Volba prezidenta nebude dramatická, ale vítěz je nejistý

07. 11. 2012 | 10:03
Přečteno 3057 krát
Tak lze shrnout analýzu současného stavu příprav na první přímou volbu prezidenta, tedy den po termínu, kdy na ministerstvu vnitra skončilo přijímání kandidátských listin. Je to přesně 64 dnů před zahájením prvního kola hlasování ve dnech 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo proběhne o dva týdny později 25. a 26. ledna 2013. Nový prezident pak usedne do úřadu 8. března. Ač se kolem zvláště sbírání podpisů a prováděcího zákona objevily spousty pochybností, zdá se, že konečný výsledek tím nejspíš nebude moci být nijak zásadně zpochybněn a úřad bude obsazen v řádném termínu. Pokusím se to zdůvodnit.

V tento moment to tedy vypadá tak, že do prvního kola postupují zcela jistě Jan Fischer a Miloš Zeman a dále pak Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg, Vladimír Dlouhý, Jana Bobošíková, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Tomio Okamura a Táňa Fischerová.

Naopak podnikatel Pavel Kořán, Ladislav Jakl a Karel Randák 50 000 podpisů do daného termínu nesehnali. Tomáš Vandas a dámy Klára Samková a Rut Kolínská dle médií kandidaturu vzdaly již dříve. Dlouhý seznam z části zcela neznámých jmen, které se v průzkumech nedostaly ani přes hranici jednoho procenta, signalizuje infantilnost našeho státu, protože za řadou uchazečů o příští prezidentský úřad není žádný velký výkon, který by je opravňoval ke kandidatuře a vzbuzoval potřebný obecný respekt u občanů doma i v zahraničí.

Po uzavření kandidátky má ministerstvo vnitra šest dní na to, aby do 12. listopadu pomocí informačního systému evidence obyvatel a základního registru překontrolovala u každého z kandidátů vzorky 8500 občanů podepsaných na každé petici. To se netýká kandidatur Přemysla Sobotky, Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga, kteří mají podporu od poslanců a senátorů.

Zjistí-li na ministerstvu nepravosti či neúplné údaje u méně než tří procent podepsaných, to jest 255 lidí, nezapočítá je vnitro do celkového počtu občanů podepsaných na petici. Zjistí-li nesprávné údaje u více než tří procent lidí, provede další kontrolu a případné chybné údaje odečte. Kontroluje se jméno, narození a trvalé bydliště.

Organizace Transparency International a sdružení Naši Politici budou v rámci projektu Transparentní volby prověřovat průběžně financování a průhlednost kampaní.

Tyto kontroly však nemohou ohrozit špičkové kandidáty, protože jejich účty jsou transparentní a nasbírali více než dvojnásobný počet podpisů: Zeman přes 105 tisíc a Fischer přes 101 tisíc. Podle všech posledních říjnových průzkumů zůstávají právě tito dva kandidáti v čele pomyslného peletonu, a to se od léta, kdy byly zveřejněny první průzkumy, nijak nemění. Proměnlivý je jen jejich odstup: Po té co ohlásil Jan Švejnar, že se volby nezúčastní, vzrostly preference Jan Fischerovi: ppm factum ohlásilo 15. října, že překonal hranici 30 procent, Miloš Zeman na něj ztrácí osm procentních bodů. Podle agentury Median je tento odstup ještě větší. Preference ostatních kandidátů skoro podle všech průzkumů se pohybují pod deseti procentními body a s největší pravděpodobností se do druhého kola nedostanou, i když zřejmě někteří mohou nasbírat víc bohů, než odhadují průzkumy. Proto se lze domnívat, že i závěrečná fáze kampaně pořadí prvních dvou kandidátů nejspíš nezmění.

Janu Fischerovi se bude zřejmě předhazovat jeho členství v komunistické straně, Miloši Zemanovi jeho podpora ruskou společností Lukoil, opoziční smlouva, podpora klientelismu a pokračování v klausovské linii. Protože si však Klause v politice nepřeje více než polovina občanů, bude to Miloši Zemanovi ubírat příznivce. Zatímco v prvním kole budou hlasy roztříštěné a občané, kteří k volbám přijdou, podle agentury STEM prvního kola se určitě zúčastní 35 procent a spíše se zúčastní 29 procent, si budou vybírat podle vlastního přesvědčení, v druhém kole budou volit menší zlo. Pro jedny to může být Fischer, a členství v KSČ mu odpustí už proto, že s vládou v níž by byli komunisté, by měl problém, pro druhé Zeman, kterého by mohli podpořit disciplinovanější komunisté, protože tomu by ve vládě nevadili, jak řekl o tomto víkendu. Rozhodnout by proto mohla nejspíš o vítězi účast. Pokud se občané poučí z krajských a senátních voleb a přijdou k urnám i podruhé ve větším počtu, mohli bychom mít na Hradě poprvé pouze výkonného úředníka. Pokud ovšem občané zůstanou doma, disciplinovaní komunističtí voliči, kterých je bezmála půl milionu, si prosadí na Hrad Miloše Zemana.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

skeptický napsal(a):

Že si Klause v politice nepřeje více než polovina občanů jste sebral kde?
Je asi lepší nálepkovat kandidáty.
07. 11. 2012 | 10:17

Neudržitelný napsal(a):

Autor
"Proto se lze domnívat, že i závěrečná fáze kampaně pořadí prvních dvou kandidátů nejspíš nezmění."
Doufám, že Vám to nevyjde, i když všemožnou mediální masáží budete stále jen a jen omýlat tyto dva kandidáty.
07. 11. 2012 | 10:51

roman napsal(a):

No, pane Hvížďalo, zapoměl jste na to nejdůležitější. Jak budou naše média jednotlivé kandidáty prezentovat. Komu a jaký prostor bude "přidělen". Prozatím se tohoto úkolu zhostila jenom neznámá televize Pětka a docela by mne zajímala sledovanost. Vypadá to, že lidé se podle televize rozhodují více než je zdrávo a nezapomeňte, že čekají změnu. Dle mého zde mají více šancí ti dosud méně známí kandidáti. Na jejich slova se bude více čekat a uvídí se, jakou míru populismu a rozumných názorů předvedou. Já myslím, že ani Zeman, ani Fischer nebudou prezidentem.
07. 11. 2012 | 11:18

David napsal(a):

"...Tyto kontroly však nemohou ohrozit špičkové kandidáty, protože jejich účty jsou transparentní a nasbírali více než dvojnásobný počet podpisů: Zeman přes 105 tisíc a Fischer přes 101 tisíc. Podle všech posledních říjnových průzkumů zůstávají právě tito dva kandidáti v čele pomyslného peletonu, a to se od léta, kdy byly zveřejněny první průzkumy, nijak nemění..."

---

Ještě zbývá poslední "fáze" kontroly a udělat to jako se to dělá u řady výběrových řízení - vyřadit zbývajících 9 kandidátů pro "formální" nedostatky.

---

"...Proto se lze domnívat, že i závěrečná fáze kampaně pořadí prvních dvou kandidátů nejspíš nezmění...."

---

Pane Hvížďalo, kdo Vás platí za ten nesporně manipulativní text?

---

"...Janu Fischerovi se bude zřejmě předhazovat jeho členství v komunistické straně..."

---

Kandidát Fischer se naprosto ZNEMOŽNIL sám svým výrokem, že by nejmenoval vládu, která by se opírala byť jen o podporu komunistů. Tím by měl DEFINITIVNĚ SKONČIT, jako naprosto nevhodný kandidát na prezidenta.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fischer-a-Dlouhy-maji-mindrak-byvalych-komunistu-rika-komentator-238598

Fischer a Dlouhý mají mindrák bývalých komunistů, říká komentátor

Komentátor Českého rozhlasu Václav Žák komentuje výroky dvou kandidátů na prezidenta – Jana Fischera a Vladimíra Dlouhého, kteří by podle svých slov nejmenovali vládu, v níž by seděli komunisté. Přitom sami byli v KSČ.

7.7.2012 16:55

„Parlamentní listy citovaly jeho výrok, že by s Bohumilem Sobotkou vyrazil dveře, kdyby mu přinesl návrh na vládu složenou ze zástupců ČSSD a KSČM. Co to má společného s jeho rozhovorem pro Právo?

Ústava přece prezidentovi žádné kompetence k vyražení dveří s premiérem nedává.

Podle ní prezident musí jmenovat ministry podle toho, co mu navrhne ministerský předseda. Jak je vidět, kandidát na prezidenta, který

má v současnosti nejvyšší preference,

si s ústavním slibem žádné vrásky nedělá,“ konstatuje směrem k Fischerovi Žák.

Podle komentátora si bude přímo zvolený prezident chtít přisuzovat kompetence, které mu v žádném případě nenáleží. „I kdyby desetkrát nechtěli komunisty ve vládě, víc by jim mělo záležet na tom, aby prezident dodržoval ústavu. Svévole neodvolatelného jednotlivce je pro politický systém mnohem větším nebezpečím než vláda odpovědná parlamentu, i kdyby v ní seděli komunisti,“ dodává.

Žák připomíná, že i další kandidát, Vladimír Dlouhý, by vládu, v níž sedí komunisté, nejmenoval. „Co na tom, že politiku státu určuje vláda. Je zřejmé, že si oba kandidáti léčí mindrák ze své komunistické minulosti. Myslí si, že ji tím zaretušují,“ prohlásil Žák.
07. 11. 2012 | 12:04

resl napsal(a):

Fisher, nebo Zeman. Oba budou prosazovat politiku EU, což by mně mohlo vyhovovat. Jenže charakter je víc a proto oba škrtám /to mám od Kalouska/. Omílat do nekonečna jejich negativa je nudné a všeobecně známé. Počkám, jak se představí ostatní později.
07. 11. 2012 | 12:12

Bara napsal(a):

"Zeman přes 105 tisíc a Fischer přes 101 tisíc. Podle všech posledních říjnových průzkumů zůstávají právě tito dva kandidáti v čele pomyslného peletonu, a to se od léta, kdy byly zveřejněny první průzkumy, nijak nemění."
Dovolím si nesouhlasit. Ve třech na sobě nezávislých anketách na internetu nevyhráli tito pánové ani jednou. Osobně neznám ani jednoho člověka, který by jednoho z těchto dvou pánů chtěl volit.
A závěrem - co se týče průzkumů veřejného mínění, ty se zdiskreditovaly samy při posledních předvolebních akcích. Kdo by jim ještě dneska věřil? Ostatně je už veřejným tajemstvím, že tyto tzv. "průzkumy" jsou jen ovlivňováním voličů podle toho, kdo si tento průzkum zaplatil.
07. 11. 2012 | 12:19

Medikolog napsal(a):

Pane Hvížďalo, proč by měli komunisté volit zrovna ZEMANA? To snad jedině kdyby vám do druhého kola přišel Fischer nebo jiní z "ložené" pravé, včetně Maora z Jeruzaléma;-). Zeman byl jedna ruka s ODS;.. je spíše alternativou pro pravicové voliče ČSSD kterým vadí Dientsbier..
07. 11. 2012 | 12:29

Hazardní hráč napsal(a):

Sázet Pesos na kandidáty podle Karla Hvižďaly nebo předvolebních průzkumu , přišel bych na kuří buty .
Fišer co se začal štítit komunistu ztráci šanci . Minulost v KSč dnešním voličům nevadí.
Zeman kterého si přeje Klaus a možná i celá ods , taky nic moc ,ale nějaká šamce snad jo .
A ták kdo zbývá na levo ?
Na pravo to v dnešní době nevyhraje nikdo . Teď se tám ještě celkem úspěšně motá Okamura,ale ten patří kde ?
07. 11. 2012 | 12:49

skeptický napsal(a):

Nakonec by snad ještě zbyly babičky,coby bílé kobyly.
Vesměs ideově na výši = vyprázdněné,co lepšího.
07. 11. 2012 | 12:59

Luba napsal(a):

Jaký vítěz?

Jedenáctku už máme ...
Můžeme tedy ustavit, dle přeložky našeho bývalého vzora, Prezídium Nejvyššího Sovětu (PNS).
07. 11. 2012 | 13:10

Luba napsal(a):

Oprava: "... předložky ..."
07. 11. 2012 | 13:12

seriózní chlapík napsal(a):

Idnes.cz - zprávy, kterým můžete věřit.

Server iDNES.cz odvysílá ve čtvrtek 8. listopadu od 18 hodin přímý přenos společné debaty prezidentských kandidátů. Šest hlavních uchazečů o post hlavy státu bude diskutovat o evropské vizi.

Věřte, nevěřte ale zbylých pět kandidátů je nevýznamných, marginálních.
Kdo čte iDNES, určitě z nich nebude svého kandidáta vybírat.
At žije 4. pilíř demokracie! (I s panem Hvíždalou).
07. 11. 2012 | 13:15

Luba napsal(a):

Doby se mění ...

Za První republiky jsme měli na tučnou pečínku Hradní Pětku.
Teď máme Hradní Jedenáctku na ohlodanou kost.

Zbývá jen najít Masaryka ...
07. 11. 2012 | 13:28

Bara napsal(a):

Luba - ještě že ne předkožky :-))
07. 11. 2012 | 13:49

šašek z Jihlavy napsal(a):

Skeptický
Jen aby ty "babičky" nepřekvapily. A není namístě termín "bílé koně, ale černé (podle anglického rčení "black horses").
P.S.: Mezi ně nepočítám Bobo, ta je v této zemi dostatečně provařená.
07. 11. 2012 | 14:39

CV napsal(a):

Každý blogér, když už si ke své fotce dá nějaké curriculum vitae, zmíní i svá studia. Ne tak moralista a pokrytec Karel Hvížďala.

To se za svá moskevská studia stydí?
07. 11. 2012 | 14:47

Dudek napsal(a):

Franz versus Okamura , to bude finální boj.
07. 11. 2012 | 16:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy