Němečtí piráti na vzestupu

23. 02. 2012 | 12:10
Přečteno 2765 krát
Minimálně od posledních zemských voleb v Berlíně v roce 2011, kde Piráti dostali bezmála devět procent a stali se tam čtvrtou největší stranou po sociálních demokratech SPD, křesťanských demokratech CDU a Levici (liberálové FDP tam propadli úplně), se s nimi v německé politice musí počítat.

Už tehdy se vedly v Německu debaty o tom, že tradiční politické strany zcela podcenily skutečnost, že v Berlíně, jako zřejmě i v jiných velkých městech, se hlavně kolem různých sociálních sítí tvoří nová politická uskupení a že v konkurenci s nimi bude třeba zaběhlé strategie starých partají inovovat. Psalo se, že klasické strany si budou muset vzpomenout na McLuhanovo heslo z šedesátých let, že už samotné médium je zpráva. Jinými slovy, že tak, jak proměnila politiku v šedesátých letech televize, dnes začíná podobně proměňovat politickou krajinu internet. Konec konců právě hlavně kvůli internetu vyhrál poslední prezidentské volby v Americe Barack Obama.

Tyto úvahy se v těchto dnech potvrdily v nejnovějším průzkumu preferencí. Podle společnosti Emnit, která dělala průzkum pro Bild am Sonntag, dosáhli Piráti v celém Německu devíti procentních bodů, tedy polepšili si oproti poslednímu výzkumu skokově o dva procentní body. SPD má 27, CDU 35, Zelení 14 a Levice 7 procentních bodů a jsou čtvrtou nejsilnější stranou.

Za zmínku stojí, že přes tento prokazatelný úspěch jsou někteří členové strany nespokojení se stranickou strukturou a komunikací s členskou základnou, což vedlo k tomu, že bývalí čelní funkcionáři této mladé strany založili křídlo s názvem Gruppe 42, protože jich je právě 42. V jejich prohlášení stojí, že chtějí přijít s něčím novým, co by mělo přinést do strany právě to, co ji nejvíc oslabuje a ohrožuje, řekl šéf této skupiny Jenas Seipenbusch o víkendu portálu Welt Online. Odvolal se přitom na rostoucí tematické spektrum členské základny, jehož část obhajuje například bezpodmínečné legalizování drog.

V předloženém prohlášení stojí, že Skupina 42 je přesvědčena o tom, že profil strany Pirátů musí být zachován a musí bazírovat na tom, že jde o internetovou a občanskou stranu, ale na druhé straně se musí jasněji vyjadřovat k různým aktuálním tématům, což zatím vedení strany nemůže. Je tomu tak proto, že v současné době spolkové stranické představenstvo Pirátů se může jménem strany k něčemu vyjádřit jen tehdy, když se členové strany shodnou na nějakém postoji k aktuálně vyslovenému problému. To je pak důvod, proč šéf strany Sebastian Nerz na konkrétní otázky novinářů nemůže zřetelně odpovídat a působí nepřesvědčivě. A když se o to někdy alespoň částečně pokusí, je hned pod palbou kritiky některé části stranické základny, jak se to již několikrát stalo.

A právě toto mlčení k zásadním politickým otázkám v aktuálním čase chce nové uskupení odstranit, řekl Seipenbusch portálu Welt Online. V budoucnu by se měli Piráti, stejně jako ostatní strany, vyjadřovat k ožehavým problémům rychleji. Problém však je v tom, že Skupina 42, která vznikla ze strany, která měla ve štítu otevřenost a transparentnost, se najednou ke svým členům obrátila zády. O vytvoření nového křídla i jejich kritice se totiž Piráti dozvěděli až z médií. Předseda Skupiny 42 nazval toto křídlo transparentní sociální sítí a sdělil veřejnosti, že skupina byla vytvořena mimo stranu. Je-li tomu skutečně tak, pak takovýto krok mladé straně jistě moc neprospěje a spíše ji oslabuje a její konkurenti si nemohli nic lepšího přát. Jejich momentální úspěch je možné ale zdůvodnit nejspíš hlavně všeobecným odporem proti schvalování protipirátských opatření s názvem ACTA. Pokud se Piráti nerozštěpí, bude nutné s nimi počítat nejen ve všech zemských volbách, ale i v příštích celostátních volbách v roce 2013, v nichž by mohli na politické německé krajině nahradit liberály FDP.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

modrý edvard napsal(a):

Gruppe 42 bude asi mít problém s masovostí.
23. 02. 2012 | 13:11

ali napsal(a):

bylo by prima, kdyby i u nás dostali Piráti 9%
23. 02. 2012 | 13:38

michal napsal(a):

Je to takové symptomatické pro dnešní dobu, když se do parlamentu dostávají Loupežníci (názvem). Uvědomuje si vůbec někdo z vás, co dělali a kdo byli opravdoví piráti? Kolik potopených lodí, mrtvých a mučených civilistů...

Hnus.
23. 02. 2012 | 15:14

český maloměšťák napsal(a):

michal
Více umučených civilistů mají ale na svědomí regulérní vojáci - například v Jižní Americe. Pirátim jsou v tomto směru spíše lidumily.
Mimochodem někteří bojovali právěproti těm španělským vojákům /námořníkům/.
A např. Francis Drake byl královnou pasován na rytíře.

Chtělo by to, mladý muži, zachovávat pořadí věcí.
1. pemýšlet
2. psát

Jinak to totiž - to hodnocení " hnus" spíše něco vypovídá o vás - ne o obsahu blogu.

Apropo - název je název a obsah slova je obsah slova.
Víte například že slovo "strana" se používá i pro označení procesu vyměšování ? Třeba - Občanská demokratická "strana".
No a jistě nikoho nenapadne dávat této straně nějaké nové významy, že....
23. 02. 2012 | 16:30

nikdo napsal(a):

To Michal
Je to opravdu hrozné, také se toho děsím, kdyby do parlamentu zasedl kapitán Flint, John Silver atd. Hrůza pomyslet.
P.S. A teď vážně. Vám opravdu nevadí, že tam sedí plno korupčních loupežníků/bez názvu/ !
23. 02. 2012 | 18:53

jenicek napsal(a):

Drahej míšo,
termín piráti si pro sebe nevymysleli, oni jen pobaveně použili pojmenování, který jim dali dinosauři(sic!). Reklamace na nevhodnost toho označení přijímají v kanceláři IFPI, MPAA a podobní.
23. 02. 2012 | 21:05

zz napsal(a):

Možná jsou to Piráti, ale ukažte mi stranu s větší dávkou vnitřní demokracie. Ti lidé přemýšlí kam v tom našem systému dál narozdíl od zbytku našich politických elit, které by to nejraději zakonzervovaly na úrovni minulého století.
23. 02. 2012 | 22:01

Sal napsal(a):

Pane Michale,
cituji: "Uvědomuje si vůbec někdo z vás, co dělali a kdo byli opravdoví piráti? Kolik potopených lodí, mrtvých a mučených civilistů..."

Máme tu menší potíž - vychází z toho, že dějiny píše vždy vítěz, takže z kolika "pirátských" potopených lodí byly ty, které byly napadeny a jen se bránily? Odpověď zní: nevíme, protože dějiny píše vítěz. Píšete o umučených civilistech. Kolik těch umučených civilistů bylo na těch tzv. pirátských lodích?

Co když to byla jen mírumilovná rybářská bárka, na kterou se někdo rozhodl zaútočit, protože si myslel cokoliv (ať už, že to jsou piráti, nebo že tam bude něco cenného)? Jako nedávno Italští námořníci zabili indickou posádku, protože se domnívali, že by se mohlo jednat o pirátskou loď? Navíc u Indických břehů! Co tam proboha Ti Italové dělali a kdo jim dal právo střílet?

Takže asi takhle k těm pirátům. Nikdy nevíte, jestli se nejedná o někoho, kdo se oprávněně brání střelbě někoho jiného.
23. 02. 2012 | 23:27

jednonohý john silver napsal(a):

Karle, je to Emnid, ta agentůra.
S d. A mezi pěti dalšími právě ona uvádí nejvyšší čísla pro Piráty. Ostatní to mají od 5% do 7%.
Nicméně, Emnid je velmi respektabilní.

Piráti nejsou než další Zelení. Jsou jen jednou z mnohotvárných politických emanací principu rozděl a panuj. Předhazovaných unaveným davům agenturami chránícími majetek plutokratů.

To s tím McLuhanem jste si ale přečetl správně. Lidé začínají vnímat svět jinak a instantní přístup k informacím je droga, která už žádnou Sopou nebo Actou nepůjde vrátit zpátky do tuby.
Naše děti vnímají svět o hodně jinak než my. Ale stejně jako my v jejich věku budou chtít, aby jim svět dané sliby splnil.

Původní smysl výměny souborů na internetu byl umožnit nudícím se manželkám armádních vědců vyměňovat si recepty.
Pak přišla výměna literatury mezi studenty. V některých systémech P2P byly statisíce knižních titulů, těch nejlepších. Napster byl až krokem navazujícím na vynález mp3. Ale až Napster rozzuřil mafiány produkující brak pro masovou spotřebu, takové ty pilinové buřty z Billy v hudební a filmové podobě.

Ať chcete nebo nechcete, vědomosti a kultura se stanou svobodným majetkem celého lidstva. Na způsoby jak odměňovat autory a vynechat přitom plutokraty se průběžně přichází.

A k skutečným pirátům - nejdřív si něco přečtěte o poměrech na lodích v 17. a 18. století. Většinou to byli námořníci a důstojníci, kteří dál nechtěli snášet krvavý útlak. Vyznávali svobodu a rovnost. Na něčí úkor. Lidé to jinak neumí.
23. 02. 2012 | 23:48

petrvileta napsal(a):

Michale, Piráti mají podle vás nevhodný název, ale s námořními piráty nemají nic společného, jen to slovo. Naopak spousta stran po celém světě má v názvu slovo "demokratická", ačkoliv je to také daleko od pravdy.
24. 02. 2012 | 03:51

vaclavurban napsal(a):

Piráti v Německu jsou v průzkumech celostátně a dlouhodobě kolem osmi procent. Průzkumy tam dělá několik agentur a každý týden jsou k dispozici nové výsledky. Pirátské preference nejeví žádné výrazné výkyvy. V berlínských volbách měli Piráti v průzkumech 6 %, dostali 9 % hlasů a získali 10 % zastupitelů, ale co je důležité, po sto dnech by v Berlíně podle průzkumů dostali 12 % hlasů! To pan Hvížďala nezaregistroval. Piráti naplňují očekávání lidí. Nějaká frakce? Nesmysl. Je třeba sledovat věci průběžně, ne tak, že si občas projedu německé noviny a napíšu článek. V parlamentních volbách v Německu odhaduji pirátský výsledek na 10-15 procent.
24. 02. 2012 | 09:00

Jan Krouželka napsal(a):

Stran názvu pirátů: už tady byly i nenámořní piráti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Edelweiss_Pirates
http://xman.idnes.cz/edelweiss-piraten-deti-ktere-desily-nacisticke-nemecko-i-spojence-1cj-/xman-styl.aspx?c=A120209_142032_xman-styl_fro
24. 02. 2012 | 09:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy