Dvě nebezpečné povolební koalice v roce 2014

25. 03. 2013 | 18:25
Přečteno 3854 krát
Ve většině médiích se v posledních dnech spekuluje nejčastěji o tom, že po příštích volbách v roce 2014 bude vládnout sociální demokracie s tichou podporou nebo přímo s komunisty. Jenže, tato varianta - pokud dnešní Nečasův plán nazvaný Agenda 2014 nebude úspěšný a nepřinese razantní změnu - není jediná, která připadá v úvahu, jak ukazují i výsledky dvou nejrenomovanějších agentur z března roku 2013, které zkoumají preference volebních stran a z nich vytvářejí volební modely.

Podle CVVM by jasně volby vyhrála ČSSD s 25 a půl procenty, následovala by ji TOP 09 s 10 a půl procenty a v těsném závěsu za ní by byli komunisté s deseti procenty a až na čtvrtém místě by se krčila ODS s 8 a půl procenty.

Agentura STEM zveřejnila velmi podobná čísla: sociální demokraté by získali 25,6 procenta, TOP 09 14,3 procenta, komunisté 11,6 procenta a občanští demokraté 8,6 procenta.

Volební model, který simuluje reálné rozložení hlasů pak podle CVVM by vypadal takto: ČSSD by získala 40 procent, TOP 09 16 procent, KSČM 15 a půl a ODS 13 a půl procenta hlasů.

Možností jak dosáhnout většiny, pokud by volby dopadly jak agentury vypočítaly, by tedy bylo - jak řekl v roce 2006 Miroslav Kalousek, když navrhl KDU-ČSL vládu s ČSSD tolerovanou komunisty, čistě politologicky - víc. Sociální demokraté by mohli „koalovat“ kromě s komunisty i s TOP 09 a s ODS. A komunisté dnes dělají vše pro to, aby se stali pro sociální demokraty zcela nepoužitělní. To ukazuje složení krajských rad jak v Karlových Varech, kde zasedá bývalý politruk Václav Sloup, tak v Českých Budějovicích, kde zase sedí v radě bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti Václav Kučera. A nejnověji, jak sdělila média minulý týden, se v těchto dnech bývalý bachař a exposlanec Josef Vondruška, proti kterému je veden soudní proces pro týrání vězňů, stane zastupitelem za komunisty v Libereckém kraji.

Tento stav by pak umožnil samozřejmě se sociálními demokraty „koalovat“ jak pragmatickému Kalouskovi, kdyby odešel do penze Karel Schwarzenberg, tak ODS. Vzhledem k tomu, že ale ODS dělá zatím vše proto, aby svou stranu marginalizovala, první varianta je podobně reálná jako varianta vlády sociálních demokratů s komunisty. Vláda sociálních demokratů s podporou TOP 09 by byla lehce zdůvodnitelná hrozbou, kterou představují komunisté. Pro staré politické harcovníky či přesněji lovecké družiny by znamenala zachování osvědčených toků peněz a pro Miloše Zemana a Václava Klause stvrzení, že tzv. opoziční smlouva je nejlepším řešením. I zdůvodněnit by to mohli stejně, že přináší zemi stabilitu. Strana práv občanů - Zemanovci, která za svým zakladatelem jde jako apoštolové za Ježíšem, by takový krok podporovala. Tím bychom se ale definitivně vzdálili od evropských standardů a stvrdili klientelistické struktury či jak říkají sociologové: špinavou sounálěžitost. Přisunuli bychom se zase o krok blíž k Rusku.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vico napsal(a):

Vcelku souhlas. Nebude-li pravice za bezprecedentní vládní fiasko potrestána, přestane to tady u nás fungovat totálně. Střídání stráží je v demokracii očistný proces sám o sobě a to i v případě, že by blbého střídal ještě blbější.

Proto bylo očistné i střídání na funkci prezidenta. Odešel profesor, který se zapsal do světových dějin objevem, že planeta Země je modrá a že živočišných a rostlinných druhů na ni přibývá geometrickou řadou a vystřídal ho, jak jsem se tento týden dozvěděl, Ježíš a jeho dvanáct apoštolů.

Pokud by se podařilo pravici za pomocí vyšilujících modrých Kojzarů a Mládka označujícího půl voličské populace parazity opět udržet ve vládních korytech, tak pán bůh s námi.

Je třeba otevřít okna a vyvětrat a to dříve, než dojde k defenestraci davem bezejmených hlav.
25. 03. 2013 | 19:00

Tetanovka napsal(a):

Těžko věřit vizím ODS a jejich slibům po sedmi letech vládnutí, kdy pokazili co mohli...
25. 03. 2013 | 19:13

La-dyg? napsal(a):

Pokud nebude pane Hvížďalo,v koalici bilderbergovská TOP09 bude to určitě lepší. New world order je horší než fašismus a komunismus dohromady.
25. 03. 2013 | 19:28

Jáchym napsal(a):

Pan Hvížála závěr poněkud překombinoval, takže je možné jej chápat především tak, že varuje Totálně Odpornou Partaj před koalicí se soceemáky, jakož i ČSSD před spoluprací s komunisty.

Takže zbývá buď zakázat komunisty, nebo dočasně na pár (deswítek) let odložit volby, zfalšovat voplby - nebo poslepovat pravicovou koalici z nějakých rychlokvašených pidistran.

Kalousek musí zůstat - nebo jej musí nahradit někdo ještě horší.
Scharzenberg může vládu řídit i z postele na druhém konci světa.

Topolánek se před pár dny vyjádřil, že u nás neexistuje zahraniční politika.

Nesouhlasím.
V pojetí schlafenbergkalouskovské "vlády" existuje POUZE ZAHRANIČNÍ (koloniální?) politika.

Bohužel je trochu nepřehledné, kdo z konsorcia zahraničních vlastníků bývalé České republiky v likvidaci momentálně hraje prim a kterému tudíž pan Hvížďala momentálně připískává.

Takovej Tomskej je ve své prostotě mnohem upřimnější.
25. 03. 2013 | 19:30

rozbíječ diskuzí Hasan Nasralláh napsal(a):

V TV se mihli nešťastní velitelé či spíše tvrdé jádro ODS, a.s. s akciemi na doručitele (Péťa Přesčasů, ta co kradla v sámošce za komančů rohlíky, Pepek Vyskočilů alias Bendů a další statečné tváře), byli odhodlaní, semknutí a věřící své věci!
To sebevědomí a jistota skoro jako na plakátech bolševiků z doby "jak se kalila ocel". Oslovili zatím jen malé firmy a podnikatele, když jim tolik ten zloduch z ČSSD Mládek zavařil.
Možná, že bych jim dokázal poradit jak z toho, prostě začněte dělat politiku pro občany a řešte hlavně to co občany doslova s.re, vážení! Jenže platí stará dobrá poučka, se starýma ku..ava, se nový bordel neotvírá!

Hezký večer, přeji, aniž bych brečel (smíchy)!
25. 03. 2013 | 19:55

Tonda Iblea napsal(a):

Ódéesáci mají program!!!
Mládek jim dal téma.
Kdyby Mládek nežvanil, tak se nemají čeho chytit, checheche.
25. 03. 2013 | 20:08

ZM napsal(a):

Možných variant jee více. Např. i ta, že TOP09 podpoří menšinovou vládu výměnou za určité posty, např. za post předsedy poslanecké sněmovny. Takže něco na způsob opoziční smlouvy. Např. pokud by se do sněmovny dostala KDU, tak je možná varianta menšinové vlády ČSSD plus KDU s podporou TOP09. A tím by komanči byli čásstečně "vyšachovaní".
25. 03. 2013 | 20:08

Tonda Iblea napsal(a):

Předseda ODS a předseda poslaneckého klubu, jsou ftáci, kteří nikde nedělali, jen se zašívali v politice (Nečas byl sice v Tesle chvíli, ale moc tam neškodil).
25. 03. 2013 | 20:10

ZM napsal(a):

Varianta, že by komanči byli v příští vládě, je téměř vyloučená. I když by to části politiků z ČSSD nevadilo, tak minimálně sobotka a jeho "spojenci" v ČSSD jsou proti. A jelikož Sobotka obhájil post předsedy, tak pravděpdoobně právě Sobotka bude mít hlavní slovo při sestavování příští vlády. Otázka tedy je, co vše je Sobotka ochoten obětovat v případě, že by byla zvolana varianta menšinové vlády ČSSD s podporou KSČM.
25. 03. 2013 | 20:13

Jáchym napsal(a):

„Když ODS přijde o Nečase a prvního místopředsedu Martina Kubu, tak se nic neděje, pojede dál. Někteří si dokonce myslí, že se pojede ještě rychleji, ale to už je jiná debata. Když TOP 09 ztratí předsedu Schwarzenberga a místopředsedu Kalouska, tak je v háji. A to je ten základní rozdíl,“ uvedl premiér Petr Nečas pro MF Dnes."
************************************************************

Po dlouhé době částečný souhlas.
ODS může nahradit kteréhokoliv kmotra kterýmkoliv z tisíců jiných kmotrů - a stovky z nich budou méně neschopní než Nečas.

Ale TOP 09 je strana pouhých dvou lidí!

Bez Spejbla a Hurvínka se prostě Divadlo Spejbla a Hurvínka dělat nedá.
25. 03. 2013 | 20:23

malalaj napsal(a):

bývalý komunista hvíždala se bojí ruska? asi proto, že už tam nevládne KSSS.
25. 03. 2013 | 20:24

malalaj napsal(a):

nasraláh,
čas od času se stane, že se nějaký socan zapomene a přestane lhát. ted se to stalo mládkovi. vyletí ze stínové vlády a ostaní socialisti si budou chvíli dávat pozor na usta.
25. 03. 2013 | 20:30

vater multetava napsal(a):

Karel si dal práci a napsal to na výbornou.

Komunisti samozřejmě vědí, že do žádné vlády nesmí, aby si zachovali svou niku, v které spokojeně chroustají obrok.

Kalousek je stejný oportunista a pragmatik jako Zeman. Je i skoro stejně inteligentní. Udělá, co bude výhodné. Pro něj.

Špinavá sounáležitost je pěkný termín. Zkusme si ale zformulovat jeho protiklad. Čistá rozesranost? Pak je dobře se zeptat, kdo to potřebuje.
Což je ten hřebík v podrážce.

Pořád bych Zemana nechal dělat co umí; smířit co je smířit potřeba a cizí zájmy nechat za plotem.
Jak říkával tatíček TGM, žrát, ale nemlaskat.
25. 03. 2013 | 20:46

mik napsal(a):

Pane Hvizdala ale vzdyt ono 54 % obcanu si to Rusko preje ,,ano Klaus odesel doufejme na smetiste politicky dejin v ankete ho do EU nechce 80 % ale jinak jeho 10 lete podkopavani EU ma sve ucinky lide porad na EU nadavaji euro nechteji a prezidenta ktery by sel zapadnim smerem a ne k Rusku nezvolili stale jsou mezi lidmi lide kterym nevadila fronta na banany a toaletak hlavene ze vyrazili v patek jeste v pracovni dobe na chalupu svou skodovkou s nasbiranym materialem s prace a v nedeli vecer se vraceli na serial v televizi aby si sli v pondeli do prace odpocinout nebo se hodili marod...jiste ne vsichni ale papalaske kantyny a Roh pro papalese existovaly taky proste mysleni lidi kteri smysleji jak kdejaky zakon osidit jak prekazku podlezt obejit jak z nekym lidove vycurat jen tak nezlikvidujete ziju 15 let mimo CR a vnimam to velice realisticky a nestrane Pokdu si cesi neprestanou hrat na mistry sveta pokud bude prevladat stale stejny extremisticky nacionalismus tak se proste nezmeni nic at uz budou jakekoliv koalice ,,, v 89 stal delnik vedle inzenyra doktrora vyucenec vedle vysokoskolaka byla stredni vrstva vsichni tahli za jeden provaz ,,dnes stredni vrstva neexistuje delnik kancelarskou krysu nesnasi jsou jen bohati a chudi bohati si pod sebou vetev nepodrezou a chudi jsou tak chudi ze se staraji aby nespali pod mostem a meli co jist a ostatni je nezajima,,,obcas dojde k takovemu davovemu silenstvi jako kdyz prislo k volbam 60 % obyvatel ale dneska se zase vse vratilo do starych koleji a opet se vse zameta pod koberec a schody se zametaji od spodu,,a ne odshora jak by tomu melo byt ve fungujici vyspele demokraticke spolecnosti alibismus svejkovstvi kamaradsoft ve stylo ja na brachu bracha na me a kazdy neco potrebuje je proste typicka a zatim neodstranitelna mereni ruznym metrem je stejne jak ve sportu tak v politice ,,, vsichni vi ze Bilek davno nema delat reprezentacniho trenera CR pohraje utrpi debakl ale nic se nedeje ,,,a v politice zrovna tak u kormidla chyby ale akteri se nemeni a kdyz tak jen jako sktaule hejbejte se ,,z mista na misto ale porad u koryta,,,
25. 03. 2013 | 20:50

aga napsal(a):

Špinavá sounáležitost - a vo kom to sociologové říkají? Napadají mě hrůzné věci, žalovatelné... Jsou to sice bastardi, ale naši bastardi - to řekl někdo v Rusku?
25. 03. 2013 | 20:51

otokar napsal(a):

Poučení z krizového vývoje?
Když se jde furt doprava,octneme se vlevo.I kdyby se paní Němcová semkla jak chtěla,je to marný.Tydle lidičky nemaj ve skutečný politice co dělat a než se na to přijde, stojí to fůru peněz a času.Soudím,že bordel, který tu za dvacet let svobody vznikl,nás o tu svobodu opět připraví.Dalších dvacet let sotva postačí na úklid po té modré drůbeži.Dluhoslav jako premiér, to bude též pěkné panoptikum,takže jsme v řiti,ale kormidelníci ještě vymýšlejí nová hesla(jak jsme to měli dělat), nikdo však již tomu nevěří.Zachrání to jenom nějakej tyran,hlavně aby byl dostatečně osvícenej.
To máte z těch kuponovejch knížek,bando chamtivá!Kdo kdy viděl, aby přes noc byl z každýho milionář?
Zpátky na pole a makat, ať se vám ty ptákoviny vykouří z hlavy.Svoboda vypadá poněkud jinak a hlavně je jen pro slušný lidi.Demokracie na dluh nefunguje.Ale škoda mluvit,ani tu bábu už nepřemluvíme.
25. 03. 2013 | 20:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem text obsahující hrubou nadávku ("šmejdi"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 03. 2013 | 20:59

někdo ty základní pravdy musí říct napsal(a):

Co pořád pochybujete o Mládkovi.
Někdo ódéesákům, při jejich inteligenci, musel napovědět, co je jejich téma. Sami si mysleli, že nejlepší je nechat se vést Kalouskem.
Takže jim nalajnoval hřiště.

Role jsou zase rozdělené, odteď je ČSAD evropská levice (což je dost napravo od středu), ODS si pečuje o živnostníky, protože jinej už ji volit nebude a TOP má 10% boháčů.
Dělá si čáku ještě na 4% mládežníků, ale z těch mezitím zbyde jen zlatá mládež.

Doktor lidumil Heger bude najednou páchat skutky milosrdenství, na Drábka se rychle zapomene a paní Müllerová bude provolávat "na Bělehrad!" (to je naše zahraniční politika, když někteří nevědí) z okna, protože nic jiného neumí. Reuters a AP s teleobjektivy pod Slovany.
Nepřítel bude zcela zmaten, Die Welt bude psát Der Teufel soll das alles buserieren a Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande, jako obvykle.

Komu nás po volbách prodají je ve hvězdách. Teď ale musí bojovat o pra..., pardon, o hlasy. Semknout řady.
25. 03. 2013 | 21:12

Gerd napsal(a):

Tomu se říká dělat účet bez hostinského. Počkejme si na volby, do té doby se může ještě leccos stát.
Článek by se mohl stát příkladem alternativní historie, co by bylo, kdyby. Jenže kdyby chyby, tak se řiďme až reálnými výsledky.
Vox populi, vox Dei!
25. 03. 2013 | 21:15

ohř napsal(a):

miku, člověče dobrá!

Vy jste někdy stál ve frontě na toaleťák a banány?
Kdy? A kde to bylo?
Měl by se tam vztyčit kámen s nápisem.

Možná se ale radši věnujte tomu Bílkovi. To vona bude vaše krevní skupina.
25. 03. 2013 | 21:21

BP napsal(a):

Bóóóže, to jsou kecy ...!!!
Nebezpečné povolební koalice jsou snad všechny, ne?
KDO tady toho kecálistu a pisálka, toho neúspěšného Journilisten aus der BRD, může platit za ty jeho rádoby spekulace? Naše vláda? BND? Mossad? CIA? BIS? nástupkyně KGB?
Pane Stejskale, je hezké, že """můžete""" dělat, že "NIC" nevíte, ale v případě pana "zde píšícího" snad "tušíte", co za materiál zde máte, ne?
Pane Stejskale, jasná otázka na jasnou odpověď - nemohli byste do budoucna požadovat od zde píšících, zdali v minulosti (NÁHODOU) nespolupracovali s nějakými "státními bezpečnostmi"?
Myslím, že by pan píšící mohl zvážit, zda psát - či ne.
Děkuji Vám za pochopení.
(Vždyť se může vrátit do "hodného" Německa, kde ho přece za dob """STRAŠNÉHO""" komunismusmu v ČSSR vzali s otevřenou náručí do svých služeb ...)
((Pokud bývalý emigrant KH JAKKOLI kritizuje poměry zde, jsem rozčarována, že šel SEM a nezůstal TAM ...))
25. 03. 2013 | 21:49

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, to bylo tenkrát za sockomu radosti. Jéjej.
Nechte si vyprávět propagčíci ...
http://media1.osoba.cz/images/media1:50fcd78690bcf.jpg/foto+21b+i.jpg
Veselé krizování ...
25. 03. 2013 | 22:52

sylvasauerova napsal(a):

"pokud dnešní Nečasův plán nazvaný Agenda 2014 nebude úspěšný ..." :

Nečasův plán zvaný Agenda 2014 nemůže být úspěšný, to z mnoha důvodů. Za nejpodstatnější bych považovala tyto :
1) Problém ODS není její program, nýbrž její lidé. Sledujeme politickou stranu, která se nejen beznadějně zapletla s "býčími šíjemi", ale interně má sama také podstatný problém personální, když s výjimkou Jiřího Pospíšila a primátora Bohuslava Svobody nemá nikoho, kdo by byl schopen důvěryhodně oslovit voliče. Pan Kuba, který v zásadě všechny dosavadní volby prohrál a má problém vyslovit jedinou kloudnou větu, která by měla nějaký obsah, lídrem schopným přitáhnout věštší množství voličů být nemůže.
2) V posledních letech v zásadě nebylo týdne, kdy by nebyly odkrývány nové a nové informace, které odkrývaly dlouhodobě budovaný SYSTÉM korupce a tunelování veřejných peněz. Je vcelku jedno, zda šlo o prostředky zneužité k soukromým nebo stranickým účelům. ODS, a podobně i jiné strany, nemají prostředky, aby se o těchto věcech veřejnost nedozvídala (poděkování novinářům, chci říct ostrovům negativní deviace). Část veřejnosti, hlásící se k ODS, reagovala sice s notným zpožděním, a dala dak vedení strany čas k nápravě, ta však nepřišla. Ne tak, aby byla viditelná v očích veřejnosti, pokusy o změnu jsou pomalé, váhavé, vynucené okolnostmi a malé až nicotné.
3) Z hlediska pohledu voličů nemůže být důvěryhodné, přichází-li ODS s novým (upraveným) programem po 7 letech ve vládě s premiérem z ODS v čele. Měla dost času na jeho formulování i prosazení.
4) ODS dobře ví, že podle všech existujících sociologických šetření jsou její voliči (a voliči TOP09) nevíce proevropští. To je jeden z podstatných důvodů pro přelévání části elektorátu od jedné strany k druhé. ODS by si tedy měla ujasnit, jestli chce dál následovat Klause a být stranou národoveckou nebo jakou hru to vlastně hraje. Problém je, že na konci pravého spektra nejsou voliči. Podle toho, jak se ke svým voličům ODS zachovala, je jí ale tato věc zcela ukradená, o čemž svědčí i to, že ani v Agendě 2014 se nic z jejích protievropských postojů nemění. Pokud se snad někdo domníval, že Nečasovy postoje v této věci se primárně - to z jakýchkoliv důvodů - odvíjely od postojů Klause, pravděpodobně se mýlil. Další související otázkou je, zda (či zda vůbec) by ODS pomohla Klausova případná kandidatura do EP, po níž volá hlasitější (kalusovská) část strany.
25. 03. 2013 | 23:10

S.Š. napsal(a):

... klausovská ... omluva.
25. 03. 2013 | 23:11

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm, to nám jde. Stínovat.
Volby budou za rok a tady se sestavují koalice. Kdo s kým a jak. Zepředu nebo zezadu?
Ještě chybí vylepit stránku:
Franto sestav si svou vládu snů, víme jak na to....aktuálne.cz

A tak socas stínuje vládu a plzeńský mravenec zase socanské hejtmany.
Nikdo neví jak bude EU vypadat za rok, jestli si kucí na Kypru nenacvičují jiné akce, nikdo neví jak dopadne souboj o Lihový mezi kukačkou a Švejkem, nikdo neví jestli bude ODS ještě existovat,jestli Kuba mlsná huba nebo Bohouš, kterého už nebaví porodnictví, jestli nebude v bance vymetýno, zda se kníže nedá na karieru punkového maskota nebo zda Ferda Mravenec nedoválel kuličku a po jeho vzoru přijdou válet jiní Ferdové kuliferdové.

A tak tady stínujeme a sestavujeme......my stíny
26. 03. 2013 | 07:36

Pepa Řepa napsal(a):

Už V+W si na to hráli.
Tuším, že se to jmenovalo OSEL A JEHO STÍN, Čang má zase stínové divadlo.U nás na to jdou už ve škole. Hrají si na Stínový parlament, my hráli na Krvavé koleno.
Kdo jsi.....Kalousku?
Koho maso jíš, komu krev piješ.....
26. 03. 2013 | 08:16

šašek z Jihlavy napsal(a):


Tak to konečně vemte a obětujte se pro národ. Ze zdejších stínů byste vybral lepší sestavu než nečalousek, brother John a kiloferda, co má tři kule v tobolce.
Spusťte Řepnou kampaň, Bimbo se ještě bude divit, zač je v Pardubicích perník.
26. 03. 2013 | 08:44

scallop napsal(a):

Autor jeste zapomnel na nekolik dlasich partaji: Strana prav obcanu - Zemanovci, Strana prav obcanu - Klausovci, Strana prav obcanu - Babisovci a - muj osobni favorit - Strana prav obcanu - Repovci.

Repa na hrad !
26. 03. 2013 | 08:51

A co Sobotka? napsal(a):

pro Tonda Iblea:
Jako že předseda ČSSD někde někdy makal, jo? Ani v tý Tesle ne..... a dalších takových sosanů jsou v tý partaji zástupy. V čem jsou lepší? A obě strany prolezlý kmotrama jak červama.
26. 03. 2013 | 09:21

ld napsal(a):

ČSSD z levého spektra odcupitává. Dobrovolně vyklízí prostor komunistům. Nesnížení DPH, penze v 67 letech, rozkrádačky na krajích, zoufalá personální politika, to a více přikutálí hlasy komančům, kteří tak dostanou jen o málo méně hlasů než předpokládaný hegemon.
A pak jsem zvědav na pokračování.
26. 03. 2013 | 09:43

buldatra napsal(a):

Je docela dost dobře možné, že se sosani do příštích voleb nestihnou dokonale znemožnit a ty volby vyhrají.

Ale ani ty nejrenomovanější agentury ve skutečnosti nemohou tušit, co si s tím vítězstvím sosani vlastně počnou.
Páč oni sami nemají páru...

Ono jde o to, že se ke kormidlu dostanou lidičkové jako Bohóš a podobní týpci (a že jich v sosanském vedení je) a bude to vypadat, jako když z domácího kutila uděláte hlavního konstruktéra atomového reaktoru.

Po Kalousově angažmá by to klidně mohla být poslední morová ráno, která tenhle stát dorazí.

No, možná se vlády nakonec uchopí některá z těch renomovaných agentur a na poslední chvíli nás zachrání. Musí tam pracovat chytří lidé, nejlepší z nejlepších, páč i žížala z jejich svědomité odborné práce čerpá jako ze studnice moudrosti.

Furt máme šanci, že nějak přežijem.
26. 03. 2013 | 10:45

Pepa Řepa napsal(a):

Vidím chlapci, že nemáte tušení o VŘBR.To je dobře, konspirace funguje.
Velká, Říjnová, Balbínská se blíží.....kdo nejvíc nakliká získá titul klikoFerda a bude vyfotografován před rozvinutými trenkami pana Stejskala a nemusí na Interpelace, kde obyčejný smertelník pojde nudou během dvou hodin.
Sosan nemá páru, ale my máme parní stroj, úžasné síly zdroj....jamtatatá
26. 03. 2013 | 11:40

krajan napsal(a):

"...pokud dnešní Nečasův plán nazvaný Agenda 2014 nebude úspěšný..." konec citátu.
Pane novináři Hvížďalo, vy se snad domníváte, že na Nečasových proklamacích, podpořených ukecaným Pospíšilem,může být něco myšleno doopravdy? A že by to chtěli ti páni opravdu realizovat? To snad ne!
26. 03. 2013 | 11:47

Miláno z Děčína napsal(a):

Pane Hvížďala!
Jen bych chtěl malinko rozšířit vaše názory a to o názor,kde vidím "PRVOTNÍ" nebezpečí od ODS!
Již po krajských volbách,hned ráno jsem zde několikrát blogoval,že v osobě p.Pospíšila je největší,konkrétní,jím neskrývané nepřátelství ne proti ČSSD či někoho od nich,ale zřejmá nenávist KSČM!Ihned,jak ho zase uklidila ODS jako místopředsedu PČR a po včerejšku navíc jako lídra stínového bijce za regiony-starosty atd.!
Je vidět,že takovéto kroky měla ODS připraveny předem,když se něco nebude vésti,či-li naplánováno!Kde jsou loňské sněhy-obrazně-z let 1989,kdy jeden z hlavních kritik minulého režimu bylo nepřátelství k
"Plánování?Neobstojí argument,že mysleli v ekonomice,že?
To hlavní však je,aby někdo,kdo to přečte,honem již dnes podal trestné oznámení na p.Pospíšila.Důvod?
V každém případě bude využívat informací,jako bývalý ministr spravedlnosti k tomu,aby při rozhodování v regionech použil znalostí až k případnému vyhrožování jednotlivým místním a regionálním politikům všech stran atd,,napříč pol. spektrem.Rovněž firmám,soukromníkům,ale jenom těm malým,či-li zlikvidovat hned na místě a v zárodku.To hlavní je však "státní tajemství,která zná atd.,že je bezezbytku vytasí v prvý,pro ostatní nevhodný čas.Vždy se za to bude schovávat při vysvětlování či obhajobě.Nemyslým u soudu,to nehrozí,ale všude jinde ve společnosti.
Byl bych tedy rád,aby případně některý z Vás novinářů nás seznámil,kdy,co a jak "Může či nemůže" státní politik dělat po tom,když je tzv. "ODVOLÁN" atd.!
Mimo jiné,to měly sděl. media již udělat dávno a za celé spektrum polit. a státního součastného "GULÁGE"!
26. 03. 2013 | 13:22

Gru napsal(a):

"komunisté dnes dělají vše pro to, aby se staly pro sociální demokraty zcela nepoužitělní"

Hle - novinář, který neovládá základní gramatiku, a přitom očekává, že bude brán vážně...

Hle - žurnalista, který se rozčiluje, že mnozí pochybují o kvalitě tuzemských žurnalistů - a přitom neovládá ani základní žurnalistický nástroj, t.j. příslušný jazyk...
26. 03. 2013 | 18:21

T.Paine napsal(a):

Nejhrozivější po každých sněmovních volbách je to, že může nastat státní převrat podobně jako v únoru 1948 a zcela podle současné ústavy. Jak? 5 děr v ústavě aneb sněmovně-vládní tank.

1) Tyranie nadpoloviční většiny p ř í t o m n ý ch poslanců a předsedy Sněmovny.
Předsedu Sněmovny zvolí nadpoloviční většina přítomných poslanců ve Sněmovně, nikoliv většina z 200 poslanců, kteří přísluší dle ústavy Sněmovně.

Pro jmenování premiéra má prezident republiky dle ústavy jen 2 pokusy. Premiér jmenovaný prezidentem sestaví vládu, ale jeho vláda nezíská důvěru většiny přítomných poslanců. Pokud prezident 2x neuspěje s premiérem a jeho vládou, jmenuje premiéra předseda Sněmovny.

Kdokoliv má nadpoloviční většinu p ř í t o m n ý ch poslanců ve Sněmovně, nikoliv většinu ze v š e ch 200 poslanců, kteří přísluší dle ústavy Sněmovně, tak je premiérem, vybírá si ministry a vládne.

2) Jmenování vedení policie a BIS aneb kdo bude nový Václav Nosek.
Ministr vnitra jmenuje a odvolává prezidenta policie. Vláda jmenuje a odvolává ředitele BIS, české státní informační služby.

Každý tyran a diktátor vždy chtěl a musel ovládat policii a tajnou službu. Proto do/z funkcí jmenuje/odvolává své lidi a nenechá je zvolit do funkcí zástupci občanů v parlamentu.
Viz slova Topolánka na sjezdu ODS ohledně ztráty kontroly ODS nad policií.

3) Iluzorní většina ve Sněmovně aneb faktická menšina ve Sněmovně k vládnutí stačí. Aneb jak vypadá česká ústavní demokracie.

Vládou předložené zákony může schválit jen většina p ř í t o m n ý ch poslanců, nikoliv většina ze v š e ch 200 poslanců, kteří dle ústavy přísluší Sněmovně.

Menšinové kvórum 1/3 aktuálních poslanců s mandátem pro jednání o vyslovení důvěry vládě a pro schvalování zákonů ve Sněmovně to ještě více usnadňuje. Teoreticky stačí jen semknutý šik 34 poslanců (17% Sněmovny), což je většina z kvóra 1/3 poslanců.
Může to být ještě méně než 34 poslanců, pokud aktuální počet poslanců s mandátem bude z různých důvodů menší než 200.

Ve vyspělých republikách bývá kvórum (nejnižší počet zákonodárců pro usnášeníschopnost) alespoň 1/2 nebo 2/3 komory parlamentu. K přijetí zákonů je pak potřeba většina všech zákonodárců, kteří přísluší dané komoře. To znamená, že zákon je přijat většinou všech zástupců z celé země.

Ve Sněmovně by to znamenalo nutný souhlas vždy alespoň 101 poslanců k přijetí každého zákona a nutný souhlas vždy alespoň 120 poslanců k přijetí ústavního zákona.
26. 03. 2013 | 20:12

T.Paine napsal(a):

4) Souhlas druhé komory parlamentu se zákony ze Sněmovny netřeba. Aneb posádku uneseného sněmovního tanku nemůže nikdo zastavit.

Vrácené zákony do Sněmovny může v lepším případě odhlasovat jen nadpoloviční většina poslanců, nikoliv nadpoloviční většina z 200 poslanců, kteří přísluší dle ústavy Sněmovně.
V horším případě k přehlasování vráceného zákona může stačit 100 nebo ještě méně poslanců, pokud aktuální počet poslanců s mandátem bude z různých důvodů menší než 200.

Souhlas se zákony ze Sněmovny senátorům ústavodárci z ODS, ODA a KDU-ČSL na podzim r.1992 fakticky odepřeli. V republikách s 2 komorami parlamentu je přirozené, že k přijetí zákona je nutný souhlas obou komor.

5) Skutečné veto prezidentovi republiky zvoleného přímo občany a s největším politickým mandátem mu poslanci nedali záměrně.
Aneb posádku uneseného sněmovního tanku nemůže zastavit ani přímo zvolený prezident s největším politickým mandátem.

Prezidentem vrácené zákony do Sněmovny může znovu odhlasovat nadpoloviční většina všech poslanců, tedy pouze 101 poslanců při plném obsazení Sněmovny. To je ta relativně lepší situace. To znamená, že zákon je přijat většinou všech zástupců z celé země.

V horších případech k přehlasování vráceného zákona může stačit 100, 99, 98 nebo ještě méně poslanců, pokud aktuální celkový počet poslanců s mandátem bude z různých důvodů menší než 200.
Viz boj Nečase a ODS za trestně stíhaného poslance ODS Pekárka, který umožnil vládní koalici proválcovat církevní "restituce" a vyšší DPH v listopadu a prosinci 2012.

V republikách s přímo voleným nejvyšším členem exekutivy, zpravidla prezidentem, je běžné, že veto prezidenta musí:

a) přehlasovat většina všech zákonodárců v obou komorách parlamentu.
b) nebo přehlasovat většina zákonodárců v obou komorách parlamentu 3/5 nebo 2/3 všech svých členů.
c) nebo přehlasovat většina voličů v referendu, kterým prezident sporný zákon předloží.

Přehlasovat veto prostou většinou aktuálních zákonodárců, nikoliv vyšší většinou, a ještě prostou většinou jen jedné komory parlamentu, nikoliv obou komor, bylo šité na míru situaci Klaus vs. Havel na podzim r. 1992.
Ústavní brzdy, protiváhy a pojistky běžné v každé vyspělé republice, včetně kritizované republice ruské (viz současná ústava Ruska), hodili straničtí zákonodárci z ODS, ODA a KDU-ČSL do koše.

Tento sněmovně-vládní tank stále pustoší českou zemi.

V příštích volbách může být KSČM 2. nejsilnější strana a následující volby vyhrát.

Strany ODS i ČSSD občanům už 20 let předváděly, že zvyšování dluhů, které platíme, a snižování našich příjmů a úspor jsou jejich společné milenky.
Vzhledem k vysokému zdanění mezd pracujících a nízkopříjmových OSVČ a eskalaci toho trendu budoucími dráb(k)y z ČSSD v příštích letech velice pravděpodobně:

1) Vyletí počet osob bez práce vysoko nad hranici jednoho miliónu osob.
2) Čístý příjem pracujích v dolní polovině po zvýšení soc. a zdrav. odvodů z mezd rapidně poklesne, pokud si je zaměstnavatel bude vůbec moci dovolit dále zaměstnávat.
3) Kupní síla důchodů díky zvýšení DPH z 15 na 17,5 % na základní potraviny, vodu, sociální bydlení a generika (nepatentované léky) klesne k/pod hranici chudoby.

KSČM už jen postačí otevřít náruč zoufalým a týraným lidem.
26. 03. 2013 | 20:26

KKK napsal(a):

Divím se proč lidé preferují TOP ve které je soustředěn veškerý politický hnůj naší scény - Kalousek, Drábek, Parkanová, Severa, pankáč Karel atd atd.
26. 03. 2013 | 21:20

lser napsal(a):

Karle piš raději o německé politické scéně.
27. 03. 2013 | 00:13

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

milý pane Hvžďalo,
Ono psát spekulativní teorie o tom, jaká která povolební koalice by po volbách byla lepší či horší, je v podstatě nesmysl, chcete-li nonsens.
Nechte to na voličích. Oni si zvolí. Jakou bramboračku z výsledku voleb (pardon koalici, samici to medvídka koaly) z toho vyrobí zvolení zástupcové je věc zcela jiná. A Vy to neovlivníte ani náhodou. Vám se to může pouze líbit, nebo nelíbit. Ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.
A jsme u výroku páně prezidenta: dokázal jste, že jste právě ten "ostrov negativní deviace", o kterém mluvil ve svém inauguračním projevu. Nácek doufejme nejste.
Ó jak se ten Zeman nemýlil. Chytrý pán!
27. 03. 2013 | 10:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy