Magnát za kulisami

04. 03. 2012 | 11:24
Přečteno 3461 krát
Za poslední rok bylo v Británii zatčeno třicet novinářů z impéria Ruperta Murdocha. Kvůli nezákonným odposlechům a uplácení. Nedělník News of the World kvůli skandálu skončil. Minulou neděli začal Murdoch se stejnými lidmi vydávat jeho náhradu. A je to slabý odvar. Kdo se z této aféry poučí a co vypovídá o společnosti?

Nový nedělník The Sun on Sunday, který v impériu Ruperta Murdocha nahradil zrušené noviny News of the World, jako by byl určen jen pro jednoho čtenáře -lorda Levesona, soudce, který zkoumá tisk. Poselství je zřejmé: „Podívejte se, že nezlobíme, jsme umírnění a etičtí. Buďte na nás hodní,“ zhodnotil to deník The Financial Times.

Otázka, kterou si analytici kladou, zní: podaří se bezskrupulóznímu mediálnímu magnátovi jeho impérium udržet, nebo bude jeho moc ve Velké Británii a Spojených státech oslabena? Naposled se k četným žalobám přidala i manželka bývalého premiéra Cherie Blairová kvůli odposlechům její hlasové schránky.

Únorové zatčení pěti novinářů nejprodávanějších britských bulvárních novin The Sun (viz tabulka) je už třetí pohromou Murdochova impéria ve Velké Británii za poslední dobu, pokud budeme počítat i to, že mu Britové nedovolili majoritně ovládnout televizní stanici BSkyB kvůli tomu, že redaktoři nedělníku News of the World odposlouchávali nezákonně asi 3 000 lidí.

Veřejnost nejvíc rozhořčila loňská zpráva o odposlouchávání hlasové schránky mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Byl policistů či soudců. Murdoch se brání tím, že o nezákonných praktikách nevěděl, ale tomu lze těžko uvěřit, protože do skandálů jsou od počátku zapleteni vedoucí redaktoři. Jenže taková podezření je třeba u soudu řádně dokázat.

Ledacos se sice potvrdilo již při prvním vyšetřování před soudem v roce 2007, kde reportér Clive Goodman přiznal, že nechával odposlouchávat telefony poradců prince Williama, a obvinil někdejší manažery News of the World, že mu zaplatili za mlčení. Tehdy však zřejmě selhala policie i justice a případ šel do ztracena. Teprve nyní vycházejí některé detaily najevo: lidé se přestávají bát a o praktikách uvnitř listu více hovoří.

V dopise, který Goodman adresoval manažerovi lidských zdrojů News of the World Danielu Clokemu krátce po svém návratu z vězení, novinář tvrdí, že odposlechy byly „široce diskutovány během redakčních porad, jichž se účastnilo vedení listu“ včetně tehdejšího šéfredaktora Andyho Coulsona. Toho si po vítězných parlamentních volbách vybral v květnu 2010 za svého mluvčího vůdce Konzervativní strany a nový šéf britské vlády David Cameron a zbavil se ho až po jeho zatčení na začátku roku 2011.

Novinář Goodman protestoval proti svému propuštění z redakce s tím, že pouze „jednal v souladu s požadavky vedení“. „Jeho dopis je zatím nejzávažnějším důkazním materiálem v celé aféře,“ citoval deník The Independent člena parlamentního výboru za Labouristickou stranu Toma Watsona. Pokud se však nenajde více přesvědčivých důkazů, mohl by z toho magnát opět vyváznout bez trestu.

Další problém spojený s Murdochovými aférami je ještě důležitější: ukazuje se, že nejde o selhávání to důkaz, že Murdoch a jeho lidé jsou ochotni kvůli zvýšení zisků učinit cokoliv. Pokud se odposlouchávání týkalo členů královské rodiny a celebrit, veřejnost to nerozhořčilo, ale útoky na soukromí postižených lidí, pozůstalých vojáků zabitých ve válkách či vojenských misích a politiků nebo jejich žen již korektní Británie nemohla tolerovat.
Několik reportérů listu News of the World a soukromý detektiv byli zatčeni už loni. Jednou z nich byla i magnátova pravá ruka Rebekah Brooksová. V obvinění proti ní stojí, že redakce odposlouchávala také Saru Payneovou, jejíž osmiletou dcerku zavraždil pedofil. Obě ženy pak společně stály za ohromnou kampaní, jejímž cílem bylo zpřístupnit veřejnosti vládní databázi pedofilů a hlavně pomocí emocí zvýšit prodaný náklad listu.
Mezi dalšími odposlouchávanými byli i bývalý vicepremiér John Prescott, fotbalová hvězda Ashley Cole či herec Jude Law.

Proto v neděli 10. 7. 2011 vyšel po 168 letech bulvární týdeník News of the World naposled. Do vazby byl vzat i bývalý šéfredaktor Andy Coulson a do aféry je zapletena i moderátorská hvězda CNN Piers Morgan, který v letech 1994 až 2004 pracoval jako editor News of the World. Po této zprávě Morgan do Londýna vzkázal, že nic podobného během svého působení rozhodně nedělal. V jeho neprospěch však podle The Telegraph mluví úryvek z rozhovoru, který poskytl před lety stanici BBC. Morgan řekl: „V té době se toho moc nedělo. Hodně odposlechů pro nás dělala třetí strana spíš než samotní redaktoři. Samozřejmě jsme otiskovali výsledky jejich práce.“

Novinář: Poslouchal jsem vedení

Ztráty, které Murdochovo impérium utrpělo, jsou evidentně veliké, protože mnoho velkých firem u něj odmítlo inzerovat. Jen ze zastaveného nedělníku Murdoch přitom každý týden na inzerci inkasoval 660 tisíc liber. Celkový roční obrat jeho firem v roce 2010 činil 32,7 miliardy dolarů. Zastavením listu přišla jeho firma News Corporation asi o 201 milionů dolarů. A jestli bude Murdoch muset zastavit i nejčtenější bulvár The Sun, zbude mu ve Velké Británii už jen The Times a The Sunday Times. Na těchto listech prodělává, což by mohlo znamenat, že by se jich mohl zbavit a definitivně opustit britský trh.

To by si zřejmě mnozí přáli. Aby tomu Murdoch zabránil, nelenil a hned další sobotu po zatčení posledních novinářů prohlásil, že začne vydávat nový bulvární týdeník The Sun on Sunday. Ten vyšel poprvé minulou neděli. Otázka je, jak se mu za této situace bude dařit, zvlášť když v prohlášení zároveň stojí, že novináři, kteří byli suspendováni, dostanou příležitost k návratu. „Naší povinností je rozšířit jeden ze světově nejčtenějších listů a oslovit ještě víc lidí než dříve,“ dodal Murdoch.

Problémů je však několik. Britům a dnes již i Američanům došla trpělivost se zcela bezskrupulózními praktikami Ruperta Murdocha, jehož listy od devadesátých let rozhodovaly o tom, kdo v Británii vyhraje volby. V roce 1992 pomohly pravici a v letech 2001 a 2005 zase Tonymu Blairovi.
Nejprve politici Murdocha využívali a hovořilo se o něm jako o skutečném premiérovi Británie. Když však začal společnost infikovat nepravostmi, postavili se proti němu s celou svou autoritou. To je i důvod, proč zřejmě v nejbližších dnech bude Murdoch znovu předvolán před vyšetřovací komisi parlamentu. Právě po takovém slyšení minule zastavil svůj bulvární nedělník.

Proti Murdochovi, jehož firma má sídlo v New Yorku, chtějí zakročit i Spojené státy: zvažují, zda lze firmu postihnout za uplácení zahraničních jedinců, jak se snažil magnát tvrdit, ale institucí. Sociologové hovoří o takzvaném institucionálním nevědomí, které potlačuje temné strany každé instituce - a touto chorobou už trpí i naše demokracie jako celek: celá civilizace.

Klanová společnost

Potlačování nevědomí způsobuje demofilii, což je výraz pro nejrůznější patologická chování či vnitřní slepotu. Ta zabraňuje lidem bránit se a odmítat se podílet na odposleších či korupci. Z pohodlnosti se tváříme, že nic takového neexistuje, abychom nepřišli o práci. Jen kvůli tomuto chorobnému stavu mohli novináři trpět praktiky Murdochových firem a jen kvůli stejné chorobě bylo možné, aby je tolerovala stará demokratická Británie minimálně od roku 2007.

Hlavním úkolem sociologů a prestižních médií je důsledně analyzovat to, o čem politické elity nehovoří, poukazovat na to, co se ve společnosti zamlčuje, co se skrývá za prázdnými floskulemi. Půjde o analýzu institucionálního nevědomí demokracie jako celku a neustále bobtnajícího libida mocných, kteří proměňují její fungování (i stranické programy, volby, dělbu moci) v pouhou kulisu. Ta zakrývá velké politické tržiště, na němž je možné koupit cokoliv jako na bleším trhu.

Tento fenomén dobře popsal emeritní profesor z Mnichovské univerzity Ulrich Beck. Hovoří o tom, že za formálními znaky demokracie lze odhalit novodobou klanovou společnost - při analýze toho, co lidé vytěsní do černé díry v mozku, aby jim špatné skutečnosti nezatěžovaly svědomí. Jiří Gruša tomu říkal lovecké družiny, které si v globálním revíru pokoutně privatizují politickou správu.

Za největší překážku dalšího vývoje naší civilizace je pak možné považovat „metodologický nacionalismus“ politického a sociologického myšlení. Jinými slovy jsme zajatci národních států za situace, kdy základní instituce jako národní stát a tradiční rodina jsou dávno globalizovány. A to nás oslepuje: přestáváme vidět skutečná nebezpečí.

Skandály britských médií mají však i pozitivní stránku. Alespoň částečně před našima očima ničí kulisy, jež nám zabraňovaly vidět politické tržiště, které zachvátila kalamita diktatury dluhů finančních i etických. A toto důležité natržení kulis se, byť nechtěně, podařilo paradoxně bulváru.

***

FAKTA Operace Elveden
Poslední vlna zatýkání Murdochových novinářů přišla v sobotu 11. února. V rámci Operace Elveden bylo v Británii zadrženo pět redaktorů z nejprodávanějších bulvárních novin The Sun. Těch se denně prodá 2 750 000. U novinářů byla také provedena domovní prohlídka. Důvod: uplácení policistů, vojáků a státních zaměstnanců, kteří prodávali redaktorům informace. Mezi zadrženými jsou obrazový editor John Edwards, šéfreportér John Kay, vedoucí zahraničních korespondentů Nick Parker, reportér John Sturgis a editor Geoff Webster. Murdoch o týden později oznámil, že začíná vydávat nový nedělník The Sun on Sunday. Další vývoj měla aféra včera: z vedení britských novin odstoupil Murdochův syn James.

Vyšlo v MFD

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy