Na euru nejvíc vydělávají Rakušané

19. 01. 2012 | 09:18
Přečteno 2891 krát
V Evropské unii se hovoří o dluhové krizi, miliardových půjčkách pro slabé ekonomiky, jako je Řecko, spořících programech, diskutuje se o dluhové brzdě, bonitním známkování a bankách, které trpí tím, že půjčovaly peníze novým zemím. To se týká zvláště Rakouska, jehož banky půjčovaly hlavně Maďarům, které díky politice premiéra Orbána padá nejen do krize, ale i do izolace.

Za takové situace, kdy se už dávno ví, že psychologie je hlavní dynamikou každé krize, se politici snaží upozorňovat hlavně na přednosti společné měny a Evropské unie, i když to moc nepomáhá. Zvláštní případ je proto Rakousko, které podle ekonomů na vstupu do eurozóny vydělává ze všech zemí nejvíc, ale přesto jen 37 procent dotázaných, podle Rakouské společnosti pro evropskou politiku, si myslí, že na účastí v eurozóně tato země spíše vydělává. Racionální argumenty v době krize, která sebou nese vždy jistou hysterii a kdy zvláště v Rakousku veřejné mínění ovládá hlavně bulvár Krone, který je protievropský, platí velmi málo.

Ekonomická čísla ale hovoří přesto zcela jasně: Vstup do Evropské unie a eurozóny, podle rakouských novin Der Standard, přináší této zemi ročně okolo 12 600 nových pracovních míst. A každý Rakušan ročně na vstupu vydělává ve výsledku 800 eur. Díky podporám z Evropské unie jsou jednotlivé regiony a podnikatelé konkurenceschopnější, než tomu bylo dříve. A jednotná měna zaručuje, že některé země, jako například Itálie, nemůže tak snadno své peníze devalvovat, a tím získávat výhody na trhu. Společný trh hlavně Rakousku silně pomohl, protože dnes může bez velkých celních a měnových problémů snadno své zboží vyvážet k sousedům. Otevření hranic, podle komisařů Evropské unie, přináší Rakousku ročně úspory ve výši 4,2 miliard eur. A přímé investice Rakouska do zahraničí jsou díky tomu čtrnáctkrát vyšší, než tomu bylo v roce 1995 a opačně přímé investice do Rakouska jsou osmkrát vyšší. Od té doby patří malé osmimilionové Rakousko mezi exportní jedničky.

Naposled profit Rakouska na vstupu do Evropské unie a eurozóny potvrdila studie poradce v podnikání pana McKinsey. Všechny země tohoto společenství na vstupu do měnové unie profitují. Nejvíc ale na tom vydělává malé Rakousko a hned za ním pětimilionové Finsko. A hlavně podle této studie hospodářsky stabilní země nestrádají či neprodělávají na tom, že v Evropské unii jsou slabší země, jak se někdy mylně říká. Bráno čistě ekonomicky i krizové země jako jsou Portugalsko a Řecko jsou na tom v konečné bilanci pozitivně: Kdyby obě tyto země nebyly v eurozóně, jejich hrubý národní produkt by v roce 2010 byl mnohem nižší.

Společná měna v roce 2010 zvýšila v sedmnácti zemích eurozóny životní úroveň o 332 miliard eur. To znamená, že hrubý národní produkt se zvýšil o 3,6 procenta. V Rakousku to ale bylo o 7,8 procenta, což znamená ve výsledku o 22 miliard eur. Ve Finsku to bylo o 6,7 procenta a v Německu o 6,6 procenta. Tyto pozitivní výsledky jsou způsobeny hlavně snadností obchodování, která zvyšuje intenzitu styků a výpadky administrativních a technických potíží při překračování hranic.

Proto často zmiňované stížnosti, že vyspělé země prodělávají na slabších zemích se vůbec nepotvrzují. Naopak, celá eurozóna se stává konkurenceschopnější vůči ostatnímu světu, i když samozřejmě na hrubý domácí produkt má v jednotlivých zemích různý vliv. V Itálii vzrostl v roce 2010 jen o 3,1 procenta a v Řecku se pohybuje nepatrně nad nulou. Podle této studie je to ale dobře, protože se zvětšuje tlak na zvýšení konkurenceschopnost. Rozdílně na krizovou situaci roku 2008 reagovaly i velké země: Německo se rychle pod novými tlaky dokázalo reformovat a z krize se dostalo, Francie naopak v silné konkurenci ztratila tuto schopnost, protože se nereformovala, ale stále ještě profituje na tom, že nemusí platit tak velké úroky. Řekové zase ze strachu z bankrotu vyvedli ze země třikrát víc peněz, než činila jejich pomoc z Evropské unie, a tím převedli zemi na kraj propasti.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Expert napsal(a):

Tak se zdá , že pan Hvížďala, i když asi nechtíc, vzal Kuchařovi, ghándímu a spol. smysl života, nebo alespoň jediné tema pro jejich zdejší exhibice.
Jediná šance je snad v tom, že za chvíli příjde ještě Silvie a zachrání to tím, že řekne, že pan Hvížďala Rakousku nerozumí, neumí ani německy a vůbec je to takový socan .
No uvidíme.
19. 01. 2012 | 09:32

Expert napsal(a):

To : Ládík
Ládíku , prosím, k tomuto tematu pokud možno a ve vlastním zájmu nepište.
To, že jste z Havířova, by tady bylo až přespříliš zřejmé.
19. 01. 2012 | 09:35

Pazout napsal(a):

@Expert: und du kannst Deutsch sprechen und glaubst, dass du über die Ökonomie Österreichs Ahnung hast? Oder bist du nur ein tollwütiger Anhänger der klausischen Hass und Lüge?
19. 01. 2012 | 09:51

Pazout napsal(a):

@expert: ah, sorry. Teprve ted mi dochazi, ze asi strilim do vlastnich rad. Podle vseho nebudes muj nepritel (=vyznavac hradni lzi a nenavisti). To je tim ze se ve zdejsi komunite nicku moc neorientuju
19. 01. 2012 | 10:01

Hanuš napsal(a):

Specifická skupina lidí, tzv. falešných proroků
(prorok v širším slova smyslu jako ten, kdo vystupuje Božím jménem či vykládá že je poslem "vyšších myšlenek" které máme následovat) Jsou to lidé konající neobvyklé skutky, ale nežijí a nemyslí podle evangelia a biblických zásad, které vytvořily naši civilizaci" viz verše 15-20: "Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte. … Tak každý dobrý strom dává dobré ovoce, ale špatný strom dává špatné ovoce. Dobrý strom nemůže nést špatné ovoce a špatný strom nemůže nést dobré ovoce. …. A tak je poznáte po jejich ovoci. "
19. 01. 2012 | 10:04

Mnam napsal(a):

http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/proc-vas-nezamestnam/#commentsRef
19. 01. 2012 | 10:07

Patlamooatlamo napsal(a):

autore

kolovratek obvyklé masssazni agitky,
jako vzdy jednostranna jako prase :-)))
wow..životní úroveň o e332 mld :-)))
co takhle mrknout na suprtjupr mumera CELKOVÉ dluhové zátěže evropy, zapadu,to jsou teprv uspechy :-)))

acapak HDP,
to je richtig pašák :-)))
uz zazite oblbovadlo

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/alexandra-alvarova.php?itemid=15330
cetli jste o rakousich ?
19. 01. 2012 | 10:23

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Pažout
Myslím, že se brzy zorientujete, já tu též nejsem dlouho a už jsem se seznámil s inkvizitory zleva i zprava. Dřív mne jejich bláboly a nenávistné prskání vyprovokovaly k reakcím, teď se snažím je ignorovat. Do vlastních řad se nestřílí, doufám, že expert tentokrát uhnul, je s námi na stejné lodi.
19. 01. 2012 | 10:26

Je0da napsal(a):

hehehe,
ale proč potom taková nervozita???,
a přitom každý krok euroelit potvrzuje, že se rozhodovali a rozhodují správně, že? Valy fungují, recepty zabírají, Řecko splácí, Evropa předehnala USA ...

taky nechapu….svetle zitrky nadosah, a misto toho, aby jasali a mavali trepetalkami, tak resi, jak zlikvidovat tech par ztroskotancu a zaprodancu, kteri svetlo nevidi.

I Vy malověrní....vy nevěříte, že duo S plus M zachrání oirozonu? Oirounii? Oiropu? Svět? Vesmír i s přilehlými rybníky, lovecký zámeček a dvoje povlečení? Jestli se jim to nepovede, tak hádejte, na koho to svedou...na Vás, kverulanty, co nevěří v božskou prozřetelnost dvojjedinosti boží .... a samozřejmě na počasí.
19. 01. 2012 | 10:49

Daňový poplatník napsal(a):

Winston Leonard Spencer Churchill:
"Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval".
To je tak, my ze staré školy, co jsme se museli biflovat encyklopedické znalosti, se můžeme bavit i o něčem, a ne jen žvanit o ničem.
19. 01. 2012 | 11:01

Expert napsal(a):

To : Pažout
Právě proto, že německý umím a mám Ahnung o ekonomii a nejen rakouské, nenutí mě nic, být ničím příznivcem (přívěskem), natož příznivcem Klause.
Místa přívěsků zaujímají na tomto blogu osvědčení "viselci" ghándí, Kuchař a Ládík z Havířova.
Ti na rozdíl ode mne zcela jistě neumí německy o ekonomii neví zřetelně také nic a ve zdejší diskusi si vystačí s tím, že vědí, že za vše může EU a každého komu oni nerozumí, nebo o kom si myslí, že je chytřejší než oni sami (a to jsou tady téměř všichni) nazvou socanem.
Já už jsem několikrát nabídl panu Stejskalovi, ať mi dovolí použivat slova začínající na "i", případně "h" a já mu jedince jako ghándí, Kuchař a Ládík pojmenuji. Tito jedinci by se konečně dozvěděli, co jsou.
Třeba jim to pomůže a já udělám dobrý skutek.
I když o tom pochybuji.
19. 01. 2012 | 11:06

SU37 napsal(a):

Já si hlavně myslím, že
a. každý má nárok na peníze od státu
b. peníze dostává vláda z Brusele
c. bohatší lidé kradou dávky chudším
d. peníze vznikají v bankomatu a na poště
e. už nevím co se všechno traduje o vzniku bohatství ve společnosti. Snad jen, že prací to jde velmi těžko a nejen to, unavuje to a hyzdí :-D

Dnes máme nového nejlepšího přítele,
a proto můžeme být šťastní,
protože je tu opět někdo moudrý,
kdo nám říká, co je správné.
Aje to dost desive, ze jo kdyz si uvedomiime, jak jsou vsichni v te ZOO nadseni a jak hykaji blahem,
kdy se mohou vrtet pred navstevnikama, kteri je spis lituji.
Ale je fakt, ze ZOO jim zajistuje peci, jidlo a sem tam i samicku....
19. 01. 2012 | 11:11

JanB. napsal(a):

http://vasicek.blog.idnes.cz/c/241460/Eurotunel.html
(...)
Eskalace problémů (insolvence států) se neodvratně blíží,
dluhy možná „zamázne“ ECB,
to však nepřinutí „jižní“ země k tomu, aby pracovali na investory (nejsou to jen investoři němečtí).
Rostoucí světová produkce bez problémů uspokojí evropskou poptávku. Problémem je, že Evropa nemá jistotu, že bude možné za vytištěné evropské peníze ve světě levně kupovat. Evropa na rozdíl od USA nedisponuje dostatečnou vojenskou silou, která by užití emitovaných peněz mohla od dodavatelů surovin vynutit.

Oddalováním řešení a bagatelizací situace politici pomáhají především soukromým investorům.
Ztráty, kterým se nelze vyhnout, celkově narůstají,
zaplatí je však stát, tedy občané.
Cílem politiků není záchrana Evropy,
ale socializace ztrát, pro zachování soukromých zisků.
19. 01. 2012 | 12:00

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/303992-mobilnimu-operatorovi-free-mobile-stacilo-sedm-dni-aby-otrasl-francouzskym-telekomunikacnim-trhem/

"...První tarif je neomezený a za cenu 19,99 eur (zhruba 510 Kč) měsíčně zákazníkům poskytuje neomezené množství SMS a MMS zpráv, neomezené datové přenosy do objemu 3 GB s možností sdílení internetu z telefonu, využití Wi-Fi hotspotů bez kapacitních limitů, bezlimitní hovory do mobilních a pevných sítí v rámci Francie a do USA, Kanady, Aljašky a Havaje a stejnou nabídku hovorů do pevných sítí ve 40 dalších zemích. To vše bez jakéhokoli závazku nebo smlouvy.

Druhý tarif za dvě eura (51 Kč) měsíčně poskytuje 60 volných minut a 60 SMS, opět bez závazku či smlouvy.

Free Mobile začal poskytovat mobilní služby 10. ledna 2012. Společnost ale už od roku 2007 poskytuje internetové a kabelové služby. Její zákazníci mají mobilní paušály ještě levnější, první si mohou pořídit za 15,99 euro (409 Kč), druhý mají zcela zdarma.

Free Mobile má svou sítí pokryto 30 procent území, zbytek území pokrývá prostřednictvím sítě Orange, se kterou má uzavřenou roamingovou smlouvu.

Cena neomezených tarifů v ČR se pohybuje kolem 3000 korun."

Minimální mzda je ve Francii zhruba na 4 násobku MZ v Kozloistánu Zelném.(pracovní týden je ve Francii 35 - ti hodinový).

" Pusť vsjegda žijet mafiakapitalismus v Kozloistanu Zelnom !"
19. 01. 2012 | 12:07

Karel napsal(a):

autore bingo

jak jen radostně
jen média oslavuji kazdou prodanou tranši dalších dluhopisů (snaží se tak udržez zdání, že vše je OK)
kterýpak asi privátní investor háže své prachy do žumpy?
já bych řekl že žádný a vše jsou nákupy ECB
(nebo přesněji za peníze ECB, zajištěné těmito shity = tedy de facto až to rupne, ztráty ECB zaplatí akcionáři ECB=státy=daňoví poplatníci)

Reformou daňového/finančního/sociálního se nic nezmění...
pořád tu bude katastrofální nadbytek zcela zbytečných lidí kteří pro ekonomiku nebudou nic než zátěž.
(Ať to vyjádříte v jakýchkoli jednotkách, Nejménší zátěž bude ve stavu kdy ti lidi nebudou vyvíjet naprosto žádnou aktivitu v jakékoli verz)
19. 01. 2012 | 12:18

B. napsal(a):

Pane Hvížďalo, vy se tu ještě opovažujete dál objevovat?
19. 01. 2012 | 12:23

micve napsal(a):

Hvizdalo, o ekonomii vis jenom to ze ukrast Mladou frontu je levnejsi nez ji cestne koupit.!!
Kazdy vi ze zruseni celnic a hranic je vyhodne, jednoduche mezinarodni obchodovani, ze firma tezce vyjnava rozdil v çene o 1-2% a potom zdrazi euro o 5% behem 3 dnu apod.
Ale byrokracie EU neco stoji. Kdyz se dnes otrebujete vys.-rat, zhanite dotace EU na kadibudku 2 roky a co date na uplatky.?? A ze,stavime veci co nepotrebujeme ale jsou na to evropske dotace a co potrebujeme, na to penize nejsou.
Celkove je prinos EU slozitejsi nez tusite
19. 01. 2012 | 12:55

Ajaj napsal(a):

uspech kam se podivas

http://finweb.hnonline.sk/c3-54463100-kP0000_d-unia-ma-riesenie-ostatne-krajiny-dodaju-zdroje-span-class-koment-komentar-span
Únia má riešenie. Ostatné krajiny dodajú zdroje :-)))))))))))

http://finweb.hnonline.sk/c3-54465730-kP0000_d-eurozonu-drzi-pohromade-len-ecb
Eurozónu drží pohromade len ECB :-)))))))))))))))))))))))))
Vznikajú tak nezmyselné situácie a Ponzi schémy,
keď napríklad ECB nechce kupovať dlhopisy krajín na periférii priamo. Čo teda urobí? Poskytuje financie bankám, ktoré následne obligácie kúpia.

"Ako dlho môže ECB hrať túto hru, než sa sama dostane do problémov?"
Už teraz totiž jej súvaha prevyšuje súvahu Fedu a je v nej viac zlých aktív, než koľko ich držal Fed po kríze roka 2008,
čo pre centrálnu banku znamená veľmi nebezpečnú situáciu.

http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/c3-54461850-kP0000_d-analytici-euroval-je-mrtvy-projekt

Klíčová otázka:
Když dáme dohromady patnáct notor.alkoholiků,
vznikne tím jeden abstinent?
Zastánci hlubší evropské integrace tvrdí, že ano.
19. 01. 2012 | 12:56

Pepa Řepa napsal(a):

Pažoute
pobavil jste a jen podpořil moje přesvědčení, že se na internetu do "našinců nestřílí, je jedno co našinec píše, hlavně že je našinec a je na správné straně barikády.
Někdy si jeden nevezme brejle a chybička se vloudí. Střelí spolumyslivce místo ušáka.
:-))))
19. 01. 2012 | 12:58

Je0da napsal(a):

ČR je vnitrozemský stát Shengenského prostoru
přesto máme skoro 8000 celníků,
kteří na clech ročně vyberou necelé 3mld a jen na mzdách spotřebují 4,5mld.

Celé české zemědělství se smrsklo na 20.000 hospodařících zemědělců na ně dozírá 5000 úředníků MZ

O ČSSR se říkalo, že je policejní stá, přesto SNB, STB + železniční policie čítala v zemích koruny české nějakých 32000 příslušníků, dnes má nej policie ČR přes 40000 lidí a to neved agendy jako jsou řidičské a občanské průkazy, kromě toho zde máme dvě+ tajné služdy a další desítky tisíc tzv. městských policistů .

Česká justice má nejdelší čekací lhůty v EU, ale zároveň největší počet soudců na 1000 obyvatel a v neposlední řadě, český soudce bere více než anglický
19. 01. 2012 | 13:00

Frauenbeg napsal(a):

To Je0da:
Byl to Vaclav Klaus, ktera byl pocatkem devadesatych let proti zrizeni profesnich komor. Rakousko profesni komory ma, tedy i Landwirtschafskammer. Kazdy hospodarici zemedelec musi byt clenem komory a clenem komory se muze stat jen vlastnik pudy, ktery ji skutecne obdelava. Jsou komory zemske a pobocky v okresech. Funkce komor je zajmova a soucasne samospravna. V mnoha pripadech zastupuje i funkci statu. Vedeni komor je volene cleny. Komory jsou financovane vyhradne z prispevku svych clenu.
Ze ma MZe tolik uredniku je vysledek "ceskeho gulase" a neschopnosti si vladnout. Samozrejme se to netyka pouze rezortu zemedelstvi.
19. 01. 2012 | 13:36

adam weishaupt napsal(a):

Je0da
No, co by si státní aparát trochu nepomohl, když jsme mu tak ochotně spolkli tu textilní revoluci (předtím prekabátenie).
Mimochodem, jak koukám na fotku té Nagyové, tak to bude pěkně ostrá domina. Ty bývají drahé.
A s Nečasem začínají kousky puzzle pěkně zapadat.
19. 01. 2012 | 13:51

Peknej hnus velebnosti napsal(a):

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Toto-v-novinach-nenajdete-Navrh-smlouvy-EU-a-rozbor-ktery-ma-Necas-220287
19. 01. 2012 | 14:25

JC napsal(a):

Pane autore, děkuji za překlad názoru jakýchsi rakouských ojrohujerů.
Nehodlám se "patlat" se statistikou, ale jsem si 100% jistý, že bych jim jejich Ódu na radost s přehledem vyvrátil.
Zastavím se jen u jednoho tvrzení. "A každý Rakušan ročně na vstupu vydělává ve výsledku 800 eur."
To musí jednoznačně znamenat to že každoročně každému Rakušanu v průměru přibude v peněžence 800 EUR.
P.S. Nemusí to znamenat že průměrná mzda roste částkou 800 EUR ročně, ale třeba to
že stát v průměru 800 EUR ročně každému Rakušanovi v peněžence ponechá.
MU he he Pane Hvížďalo zkuste to dokázat na číslech.:-)))
19. 01. 2012 | 14:27

alvarova napsal(a):

Diky za blog!
20. 01. 2012 | 07:23

Daňový poplatník napsal(a):

To expert:
Entelikentní člověk když neumí v češtině používat přechodníky, tak je raději nepoužívá, fakt je, že v němčiě se používají příčestí, takže tam chyby v přechodnících dělat asi nebudete. Když tedy, jak tvrdíte, umíte ekonomii v rakouské němčině.
20. 01. 2012 | 07:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy