Trh nás spojil a teď trhá (rozhovor s Jacquesem Rupnikem)

26. 01. 2012 | 12:08
Přečteno 4425 krát
Eurozóna balancuje nad propastí a středoevropské národy se k ní stavějí různě. Češi trpí sebeuspokojením: Jsme rádi, že v tom nejsme. Slovenská lekce je o účetnictví: Proč máme my chudí doplácet na bohaté Řeky? Maďaři vidí situaci realisticky možná i proto, že stojí na pokraji bankrotu. A Poláci předvádějí lekci evropanství.

V nynější bitvě o záchranu eura nejde přímo o evropskou měnu, ale o budoucnost Evropy, tedy o výzvu pro Česko, vyplývá z rozhovoru Karla Hvížďaly s francouzským politologem a historikem Jacquesem Rupnikem. Ten se zabývá zejména střední a východní Evropou.

* Na počátku roku 2012 zažíváme nejen krizi eura, ale i eurozóny a politiky vůbec. I Spojené státy se nacházejí ve složité situaci. Často pendluješ mezi Paříží a Prahou, co tě při těchto přejezdech v poslední době nejvíce zaujalo?

Zaujala mě právě ta skutečnost, kterou zmiňuješ, že krize eura je vnímána nejen jako krize financí, ale také snad především jako krize politická. Jde o velkou osudovou krizi, která nám ukazuje, že jsme na křižovatce.

* Čím si vysvětluješ, že jsou u nás politici, kteří nechápou, že i když euro nemáme, bude mít krize stejný, nebo dokonce ještě horší vliv na nás než na silné ekonomiky?

To je skutečně zvláštní situace. To, že je zde tato skutečnost prožívána jinak, vysvětluje politickou krátkozrakost - protože kdyby euro padlo, mělo by to i na střední Evropu obrovský dopad nejen hospodářský, ale i politický. Neschopnost vidět krizi eura jako rozhodující moment pro evropský projekt, a tudíž i pro nás je to, co nás nejvíc může ohrozit.

* Tohle však neplatí o Polsku: po projevu ministra zahraničí Sikorského a premiéra Tuska je zřejmé, že Polsko toto nebezpečí chápe.


Tohle je druhý kontrast: země střední Evropy už neexistují jako celek. Podíváme-li se na sousední země, vidíme, že není jen kontrast mezi Českem a Polskem, tedy mezi Klausem a Sikorským. Češi trpí sebeuspokojením typu: Jsme rádi, že v tom nejsme, a my jsme vám to říkali. Ten projekt nemůže uspět a teď jde jen o to, jestli rozpad bude organizovaný, nebo živelný. Slovenská lekce je o účetnictví. Zde se ptají, kolik nás to bude stát, a jak to, že my chudí Slováci máme doplácet na bohaté Řeky, kteří nedodržují pravidla. Přitom je zřejmé, že jde o věci nejen účetní, ale především politické. Pak tu jsou Maďaři. V případě premiéra Orbána jde především o lekci reality. Přišel s tím, že si to s finančními trhy rozdá, že chce získat zpět suverenitu, kterou prý jeho předchůdci ztratili kvůli finančním trhům během krize. Začal útočit na všechny nezávislé instituce, které jeho moc omezovaly: nejprve na nezávislá média, pak na Centrální banku, na Ústavní soud a justici vůbec. Začal znárodňovat de facto penzijní fondy, učinil opatření vůči splátkám, protože statisíce soukromníků je nemohly splácet ve švýcarských francích a v eurech. Orbán to vyřešil tím, že nařídil kurz ke švýcarskému franku a řekl: Bude ten, jaký tu byl před třemi lety. Jenže banky si to nenechaly líbit a koncem roku 2011 přišel verdikt: forint je na dně, vůči euru ztratil dvacet procent za tři měsíce. Zadluženost je rekordní, země je na pokraji bankrotu a nenáviděný Mezinárodní měnový fond, jehož půjčky minulým vládám Orbán vytýkal, je nyní žádán o další půjčku. Poláci nám naopak předvádějí lekci evropanství.

* Ale důvody rozdílného přístupu asi budou dvojí: zaprvé Poláci z EU čerpají velké peníze a zadruhé si uvědomují, že po odchodu Václava Havla z politiky se mohou chovat jako lokální středoevropská velmoc...

Ano, oni si vždycky byli vědomi toho, že Polsko je důležitým evropským hráčem, a to si mysleli dokonce i tehdy, když bylo koncem osmnáctého století smazáno sousedy z mapy. Vlastně celá polská politika byla léta sporem o to, kdo má lepší recept na obnovení Polska. Přeli se o to, kdo je hlavní nepřítel: jestli Rusko, nebo Německo, a hlavně obojí chápali v celoevropském kontextu.

* Poláci však vždy měli výhodu v tom, že jich je dnes doma čtyřicet milionů a deset milionů v diaspoře - z toho nejvíc ve Spojených státech...

To jistě dodává sebevědomí i politickou váhu, která však nutně není totožná s prozíravostí. Projev Radka Sikorského je možná nejdůležitějším projevem středoevropského ministra zahraničí za posledních dvacet let. V jeho projevu je dotaženo do důsledku všechno to, co polská politika v poslední době už vnímala. Řekl naprosto jasně: „Největší hrozbou pro bezpečnost a prosperitu Polska je rozpad eurozóny... Německé síly se bojím méně, než se začínám obávat německé nečinnosti! “

* Na tom projevu ministra Sikorského, který byl pronesen 28. listopadu 2011 v Berlíně, však je také zajímavé to, že ministr původně nebyl nikdy pro silnou integraci Evropy...

On rozhodně nebyl nikdy spontánním příznivcem evropské integrace. Pan Sikorski žil v Anglii, my jsme se znali z osmdesátých let z Oxfordu, kde studoval. Je trochu nasáklý anglickým konzervatismem. Žil ve Spojených státech, má americkou manželku, přední komentátorku listu Washington Post. Nebyl přiveden do polské politiky liberálním evropským směrem, ale s národoveckou vlnou bratrů Kaczinských. Přes tyto kořeny v kontextu krize uviděl, že Amerika už není Amerikou minulého desetiletí. Viděl, že už neexistuje jen jedna velmoc. Uvědomil si, že současný svět je daleko složitější...

* ... multipolární...

... a že Západ je ekonomicky i politicky na ústupu, že Amerika je ve svízelné situaci nejen kvůli Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Íránu, ale kvůli nástupu Číny, posunu těžiště hospodářské i velmocenské politiky do Asie. Evropa je daleko níž v prioritách a zároveň Amerika potřebuje silnou Evropu. To Američané dnes a denně opakují. Obama potřebuje silného evropského partnera ze dvou důvodů: aby se Evropa uměla sama o sebe postarat, ale také proto, že se musíme spolu starat i o měnící se Střední východ. Sikorski říká: Klíčovým hráčem v této situaci je Německo, bez něj nic nevyřešíme. Řekl bych to takhle: Sarkozy má energii, rozhodnost a rychlost, ale nemá sílu. Merkelová má sílu, ale nemá rozhodnost, energii a rychlost.

* Ale paní kancléřka má vedle sebe lidi, kteří to chápou: plán na federalizaci o deseti bodech představil Joschka Fischer a z křesťanských demokratů je pro integraci Schäuble, von der Leyenová, Röttgen a další...

Tam jsou rozhodně lidé, kteří to chápou, ale ona zatím neprokázala potřebnou rozhodnost. Zní to dost divně, když Evropané takto mluví o Německu, ale žijeme v době, kdy by se takové role nemělo Německo vzdávat. Doby, kdy jsme byli rádi, že Německo moc nemluví a nestaví se do čela, jsou pryč. A ten silný kontrast mezi vztahem českých a polských politiků k Evropské unii a k Německu je teď skutečně zřetelný a znamená to, že střední Evropa neexistuje jako celek, který v krizi má nějaký společný pohled.

* Myslíš, že je ještě relevantní dnes hovořit o střední Evropě?

Ano, minulost tvoří společný jmenovatel a k němu patří i debata, kterou v osmdesátých letech nastartoval Milan Kundera esejem o únosu Evropy, či disidentská sounáležitost a její přínos. Vlastně z toho všeho vznikla visegrádská čtyřka, tedy pokus něco společně podnikat, což je vždy lepší než vést soukromou občanskou válku Středoevropanů. Tím myslím spory o hranice a menšiny, protože toho se moudří lidé obávali již po první světové válce. Byli to ti, co nevěřili idealismu Masaryka, že je konec archaických autoritářských se mi feudálních mocností a jejich říší. Masaryk tvrdil, že nastává éra národů a demokracie. Víme, že tato myšlenka moc dlouho nevydržela. Proto se po roce 1989 hledal společný kontext a společný cíl a ten zněl - začlenění do Evropské unie. To všechno tady bylo, ale když se podívám na to, co se stalo se středoevropskou myšlenkou, vidím, že jsme se jí rychle zřekli.

* Vraťme se k evropské integraci, proč se nám vymkla z rukou...

Jeden problém představuje trh a evropská integrace. Dlouho to byla mantra a říkalo se, že trh sjednocuje Evropu. Jednotný trh a jednotná měna, to na sebe navazovalo. Věřilo se tomu, že trh nás spojuje. Dnes finanční trhy rozbíjejí Evropu, a to je zásadní obrat. Jsme v situaci, kdy trh diktuje demokratickým státům. Nejprve trh Evropu pomáhal vytvořit, protože na tom vydělal, a dnes ji rozbíjí, protože si myslí, že na tom může znovu vydělat. My jsme původně budovali evropský trh jako součást evropského projektu, jenže dnešní trh je globální a investorům v Americe, Číně, Indii a kdekoliv je jedno, co se stane s Evropou, co jsme si kdysi mysleli a proč jsme to dělali. Nezajímá je to. Sázejí jen na to, že je možné vydělat na rozpadu eura.

* A kdo tedy dnes konkrétně rozhoduje?

Teď jsou to finanční trhy se svými notačními agenturami, které ochromují neuvěřitelným způsobem fungování demokracie. Prožili jsme to v přímém přenosu: viděli jsme to v Řecku i v Itálii, kde si trh vybíral i předsedy vlád. A nejlepší jsou ti, co pracovali v Centrální evropské bance. Trhy diktují vládám a říkají: Jinou možnost nemáte, není o čem diskutovat. Prostor debaty mezi levicí a pravicí se zužuje úměrně s růstem úrokové sazby. Berlusconi padl hned druhý den poté, co neúnosné zvýšení úrokové míry oznámily agentury. A evropská odpověď je asi jediná: federalizace Evropské unie, a tu nám kromě Sikorského nabízí dnes Merkelová i Sarkozy. Ironií osudu je, že nikdo z těch politiků nebyl nikdy federalistou. Tedy nejen Sikorski, ale ani Merkelová se Sarkozym.

* A jak se díváš na budoucnost Evropy ty?

Je možné si představit rozpad eurozóny či eurozónu menšího rozměru s tím, že obojí znamená demontáž evropského projektu. Nejpravděpodobnější je však varianta: jeden okruh tvoří eurozóna jako federální jádro Evropy, kde bude muset být propojení národní a evropské báze na institucionální úrovni. Druhý okruh bude tvořit Unie i s Chorvatskem - 28 zemí a může to být jednou víc, s Balkánem se snadno dostaneme na 35 zemí. A třetí kruh tvoří sousedské země: Turecko, Ukrajina, Kavkaz a tak dále. Větší integrace však nebude vůbec snadná záležitost, protože všude máme sklon v krizi nejdříve myslet na sebe. Dnes jsme v situaci, že žádná evropská země už nemá šanci sama o sobě být velkým hráčem vůči Číně, Indii, Spojeným státům. Ekonomicky bychom všichni na rozpad doplatili, i když každý v jiné míře, a politicky bychom se jako Evropa odepsali bůhví na jak dlouho.

Psáno pro MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel napsal(a):

Naše česká pravice hraje jinou hru.

Je potřeba předhodit frustrovanému davu (především čtenářům Blesku) "líné socky", "zlou Evropu", "špatné Euro" .....

a vesele se může krást dál.
26. 01. 2012 | 12:21

Pepa Řepa napsal(a):

Že by:
Co trh spojil, člověk nerozděluj?
či
Co matička EU spojila, kazihujer nerozděluj?

Teda, to jsme ale pašáci, dostaneme se až na 35 členských zemí.
Hmmm, kdepak, dílo se daří.
26. 01. 2012 | 12:29

Karel Lejska napsal(a):

Trhy nediktují vládám. Diktuje jim jejich vlastní zadlužení, které se téměř vždy jen zvyšovalo a přesáhlo únosnou míru.
26. 01. 2012 | 12:35

Koplkop napsal(a):

Autor
Pane Hvížďalo a proč se nezeptáte přímo, na to co nás zajímá nejvíce? Jak se dívá pan Rupnik na EU jako na byrokratický spolek? Na vládu socialistických úředníků, kteří chtějí vládnout EU pomocí přerozdělování peněz formou nesmyslných dotací, vydáváním nesmyslných nařízení? Takové otázky a odpovědi o politické odpovědnosti, o politické integraci a společném postupu, o uvědomění, to je sice hezké povídání, plné intelektu, ale nenabízí to žádné řešení. To, že je něco špatně pomíjí a jen vyhrožuje, že pokud to špatné nezachováme, tak bude hůř.
26. 01. 2012 | 12:43

Občan napsal(a):

To je VELMI ŠIKOVNÝ a UŽITEČNÝ článek, čímž za něj děkuji, pane Hvížďalo.

Pan Rupnick totiž řekl jednu veledůležitou věc, a to na plnou papulu - že USA v Evropě spatřují jen užitečného podržtašku (ono tam teda patří jiné slovo, ale to je moc vulgární), který v případe JEJICH potřeby půjde nastavovat SVŮJ krk za SVÉ peníze za JEJICH zájmy. Tohle je dobré vědět.

Duu Merkozy a tím pádem i nám všem přeji, aby s EU uspělo.
Ale nemělo by se míchat do světové politiky a pokoušet se stát hegemonem. Evropa tyhle ambice nikdy neměla a její kolonialismus nakonec také neuspěl. Že na to nemá se ukázalo i v případě Libye a tahle zkušenost by měla stačit jednou provždy. Snažme se o rovnoprávné partnerské vztahy s těmi, co za to a o to stojí. Ostatní si držme od těla - obchodovat s nimi můžeme i tak.

S polským euronadšením bych byl dost opatrný. Oni měli Poláci vždycky blízko k podomním obchodníkům a pašerákům a to je důvod mít se na pozoru.

Amíci si SVOU tlamu musejí konečně nabít SAMI a za SVÉ. Pak třeba konečně pochopí, že čas impérií je nenávratně pryč a že se na té naší vesmírně periferní bramboře musíme nějak srovnat a uživit všichni.

Jinak to je zase takové všeobecné opatrné politologické povídání. Přitom zrovna pan Rupnick umí být konkrétní a adresný. A poněkud mne zarazilo, že tak vzdělaný a inteligentní člověk jako je on, zaměňuje trh a "finanční trhy". Ale jinak je to dobrý rozhovor.
26. 01. 2012 | 12:53

M.N.O.P napsal(a):

Pane Hvížďalo a pane Rupniku, děkuji za rozhovor a jeho myšlenky
26. 01. 2012 | 12:56

Miroslav Pivoda napsal(a):

Rupnik: "... Dnes jsme v situaci, že žádná evropská země už nemá šanci sama o sobě být velkým hráčem vůči Číně, Indii, Spojeným státům. ..."

Ano, Evropa a její jednotlivé státy hrají v současnosti defenzivní hru vůči vynořujícím se ekonomikám. Klasik říká, že nejlepší obranou je útok. Ekonomové (prostřednictvím jejich ukazatelů a matematických modelů) nejsou ale vyškoleni k ofenzívě.

Co s tím uděláme bratři Evropané?
26. 01. 2012 | 12:57

Renegát K. napsal(a):

Z čistě technického hlediska jsou tu dva proti sobě jdoucí procesy - procesy integrační a odstředivé. V tento historický moment se nám zdá, že Evropský integrační model je pozitivní a jediný možný a že řešením na všechno bude další a silnější integrace. Stačí změna "nálady", "herního rozestavění hráčů" a budeme mít pocit, že menší, avšak kompaktnější celky, jsou výhodnější, akceschopnější a "víc in". Od RVHP, přes vznik Ost -Bloku, k EU, je to pořád stejná písnička. EU v sobě vždy obsahovat odstředivé prvky, které mohou být potlačeny, avšak jsou latentní, a stačí zhoršení situace a vyplynou na povrch.
26. 01. 2012 | 12:58

Joe Ratata napsal(a):

Poláci snadno předvádějí lekci evropanství,když si vyjednali podstatně lepší přístupové podmínky než ostatní.Snad je to tím,že jsou rození kšeftaři a nebo snad proto,že o Polsko stála EU z přistupujících zemí nejvíce.Teď těch výhod dokonale využívají a tak evropaští.
Tím se ovšem nechci stavět proti EU.
Samozřejmě,že nám bude lépe v Evropě a s eurem.Jenom možná,že za sto let nebudeme mluvit česky,ale aspoň budeme fyzicky existovat.Tedy naši potomci.
To co vidíme teď je brutální atak spekulantů na euro.Ten ale EU i euro ustojí a spekulanti spláčou na vejdělkem.
Bude to ale za cenu silnější federalizace států a větší centralizace rozhodování.Menší státy mohou zapomenout na to,že budou mít nějaký podstatný vliv na centrální rozhodnutí.
I to Polsko,přestože by rádo bylo lokální mocností,bude jen přicmrdávat,protože EU bude řídit Německo.Možná si tak ještě bude něco předjednávat s Francií,možná i s Itálií.Británie zůstane mimo a možná se časem volně přičlení k USA.
Když se zpětně podíváme na válečné cíle Německa v roce 1914,tak se vše celkem naplňuje,jen místo zbraní to dokáže ekonomika.
Samotné Německo by vždy byla velmoc druhého,teď už snad až třetího řádu,ale Německo v čele sjednocené Evropy bude supervelmocí a na tom nezmění nic USA,ani Čína,Indie,Rusko či třeba Brazílie.
26. 01. 2012 | 13:01

Pepa Řepa napsal(a):

Nevím, jak jde dohromady pravdivý postřeh o odumírání demokracie s....
"Prožili jsme to v přímém přenosu: viděli jsme to v Řecku i v Itálii, kde si trh vybíral i předsedy vlád. A nejlepší jsou ti, co pracovali v Centrální evropské bance."

Skutečně premiéry Italie a Řecka nadiktovali tržní magnáti proti vůli kormidelníků EU?
Pokud ano, zbývá otázka od čeho tam vedoucí představitelé jsou a zda se na odumírání demokracie nepodílejí vydatnou měrou i oni, zda jim to náhodou nevyhovuje, ba přímo není součástí plánu.

A pokud by byli skutečně k vnucování premiérů tak bezbranní nabízí se jiná otázka, zda není systém špatně nastaven.Nechápu jak může finanční instituce vnutit suverennímu státu premiera.
26. 01. 2012 | 13:11

Silvie napsal(a):

GLOSA: Proč politici tak rádi posílají peníze do Bruselu
26. ledna 2012

Kdo jiný by je zaměstnal, až jim vyprší mandát? Vy byste se na jejich místě chovali jinak?

Tak už víme, proč se zdražují základní životní potřeby, proč se snižují platy policistů a proč jsou odpírány dávky těm nejpotřebnějším (nemám na mysli příživníky, kterým se nechce pracovat), proč stát není schopen pokračovat ve stavbě silnic atd. Je to proto, aby bylo možné solidárně podporovat německé bankéře a bruselské úředníky. Pro tak vznešený cíl se rádi uskrovníme.

A naši spoluobčané, kteří jsou bez práce a nemají šanci sehnat jinou, také určitě rádi připlatí. Zvláště, když si uvědomí, že nebýt směrnic, které nám posílají, by energie stála polovinu, mohly by se rozběhnout desítky nových výrobních firem a spousta dnešních nezaměstnaných by našla práci. Kompenzují nám to ovšem strukturální fondy, na kterých vydělává hlavně státní správa a poradenské firmy.

Z pohledu zdola to může vypadat, že se vláda zbláznila. Ale zkuste si na chvíli obout boty politických funkcionářů a vysokých úředníků. Představte si, že se jmenujete Miroslav Kalousek, sedíte v kanceláři v Letenské ulici, na sobě luxusní oblek, bojíte se příštích voleb a řešíte svou další kariéru. Chcete být účetním v zemědělském podniku na Vysočině, nákupčím ve strojírenské firmě na Plzeňsku nebo míříte spíš do nějaké centrální evropské instituce? Na kom vám tedy bude záležet? Komu se budete snažit zalíbit? Komu budete posílat peníze? Bude vám víc vadit, že se něčemu podivují vaši budoucí zaměstnavatelé v Bruselu nebo vám bude víc vadit, že zuří lidé ve vaší zemi?

To se netýká jen současných politiků a jejich náměstků. Vzpomínáte si ještě na vyjednávání o podmínkách vstupu do EU? S jakou lehkostí tehdy hodil Vladimír Špidla přes palubu české zemědělce? A vidíte, dnes je z něj milionář a rentiér.

Mimochodem, to je dostatečné vysvětlení úspěchu současné podoby evropské integrace. Centrální orgány mají dostatečné prostředky, aby v každé zemi dokázaly dát dost zajímavé nabídky těm, kdo rozhodují. Kdyby bylo zavedeno pravidlo, že národní politik nesmí pokračovat v kariéře v Bruselu (ani zprostředkovaně přes poradenskou firmu nebo korporaci), a že se totéž týká i příslušníků jeho rodiny, a že nesmí přijímat ani evropské granty, vsadím se, že konstrukce by se do měsíce zhroutila.

Jestli si ještě pamatujete na konec 80.let, tehdy soudruzi také přijímali pokyny z Moskvy, ale věděli, že zároveň nesmí nas… místní obyvatele. V roce 2012 na takových věcech přestalo záležet. Nechceme přece populismus
Petr Hampl (Neviditelný pes)
26. 01. 2012 | 13:14

Xury napsal(a):

Osobně by se mi řešení spočívající ve "dvouokruhové" EU líbilo. Jádro eurozóna - zhruba poloviční v porovnání s dnešním stavem a kolem ní EU zahrnující i část Balkánu (mám na mysli navíc ještě Chorvatsko a Srbsko). Ovšem klíčové je zmenšit eurozónu. Kupodivu na to politici přišli už po dvou letech marné snahy o záchranu Řecka.
26. 01. 2012 | 13:52

vasja napsal(a):

Silvie napsal(a):
GLOSA: Proč politici tak rádi posílají peníze do Bruselu
26. ledna 2012

Kdo jiný by je zaměstnal, až jim vyprší mandát? Vy byste se na jejich místě chovali jinak?
-------------------
Já teda ne. Nejsu sviňa:-)
26. 01. 2012 | 13:54

český maloměšťák napsal(a):

Věci směřují buď k eurobondům a posílení transatlantické vazby - nejen vojenské a politické, ale i obchodní....anebo k úpadku.
Volbu má i Kozloistán Zelný.

Jako první předpoklad k rozumné volbě je nutno splnit jedno - zbavit se Kozlů.
I Kozlic. :))

V tomto kontextu je např. velmi paradoxní - ba až cynicky morbidní, že kdosi prosazuje na úřad prezidenta Němcovou z ODS. Fakt prý se najdou tací. A není jich málo.

Asi žerou moc Zelí.
Zadarmo.
26. 01. 2012 | 14:12

občanka napsal(a):

Jsou to hlouposti dvou levicových tj. přerozdělovacích plantalů. Evropu neničí trh, protože ten tu už skoro nefunguje. Je škoda, že my, co jsme zažili tu největší deformaci trhu tj. socialistické 100%ní přerozdělování nejsme schopni tuto zkušenost předat. Asi je to nepřenositelné a tak si západní socialismus budeme muset prožít znovu. I když víme, že to končí špatně. Měli jsme štěstí, že násilí bylo jen v Rumunsku. Ještě pár let a bylo by v celém tom socialistickém táboře. Zrušme dotace, zrušme investiční pobídky, snižujme náklady státu, propusťme zbytečné úředníky, nechme peníze daňovým poplatníkům, oni ví, co s nimi. Není nutné, aby nad nimi stál úředník, co by jim to říkal. Více trhu a méně socialismu do Evropy. S eurem to v podstatě nemá co dělat. Socialismus zničí euro. Naším cílem by mělo být Evropské hospodářské společenství s volným pohybem osob, služeb, kapitálu a zboží. Vše ostatní vyřeší lidé sami s svými penězi.
26. 01. 2012 | 14:27

rejpal napsal(a):

český maloměšťák
V tom není žádný paradox. Klaus na Hradě zůstat nemůže, takl jeho příznivci hledají někoho z jeho stáje. Je jich hodně, víc než si myslíme. Někteří se asi za to trochu stydí. U komentářů k jiným osobám skoro nikdy nečteme úvod: "Rozhodně nejsem příznivcem Václava Klause, ale..." načež následuje jádro sdělení, ze kterého vyplývá, že Václav Klaus měl zase, jako ostatně skoro vždy, naprostou pravdu.
26. 01. 2012 | 14:29

Václav H napsal(a):

Hvíždala a Rupnik - plané kecy podle principu Já nic neříkám ale na moje slova dojde
26. 01. 2012 | 14:31

český maloměšťák napsal(a):

občanka
Já bych jen poopravil ten váš závěr...ano ?

"Vše ostatní vyřeší JISTÍ lidé sami s svými penězi."

Souhlasíte ?
Apropo - ráda Orwella ...či preferujete Huxleye ?
Pendrek nebo slast ?
26. 01. 2012 | 14:56

český maloměšťák napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/305356-iran-evropska-unie-trhni-si-nohou/

"...Účinnost evropského embarga byla odložena na červenec z důvodu vysoké závislosti některých evropských zemí na íránské ropě (např. Řecko 111 tis barelů – 35% dovozu, Itálie 249 tis. barelů – 13% dovozu nebo Španělsko 149 tis. barelů – 10% dovozu). To ale je zároveň krátkodobě vysoká karta v rukou Íránu.

Írán nemá však důvod čekat na účinnost embarga a může sám ze dne na den přestat dodávat ropu evropským zemím. Evropské země se tak mohou ocitnout v problémech, protože ráze, budou muset na trhu sehnat více než 0,5 miliónu barelů ropy denně.

Čína ropu, kterou Írán nedodá do EU, ráda koupí. Vždyť Čína dělá, co může, jen aby si zabezpečila dodávky ropy z Perského zálivu.

To, jak rychle a hlavně kde, budou členské země schopny sehnat přes 0,5 miliónu barelů ropy denně, bude testem dvou bodů:

Loajality Saúdské Arábie a dalších ropných zemí směrem k EU a USA
V případě její loajality pak testem, zda opravdu disponuje volnými kapacitami, jak často tvrdí

Uvidíme."
26. 01. 2012 | 15:07

Fialenka napsal(a):

Opět se sešli politici, ekonomové a finančníci na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

„…… „Situace je nejvážnější, s jakou jsem se dosud setkal za celou mou kariéru. Čelíme celkovému ústupu ve vyspělém světě," uvedl investor George Soros. Skutečným řešením krize je podle něho plán fiskální unie. Evropa pro úspěšný boj s recesí potřebuje fiskální stimulaci a ne rozpočtové úspory, shoduje se Soros s ekonomem Nourielem Roubinim a s finančníkem Stephenem Roachem z Morgan Stanley…...“ (to jsem opsala z ihned.cz, na anktualně.cz jsem tyto citáty nenašla)Škrty, tedy reformy, kterými budou lidem snižovány příjmy a které zapříčiní nedostupnost služeb, hlásá, už zavedl a další plánuje Kalousek a Nečas. Vidíte? A v Davosu se shodovali, že „hlavním nástrojem pro záchranu Evropy by měly být fiskální stimulace, ne škrty.“ A situace je asi vážná, když Soros říkal, že tahle krize je nejvážnější ve vyspělém světě, s jakou se doposud setkal. S těmito informacemi by mohli lidi prohlédnout a sami si vyvodit, jak je důležité začít dělat politiku severoevropských států, kterých se díky jejich způsobu života krize nedotkla.
Takže: Hned fiskálními nástroji nastavit kurz k těmto prosperujícím státům.
26. 01. 2012 | 15:55

Pavel Sedlacek napsal(a):

Hloupost. Soros si hreje svoji polivcicku, resp. ma pravdu jen z poloviny.
Fiskalni stimulace ano, ale za predpokladu financni unie a za predpokladu, ze budou schodky trestany "smrti". Lidem nejsou snizovany prijmy - jsou (maji byt) snizovany rozpoctove vydaje tj. mene statu. Samozrejme se to tyka tech, co jsou na verejne penize od statu napojeni a ti "krici" ...
26. 01. 2012 | 16:25

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...nějak se nám ty brýle do dálky kde hledáme světlou a skvělou budoucnost Eurozóny zamžily,...a taky jsme už pozapomněli historii Evropy,...kdybychom nezapomněli, tak bychom mluvili a psali poněkud jinak,...pánové. Bude to jinak,...na horizontu Evropy a událostí příštích se rýsují zřetelně mráčky,...Nemám z toho vůbec žádnou radost, ale co nadělám, nic si nebudu namlouvat,... kolo dějinnných událostí jede podle svého,....žeby se odvážlivci mu postavili do cesty a změnili mu směr,...."kdyby sem to věděl, tak bysem tam nechodil",...Tužka.
26. 01. 2012 | 16:36

Fialenka napsal(a):

Pavle Sedláčku,
lidem jsou snižovány takzvané reálné příjmy. Jednak byly sníženy platy státním zaměstnancům, dále se několik let zdražuje voda, elektřina a plyn a teď zvýšili DPH.
Snížit platy by se měli jen vysokým státním úředníkům a jejich různým blízkým spolupracovníkům.
Všem ostatním státním zaměstnancům bych platy zvýšila. Jsou velmi užiteční. Navíc zvýšení jejich platů by soukromá sféra následovala. Je to vlastně jeden z prostředků na záchranu z krize.
Tady z měšce.cz jsem zkopírovala, že státní zaměstnanec není jen úředník: "Zdaleka nejde jen o úředníky, ať již státu nebo územní samosprávy, ale též o lékaře, zdravotní sestry a další personál, učitele a další pedagogické pracovníky, hasiče, policisty a jiné". A ještě řidiči tramvají a autobusů.
26. 01. 2012 | 17:03

český maloměšťák napsal(a):

Tužka
"...na horizontu Evropy a událostí příštích se rýsují zřetelně mráčky,...Nemám z toho vůbec žádnou radost, ale co nadělám, nic si nebudu namlouvat,... kolo dějinnných událostí jede podle svého,..."

Na jednom nádražním hajzlu zel nápis : " Od Vsetína idú mraky - seber se a táhni taky ! "
Nebo tak nějak.

Apropo - vy jste marxist(k)a ? /nezadržitelné kolo dějin etc etc /
26. 01. 2012 | 17:12

Andy napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Věci směřují buď k eurobondům a posílení transatlantické vazby
anebo k úpadku.

věru hezké řešení,
ale pane, cápak ty dluhy?
budou nebudou,zmizí nebo co, ...rozjedou únijní rotačky?? :-)))
nevím nevím
fakt prima spolek s tjupr vedením a kecama,
a co njáký fundamenty???
26. 01. 2012 | 17:49

ghándí napsal(a):

soudruh rupnik se dočista pomátl. " trhy rozbíjí evropu a diktují demokratickým vládám". trhy samozřejmě nikomu nic diktovat nemužou. akorát se každý investor a bankéř může svobodně rozhodnout, jestli si koupí dluhopisy předluženého státu a za jaký úrok. a to je samozřejmě trnem v oku každeho eurokomunisty. oni by chtěl nařídit trhum, aby si ty dluhopisy povinně koupily. eurokomunisti jsou vztekem bez sebe, že se jim ta jejich EU rozpadá a utočí samozřejmě zase na trhy. i africké státy budou mít větší růst než EU. uspěšně doháníme SSSR.
26. 01. 2012 | 17:55

Ahoj napsal(a):

Kdo není Velkým maloměšťákem označen za blbce, jako by nežil.
26. 01. 2012 | 17:58

český maloměšťák napsal(a):

Andy
Fundamenty si strčte do pr....
:))

O fundamentálních základech, respektive determinantech poptávkové krize , která v Okcidentu panuje od 80. let a která byla na čas zastavena díky nabídkovým a investičním impulsům z Číny a dalších emerging markets...jsem tady popsal stohy monitorů...

V podstatě jsem ten vývoj předvídal. Včetně restrukturalizace řeckých dluhů a otázky j- jak budou zaswapovány /dohoda už je jistá. právě že se dolaďují jen úroky - zda budou progresivně kopírovat hospodářský výkon země - či budou pod únosným spreadem/.
No - docela budu rád pokud dojde i na mou predikci ohledně eurobondů, monetární a fiskální konvergenci a predikci ohledně relevantní politiky Okcidentu vůči Číně a podobným zemím.

To poslední podle mě stojí a padá s tím, jestli se u moci udrží Obama - ještě jedno volební období.

Nyní odcházím - jdu nakrmit ptáčky /nezlobte se - ale jeví se mi to rozumnějším, než se s někým hašteřit či škorpit/.
Takže sbohem s ádié.
26. 01. 2012 | 18:06

Veronika napsal(a):

A že rozumní Němci v Bundesbance moc dobře ví, proč se tomuto brání. :-)))

Jakmile jednou začnete tisknout peníze, nelze přestat
(viz poučná historie francouzských asignátů).

Neomezenou úvěrovou linku a neomezené nákupy dluhopisů,
aniž by byly řešeny fundamentální problémy reálné ekonomiky,
je čiré šílenství.

Tenhle "Éroplan" nebude přistávat.
Na to je moc velké.
Půjde rovnou k zemi.
ale tisk je asi nejpravděpodobnější,
je to ovšem opětovné odsunutí problému,

který se vrátí daleko ve větším měřítku během.........,

Krachy jsou nejrychlejší a nejčistší cestou z průseru.
26. 01. 2012 | 18:06

český maloměšťák napsal(a):

Ahoj
Hmm - jednomu řeknou ahoj---a od té doby se jen hojí....
/si hojí - své miniaturní ego - na jiných..../

Ahoj !
26. 01. 2012 | 18:07

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Ahoj,...Váš citát,...17:58,.. by měl být napsán vždy první pod každým blogem, ... jak málo stačí,...Tužka, máte bezvadný nick.
26. 01. 2012 | 18:12

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Veronika,... nechtěla jste napsat,...Prachy jsou nejrychlejší a nejnečistější cestou z průserůůů?,.... Tužka, to by v dnešním světě bylo obvyklejší.
26. 01. 2012 | 18:22

Fialenka napsal(a):

Pane Sedláčku,
nevím zda jsou do vámi zmíněných rozpočtových výdajů zahrnovány i státní zakázky firmám. Tak bych se vás chtěla na to zeptat. Jestli jsou vždycky myšleny i státní zakázky, když se mluví o méně státu. Dík předem za odpověď.
26. 01. 2012 | 18:35

Midori napsal(a):

Občan
Prolétl jsem to tu, a řekl bych, že Váš příspěvek stojí za to.
Dík.
26. 01. 2012 | 18:46

Standa napsal(a):

To se tedy sešli dva týpci. Ten rozhovor mě připadá jako z by z oka vypadl Rudému právu z 80-tých let. To je tak když se sejdou dva eurohujeři.
26. 01. 2012 | 20:15

Romadůr napsal(a):

To je dobra demence,

takze evropa dela tytyty,
pritom je na Iranu zavisla,
hehe, pokrytci,
to uz neni ani k smichu ale spis k placi a litovani.
Nekdo by mel zapadu rict ze svet uz vypada jinak nez pred sto lety.
26. 01. 2012 | 20:22

Pavel.M. napsal(a):

Takže jestli tomu dobře rozumím,
tak my si půjčíme,
abychom mohli půjčit těm,
kteří půjčí prachy na hodování feldkurátu Katzovi.

A výhodnou půjčku dostaneme proto,
že se za nás zaručí osobně sám feldkurát ?.
26. 01. 2012 | 20:29

Jirka H. napsal(a):

občanka napsal(a):
Váš příspěvek z 14:27 je výstižný - díky
26. 01. 2012 | 20:42

ex-nemo napsal(a):

Proč lže pan Rupnik ?
1.Prý "a zároveň Amerika potřebuje silnou Evropu. To Američané dnes a denně opakují. Obama potřebuje silného evropského partnera ...atd."
Násilné zřízení dvou umělých, militantních islámských států na hranici EU, odříznutí od ropných zdrojů - Irák, Libye (už se tam přesunují američtí vojáci pro "ochranu ropných zdrojů") a brzo zřejmě i Irán, najímání prolhaných agentur pro hromadné snížení ratingů zemí EU, nasazování papoušků typu Nigela Farago do jejich orgánů - to má být ta americká pomoc pro upevnění Unie ?
2. Jaké to "trhy" rozbíjí Evropu a diktují ??. Co je to za blábol ? Poprvé tu souhlasím s Gandhím (doufám že naposled); trhy jsou trhy a nic nemohou rozbíjet. Naopak státy mohou rozbíjet ty trhy a také to ze všech sil dělají.Pan Rupnik nechce říct Banky rozbíjejí Evropu, to by si to pěkně zavařil, on to raději zakulatí: trhy.
Typický politologický žvanil ten Rupnik, polopravdy a lži jen aby vypadal důležitě a zajistil si u těch mocných dobré bydlo, nic víc.
26. 01. 2012 | 23:33

Marco napsal(a):

Přátelé toho Rupnika jsem měl vždy rád, ale toto je skutečně divný rozhovor...
Jaké "trhy"? Potíže dělají nějaké trhy?
Problémy jsou snad s investory či spekulanty na trzích, protože buď nechtějí dělat věřitele subjektům - i státům - kterým nevěří, nebo je chtějí dělat za vyšší úrok, nebo dokonce sázejí na to že tyto subjekty budou stabilnější více nebo spíše méně.
Jestliže investoři nechtějí půjčovat některým státům EU nebo chtějí vyšší úrok je to jejich chyba nebo chyba trhů?
Jestliže evropské elity vytvořily špatný projekt eura, můžou za to snad trhy? Neměl by projekt měny být takový aby právě obstál na trhu?
Mám pocit že si z nás ti lidé dělají prostě legraci - oni se diví že světoví investoři podnikají na trzích? Vymysleli novou měnu se kterou by se snad nemělo obchodovat? Nebo jen tak sociálně - po evropsku?
Není snad trochu chyba v tom že si prostě namyšlená EU ten svůj blahobyt umí zajistit už jen úvěrem? A diví se že jí ostatní neveří že si na splácení vydělá?
26. 01. 2012 | 23:47

jozef napsal(a):

Ironie osudu
Financni trhy rozbijeji Evropu,ktoru pani sveta akutne potrebuju na jednom telefone.

Ano,nejde o euro,ide o osud Europy,braniacej sa pred vladcami - vytunelovanej Ameriky.
Na akej strane stali a stoja mienkotvorcovia?
Na strane svojich majitelov,samozrejme.
Rozumnejsi vsak davno zistili,ze lepsie je branit Europu,ze dolar je vytunelovana mena.
Ze treba ubranit Europu a potom ubranit USA.Pre europsku civilizaciu.
Rozumnych medialnych zoldnierov je vsak hrozne malo.

Unia uhlia a ocele by nejestvovala,keby kratko po sebe nedoslo k milionovym masakram na zivotoch Francuzov a Nemcov a keby kapital nebol v akutnom ohrozeni socializmom.
Euro by nejestvovalo,keby Francuzi a Briti nedostali panicky strach zo zjednotenia Nemecka.Panicky strach z Nemecka,z marky.
EU je stale alianciou predatorov poddanych kralom trhov.
Aj ked sa EU brani proti smrtelnemu vypalnemu,spolocne hry s panmi trhov hra dalej.

Kym Cesko a Slovensko posobili 20 rokov ako moderne demokracie,ergo ako ochotni poddani Washingtonu,Polsko malo podobne ambicie ako pred poslednym rozdelenim susedmi,alebo pred r.1939: expandovat.Tentokrat chcelo expandovat pod velenim Washingtonu.
Sikorski je americko-polsky krvavy spolubojovnik talibov,doteraz priaznivec Europy pod washingtonskym velenim,Europy,v ktorej Polsko funguje ako exkluzivny americky spojenec.
Sikorski naozaj predvadzal a predvadza lekce evropanstvi.Sucasneho politickeho evropanstvi.Expanzivneho,vrazedno-sebevrazedneho.

Nemozno dnes sluzit panom trhov i europskej civilizacii.Ti v politickej triede,ktori vidia pokrocilu rakovinovu devastaciu spolocnosti,mali by sa pokusit odist do historie aspon s nejakou pozitivnou zasluhou.

Kto ma v politickej triede potrebu chranit europsku civilizaciu, musi ako Orban rozhodne chranit narodne dochodky a narodne hodnoty - ale tiez musi chranit vsetky!! narody pred predatormi,ci vojakmi predatorov typu Orbana i typu Sikorski.

Krajina Komenskeho,krajina v srdci Europy mala by a moze prispiet k takej Europe.
Aj ked v masmediach vladne tma,pozitivny potencial z naroda este nezmizol.
27. 01. 2012 | 00:46

Glosator napsal(a):

Evropa se v prvé řadě potřebuje zbavit rudozelené multi kulti sebranky, která jí vládne. To samo o sobě by přineslo tolik peněz, že by bylo možno všechny země EU totálně oddlužit. To se ovšem nelíbí zmíněným skupinám, přisátým na státní i evropský rozpočet.
Evropa by také dokázala převést celou reálnou ekonomiku pod jednu státní banku v každé zemi a nechat bankéře, ať si svými "deriváty" vytřou prde***.
Záchrana Evropy nevyžaduje záchranu přežraného bankovního managementu, se kterým je to UMĚLE spojováno.
Řecko vyhlásí bankrot, dluhopisy spadnou a nulu a co? Dokonce teprve potom by bylo možné Řecku pomoci, ovšem ne jeho státním zaměstnancům, jejichž platy a prebendy by se snížily na úroveň za zaměstnanců ostatních.
A EU by mohla vyhlásit CLA na výrobky ze zemí s levnou pracovní silou a hned by klesla nezaměstnanost!
To všechno JDE UDĚLAT a není nutno osekávat důchody ani zvyšovat DPH.
27. 01. 2012 | 09:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy