Úplatek či legitimní politický obchod, bez kterého nemůže politika existovat

25. 06. 2013 | 11:22
Přečteno 3434 krát
To je otázka, na kterou se pokusím shrnout názory kompetentních lidí. Připomeňme, že podle trestního zákoníku lze za úplatek považovat "neoprávněnou výhodu spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění."

Z toho vyplývá i názor většiny těch, kteří tvrdí (zjednodušeně řečeno), že lze říci: poslanec skládá v souladu s ústavou slib, že svůj mandát bude vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. V případě složení mandátu za slíbené posty se poslanci nechali uplatit bez ohledu na svědomí. Problém také je, že úplata nešla z peněz či majetku jejich politické strany, ale z peněz daňových poplatníků. Nebo, jak mi řekl Jacques Rupnik, francouzský politolog, ze svého mandátu učinili obchodovatelnou komoditu, což je v právním státě zcela nepřípustné. Proto je i absurdní výrok ministra Kalouska, že konstrukce státního zástupce připomíná třídní nenávist.

Bývalá politička a advokátka Hana Marvanová mi k tomu napsala: "Zmínění politici, jak jsem řekla Týdnu, už nejsou schopni záležitost posuzovat racionálně. Tady to asi zašlo až moc daleko a překročili hranici trestního práva. Pokud to dojde v konkrétním případě až tam, že jde o protislužbu, je to trestné. Pokud by bylo zdokumentováno, že se ti poslanci rozhodli umožnit schválení zákonů, které schválit nechtěli, a v důsledku toho jim byl nabídnut určitý profit, pokud by tam byla příčinná souvislost, tak to úplatek je." Dodejme, že v tomto případě nešlo jen o zákon, protože zmíněné hlasování bylo spojeno s důvěrou vlády. Jinými slovy, tito poslanci byli odměněni především za to, že podrželi vládu a nemuselo dojít k předčasným volbám.

Právní filozof z univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň mi řekl: "V obecné rovině platí, že mezi obchodem, politikou i zákonem musí existovat rozdíl i přesto, že všechny tři činnosti mají mnoho společného včetně šedých zón." Vlastně říká: Politika není jen obchod a stejně tak zákon nesmí fungovat jen na politickou objednávku nebo být předmětem nějakého výhodného obchodu. Ani poslanecký mandát by tedy neměl být předmětem obchodu. A dodal: "Dotyčné jednání by však podle mě bylo trestné jen v případě, že by se prokázala příčinná souvislost mezi osobními výhodami, které dotyční získali výměnou za rezignaci na post poslance. Spíš než o interpretace trestního zákoníku: jde o zjištění všech skutečností, které by mohly vést k jednoznačnému závěru, zda došlo k majetkovému prospěchu nebo jinému zvýhodnění dotyčných osob výměnou za to, že rezignovaly."

Skeptičtější právník a bývalý předseda Senátu Petr Pithart se domnívá, že celá kauza nakonec skončí u Ústavního soudu a bude to nejspíš dobře, protože, jak mi řekl, podle nějakého průzkumu až třicet procent pašalíků je rozdáváno podobným způsobem. Kauza poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra je o to horší, že nešlo o obchod typu něco za něco, ale v tomto obchodě šlo o vše: o existenci vlády, která s projednáváním zákona spojila otázku důvěry. Doslova mi Petr Pithart řekl: "Oni de facto prodali mandát, ne své svědomí, a co za to dostali je ve výsledku jedno. Jak to nakonec dopadne, uvidíme, ale nejdůležitější je, že se o tom začne přemýšlet a možná se morální laťka začne posouvat směrem nahoru."

Verzi výkladu, že se politici pohybovali na hranici zákona a že jde spíše o trestní čin a že o tom věděli, dokládají, alespoň z mého pohledu laika, i odposlechy, z kterých vyplývá, že obvinění hovořili kódovaným jazykem a dbali na to, aby posty pro zmíněné poslance nebyly přidělovány rychle za sebou, aby tudíž jejich chování nevzbudilo velkou pozornost. A potvrzuje to i chování pana Tluchoře, který se bál post přijmout, z čehož lze usuzovat, že o nepřípustnosti takové nabídky dobře věděl. I když, připusťme, v tomto případě nešlo ani o velké finanční zvýhodnění politiků, ti to už vzhledem k minulým příjmům nepotřebují, mají vyděláno, ale šlo spíš o to, aby zůstali v politickém provozu a aby si udrželi jistý vliv, s kterým by mohli dál obchodovat. A právě tento vliv představuje tu největší výhodu, která z toho může učinit trestní kauzu. Rovněž však není vyloučené, že rozdíly v jejich měsíčních příjmech jim velcí byznysmeni, kteří měli vliv na podržení vlády, nějakým způsobem doplatili. A řekne-li premiér, že tato právní konstrukce likviduje politiku v Česku, je to vlastně nejpřímější doznání toho, že se tu politika už dávno privatizovala a že je to to, s čím by se mělo rychle skončit.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Děkuji napsal(a):

No vida. Objektivní článek. Asi to bude tím, že to nejsou vaše názory.
25. 06. 2013 | 11:28

honza napsal(a):

Tentokrát pane Hvížďalo musím s Vaším textem bez výhrad souhlasit. Předpokládám, když policie zašla tak vysoko, že ještě má další informace, které zatím nezveřejnila. Jen se mi líbí, jak politici, především ti koaliční, se začínají strachovat o svá koryta..
25. 06. 2013 | 11:33

Naštvaný napsal(a):

"Úplatek či legitimní politický obchod": Nejhorší úplatek byl jít studovat bolševickou politickou školu, kontrolovanou KGB. To je cejch nadosmrti vpálený do osobnosti každého toho studenta, kterého se ten absolvent nikdy !!! nezbaví. A nejhorší je, že ten,třeba i v dobrém úmyslu nejrozličnějšími způsoby, byť v dobré víře, nesmírně negativně působí na své prostředí a okolí. Ale ve většině případů to je ale prachsprostý kariérismum, chtivý zisku za každou cenu a bezohledně brnkající na strunu populismu.
25. 06. 2013 | 11:34

jaryn napsal(a):

To, co naše země v souvislosti s léčbou korupce, zlodějny, leváctví a kmotrovství potřebuje jako prase drbání, je zasetí atmosféry strachu mezi vlivné doposud nepostižitelné politiky a jejich loutkáře v zádech (Rittig, Oulický, Dlouhý, Janoušek, atd..). Atmosféra strachu je to nejlepší, co na tyhle gaunery platí, člověk, který se bojí, už není takový suverén, už tolik nekrade, už začíná respektovat pravidla hry.....a pokud jde o Nečase, jestliže tenhle člověk uplácel sám nebo přes někoho, nejde o deal, jde o trestný čin, tohle už není demokracie, obchodovat s mandáty není demokracie, to je vláda peněz a zákulisních machinací. Nečas musí jít sedět, aby se strhla lavina!
25. 06. 2013 | 11:46

Sláma napsal(a):

Tentokrát naprostý souhlas s panem Hvížďalou.
Musím ještě poukázat na jednu věc. Při nákupu bývalých poslanců Věcí veřejných, což byla též naprosto jednoznačná, trestně postižitelná korupce, argumentovali zástupci TOP09 a ODS na námitku, že poslanci VV byli zvoleni na základě své příslušnosti k politické straně VV a na základě jejího programu a tudíž by, pokud již nechtějí být její součástí ani nechtějí dodržovat její program, měli rezignovat, tak na tuto námitku reagovali s tím, že jako poslanci neodpovídají žádné straně, nýbrž jen svému svědomí.
Jednání Tluchoře, Šnajdra a Fuchsy je ovšem s touto tézí v naprostém rozporu. Takže tato téze zřejmě někdy platí, jindy neplatí, podle toho, jak se to hodí a podle toho, kdo koho a pro jaké účely kupuje?
25. 06. 2013 | 12:05

342 napsal(a):

Byl to trestný čin. Anebo by se měly uvolněné mandáty nabízet v aukci. Posílí se tak příjmová stránka státního rozpočtu a protože už nebude třeba pořádat volby do poslanecké sněmovny, ušetří se v budoucnu nemalé peníze i na straně výdajů.

---------------
http://www.novinky.cz/domaci/305007-policie-vyslechla-schwarzenberga-kvuli-slovum-o-vydirani-koalice.html
„Já už jsem byl vyslechnut v té souvislosti,“ řekl v neděli v pořadu České televize Schwarzenberg. Policii prý řekl, že jsou jeho tehdejší slova pravdivá. Schwarzenberg v prosincovém rozhovoru pro Lidové noviny přiznal, že vládní koalice musela trojici rebelů za složení mandátu slíbit „trafiky“ ve státních firmách, a vyjednávání s těmito poslanci označil za „prachsprosté vydírání“.
25. 06. 2013 | 12:08

Toňýk napsal(a):

Kraus je výstižnější, jako německou Mafrou poznačený bloger.

„Kalousek je naopak všeználkem,“ míní Kraus. „Potřebuje jen trochu času, aby nám vysvětlil, že podezřelí pánové byli vlastně potrestáni za složení mandátu pracovním úvazkem,“ dodává.

„Stále ještě doznívají různé hlasy, jaký byl Nečas ‚slušňák‘ a že doplatil… Zdá se mi to nesmyslné. Nepovažuji to, že někdo nekrade, za výrazný projev silných morálních hodnot. Vrah – do okamžiku vraždy – je většinou také ‚slušný‘ člověk,“ uzavírá Kraus.
25. 06. 2013 | 12:14

Sláma napsal(a):

Zástupci vládní koalice se brání tvrzením, že korupce je normální a že ji dělají všichni.
Jako příklad uvádějí jmenování Vladimíra Špidly evropským komisařem.
Manipulátoři tvrdí, že Telička byl ze svého postu komisaře vyšoupnut, aby se mohla po odstoupení Špidly z čela vlády mu dát trafika.
To je ovšem naprosto účelová lež, která je snadno vyvratitelná.
Jaká jsou fakta:
Po přistoupení nových členů do EU od 1. května 2004 bylo rozhodnuto, že Prodiho komise se jen doplní komisaři z nových zemí a Prodiho komise bude pokračovat do konce svého řádného termínu, do kterého zbývaly jen 4 měsíce. Od samého začátku se tedy hledal komisař jen na velmi omezenou dobu. Nejprve byl navrhován Milouš Kužvart, ale ten musel odstoupit, když se provalilo, jaký je to namyšlený hlupák - neumí dostatečně žádný jednací jazyk. Telička, kariérní diplomat, absolvent diplomatické školy v Moskvě, byl tedy od samého začátku nouzovým řešením.
Špidla byl nominován v řádném termínu do nové Evropské komise - kterou sestavoval nový předseda Komise Barroso od července 2004. Ačkoliv byl Špidla nominantem České republiky, podléhal schválení jak Barrosem, tak s celou komisí Evropským parlamentem, k čemuž došlo 22. listopadu 2004.
Evropští poslanci zpochybňovali některé kandidáty do Komise, např. Ingridu Undreovou (její nominace byla stažena), László Kovácse, Neelii Kroesovou, atd. a nejvíce Rocca Buttiglioneho (jeho nominace byla stažena), ale nikdy
Je nutno zdůraznit, že funkce evropského komisaře není žádná trafika, je to řádná politická funkce. Její význam je srovnatelný s významem ministra v naší vládě. Pokud jeden politik přechází z jedné politické funkce na druhou, a to na funkce s podobným významem, rozhodně nelze mluvit o nějaké korupci, to je přeci naprostá blbost.
Je naprosto běžné, že evropští komisaři prošli před nebo i po svém učinkování v Komisi vládní funkcí, někteří i funkcí předsedy vlády. Byl to například Romano Prodi, který byl italským ministerským předsedou v letech 1996-98 a 2006-2008, nebo Dalia Grybauskaiteová, která byla před vstupem do Komise ministryní financí a po odchodu z Komise se stala Lotyšskou prezidentkou.
Z Prodiho komise dále Markos Kyprianu, pozdější kyperský ministr zahraničí, Janez Potočnik, slovinský ministr pro evropské záležitosti, Péter Balász, ministr zahraničí Maďarska, Joaqín Almunia, španělský ministr vnitra, Pedro Solbes, místopředseda španělské vlády, Stavros Dimas, ministr zahraničí Řecka, z Barrosovy komise např. Franco Frattini, ministr zahraničí Itálie.
Abych to shrnul - srovnávat korupci uvnitř ODS s běžným přecházením z jedné funkce do druhé u Špidly je naprostá nestydatost.
25. 06. 2013 | 12:27

Rosťa napsal(a):

Co se tu na Aktuálně děje??? Pehe seriozní článek, Hvížďala taky. Ještě něco podobného od Diága a budu si myslet, že Bakala to tu prodal.
25. 06. 2013 | 12:44

zemedelec napsal(a):

Pane Sláma.
Velice dobře jste to popsal,ono se přece říká,tonoucí se i stébla chytá.Hlavně nám to chtějí znevěrohodnit a ani tento mediální harcovník se do toho nepustí.Také i v tomto případě vidíme,že ti naši hlídači demokracie,jim ještě u toho papouškují.
25. 06. 2013 | 12:49

stoppa napsal(a):

Hvížďala přepřáhá. To znamená že Zeman vyhrává.
25. 06. 2013 | 12:51

starý jezevec napsal(a):

Drobné kšeftování ÚS zatrhl, snad zatrhne i to velké

„Krajský soud v Ústí nad Labem podle Ústavního soudu zcela mylně dovodil, že obchodně-tržní pojetí voleb je sice nečestné, avšak není protizákonné.
„Takové posouzení věci neobstojí ani v rovině podústavního práva. Nemůže obstát ani argument, že podplácení není – na rozdíl od voleb do Parlamentu České republiky – explicitně uvedeno jako skutková podstata porušení volebního zákona v případě voleb do obecních zastupitelstev. Smyslem voleb do obecního zastupitelstva není dražba funkcí v obecní samosprávě, ale vyjádření nezávislé vůle voličů při výběru kandidátů. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá," uvádí se v nálezu ÚS doslova.
Podle ústavních soudců nesmí být žádné volby dražbou funkcí na radnici. „Uvažoval jsem i o tom, že bych napsal do odůvodnění, že takováto absence politické kultury by byla možná snad pouze ve westernovém příběhu o bandě zlosynů, která chce uchvátit městečko na americkém Západě ve druhé polovině 19. století," řekl novinářům soudce zpravodaj Stanislav Balík „
http://denikreferendum.cz/clanek/8624-v-krupce-budou-nove-volby-rozhodl-ustavni-soud

Dát voliči drobnost nebo jej přivést k volební urně nesmíte, tak snad ani státní trafiku za hlasování v parlamentu..
25. 06. 2013 | 12:52

Darja napsal(a):

Že pan Hvížďala nezůstal na západě umývat nádobí a posluhovat
movitým dědkům. Ve Svobodné Evropě nemohl déle zůstat,protože arabsky neumí a na ruštinu také nedosáhl, aby mohl vylévat
nenávistnou žluč na Araby a Rusy.Proto nyní musíme platit, aby
mohl splatit své dluhy vůči CIA.
25. 06. 2013 | 12:54

santawizard napsal(a):

Pane autore:
Proč ,ale jste vy novináři ,nevznesli tyto námitky právě v té době ,jak se to všechno stalo?Proč jste ,jak se říká čekali, až budou tito podezřelí obvinění ve vazbě?Není to nakonec selháni mediálních organizací vůči politickým organizacím nejenom konkrétně ,ale i všeobecně ?Nemáte být právě v těchto případech o krok dopředu před dedektivama? Hlavně v případech ,když v tomto obchodě šlo o vše: o existenci vlády, která s projednáváním zákona spojila otázku důvěry???
Nereagujete na toto téma příliš pozdě.?
Neznamená to nakonec ,že mohli udělat chybu samotní dedektivové,když vy sami jste si toho politického čachrování vůbec ani nevšimli?Politika se ještě neprivatizovala .Privatizování jsou výhradně jenom samotní novináři!!!
Já si myslím,že politici v boji o moc ,se uchází o přízeň a podporu novinářů a policie typicky politickou metodou .Jak u soudu platí ,že dokud se neprokáže ,že je někdo vinnen ,tak je nevinnen,tak v politice to platí úplně naopak,dokud se neprokáže ,že je někdo nevinnen, tak je vinnen.Proto korupce a zneužívání moci může klidně v budoucnu pokračovat mnohem sofistikovaněji.Toto mohou být jenom manévry!Ne-li samotní politici ,tak to budou proti sobě 3x víc zneužívat jejich vlastní fanoušci,podobně jak se to už např.děje tady na aktuálně.cz.mezi blogařama.
Např.celá společnost je rozdělena počínaje Kajínkem ,jestli je to velká nebo malá ryba.Podobně je to s dr.Rathem jestli je to malá ryba a nebo žádná ryba.Jo holt umění vládnout je velké umění. Jediným způsobem jak to zastavit je raději číst noviny a psát dedektivky jako Václav Havel!?
.
25. 06. 2013 | 12:54

santawizard napsal(a):

oprava:
podobně jak se to už např.děje tady na aktuálně.cz.mezi blogařama a diskutérama.
25. 06. 2013 | 12:58

fafnir napsal(a):

tak t je perla: A potvrzuje to i chování pana Tluchoře, který se bál post přijmout, z čehož lze usuzovat, že o nepřípustnosti takové nabídky dobře věděl.
Takže shrnuto.Věwděl o nepřípustnosti nabídky,nabídku nepřijal,a je trestán.
Aby bylo jasno,nejsem ani voličem ODS,ani příznivec Petra Tluchoře,ale terstat někoho za to,že ví nabídka je nemravná a nepřijme ji.Za co je trestán.Za to že učinil to,po čem v jiných případech ČSSD volá,vzdal se mandátu?To snad ne.Za to že nepřijal žádnou trafiku?Za to že by mohl?Nebo zkrátka za to,že je Petr Tluchoř,a za nic jiného?
Vždyť to je přece policejní zvůle jako hrom.Je jen otázkou času,kdy dopadne na ty,kteří nad tím teď tak jásají,kdfy to nebudou politici,nad čímž zde mnozí levicoví diskutéři tak jásají,ale i oni sami.Oni Slánští,Clementisové a ostatní tak radostně odhalovali třídní nepřátele,až sami viseli.Nutno říci po morálním,nikoli justičním právu,neb se na všech těch nezákonostech a vraždění od začátku osobně podíleli.
25. 06. 2013 | 13:05

honza napsal(a):

fafnir: trochu mimo mísu, do vazby poslal Tluchoře soud, nikoli policie,takže slova o policejní zvůli si nechte pro sebe a vám podobným. Vůbec nevíte, na základě jakých skutků, argumentů a důkazů jej soudce poslal do vazby, tak jen plácáte. Hvížďala píše o tom, že Tluchoř nevzal zádnou trafiku, protože se obával toho, že je to za hranou. Že by odešel z parlamentu jen tak i přes nesouhlas se schvalovanými zákony, tomu můžete věřit jen asi vy a vám podobní..
25. 06. 2013 | 13:43

třebaKarel napsal(a):

fafnire , uniklo Vám že Tluchoř měl jiný požadavek , k jehož plnění došlo . A ta opatrnost logicky opravňuje k Hvížďalovým závěrům , myslim si . Jste starosta a já pro Vás něco hodně hezkýho udělám , chcete mne odměnit ale já řeknu ať svou vděčnost neprojevujete na mně , ale na kámoše Rumcajse . No a to je rozdíl myslíte ? Blbě se to asi prokazuje , ale čuňárna je to úplně stejná . Když to navíc platíme všichni z rozpočtu , tak to je už úplný pominutí . Vláda která má spravovat společné prostředky je použije na svoje udržení v sedle , protože je přesvědčená o svojí nepostradatelnosti , když nebudu zlej . To je jako obecní časopis , kam se nepustí opozice , přestože ho platíme všichni . No jo . tK
25. 06. 2013 | 13:44

342 napsal(a):

Logicky pokud by toto nebyl trestný čin, potom by každý občan mohl podle svého uvážení obcházet poslance a nabízet jim různé posty za to, když se vzdají svého mandátu a umožní tak schválení požadovaného zákona. Následně by o tom dotyčný svobodně mluvil do novin, v tom smyslu, že ze strany poslance to bylo nehorázné vydírání, když poslanec původně se zákonem nesouhlasil.

Prostě to, že pánové Schwarzenberg, Kalousek nebo Nečas získali svůj vlastní poslanecký mandát, jim nedává žádnou zvláštní pravomoc rozhodovat o uplácení jiných poslanců.
25. 06. 2013 | 15:16

Snědý spoluobčan napsal(a):

No jo,
když může poslanec po přísaze se svým poslaneckým mandátem dělat co chce,
proč nemůe volič se svým hlasem bez přísahy v zájmu dealu dělat taktéž co chce
např. dostat 100 nebo 200Kč, což je údajné kupčení. Musí býti nové volby.
Tak jako se stalo v posledních krajských volbách.
25. 06. 2013 | 20:34

rejpal napsal(a):

Snědý spoluobčan
V malém je to kupčení, ve velkém standardní politický deal. To první se nesmí, to druhé ano. A čím je deal lukrativnější, tím je to standardnější.
25. 06. 2013 | 23:42

Hvížďala napsal(a):

Směšný a nebezpečný slouha
29. 06. 2013 | 08:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy