Pražský Obecní dům - model rozkrádání městského majetku a veřejných peněz

25. 02. 2014 | 12:39
Přečteno 3539 krát
Tak lze asi nejpřesněji pojmenovat závěry nového vedení po dvou letech, kdy byl dokončen audit a kdy se podařilo hospodaření ze ztráty 25 milionů v roce 2010, respektive 27 milionů v roce 2011, dostat do zisku ve výši 25 milionů, a to přesto, že po nákladné rekonstrukci už je po letech zase třeba investovat do oprav.

Nejprůkazněji o tom hovoří čísla, která zveřejnil minulý týden ředitel Vlastimil Ježek a jeho právníci. V roce 2010 platil Obecní dům za služby 105 milionů korun a v roce 2013 za stejné služby po změně smluv zaplatil pouze 56 milionů korun. Konkrétně za úklid se třeba platilo v roce 2011 7,5 milionu korun, loni pouze tři miliony. Za ostrahu se v roce 2011 platilo 6,5 milionu korun a loni pouze čtyři miliony. Za počítačové služby se v roce 2011 zaplatil jeden milion 630 tisíc korun, loni pouze 550 tisíc. Za účetnictví se v roce 2011 zaplatilo jeden milion 230 tisíc a v roce 2013 580 tisíc. Bohužel za předražené služby nelze bývalého ředitele Tomáše Vacka a bývalé předsedy představenstva Radovana Šteinera a Bohumila Černého žalovat, protože jim nelze dokázat, že zakázky úmyslnně předražovali, jak to požaduje zákon. A to přesto, že se to musí zdát i každému laikovi očividné, protože naopak ceny služeb za poslední léta stouply. Dodavatelé novému vedení, které si chtělo vyžádat doklady k odvedeným službám, oznámili, že už takové doklady nemají k dispozici. Lze se proto oprávněně domnívat, že zodpovědní úředníci z předražených zakázek měli nějaké benefity.

Jediné, co je možné učinit, a to se také stalo, že nové vedení podalo před několika dny trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli chybějícímu majetku, který má odhadem hodnotu 1,5 milionu korun. Pravděpodobnost, že bude něco vyšetřeno, je však minimální. Když ale nastoupilo v roce 2012 nové vedení, chyběl v Obecním domě majetek za dva miliony korun a dalších 30 milionů se poztrácelo ve špatně vedené evidenci. Na dotazy, kam se majetek poděl, bývalé vedení nikdy neodpovědělo a Tomáš Vacek, jako bývalý ředitel Obecního domu, nastoupil po krátké době do podobné funkce v Praze 10: je ředitelem společnosti Majetková, která spravuje nemovitosti v hodnotě několik stovek milionů korun. I šéf představenstva Radovan Šteiner se z byznysu nevytratil a pracuje kromě toho, že je radním za ODS v Praze 8, jako manažer v Pražském dopravním podniku. Navíc vedení mělo takové smlouvy, že se jim musel vyplácet plný plat ještě rok po té, co odešli z funkcí kvůli tzv. střetu zájmu. V jednom případě se podařilo smlouvu vypovědět. Městský radní pro kulturu Václav Novotný z TOP 09 by rád tento úsporný model aplikoval i na Kongresové centrum a Výstaviště.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

co si pamatujeme, nesmažete napsal(a):

Sice 1500 krát přečteno, ale jako by zde půl dne nikdo ani nediskutoval.
Prazvláštní portál.
25. 02. 2014 | 22:51

stejskal napsal(a):

Omlouvám se všem, kdo přispěli do debaty pod tímto článkem, i těm, kdo jejich texty četli. Vzhledem k (snad) přechodnému výpadku reCAPTCHA zaplavili spamoví roboti texty nejčtenějších autorů reklamami (pro názornost: jen za poslední hodinu jich pod texty Karla Hvížďaly přibylo na čtyři stovky). Při jejich odstraňování jsem udělal chybu a pod tímto blogem omylem smazal úplně všechny vstupy. Ještě jednou se omlouvám.

Hezký večer.

Libor Stejskal
25. 02. 2014 | 23:07

Aleš napsal(a):

Pane Stejskale,
beztak nestály za mnoho...:-)
25. 02. 2014 | 23:42

Sirius napsal(a):

Pane Stejskale, vaše obskurní historky jak se při mazání smázne i něco co sice není v rozporu s kodexem, ale jaksi se někomu moc ideově nehodí, už jsou pověstné
Ale že by se někdy omylem smazal třeba blog Hellera, urbana, Hokeše, a podobných, to se asi nestane. To mám radost
26. 02. 2014 | 09:44

stejskal napsal(a):

Ano, pane Sirie,

děkuji. Dovolte mi odejít.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 10:03

Sirius napsal(a):

Nemusíte hned zuřit pane Stejskale, jsem jen náhodný pozorovatel, já tu totiž žádný atak komerčních spamů neviděl, zato mazání a banování často. Ale asi tomu nerozumím

+
Zeptám se, to že není Captcha nějak souvisí s úpravami, že by konečně zmizela ta agresivní věta zda nejsme tupé stroje, kdykoliv se zadaří překlep nebo Captcha je nečitelná?,, Slíbil jste to už před Vánočními svátky.
Je tu ale bez Captchy mnohem lépe a atak komerce jsem opravdui nikde neviděl
26. 02. 2014 | 11:26

Sirius napsal(a):

A ještě dotaz - proč se pořád tak zaměnuje poloha ikon Blogy .X.názory. To aby nás to vehnalo k "moudrým" názorům Lipolda, Fendrycha a podobných?
26. 02. 2014 | 11:27

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Sirie.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 11:33

stejskal napsal(a):

Pro ty, koho to opravdu zajímá:

to, že (nad jen dočasně) zmizela reCAPTCHA resp. vyměnily se nelogicky zarážky Blogy a Komentáře, souvisí s přechodem na nový redakční systém celého Aktuálně.cz. Blogy jejich autoři nadále budou publikovat v systému NUCLEU tak jako dosud, ale některým úpravám se nevyhnou ani tyto stránky (bude například nově stejné záhlaví jako u všech rubrik Aktuálně.cz). Bohužel zrovna výpadek reCAPTCHA resp. přehození záložek nepatří k těm plánovaným. Naši IT postupně tyto věci napravují. Neumím odhadnout, jak dlouho jim to bude trvat (jde samozřejmě nejen o Blogy, ale vše z Aktuálně.cz a dalších webových stránek Centrum.cz).

Hezký den všem.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 11:45

stejskal napsal(a):

P.S. Tak podle mých posledních informací od kolegů programátorů, by reCAPTCHA měla začít fungovat během 24 hodin. Ode mne je to bez záruky, ale máloco si zrovna dnes přeju vroucněji. l.s.
26. 02. 2014 | 12:08

stejskal napsal(a):

A ještě pro zajímavost:

takto "vyhnali" spamoví roboti stovkami spamů za posledních několik hodin text Edvarda Kožušník z roku 2007 http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/edvard-kozusnik.php?itemid=849&from=300#c a Jiřího Zlatušky z roku 2012 http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-zlatuska.php?itemid=16617&from=300#c mezi nejčtenější za POSLEDNÍCH sedm dní. Viz odkaz vpravo nahoře na titulní straně blogů.

Chvíli to tam nechám, pro ilustraci.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 13:06

Sirius napsal(a):

Nějak mně uniká podstata co někdo získá posíláním reklamních spotů na blog uzavřený roku 2007, zvláště jdyž jsem si přečetl několik dnešních blogů a tam nic takového nikde nevidím, ani u toho původního Hvížďaly jsem tedy nic nezaznamenal. Možná to Stejskal tak geniálně pochytá, je rychlejší než naši hokejoví brankáři.
Ale nemušíte odpovídat, to je diskuse o ničem
26. 02. 2014 | 13:36

stejskal napsal(a):

Zkuste si zjistit něco o indexování stránek a o tom, jakým způsobem spameři prolamují různé antispamové ochrany. Chápu, že je to pro laika spíše španělská vesnice, ale ani pro něj to není úplně bez zajímavosti. Navíc mu to umožní pochopit, proč spamoví roboti cpou spamy pod řadu let staré texty. A nejen oni.

Mně ta debata naopak přijde velmi zajímavá. Skoro bych řekl, že jde o učebnicový příklad podobného typu debat.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 14:17

ajťák napsal(a):

2 stejskal
proč se s tím zoufalcem vybavujete? Vůbec neví, o čem je řeč, chce do vás jen rejt.
26. 02. 2014 | 15:06

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane ajťáku,

ano, to je zjevné. Snažím se této "diskuse" využít a své repliky formulovat tak, aby v nich našli informace ti, které třeba opravdu zajímá, jak to je.

Libor Stejskal
26. 02. 2014 | 18:25

Silván napsal(a):

Ajťák se Stejskalem si sice hezky hladí vzájemně hlavičky, dokonce i vědí co má v hlavě Silván a že polud se ptal
-proč zmizela původní diskuse několik desítek textů
-proč přeskakuje ikona Blogy .X. Názory,
-a zda budeme mít po mnoha letech lepší upozornění po překlepu u Captchy, než ta urážka s tupým strojem,
určitě ho to nezajímá a jen chtěl údajně provokovat- sice nevíme čím a proč, ale když vás to uklidní.......
.
Jinak bez Captchy už je nádherně
A diskuse k Hvížďalově blogu už se vůbec neobnovila, ale myslím že stejně nebylo o co stát
27. 02. 2014 | 10:58

Silván napsal(a):

A hlavně že jste všichni tak šikovní a zvolili jste tak promyšlené odpovědi, že jste Hackerům neprozradili jak se dostat na cizí stránky, z takového úderu už se nevzpamatují
27. 02. 2014 | 11:00

stejskal napsal(a):

Ano, pane Silváne, Sírie, K.V. atd.

Ještě jednou hezký den.

Libor Stejskal
27. 02. 2014 | 11:12

K.V napsal(a):

Tak vidíte pane Stejskale, tak se vaši IT odborníci namakali a ten urážlivý text jestli nejsme tupé stroje tam u Captchy stejně zůstal.
To je tak těžké tam vložit třeba větu- promiňte, asi jste se přepsal, mohl byste zkusit ještě jednou?
27. 02. 2014 | 15:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy