Miroslav Štěpán - mohl být ikonou reformy, ale skončil jako ikona totality

25. 03. 2014 | 10:27
Přečteno 2520 krát
V neděli 23. března 2014 zemřel na rakovinu ve věku 68 let občan Mukařova u Říčan a bývalý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa a člen předsednictva této strany Miroslav Štěpán, kterého si veřejnost více všimla až 23. listopadu 1989 kvůli jeho projevu k dělníkům v Praze v ČKD. Tehdy prokázal před širokou veřejností totální absenci jakékoliv empatie a stal se symbolem totalitního režimu, když řekl: "V žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo.“ Nato ho stávkující dělníci přerušili skandováním: „Nejsme děti.“ Štěpán pak musel projev předčasně ukončit.

Později se ukázalo, že byl odpovědný i za potlačování protirežimních demonstrací vodními děly a granáty se slzným plynem, které probíhaly od léta 1988. Proto koncem listopadu roku 1989 a začátkem prosince rezignoval na všechny funkce i poslanecký mandát a byl odsouzen původně ke čtyřem letům, trest mu byl ale zkrácen na dva a půl roku odnětí svobody, které si skoro celé jako jeden z mála předlistopadových politiků skutečně odseděl ve věznici na Borech v Plzni.

Po té, co se dostal v roce 1993 na svobodu, založil nejprve Lidovou unii a v roce 1995 ultralevicovou Stranu československých komunistů, jejímž byl generálním tajemníkem. Když se v Rusku dostal k moci Michail Gorbačov, Rusové zoufale hledali v Praze někoho, kdo by se postavil do čela reformní strategie a vsadili na něho. Miroslav Štěpán měl velké možnosti, ale k reformátorům se z opatrnosti nepřipojil a později označil Gorbačova za zločince, viz Ostravský večerník z roku 1999. Přes své vzdělání nedokázal nikdy reflektovat to, co se u nás léta dělo a za co měla odpovědnost KSČ.

V knižním rozhovoru Můj život v sametu z roku 2013 s Petrem Holcem z Reflexu zaznamenává několik případů, kdy se mu naskytly možnosti podílet se na nějaké mírné reformě, ale on ani ty nevyužil, neměl evidentně dost odvahy. Místo ikony reformy se stal ikonou totality. Jako starý dogmatik se choval do poslední chvíle, tedy i v době, kdy Západ veřejně hovořil o tom, že Havel by měl být prezidentem. Když 18. prosince 1988 uděloval pražskému Divadlu na Zábradlí, původně domovskému divadlu Václava Havla, vyznamenání za výstavbu, všiml si, že v publiku sedí i disidenti, včetně Václava Havla. Ředitel divadla Vladimír Vodička Štěpánovi navrhl, aby se v jeho pracovně s Havlem sešel, ale Štěpán to odmítl. Možná i díky tomu nakonec skončil ve stejné cele na Borech, kde kdysi byl vězněn Václav Havel.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

Takže poslední veta mne evokuje, ze Štěpán byl skutečné politický vězeň.
Ať žije IV. odboj.
25. 03. 2014 | 10:41

aga napsal(a):

autor

"Ředitel divadla Vladimír Vodička Štěpánovi navrhl, aby se v jeho pracovně s Havlem sešel, ale Štěpán to odmítl. Možná i díky tomu nakonec skončil ve stejné cele na Borech, kde kdysi byl vězněn Václav Havel."

Děkujeme za záchvat upřímnosti. Štěpán se nevzdal svého přesvědčení, nepolíbil lem roucha Havlovi, a za to jako jediný z jinak sametově překabátěných komunistů skončil na Borech.

Nemanipulujte nás, Hvížďalo, do přesvědčení, že Štěpán neměl odvahu - prostě jen neměl tak silný žaludek, a tak nenasytnou touhu po korytu či majetku, jako jiní, které původně vyučila Moskva. A to mu soudruzi neodpustí.
25. 03. 2014 | 10:46

arnazach napsal(a):

Tady se ukazuje, čí voliči jsou ve skutečnosti ti, co říkají "dvacet let jsem volil sociální demokraci, ale teď už nebudu." Možná přijde i Jáchym.

Věcná: Štěpán původně chtěl začít s perestrojkou, ale hrozně rychle obrátil. Patrně mu soudruzi domluvili a on dospěl k závěru, že kariéru udělá jedině s Jakešem a Bilakem, nikoli proti nim. Vzpomínám si, jak Bilak ujišťoval všechny Gorbačevem k smrti vyděšené pragováky, že za jejich života se u nás nic nezmění. Tak je to, ago, s tím Štěpánovým žaludkem.
25. 03. 2014 | 11:20

e.m. napsal(a):

:) ikonou? :) my potřebujeme ikony, důležité jsou ikony? :) pane Hvížďalo - kde přesně se domníváte, že jste?
25. 03. 2014 | 11:25

aga napsal(a):

arnazach

Hvížďala a vy Štěpánovi zřejmě vidíte do toho žaludku lépe než já. Na vaše argumenty, začínající "patrně" se vskutku nedá nic namítnout.

Pro mne je nejlepším důkazem to, co vidím - a Štěpána jsem na rozdíl od jiných soudruhů po sametu u koryta neviděl. Naopak, založil stranu zcela bez šancí, ani k té falešné vábničce KSČM se nepřidal.
25. 03. 2014 | 11:25

aga napsal(a):

PS Arnazach
Ještě je ovšem možné, že na rozdíl od jiných soudruhů, kteří do toho šli včas, nepatřil Štěpán do toho správného bratrstva, které mělo vždy informace předem, a tak vždy vědělo, kdy otočit kormidlem.
25. 03. 2014 | 11:28

arnazach napsal(a):

ago, kdo tu dobu pamatuje, ví, že Štěpán krátce dělal "perestrojku" a pak náhle obrátil o sto osmdesát stupňů. Proč, to se mohu jen dohadovat (proto ono "patrně"). A v listopadu 1989 už jako profláknutý Jakešovec-Bilakovec si udělal takové jméno, že ani sami jeho soudruzi ho mezi sebou nestrpěli.
25. 03. 2014 | 11:43

šašek z Jihlavy napsal(a):

Já bych už Štěpána neřešil, jeho duše má co do činění s vyšší spravedlností, i nás to čeká.
Celkem dobře to řeší Otčenáš - a odpusť nám naše viny jakož i my odpouštíme našim viníkům.
Myslím, že člověk bažící po moci, který je v nejlepším rozmachu od ní nedobrovolně odstaven a ví, že už navždy, se nakonec užere sám.
Oproti současným zločincům, kteří vzali národu veškerou naději na lepší život v demokracii a elementární spravedlnost, byl jen obyčejný darebák, jakých tu pobíhá spousta.
Různí Kočárníkové, Šloufové a Saltzmanové se provinili víc než nějaký řadový aparátčík, který nakonec zůstal na svém. Byl aspoň na rozdíl od tisíců šíbrů čitelný.
25. 03. 2014 | 11:47

aga napsal(a):

arnazach

Jsem ročník 51 - takže tu dobu pamatuju, u lecčeho jsem byl docela blízko.

Proč někoho soudruzi (i pánové) mezi sebou strpí a jiného ne nám soudruzi veřejně neřeknou, já bych tipl na ta už zmíněná bratrstva, která se určitě netvoří podle charakteru, ale podle zásad mnohem starších.
25. 03. 2014 | 11:55

K .V napsal(a):

Drozde, vykašli se na Štěpána a napiš konečně jak to bylo s tou Mladou Frontou. to bude užitečné.
.
ŠTĚPÁN SI ZA DESETILETÍ U MOCI PRO SEBE NENAKRADL ANI PROMILE TOHO CO JINÍ PO CINKÁNÍ KLÍČI BĚHEM PÁR TÝDNŮ.
Tak dejte nebožtíkovi pokoj a řešte problémy dnešní, tady a teď
25. 03. 2014 | 12:28

Belgičan napsal(a):

S komunistickými kolaboranty se mělo zacházet stejně, jako se zacházelo s fašistickými kolaboranty pom válce!
Byli bychom dnes na tom mnohem lépe.
25. 03. 2014 | 12:44

honolulu napsal(a):

A zde vidite panove, jak dopadne nekdo, kdo se stavi proti vuli naroda.
On mel pravo mit svoje vlastni presvedceni, mel pravo o nem informovat, ale NEmel pravo ho prosazovat nasilim.
25. 03. 2014 | 13:30

JardaV napsal(a):

Štěpán byl jen špička ledovce.Ale dodnes žijí někteří,kteří se na potlačování projevů
občanů podíleli taky.Ještě v roce 1989 dostali krásná koryta,ze kterých žijí dodnes,a jejich synové jsou už na vysokých postech u policie.Zlo není jedinec - v tomto případě Štěpán,ale
taky množství těch,kteří potichu vytěžili z minulosti maximum.

Pro honolulu

To zní jako rozhřešení od faráře - udělal jsi drobnou chybu,že jsi podlehl lidské touze
změnit svět.Jenže ona "vůle národa" byla zpovzdálí dobře řízena týmiž lidmi,jako byl
právě Štěpán.A ti jsou ještě dnes mezi námi a pořád tahají za provázky........
25. 03. 2014 | 13:41

čert }:o) napsal(a):

mně stačilo jak se soudruh Štěpán
vyjadřoval o těch co se mu nelíbili
Což byla většinová část tohoto národa
25. 03. 2014 | 13:50

Prodejem kopírek vyděláš i na banku ! napsal(a):

Chudák, i tu Mladou Frontu mu vyfoukli před nosem jiní, že Hvížďalo ? Loser to byl, neobrátil včas. To třeba Kočárník nebo Dlouhý - to jsou jiní kabrňáci.
25. 03. 2014 | 14:13

mb napsal(a):

"V žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo.“

... jako bych slyšel toho nebohého Janukovyče ... a jeho kumpána Putina ...
25. 03. 2014 | 14:15

čert }:o) napsal(a):

mb
=o)))
25. 03. 2014 | 14:28

sasa napsal(a):

Belgican: Kdybyste v Listopadu jen naznacil, jak byste chtel s komunisty zatocit, tak nyni by to tady bylo jako je ted v Cine.
25. 03. 2014 | 18:03

Da.Rock napsal(a):

"V žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo.“

A co je na tom nepravdivého?
25. 03. 2014 | 22:07

turista napsal(a):

No kdyby ti dělníci tehdy věděli co přijde po plyšáku - brutální nezaměstanost, chudoba, násilí, drogy, bezdomovectví, nelidské exekuce seniorů, rozkradení všeho, co se dalo a neustálé proamerické vymývání mozků, nadšené komentáře reportérů masmédií při tzv. humanitárním" bombardování Bělehradu v roce 1999 nebo Bagdádu v roce 2003 tak by si to vypískání soudruha tajemníka Štěpána asi rozmysleli. Panu Hvížďalovi bych doporučil více pokory. I my všichni jednou zemřeme. I paní Tymošenková, která nyní vyzývá k atomové válce. Měla by nejdříve navštívit Černobyl pak Fukušimu a pak psychiatra.
25. 03. 2014 | 23:42

evix napsal(a):

Když 18. prosince 1988 uděloval pražskému Divadlu na Zábradlí, původně domovskému divadlu Václava Havla, vyznamenání za výstavbu, všiml si, že v publiku sedí i disidenti, včetně Václava Havla. Ředitel divadla Vladimír Vodička Štěpánovi navrhl, aby se v jeho pracovně s Havlem sešel, ale Štěpán to odmítl.
...............................
Ten listopad pane Hvížďalo, to byla komedie co :-((((( Prý revoluce.......
26. 03. 2014 | 00:59

Belgičan napsal(a):

sasa napsal(a):

"Belgican: Kdybyste v Listopadu jen naznacil, jak byste chtel s komunisty zatocit, tak nyni by to tady bylo jako je ted v Cine."

V tom máte plnou pravdu. Proto patří obdiv panu Havlovi, že přerod z diktatury na revoluci zvládl tímto způsobem. Sem na tyto stránky chodí pár lidí, kteří roli pana Havla nikdy nepochopí a plivou na jeho památku.
Můj včerejší povzdech je pouhý náznak možného, kdyby byli "Havel & co" stejné zrůdy jako komunisti.
26. 03. 2014 | 07:13

ochlokrat loch napsal(a):

Pan Štěpán byl ve službách světové plutokracie. Svými "neobratnými" zásahy uspíšil její převzetí moci nad ČSSR a po převratu se za mírnou úplatu uvolil sehrát roli potrestaného viníka. Za další mrzký peníz světového chazarstva pak diskreditoval myšlenku demokratického socialismu (KSČM) svým působením v karikatuře tzv. stalinské strany, jíž byla jeho (tzv.) KSČ (která velkou část své energie věnovala právě pomluvám KSČM).
27. 03. 2014 | 07:29

plukovník napsal(a):

Štěpán byl hlavně velitelem milicí.Všichni víme jaký prospěchářský sajrajt se tam scházel. Doufejme, že si ho v pekle rozeberou.
27. 03. 2014 | 12:44

Anellus napsal(a):

Na Štěpána, jako na téměř jediného předpřevratového komunistu ve vysoké funkci můžeme být hrdí. Jeho projevy před listopadem měly logiku a jasně označovaly vzniklou situaci za pokus o rozval socializmu. Proslavený výrok o dětech, které nemohou určovat kdo bude prezident svědčil o jeho politickém zdravém rozumu a ti kdo ho v ČKD vypískali, pokud jsou dnes schopni sebereflexe pak musejí uznat, že měl pravdu. A kde je dnes ČKD a s ním tisíce dalších podniků, družstev atd.,atd. Když pak začalo jít do tuhého všichni pražští karierní "ukomunisté" začali lézt Havlovi a disidentské smečce do "vítekam" jen aby se etablovali v nových poměrech. Štěpán ne. Jediné, co se Štěpánovi dá vyytknout byla nedůslednost v uplatnění zákonných opatření proti nepovoleným demonstracím v Praze. V podstatě všichni pražáci demonstrovali v pracovní době a stále jim šel plat. Stačilo vyvodit důsledky podle zákoníku práce a dát jim tehdy rozvázačku pro opakované porušování pracovní kázně a ztrátu důvěry a mohli jsme zabít dvě mouchy jednou ranou. Existenční nejistota by je zakrátko rychle umravnila a mohli jsme se zbavit části již tehdy značně přebujelého a ve skutečnosti nepotřebného státního úřednictva.
27. 03. 2014 | 18:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy