekl bych že mnozí si představovali, že dochází k budování vyspělého sociálně tržního státu. Málokdo tehdy věřil tomu, že v podstatě jde o postupnou skrytou transformaci v kapitalismus 19.století.

2) nevím kde autor došel na to, že již v r. 1993-96 = v době největší slávy papá Tunela mělo dojít k transformaci zdravotnictví v byznys, uvolnění nájmů, "vyrovnání" se s církví. Kdyby si něco podobného Klaus dovolil, nepomohla by mu ani mediální servilita a lidi podvedeni velkou privatizační rozkrádačkou by byli znovu v ulicích.

3) lidé v r. 1992 Klausovi uvěřili, že umí - že je postupně dovede na úrověň Rakouska, jak slíbil. V r. 1997 již přesně věděli, že lakování narůžovo byl velký podvod a že namísto do Rakouska Klaus vedl zemi do období tatarských vpádů...
27. 04. 2011 | 11:18

jozka napsal(a):

Taioseach:

Asi tak. Clovek, ktery je takovou dobu tak vysoko slusny nemuze byt, nejpozdeji pred patnacti lety by s tim musel seknout a jit se zivit jinak.
27. 04. 2011 | 11:20

resl napsal(a):

Hrůza je, že Klaus je daleko zákeřnější, než si dovede autor představit. "Jeho" lidé z parlamentu neustále donášejí na Hrad informace, které tento intrikán zneužije ve svůj /ne proboha pro národ/ prospěch. Na vině jsou i novináři, kteří se obávají napsat na Klause tvrdý článek a obhájit ho. Dosud jsem neslyšel dotaz od jakéhokoli poslance a to ani z opozice, proč se intrikán uchýlil ke krádeži. Vše mu prochází jen pro to, že média jsou vychována v bolševickém stylu. Povšimněte si prosím deníku MF Dnes, který je prošpikován mnoha komunisty a svazáky. V době pol. krize, kterou rozehráli v čele s Kalouskem,se uzavřel do ulity a nebyl žádný možný přístup na deník reagovat. Ano, "já nic, já muzikant", alibismus a nečestnost budou tento národ provázet do té doby, než ČR vezme pod křídla jiný stát. Modleme se, aby to nebylo Rusko.
27. 04. 2011 | 11:22

JK napsal(a):

Faktická připomínka:
V roce 2006 vyhrála volby ODS, nikoliv ČSSD.
Viz http://volby.cz/pls/ps2006/ps2?xjazyk=CZ

Snad tam mělo být 2002, období 2002-2006 je v textu tak nějak prapodivně přeskočeno a tematicky spojeno s obdobím následujícím... V roce 2002 přece volili lidé proevropskou Špidlovu ČSSD místo Klausovy ODS.
27. 04. 2011 | 11:27

Béda napsal(a):

resl,

ČR již dávno vzalo pod křídlo levné montovny a odbytiště Německo, výhodného zhodnocování bankovních investic Rakousko, Německo, Belgie, Francie. Jinou cenu pro ně nemáme. Strašení Ruskem je nesmysl. ČR je členem EU a NATO a Rusko stojí na jejich periferii. Takový strašák dnes působí už jenom na malé děti, které ještě nemají rozum.
27. 04. 2011 | 11:32

rejpal napsal(a):

Taoiseach
Já bych tohle nedokázal říct tak ultimativně - i když to nevylučuji. Nečase osobně neznám, nevím, s jakými vlohami do politiky přišel a jak se vyvíjel. Jedno je jisté - snad s výjimkou období těsně po roce 1989 nemůže kariéru v politice dělat nikdo, kdo nemá ostré lokty, kdo není do nějaké míry bezohledný, kdo nemá trochu hroší kůže a kdo sem tam přinejmenším nemlčí k nějaké lumpárně v jeho okolí. Asi je třeba se na věci dívat trochu relativně a porovnávat s nějakým standardem (sám to dělám jen intuitivně). Problém je taky to, že v privátní sféře se ten člověk může chovat docela slušně. A jak vůbec tu slušnost definovat - každý z nás to asi vidí trochu jinak (a skoro všichni si myslíme, že my sami jsme slušní).
Myslím, že zajímavou ukázkou je například Vít Bárta. Já mu osobně docela věřím, že ho vůbec nenapadlo, že ty jeho dárečky by mohl někdo chápat jako úplatky. A že pro ně těžko hledal exaktní pojmenování, až nakonec skončil u verze půjčky. Ono ho prostě vůbec nenapadlo, že loajalitu si mohu "kupovat" ve firmě benefity, ale v politice je to čirá nemravnost.
Daleko jednodušeji se hodnotí ČINY těch lidí. A jsem přesvědčen, že řada osobně "slušných" lidí je schopna pěkných lumpáren, stejně jako čistí a morální fanatici dovedou napáchat obrovské škody.
Jsem toho názoru, že závěry o chování politiků je lepší dělat podle konkrétních činů, než podle vážení, zda dotyčný je slušný člověk (nebo dokonce sympatický) nebo ne.
27. 04. 2011 | 11:40

Simply napsal(a):

já si myslím, že Nečas je fakt asi slušný člověk, pravda trošinku "umazaný" od všech těch umazanců kolem, to asi jinak nejde... Někdo tu napsal, že není charismatický, to si nemyslím, Masaryk taky působil jako "suchar" ...Já si myslím, že každý vůdce(vladař atd..) musí mít svoji družinu, která ho podporuje, sestaví mu to vojsko na jeho podporu a on naopak jim přidá nějaké ty výhody , prebendy, léno atd...Tak to funguje odvěků. Problém Nečase je ,myslím, v tom, že on si tu družinu pořádně ze svých leníků nevytvořil, nějak nemá ty svoje kamarády, kamarádíčky jako třeba měl Topolánek apod... nějak si nevytvořil tu svoji partu ...žeby proto, že je Nečas je opravdu ten slušnější a proto teď působí jak kůl v plotě ?
27. 04. 2011 | 11:59

Taoiseach napsal(a):

Slušný politik se u nás pozná podle toho, zda se dokázal postavit Václavu Klausovi a nenechal se nikdy koupit. Takže například to - se všemi svými chybami - jsou (byli): Havel, Pithart, Vavroušek, Dienstbier, Lux, Špidla, Bursík... Schwarzenberg má trochu problém - sice jakoby mimochodem trousí banální pravdy o Klausovi a jeho obrovském a neblahém vlivu, ale dal se do strany vymyšlené největším z jeho kompliců.

rejpal

Máte pravdu, že slušnost, resp. neslušnost, se projevuje konkrétními činy. Ale kdybychom je u těch neslušných měli vyjmenovávat, nestačila by kapacita tohoto fóra.
Máte pravdu i v tom, že hodnocení může být jen relativní.
Pokud jde o Víta Bártu, dlouho jsem neměl jasno. Nicméně od té doby, co začal chodit na Hrad na schůzky mezi čtyřma očima (kdybych měl spekulovat, řekl bych, že si ABL koupila kompro na Klause od Koženého nebo od Kalouska), jsem si jistý, že slušný není. Pokud jde o ty půjčky, běžně předávám stokrát menší částky bankovním převodem. VB ani nikdo jiný mě nikdy nepřesvědčí, že existuje rozumný důvod dávat je v hotovosti.
27. 04. 2011 | 12:05

ash napsal(a):

Jiste. Vsak taky na tom Vase havlovska parta temer dvacet let usilovne pracuje (aby byla ODS v troskach). Vy budete spokojeni, az budou Cechy zase neco jako sveho druhu dalsi Risska spolkova zeme - vcetne nadstandardnich pozic pro tuzemske verne, co si to odpracovali....Ale ze to dava fusku co ? I pres to temer stoprocentni medialni vlastnictvi - o to jste se postarali hned zezacatku...A nebojte, jeste chvili to davat bude !
27. 04. 2011 | 12:08

Taoiseach napsal(a):

Simply

Nebuďte, prosím, naivní. Tak například celá "opoziční smlouva" byl jeden obrovský podraz, což věděli všichni. A celá ODS lhala, že "není jiné řešení". Nečas v tom velmi vynikal. Když se na Úřadu vlády roztahoval Šlouf a jeho bratrstvo, ODS se tvářila, že za nic nemůže, a Nečas vesele prohlašoval "my nejsme personální oddělení Lidového domu" - no nekopnul byste ho do držky? Že si z něho občas Klaus, Kalousek, Tluchoř nebo Langer dělají onuci - to je příznakem slabosti, nikoli slušnosti.
27. 04. 2011 | 12:18

rejpal napsal(a):

ash
Co má ODS společného s "národním zájmem?". To, že po řadu let nejen dopouštěla, ale byla přímo protagonistou hromadného výprodeje našich firem do zahraničí (i těch strategických)? I těch, o kterých se VĚDĚLO, že noví majitelé je zavřou, aby nedělaly konkurenci. A na čele byl Václav Klaus, ten Klaus, který v letech devadesátých pokládal slova o "rodinném stříbru" za nonsens, a který nyní otočil na obrtlíku a hraje národní kartu. Tehdy jí měl hrát a vyhnat všechny lobbisty nadnárodních a zahraničních firem z ministerstev. A že jich tam bylo.
27. 04. 2011 | 12:23

vlk napsal(a):

Taky jsem se zabýval dvacetiletu cestou ODS touhle zemí. Chtěl jsem jí dokonc e špendovat dort.
Dopadlo to takhle:

http://urfaust.bloguje.cz/890365-jak-jsem-neupekl-dort-ods-k-narozeninam-a-co-jsem-pri-tom-zjistil.php
27. 04. 2011 | 12:25

Míval napsal(a):

Proč tolik vzruchu kolem Nečasovy slušnosti? V téhle vládě se vrší jeden průšvih na druhý, nemravnost si hraje na honěnou s darebáctvím a lží. Jak by mohl být člověk tomu všemu šéfující slušný?
27. 04. 2011 | 12:28

Jag napsal(a):

Kekořenům se nejde vrátit díky rozkradenému státu a to oběma velkými stranami a tak se díky bilionovému dluhu k dalšímu rozkrádání vráti nemůžou.Ostatně se ke kořenům nemůže vrátit ani ČSSD,která vznikla jako penězovod pro odboráře.Proto nikdy nebyly odbory proti tunelům a ve fabrikách je tolerovaly.Dnes už jen obě tyto strany skučí o předčasných volbách,aby umořily dluhy a nekrachly.
27. 04. 2011 | 12:31

Béda napsal(a):

Míval,

Ani mniška povolaná do bordelu dělat bordelmamá nezakryje, že šéfuje bordelu.

PS: navíc, když po celá léta než se stala bordelmamá v tom berdelu pracovala jako recepční.
27. 04. 2011 | 12:36

Béda napsal(a):

Jag,

Myslíte, že lidovci, ÚS, ODA ... si nelízly?
27. 04. 2011 | 12:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Nejslušnější politici v ODS jsou Nečas a Tluchoř.
A taky nikdy neměli nic s korupcí, zločinným financováním své strany, s kmotry, s uplácením poslanců, s jejich sledováním a následným kompromitováním, se státním dluhem, s armádními či stavebními zakázkami...

Protože jinak by přeci nemohli dělat v tak významné straně jako je ODS jeden předsedu
strany a druhý předsedu poslaneckého klubu.
To by poctiví, vzdělaní, sebevědomí a duševně zcela zdraví členové ODS nikdy nepřipustili.
A že jich tam je !
:)))
27. 04. 2011 | 12:48

Pepa z depa napsal(a):

No milý Jagu, to to trvalo, než jsi si vzpomněl na osvědčenou taktiku a hodit všechny tunely, vlastizrady a buhví co na LID OBECNÝ, který to spáchal přes odbory. Fakt dobrý, doufám, že si tě ten lid najde a hezky si s tebou popovídá. Tak jdeme na kafe a potom se do toho položíme s plnou vervou. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
27. 04. 2011 | 12:55

camponotus napsal(a):

Mnozí pravičáci tvrdí, že ODS je doménou bývalých komunistů. V tom případě bych o její budoucnost neměl obavy a nepohřbíval bych ji, protože pro její zakladatele platí staré bolševické "Vstanou noví bojovníci". Mnozí si na ni stěžují, zejména z důvodu protiústavních změn ve zdravotnictví, jde především o důchodce. Ale ze svého širokého okolí vím, že důchodci vždy volili ODS, tak se divím, na co si nyní stěžují.
Totéž platí i pro "cinkače klíči", také dospěli do věku, kdy jim bude každá koruna dobrá a zuby jim budou trhat klempíři a zámečníci (kováři již téměř nejsou). Kdo chce kam, pomozme mu tam. Pokud si myslí někdo, že to po ODS ještě zachrání ČSSD, tak už asi nebude co zachraňovat, ještě několik akcí "Vondra" a budeme na tom jako severoafrické bývalé kolonie.
27. 04. 2011 | 13:16

mia napsal(a):

s těmi zrcadly moc pěkný příměr. Je to smutné a výstižné. Díky. A nemyslím,že na levici by tomu nebylo obdobně. :-(
Hezký den
27. 04. 2011 | 13:26

rejpal napsal(a):

Jag
Volby do České národní rady 1992: ČSSD 6,53 %, volby do PsP 1996 28,4. Obecně se má za to, že k největším tunelům došlo v době první Klausovy vlády. Pak to znamená, že měla-li se ČSSD jako strana podílet na tunelech, musela vládnout nějakými velmi nestandardními technikami (Copperfield?) - jako opoziční strana s pár mandáty to klasicky dělat nemohla. A kdo by jí podmazával, když nebyla vládní stranou. Odbory? Jak by mohly odbory tunelovat firmy, to jsem ještě nikde neviděl popsané. Rád bych se s tím seznámil.
27. 04. 2011 | 13:30

resl napsal(a):

V nových volbách bude třeba nedat hlasy ODS, ČSSD ani TOP 09. Neobávejme se nových "politiků". Tato země žádné neměla a nemá. Budou tím strašit média. "...co s námi bude když nám vládnou amatéři". Byl snad Gross profík, nebo chemik Kalousek, kněz Bublan atd. ? Ekonomika nejde podle těchto zoufalců. Firmy si poradí bez nich, copak úřednická vláda něco znamenala, mimo hezké fleky ? Proti krádežím a změnám v Ústavě stačí rozum a charakter, jinak bych nehledal nějaké "české cesty". Žádné neexistují, jako neexistují "zlaté české ručičky." Všem českým obroditelům bych řekl, že jedině cizí kapitál a vedení v průmyslových oblastech, může tuto ekonomiku pozvednout. Za prvé se to Češi časem naučí a za druhé tolik nerozkradou. Lepší poslouchat EU na slovo, dodržovat její zákony. Jinak si "kalouskové" a spol. budou dělat své zákony, svou ústavu a generace po nás se z toho českého kocourkova nikdy nevymotá.
27. 04. 2011 | 13:35

rejpal napsal(a):

resl
Já to nejspíš dám slávečkovi. Ledaže by některá z neparlametních stran vypadala na překročení 5% (a ještě by záleželo, která). Pokud dojde k opakování posledního schematu, kdy se ztratila čtvrtina hlasů, budeme mít stejné reformisty v podobné vládě. S Kalouskem a většinou ostatních, kterým by ze všeho nejvíc prospěl odpočinek v opozici.
27. 04. 2011 | 13:42

modrý edvard napsal(a):

Taoiseach: Postavit se Klausovi, to je podmínka nutná, nikoliv postačující.
27. 04. 2011 | 13:46

pich napsal(a):

ODS je partaj pro lumpenpravičáky, kdy se k ni přivinou i někteří celkem slušní lidé proto, aby byli cool. Protože mít modrého ptáka je jako pro američana jejich fangle.

Partaj je to odporná ale když tatínkem je Klaus, tak má svou společenskou prestiž. Holt, zloděj nebo hrdina, všichni jedná rodina.
27. 04. 2011 | 13:58

hovorka11 napsal(a):

Jsem rád, že vláda dostala důvěru sněmovny. Kdyby se zase měnila, tak by nová svalovala vinu na starou a ODS by zase říkala, že to dělá špatně nová vláda.
Takhle je to dobře- dovede nás do rozkradeného konce(jinak to ani nechce) a celou dobu nás bude urážet prostřednictvím Kalouska, že si prožíráme budoucnost i při tom, když se budeme dívat na další miliardové krádeže s rvaní mezi nimi o podíl z rozkrádání. Pak snad i ty nejtupější zastánci reformy, která nikdy reformou nebyla pochopí...
27. 04. 2011 | 14:01

rejpal napsal(a):

hovorka11
Nepochopí.
27. 04. 2011 | 14:09

pandemo George napsal(a):

Zbývá nám jediné : do ulic a než je vyhodíme ze sedel, tak ať odhlasují odvolatelnost politiků a jejich osobní zodpovědnost za svoje rozhodování.
27. 04. 2011 | 14:14

Alfred Wellesley napsal(a):

Pane Hvížďala, vy už si taky vůbec nic nepamatujete.

-"Václav Klaus se zřejmě domníval, že díky tomuto nedostatku se bude rychleji privatizovat a rychleji se vytvoří bohatší střední třída, společnost začne být podobně strukturovaná jako ve staré Evropě"-
Zapomínáte, že ten dobrý muž nastavil ekonomické podmínky tak, aby nad vším měli kontrolu jeho kumpáni ze SBČS a posléze nově licencovaných bank.
Za dovoz zařízení jste tehdy platil 25% cla, za úvěr od banky 17%. Mohl jste dostat i úvěr, který byste "nemusel" vracet, kdybyste 50% rovnou předal tomu, kdo jej schválil. Lidé tehdy spálili rodinné úspory v podnikání, které nemělo sebemenší naději na úspěch, protože nebyli připraveni krást. Nikdo jim nevysvětlil, že se to musí.
Ve stejném okamžiku manažeři státních firem prodávali do sběru švýcarské NC stroje na váhu. Jejich rodinní příslušníci ovládající příslušnou sběrovou firmu je pak přeprodávali výrobci jako zánovní k repasi. Podobných hospodářských bestialit se odehrávalo nepočítaně.
Systém byl panem Klausem vědomě nastaven tak, že jedině zločin se mohl vyplácet.
Stále rebel tu velmi případně připomíná Petra Čermáka, velkého kamaráda Viktora Koženého. Pan Klaus s ním zálibu v tomto muži sdílel a jejich fascinaci penězi, které se po prohrané válce (a studená válka byla válka jako každá jiná) spolu s mocí válí v prachu u silnice podporoval.
Po Praze se v tu dobu vyprávěly fantasmagorické historky, např. o České bance nebo Agrobance. Na večírcích vám podivní pánové dělali návrhy, jak podojit stát. Na konci schématu na vás čekal mělký hrob někde v lese.
To byly zlaté časy ODS.

Zapomínáte také poznamenat, že pan Klaus zemi dovedl ke krachu již v roce 1996 a začal pomocí "balíčků" přitvrzovat hru, což jeho méně inteligentní stranické kolegy, kteří mysleli, že mají na zbohatnutí podstatně víc času dovedlo k vzpouře.

Dnešní ODS se od tehdejší liší v jedné zásadní věci. Její zájem se od rozkrádání majetků a dojení státu obrátil k přímému holení občanů. Všechno ostatní je už vyčerpáno.
V té souvislosti mi pan Nečas připomíná jednoho výtečného úředníka a plánovače, kterému Izraelci umožnili v roce 61 let zdarma z Argentiny do Tel Avivu. Taky by se byl bál vzít někoho pažbou po hubě. Zato ta výkonnost!

Vaše TOP09 je pragmatická v tom, že se drží jednoho z Masarykových geniálních hesel. Žrát, ale nemlaskat.
Ostatně fakt, že se sama Líba Š. dala vypodobnit jako Galionsfigur na knížecí politické lodi naznačuje směr, odkud vítr vane. Topka navenek hraje na to, aby se její spojenci odrovnali sami a ona sklidila přízeň mas nablbých čtenářů fašistoidních tiskovin koncernu R.
Naštěstí by topka svému Mefistovi musela nasadit klepeta, aby nějak potlačila jeho sklon brát co není jeho. Dlouho jí ta neutrální fasáda nevydrží.
27. 04. 2011 | 14:17

vlk napsal(a):

Alfred Wellesley
Bingo!
Jo, souhlas. Jen fantastické historky nebyly jen historkami.
A jen AGB a %Ceská banka? no Ivar Fišer byl opravdu kousek, v každém ohledu!
Nicméně rozhodně nebyl sám. Velké banky , s vyjímkou Čobky , to bylo totéž..
A ty malé? no znal jsme jich z blízka docel a dost. Ekoagro , Universálku , Kreditku, Kreditní a úvěrovou, Coop, velkomoravsku, Pragobanku....AB banku... Royal banka...
Jojo, to byly časy... A co tam se dálo za věci..

Chápu, že s eklausovi a ODS o těch časech musí stýskat...
27. 04. 2011 | 14:33

mb napsal(a):

Začali hlavně bohatnout bývalé elity a bývalé podsvětí
27. 04. 2011 | 14:35

mb napsal(a):

Je tomu tak i proto, že občanská vůle ke změnám už byla několikrát promarněna a de facto zrazena: je definitivně vyčerpaná
27. 04. 2011 | 14:38

Béda napsal(a):

Alfred Wellesley,

obávám se, že Mefisto se již propracoval skrze nižší přebory do nejvyšší ligy (ekozakázka, "vyrovnání" s církvemi, privatizace Budvaru, ČEZu, potažmo prolomení restituční tečky, "vyrovnání" se se sudetskými Němci, byty OKD, kauza Diag Human, privatizace zdravotnictví, privatizace důchodů a pod.), kde se již fauly nepískají.

Za desettisíc můžete jít do kriminálu. Za deset miliard budete jako vážený důchodce maximálně odložen (pokud vám vůbec někdo cokoliv dokáže) do europarlamentu.
27. 04. 2011 | 14:42

Béda napsal(a):

Ještě dovětek:

nemělo by se zapomínat na pračku špinavých peněz, které neexistovaly zvanou Česká konsolidační agentura. Zde si největší dlužníci státu odkupovali skrze nastrčené subjekty svůj dluh za zlomkovou cenu, čímž se prakticky chemicky vyčistili.
27. 04. 2011 | 14:50

Taoiseach napsal(a):

resl

"...kněz Bublan..."
Ten je relativně zlatej.

"Firmy si poradí bez nich, copak úřednická vláda něco znamenala"
Jak které firmy, např. ČEZ si zrovna za úřednické vlády "poradil" přímo ukázkově. Ale malé a střední mají prostě smůlu.

"jedině cizí kapitál a vedení v průmyslových oblastech, může tuto ekonomiku pozvednout. Za prvé se to Češi časem naučí a za druhé tolik nerozkradou."
Kdeže. Cizí firmy se pružně přizpůsobí špinavému rybníku (a dělají tu to, na co by jinde ani nepomyslely), nikoli naopak.

modrý edvard

"Postavit se Klausovi, to je podmínka nutná, nikoliv postačující."
Podle toho, co hodnotíme. Když jsem napsal "se všemi svými chybami", měl jsem na mysli např. Havlovy místy zcela nemožné kecy, Dienstbierův instinkt vsadit vždycky na nejhoršího koně nebo Bursíkovu loajalitu k neloajálním. Nic z toho nemá charakter křiváctví.
27. 04. 2011 | 14:54

Jag napsal(a):

Rejpale tunel fabriky se dělal jedenoduše,když někdo bral mzdu-vedení si půjčuje na mzdy a přitom je fabrika neproduktivní,zaostalá a dělá jen dluhy.Předpokládám,že nejen já,ale i ostatní tuto věc poznali.
27. 04. 2011 | 15:16

jchj napsal(a):

Se spoustou veci se da souhlasit a dvacet let je z vaseho pohledu rekapitulovano pomerne nezaujate.Az zaver - verim,ze ODS nese stale kvalitni znacku a ktera strana s tak dlouhou historii neprosla skandaly,zklamanim volicu i nepochopenim,.Jasne ODS byla silna a tim i lakava pro lobisty i pdnikatele s ryze ekonomickymi zajmy a bohuzel casto i s nemravnymi umysly.ODS neni svatousek a jiste nam prinesla mnoha zklamani,presto je to stale pro nasi rodinu jedinna strana,kterou stoji za to volit a jedinna strana,ktera mi porad jeste dokaze garantovat demokraticky vyvoj v nasi zemi.A pan Necas je pro nas clovek s nemenymi nazory,slusny a inteligentni politik.Bohuzel ve snemovni spolecnosti proflaknutych vulgarnich politiku by se mu hodila Topolankova nekdy nevkusne drza retorika.
27. 04. 2011 | 15:23

mb napsal(a):

to administrátor diskuzí ...

jak byste nazval člověku který laje US že překračuje své meze ač sám překračuje ústavní meze ...

pokrytec, zlolajník, zaprodanec, packal, atd ... jsou vse slabé a neodpovídající výrazy ...

chucpe prezident ...

tak řečený prezident vytunelovaný penál ...

njn ...
27. 04. 2011 | 15:30

Béda napsal(a):

jchj,

ODS, garant demokratického vývoje. To jsem se docela zasmál. ODS, která do politiky zavedla mobilizaci, Kubicování, dosadila na ministerstvo vnitra Íčko prověřené po úniku Kubiceho elaborátu pro práci s tajnými materiály, ODS bručící při volbě prezidenta, ODS s igelitkama, nyní dokonce vedoucí kmotří válku lobbistů s Kalouskem o MO, s Bártou o MV. ODS která si nakonec namísto konkureční bezpečnostní agentury ABL prosadila do vedení MV bezpečnostní agenturu SUB S.A. zastoupenou spolumajitelelm, policejním volebním konspirátorem.

Skutečný vejlupek demokracie.
27. 04. 2011 | 15:31

luk napsal(a):

Hezký článek, jen je třeba doplnit, že ODS už není politickou stranou, ale zločineckým gangem.
27. 04. 2011 | 15:32

mb napsal(a):

aspon ze nam to pomaha aktualizovat bibli ... člověče ( Klausi ) ... předtím než vyjmeš třísku z oka bližniho sveho ( us ) ... vyjmi trám z oka vlastního ... / nerespektovani ustavy etc. ) ...

ale uz jste nekdy Klause videl jak vyjímá břevno ze svého vlastního oka ???

ja teda nikdy

njn
27. 04. 2011 | 15:35

Dočekal napsal(a):

ČT 1 dne 12. 1. 2011 po 16.30 hodině, pořad AZ kvíz.
Soutěžní otázka: Jakým slovem označujeme vysávání finančních prostředků z podniků, institucí a bank?
Soutěžící neví.
Správná odpověď zní: Tunelování.

"Tak děti, teď si pěkně sedněte a tiše poslouchejte.

Pojem "tunelování" vznikl takto: Ve V. B. Lady Margaret Thatcherová privatizovala velké státní podniky. V ČSFR ministr financí Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V. B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby.

Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu a vybrala zájemce. Tomu předala podklady. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně převyšovala částku prodejní. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou, zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.

Podnikatel "zlatokop" si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu "nevyšel podnikatelský záměr!" A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem "tunelování." A takto se nám tady "narodili" noví kapitalisté.
Abych nezapomněl: Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu přezkumu. Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon!

Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z "Prognosťáku" to vyřešili tím, že založili Konsolidační banku. Vznikl tak světový unikát - banka, která spravovala jen samá pasiva.
Když už to bylo příliš nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily pouhých deset procent původní výše dluhu.
Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel.

Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun. Tato částka se objevila jako záporná položka ve státním rozpočtu a ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován.

Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně! Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž."

A já jen dodávám: Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké "socky." Z těch někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři. A jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou. Politici jsou ve skutečnosti jen loutky a vykonavatelé jejich vůle.
Tak se také stalo, že si jeden miliardář za své miliony "koupil" i naši současnou vládu."
27. 04. 2011 | 15:51

Slepenec. napsal(a):

Co vlastně očekávad od strany která je plná exbolševiů,mládežníků z SSM a podobné vlezlé špíny?Soudruzi si přelezli jen z jedné partaje do druhé.Také pro tento účel ji s. Klauz "vytvořil"Kdo mohl již si nahrabal a řádně se opouzdřil penězy a majetkem.
Proto také bude tato partaj pozvolna hynout-stejně jako KSČ.. jako nepotřebný relikt k dosažení osobních cílů bezcharakterních .
27. 04. 2011 | 15:56

Jan11 napsal(a):

Pokud již tu předchozí dvacetiletou dobu zhasnutých světel a zlodějských ručiček začíná jemně kritizovat i pan Hvížďala, donedávna tmavě modrý obhájce zdejších neoliberálních lumpáren, jde zřejmě do tuhého. Cítí něco ve vzduchu a musí tedy zavčas alespoň trošičku pootočit kormidlo své lodičky, aby se mohl později na své prozření třeba také odvolávat, že? Ano, pane Hvížďalo a bez příkras řečeno - dvacet let rozkrádání státu a jeho směřování mezi rozvojové země, pod vedením ODS, předvojem všech mafiánů a zbohatlíků. Vstříc ekonomickému, morálnímu a společenskému bankrotu.
27. 04. 2011 | 16:04

Petr z Tábora napsal(a):

Když čtu dnešní diskusi tak bych mohl mít dojem, že žiji v jakési rozvojové zemi někde v Africe ovládané politickými gangy.
Rád bych připoměl, že máme to štěstí, že žijeme v době, kdy občané ČR mají nejvyšší životní úroveň v historii a nejvyšší míru osobní svobody. Samozřejmě můžeme diskutovat zda je to díky či navzdory ODS, ČSSD a dalších často proklínaných stran.
Je skutečností, že je to také díky životu na dluh v předchozích letech a nyní nezbývá než se snažit brzdit další nárůst zadlužování. Když se o to nějaká vláda začne snažit, byť dost diletansky, tak se z toho velká část národa může potentočkovat (snad je to společensky přijatelný výraz).
27. 04. 2011 | 17:00

Al Jouda napsal(a):

Že se u nás kradou peníze ze státního rozpočtu ve velkém, to se tušilo už dlouho. Vrcholem demokracie je, že se o konkretních zlodějnách, jejich aktérech a metodice může beztrestně diskutovat!
To je naše česká specialita, na kterou můžeme být hrdi !
27. 04. 2011 | 17:05

Pepa z depa napsal(a):

Milý Dočekale, nekoupili firmy za účetní hodnotu, protože tam vždy najdeš nebezpečný odpad a nebo jej tam najde znalec i se znaleckám posudkem v takové výši, aby se všichni nažrali a koza čímž je myšlen stát POŠEL, který následně při jeho jakési likvidaci I FIKTIVNÍ zaplatí stát ještě ve vyšší hodnotě než byla ta účetní. Prostě jim ho dali zadarmo a ještě se ziskem, víš? A proto je teď taková rvačka o ty tendry na nebezpečný odpad, který potom zajisté skončí zase někde na černých skládkách a nebo v šachtě třeba v Příbrami, co chemiku, kde se ani neobtěžovali z toho odpadu z nemocnic ani odstranit ty vizitky těch zařízení a podle nich se zjistil jejich původ a v nemocnicích byly vyfakturovány za jejich ekologickou likvidaci. A tak to máte občané ČR ve všem, kam vstoupil chemik na scénu a ještě se třeba spojil s Omnipolem a dalšími kamarády třeba v armádě atd. Jen ho ošacujte co se do něho vejde i sport v tom bude lítat jako zběsilý. Na cože se formují ty protikorupční specialisti, nebo se rozformovávají? No pod vedením této vlády je vše možné, že? OBČANÉ ČR není na co čekat a tak nalistujte www.vymenilijsmepolitiky.cz a tam se dozvíte další o formování občanské společnosti a to do předem připravených HEDVÁBNÝCH ZMĚN. No kafíčko bodlo a teď ztrestáme nějaký zákusek. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
27. 04. 2011 | 17:05

Alfred Wellesley napsal(a):

Béda
Při zmínkách o ČKA pořád čekám, kdo si všiml rozsudku vyneseného nad Radkou Kafkovou. Pan soudce Podlešák pravil, že navzdory ambiciózní obžalobě se rozhodl při ukládání trestů stát oběma nohama na zemi. PODMÍNKA 18m, pokuta ve výši jednoho měsíčního platu.
Naše justice nám zcela jasně dala najevo čí právo v zemi vládne. A nikdo nekřičí nic o skandálu.

Jinak ty církve a ekologická zakázka nebudou asi letos aktuální. Teď jsou na řadě "reformy" - pod jiným Hvížďalovým opusem trochu kombinuji proč je na ně tím pravým metrem Nečas.
27. 04. 2011 | 17:21

ka napsal(a):

Důkazem toho,že lidé nechtějí volit ani ods ani soc.dem.je venkov.Podívejte se,v kolika obcích tam vzniklo nových stran a hnutí. ODS a ČSSD si ani neškrtnou.
Senilních dědků a dinosaurů,kteří jsou u vlády 20 let, už
mají lidé plné zuby. A do příštích voleb je potřeba změnit volební zákon a zakázat kroužkování a křížkování,aby to dinosaury nepoškodilo.
A ke změnám zákonů:
Jednatelé sro budou trestně odpovědni. A co prezident,předseda vlády,předsedové politických stran a ministři, ti nic? Lidé bez odpovědnosti za své činy. To je v cr ale bordel.
27. 04. 2011 | 17:23

Taoiseach napsal(a):

Petr z Tábora

"máme to štěstí, že žijeme v době, kdy občané ČR mají nejvyšší životní úroveň v historii a nejvyšší míru osobní svobody."
Nejvyšší životní úroveň v historii mají občané všech evropských zemí a osobní svoboda jednak souvisí se satelitní TV a s internetem, jednak je zaručena listinou základních práv, kterou chce Klaus zčásti suspendovat. V porovnání se středoevropskými zeměmi se dá konstatovat, že spíše dohánějí nás ty země, které byly před dvaceti lety zaostalejší, než my ty vyspělejší země.

"Je skutečností, že je to také díky životu na dluh v předchozích letech..."
Skutečností je to, že dluh nevznikl kvůli nepřiměřené životní úrovní, nýbrž v důsledku systematického rozkrádání v režii ODS & spol.
27. 04. 2011 | 17:23

Béda napsal(a):

Petr z Tábora,

obvyklý blaf. Na rozdíl od minulosti máme taky dluh cca 1,49 bil. Kč a cca 1 milion exekucí ročně. Zvyšovat si životní úroveň za cenu pozbytí ekonomické podstaty a ještě k tomu na dluh umí s prominutím každý *** (podle libosti dosaďte).

Důsledky ekonomické nesvobody se začnou dostavovat současně s tím jak se bude prohlubovat majetková bída. Ekonomicky nesvobodní lidé si nemůžou dopřát zbytné zboží a stávají se závislými otroky. Všechny vydělané prostředky jsou nuceni utratit za nezbytné výdaje, přičemž další opatření vlády na která nemají žádný vliv je vedou do dluhové pasti.

Politická svoboda se stává kvázisvobodou. V politickém systému o skutečném výsledku voleb rozhodují peníze. Kdo nemá peníze nic neprosadí. Můžete si sice kritizovat do libosti ale to je asi tak všechno co zmůžete. Přitom ve skutečnosti probíhá mnohem větší sleodování nepohodlných osob nežli za proslulé STB. Na ministerstvu vnitra je zřízeno oddělení informatiky, specialisté z nejrůznějších útvarů vás můžou lustrovat stisknutím tlačítka ve všemožných databázích, můžou vám kontrolovat účet, monitorovat veškerou mailovou a mobilní komunikaci, sledovat pohyb... Kam se nato hrabali břídilové z STB s donašeči a otvíráním dopisů. Dnešní STB vás dokonce pod sankcí donutí napráskat údaje na sebe sama ve statistice, přičemž výsledky budou využity k doplnění stávajících databází a přitažení ekonomických šroubů po napálení daně z nemovitosti...
27. 04. 2011 | 17:29

vlk napsal(a):

Alfred Wellesley

rád vašemu volání po komentu riozsudku nad kafkovou vyhovím.
napsal jsem jej zde:
http://urfaust.bloguje.cz/890476-nejlepsi-povolani-na-svete.php
Petr z tábora
až zas e budete chtít psát nějakou stranickou agitku typu Ó my se máme, ó my máme Nečas!
tak bud e dobré a vhodné , když nASTUDUJETE NĚKTERÁ FAKTA!

Dám vám sem jeden link-http://www.blisty.cz/art/57001.html
a zkuste si t přečíst.
Bohužel odvolávka materiálu na hlavní zdroj informací - totiž zprávu světové špičky v boji proti korupci prof. Kilgaarda je , bohužel, už nepřístupná. Lidovky už přístup do archivu mají jen placený...
Nicméně , hlavní věci z té zprávy najdete v mém textu. A zjistíte, že jsme v leččems , bohužel, daleko za rozvojovými zeměmi typu Burkina Faso, Zambie, Východní Timor nebo Svazijsko!
Jistě vás potěší, kam to naš e moudré vlády dopracovaly!
Na druhé straně - blíží s e . máj a je potřeba asi vyzkoušet jásání.
27. 04. 2011 | 17:46

S.Š. napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, Václav Klaus se sebou rozhodně být spokojen může : "Důvěra v hlavu státu rostla od února z tehdejších 65 procent na nynějších 68 procent", praví čerstvě CVVM (lidovky.cz, 27.4.2011). Vzhledem ke všemu, co jste právě velmi správně popsal, je to přece vynikající výsledek, není-liž pravda ?
S pozdravem
27. 04. 2011 | 18:04

tata napsal(a):

pane rejpal

JAK SEM napsal Nečas JE JAKO ZMALA NEZATIŽEN ŽADNYM finačnim skandalem,ale politicky byl u všeho položme si otazku je možné nazyvat se slušnym když dokažu tolerovat špatnosti a kradeže svych kolegu podle mě né,loajalnost ke svym by měla myt hranice,pak bych radši skončil,podraz na druhé neodpouštím ani kamaradum,i s rizikem konec kamaradctví.

Bohužel opět se množí hlasy volme nove strany copak jste nepoučitelny,už několikrat se ukazalo že toto naprosto postrada vyznam,lidi použivejte hlavu a ted hlavně piši k levicovym voličum a těm co vidí kam ODS VEDLA A VEDE TUTO ZEM.

jedina alternativa postavit hraz ODS JE ČSSD I přes její velke chyby,JE to jedina možnost dostat ODS NA KOLENA.

ZA prve ČSSD ma přece jen lepší sebečisticí proces už tim že nema sveho Klause,ZEMAN PŘECE JEN NEMA takovou vahu

PŘES veškere negativa je jako jedina schopna pří drtivem vitězství dokazat poražku ODS A TIM I JEJÍ OBRODU A TIM I VZNIK nasledovně životaschopnou novou stranu,jestli se levicovy volič domniva že volba jine strany třeba nove něco vyřeší hluboce se myly,ne opět zde bude vladnout tato garnitura.

Řekl bych že zde je ted jedina možnost hlavně jak předesilam pro levicove voliče,ale přes určitou nelogičnost pro poctivé pravičaky i když proně je ČSSD JEDOVATA.....VYTE ZČEHO SE DĚLA SERUM PROTI UŠKNUTÍ.......pravě z jedu a to myslym že přesně vystihuje naší situaci.

Bud tentokrat dokaže nastavit systemové věci proti korupci,zatim bohužel vždy vladla se stranami ktery ji tyto věci smetly,tim ovšem netvrdím že plno věcí nemohla dělat mnohem lepe.TAKŽE za 1 jedinou možností tuto sebranku odstřihnout je její drtive vitězství.

OVŠEM JESTLI TO Nedokaže a v připadě drtiveho vitězství to bude znamenat pad ODS A TIM i vznik lepši pravicove strany a tim padem jestli to nedokaže zakonitě i její konec a nasledna obroda i její.

Tento stat je smrtelně ušknut a jen serum z jedu ho zachraní první ingredijence je tato vlada,což by mělo umožnit přidat druhou přisadu,jestli bude zapořebí vice přisad ukaže čas ale jina cesta není,rozhodně ne volba male strany to to rovnou hodte ODS,nebo TOP.
27. 04. 2011 | 18:05

ehm napsal(a):

Hvížďalovo tvrzení, že Klausova ODS "se chtěla opírat o střední třídu" je vysloveně trapné. Od počátku to byla strana, která podlézala vekslákům, uzenářům, zelinářům, schwarzenbergům, bývalým komunistickým funkcionářům apod., zkrátka strana, která vznikla a fungovala s jediným účelem: sloužit zbohatlíkům, podporovat je prostřednictvím zákonů (viz privatizace, rovná daň...) a zakrývat jejich zlodějny.
Klaus, Topolánek a Nečas jsou národními symboly téhle služby mocným, mafiánům a zlodějům.
27. 04. 2011 | 18:21

tata napsal(a):

PANE vlk

přečet sem si ten o dortu pro ODS,MY DVA MAME DOST shodne nazory navic sme oba dost dobře schodně odhadovaly kdo bude vladnout po volbach ja spiš tim vesnickym přistupem vy znaly informací,jen aspon ja sem překvapen tou obludností že budu řikat zlaty TOPOLANEK,TAKOVEJ MARAST SEM teda nepředpokladal,ale jak vidno ani to nestačí aby ruzní Hovnové,nebo Petrové z Tabora nepěli častušky asi holt stockholmský syndrom.
27. 04. 2011 | 18:22

jchj napsal(a):

Mily ,,tato,,
a proc hned stockholmsky syndrom??? Coz takhle jiny nazor????????To se tady nerespektuje???
27. 04. 2011 | 18:37

Alfred Wellesley napsal(a):

vlk
Děkuji za odkaz. Prostě jsem zcela nerealisticky očekával, že k takové věci spatřím průvody studentů práv a ekonomie skandovat hesla. Ale kde by se vzali, že.
Paradoxně se mi přesto nálada zlepšila, neboť jsem v diskusi našel link na Krylovu písničku Demokracie.
27. 04. 2011 | 18:45

tata napsal(a):

pane jchj

pane nazor respektuji,mužu respektovat že pravice vidí řizení statu dimetralně odlišně jako ja levicovy to je normalní ,jinak už tuto žumpu tady už to není nazor ale zaviraní očí tudiž ten syndrom.
27. 04. 2011 | 19:15

Sims. napsal(a):

Moc dobře si vzpomínám, jak kdysi ministr Dlouhý prohlašoval, že musí udělat takové změny, aby se to již nedalo vrátit zpět. Samozřejmě, je jasné že po tak povedené privatizaci do vlastních kapes nikdo nechtěl nic vracet zpět. Všechny podvody jsou fakticky spojené s ODS, poněvadž nikdo nemůže ani chvíli pochybovat o vzniku ODy a dalších povedených pseudopravicových stran. Dnes je to kompilát ODS, TOP a VV. Nic horšího než tyto pseudopravicové strany stát nemá. Hodlají udělat poslední devastaci tohoto státu - rozkrást ještě poslední možné než zavřou dveře.
27. 04. 2011 | 19:21

vlk napsal(a):

tao
jste moudrý muž. Už jsem to tady psal nejednou a rád to napíši zas.
Noa potěším vás - i já říkám - zlatý Topolánek!§ Když vidím tuhle sebranku, tak si vřele přeji, aby ODS i vládě šéfoval on...

Alfred Wellesley

rádo se stalo. Já si vysloveně pošmáknul na vašich vstupech. Takže jsem se jen revanšoval.
27. 04. 2011 | 19:32

Tom napsal(a):

Je výborné když moralizuje člověk(komunista) který ukradl "Mladou frontu" a potom na ní vydělal miliony,levičácký "zloděj"?!
27. 04. 2011 | 21:04

speci.men napsal(a):

Jo holenkové, toho Klause jste su zvolili sami. A mnozí se tady za něj bili do roztrhání těla. Jak taky buduje kapitalismus proti rudé bolševické zvůli. A všem, kteří už tehdy viděli, co je to za člověka, tak těm nadávali do rudých bolševiků. Šáhněte si do svědomí. I toho primitivního hulváta Topolánka, co okradl státní pokladnu víc než kdy dokázali socani, toho jste opěvovali a na meetingu objímali.

Nechali jste si rozkrást stát před očima. Stát, za kterým stálo našim předkům i umírat. A nejhorší na tom je, že jste si tam ty politiky navolili sami.

Národ jako je náš, to je pro vládce sen. Lidi si sami zvolí své katy a ještě je hájí a opěvují. Možná by to chtělo, aby si nás rozebraly civilizovanější a společensky vyspělejší okolní národy.
27. 04. 2011 | 21:52

dorey napsal(a):

Z lidí mluví zklamání.Jsou výsledky dvou dekád nenadšeni,žijí v pseudo-problémech nejrůznějších nezáživných provizorních obživ a právních zmatků.Ale proč ten začátek po roce 1990 byl plný opěvování těch,kdo tehdy ještě nic neukázali ? Ano,ten začátek -tam nebyl nikdo s kritickým pohledem.O to více se v dnešní době kritizují následky.Povolební koalice se zabývají takovým mišmašem,že nikdo neví co dobrého z toho kouká,jejich výsledky kamsi po dalších volbách,neznámo kam zmizí,resp.jsou nezřetelné.Chtělo by to větší integritu smyslu a působení celé národní politiky a nedovolovat regresívní tendence,nestavět na improvizacích,ale podporovat růst v kvalitě zejména čehokoliv.
A článek má pravdu,že diletantství ministerstev,výzkumu,školství,zdravotnictví je postupnou otravou,která později může znemožnit najít jakékoliv řešení regresí a krizí.Jako mezi neandertálci s auty a PCéčky.Spalovací motor a integrovaný obvod,budiž jsou skvělé vynálezy Západu,ale klást je na misku vah proti všem technologickým,vědeckým,kulturním hodnotám ze vzdělanců může opravdu jen ten kdo nic nechápe.Běžný český pracující tak často činí, i náš volič,ančto minulé doby dodneška ho omezovaly a vychovávaly k jednoduchosti,dělaly z něj automat celospolečenských potřeb a výroby,ač papír kdysi hlásal potřebu jeho harmonického rozvoje,byli spíše využíváni účelově.Ovšem měli kdysi více volna.Při přechodu od společnosti s jistou existencí ke společnosti s nejistou existencí miliony těch zmrzačených systémy,redukovaných lidiček nám pěkně co by voliči a i jako lidé zatápí.K horšímu.Ekonomika,trh práce,vzdělání,právo,demokracie se musí rozvíjet všechny.Slabý článek vyřadí funkčně ty ostatní.Jde o masový jev,ve velkém.Cítí se podvedeni hořejškem,vládou,Klausem,komunisty.
27. 04. 2011 | 22:32

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pomodleme se proto v tuto pozdní noční hodinu i za ODS.

"Zdrávas Mária, milostiplná...a dej sílu a kuráž i našim kmotr...eh, tedy Lájos...ehm..tedy sponzorům ODS, aby se nebáli dočasného pozastavení penězov...eh, jak jen to..tedy , že se situace už uklidňuje, vládní krize pomíjí a VV jsou již získány pro společnou věc...a že tedy i naši kmo..kurňa...tedy naši milí příznivci mohou jít spokojeně ke svým šoupátkům a pootočit jimi tak, aby penězov..eh, aby se prostě věc podařila a nikdo/hůavně hloupý daňový poplatník/ opět nic nepoznal. Zejména pak dej sílu našemu Andělíčkovi Strážníčkovi Kubicemu, ať na vše řádně dohlídne - to kdyby nám naše penězov..eh, tedy ta naše potrubí lásky a naděje, chtěl navrtat někdo z ČSSD. Ať ho včas čapne a zneškodní. Zkušenosti na to má.

Také našemu staronovému bojovníku s korupcí Johnovi dodej mravní sílu, aby pokračoval ve svém tlachání tak, že lidi nudou už po půlminutě jeho sebeoslavného monologu budou vypínat televize.
V neposlední řadě také vysprav trochu pošramocenou svatozář našeho vedoucího - pomni že je to věřící člověk, ale i obyčejný smrtelník - hřeší jak všichni kmot..eh, tedy naši straníci. Sejmi z něj poskvrnu různých afér ze vzdálené i blízké minulosti, přítomnosti a hlavně z blízké i vzdálené budoucnosti.
Neb naše partička potřebuje světců jako sůl. Vzor pro tohleto obcování můžeš najít u našeho B - týmu - například u bratra Klaouska. Ten byl vyšetřován policíí už nesčíslněkrát a vidíš...no, právě - nic nevidíš. At ak to má být. Jasné ?!?
Proto je přeci Spravedlnost slepá a má v ruce váhy. Na jednu stranu vah hřích, na druhou trestný čin - a je to. Justice i morálka se nažerou...eh, odpusť..tak jsme to nemysleli...tedy taková už je tunajšá demokrácia.
A také obdař enrgií našeho scouta Tluchoře - loví často ve vodách bahnitých, zakalených - vybav ho pro tento nesnadný úkol nějakými broďáky a harpunou, peníze už dodají naši kmo..eh, tedy naši milí sponzoři.
To by bylo asi tak všecko. Zatím.
Nechme raději celou věc otevřenou - kdoví co ještě straší ve skříni...
27. 04. 2011 | 22:41

Aleš napsal(a):

K článku tolik, že duchovní obraz společnosti zdevastován není. Je naopak zdevastován obraz politiky a to není totéž. Společnost si stav politiky a její rozpor se stavem společnosti velmi dobře uvědomuje. Proto ten štítivý odpor.
Vzdálení se politiky reálné každodenní zkušenosti obyvatel této země má navíc ještě další příčin.
Jedna z nich: Politické elity a většina médií opakuje donekonečna, že cokoli, co si občané pamatují z minulého režimu, je zlé, negativní, opovrženíhodné a ohrožující stát a demokracii. A pokud v minulém režimu vzniklo něco pozitivního, vzniklo to jaksi režimu navzdory. Každý z nás se pak stydí říci, že snad dřívě zažil něco hezkého, ale stydí se i za své myšlenky a intuyici, jež mu napovídá opak vežejně omílané mantry. Což je stav velmi podobný schizofrenní zkušenosti let před listopadem.
Pravda je taková, že ve východiscích, myšlenkovém zázemí i praxi bylo před listopadem mnoho pozitivního, inspirativního, společensko- i státotvorného. Úkolem dne není měnit vlády, ale nalézt toho, kdo bude umět přesvědčivě chytit tygra za fousy a řekne veřejně, že je nutno hledat soulad inspirativní svobody sociální se svobodou tržní a s politickou demokracií.
27. 04. 2011 | 22:45

matejvolary napsal(a):

ODS není ani pro "ortodoxní" pravičáky; v našem městě chvíli koloval dopis jednoho člena, který poslal tuším před volbami v r. 2008.
Vážená ODS,

prakticky od vzniku ODS jsem vaším voličem. Od údajně liberální strany očekávám pokles role státu v lidském životě včetně snížení daní a jejich spravedlivějšího výběru, akcentaci individuálních a ekonomických svobod, důraz na autonomii jedince, zpřehlednění zákonů, omezení byrokracie a převod kompetencí od státu na co nejmenší možnou úroveň, obec, a tam, kde to lze, na jednotlivce. Konzervativní prvky by se mohly projevit důrazem na rodinné hodnoty a měly by být znát na vystupování vašich představitelů.

Jaká je realita?

Jediné významné plus vaší dvouleté správy země, „rovnou“ daň, devalvujete svým úsilím od příštího roku opět progresi daně zvýšit. Místo abyste snižovali procentuální sazbu daně a zároveň postupně klesaly slevy na dani (a počet roztodivných výjimek), postupujete opačně. Původní kouzlo rovné daně – občan, vydělávající x-krát více peněz, platí jasnou a přehlednou x-krát vyšší daň v absolutní částce – tak kazíte. Dalším z mého pohledu slibným krokem mohla být reforma zdravotnictví. Naivně jsem si pod dojmem vašeho předvolebního programu představoval, že návrhy máte připravené, s experty předjednané a půjde jen o realizaci. Za dva roky se s výjimkou poplatků (správných, ale netaktické s nimi začínat) nezměnilo nic. Co horšího, za křesla v krajských radách prodáváte i ty poplatky.

Za vaší vlády došlo opět k nárůstu celkového množství peněz, spravovaných státní správou a samosprávou – tedy veřejných rozpočtů. Daňová kvóta poklesla, ale nepatrně. Ke zjednodušení legislativy za vaší vlády nedošlo. Nepodařilo se vám zrušit zákony, obsahující „presumpci viny“ – typicky některé pasáže pracovního práva a aktuálně diskutovaný antidiskriminační zákon, který dokonce podporujete.

Ani svoboda slova za vaší vlády nekvete. Držíte smutný primát porevolučních zakazovačů – vaši poslanci se připojili k zákazu KSM, stejně jako chtějí iniciovat zákaz Dělnické strany. Ať už si o výše uvedených uskupeních myslím cokoliv nepublikovatelného, mám na paměti Voltairův výrok „Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říct.“ Popularita Dělnické strany je dobrým indikátorem, že vaše politika vůči takzvaně nepřizpůsobivým lidem (čti: zločincům) je špatná. Abyste se vyhnuli obvinění z rasismu, problém neřešíte. Naproti tomu opakované razie proti převážně vietnamským trhovcům, kteří občany zdaleka neobtěžují tak, jako romské gangy, nejsou problém. Kolik podobných manifestací policejní síly se uskutečnilo v Janově? Chánově? Neštěmicích?... Darmo mluvit. Nedivte se pak občanům, kteří z bezradnosti podporují extremismus.

Co se subsidiarity týče, nezměnilo se nic. Žádnou důležitou kompetenci jste z ústřední správy nepřenesli blíže občanům (kraj či obec), byť se – zejména v sociální oblasti – možnosti nabízejí. Ba naopak, cestou přijetí Lisabonské smlouvy, protlačované silou v rozporu z Niceskou smlouvou (kterou zřejmě nerespektuje ani pan Zahradil, jinak by netvrdil, že Lisabonská smlouva bude i bez Irska a ČR), chcete část pravomocí předat z Prahy do Bruselu. „Podpora“ rodiny, která se projevuje stále větší ingerencí státu do života rodiny, popularizací registrovaného partnerství a trvajícím finančním zvýhodňováním neúplných rodin proti rodinám úplným, také nebudí dobrý dojem u konzervativní strany.

Konečně – z mého pohledu v poslední řadě – vaši představitelé zcela zbytečně dráždí veřejnost polosoukromými výlety za státní peníze, nehospodárným utrácením státních peněz na zábavu, reprezentaci a sebepropagaci, využíváním některých reliktních privilegií (typu majáčky, atd.) a zejména nevalnou kulturou vyjadřování či dokonce obscénními gesty. Námitka, že pretendenti ostatních stran si počínají navlas stejně, neobstojí.

Přestáváte být pravicovou stranou, která by naplňovala ideje výše popsané; navíc ani to málo pozitivního, co vám z programu zbylo, nedovedete občanům vysvětlit. Katastrofální selhání, které následně vedlo k debaklu volebnímu, vůbec nereflektujete, jak ukázal víkendový kongres.

Ztratil jsem motivaci k volbě ODS – důvěru v její program a v ni samu; a co je snad ještě horší, ztratil jsem i důvod k negativní volbě ODS, coby nejméně špatné alternativy.
27. 04. 2011 | 22:53

Prognostik napsal(a):

Petr z Tabora:
život na dluh... Zivot na dluh je fraze vymyslena PR agenturou na objednavku politkych stran.
A opakovana do omrzeni novinami. Mel by jste se tu frazi pokusit rozklicovat a ne ji jen trapne opakovat.

Ukazte mi na pripadu vasich desesti znamych jak si zili na dluh a jak je kvuli nim vysan statni ropzocet... Blbost. Pokud se budete ohanet lepsi infrastrukurou nebo zdravotnictvim je treba se pta zda byla porizena z plateb tech vasich znamych (zdravotni pojisteni), nebo z toho statniho rozpoctu.
Vetsina mych znamych na dluhu nezila a to ze se jim zije lepe je vysledkem jejich vlastni prace a cinnotsi (ze ktere navic odvadeli nekrestanske dane) a jejich zivotni uroven je na tom lip diky jejich vlastnimu snazeni. Nikoliv tim ze by vytahli cokoliv ze statniho rozpoctu.
Co vidim je stale spatna infrastruktura, lepsi nez za komunistu ale rozsahem uplne stejna nebo horsi. (stejny rozsah silnicni site, horsi zeleznicni), lepsi kanalizace a vodovody zaplacene z vyskoheo vodneho stocenho - cili si to obcane zaplatili sami. Lepsi zdravotnictvi, zaplacene z Verejneho zdravotniho pojisteni - ktere take platili obcane. Ano lepsi uroven. Nikoliv zivot na dluh.

I Nerv tvrdi ze problem neni v drahych urednich a prebujele statni sprave, ale v "desatku" spise hodno hovorit o padesatku, kterym na investicnich projektech odtejkly penize do soukromych kapes jednotlivcu.

Po pravde receno kdyz se podivate na to co bezny obcane dnes ma, tak rozdil oproti roku 88 neni nijak zavratny. To same tri plus jedna, nabytek, televizi, video, mikrovlnku, kolo, lyze, auto. Vse mirne kvalitnejsi a vydelal si na to.
Navic lepsi zdravotni peci - zapadni leky a vybaveni, a moznost cestovat misto do Bulharska do Italie. A lepsi zasobovani potravinami a spotrebnim zbozim.

Uz v roce 1988 jsem byli konzumne materialne nasycena spolcenost. Dnes mame to same akorat je upravene a nekdy kvalitnejsi.

Takze kde je ten zivot na dluh? Je to jen fraze. Navic dost hnusna. Neznam osobne nikoho kdo zil na dluh. A jeste k tomu statni dluh.

Pokud v rozpocetch zeje dira, je treba rict kde se tam vzala, a kdo ji zpusobil. A to fraze zivot na dluh nedela. Snazi se hodit vinu za rozpocet na obcany. Ze jsou to oni, kdo to zpusobili a oni to ted musi zaplatit.
Bullshit
28. 04. 2011 | 00:13

Emil napsal(a):

VACLAV KLAUS - SOCIALNI INZENYR BEZPRAVNIHO STATU
"ekonomika předběhla justici: porušování zákonů nebylo sankcionované a lidé si toho začali všímat. Václav Klaus se zřejmě domníval, že díky tomuto nedostatku se bude rychleji privatizovat a rychleji se vytvoří bohatší střední třída, společnost začne být podobně strukturovaná jako ve staré Evropě a tato chyba mu bude odpuštěna."
ODS nema a nikdy nemela uceleny nazorovy system, na to nemaji ti fyzikove, zubari, psychiatri, strojari ap. proste vzdelani, proto ani nema cenu ODS rozebirat.
Jedine co ODS mela byly nazory ing. Klause (ty museli umet jeho vyvolenci i pozadu) a to je take polovzdelanec, nemajici tuseni o pravnim state a vyznamu prava a o potrebe skutecne vytvorit rovne podminky pro vsechny obcany, coz se dela rovnosti sanci a to se da dosahnout jen tam, kde se vyzaduje a vynucuje dodrzovani zakonu. Intenzivni zlepsovani funkcnosti pravnich instituci melo probihat paralelne s ekonomickymi reformami. Pro zacatek tehdy stacilo, aby se porusovani stavajicich zakonu naprosto neignorovalo (a ignoruje se stale). To Klaus nepochopil.
Klaus si ovsem nehral na konstruktera spolecnosti jenom v pravni oblasti ale i ekonomicke. To, ze toleroval rozdavani kreditu bez jakekoliv vazby na navratnost(bankovni socialismus) je opravdu z rise bohapusteho socialniho inzenyrstvi.
Tretim poucenim z Klause je (a to me samotneho doslo az postupne) ze, kde neni "laska k pravde" (nejsem z tabora V. Havla!) nebo(konzervativni, obycejna) moralka, tam nefuguje nic.
Myslim, ze Klaus nevejde do ceskych dejin jako vyznamny statnik, ale jako jednostranny, neprilis uspesny postkomunisticky technokrat a originalni myslitel(v mnohymi jeho myslenkami souhlasim).
Vyhled pro ODS: S ministem spravedlnosti Pospisilem, s dalsimi mistopresedy Nemcovou, Vondrou, Drobiem, Zahradilem a Necasem v cele velmi nezajimavy. Nejsou sexi.
28. 04. 2011 | 03:14

Emil napsal(a):

No, to sexi a dalsi chyby nejsou moc sexy. Tak pardon.
28. 04. 2011 | 03:22

dssgdgdfg napsal(a):

====== http://www.yessoso.com======
Will bring you different surprise.

Dear friends, do you want to have some different things? Whether you want to give your relatives and friends,
take a few different exotic gifts? Whether you want to buy some cheap benefits of thing? So please, let us
begin now!
28. 04. 2011 | 05:18

Čvančara napsal(a):

Členové ODS velmi seběvědomí, až nafoukaní lidé. Mají zvláštní čich na to, jak se přilípnout k majetku. Zbohatlíci z jejich řad zůstávají burany i když se topí v penězích. Bohužel jen velmi málo z nich zůstává slušnými lidmi. Před většinou z nich si schutí odplivnu.
28. 04. 2011 | 06:27

grőssling napsal(a):

Hvížďala napsal :

Nastává období velice malých šancí ODS na její resuscitaci ve volbách v roce 2014 nebo možná i dříve, ač v jejím čele stojí zřejmě nejslušnější muž.

Co krok to nápad, ale pod psa, lze říci o výplodech Hvížďali. Tak nejslušnější ! Nečas u všeho byl a všemu kýval 20 let, ale slušně. Opravdu směšný Hvížďala.

Vzpomínám si na šot v TV. Bývalý šéf Komerční banky Salzman sbírá smítko ze saka Václava Klause, hluboká 90tá léta. Něco mi na těch obrázcích nesedělo. No, jasně, dnes už to vím. To přece nebyl reálný kapitalismus.

Obráceně to je správně.

A tak to je přece dnes, kdy buržoazie ovládla ekonomiku i s politikou. Nevím čemu se Hvížďala diví. No šáša je to.
28. 04. 2011 | 07:44

!! napsal(a):

Jake koreny mate na mysli?

ODS je od sveho vzniku pouha zlocineccka strana, zlocinne spojeni majici za ucel politicke kryti zlodeju, kterym s casem jen roste chut a drzost.

V kazdem normalnim state by nikdy nemohli podvodnici a lhari delat politiku, prevazna cast jich by byla trestne stihana, napr. jako premier Necas a Topolanek uz jen za schvalovani VRAZDY, kdyz spolecne s Johnem jasanili nad vrahem Masinem, ktery podrezal svazaneho policistu jako hrdinny Talibanec.

V normalnim state by VONDRA, ten vas megakoren sedel ve vysetrovaci vazbe.

V normalnim state by ODS DAVNO ZAKAZALI A ROZPUSTILI.

doufam ze uz brzo dostanou ovce rozum a zacnou na truc volit KSCM, jedine, ceho se zlodeji jeste boji!

VY NEMATE UZ NIC, JEN DLUHY, STAT VE KTEREM VAM UZ NIC NEPRATRI A ZAHRANICNI BANKY KTERE VAS VYSAVAJI DIKY ODS

A jeste se radujete a tleskate... Je v CR je mozne aby zahranicni banka vydelala desitky miliard Kc na poplatcich a nerucila za nic, jen v CR jsou lidi schopni nosit vlastne penize do cizich bank a jeste jim platit za to ze je o ne na poplatcich pripravuji...

Jen v CR, zemi ktera mela funkci zdravotni system placeny z pojisteni, funkcni prumysl, zemedelstvi, socialni system atd... je dost pitomcu, kteri 21 let stale znovu a znovu voli zlodeje, kteri je okradaji a jeste se raduji, protoze zlodeji v TV za jejich vlastni penize udelali reklamu , ze je to super a cool.

PREMLUV BABU nebo NECAS - KORUPCI NEBUDU TOLEROVAT VE VLADE ANI V ODS

VY SI OKRADNI ZASLOUZITE!!! K nicemu jinemu se nehodite.

Je mi zle , jen vidit zpravy v TV, zli komunisti z jejich TV a RUDYM PRAVEM byli naprosti a ubozi AMATERI
28. 04. 2011 | 08:28

Petr napsal(a):

V troskách není jen ODS, ale i celá česká politická scéna.
28. 04. 2011 | 08:52

glum napsal(a):

v 94 roce klausovci donutily p.kudláčka přestat vydávat ČESKÝ DENÍK který jedinný kritizoval klause a jeho diletanství a tunelářství.kritizoval podvody v privatizaci aj.od té doby tu žádná demokracie není.jenom před volbami jsou olepené všechny sloupy od šmejdu z ods.lidi jsou tak zblblý že jdou volit jak ovce.nevolím ods titanic a zloděje českého národa.ods-jezdci bídy.neuznávám ani asociální politiku top09.lidi nemužou a nebudou platit miliardy co vy zkorumpovanci jste si v politice bezcharakterně nakradli.vlastizrádci jednou vás pověsí.
28. 04. 2011 | 09:04

Taoiseach napsal(a):

vlk

Díky za kompliment, ale raději mě moc nechvalte - jsemť plachý - :)

"Noa potěším vás - i já říkám - zlatý Topolánek!§ Když vidím tuhle sebranku, tak si vřele přeji, aby ODS i vládě šéfoval on..."
Nemůžu říct, že jsem to takhle myslel. Topol si pěstoval image vojáka, sportovce a chlapáka, který všechno zvládá za pochodu levou rukou. Osobně mám raději šedé myši (van Rompuy) a suchary (Špidla), ale samo o sobě by to bylo snesitelné. Jenže: ukázalo se, že Topol neměl "guľe" na to, aby se postavil proti Klausovi (na což nakonec sám dojel). Taky si pamatuji, jak se vrátil z Lisabonu a bil se v prsa, že ze smlouvy odstranil hymnu a vlajku, což je prý životně důležité. I ptal jsem se: "Co je to za šaška ten pan premiér?"
Osobně nechci, aby byla ve vládě ODS, takže by mi pak mohlo být jedno, kdo tomu modrému ptactvu vládne. Nakonec mi pořád vychází, že nejlepším polistopadovým politikem byl Vavroušek...
28. 04. 2011 | 09:16

Tornádo Lou napsal(a):

Ezra Goodman: Hip, Hip... Arizonská obroda Vás volá....
Limonádový Joe-Nečas: Jsem osamělý vlk....
28. 04. 2011 | 11:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy