Proč se státní správa a Národní galerie bojí Jiřího Fajta

18. 12. 2013 | 15:30
Přečteno 4600 krát
Odpověď se zdá být jednoduchá, protože přichází ze zahraničí: přednášel léta na univerzitě v Berlíně, působil jako vedoucí pracovník na univerzitním vědeckovýzkumném institutu v Lipsku a připravil např. velmi povedenou výstavu Karel IV., císař z Boží milosti v New Yorku v roce 2005, či Europa Jagellonica 1386 až 1572, která kromě Kutné Hory byla v letech 2012 a 2013 instalována i ve Varšavě a Postupimi. Vyžadoval by, aby instituce byla internacionálně akceptovaná, větší výkony a netoleroval by dlouhodobě zaběhnuté toky peněz, které se i laikům zdají být přemrštěné: třeba za hlídání či úklid objektů.

Tlak na ministra v demisi Jiřího Balvína byl zřejmě z obou stran velký: jedni chtěli, aby byla lhůta nástupu k 1. lednu dodržena a druzí žádali, aby byl Jiří Fajt bez toho, že by vůbec nastoupil, odvolán. A ministr, který si není jistý tím, co bude dělat po odchodu z vlády, si to nechce s nikým rozházet.

Budoucí ředitel Fajt se sešel původně s ministrem 12. prosince s cílem projednat způsob převzetí a nástup k 1. lednu 2014. Kvůli tomu skončil práci v Berlíně a hodlal se i přestěhovat do Prahy. Místo toho mu navrhli posunout nástup na 1. července 2014, až bude u moci nová vláda. Budoucímu řediteli vadí, jak mi sám řekl, že Národní galerie neplní svou základní funkci paměťové instituce a chybí ji dlouhodobě peníze nejen na nákupy nových artefaktů do sbírek, ale i na řádnou údržbu budov. Od roku 2011, kdy byl ve funkci ředitele NG nahrazen Milan Knížák ekonomem Vladimírem Röselem, a ten byl následně v dubnu 2013 odvolán, vzniklo vakuum, které způsobuje, že instituce je vlastně už více než dva roky v agonii a ta se prodlužuje o další půl rok, přestože Jiří Fajt byl jmenován již v červenci 2013.

Situace je více než tristní a nevypovídá jen o stavu Národní galerie, ale i o přístupu vlád ke kultuře, která má pečovat o duši občanů. Je to právě nezájem o kulturu v tom širším slova smyslu, který umožňuje, aby tu vládla nejasná pravidla vytvářející prostor pro klientelistické chování. Musíme jen doufat, že nový ministr kultury se s ředitelem dohodnou na zřízení garanční rady a budou podporovat proměnu NG na veřejnoprávní instituci. Na zřízení garanční rady a provedení auditů se ostatně pan Fajt domluvil s ministrem již v srpnu, nic z toho ale pan Balvín nedodržel.

Pokud po jmenování nového ministra konečně Jiří Fajt nastoupí, rád by mimo jiné představil spolu s jedním americkým muzeem fenomén expresivního umění XVI. století, tzv. Podunajskou školu, Edvarda Muncha a jeho vliv na středoevropskou modernu společně s jeho muzeem v Oslu, v roce 2016 výstavu k 700. výročí narození Karla IV., Egona Schieleho ve spolupráci s vídeňskými kolegy či dnešní malířskou hvězdu, německého fotorealistu Gerharda Richtera, který po emigraci do SRN v roce 1961 založil skupinu Kapitalistický realismus.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

To jste zdejším mudrlantům nahrál na smeč, udělají z Fajta sudeťáka, poskoka hajnýho a vyhrabou na jeho rodinu spolupráci s nacisty. Přidá se normalizační zoufalec maximus a přehodí výhybku na celosvětové židovstvo, které jeho malému rozumu zkazilo kariéru.
18. 12. 2013 | 16:09

vasja napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=KxH0xF84h_0

Tak,tak, pane resl.
18. 12. 2013 | 16:13

stejskal napsal(a):

Myslím, že tato Vaše informace nikoho moc nepřekvapí, pane resle. Ani autora, ani ty, co zdejší diskuse čtou. Jen zbytečně nasměruje debatu právě tímto směrem. Škoda, zrovna toto téma je myslím hodně zajímavé. Pár lidí, kteří o něm něco vědí, by se třeba i zapojilo. Takto se na to vybodnou. Proč by se tu probírali podobnými výkřiky, ať už Vašimi či třeba těch, o nichž píšete.

Hezký podvečer všem.

Libor Stejskal
18. 12. 2013 | 16:16

skeptický napsal(a):

Karel IV.,císař z Boží milosti, žádnou povedenou výstavu v New Yorku v roce 2002 nepřipravil,protože byl dávno mrtvý.Stejně tak o Jagelloncích.

A že byla Kutná Hora instalována v Postupimi a Varšavě v posledních dvou letech je bohapustý kec.Jezdím skrz každý rok.
18. 12. 2013 | 16:19

resl napsal(a):

p.Stejskal,
chtěl jsem debatu o Fajtově působnosti zarazit, třeba se najdou znalci NG, které bude víc zajímat kultura.
18. 12. 2013 | 16:35

john petres napsal(a):

A to já si zas,na rozdíl od pana Stejskala-nakonec jako obyčejně-myslím,že tento pan Resl má pravdu a má i,při vzpomínce na antikampaň Zemana stát se prezidentem,o co se opřít!
18. 12. 2013 | 16:40

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jmenování Balvína do funkce ministra kultury byl Bimbův majsrštyk. Když ho vidím v TV, jak nejistě argumentuje s výrazem vyděšené fretky, dovedu si představit poměry v jeho úřadě, a lidi z kultury lituji. Když si promítnu dosavadní plejádu ministrů tohoto zanedbávaného resortu, je to na mašli.
18. 12. 2013 | 17:32

zbyněk napsal(a):

Resl má pravdu, to co se odehrává v kultuře za působení pana Balvína, nemá obdobu. Bohužel ne jenom v kultuře, tato vláda mě připadá jako nakažená vzteklinou, řádí jak pominutí téměř všichni. Proč pan premiér Rusnok neřekne Balvínovi: hele vole tak nebuď blbej přestaň se mstít a šoupni ho tam vod ledna, dyť sek s prácej v Německu. Musel by to říci všem, neboť Zoro Mstitel byl v porovnání s nimi břídil.
18. 12. 2013 | 19:02

rosclays napsal(a):

".... dyť sek s prácej v Německu..."

To mu je ovšem málo co platné. Byl tady celou dobu - nebyl, tak co nám teď do toho má co kecat a ještě navíc z Německa.
Díky resle, naprosto přesně vystihnuté "poměry" tady toho portálu.
18. 12. 2013 | 19:18

K.V napsal(a):

Jak to tedy je? Je Fajt žid nebo Dudeťák. To by se mělo vyjasnit.
.
Jestli sekl v Německu s prací, je to jeho problém, mne náš
19. 12. 2013 | 07:34

Libertad napsal(a):

Na skutečnosti, že někdo, kdo byl do funkce schválen ministerskou komisí, a pak se jeho uvedení do funkce odkládá, vypovídá o stavu tohoto státu mnohem víc než zvýšení důchodu důchodcům o cca 45 Kč za měsíc.
Oboje je ubohost prvého řádu.

S pozdravem

Sidonio Libertad
19. 12. 2013 | 07:59

K.V napsal(a):

Libertate, vy pořád mylně předpokládáte že president nebo ministr je Pepek Vyskoč, který musí podepsat kdykoliv mu někdo něco podstrčí k podpisu, ani to nesmí číst.
Tady to Pepku podepiš, pozor ať neuděláš kaňku ty čuně, a teď vyskoč a zameč- takové chcete vrcholné politiky??? Já tedy ne!!!
19. 12. 2013 | 08:14

Laco Grőssling napsal(a):

Pan dr. Fajt zorganizováním výstavy o umění v době Lucemburků v NY a poté i v Praze splnil stoletou snahu českých medievalistů soustředit alespoň na chvíli v Praze artefakty, které všichni znali pouze s literatury. Nádherné výstavy. S Jagellonci to bylo už horší, po výstavě zbyl dluh tuším 10 milionů korun zaplacený narychlo poslední ministryní kultury. Navíc, pokud vím jsme recipročně nesplnili závazek poslat na výstavy do Polska a Německa naše exponáty z obavy o jejich zabavení v rámci kauzy Štáva.
Není zminována ještě jedna důležitá starší výstava pana Fajta a kol. v Jiřském klášteře, "Mistr Theodorik".
Za upřesnění stojí, že pan Fajt na Humboldtově univerzitě v Berlíně byl veden nikoliv jako přednášející, ale jako externí spolupracovník.

Takže pan dr.Fajt je jistě nezpochybnitelný odborník, má čáku na velké projekty, ale případ Jagellonců ukázal, že není žádný finanční expert.

Druhý Jiří Kotalík starší to nebude, ale dnes dalšího profesora Kotalíka těžko najdeme. Také se divím, že jeho nástup je neustále odkládán.
19. 12. 2013 | 09:07

modrý edvard napsal(a):

Kdyby Balvín byl Žák, to by s Fajtem jinak zatočil.
19. 12. 2013 | 11:14

Madvídek Pú napsal(a):

Hvížďalo, Hvížďalo, tak jenom pro přehlednost: za Fajtovou výstavou "Karel IV., císař z Boží milosti," zbyly v roce 2006 Správě Pražského hradu nesplacené závazky (dluhy) ve výši 61 mil. Kč. Výstava "Europa Jagellonica" v Kutné hoře, za více než 30 mil. Kč bezkonkurenčně nejdražší umělecká výstava ve veřejném sektoru v České republice v roce 2012, mimochodem víc než dvojnásobně dražší než jinak velmi drahá výstava Národní galerie "František Kupka: Cesta k Amorfě" z konce téhož roku, skončila bez vědeckého katalogu (a to je základní vědecký výstup každého podobného projektu) deficitem 10 mil. Kč, pokrytým mimořádnou dotací ministerstva financí prostřednictvím ministerstva kultury a Středočeského kraje z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa. Tento "mastrštyk" momentálně vyšetřuje Policie České republiky. Reprízy této výstavy ve Varšavě a v Postupimy skončily fiaskem. Ministru kultury řekl Jiří Fajt koncem listopadu t.r., že si chce přivést do Národní galerie jako svou úpravou ruku paní Hanu Černochovou, bývalou generální ředitelku Letiště Praha z doby, kdy byl předsedou představenstva ČSA exministr Jaroslav Tvrdík, řečený Luftjarda. Letiště Praha musela paní Černochová opustit současně s odchodem pana Tvrdíka z ČSA. Tato dáma by prý nešla s platem pod 200 až 250 tis. Kč. měsíčně. To je - pro zajímavost a při znalosti mezd ve státní správě a státních příspěvkových organizacích - minimálně trojnásobek až čtyřnásobek platu generálního ředitele Národní galerie a odhadem čtyřnásobek až pětinásobek toho, co mohou mít odborní ředitelé této instituce. Jako smrad se za Jiřím Fajtem navíc táhne návrh smlouvy, který spolupodepsal v říjnu 2012 s jednatelem společnosti Diag Human Josefem Šťávou a která jen zásluhou odpovědného přístupu jiných neskončila zlepšením postavení společnosti Diag Human v soudních sporech o vymáhání desetimiliardové pohledávky vůči České republice. Milý Hvížďalo, sice chápu, že je Jiří Fajt Tvůj kamarád, aloe o něčem nic nevíš, tak o tom nepiš.
19. 12. 2013 | 11:24

Medvídek Pú napsal(a):

Omlouvám váženým spoludiskutujícím za překlepy ve svém předchozím příspěvku. Povýšení bezvýznamného soukromého docenta dějin umění z Lipska, jichž jsou v Německu minimálně stovky, ne-li tisíce, na spasitele Národní galerie, je jedním ze zločinů české publicistiky, na němž má pan Hvížďala sice nevelký, ale přecejen určitý podíl. Představa, že člověk, za jehož každým alespoň částečně realizovanýcm projektem vždy zůstaly desetimilionové dluhy, splácené bez výjimky z prostředků daňových poplatníků, a jehož podíl na řízení Národní galerie v Praze skončil v roce 1997 tím, že nebylo na mzdy, má být garantem jakéhosi "ozdravení" této instituce, je natolik absurdní, že se jí nelze ani smát.
19. 12. 2013 | 11:33

K.V napsal(a):

Zase předpos...raní čecháčci. Fajt byl v Německu, tak to musí být lepší sorta než nějaký pražský cajzl. Ke korytu s ním
20. 12. 2013 | 06:44

kaja napsal(a):

Pan Fajt se především postavil spolu se 24 osobnostmi na obranu České televize, kterou se snaží pan popelníček Dvořák zprivatizovat a zbulvarizovat.
Že zde Dvořák zjevně manipuluje zpravodajství a vysílání ve prospěch některých politiků (např. Mlhoše Zemana a jeho kancléře Mynáře, kterému zde zaměstnal milenku...) je dobře známo. Není divu, že členové Zemanovy zcela nelegitimní vlády, mezi nimi i Balvín, stejným arogantním a nekompetentním způsobem manipulují se státními institucemi, které mají ve své "moci."

Proto se teď Balvín mstí Fajtovi za jeho podporu nezávislé ČT, bezprecedentně "oddálil" Fajtovo jmenování a dál tak destruuje NG, podobně jako nedávno zdestruoval ND.
20. 12. 2013 | 14:26

ina napsal(a):

Fajt se postavil za ČT, a tedy proti Zemanovu sluhovi Balvínovi.

A Balvín to teď Fajtovi zasolí...
20. 12. 2013 | 14:30

fx napsal(a):

Tak jsme si přečetli, co řekl pan Fajt panu Hvížďalovi. Aneb jak si pan Hvížďala představuje práci novináře.
25. 12. 2013 | 20:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy