Finsko a Norsko budou kvůli Rusku investovat do zbrojení

03. 05. 2014 | 21:44
Přečteno 3197 krát
A není se čemu divit, protože jen norské letectvo, které patří do NATO, podle Larse Saunese z operačního velitelství norských vzdušných sil, zaznamenalo zvýšený počet přeletů ruských stíhacích a bombardovacích letounů u svého pobřeží. Od počátku letošního roku do konce března registrovaly norské stíhačky 75 ruských letounů. Koncem minulého století byly ruské letouny zaznamenávány u norského pobřeží tak třikrát až čtyřikrát do roka. V roce 2013 to bylo již zase 87 krát, tedy jako v době studené války. A podobná situace je i na moři.

Švédský deník Dagens Nyheter proto napsal, že jejich země chce více investovat po letech úsporných opatření do letadel. Měla by dostat 48 nových stíhaček F-35 a i blíže neurčený počet nových ponorek. Švédsko bude zároveň více investovat do cvičení ozbrojených sil. Vzhledem k tomu, že v textu nebyla ani zmínka o Alianci, je zřejmé, že Švédové i nadále chtějí zůstat neutrální velmocí, kterou jsou od počátku XIX. století, kdy prohráli válku a Finsko spadlo pod ruskou správu, která trvala až do roku 1917. Tehdy Finsko vyhlásilo samostatnost. Švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt o neutralitě a o větších investicích do ozbrojování hovořil ale ještě dříve, než se vyostřil konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. A totéž zopakoval v posledních dnech i pro finský deník Hufvudstadsbladet, v němž připomněl, že veřejné mínění je ve vztahu ke vstupu do NATO velmi skeptické.

Švédský deník zároveň konstatoval - jak se ukázalo v devadesátých letech minulého století - že se stejně po celou dobu po druhé světové válce počítalo v případě napadení Švédska Ruskem s pomocí NATO, a proto se hovoří o tzv. tichém partnerství. Kvůli němu totiž již dávno byla přebudována švédská vojenská letiště tak, aby tam mohla přistávat těžká americká bombardovací letadla. A podobně se spolu s vojáky NATO Švédové účastní zahraničních nasazení i společných cvičení.

Ve Finsku, které má s Ruskem hranici dlouhou 1300 kilometrů a pro které je Rusko hlavním obchodním partnerem, je situace trochu odlišná: I když je tam proti vstupu do NATO ještě více lidí než ve Švédsku. Již od roku 2008, když Rusko vstoupilo do Gruzie, se tam otevřela veřejná debata na toto téma. Konzervativní ministerský předseda Jyrki Katainen je sám hlasitým zastáncem vstupu Finska do NATO, ale je nejen se svým názorem v menšině, ale brzy mu končí i mandát. Zatím to ale vypadá nadějně s uzavřením vojenské unie mezi Finskem a Švédskem, protože tu si přeje polovina Finů. A protože Švédové jsou tichými partnery NATO, stali by se jim de facto i Finové, což by se jim mohlo hodit i při možném konfliktu s Ruskem kvůli nerostnému bohatství v Arktidě.

Psáno pro Český rozhlas Plus

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yaya napsal(a):

Sakra, kdejaký idi...t, tedy Hvížďala by hrozně rád válčil proti Rusku, tak gybaj, seber svoje soukmenovce a vyhlaš Putinovi válku, už obkliřujete Rusko mohutně. Když vpadlo NATO do různých částí světa, tato novinářská žumpa držela hubu a krok, nejprve papouškovali lži z CIA, potom takticky mlžili a nakonec dělali mrtvé brouky. To alespoň Usáčtí písálkové si na nic nehrají a podporují svoje války do masívního transportu pokapaných hrdinů zpět domů. Tak svazáku, zavel a hurá na Putina, stejně jako jsi dříve brojil proti imperialistům.
03. 05. 2014 | 22:16

Dumpling napsal(a):

A vzhledem k tomu, že například Jižní Afrika má s Finskem diplomatické a obchodní styky na vysoké úrovni, je vlastně přes Finsko, které je partnerem Švédska, které je tichým partnerem NATO, vlastně i ta Jižní Afrika nakonec taky v NATO. Vidím, že členství v NATO je něco jako AIDS. Plíživé, avšak lavinovité šíření. Hvížďala zažije orgasmus.
03. 05. 2014 | 22:35

skeptický napsal(a):

Stíhačky F-35 jsou snad nejdražší letadla na světě,a Amerika zjistila,že o víc nemá zájem.
Stavěny byly coby neviditelné,Stealth,ale přišlo se na to ,že by je bez problémů viděly radary z druhé světové,pracující s nižšími frequencemi. Jinak manévrovací schopnosti mají daleko za soudobými ruskými stíhačkami.
Mají v tom Švédsku dobré lobby.Taky bychom měli nějaké odkoupit.
Že Rusové létají podle pobřeží není záhada.Tak se neztratí.
Naše zdravotnictví funguje stejně.Nejdražší léčby,fungující laciné už se nedělají.
03. 05. 2014 | 23:11

Finsko a Norsko porazí Švédy, konečně napsal(a):

Skeptický, investice do čehokoli jiného než Su-35 je opět jednou vyhazováním peněz, jako za pandury. BVP s koordinovaně řízeným minometem 120 jsme měli a měli na něm dál pracovat. Být dodavatel a být odběratel jsou role ze dvou vesmírů.
Vyjma jiného by bylo třeba zjistit, kdo přesně ALCE nadělil její motorozaci a únosnost.
Pokud bychom měli investovat, pak do zbraní, které zvýší naši obranyschopnost.
Zatím jsme hodně investovali, ale prd z toho. Tak to dál nepude.

PS, Co KONKRÉRTNÍHO, vyjma toho, že pošimrají Strýčka Sama pod nosem s těmi F-35 (podle všech amerických hodnocení k ničemu) budou Švédi podnikat? Okopnou u Saabu nejaké nové vyfikundace?
Nechat si chránit zemi Švédy po známém průseru s americkou ponorkou a s Estonií (a potom, co si zavraždili premiéra, který chtěl mír (předtim jim ti samí zavraždili generálního tajemníka OSN, který chtěl totéž) nesvědčí o zdravé rozvaze, ale kšeft s Microsoftem je kšeft s Microsoftem. Dokud nezkrachoval.
03. 05. 2014 | 23:38

Evžen Losa napsal(a):

Mohou zbrojit jak chtějí, Čína to jistí a už nikdo neskočí na ty západní kecy.22
04. 05. 2014 | 00:52

TomášL napsal(a):

Pane autore,

když budete chtít zničit Norsko nebo nějaký takový bezvýznamný stát, stačí zcela jednoduše. Kyberútokem.

Představte si, že bych státu napadl kyberneticky různé logistické sítě (energetiku a dopravu) a k tomu napadl databázi obyvatelstva (vymazat údaje obyvatelstva -sociální a zdravotní; žádné důchody, sociální dávky atp).

Vzpomeňte na ruský útok na Estonsko. ;-)
04. 05. 2014 | 01:30

TomášL napsal(a):

+ katastrální úřad či jiný úřad.

:-)
04. 05. 2014 | 01:32

Občan napsal(a):

TomášiL,

ono se toho moc nestane. KAŽDÝ příčetný úředník, logistik, politik, účetní a jiný odpovědný člověk totiž používá na důležité agendy papír a tužku. Protože výpočetní technika je extrémně nespolehlivý prostředek pro skladování informací. Energetici mají lokální záložní zdroje unformací i energie.
No, a stát, který má důležité agendy JENOM v "bednách", si nezaslouží existovat.

Zaplakali by bankéři a jiní spekulanti. Ale ono by se docela rychle ukázalo, že vlastně nikomu nechybí.
04. 05. 2014 | 07:41

marxík napsal(a):

Nevím v čem je, stran členství v NATO, problém. Každý vyspělý demokrat ví, že pokud je prostý lid proti, nebudeme se ho ptát, a jednoduše vstoupíme a spojenecky ho zavážeme.
Připadáte mi jako z jiného světa, když neznáte samotné základy zastupitelské demokracie. Ostatně, o tom, zda budeme i příště zvoleni rozhoduje ten, kdo nás platí.
A zbrojařské koncerny platily vždycky dobře.
04. 05. 2014 | 08:11

Bakalův nezvaný host napsal(a):

A Banderovci opět za Novou Evropu, jako na začátku čtyřicátých let. Evropský fašismus si vzpomněl na starého dobrého spojence.

„V Sevastopolu byl vyhlášen třídenní smutek za ty, kdo zahynuli v oděském Domě odborů.

Podle slov úřadujícího guvernéra Sergeje Meňajla připomíná to, co se děje v tomto černomořském městě, druhou světovou válku.

„Úřady vyzbrojují ozbrojence, kteří řádili na Majdanu, a snaží se jejich akce líčit jako zákonné. Taková vláda neskončí dobře“, řekl guvernér.“

Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_05_04/V-Sevastopolu-byl-vyhlasen-tridenni-smutek-za-obeti-v-Odese-7202/
04. 05. 2014 | 08:24

born65 napsal(a):

Pane Hvížďalo, buďte od té dobroty a nevěnujte se tématům, u kterých (obrazně řečeno) vaříte z dešťové vody.
Z toho, co napsal kterýsi švédský deník a jaké komuniké vydal někdo z operačního velitelství norských vzdušných sil, se nedá nic dedukovat. Deníky si všude píší co chtějí a oficiální vojenské kruhy budou také určitě vytrubovat do světa své skutečné plány a záměry.
Současné politice Ruské Federace (reprezentované V. V. P.) se každopádně povedlo nechtěné - aktivizovat skomírající evropské zaujetí pro NATO a pro vojenství obecně.
04. 05. 2014 | 08:26

resl napsal(a):

Finsko i Norsko by na bolšvika stačilo. Rusko je jedn bordel, který žádnej Putin ani ožralý generál neukočíruje. Můžou tak leda vraždit v Čečensku děti a civilisty, jinak je to neschopná armáda, bez zásobování, bez ideí, s krutými primitivy ve velitelských funlcí. Zdá se, že to jejich min. obrany tuší, takže další dobyvačná válka bude s mateřskou školkou.
04. 05. 2014 | 08:58

Putinomilec napsal(a):

Jsem rád pane Hvížďalo,že tímto Vašim názorem a popisem reálu naštvete všechny bolšány,rusofilníky,a pseudo pacifisty !
Doufám,že tak budete činiti častěji !
To vše proto,že jim přivodíte předčasné úmrtí na infarkt nebo (konečně),pořádnou mrtvici !
Přeji hodně zdraví a hojnost autorských počinů .
S pozdravem : Jen tak dál !
04. 05. 2014 | 09:24

Kelt napsal(a):

Ten Hvížďala již neví,jak se ještě svým chlebodárcům zavděčit.
Věk se na něm již podstatně podepisuje a výsledkem jsou takové bláboly.
04. 05. 2014 | 09:53

K.V. napsal(a):

Drozde a ten Dagens Nyheter si nenechali zprivatizovat od vaší patrty??
.
Udělasli chybu, nevědí co je "demokracie" po česku
04. 05. 2014 | 11:32

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Však i o to šlo. US ekonomika potřebuje takových impulsů.
Proč se tomu ale takový zvídavý novinář jako je Hvížďala diví....

Teď ještě Stropnický a je to.
Chudák Vondra je již od válu, snad má ještě nějaké kontakty na Dutko, cosi málo by se za nehty jistě ještě vešlo.
Pokud si nebude musit ty nehty povinně stříhat, například v base.
04. 05. 2014 | 14:29

Joe Ratata napsal(a):

Finsko 23:38
L159 ALCA je Mercedes narvaný do Trabanta. Má americký proudový motor o tahu 28 kN, takže je poněkud podmotorovaný. Je v něm izraelská avionika, takže případný prodej buď zablokuje pejzatec, nebo amík.
Dokončuje se ale L169 (taková Škodovka na obloze) lehčí a levnější, který má kvalitní českou avioniku a může být alternativně vybaven ukrajinským (mimochodem velmi kvalitním) motorem.
L169 bude mnohem levnější a bude mít i nižší provozní náklady.
A na její prodej bude třeba jen souhlas naší vlády. I když i to může být problém, když se to mocným zbrojním koncernům nebude líbit a jejich vlády udělají bububu.
04. 05. 2014 | 15:17

Dumpling napsal(a):

resl
"s krutými primitivy ve velitelských funlcí"

Jak vidno, Rusové se bedlivě učí. Např. u US army v Iráku se prokázalo, že krutý primitiv na velitelském postu je pro současné vedení války výhodný.
04. 05. 2014 | 16:19

TomášL napsal(a):

Občan

Představte si, že zaútučíte na železniční sítě, dopravní sítě ve městech (semafory) a způsobíte vážné dopravní nehody. Tím zahltíte záchranné složky. Pokusíte se o blackout.
Každým rokem je v Praze Muzejní noc a můžete se podívat do různých míst. Doporučuji navštívit Vodárny a kanalizace. Další místo útoku. Potom do tohoto chaosu nasadíte pověry a desinformace (jako že voda je otrávená kyanidem atp.), aby se zvýšil chaos obyvatelstva.

Vycvičit takové jednotky, který by vedly koordinovaný útok přes net a byly by podpořeny diversními skupinami na daném území (je mnohem levnější a efektivnější varianta).

Můj osobní názor je ten, že malé státy by se měly vykašlat na nějaké drahé letectvo (kolik takových letadel budou schopny nasadit?) a raději investovat do diverzních, pozemních, výzvědných a kybernetických jednotek.
04. 05. 2014 | 17:06

lser napsal(a):

Stupidní bolog. Stupidní diskuse. Zosifa i resla zastínil putinomilec.
04. 05. 2014 | 17:07

fafnir napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):
A Banderovci opět za Novou Evropu, jako na začátku čtyřicátých let. Evropský fašismus si vzpomněl na starého dobrého spojence.
Krásný citát.A co takhle historie.Co r.1939 kdy dva věrní spojenci,Hitlerovo Německo a SSSR přepadli Polsko.Poté ještě v r.1939 přepadl Hitlerův věrný spojenec a dodavatel surovin SSSR Finsko a zabral celou Karelii,a zabírají Finské území dodnes.
No a pak že fašismus a komunismus jsou antagonisté.Do 21 června roku 1941 největší kamarádi,kteří bok po boku bojovali proti Židoplutokratické Anglii,Francii a dalším dokonce neutrálním státům jako Norsku,Dánsku belgii,Holandsku.Houby,stejné ultralevicové spojenectví,stejné velmocenské totalitní režimy.
Zatímco Němci byli po prohrané válce denacifikováni,Rusákům to zůstalo..
BTW. Stepan Bandera byl Němci,tedy nacisty, zatčen za vyhlášení svobodné Ukrainy a seděl od 3.července 1941 do podzimu r.1944 v koncentračním táboře Sachsenhausen.Tedy žádný spojenec naacistů,natož fašistů(rozdíl mezi nacisty a fašisty je zřejmě nad vaše rozumové schopnosti).Bandera bojoval za Svobodnou Ukrajinu už od r.1929 a to proti Polsku.Roku 1934 byl odsouzen za podíl na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého k trestu smrti, ale rozsudek mu byl později změněn na doživotní odnětí svobody.
Holt když se někdo ve škoIle neučil,tak takhle blbě kecá,jako každý nevzdělanec.Inu internetová propagandistická rychlokvaška,vyfutrovaná ideologií.
Takže jako vždy,mimo realitu,zato neochvějně věrný SSSR.Jste zralý na řád Vasila Bilaka a 99 Pragováků.
04. 05. 2014 | 17:31

Joe Ratata napsal(a):

TomášL
Představte si, že v případě opravdového nebezpečí napadení za strany velmoci, zpřístupníte jeho tajné službě informaci, že v několika jeho velkých městech se nachází nálože s binární chemickou zbraní, takže i v případě totální likvidace malého národa, bude počet obětí podstatně vyšší na straně útočníka.
04. 05. 2014 | 18:00

fafnir napsal(a):

Tomášl
takhle válka fakt nefunguje.Nehrajte tolik hry na netu.
Joe Ratata
neučil jste se vojenskou doktrinu u velkého MaoCe Tunga?
Ten tvrdil,že po jaderné válce z tehdejší miliardy Číňanů vždy nějaký ten milion zbude,což je dost na to,aby osídlili a ovládli zeměkouli.
04. 05. 2014 | 18:14

Joe Ratata napsal(a):

fafnir
To se u Velkého kormidelníka učil asi i atomový fyzik z projektu Manhattan Klaus Fuchs, když poskytl plány plutoniové bomby Rusům, neboť byl přesvědčen (ostatně zcela správně), že třetí světové zabrání pouze jaderné odstrašení.
A chemická zbraň, to je taková atomová zbraň chudých (a malých).
Co je mi platné, když já, stokilovej atlet toho povyživenýho prcka zadupu do země, když se nebudu mít ke komu vrátit, že?
04. 05. 2014 | 18:44

Ludmil napsal(a):

Šiřte toto video dál!
https://www.youtube.com/watch?v=NKuDzXAgdf4
04. 05. 2014 | 19:38

jozka napsal(a):

TomasL:

zadny problem, obcas sem pise jeden, co tvrdi, ze tridenni vypadek neni problem. Kdyztak mu vodu privezou odtamtud, co se voda vozi :-)
05. 05. 2014 | 09:47

JardaV napsal(a):

To je úsměvné,podle Vás je impulsem pro zbrojařské kšefty současná mediální kampaň
proti Rusku??Tak malé země se se zbrojením nemusejí vysilovat,stejně by je jednak nikdo
nenapadl,a přímo už vůbec ne,a pak,co by tím kdo získal???Kde všude na planetě stojí
ruský voják ?A kde americký?Udělejte si inventuru,číslo hovoří....A že by Rusko vedlo válku
kvůli nerostnému bohatství,kterého má dostatek?Koho tak ujetá myšlenka napadla??
Slovy pana Wericha : Autor si myslí,že co čtenář,to blbec...(doufám že toto nebude důvod
ke smazání,je to citát klasika).
05. 05. 2014 | 10:11

hovorka11 napsal(a):

Díky bombardování NATO vládnou v Kosovu a Líbyi islamisté. V současnosti se NATO pokouší instalovat islamisty v Sýrii (hlídá jim výcvikový prostor a koridory cvičených žoldáků ze zahraničí v pásmu 20 až 30 km od tureckých hranic patrioty a posiluje islamistickou vládu Erdogana v Turecku.
USA podvedli Rusko a snaží se ho obklíčit armádami vazalské NATO. Součástí tohoto plánu je rozvrat Ukrajiny a postup NATO na východ.
Západ postupuje stejně, jak před 2 sv. válkou, kdy se podpořil Hitlera při okupaci ČR, která byla dle jejich Mnichovské smlouvy legitimní.
05. 05. 2014 | 11:52

Pitrýsek napsal(a):

A my taky hopsálkové a kašpárkové EU a NATO ! Jsem rád, že jsem necinkal klíči, nevolil ani EU, NATO,kapitalismus, nefandím USA atd.Jen volím KSČM. A proto mi na Aktuálně .cz novodobí cenzoři horší jak kdysi KSČ a páter Koniáš vymazali z diskuzí. Ale nás neumlčí vážení Ovčani tohoto Absurdistánu 25.let po plyšáku!!Ani antivirama co posílají!Mám dobrou ochranu.
05. 05. 2014 | 17:43

Focke und Wulf napsal(a):

JEJICH BLBOST...
06. 05. 2014 | 08:15

Ivan napsal(a):

Toto je dielo samomenovaneho tzv. prezidenta Ukrajiny a Turcynova a samomenovaneho premiera Tacenuka..., ktori z poulicnych kyjevskych fasistov vytvorili tzv. Narodnu gardu, podporovanu americkymi zabijakmi zo sukromnych zlocineckych firiem (contractors) a vyslali ju pachat teror do vychodnych oblasti... Dufam, ze budu za tento zlocin prislusne potrestani...!!!

http://leva-net.webnode.cz/products/jak-vrazdili-odesany-v-dome-odboru-detaily-18-/

No a kde je teraz treti sektor, novinari, OSN, OBSE a dalsie falosne organizacie...?!!!
07. 05. 2014 | 10:17

fafnir napsal(a):

Ivan
běž domu Ivane,čeká tě Nataša.tady tě holky nemilujou,Běž domů Ivane a už se nevracej.Ale hlavně už tahni z Prahy a Karlových Varů,domů do tajgy.
07. 05. 2014 | 15:04

fafnir napsal(a):

Pitrísek
tak oni vám posílají antiviry,a zadarmo.Tak "moudrý" může býte jen volič KSČ.
07. 05. 2014 | 15:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy