Kohout a Vaculík oslavili narozeniny

25. 07. 2013 | 19:57
Přečteno 7927 krát
V minulých dnech oslavili dva nepřehlédnutelní čeští spisovatelé narozeniny: V neděli bylo Pavlu Kohoutovi pětaosmdesát a ve středu Ludvíku Vaculíkovi sedmaosmdesát. Oba ještě nejsou na penzi: píší. Pavel Kohout naposled vydal loni knihu Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem a každý týden v sobotu najdeme fejeton, kterému říká Trilobit, v Mladé frontě Dnes.

Ludvík Vaculík již delší dobu žádný román nevydal, naposledy Hodiny klavíru v roce 2007 s podtitulem Komponovaný deník z let 2004 a 2005. Tím vlastně navázal na jedno ze svých nejzajímavějších děl Český snář z roku 1980, který byl rovněž komponovaným deníkem z konce sedmdesátých let, tedy z doby tuhého pronásledování disentu. S Ludvíkem Vaculíkem se jeho příznivci zase mohou každý týden setkávat na stránkách Lidových novin, pro které píše každé úterý Poslední slovo.

Pavel Kohout je pracovitý, vzdělaný a velice akční: Nikde a nikdy ho nebylo možné přehlédnout a nejspíš i proto za každé doby a za každé situace provokoval. Starší ročníky si ho převážně pamatují jako přesvědčivého, akčního komunistu, oženil se ostentativně na den narozenin Josefa Vissarionoviče Stalina, a zpíval a skládal revoluční písničky.

Koncem šedesátých let se stal, jak mu přirozenost kázala, stejně akčním reformním komunistou i uznávaným divadelním autorem: hra August, August, August se hrávala skoro na celém světě. A i po okupaci Československa v roce 1968, kdy se stal z Kohouta, původně předsedy komunistické strany pražské pobočky Svazu spisovatelů, disident, o něm bylo stále hodně slyšet až do jeho nuceného odchodu do exilu.

V exilu, kde působil převážně v Rakousku a Německu, patřil mezi jen pár skutečně úspěšných českých spisovatelů, kteří žili v zahraničí. Od roku 1989 pendluje pravidelně mezi Vídní, Prahou a svou milovanou Sázavou a ani tady se nevyhýbá, je-li třeba, protestním akcím. Naposled jsme ho mohli vidět třeba na demonstraci za prosazení stavby Národní knihovny v Praze na Letné od architekta Jana Kaplického.

Ludvík Vaculík je jiný typ: V předvečer svých osmdesátin mi řekl: „Nejprve bych měl říci, že jsem nikdy své narozeniny neslavil a nechtěl slavit a když se něco konalo, tak to vždy zavinili přátelé, rodina nebo tak. Já to nemám rád. Raději slavím každý den a touha po smíření je tím, co tyto dny spojuje. Přiznejme si: narozeniny ničím nevynikají.“

Spisovatel i člověk Ludvík Vaculík je ale nejen muž, který vždy věděl, že nejen k duševní, ale snad i biologické rovnováze je třeba smír, ale zároveň byl urputným rváčem, který si smír chtěl zasloužit, vyvzdorovat, aby byl pro obě strany závazný. A to jak v životě, tak v psaní. Byl a dodnes je událostí v jazyce i v životě. Jeho provokace jsou testy: zkouší tím nás i sebe.

Pan Vaculík není spisovatel konstruktér (nevychází z karteziánského románu a‘la téze jako Milan Kundera), ani pábitel (nevychází z hospodského řečového proudu jako Bohumil Hrabal), ani situační, myšlenkový a jazykový konstruktér (jako Václav Havel), ani dramatik a kronikář (jako Pavel Kohout), ale vychází pouze ze sebeprožívání, upřesňování a osobitého uchopení jazyka. Byl si a je si vědom toho, že právě za těžkých časů se musí osobnost vědomě pěstovat a uvádět v řád, má-li odolat vlivům, které ji chtějí rozbít. Osobnost je pro něj spíš nežli něco stálého a ohraničeného, než pevná sošnost, stálé úsilí o pevnou jednotu, nekonečný proces. Vaculík jako autor z nás dělá svědky tohoto úsilí, a tím se dotýká tajemství skutečné tvorby. Pánové, gratulujeme!

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zed napsal(a):

Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?
25. 07. 2013 | 20:01

au napsal(a):

No, dost nechutné, že si režimní přisluhovač Hvížďala troufá brát do huby skutečné spisovatele.
Vaculík i Kundera se mýlili, když sloužili totalitnímu režimu. Hvížďala slouží totalitnímu režimu stále, ale nemýlí se: jeho slouhovské mentalitě totiž olizování Karlových polobotek dokonale vyhovuje.
25. 07. 2013 | 20:10

kokoshka napsal(a):

Vaculika znam,je to ten herec?Nevedel jsem že je spisovatel!
Srovnavat nove nomenklaturne pisalky s velkymi lidmi jako Hašek,Čapek nebo Švandlik je zavadejici!
Od Čapka nejvice miluji Vec Makropolos a povidky z leve a prave kapsy,to bylo moje prvni užasne seznameni s českou literaturou!
25. 07. 2013 | 20:46

Richard napsal(a):

Vše nej, ať i s hůlkou starcům je hej
25. 07. 2013 | 21:02

kokoshka napsal(a):

Sergej Lukjanenko v dobe rozpuku sve slavy(mimo konjukturnych Hlidek)napsal genialni roman Spectrum-jeden dedektiv ruske narodnosti hleda po celem vesmiru divku Irinu,vesmir ovladany novou rasou superbytosti Kličniku nabizi sedm planet kde se muže ukryvat Irina,jenže dedektiv najde na každe ze zminenych planet jinou Irinu ktera pokažde zemře v jeho naruči,a dalši kopie jsou na jine planete...Za odhadem zahady a jedinou skutečnou Irinou musi se obratit k samotnym Kličnikum...Vec je v podstate dokonala,škoda že Lukjanenko ted ztratil svuj počatečni elan!
25. 07. 2013 | 21:42

xyzy napsal(a):

To jsou mi zas příspěvky, všechny tak nějak k věci!
25. 07. 2013 | 21:48

kokoshka napsal(a):

Naposledy mne unesl jeho Čistopis ale pokračovani Černopis jsem skoro vyhodil oknem,natož jsem našel novy ciklus romanu Strugackych Obydleny ostrov-nove přihody progresora Maxe Kremera na planete Masarakš a nejenom Maxima,je tam toho podle nasledi meho už mrtveho učitele mnohem vice,takoj hokej ja lublu!
25. 07. 2013 | 21:55

honolulu napsal(a):

Nebyt zde Kokoshka,
tak se z tech oslav komunistickych strasidel jeden vydesi...(Kokoshko, ty planety jsou asi Plejady. Je jich 7. Rika se jim 7 sester. Tam NEziji politicke korouhvicky poplatne rezimu a menici kabaty podle modni politicke barvy...)

Oni jsou ti Komousi vlastne nestastni chudaci. Oni nikdy nevi, je-li u nich nekdo z presvedceni, z oportunismu, nebo z prikakanosti...Takova strana je bezcenna.
Oni nemaji zadnou pater...Cim muze napr. Kohout obohatit, kdyz byl Stalinista, potom Dubcekovec a nakonec emigrant...

Kdysi davno jsem potkal v Jihozapadni Africe stare vojaky z 5-te divize SS Viking... Oni mi rekli, ze verili v roce 1942 to, v co verili 1975...To pouze dnes je kazdy byvaly Komous nesikovny Kapitalista...Stranicti CHAMELEONI, jsou charakterove nuly. Ty nemaji uctu ani v ocich tech, kterym dnes slouzi. Kdo jednou zradi, vzdycky zradi...

Ja byl ministrantem u Katoliku, protoze jsem byl cestny hezky - coz mi zustalo....Pane Hvizdalo napiste oslavnou basen na ciste emigranty ! Nikdy nepoHOVNENE clenstvim v KSC. (Ani u pionyru me nechteli.)
25. 07. 2013 | 22:25

honolulu napsal(a):

Kokoshko, Rusove a Amici by si meli rozdelit Cesko demarkacni carou a anexovat kazdy polovinu pro sebe...Jinak z takovych Hvizdalu, Kohoutu a Vaculiku nikdy nic nebude nez Chameleoni s umele vytvorenymi zasluhami, ohledne niceho.
Skoda, ze 80 % Amiku nevi, kde Cesko je... Proto je anexe docasne brzdena...
25. 07. 2013 | 22:33

kokoshka napsal(a):

honolulu:
To je blog o literature,ty menja zajebal uže svojej tupoj propagandoj!
Ja v nasledujicim Šupliku ukažu jak vypada nova literatura,drsna a pichacijici jako drat do oka,tobe beztalennemu takovy uroven umeni se ani nezdal,mužeš klepat svuj spiritismus,ja ješte tady ukažu jak se maji psat povidky a romany!Velmi velmi brzo!
25. 07. 2013 | 22:37

kokoshka napsal(a):

Česko by nikdo delit nemel,je to nadherna zeme s velmi přatelskym narodem!Ale idiotu ve vlade je všude vic než dost!
25. 07. 2013 | 22:43

Richard napsal(a):

tak, když jsme v tématu, dovolím si jednu krátkou...

Výška barové židle
Sedl si na barovou židličku a objednal pití. V klubu byla spousta živě se pohybujících, tancem rozjařených lidí, jejichž oči zakalil alkohol do veselé a žoviální tuposti. Jeho pohled směřoval právě na ně. Z jejich výrazů se snažil uhodnout, co asi prožívají, přitom usrkával pivo z jarem načichlé sklenice. Všímal si dívek svůdně se vlnicích do rytmů hlasité hudby, dráždivě přitom vrtících svými opálenými, do kraťasů vypasovanými zadečky. Připomnělo mu to zvířecí vábení samiček. Ani nevěděl, jestli po nich touží. Vlastně ano, velmi, ale za žádnou cenu se nechtěl těchto námluv účastnit, cítil by se ovládnutý a ponížený sám sebou. Proto jen seděl, ucucával pití a z bezpečného odstupu vše pozoroval. Cítil, že ho dívky přitahují, přitom se tolik bál přiblížit, nechat se ovládnout svými touhami. Nechtěl být hercem v tomhle divadle, které považoval za prostinké a příliš průhledné. Nemohl se nechat vtáhnout, byl by přece jako oni, kterými teď ze své vyvýšené barové židličky tolik pohrdá. Jeho vlastní pudy, však na něj samého tlačí a naléhají ba přímo křičí a dožadují se ukojení. Něco v něm, ale říkalo "ne, to nesmíš dopustit, nenecháš se pohltit tím nízkým zvířetem v sobě". Vedle se posadila jedna z dívek, která do té chvíle vábila tancem všechny muže v místnosti a s lascivním výrazem mu pohlédla do očí. Nereagoval, jen jí opětoval zdvořilý, ale prázdný úsměv.
Richard G.
25. 07. 2013 | 22:45

kokoshka napsal(a):

honolulu:
Jestli Ty nechceš moji sekretařku Mašu ktera je hodicim ztelesnenim erotickych snu tak jseš mirne řečeno divny,ale kdo o tebe vubec stoji?Onanovat je levneji a gigieničtejši,užasna modrooka blondyna najde si na rozdil od Tebe skutečneho chlapa a ja ji v tom samožřejme pomužu,nic na tom nezmeni fakt že zbožnuje sex,to bysI neutahl,chudaku!
25. 07. 2013 | 22:51

stařenka napsal(a):

Pane Hvížďalo, díky za připomenutí.
25. 07. 2013 | 23:01

ari napsal(a):

Ale tohle opravdu stojí za přečtení (o Machalické si slušní lidé dávno myslí své, ale že je to až taková sprostá...?):
Jana Machalická, kulturní (!) redaktorka LN napsala , že se nechce dívat "dívat na vládu vyhřezlých panděr a sádelnatých laloků". Tento svůj názor připisuje i ostatním českým ženám. Paní redaktorka si neuvědomuje, že její, rádoby vtipné přidání takové sračky do žumpy považuje civilizovaná společnost za diskriminaci věkem, vzhledem, nebo obojím. V Česku se jí může stát, že jednou nedostane práci, protože se chlapi přece nebudou dívat na její dvě brady, povislé kozy a zkřivující se nohy, které i jí jednou přinese stáří. - See more at: http://www.blisty.cz/art/69424.html#sthash.G4pJtsOg.dpuf
25. 07. 2013 | 23:57

jaké to je, pamatovat Rudolfa Slánského? napsal(a):

V dobách, kdy nosili modré košile, jezdila s nimi stařenka na stavby mládeže.

Ale s Pavkou nic nebylo.
Byl známý tím, že po zhasnutí jedl pod dekou uheráky, kterými ho zásobovali bohatí rodiče.
Aby nemusel nikomu dát.

To s Ludvíkem si stařenka jistě užila víc.
Jenže byl zase nafoukaný. Už v dřevařském románu Sekyra se intelektuálně vyvyšuje na Ivetu Bartošovou, protože nezpívá lidové písně.

Jediné, co kýčař Kundera o své době (době Gottwaldově) napsal poctivě byl Žert, kde o těchto soudruzích pojednává.
26. 07. 2013 | 00:12

to Hweezhdhdala ... napsal(a):

Pane pisálku, Hvížďalo!
Problém je v tom, že Kohout to někam dotáhl, vy nikoli.
Problém je také v tom, že jste nám nikdy neřekl úplnou pravdu o tom, co jste dělal v bundesrepublice.
To, že na Drozdy zásadně nereagujete, jen může potvrzovat fakt, že "jste v tom jel".
Že tady takové "pisálisty" trpí Stejskal, mohu umět pochopit - zřejmě i on si "mohl zadat" s minulým režimem.
Že se ale RAZANTNĚJI neozvou jiní - když už si tu stále "hrajeme" na demokracii - je mi záhadou.
Nemohlo nás potkat nic jiného, než to, že KSČM je druhou nejsilnější stranou ...
26. 07. 2013 | 00:23

Aoi napsal(a):

Drozd Kvíčala, Kundera a Vaculík:
Zhluboka nadechnout, uvolnit a bez sebemenší námahy fonovat:
http://www.youtube.com/watch?v=kYDrE6Fy7fI
26. 07. 2013 | 00:29

Zapějme spolu s Vaculíkem napsal(a):

Kníže má k lidu blíže. na panské holoto!
26. 07. 2013 | 01:45

honolulu napsal(a):

Ty ozralo nevyrovnana ruska, ja chci Masenku, ale kdyz jsem utikal pres draty, tak jsem na nich nechal vyset "VERCAJK"...K cemu bych Masence byl, hmmm ?
To, ze napises neco ze sufliku me neprekvapuje. Ty jsi rozeny Potemkin - jako kazdy Rus. Vim, ze mas sufliku mnoho. Hled, aby to melo hloubku a inspirovalo k premysleni...Vyrid Masence, ze ji mam rad, ale, ze jsem po sezone a carodejnice z New Age me staci. Starnu Kokoshko ! Uz je to letos 45 let, co do Ceska vlezl Tvuj fotr....

Dekuji Ti Brezneve, ze jsi me vyhnal do sveta. Nikdy bych se doma tak neuplatnil.
26. 07. 2013 | 02:10

Kulajdatrmapárovitá napsal(a):

Nejsem si jistý, zda si oba představitelé významného období české kultury zaslouží zapomenutí a už vůbec ne, že si zaslouží zdejší diskutéry. Kokoshkovi se nedivím, oni ani jeden nejsou rusofily, navíc kokoshka jako typický ruský maloměšták zná jen Puškina a spol., a to ještě ze školních výkladů.
Jinak zde kokoshkla prokazuje typicky ruskou měšťáckou aroganci k cizím hondotám.
Honolulu jako ekonomický emigrant je docela zajímavá česká tradice a jeho postoje vcelku vyjadřují postoje mnoha generací před ním. Česká kultura nikdy nebyla nosnou a migrace obyvatel z Čech byla většinou ekonomická.
Je zajímavé, že nebýt židovské komunity, nedočkal by se ani B. Smetana slávy, pominu dceru Metternichovu a její díl na jeho uvedení do světa.
Pomiňme křiklouny, kteří ani jednoho z těch mužů nečetli , ale mají co vytknout autorovi blogu , tedy spíše vypustit řadu vulgarismů...
26. 07. 2013 | 03:29

ALT napsal(a):

honolulu,

jen tak mimochodem, jistý Winston
údajně prohlásil něco v tom smyslu,
že kdo nebyl ve dvaceti komunistou
nemá srdce, kdo jím je ve třiceti
nemá rozum
no a pak dostal nobelovku za literaturu
kupodivu, přitom se celkem dlouho
věnoval politice a kupodivu v ní
převlíknul i nějaký ten kabát
tak jak? a to mám za to, že by mohl
patřit k vašim oblíbencům, i když
oni ti hoši z ostrovů bývají taky
pěkně nadutí.

kokoshka
tak čapka přes povídky?
překvapujete, hezké
já nevím proč, ale
čapky mám spojený s nerudou
no asi školní čítanka
26. 07. 2013 | 06:25

... napsal(a):

Životopis páně Kohouta mi připomíná německé přísloví:
"Kdo nebyl v osmnácti komunistou, nemá srdce. Kdo je ve čtyřiceti komunistou, nemá rozum."
26. 07. 2013 | 07:00

Sibyla napsal(a):

Aoi

nejkouzelnější je, jak tam zpívají

...s ním přivoláme potíže....

takhle to říci bez obalu a naplno.
26. 07. 2013 | 07:23

Sibyla napsal(a):

a to určitě dostali odškodnění 100 litrů jako oběti režimu a každý měsíc dalších 10 litrů k důchodu. Bodejť by tu neotravovali do sta.
26. 07. 2013 | 07:57

D.J. napsal(a):

Zase jednou se ukázalo, že čecháčci mají tak trapné dějiny, že nemáme jediný svátel který bychom mohli slavit, a nemáme osobnost kterou by lid uznával.
Možná Karel IV, protože už o něm víme jen legendy.
Zato máme lidí typu Grozd kteří se snaží vlísat při každé příležitosti
26. 07. 2013 | 08:09

gaia napsal(a):

D.J.

slavíme Josefa, máme Švejka, Cimmrmana, Magdalénu Dobromilu, Babičku

ono by se toho našlo
26. 07. 2013 | 08:13

kokoshka napsal(a):

Proč bych nečetl Čapka?Je to velikan svetove literatury a Valka s mloky je take baječna vec!
Honolulu:
Dobre,zapomeneme na stare křivdy,mlade holky v rozpuku krasy a sexuality už nejsou pro nas,leda tak se mužeme zavistive koukat na striptizove tanečnici:-)
26. 07. 2013 | 08:54

kokoshka napsal(a):

Hloubku to mit bude,eto bez bazarov:-)!
Ja ješte v živote nenapsal nic co by nedavalo smysl a material k přemyšleni,to Zdenek Wachfaitl a Targus mne pomlouvaji i když je mužu snadno přeplivnout.Konec prostych suchych povidek!-ted pustim opravdovou tvorbu a nejspiše cely roman,jedine co žadam je nejaky odzyv čtenařu,jestli nikdo nebude reagovat tak to rovnou zabalim,lhostejnost mne dokaže nasrat vic než nejpřisnejši kritika!
26. 07. 2013 | 09:46

krajan napsal(a):

Vaculíka jsem si vždycky vážil. Jeho předvolební "zpívání" však mým obdivem poněkud otřáslo. Bohužel.
Kohouta jsem nikdy nemusel a nemusím dosud, bez ohledu na to, že některé jeho věci se mi líbí.
26. 07. 2013 | 10:40

honolulu napsal(a):

PROTESTUJI, to neni pravda, ze jsem byl ekonomickym emigrantem !
Komuniste od meho nejutlejsiho mladi me obvinovali, ze jsem tridni "nepritel" a nepritel socialismu, bez ohledu na to, ze jsem byl dite opozdene a nevedel co je to socialismus.

Aby Komuniste poukazali na jejich "spravne mysleni" a politickou kovanost, tak potrebovali ukazovat na "nepratele lidu". JA, dite priblble a opozdene jsem zasl nad BEZDUVODNOU politickou nenavisti kterou jsem vzbuzoval, aniz jsem rozumel proc...

Tak jsem se jim vykadil na rohozku pred dvere do jejich klubovny - sekretariatu. Oni si ve tme na rohozce ocistili boty od snehu a potom se pohadali, kdo se z nich posral...A tim zacala valka dvou stranickych FRAKCI KSC, kvuli ktere prisli Rusi...

A po uteku, Jihoafricane (administrace B.J. Vorstera) na me byli moc fain ! A Amerika byla na me take, moc fain ! ! !
Komousi lhali ohledne vseho ! Ano, napracoval jsem se ! V JAR vice nez v USA, ale mel jsem pekny zivot v dostatku a vse o co jsem stal jsem docilil...
Akorat ted nevim jak zaztavit cas. Starneme a vse zde nechame. Proto placi - MEEEE, be, be, be, be...Kokoshko pojd na bloq pani Alvarove ! Ona je daleko zajimavejsi nez chameleon Hvizdala.
26. 07. 2013 | 13:28

nepozorný čtenář napsal(a):

Nejlepší příspěvky má opět pan kolega kokoshka-honolulu, přezdívaný mezi námi kamarády švandlík-mandlík.
26. 07. 2013 | 13:56

Koleda napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, jakkoliv je pan Kohout výborným spisovatelem, nelze přehlédnout a odpustit jeho akční chování v padesátých letech. Co osudů poznamenal, co lidí zničil. Osobně jsem ocenil, když po roce 89 kdesi prohlásil, že se nehodlá politicky angažovat, protože v padesátých letech zklamal. Proto si nemohu pomoci, ale glorifikovat jej jen proto, že po roce 1968 "šlápl na špatný kámen" a stal se disidentem. Hrozně v té Vídni evidentně trpěl, zatímco desetitiíce lidí vylučovaných z KSČ byly vyhazovány z práce, jejich děti nemohly studovat, etc. Zdržtě se proto, prosím oněch tirád. Děkuji.
26. 07. 2013 | 18:47

dennis napsal(a):

Do tehle chvile byl blog pana Hvizdaly otevren tisicstojedenkrat. Diskuse prinesla (i se mnou) triadvacet diskuteru. Clovek nechce verit, jaky soubor diskuteru reprezentuje nazory na dva doposud zijici ceske spisovatele, kteri ze slovniku ceskych spisovatelu jen tak brzy nezmizi.

Nemusim dlouho nad uprimnym zajmem diskuteru o ceskou literaturu dlouho premyslet, abych si uvedomil, ze dnesni naklady nove vydavanych knih radove v poctech stovek a jednotkach tisicu realisticky odpovidaji koupeschopnosti ceskych ctenaru. (Rad bych pripomnel, ze slovicko "koupit" muze mit i vyznam slov: vnimat, porozumet, prijmout a pochopit sdeleni i myslenkovou uroven.)

Z pestreho vzorku aktualnich diskuteru nejsem smutny. My Cesi jsme narod, jako kterykoli jiny. Jen v mnozstvi neomalenosti se mozna lisime od nekolika malo jazykovych oblasti. Narozdil od vyumelkovane zdvorilosti, ktera reprezentuje aspon minimalni uroven slusnosti taky dovede zakryvat nevedomost a nevzdelanost. Náš clovek dava casteji prednost "uprimnosti". A ceska uprimnost zacaste je docela vtipna a nekdy dokonce vesela az srandovni, krome toho, ze si libuje v obhroublosti.

Ludvika Vaculika si velice vazim a libi se mi jeho sverazna povaha i autorsky styl. Pavla Kohout musim uznat jako literata. (Jako cloveka a otce ho nepovazuji za ryzi charakter, ale za uhore. To ovsem nepopira jeho literarni talent.)
26. 07. 2013 | 19:03

stejskal napsal(a):

Nereprezentuje, pane dennisi ;-) Většina z těch 22 reprezentuje jen svou touhu na někoho plivnout popřípadě něco (cokoliv) napsat. Tak to na internetu chodí. Nelze si podle toho dělat žádné závěry o ničem a o nikom (dokonce ani o tom, jestli jsou Češi tkoví nebo makoví). Ale je dobře, že se zde občas objeví i někdo, kdo dokáže napsat něco zajímavého k tématu a navíc se nenechá odradit tím, že celá řada lidí se něčím takovým vůbec nezdržuje. Díky těmto lidem se i v internovét debatě dá občas něco dozvědět či si s někým vyměnit nějaký zajímavý názor. A pro ně je to zase trénink na debatu v reálném prostředí soudobé společnosti. Čím více jich zde bude, tím budou tyto diskuse zajímavější. Jen to chce uvědomit si, že řada lidí si sem jen chodí "zaplkat o ničem" a nenechat se tím odradit.

Hezký večer Vám i ostatním

Libor Stejskal
26. 07. 2013 | 19:33

ex-nemo napsal(a):

Hvížďala je nicka, které nezbývá než lézt do zadku každému silnému, aby se jakž takž uživil.
Kundera, Vaculík, Klíma, konec konců i Kohout ale něco uměli,to se nedá popřít.Taky Svěrák, Menzel....
Co tyhlety nutilo dát se k pravdoloáskařům a poddaným uslintaného knížete ? jaká síla to musí být aby tyto lidi přinutila dělat ze sebe takové šašky ?
26. 07. 2013 | 19:53

stejskal napsal(a):

Nebo tak, pane dennisi ;-) l.s.
26. 07. 2013 | 20:11

Richard napsal(a):

myslím, že k výbavě českého národa patří také touha jednou za čas se nad někým zdravě pohoršit, to člověku taky udělá celkem fajně....
mně teda jo
26. 07. 2013 | 22:29

Richard napsal(a):

a taky je celkem zajímavé jak se to zdravé a uspokojivé pohoršování se vrství...

ten se pohoršuje nad těmi
ti další zas nad ním
tamti zas nad nimi
ten zas nad těmito
a tito poslední zas nad ním, nad tím prvním

a tím se kruh jakoby uzavírá, ten, co se pohoršoval nad těmi, se stává na konci cyklu sám objektem pohoršování se ze strany těch, nad kterými se pohoršoval jako první...
to jsou takové běžné společenské výměny...
každý se chce cítit alespoň chvíli "na úrovni", tím, že si pohorší jiné, jak by řekl možná Warhol, zažít svých patnáct minut sebehodnoty
26. 07. 2013 | 23:10

Josta napsal(a):

Když si vzpomenu na hit "Kníže má k lidu blíže". skončil u mne jakýkoliv obdiv k literatuře a spisovatelům , rádobyelitám po roce 89.
Kdyby alespoň nějak dodatečně řekli že je někdo nafetoval, nebo něco
27. 07. 2013 | 08:08

dennis napsal(a):

Pane Stejskale,
mohu si tedy myslet, ze ty nizke naklady vydavanych knih za poslednich dvacet let bych radeji mel srovnavat s edicni politikou totalitnich vydavatelstvi a s "hladem" po dobre literature v te ktere etape byvaleho rezimu, nez s vseobecnou kulturni urovni a vzdelanosti vubec? Nemel bych si delat usudek o tom, jak verny je profil diskuteru pod konkretnim blogem se socilogickym snimkem vzdelanostni urovne naroda. Vlastne to uz davno vim. Vypovidaci uroven o sociologickem profilu nejakych dvaceti peti diskuteru je nejspis nulova. (Nakonec jsme skoro vsichni uz stari znami. :- ) ).

Pane Richarde,
muzu jen opakovat slova: Nakonec jsme tady uz skoro vsichni stari znami. Prectete-li si muj prispevek pozorne, mozna, rikam mozna, vam to neprijde jenom jako povysenecke karani spoluobcanu. Radeji bych vyjadril smutek nad tim, ze stereotyp v urazlivych vyrocich na adresu blogera, nebo osob v blogu zminenych, uz davno vycerpal celou skalu sve munice. Bohuzel nevrle utoky nemeni nic ze svych stereotypu. Smutne je, ze i ekonomicti emigranti nepochytili nic z fajnovych manyru, ktere at uz chteji nebo ne, museji dodrzovat za hranicemi...
27. 07. 2013 | 21:48

Richard napsal(a):

"Prectete-li si muj prispevek pozorne, mozna, rikam mozna, vam to neprijde jenom jako povysenecke karani"

nedělejte si hlavu pane Dennisi, já si občas jen tak hledám důvod, na který bych mohl reagovat a rozvíjet jakoukoliv myšlenku, přesně jak napsal pan Stejskal.....
někdy se mi hodí tohle, pak zas tamto, možná to je z části tím, že si v posledních pár letech začínám uvědomovat více než kdy jindy, že brát život příliš vážně může člověka zešílet, proto se možná také jako šílenec preventivně bavím, tedy proto, abych skutečně nezešílel.. ...ono totiž nezáleží jen na tom, jaké jsou věci o sobě, ale také jak je subjektivně vnímáme, resp. jak k nim přistupujeme, až to celé vytváří nějaký prožitek světa i sebe...
hezký večer
27. 07. 2013 | 23:21

Pavel napsal(a):

Dennisi- hlad po dobré literatuře za starého režimu??? Proboha, najděte si jaké kulturní poklady vycházeli v Odeonu, československém spisovateli a jinde.
Vy to chcete srovnávat s dnešní dobou- recepty od Babicy a komiksy pro ty co už se nenaučili číst??
To máte z hlavy nebo vás tak vyškolili???
28. 07. 2013 | 07:31

Jarmila napsal(a):

Já se nestačím divit reakcím. Vaculík je fenomén, veliký autor, člověk, který se veřejně otvírá - v čemž je i jeho zdánlivá slabost. Skutečný tvůrce, pokud jde o jazyk. Nelze srovnávat meziválečné autory právě s Vaculíkem. Jde o úplně jiný svět.
A Kohout - není spisovatel mého srdce, ale jeho inteligence, fantazie, novinařina, které se těžko co vyrovná, to prostě člověk musí ctít!

Holt, dokud jsou naživu, budeme plivat...
28. 07. 2013 | 10:15

Rosenheim napsal(a):

kDYŽ JSEM SLYŠEL Vaculíkovy intelektuální elity zpívat Kníže má k lidi blíže, stačilo mně to, abych pochopil to podstatné, Trochu umí psát, ale jinak křivota který se vždy veze na vhodné vlně vzhledem k režimu, jinak v praxi nepoužitelný. A Kohout vlastně od toho také není moc daleko.
A Drozd Hvížďala???
28. 07. 2013 | 10:50

jan napsal(a):

A na oslavu zazpivejme krasnou lidovou pisen Udavac z Tesina.
28. 07. 2013 | 11:19

I-va napsal(a):

Děkuji, pane Hvížďalo. A souhlasím s Jarmilou.
28. 07. 2013 | 11:42

Max Bor napsal(a):

Hvížďalo, jsi pomatený, Kohout, Vinklář a Dítětová coby "Mládí republiky" byli hlásnou troubou tvrdých stalinistů v 50 letech min. století v rozhlase. Pravdu nikdo nepřekroutí ani nezamlčí!
28. 07. 2013 | 13:26

Ivan Tomek napsal(a):

Gratuluji obema oslavencum - vyborni spisovatele, kteri se cely zivot angazovali tak, jak to povazovali za nejlepsi. A to samozrejme pokazde nevyjde. Jen ten, kdo nikdy nic nedela nikdy neudela chybu (bohuzel se tim ale cely zivot zbabele chlubi, a ty aktivisty zatracuje).

Dekuji za pekne napsany clanek.
28. 07. 2013 | 13:32

Jarmila napsal(a):

My máme daleko k patosu, a to je dobře. Ale proč si nepřiznat, že vedle nás žije někdo skutečně veliký? Nevypovídá to víc o nás - malých? Stydíme se?
My, kteří sice nehřešíme, jako hřešil v osobním životě Vaculík, ničemu se úplně neoddáme, jako se oddal kdysi Kohout - ale taky nic nikomu nedáme, nic nevytvoříme, jen si zajišťujeme svoji existenci, pěkně bez risku.
A názory máme jednou provždy, protože neumíme vidět a chápat.... To se pak dobře žije.
28. 07. 2013 | 13:56

dennis napsal(a):

Pane Pavle,
od dob vynalezu knihtisku vychazely tiskem uzasne knihy prave tak jako priserna agitace. A to za kazdeho rezimu. Dokonce i v dobach cenzury nejruznejsiho razeni. Pred vice nez triadvaceti lety vychazel skvar i skvela klasika a novi skveli autori. A dnes? Zas tak! Skvar se pere o pozornost i zisky proti fakt dobre literature. A ze ma literatura predlouhou radu zanru, nemusim snad uvadet priklady... Kazdy, kdo obcas neco precte, mi da za pravdu. Preju vam, abyste vzdy narazil na veci, ktere vas potesi a ktere ocenite s uznanim. A take vam preju, abyste se nenechal znervoznit vkusem lidi, s nimiz mate rozdilny vus.

Pane Richarde,
mate zcela pravdu v tom, ze se clovek, nechceli se sam dohnat do blazince, nesmi sam sebe brat smrtelne vazne, lec s laskavym a soucitnym nedhledem.
28. 07. 2013 | 17:49

Zuzanka napsal(a):

ad zed-----sloveso v latině přijde až na konec věty!Proč ten latinský citát? Vždyť : jak dlouho ještě, Catilino, budeš naši trpělivost napínati? To se chcete vytahovat?
28. 07. 2013 | 20:28

Emil napsal(a):

Kohout je romanopisec grafoman. Myšlenky nezajímavé.
Vaculík je fejetonista samorost, který pro mě objevil pár věcí. Jeho myšlenky jsou pochopitelně různé kvality, od skvělé až chybné.
Vaculík, českou literaturu o něco obohatil. Kohout nikoliv.
Oba byli komunisté. Myslím si, že skutečně inteligentní člověk a osobnost nemohl být komunistou nikdy.
28. 07. 2013 | 23:37

Ivan Tomek napsal(a):

Emil:

Zajimave. Mohl byste nam vysvetlit jak mame poznat kdyz myslenky jsou nezajimave, nebo pochopitelne skvele, nebo chybne. Je na to nejaky univerzalni recept? Jestli ano, jiste by se dal prelozit do algoritmu, vsechny 'myslenky' by se skrz nej nechaly projet, a strasne by se zkvalitnilo poznani a vyuka, a zjednodusil zivot. Vedeli bychom hned, ktere knihy cist a ktere ne a ktere rovnou sesrotovat, na ktere obrazy se divat a na ktere ne, kterou hudbu poslouchat, ktere nabozenstvi je to spravne a ktera jsou tedy spatna, a tak.

Take nejsem komunista, ale jste si tak jist, ze v historii neexistuje ani jedna inteligentni osbnost, ktera byla komunistou?
29. 07. 2013 | 00:48

Emil napsal(a):

To: Ivan Tomek
Jen stručně.
Kdybyste měl pravdu, nedokázali bychom rozeznat, zda je lepší hudebník Michal David nebo Mozart.
Inteligentní ve smyslu chytrý člověk, ne ve smyslu s vysokým IQ.
29. 07. 2013 | 01:49

Neakademik napsal(a):

Pavel Kohout: TRAKTOROVÉ ČASTUŠKY (ukázka z díla)

At zije KSC
Traktory, traktory, i vy, traktoristé,
údernické prapory zasloužili byste!
To vám bylo pozdvižení, to vám bylo smíchu, klení,
to vám bylo hovorů, když k nám přijel o žních loni
na výpomoc místo koní párek nových Zetorů.

Traktory, traktory, rozbít přijely jste zastaralé názory,
zastaralý systém! Pan farář hned ráno kázal:
„Přišla na nás mravní zkáza, konec boží naděje!“
Místní statkář k tomu dodal,
že nás čeká velká voda, slintavka a kurděje.

Traktory, traktory, - svatá pravda jistá -
ďáblovy jsou výtvory, dílo ancikrista!
V poli chodí silné stroje, do večera hotovo je to,
co dříve za týden. Stroje zanechaly dojem...
proč ty ale, srdce moje, od té doby vzdycháš jen?

Traktory, traktory, úspěch máte jistý. Je to těmi motory
nebo traktoristy? Tenhle problém rozřešily naše dívky
až v té chvíli, kdy s úsměvem ve tváři vezli je dva
hoši milí, vezli si je, roztomilí, na traktorech k oltáři!
Traktory, traktory, i vy, traktoristé,
údernické prapory zasloužili byste!
Dneska už ty čtyři v kraji všichni lidé nazývají
„traktorové rodiny“. Často se jich žertem ptají,
brzo-li si nachystají malý traktor pro syny.
S traktory, s traktory pro vítězství jisté
za daleké obzory jedou traktoristé
29. 07. 2013 | 10:51

Vlado napsal(a):

Jak pak se asi dívá na aktivitu své ženy Lenky Procházkové L.Vaculík. Ona je nesmlouvává bojovnice proti druhé Bílé Hoře. Tedy proti daru skandální Nečasovi vlády církvím. V majetku to představuje cca 75miliard a ve finanční náhradě 59-90 miliard Kč splácené po dobu 30ti let. Nečas rychle podepsal s církvemi smlouvy a zavázal tak plnění vlády příští. Sám pak skončil s celou vládou v Nagyém pahorku nebo v soutězsce?
29. 07. 2013 | 14:34

kritik! napsal(a):

Zuzanko, ten latinský citát je správně!!
29. 07. 2013 | 15:22

Zacheus napsal(a):

Tak mě v souvislosti s polemikou o Pavlu Kohoutovi napadá, co by se asi stalo na tom památném pražském shromáždění v březnu 1968 ( na němž spisovatel Jan Procházka - který byl nazýván Čapkem prezidenta Antonína Novotného -oznámil zrušení cenzury -hurá!!) - kdyby někdo vstal a řekl nahlas- proč nám tady zrovna vy přednášíte o demokracii? Ty soudruhu Smrkovský, který jsi byl padesátých letech ( až do vlastního zatčení) exponentem minulého režimu, co Ty soudruhu Kohoute se svými verši na oslavu Stalina, co Ty, soudruhu Procházko, se svými přátelskými vztahy k prezidentu Novotnému, co Ty, soudruhu Husáku, který jsi tak po bolševicku pomáhal likvidovat demokratické strany na Slovensku v únoru 1948 ? Jak by na to lidé reagovali? Třeba nám na toto téma jedna současná česká spisovatelka- bojovnice napíše esej s názvem "Klauni".
29. 07. 2013 | 16:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy