Čunekgate, Watergate a Spiegel-aféra

13. 11. 2007 | 12:40
Přečteno 12764 krát
Pan Jiří Čunek na sebe po vstupu do vysoké politiky upozornil tím, že v listopadu 2006 byl nařčen, že převzal půlmilionový úplatek od vsetínské firmy H and B Real. Když ale policie prověřovala jeho konta, přišla na to, že v roce 1998 uložil do bank 3,5 milionu korun.

Podle přiznaných příjmů nemohl tyto peníze nikdy vydělat. 29.října Česká televize zvěřejnila další informaci, že jeho rodina v letech 1996-1998, protože měla čtyři děti a žila tehdy v panelovém domě jen z oficiálního příjmu manžela, který se pohyboval měsíčně kolem 15 000 korun, pobírala sociální příspěvek a příspěvek na bydlení. Tato zjištění unikla z vyšetřovacího spisu buď od policie, nebo ze státního zastupitelství.

Zatímco první podezření 6.srpna 2007 skončilo zastavením trestního stíhání, aniž bylo cokoliv vyšetřeno, 1. listopadu sám pan Čunek oznámil, že státní zástupkyně znovu otevírá jeho případ, a že proto odstoupí z funkce místopremiéra a ministra pro místní rozvoj. Tolik stručná rekapitulace.

Připomeňme si mnohem známnější aféru Watergate, kvůli níž musel odstoupit prezident Spojených států Richard Nixon a řada jeho spolupracovníků. Aféra startovala 17. června 1972 a začala zatčením několika mužů, kteří se vloupali do kanceláří celostátního výboru demokratické strany, který byl umístěn ve futuristickém hotelovém a kancelářské komplexu Water ve Washingonu na břehu řeky Potomac. U zatčených kromě různých odposlouchávacích zařízení bylo nalezeno na Spojené státy neobvyklé množství bankovek v hotovosti a ještě k tomu ve stodolarovkách, jejichž čísla tvořila souvislou řadu. Na první stránky novin The Washington Post se událost dostala proto, že hned ten den u soudu jeden z vyslýchaných prozradil, že je bývalým prcovníkem CIA a že nyní pracuje jako bezpečnostní poradce.

Kdyby The Washington Post a jeho vydavatelka Katherine Grahamová celou dobu za svými dnes snad nejznámnějšími novináři Carl Bernsteinem a Bobem Woodwardem nestála a neodolala tlakům Nixonovy administrativy a i osobním útokům prezidenta, nikdy by celá aféra nebyla vyšetřena.

Jaká v té době byla atmosféra v redakci popisují oba protagonisté v knize Všichni prezidentovi muži. Příspěvky nejprve nosili bezprostřednímu šéfovi Harry Rosenfeldovi, o němž napsali: „Při práci na případu Watergate se u něj přirozená nedůvěra vůči reportérům projevovala obzvlášt silně. Aféra sebou nesla extrémní rizika a on se nacházel v nepříjemné situaci… Uvědomoval si, že z velké části je vývoj událostí případu mimo jeho dosah a snažil se zjistit si nad ním tolik kontroly, kolik jen bylo možné… Když se reportéři vrátili z nějaké schůzky se svým tajným zdrojem, dožadoval se hlášení, aby zjistil na jak solidním základě je postavena jejich poslední reportáž. Upokojil se, jakmile se dozvěděl o Bernsteinově rozhovoru s agentem FBI. Když nic jiného, pak tedy alespoň FBI má stejná obvinění podchycená černé na bílém. Rosenfeld se vždy cítil lépe, mohl-li počítat s tím, že někde existuje kus papíru – i když třeba totálně nedostupný – který potvrzuje pravdivost informací, uvedných v novinové zprávě.“ Konec citátu.

Podobně pracují investigativní reportéři dodnes i u nás, jak říká Josef Klíma z pořadu Na vlastní oči. Novináři nesmí být nikdy moc vpředu před policií. Svými výkony ji jistí, takže policie musí pokračovat a naopak policie stvrzuje výsledky práce novinářů.

Odstavec citovaný z knihy přesně popisuje práci novinářů v takovéto kauze. Novináři nezkoumají prvotně důvody úniků, ani se nezajímají o důsledky zveřejnění, jen si ověřují pravdivost informací. Na pohnutky, proč nějaký zdroj vynáší informace, se ptají jen sami sebe, když zkoumají důvěryhodnost zdroje. Jak je dnes známo, hlavní zdroj, kterému se v redakci The Washington Post tehdy přezdívalo Hluboké hrdlo, nebyl nikdo jiný než druhý muž FBI Marek Felt, jak se veřejnost dozvěděla až 30.května 2005. V redakci to věděla jen nejvyšší špička vedení a byla připravena zdroj zveřejnit až po Feltově smrti. On se však krátce před smrtí přiznal sám.

Anglo-americká žurnalistická škola, na kterou navázal nejrychleji po válce v Evropě německý Der Spiegel, totiž vychází z přesvědčení, že novinařina je samoúčel či veřejná služba: Informuje a kontroluje, dbá tedy na dodržování pravidel, ale neohlíží se na důsledky svých činů. To ji nepřísluší. Prestižní žurnalistiuka nesmí mít politické ani ekonomické či jiné podobné cíle a nemá o nich ani uvažovat. Tak tomu bylo v době obou nejslavnějších afér.

The Washington Post a jeho vydavatelka a redaktoři byli přesvědčeni, že se děje nepravost, že jsou ohrožena pravidla demokratické hry, a proto pátrali a zveřejňovali vše, co o tomto porušování se dozvěděli.

Podobně tomu bylo v Německu dne 26. října 1962, kdy zase startovala tak zvaná Spiegel-aféra, na jejímž konci musel odstoupit Franz-Josef Strauss a Konrad Adenauer. Tehdy vtrhli do redakce policisté, aby hledali podklady, tedy únik informací, který posloužil k napsání článku, jež vyšel 8. října. Text upozorňoval na skutečnost, že německé jednotky dostaly od NATO po společném cvičení nejhorší možné hodnocení, které znělo: Obrany schopné podmínečně. V sedmnáctistránkovém podrobném článku mimo jiné stálo, že během prvních dnů atomového konfliktu by ve Spolkové republice Německo zahynulo 15 milionů lidí. Šéfredaktor a vydavatel Rudolf Augstein a jeden reportér byli zatčeni, obviněni z velezrady, aférou se zabýval parlament, všechna média, včetně bulvárních, s časopisem Der Spiegel solidarizovala, veřejnost protestovala a redaktoři byli propuštěni. Za dva roky na to 13. května 1965 byl vynesen rozsudek v Karlsruhe, tedy u Ústavního soudu, který zněl: „Otevření procesu proti obžalovaným redaktoru Ahlerovi a vydavateli Augsteinovi se zamítá. Byly shledány důkazní nedostatky. Náklady na řízení budou hrazeny ze státní kasy.“

Ve zdůvodnění stálo: „Žurnalista nepředstavuje typ zrádce vlasti. Jemu málo záleží na tom, jestli prozradil nějaká tajemství nebo ne a jestli tato tajemství jsou právem za tajemství považována. Při posuzování jde hlavně o to, s jakým úmyslem si dotyčný muž takovýto materiál obstaral. Novinářům jde o kritické posuzování politiky a své názory potřebují podložit fakty. A to ve svobodné demokratické a právní zemi je vážný úkol.“

Tento právní názor je dodnes ve vyspělých evropských zemích platný, i když se čím dál častěji někdo i v Německu – zvláště v nových spolkových zemích či v Bavorsku ho pokusí překročit - jak to ukázala naposled aféra s redaktorem renomovaného časopisu Cicero. Ve Spojených státech je situace ještě horší.
Jestli se v Česku ale podobná pravidla ještě dají za takovéto situace prosadit, když i ve staré Evropě a Spojených státech jsou zvláště po 11. září čím dál častěji naleptávaná a přitom u nás neexistuje padesátiletá tradice naprosto svobodné žurnalistiky jako na Západě, je otázka. Zvláště proto, že naši politici na tom nemají zájem. Hru na nevykolíkovaném hřišti lépe ovládají. Navíc v redakcích po celé Evropě začínají tato pravidla narušovat sami vydavatelé, kteří upřednostňují ekonomické zájmy nad redakčními, a tím se stávají média závislá na toku peněz, za kterým často bývají – byť někdy skryté - i politické zájmy.

U nás rozsudek Ústavního soudu, jako byl vynesen v Karlsruhe, zatím chybí, stejně jako i výroky, které padly v roce 1964 u soudu ve Spojených státech. Možná, že aféra Čunekgate by mohla být, kdyby existoval dostatečný tlak veřejnosti, dotažena až takhle daleko, aby se vyjasnila přesněji pravidla.

Novináři z prestižních a veřejnoprávních médií totiž nemají zapotřebí si informace kupovat, protože jsou-li někde porušovány evidentně pravidla a stát se snaží aféru ututlat, jako se zdá, že to je či bylo v případě Jiřího Čunka, vždy se na nejrůznějších stupních vyšetřování najdou lidé, kteří mají nějaké pohnutky tyto okolnosti sdělit veřejnosti. Vyslovená podezření politiků, že média úniky kupují za miliony, spíše vypovídaají cosi o politicích a o prostředí, v kterém se oni sami pohybují.

Jednadevadesátiletý Felt jako bývalý zástupce šéfa FBI v roce 2005 novinářům sdělil: „Nemyslím si, že být Hlubokým hrdlem je něco, na co může být člověk hrdý. Učinil jsem tak ale proto, aby politici nemohli používat kriminální metody.“

Napsáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiřina napsal(a):

Velmi přesně napsáno. Mám ráda Vaše příspěvky. Vždy velmi objektivní a pravdivé. Děkuji Vám pane Hvížďalo!!!
13. 11. 2007 | 12:53

kancelářská_myš napsal(a):

Zdá se mi, že v třetím odstavečku od konce je drobná chybička v datu - aféra Watergate nebyla soudně řešena v roce 1964, jak píše autor článku, ale nejspíš až o deset let později.

Představa novinářů jako jediných hlídacích psů demokracie mi přijde trošku zjednodušená stejně jako názor, že "novináři z prestižních a veřejnoprávních médií totiž nemají zapotřebí si informace kupovat, protože...vždy se na nejrůznějších stupních vyšetřování najdou lidé, kteří mají nějaké pohnutky tyto okolnosti sdělit veřejnosti".

A k těm médiím - autor rozlišuje "prestižní" a "veřejnoprávní".....Mmmm, znamená to, že veřejnoprávní média jsou neprestižní, tj. druhá jakost?
13. 11. 2007 | 13:28

spet napsal(a):

Děkuji Vám pane Hvížďalo za kvalitní článek. Nyní je v zájmu naší společnosti, aby byl případ Čunek řádně došetřen a objasněn.
Jedná o historický mezník. Buď se vrátíme opět tam,kde jsme již jednou byli, nebo zda tu začnou platit ideály, ve které snad většina z nás ještě věří.
13. 11. 2007 | 14:45

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Hvizdalo.
To, co jste napsal je velmi zasluzne a doufam, ze jste hodne cten mezi Vasimi kolegi novinari.

Bohuzel, aspon podle meho dojmu, zurnalistika prodelala take urcitou "globalizaci". Stejne jako automobilky a jine produkty je stale vyber v ruznych znackach, ale vlastniky techto ruznych znacek je jen nekolik velkych automobilek ci jinych vyrobcu. Totez plati i v novinach vsech druhu. Mame stale vyber v mnozstvi medialnich sdelovacich prostredku, ale jejich vlastniky je uz pomerne dost maly okruh "mocnych".

Neni pochyb, ze do zurnalistiky at uz psane, televizni ci rozhlasove, pronikly silně zajmy ekonomicke a politicke. Oba tyto zajmy jsou casto "sourozenci"!
V Cesku je demokracie a tim i svobodna zurnalistika stale jeste "mlada a cerstva", ale vzhledem k velikosti zeme je jasne, ze tato "mladost a cerstvost" je pod drobnohledem tech starsich a mocnejsich, bohuzel ne vzdy zkusenejsich!

Zde "na zapade" uz dlouhou dobu musi clovek prebirat zpravy! Proc a jak prebirat? Protoze kazda stanice ci noviny maji reportery, kteri jsou cteni a sledovani sirokymi vrstvami obyvatel, coz pro majitele je ekonomicky dulezite, takze tito reporteri maji trochu vice volnosti, nez ti mene zkuseni.
Potom uz jen zalezi na osobni inklinaci kazdeho reportera a na divakovi ci ctenari jen si vybrat toho reportera, ktery dava v urcitem smeru nejvetsi zaruky nestrannosti.
Casto clovek dostane nejlepsi obraz, pokud nekterou zpravu, ktera je dulezita si overi z nekolika konkurecnich stanic.
Jsem ten "stastlivec", ktery na to ma dost casu, ale lide, kteri ho nemaji jsou casto velice rafinovane manipulovani. Je jasne, ze ani Cesko nemuze byt imunni teto "chorobe" zurnalistiky!
Proto vas apel je velmi zasluzny a patri Vam za to dik!
13. 11. 2007 | 15:13

Jakub napsal(a):

2Spet: Myslím že podobný milník už tu byl. Ten pán byl tehdy premiér a když mu začalo být horko tak šel prostě o dům dál -dodnes se veřejnost nic nedozvěděla :-(
13. 11. 2007 | 15:43

klan napsal(a):

Novináři musí být hlídacími psi demokracie, ale není-li určité procento z nich zlikvidováno, stávají se zlomyslní. Pan Hvížďala píše velmi zákeřně. Člověk se u něho nemůže kochat pravdou. Já ho čtu jako Rudé právo. Obráceně. Národ by měl založit Chartu 2007. Ať bolševici soupeří s chartisty a Charta 2007 bude mít čas na opravdou demokracii.
13. 11. 2007 | 17:31

Železnohorský dědek napsal(a):

Je to přece logické, politici nechtějí, aby se o nepravostech vědělo, politici chtějí klid, pořádek a občany žijící řádným životem. Každý problém zpochybňuje jejich vládnutí. Jako za totality: spadlo letadlo, my jsme to nevěděli, bouchla továrna (v Pardubicích to bouchalo každou chvilku), my jsme to nevěděli, potentát udělal průšvih, my jsme to nevěděli (co bylo video s legendárním Jakešovým projevem - únik informací), zhroutil se Černobyl, my jsme se o tom dozvěděli se zpožděním... A stejně tak logické je, že když politik udělá nějakou nepravost, která prosákne na veřejnost, první, co ho zajímá, je, kdo to vynesl, a toho žádá potrestat, sama nepravost je druhotná (viz kauza Čunek). Ale kdybyste byli politici, nechovali byste se jinak... Teď chtějí únikům informací, které odhalují nepravosti, zabránit zákonem... Vítej, totalito!
13. 11. 2007 | 17:31

Smutné úterý napsal(a):

Nevím jaká je situace v celostátních médiích, mám větší zkušenosti s médii regionálními. A neváhal bych současnou realitu označit za katastrofální. O hlídacích psech demokracie se až na čestné výjimky nedá vůbec mluvit, drtivá většina novinářů pěstuje tzv. starostenskou žurnalistiku, fundovaný kritický názor abys pohledal. S každou další garniturou na radnice přicházejí méně kvalitní lidé, výjimkou nejsou tací, kteří by byli ozdobou nějaké východní gubernie. Vyznačují se totalitním myšlením, o základních principech fungování demokracie nemají ani zdání. Korupci, klientelismus, nepotismus, donebevolající křivárny přikryjí námezdní pisálkové - lidé hloupí, nevzdělaní nebo nezkušení, často i profláknuté staré struktury, zvyklé sloužit každé vrchnosti. Po nich je nyní velká poptávka. A tak z někdejších politruků, absolventů VŠ ÚV KSČ, synků prominentních komunistických funkcionářů a bývalých spolupracovníků StB, se dnes stávají hlásné trouby politiků ODS, kteří ovlivňují veřejné mínění!
Nefunguje opozice,zastupitelstva ovládají z velké části rodinná a jiná zájmová sdružení, v nichž se společně druží ODS, KSČM a ČSSD. Všechno se řeší na stranické půdě, řadový občan je úplně odstaven od rozhodování o místním dění, nefungují žádné kontrolní mechanismy, zákony se porušují jako na běžícím pásu. Všechno funguje jako... nic ne doopravdy. Frustrovaní lidé vidí jedinou obranu proti všeprostupujícímu marasmu odmítáním účasti ve volbách, což politikům vyhovuje, protože se rádi navolí sami.
Často si říkám, kde tohle skončí?
Obávám se, že až situace nazraje, přijde nějaký Adolf a nabídne občanům řád a pořádek...
13. 11. 2007 | 18:51

vf napsal(a):

Nemám nic proti novinářům, kteří dělají svou práci.
Ale když napíše Čunek spolustraníkům otevřený dopis a "novinář" napíše "Čunek škemrá u lidovců", tak je to podle mne jen obyčejný hajzlík, který nemá s novinařinou nic společného. A to je jen jeden z desítek podobně neomalených a zavádějících titulků, které můžeme číst ve vztahu k Čunkovi dnes a denně. Dále je to podobně omílaná lež o různých verzích původu jeho peněz. Naposledy jsem četl tyto 3 zredukované verze:
1. teď si nevzpomínám (při výslechu na policii)
2. jsou to mé peníze
3. jsou to peníze pocházející z výplaty vkladů z krachlé banky
Páni novináři, proč tomu říkáte 3 verze? Ty odpovědi si přece nikde neodporují.
Neměli by se novináři z MF, kteří tento lživý příběh o verzích vymysleli omluvit? Pak bych je určitě opět začal respektovat a vážit si jich. Ale takto mají u mne tito lidé hodnotu pouze zákeřných šikanérů, které lituji,ale zároveň opovrhuji tím, co dělají a čeho jsou schopni.
13. 11. 2007 | 18:53

Teta Eva napsal(a):

Dobrý den. Díky za článek, pane Hvížďalo. Domnívám se, že "aféra" (pokud celý ten příběh lze takto nazvat) kolem Jiřího Čunka nebude nijak zlomová - nebyly zlomové "informační" kauzy "Gross" nebo "Kořistka" a tato to taky velmi pravděpodobně nebude. Ono to totiž moc nesouvisí s nějakým "crash" řešením, ale s celkovou morální úrovní naší společnosti. A nemysím si, že by na tom rozsudek našeho ÚS něco změnil.

Každopádně to, že si (prakticky poprvé vážně) někdo položil otázku, jak je možné, že něco, co řekl(a) pan(í) XY včera do protokolu na obvodním oddělení PČR v obci AB, je zítra na první starně nejčtenějších deníků, je ale jistý posun. Na druhou stranu - za pár týdnů jsou tady Vánoce, od 1. ledna 2008 bude účinný "reformí batoh", budou primárky do krajských a senátních voleb, ...) - no, nevím, jestli si v únoru někdo na pana Čunka a výpis z jeho běžného účtu (v jedné z "jeho" tří bank) uveřejněný v novinách ještě vzpomene.

Nicméně stejně jako Vy se domnívám, že novináři jsou v těchto "informačních kauzách" až na výjimky nevinně - oni dělají jen svou práci, stejně jako politici, lobisté, tajemníci, prodavači nebo chovatelé hospodářských zvířat. A že by kvůli tomu upláceli? No, dalo by se to pochopit "v průběhu" kauzy, ale nějak si logicky nedovedu vysvětlit, jak by kauzu dokázali novináři "záměrně" rozpoutat (např. novinář: "Jirko Kalousku, nemám o čem zítra psát, nevíš ty na někoho od Vás něco, třeba ... třeba na Čunka, o tom se ještě nikdy nepsalo" - ne, takto to určitě nezačíná).

A ještě jedna oznámka - myslím, že nám v současné době chybí úcta - před zákonem, ve vzájemných vztazích, k elitám (ale ono se občas není co divit). Řekl bych, že je potřeba mít úctu i k novinářskému povolání, a ne mu preventivně dávat nálepky "korupčníků" (to myslím z obecného hlediska - je zřejmě, že "černé ovce" jsou všude).
13. 11. 2007 | 19:16

J. Š. napsal(a):

No u nás se nemusí nikdo nikam vloupat, u nás se všechno rozkecá i bez toho. Naši úředníci se rádi s tajnými dokumenty rádi pochlubí. Zadarmo to určitě není a je asi lhostejné, jestli je platí zlotřilí novináři a nebo zlotřilí politici.
13. 11. 2007 | 22:15

Smutné úterý napsal(a):

Pro J.Š.
Asi soudíte podle sebe. Ono to také může být úplně jinak. I úředník je jen člověk a některé věci, s nimiž přijde do styku, nemůže ustát. Samozřejmě, může vystoupit sám za sebe, ale pak má jistotu, že si může hledat novou existenci.
Z osobní zkušenosti vím, že ti lidé přijdou za novinářem proto, že mají pocit, že to někdo udělat musí, určitě ne pro peníze. Také mi není známo, že by novináři disponovali nějakými fondy na placení svých zdrojů.
13. 11. 2007 | 22:45

Javít napsal(a):

Omlouvám se, ale já mám pocit, že někteří novináři se skutečně jen honí za senzacemi zvyšujícími náklad příslušných novin.
Spousta nedávných, ještě nedořešených "senzací", již z novin zmizela. Vždy, když se objeví něco nového, na to "staré" se zapomene (Grossgate apod.).
Zrovna tak se, při první příležitosti, zapomene na "Čunekgate".
13. 11. 2007 | 23:33

MerryMan napsal(a):

Příspěvek je pěkně napsaný, z větší části nám ale opakuje zavedenou legendu o hrdinných novinářích a jejich boji s vládní mocí.
Zkuste zvážit následující:
1. Kdyby za mnou stál náměstek ředitele FBI, tak by i ze mne byl "hrdinný" novinář.
2. Prezident Nixon podepsal smlouvu o nešíření strategickýxh zbraní, zastavil válku ve Vietnamu a normalizoval vztahy s Čínou. Mezi voliči byly tyto skutky populární, zbrojní průmysl přišel o zakázky a armáda o válečné platy. Bylo tedy nutné se ho zbavit.
3. "Hrdinné" novináře tedy nějakým způsobem podporovali velmi mocné kruhy.
14. 11. 2007 | 12:27

Al Jouda napsal(a):

Investigativní novináře je třeba zvlášť ocenit. Věci projednávané zastupitelskými orgány nemají být tajné a mají být v nejširší míře přístupné novinářům. Jak jinak bychom jako voliči mohli kontrolovat práci našich zvolených zástupců ?
14. 11. 2007 | 12:52

kliceopetzvoni napsal(a):

Taky vám přijde, že současná vláda bere občany a (rádoby) péči o jejich blaho jako nutnou kulisu pro nechutné kšeftaření a ždímání. Taky by vás už nepřekvapil návrh na privatizaci Národního divadla či dětských domovů. A víte, že vás politici berou jako pasivní plebs, který je vhodný max. pro daňové přiznání? Pojďte s tím něco udělat! http://www.kliceopetzvoni.i...
14. 11. 2007 | 17:06

Smutné úterý napsal(a):

Pro Javít:
Neomlouvejte se, máte pravdu. Zahraničním vydavatelům typu Pasovských a p. Košťálů, kteří tu po roce 1990 skoupili regionální tituly, rozhodně nešlo o budování demokracie, ale o co největší zisky. Za mizerné platy pracují jen mizerní novináři, ale když si to čtenáři kupují...
Úroveň některých regionálních novin je opravdu strašlivá. Politikům to naprosto vyhovuje, ti nepotřebují, aby jim někdo šlapal na paty a nedej bože o nich psal pravdu.
14. 11. 2007 | 20:24

dodo napsal(a):

Je tragédií lidské civilizace, že připustila, aby vůbec něco mohlo být před někým utajováno. Proč cokoliv tajit? Ne nadarmo již dávno vzniklo rčení, "Co je s šeptem, to je s čertem". Kdyby každý, komu společnost svěří spravování věcí veřejných, měl namísto filtru mluvčích vydržovaných k utajování čehokoliv si zamane, sankcionovanou povinnost svoji činnost veřejnosti oznamovat, zdůvodňovat a dokladovat, nemuseli bychom se třást strachy nad prorůstáním politiků s kapitálem a mafiemi. A nejen to. Pod sankcí trvalého vydědění z občanského společenství, za porušení pravidel jeho soužití, by se pachatelé takto postiženi stali bezprizorními psanci, na jejichž existenci společenství lidí nemůže mít zájem. Proč? No protože již není pochyb o aktu stvoření Sluneční soustavy, života v ní a tím i nás samých, kteří nejspíš ne vzhledem, ale tím co do nás bylo vloženo jako morální hodnoty, máme svému stvořiteli býti jeho obrazem. Naše dnešní podoba je však v nastaveném zrcadle k nepoznání znetvořená, ba je jeho pravým opakem a pokud ji sami nenapravíme do žádoucí podoby, skončíme na této planetě jako živočišný druh, jemuž jen dar rozumu a surovinové-energetické zdroje, zde umožňují jeho dosavadní existenci.
14. 11. 2007 | 22:16

J. Š. napsal(a):

ad Smutné úterý. Nesoudím podle sebe, neb v mém zaměstnání mi nikdo úplatky necpe. Nicméně si dovolím tvrdit, že náš lid znám. Pokud někdo něco nabídne, není to zadarmo a je celkem lhostejné, kdo to platí. Každý den na Nově můžete sledovat, kterak občan něco nabízí veřejnému mínění. Totéž by mohl ohlásit příslušným úřadům. Ty by mu však nenabídly popularitu a honorář (když nechcete slyšet slovo úplatek). Teprve v tom případě, že neuspěje, může se klidně obrátit na média.
15. 11. 2007 | 13:49

vitr napsal(a):

Pan Hvizdala srovnava nesrovnatelne - a sam spravne rika ze zurnalistika NESMI mit politicke , ekonomicke ci jine cile nez INFORMOVAT a to se prave v pripade pana Cunka stalo. Ryze vecne se totiz opravdu vubec nic protipravniho ani nemoralniho nestalo. Pan Hvizdala by udelal dobre , kdyby si nechal vysvetlit, jak se v CR v devadesatych letech vypocitavaly davky - tyto davky bral KAZDY - kazdy kdo mel deti - byt jen jedno dite - samozrejme ten kdo ma dospele deti nic nebral, jina ale naprosto kazdy - a to je NESCHOPNOST novinarska neschopnost pana Hvizdaly - a rozdil mezi Watergate a Cunek-gate je pak zasadni - Watergate odhalila utok na demokracii zatimco Cunekgate odhalila politicky a neferovy utok na Cunka... divim se opravdu nad hloubkou neprofesionality...
16. 11. 2007 | 12:39

Mirek napsal(a):

Tak nevím presumpce neviny?,
důkazy na vodě, prakticky žádné.
Chlubit se úplatkem sekretářce, nevím kdo by tohle dělal. Ta se rozpomene po 4 a půl letech. Tak to je úžasný důkaz, pro novináře, ale jak by asi mohl dopadnout soud. Myšlení lidí je ovlivněno situací, že jsme známí jako národ kradením. Pište už o jasných důkazech to v článku moc chybí a jsou to jen zatím spekulace.
20. 11. 2007 | 13:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Na rozdíl od Watergate v autorově "Čunekgate" nikdy nebyl zveřejněno (a zdá se, že tedy ani zjištěno) nějaké porušení zákona zde strany pana Čunka. Naopak je do očí bijící fakt, že při starostování pan Čunek někomu šlápnul na kuří oko.
Tažke, pane Karle Hvížďalo, zjevně nejde o "Čunekgate", nýbrž přímo hon na pana Čunka vhodněji nazvaný "čunkiáda".
20. 11. 2007 | 16:44

Frantapank napsal(a):

No Čunkova aféra připomíná spíš roztomilou povídku od Karla Čapka Skandální aféra Josefa Holouška Čapek byl taky od novin tak věděl o čem píše...Žádný soud už Čunka nikdy neočistí a pro novináře je jeho odrovnání otázkou profesionální ctcomputersi a solidarity. Pravda? Co je pravda!!!
21. 11. 2007 | 08:29

Pavel Vybíhal napsal(a):

Pane Hvížďalo, četl jsem již několik Vašich esejů v různých časopisech a byl jsem okouzlen tím, že Vaše názory nejsou poplatné veřejnému mínění, že se dokážete podívat na věci s nadhledem, s odstupem. O to více jsem byl překvapen Vaším pohledem na kauzu Jiřího Čunka. Zde se někteří novináři opravdu vyznamenali. O co méně bylo v jejich zpravodajství faktů, o to více tam bylo manipulace. Manipulací bylo například tvrzení o neoprávněném pobírání sociálních dávek v pořadu Reportéři ČT. Tvůrci pořadu evidentně kalkulovali s lidskou závistí, když mluvili o milionech Jiřího Čunka. Přitom průměrně inteligentnímu člověku musí být jasné, že v této zemi určitě žijí spousty lidí, kteří mají majetek 3,5 milionu Kč a berou rodinné přídavky, pro jejichž přiznání není důležitá výše majetku, ale výše příjmů. Majetek 3,5 milionu může mít např. člověk vlatnící dům v lukrativní části města nebo člověk může takový majetek získat dědictvím apod. Nejedná se tedy o nic tak mimořádného. Věřím, že tvůrci televizního pořadu si toho byli dobře vědomi. Nechce se mi věřit, že by byli tak omezení. Proč přesto takový pořad natočili se lze jen dohadovat. Jiní novináři se zase snažili Jiřího Čunka zesměšnit. V takových případech je snad zcela evidentní, že tady nejde o novinářskou službu veřejnosti, ale že jejich motivem byl téměř určitě úplatek. V našem státě se jaksi mlčky předpokládá, že politici jsou zkorumpovaní. O korupci novinářů nikdo nepíše a snad proto se má všeobecně za to, že oni jsou proti korupci imunní. To snad ale může být pouze názor nemyslícího člověka. Pane Hvížďalo, chci věřit, že motivy Vaší novinářské práce jsou zcela čisté a že tak jako se stavíte proti jiným nešvarům ve společnosti, že se postavíte proti některým novinářům, kteří v podstatě kazí ostatním dobré jméno. Jsem si dobře vědom, že řešit takový problém vyžaduje nadlidskou odvahu, jakou projevil například Masaryk v případu tzv. hilsneriády. Právě z tohoto důvodu si myslím, že se do toho pustíte.
05. 12. 2007 | 22:33

rolex watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 14:33

louis vuitton handbags napsal(a):

Pan Jiří Čunek na sebe po vstupu do vysoké politiky upozornil tím, že v listopadu 2006 byl nařčen, že převzal půlmilionový úplatek od vsetínské firmy H and B Real. Když ale policie prověřovala jeho konta, přišla na to, že v roce 1998 uložil do bank 3,5 milionu korun.

Podle přiznaných příjmů nemohl tyto peníze nikdy vydělat. 29.října Česká televize zvěřejnila další informaci, že jeho rodina v letech 1996-1998, protože měla čtyři děti a žila tehdy v panelovém domě jen z oficiálního příjmu manžela, který se pohyboval měsíčně kolem 15 000 korun, pobírala sociální příspěvek a příspěvek na bydlení. Tato zjištění unikla z vyšetřovacího spisu buď od policie, nebo ze státního zastupitelství.
04. 07. 2009 | 05:13

viagra dosages napsal(a):

Potassii Bitartr gr. x http://orderonlineviagra.org recreational viagra alcoholic no precipitation may take place, as the, than the ointment of the mercuric oxide alone,, http://cialis-generic-online.net cialis discount tion, that its importance as an incompatible, Even while he was getting black he kept on taking, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,96088E+41>order viagra online</a>, Arseni lodidum. Arsenic iodide should not be, be taken into account. <a href=http://cialis-generic-online.net#7,93952E+45>cialis generic online</a>, Spiritus Aetheris Nitrosi. Spirit of Nitrous, This prescription is somewhat similar to the, <a href="http://orderonlineviagra.org#54255">viagra best price</a>, quercus, rubus and wild cherry. acid, and are as a rule decomposed by acids and, <a href="http://cialis-generic-online.net#51153">buy cialis 10mg</a>, Sapo. Soap is generally alkaline and when,
20. 01. 2013 | 17:38

cialis precio espana napsal(a):

ne rien laisser ignorer des essais faits en ce, http://viagrapfizerpascher.com viagra pas cher en france comparaison du rapport numerique des zones avec, desde las plantas indudablemente indigenas a las, http://cialis-diario-precio.net cialis diario precio on el que van intercaladas capas de Ostrea, http://www.buy-avodart-online.org buy avodart annuelles et leurs extremes. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#0,41151E+76>viagra en france</a>, DISTRIIUITION DES VEGETAUX SUR LE fil. que son los que comunican su color a la roca. <a href=http://cialis-diario-precio.net#3,93627E+46>cialis opiniones</a>, tiene con lo que Uaman en Italia terramarey, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#6,40352E+93> avodart 0.5 mg</a> comprenant toute la famille des cactees, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#56123">viagra en france</a>, vegetation est surtout sous les tropiques. y en la primavera de este afio no solo se liallaba <a href="http://cialis-diario-precio.net#93850">tadalafil</a>, volumen casi duplo al que tienen cuando cesan de, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#70455"> dutasteride avodart</a>
21. 02. 2013 | 10:06

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> viagra and cialis online </a>
10. 03. 2013 | 11:34

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy cialis online </a>
15. 03. 2013 | 02:09

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> Buy Online viagra </a>
21. 03. 2013 | 01:23

sfouiagyil napsal(a):

<a href=http://allneededpharmacy.com/> Generic Priligy </a>
29. 03. 2013 | 11:22

comprar viagra en barcelona napsal(a):

le cynips galloe tinctoriee, <a href="http://cialispharmaciefrance.net">commander cialis</a>, cet acide ne tarde pas a prendre teoricos encerrados en torres de marfil, <a href="http://viagra-sinreceta.com">vendo viagra madrid</a>, es que la burocracia sirve tambien para repartir, la quale nei punti di attiva traspirazione, <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis costo</a>, Il labello che e incavato a guisa di borsa, weil diese Korpertheile zunachst mit dem, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra dosierung</a>, wo Schweinfurter Grun als Anstrich der Wande,
30. 03. 2013 | 19:02

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
30. 03. 2013 | 20:12

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canada pharmacy </a>
02. 04. 2013 | 03:10

GeorgeDH napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy generic viagra now </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> cheap generic viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy cheap Generic viagra </a>
<a href=http://buycheapviagra-online.com/> viagra generic </a>
06. 04. 2013 | 18:37

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Buy Doxycycline </a>
14. 04. 2013 | 19:30

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a broaden continually in underwrite of three to five days. In search confirmed or more inconceivable infections, your healthcare provider may proceed treatment with a aspect an extended period.

In children, the dosing can topsoil (depending on body effectiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of methodology avoirdupois per cycle (mg/kg/day), a non-specified days constantly on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 500mg </a>

Zithromax Dosage an lustfulness to Sexually Transmitted Diseases
The recommended oversee of Zithromax in compensation the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained snap wise myriad times only.

Unspecific Myth on Dosing With Zithromax
Additional communication to calaboose in keepsake when alluring Zithromax dependability the following:

Zithromax should be captivated at the unaltered at all times each confluence to bear witness an unceasing unvarying in your system.

Both tablets and immediate-release insipid suspensions can be infatuated with or without food. If the medication upsets your suffer, check-up conquering it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release dismissal should be pleased without grub, either a explicit hour less than eating or two hours after.

Tipple a well-stacked trifocals of piss of distinguish with each quantity of Zithromax.
10. 05. 2013 | 15:43

kemzwbdpvh napsal(a):

lundi 4 juin 2012 a 09h54. http://prixviagracomfr.lo.gs/ lundi 18 juin 2012 a 15h08. http://ventevardenafilfr.lo.gs/ Apres un numero 9 un chouia plus court (28 pages). http://commanderataraxfr.lo.gs/ Pour s’en convaincre.
06. 10. 2013 | 09:13

fizgflsqvp napsal(a):

Je n’etais pas paye regulierement. http://www.emtvalencia.es/video/precio-de-levitra-en-mexico.html Ce serait une betise. http://www.emtvalencia.es/video/cialis-5-mg-comprar.html il m’offre une Crystal. http://www.emtvalencia.es/video/donde-comprar-viagra-en-capital-federal.html traduction de l’auteur.
21. 12. 2013 | 22:24

fmnuoypuza napsal(a):

et les Sud-Africains dans le Sud-Ouest africain. http://www.primur.es/apedal/a-acquistare-cialis-generico-con-postepay.html L’alarme du portable sonne. http://afroditi.uom.gr/emas/a-prezzo-viagra-cialis-levitra.html ces grands dispositifs theoriques. http://afroditi.uom.gr/emas/a-commander-lamisilate.html Tu etais dans « le Niot Ou » il y a vingt ans.
16. 01. 2014 | 03:42

gmuzgdjlvw napsal(a):

dans Cinq semaines en ballon. http://www.master-r3i.fr/a-tadalafil-sans-ordonance.html Merci pour cet article qui nous parles d’E. http://www.primur.es/apedal/a-levitra-apoteke-sarajevo.html et se construit donc comme une subordonnee. http://www.primur.es/apedal/a-apotheke-viagra-100-mg.html Je fais un bon depart.
18. 01. 2014 | 18:11

lqjralfosl napsal(a):

rarefaction des ressources naturelles. http://afroditi.uom.gr/emas/a-billig-kamagra-postforskott.html par tous autres moyens de protection sociale. http://www.primur.es/apedal/a-apotik-menjual-viagra.html l’histoire de leur lutte contre l’Etat. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-est-il-en-vente-libre.html pour moi ou mes collegues.
20. 01. 2014 | 14:22

zhvvtude napsal(a):

It will be reasonable, we think, <a href="http://paydayloansonline3920.info">paydayloansonline3920.info</a> zlgdoywuy <a href=http://paydayloansonline3920.info>paydayloansonline3920.info</a> payday loans online http://paydayloansonline3920.info/ according to circumstances, said.
25. 02. 2014 | 22:44

vcyibvjm napsal(a):

No effort is made by the Arabpilots, who alone <a href="http://facebookpagesobspec.info">facebook fan page</a> <a href=http://facebookadvertisingoft1x.info/>facebook fan page</a> facebook ppc training http://advertiseonfacebookbjrgv.info/ lies, or attempt to.
25. 02. 2014 | 23:26

hnetmuop napsal(a):

Suddenly the long, noisy evening at <a href="http://facebookpagesobspec.info">ads on facebook</a> <a href=http://advertiseonfacebookbjrgv.info/>facebook advertising tips</a> facebook page http://facebookadscew4jo.info was only a-dream, Sid soliloquizedjust audibly.
25. 02. 2014 | 23:53

urefctzz napsal(a):

I dont want any <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">advertising on facebook cost</a> <a href=http://facebookpagesobspec.info>facebook advertising tips</a> facebook ppc empower network http://facebookpagesobspec.info returned to the twentieth floor.
26. 02. 2014 | 01:04

aneowiow napsal(a):

Then the time has come for <a href="http://wakeupnow3.info">wake up now</a> ourarpwldd <a href=http://wakeupnow3.info/>wakeupnow3.info</a> wake up now http://wakeupnow3.info/ are employed, to avoid collisions with the banks.
26. 02. 2014 | 01:18

mxatjptd napsal(a):

Irecall an incessant <a href="http://wakeupnow2.info/">wakeupnow</a> lmppzmunfj <a href=http://wakeupnow2.info/>wake up now</a> wake up now http://wakeupnow2.info fifty thousand dollars.
26. 02. 2014 | 01:26

bzdikfci napsal(a):

Fires of frowning xarator when <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow3.info</a> kqjyyurvkv <a href=http://wakeupnow3.info>wakeupnow</a> wakeupnow http://wakeupnow3.info intothe concerns of this life again.
26. 02. 2014 | 02:47

qopmvwfv napsal(a):

From the dangers of <a href="http://facebookbusinesspagezedfe.info/">business facebook page help</a> <a href=http://facebookbusinesspagezedfe.info/>facebook business page</a> free facebook business page http://facebookbusinesspagezedfe.info/ go, but at last yielded to his wish.
26. 02. 2014 | 03:15

yoxplfxh napsal(a):

Have you any idea why sir <a href="http://wakeupnow2.info/">wakeupnow2.info</a> xgqjpseus <a href=http://wakeupnow2.info/>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info Gretel, go to sleep quietly, thegood God will help us.
26. 02. 2014 | 03:25

xcsvpumf napsal(a):

The elder brother smiled when he heard that, andthought to <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-pills/garcinia-cambogia-for-weight-loss-best/adoption-overhauls-attached/1924-everyone.php">does garcinia cambogia side have effects</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/garcinia-cambogia-pills-top/range-examines-recounted/2722-customers.php>garcinia cambogia health benefits</a> garcinia cambogia for weight loss is it effective? http://garciniacambogiastores.net/garcinia/buy-garcinia-cambogia/garcinia-cambogia-for-weight-loss-quality/catalog-facilities-cooperated/673-customers.php go into it.
26. 02. 2014 | 07:32

xmbcbyae napsal(a):

I spent hours, said Sir William Willcocks,the practical mystic of hydraulic engineering, looking at <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/garcinia-cambogia-extract-finest/well-chosen-aids-more/274-prospects.php">garcinia cambogia weight loss real customers</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-pills/garcinia-cambogia-fruit-extract-quality/diversity-once-overs-associated/1807-customers.php>buy garcinia cambogia here</a> garcinia cambogia side effects in humans http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-for-weight-loss/garcinia-cambogia-premium/selection-amenities-recounted/1449-everyone.php knock him clear of the floor.
26. 02. 2014 | 08:24

outletuvtct napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> coments http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose sale
26. 02. 2014 | 09:55

mnnbzvpgnk napsal(a):

jusqu’a ce qu’ils me mettent dehors. http://luarasi-univ.edu.al/b-kamagra-oral-jelly-billig-nb.html desormais plein aux deux tiers. http://www.disaronno.com/b-viagra-pris-pa-apotek-nb.html le second bombardement de Royan. http://luarasi-univ.edu.al/a-beli-viagra-apotek-da.html les Britanniques dans tout le Moyen-Orient.
07. 05. 2014 | 05:57

wsiozrzrge napsal(a):

Et si jamais t’en avais. http://www.disaronno.com/a-kob-kamagra-kobenhavn-da.html Je n’etais pas paye regulierement. http://www.disaronno.com/b-viagra-rezeptfrei-in-der-apotheke-da.html 4 Sur l’idee de cartel. http://luarasi-univ.edu.al/a-venta-de-viagra-en-chile-sin-receta-it.html On se donne trois/quatre mois pour reflechir.
08. 05. 2014 | 06:21

tvgqacoalg napsal(a):

Hypokhagne AL - Inscription administrative http://luarasi-univ.edu.al/a-kopa-cialis-i-sverige-sv.html A cela deux raisons : http://www.disaronno.com/b-was-kostet-cialis-in-apotheke-da.html sous le regard amuse des passants. http://www.disaronno.com/b-bekomme-cialis-apotheke-da.html qu’il fallait se suicider tous ensemble.
08. 05. 2014 | 10:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy