Německé hospodářství se dostalo z krize a naše hospodářství ho kopíruje

18. 08. 2013 | 13:07
Přečteno 2720 krát
Německé hospodářství se dostalo v druhém čtvrtletí roku 2013 z krize a vzrostlo o 0,7 procenta, což pozitivně překvapilo i experty. Je to nejvyšší růst za více než poslední rok. Může za to zvyšující se spotřeba, investice i export, oznámil Spolkový statistický úřad. Například agentura Reuters počítala s nárůstem ekonomiky jen o 0,6 procenta.

V prvním čtvrtletí letošního roku stouplo německé hospodářství jen o 0,1 procenta, což je považováno za ukazatel stagnace. V druhém čtvrtletí se zvýšily zaměstnanecké platy i zaměstnanost, a to se hned projevilo na stoupající spotřebě. A i stát investoval o něco víc, než v předešlém čtvrtletí. Statistici tento nárůst přičítají i předchozí nepříznivé zimě, která brzdila investice, jež se mohly rozběhnout plně až v druhém čtvrtletí, protože kvůli zimě se nedalo stavět.

Ekonomové jsou přesvědčeni, že lze konečně poprvé od podzimu roku 2011 hovořit o tom, že se německé hospodářství dostalo z krize. Poukazují na to, že i Francie zaznamenala ve stejné době nárůst o 0,5 procenta, což je důležité, protože tato země představuje v eurozóně druhou nejsilnější ekonomiku ze všech 17 zemí. Naproti tomu Itálie je ještě v mínusu o 0,2 procenta a Španělsko je v mínusu o 0,1 procenta. Eurostat proto předpovídá, že podle předběžných výsledků erozóna bude celkově vykazovat nárůst ve výši 0,2 procenta. V dalším pololetí ale příjmy z exportu podle odborníků zase klesnou, jak uvedl německý newsmagazín Der Spiegel, protože se snižuje nárůst ekonomiky v Číně.

Jak jsme navázáni na eurozónu a především na Německo ukazuje, že nárůst HDP v České republice za stejnou dobu stoupl rovněž o 0,7 procenta a je to právě hlavně díky vývozu do SRN. A meziročně vývoz zboží u nás stoupl o 1,4 procenta. Je tomu tak poprvé po roce a půl, kdy jsme se trvale propadali o 3,1 procenta. Byli jsme v nejdelší recesi po roce 1989. Ale protože další odhady v eurozóně tak vysoký nárůst nepředpokládají, dá se předvídat, že i náš nárůst poklesne. Čeští spotřebitelé jsou hodně opatrní, což stvrzuje obrat maloobchodu. Stále je u nás velký propad hlavně v tržbách za potraviny. Analytik z Home Credit Michal Kozub se domnívá, jak řekl Českému rozhlasu, že vzhledem k méně restriktivní politice vlády se otevírá větší prostor pro růst, ale v odhadech je stejně jako jiní analytici velmi opatrný.

Němečtí bankéři a experti jsou mnohem optimističtější. Týdeník Die Zeit například cituje šéfa Průmyslové a obchodní komory Alexandera Schumanna, který tvrdí, že konjunktura poprvé stojí na pevných základech a jeden z šéfů Commerzban Jörg Krämer dodává: "Čísla, která máme k dispozici, jsou neobyčejně silná."

Tyto výroky mají zřejmě za následek i to, že se v srpnu 2013 podle Centra pro výzkum evropského hospodářství, které sídlí v Mannheimu, zvedl index konjunktury z březnových 5,7 bodů na současných 42 bodů. A v celé eurozóně tentýž index stoupl o jedenáct bodů na 44.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

nu, uvidíme, co uvidíme. (ne)necháme se překvapit.
18. 08. 2013 | 13:12

Hvížďalu ať Lipold taky vyfotí napsal(a):

České noviny přinesly na titulních stránkách výkřiky jako DEPRESE SKONČENA! s tím, že pak v drobném textu přinášejí sdělení o 0,7%, o které druhé čtvrtletí dopadlo lépe než první.
Jelikož to první přineslo meziroční propad 2,4%, znamená to, že v druhém byl propad 1,7%.
A to ještě nedokáži eliminovat vlivi různých "metodik", které 100% zdražení potravin za tři roky počítají jako vzrůst výkonnosti hospodářství.
18. 08. 2013 | 13:27

HLTV napsal(a):

Opravuji
vlivy různých metodyk
18. 08. 2013 | 13:30

a s tím hospodářstvím ať se taky napsal(a):

Také bych si dovolil podotknout, že způsob, kterým redakce zkracuje titulek vložením teček je k autovrovi nefér.
Za -ho- v tomto případě patří nejprve mezera, má to tedy vypadat takto: a naše hospodářství ho ...
Pakliže je tam napsáno ho..., přiláká to nepochybně více čtenářů, očekávajících upřímné slovo, ale nakonec to vede k jejich zklamání tendenčním Hvížďalovým textem.
18. 08. 2013 | 14:12

jogín napsal(a):

Hlavní problém českého hospodářství je vývoz zisků a daňové úniky. Peněz, které z republiky mizí je o hodně víc než nárůst HDP. Je nejvyšší čas kopírovat maďarský přístup k daňovým předpisům. Maďarsko nejen zastavilo propad hospodářství, ale rychle se dostalo i pod 3% nárůstu zadlužení. Představy o lákání zahraničních investic znamenají jen prohloubení naší pozice jako ekonomické kolonie a další odliv zisků i daní.
18. 08. 2013 | 15:39

ari napsal(a):

Nevzdělanec Hvížďala si bůhvíproč myslí, že krize v ČR skončila.
Mezičtvrtletní růst ale neznamená konec krize, to ví každý student prvního ročníku ekonomie. Jen český novinář je takový primitiv, že si to neuvědomuje.
Krize končí, když HDP v příslušném čtvrtletí je vyšší než HDP ve stejném čtvrtletí před rokem.
V ČR bohužel hospodářská krize pokračuje, meziroční pokles trvá.
Tedy celý Hvížďalův článek je pouze lží a manipulací - anebo výrazem takové nevzdělanosti, jaká u dospělého člověka udivuje.
Hvížďala se ale rád veřejně ztrapňuje, třeba i teď zažívá nějaké úchylné sebeuspokojení.
18. 08. 2013 | 15:57

K.M. napsal(a):

Zpráva o růstu 0,7% byla uvedena v ČR dříve, než zpráva o růstu HDP ve stejně závratné výši v Německu, což je nejlepším důkazem toho, kdo je tím opravdovým tahounem ekonomik v EU...

Zbývá již jen dohnat maďary...

K.M.
18. 08. 2013 | 16:16

pavelp napsal(a):

Hm...hlavni problem neni nic jineho nez umele vyvolavani chaosu!!
Ono totiz v chaosu kvete pro urcite zajmove skupiny obrovsky kseft...kdyz si vsimnte ono ani vlastne zadna krize neni ale to neustali buseni katastrofickych scenaru se da dobre vyuzit.
Chapu ze mali podnikatel se zalekne a to je prave pro tyto..corporace???..to co potrebuji..panika a na ty se vydelavaji penizky!!! Vsechno je podvod a krize verte ze neni!!!
Mozna atak na urcity zeme v zajmu tu zemi ovladnout stejne jako lidi!! hlavne aby zili ve strachu co bude a hle...najednou se ukaze zachrana ale zase od lidi ktere na se na tom chaosu podili..krize neni...jediny hlavni problem je prestehovani veskere vyroby do asie..respektive china..to je hlavni problem problemu....az se ukaze reseni budou to to ti sami desperadi ktrery chaos vyvolali!!! Vsechno je je naplanovany do nejmensich podrobnosti...jako bancovni krize v 30 letech v usa...jina doba stejne taktika.
Kdo chce at veri v krizi!!
hezky den
PS. ale tentokrate sem ji to asi podari...ja to plan na ktrerem se pracuje dlouha desetileti
18. 08. 2013 | 17:36

pavelp napsal(a):

Konec kocnu china je jedna obrovska bublina a myslim ze china to vi...chine tak maximalne 10 roku a to je maximum
18. 08. 2013 | 17:50

Cha cha cha napsal(a):

Do roku 2009 nám krize nehrozila. Pak přišly pravičácké zdeformy a zdražování a je to v...
18. 08. 2013 | 18:02

Míla napsal(a):

Pavelp
nevím zdali je Čína obrovská bublina,ale mám dojem,že světové finanční zdroje se pomalu a jistě přesouvají do Číny.USA nevyjímaje.Ono za deset let se může stát i to,že většina státu bude závislá na ekonomice Číny.Stačí se podívat na grandiozní stavby v řádu stamilionů.Zatím se můžeme jen s podivem ptát,kde na to berou.
18. 08. 2013 | 18:23

už musej lhát i vo německym hospodářství napsal(a):

Mílo
Dvacet let prodávali amerikánum a nám laciný vaťáky a jégrovky a prachy si dávali do krabice.

Pavelp zná jejich plán, na kterym se pracuje dlouhá desetiletí. Spolu s iluminátama se vloupaj do trezoru Národní bancy a seberou tam chleba s eidamem, kterej tm zapomněl profesor Tuček, když vodtud prchal.
V něm je vložená tajná zpráva o transmorfujících ještěrech, dosazených do evropské politiky, jako Rumpyji, Kalouskovi a Zahradilovi.
Zeptejte se proč skončil v betonu Torubarov?
Aha!
Proč se Kalousek tahal s cisternou po letišti?
A proč se jeho dvojník chce vrátit do Česka?
18. 08. 2013 | 19:22

Pepa napsal(a):

Pan Hvížďala předpokladá,že nastalá zlatá éra mafiánského kapitalismu, on si myslí, že německý kapitalismus začal prosperovat, proto nastávají zlaté časy mafiánjskému kapitalismu u nás.On úmyslně klame a podvádí českéhzo občana, že Německo ovládá ekonomicky celou Evropu z čehož má obrovské zisky.Kdežto ČR je v postavení vazalského přívěsku-koloniálního dominia z kterého Německo vysává veškerou zivotodárnou mízu, aby mohlo ještě více podporovat americké zločinecké války.Je to začarovaný kruh, z kterého se nejde jednoduše odpoutat.Jedinou cestou je, aby zločincům,kteří rozkradli republiku byly odebrány veškeré zcizené statky a důsledně přehodnotit smlouvy z EU a vystoupit ze zločineckého paktu NATO a bezpečnost řešit v součinnosti s Evropou,včetně Ruska. Evropu proměnit na neutrální území, aby z Evropy už nikdy nevzplanul větový požár !
18. 08. 2013 | 20:32

Míla napsal(a):

Pepo
jste snílek.
18. 08. 2013 | 20:40

Filuta napsal(a):

Tak další "hlídací pes" přeběhl do Babišovy stáje a bude mu kádrovat pisálky (on tomu říká "nastavovat etický kodex).

No to je k popukání.
Sešli se tam samí příznivci pravdyalásky (Komárek, Stropnický, Hvížďala, Zlatuška) a budou pracovat pro ležanenávist (a kostelecké uzeniny).

Mravokárci!

Co na říká Venca?
Čumí.
18. 08. 2013 | 20:41

Jícha napsal(a):

No, zpráva, kterou jsme právě dozvěděli, by -jak se sluší a patří- měla být potvrzena ještě minimálně jedním dalším zdrojem. Doporučoval bych třeba doktora Cimického.

Ale vážně. Každý průměrný absolvent 1-2 semestrů ekonomie musí nezbytně ztratit jakýkliv respekt k médiím a sešikovat se po boku Miloše Zemana.
Ostatní, například studenti zahradnických učilišť, mnohé plavovlásky anebo důchodci v pokročilém věku nepochybně alespoň tuší, že to co čtou nemůže být pravda.

Tak co s tím. Asi čekat, jestli se zase za rok nebo za dva dočkáme věšteckého repete. Snaživým přece musí jednou přát štěstí.
18. 08. 2013 | 21:01

jardo, neduď jak malej karel napsal(a):

komunista hviždala je zase chytrej jak radio
18. 08. 2013 | 21:41

Gerd napsal(a):

Čeští spotřebitelé jsou hodně opatrní, což stvrzuje obrat maloobchodu. Stále je u nás velký propad hlavně v tržbách za potraviny.
Bodejť by ne, když Kalousek při zvyšování snížené sazby DPH vyřvával, jak se třetina potravin vyhodí. Už se to neděje a má to odraz v propadu tržeb za potraviny. Lidé už zkrátka nemají peníze na další Kalouskovy lumpárny.
18. 08. 2013 | 21:56

Al Jouda napsal(a):

Už jsem četl hodně volovin, ale nick pepa je mistr !
18. 08. 2013 | 22:08

Forman napsal(a):

Míla napsal(a):

Pavelp
nevím zdali je Čína obrovská bublina,ale mám dojem,že světové finanční zdroje se pomalu a jistě přesouvají do Číny.USA nevyjímaje.Ono za deset let se může stát i to,že většina státu bude závislá na ekonomice Číny.Stačí se podívat na grandiozní stavby v řádu stamilionů.Zatím se můžeme jen s podivem ptát,kde na to berou.
-
Čína a ..."kde na to berou."
Je to snadné. Čína žije na obrovský a nikdy nesplatitelný dluh.
Dále je otázka, kam se přesunou firmy, až Čína půjde ke dnu. Budou výrobu suplovat domorodci v buši a pazourkovým "tomahawkem"? Např.s africké savaně, kde pobíhá množství černoušků se postaví stan a bude se vyrábět? Žádné náklady, tam je ta nejlevnější prac.síla.
Ale kam až má ten pomyslný ekonomický strom růst? Do nebe to nebude a dál už nevím...Do vesmíru?
Takové žvásty o rozvoji ekonomiky mě už neberou, navíc - ani ji nepotřebujeme. Lidstvo ji nepotřebuje. Má totiž jiné úkoly, které přehlíží. Tím nejdůležitějším je obnovení planety do životaschopné formy. A růstem produkce harampádí všeho druhu to jistě nedosáhne.
Potřebujete každý rok nové auto, pračku či televizi? Ano? Tak jste nemocní a nechte se vyšetřit.
Skromnější poměry by nikomu neuškodily, hlavně těm ničemům, co tlačí na neomezenou produkci bordelu. Chtělo by to spíše kvalitu než kvantitu. To nám slavní ekonomové vč.bývalého prezidenta nikdy nenabídli.
19. 08. 2013 | 08:20

Jan Novák napsal(a):

Těšínská jablíčka. Žádný konec recese není a nikdy ani nebude. Prostě kapitalismus je dožilý a s problémy si neví rady. On si je vlastně nevěděl nikdy, proto velká krize a následně I. sv. válka. Bůví, jak to dopadne dnes......
19. 08. 2013 | 09:09

Jan Novák napsal(a):

Těšínská jablíčka. Žádný konec recese není a nikdy ani nebude. Prostě kapitalismus je dožilý a s problémy si neví rady. On si je vlastně nevěděl nikdy, proto velká krize a následně I. sv. válka. Bůví, jak to dopadne dnes......
19. 08. 2013 | 09:21

Pepa 3 napsal(a):

Forman:
Než sem začnete umísťovat své výplody, měl byste si alespoň někde něco přečíst! Podle vás Čína žije na obrovský nesplatitelný dluh? Zkuste si někde vyhledat, kdo je největším věřitelem Spojených států a mnoha dalšív vyspělých zemí! Největším dlužníkem ve světě jsou právě USA! Problémem Číny je naopak to, jak naložit s obrovskými finančními přebytky. Mechtěl bych se dožít okamžiku, kdy by Čína umístila na světové finanční trhy veškeré dluhopisy USA, které vlastní!
19. 08. 2013 | 09:57

Klíma napsal(a):

Já si vždy maslel že dluhy máme my. A čína a Rusko naopak půjují USA a EU a kupuj v zahraničí celé podniky, u nás i celé Karlovy Vary.
Ale některým křiklounům jsou ideologické poučky bližší než konkrétní fakta.
Tragický stav země
19. 08. 2013 | 10:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy