Letná - Chobotnice versus fotbalový stadion a velryby

03. 12. 2007 | 17:30
Přečteno 4131 krát
Shrneme-li současnou situaci kolem zástavby Letné do jedné věty, lze konstatovat, že na pražské radnici vládne totální chaos. Na zástavbu Letné neexistuje dodnes regulační plán ani závazná urbanistická studie, která by definovala funkci i objem zástavby, ač na radnici vládnou již léta dvě naše největší politické strany, a nemají se tudíž na koho vymlouvat.

Tuto situaci lze nazvat jako krajně nezodpovědnou už proto, že zaprvé na Národní knihovnu byla vypsána mezinárodní soutěž, v jejíž porotě zasedal primátor, aniž byl zajištěn řádně pozemek. Zadruhé protože se vyjednává o stavbě tzv. národního fotbalového stadionu na místě AC Sparty Praha a ač jde o stavbu finančně stejně objemnou (obě stavby mají stát kolem 2 -3 miliard), tady se již mluví o návrhu AG Studia architekta Luďka Štrefka, aniž byla vypsána na projekt jakákoliv soutěž, tedy ani národní ani mezinárodní, přestože by se na projektu podílel stát i město. Zatřetí se již sedm let vedou debaty s investorem, který na místě bývalého Stalinova pomníku chce postavit mořské akvárium, což je nápad podobný jako měl architekt Kroha, který chtěl z Letné k Hradu vybudovat alej plnou soch, které budou znázorňovat naši usilovnou cestu k socialismu. Žraloci by zřejmě měli symbolizovat zdravý základ našeho dravého kapitalismu.

Situace budí proto oprávněný dojem, že neexistence regulačního plánu zástavby je úmysl, který otevírá magistrálním úředníkům a lobbistům největší prostor k nejrůznějším výhodným hrátkám. V důsledku ale vede k arogantnímu přístupu jak ke staré zástavbě, tak k rezidentům v okolí: Vůbec nerespektuje specifika přechodových území, ač právě ta dotvářejí krásu každé lokality.

Historie
Původně se Letná (jihozápadní část Prahy 7 na území Bubenče a Holešovic) nazývala Leteň nebo Letná pole, název znamenal dobře sluněné místo. Svůj význam získala Letná už ve středověku, kdy se tu nacházely vojenské tábory (habsburské, francouzské, pruské, švédské a i později za ruské okupace v roce 1968 zde bylo helikoptérové letiště). Strategický význam při každém obléhání Prahy tak bránil rozvoji nějakého stabilnějšího osídlení, a proto zůstala neosídlená dodnes.

Již koncem XIX. století se z Letenské pláně navíc stalo důležité shromažďovací místo celé Prahy; ve 20. století se tu konaly vojenské přehlídky, manifestace (například prvomájové) jakož i protestní demonstrace v roce 1989. Místo také občas slouží též coby stanoviště pro pořádání cirkusových představení. Pořádají se zde také modelářské přehlídky, drakiády a jiné společenské akce náročné na volný prostor. V dřevních dobách dostihového sportu zde bývala i dostihová dráha, svůj stadion tu kdysi mívala i Slavia Praha. V 50. letech 20. století tam byl postaven pomník sovětskému vůdci J.V.Stalinovi (který jen za hladomoru nechal zahynout šest milionů lidí a celkově má na svědomí asi 20 milionů usmrcených lidí), známý pod lidovým názvem Fronta na maso. Ve východní části Letné se nachazí významná architektonická památka tzv. Bruselský pavilon. V západní části Letné mezi Letenskou plání a Pražským hradem (parkticky na okraji Letné) je plánována právě výstavba nové Národní knihovny, o které jsme již psali.

Další velkou část z dnešní Letenské pláně ukrojí nově budovaný vjezd do Letenského tunelu. Národní knihovna a Národní stadion by pak definitivně Letenskou pláň zcela změnily. Od projektu mořského akvária se již zřejmě dle posledních vyjádření úředníků (viz třeba náměstek primátora Pavel Klega) na radnici přestává konečně uvažovat.

Stadion
První stadion AC Sparty Praha zde byl postaven v roce 1917, byl pochopitelně dřevěný, stejně jako ten, který tam vznikl v roce 1934: Měl kapacitu 45 000 diváků. Dlouho však nevydržel, v roce 1934 vyhořel. Poslední přestavba stadionu je z roku 1994, kapacita stadionu byla snížena, protože všechna místa jsou k sezení. Dnes se tam vejde 20 852 diváků.

Druhý muž českého fotbalu Vlastimil Košťál nyní prosazuje přestavbu stadionu a předkládá tři studie: nejskromnější pojme 30 000, střední verze 35 000 a největší 40 000 diváků. I ta střední verze, která by znamenala navýšení kapacity o 15 000 diváků proti stávajícímu stavu, by však znamenala pro celé území značnou zátěž, jak jsme mohli vidět 29.listopadu, kdy se jen na současném menším stadionu odehrál zápas mezi pražskou Spartou a ruským Spartakem Moskva a území díky jízdní policii a policejním těžkooděncům připomínalo středověké vojenské ležení.

Proti stavbě stadionu je zcela logicky i radnice městské části Prahy 7 a důvody má samozřejmě pádné: Zvýšená kapacita stadionu by kladla mnohem vyšší nároky na dopravu a na bezpečnost prakticky v centru města, kde by díky novým stavbám už nemohla Letenská pláň sloužit jako parkoviště a jiné prostory tam zatím pro auta a autobusy nejsou.

Proto se nové stadiony stavějí na okraji města, jenže pak mají zase problémy s využitím, viz Stade France v Saint Denis u Paříže nebo Delle Alpi za Turínem. Juventus se dokonce z tohoto stadionu zase odstěhoval zpět do města.

Problém takového stadionu by byl i s využitím: hrála by se tam jistě liga a zápasy evropských a domácích pohárů, ale to je velice málo. Provoz by musel silně dotovat stát a město: šlo by evidentně o více než sto milionů ročně, a to jen za předpokladu, že by součástí stadionu bylo nákupní centrum, velkokapacitní hotel a spousty restaurací.

Proti jsou i nezávislí odborníci, kteří tvrdí, že se zároveň staví podobně předimenzovaný stadion Slavie ve Vršovicích a že by Letná měla zůstat hlavně místem pro odpočinek, dodává třeba historik architektury Milan Lukeš.

Skeptici se ale domnívají, že stadion má přesto velkou šanci (větší než knihovna), aby se prosadil, protože stavbou proteče moc peněz pod přímým dohledem radnice (na rozdíl od knihovny), politici mají fotbal rádi a všichni zúčastnění, tedy sportovci, zástupci stavebních firem a bankéři budou stadion, kde se mohou potkávat s politiky, využívat jako velmi výhodné místo k lobbingu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

"..předimenzovaný stadion Slavie ve Vršovicích.." Proč by tam nemohla hrát i Sparta ?
Oběma klubům by to vyšlo laciněji a časově by se to dalo srovnat. Jeden odpoledne, druhý večer. Týden předtím by si hodili korunou...
03. 12. 2007 | 19:21

Železnohorský napsal(a):

Na zmiňovaný zápas Sparty s ruským Spartakem Moskva přišlo něco málo přes šest tisíc lidí, což je první sranda, a myslet si, že by Sparta někdy hrála na stadionu Slavie jako na stadionu domovském, je druhá sranda. To už je reálnější, že se trhnou Topolánek s Paroubkem a založí si spolu novou stranu... Jsem proti výstavbě národního stadionu v Praze na Letné.
03. 12. 2007 | 20:26

Jiří napsal(a):

Nový stadion na Letné mi vadí, je pro mě symbolem arogance Košťálů, Mokrých a jiných Ivánků a jejich spojení s politikou. Nicméně se obávám, že bude použit podobný tah jako u jízdného v MHD - dohodne se varianta pro 30 nebo 35 tisíc. Pak se oficiálně vyhlásí varianta 40 tisíc, ale jen proto, aby Bém mohl udělat tvrďáka a odmítnout ji. A pak se bafuňáři z radnice vyfotí s bafuňářema z fotbalu a bude všechno krásné.
Jsem zásadně proti tomu, aby stát přispěl i jen jedinou korunou na profesionální sport, kromě mládeže a hendikepovaných sportovců.
Jediná možnost, jak se tomuhle megalomanskému projektu vyhnout je asi ta, že fotbalisté totálně projedou ME a nikdo nebude mít chuť je podporovat.
03. 12. 2007 | 23:58

zemko napsal(a):

nemluvim sam za sebe kdyz rikam, ze fanousci Sparty, narodni stadion na Letne nechteji
04. 12. 2007 | 00:00

Ládik napsal(a):

Národní stadion, Národní knihovna, Národní muzeum, Národní divadlo, Národní akvárium - já bych v Praze za všechny ty plánované miliardy postavil Národní záchody, když už je tam všechno tak po.rané...
04. 12. 2007 | 04:23

Al Jouda napsal(a):

Jeden velký stadion už máme a je nevyužitý - Strahov ! Tak proč stavět další za hrozné peníze a ještě k tomu v centru Prahy ? Ať dá Bém radši peníze na rozvoj vysokého školství v Praze ! Fotbal již přestal být sportem a stal se cirkusovým představením, při kterém se vybíjejí nízké pudy tzv. fanoušků. Však oni to ti středoškolští profesoři na začátku 20. století tušili, že kopaná nic dobrého do charakteru mládeži nepřinese a zakazovali ji. To gymnastika a atletika, to jsou sporty, které tříbí charakter a tuží tělo ! Jenomže na ty je většina naší mládeže moc líná.Kdo vkřísí ideály Sokola a dá jim moderní střih ? To by prospělo národu víc než všechny ty navrhované stadiony a knihovny dohromady !
04. 12. 2007 | 07:43

Ládik napsal(a):

A ještě v Praze chybí Národní herna, hned vedle Národní banky. Národní výbor už tam je - byl by to komplet.
04. 12. 2007 | 07:57

sidney napsal(a):

Proc by na Letne nemohl byrust lesopark? Fotbal je magnet pro plebs neb dle helsa chleb a hry je zapotrebi lid nalezite zblbnout a pouze lid chudy duchem pujde dnes hulakat na stadion, kdyz vysledek je jiz davno dohodnut, sudi podplacen. Opravdu by se asi dal pouzit strahovsky stadion a at si tam lid blbne. A jsetlize profi sportovci potrebuji stanek, tak at si jej udelaji, ale at probuh neotravuji. Ono to pask dopadne jako s tou Sazka arenou...Problem stadionu na Letne je asi tak stejne vydelexcny jako myslenka Olymipady v Praze. Co pak s temi sportovisti? A kdo vlastne je zvedavy na prasky vyhonene gladiatory?
04. 12. 2007 | 10:27

Selek napsal(a):

Stadio pro 35000 lidi nema vyznam. Kdy by se asi tak zaplnil? Rekl bych tak nanejvys dvakrat za rok (pri kvalifikaci nebo pratelaku se zajimavym souperem a vyjimecne pri nejakem zapase ligy mistru nebo poharu UEFA). Jinak by se tam ztracelo standartne 5000 lidi. No nic, ten posledni odstavec clanku plne vystihuje vsechno. Nebo jsou v tom i jine duvody jako nejake naprosto nesmyslne uvahy o poradani treba ME? My jsme tak prosperujici a efektivni zemicka, ze si muzeme dovolit olympiady a nejvetsi akce ve fotbale? Zatim pamatuju jenom odkladani MS v hokeji a ted serii skandalu pri poradani turnaje v klasickym lyzovani :)
04. 12. 2007 | 12:44

insurgentes napsal(a):

Souhlasím s Vámi, jen bych měl drobnou technickou poznámku k větě "o které jsme již psali", tedy, pokud samozřejmě nejste jako Shakespeare a není vás víc, co píšete tento blog, tak je to Váš blog, a nikoliv nějaké noviny, které Vám celé patří v nichž Vás ráno všichni zdraví: Dobrý den, Mistře!
05. 12. 2007 | 11:00

vlk napsal(a):

Pane hvížďalo, přijmete následující sázku? Tvrdím, že fotbalový stadion na Letné bude stát dříve.Nejdu Tak daleko, abych tvrdil, že tam bude stát jenom ten fotbalový stadion. Byť to mám za velmi pravděpodobné. Nejsem totiž schopen zkalkulovat riziko, že tam bude stát vedle něj ještě i to mořské akvárium. Proti stadionu i proti akváriu totiž profesor všeho nic nenamítá. Nehodlá se přivazovat k bagru a to je základní realizační předpoklad.
05. 12. 2007 | 14:21

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 03:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy