Gruzie - válka PR agentur

21. 09. 2008 | 22:25
Přečteno 4724 krát
Podle senátora a novináře Jaromíra Štětiny útoky cchinvalských paramilitárních jednotek na gruzínské vesnice zesílily 4. srpna 2008, což bylo akorát v době, kdy se na severní straně Roki tunelu, který je na hranici mezi Gruzií a Ruskem, shromáždily kolony tanků 58. armády severokavkazského vojenského okruhu federálních ruských vojsk.

Během dne 7. srpna zničila osetinská proruská jednotka gruzínskou vesnici Marneuli stojící na přístupové silnici od Roki tunelu k Cchinvali, aby cesta byla volná pro další postup ruské armády. Podle Štětiny tentýž den večer ruská armáda překročila hranice a postupovala na jih. Ruská armáda měla údajně rozkaz bleskovým úderem obsadit Cchinvali, Gori a Tbilisi, zatknout prezidenta Saakašviliho a podpořit nastolení promoskevského režimu. Před Cchinvali se postavily ruským vojákům gruzínské jednotky, byly poraženy, ale vyhodily do povětří most a Rusové se k městu dostávali objížďkou. Teprve 8. srpna ráno začal boj o Cchinvali. Tehdy Moskva prohlásila, že se tam Gruzínci dopustili genocidy.

V rozhovoru, který se odehrál 7. srpna ve 3.52 gruzínského času - přeložil ho z osetštiny americký deník The New York Times, se ptá velitel osetinského pohraničníka s příjmením Gusajev: „Poslechni, ti obrněnci již přijeli?“ „Obrněnci i lidé,“ odpovídá Gusajev. O dvacet minut později volá důstojník z velitelství jihoosetínských pohraničníků a znovu se ptá: „Už projeli tunelem?“ Pohraničník odpovídá: „Ano, před dvaceti minutami. Když jsem vám volal, už tu byli.“ The New York Times poznamenává: Paradoxní je, že hovor byl veden v síti gruzínského operátora.

Nejpodrobnější rešerši na základě zpráv pozorovatelů OBSE (OSCE – Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), kteří zažili útok přímo v Cchinvali, přinesl německý zpravodajský časopis Der Spiegel. Časopis zjistil, že útok na Cchinvali podle Spot-Report ze dne 8. září, který tito pozorovatelé odesílali každý den, začal krátce před půlnocí: město bylo ostřelováno dělostřelecky z okolí, stojí ve zprávě, a zasažena byla i mise OBSE, její pracovníci se ukrývali ve sklepě. Ve zprávě, která je psána velice neutrálně, je dále napsáno: Někde Rusové prý porušili vzdušný prostor Gruzie, jinde prý Gruzínci obsadili jihoosetinské vesnice.

Důstojníci NATO v Bruselu zaujali okamžitě 8. září ke konfliktu stanovisko, v němž se můžeme dočíst, že Gruzínci měli začít, a to ne z obranných důvodů nebo jako reakci na ruské provokace, ale hlavně z taktických důvodů. To, co se dělo na druhé straně, nebylo určitě důvodem ke gruzínskému útoku, stojí ve zprávě, i když to, že Rusové provokovali a v Roki tunelu měli tanky, nikdo nezpochybňuje. Ale na druhé straně podle tajných služeb dne 7. srpna přemístili Gruzínci asi 12 000 vojáků k jihoosetínským hranicím a u Gori stálo 85 tanků a obrněných vozů, které dohromady tvořily celou jednu třetinu gruzínské armády a výzbroje. Experti se domnívají, že cholerický Saakašvili měl v plánu v bleskové válce se dostat až k Roki tunelu, a proto začal sám s útokem ve 22.35 hodin. Útoku se zúčastnilo 27 raketometů a kanóny ráže 152 milimetrů. Potvrzují to odposlechy Rusů, jejichž 58. armáda v severní Osetii volala v té době o pomoc, protože nebyla v bojové pohotovosti.

Na druhé straně gruzínská armáda, která byla složená hlavně z dělostřelectva, byla odkázaná jen na silnice, a proto se nedostala dál než kousek za Cchinvali.

Podle zpravodajských služeb, uvádí Der Spiegel, reagovala ruská armáda až v 7.30 ráno dne 8. srpna, kdy odpálila jednu raketu SS 21 na město Boržomi a nejdříve kolem 11.00 vyjeli ruští vojáci z Roki tunelu.

Jenže zároveň ruský deník Krasnaja zvězda, což jsou noviny ministerstva obrany, citoval kapitána Denise Sidristu, velitele 135. motorizované dělostřelecké kumpanie, který tvrdí, že jeho jednotka už v noci ze 7. na 8. srpna projela Roki tunel. Později to odvolal s tím, že se pletl.

K tomu se ale z několika různých stran potvrdilo, tedy jak podle Human Rights Watch, tak podle ruské strany, že v Cchinvali nebylo zabito dva tisíce lidí, ale pouze 134. O žádné gruzínské genocidě nemůže být tedy řeč.

Jen z tohoto krátkého a jistě neúplného výčtu je zřetelně vidět, že jde v prvé řadě o informační válku a že, jak napsal Der Spiegel, pravdu a lež v této pětidenní válce je dodnes velice těžké rozpoznat. A je otázka, jestli se to vůbec může podařit v době, kdy odborníci jako profesor Achim Baum již PR agentury považuje za pátou mocnost po moci, ústavodárné, exekutivní, soudní a mediální. Pro obě strany takové dvě západní špičkové agentury pracují.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Kdyby to tak bylo doopravdy, tak by s tím Amíci přišli ještě během ruské akce. Ať mi nikdo nekecá, že jejich satelity neviděly přesně co se tam děje.
Pane Hvížďala, mě se to nezdá. Mě to připadá jako kec.
Spíš mi připadá pravděpodobné, že se Džugašvilli, pardon Šakalšvilli utrh ze řetězu.
21. 09. 2008 | 22:55

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

ad Čochtan:
Taky jsem očekával, že snímky ze satelitů vnesou do té věci jasno, což se netalo. Tedy se laicky domýšlím, že asi takové snímky nejsou. Například že nad oblastí byla mračna?

Když chybí konkrétní deatilní informace, řídím se kontextem. Rusové už dlouho hledali záminku, proč na gruzínská území vpadnout. Jejich provokace trvaly už řadu let. Z tohoto hlediska bude Štětinova zpráva spíše pravdivá.
21. 09. 2008 | 23:23

Gerd napsal(a):

Saakašvili je magor, podle všeho opravdu na Jižní Osetii chystal vojenský zásah. Můžeme spekulovat o formě a nasazení, skutečností zůstává, že použil svoji armádu proti vlastním občanům.
V nějaké mírotvorné úmysly Rusů nevěřím, potřebovali si načechrat peří a předvést jako vítězové. prý působili v Gruzii (tedy část jednotek) jako mírotvorné sbory s požehnáním OSN.
Výsledkem jsou:
1. Saakašvili "věnoval" Rusku nějakou výzbroj, zejména vůz pro radioelektornický boj, který dostal darem z USA. Rusové prý byli radostí bez sebe, tolik informací v jedné akci.
2. Skalní příznivci USa a nesmiřitelní nepřátelé Rusů mají jasno, za vše může Rusko a Saakašvili je demokrat hodný obdivu!
3. Realisté jen tuší, že jsme obelháváni ze všech stran, ruské i americké. Kdo nebyl úplný hlupák, procitl po hlední zbraní hromadného ničení v Iráku a mnohých dokumentech z ČT, kde např. v Jugoslávii předávali Američané upravené fotografie též svým francouzským spojencům. Že šlo o manipulaci prokázali Francouzi vlastním snímkováním oblasti, kde měli zasáhnout.

Někdo se raději bude mýlit s USA a v rámci ideologického boje někde zůstala zasutá PRAVDA. Ale prostého lidu se stejně nikdo ptát nebude, takže je celkem jedno, čím nás obelhávají a kdo.
21. 09. 2008 | 23:24

skeptický napsal(a):

To už říkal i profesor Jáchum Mc Kákum,že novinám se dá věřit jen datum,a PR agenturám ani to. A to byl nějakej machr.Ti snad lžou víc,než politici.Někdy mám pocit,že ani bloggeři někdy neříkají stoprocentní pravdu,ale to bude spíš neinformovaností.Jak to ale rozeznat?
Noviny,kde byla napsána pravda se poznají podle bílé stránky s nápisem Cenzurováno.
Nesmírně trapné je,když se mezi politiky najde bílá vrána,na kterou ostatní nedosáhnou.
21. 09. 2008 | 23:36

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

To ovšem nic nemění na tom, že je třeba střípek po střípku dobírat se k tomu, jak to skutečně bylo. Doufejme, že posílení mise nezávislých pozorovatelů k tomu povede.

Jiný problém je, co se Sakašvilim. Neúspěšný vojevůdce by zřejmě měl být nahrazen, ale rozhodně ne tak, jak si to přejou z Moskvy.

Vyčítat Gruzii Stalina je trapné asi tak, jako Němcům Marxe. S uctíváním Stalina jsem se v Gruzii skutečně setkal, ale je to pokleslá a okrajová záležitost, kterou nelze nijak ztotožnit s politickým směřováním země. Z politického hlediska to má asi takovou relevanci, jako sprosté kosočtverce, které si náš lid maluje na veřejných záchodcích.
21. 09. 2008 | 23:42

Čochtan napsal(a):

Mraky dneska tak moc nevadí. V noci stejně se fotí infrarot a při tom mraky nepřekáží. Ostatně neměl by být problém si najít v internetu jaké bylo tehdy nad Kavkazem počasí. Zkus to, Jane V.

Rasuvé vlítli do Gruzie, no a co ? Co z toho měli ? Sebrali nějakou tu vojenskou techniku, a co nesebrali to rozbili. Gruzínská armáda ztratila bojeschopnost. A o to šlo !
Teď tam bude na pár let klid. Gruzie už nemůže a ostatní zemičky si dají pozor. Medvěd se probudil z dlouhého spánku.
21. 09. 2008 | 23:46

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

Proč si to pan Skeptický myslí? Co mu noviny udělaly, v čem jej tak strašně obelhaly?
Mrzí jej, že mu ještě nikdo v životě nepodal informace, které by jej svou čistotou a pravdivostí byly skutečně hodny?

Važme si, že v jeho sobě se tu zde mezi námi objevila studánka ryzí objektivity!
21. 09. 2008 | 23:48

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

Hm... pane Čochtane,
neberte si to osobně, ale když Vám nějakej pobuda rozbije hubu a ukradne peněženku, budeme to taky komentovat slovy "aspoň bude pár let zase klid"?
21. 09. 2008 | 23:51

Čochtan napsal(a):

Já Gruzii nevyčítám Džugašvilliho, ale Gruzíncům vyčítám zbožňování Stalina. To je tam příliš rozšířené. A kdo Stalina miluje, ten je i ochoten se chovat jako Stalin.
21. 09. 2008 | 23:52

skeptický napsal(a):

Pane,já Vás neznám,ale doufám,že
je to bez toho V lepší. Vysvětlování by nemělo smysl.
21. 09. 2008 | 23:58

Čochtan napsal(a):

Tohle přirovnání kulhá. Když se někdo pokusí mě rozbít hubu a vzít mi šrajtofli, tak je během vteřiny klid. Víc na jeden výstřel nepotřebuji. Já má totiž sníženou srážlivost a nemohu si dovolit ani rozbitý nos. Proto ta ochota použít zbraň.

Ale na Kavkaze bude teď klid. Rusové názorně předvedli co se stane, když klid nebude. A pokud bude mít Gruzie rozumnou vládu tak se smíří se ztrátou území, kde už takřka 18 let ji nikdo neposlouchá.
22. 09. 2008 | 00:00

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

Pane Čochtane,
v Gruzii je skutečně dost lidí, kteří uctívají Stalina (ale pozor - najdete jich dost i v Rusku, a dokonce i v rodinách, které byly stalinismem těžce postižené; to je taková místní absurdita), ale z hlediska směřování gruzínské společnosti naštěstí nemají žádný vliv; jsou podobně nevýznamní jako je vliv těch, kteří malují sprosté obrázky na záchodcích v kterékoliv zemi.
22. 09. 2008 | 00:21

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

A co se Kavkazu týče - jen aby se nám ten klid nevymstil. Jen aby se Rusové nepokusili o něco podobného jinde v Evropě! Trochu mě mrazí při představě, že by to mohl být klid podobný tomu, jenž měl nastat po podepsání Mnichovské dohody.
22. 09. 2008 | 00:26

Okurka napsal(a):

JAN V: neberte si to osobně, ale když Vám nějakej pobuda rozbije hubu a ukradne peněženku, budeme to taky komentovat slovy "aspoň bude pár let zase klid"?

OKURKA: Pokud tomu pobudovi bijete adoptované dítě, tak si to ani jiný komentář nezaslouží.

http://encyclopediadramatic...
22. 09. 2008 | 01:05

Jan V (dříve Jan) napsal(a):

Pane Okurko,
tomu se nejde ani zasmát. Vy si myslíte, že celá hisorie gruzínsko-ruského konfliktu začala až 8.8.2008 ?
22. 09. 2008 | 01:12

Horizont napsal(a):

Pro Jana V:
Musím pana Skeptického doplnit. V médiích jsou tři druhy zpráv - pravdivé, pravděpodobné a nepravdivé. Pravdivé bývá (prakticky bez výjimky) datum, pravděpodobná je předpověď počasí, nu a pak je ten zbytek. věřte mi to, živím se tím ... :-).
22. 09. 2008 | 04:37

jara napsal(a):

Není to vše reakce na americkou manipulaci s Kosovem? USA prosadilo, že malá oblast se může s americkou podporou beztrestně odtrhnout od mateřské země. Jak za Mnichova Sudety. Přestože rusové upozorňovali, jaké budou následky, USA odtrhli Kosovo a udělali si tam mohutnou základnu. Tak rusové udělali to samé s Osetii a teď doufají, že to bude pokračovat např. Korsika, Baskicko, Skotsko, sev. Irsko atd. U Osetie si rusové získali sympatie a USA s jejich poskoky v NATO už nikdo nevěří.
22. 09. 2008 | 05:10

Karel napsal(a):

Asi je pravdou, že gruzínská PR agentura nějak zaspala. Jinak bychom ty její údaje měli dávno v České televizi a to od rána do večera. Česká televize se jenom zmohla na to, že neustále ukazovala jeden zasažený panelák z Gori a doprovázela to komentářem o zničení Gori. Na druhou stranu nevím, že by byly k dispozici fotky či videa o vyhlazeném Cchinvali, i když je docela možné, že naše média tyto informace bojkotovala.
No jo Kodovo, to nám ukázalo cestu a je divné přoč Švajcík neustále mele to, že Kosovo je jiná věc. Asi z toho důvodu, že to udělali Američané?
A úplně nejlepší je Topolánek, který nám nakonec prozradil, že radar tu je kvůli Rusku, i když dříve se všichni dušovali, že ne.
22. 09. 2008 | 05:44

Okurka napsal(a):

JAN V. napsal: Vy si myslíte, že celá hisorie gruzínsko-ruského konfliktu začala až 8.8.2008?

OKURKA: Říkáte tedy, že Vaše analogie s pobudou a ukradenou šrajtoflí už neplatí?

Pravdou je, že Rusové (nebo spíše Kozáci) se do kavkazských žabomyších válek zapojili až na přelomu 18. a 19. století - Gruzínci je totiž jako křesťany požádali o pomoc proti muslimským Peršanům a Turkům.
22. 09. 2008 | 06:06

Okurka napsal(a):

KAREL napsal: Na druhou stranu nevím, že by byly k dispozici fotky či videa o vyhlazeném Cchinvali, i když je docela možné, že naše média tyto informace bojkotovala.

OKURKA: Hm, tady jsou dvě z Cchinvali. Obě datované 8. srpna (za PR Rusů je nepovažuji - gruzínští vojáci je sami zveřejnili na FACEBOOKu).

http://exiledonline.com/war...

Jen dvě poznámky. Zdá se mi, že zejména v prvním videu s hýkajícím kulometčíkem toho hoří poměrně hodně (nicméně je možné, že to všechno jsou zvláštní efekty "made in Putin").

Za druhé, to si američtí instruktoři nemohli odpustit učit Gruzínce řvát "jí-há" při střelbě do budov/vegetace/aut? Jen říkám, že je to dost okaté, byť uznávám roztomilost s jakou se Gruzínec baví na úkor spoluobčanů.
22. 09. 2008 | 06:19

Okurka napsal(a):

Jen dodatek - já samozřejmě netvrdím, že Gruzínci se pokoušeli v Osetii o genocidu. Podobně jako jsem nikdy netvrdil, že se o něco podobného pokoušeli Srbové na Albáncích. Ničemu takovému nevěřím a ani tomu žádný nezávislý zdroj nenasvědčuje.
22. 09. 2008 | 06:25

čtenář napsal(a):

Je to zvláštní. Tentokrát si nikdo nevšímá pana Hvížďaly, ale všichni toho, co napsal. Tak by to nejspíš mělo být vždycky.
Vzhledem k tomu , že vymývání mozků a barnumská reklama jsou především americký vynález , tak je celkem jasné, s čím budeme celý život konfrontováni. Ne, že by bolševikovi nešly dezinformace, ale ty americké jsou ve vyšší dívčí.
Já osobně vycházím z toho, že gruzínský útok se odehrál na pozadí zahájení olympijských her, tzv. gruzínská demokracie se odehrává ve Stalinových kulisách , poslední dobou se tam netrhly dveře s americkými spřátelenými soudruhy a Šándor /snad je povědomo, o koho jde/ se vyjádřil naprosto jednoznačně - pokud jde o počátek konfliktu.
A mééééédia mohou měktat , co chtějí.
My Češi jsme docela oříšek pro reklamní agentury a podobný sajrat , protože nás rudý bolševik vychoval ke čtení mezi řádky a pochybnostem. - A to není špatná výbava pro život v prvobytně pospolném kapitalismu a virtuální demokracii.
22. 09. 2008 | 06:57

RUMCAJS napsal(a):

Na to, aby to bylo dle Ruských informací, musel by být Sakašvili šílený.
Ale jak to, že i nyní za ním Gruzínci stojí ? Copak i oni jsou šílený ?

Spíš si bude nutné připomenout, kdo šéfuje Kremlu. KGB! Jedna z nejprohlanějších a nejkrutějších organizací, co kdy byla stvořena.
22. 09. 2008 | 06:58

zdesta napsal(a):

Vzhledem k minulosti p.Štětiny bych mu věřil velice málo.Je to týpek,který čurá do studánky ze které dříve pil.O jeho zájezdech do SSSR a úzkých kontaktech na prominentní osoby se napsalo toho dost.Mám k tomuto druhu lidí značnou aversi.
22. 09. 2008 | 07:40

Jan C./dříve jan/ napsal(a):

Není to tu obvykle pravolevé. I když. Podle levice je spíš Saakašvili šílený a podle pravice Kreml rezidenturou KGB.
Já myslím že obě možnosti jsou správné.
Rusko dělá expanzivní politiku nějakých 500 let a na Kavkaze se navzájem vraždí ještě řádově déle.
Ohradil bych se proti srovnání s střední Evropou /riziko Ruské expanze k nám, a teď/. Kulhá na všechny nohy.
Před 8mi lety se zdálo být Rusko naším spojencem v válce proti terorismu. nyní studenoválečnická retorika. A nejen ze strany Ruska. Jaká byla role CIA v této válce?
Jsem si poměrně jistý, že to je cesta špatným směrem. Snad se to po volbách změní.
22. 09. 2008 | 08:12

veverka napsal(a):

Rumcajs
"musel by být Sakašvili šílený.
Ale jak to, že i nyní za ním Gruzínci
stojí ?"

Němci za Hitlerem taky stáli,přestože byl šílený.
22. 09. 2008 | 09:05

claudius napsal(a):

Ale přesto,že p.Hvíďala mazanou piruetou na konci článku prokázal,že věří spíše tomu chlápkovi,co čurá do studánky,ze které dříve pil,je jasné,že je v obraze.Taky si myslím,že už je o Saakašvilim rozhodnuto,ale zmíněné PR agentury to ještě nerozbalily.Asi to bude býv.předsedkyně parlamentu.Mluví anglicky.
22. 09. 2008 | 09:49

F. Adamec napsal(a):

Topoly a kytice z Ruska do NATO
Aktuality z webu:
2008: Ve Washingtonu, nacelnik generalniho stabu ruske armady Jurij Balujevskij podepsal tajnou smlouvu o vojenské spolupráci na rok 2008. Senat CR zamitl zakaz propagace komunismu a nacismu. Tajna smlouva o pobytu Americanu dojednana. Militantni zadluzili a znarodnili mezinarodni trhy. Cenne papiry ztratily za posledni rok na hodnote 11 bilionu USD. Miliony lidi zivori za mene nez 1 USD/osobu/den. Na Zemi rocne umira hladem 18 000 deti. Rusko otestovalo novy raketovy system Bulava-M. Mezikontinentalni balisticke rakety SLBM Bulava M (NATO SS-NX-30) maji oficialni dolet 8600 km a nesou kazda deset jadernych hlavic (D-19M Bulava-30) ci jednu o sile 500kt - 1Mt (D-19M Bulava-M, dolet az 10 000 km). SS-NX-30 je derivat Topol-M (NATO SS-27), startovni hmotnost 36,8 tun, delka MIRV 1 m, vaha MIRV 1150 kg, pocet hlavic 6-10. Ponorka 4. generace Jurij Dolgorukij tridy Borej (Projekt 955) byla spustena na vodu 2. 11. 1996 v Severodvinsku, nese 12 balistickych raket - celkem se 120 samostatne navadenymi hlavicemi. Strely Bulava-M muze nest i ponorka Projektu 941 Akula. Ponorka Projektu 955 s 12 strelami Bulava-M muze strely vypoustet z hloubky do 65 metru a pri rychlosti do 15 uzlu, ma sest sachet na torpeda raze 533 mm, i pro strely RK-55-"Granat" (NATO SS-N-21 Sampson) s jadernou hlavici o síle 200 kT a doletem 2 400 km. Projekt ponorek 955A , kazda nese az 16 strel Bulava-M, probiha do roku 2015.
22. 09. 2008 | 10:01

F. Adamec napsal(a):

Jsem CLOVEK.
Nejsem USD, CZK, czech, My, stat, narod, rasa, trida a strana. USD a GBP roste na dluh, CZK devalvuje, inflace pokracuje. Nositele neo/kolonialismu, bolshevismu a nacismu, 260 let budovali sve site a struktury, propojovali globalni financni spekulace, provokativni a okupacni vojenske akce. Valkami se zadluzili, ztratili etiku, duveryhodnost v rozvojovem Svete. Nasilim a zastrasovanim vnutili lidem ruznych kultur spotrebni kulturu, lhat, krast a zabijet, zit na dluh v case a prostoru. Na politickych univerzitach czeshi studovali spotrebni kulturu, marxismus Made in USD & CCCP, komunistickou lez, nasilim vynucenou Havlovu "pravdu a lasku". Vzali do bot, kdyz se nadlidem s vyvolenym DNA a jazykem nedarilo. Vyckavali a ziskali nejen na holokaustu, prerozdeli si cizi majetek za cenu milionu obeti. Nekteri si z ekonomickych duvodu menili jmena, bolshevizovali BBC, Svobodnou Evropu, univerzity ve Svete. Jejich novinari jim pisi zivotopisy a nekrology, uniformovani historici prepisuji dejepis. Jejich ostatky se nevratily do zeme, kde se narodili jejich predci. Neveri v budoucnost sveho vyvoleneho naroda, primo a neprimo lhali, kradli a zabijeli. Jejich naslednici to maji tezke, chteji do politicke vedy, rychle zbohatnout na ukor nevyvolenych lidi z rozvojoveho Sveta.
22. 09. 2008 | 10:04

F. Adamec napsal(a):

Denne se modlil a nebyl sam.
Moje babicka hodne pracovala a cetla, mne rikavala, ze politika je svinstvo. Militantni dezerteri, bolshevici a nacionalni socialisti - masarykovci, czeshi z c.k . armady a policie, prostrelili dedeckovi hrudnik v 1.SV (WW). Byl katolik a malorolnik ze Straznice na Morave. Musel narukovat, opustit rodinu a rodnou zem, denne se modlil a nebyl sam. V zakopech strilel Panu Bohu do oken jen kdyz musel, mel kacional s krizkem na svem srdci, v naprsni kapse. Osudova kulka po nem sjela a proletela mu hrudnikem. Zbytek valky prezil v lazaretu, v Preshpurku. Po padu zelezne opony bolshevici a jejich naslednici zabili meho otce, stryce a bratrance, rozkradli nas majetek. Za zabiti meho otce nabidli sestre odskodneni, ktere neprijala. Jeho pozemky dosud uzivaji exkomunisti z JZD Zerotin a clenove PS-VB, kteri jej zabili. Ex/komunisti smluvne-opozicne zavedli ateisticke czech-cesko, ignorovali Moravu a prerozdelili si kraje podle postkomunistickych preferenci. Okradali a zabijeli bezence, rozkradli prirodni zdroje a majetek domorodcum, nejen cirkvim a 200 000 restituentum, nejen na Morave. Su clovek z rodne Straznice na Morave, mam rad zivot, folklor, rozmanitou kulturu, dobre domorodce i pristehovalce se svou materstinuu, nejen z Prahy. Czeshi, a nejen minorite z Prahy, dosud okupuji prevazne katolickou Moravu a Slezsko. Boze daj, dobre daj, aj Panna Maria, aby nam ostala ta nasa Morava...
Zdravim vas CLOVEK z Bilych Karpat.
22. 09. 2008 | 10:06

F.Srbek napsal(a):

PR agentury, pan senátor Štětina a jiní manipulují s fakty, tak jak se jim to hodí. To není poprvé. Bombardování Jugoslávie, válka v Iráku a dalo by se pokračovat. To nemění nic na faktu, že spojenec jako Sakašvili není spolehlivý a spočitatelný. Péče české vlády o navýšení pomoci Gruzii je dojemná. Trpěli a poškozeni byli řadoví obyvatelé, ýžijící v místě ohniska konfliktu na obou stranách, my chceme pomáhat jen jedné. Je to pokračování české schizofrenie a "Vondrovské" zahraniční politiky. Jednostranné a černobílé vidění světa je zpátky.
22. 09. 2008 | 10:14

Jogín napsal(a):

Out of date. Jde spíš o to, jestli má jít USA s Čínou proti Rusku nebo s Ruskem proti Číně. Rusko vypadá jako snadná kořist, ale Čína pak USA sežere jako zákusek.
22. 09. 2008 | 10:15

Okurka napsal(a):

2 JAN V.
A napadla Vás pane čtvrtá varianta? Že Sákašvili je prostě miniaturní verze Putina?

RUMCAJS napsal: Ale jak to, že i nyní za ním Gruzínci stojí ? Copak i oni jsou šílený ?

OKURKA: A co se zeptat Gruzínců? Jé, on už to někdo udělal za Vás pane!

- Manana Kochladze, who founded Green Alternative, a leading NGO backed by the US Embassy, the European Commission and others, agreed: “Maybe there is some crazy Georgian–like my president–who would support this, just to save his seat in power. But this would be a disaster. It wouldn’t just be about Georgia and Russia and the US, but it would be about a Third World War. I hope your citizens understand that.” She added, “I really hope that John McCain won’t win the elections. We understand all the problems we have in Georgia that have come from the Republican Party.”

- A former senior US diplomat who served in the former Soviet Union and the Balkans told me, “What Saakashvili has done since coming to power–controlling the television media, rigging elections, attacking opposition protesters and driving his opponents out of the country and now launching a war against an ethnic minority–I’ve seen this before. Saakashvili is just another Milosevic. He’s the kind of guy who will do anything to stay in power for life.” It’s not like Saakashvili’s authoritarian credentials are the world’s biggest secret. Freedom House this year downgraded Georgia’s freedom rating to the lower end of the “partly free” category, placing it on par with such beacons of democracy as Venezuela–yes, that’s right, Hugo Chávez’s Venezuela–and Guinea Bissau.

- Georgians took to the streets to oppose President Mikheil Saakashvili in October and November 2007, turning out in the largest numbers since the 2003 “Rose Revolution,” which swept Saakashvili to power. The authorities violently dispersed the demonstrators, causing hundreds of injuries, and imposed a state of emergency on November 7. The next day, Saakashvili called a snap presidential election for January 5, 2008. The state of emergency, which remained in place until November 16, banned all news broadcasts except state-controlled television and restricted public assembly. Also in 2007, former defense minister Irakli Okruashvili, a onetime Saakashvili ally who subsequently emerged as a principal political rival, was charged with corruption, jailed, and then quickly released.

- OSCE (may 2008): Ballot-box stuffing, beatings of opposition activists, biased news coverage and government officials campaigning for President Mikheil Saakashvili’s party tainted Georgia’s parliamentary elections this year, Europe’s main election watchdog said on Tuesday.

Zdroj: http://exiledonline.com/apo...
22. 09. 2008 | 10:20

jarpor napsal(a):

F.Srbek

Naprosto souhlasím s první částí Vaší věty : "Trpěli a poškozeni byli řadoví obyvatelé, ýžijící v místě ohniska konfliktu na obou stranách,..."
ale dovolíte otázku, jak myslíte pokračování té věty : "...my chceme pomáhat jen jedné.",
a v této souvislosti pak píšete o jednostranném a černobílém vracejícím se vidění.

Domníváte se, že bychom tedy měli dát něco i Rusku, jehož území nikdo nenapadl ?

Možná naivně se domnívám, že když vláda rozhodla o pomoci Gruzii, pak je to Gruzie i s Osetií a tedy trpícím obyvatelům Gruzie. Předpokládám, že není rozdíl mezi trpícím člověkem národnosti gruzínské nebo ruské a vláda by snad ani takto "národnostně" nemohla příjemce pomoci určit.

Přiznávám, že nevím, jak je to s těmi, kteří v Gruzínské republice (s Osetií) mají údajně ruské pasy, tedy nevím jestli tito lidé jsou občany Gruzie.

Ale v každém případě, změnili-li si tito lidé pasy, a stali-li se občany Ruska žijícími na území Gruzie, bylo to asi jejich svobodné rozhodnutí a pokud si tito občani gruzie neponechali gruzínské občanství, pak asi si nemohou na pomoc Gruzii (občanům Gruzie, chcete-li ) dělat nárok.

Pak ale rozhodnutí vlády nen o jednostranné pomoci jen někomu, jak píšete.

Ocením, pokud uvede, jak jste to myslel, případně v čem uvažuji chybně.

Hezký den
22. 09. 2008 | 11:00

Vico napsal(a):

Omleté téma. Jde jen o to, aby si člověk při tom souboji PR agentur nevystřihl roli důvěřivého idiota. Nebo jinak, nesežral, omámený toluenem vznešených slov, nastraženou návnadu i s navijákem.Pokud jde o citovaného senátora Štětinu, ten už má pouze potenciál přesvědčovat pouze přesvědčené. Nebo je tak geniální zpravodajec, že je ho ve Valdštejnském paláci opravdu škoda.
22. 09. 2008 | 14:19

Sláma napsal(a):

To že pan Hvížďala považuje za autoritu pana Štětinu mě nepřekvapuje. Jsou vrstevníci a jejich osobní vývoj probíhal v paralele. Jinak je asi ale každému jasné, že pan Štětina si vymýšlí. Ostatně, sám na serveru lidovky.cz uvedl, že do Gruzie odjel až týden po hlavních bojích a všechny údaje má z druhé ruky od Gruzínců.
Všechny západní zdroje se shodují na tom, že střet začal nečekaným nočním dělostřeleckým, raketovým a leteckým útokem na civilní cíle v Osetii a na ubytovny ruských jednotek rozmístěných zde v rámci mírové mise (gruzínský kontingent se vypařil několik hodin před útokem) v noci ze 7. na 8. srpna.
Akce musela být připravovaná dlouho dopředu a přisunutí dělostřelectva také nemohlo být záležitostí jednoho dne.
To, že Rusové provedli protiútok poměrně rychle, evidentně překvapila jak Gruzínce, tak jejich americké poradce (americká strana přiznává 127 poradců + cca 1000 amerických vojáků, kteří se zúčastnili společnoho cvičení "Immediate Response 2008"Pozn.:přímých střetů se nezúčastnili.) Rusům se však nelze divit, to spíše těm Gruzíncům. Z Vladikavkazu to je do Cchinvali vzdušnou čarou jen 100 km, což přeletí stíhač Mig 29 za 3 minuty a pozemní jednotky ujedou za pár hodin.
Také průběh dalších bojů je v naprostém rozporu s báchorkou Jaromíra Štětiny. Kdyby Gruzínci reagovali na útok Rusů, tak si počkají, až se Rusové dostanou do Cchinvali a teprve pak by spustili dělostřeleckou palbu. Zakopali by se, vytvořili by pásma obrany, zajistili by si boky v Abcházii. Jiná by byla i jejich mediální kampaň - rozhodně by si Saakašvili ke svému útoku na Cchinvali nepozval Reuters a nechválil by se v televizním projevu dne 8.8.k národu, jak potrestal "zločinecký režim" a obsadili již 2/3 území Osetie. Není potřeba ani číst západní zdroje, stačí si porovnat naše agenturní zprávy ze dnů předcházejících útoku a ze dne 8.8.
22. 09. 2008 | 15:18

Marko napsal(a):

Těm mrtvým je v podstatě jedno,kdo začal.Stejně tak je jedno jesti jich byly tisíce nebo stovky.I kdyby byl jen jeden,pořád je to vražda.
Teď je důležité,aby si z toho obě strany vzaly poučení a aby se to již neopakovalo.Jenže když vidím,jak do toho kdekdo šťourá,mám neblahý dojem,že jsme teprve na začátku druhé třetiny.
22. 09. 2008 | 16:00

Čochtan napsal(a):

Jarpor
"Možná naivně se domnívám, že ... je to Gruzie i s Osetií ..."
Ano velice naivně se domníváte.
Že by gruzínská vláda v potu tváře chtěla stavět domy které gruzínská armáda pracně rozstřílela ?
22. 09. 2008 | 18:06

Karel napsal(a):

Vycházet z faktů od Štětiny je jako vycházet ze zpráv rádia Jerevan. Takhle si hned v úvodu znehodnotit článek, to je škoda práce. Jsou k dispozici informace ze seriozních zdrojů že by se ve faktech lišily od Štětiny, pane autore?
22. 09. 2008 | 18:13

jarpor napsal(a):

Čochtan

Gruzie je stát, Osetie jeho část.
Pomoc je směřována státu.
Předpokládáte, že vláda státu Gruzie nedá do Osetie nic.
Tak Vám mám rozumět ?

Hezký podvečer
22. 09. 2008 | 18:18

Okurka napsal(a):

2 JARPOR:

Zeptejte se sám sebe - kolik peněz dali kosovští Albánci jako zahraniční pomoc srbské menšině. Kolik z těch desítek miliard od EU šlo asi na srbská ghetta a tamní infrastrukturu.

Pak porozumíte.

Mimochodem jak Jste pane přišel na to, že tu pomoc Sákašvili neutratí jako před lety jen za další munici?
22. 09. 2008 | 18:51

Sláma napsal(a):

Pan Štětina svým přístupem zpětně zpochybňuje i svoje informace o válce v Čečensku. Jestli fabuluje v Gruzii, tak zřejmě fabuloval i v Čečensku. V každém případě cudně zamlčel, že v Abcházii se nechvalně projevili jeho přátelé z řad čečenských bojovníků. Byl to především Šamil Basajev, který vedl v Abcházii vojska Konfederace horských národů Kavkazu, jež měla lví podíl na vraždách a etnickém čištění během ofenzívy milic proti Gruzíncům v roce 1993.
22. 09. 2008 | 18:59

jarpor napsal(a):

Okurka

Já jsem na nic nepřišel, já se ptám, pokud jste si nevšiml.
Kde jsem vyslovil něco o čem píšete ? Dík za odpověď.

Nebavíme se teď o kosovsých Albáncích. Soudíte, že kosovští Albánci jsou v Gruzii ? Divné ...
22. 09. 2008 | 19:00

Okurka napsal(a):

2 JARPOR:
Reagoval jsem na tento váš text.

"Předpokládáte, že vláda státu Gruzie nedá do Osetie nic.
Tak Vám mám rozumět?"

Ta analogie s Kosovem samozřejmě sedí (přerozdělování pomoci). Pan Čochtan uvedl proč. Ergo sum - prachy vybrané pro Sákašviliho se projeví na čistotě uniforem jeho branců. Na životní úrovni Osetinců určitě ne.
22. 09. 2008 | 20:51

jarpor napsal(a):

Okurka

Skutečně zvláštní reakce na text, ...

Jistotu Vašeho " určitě ne Osetincům, ano na uniformy branců" asi nemá ani EU, když tam taky penízky posílá ... Proč ? Že by taky hloupě dávali jen na ty uniformy ?
Něco jako hloupá a genocidu podporující EU - chcete říci ?

Hezký večer
22. 09. 2008 | 21:16

odchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy