Proč se analytici bojí přímo zvoleného prezidenta?

14. 02. 2012 | 11:26
Přečteno 3753 krát
Nejspíš i proto, že bude mít větší legitimitu, a to přesto, že podle naší Ústavy prezident není samostatný politický hráč. Jenže větší legitimita evokuje automaticky představu, že posilujeme politickou moc. To potvrdil v neděli v ČT i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který vytkl novému zákonu hlavně to, že neřeší nově kompetence prezidenta. Ale jisté obavy vznikají asi i proto, že už i s posledním nepřímo voleným prezidentem, který měl menší legitimitu, jsme učinili špatné zkušenosti, jak ukázal lednový průzkum CVVM: hodnoty všech měřených ukazatelů u Václava Klause poklesly, přičemž nejvíc mu občané vyčítají, že má malý kontakt s občany: dostal jen 32 procentních bodů. A připustíme-li teorii některých odborníků, že prezident dostává u nás automaticky oproti jiným státním úředníkům v průzkumech bonus ve výši třiceti bodů, který je třeba odečítat, dostáváme se dokonce k velmi nízkým číslům i u jiných měřených hodnot jako je například jeho autorita u občanů. Vyšší legitimita je pak v přímém rozporu s naměřenými hodnotami.

Přes tyto obavy ale přímou volbu ve středu 8. února 2012 schválil nakonec i Senát a podporují ji, podle agentury SANEP, čtyři pětiny občanů, zdrženliví jsou převážně někteří politologové a komentátoři, kteří jsou ale nejvíc slyšet. Jenže věc není rozhodnuta definitivně, protože zbývá ještě schválit prováděcí zákon, který není nijak jednoduchý: má 79 paragrafů. Jde třeba o takové věci, jako je garantování pracovního volna pro kandidáty, zajištění prezentace ve veřejnoprávním rozhlase a televizi, právo na zmocněnce, který za ně bude jednat s úřady atd. Prováděcí zákon se sice přijímá jen nadpoloviční většinou přítomných poslanců, ale Senát už do návrhu nemůže zasahovat, tedy podávat pozměňovací návrhy. Dohody mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem musí proběhnout předem. Nejpozdější termín, v kterém musí tento zákon vstoupit v platnost, aby volba mohla proběhnout na přelomu ledna a února roku 2013, dle právníků, je proto 1. říjen 2012. Kdyby se senátoři nedomluvili včas s poslanci, mohla by být ještě přímá volba zmařena. Minimálně v příštím roce by se ještě volilo nepřímo, pokud si nepřipustíme možnost, že bychom nějakou dobu byli bez prezidenta a jeho pravomoci by přešly na premiéra a předsedkyni sněmovny.

U nás je problém přímo zvoleného prezidenta o to větší, že není dle Ústavy z výkonu své funkce, na rozdíl od jiných prezidentů, zodpovědný. Bude-li si takový prezident vykládat Ústavu extenzivně, hrozí ještě větší oslabení vlády minimálně třeba tím, že bude zdržovat jmenování či odvolávání ministrů, velvyslanců, soudců, členů bankovní rady či uzavírání mezinárodních smluv. Vzpomeňme, že jednoho soudce Petra Langera Václav Klaus dodnes nejmenoval, ač ho k tomu vyzval soud, zřejmě hlavně proto, že se mu v roce 2005 vzepřel. Nebezpečné by rovněž bylo, jak jsme v poslední době viděli, kdyby nový prezident zasahoval vládě do zahraniční politiky a nerespektoval, že za ni odpovídá výhradně vláda, která je za všechny akty výkonné moci odpovědná parlamentu.

Pokusme se tedy podívat na to, kvůli čemu by prováděcí zákon nemusel projít. Úskalí je hned několik: Za prvé určení finančního limitu na kampaň. Názory na výši peněz investovaných do reklamy se značně rozcházejí: sociální demokraté hovoří o deseti či patnácti miliónech a Věci veřejné o sto milionech a ještě není rozhodnuto, budou-li moci podporovat kandidáty právnické osoby, tedy firmy. Bude-li limit příliš nízký, nebude mít nestranický kandidát skoro žádné šance. Jenže větší problém než určení limitu představují mechanismy, které by skutečnou výši a zdroje kontrolovaly. Jak víme, Jiří Paroubek třeba tvrdil, že u některé agentury dostal bonus 95 procent. Za takové situace se skutečné náklady nedají doopravdy zjistit. Další problém spočívá v kontrole listin, které musí předložit nezávislí kandidáti. Na nich musí být podpisy nejméně 50 000 občanů, kteří je podporují. Na to zase upozornil Pavel Rychetský. A připočteme-li k tomu, že ODS byla k podpoře přímé volby donucena a že prezident je silně proti, existuje stále možnost, že zákon projít nemusí.

Připustíme-li ale možnost, že nakonec i prováděcí zákon bude včas schválen, některá jména kandidátů už musíme brát vážně, i když jejich vrcholná kampaň by začala až po podzimních krajských a senátních volbách v listopadu a prosinci. Podle průzkumu Medianu pro Mladou frontu Dnes má největší šanci na zvolení bývalý premiér Jan Fischer a za ním s méně než polovičními preferencemi Jan Švejnar. Podle agentury SANEP je na prvním místě Jan Švejnar a na druhém místě Jan Fischer, tedy opět dva nestraničtí kandidáti. Podle internetové ankety v Lidových novinách zase nejvíc bodů nasbíral Karel Schwarzenberg a s polovičním počtem hlasů je za ním Jan Fischer. Pro některé voliče zřejmě není kníže taky typickým straníkem.

Nepočítáme-li věčné kandidáty jako je paní Bobošíková či pan Zeman, kteří zřejmě nemají vůbec žádné šance, tak důležité bude, s jakými kandidáty přijdou dvě největší strany, které se doposud nerozhodly. ODS se prý rozhoduje mezi paní Němcovou a panem Sobotkou, ti ale v době obecného znechucení ze stranické politiky asi jako staří harcovníci velkou šanci nemají.

To nejnovější možný kandidát sociálních demokratů Jiří Dienstbier mladší by mohl mít větší šance, protože několikrát ukázal, že je schopen se statečně postavit proti zavedenému stranickému politikaření. Připustil to v sobotním Právu i Karel Schwarzenberg, když řekl, cituji." Předpokládám spíše, že situace příští rok bude příznivá kandidátovi, kterého postaví sociální demokraté." Já osobně bych však šance nestranickým kandidátům, zvláště když se za ně některé strany postaví, tak malé nedával, a to přesto, že těm oběma nejčastěji skloňovaným kandidátům chybí přesvědčivý a silný osobní příběh, který by zaručoval jejich vysokou integritu. To ale není výpověď o nich, ale o nás, občanech.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jedla napsal(a):

K tématu (přímé volby prezidenta) uveřejnil pěknou úvahu Erazim Kohák:

http://denikreferendum.cz/clanek/12552-prezidenti-a-pochyby

Je celkem nekonfliktní, přesto doporučuji přečíst.
14. 02. 2012 | 11:45

Robsπér napsal(a):

Mě by zajímalo, zdali na Hradě zůstanou čeští sirové Humpreyové.. Zákon o státní službě v novém provedení již nabyl účinnosti? Aby dinosauritům v současném podání zajistil kontrolu i do budoucna? Tak by to bylo správné, kázeň musí být. Tak.
14. 02. 2012 | 12:02

Analytik napsal(a):

Za všechny kolegy prohlašuji, že je to podlá pomluva.
Když není tma, tak se žádného bubáka nebojíme!

Přímo voleného prezidenta se bojí hlavně politici a mafiáni, protože by jim chyběly ovládací provázky a neovladatelný prezident může být nebezpečný.
To samozřejmě neplatí pro Otce zakladatele tunelizace.
14. 02. 2012 | 12:04

jams napsal(a):

"Minimálně v příštím roce by se ještě volilo nepřímo..." Ne, nevolilo. V ústavě bude (až nový ústavní zákon vyjde ve Sbírce zákonů) přímá volba prezidenta, takže nepřímo volit nepůjde. Dokud nebude prováděcí zákon o prezidentských volbách, prezidenta republiky prostě volit nepůjde. Možná by nám pauza prospěla. :)
14. 02. 2012 | 12:12

Jane napsal(a):

Žádný prezident, i kdyby byl zvolen Marťany, nebude nezávislý. Spíše se zdá pravděpodobné, že neustálé (placené?) úvahy o pravomocích prezidenta mají zakrýt tunel století.
14. 02. 2012 | 12:36

Zuzka napsal(a):

Jedla: pan profesor Kohák opět nezklamal. Jeho článek je balzám na duši. Děkuji tímto za odkaz! ;-)
14. 02. 2012 | 12:41

gogo napsal(a):

1/ volba presidenta jen siditko pro hlupacky. Prijde velle zklamani
2/ kandidat musi nasadit populisticky- tedy protivladñi program. Volici mu tak daji mandat bojovat proti vlade a statu. Ppdle ustavy neni nikomu zodpovedny.
14. 02. 2012 | 12:47

tomáš napsal(a):

Česko tutlá svoji SUPER GORILU v ČEZku, proto ty zástupné problémy a Tunel STOLETÍ odkládáme!!!
14. 02. 2012 | 12:48

Baba Jaga napsal(a):

Takže pokud nedojde ke změně a funkce presidenta nebude z ekonomických důvodů nadobro zrušena, bude zajímavé, kdy k volbě poprvé dojde a potom - kdy bude uznána. 50 tisíc podpisů řadových občanů je docela dost, podepisovat se zřejmě půjde za všechny, kterých znáte adresy a RČ a těch úplně vymyšlených je tam možné mít také dost. A jaký mandát bude mít přímo volený president? Podle toho, kolik lidiček mu dá hlas? Kolik podpisů bude falešných - to zjišťovat nikdo nebude, neb to by se presidentského slibu onen zvolený také nemusel dočkat.
Dala bych to, co strany plánují na volební kampaň a co by volby stály, na splácení státního dluhu.
Možná bychom se všichni měli rostoucím státním dluhem zabývat více, neb je to podstatnější nežli volba presidenta. Vyrovnání s církvemi je věc jiná, konečný seznam vydávaného majetku a hlavně toho, za který se bude splácet náhrad, by měl být včetně jednotkových cen vydán co nejdříve. Přece ho jednotlivé církve jistě dávno mají.
14. 02. 2012 | 12:50

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jedla
Dík za odkaz, úvaha prof. Koháka se mi líbila. Jen pro zajímavost, jestlipak někdo ví, že jeho bratr Prokop Kohák působil v 50tých a 60tých letech na jihlavské hudební škole jako profesor klavírní hry? Dost si tady vytrpěl!
14. 02. 2012 | 13:05

jams napsal(a):

Šašek z Jihlavy:
Opravdu bratr? Vždy se uvádí, že v roce 1948 emigrovala celá rodina, Erazimu bylo 15. Bylo by zajímavé vědět, proč, pokud to opravdu byl bratr, a ne třeba bratranec, ten jihlavský klavírista zůstal.
14. 02. 2012 | 13:18

RA napsal(a):

chacha.....když by odečetli ta procenta u Havla v závěru jeho působení, byl by v mínusu....
14. 02. 2012 | 14:27

prak napsal(a):

Zatím nám zbývá jenom ta meditace. Musíme čekat až poslanci upečou (zdali vůbec) tento polotovar. Zákon je sice schválen, ale ještě není údajně zcela doladěn. Co z toho plyne? Poslanci a senátoři hráli na rozladěné nástroje a teprve teď je budou ladit. Možná se bude muset přímá volba odložit až do doladění onoho zákona. Zatím by mohl funkci presidenta plnit dočasně nynější prezident, když to poslanci nedoladí, může pan Klaus dočasně vládnout na věky.
14. 02. 2012 | 15:23

Nemorous napsal(a):

PROČ ?? Inu, protože jsou ti analytici pravïcoví, a to Vy, pane Hvížďala,asi těžko pochopíte, protože jste taky pravicovej(s prominutím).
Lidé přímou volbu VÍTAJÍ ! Mimochodem, víte, co se v kampani provalí špíny, která se jinak pečlivě zatutlávala ? Stačil minule Švejnar - a už jsme věděli z veřej. zdrojů, že "Klaus nemluví pravdu".
Lidé budou mít hodně tipů koho budou demokraticky (to jest přímo) volit : někdo Švejnara (ekonom - lékař krize), jinej třeba Karla Gottta (proslavil ČS v zahraničí během 40let a přitom sám nic neproved´)nebo paní Bobo- (dost hezká ženská, ne?).
Já mám pro Vás lidi zas jeden tip : co takhle ŠPIDLU na HRAD ? Docela úspěšněj politik ČSSD (povodně atd.) na rozdíl od špíny, kterou na něj házeli nohsledi pravicového vnímání světa z řad médií. Není starej a je dost zkušenej(od přírody a geologie přes sociální jeho parketu až k ekonomice aj), poslední ostruhy získal v EU - kam bude jistě otevřenej.
Tak vybírejme, lidé !
Zdraví N.
14. 02. 2012 | 15:32

Zdenda napsal(a):

Nevím, proč by Zeman neměl šance, viz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2012/02/09/koho-byste-zvolili-prezidentem-republiky/. U pana Hvížďaly je zřejmě přání otcem myšlenky. Ale Miloš to bude mít těžké hlavně se sdělovacími prostředky - nadával novinářům. Jsem ale přesvědčen, že právem, protože stále prokazují hlavně ovlivňování atmosféry tak, jak se zachce jejim chlebodárcům namísto poskytování nestranné informace občanům. To v naší zemi dosahuje někdy obludných rozměrů a spolu s celkovou úrovní politiků je pak obraz naší politické scény dost pochmurný.
14. 02. 2012 | 15:44

VFISCHER napsal(a):

OBNOŠENÁ VESTA ! ! !
Ve státě Absurd-Bordel-Gangsteristán je jakákoliv pseudopolitická šíbovačka paňáků, loutek a pimprlat vždycky a jenom zákulisní řežbou vládnoucích oligarchů-všežravců o moc a přerozdělování koryt, bez ohledu na jakékoliv partajní či jiné venkovní potěmkiády pro plebs !! Hvížďala by o tom moh vyprávět pohádky, když privatizovali Mladou Frontu. Nejspíše se lze pouze dohadovat, že za řežbu o hradního paňácu si plebs ještě více a stále bude muset utáhnout opasky, aby panstvo mělo co rozkrádat. A tak pořád dokola ...
14. 02. 2012 | 16:49

Jana Pechová napsal(a):

Jedla: též děkuji za odkaz.
Jen to mám naopak: ta nekonfliktnost spíš dává o důvod víc si text přečíst.
14. 02. 2012 | 16:49

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

A co ten současný?
„Klaus udělil milost mimo jiné i šéfce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové, odsouzené k podmíněnému trestu za korupci. Musí se starat o vážně nemocného člena rodiny. „
http://www.novinky.cz/domaci/259082-klaus-udeloval-milosti-dostala-ji-i-sefka-metropolitni-univerzity-odsouzena-za-korupci.html?ref=boxF

Milost podmíněně odsouzené s odůvodněním, že se musí starat o vážně nemocného člena rodiny?
To ten, kdo má podmínku, tak se nemůže starat o nemocného člena rodiny?
14. 02. 2012 | 17:17

S.Š. napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo,
faktická poznámka : řekla bych, že s přímo voleným prezidentem, přesněji schválenou novelou Ústavy ČR, mají ne neoprávněně problém spíše právníci (P. Rychetský, P. Pithart, Jan Kudrna), případně publicisté, dlouhodobě se zabývající ústavním právem (P. Uhl, V. Žák), než analytici.
V ostatním souhlas. Pokud se týká Jiřího Dienstbiera, řekla bych, že zatím má čas. Teď by měl předvést ještě nějakou práci, loňské vystoupení proti nemravné pražské kmotrovské koalici lze považovat zatím jenom za krok správným směrem. Může si přitom také ujasňovat, zda skutečně již nastal čas, aby se mohli současní komunisté, kteří protlačili do sněmovny paní Semelovou či pana Grospiče, podílet na výkonné moci ve státě. Nevylučuji přitom vůbec, že jednou by se mohl stát dobrým, široce akceptovatelným kandidátem.
Sylva Šauerová
14. 02. 2012 | 17:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hvížďala,

na Vaši otázku jste si v podstatě odpověděl sám. President bude mít přímy mandát a vůči premierovi bude vystupovat jako někdo, za kým stojí národ. A nejen vůči němu.

Proto chtějí změnit pravomoci, stále chtějí jen reprezentanta a nikoliv reálnou politickou sílu.
14. 02. 2012 | 18:53

president - první občan napsal(a):

Vexlák s palivy od Pitra, kolik to asi stálo?

"Vedle 14 milostí prezident rozhodl o odkladu výkonu trestu odnětí svobody u Tomáše Maliny. Tomu byl trest uložen za zpronevěru a odklad platí až do rozhodnutí o žádosti o milost, které Klaus učiní na základě dalšího vývoje zdravotního stavu jmenovaného."
14. 02. 2012 | 20:21

S.Š. napsal(a):

Karel Mueller :
No jistěže by bylo vhodné uvážit zpřesnění pravomocí např. ve vztahu k zahraniční politice státu, podpisu mezinárodních smluv, případně zavést lhůty tam, kde ústava říká prezident jmenuje, svolává, rozpouští podepisuje, ratifikuje, atd.
A pane Muellere, jsme parlamentní republikou a nikoliv prezidentskou, navíc s neodpovědným prezidentem, pozor na to.
14. 02. 2012 | 21:19

Karel Mueller napsal(a):

Paní S.Š.,
tady bychom se museli dohodnot, co je to odpovědný a neodpovědný president a obávám se, že by mezi námi asi nedošlo shody :-). Jedním z kriterií je např. to, jak dalece přesně v danou chvíli vyhodnotil mezinárodní situaci ...

Ale zřetelně pozoruji, že se chce neškodná Euromyš či pokladač věnců, který při různých příležitostech pronese nekonfliktní a laskavou řeč v duchu: Tak co občané, šli jste do sebe a máte se rádi? Tak vidíte, nebuďte malí a úzkoprsí, mějte se rádi a buďte šťastní, že jsme v krásné svobodné, spravedlivé a blahobytné společnosti.

Na to by ovšem byl ideální někdo ze špičových vědců z neprestižnějších oborů, např. lékaři v čele s prof. Pavkem, kteří jsou v zásadě zcela nepolitičtí. Ale nevím, jestli by na to měli chuť a stálo jim to za to. Asi ne.
14. 02. 2012 | 22:52

square napsal(a):

Análytici se nejvíc bojí pravdy, Karle.
15. 02. 2012 | 01:46

Teplík napsal(a):

Hezké, stručné, jasné a srozumitelné :-)
15. 02. 2012 | 07:52

rejpal napsal(a):

Karel Mueller
"Ale zřetelně pozoruji, že se chce neškodná Euromyš či pokladač věnců " - to máte pravdu. Role prezidenta taková opravdu je (až na slovo euromyš). Problém je, že ústava s jinou rolí nepočítá, a pokud má hlava státu vyšší ambice, stává se neřízenou a neodpovědnou střelou. Což si (zejména ve druhénm období) dovolí i nepřímo volený prezident, natož potom prezident s přímým mandátem od voličů.
Postoj "zvolme si takového, který to dělat nebude", je mimo - jednak nikdy nevíme, co se z koho vyklube, jednak, má-li státní moc vůbec fungovat, nemůže stát na tom, jak si kdo vyloží nějakou klausuli.
Myslím, že má-li mít přímá volba prezidenta smysl, měly by se buď upravit kompetence v jeho prospěch (což by zásadně změnilo celé pojetí státu) nebo naopak ty omezené, co má, daleko přesněji definovat a zavést odvolatelnost, pokud prezident porušuje ústavu.
15. 02. 2012 | 08:13

jams napsal(a):

Karel Mueller:
Paní S. Š. je asi zaneprázdněná, tak se ujmu odpovědi místo ní. :) Výraz neodpovědný neznamená hodnocení stávajícího prezidenta, ale právní pozici funkce prezidenta ČR, o němž se v článku 34 Ústavy píše: "Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný.", tzn. může si "úředně" (ne)dělat co chce a nikdo s ním právně nehne.
15. 02. 2012 | 14:46

Karel Mueller napsal(a):

rejpal:

V zásadě s Vámi souhlasím, ale uvědomte si jednu věc: Ať to právně upravíte jakkoliv, tak jeho mandát bude velmi silný, dokonce se dá říct, že nejsilnější. Nikdo mu nemůže zabránit se vyjadřovat k různým věcem, pokud bude chtít. Ani úprava pravomocí. A člověk s nejsilnějším mandátem bez jakýchkoliv pravomocí je celkově vzato nesmyslná kombinace, takže když už se na to chceme dát, tak to stejně musí skončit podobným systémem, jaký je v USA nebo Francii.

jams:

Paní S.Š. to napsala tak, že je možný obojí výklad. Vyšel jsem ze znalosti jejích názorů :-)
15. 02. 2012 | 17:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy