Třetí světová válka začala na internetu

22. 01. 2012 | 20:34
Přečteno 10635 krát
Protestů světových webů proti zavedení cenzury internetu si mohli všimnout i ti, co se o to nezajímají, protože ve středu 18. ledna 2012 anglická Wikipedia zůstala černá a google odkazoval na americkou petici, která protestuje proti dvojici navržených zákonů, které mají zkratky SOPA a PIPA. Ve Spojených státech se proti těmto zákonům svolávají i demonstrace. Schválit první zákon původně měli senátoři už 24. ledna.

SOPA, neboli Stop Online Piracy Act, je zákon o zastavení on-line pirátství a PIPA, Protect IP Act, je zákon o ochraně IP. Tyto zákony byly již loni představeny ve Sněmovně reprezentantů Spojených států a měli zamezit pirátskému, tedy nelegálního internetového obsahu, a to i na internetových stránkách umístěných i mimo USA zabavením domény, zablokováním názvu, smazáním z vyhledavačů atd.. Nové zákony by tedy umožnily americkým soudům kompletně zablokovat stránky, na nichž se nachází nelegální obsah či pouze odkaz na nelegální obsah. Kromě toho by mohl soud takovému webu zakázat provoz reklamy a využívání platebních služeb, tzv. PayPal.

To zní na první pohled sice dost rozumě, protože piráti ohrožují tvůrce filmů, skladatele, interprety, autory knih atd., kteří přicházejí o autorské tantiemi. Za návrhy zákonů proto stojí představitelé mocného amerického filmového průmyslu a firmy bojující s padělky a majitelé ochranných známek. Teoreticky je to ale složitější, protože jde o nadřazenost práva na ochranu duchovní vlastnictví nad právem na svobodu projevu, informace atd. a to už je složitější věc. Praktický problém je ale v tom, že vláda by novými zákony získala zásadní moc nad internetovým obsahem, a tím by lidstvo vrátila zpět do období tvrdé cenzury, která přestala ve Spojených státech prakticky fungovat kolem roku 1800. Zástupci Wikipdie vidí nebezpečí ohrožující svobodu internetu v tom, že by mohlo dojít k situaci, kdy se na Wikipedii nepozorovaně objeví na odkaz na nelegální internetový obsah, což by dalo americké vládě podnět k zablokování celé sítě. Podobně by mohl být postižen i Facebook, kde jsou odkazy na pirátské servery.

Jenže 14. ledna 2012, tedy ve čtvrtek večer, ještě dřív, než byl zákon schválen, nechala americká justice zavřít server megaupload.com, který patří mezi 15 nejnavštěvovanějších webů na světě. Užívalo ho 150 milionů lidí. Zavřen byl kvůli tomu, že porušuje zákony o ochraně duševního vlastnictví. V Aucklandu na Novém Zélandu byli zatčeni provozovatelé stránek (je mezi nimi i slovenský grafik Julius Benčko z Košic, který FBI zatím uniká) a jejich majetek byl zabaven. Podle webu CNET se to týká i kapitálu ve výši 175 milionu dolarů (téměř 3,5 miliardy korun) uloženém v bankách po celém světě a luxusních automobilů značky Maserati, Rolls Royce, Lamborgini a Mercedes Benz, které byly zaparkované v novozélandské usedlosti. Automobily nemají klasické poznávací značky - namísto toho jsou označena slovy "hacker", "mafia", či "CEO" (výkonný ředitel).

Mezi zatčenými je i zakladatel Megauploadu Kim Schmitz (přezdívaný Kim Dotcom pocházející z německého Kielu, který jen v roce 2010 vydělal 42 milionů dolarů), marketingový ředitel Finn Batato či spoluzakladatel a technologický ředitel Mathias Ortman. Soud zamítl žádost o jejich propuštění na kauci.


Obvinění lidé jsou podle USA členy celosvětové kriminální organizace "The Mega Conspiracy" a pokud by jim byla prokázána vina, čeká je až dvacetiletý pobyt ve vězení. Firma údajně způsobila výrobcům filmů ztráty veýši půl miliardy dolarů.

A právě tento krok vyvolal světovou válku: Sdružení hackerů Anonymus napadlo FBI, Bílý dům, celkem asi 14 webů a slibuje zablokování desítky dalších. Podle odborníků tato válka bude eskalovat. Na googlu protstovalo během několika málo hodin 4,5 milionů lidí.

Zprávy ze začátku minulého týdne hovořily o tom, že se proti novým zákonům postavil i Bílý dům a i někteří kongresmani, což znamená, že se z války na internetu stalo politické téma a politici nemohou riskovat, že budou chránit relativně omezenou skupinu podnikatelů na úkor všech ostatních, nehledě na to, že v důsledku by tyto zákony mohly mít negativní ekonomický efekt. Připomeňme zároveň, že kdyby býval ve Spojených státech návrh prošel, dalo se s velkou pravděpodobností předpokládat, že by podobné zákony byly brzy přijaty i v Evropské unii a v celé naší civilizaci. Někteří odborníci ale upozorňují, že podobné zákony fungují už v Sýrii, Číně a Uzbekistánu, a to jistě nejsou nejlepší vzory!

Koncem minulého týdne ale podle informací z amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů, tyto zákony nebudou v nejbližší době projednávat. Návrh byl odložen do doby, než o něm bude panovat větší shoda.

Za pozornost v této souvislosti stojí výrok americké ambasadorky při OECD Karen Kornbluhové, která před několika měsíci ve francouzském parlamentu prohlásila: „Internet je tak silný zčásti proto, že jej žádná centrální autorita neovládá a žádnému národu nepatří. Místo toho na něm spolupracuje decentralizovaný systém soukromých a veřejných hráčů, aby zajistil jeho fungování a rozvoj. To také znamená, že národ, který se rozhodne zvolit tvrdý přístup k regulaci internetu, může snížit jeho hodnotu pro všechny ostatní národy i uživatele."

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Buvol napsal(a):

A rozpoutali ji takoví novináři, jako je pan Hvížďala, svými stupidními komentáři ..
22. 01. 2012 | 20:41

Ládik!!! napsal(a):

Letiště Václava Havla na internetu: http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/398392_240446619364476_144513282291144_544456_810914192_n.jpg
22. 01. 2012 | 21:03

ghándí napsal(a):

zlodějna není svoboda slova nebo právo na informace.
22. 01. 2012 | 21:30

yorick napsal(a):

Námět k zamyšlení pane Hvížďalo.
Třetí světová válka začala s pádem Železné opony, jak jste, koukám nepostřehl. Zkuste porovnat počty obětí v civilizovaných zemích od konce 2. světové války do pádu ŽO a od pádu ŽO. To, co dnes nabízíte jako její počátek, je jen fázový přechod k větší eskalaci, jak se dobově říká - k vyššímu levelu. To bude mazec a nebude to trvat tak dlouho. Dělat se s tím nic nedá, systém je jako rozbuška totiž principiálně nastaven, jen pokaždé exploduje trošku jinak :-(.
22. 01. 2012 | 21:36

Al Jouda napsal(a):

Místo aby ořízli nehorázné příjmy umělců, herců a filmařů, kteří stejně už nevědí, co roupama dělat a končí všichni na drogách, tak chtějí znásilnit svobodný přístup na Internet normálním lidem.
Je to postavené na hlavu !
22. 01. 2012 | 21:49

Kryštof napsal(a):

Cenzura / nikterak tvrdá , lépeřečeno zcela minimální - voj. přesuny , apod / uplatňovaná britskými guvernéry a britskými voj. veliteli za Války za Nezávislost / soudruhu Hvíždalo , přestala na území amer. kolonií být uplatňována okamžikem vyhlášení USA , tedy Jeffersonovou Deklarací Nezávislosti svazku 12 svobodných států 04.07.1776 a nikoliv "KOLEM ROKU 1800" .
Jistě jste jako bolševický poeta Mladého světa měl omezené možnosti vzdělání tohoto druhu , ale přecejenom to působí trapně i od kovaného soudruha/demokrata .
22. 01. 2012 | 22:17

český maloměšťák napsal(a):

Pane Hvížďalo, pokud zákon zasáhne proti takovým jako jsou Buvol či ghándí...a já tak budu konečně ušetřen jejich přihlouplých komentářů...jsem pro SOPA i PIPA - všemi deseti. (ale mám docela strach, že výsledkem by spíše byla buvolizace a ghandiizace internetu...sám nevím proč...mě to teď napadlo....)

Kdy se naposledy stalo, že se zákonodárci v Kozloistánu Zelném rozhodli, že hlasování o určitém zákonu odloží až na dobu, kdy bude ve společnosti panovat větší shoda ? Pod tlakem veřejnosti ? /petici proti zákonu podepsalo v USA přes
7 milionů lidí....v přepočtu na Kozloistán Zelný to dělá cca 24O.OOO lidí - kolik petic již v minulosti podepsalo na čtvrt milionů lidí ???...a jaké konsekvence z toho vyvodila vláda tkzv. "demokraticky zvolených zástupců lidu KOzloistánu Zelného" ?
Pane Hvížďalo nemohl byste se zeptat Nečase, Němcové nebo Kalouska ?
Či Nagyové? Nebo starého Nagye ?
Tyhle politické fosilie a jejich noshledi by snad mohly o tomdle něco vědět, ne ? Či snad ...že byste se místo Smutných stránek historie národa optal raději samotného Kmotra národa ?

Dobrou noc. :)
(Logo Googlu mělo tvar a barvu černé pásky a Wikipedia na 24 hodin "vypla" svou anglickou verzi...............ghándí ale má obavu, aby si jeho duševní vlastnictví někdo nekopíroval a nešířil dál...hmmm - já si myslím, že v tomto ojedinělém případě jsou obavy ghándího zbytečné a rozhodně zcela bezpředmětné.....)
22. 01. 2012 | 22:28

za to jsme klíči necinkali napsal(a):

Správně, hovne! Ještě že si Amerika včas vzala poučení z lidové Číny. Jinak by tam ti internetoví hipíci všechno rozložili.
22. 01. 2012 | 22:32

Bazzy napsal(a):

Být připojen k internetu je (bude) základní lidské právo.
22. 01. 2012 | 22:48

honolulu napsal(a):

Hollywood, to je sproste slovo !
Na ty hlouposti co produkuji uz nechodi ani opozdene deti.
Proto slava svobodnemu internetu, bez jakych koliv censoru.
Samozrejme krome pana Stejskala, ktery je potrebny na uhlidani, zmravnovani a zcivilizovani UFOuna Tencokyda Hnuj, alias Slapky, alias Ceskeho Malomestaka.
22. 01. 2012 | 23:01

Edisonův patent napsal(a):

honolulu
Já bych takhle o Hulyvúdu nemluvil. Nevíte, kdo poslouchá. Od té doby, co ho od židů převzala Mafie (znáte to s těma uříznutejma koňskejma hlavama v posteli a tak), pracuje na tom aby se musel dívat každej povinně. To bude další fáze legislativního tažení. Ochranné sdružení MAFIAA už na to mají od roku 2006, nejdřív maskované jako hoax. Jakmile Hillary prosadí, aby v Evropě policie musela zatýkat lidi, co se na netu dívaj na filmy a vyvážet je svázané do kozelce na Guantánamo, budeme platit poplatky Hulyvúdu každej měsíc přes SIPO. Každej ví. Proto nás přijali do EU.
22. 01. 2012 | 23:28

divnynarod napsal(a):

Pan Drozd se PROBRAL Z KOMATU !!
3.válka už jedev plném proud už startem v IRÁKU !!

Tak jen nedělejte, že to NEVÍTE !!

Jen Vám to vyhovuje a jen Vám to zapadá do Vašeho VŠELIDOVÉHO státu - kvalitní MORÁLKY, bez KORUPCE, bez všeho SMYSLUPLNÉHO,
bez řízení, bez SOIDARTY, bez VZDĚLÁNÍ, bez POTRAVIN,VODY,ENERGIE, ropy atd !!

Deklasace občanů a zatažení do světové DLUHOVÉ pasti !!!

To Vám nevadí - jen do času PTÁKOVÉ - jen DOČASU NEČASU!!

Na nic jste v té komplexnosti LIKVIDACE národa NEZAPOMĚLI !!

Ano je to dokonalý zločin !!!
22. 01. 2012 | 23:32

Buvol napsal(a):

.. a takovými idiotskými texty, jako byl "Dálkový výslech" alkoholika, kuřáka, promiskuitníka a celkově nechutného člověka václava havla, který si ze všeho a hlavně z nás všech udělal akorát (_._) .. a přitom zničil náš stát a spoustu věcí, které za něco stály ..
22. 01. 2012 | 23:39

český maloměšťák napsal(a):

honolulu
Staříku - dnes mají v ústavu zase Den otevřených dveří internetu ?
Nerudný staříku - a kdy to končí ? V kolik ? Kdy se opět povinně odmlčíte ?
Abyh věděl...kdy se mohu opět vrátit...a mít jistotu, že nebudu takříkajíc opět mravně i mentálně strádat...při byť pouze letmém pohledu na to, čemu vy - staříku, říkáte komentáře.

Ale chápu - že jste znechucen současným Hollywoodem.
Není nad Myšáka Mikyho, Billyho Grahama a Dallas, že ?
22. 01. 2012 | 23:53

Targus napsal(a):

Hvížďalo, Hvížďalo,

dnes píšete opět jak prase. nejmíň pět překlepů, a to nepočítám takové perly, jako:

Zákony...měli zamezit pirátskému, tedy nelegálního internetového obsahu...

Nechtěl byste nám to přeložit do nějakého srozumitelnějšího dialektu? Já se v tom normálně ztrácím.
23. 01. 2012 | 00:09

lubosek napsal(a):

To sou starosti o americkou demokracii.Mě by zajímalo kolik lidí cenzuruje internet u nás,a jestli sme na tom v přepočtu na ovčana hůř než Čína.
23. 01. 2012 | 00:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Žádná světová válka, jenom světová revoluce proti přežívajícímu anarchizmu tzv. ´duševního vlastnictví´.
Co jednou člověk prodá, nemělo by zůstat jeho. Jenom chamtivec si může myslet, že donekonečna budou vlci žrát a kozy zůstanou celé. ☺
Svobodný internet je budoucnost lidstva!
23. 01. 2012 | 01:45

kormoran napsal(a):

Tak soudruzi! Ten zakon jsem vymyslel JA !

A az se naseru , tak Vas prasknu , jako je u vas pravidlem a se Stejskalem si uz vyrezavejte pistalku a bicik na traveni dlouheho casu pri paseni vepriku!))))
23. 01. 2012 | 02:52

jih napsal(a):

To neni 3SV. To je demonstrace smidliboys. Jednou se bude platit za kazde slovo co nekdo pronese. Ten kdo nezaplati bude vyvrhel a pirat. Nejvic se budou zadluzovat deti, ktere se uci rodny jazyk a furt se na neco ptaji. Podobne dobri studenti kteri se snadno poznaji podle toho ze se furt na neco blbe ptaji budou mit zvysene skolne oproti tek kteri v klidu pospavaji. Rodice budou zase platit kdyz detem zazpivaji "Kdyz jsem husy pasala." Dnesni stav informacni bezuzdnosti neni udrzitelny. Vse je treba zabukovat a chranit zakony jinak spolecnost moralne upada, protoze vsichni vlastne kradou.
23. 01. 2012 | 03:33

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Nu, slyšel jsem v TV, že pokud by byly schvalené zákony, tak by se nějací lidi obrátili ke Nejvyššímu soudu USA... A to byl důvod, proč nebyl schválený zákon
(prý...).
23. 01. 2012 | 05:41

pánaJána napsal(a):

Autorovi:

Ach ti "žurnalisté", novodobí vykladači světa. Ta "společenská zodpovědnost", ten opojný pocit moci a když byl jeden mladší tak se mu ženy vzdávaly a oddávaly tak neuveřitelně snaqdno!

Tak po povinné politrucké lekci a omlácení již omlácených hlav gojimů s tím, že jsou tu a tam v koutku duše stále ždibec antisemitističtí a nechápou, že VyVolení prostě nemohou podléhat pravidlům nevyvolených, pan žurnalista hnát společenskou zodpovědností řemesla nakousl další těhotné téma?

Tak, s otevřenou papulou nasloucháme.
Také třeba, co o problematice drmolil Havel, to je vždy dobré.
23. 01. 2012 | 06:13

JK napsal(a):

Pane Hvížďala,

ano, kamarádi z Hollywoodu a američtí Dietlové mají při novém šíření kopií svých většinou škvárovitých "uměleckých" produktů problém s tantiemy (ne tantiemi jak jste napsal Vy?) což ohrožuje jednak jejich náročný život bohémů a možnost sponzorovat většinou dost levicové politiky a zájmy, včetně multikulti, politické korektnosti atd.

To si uvědomují i členové amerického KOngresu, které má Hollywood a spol. také často předplacené. Proto ta ochota Kongresu toto svinstvo odklepnout. Jen na poslední chvilku, když zjistili jak silná je vůle nevyvolených a nějterých byznisových zájmů tak DOČASNĚ cukli.

Zkusí to znovu, jen co se masy zklidní a unaví.
Přitom to, že 80 procent nelegálního stahování a obcházení autorských práv ve světě se děje v ČLR americkým korporacím a jejich kongresmanůn, když mnozí z nich slintají aby si urvali větší kus byznisu s komunistickou Čínou, jim nevadí. Budou, jako vždy, platit nevyvolení. A Hollywood a jeho levicové zaměření mohou být takto nadále dobře financovány.

Takže asi tak.
23. 01. 2012 | 06:24

Michal Poláček napsal(a):

Pane Hvíďalo,
ten váš Mazel jak kvůli němu chcete vyloučit obhájce Kočího z advokátní komory se začíná hezky vybarvovat: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/advokat-koci-mazel-predrazoval-sve-posudky/

Nic překvapivého. Naúčtovat státu 300 000,- za osm stránek velikosti A4 může jen lump. Tak se dál bijte v hruď bratra sionisty. Já vám to vždycky rád připomenu, koho se zastáváte a na koho vypouštíte psy!
23. 01. 2012 | 06:32

Saltzman napsal(a):

Cenzurovat internet?! Ani nápad! Vždyť je to TO nejlepší, co bylo lidstvem způsobeno k vzájemnému rozdělování na PRAVÉ a LEVÉ. Na internetu se mohou lidé vzájemně napadat pro své názory, bezuzdně si nadávat, odcizovat se navzájem pro odlišný pohled na svět. Říkají tomu svoboda slova. Kdekdo má šanci být rozdělen a ovládnut. "Rozděl a panuj" tak dosahuje nejvyšší úroveň v dějinách lidstva. Proč by to proboha měla kterákoliv mocnost rušit?

Útok proti zlodějům autorských práv je jen přípravou obyvatelstva této planety ke globálnímu rozeštvání za účelem jejich opanování v globále. Tohle mě napadlo při čtení diskuzních příspěvků, kde se navzájem napadají takoví ti prostí občané, co mají pocit, že přišli v životní své pouti na to, kdo je jejich nepřítel a kterého si úspěšně zařadili do škatulky, kterou jim stvořila vírotvorná moc.

Věří se na škatulky podle víry rasové, škatulky pravolevé, škatulky o přizpůsobených a nepřizpůsobených, světoběžníků a zápecníků, inteligentních a hloupých. Našlo by se jich spousta. Významná je v dnešních časech skupina lidstva dělící do škatulek podle ekologična, potažmo globálně změnových v klimatu. Tedy na zelené a jinověrce. A tak mocní sem tam přisypou trochu emocí do médií a davy po sobě křičí nevybíravě. To se to panuje!

Má ozkoušené, že občas je zdrávo, podle receptu M.Horníčka, vyjít do noci pod hvězdy a kouknout, jestli ještě jsou na svém místě, kde mají být. Náramně to zklidní a i ta osobní ekonomika není až tak strašidelná pokud je ještě sil na zklidnění se. ;-))
23. 01. 2012 | 07:09

rejpal napsal(a):

Škoda, že se tady nediskutuje k věci. Ta věc je velmi zajímavá a má mnoho aspektů - od samotné legislativní stránky (v různých zemích je různá) až po morální rozměr. Od boje proti kriminální činnosti (nejde jen o stahování hudby a filmů) až po zneužití chystaných zákonů ve zcela jiném zájmu.
Pokusím se hodit na sklo jeden pohled, který se zatím pokud vím nikde moc nediskutoval.
S kým se vlastně autorské a vydavatelské společnosti pustili do boje?
Asi nejhorší skupinou jsou lidé, kteří, kteří něco odněkud stáhnou, a poté to nabízejí veřejnosti za úplatu. Ti skutečně způsobují vydavatelům škody, často nabízejí novinky (i ještě nevydané). Musí však v tomto směru provádět nějaké aktivity (promo), které jsou relativně snadno odhalitelné. Tady je asi legislativní i morální pohled stejný.
Pak jsou tady stahovači, kteří z principu nikdy nic nekupují, stahují pro své osobní účely, a z hlediska našich zákonů se ničeho nedopouštějí. A také nepůsobí firmám žádné škody, protože by si stejně nic - jak sami porůznu tvrdí - nekoupili.
Konečně třetí - z pohledu škod - nejrozporuplnější skupinou jsou ti, kteří mají hudbu (filmy) jako hobby, stahují pro doplnění svých sbírek, ale také utrácejí za nakupování originálů i těch, které si předtím stáhli, protože chtějí lepší kvalitu, booklety nebo prostě jen sbírají originály. V podstatě tvoří většinu stahovačů všeho, co už nelze zařadit mezi novinky. Někde jsem četl, že na jednoho občana připadá u nás ročně nákup jednoho CD (nevím, zda je v tom zahrnut nákup digitálních nahrávek). Tihle lidé ovšem utrácejí mnohanásobky tohoto průměru. Jenže ti vydavatelé vyostřením svého boje útočí i na ně. Asi jsou sběratelé všeho, co nejsou žhavé novinky, pro ty společnosti nezajímavé.
Nemyslím, že správnou odvetou za počínání státní moci, která chrání jednu skupinu proti ovšem ostatním (nestahuje se jen nelegální obsah, a nikdo nezná proporce, jak to s tím je) jsou hackerské útoky. Dávají jen zbraň do ruky těm, kteří chtějí přitlačit na pilu. Nejlepší obranou by byl organizovaný bojkot. Prostě měsíc nebo rok NIC nekupovat. Ani v obchodech, ani na iTunes.
23. 01. 2012 | 08:11

berkowitz napsal(a):

Stahovat na netu nelegálně cokoliv je prý něco nečestného.
Navrhuji stahovat dámám kalhotky, je to prý prospěšné!
23. 01. 2012 | 08:29

rejpal napsal(a):

berkowitz
Když to uděláte bez souhlasu dotyčné, je to nelegální a nečestné. Co takhle pro jistotu usekat ruce všem mužům.
23. 01. 2012 | 08:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahujííc hanlivé komolení jména, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 01. 2012 | 09:39

Pepa z depa napsal(a):

Milý lubošku, dočetli jsme diskusi jen k vám a již můžeme odpověděti, že z PC 4. odboje a Pepi z depa, se nespojíme již ani s domovnicí v domě. Natož třeba se stránkami na www.nekolikvet.cz, www.vymenilijsmepolitiky.cz, a čekáme, že jediné spojení nás čeká s BISKOU a to ještě z naší strany nechtěné. Prostě vám chceme říci, že proti čemu jsme cinkali klíčema v roce 1989, tak to je nám v maximílní míře vráceno i s úroky za blbost. A tak je to všude, ve všech médiích a jakoby demokratických institucích, nevyjímaje politické strany, které si v tom očividně lebedí. Teď by se chtěli přidati k tomu odboji občanů ČR a bíti se v prsa, jak nám s tím pomohou a klidně to znova převezmou. No ale zapomínají, že všechnu špínu, nedovolené čerpání sociálních dávek, neplacení daní, jejich utajování, podvody ve všech odvětvích a oborech práce a života občanů ČR, tady zavedli a neubránili oni. Tuto moc a vládnutí jsme jim dali do rukou my, občané ČR. Jelikož byla jejich vládnutím a zneužitím moci zdegradována naše očekávání až pod únosnou mez, tak si tu moc a vládu musíme vzíti nazpět a udělati si v klíčových otázkách okamžitě pořádek. K tomu nám má posloužit sjednocení občanských iniciativ na Celostátní konferenci v Praze dne 28.1.2012 v sále TESLY v Hloubětíně. Vše další najdete na www.holesovskavyzva.zacit.cz. Jest-li tato zpráva pronikne až k vám, zatím nevíme, ale naše internetové spojení ovládá již demokratická ruka dnešní vlády stopro. Tak schválně zkuste si naladiti vlny v éteru na ty www., které byste chtěli i třeba ze zvědavosti viděti. Dobré ráno přeje 8.+4. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl. Jo a ten internet je mobilní od O2 a není zadarmo, takže si vlastně platíme něco, co nám nebude nikdy poskytnuto. No nejsou zlatí, ti naši kapitalisti? Nechtělo byto Island, jako vyšitý? A nebo ještě lépe GENERÁLNÍ STÁVKU? No to již necháváme na vás LIDE ČESKÝ, MORAVSKÝ A SLEZSKÝ. Pepa z depa.
23. 01. 2012 | 09:57

Hloupý Honza napsal(a):

Česká OSA, Dilia a další "ochránci" autorských práv by mohly alespoň v ČEZku zakročit a zakázat youtube. A když by se to nepodařilo tak by mohli zalobbovat u strejců poslanců a prosadit si, že za každé připojení k internetu se musí odvést 1,-Kč českým umělcům. U již fungujících poplatků bych přidal k odvodu za prodej CD a DVD další sazbu, a to 10,-Kč za každé uvedení zkratek "CD" a "DVD" v jakémkoliv textu. Dále bych prosadil, aby se za zakoupení foťáků platila autorská kauce ve výši 50% jeho ceny a 25,-Kč za každý vyfocený snímek, fotky mimo území ČR by byly zpoplatněny podle místa pořízení většinou v přepočtu 1 EURo/za fotografii.

Taky nevím proč ČEzký stát neřeší svoji zadluženost autorskými poplatky (daněmi) vždyť jako tvůrce prostředí, ve kterém všichni žijeme, by za to měl rovněž inkasovat nějaké palmáre, sic by se musel dělit třeba s Mittalem Ostrava a dalšími spoluautory, teplárnami, koksovnami, doly .., ale určitě by to stálo za zvážení.

A já jdu dnes večer hned zkasírovat všechny sousedy, nevím proč by měli všichni zadara očumovat můj barák, když je to zase moje dílo.
23. 01. 2012 | 10:03

Grandmaster napsal(a):

Autore,
hazite perly svinim. Nebo jeste lepe receno Buvolum. Zase krome vyjimek nesmyslne plkani a blog dava moznost spolku placajicich remcalku vyjadrit sve nazory(????) a vysledkem jsou zvasty.
23. 01. 2012 | 10:33

Karel (taky) napsal(a):

Pokud je zde někdo natolik inteligentní, že ho to zajímá, a natolik málo informovaný, že to ještě nečetl, doporučuji stanovisko The Pirate Bay k této situaci a k systému "autorských" práv celkově:

http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33532
23. 01. 2012 | 11:18

Silvie napsal(a):

Jsou to stupidi.
Nevím,čemu slouží, když se zablokují několik let staré seriály a filmy. Nejde je nikde půjčit, ani koupit a navíc dělají bezplatnou reklamu často polozapomenutým hercům i producentům samotným.

Poraďte mi někdo, jak sehnat poslední řadu ,poslední díl Perníkového táty. Nevíme, jak to celé skončilo - docela k vzteku.
23. 01. 2012 | 11:29

Silvie napsal(a):

Hloupý Honza,

taky mě to napadlo.
Dám na youtube svého mluvícího papouška a ti šmejdi z OSA mě budou chtít hned zkasírovat. Něco si určitě najdou - třeba to, že opeřenec reprodukuje píseň z reperoáru Káji Gotta.

Otřesné případy zneužívání autorských práv a snahy vysát z lidí, co se dá, lze vidět úplně všude (viz poplatky za rádio v hotelích,kde požadují poplatek za každý pokoj extra apod.).
Podobně se chová i ČT, která žádá vysloveně výpalné za koncesionářské poplatky i od lidí, kteří mají z televize vyrobenou králíkárnu nebo ji , zcela vykuchanou, používají v obchodě jako součást kamerového systému.

A vůbec nejvíc se mi líbí, když si koupím za drahé peníze CD (ať už jde o film nebo hudbu) a někdo mi bude zakazovat půjčit ho ,komu uznám za vhodné! Trhněte mi...

Podobná zrůdnost padla v souvislosti se zabijačkami, které nám zakazuje unie.
Pokud si uděláte doma zabijačku, nesmíte dát výslužku nikomu jinému, nežli členům rodiny!!! Jinak vám hrozí pokuta 300 tis.korun. Takhle se likvidují staleté tradice.

Eurohujeři, jen tak dál. Doufám, že vám ty jitrnice zhořknou v hubě.
23. 01. 2012 | 11:45

Silvie napsal(a):

oprava - repertoáru
23. 01. 2012 | 11:46

ghándí napsal(a):

pan hvíždala tady v podstatě obhajuje názor, že se kdokoliv může kdykoliv projet v jeho autě, protože ten dotyčný má právo na cestování. duševní vlastnitví je vlastnictví jako každé jiné.
23. 01. 2012 | 12:11

český maloměšťák napsal(a):

Věc není tak jednoduchá.
Uvedu malý příklad. Mějme pana Mozarta - nebo ne, raději někoho, komu skládání něčeho, co má hlavu a patu trvalo déle...a nelezlo to z něj jako housky na krámě /pan Mozart promine...lepší přirovnání mě nenapadlo/...například nějakou ženu ve středních letech, kterou na internetu osvíti vnější rozum a ona se jala na stará kolen vytvářet komentátorské skvosty na aktualně.cz. Zkusme na chvíli zavřít oči a fantazírovat : 1. Najde se někdo, kdo tyto "skvosty" chce prodávat dál. 2. Paní vletech je ochoten za dílo zaplatit. (to také bylo původním cílem této paní...živit se takovýmto mentálním výkonem)

Dotyčný /je mi ho velmi líto - zejména pokud si uvědomím, že plody naší paní v letech musel přelouskat....ale to je vedlejší/. tedy dotyčný ale na sebe nechce vzít riziko, že prodá málo nebo nic - a tak se s naší milou Silv...eh, tedy s paní v letech dohodne - že ji dá jenom jakési všimné...hned, a zbytek doplatí z prodejů na trhu (ono ho to taky bude něco stát, že...lidem je nutno poptávku po banálních hloupostech naší milé paní v letech vtlouct do hlavy - jinak by takříkajíc tato nabídka na trhu zapadla....další výdaje pak jsou s tímto úsilím spojené,,,).

Paní v letech má možnost odmítnout a snažitb se prodat sama. Jenže nemá ani styky, ani prodejní kanály, ani peníze.
No tak prostě...neodmítne (z něčeho žít musí). A také potřebuje čas na novou tvorbu - staré komentáře se okoukají - je nutno přijít s něčím novým a pokud možno i zajímavějším....a to chce jak čas, tak peníze (papír, pero, inkoust, jízdy BMW za inspirací do přírody, pozitivní bydlení - nejlépe ve Špindlu....).

Siuaci komplikuje trochu fakt, že i náš šikovný překupníček potřebuje peníze. Také musí plodit nové nápady - například jak vyhledat novou tvář, jak lidem vtlouct do hlav hovadiny tak, aby si mysleli že konzumují vynikající zábavu....

Pak ale se nesmí paní v letech divit - že její komentéře jsou pro mnoho lidí drahé /no -mnoho je jich i zadarmo drahých - ale to není důležité....z hlediska posuzované věci....).

Oč by její tvůrčí srdéčko zaplesalo více - kdyby dostala penízky (v takové výši, jako jsou její představy) na dřevo /či alespoň na fakturu splatnou například do měsíce/.
Jenže to jde zase proti zájmům producenta.
On totiž taky rád prachy na dřevo. Taky nejlépe tolik, jako je jeho představa.

Jenže holt u švestek nebo housek...se ví, jaká bude odezva potenciálního konzumente - u komentářů naší drahé Silv..eh, paní v letech - se to prostě neví. Jestli je sežerou (a tedy i koupí).
Nevěříte ?

Dobrá udělejme si tady takovou malou anketu :

Kolik byste byli ochotni paní v letech zaplatit vy ?
a) na místě producenta - na dřevo
b) na stejném místě ale stylem , který panuje dnes (nekomplikujme situaci OSA -ou)
c) na místě zákazníka

------------------------------------
Technologie nikdo nezastaví. Mohou vytvořit cenové plato, nebo začít lidi ve velkém špehovat a pak zavírat.
Ale půjde to jenom do času.

Pokud tedy nedojde k fašizaci společnosti.
23. 01. 2012 | 12:14

Matematik + cenzor napsal(a):

Kazdy jen trochu uvazujici clovek vidi tu medialni asymetrii.
Ten PR tlak vzdy na jednu stranu.Wattergate je nyni naproste scifi...
Kam medalni PR kampane miri? Proti zcela amoralnimu zakonu, kdy neslysici programator plati za kancelarsky papir, hard disk nebo flashku Gottovi skrze vymahace z OSA. Ukrajinska mafie vybirajici vypalne je proti tomu dobricinna organizace.
Nidky media hlavniho proudu ani naznakem neotevrou tento uhel pohledu.
Ostatne soudruch Hvizdala to vidi dialekticky a v souvislostech.
Ten ktery nikdy nenaspise ani zminku o izraelskych jadernych hlavicich naopak nas bude strasit iranskym reaktorem, ten ktery nas strasil iranskyma raketama, ten vi, kdo a zac ho plati. Nekdy je to vi nekdy min PR kampan pro nejakeho zadavatele.

Ukazte mi zaber letadla, jez 11 zari narazilo do nejstresenejsi budovy sveta Pentagonu a pujdu na brigadu k Hvizdalum zametat schody. Ani nam nesmi naznacit PROC ten zaber neexistuje. Ani nejaky technicky blabol si jiz netroufnou vygenerovat.

Nase civilizace je zcela ohrozena PR principem. Tim, ze nazory nejsou nazory, ale placene PR kampane. Kriticke mysleni a soutez nazoru byly kdysi davno komparativni vyhodou naseho systemu. Hvizdalove to vsak hodili do kanalu.
Prece by to byla druha mnichovska zrada kdyby tady nebyl americky radar...

Proc odsoudi nasi novinarsti aktiviste wikileaks za zverejneni skutecnych a pravdivych dokumentu a neodsoudi ty maniky, kteri v tech dokumentech pali po bezbrannych civilistech na chodniku z helikoptery. Jen tak pro spestreni zabavy odprasknou kameramana...
A co Hvizdala? No ten to vidi dialekticky a v souvislostech...

Mozna bychom meli zacit platit tantiemy za Thaletovu, Phytagorovu a Eukliedovu vetu do recka?
Proc vlastne ne? Gott je neco lepsiho, nez Phytagoras?
23. 01. 2012 | 12:16

Dex napsal(a):

Ono by asi pomohlo, kdyby se někdo namáhal vysvětlit v blogu nebo článku, co přesně PIPA umožňuje. Hned by bylo všem jasné, že jde o pěkné svinstvo.
Mimo jiné odpovídá provozovaatel serveru za jakýkoliv obsah, který na něj vloží uživatelé. Máte na stránkách fórum? Tak pak jedině sledovat ho 24/7 a kontrolovat vše, co na něj kdo vloží, jakýkoliv výrok nebo odkaz, a u každého ověřit, jestli ten kdo ho vložil (kdosi z netu) má příslušná autorská práva k obsahu. Jojo, to je nápad. Totéž platí pro bannerovou reklamu. Jste ve výměnném systému? No tak to musíte kontrolovat kam vede vše co vám výměnou někdo vloží jako reklamu, protože jinak... zabavený majetek, basa atd.? Takže internet jako v PRC a jen pro velké hráče. A to je jen vrcholek ledovce. Zákazy a přesměrování DNS jen podle rozhodnutí soudu v USA pro celý svět, zabavování domén rovněž u zahraničních subjektů jen podle rozhodnutí soudu nebo úřadu v USA... atd.
23. 01. 2012 | 12:18

gaia napsal(a):

ghándí

ne projet se v jeho autě, ale kouknout se na jeho auto, v tom je rozdíl
23. 01. 2012 | 13:00

Názor Jan napsal(a):

Opakuju bez žížal.
3. světová válka začne okamžikem, kdy se USA-EU+Izrael vrhnou na Irán. To není malý soustu a vylámou si na něm zuby. Rusové to mají za humny a jistě si pohlídaji, aby jim za vlastním prahem někdo blbnul s rachejtlema - a když, tak rázně zakročí (US taky nebylo jedno, když tenkrát SSSR dělaly rošádu na Kubě, v jejich "vodách"). A Čína už vyhlásila, že nesouhlasí s iránským dobrodružstvím. Takže akorát Amíci budou zas bojovat na druhý straně zeměkoule, než sami žijou, a možná jen pro ropu, který maji na jejich Jihu dost (ne?). Takže pokud se tam začne, tak to tady máme na hrbu, pánové, i v Evropě ! Jak říkávala babička :"Pámbu s námi a zlý pryč !"
23. 01. 2012 | 13:48

Už nehru nehru napsal(a):

to ghándí:

Příklad s autem není pěkný, zkusíme příklad s židlí "bapu", ano?

Koupil jsem si židli a zaplatil truhláři cenu díla. Truhlář je však nadaný od Boha a považuje se za výkonného umělce. Jeho židle je tedy "umělecké dílo". Na židli si tak smím sednout jen já. Jestliže si na židli sedne kdokoli jiný, zaplatí truhláři "p.delné". To samé, jestliže chci židli zapůjčit například své tchýni, která na ní stoupá, když věší záclony. Tchýně rovněž musí zaplatit "p.delné". Truhláře mezitím začala zastupovat organizace pro ochranu autorství "OSA", která začala dělat náhodné domovní prohlídky, jestli se na židli náhodou nenachází kočka, jestli si na židli někdo neodložil rukavice, či čepici a ze všeho toho se snaží vymáhat "p.delné". OSA nyní chce docílit toho, aby mohla kdykoli, ve dne, či v noci vstoupit do mé domácnosti, učinit i osobní prohlídky u všech,kteří mne navštěvují a hodlá u mně doma instalovat monitorovací zařízení v režimu 24/7, aby ochránila truhlářovat autorská práva. Podle pana ghándího je to zcela v pořádku.
23. 01. 2012 | 13:49

Paul Selden napsal(a):

Mějme Mozarta.
Někteří čtyřiadvacetihodinovým ustavičným tokem písmen žijící občané menších měst na drahanské vrchovině tahají Mozarty z rukávu 10x denně.
Měli by si od něj občas něco pustit. Velmi doporučuji Kouzelnou flétnu (ale ne od Ingmara Bergmana), uvolnili by se a přestali experimentovat s hypermanganem.
23. 01. 2012 | 14:09

Pepa z depa napsal(a):

Dobrý den milí diskutující, aby jsme byli korektní, tak musíme náš diskusní příspěvek z 23.1. v 9:57hod. opraviti a to tak, že nemožnost dosažení stránek www.nekolikvet.cz, bylo z důvodu technických problémů na straně autora Tomáše F. a dalších spolupracovníků. Dostupné jsou i stránky www.vymenilijsmepolitiky.cz a ještě zkuste www.ekonomickareforma.cz, což bude podstatou Celostátní konference v Hloubětíně. Tak to jen pro pořádek, aby nevznikaly fámy. Prostě uvidíme, jak dlouho to vydrží. Děkujeme za pozornost a ještě jednou se omlouváme, 8.+4. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl, krev mám ale pořád jako Kníže. Pepa z depa.
23. 01. 2012 | 14:51

giotto da bondone napsal(a):

Dřív autoři s gustem jeden od druhého opisovali, sbírali cizí anekdoty, kradli příběhy vyslechnuté v hospodě. Svět byl veselý, umění plnilo jakési rekreativní funkce pro nešťastnou lidskou mysl a bránilo společnosti upadnout do dráb(k)ovského/byrokratického sadismu a destruktivismu.

Charlie Chaplin točil svoje (hodně sociálně laděné, do nickelodeonů chodilo ne zrovna bohaté publikum) grotesky, podobně jako jeho vrstevníci, postavené na ispiraci pocházející ze stovek let vývoje pouťového divadla, vtipů, cirkusových gagů. Věcí, které si nikdo nikdy nedal patentovat a které se lidé učili jeden od druhého.

Ještě na začátku renesance bylo zvykem na začátku spisu poděkovat všem, od koho jsem opisoval. Ve vědeckých dílech se citace musí uvádět povinně.

Zábavní průmysl, pokud se nerozhodne pro "remake" nějakého kdysi úspěšného titulu (protože nemá už žádný kloudný nápad), vykrádá v drobném všechny a všechno. Proto ta věčná klišé - řetěz zlodějen postupně normalizovaný do nejpitomějšího tvaru.
Výsledek své činnosti si ovšem zábavní průmysl nechává právně chránit (do určité míry zcela oprávněně, neboť do výroby investoval prostředky), tak, aby mu pokud možno přinášel zisk na věčné časy. Místo patentu lidstvu užitečného vynálezu na 20 let chce "práva" na nějaké staré židovské vtipy na 120 let.

Čistě komerční firmy, které nikdy žádného scénáristu, filmaře ani herce nezaměstnávaly vykupují archivy zaniklých filmových studií, aby mohly ždímat peníze z recyklování jejich obsahu.
Na rozdíl od našeho původního autorského práva, kde jste musel být původcem originálního sdělení, jim stačí si koupit práva ke kopírování.

"Právo" je právem tehdy, když za ním stojí supervelmoc se sedmi flotilami, mezikontinentálními raketami a sedmi sty základnami okolo světa. Tady na dřevo, prosím.
Jak říkali už otcové zakladatelé: Law is in the barrell of the gun.
23. 01. 2012 | 15:10

MV napsal(a):

Před 13 lety začal fungovat Napster. 13 let měli producenti filmů a hudby, aby připravili odpovídající distribuční kanály pro distribuci děl na internetu. Stalo se tak? Jenom v naprosto ojedinělých případech. V tomto je třeba pochválit například TV Nova a jejich Voyo.

Zkuste si však někde legálně shlédnout film online v duchu neporušování autorských práv? Existuje taková služba? Itunes jediná, která mě napadá, leč itunes si nepustím na svých androidech. Tady existuje minimálně 150 milionů lidí, kterým nevadí koukat na film, a být přitom zaplaven reklamou, zprava, zleva, zhora, zdola, zepředu, zezadu, to je obrovská poptávka po určitém druhu služeb, další takové číslo je dokonce ochotno si platit účty na různých rapidshare a dalších. To mi má být líto těch producentů, kteří lpí na starých technologiích a obstaróžních distribučních cestách. Probůh, vždyť dnes umí hudbu a filmy přehrát každý telefon a do toho opravdu CD/DVD nestrčím.

To, že je megaupload zablokovaný je naprosto správně, rýžovali peníze na něčem, co jim nenáleží a dělali to naprosto cíleně, ale je třeba se ptát, proč taková služba dosáhla tak obrovského úspěchu? Odpověď je velmi jednoduchá, je to neschopnost a neochota producentů se přízpůsobovat novým technologiím a novým způsobům distribuce obsahu.

Svět se značně změnil, obzvláště svět, který je v kontaktu s informačními technologiemi. Autoři softwaru a webových služeb také přecházejí na nové formáty prodeje. Aplikace a služby se poskytují zdarma, ale platí se za bonusy, specifické chování, support, úpravy, rozšíření, vyšší rychlost...

Na mobilních aplikacích se také nevydělává jenom tak, že je prodáváte po jedné, trend je takový, že hodnota vaší aplikace roste s počtem uživatelů, jakmile dosáhnete určité úrovně, prodáte aplikaci firmám, které se na to specializují. Proč má facebook hodnotu několika miliard dolarů? Jen pro to, že má tolik uživatelů.

Já nevidím důvod, proč by filmový a hudební průmysl nemohl fungovat na obdobných principech.
23. 01. 2012 | 16:37

Ambra napsal(a):

Prosím autora o vysvětlení, co je to za banánovou republiku ten Nový Zéland, že agentům FBI tam unikl jediný člověk, ato ze Slovenska. Že by ještě z dob socialismu tušil, jaké loutky pracují v novozéladnské vládě, že je nechá pro nějaké ovinění jistého choštaplera v USa hned zatknout?
Pravděpocobně ano. A na nás v bývalém Československu nemůžete, milé loutky USA, jen tak operovat s nějakými nesmyslnými fakty. My jsme byli vychováni v tom, jak USA embargovaly všechny sebenesmyslnější věci a dokonce při žádosti o vstup do USA kontorlovaly, zda dotyčný nebo jeho nejbližší příbuzní nebyli někdy na sjezdu KSČ. Takže když nám nějaký člověk, jehož zaprodanost americkým službám nemůžeme zcela vyloučit, tady něco vykládá o amerických zákonech, tak za tím nemusí být nic moc pravdivého nebo upřímného. Prostě to nejde vygumovat pamět lidem, kteří si teď dodatečně mohou porovnat objektivitu všech stran. A autor je asi poslední člověk, který doopravdy napíše, o co ve ekutečnosti vlastně komu jde.
23. 01. 2012 | 16:37

Morová rána napsal(a):

Přátelé, teď z trochu jiného soudku!
Nedávno jsem si koupila Star Trek komunikátor. Pro neznalé, je to taková plastová drobnost ve tvaru raketky, která se dá připnout na hruď a nosí ji hrdinové mého oblíbeného sci-fi seriálu. Výrobní cena... no, když budu hodně velkorysá, tak deset korun. Já za to dala, věřte, nebo ne, celých šest set padesát. Inu, to víte, jsem hodně velká fanynka a byla jsem zrovna při penězích. Zamysleme se společně, komu vlastně připadlo těch šest set čtyřicet korun rozdílu?
Autorovi návrhu nikoliv, ten je dávno převedl na nahrávací společnost. Ta je zase za nemalou částku prodala společnosti distribuční. Ředitel distribuční společnosti zvedl telefon a učinil objednávku do čínské továrny, kde onu hračku vyrobilo nějaké dítě, které za to dostalo sotva misku rýže. Oněch chybějících šest tisíc čtyřista procent zustalo za nehty obchodníkům, kteří si je naúčtovali prostě za to, že si můj odznáček předávali pěkně z ručky do ručky.
Kdybych se rozhodla tuto bandu neužitečných parazitů prostě obejít a vyrobit si vytouženou hračku sama (za použití tvarovací hmoty, barev, svíracího špendlíku a při troše šikovnosti by to jistě nebyl problém) patřila bych podle pana Hvížďaly do kriminálu, neb jsem svým hnusným činem někoho okradla. No, budiž! Já se ale ptám, proboha, koho?
23. 01. 2012 | 17:13

rejpal napsal(a):

MV
Jednu věc bych trochu opravil. Ty peníze megaupload nevybíral za stahování konlrétního obsahu, ale za servis. Každý si mohl cokoli stáhnout zdarma nebo si zaplatit účet za rychlé a paralelní stahování. Bylo jedno, zda stahuje chráněný obsah nebo třeba kolekci fotek od kamaráda. Takže nešlo o přímé obohacování na účet majitelů práv, ale za službu.
To, jak byli majitelé představani médiím, je dost žertovné. Měli zbraně (ale nikdo neřekl, zda legální nebo ne), byli bohatí, měli drahá auta s SPZ Mafia a pod. Nicméně nezazněla jedna věc - byli ochotni na požádání stáhnout nelegální soubory nebo ne. Tahle praxe je dlouhou dobu běžná. Někdo něco uploaduje a někam hodí link. Majitelé práv napíší serveru, že obsah je nelegální a bu´d autor linku nebo provider soubor znepřístupní. Takhle to léta funguje na netu běžně (a nejen u souborů na stahování). Pokud k vymazání souboru nedojde, může dojít k sankcím - v duchu výkladu, že provider není povinen kontrolovat legálnost všeho, co tam někdo vyvěsí, ale je povinen na konkrétní žádost reagovat. Existují hudební blogy, kde jsou linky na staré desky a když někdo vydá reedici na CD, provozovatel blogu (někdy sám, někdy na upozornění) link vymaže a někdo to i nahradí odkazem na stránky vydavatele.
Je to prostě medální hra, která má vyvolat dojem, že majitelé serverů jsou bezskrupulózní zločinci. Proč?
23. 01. 2012 | 17:18

honolulu napsal(a):

Ono to nebude, tak horke s tou cenzurou u nas. Je to proti prvnimu Amendmentu Constituce a ta je nedotknutelna.
Lide se budou branit a restrikce neprojdou kongresem.
23. 01. 2012 | 17:29

Sutech napsal(a):

Je ale otázkou, jaký by byl postup, kdyby ani doména, ani server nebyly na území USA, tedy pokud by byl server dejme tomu v ČR a doména registrovaná v Rusku, teoreticky to jde. Pak by ani jedna z těch věcí nebyla pod jurisdikcí USA, tedy by podle všeho neměly mít právo s tím cokoliv dělat. Co by se ale stalo, kdyby k takovému aktu došlo? Bylo by to narušení Suverenity v tomto případě hned dvou, států?
Asi je to přehnané, ale možná by z toho mohla být válka.

to: giotto da bondone
Je opravdu zvláštní, že patent na stroj, který lze využít ku prospěchu je 20let, ale na nějakou blbost je 70let od smrti autora. Já osobně nevidím rozdíl v tom, jestli je produktem činnosti nový stroj, nebo skladba, či kniha. On stroj je mnohdy užitečnější než kdyjaký spisek, navíc k jeho sestrojení musí člověk mít i
určité znalosti.

to: Matematik + cenzor
Navíc naprosto stejné reaktory jako Irán máme i v JETE

to:český maloměšťák
Ono správně by měo dojít k vytvoření ceny na trhu. Když lidi nezpalatí 500Kč, cenu by měly snižovat až na takovou hlarnici, kdy se jim to vypaltí. Pokud ani za tuto cenu nebudou lidi chtít to dílo kupovat, pak je celý náklad dobrý asi jen pod kotle v EHO

Není snad nutné zdůrazňoat, že celý systém ohledně autorských práv je prohnilý a neudržitelný. Vzhledem k rozvoji technologií je zastaralý, byl zýastaralý už v době, kdy si lidi mohli bezu problému koupit magnetofony se záznamem, respektive, v momentě, kdy se rozšířily, jenom to tehdy nebylo tak moc vidět.
Pokud někdo vydá cizí dílo za účelem zisku, pak je to něco jiného, než když si vytvoři kopii pro sebe, nebo pro svého známého a nic za to nechce.
23. 01. 2012 | 18:27

Bestia Triumphans napsal(a):

Hvíždala napsal: "Zástupci Wikipdie vidí nebezpečí ohrožující svobodu internetu v tom, že by mohlo dojít k situaci, kdy se na Wikipedii nepozorovaně objeví na odkaz na nelegální internetový obsah, což by dalo americké vládě podnět k zablokování celé sítě."

Technická. Jak jde zablokovat internet?
23. 01. 2012 | 18:33

Anellus napsal(a):

Celý problém je, podle mne, v pojmu duchovní vlastnictví a jeho právního souběhu, autorských právech. Ten pojem je od počátku nesmyslný. Stejně tak by si mohl každý, kdo se podílí na vzniku čehokoli materiálního nárokovat trvale poplatek za třeba "výrobní právo" k předmětu pokud tento slouží. Příkladně, když dělník vyrobí hřebík a tento je použit třeba někde v krovu, mohl by si výrobce toho hřebíku nárokovat trvalé poplatky po celou dobu dokud hřebík nezrezaví. Podle teorie autorského práva ano, ale všichni prakticky víme, že je to nonsens a že v tomto případě jednorázové vyrovnání nároků je zcela logické a směna to tak praktikuje již tisíce let. Další problém je, proč obdobně nejsou aplikována autorská práva na duchovní vlastnictví vědeckých teorií a objevů, které jistě reprezentují srovnatelná množství duševní práce jako umělecká díla. Nikdo neplatí Newtonovým potomkům (jsou-li jací) za fakt, že v jeho sadě spadlo jabko ze stromu, řídíc se při tom chtě nechtě Newtonovým gravitačním zákonem. Po vyřešení těchto otázek samovolně odpadnou i problémy s nelegálním stahováním z Internetu a pod.
23. 01. 2012 | 18:51

rejpal napsal(a):

Anellus
Každý úder kladivem 1 Kč. Vy si zase můžete chránit ladnost pohybu, kterým do toho hřebíku tlučete, i gestikulaci po případném zásahu prstu.
23. 01. 2012 | 18:55

Matematik + cenzor napsal(a):

Anellus
lide zkousi, co system dovoli. Tak je to s OSA, tak je to s Hvizdalou s USA...
Osobne jsem byl velmi prekvapen jak nejasne jsou pocatky patentoveho prava a o copyrightu ani nemluve. Kdyz si najdete o tomto nejake opravdu analyticke uvahy, zjistite, ze od sameho pocatku slo o jakousi akci chytrolinu, kteri to proste zkusili. A ejhle doku It technologie neukazaly absurditu v cele nahode, v rade podoboru a pododvetvi to fungovalo. Nejprobklematctejsi je to v tkzv farmaceutickem prumyslu. PR agitatori casto argumentuji tim, ze se musi uhradit giganticke naklady na vyzkum. Naprosty opak je pravdou. Kdyz do systemu vsoupily ochranerske patentove prvky, vyzkum zacal stagnovat.Jde o jakysi hlubsi spolecensky vztah. Mozna jde o nejake pravidlo psychoanalyticke, kdy v okamziku, kdy Newton zacne koukat po patentu, zadne jabko mu na nos nespadne...
Motivace v duchovnim svete jsou zcela zasadni.
Tak Shakespeare mel sve motivace a sve motivace mel treba autor ordinace v ruzove zahrade..
Jestli nahodou internet jako takovy a autorska prava nejsou v nejakem ontologicky zasadnejsim sporu.
23. 01. 2012 | 19:41

DavLo napsal(a):

Tak snad zase přijdou do módy audiokazety a lidi si budou písničky nahrávat z rádia. To byla romantika, pamatujete? Akorát mě kolikrát vytočilo, když se kazeta zašmodrchala, a zrovna v místě, kde byl můj oblíbený song
23. 01. 2012 | 20:04

rejpal napsal(a):

DavLo
Ale nesmíte ji pouštět kamarádům, jen rodině. Jinak jste taky pirát. i když jen takový malinký na rybníku
23. 01. 2012 | 20:22

DavLo napsal(a):

rejpale, kamarádům pouštím jen ty části písniček, které se nacházejí na zmuchlané pásce. Věřte, že je to úplně jiná písnička než originál, tak snad mě nezavřou.
23. 01. 2012 | 20:26

český maloměšťák napsal(a):

Kolega točí aktuálně desku. Připravoval ji rok. Zatím dal za studio cca 140 táců (studio je od jeho kamaráda).
Nu ....
23. 01. 2012 | 20:56

oh napsal(a):

to rejpal: "Je to prostě mediální hra, která má vyvolat dojem, že majitelé serverů jsou bezskrupulózní zločinci. Proč?"
V USA rozhoduje o vině a nevině občanská porota. Co víc si může prokurátor a Hollywood přát, než žalovat lidi, o kterých každý (porotce) ví, že to jsou zákeřní zločinci z ciziny, okrádající poctivé Američany? To je skoro tutovka a anglosaské právo je postavené mimo jiné na precedentech. Stačí, když to vyjde jednou a "ochránci autorských práv" mají hotovo...
23. 01. 2012 | 21:22

ghándí napsal(a):

už nehru nehru,
ten příklad s tou židlí je velice blbej. takhle právo k duševnímu vlastnitví nefunguje. pokud by v kupní smlouvě bylo, že na židli nikdo nesmí kromě vás sedat, tak co by z toho měl tluhlář? nechápu ten ekonomickej prospěch , nebo jakoukoliv ekonomickou ujmu, pokud by na židli sedali i jiní lidé. židle se přece vztahuje k místu, nikoliv k osobě. pokud je například v kuchyni, sedne si na ní každý, kdo přijde do kuchyně. on vám tu židli prodal a tím zcela uspokojil svuj ekonomický záměr. pokud se ale jedná o nějakou židli chráněnou patentem nebo značkou a vy byste tu židli bez licence vyráběl a kopíroval a dál prodával nebo i dával, pak se dopouštíte trestného činu. je to prostě zlodějna. na výrobu a kopírování potřebujete licenci nebo jiné povolení vlastníka duševního vlastnictví. tak to chodí ve slušných a civilizovaných zemích.
23. 01. 2012 | 21:22

DavLo napsal(a):

český maloměšťáku, vypadá to, že si je Váš kolega asi dost jistý úspěchem. Mně to připadá jako moc velký hazard - dnes točit desku, potažmo očekávat prodej. Ale jestli má přitom ještě jiné aktivity či normální práci, pak proč ne jako koníčka, což?
23. 01. 2012 | 21:24

Reda napsal(a):

Je smutné, že lidé si myslí, že normální je krást a ještě smutnější, že to pokládají za své právo, za které je dokonce třeba bojovat.
Duševní či jiné autorské vlastnictví má stejnou váhu jako vlastnictví získané jinak, ale poctivě. Ale ti, kteří neumí nic jiného, než na netu krást práci jiných, to nikdy nepochopí nebo nechtějí pochopit. Je to s nimi stejné jako třeba s hnědočechy - ti také tyjí z práce druhých.
Kdo bude v budoucnu dělat filmy, knihy, písničky, když je lidé nebudou kupovat, protože si je ukradnou na netu?
23. 01. 2012 | 22:27

DavLo napsal(a):

Megaupload docela zamrzí. Kdyby takto dopadlo nablblé uloz.to, ani bych neštěkl.
24. 01. 2012 | 02:48

Mard napsal(a):

český maloměšťák napsal: Pane Hvížďalo, pokud zákon zasáhne proti takovým jako jsou Buvol či ghándí...a já tak budu konečně ušetřen jejich přihlouplých komentářů...jsem pro SOPA i PIPA - všemi deseti.

Proti Vám bohužel SOPA ani PIPA nikoho neochrání, protože na Vás se zřejmě vztahuje ustanovení, že váš psychický stav je takový, že nejste odpovědný za své činy.
24. 01. 2012 | 02:54

Mard napsal(a):

Reda napsal: Kdo bude v budoucnu dělat filmy, knihy, písničky, když je lidé nebudou kupovat, protože si je ukradnou na netu?

Víte, vy jste asi mamonář, otrok peněz. Já dělám dost softu v oblasti GNU. Takže já své kódy uveřejňuji a naopak zase čerpám z kódů kolegů. Je to velmi efektivní, práce jde rychleji kupředu, když na ní pracuje kolektivní inteligence. Proč si myslíte že všichni skládají písničky jen proto aby vydělali peníze? Nebo píšou knihy? Vy jste vždy pracoval jen pro peníze a nikdy proto aby jste sám sobě, nebo někomu jinému udělal radost?
24. 01. 2012 | 02:57

Mard napsal(a):

ghándí napsal: pan hvíždala tady v podstatě obhajuje názor, že se kdokoliv může kdykoliv projet v jeho autě

Ne. Projetím se auto opotřebuje. Lepší příklad je, že se kdokoliv vedle jeho auta může nechat vyfotografovat, jako jeho majitel. Tím auta neubyde, jen jaksi "klesá hodnota" požitku být vyfocen vedle toho auta. A OSA nám vnucuje představu, že všichni majitelé aut by měli být zastupováni organizací, která bude chodit kolem auta a hlídat zda se někdo nefotí vedle cizího auta. Pokud někoho načapá, tak musí zaplatit "poplatek za užití díla" a daná organizace z těchto poplatků jednak žije a za druhé část rozdá i majitelům aut.
24. 01. 2012 | 03:10

Mard napsal(a):

Když už se tak o tom bavíme, tak dumám, kdy konečně OSU napadne zkasírovat církev?!? Je to přeci veřejná produkce hudebních děl a navíc se tam popíjí alkoholické nápoje (mešní víno). Mnohdy ani nedodržují zavírací dobu (půlnoční) a ruší noční klid. To bude mastný poplatek!
24. 01. 2012 | 03:12

oh napsal(a):

To Reda: Je opravdu smutné, když někdo s plnými ústa práva a obrany vlastnictví, ale bez nejmenší představy o co vlastně jde, označuje všechny kolem za zloděje. A aby dodal vážnosti svému výplodu, přidává k tomu náckovský blábol o hnědočeších.
Vědci, technici a firmy z nezábavních oborů mohou své duševní vlastnictví chránit jen jediným způsobem - patentem. To je ovšem placená služba a má proti autorskoprávní ochraně jisté nevýhody:
- patent platí pouze v zemi podání a když chcete celosvětovou ochranu, musíte si ji taky hezky po celém světě zaplatit ze svého;
- trvanlivost patentů je omezená, ochranu lze prodloužit, ale opět za to musíte zaplatit, maximální délka trvání patentu je 20 let;
- když vaše patentované řešení někdo okopíruje, je to váš problém. Musíte si najmout právníky a opatřit důkazy (zase hezky za své), a dotyčného vykuka zažalovat - v každé zemi, kde by se pokusil svou kopii prodávat. Když vám to vyjde, dosáhnete zákazu prodeje. Způsobenou škodu vám spočítají zcela přesně podle počtu skutečně prodaných kopií, žádné "bulharské konstanty" se ve výpočtech nepřipouštějí;
To umělci, autoři a hlavně velcí držitelé práv se nějakými ušmudlanými patenty zabývat nemusí. Mají ochranu "ze zákona" a rovnou celosvětovou (sice ne v Číně a v Rusku, ale tam ignorují i patenty). Momentálně na 70 let od uveřejnění díla, ale buďte bez obav, až bude znovu hrozit vypršení ochrany na kreslený zlatý důl studia W. Disney, politici dobu ochrany opět rádi prodlouží - jako vždycky. "Piráty" jim honí FBI, "výpočty" způsobených škod se bulharskými konstantami jen hemží (a soudy to kupodivu většinou akceptují). No řekněte sám, nejsou ti umělci strašlivě znevýhodněni?
Aby se "umělcům" to znevýhodnění nějak vykompenzovalo, vymyslely si všehoschopné chytré hlavy "ochránců autorských práv" SOPA a PIPA. Nástroje, které měly umožňovat (soudem nařízené) falšování záznamů DNS, blokování zahraničních webů po vzoru velkého čínského firewallu, (Ale proč to sakra Číňanům údajně demokratický svět tak vyčítá?) filtrování výsledků vyhledávačů, možnost "preventivního" blokování webů přímo internetovými providery jen na základě "důvodného podezření", možnost napadání žalobami ze strany držitelů práv směrem k providerům, provozovatelům a poskytovatelům služeb, a současně tyto žalobce zcela zprošťující odpovědnosti, kdyby se jejich žaloba ukázala být poněkud bezdůvodnou.
To už bylo trochu silné kafe a tak se známé pirátské firmy, zabývající se výhradně krádežemi cizího obsahu, jako např. AOL, eBay, Facebook, Google, LinkedIn, Mozilla, Twitter, Yahoo!, Zynga,... o tomhle nápadu v otevřeném dopise US zákonodárcům vyjádřily takto:
"Návrhy jsou bohužel napsány tak, že i ty internetové a technologické firmy v USA, které řádně dodržují zákony, vystaví novým a neurčitým formám odpovědnosti, riziku nových žalobních nároků, a uloží jim i nové technologické povinnosti, vyžadující monitorovat celé weby."
Vyžadované preventivní blokování "pirátského" obsahu by pochopitelně vyžadovalo, aby provideři analyzovali každý kousíček informace, který jejich systémem proteče, zda neobsahuje nějaké chráněné veledílo. Zapomeňte na soukromí, ve jménu Velkého Obsahu bylo právo na nesledovaný prostor a listovní tajemství zrušeno. Zapomeňte na zabezpečení proti útokům formou podvržení falešných webů, spolehlivě rozeznat přesměrování soudem nařízené od podvodných není jak. Právě akce proti majitelům a provozovatelům Megauploadu dokazuje, že tyto zákony nejsou ani potřeba - jen by se někdy mohly hodit. Předpokládám, že "autorům" hlavně ta část, která notorickým žalovačům měla zajišťovat nepostižitelnost v případě "omylu". Povinné špiclování uživatelů providerem určitě velmi rády využijí tajné služby - zejména, když to sledování zaplatí sami sledovaní v ceně služby.
24. 01. 2012 | 04:48

Leo K napsal(a):

To MV, Reda a další, kteří obhajují tézi o krádeži duševního vlastnictví:
Váš omyl spočívá v tom, že zaměňujete zisky autora se zisky parazitujících organizací. Pro názornost: Zaměňujete zisk prostitutky se ziskem pasáka. A bijete se za jeho "práva". Vždyť ji poskytuje servis! Chrání ji, nachází lepší "prodejní" místa atd. "Zábavní průmysl" - jakým právem se to nazývá průmyslem? Jakou přidanou hodnotu mají výrobky onoho "průmyslu"? Úmyslně zdůrazňuji - přidanou. Skutečná hodnota je jenom autorská. Zábavní "průmysl" ji jenom přizpůsobuje konvencím, které v jeho době platí. Přizpůsobuje - čili nic nevytváří- naopak, jako společenský fenomén, je vysoce nebezpečný, protože deformuje vkus, vytváří modly atd. Autoři se uživí i bez pasáků, jenom jim to dá trochu práce navíc. A desítky tisíc lidí, kteří podnikají v tom "průmyslu," který nic nevytváří, nebudou odsávat stamiliony.
24. 01. 2012 | 06:03

Pirát z Karibiku napsal(a):

Třetí světovou válku vyvolává jen hlupák jako je:
Vydavatel amerického židovského listu navrhl zavraždění Baracka Obamy
Majitel a vydavatel listu Atlanta Jewish Times Andrew Adler navrhl, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil tajné službě Mossad sestavit tým, který by zavraždil amerického prezidenta Baracka Obamu - proto, aby jeho nástupce ochránil Izrael před Íránem.

Adler, který se za svůj článek omluvil, navrhl tři možnosti, jak by se měl Izrael bránit proti Íránu. Buď zahájit preventivní úder proti Hamásu a Hizballáhu, nebo zaútočit na Írán, nebo zabít amerického prezidenta, který podle něj není Izraeli přátelsky nakloněn.

Představitelé American Jewish Committee v Atlantě vydali prohlášení, v němž Adlerův článek ostře odsoudili. Vzali na vědomí jeho omluvu, ale konstatují, že především autor neměl takový nápad vůbec publikovat. Podobně se vyjádřila Anti-Defamation League, podle které Adler opakuje názory extrémistů a je pochybné, zda je s to vydávat noviny.

A piráti jsou na svém místě a bojují hlavně proti nenažranosti mediální žumpy v které jsou všichni umělci a skladatelé, kteří by stále jen brali peníze za to co dávno dostali zaplacené.Zrušit autorská práva by bylo na místě.
24. 01. 2012 | 07:58

rejpal napsal(a):

Jsem zvědav, zda dojde k soudnímu procesu s majiteli megaupload a jak bude probíhat. Pokud se totiž neoprokáže, že odmítali odstranit nelegální soubory i přes upozornění, a přesto budou odsouzeni, je to průlom v širším měřítku než jen ve světě internetu. Velmi podobná situace totiž je třeba na správě silnic. Ta umožňuje občanům přesuny po silnicích, část zadarmo (silnice nižší třídy), část za poplatek. Je nesporné, že na silnicích dochází k trestné činnosti nebo je umožněno pachatelům například loupeží se přesunovat s lupem - a provozovatel výběrem mýta se tak obohacuje na trestné činnosti. Kdyby pachetel nemohl rychle uniknout, možná by si svou loupež rozmyslel.
Případný rozsudek (a jde USA s precedentním právem) může vést k soudům nad lidmi z různých oblastí, kteří provozují nějakou službu, pokud neprokáží, že udělali vše, co je v lidských silách (a na své náklady), aby nebyla zneužita k trestné činnosti. To je dost nebezpečná hra. Není to o "pirátech" takových či onakých, je to o tom, že se sáhne k preventivnímu sledování a případně trestání za to, že k něčemu dojít mohlo, nebo k tomu došlo, aniž by byly konkrétní důkazy.
Hrozící tresty jsou navíc drakonické - 12 let za co? Že někdo provozuje placenou službu, která sama o sobě je naprosto legální. Protože řeči o tom, že dotyční se obahatili na úkor někoho neplacením autorských práv, jsou nesmysl.
Titul článku je samozřejmě hyperbolou, ale možná je to klíčová záležitost v pohledu na to, co vlastně jsou občanské svobody - a posun k totalitě (to už není hyperbola).
Věřím, že v této základní věci se soud zachová nezávisle - pak totiž nezbyde vydavatelům hledat nějaký nový model, který bude odpovídat současnému vývoji technologií.
24. 01. 2012 | 09:10

svědomí napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Jasněji a stručněji to ani vyjádřit nelze. Není to ovšem anarchizmus, nýbrž anachronizmus, tedy cosi dávno překonaného, zastaralého a nepotřebného, ba dokonce zavrženíhodného.

Je to tak. Lidstvo si chce hrát na majitele Vesmíru; s Pemprskami mezi nohama! Když už ne před jinými civilizacemi, tak před tím který to všechno vidí, by se mělo studem alespoň červenat... když ne celé, tak rozhodně celé šiky z těch nic materiálně netvořících člověků.

Prý "duševní vlastnictví"!... A co ti, kteří jim to umožnili, jinak by bídně zašli hladem, žízní, chladem, nebo se stali kořistí zdejších přirozených predátorů? Tak kdo si to dělá nárok na upředňostňování před tvůrci materiálních potřeb, bez nichž by druh "člověk" dávno vyhynul?

Musíme vzít na vědomí, že autoři těch tzv. "děl" jsou "kanóni" dvojího druhu. Profíci a amatéři.

Těm prvním se to dělbou práce stalo zdrojem jejich živobytí, takže neznajíce jinak, plodí svá díla v dohodnutém termínu na zakázku a byla-li zadavatelem zakázky shledána coby naplněna, dostává se jim za to dohodnuté odměny. Obvykle. Autorství jim nikdo neodepírá (dokonce i jde-li o pouhou interpretací díla slovesného, či hudebního, neb u výtvarného je to již falzum), ale souhlas autorů s dalším nakládáním jejich díla je obdobně nereálný, jako vrácení času. Lhostejno zda při vyřčení zlého slova, nebo při pádu z výšky na dršku, či při inflagranti v němž jde o dršku. Není tak důvod k opakovanému placení téhož čímsi jako jsou tantiémy, které náš autorský zákon ani nezná.

Ti druzí pak, ti musí být a většinou i jsou šťastní, že je-li to k čemu dobré, tak že se o to někdo vůbec zajímá. Zdrojem jejich živobytí to není, zato zdrojem uznání se to stát může a o to jim vlastně jde. A co se týče autorství, jsou na tom stejně jako ti první.

Nakladatelé a jiní podobní podnikavci, ti k autorství nemají jiný, než obchodní vztah a tak jim náleží jen odměna za jimi vytvořené produkty a je jejich podnikatelským rizikem, zda jejich produkty trh přijme, či nikoliv. Ovšem zcizení jejich produktu za účelem vlastního zisku, to je trestným činem jako každé jiné zcizení, krádež, či loupež. Už podle Desatera.

Ono totiž tzv. "pirátství" žádným zcizením není, neboť kopii pro vlastní potřebu zákon nezakazuje a i kdyby zakazoval, tak tzv. "autorská odměna" je zahrnuta již do prodejní ceny jak médií, tak přístrojů a v případě kopie pořízené firmou se dokonce odvádí i z vlastních(!) autorských počinů zákazníka, což nelze jinak, než pokládat za protiprávní bezdůvodné obohacování tzv. "ochranných autorských organizací", což jsou běžné podnikatelské subjekty, nikolivěk orgány státního dozoru nad dodržováním zákonnosti.

Pokud se takto postavená argumentace dostane do dnešního pořadu Hyde parku na čt24, bude zajímavé sledovat, jak se ti zastánci tzv. "autorského práva" z ní vylžou. A když jim diváci dají v anketě palec dolů, měli by vzít zákonodárci rozum do hrsti, aby nedostali palec dolů oni sami ve volbách. Jak známo "tak dlouho se chodí..." ;-)
24. 01. 2012 | 12:30

rejpal napsal(a):

svědomí
Mám tak trochu obavy, že přístup establishmentu k dané problematice se moc na volebném chování lidí neprojeví. Většina vůbec netuší, o co jde. Propaganda médií (a nejen teď) vykoná své. Kolikrát jsem jen v televizi slyšel, že i stahování pro osobní potřebu je pirátstvím a zlodějnou? (ač se na něj vztahuje výjimka v autorském zákoně). Koho vůbec zajímá, že i u legálně zakoupeného CD (DVD), pookud je vybavené ochranou, je podle zákona pirátstvím i to, když někdo prolomí ochranu jen proto, aby si mohl pro sebe vytvořit záložní kopii, přestože si produkt řádně koupil (tato ochrana je podle vykladač. zákonů legoslativně nědřazená výjimce z AZ). A že prý vůbec nevadí, když takovéto produkty nejdou na některých přehrávačích hrát.
Jen tiše doufám, že podobné věci získají straně pirátů dostatečnou podporu, aby se doatala do parlamentu. Mou již mají (což neznamená, že souhlasím se vším, čím někteří členové argumentují).
Celá věc by nebyla tak vážná, kdyby se nadala zneužít ke kontrole svobodných médií z úplně jiných důvodů.
24. 01. 2012 | 13:13

Tom napsal(a):

TO český maloměšťák (23. 01. 2012 | 20:56):
Nu... každé hobby něco stojí.
24. 01. 2012 | 16:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

svědomí:
Ano, spletl jsem se v termínu, jistěže jde o anachronismus.
24. 01. 2012 | 18:29

svědomí napsal(a):

to rejpal:
Je něco mezi nebem a zemí co funguje, ač v rovině vědomí se jakoby nic aktivního v té které věci neděje. To, co kdysi Havel nazval "blbá nálada" a co naši předkové znali coby "boží mlýny". Ono je to také tím, že "lež má krátké nohy" a pokud se pravdě dostane pozornosti v jistém "kritickém množství" z masy mas, pak má její šíření charakter podvědomé řetězové reakce, která bez moderátorů ji tlumící nutně skončí vědomou revolucí, tedy rozmetáním nahromaděného nemorálního stavu.

Jak začíná být vidno i slyšno o jiných oblastech našeho bytí, postižených amorálnostmi mezinárodního kalibru pod kuratelou tzv. "křesťanství" ve službách Satana, tak se ta třída vyvolených i s vrstvou jejich užitečných idiotů již docela citelně třese strachy o své vlastní bytí. Ono stlačovaní pružiny potlačující pravdu má jen dvě možnosti. Řízené uvolnění síly na ni působící, nebo neřízenou destrukci. Ti pak, kdož se toho stlačování tak vehementně účastní, ti to samozřejmě vědí, ale mamon jim nedovolí zařadit zpětný chod a tak se buďto sami mezi sebou požerou, čímž ta síla zanikne, nebo ji nechají dojít do destrukce, čímž zanikne rovněž. Fyzikální zákony se prostě nedají nebrat v potaz ani u oživené hmoty nazývající se nadutě "dvoumoudré homo", jakož i fakt, že tlumící vlastnost moderátorů není nekonečná. Takže ta Vaše skepse nejspíš i v této autorské oblasti brzy vezme za své... A když se pod ten přetopený kotel nepřestane kde to jen jde přikládat... ;-)

a to Stejskal:
i vy jeden "moderátore". Moje příspěvky jdou po příčinách dějů. Napravovat následky příčin již nic neřeší a tak jestli mě budete mazat pro formální "nevěcnost", tak si přečtěte můj nick - přede mnou se nikdy nikdo nikam neschová... ;-) P.S. A mám na to glejt z těch nejvyšších míst, jaké si jen dovedete představit. Těch mezi Nebem a Zemí! ;-))
24. 01. 2012 | 19:14

freerelax napsal(a):

A double take on swimwear <a href="http://plus-size-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Uncommon piece of content delivers the important points for swimwear which just a few users are conscious of. <a href="http://modest-swimwear.webnode.com/">modest swimwear</a> Honest post divulges A couple of fresh, new things on swimwear that absolutely no one is talking about. <a href="http://spanx-swimwear.webnode.com/">designer swimwear</a> The key reasons why all of them are extremely wrong on the subject of swimwear and as a consequence the reasons you have to check this out ebook. <a href="http://vitamin-a-swimwear.webnode.com/">swimwear for women</a> Reasons every thing that you've learned about swimwear is undoubtedly entirely wrong and what you ought to be aware of.
New swimwear Publication Unwraps The Best Way To Dominate The swimwear Arena <a href="http://girls-swimwear.webnode.com/">target swimwear</a> Beginner questions about swimwear replied to and therefore the reasons you will need take a look at every single phrase of this report. <a href="http://freya-swimwear.webnode.com/">gottex swimwear</a> Specifically what the competition is doing on the subject of swimwear and furthermore the thing that youshould do totally different. <a href="http://victoria-secret-swimwear.webnode.com/">victoria secret swimwear</a> Upcoming swimwear Publication Presents Ideas On How To Dominate The swimwear Scene <a href="http://cheap-swimwear.webnode.com/">discount swimwear</a> Amazing guide tells the low down on the swimwear in addition , the reason why you should take action this afternoon.<a href="http://women-swimwear.webnode.com/">women swimwear</a> Unconventional website provides you with the important points of swimwear that only a couple of visitors know.
15. 05. 2013 | 06:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy