Nečas, Lesenská a jejich nepolitická politika ve vztahu k Rusku

03. 06. 2013 | 21:46
Přečteno 3418 krát
V posledních dnech jsme slyšeli z úst českých politiků dva výroky, kterých bychom si měli všimnout. Poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská zaútočila v Rusku podle agentury ITAR-TASS na neziskové organizace. Doslova řekla: "Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoliv v zájmu státu, kde jsou registrovány."

Připomeňme, že neziskové organizace, kromě toho, že jsou to organizace, které nevytvářejí zisk, nebyla zřízena státem ani lokálními politickými subjekty, tedy obcemi, kraji atd., ale jejich cíle jsou prakticky vždy politické: snaží se aktivně zasahovat do veřejných záležitostí. Jinými slovy, to je právě to, co paní Lesenské vadí. Útočí tedy evidentně na jeden ze základních principů demokracie, a to v době, kdy jsou v Rusku tyto organizace kriminalizovány.

A o pár dní později premiér Petr Nečas, podle rozhlasové stanice Rádio svoboda, prohlásil, že členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nejsou žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily pravoslavný chrám a byly za to, byť příliš přísně, potrestány. Později ve vyjádření jeho tiskového odboru bylo uvedeno, že i on osobně podporuje ochranu lidských práv a základních lidských svobod. Řekl to ovšem v době, kdy jsou členky této skupiny vězněny, dostaly dva roky a jedna z nich držela hladovku.

Připomeňme, že tato skupina, kterou tvoří dvě studentky: Jedna byla na žurnalistice a druhá na filozofické fakultě a třetí je programátorkou, se ve své tvorbě zabývá problémem chybějící rovnoprávnosti pohlaví, poukazuje na nespokojenost s vládou, kritizuje různé druhy diskriminace. Jejich ideálem je socialismus skandinávského typu. Vladimíru Putinovi vyčítají sexismus a podporu patriarchálního systému.

Kriminalizace neziskových organizací a dvouletý trest pro členky skupiny Pussy Riot mají evidentně společného jmenovatele: snahu potlačit nezávislé projevy a aktivity, které ruský stát nemá pod kontrolou a které ho kritizují. Pokud čeští politici se v zemi, která má autoritářské rysy, vyjadřují k protestům kriticky, chtějí dělat radost Kremlu, jde o jejich selhání, protože zvláště premiér měl vědět, že z jeho obojakého projevu budou slova vytržena z kontextu a zveřejněna bude jen ta část, která se místní mocenské skupině hodí. A jestli tak učinil z taktických důvodů, v domnění, že Putin spíš podpoří naše projekty v Rusku, je naivní. Putin sice chce reformy, ale zároveň lpí na staroruské pasivitě občanů, což by měl Nečas vědět. Takhle může hovořit na domácí univerzitní půdě, ale ne v Rusku. Putinovi jen ponižujícím chováním vzkázal, že jsme slabí a že ani po třiadvaceti letech nevíme, kam patříme. Navíc Nečas zřejmě zapomněl, že to byl právě jeho stát, který udělil pár dní před jeho odjezdem azyl ruskému knězi Sergeji Baranovi, protože mu hrozil doma trest za podporu Pussy Riot.

Poslankyně sociální demokracie Vladimíra Lesenská se zachovala už vyloženě lokajsky a infantilně, protože pokud si doopravdy myslí, že neziskové organizace jsou pro státy nebezpečné, měla nejprve vystoupit na domácí půdě proti tomu, že sociální demokracie a její Masarykova demokratická akademie spolupracuje již léta s německou Friedrich Ebert Stiftung. Je dobře, že si ji předseda strany Bohuslav Sobotka zve na kobereček.

Premiér Nečas i poslankyně Lesenská provozují vzhledem k Rusku nebezpečnou nepolitickou politiku. Jejich postoje konečně veřejnosti jasně předvádějí, co toto slovní spojení ve skutečnosti znamená!

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

berkowitz napsal(a):

Nejlépe se k Rusku vyjadřuje "diplomatickou" mluvou Šláfenberg, když hrdě nosí na klopě saka v PS dvě placky s nápisy : "Putine, ke mně"! a "Putine Lehni"!
03. 06. 2013 | 21:56

aga napsal(a):

"Připomeňme, že tato skupina, kterou tvoří dvě studentky: Jedna byla na žurnalistice a druhá na filozofické fakultě a třetí je programátorkou"

:)))

No a pak toho žvatlu berte vážně.
03. 06. 2013 | 22:00

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

podle mě rusko čekají nepokoje jako v turecku. ani paranoia vladimíra vladimiroviče z jakýchkoliv náznaků svobodneho myšlení a názorů a jejich nemilosrdné potlačování tomu nezabrání. spíše to paradoxně bude působit jako forsáš. v rusku dorostla facebooková generace mladých rusů, kteří nepamatují komunismus, netrpí komplexem z rozpadu CCCP a putinovo sovětské bláboly jim vubec nic neříkají. chtějí svobodu a normální život. v rusku to bublá pod povrchem, dojde na má slova.
03. 06. 2013 | 22:02

Dvojí metr napsal(a):

Friedrich Ebert Stiftung financuje Masarykovu demokratickou akademii? To jsem tedy nevěděl.

Poslankyně Lesenská kritizovala tzv. neziskovky, které jsou v cizím žoldu a položila logickou otázku jestli neslouží spíš zájmům země, která je financuje než zájmům státu kde působí.

Rusové ten zákon okopírovali od USA. Tak wo co Karlovi jde?
Schválně, jak by se zachovaly české zpravodajské služby, neřkuli americké, kdyby si zde Rusové zakládali neziskovky politického charakteru s cílem ovlivňovat vnitřní politiku země?

A Pussy Riot samozřejmě jsou cizinou financované exhibicionistky. Chtěl bych vidět, co by dělal monsignore Duka, kdyby taková partička exhibicionistek vystoupila podobným způsobem v chrámu svatého Víta.
03. 06. 2013 | 22:05

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

dvojí metr,
proč soudružka lesenská hlasitě neprotestovala, když na našem uzemí pusobila neziskovka financovaná ruskem " ne základnám"???
03. 06. 2013 | 22:08

vico napsal(a):

Premiér Nečas a dosud neznámá řadová poslankyně ČSSD Lesenská.To je trochu nepoměr.

A v tom je naopak zakopán pes naší žurnalistiky. Zmenšit mamuta do velikosti velblouda a zvětšit komára do velikosti velblouda. Modrý a oranžový velbloud. Jeden za za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou.

Bývalý nástěnkář SSM ovšem nepřekvapil. Kdyby nebyla sametová, možná by byl Nečas beztak ministerským předsedou vynesený na perestrojkové vlně.

Ve své předposranosti a připosranosti působí až neskutečně odporně.Vlivem své výškové převahy si musel před Putinem kleknout, aby mu mohl Putin pohodlně vlepit výchovný políček. Putin to neudělal, neboť se mu z nezvyklé servility mrožovitého ČEZkého premiéra udělalo špatně.

Hlupačka Lesenská byla jen nezbytným koloritem.Svým způsobem byla autentická a reprezentující zdejší skupinu většinového mužika. V ní problém nevidím.
03. 06. 2013 | 22:12

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

dvojí metr,
já si myslim, že soudruh grebeníček urážel v parlamentu církev daleko více, než pussy riot. má jít na dva roky za katr????
03. 06. 2013 | 22:13

Karl IV. napsal(a):

Většinu tuzemců mlčela, když umíral Wonka, a práskla souseda, že nechodí na schůze. Hrdinstvím byla směna sovětského benzínu a demokracií "friťák z Vídně", jak kdysi řekl Topolánek. Tedy lidé s hodnotovým žebříčkem kýče a nevkusu. Takoví se zde scházejí.
Jestliže je vrcholem myšlení schopnost abstrakce a myšlení metaforické, které v normalizačním a postnormalizačním tisku nenajít, pak se ona českovětšina pohybuje kdesi velmi hluboko v neviditelné tmě údolí Chimeřina. A je Chimeře podobná, ba co více: trochu rak, koza, vepř, králík, drak....na hlavě pěnu dvanácky , co má říz.
Toto lidé umějí anglicky natolik, že si název skupiny přeloží, byť si před anglicky hovořícím neřeknou ani o pivo. Protože oni vědí vše nejlépe.
Poslankyně a premiér pocházejí z této masy.
Madam obhajovala své postoje způsobem a argumentací, která jakoby hluboce uvízla v roce 1977, premiér argumentací devatenáctého století.
Vůbec ona sebejistota politických elit i lidu a normalizační víra v jakousi zázračnou ekonomiku, nezávislou na jejich chování a hodnotách, je příznačná.
Nemyslím si, že Česko dělá svou politiku, či snad cizí. Zdá se mi, že vlaje ve větrech a pluje s přívalovými děšti.
Komické je, jak se politici vyhjadřují jako odborníci k povodním, nemluví ti, kdo jsou odborníky, mluví politici, chlunbí se. Neofeudalismus tu zakořenil stejně jako v pravoslavné matušce (čeho?). Takže pak lze říkat všechno možné a nestydět se.
03. 06. 2013 | 22:18

Dvojí metr napsal(a):

zle matičko zle, komsomolci zde!!!

odkud máte ten blud o financování Ne základnám z Ruska? Můžete předložit nějaké důkazy?
03. 06. 2013 | 22:22

Dvojí metr napsal(a):

zle matičko zle, komsomolci zde!!!

Nebylo to náhodou naopak, že Topolánkovce, Klvaňovce, Vondry financovali američtí zbrojaři?
03. 06. 2013 | 22:25

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

dvojí metr,
a kdo teda financoval ne základnám? thajsko? nebo smažky, anarchisti a mladí komsomolci uspořádali sbírku?
03. 06. 2013 | 22:30

Dvojí metr napsal(a):

zle matičko zle, komsomolci zde!!!

já to nevím komsomolče. Nejsem jejich členem. Ale vy jisté máte pro své tvrzení důkazy.
03. 06. 2013 | 22:36

vasja napsal(a):

"Připomeňme, že tato skupina, kterou tvoří dvě studentky: Jedna byla na žurnalistice a druhá na filozofické fakultě a třetí je programátorkou"
-------
A tý první umí kuře.
Pane Hvížďalo.....ste to ale fajnšmekr.
Mam napastovat foťky?
Tudlenudle.
03. 06. 2013 | 22:39

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

dvojí metr,
ano, já mám pro své tvrzení důkazy, stejně jako vy máte důkazy pro sve tvrzení, že " Pussy Riot samozřejmě jsou cizinou financované exhibicionistky"
03. 06. 2013 | 22:39

rejpal napsal(a):

Jek je vidět, zpolitizovat se dá všechno. Nejen tady. Ale tahle forma protestu je pro účastníky určitě víc cool než se přivázat někam ke stromu.
03. 06. 2013 | 22:52

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

jak se to veme,
se na to nekoukej soudruhu, to není povinné!!
03. 06. 2013 | 22:53

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

berkowitz,
to video jsem neviděl a ani mě to nezajímá. (zřejmě narozdíl od vás)
03. 06. 2013 | 22:57

aga napsal(a):

zle matičko

Jestli to takhle půjde dál, tak to za chvíli povinné bude, vůbec bych se nedivil, kdyby takový profesor Putna požadoval zařadit úctyhodné umělecké počiny Pussy Riot do povinné školní výuky.
03. 06. 2013 | 22:58

Da.Rock napsal(a):

"Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoliv v zájmu státu, kde jsou registrovány."
To je přece nezpochybnitelná pravda. Viz ta sudetoněmecká síň tradic (nebo co to vlastně je), co u nás působí.
Tyhlety neziskovky nejsou a nemůžou být nezávislé. Ne v tomhle světě, kde se vše odvíjí od peněz.
03. 06. 2013 | 23:09

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

aga,
v tom s vám souhlasím. například socani a odboráři trousí veřejně výkaly kdykoliv otevřou usta a s tím by se mělo něco dělat!!!!
03. 06. 2013 | 23:15

aga napsal(a):

Stejně je ale zajímavé, že čím častěji se zde na blozích diskutuje o jmenování českých profesorů, bojovnících za svobodu Ruska apod, tím těžší je udržet diskuzi v rámci požadavků kodexu na slušnou a korektní diskuzi - čím to asi bude?
03. 06. 2013 | 23:24

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

aga,
mno za prvé už mě to moc nebaví, za druhý to nepovažuju za vhodnou formu protestu a za třetí bych samozřejmě nechtěl, aby byl v hledáčku intenetových uchyláků, jako jste vy. takže.....asi ne.
03. 06. 2013 | 23:28

Starý napsal(a):

Karel Hvížďala ? Karel Hvížďala ?
Není to ten extrémní levičák, který nadšeně vlezl do zločinecké organizace Ksč,která likvidovala všechny demokratické struktury.
Ksč, která klaborovala s Ruskem před i po okupaci Československa ?
Tak ten určitě ví nejlépe, jak vypadá Rusofilie, tak je kvalifikován kritizovat.
To si přečtěte !
03. 06. 2013 | 23:48

Maximus napsal(a):

Ale, ale pane autore, neziskovkami jsou přece i takové
organizace jako Bilderberg, Triaterální komise /CFR/ či Rada pro mezinárodní vztahy, Římský klub atd. atd.
No a koukněme se kolikpak je u nás lidí v CFR? A že jich je, co a na jakých pozicích?! Ne, že bych byl pro ruské organizace tady u nás (také tu jsou), ale prostě vzájemná diverze politických systémů našla jinačejší podobu. Co byla třeba taková Charta 77? Samozřejmě měla za úkol rozložit a torpédovat komančům zevnitř jejich gubernii. No a v Rusku se nyní už nějaký čas už od časů báťušky Jelcina snaží klucí od peněz (jistí R+R a spol.) prostě obsadit jejich prostor. Používají k tomu všechno co se hodí! A že ten jejich prostor je sakra veliký a těch surovin, energií - kdo by to nezkusil! Studená válka jen nalezla jinou formu. Takže neříkejme si tady nepravosti, nelžeme si do kapsy, víme vo co tady jde souzi imperalisti! (-:
P.S.
Stejně by mě zajímalo, jak by se zachoval třeba Duka,
kdyby se jim někdo veřejně vysr.l v nějakém větším kostele, třeba v tom na Moravě, co tam jezdí papeži!? Nebo, že by jim tam udělali naše české Pussy Riot kundičky seanci? To by snad řvali jako kanci!
04. 06. 2013 | 01:12

brepta napsal(a):

A co pravzory:Remarqueovi Tři kamarádi,Tři chlapi v chalupě
04. 06. 2013 | 02:50

Jenom tak napsal(a):

Starý,

nevím jestli byl pan Hvížďala v KSČ, ale na každý pád musel být velice prorežimní, když studoval politické vědy v Moskvě.

Jak je vidět, K.Hvížďala je v každém režimu jak ryba ve vodě.
04. 06. 2013 | 06:11

Naštvaný napsal(a):

"kdo je chudáček a kdo trpí "virózou", " prý diskuze mezi Nečasem a Kalouskem: Jasné je, že tou novinářskou "virózou" trpí Kalousek, a navíc není chudáček, nýbrž on je chudák jak Brno. A to spolu s tím svým partajním ochrápaným maskotem. Premiér Nečas je skutečně chudáček, že musí s takovým individuem z dob starých struktur, komunistické Národní fronty,spolupracovat
04. 06. 2013 | 06:19

Naštvaný napsal(a):

"Vladimíru Putinovi vyčítají sexismus"! : Paradox je, že se u nás za ně stavěj právě Havlovci a Schwarzenbergovci. Když na jednoho v tom ohledu co týden v novinách vzpomínají jeho milenky a ten druhý se tím na plnou pusu chlubí v televizi a ve sdělovacích prostředcích! A naši disidenti je za to jenom a jenom chválí a ty děvčata, co przní kostely, velebí.
04. 06. 2013 | 06:26

Naštvaný napsal(a):

"Premiér Nečas i poslankyně Lesenská provozují vzhledem k Rusku nebezpečnou nepolitickou politiku": Zloděj tu řve: chyťte zloděje!!!
04. 06. 2013 | 06:31

Luba napsal(a):

Na jednu stranu se mi líbí, jak Putin mobilizuje národ a chce mu dodat více sebevědomí. Jak staví řád a brání chaosu.

Na druhou stranu ale tento řád staví na nezdravých základech.
Na dogmatismu tradiční národní církve a ruském nacionalismu.

Patrně proto, že jako Rus, a jako bývalý pracovník tajných služeb SSSR zvláště, trpí zvláštní formou stihomamu. Totiž pocitem, že někdo chce jeho zemi zničit a že Rusku by měl být celý svět vděčný - a namísto toho se mu opět děje jakási historická křivda.

Pro ilustraci této "národní paranoi" připomenu "případ Kalojev".

http://czech.ruvr.ru/2012_07_04/80276629/
http://czech.ruvr.ru/2012_07_02/80020765/

Vitalij Kalojev přišel při letecké havárii nad Německem o svou ženu a děti. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že na havárii se nejvíce podílel řídící letového provozu švýcarské společnosti Skyguide, Peter Nielsen.

Kalojev pak tohoto otce rodiny v Curychu vyhledal, a vrazil do něj nůž. Za vraždu byl odsouzen na osm let, ale po pár letech trestu byl propuštěn s tím, že jednal v afektu.

V Rusku byl pak tento zoufalec a vrah občany nadšeně přivítán plakáty "Vy nastajaščij čelavěk", a oslavován jako národní hrdina. Což je pozoruhodné.

http://www.youtube.com/watch?v=xTqvI8yHsBY

Kalojeva je možno pochopit. Ale chválit jeho zločin je úchylné.

Řekl bych, že jde o docela zajímavou sondu do národní mentality Rusů - tedy, jestli něco takového jako národní mentalita vůbec existuje. Může jít o nějaký "sentiment", dočasnou vlnu emocí.

Ve své rodné Osetii se mstitel Kalojev stal "člověkem roku" a začal pracovat pro místní vládu.

http://www.youtube.com/watch?v=fFn5UFevDvQ

Je třeba dodat, že někteří Rusové tuto vlnu nadšení z vraha Kalojeva kritizovali:

http://www.youtube.com/watch?v=w0MY8Eg5SeY

A co se týče neziskovek ...
Některé konají záslužnou práci. Jiné jsou rejdištěm nejrůznějších příživníků, kteří nikdy neudělali nic užitečného a spíše se přiživují na problémech, než aby je pomáhali řešit.
I tím - totiž svou nečinností - mohou i škodit.

V rozhovoru pro německou ARD Putin zásahy proti neziskovkám obhajoval srovnáním s opatřeními, běžně prováděnými administrativou Spojených států:

http://www.youtube.com/watch?v=07Z5yuM7RS4

Jistě! Válčící Američané mají mnoho pochopitelných obav, a občanské svobody různě omezují. Otázka je, zda je to dobře.
Jestli mohou být současné USA vzorem pro ostatní?
Řekl bych, že nikoli.
04. 06. 2013 | 06:57

culter napsal(a):

Pokud paní poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská na návštěvě v Rusku ,podle agentury ITAR-TASS, o neziskových organizacích řekla: "Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoliv v zájmu státu, kde jsou registrovány." , pak, soudě podle této věty, její výrok má logiku. Domnívám se, nevím její vystoupení jsem neslyšel, že řekla toho víc - panu Hvížďalovi však bohatě stačí jedna věta z kontextu vytržená k přijímání sáhodlouhých závěrů. Ostatně není sám co takto činí. Vždyť už je to pomalu 25 let co v našem prostoru rezonuje známá Gottwaldova věta o "Kroucení krků" - taky jedna a taky vytržená z kontextu.
Příjemný den přeji a nechť Hvížďalovská demokracie sílí.
PS: Toto je jen a pouze můj soukromý názor, nikomu jej nevnucuji.
04. 06. 2013 | 07:40

Admirál napsal(a):

"Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoliv v zájmu státu, kde jsou registrovány."

A co se dá tomuto vyjádření vytknout?

Nic.

Pan Hvížďala plete z hovna bič.
04. 06. 2013 | 08:17

Jana Pechová napsal(a):

Luba
Stejné jako hledat dokonalost je těžké brát si z kohokoli "plošně" vzor.
Ještě horší je ale plošně kohokoli značkovat.
To pak dochází k situaci, kdy se efekt vámi uvedený v případu Kalojev stává hromadným měřítkem.
Vidíte to dnes právě u těch neziskovek: kolik lidí zbystří, jen když slyší to slovo. Přitom, základem je obrovské množství neznámých obětavých lidí, kteří ve volném čase a zadarmo dělají obrovský (a nezastupitelný) kus práce.
Podobného efektu už jsme dosáhli ad absurdum u politických stran: každý politik je úplatný lump a nýmand, který neumí nic jiného než krafat a krást.
Tato nenápadná aplikace kolektivní viny je pro občanskou společnost a demokracii vražedná.
04. 06. 2013 | 08:47

Admirál napsal(a):

Jana Pechová - "Přitom, základem je obrovské množství neznámých obětavých lidí, kteří ve volném čase a zadarmo dělají obrovský (a nezastupitelný) kus práce."

Bohužel jsou jech práce velmi často zneužita. Zářný příkladem je Člověk v tísni. Tam je humanitární činnost pouhý záhumenek,pouhá bederní rouška.
04. 06. 2013 | 09:25

J.R napsal(a):

Pechová, nezlobte se ale když slyším neziskovky, spíš si vybavím spoustu zbytečné "práce", parazity a mnoho miliard na jejich dotace a granty v prd....
Vám pravdoláskařům říkat, že stát se musí uživit prací, nikoliv žebráním u Armády Spásy, je asi házení perel svi....
04. 06. 2013 | 09:32

Jana Pechová napsal(a):

Admirál
Nejspíš aniž byste to měl v úmyslu, posloužil jste svým výrokem jako zářný příklad toho, co říkám.
Pryč s Člověkem v tísni! Je to banda lumpů zaštiťující se humanitární činností!
(Či: Pryč s politickými stranami! Stačí nám přece jedna, bude na ni lépe vidět!)
04. 06. 2013 | 09:36

Jana Pechová napsal(a):

J.R.
dtto, viz výše.
Ano, neziskovky jsou semeništěm všeho zla.
Přesně tohle je výsledek efektu, který popisuji.
04. 06. 2013 | 09:38

Taoiseach napsal(a):

Karel Hvížďala

"ve své tvorbě zabývá problémem chybějící rovnoprávnosti pohlaví, poukazuje na nespokojenost s vládou, kritizuje různé druhy diskriminace"

Ano, ale: v případě "Bohorodičko, vyžeň Putina" šlo především o kritiku propojování pravoslavného kléru s autoritářskou mocí. Je skutečností, že PATRIARCHA KIRILL PODLÉZÁ PUTINOVI ÚPLNĚ STEJNĚ JAKO KARDINÁL DUKA ČESKÝM MOCIPÁNŮM. Samozřejmě nemůže být divu, že se zbabělý předseda strany a vlády o tomto hledisku nezmínil.
04. 06. 2013 | 09:45

Kelt napsal(a):

zle matičko...,
jenom malá historická exkurse.
Rusko z carského samoděržaví přešlo "plynule"do komunistické totality a po Gorbačovovi do Jelcinova chaosu a rozvratu.
Od Petra Velikého tato země nepoznala demokracii a proto dle mého mínění musel Putin udělat,co udělal.
Že dosáhl stabilizace politické a hospodářské za cenu ne vždy s představami pana Hvížďali,kterému spíše konvenoval systém za jeho studií v Moskvě je věc druhá.
A opravdu by mne zajímala reakce Duky,pokud by členka"kundiček"předvedla v chrámu Sv.Víta masturbaci se zmrzlým kuřetem v přímém přenosu.
Současné Rusko není CCCP a to nejlépe demonstruje politika BRD/nedávno nepřítel na život a na smrt/.
Místní zastydlí antikomunisté předvádí pouze vlastní hloupost a absolutní nedostatek soudného myšlení.
04. 06. 2013 | 10:29

Luba napsal(a):

Paní Pechová,
máte s neziskovkami osobní zkušenost?

Já ano.
04. 06. 2013 | 10:30

Jana Pechová napsal(a):

Luba
Já také, celou řadu.
Proč?
04. 06. 2013 | 10:37

Luba napsal(a):

"...To pak dochází k situaci, kdy se efekt vámi uvedený v případu Kalojev stává hromadným měřítkem. ..."

Ale vůbec ne. Jaképak hromadné měřítko?

Nejcennější a nejpřínosnější jsou u společenských věd případové studie.

A právě "případ Kalojev" je cennou případovou studií svého druhu. Reakce společnosti na reálnou, nikoli uměle vyvolanou situaci.

Je to daleko cennější, než jakýkoli smyšlený "průzkum veřejného mínění", vzniklý za "nějakým účelem".

Viz froneticky organizovaný výzkum Benta Flyvbjerga:
http://flyvbjerg.plan.aau.dk/pub.htm
04. 06. 2013 | 10:39

Luba napsal(a):

Paní Pechová,
Vy jedna liško, nechválíte náhodou "svůj ocas"? :)
04. 06. 2013 | 10:42

Admirál napsal(a):

Jana Pechová - jste demagog. Kde čtete v mé reakci něco paušaluzijícího? Kde slyšíte volání pryč s nimi?

Negativní zkušenosti nás vedou k obezřetnosti. To je to, po čem volám.

V kontextu toho, je platné prohlášení:
"Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoliv v zájmu státu, kde jsou registrovány."

Člověk v tísni je toho dokladem.
04. 06. 2013 | 10:46

aga napsal(a):

Problém není v principu neziskovek. Problém je v tom, že je v tomto systému zakládají z principu zištní lidé. A nemá to řešení, protože se musí diskutovat k neziskovkám a ne k těm lidem.
04. 06. 2013 | 10:56

aga napsal(a):

To, že církve podlézají svým mocipánům (pokud to není naopak, což je taky možné - jak vidíme právě z českých restitucí), je pravda. To ale vůbec neznamená, že každý cizími mocipány (kteří mají doma svých starostí dost) proti vlastní zemi zneužívaný úchyl má právo urážet city upřímně věřících a prznit jejich svatá místa.
04. 06. 2013 | 11:00

aga napsal(a):

PS

A nejpodivnější jsou figury jako třeba Pechová, kteří se zastávají církví, restitucí a pod. a přitom zároveň podporují Pussy Riot v jejich "bohulibé" činnosti. To si člověk fakt nemůže odpustit pvahy, jaké skutečné zájmy je k tomu vedou.
04. 06. 2013 | 11:03

Jana Pechová napsal(a):

Luba
Hromadné měřítko alias paušalizace.
Chcete-li jinou reálnou situaci, pak například reakci společnosti na prznitele malých chlapečků v rámci mládežnické organizace.
Když u nás tohle řeknete, řada lidí vám odpoví - no jasně, skaut. Tam se přece przní děti.
Proč? Protože jde o medializovaný případ člověka, který sice nebyl skutečně skautem (jeho chování bylo v přímém rozporu se skautskými zásadami), ale organizaci zneužil k ukojení zvrácených choutek. Znamená to, že je skaut špatná organizace? Jistěže ne: ale zkuste to některým lidem vysvětlit.
Pokud, obdobně jako v případě Kalojev osetijská místní vláda, pomohou pokřivenému hodnocení politikové, je velký průšvih na světě.
PS: Nechválím vlastní oháňku, v neziskovkách nejsem nijak zaangažovaná. Jen jsem měla možnost se s jejich prací mnohokrát setkat.
04. 06. 2013 | 11:23

Jana Pechová napsal(a):

Admirál
Úkolem neziskovek není vystupovat v zájmu státu. Neziskovky mají svoji jasně definovanou činnost.
Například organizace z oblasti dodržování lidských práv se dostávají do konfliktu se "zájmy států" poměrně často. A ani příroda a životní prostředí se nedají ohraničit, byť se o to řada průmyslníků svázaných s místními resortními ministerstvy dost snaží.
04. 06. 2013 | 11:35

Jana Pechová napsal(a):

aga
V době, kdy se tu probírala kauza Pussy Riot ze všech stran, jsem v diskusi uvedla (nechce se mi to hledat, ale máte-li zájem, určitě to někde najdete), že lascivní vystoupení oněch děvčat na místě pro řadu lidí posvátném bylo velmi nevkusné a silně za hranou. A že podle mě šlo o přestupek (neměly k produkci v těchto místech povolení), za který by měla být udělena pokuta či trest veřejně prospěšných prací. Takový incident ale nepatří před soud a do vězení už vůbec ne.
04. 06. 2013 | 11:41

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

kelt,
argument, že rusko nikdy nepoznalo demokracii chápu, ale nemuže to být používáno donekonečna. putin zastabilizoval rusko...a pak především sám sebe na doživotí u koryta.
04. 06. 2013 | 11:46

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
Vy jste obeznalá natolik s trestním zákoníkem RF,že vynášíté takový jednoznačný soud?
V zemích Blízkého východu by vyfasovaly trest smrti.
Vaše hodnocení vystoupení"kundiček"je poplatné těm našim politickým kruhům,jejichž předseda a MZ nosí na klopě placku"Putin k noze".
Vystupování šéfa naší diplomacie a Čecha jako poleno,jak se sám chrakterizuje má své konsekvence v jeho přiženěním se do rodiny prominentního rakouského nacisty.
Který Čech jako "nepoleno"by to po 2.WW udělal?
04. 06. 2013 | 11:56

aga napsal(a):

Pechová

Naštěstí se v Rusku řídí vlastním rozumem a zákony, a ne míněním Pechové. V USA to ostatně dělají také, a mnoho v Rusku kritizovaných zákonů či opatření je jen slabým odvarem těch místních - bez jakékoliv odezvy v našich demokratických médiích.
04. 06. 2013 | 11:58

Taoiseach napsal(a):

Naši křesťaňští spoluobčané mají v té své knížce napsáno "Co je Božího, dávejte Bohu, co je Císařovo, Císaři". Pokud toho jejich "duchovní šéfové" nedbají, je protest namístě a je V NEJVLASTNĚJŠÍM ZÁJMU DANÉHO NÁRODA. I já zajisté odsuzuji děvčátky zvolenou formu. Nicméně doba je taková. Jak můžete na nepravost upozornit věřící? Věřící, kteří nesurfují po internetu a nechodí do rockových klubů?
04. 06. 2013 | 11:58

Kelt napsal(a):

zle matičko,
v zavedených demokracíích/VB,Nizozemsko,Norsko atd./je následovnictví trůnu doživotní-aby také se doživotně zabezpečili u koryta?
Vy máte opravdu jednoduchý život.
04. 06. 2013 | 12:00

aga napsal(a):

PS
A pochoptelně se nejednalo o přestupek, ale o hanobení národa a přesvědčení - pokud by analogicky vystupovaly v synagoze, a tam protestovaly proti izraelskému prezidentovi a nejvyšším církevním představitelům, taky byste proti výši trestu protestovala?
04. 06. 2013 | 12:01

aga napsal(a):

Taoiseach

Věřící jsou chránění zákonem proti hanobení rasy národa a přesvědčení. Protestovat tedy lze pouze formou a NA MÍSTĚ neodporujícím tomuto zákonu.
04. 06. 2013 | 12:03

Luba napsal(a):

Co se týče děvčat z Pussy Riot ...

Oceňuji jejich odvahu.
Vždycky jsem měl rád výtržnice :)

Věznit někoho za podobné výtržnictví je nepatřičné a ubohé.
Nedej Bohorodičko, to ještě schvalovat ...
Nečas by se za své výroky stydět.

To i soudruzi z KSČ byli tolerantnější, než tenhle Klausův "konzervativec".
04. 06. 2013 | 12:06

Taoiseach napsal(a):

aga

O výkladu zákonů (svoboda projevu vs. hanobení přesvědčení) rozhodují soudy (o tom doufám není sporu) a já se do toho soudům v žádném případě nebudu plést.

Jenom tedy konstatuji, že někteří pravoslavní věřící (zřejmě menšina, ale nikoli zanedbatelná) pochopili, proti čemu byl protest zaměřen. Vzhledem k tomu, že to autor (nevím proč) neuvedl, považoval jsem za vhodné na to poukázat. Toťfše - nic ve zlém.
04. 06. 2013 | 12:14

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

ketl,
neplette si muj život s vaší hlavou. od levičáků jsem zvyklý na ledacos, ale vysvětlovat někomu, že monarchová namají v evropě žadnou politickou moc, to snad ne.....
04. 06. 2013 | 12:23

resl napsal(a):

Někteří se drží hanobení kostelů, někteří morálky a všichni "zapomínají," včetně Putina, že jde o jeho carské vládnutí a šaškárnu s Medvěděvem. Kritice Putina o kterou hlavně šlo, se vyhýbají a výši trestu taky. Samozřejmě, že se jedná o pomstu komunistického primitiva, který se díky vlezlosti a servilnosti všeho druhu vůči Jelcinovi, vydrápal na trůn. Klaus nerespektoval ÚS /čekatel Langer/, Zemanovi to naštěstí média a společnost, zatrhli. Jsme na tom s občanskou společností přece jen o trochu lépe, než od své vlády, týraný ruský občan.
04. 06. 2013 | 12:25

Kelt napsal(a):

zle matičko,
čtení Vám zřejmě dělá určité potíže.
Pouze jsem se Vám pokusil vysvětlit,že vše,dle Vašeho názoru co Putin dělá,je jenom jeho touha se zabezpečit u koryta je blábol,který nemá s realitou RF nic společného.
Já jsem levičák-fajn-Vy jste zastydlý antikomunista,který není schopen pochopit,že svět se vyvíjí a že současné Rusko není CCCP a Putin není Brežněv.
Pochopila to celá Evropa i USA/její představitelé/,kromě neonacitů a zastydlých antikomunistů.
04. 06. 2013 | 12:39

Jana Pechová napsal(a):

Kelt, aga

Ráda bych upozornila přímý odkaz naší ústavy na základní listinu práv a svobod.
Pokud se legislativa jakékoli země staví s tímto dokumentem do rozporu, těžko ji mohu obhajovat.
04. 06. 2013 | 12:44

Kelt napsal(a):

Jana Pechová,
obratný úkrok a proto bych Vám doporučoval srovnat naši realitu ve vztahu k tělesně postiženým, nezaměstnaným a důchodcům,jak ji formuje naše vláda-potažmo Drábek ,než jim to např. ÚS zatrhl.
Tady byste měla bezesporu široký prostor pro vlastní seberaelizaci a méně času by zbývalo na Pussy Riot.
04. 06. 2013 | 12:55

aga napsal(a):

Pechová

No to ale Putina zdrtí.

Listina práv a svobod je bohužel cár papíru pro toho, kdo si ta práva a svobody neumí obhájit silou. A práva a svobody úchylných placených provokatérek prostě končí před právy a svobodami ruských věřících. I právo a svoboda zahraničních zájmů vměšovat se takto do vnitřních záležitostí Ruska má své meze. To si měly dívenky uvědomit, a měly tomu své aktivity přizpůsobit.
04. 06. 2013 | 12:57

ČR by měla poskytnout Riotkám politický napsal(a):

azyl v nepřítomnosti. Poskytujeme jej všem bojovníkům za lidská práva z Kosova, Čečny, Ukrajiny (pan Tymošenko), poctivým podnikatelům se zbraněma z Ruska.

Ty holky si zaslouží, aby byly přijaty kulturní a inteligentní společností. V českém kmotrostánu by se mezi intelektuální "jelitou" určitě neztratily.
04. 06. 2013 | 13:00

aga napsal(a):

resl

Týraný ruský občan Putina většinově miluje, a zvolil si ho demokraticky. Možná ani neví, že je týraný - měl byste se tam vydat a vysvětlit mu to. Ale asi by vás hnal zpátky, že by se vám šroubeček zavařil. Mí týraní ruští známí alespoň tvrdí, že se nikdy neměli tak dobře jako dnes.
04. 06. 2013 | 13:01

aga napsal(a):

PS
Jejich týraná ruská dcera studuje v Hamburgu a týraný syn právě nastupuje na hotelovku do Švýcar.
04. 06. 2013 | 13:02

resl napsal(a):

aga,

vy, jako starý svazák a komunista, nemůžete posoudit, jak si žije ruský občan, ani co to jsou lidská práva. Buďte rád, že jste přežil r.89 a že "nejsme jako oni," tak za to byste měl děkovat denně Havlovi. Jenže vám otrnulo a začínáte zase vylejzat z děr. Bohudík ago, se váš svinský režim už nevrátí. Škoda, že jste nám ho nenechali kritizovat už tenkrát, mohl jsem mít od soudruhů vašeho typu dávno klid.
04. 06. 2013 | 13:32

Admirál napsal(a):

Nevím, zda paní Lesenská bude znovu kandidovat, ale pokud by kandidovala v mém volebním obvodě, dostala by můj hlas a i hlas preferenční. Používá zřejmě zdravý rozum.

Dofám, že nebudu sám.

To vše díky medializaci jejích výroků. Díky za to, pane Hvížďalo, díky Aktuálně.
04. 06. 2013 | 13:34

Jana Pechová napsal(a):

aga
Jaké právo či jakou svobodu ty provokatérky ruským věřícím vzaly?
04. 06. 2013 | 13:42

Taoiseach napsal(a):

aga

"A práva a svobody úchylných placených provokatérek..."

Podívejte se - já chápu, že Vám vadí veškerá kritika Putinova režimu. To je legitimní názor (který já nesdílím - podle mého si kritiku zaslouží víc než třeba Recep Tayip Erdogan).

Provokatérky - zajisté, úchylné - dost možná. Ostatně, kdo v branži není úchylný, alespoň to předstírá - :)

Ale placené? Máme nějaké indicie? Náznaky, že o té jejich provokaci někdo věděl předem? Že byly ve styku s kýmkoli ze Západu mimo alternativní scénu? Bez toho je taková spekulace silně za hranou.
04. 06. 2013 | 14:12

Admirál napsal(a):

Taoiseach - kritika Putinova režimu zřejmě nikomu soudnému nevadí.

Putin není o nic lepší ale zřejmě ani horší, než jeho protivníci ze západních "demokrací". Tudíž je na něm a i na režimu v Rusku co kritizovat.

Potíž je v tom, kdo že vzal na svá bedra permantně nemilosrdně tuto kritiku provádět.

Samí provařenci, mistři okleštěného chápání lidskych práv jako klacku na imperiálního protivníka. Urban, Hvížďala, Pehe, Štětina, Karel atd. atd.

Pokud má někdo apetit se do takovéhle naháňky zapojit, prosím.
04. 06. 2013 | 14:37

Taoiseach napsal(a):

Admirál

Podle mého je Putinův řežim podstatně horší, než jsou režimy v zemích "staré Evropy"; slovo "protivník" bych nepoužíval. Stručně řečeno jde o nebývalou koncentraci moci a její dlouhodobé držení. To sebou nese propojování politické moci s hospodářskou a s mediální - až po ty vraždy novinářů. A dále postupnou ztrátu nezávislosti policie a justice. V ČR o tom ostatně víme své... Toto mám tedy ze své hlavy, a ne od uvedených novinářů. A právě v této souvislosti je počínání vysokého pravoslavného kléru opravdu hanebné.
04. 06. 2013 | 15:59

aga napsal(a):

Pechová

Ruským věřícím vzaly právo svobodně vykonávat rituál jejich víry ve svatostátnku této víry. Znesvětily posvátné místo záměrně chváním, které je v rámci této víry považované za satanské, a na tom nic nezmění, když budou stále dokola drze opakovat, že se jedná o "umění". Jako věřící by vám to snad mělo být jasné, nechápu, že není.
04. 06. 2013 | 16:45

aga napsal(a):

Taoiseach

Máte nějaké indicie, že barevné revoluce všude na světě jsou organizovány a hrazeny ze zahraničí? Já jsem se zatím v médiích, která převážně patří těm samým kruhům, které podle mne barevné revoluce organizují, nic konkrétního nedočetl. Není to divné?

Putinova kritika by mi nevadila, pokud by se odehrávala ve skutečně demokratickém světě demokratickým způsobem. Ve chvíli, kdy je pouze klackem, kterým ho mlátí po hlavě síly, které jsou daleko horší než on, mi vadí.
04. 06. 2013 | 16:49

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

aga.
Bylo by dobré, abyste se dostal do spáru pravoslavné mašinerie a do spárů nezávislého ruského soudnictví, kde se rozsudky vynášeji telefonátem shory.
Nic ve zlém, ale nic o tématu nevíte. Realita Ruska je značně nemravnější než vystoupení PR. Ony neprotestovaly proti Vaší kultuře , ale proti své, která je hrůzná (stačí číst denně ruský tisk). Lze tedy pochybovat o Vaší inteligenci, neboť jejich vystoupení vztahujete ke své realitě (která tedy taky stojí za..., ale Ruska nedosahuje.)
Jaksi se mýlíte metodicky, ale hlavně , že ...
04. 06. 2013 | 17:13

hovorka11 napsal(a):

Taoiseach:
Pokud vím, tak svoje novináře z Reuters ve velkém zavraždili sami amici- a ticho.
Vojína Manninga za toto zveřejnění a za zveřejnění dalších zločinů chtějí zavřít na více jsk 150 let a Assangeho obviňují ze zveřejnění "nepovolených" infotmací a vymysleli si znásilnění agentky CIA a další ženy.
-------
Takové hovadiny a nesmysly v demokracii skutečně projít nemůžou...

Takhle vypadá teror (je to jen pro silné z počítačových her):

http://www.youtube.com/watch?v=6tjMNM6xmmY

4. dubna 2010, udavačství stránky WikiLeaks zveřejnili utajované video Spojených států. Vrtulník Apache střílel na civilisty v New Bagdádu v roce 2007. Video ukazuje, jak američané střílejí a zabíjejí 11 civilistů. Dva z nich byli zabiti Reuters zaměstnanci, včetně 22 let Reuters fotoreportéra Namir Noor-Eldeen a jeho řidiče, 40-letý Saeed Chmagh. Video obsahuje zvukovou nahrávku s vnitřním komentářem amerických vojáků před, během a po střelbě. Vojáci opakovaně žádají o povolení k palbě, podporují jeden druhého s vtipy o mrtvých a umírajících civilistech. Celkem 11 dospělých osob bylo zabito. Dvě děti, cestující ve voze, který se na scéně objevila po první střelbě, byli vážně zraněni, když vrtulník Apache zahájil palbu na jejich dodávku. V roce 2007, Reuters vyzval k vyšetřování útoku. V reakci mluvčí mnohonárodních sil v Bagdádu prohlásil: "Není pochyb o tom, že koaliční síly byly jasně se zapojily do bojových operací proti nepřátelské síle." Nebylo vyšetřování dalších devět mrtvých. Žádné obvinění proti americkým vojákům z vrtulníku Apache, který střílel a zabíjel civilisty ve videu nebyly podáno.
04. 06. 2013 | 17:15

hovorka11 napsal(a):

Taoiseach:
Já osobně vidím horší režimy než je Rusko - USA, GB a Francie. Tyto režimy něco jiného říkají a dělají. Jsou postaveny na dluhu a tištění nepokrytých peněz s tunelováním a rozvratem Afriky a BV islamisty.
Jsou to úpadkové režimy, kde se tzv. "růst ekonomiky" dělá tak, že vytištěných nepokrytých peněz je více než jejich dle mého podvodně uváděný růst, který je ve skutečnosti poklesem ekonomiky.
Jestli někomu lži nevadí, tak mě ano. Rusko nemá takřka dluhy, růst má okolo 3,5 procenta bez podvodů a žije za své na rozdíl od despocií, které nás ještě v tomto roce zašlapou pod sebe.
04. 06. 2013 | 17:24

Jana Pechová napsal(a):

aga
Pane ago, já bych za větší znesvěcení posvátného místa považovala virózu našeho prezidenta u korunovačních klenotů, páč je to reprezentant státu. A to tam byl legálně, narozdíl od těch holek, které v tom chrámu neměly co dělat (také byly záhy vyvedeny ochrankou).
Když tu tak horujete za znesvěcení posvátných míst: jak se díváte zpětně na vyrabované kostely a kláštery, které bolševik přeměnil na sklady a kasárna? Co proti tomu je jedno nechutné vystoupení holek, které mají ve svém věku ještě po čertech právo na blbosti? Po jejich exhibici nezůstalo víc než kapka hořkosti v srdcích přímých svědků incidentu. A kdo jiný by měl umět odpouštět, než právě věřící!

Kdybyste měl zavírat všechny výtržníky, kteří vám překazí rozjímání, musel by Miloš Zeman brzy přehodnotit svůj slib na adresu amnestií, protože by si v kriminálech nebylo ani kam sednout.
04. 06. 2013 | 18:11

Reveil napsal(a):

Jana Pechová

"jak se díváte zpětně na vyrabované kostely a kláštery, které bolševik přeměnil na sklady a kasárna?"

To bylo skutečně zavrženíhodné, je to takový produkt 20. století, kdy se takto prohřešovali nejen komunisti.
Například katolická církev v první polovině 40. let zkonfiskovala a vyrabovala úplně všechny kostely a kláštěry pravoslavné církve na území Chorvatska, a to v takovém počtu, že už nevěděla, co s nimi, takže je přeměnila nejen ve sklady a kasárna, ale dokonce ve veřejné záchody.
Právě díky v podstatě genocidnímu násilí, které spáchala církev katolická na té pravoslavné, je dnes pravoslaví velice citlivé na jakoukoliv pohanu. Divíte se jim?
04. 06. 2013 | 18:58

resl napsal(a):

Pechová,
aga mizí vždy, když je mu ouzko.
04. 06. 2013 | 19:34

aga napsal(a):

Pechová

Jako aktivní předsametový antikomunista se na rabování kostelů, chrámů atd. zde i v Rusku dívám velmi kriticky. Právě proto jsem doufal, že v demokracii by se znesvěcování chrámů nemělo opakovat pod žádnou záminkou.

Překvapuje mne ovšem velice, že po kázání, které jste opakovala do omrzení v případě diskuze o excesech při odsunu sudetských Němců, kdy jste se opakovaně pouštěla do oponentů, poukazujících na předchozí křivdy, jako do nemorálních podlidí, omlouvajících současné křivdy minulými, se nyní k tomuto nemorálnímu chování sama uchylujete - potvrzuje to vše, co si o vašem pokrytectví a účelovému dogmatismu dávno myslím. Zločiny komunistické zvůle snad omlouvají zločin Pussy Riot?

Rozhodně nesouhlasím si tím, že dospělé ženy, někeré těhotné, mají jakékoli právo na své nechutné exhhibice v chrámu. Pokud chtěly protestovat, mohly tak učinit na přiměřenějších místech - a také, dokud veřejně souložily třeba v muzeu nebo v obchodě, nikdo je za projevený názor netrestal (což považuji za přílišnou laskavost státní moci, v USA by jim za takové chování přítomné děti okamžitě odebrali).

Možná jste si nevšimla, ale exhibicionistky nebyly potrestány věřícími (ti jim třeba odpustili, co my víme), ale státní mocí, která je garantem dodržování zákona, a musí trestat padni komu padni. Za pomalované synagogy stejně jako za znesvěcený pravoslavný chrám.
04. 06. 2013 | 20:30

Jana Pechová napsal(a):

Reveil
Obávám se, že trochu mlžíte. Trochu dost. S tím pravoslavím v Chorvatsku to nebylo v režii katolické církve. Že se k ní ustašovci hlásili se do toho dá těžko tahat - věc Vatikánu to nebyla. Jako je těžko vinit katolíky za každého lumpa, který si bere Ježíše Krista do huby. I když vás o tom asi nepřesvědčím, Novákovy paměti či orthodoxia jsou silné čtivo.

Ovšem, domnívám se, že výtržnost Pussy Riot je ze zcela jiného soudku. Po ní zůstala Katedrála Krista Spasitele (mimochodem, znovu postavená v 90. letech, když tu předchozí historicky cennou komunisti zdemolovali) bez poskvrnky.
04. 06. 2013 | 20:57

Jana Pechová napsal(a):

aga
Pussy Riot, nakolik se na jejich exhibici dívám kriticky a se značnou nechutí, nikoho nepřipravily o život či o zdraví.
Lidově řečeno, udělaly bordel, a to na místě hodně nevhodném.
To není zločin, to je přestupek či přečin, chcete-li. Je to výtržnost posílená faktem, že neměly na daném místě povolenou veřejnou produkci. Měly dostat ve správním řízení na moskevské radnici sto hodin veřejných prací a příkaz se věřícím omluvit, ale ne kriminál natvrdo.
04. 06. 2013 | 21:14

aga napsal(a):

Pechová

A ta synagoga zase bez reakce. Mladí kluci, jeden dostal tři roky na tvrdo. Prostě hanobení některých národů a náboženství je tak nějak víc salonféhig než jiné, že?
04. 06. 2013 | 21:31

JardaV napsal(a):

Zajímalo by mě,co by se stalo u nás,kdyby nějaká skupina lidí začala řádit v katedrále sv.Víta.Opravdu bych se o to zajímal podrobně.Pochybuji,že by jim to prošlo.A neziskové organizace rozvracející stát pochopitelně nejsou vítány.Ono
stačí,když ho rozkrádají ty ziskové.Církve jsou taky neziskové organizace,uvidíme,kolik svinstva a korupce budou mít a možná už mají na svědomí.
Pokud se chceme zabývat lidskými právy,zeptejme se našich 45 000 bezdomovců,
co si představují pod pojmem lidská práva.TO je náš problém,pak ještě hromada dalších,a teprve potom je na řadě cizina.
04. 06. 2013 | 22:25

Luba napsal(a):

"... Zajímalo by mě,co by se stalo u nás,kdyby nějaká skupina lidí začala řádit v katedrále sv.Víta ..."

Stalo se!
Tanec sv. Víta Vám nic neříká?
05. 06. 2013 | 08:28

Jana Pechová napsal(a):

aga
Nevím, o jakém případu mluvíte. Jestli tomu dobře rozumím, šlo o pomalovanou synagogu.
Pak je ovšem zásadní, čím byla pomalovaná - tuším to správně?
Za takových okolností by nebyla ani tak podstatná hmotná škoda (ovšem, Pussy Riot nespáchaly ani takovou), jako spíš význam toho textu či symbolů. Přičemž šíření a podpora zrůdných ideologií už trestným činem je.
Ale jak říkám, nevím, o jakém případu mluvíte, takže je těžké se k něčemu takovému vyjadřovat jinak než obecnou úvahou.
05. 06. 2013 | 08:35

Taoiseach napsal(a):

aga

Mohli bychom tu probírat veškerou mezinárodní politiku, ale navrhuji vrátit se raději k tématu. Takže Putin je kritizován za svou VNITŘNÍ politiku. Už z ústavy je postavení ruského presidenta nesrovnatelně silnější než postavení presidenta Francie, o dalších evropských státech ani nemluvě. Věřím, že třeba takový Sarkozy by velmi rád vládnul podobně jako Putin, ale ve Franci něco takového jednoduše NENÍ MOŽNÉ. A například starého Chiraca tahají po soudech (ne že by si to nezaskoužil).

Připadá Vám nemožné, že mladé rockerky mají chuť provokovat samy od sebe? Že je dráždí autoritářský režim, kde se hlava státu tváří nesmírně vážně a důstojně? Evropa se jich začala zastávat až ve chvíli, kdy byly neúměrně perzekvovány (což uznal i jinak zbabělý Nečas). Já se připojuji. Ne proto, že to píší nějací novináři, ale proto, že děvčátka poukázala na propojení "trůnu a oltáře", což je (podle mého) pro budoucnost Ruska důležité.
05. 06. 2013 | 09:01

Taoiseach napsal(a):

hovorka11

Berete to opravdu zeširoka - :) a ten strojový překlad je mimochodem fakt humus - :) . Já rozhodně odsuzuji stíhání Bradleyho Manninga, ale to pro mne není důvodem, abych nekritizoval Putinův režim. Tištění nepokrytých peněz je jisté v USA, nevím jak v GB, ale rozhodně to neplatí pro Francii (o tom rozhoduje Rada EU a ECB a ty jsou v tom ohledu velice zdrženlivé). Je třeba mít na paměti, že členské státy EU mohou být žalovány u Soudního dvora v Lucemburku (hlavně Komise to občas dělá a většinou má úspěch). Něco takového, že by se celý stát někomu zodpovídal, je v Rusku naprosto nepředstavitelné.

"despocií, které nás ještě v tomto roce zašlapou pod sebe" - nevím, jak si to zašlapání konkrétně představujete, ale zvenčí se ničeho nebojím. Mám za to, že bourání důchodového systému ani finanční část církevních restitucí nám nikdo zvenku nenařídil. Zpátky k Rusku: ano, Rusko vykazuje dlouhodobě udržitelný růst. Nevšiml jsem si, že by to autor nebo kdokoli z diskutujících popíral. Z nízkého základu je možné růst docela dobře (pokud se nekrade moc, jako je tomu např. v Rumunsku nebo Bulharsku). Rostou tak relativně autoritářské režimy (Turecko) i relativně liberální (Brazílie). Z dlouhodobého hlediska ovšem nadměrná koncentrace moci prosperitu ohrožuje - samoděržaví je příkladem.
05. 06. 2013 | 09:32

aga napsal(a):

Taoiseach

Upřímně, rád věřím tomu, že tyhle exhibicionistky provokují z přirozené vnitřní potřeby - takových hysterických provokatérů má každá doba a místo přehršel, a důvod k protestům si najdou v každé době a v každém režimu. Děláte, jako byste si nevšiml, kolik podobných provokatérů už desítky let provokuje proti režimům, které u nás nazýváme demokratické. Ostatně - kde podle vás vznikl rock a punk a proti čemu byl původně zaměřen?

Jak poukazovala některá západní média, celá ta banda ve skutečnosti neprovokuje hlavně proti Putinovi, ale proti kapitalismu a státu jako takovému. V USA by byli na čelních místech z terorismu podezřelých organizací. To bych jim ani tak nevyčítal, horší je, že když jim teklo do bot, vykašlaly se na "punk", a rády se zapojily do hry na nevinné oběti Putina.
05. 06. 2013 | 17:12

Taoiseach napsal(a):

aga

"Děláte, jako byste si nevšiml, kolik podobných provokatérů už desítky let provokuje proti režimům, které u nás nazýváme demokratické."
Právě naopak: vím, že je to v západních zemích úplně běžné. Ale právě: nechodí se za to sedět natvrdo. V tomto smyslu to oběti určitě jsou.

Nevím, kdo má být "celá ta banda", mluvíme tu o třech ženských. Vy věříte "některým západním médiím", že provokovaly proti kapitalismu, já jsem dospěl k přesvědčení, že provokovaly proti propojování kléru se státní mocí. Třeba nás někdo rozsoudí.
05. 06. 2013 | 17:27

aga napsal(a):

Taoiseach

Nemluvíme o třech ženských, ale o feministickém hnutí, kterého jsou členkami, a které má další aktivity než jen tuto.

Chcete říci, že kdyby takto provokovalo podobné "trio" třeba v USA v synagoze, že by nešly sedět natvrdo? Nenechte se vysmát.

Odmítáte si všimnout, že nekritizuji jejich souložení v muzeu nebo v obchodě, ale mluvím o trestném činu hanobení náboženství.
05. 06. 2013 | 18:43

Taoiseach napsal(a):

Už se trochu zacyklujeme. Já bych se moc nepouštěl do spekulací, co by bylo v USA, kdyby... Pokud vím, tak např. ten parchant, co pořádal veřejné pálení koránu, sedět nešel. Už jsem napsal, že zneuctění chrámu odsuzuji. Ale přesto musím podotknout, že kdyby zapěly "vyžeň Putina" třeba v obchoďáku, nikdo by si jich nevšiml. Nemám z toho vůbec radost, ale mediální doba je už taková. Pokud chce někdo provokovat, musí hodně přitvrdit oproti tomu, co bylo před třiceti lety. Bohužel. To samozřejmě platí i pro státy Západu, o tom se nepřu.
06. 06. 2013 | 09:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy