Zeman a jeho pseudokmotři

04. 03. 2014 | 10:48
Přečteno 2128 krát
Prezident Miloš Zeman se koncem minulého týdne v rozhovoru pro ČTK distancoval od kmotrů, kteří podle něj jsou roztroušeni ve všech politických stranách, a prohlásil, že si s nimi nikdy nezadal. Po výčtu jejich struktur řekl: "Celý problém kmotrovských mafií vůbec není založen na kmotrech, ale na těch, kdo kmotry kryjí. Protože bez politického krytí by kmotři nemohli existovat, a když, tak na velmi krátkou dobu..."

Už z těchto pár slov je však zřejmé, že pojmenování je v českém kontextu poněkud nepřesné a pomáhá maskovat skutečnost. Kmotr je osoba, která podle tradičního pojetí přebírá za dítě záruku, která se o něj stará a v případě úmrtí jeho rodičů je jeho pěstounem. Jde tedy o patrona. V mafiánském prostředí se tak přezdívá bossovi, který kryje svůj klan. U nás však ti, kterým takhle přezdíváme: jsou obyčejní podvodníci a šíbři, kteří různými triky šíbují s penězi: vyvádějí státní či evropské peníze na svá konta a kmotry, tedy patrony, jsou naopak politici, kteří se o ně starají, za to, že jim podvodníci přispívají na jejich předvolební či jiné kampaně nebo se o své zisky s politiky dokonce dělí. Proto se vždy v souvislosti s každým podobným šíbrem hovoří i o nějakém politikovi: Fungují v párech: Janoušek je vždy jmenován společně s Bémem, Dalík s Topolánkem, Rittig s Nagyovou-Nečasovou atd.

Miloš Zeman se domnívá, cituji, že šíbra nejvíce potrestáme, když mu sebereme majetek, tedy když zavedeme zákon o majetkových přiznáních, který dlouhodobě prosazuje. Když však rozkryjeme maskovací jazyk, který prezident používá, je zřejmé, že tím neodstraňujeme příčinu, ale pouze následky, a ty jsou navíc většinou taky velmi dobře zamaskované, abychom šíbry nemohli potrestat. Nejlépe je to možné ilustrovat na kauze pana Rittiga: jemu nic nepatří. Proti podobnému zákonu jsou velcí zloději dávno pojištění. Kdybychom chtěli skutečně odstranit tento systém těsného napojení politických špiček na velké podvodníky a šíbry, museli bychom hlavně změnit financování politických stran a volebních kampaní, které je tím hlavním důvodem k propojení polopodsvětí na vrcholné politiky. O příčině se tedy Miloš Zeman nezmínil, i když i on z tohoto propojení vždycky těžil: podobně mu totiž jeho dvojče Miroslav Šlouf a dnes jeho kamarád Martin Nejedlý financovali kampaně včetně té poslední, prezidentské, která místo slibovaných třech milionů stála 37 milionů.

Tvrzení Miloše Zemana, že si v tomto zavedeném byznyse nezadal, je mírně řečeno nepřesné, protože sám byl několika z nich za kmotra. Proto hlavní příčině devastace politické kultury v Česku se raději vyhnul. Je to jen další důkaz selhání současné politiky: Už nejde o to odstranit problém, ale pomocí maskovacích slov vzbudit dojem, že ho odstraňujeme.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr. napsal(a):

"Miloš Zeman se domnívá, cituji, že šíbra nejvíce potrestáme, když mu sebereme majetek..."
A co když je většina obrovského křišťálového majetku na Floridě?
04. 03. 2014 | 11:07

Ládik!!! napsal(a):

Zeman posiluje nohy, aby mohl putinovi předvést kazačok.
04. 03. 2014 | 11:11

Honza II napsal(a):

Druhý odstavec je učebnicová ukázka novinářské křivosti. Přesně podle tam kritizovaného chování kmotrů se Karel Hvížďala výrazným způsobem podílel na privatizaci Mladé fronty.
Je to prostě umění nadávat na jiné lidé, když sám jsem byl úplně stejný. A politické krytí měl K.Hvížďala přece přímo od Havla.
Velice by mě už léta zajímalo, zda se jedná opravdu u typickou ukázku lidské křivosti nebo o chybějící paměť vlastního chování. Jedině je otázkou, co je pro lidi jako Hvížďal lepší. Hloupost nebo křivost? Konečně každý si může svobodně vybrat sám, jak má brát jeho názory vytrubované Českým rozhlasem.
04. 03. 2014 | 11:20

ld napsal(a):

Ano, hlavně nešťourejte do privatizace Mladé fronty.
04. 03. 2014 | 11:26

ld napsal(a):

Aha, Honza II četl a psal rychleji...:-)
04. 03. 2014 | 11:27

K .V napsal(a):

Já tomu nerozumím. Zeman ukradl Mladou frontu nebo kdo?
A mělo by se kmotry odstavit od nakradeného majetku, to je pravda
04. 03. 2014 | 11:31

Mac napsal(a):

pane autore,

s tím máslem, co máte sám na hlavě, a s pokračujícími negativními dopady postupujícího věku - nechcete se už na to plkání tady vyprdnout a jít na odpočinek?
04. 03. 2014 | 11:37

analytik napsal(a):

Chcete se stát prezidentem?
Žádný problém - kmotři to zařídí!
04. 03. 2014 | 11:46

scallop napsal(a):

Ládik!!! :

Salut!
Vsem Miloskovym kritiku:

Piste opatrne, bumbalkova ochranka je zde nastoupena v plne polni. Ve vlastnim zajmu piste jenom konstruktivni kritiku - napr. ze mu posledne televizi kravata ne uplne ladila s kosili.
04. 03. 2014 | 12:47

Ládik!!! napsal(a):

scallop -
moje věta je čistě pozitivní. President potřebuje mít silné nohy - u našeho presidenta to je primární znak stability.
04. 03. 2014 | 13:43

Taoiseach napsal(a):

Karel Hvížďala

Kmotrem je ten, kdo je mocnější než jeho loutky. Takže kmotry jsou opravdu ty šedé postavy v pozadí, a nikoli politici v záři reflektorů.

"financování politických stran a volebních kampaní, které je tím hlavním důvodem k propojení polopodsvětí na vrcholné politiky"
Nikoli, není. Hlavní příčinou je vůle k moci, přičemž především peníze znamenají moc. Rathovu tvrzení, že peníze kradl nikoli pro sebe, leč pro stranu, může věřit jenom beznadějný naivka.

Pokud jde o hodnocení Miloše Zemana, lze ovšem víceméně souhlasit.
04. 03. 2014 | 14:15

Lila napsal(a):

Honza II, Id

Privatizace Mladé fronty je vděčný evergreen pod každým blogem pana Hvížďaly.
Možná by nebylo od věci, kdyby pánové vysvětlili, v čem byla privatizace MF jiná, než dalších tištěných periodik, jako např. Rudého práva, Zemědělských novin, krajských deníků, okresních týdeníků a časopisů, jako Mladý svět, Květy, Vlasta. Vzpomenete si na jeden jediný předlistopadový titul, který by dál vydával stát?

Předpokládám, že máte-li relevantní důkazy, že pan Hvížďala a všichni ostatní, kteří se podíleli na privatizaci MF, porušili zákon, že jste konali a věc oznámili orgánům činným v trestním řízení. Nebo raději to tu budete omílat stále dokola, dokola, dokola... :-)
04. 03. 2014 | 15:26

ld napsal(a):

Nemějte mi za zlé mé mlčení, ale já žvásty Pechových Lil vůbec nečtu.
04. 03. 2014 | 15:52

K .V napsal(a):

Lilo, a čemu se divíte.?
Hvížďala sem píše články každý týden, ua těch 24 let už mohl místo zbytečností popsat jak to bylo s tou Mladou Frontou.
Tedy kdyby si to mohl dovolit a měl alespoň nějaké argumenty.
Pravdu máte jen v tom že kradli i mnozí další, ti alespoň zalezou a nedělají nám kázání o morálce
05. 03. 2014 | 11:48

Český bordel a lansmanschaft napsal(a):

O post člena Rady ČT usiluje i Jaromír Talíř. Je členem sudetoněmeckého landsmanšaftu?
Petr Skalský( více o autorovi > )
4.3.2014
Z médii jsme se o něm dozvěděli, že byl význačným politikem KDU-ČSL. Ve vládě po určitou dobu zastával funkci ministra kultury. Byl oblíbeným ministrem. Zvláště církve, samozřejmě především ta katolická, se jej považovaly. Zlí jazykové tehdy tvrdily, že z ministerstva udělal církevní samoobsluhu. Dnes je šéfem poradců Daniela Hermana (KDU-ČSL), současného ministra kultury. Zřejmě mu radí, jak to má dělat ke spokojenosti českých svatých otců.
--------------------------------------------------------------------------------

Noviny píší, že když ing. J. Talíř se dostane do Rady ČT, je připraven rezignovat na svou poradenskou činnost. Jak chvályhodné!

Média mají nás informovat včasně, objektivně a plně. Posuďte sami, zda to v případě pana ing. Talíře udělala? Nedozvěděli jsme se o něm jednu z podstatných informací, a to že již několik roků stál v čele tzv. Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG), jež je dceřinou společností mnichovské Ackermann-Gemeinde. A to nejlepší na konec. Mnichovská Ackermann-Gemeinde je jednou ze základních složek sudetoněmeckého landsmanšaftu, jehož členem, sice uvedeně zprostředkovaně, ale přece je tak i ing. J. Talíř. Od 23.2 2014 je místopředsedou SAG. Jeho novým předsedou, na funkční období 2014 až 2017 je Daniel Herman.

Takže do Rady ČT by měl přijít člen sudetoněmeckého landsmanšaftu? Považujete to za správné? Považujete za správné, že ing. J. Talíř zastává funkci šéfporadce ministra D. Hermana a přitom vykonává i funkci místopředsedy SAG?

Domnívám se, že další informační bombou je fakt, že pan Daniel Herman, současný předseda SAG, tedy zprostředkované také člen sudetoněmeckého landsmanšaftu, je současně ministrem kultury ve vládě ČR. Co tomu říkáte, vážení přátelé? Proč si myslíte, že tuto důležitou informaci nám „naše“ média neposkytla? Že by jen nedopatřením? Nebo že některé věci by obyčejný český člověk přece jen neměl raději vědět? Můžeme to tak nechat bez dalšího?
05. 03. 2014 | 14:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy