Soudce Braun, prokurátorka Polednová a demokracie

04. 11. 2007 | 21:43
Přečteno 5900 krát
Ve čtvrtek 1.listopadu 2007 vynesl soudce Petr Braun u Městského soudu v Praze rozsudek nad dělnickou prokurátorkou Ludmilou Polednovou-Brožovou. Soud ji uznal vinou z několikanásobné vraždy ve spolupachatelství v souvislosti s předem připraveným procesem s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti lidmi z roku 1950. „Za 28 dní od podání žaloby byli usmrceni čtyři lidé. Šlo evidentně o justiční vraždu,“ konstatoval soudce.

Na popravišti tehdy skončila dr. Milada Horáková a další tři muži. Paní Polednová-Brožová byla odsouzena na osm let do vězení s ostrahou. Protože paní prokuráorce před Vánocemi bude 87 let a je nemocná, trest nikdy nenastoupí.

Jde o první a zároveň evidentně poslední proces s aktivním účastníkem 57 let starého zinscenovaného procesu, jehož české soudy po 18 letech od roku 1989 potrestaly. Ostatní prokurátoři a soudci, kteří se na těchto nezákonnostech podíleli, už nežijí. Žije jen vyšetřovatel Miroslav Moučka, bratr stejnojmeného herce a otec dlouholeté šéfredaktorky komunistických Haló novin a dnešní členky Rady ČTK. Pan Moučka pracoval v padesátých letech pod vedením sovětských poradců a proslavil se, jak na to upozornil Tomáš Němeček v Hospodářských novinách, mezi vyšetřovateli vyhlášením soutěže v nepřetržitém vyslýchání: jednoho vězně údajně nechal vyslýchat 40 dní a nocí. Byl obviněn v této souvislosti pro překračování pravomocí, ale státní zástupkyně nakonec proces zastavila, protože byl promlčený. Dnes má 85 let a k soudu se ze zdravotních důvodů rovněž nedostavil. Obhajoba na jeho výslechu trvala, ale soudce přečetl jen protokoly, protože konstatoval, že by se od něj stejně mnoho nemohl dozvědět. Tolik jen pro připomenutí celého případu.

Na celé kauze jsou zajímavé dva momenty: Zaprvé důvod, proč byl proces tak dlouho odkládán a zadruhé osobnost soudce Petra Brauna.

Podle vyšetřovatele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu podplukovníka Ilji Pravdy tomu bylo proto, že donedávna nebyl objeven záznam o jednání soudců, prokurátorů a náměstků ministerstva spravedlnosti z května 1950, který dokazuje, že proces bylo jen předem připravené divadlo: předem byly navrženy tresty pro všech 13 obžalovaných. Tento návrh byl sepsán pět dní před začátkem procesu. Kromě toho se dochovaly dokumenty o tom, jak měly být poučeni obhájci, aby nevhodnými dotazy nenarušovali průběh procesu. Naopak ale autoři inscenace dbali na to, aby advokáti se netvářili při soudním procesu jako zbytečné loutky.

Tvrzení podplukovníka Pravdy je ovšem nepravdivé, záznam ze zmíněné porady byl publikovýn již v roce 1995 dnes bezmála osmdesátiletým renomovaným historikem Karlem Kaplanem, jak na to upozornili letos v létě v týdeníku Respekt historici Petr Koura a Pavlína Formánková. Tato skutečnost zřetelně poukazuje na lajdáckost práce vyšetřovatelů, kteří se měli sami s příslušnými historiky, kteří toto období zpracovávají a dokonale znají, spojit (za toto chování plně zodpovídá ředitel ÚDV Irenej Kratochvíl), ale i na neschopnost naší obce historiků některé skutečnosti sdělovat veřejnoti v pravý čas v médiích. Odborné publikace čte jen velmi omezený počet lidí a s tím musí počítat. Zřejmě ale chyběla i dostatečná politická vůle, která by vytvářela společenskou atmosféru, v níž by se snáze taková vyšetřování dala důsledně provádět.

Na soudci Petru Braunovi je zase pozoruhodné, že je pevná integrální a svobodná bytost a už tento fakt z něj činí osobnost, která z české justice ční. Může za to zřejmě hlavně ta skutečnost, že výkon soudní moci nechápe pouze jako druh administrativy, ani jako službu paragrafům, ale jako službu společnosti. Je skutečně představitelem nezávislé justiční moci, která hájí ústavní principy. Dalo by se o něm říci, že názorně předvádí to, co by měl mít každý soudce, a sice nezávislost jak subjektivní, to znamená schopnost být odolný proti různým tlakům politickým, mediálním i občanským, ale i nezávislost objektivní, tedy administrativní a nespokojí se jen s hledáním formálních nedostatků, díky kterým mohl proces anulovat, ale naopak cítí potřebu kvůli ozdravení vnitřních poměrů v zemi splnit svou ústavní povinnost navzdory všem obtížím.

Škoda, že náš stát (tedy moc ústavodárná i výkonná) se tomuto přístupu k justici (která má právě obě moci kontrolovat, proto byla před mnoha staletími ustavena) stále brání, jak stojí i v oficiální zprávě Open Society Institute, který po našem vstupu do Evropské unie monitoroval stav soudnictví. Ve zprávě stojí: „Model se silným vlivem moci výkonné, tak jak jej známe v Evropě pouze v Lotyšsku a České republice, porušuje nejen princip soudcovské nezávislosti, ale zároveň velmi málo přispívá k efektivitě řízení a správy soudnictví. Nedaří se mu zapojit soudce do procesu zvyšování jejich profeionality a spíše je vychovává k závislosti a laxnosti… Jak Lotyšsko, tak Česká republika by měly přehodnotit současný model řízení a správy soudnictví a poskytnout soudcům autonomní mechanismy, které by jim umožňovaly formulovat a hájit své zájmy. Bez ohledu na to, jaký model bude nakonec zvolen, potřebují tato soudnictví profesionálnější a průhlednější management.“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hvízd napsal(a):

Sudí Braun jede s dobou
04. 11. 2007 | 21:58

to ti Véna napsal(a):

stejně jako "tovarišč prokuror" před lety. Teď už se ale aspoň nedává ten provaz.
04. 11. 2007 | 22:00

Čochtan napsal(a):

Hodně soudruhů si ho ale zasloužilo.
04. 11. 2007 | 22:51

Jirka napsal(a):

Jako právník si ale docela troufám tvrdit, že - jakkoli od těch skutků už uplynulo více let - rozsudek je mírný. Velmi mírný. Čekal jsem výjimečný trest, zhruba 16 -17 let. V Německu by takový verdikt pravděpodobně padl... Naprosto nechápu státního zástupce, který žádal - pětiletý trest...
04. 11. 2007 | 23:00

J. Švorčík napsal(a):

Ono to už je dnes jedno, jestli dostala 8 let, nebo doživotí.
Lumpárna je, že slovutnému Ústavu zločinů komunismu to trvalo tak dlouho. Kdyby byla souzena před 15 lety, tak si mohla alespoň odsedět nějaký symblický trest. Když ona ale nebyla politická vůle. První parlament zvolený v r. 1990 měl jiné priority, hlavně restituce. To v roce 1968 se krčilo mnoho komunistů, kteří si oddechli, že to tak dopadlo. Žádných 5 soudruhů, kteří podepsali takzvaný "zvací dopis", ani údajných 99 pracujících Pragovky. Tehdy sedělo ještě tisíce komunistů z padesátých let na svých teplých místech. Ona by se ale nenašla ta politická vůle ani tehdy. Paradoxně jeden z mála nevinných z vrcholné garnitury byl Gustáv Husák.
Neříkám, že byl soud s paní Brožovou zbytečný, alespoň to morální odsouzení. Pro většinu čtenářů je však tato zpráva méně důležitá, než třeba to, že rodičku, která po 3 hodinách po porodu opustila poprodnici, nedobrovolně odvezli v jejím zájmu zpět do nemocnice.
04. 11. 2007 | 23:39

Ládik napsal(a):

Havel s Adamcem ruku v ruce,
pod prapory revoluce,
vyrobili samet,
ktreý s náma zamet.
05. 11. 2007 | 06:24

Teo napsal(a):

Ládíkovi:
Kdyby ti nikdo nevyrobil samet, tak by jsi hnil v sociálismu do smrti. Otírat si hubu o Havla dnes může kdejaký polointeligentní moula, či zapšklý totalitní soudruh.
Lidem se nechtělo v 89.r. riskovat krky a tak byli vděční, že samet za ně někdo vytvořil. To už je taková zbabělá nátura českého národa.
05. 11. 2007 | 07:25

Jiřík napsal(a):

Dějiny neznají žádné sametové revoluce,tu si vymysleli pouze češi.V tomto ohledu se Havel dopustil kardinálních omylů.Existuje dnes mnoho důkazů o tom že vše byl jen obchod,něco za něco.My vám předáme moc a vy nás necháte v klidu......
05. 11. 2007 | 07:44

Mistr Jan Hus napsal(a):

Polický proces, nic víc, tak jako v padesátých létecj bylo právo znásilněno. Navíc, pokud ze strany paní Brožové došlo k trestnému činu, tak tento skutek byl již promlčen v období 70. let. :-)
05. 11. 2007 | 08:06

Karel napsal(a):

To Jiřík
Ale tak to v politice chodí. Anebo jsi chtěl sekanou s tanky v ulicích? Vůbec není jisté jestli by se režim tak snadno vzdal, kdyby představitelé věděli, že je čekají šibenice.
05. 11. 2007 | 08:49

sociolog napsal(a):

U UVD jsem podal pred 7 lety navrh na otevreni uplne identicke kauzy. Jenomze se jednalo o sedesata leta, takze soudkyne uz nemohla poslat onu tehdy i tak tvrde potrestanou "skupinu vytrzniku" ( ucastniku protikomunisticke demontrace) na smrt, nybrz zpravidla jen na "nekolik let". Soudruzku soudkyni z lidu, pani Jarmilu Ortovou, ktera byla pozdeji poverena, aby zahajila eru normalizacnich procesu odsouzenim Pachmanna a spol. v kauze "studeneho ohne", jak jsme pokazali, se nepodarilo postavit pred soud ze stejnych duvodu, jak tomu bylo puvodne u Brozove-Polednove. Po tom, co jsme uspeli u obnoveni soudniho jednani, ktere prislo k zaveru, ze Ortova pochybila a porusila i tehdy platne zakony, bylo na nas, ciste na nas, abychom prokazali, ze ta bolsevicka jednala na zaklade predem danach instrukci strany ( jak jinak? a jak jsme se doslechli dokonce pod kontrolou Moskvy). Lec pakuji: brime dukazu ulozil UDV na nas, aniz by plukovnice Novotna, vysterovatelka UDV v penzijinim veku, vyvinula jakkoukoliv vlastni iniciativu timto slibnym smerem! UDV sabotuje, co muze a dokonce nechalo bez komentare vypoved zminene soudkyne, ze by, kdyby k tomu mela moznost, stejne tak soudila i dnes!
05. 11. 2007 | 09:45

Vykuk napsal(a):

Ještě dnes, tak jako před deseti, dvaceti, třiceti, padesáti a sto lety, zpracovává státní zástupce, návladní,prokurátor, žalobce /užij dle platné úpravy/ návrh, přípravu na hlavní líčení. Součástí přípravy je návrh trestu. Tuto přípravu schvaluje aprobant /nadřízený státní zástupce, státní návladní, prokurátor, žalobce./Je třeba oběsit všechny státní zástupce, státní návladní, prokurátory a žalobce. Pak zavládne pravda a láska!
05. 11. 2007 | 10:01

J. Švorčík napsal(a):

Je mi z toho smutno, většina diskutujících snad litují paní Brožovou. Nebojte se, neodsedí si ani jeden den. Připadá mi, že je důležitější, který z Vyvolených se uprdl.
Národ, který se nechce poučit z vlastní historie je odsouzen prožít ji znovu. Že slyším trávu růst? Ale ne, nyní máme v parlamentu stejné dvě strany, jako v r. 1948, které mají dobrou vůli se dohodnout.
05. 11. 2007 | 10:25

Vykuk napsal(a):

TO Švorčík: Kdyby paní Polednová Brožová napadla paní Horákovou nožem, rozřezala ji, oloupila a nadělala z ní nebo někoho jiného karbenátky, nikdo by jí dnes nic nemohl. Takhle posloužila jako symbol. Tehdy, i dnes. Sama neměla nikdy valného významu. Prostě byla použita k tehdejší justiční frašce a k dnešní justiční frašce. Jestli si pan autor myslí, že soudce Braun je úctyhodný, mýlí se. Byl by úctyhodný, kdyby se nedal dnes zneužít jako se dala kdysi Brožová. Ale on neměl potřebnou statečnost odmítnout účinkovat v připraveném představení, měl však možná podobné motivy, jako kdysi Brožová. Kdoví jestli ........ jako Brožová?
05. 11. 2007 | 10:50

green napsal(a):

Předně děkuji panu Hvížďalovi za text, který pojmenovává to, co všichni tuší, a to je je špatný stav justice z hlediska morálky a odpovědnosti soudců za uplatňování spravedlnosti a nikoli vyhýbání se rozsudkům. O tom je to dokonce více než o 50. letech a svinstvu, které pachatelka pomáhala naplnit. Morální integrita soudců je důležitější než politická vůle, protože uplatnění politické vůle vyšetřovat a trestat je významné tehdy, kdy vyšetřovatelé a soudci jsou lidé bez vůle ke spravedlnosti. Nadávat na Havla je snadné, kibicové zapomínají, že mohl a musel pracovat jen s takovým materiálem, který byl v české společnosti a státu k dispozici. A kdyby to nebylo sametové, většina hrdinů z ulic a náměstí by asi na náměstí a ulice sotva dorazila. Kinicové ale mají možnost dnes tlačit na potrestání politických procesů ze 70. a 80. let, a málo jich nebylo.
05. 11. 2007 | 11:56

J. Švorčík napsal(a):

Vykuk také p. Brožovou lituje. Ono těch procesů bylo ale o mnoho víc. Tento je známý tím, že byla k trestu smrti odsouzena žena, stal se to takový symbol. Ostatně v současných článcích k tomu bývá maximálně uvedeno, že byla "odsouzena k trstu smrti Milada Horáková a další 3 muži(jejich jména už novináři nestojí za to, aby je uveřejnili).
ad" Mistr Jan Hus"
Když už se nechcete podepisovat vlastním jménem, jako třeba já, nevybírejte si historické osobnosti. Co Vy víte, třeba by se Jan Hus za Vás styděl.
A teď k věci. Mýlíte se, když tvrdíte, že čin byl promlčen. Promlčecí lhůta u těžkých zločinů je sice 20 let, ale do toho se nepočítá čas, kdy zločin nemohl být z objektivních (v tomto případě politických)důvodů souzen. Tak osušte krokodýlí slzy nad osudem zasloužilé soudružky Brožové-Polednové. Vzhledem k svému věku si neodsedí ani jeden den.
05. 11. 2007 | 12:15

Olda napsal(a):

je to politický proces jako byly ty v 50-tých létech ,jestli si někdo myslí ,žr na něm posbírá politické body ,tak se hluboce mýlí .Jenom to vypovídá o lidech ,kteří ho vyrobili .O jejich uctě ke stáří ,vláčet 86-letou sklerotickou stařenku po soudech je vrchol necitelnosi ,když víme ,že byla jen pouhou figurkou a ,že rozsudek navrhl někdo jiný .Doufám ,že jednou budou také souzeni ti dnešní "prokurátoři" ,kteří také podléhají politickým tlakům,příkladů máme dost,a tím nadržují zločinu.V tomto smyslu je proces golem justice do vlastní branky
05. 11. 2007 | 12:30

Al Jouda napsal(a):

Alespoň něco. Vzpomínám na to, jak jsem seděl s uchem u radia a poslouchal přímý přenos ze soudní síně.Tehdy jsem pochopil, že režim, který se bojí ženy- matky tak, že ji musí zavraždit, nemůže přetrvat navěky.
05. 11. 2007 | 12:36

dej2 napsal(a):

@olda.No teda na vumlu by to bylo na soudružskou pochvalu od s.lektora stranického školení.Ještě pošlete tento příspěvek do haló novin,možná za odměnu bude dovča na Kubě.Blahopřeji.Kupředu levá...
05. 11. 2007 | 14:24

Al Jouda napsal(a):

To Olda : Úcta ke stáří se vyjádří tím, že chudák stařenka (v televizním šotu byla docela čilá) nenastoupí spravedlivý trest. V jejím případě však byl odsouzen celý minulý komunistický režim. A tak to ma byt, tak je to spravne.
05. 11. 2007 | 14:28

fero napsal(a):

A co takhle starej Ruml, co lítal po závodech, aby lidi psali petice za smrt Horákové ? Tomu ještě starej Veškrna dal metál !!!!
A včil Hvížďalo mudruj.
05. 11. 2007 | 22:36

Vojta napsal(a):

Politicke procesy to byly oba. I s pani Polednovou. Nevim nakolik to byl zamer pani Polednove, ale odsoudili ji asi za tyden na osm let. Kdyby si pani polednova najala schopne pravniky a postavila nejak svou obhajobu byla by to jina. A soud by se musel zabyvat treba odpovednosti jednotlivce je-li soucasti nedemokraticke spolecnosti. Nic takoveho se nestalo. Rozsudek padl, jako kdyby ho pan soudce mel od nekoho predem napsany na listu papiru. Mozna si vic ani pani Polednova nemohla prat...
05. 11. 2007 | 23:20

J. Švorčík napsal(a):

Já jsem už svůj názor napsal, tak se nebudu opakovat. Proč by si paní Polednová měla brát dobrého advokáta, toho by si musela zaplatit. Tento byl zjevně ex offo. K soudu se nedostavila, v podstatě se jí to netýkako. Morálně už byla odsouzena dávno a již na začátku soudu muselo být každému jasné, že stejně trst nenastoupí vzhledem ke svému věku.
06. 11. 2007 | 22:07

RP napsal(a):

Stručné shrnutí: Několikráte v příspěvcích zaznělo cosi na téma "Historia magistra vitae". Tak tedy pro českou historii je až příliš typické, že se vždy vyrovnáváme s nepravostmi předchozího režimu (samozřejmě stylem, aby koza zůstala celá). Ale nepravosti toho běžného prostě shodíme na ten minulý. A ti co by to chtěli změnit jsou "vyemigrováni" a pak je jim dána nálepka zrádců (obzvláště jsou-li v cizině úspěšní), nebo jsou např. označeni za nekvalifikované pro svůj nízký věk. A běda kdyby se chtěli nabyté zkušenosti poskytnout ve prospěch Česka.
V cizině jsou, mimo jiné, i proto čeští (právě) mocní k smíchu.
V cizině jsou pak proto čeští (právě) mocní k smíchu.
04. 06. 2008 | 15:06

marek napsal(a):

No verte, ze rezim se vzdal, ale byl pripraven se nevzdat.
Mam kamarad ktery byl tehdy na vojne u bigosu (potrava pro kulomety) a tihle staly řé km za prahou s ostrzma v zasobniku.

Ano bzl to obchod, ale nebyt toho obchodu umirali by dalsi a dalsi lide a uplne zbytecne...
05. 06. 2008 | 08:59

Viktor Kraus napsal(a):

Zde je videt na vrchním soudu a na ceské mafiánské justici príslusenství ke komunistické mafii!!! Tehdejsí prokurátorce Ludmile Brozové-Polednové bych dal dozivotí a né rozmyslenou na 2 mesíce! Jak muze být vrazda promlcená! Ze se bába nestydí! Milada Horáková také nemela cas na rozmyslenou! Jak je mozné, ze dodnes nebyli rádne potrestány zlociny komunismu a dodnes je ceská vláda a justice kryjí??!! Jak je mozné, ze dodnes príslusníci StB sedí beztrestne na vedoucích kreslech?? Ceský lide, nenech si to líbit a jdete do ulic demonstrovat!! Ceskou justici a vládu bych postavil pred Evropský soud za zverstva konaná v dobe komunismu a ze dodnes nebyli viníci potrestáni!!! Dodnes se ceská republika hemzí ruskými spióny a ceská vláda jen prihlízí a vse toleruje! Jak je to mozné??? Jdete do ulic a zvonit klícema! Viktor Kraus
17. 11. 2010 | 10:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy