Co se děje v Maďarsku?

13. 07. 2013 | 10:27
Přečteno 4030 krát
A jaké důsledky může mít v brzké době politika premiéra Viktora Orbána po třech letech vlády v zemi, kde jeho strana Fidesz má dvoutřetinovou většinu v parlamentu? To je otázka, na kterou hledají v současnosti odpověď nejen maďarští kritičtí žurnalisté a ekonomové, ale i mezinárodní nezávislé instituce jako například Friedrich Ebert Stiftung, blízká německým sociálním demokratům či Institut pro hospodářskou komparistiku ve Vídni. Výsledky všech zmíněných studií se shodují na jednom: Vliv státu se za poslední léta v Maďarsku zmnohonásobil, místní hospodářství ovládá klientelismus a monopolistické tendence značně zesílily. Zatímco před patnácti lety se v Maďarsku zakládaly cizí firmy, dnes převládá snaha je zavírat, komentoval pro Süddeutsche Zeitung situaci jeden německý diplomat, který si nepřál být jmenován.

Tato Orbánova politika krátkodobě přináší sice některá pozitiva, jako například snížení státního deficitu pod tři procenta, což má za následek zmenšení počtu kritických hlasů z Bruselu. Zároveň i pracovní trh je o něco flexibilnější a i inflace se snížila. Bližší analýzy však poukazují na to, že cena, kterou za to maďarské hospodářství platí, je příliš vysoká. Byly zavedeny skoro dva tucty nových daní a některé z nich dokonce zpětně a jsou zaměřené hlavně na velké mezinárodní koncerny, což samozřejmě znejišťuje vedení těchto podniků. Ochota investovat v Maďarsku, s výjimkou průmyslu, masivně poklesla. A znárodňování bývalých privátních závodů a zavádění státních monopolů snižuje podstatně konkurenceschopnost země. Maďarský ekonom Ágost Mráz z Institutu Nezöpont se obává, že jakmile skončí řízení s EU o deficitu, bude to mít za následek i ukončení úsporných opatření v Maďarsku.

Kritika ze strany Bruselu ale neustává, protože nucené snižování cen energií pro konečné spotřebitele deformuje trh. Podobně je ostře kritizována i daňová politika, která je dle odborníků nekoncepční a velice nahodilá. Statistici zároveň registrují vzrůstající chudobu a neoprávněné finanční podpory střední třídy. Závěr je jednoznačný: Hospodářská politika premiére Orbána má charakter neustálé improvizace a soustřeďuje se převážně na záplatování děr v hospodářství. Expert Zoltán Farkas hovoří o snaze vytvářet nové státní monopoly pomocí státních zásahů, což má za následek zabetonování trhu. Tyto tendence je vidět hlavně na koncernech jako je MOL, Eon, znárodňování strojírenství a aluminiových závodů, ale i v bankovnictví, telekomunikaci, odvozu odpadu, vodárnách, zdravotnictví a mnoha dalších. Ekonom Farkas hovoří zcela jasně o renacionalizaci hospodářství, které je vždy spojeno se vzrůstající mocí státu. To jsou hlavní důvody, které podle expertů zmíněných institucí nemohou nikdy vést k nějakému dlouhodobému úspěchu a mají vždy pouze krátkodobý efekt. Navíc tato politika vede ke ztrátě důvěry, která má za následek slábnoucí ochotu do Maďarska investovat a poskytovat podnikům úvěry už taky proto, že Orbánův kurs je těžko předvídatelný.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

na výletě do slunného Maďarska jsem nikde neviděla ani jednu solární elektrárnu, jen občas pár větrníků.

Nedivím se, že to Bruselu vadí.

Maďaři by si také měli ten solár více postavit , aby elektřina byla správně po bruselsku pěkně drahá pro lidi.

Aby ten trh nebyl zdeformován, pro Ma´dary heslo

jen víc solárních baronů
13. 07. 2013 | 10:39

Al Jouda napsal(a):

Maďaři už na to přišli, že lektřina plyn a voda musí být v rukou státních neziskových organizací, aby byly znemožněny vyděračské a nehorázné manažerské platy kmotrů politických stran. Kdy to docvakne nám, Čechům?
13. 07. 2013 | 10:50

jogín napsal(a):

Vida, stačí omezovat odliv peněz do zahraničí a vykupování hospodářství zahraničními firmami a rázem spadne deficit rozpočtu i inflace. Výtečná propagace maďarského přístupu.
13. 07. 2013 | 10:51

Petr Pan napsal(a):

"..snížení státního deficitu pod tři procenta, ... pracovní trh je o něco flexibilnější a i inflace se snížila. .."
To je docela pěkné, že ? Které evropské země toho dosáhly ? V Německu právě explodují ceny potravin.
13. 07. 2013 | 10:54

Petr Pan napsal(a):

".. Byly zavedeny skoro dva tucty nových daní a některé z nich dokonce zpětně a jsou zaměřené hlavně na velké mezinárodní koncerny, .."

To chápu, že právě tohle může Maďarům utrhnout srdce !
13. 07. 2013 | 10:59

Targus napsal(a):

Jak se zdá, jsou z maďarského vývoje na prášky především nadnárodní korporace ždímající prachy z finančnictví a služeb, které v rámci opravdového tržního hospodářství jaksi provozovat nelze.
Proč my vlastně živíme takové lumpy, jako je Veolia, Nehlsen, Pedersen a spol?
13. 07. 2013 | 11:01

kokoshka napsal(a):

V Madarsku se deje to co by se melo dit v každe normalni zemi vychodniho bloku-omezuje se vliv byrokratickeho molocha v Bruselu,rozkradene a privatizovane narodni podniky se vraceji do ruk statu,zavadi se tradični diktatura ktera vladla Madarsku vždy do roku 1945,rovnež je zle že zvedaji hlavu nacionalismus a rasismus,ale co...Madary byli spojenci Hitlera rozhodne ne z donuceni,to je stara pisnička!
13. 07. 2013 | 11:02

Admirál napsal(a):

"Ochota investovat v Maďarsku, s výjimkou průmyslu, masivně poklesla."

To musí být strašná tragedie, pokud je v Maďarsku ochoten investovat zvláště průmysl a ne například obchodníci s cennými papíry. To nezaměstnaní určitě pláčou.

A strašné je, že daně platí ve zvýšené míře ti, co profitují, tj. nadnárodní korporace.

Snižování cen energie deformuje trh. Který nedeformovaný trh myslíte? Ten evropský, deformovaný dotacemi na větrníky a fotovoltaiku? To snad nemyslíte vážně.

Pan Hvížďala tepe Maďary, Maďaři jsou na správné cestě. Měli by jsme se od nich hodně poučit.
13. 07. 2013 | 11:06

Občan napsal(a):

Odkdy jsou sudeťácké organizace "nezávislé"?
Protože Friedrich Ebert Stiftung JE sudeťácká organizace.

Žádný "Institut pro hospodářskou komparistiku" neexistuje. Ve Vídni sídlí "Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche" (česky "Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická studia"); což je prachobyčejný "spolek pro kolonizaci východoevropského Lebensraumu vybranými vyvolenými".
http://wiiw.ac.at/staff-management.html
Maďarsko je mu poměrně šumák.

Mimochodem - znárodňování dříve zprivatizovaných základních činností a služeb sloužících široké veřejnosti je jediným způsobem jak přežít globalizaci bez totálního rozpadu lidské společnosti. Pokud to Maďarsko dělá, pak projevilo značný pud společenské sebezáchovy a mnohem větší zodpovědnost než korupice v ČR.
Ale chápu, že globální parazité řvou jak přetržení.
13. 07. 2013 | 11:10

Občan napsal(a):

Si tady můžu ruce i mozek zauzlovat a oni už to napsali přede mnou :o))
13. 07. 2013 | 11:12

Lenny napsal(a):

Jsem stejného názoru jako Admirál, Targus Kokoshka.
13. 07. 2013 | 11:16

kokoshka napsal(a):

CO SE DEJE NA UKRAJINE?
Ukrajina už třeti mesic zaživa nejhlubši politickou krizi od dob"oranžove revoluci"-prozapadni uskupeni,strana Julli Timošenkove,strana nacionalistu Jacenjuka a Tjahnyboka"Svoboda",strana boxera Vladimira Kličko"Uder"... absolutne a bezpodminečne blokuji praci parlamentu Verchovnej Rady a nejvetši parlamentske a presidentske strany Partija regionu,od demonstraci a bojkotu včetne jako hospodskych rvaček mezi poslanci přimo na zasedani poslancu...Všude se traduje o nove revoluci,opozice ihned chce nove parlamentni a presidentske volby,zbira velke demonstraci v každem oblastnim centru,demonstranty často se potykaji s policejni brutalitou kterou sami provokuji,v jednem mestečku tlupa"revolucionaru"spalila policejni okrsek...Politicka krize na Ukrajine nabira stale hrozivejšich rozmeru!
13. 07. 2013 | 11:30

Karel Mueller napsal(a):

Pane Hvížďala,

zdá se, že maďarské vládě jde o národ a jeho přežití ...

Už jen tahle věta zní jako pohádka z jiného světa.
13. 07. 2013 | 11:49

Ládik!!! napsal(a):

Z Maďarska mě zajímá jenom uherák a někdy ceres palinka.
13. 07. 2013 | 11:51

kokoshka napsal(a):

Včera Snowden v moskevskem prostoru mezinarodniho letište Šeremetevo dal novinařum svoji prvni kratkou pres-konferenci,ihned se ozvala cela plejada ruskych obrancu lidskych prav(pupozionařu)že budou hlidat Snowdena jako vlastni dite aby mu nikdo neubližil(ja čumim,velebnosti!)ale znama aktivistka Moskevske Helsinske skupiny 87-leta Ludmila Alexsejeva odmitla nejake spekulace že by chtela podporovat Snowdena(no to už mne vubec nepřekvapuje)!
13. 07. 2013 | 11:58

A.C.A.B. napsal(a):

Co se děje tady? Fízlové tu mlátí ženské a vozíčkáře. Fízla tu nerozeznáte od nácka. Je to demokracie?
13. 07. 2013 | 12:30

Tomáš napsal(a):

V.Orbán je politik,kterého můžeme Maďarům závidět.Odrazil Maďarsko ode dna a začíná se projevovat růstový trend.ČR se dostává na trajektorii morálního a politického marasmu. Prezident Zeman nemá ani náhodou morální a politický kredit ,aby to zemi dostal z marasmu do kterého se pomalu sune.Má příliš temnou minulost ,aby jej nepronásledovala,byl to omyl nejširších mas národa,která jej volila.To že nebyl zvolen K.Schwarzenberg je realita,on by také neměl na řešení tohoto českého marasmu. Mám obavu,že je to na delší dobu než jedno funkční období a bude to hodně bolet.Dlouho jsme si zahrávali a přehlíželi všechny možné morální a kriminální pády a není přímé cesty jak z toho ven,jen couvání.
13. 07. 2013 | 13:28

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Nečas se svým neofeudalismem tatarsko-ruského (klaus/zeman) ražení- zde má hodně příznivců.
Pokud si člověk přečte Občana a spol. pak je logické, že Češi - tedy většina- podporovala Hitlera a Stalina.

Totalita je jejich sen.
Vynechme kokoshku, ten má byt vytapetovaný fotografiemi mrtvých z Gulagu, místo lustru kompozici z AK 47. Jeho inteligence je vodka. Jeho členství v mnoha bojových sportovních odílech je jeho manželství. Ženy - to jsou jen kokoshkovy nafukovací panny pro vlastní uspokojení.
13. 07. 2013 | 13:45

Admirál napsal(a):

Tomáši, Zeman je nejlepší ze špatných řešení. Chválit Orbána a zároveň litovat nezvolení Schwarzenberga je logický lapsus.

Orbán ukazuje kudy cesta vede.

Schwarzenberg a jeho noshledi včetně Hvížďaly jsou průkopníky již dnes prokazatelně slepé uličky. To, že jsme se do této uličky nechali zatáhnout, je národní katastrofa, kterou při velkém štěstí budeme dlouho napravovat.
13. 07. 2013 | 13:46

marxík napsal(a):

Orbán znárodňuje a zavádí státní monopoly a místní kovaní antikomunisti vrní blahem nad jeho počínáním.
Dějou se divné věci v některých tápajících hlavách.
13. 07. 2013 | 15:18

Targus napsal(a):

To: kokoshka

,v jednem mestečku tlupa"revolucionaru"spalila policejni okrsek...

To myslíte ten, ve kterém údajně milicionáři s taxíkářem znásilňovali ženské?
13. 07. 2013 | 15:36

TomášL napsal(a):

Tomáši,

nemyslím si, že zrovna Kníže je vzor ctnosti, morální a etické čistoty...
13. 07. 2013 | 15:39

john petres napsal(a):

Tentokrát jste ťal vedle,pane Hvížďalo.To s tou deformací trhu a nízkých cen energií-to se Vám fakt nepovedlo!A propos-a naše deformované ceny (prod,plyn,voda..),ty se Vám líbí,pane Hvížďalo??!!A co takhle se vrátit na rodnou hroudu a mrknout se na př na valorizace důchodů? Zkuste si žít... za 98OO kč a 1 Monat!!servus.
13. 07. 2013 | 15:44

kokoshka napsal(a):

Targus:
Ja nebydlim v Ukrajine,nevim kdo tam koho znasilnoval!
Kulajda:
Tve trapne kecy,elena,opravdu ale opravdu nikoho nepobavi!
13. 07. 2013 | 15:47

Targus napsal(a):

To: kokoshka

proběhlo to tudy, myslím přes ACZ, parta milicionářů znásilnila někde na kraji města ženskou a ta to naprášila. Potíž byla v tom, že se totéž stalo už pár let předtím a ještě tam bylo nějaké mlácení zadrženého. Ta žena z prvního útoku snad dokonce zemřelaa, jestli to moc nepletu. A samozřejmě se nic nevyšetřovalo, jen se to tutlalo. To nasířilo obyvatele města tak, že si došli na stanici, vytloukli okna a pokoušeli se ji zapálit, policajti na oplátku po nich začali střílet.
Demokracie v ukrajinském podání.
13. 07. 2013 | 16:00

Targus napsal(a):

To: Kulajda....

Trapné, trapné, trapné. Zkuste urážet kokoshku inteligentnějším způsobem, pokud je to nezbytně nutné.
13. 07. 2013 | 16:02

kokoshka napsal(a):

Targus:
U nas se stavaji i veselejši přihody-dva chlapy na podpitku jeli v noci svym bavorakem když je zastavila dopravni hlidka,prej:Tohle auto je na seznamu ukradenych,žadne doklady a vymlouvy nepomohli-Jste take pod vlivem omamnych latek,ridiči?!
Chlapy odvezli na stanici a auto na policejni parkovište,na druhy den přibeželi manželky dvoch neštastniku a zvedli křik až k načelniku,tech vypustili ale nejprve jeden operativec provedl s řidičem duševni rozhovor:"Jseš debil,hovado posrane,cheš nam tady komandovat jak mame delat svoji praci,kdo vubes jsi,co si o sobe mysliš kretene...?"
Tento rozhovor byl tajne zapisovan a potom nahravka se objevila na internetu,bylo z toho pozdviženi a sranda po cele Rusi!
13. 07. 2013 | 16:11

kokoshka napsal(a):

Když byl ten meteoritni pad v Čelabinsku a vzapeti kolem prosvištel asteroid tak obyvatele Čelabinska se važne namichli-Proč Buh tresta nas a ne ty zatracene Moskvany?
Jako pitersky jim docela rozumim:-)
13. 07. 2013 | 16:24

Admirál napsal(a):

V každé případě dík panu Hvížďalovi za informace o dění v Maďarsku. V Masmédiích je jich poskrovnu, nebo vytržené z kontextu.

Pan Hvížďala se snažil seč mohl vše pokroutit optikou "Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche" ale pozorný čtenář může mezi řádky vyčíst, co že se děje.

Pokud by u nás chtěla pravice prosazovat prvky, které uskutečnil Orbán, tak má mou podporu.

To jsou paradoxy.
13. 07. 2013 | 16:49

kokoshka napsal(a):

28 čisla tohoto mesice budeme slavit velkou udalost-1025 ročnici přijeti křestanstvi na Rusi,to mne(samo že ne bez manželčine nalehave poradny:-)stale vice přivadi k myšlence že musim pokřtit dcerku,no to je treba,to bez debat i když naši cirkev nemam moc v lasce,možna ji pokřtit po katolicku?
13. 07. 2013 | 16:52

Občan napsal(a):

Kokoshko,

to byste musel nejdřív absolvovat dost obsažný výplach mozku zvaný "katechismus", několikero zkoušek a mezitím Vám dcerka vyroste a pošle Vás i se křtem k šípku :o)))

Jestli jste oba pravoslavní nebo řečtí katolíci, nechte ji pokřtít ve své církvi. Rusko katolizaci nepotřebuje, má SVOU církev!
13. 07. 2013 | 17:03

já ti dám láňok napsal(a):

Co se děje?
Už vyhazují příslušníky tajné státní policie z oken?
Ty Maďary jak to jednou popadne...
13. 07. 2013 | 17:07

kokoshka napsal(a):

Občan:
Manželka je pravoslavna,ja jsem recky katolik,a ted co mame zvolit?(Važne,mne křtili na reckeho katolika ukrajinske přibuzne tajne,maminka ciste pravoslavna ateistka a komsomolka se o tom dozvedela až potom)
P.S.zajimava recapca-cannibalism ortaisf
13. 07. 2013 | 17:17

bič boží napsal(a):

"Zatímco před patnácti lety se v Maďarsku zakládaly cizí firmy, dnes převládá snaha je zavírat"

Zatímco se Maďaři před patnácti lety nechávali bezelstně vyžírat, dnes toho mají plné kecky.
Už tam byl Ron Lauder jim napravovat hlavy, ale nic nepořídil.
Vidim, že je Slováci budou muset humanitárně bombardovat.
Ty německé a rakouské výzkumné ústavy a nadace nám tady šmejdí taky, kde by ještě co šlo shrábnout.

Zdanění cizích megakorporací (zajímalo by mě, kolik například platí vnitro za pronájem MSO) je jedině zdravé. Také je třeba řádně hrábnout pod krk bankám vyvádějícím odsud peníze.
Chceš tu vydělávat, přispěj, to platilo vždycky.

A udržování nízkých cen energií pro individoální spotřebitele není deformací trhu, když ti spotřebitelé jinak musí musí na WC potmě.
Naopak, deformací jsou direktivy EU.
S kterými ať už se dají vycpat.
Kokoshka - humanisté ho budou hlídat jako vlastní dítě s laserovým zaměřovačem, kterým ho označí pro nastavení ray-gunu z družice. Najednou se vypaří a zbudou z něj jen boty.
13. 07. 2013 | 17:35

národ bez paměti napsal(a):

Bylo 70. výročí vyvraždění Českého Malína a z naší strany se namáhali přijet dva kancelářští čičmundové z MO.
Asi abychom nepodráždili nějaké panstvo v Auswärtigem Amtu.
Už nám zbourali tu berlínskou ambasádu, odměnou za Lobkovický palác?
Za pět let žádný z těch veteránů, kteří tam ještě byli už nemusí být naživu.
13. 07. 2013 | 17:47

kokoshka napsal(a):

Občan:
No znate jak v tom starem anekdotu-sami si naplanujte dovolenou,jenom vneste dva korektiva:Nadřizeny vam řekne kdy a žena vam řekne kde,přejeme hezky odpočinek!
13. 07. 2013 | 18:22

kokoshka napsal(a):

Mne předevšim řika moje sladka a oblibena sekretařka Mašenka:Proč tam vubec lezeš,vidiš ten redaktor a ostatni jsou zli,jenom nas pomlouvaji a chteji uražet,nech už toho,malo ti ruskych stranek?
Je to tak,ale Mašenka nemuže pochopit co chapeme my,starši dospeli lide,ja vubec nemyslim že pan Stejskal je zlej,mimochodem bez dvoch cizaku mne a Honolulu byla by trochu nuda a stereotyp,no nemam pravdu,pane Stejskale,jenom zašeptejte par sloviček do kouzelneho sluchatka Macha a Šebestove a ja zmizim navždy jako para nad hrncem!
13. 07. 2013 | 18:49

Dalimír napsal(a):

Pane Hvíždala hvízdejte si ve svém revíru tzm. tady v česku a na madary se vykašlete ! Copak zde nemáme svých problémů dost ? Tady je to desetrát horší jako v madarsku ,o tom pište ! Pane kokoshka ,jen se nedejte a těm trubcům zde co vidí ve vás ruských bratrech slovanských jen napřátele ,těm to pořádně nandejte až se bude i pan Stejskal červenat ! Jsem s Vámi !
13. 07. 2013 | 19:25

Křemílek napsal(a):

pane kokoshko nenechte do sebe navážet zdejší nicky kteří Vám nesahají ani po kolena ! Jsou to pouze pozůstatky Švejkova plodného života ! Nevzdávejte to zde a držte se ! Já jsem si vždy vážil východních slovanů protože většinou když bylo z Čechami nejhůře nezklamali,nezradili ale naopak pomohli ! Hezký večer
13. 07. 2013 | 19:34

Budoucnost . napsal(a):

V Maďarsku se znárodňuje? Ték to je zřejmě budoucnost Evropy ,jinák nebude nikdy na nic, ani na důchody ,ani na zdravotni péči, ani na policiji, ani na doktory ani na dětske přídavky ani na pohřeb . Samozřejmě to platí pro 90% obyvatel ,ten zbytek se bude mít skvěle .
13. 07. 2013 | 20:06

Občan napsal(a):

Kokoshko,

vopovažte se!

A dceru dejte na pravoslaví. Když bude žít v Rusku, bude vždycky mezi svými. No, a kdyby se náhodou rozhodla žít někde jinde, tak bude zajímavá pro kluky (což se v jistém věku dost počítá :o)) ).

Moje maminka byla řecká katolička, ovšem měla náboženství dost na háku. Ale v dětství mě občas brávala do centra Prahy (asi do Resslovky) do pravoslavného kostela, protože tam krásně zpívali :o) Ty nádherné sbory posloucháme rádi dodnes.
13. 07. 2013 | 20:45

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

bože, kokoshka, jste mi celkem sympatickej, i když nekdy moc uzvanenej, ale podle koho mate ten (nynejsi) nick? podle rakouského malire Oskara K.?
13. 07. 2013 | 21:06

kokoshka napsal(a):

Občan:
Dik za radu,ted je to definitivni,bude pokřtena v pravoslavnem kostelu vaši zasluhou!
Škoda že jsme se nepotkali dřive v Praze,ja ten moment upustil,když budete chtit cestovat do Ruska ihned mi sem napište,bude to jizda!(Tss,manželka to nemusi vedet)
13. 07. 2013 | 21:09

kokoshka napsal(a):

stryc virus H3N1 nyni HxNx:
Je to proste jak facka,amerikana,amigo!-kokoshka je přezdivka velkolepeho charismatickeho nacistskeho zabijaka špiona z romanu(velmi obsahleho a briliantniho romanu Deana Koontze"Blesk"(ostatne jako všichni romany Deana Koontze)i když je absolutni protipol Stevena Kinga.
Kokoshka je absolutni arijec ktery cestuje v čase protože mu to samotny fuhrer nařidil do budoucnosti zjistit proč Nemecko prohralo valku a přinest z budoucnosti nove technologie,na druhe strane je rovnež belokura arijska bestie ktera chce v USA po cela nekolika desiteleti(skoky v čase)zachranit jednu holku kterou miluje od detstvi před Kokoshkou,tento uzel a časove paradoxy jsou moc zamotane...A proč jsem zvolil přezdivku nacistskeho zabijaka?Nu,proste se mi libila!
13. 07. 2013 | 21:28

kokoshka napsal(a):

Dean Koontz napsal hodne veci,ne všichni se mi libi ale tamten roman(nepamatuji nazev)je skoro genialni-mlada holka přijede na navštevu rodiny sve kamaradky a v noci se probudi,nejaky vrah vyvraždil v dome kamaradky včichni kdo tam tam byl,ona se schova pod posteli a tak jedina zustane naživu,vice toho-naskoči vrahovi do auta aby vedela kdo je ten hajzl,mel takovy cestovni přives a tam se celou cestu schovala,nakonec přijeli na jeho ranč ktery chrani nekolik dobrmanu zabijaku a tam ji vyvlekl z přivesu a zatahl do(ne,tam ne)do kuchyni kde ji uvazal naramkama a nekam odešel,holka sama SAMA dokazala vyvlect si z ocelovych naramku,zabit nekolik dobrmanu hlidacich psu,vylezt na strechu...svoboda!,když se vraci majitel panstvi a je cela vykrvacena a bez sily,ale ješte zazračnym zpusobem dokaže toho vyrodka zabit ktery se ukazal byti mistnim šerifem...Proste žužo,to je treba přečist!
Oslava ženske sily a vynalezavosti!!!
13. 07. 2013 | 21:50

Al Jouda napsal(a):

Kokoshkův blog pod pseudonymem Hvížďala :)))
13. 07. 2013 | 22:43

Medikolog napsal(a):

Kokoshka,

když je paní pravoslavná, vy řecký katolík a Dukovci by z vás dřeli peníze a čas na indoktrinaci, nechte volbu na dospělou dceru.. nebo ji nechte doma odříkat ŠAHÁDU. Je to rychlé, je to zdarma, a budete to mít doma pestré:-). Hrbkův překlad Svatého Koránu také ještě seženete.
14. 07. 2013 | 02:27

jogín napsal(a):

Vládní ekonomické programy: http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/madarsko-ekonomicka-charakteristika-zeme-18568.html
14. 07. 2013 | 10:24

jogín napsal(a):

Výpisky: Premiér Orbán od počátku svého volebního období již nechal schválit zhruba 600 nových zákonů, které mimo jiné zmrazily ceny energií pro domácnosti pod úrovní nákladů, zavedl mimořádné daně na banky a "krizovou daň", kterou musely zaplatit telekomunikační, energetické a maloobchodní společnosti, tedy sektory, ve kterých jsou silnými hráči zahraniční firmy. Orbán fakticky donutil německý energetický gigant E.ON, aby prodal své maďarské dceřiné společnosti E.ON Földgáz Trade and E.ON Földgáz Storage, které se zabývají obchodování s plynem a jeho skladováním, maďarské státní elektrárenské společnosti MVM.
14. 07. 2013 | 10:43

Jedla napsal(a):

Když někde očividně dobře funguje něco, co se mi nelíbí,

tak napíšu (bez zdůvodnění), že tohle může zabrat jen krátkodobě, zatím co dlouhodobě to uškodí, a bude mít dalekosáhlé katastrofální následky. A pak položím tu strašlivou otázku "Za jakou cenu jim to tam funguje?" Ale na tu neodpovím vůbec, nechám ji viset ve vzduchu jako hrozící Damoklův meč. Protože kdybych si odpověděl, třeba "tři koruny padesát za osobu a rok", bylo by to celé směšné, že? Takové Topolánkovské Strašení místo Řešení.

Takže, nezapomeňme tento text. A udělejme si jednou, s časovým odstupem, takovou tabulku. Srovnávací, čili komparativní. Obyvatel v Maďarsku je 10 milionů (mimo-maďarské Maďary nebudeme počítat), takže se srovnání s ČR přímo nabízí. Řekněme v jednom sloupci maďarské údaje, v druhém české, vždy rok 2009 (To byl Orbán v opozici), 2012 (u nás od voleb 2010 Nečas, v Maďarsku Orbán) a řekněme 2015, kdy si vyhodnotíme ty následky. V řádcích pak taková čísla jako HDP na hlavu, veřejný dluh vztažený k HDP, veřejný dluh vztažený investičnímu majetku ve veřejnoprávním vlastnictví, nezaměstnanost, nezaměstnanost mladých, střední příjem (medián) na hlavu v paritě kupní síly, gini index, inflaci, hrubé investice, porodnost, úmrtnost. Souhlasíte?
14. 07. 2013 | 13:40

Admirál napsal(a):

Jedla - pokud si jste ochoten dát si s takovou tabulkou práci, bylo by to jako malý "doplněk" článečku pana Hvížďaly velmi přínosné.
14. 07. 2013 | 14:06

Jedla napsal(a):

Jasně, Admirále, jen co skončí rok 2015 :-))
14. 07. 2013 | 14:14

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Občan No jo, tak proc ti vasi sockomousi ty strategicke podniky prodavali? Naryzovali z toho nekolik set miliard korun, ktere probendili a ted to budeme za nase penize zase vykupovat zpet?
14. 07. 2013 | 14:41

Al Jouda napsal(a):

To bijec :
Proč ty podniky prodávali? No, protože jim z toho asi něco káplo! _
14. 07. 2013 | 23:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy