Slovenští novináři v ohrožení: nejen internet, ale ani soudy nectí autorská práva a svobodu slova

05. 02. 2012 | 20:54
Přečteno 3853 krát
Ze Slovenska přišla minulý týden šokující zpráva, které si - pokud vím - kromě aktualně.cz u nás nikdo nevšiml. Podle tamějšího soudu novinové články nejsou autorským dílem, a proto je může kdokoliv kopírovat a šířit bez vědomí jejich autora či vydavatele.

Tímto precedentním verdiktem rozsoudil Krajský soud v Bratislavě spor mediálního domu Ecopress, jenž na Slovensku vydává Hospodářské noviny, s agenturou Storin. Ecopress, zažaloval Storin zabývající se monitoringem médií, kvůli neoprávněnému nakládání s jeho majetkem. Podobně žalovala tuto firmu i vydavatelství deníků SME, Pravdy a týdeníku Trend.

Služby Storinu, jak napsaly noviny SME, využívají mimo jiné čtyři slovenská ministerstva, Národní bezpečnostní úřad, celkem osm klíčových institucí, které si prý firmu vybraly, protože nabídka byla nejlevnější. Například slovenské ministerstvo financí si tak objednalo ranní zasílání všech článků, v nichž je zmíněno jméno šéfa resortu Ivana Mikloše nebo jakákoliv ekonomická témata. Za to úřad Storinu ročně zaplatí 24 tisíc eur, ale Storin redakcím nic neplatí.

Podle Krajského soudu v Bratislavě novinové a webové zpravodajství nevykazuje známky autorského díla, a proto se na něj nevztahuje ani ochrana duševního vlastnictví. V rozsudku podle slovenských novin stojí, že novináři nevyvíjejí dostatečně tvořivou činnost, aby se na ně mohla vztahovat autorská ochrana. Soud to dokazoval na článku o státním rozpočtu, v němž prý autorka pouze poskládala tvrzení jiných subjektů a informací z rozpočtu. "Projevená tvořivost není taková, abychom mohli konstatovat, že by článek bez jejího přičinění nemohl vzniknout," cituje internetový server deníku sme. Zároveň upozorňuje, že součást posuzovaných materiálů byl i rozhovor, tedy klasický novinový žánr.

Tomuto uvažování ale odpovídá i rozsudek Okresního soudu v Bratislavě ze začátku února 2012, kterým se zakázalo vydání a distribuce knihy slovensko-kanadského novináře Toma Nicholsona o spisu Gorila, který upozorňuje na mafiánské praktiky na Slovensku v roce 2010 a napojení politiků na aktivity skupiny Penta, která iniciovala soudní jednání. Tady je de facto nepřímo novináři vytýkána zase přidaná hodnota.

Tyto rozsudky nejspíš vypovídají o třech skutečnostech, které jsou velmi nebezpečné: Za prvé o tom, jak se slovenští politici a soudci dívají na žurnalistiku: přejí si, byť třeba podvědomě, aby média sloužila pouze jako hlásná trouba jejich názorů, jinými slovy, aby informace v médiích byly bez přidané hodnoty. Za druhé, budeme-li spekulovat, zdá se, že zároveň by mohlo existovat jisté klientelistické napojení části politiků s majiteli firmy Storin, protože podobných firem působí na Slovensku více. A za třetí se zdá, že existuje i jisté napojení výkonné moci na moc soudní. Jinak si taková rozhodnutí dovedeme těžko vysvětlit. Vzhledem k tomu, že takhle si představuje novinařinu i maďarský premiér Orbán a že podobně se na ni může dívat brzy i budoucí slovenský premiér Fico či komunisté a krajní pravice v ODS u nás, jde o velmi nebezpečný rozsudek, který zároveň znevažuje justici.

Podobné uvažování ale nemá jinde v naší civilizaci obdobu. Asi nejrozšířenější definice žurnalisty, podle pánů Koszyka a Pruyse, říká, že žurnalistou je člověk, který se zabývá sbíráním, ověřováním, výběrem, zpracováním a šířením zpráv, komentářů a zábavných sdělení masovými médii. A to je tvůrčí činnost. Už jen to, že autorka, která připravila zprávu o státním rozpočtu, informace nějak roztřídila, vybrala a seřadila, dala jim tudíž hierarchii a formu, je tvůrčí činností. Navíc článek doplnila rozhovorem, na zpravodajství se tedy podílela i jako interviewer. A takovou práci nelze znevažovat nebo ji zakazovat. Je to asi to samé, jako kdyby někdo řekl o Jiřím Kolářovi, světoznámém autorovi koláží, že není výtvarník, protože jen rozstříhával práce jiných umělců. Jenže on tím, že je rozstříhal a propůjčil fragmentům novou formu, se dopustil tvůrčího a zcela originálního činu.

Český autorský zákon, jako jiné podobné zákony v Evropě, na tento problém pamatuje a podle něj agentury, jako je u nás Newton, musí mít s vydavateli uzavřenou licenční dohodu, která pak určuje podmínky, za nichž může články z jejich médií přebírat a dále šířit. Mimochodem Newton působí i na Slovensku a má tam obdobně uzavřené licenční smlouvy. To je taky důvod, proč i Slovenský syndikát novinárov, SSN, a jeho předseda Peter Kubínyi okamžitě reagoval a označil soud za nekompetentní. Doslova řekl, že "soud projevil nedostatečné znalosti novinářské práce." Právníci kanceláře Rowan Legal, podali žádost o dovolání na Nejvyšší soud s odůvodněním, že jde o porušení práv garantovaných Ústavou. Doufejme, že se podobně slovenský syndikát zachová i v případě zákazu knihy kolegy Nicholsona. Za pozornost stojí, že proti těmto rozsudkům neprotestovala druhá novinářská slovenská organizace, která byla založena v roce 2000 a která se jmenuje Slovenská asociácia novinárov, SAN, ač ve své zakládací preambuli má, že podporuje závazky členských států Rady Evropy a Deklaraci o svobodě vyjadřování a informování atd.

Obavy z toho, že maďarský model chování nejen k médiím by se mohl rozšířit i do jiných zemí ve střední Evropě zřejmě vedl americké politiky k tomu, že již začali uvažovat o tom, že by Svobodná Evropa mohla obnovit své vysílání pro Maďarsko, napsal v minulých dnech německý Focus. Osobně jsem ale optimističtější, protože Maďarsko potřebuje, aby nezkrachovalo jako jejich letecká společnost Malév, velmi rychle dvacet miliard eur a aby je dostalo, bude se muset chovat jinak. Rovněž solidarita Evropy a hlavně sousedních zemí se svobodomyslnými novináři v Maďarsku a na Slovensku je v takovýchto případech velmi důležitá, jak víme z doby naší totality. Je s podivem, že se k situaci v Maďarsku a na Slovensku zatím nevyjádřil, alespoň pokud vím, náš Syndikát novinářů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zdenekbrom napsal(a):

Pane Hvížďalo, ze Slovenska přišly i záběry policajtů, kteří mlátili lidi a i v hlubokých mrazech použili proti nim vodní dělo. To zas děsí mě.
05. 02. 2012 | 20:59

stela májová napsal(a):

dnes umrzl v Čechách slovenský bezdomovec, vůbec se sem ti Slováci nějak moc cpou, ale pochybuji, jestli si pomůžou.
05. 02. 2012 | 21:14

Karel napsal(a):

Pane Hvížďalo,

to je přece ta kultura "maximálního zisku všude a ve všem", kterou tu celou dobu propagujete.

Teď se už nedivme.

Ono i ty exekuce po česku jsou jenom projevem byznysu v oblastech, kde v civilizovaném světě hraje dominantní roli stát, čili instituce zastupující všechny občany, nikoliv soukromé firmy s pravomocí větší než, kterákoliv státní instituce.

Byznys otesánci se rozpapali a už jen tak něco nezastaví.
05. 02. 2012 | 21:19

olda napsal(a):

Dobrý blog,
myslim si , že rozhodnutie o zablokovanii vydania knihy od pána Nicholsona, je nezákoné , v rospore s základnym ustavnym pravom na svobodu slova,
laickym bol aj hlavný argumnet zakazu knihy , že vraj autor tou knihou poškodzuje dobré meno jednéj nemenoanej nemenovanáj spoločnosti, ktorá sa spaja s kauzou gorila.
05. 02. 2012 | 21:25

Kanalnik napsal(a):

Ten pripad se Storinem mi nejak unika, podotykam, ze jine info nez z tohoto blogu nemam.

Kdyz si predstavim, ze se rozhodnu nekomu poskytovat sluzbu tak, ze koupim kazdy den vsechny noviny a udelam dotycnemu prislusny vyber pro nej dulezitych clanku, je logicke, ze za to ocekavam odmenu. Jsou to defacto citace ze vsech tech vytisku. Navic ty vytisky byly vsechny koupeny, bylo za ne zapalceno.

Neprijde mi na tom nic nemoralniho ci divneho. ... Ale jak jsem psal, mozna mi neco uniklo.
05. 02. 2012 | 21:43

olda napsal(a):

zdenekbrom,
časť demonstrantov začala hadzať dlažobné kocky a zranili polocajta, dav sa stal neovladatelnym a si vyžadal policajný zásah, neviem posudiť čí použita síla bolá opravnená, videla som len časť záberov v hlavných spravach.
05. 02. 2012 | 21:49

Jozef napsal(a):

Sokujici zprava?
Nejaky krajsky sudca si neuvedomil/co vie kazdy medialny zoldnier i kazdy profesionalny politik/ - ze kto si dovoli odporovat medialnej moci riskuje smrt v hnoji,ci inej materii?
Alebo dokonca ten sudca konal vedome proti zaujmom tejto najvyssej slobodnej moci?
Este ze si to vsimol Hvizdala a aktualne.A pomoze smrtelne ohrozenym bratislavskym spolubojovnikom.

Veci /nielen o Slovensku/ sa maju spravidla inac a casto uplne naopak,nez keca Hvizdala /alebo aj bratislavska masmedialna eskadra/.

Kauza Gorila bezi,je cerstva,nie je problem ju sledovat.
Teda: Idu volby,Gorilu niekto zavesil na internet.Redaktor Markizy,druhy clovek na kandidatke ultralavicovej/na prvy pohlad suverenne najbohatsej/ strany 99%, s nou pred vyse rokom oboznamil aj sefa parlamentu.
Tom Nicholson bol do konca minuleho roku redaktorom dennika Sme.Tri roky pise knihu o Gorile,patra na vlastnu past,presviedca media,svojich sefov,aby ju uverejnili.Sme,Tyzden i Trend cele roky odmietaju Gorilu uverejnit - a teraz sa rozculuju,svato sa rozculuju,ze sud uznal niecie namietky a pozastavil jej knizne vydanie?!!!Ohrozena je smrtelne sloboda!
Chucpe je slovo mozno prislabe. Na ohodnotenie tejto roty zoldnierov,ktori sa dnes tituluju "slobodni novinari".
05. 02. 2012 | 21:54

jozka napsal(a):

Kanalnik:

Vitejte v klubu zlodeju vysledku dusevni prace :-)
05. 02. 2012 | 22:03

Jozef napsal(a):

To Zdenek Brom
Zhodou okolnosti sledoval som tuto vec v priamom prenose na TA3.Redaktor,ktory zretelne fandil protestom,odrazu so snepokojenim konstatoval,ze mala skupinka hadze na policajtov dlazobne kocky a zelezne tyce.Vysledok?Styria zraneni kuklaci.
Neobjavil sa tento fakt nikde v Cesku?
Policajny zasah, s vynimkou tejto vody na extremnych blaznov,bol inac v bratislavskych mediach vseobecne hodnoteny ako velmi mierny,potrebny a adekvatny.
05. 02. 2012 | 22:03

ghándí napsal(a):

krajní pravice v ODS...., hvíždalo, dejte si na hlavu obklad. to už je asi stařecká demence.
05. 02. 2012 | 22:04

Almo G™ napsal(a):

Už jsme se lekl, že Hvížďala píše o spisu Gorila nebo o útoky vlády na demonstranty vodními děly v hlubokých mrazech.
Ale byly to zbytečné obavy. Zase jen starost o vlastní zisky.
05. 02. 2012 | 22:13

július napsal(a):

Gratuluji tomu, kdo správně přečte tu ochranu proti spamu
05. 02. 2012 | 23:22

Targus napsal(a):

To Jozef a olda:

Pokládáte si špatné otázky.
Neptejte se, proč dav agresívně zaútočil na policisty a oni je následně polévali vodou. Nepátrejte po adekvátnosti zásahu. Ptejte se jak je to možné, že 22 let po plyšáku jdou zase lidi do ulic protestovat proti zvůli rovnějších mezi rovnými.
Mimochodem těch policajtů mi není líto ani trošičku. Je to jejich job. Klidně můžou jít k pásu do VW makat na tři šichty za polovic.
05. 02. 2012 | 23:31

Jozef napsal(a):

To Targus
Poznam osobne dost policajtov.Aj ich rodiny,manzelky,deti...
Myslite aj na nich.
A tym davovym chlapcom v pripade tazkeho ublizenia na zdravi,ci v pripade smrti policajta hrozi sudny proces a potom preplnene vazenie.Na naklady statu.

Dav bol agresivny,lebo ventiloval nenavist.Hlboky hnev a nenavist voci "zlodejom".
Protesty "zvolavali internetove siete".Niektore media 24 hodin informovali,co a kde a preco organizuju "internetove siete"./Vratane aktualne.sk./

Media podnikli dalsi,tentoraz predvolebny pokus popravit Dzurindu a spol/spolu s Ficom/.Aby pravicovy,ci protificovsky volic presiel k alternativam:99%,Obycajni,Sulik.
U konzumentov aktualne.sk,alebo na portali HN,napriklad,by suverenne vyhral volby bojovne protieurosky,protificovsky a protidzurindovsky Sulik.
U "Obycajnych" su na prvych miestach kandidatky osoby,ktore navrhol sefredaktor Tyzdna...
05. 02. 2012 | 23:54

otokar napsal(a):

Už se voda vaří, na koho raděj nepíšu,stejně to všichni vědí.
Co bylo ukradeno,musí být vráceno, Vendelíne(and his boys).Republika vám bude malá,nenažranci! Krleš!
06. 02. 2012 | 00:15

Kanalnik napsal(a):

jozka - to jsou paradoxy, co? :)))
06. 02. 2012 | 00:54

jozka napsal(a):

Kanalnik:

Ani ne, kazdy tu caru proste mame nakreslenou jinak.
06. 02. 2012 | 01:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Jozef a olda:

Slovákům dochází trpělivost s nenažraností politiků, takže se začínají bouřit. Stát odpovídá represí. Nic jiného už neumí.

Ano, část demonstrantů házela kostky, ale že by to bylo na vodní dělo? Na youtube jsou záznamy, včetně proslovů na demostraci.
06. 02. 2012 | 07:07

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Souhlas.

Policie měla pozatýkat podvodníky, pak by nebylo házení kostek.
06. 02. 2012 | 07:09

Jozef napsal(a):

To Zdenek Brom
Odkial cerpate informacie o Slovensku?
Zrejme su nulove,pri maximalnej dezinformovanosti.
Nepisen tieto vety tuna prvykrat.

Sokujete ma.

Zatykaniu ma predchadzat obvinenie prokuratora aj sudny proces s pravom na obhajobu.
Bratislavske media,niekolko redakcii minimalne, mali uz pred minulymi volbami vyjst s tym prepisom nahravok pred verejnost,pripadne podat navrh na trestne stihanie.Ak je dovodne,velmi dovodne podozrenie,ze doslo k trestnemu cinu - a nekonali,potom mali by pykat.Zasluzia si trest ,primerany trest za vedome mnohomesacne z<atajovanie trestneho cinu!!

Mimochodom v ociach tinedzerov /nielen/bol donedavna hadam najvacsim zlodejom "diktator" Fico.
Ak sa clenov Smeru opytate preco,odpovedia: pretoze Smer je o.i.zasadne proti privatizacii,kym vsetky media tvorby verejnej mienky privatizaciu Slovenska podporovali a podporuju.
Predseda /protiprivatizacneho a "proruskeho".../ Smeru vsetky tlacove konferencie a vsetky vyjadrenia prezentuje co najkratsie a co najkratsimi vetami.Aby si media nemohli vybrat nedolezite,ci zostrihat,zdeformovat podstatne vyjadrenia.
Po tomto vasom extempore Vas musim tiez vnimat ako otroka masmedialnej manipulacie.
06. 02. 2012 | 07:44

Nehvížďal napsal(a):

Nevím jak žijí slovenští novináři a je to hlavně jejich problém Ti čeští jsou ale i zadarmo hrozně drazí hvížďala klasická ukázka- nejdřív zapálení komunisté a často i práskači STB / viz Drozd/ po převratu hlavní starost co po komančích se dá ukrást / Mladá Fronta / a najednou o to zuřivější humanisti a komunistobijci. Když tu začalo rozkradení a zničení ekonomiky, servilně psali o středoevropském tygru, když bylo jasné jak mafie rozkradly republiku, řešil se číhoštský zázrak, odsouzení Horákové a kdo ze zpěváků a herců donášel STB. A pravda a láska každý den A dnes číst si co řeší naše žurnalistika, k hořkému pláči
06. 02. 2012 | 08:12

Béda napsal(a):

p. Hvížďala,

jako předního odborníka na mediální spinning bych se vás chtěl dotázat: Jsou výstupy rozhlasových a televizních komentátorů autorským počinem? Nemělo by být jejich šíření (šíření zpráv a informací v nich zveřejněných) zpoplatněno, potažmo zatíženo nějakou autorskou daní? Jestliže nejsou autorským počinem a informace mohou být volně šířeny (ostatně co jiného dělají samotná média, než že volně - navíc za úplatu šíří určité své informace), proč by tomu mělo být jinak u tištěných médií?
06. 02. 2012 | 08:12

Postní pokrm & kulatý rok napsal(a):

Celý problém lze přece snadno shrnout jednou větou: Slovenská vláda je na výplatní pásce finanční skupiny Penta.
06. 02. 2012 | 08:27

Grőssling napsal(a):

Předně otázka autorských práv novinových článků na internetu. Už bylo pravomocně rozhodnuto ? Řekl bych, že ne.

Hvížďala rozviřuje jen zástupný problém, aby se nemusel zabývat tím zásadním, voláním slovenské mládeže po změně systému, jak to řekla hlavní organizátorka protestů proti Gorile. Pokud protestovali ve světě ti co by se nám mohli hodit do krámu, řečníme o demokracii, viz. parohatá Klintnovka o Sýrii. Taky máme radost z každého protestu proti Putinovi, jakmile se ale zjistí, že se děsivosti dějí u nás, zametou se pod koberec a pokud óbr děsivosti u sousedů, mlčí naši autorským právem chránění pisálkové jak zařezaní.

Napsal to tu dobře Jozef,
o Gorile věděli všechna pravicová média oe roku 2006 a byla sticha, protože podporovala pravicové strany namočené v aféře až po uši.

Žvásty Hvížďaly o selhání soudů na Slovensku. Selhala média, pravicová a to i česká. Jako obvykle, když jde o zájmy velkoburžoazie.
06. 02. 2012 | 08:40

sensor napsal(a):

Nicholson podává klebety jako potvrzené informace, což není korektní. Postižení mají právo na právní ochranu.
Kdyby o vás chtěl vydat soused pamflet, ve kterém bude tvrdit, že souložíte s malou dcerou, tak se asi také budete snažit zabránit vydání toho pamfletu (krom podání trestního oznámení atd.).
Je vám to jasné.
06. 02. 2012 | 08:40

Béda napsal(a):

Grösling,

já myslím, že penta podniká i v ČR a její způsoby nebudou jinačí. Ostatně, vždyť v ČR si pan Bakala koupil celou vládu, Bárta šel s ABL, Drábek s IDTAXem, Vondra s Dutkem... podnikat do politiky... tak wo co že gou? Četl jste někde v mainstreamu zdrcující kritiku tohoto jevu? já v nich doposud četl víceméně pouze jednolitou adoraci Bakalovy TOP, "zdůrazňování "rozpočtové odpovědnosti" vlády vedené Kalousky, Drábky, Nečasy a podobnými individui a "nezbytnosti reforem". Kritka, pokud vůbec nějaká byla, tak víceméně pouze kosmetická.
06. 02. 2012 | 08:53

Jozef napsal(a):

Ad Postni pokrm: Cely problem - slovenska vlada je na vyplatni pasce skupiny Penta

Je velmi vela a diametralne odlisnych vysvetlovani problemu.

Kazdy velkopodnikatel chce ziskat kazdu vladu.Kazdu.Kazdeho ministra,uradnika.
Co je dobre pre Generals,to je dobre pre Ameriku - vraviavalo sa po cele generacie,kym nezacal absolutisticky vladnut Wall Street.

Nemecka vlada vladne najma pomocou nemeckych koncernov,vykon kazdeho vacsieho nemeckeho koncernu prevysuje vykon slovenskeho,ci ceskeho priemyslu.Vlada pracuje pre koncerny,koncerny pre Nemecko.
Za Meciara slovenska vlada dostala z Nemecka/proiredentistickeho a protisrbskeho.../ az panicky strach,preto rozhodla,aby Slovensko nesprivatizovali predovsetkym Nemci,ale aj Francuzi a Korejci ai.

Dennik Sme nie tak davno uverejnil z Wiki leaks prepis rozhovoru Dzurindu s kancelarkou Merkelovou.Velmi doverny rozhovor,uskutocneny na druhy den po poslednych volbach.Dzurinda Merkelovej oznamuje,ze by chcel vytvorit vladu s Meciarom,lebo Meciar uz "drzi slovo".Merkelova "po kratkej pauze" - suhlasi.

Media su v slovenskej opozicii dlhodobo vnimane ako "Mossad a CIA".Dzurinda,ktory sa po kauze "Skupinka" dostal do nemilosti medii,musel sa utiect pod ochranu Merkelovej...
06. 02. 2012 | 09:15

Stan napsal(a):

K meritu článku - Pokud někdo přečte noviny, udělá z nic vycuc článků týkajících se klienta a za úplatu mu jej s uvedením zdrojů zašle, tak se dle mého názoru nedopouští porušení autorského práva, ale dělá dotyčným tiskovinám zadarmo reklamu. Pokud za to tato média chtějí ještě platit, je to chucpe. Srovnávat to s elektronickým archivem Newton, do nějž média vkládají celé články, on je za úplatu poskytuje zájemcům a pak se se svými zdroji dělí o zisk, je známkou buď duševní nedostatečnosti, nebo osobním zájmu autora na matení veřejnosti.

P. S.: Malá gorilí rešerše:

http://www.outsidermedia.cz/Jak-se-narodila-slovenska-Gorila-1.aspx
06. 02. 2012 | 09:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Jozef:

Velká část naší rodiny je ze Slovenska a jsme ve stálém kontaktu. Mají už dost současné vládní i opoziční garnitury. Levice straší pravicí, pravice levicí a obě strany kradou, co to jde.

Policie něco zjistila. Co udělala? Nedivte se, že pak létají kostky. U nás se také léta tváříme, že je vše OK a pak na Šluknovsku pochodují tisíce. Jak odpoví stát? Policií.

Systém se hroutí.
06. 02. 2012 | 10:15

Jozef napsal(a):

To Zdenek Brom
Suhlasim,ze system se hrouti.
Masmedialna moc tohto systemu,najati masmedialni prokuratori,ci sudcovia, planovali len podhodit davu obetnych barankov a ako nahradu za vytypovane obete masmedia ponukaju osoby,ktore Fico /ci komentatori Pravdy ai./ nazyvaju "politickymi poloblaznami" ap.

Suhlasim,ze system se hrouti.Ani v masmedialnej sfere zakratko nezostane "kamen na kameni".Lebo aj masmedialna sfera podobne ako Wall Street,je uz uplne bezmocna,dezorientovana a nedokaze konat inac,ako sebaznicujuco.
06. 02. 2012 | 10:37

Béda napsal(a):

Hlavně, že jsou ve vládě "antikorupční" VV. Tito jednoúčeloví korytáři spolehlivě pomůžou Kalouskovi, Drábkovi a odkláněčům z ODS smést ze stolu jakýkoliv reálná antikorupční zákon a přijmout zákon povinně rozkrývající vlastnickou strukturu firem, resp. zlikvidování akcií na doručitele.
06. 02. 2012 | 10:46

jogín napsal(a):

Kdyby mě někdo postříkak při -12 vodou, vezmu ho dlažební kostkou.
06. 02. 2012 | 11:09

Jozef napsal(a):

To jogin
A keby Vas predtym niekto trafil do hlavy zeleznou tycou alebo dlazobnou kostkou?
06. 02. 2012 | 11:11

Jiří Ježíšek napsal(a):

Hvížďalo,
nesnáším Tě, ty jedna arogantní sketo! Sám seš jedním z největších nepřátel svobody slova v této zemi. To co plácáš, jsou hrozné blbosti. Což ovšem nemění nic na tom, že máš plné právo je říkat (ty blbosti). Ale zasloužíš jedině pohrdání a nadávky jako odměnu.
06. 02. 2012 | 11:13

Jozef napsal(a):

To jogin
Pri tomto mraze nik nebol polonahy.
Sledoval som priamy prenos TA3 z tejto udalosti.Redaktor TA3 pristavil aj mladeho redaktora najcitanejsieho bulvaru /Novy cas/,ktory prisiel z prvej linie a tiez bol zasiahnuty vodou.V pohode,v kozuchu,mensie vzruso.
Nastastie styria policajti v kuklach neboli zraneni smrtelne.
06. 02. 2012 | 11:32

Kasel napsal(a):

Kéž by někdo pořádně ohrozil české novináře. Tato vrstva asi potřebuje čistku nejvíc ze všech a hvížďala první
06. 02. 2012 | 11:38

bratislavcan napsal(a):

Vážený pán Hvížďala, šokujúci pre mňa je Váš celý blog, ktorý je plný výmyslov, poloprávd a lží.Od človeka s Vašimi skúsenosťami by som očakávala profesionalitu, ale Vašim blogom ste potvrdili presne to, čo si o takýchto zapredaných novinároch myslí väčšina ľudí. Zaspali ste na vavrínoch, rozsudok súdu je z novembra munulého roku a slovenské a najaté české médiá o tom písali začiatkom januára. A Váš blog svedčí len o tom, že si Vás najali vydavatelia, ktorým slúžite a ktorí Vás platia, aby ste pokračovali v dezinformačnej kampani proti Slovenskej spoločnosti ako aj proti Slovensku. Hanba Vám. Píšete ako keby ste žili na inej planéte.
06. 02. 2012 | 18:41

Pavol napsal(a):

Pán Hvížďala, čudujem sa, že bez poznania okolností a súvislostí dlhoročného sporu, bez naštudovania Autorského zákona SR a navyše bez vyžiadania si stanoviska od dotknutej strany, sa pustíte do komentovania právoplatného rozsudku súdu iného štátu. Nie je to hodné Vášho pera a preto sa mi javí, že ste blog napísali na objednávku "ukrivdených" vydavateľov, ktorí sa takouto kampaňou pokúšajú vyvíjať tlak na súdy. Len na okraj, asi neviete, že spomínaná česká firma hneď po príchode na slovenský trh, bola pokutovaná slovenským protimonopolným úradom za porušenie zákona o hospodárskej súťaži. V tejto súvislosti je na mieste otázka, či dominantné postavenie na českom trhu nezískala podobným nezákonným spôsobom.
06. 02. 2012 | 22:01

Pavol napsal(a):

Pán Hvížďala, tvrdíte, že česká firma platí českým aj slovenským vydavateľom za službu, ktorú od nich odoberá. Neviem, ako je to v Česku, ale na Slovensku neviem o novinárovi, ktorý by dostával podiel z týchto tržieb. Nechce sa mi veriť, že by vydavatelia boli takí chrapúni, že by sa nepodelili s autormi článkov. Alebo je to s tým údajným platením inak?
Môj názor na mlčanie slovenských médií o kauze Gorila. Nájdite si v slovenskom obchodnom registri ekonomické väzby medzi vydavateľmi a niektorými osobami zo spisu Gorila. Myslím, že je namieste domnienka, že časť spomínaných provízií skončila v mediálnej sfére.
06. 02. 2012 | 22:27

Severka napsal(a):

Prachy sú prachy

a život taký krátky. Tento text zo známej pesničky mi prebehol v mysli, po prečítaní tohto blogu. Je až neuveriteľné, že nie neskúsený začínajúci novinár, ale renomovaný matador napíše o téme, o ktorej nemá potrebné informácie. Zjavne nečítal rozsudok súdu, ktorý komentuje, ale ani slovenský a dokonca ani český autorský zákon si nenaštudoval. Navyše nepovažoval za potrebné si vyžiadať stanovisko firmy, ktorú ohovára. Zrejme sa overovanie informácií v novinárčine už nenosí. Načo aj, keď zadanie od chlebodarcu je jasné. Rozumiem tomu, že nejeden žurnalista by bol poctený, keby jeho novinový článok bol chránený 70 rokov po jeho smrti, rovnako ako autorské diela spisovateľov, vedcov a umelcov. Takú dikciu zákona si však musia najprv presadiť do platnej legislatívy. Osobne dávam tomu minimálnu šancu, pretože po väčšine článkov súčasných novinárov 24 hodín od uverejnenia ani pes neštekne.
18. 02. 2012 | 13:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy