Ani oblíbený "Skot" nezastavil sociální demokraty v Dolním Sasku

01. 02. 2013 | 10:25
Přečteno 1978 krát
Sociální demokraté si polepšili v Dolním Sasku, kde 20. ledna proběhly volby. Získali tam 32,6 procenta, což znamená, že v této čtvrté nejlidnatější německé spolkové zemi, žije tam skoro osm milionů obyvatel, mohou společně se zelenými uzavřít vládní koalici.

V Dolním Sasku byl poraženým dvaačtyřicetiletý poloviční Skot David McAlister, který zastával funkci ministerského předsedy místní vlády a jeho CDU. Ten počítal předem s jasným vítězstvím, jak to předpovídaly různé agentury. Ještě když McAlister, nejoblíbenější politik v této zemi, opouštěl svůj štáb po uzavření volebních místností, prohlásil: "CDU je číslo jedna a podle propočtů naše koalice s FDP bude pokračovat." O své prohře se dozvěděl v přímém přenosu zpravodajství německé veřejnoprávní televize ARD. McAlister bude proto zřejmě pokračovat už jen jako šéf frakce v zemském parlamentu.

O překvapení se ale postarali v této zemi i liberálové FDP, kteří tam mají 9,9 procent. Lepší výsledky této strany se přičítají i tomu, že z této země pocházejí čelní představitelé této strany Philipp Rösler a Patrick Döring. CDU se propadla z 42,5 procenta na 36 procent a nárůst zaznamenali naproti tomu zelení z 8 procent na 13,7 procenta. Dohromady má tedy červeno-zelená koalice 69 křesel v zemském parlamentu, zatímco černo-žlutá koalice jen 68. Zajímavé ještě je, že prognózy renomovaných agentur se nejvíce spletly u odhadů liberálů, kterým předpovídaly jen kolem čtyř procent hlasů.

David McAlister z CDU prohlásil, že ale nechce odejít ze zemské politiky. Kancléřka Angela Merkelová ho totiž i přesto, že prohrál volby, pozvala do Berlína, protože ho považuje za jednoho z nejtalentovanějších politiků CDU. Připomeňme, že politika ho vždy přitahovala: Do strany CDU vstoupil již v sedmnácti letech a v sedmadvaceti seděl jako poslanec v zemském parlamentu. Nyní si chce McAlister udělat prázdniny, jak řekl novinám Welt am Sonntag. A podle Spiegel Online se chce věnovat rodině, tedy ženě a dvěma dcerám, které se na něj těší. Mají však jednu podmínku: Mobil nesmí být při jídle zapnutý, při snídani nesmí číst noviny, ani přijímat SMS zprávy.

Podle agentury Infratest by však v celostátních volbách podle lednových průzkumů zvítězili křesťanští demokraté, tedy strany CDU/CSU, a získaly by 42 procent, což je o osm procent více než v minulých volbách v roce 2009. Na druhém místě by byli sociální demokraté se 27 procenty, takže by si polepšili asi o čtyři procenta a na třetím místě zelení, kteří by si polepšili asi o tři procenta a mohli by mít asi 14 procent. Všechny ostatní strany, tedy liberálové, levice a piráti, by si pohoršily nebo by zůstaly na svém. Výsledky ostatních pěti renomovaných agentur se od prognózy Infratestu příliš neliší. Do bundestagu by se zřejmě dostala ještě Levice, jejíž prognózy se pohybují mezi 6 až 7 procenty.

Před spolkovými volbami v září proběhnou ještě zemské volby ve Šlésvicku-Holštýnsku, Bavorsku a Hesensku. Sociální demokraté v Dolním Sasku se sice tváří vítězně, ale získali tam navíc jen dvě procenta a to v celostátních volbách asi nemůže už převahu křesťanských demokratů ohrozit i kdyby v dalších zemských volbách si mírně polepšili. Proto je možné, že by nové vedení zelených mohlo uzavřít s vítěznými křesťanskými demokraty vládní koalici, což by bylo v Německu novum. Ale samozřejmě to není jisté: v úvahu by přicházela ještě velká koalice, s kterou však udělali voliči již jednou špatnou zkušenost.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zubatá napsal(a):

Hvížďalo, tz jsi tak sprofanovaný propojením s Němci z MAFRY, že by jsi měl držet hubu.
A krok.
01. 02. 2013 | 10:35

pěvec napsal(a):

spíš poreferuj o tom, zda-le poloviční skot také pořádá hon na svého protivníka tak, jako to děláš ty tady.
01. 02. 2013 | 10:51

Martin napsal(a):

Jedna nepřesnost: volby ve Šlesvicku Holštýnsku proběhly už loni v květnu. Sice v nich nejvíc hlasů dostala CDU, ale SPD s ní má shodný počet poslanců zemského sněmu. SPD vytvořila vládu se Zelenými a stranou dánské menšiny.
01. 02. 2013 | 10:59

J.K napsal(a):

A to je co.?? Má nás to povzbudit že socani vyhrávají všude??? Nebo zastrašit?? Nebo uklidnit že to nejsou ještě komanči kdo vyhráli někde jinde???
Nebo Drozd nechápe v které republice tu Mladou frontu zprivatizoval zadarmo??
01. 02. 2013 | 11:29

Al Jouda napsal(a):

To autor :
Počkejte si na naše parlamentní volby. ČSSD získá přes 40% hlasů a to bude sólokapr !
01. 02. 2013 | 11:32

dříve čtenář napsal(a):

Mám to chápat tak, že němečtí občané jsou stejně hloupí jako čeští, poněvadž většinově volí levici? Kdepak nám udělali pravicoví soudruzi chybu?
01. 02. 2013 | 11:58

Jirka napsal(a):

A kdy bude nejaka rakce na posledni vylhany clanek? http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=18993 - viz kazdy druhy komentar pod prispevkem. Jsem si myslel, ze kdyz uz se neumite omluvit, tak se aspon stydite zalezly nekde hodne hluboko. Misto toho najednou novy text - asi vam vase nova povest lhare nevadi, stejne tak p. Stejskalovi.
01. 02. 2013 | 12:16

Sláma napsal(a):

Pan Hvížďala se sice učil umění dezinformace během svých studií politických věd v Moskvě, ale tentokrát mi smysl celého textu nějak uniká. Autor nám sděluje banální informace, které všichni známe ze zpravodajství.
To už lepší příklad manipulativního textu je Hvížďalův rozhovor se Jacquesem Rupnickem (odkaz na hlavní stránce Názory na Aktuálně). Rupnick, pražský rodák, který ale trvale žije ve Francii, nemá asi dostatek objektivních informací o dění v Česku, navíc má asi hodně informací, patřičně upravených, od samotného Hvížďaly, který například v rozhovoru tvrdí: "Je třeba ale zdůraznit, že bez odsunu asi tří milionů Němců, ztráty asi dvou set tisíc Židů, tedy značně velkého potenciálu podnikatelů, statkářů a řemeslníků, by převrat nebyl tak snadno proveditelný."
Což je samozřejmě nesmysl, protože většina Němců byla chudá. Říkalo se jim Skopčáci, protože bydleli na kopcích, v chudých podmínkách. A to byl jeden z důvodů, proč podporovali Hitlera, protože ten dal lidem v Říší práci a slušné mzdy.
Další perlička, tentokrát od Rupnicka: "Z toho měli největší strach v průzkumech i voliči protikandidáta Karla Schwarzenberga, že bude Zeman dělat v zahraničí ostudu." Což je samozřejmě blbost, protože Zeman byl čtyři roky předsedou vlády, jezdil do Bruselu, jednal s politiky celé Evropy o našem přistoupení k NATO a EU a nikdy žádnou ostudu neudělal. Tak proč by ji najednou měl dělat?
Další perla od Rupnicka: "Tehdy měl velkou moc Miroslav Šlouf, který mu, jak se hned po volbě přiznal, vedl kampaň a kterého Zeman původně zapřel."
Tady vidíme, jak se vyrábí pomluva. Šlouf se vetřel do volebního štábu (což by určitě neudělal, kdyby vedl Zemanovi kampaň, protože by ho tím poškozoval) a novinářům jen říkal, že mluvil s někým z volebního štábu. A najednou se od Rupnicka dovídáme, že mu dokonce měl vést celou kampaň.
01. 02. 2013 | 12:28

PB napsal(a):

Studená válka skončila!
Už nemusíte referovat přes Železnou oponu z kapitalistické ciziny.
Nás to, Karle, vůbec nezajímá!!
01. 02. 2013 | 12:31

Almo G™ napsal(a):

V tomto blogu: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=18993 Karel Hvížďala porušil kodex blogera Aktuálně uvedením informace, jejíž nepravdivost si mohl předem snadno ověřit.

Pro takové případy platí tato ustanovení kodexu:

Všichni bloggeři se při registraci zavazují dodržovat tento kodex. Kodex upravuje vztahy provozovatele systému a bloggerů, nezávislost bloggerů, jejich povinnosti ve vztahu k autorským právům a sankce za porušení kodexu.

- Bloger nesmí ve svém blogu úmyslně zveřejňovat informace nepravdivé, zavádějící, neúplné či takové, jejichž pravdivost si nemohl předem dostatečně ověřit a které by mohly poškodit práva či dobré jméno jiných osob či organizací.

- Pokud bloger uveřejní nepravdivou či neúplnou informaci, je povinen uvést ji na pravou míru publikováním doplňujícího či nového textu.

- Pokud bloger změní některý již publikovaný obsah svého blogu, musí v textu ponechat jeho původní verzi a k ní doplnit opravu. Nesmí měnit texty tak, aby čtenáře uvedl v omyl o jejich původním znění. Výjimkami jsou opravy, které nemají vliv na smysl textu (oprava překlepů a gramatických chyb).

- Bloger nesmí manipulovat s datem a časem zveřejnění příspěvku na blogu s cílem vyvolat falešné zdání o skutečném čase jeho zveřejnění.
Viz i další citace z kodexu blogerů Aktuálně:

"Na blogery musí být přísnost."
Libor Stejskal 15. 06. 2007 | 16:30 Přečteno 24721 krát Pošli e-mailem
Před více než týdnem jsem zde zveřejnil Kodex diskutujících na stránkách blogů Aktuálně.cz a slíbil, že podobný bič upletu brzy i na blogery. Stalo se...."

Ověřitelně NEPRAVDIVÁ je už první věta blogu začínající slovy "Když Miloš Zeman prohlásil, že Karlu Schwarzenbergovi v německém tisku vyjádřil podporu mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt.."

Každý se může přesvědčit, jak znělo ono "prohlášení M.Zemana".
M.Zeman nikdy nic takového neprohlásil. Položil otázku, zda je tato informace pravdivá:

Viz: čas 1:17:44 Otázka: "Je pravda, že v časopise Suddeutsche Zeitung, což je poměrně seriozní německý list, předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt vyjádřil radost nad vaším postupem do druhého kola..."

Tj. Položil otázku. Kdyby K.Schwarzenberg neuhýbal a odpověděl, že neví nebo odpověděl záporně, nebylo by dále co řešit a nebylo by z čeho M.Zemana obviňovat.

Omluví se K.Hvížďala?

Doplní blog o pravdivou informaci, jak požaduje kodex bloggerů?

Bude Aktuálně vyžadovat dodržení vlastního kodexu, nebo bude postupovat stejně jako u zapovězených "aktualizací" J.Justa? Tj. Vydá 748. nesmělé varování?

Viz kodex blogera Aktuálně http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=987
01. 02. 2013 | 13:28

tuson napsal(a):

Zatímco v Německu se koaličí o stošest již nějakej pátek (tak půlstoletí),tady ještě odeznívá volebně vedoucí postavení Rakouska v Německém spolku z roku 1850 dosažené tehdejším předsedou vlády Felixem von Schwarzenbergem z roku 1850 v Olomouci.Švarcík vytřel oči von Bismarckovi.Jak se dívá asi von Bismarckova holčina die Merkel dnes na dělostřeleckou palbu Windischgraetze tehdy na povstalce Whitesun Riot v Praze 1848,taky tam právě i probíhal Všeslovanský sjezd,kde mluvil F.Palacký.V Grébovce pak dům pionýrů dodnes.Pamatujou bloger?
01. 02. 2013 | 16:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy