Vztahy mezi Německem a Spojenými státy se zhoršují

19. 07. 2013 | 12:32
Přečteno 2323 krát
A může za to již šest týdnů trvající skandál, který způsobil Edward Snowden zveřejněním informací o tom, že americké tajné služby odposlouchají i své spojence v rámci programu Prism. V Německu pak podle jeho podkladů mělo být měsíčně sbíráno až 500 milionů komunikačních dat.

Německá vláda se brání protestům občanů tím, že: za prvé tajné služby obou států pracují společně. Podle jednoho z dokumentů právě díky tomuto programu bylo odhaleno 45 chystaných útoků a z toho pět právě v Německé spolkové republice. O jaké případy ale konkrétně šlo, ministr neuvedl, zmínil jen velice mlhavě chystané útoky v Saurlandu a v Düsseldorfu.

Za druhé německá vláda tvrdí, že o tomto programu ještě před šesti týdny nevěděla, což však úterní Bild popřel: zveřejnil materiál, podle kterého velení Bundeswehru o něm vědělo již od roku 2011 a využívalo stejnou datovou banku. A za třetí detaily práce tajných služeb se nezveřejňují, probírají se jen na uzavřených grémiích, jako je například Kontrolní grémium parlamentu, které kvůli posledním událostem zasedalo v minulých dnech dokonce třikrát.

Vzhledem k nejasným odpovědím, které veřejnosti dává i sám ministr vnitra Hans-Peter Friedrich i po návratu ze Spojených států, když neuměl přesně odpovědět ani na otázku v kolika případech špionážní aktivity Američanů zabránily útokům v Německu, vzbuzují základní otázku: Lze vůbec tajné služby kontrolovat?

Teoreticky to má vypadat tak, že tajné služby úkoluje vláda a o této práci má informovat i Kontrolní grémium parlamentu, které má možnost nahlížet i do tajných spisů a vyslýchat spolupracovníky. V praxi to však podle newsmagazínu Der Spiegel vypadá jinak: O tom, co by mělo přijít na veřejnost, rozhodují právě pouze vláda a tajné služby, takže se členové kontrolního grémia často vše podstatné dozvědí až z médií, která něco vypátrají. Sami agenti privátně hovoří ironicky o zasedání kontrolního grémia jako o "pohádkových hodinách."

Kromě toho existuje ještě v německém parlamentu tzv. G-10 - komise, která rovněž kontroluje tajné služby, a sice povoluje jim kontrolu pošty, internetu a odposlechy telefonů. I zasedání této komise je samozřejmě tajné. Ve výroční zprávě stojí, že tato komise povolila v roce 2011 odposlechy ve 156 případech, a to v souvislosti s terorismem, obchody se zbraněmi a pašováním drog. I zahraniční rozvědka může tuto komisi požádat o sbírání dat v zahraničí, ale nikdy nesmí jit o plošné sledování: povoleno je jen dvacetiprocentní pokrytí oblasti. Ve skutečnosti se prý toto plošné sledování týká jen asi pěti procent plochy.

Jaká pravidla pro sledování v zahraničí platí pro Spojené státy, ale Němci zatím nevědí. Jen jedno se zdá být jasné: Pokud německé tajné služby o amerických aktivitách v Německu věděly a dokonce je podporovaly, porušily zákony a aféra může mít soudní dohru. Kancléřka poslala do Washingtonu dvě delegace, které by měly jednat o odtajnění některých materiálů, z nichž by mělo být zřejmé, v jakém rozsahu se odposlechy týkají Německa.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

to KH napsal(a):

Karle, Karle ...
A také buvolího trusu je dostatek, viď?
Však ony se ty vztahy zlepší...
pak zase zhorší
a zase zlepší.
To je koloběh života.
Někdy někdo žije a pracuje zde, pak se může jmenovat Drozd a pracovat "nějak jinak" v zahraničí a zase se může vrátit.

Co Vy na současnou politickou situaci v ČR?
Je nudná a nevábná
a máte dojem, že si spíše přečteme o vztazích mezi BRD a USA?
19. 07. 2013 | 13:18

hovorka11 napsal(a):

USA je totalitní režim, který špehuje celý svět a kryje organizovaný zločin.
Jasně to dokazuje hon na Snowdena, který sdělil všem občanům světa včetně Německa, že jsou protiprávně špehováni (v USA dokonce proti zákonu vnikají do soukromí všech svojich občanů).
Snowden je skutečný hrdina, kterého se bojí na svém území nechat i Putin, protože USA vyhrožuje tvrdou pomstu všem státům, které mu poskytnou azyl. Proti Rusku mají silné zbraně- bojkot olympiády a nový výron aktivit Amerikou placených organizací "lidských práv" v Rusku, které mají za úkol zakrýt totalitu se stíháním Snowdena.
Německo se bouří proti špehování z USA a z GB, které se tak dostávají k firemní i tajné korespondenci a můžou krást z internetu vše, co pro ně má hodnotu. Na to před lidmi nemůže mlčet ani Merkelová.
19. 07. 2013 | 13:27

asi angelu vymění, za robota napsal(a):

Takže chudinka Angela nic nevěděla?
To je vůči ní ale sprosté.

Každé malé dítě sice tuší, že tajtrlíkoviny v parlamentu (vemte si, že něčemu předsedá osoba jako Miruna Němcová) a dokonce i utajená zasedání jeho nejcitlivějších výborů se sehrávají jen jako kašpařina pro noviny. U nás to dokonce jde tak daleko, že i činnost vojenské rozvědky je zhola zbytečná a z nudy dochází alespoň k cvičným misím sledovačů v maskovaných Humvee při sledování premiérských manželek.

Alespoň že Janu Nagyovou už nevodí v klepetech (nechtěl bych vidět, jak by smotaným spisem seřezala sedm dozorců a musela být odstřelena) a že Ivetka Bartošová se, byť vyhládlá, našla.

O tom, co která služba věděla nebo nevěděla a co sledovala (156 případů? dělaj si kozy? i u nás stovky detektivů odposlouchávají celou vládu a půl Prahy) si lze udělat závěry z absolutní poslušnosti evropských vlád neznámému zadavateli, který jim přikáže zastavit bolívijské prezidentské letadlo.
Spolupráce je bezchybná a netřeba si dělat starosti.
Ani s chozením k volbám.
19. 07. 2013 | 13:43

hovorka11 napsal(a):

Špehovací základna měla být i u nás v Brdech jako součást "protiraketového deštníku".
----------
Je jen otázka doby, kdy se začnou stavět nové gulagy pro "teroristy" z řad občanů. Samozřejmě všelidově budem (a už to děláme jak v 50-tých letech) zvedat hlasy pro nejpřísnější potrestání "protidemokratických" a "protiamerických" živlů.
--------
Zodpovědní lidé- politici samozřejmě věděli o špehování v Německu i o tom, že USA chce modernizovat svoje jaderné bomby uložené v Německu, ale pokud by sloužili voličům, tak by se velký bratr postaral o jejich odvolání na základě nějakého "skandálu".
V současnoosti CIA spolupracuje s All- kaidou v Sýrii a stará se o nerušený výcvik těchto fanatiků placených z Kataru a SA. Jsou tam i islamisté z Evropy, keré sbírají zkušenosti pro akce v Evropě. Zároveň nová americká flotila s letadlovou lodí míří ky Sýrii, kde chce pomoci s ofenzivou All- kaidě v průběhu srpna a září.
19. 07. 2013 | 13:44

Admirál napsal(a):

Byla na základě informací od pana Snowdena parlamentem ČR zřízena vyšetřovací komise, s cílem prověřit, zda nejsou čeští občané nezákoně šmírování a v případě že ano, zajistíla řádné vyšetření?

Chápu, že za ministra zahraničí Karla nic takového nepřipadalo v úvahu.

Máme novou vládu, blíží se volby, tak bychom se mohli začít ptát a starat.

Jako voliči bychom měli od svých zástupců požadovat důslednou ochranu našeho soukromí.
19. 07. 2013 | 14:10

hovorka11 napsal(a):

Jště se o podvodech s "demokracií" a "lidských právech" dovíme. já bych dokonce věřil i na závažné materiály okolo 11 září 2001, kde i zpravodajci od nás nepochybují o tom že CIA musela předem znát mnoho faktů o chystaném útoku. Každá tragédie, každý teroristický čin pomáhá podpoře zpřísnění dohledu, špehování atd. Když teroristé takový čin realizují, tak vláda dostane podporu jít dále se špehováním, potlačováním práv atd. Proč potom bránit průběhu tragédie, proč na tom nevydělat ?
------------
Novinář britského listu The Guardian Glenn Greenwald, který udržuje kontakt s bývalým pracovníkem CIA Edwardem Snowdenem, slíbil, že v nejbližších dnech se objeví v tisku další odhalení.
Budou ještě více senzační než ta, která už byla zveřejněna, řekl Greenwald ve vysílání německého televizního kanálu ARD.
19. 07. 2013 | 14:32

342 napsal(a):

Ad "Za druhé německá vláda tvrdí, že o tomto programu ještě před šesti týdny nevěděla, což však úterní Bild popřel: zveřejnil materiál, podle kterého velení Bundeswehru o něm vědělo již od roku 2011 a využívalo stejnou datovou banku"

--------------
Samozřejmě, že všechno dobře znali.
Existuje mnoho informací o současném US režimu v normálních otevřených zdrojích, které se veřejnost měla dozvědět už dávno, nebylo třeba čekat až na pana Snowdena. Média ale mají tendenci zabývat se něčím úplně jiným.
19. 07. 2013 | 15:16

hovorka11 napsal(a):

Zajímavé jsou fakta z popravy svědka Bostonského atentátu ve vyšetřovací místnosti šesti ranami.
Snímky jsou zde :

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2434-fbi-zakazuje-uvolneni-informaci-z-pitvy-znameho-bostonskeho-bomboveho-utocnika

Jejich spolupráce s All- káidou lze odvodit z tohoto:

http://www.reformy.cz/zpravy/vrcholny-us-vojensky-cinitel-amerika-uvazuje-o-vstupu-do-syrske-valky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vrcholny-us-vojensky-cinitel-amerika-uvazuje-o-vstupu-do-syrske-valky
19. 07. 2013 | 15:34

Kleofáš napsal(a):

Ke špiclování jsme stejně bezbranní. NAvrhuji, abychom kolektivně zaujali stanovisko morálního blba, které říká, že ti, co neprovozují žádnou špinavost nemají co skrývt a tudíž nám špiclování nevadí
19. 07. 2013 | 15:41

Billy the Kid napsal(a):

Pomáhat a chránit
Má policajt na autě. Jiný by mohl mít Pomlouvat a škodit.
Dva v jádru pomstychtiví tvorové prohráli. Klaus parlamentní volby. Kroutily se mu střeva, ale pogratuloval vítězi a šel si hryzat nehty mezi své.
Zemana podtrhli u prezidentské volby soukmenovci, odkráčel středem a zalezl na deset let na Vysočinu mezi widlemany. Taky se mu kroutily střeva, ale neobjížděl planetu, nevykládal, co jsou Češi za pakáž, že tenhle připomíná Gottwalda a Adolfa najednou (pozoruhodný rozptyl).
Tristní je pohled na stárnoucího noblemana a jeho zhrzenou a zakyslou družinu. Nevydejchali porážku. Srabi.

pak přijde jejich kompars Pehe, Hvížďala, Urban a spol.
A už to jede
19. 07. 2013 | 15:44

Josef napsal(a):

Jiná alternativa nemohla být.Ono objetí když trvá dlouho je z něj nanic.USA jsou slábnoucí supervelmocí ,jsou předlužené,tak ,že vydlužení je možné jen z velký průšvihem,který nějakým způsobem vytvoří. Snowden bude dobrá záminka.A Česko si konečně uvědomí ,kde je jeho Rhodos a kde může skákat a dělat salta.
Masaryk se zasloužil o vznik Československa,ale podařilo se mu vytvořit mocenské vakum ve střední Evropě,které je lákavé jak pro Německo ,tak pro Rusko.Oba vlivy již tento stát zažil, Československo neexistuje a je nutné hledat alternativu.Jsou historicky dvě,mladší Palackého,"když nebude Rakousko ,tak si vytvoříme",to asi nepůjde jen tak.Druhá starší sahá až do doby Karla IV a tím je příklon k Německu za účasti dalších zbytkových států.A očekávat jak se bude Rusko dvořit EU a že mu poteče do bot ,to je víc než jasné a bude to stát hodně.Však má z čeho rozdávat a zůstane ještě dostatečně velké a bohaté. USA se budou stále více propadat směrem k latinské Americe a stanou se i mluvící druhým úředním jazykem.Vypočítavost není dobrá vlastnost a USA ji dvakrát dobře využily ,ale potřetí jim to nevyjde.
19. 07. 2013 | 17:33

Admirál napsal(a):

Josef - "USA jsou slábnoucí supervelmocí ,jsou předlužené"

Nezlobte se na mně, USA jsou na vrcholu moci, předpokládat, že to "položí" v tomto desetiletí v obzoru sto let je zcestné, Mají problémy, ale to neznamená, že se v historicky krátké době něco radikálně změní.

Na své občany v podstatě sere z vysoka. Je to čistá vláda oligarchie. A ta se postupně oprošťuje od příslušnosti k nějakému lidu, území.
19. 07. 2013 | 22:54

Karel Mueller napsal(a):

Admirále,

myslím si, že se trochu mýlíte. Na vrcholu moci byly USA koncem minulého století. Za posledních 15 let moc USA upadla a to jak politicky, tak ekonomicky.

Tím samozřejmě nechci říct, že už mají protihráče. Ale už si nedělají všechno, co chtějí, to nelze nevidět. A vzhledem ke zrychlující se změně struktury obyvatel západu bych si budoucností v horizontu několika desetiletí nebyl jistý.
20. 07. 2013 | 00:38

Al Jouda napsal(a):

To autor :
Z hovna bič těžko upletete :)))))
20. 07. 2013 | 01:01

Admirál napsal(a):

Karel Mueller - ano to sice máte pravdu, vrchol už mají USA za sebou, nicméně je to stále nesmírně mocný i když vnitřně chátrající stát. Ten "sešup" může ale pokračovat desetiletí. Dějiny mají čas.

A to, že se tamější držitelé moci transformují, jsem již psal.
20. 07. 2013 | 07:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy