1948 a 2008: dva začátky studené války?

07. 09. 2008 | 22:45
Přečteno 3251 krát
Letos 23. června 1948 uplynulo 60 let od začátku studené války a o pár týdnů později Robert Kagan prohlašuje 7. srpen, tedy začátek konfliktu mezi Ruskem a Gruzií, za stejně důležité datum v dějinách jako 9. listopad 1989, kdy padla Berlínská zeď.

Činí tak zřejmě proto, že začátek tohoto konfliktu může mít stejné důsledky jako blokáda Berlína tři roky po konci druhé světové války, která tehdy rozdělila svět na Západ a Východ, na demokracii a kapitalismus a na druhé straně na komunismus a totalitní diktatury, tedy na dvě nesmiřitelné sféry. Symptomy podobného procesu je možné registrovat od 7. srpna každý den.

Připomeňme si jak to bylo před šedesáti lety: Berlín, rozdělený do několika sektorů ležel uprostřed ruské zóny (ze které se později zrodila Německá demokratická republika), a to se Stalinovi nelíbilo. Proto zablokoval zásobování západních sektorů Berlína - nejprve po silnici.

Velící americký generál Lucius D. Clay věděl, že jediná možnost, jak Berlín v případě pokračování blokády zásobovat, je ze vzduchu leteckým mostem, a proto zavolal do Frankfurtu třiatřicetiletého Američana Jacka O. Bennetta, který prý vypadal trochu jako Ernest Hemingway a byl evropským ředitelem American Overseas Airlines. Bez úvodu se ho zeptal: „Pane, máte nějaký letoun DC-4, s kterým byste mohl ještě dnes večer zásobovat uhlím Berlín?“

„Co, uhlím?“ zeptal se Bennett. „To je nemožné, já mám k dispozici jenom dopravní letadla. Uhlí by zničilo sedadla.“

Clay: „O.K. A co takhle dopravovat brambory?“

„Dobrá, ale musí být v pytlích,“ odpověděl vousatý Bennett.

Na to řekl generál: „Pane kapitáne, svým rozhodnutím vstoupíte do dějin.“

Za pár hodin na to, ve 22.09, přistál Bennett v Berlíně na letišti Tempelhof. Přesně v 6.00 dne 24. června zablokovali sověti i zásobování po železnici kvůli „technické poruše.“ V západních sektorech zůstalo bez zásobování dva miliony lidí. Brzy došel chleba, maso a mléko. Již dopoledne 24. června začala létat první letadla se zásobováním do Berlína: Celkem se těchto letů uskutečnilo 280 000, velice často bylo ve vzduchu 40 letadel, která kroužila v pěti letových hladinách a přistávala ve tříminutovém taktu.

Tak začala Cold War, Kalter Krieg, studená válka (blokáda trvala až do začátku roku 1949, ale železná opona přetrvala až do roku 1989). Nás definitivně odřízla od Západu, ale naopak Západ stmelila, Američany začala usmiřovat s Němci. Rusové si tímto krokem zajistili, jak řekl již na Jaltě Stalin: „Zaščitnyj paljus vokrug pervoj socialističeskoj strany mira“, kde si umístili své vojáky, nevybíravě rabovali nerostná bohatství a dosadili loutkové vlády vyškolené většinou v Moskvě.

Podle stejného scénáře postupuje Rusko dnes: vypovídá spolupráci s evropskými a světovými organizacemi a snaží se o to, aby v těsném sousedství jejich země byly státy, s jejichž nerostným bohatstvím budou disponovat nebo je mít zcela pod kontrolou a kde budou výlučně jimi instalované vlády. Gruzie tento typ podřízenosti odmítá stejně jako odmítá naše euroatlantická civilizace, aby Rusko kontrolovalo i poslední ropovod, který vede z Kaspického moře přes Gruzii do přístavu Poti a do Turecka, a tím Evropu vydíralo, jako občas vydírá třeba Ukrajinu. Důvod je prostý: Bezpečnost je dnes víc závislá na plynulém přísunu energií, než na vojenských základnách a raketách.

Nebezpečná otázka zní: Může stejný scénář, podle kterého Rusko požaduje svou sféru vlivu a rovnoprávnost s USA, fungovat v globalizovaném světě, v němž se ke slovu hlásí několik dalších velmocí?

Odpověď přinese čas. Jedno se ale zdá být jisté: Rusko vypovědělo kooperaci, nechce se dále otevírat Evropě a přestalo být předvídatelné. I to jsou již znaky politického ochlazení, nechceme-li hovořit rovnou o studené válce. Místo letadel, jako to bylo za blokády Berlína, zásobují Gruzii americké válečné lodě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Řeřicha napsal(a):

Ale no tak, pane Hvíždalo, přenechte podobné starosti politologům... tohle je prostinké, skáčete tím na lep Putinovi, který díky vám obnovuje "velikost" Ruska alesoň v myslích ustrašených a studenou válkou poznamenaných pamětníků.
07. 09. 2008 | 22:56

RUMCAJS napsal(a):

Já to říkám furt.
Atom,atom a zase atom. Přepnout plynové kotle na OFF
a v klidu čekat, až se sem hladovej Putin doplazí s prosíkem.
07. 09. 2008 | 22:59

Ivan napsal(a):

Bohužel !
07. 09. 2008 | 23:04

Řeřicha napsal(a):

RUMCAJSI, vy jste mě poprvé neuvěřitelně (mile) překvapil... Tohle je první příspěvek, který se liší vašemu virtuálnáímu naturelu, ale naprosto zásadně. Energeticky a reálně samostatnit ČR, potažmo celou Evropu!

Více takových lidí na důležitých postech v Evropě, a bude nám hej nejen vůči Putinovi, ale i všem ostatním, kteří z nás chtějí mít dojnou krávu a vlezdoprdelku v jednom!
07. 09. 2008 | 23:04

Dunnigan napsal(a):

ale když vynecháme krasodušství, tak přeci obnovení velikosti Ruska, které tu zlehšujete, nutně musí znamenat ostřejší globální konkurenci s USA. Horká válka by byla sebezničující a tak tedy "jen" ta studená.
Co je na tom divného ? Akorát nevím co by s tímhle lidé jako američan Pat Buchanan a u nás V. Klaus dělali, když v podstatě Putinovu verzi kavkazkého příběhu plně akceptují a II. studenou válku ironizují.
08. 09. 2008 | 00:12

Martin napsal(a):

Rusko se chova velmi podobne jako Spojene Staty, ktere take ve svem okoli, ktere povazuji za strategicky dulezite zasahuje do vnitrnich zalezitosti nezavislych statu. Staci si jen trochu prostudovat historii Stredni a Jizni Ameriky. Je to naprosto normalni chovani velmoci a konec koncu kdyby CR byla v pozici Ruska ci USA, tak by se chovala naprosto stejne.
08. 09. 2008 | 01:00

West napsal(a):

No jo, ale jsme poněkud jinde! V roce 1948 USA byla sebejistá ekonomicky nezávislá země, která bez větších ztrát vyhrála druhou světovou válku, a ukořistilo kupu technologií a rozšířila svůj vliv skoro na 1/2světa, zatímco Sovětský svaz také vlivově ovládal půlku světa, ovšem tu kterou opravdu pořádně zasáhla 2. Světová, zaostalejší a chudší. A dnes? Americké světové impérium se rozpadá- dlouholetí Jihoameričtí vazalové už moc nechtějí poslouchat, Evropa je energeticky vázaná na Rusko, které z ní dělá své vazaly, ekonomika USA, je řečeno slušně, mírně na ústupu a není schopná utáhnout současné konflikty (Afghánistán a Irák) a musí si půjčovat od třetí strany-Číny, což je poprvé v historii a velmi na pováženou. Kdysi se do války mladí lidé v USA hlásili dobrovolně, teď se berou z nedostatku rekrutů i kriminálnici, padavky a blázni. Otázkou není jestli, ale kdy USA přijdou o svoji velmocenskou pozici. A otázkou také není kdo, ale kolik zemí bude na velmocenskou pozici aspirovat (a rozhodně to nebude ani jeden z našich velevážených západních spojenců-možná kdyby se spojili dohromady a přidali k tomu Ukrajinu…). Vím, že se to mnoha amerikofilům a mindrákům, kteří musí být zalezli v rektu nějaké velmoci, která nás v nouzi stejně zradí, a proto zhrzeni hledají útočiště v rektu velmoci, která stojí proti té velmoci, neboť oni jsou ti pravý jediní nezrádní, se to nebude líbit, žel bohu je to tak.
08. 09. 2008 | 02:37

ost napsal(a):

Mistre Westo Vase "slovanska rise" se roprdla jako hnilicka. Je otazka casu, kdy si 1.5 miliardy Cinanu vezme Sibir - 1/2 ruskeho prostoru.
Chceteli se strasit 140 miliony rusu ozralu - beze vseho :o) - ale straste se sam Potemkine. Rusko je chcipacek, a velmi brzy dokona.
Nemluve o tom ze Rusko zadnou energii doma neprodukuje, pouze v ruce drzi logistiku a rafinerie na Baltiku a v Recku bueeee
08. 09. 2008 | 03:19

Honza Český napsal(a):

Historici se neshodují na datu, kdy začala studená válka
Nejčastěji se uvádí březen 1947, kdy byla přijata v USA Trumanova doktrína
Šlo tehdy o soupeření USA a SSSR o budoucí vývoj v Řecku a Turecku a o tzv. zadržování komunismu
Jenže náš publicista potřebuje strašit Ruskem a tak si vybral pro něj vhodnější datum a událost
Účel světí prostředky
Ledaže by čtenář nebyl blbec …
08. 09. 2008 | 03:20

West napsal(a):

Pane mindráku oste, kde jsem psal, že Rusko bude nebo dokonce je tou novou supervelmocí? Přestaňte fantazírovat, doplňovat ideologický zabarvenou pitomostí to, co jsem napsal neboť poté budete jako (minimálně)ožrala působit vy!
Mimochodem Rusko drží tu nejduležitější věc pro produkci energie a té se říka suroviny! Bez nich si můžete i s infrastrukturou.... víte co!
08. 09. 2008 | 04:50

Komančov 008 napsal(a):

Proč ne ŠVEJNARA nechtěl vidět česky prumysl ono to patří k tomu atomu a zasobam plynu ktre ČR ma podle toho co jsem četl na 5 let a ropa snad tomu někdo nevěří rusko si nedovoli zastavit ono je ten svět již dnes troch jiny Rusko se jen snaží rozdělit evropu od USA a vtom je rusku asi hodně najivní ono to jen skouší vytvařet v obyvatelstvu nalady ktere se neslučují se zajmy samotneho ruska a vytvořit novy proti anglosasky blok to je snad momentalně utopije.Asi se potřebujem všichni ale ale je taky hranice zdraveho rozumu.Srovnavat Pohyb ruskych lodi ve Venuzeleskych vodach se zasobovaním Gruzie je přímo zmatene a neuvěřitelně populisticke jako si myslet to, že se rusko neangažovalo v Čile diky bohu prohralo.O to jsou stavebnice zahraniční polityky a snahy diktatorskych režimu o uchvacení moci na celem světě ono to dnes je jednoznačně vidět někdo vytahuje kopirak jenže je pruhledny jako male děcko kdyš taha rodiče se podivat na něco ve vykladní skříni a tvrdi ja se chci jen podívat .
08. 09. 2008 | 06:08

Rejpal napsal(a):

Odpověď na "nebezpečnou otázku" autora článku je: "Ano, může". Globalizovaný svět musí dnes brát ohled nejen na jedinou supervelmoc světa, nýbrž i na další světovou velmoc - Rusko.

Proč je to mnohým tak nepochopitelné? Proč s tímto faktem spojovat "studenou válku"?

Závěr pro Evropu: vytvořit zde také velmoc respektovanou jak USA, tak Ruskem i případnými dalšími mocnostmi. Žádné malé tak zvané suverénní samostatné státečky v takovém světě místo nemají.
08. 09. 2008 | 08:46

Admirál napsal(a):

Pan Hvížďala datuje odstartování druhé studené války na rok 2008. To je velmi nepřesné, i když připouštím efektní pro vyznění článku.

Výrazné ochlazení a odstartovalo bombardování Jugoslávie.

Situace je ale naprosto jiná, než v minulé studené válce )pokud to lze vůbec srovnávat). "Nemocným mužem" tentokrát USA a velmi pravděpodobně nastalé změny půjdou na jejich úkor.
08. 09. 2008 | 09:14

Gerd napsal(a):

Pojud Rusko jako dosud založí svoji národohospodářskou strategii na vývozu surovin, nejde o aspiranta na světovou velmocenskou pozici, ale o následovníka, kterému budou technologie dodávat jiní. Pak nejsou nebezpečím.
Trochu mě udivuje krátkozraký konfrontační tón vůči Rusku. Jeho izolace nevyřeší vůbec nic, maximálně posílí radikály. Pokud chceme opravdu Rusko změnit, je mu zapotřebí více podpory demokratických proudů a hlavně neizolovat. Rusové dnes vnímají své vůdce jako ty, kdo jim vrátili velmocenskou pozici a hrdost pošramocenou po 1989.
V budoucnu nás čeká konflikt Sever -Jih, pravděpodobně proti militantnímu islámu, možná proti dominanci Číny. Je hloupost potenciálního spojence vehnat do opačného tábora nebo jej nechat vykrvácet a krátkozrace z toho mít radost.
08. 09. 2008 | 09:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

RUMCAJS:
"v klidu čekat, až se sem hladovej Putin doplazí s prosíkem" Jeden z největších nesmyslů, které na zdejších blozích v poslední době byly napsány. :))))
08. 09. 2008 | 10:53

grőssling napsal(a):

Rumcajs, vědí v Řáholci, kde že budeme od příštího roku nakupovat jaderné palivo ?
08. 09. 2008 | 13:54

Gerd napsal(a):

grőssling :
Rumcajse v Řáholci zahřívá Manka, peřina a alkohol v tomto pořadí. V případě větších mrazů Rumcajs stupňuje intenzitu s Mankou, přidává peřinu a alkoholu. Jaderné palivo netřeba, masivní jeskyni stejně nevytopí! :-)))
08. 09. 2008 | 15:05

Sláma napsal(a):

Pan Hvížďala je člověk, který zaspal dobu. Má na to nárok, ve svém požehnaném věku. Jinak by věděl, jako Gerd, že na pořadu dne je horká válka mezi Severem a Jihem. Protože země Jihu nás všechny, i s Ruskem, hází do stejného pytle. Pokud nenajdeme s Ruskem společnou řeč, tu budoucí válku prohrajeme.
Kdyby se pan Hvížďala naučil anglicky nebo alespoň německy, a sledoval západní zdroje, tak by pochopil, že válku v Gruzii začal Saakašvili, vyzbrojený američany a jejich spojenci, v neposlední řadě Českou republikou (snadno si může zjistit z otevřených zdrojů, kolik dodala České republika Gruzii samohybných houfnic ráže 152 mm, raketometů RM-70 ráže 122 mm, bitevních letadel SU-25 a munice pro výše zmíněné). Evidentě nebylo jeho cílem se dohodnout s Osetincii na pokojném soužití ve společném státě, nýbrž je zmasakrovat a/nebo vyhnat (jak to udělali Chorvati s Krajinskými Srby v roce 1995 - ostatně postupovali dle stejného, již osvědčeného, vzoru).
Jinak všechny řeči o ruském nebezpečí mi znějí dost pokrytecky od bývalého redaktora Mladého světa - to musel být docela dost osvědčený člen KSM.
08. 09. 2008 | 15:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy