ODS před kongresem

03. 12. 2008 | 06:30
Přečteno 5089 krát
Jak vypadá situace v českomoravské politické krajině a speciálně v ODS, to je otázka, na kterou se alespoň v hlavních obrysech pokusím odpovědět pár dní před pátečním kongresem Občanské demokratické strany.

Vyjděme z čísel:

Podle výsledků CVVM z 21. listopadu, kdyby se konaly nyní volby, sociální demokraté spolu s komunisty by jasně ovládli sněmovnu. ČSSD posílila na úkor komunistů o tři procentní body a získala by 43 procent. To je rekord: k samostatnému ovládnutí dolní komory parlamentu by jí chybělo jen devět hlasů. To je hlavní důvod, proč Jiří Paroubek stále častěji hovoří o předčasných volbách.

Lze se s velkou pravděpodobností domnívat, že preference ČSSD už dlouho neporostou, po kongresu, kdy se ODS nejspíše na nějakou dobu konsoliduje, rozdíly už nebudou tak příkré: ODS v tomtéž průzkumu získala 27,5 procenta. Podle agentury STEM, která činila průzkum ve dnech od 7. listopadu do 17. listopadu, by ČSSD se svými téměř 38 procenty měla ve sněmovně 100 mandátů a ODS by získala jen 21 procent. Podle CVVM by komunisté měli 11,5 procenta, lidovci 8 a zelení 6,5 procenta a podle STEM by komunisté měli necelých deset procent a lidovci se zelenými něco málo přes pět a půl procenta.

Přes tyto pro sociální demokracii velmi dobré výsledky, které jsou evidentně logickým důsledkem i vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách, by si některé hlasy v obou největších stranách přály raději velkou koalici sociálních demokratů s občanskými demokraty, viz třeba jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD nebo občanský demokrat Pavel Bém, který vyzývá svou stranu k rozpuštění koalice s lidovci a zelenými, což by znamenalo rovněž vládnutí s tichou podporou sociálních demokratů. Tyto tendence, ale – zdá se – většina straníků a stranických sympatizantů obou stran odmítá, a proto i Jiří Paroubek Pavlu Bémovi vzkázal, že v úvahu připadají po českém předsednictvu jen předčasné volby, a nikoliv tichá podpora či velká koalice.

Analýza voleb z letošního roku navíc ukázala, oproti sněmovním volbám v letech 2006, že sociální demokraté získali na svou stranu desetinu voličů ODS, komunistů i lidovců, a dokonce pětinu těch, kteří před dvěma lety volili zelené. Sama ČSSD si dokázala udržet čtyři pětiny svých voličů, tedy zhruba 80 procent, zatímco ODS se dvě pětiny voličů rozutekly, komunistům zůstalo věrno 73 procent a lidovcům 75 procent voličů.

Poslední čísla, která budu citovat, jsou z průzkumu CVVM opět z listopadu:
v Česku se k sociálnědemokratickým názorům hlásí 27 procent, k liberálům 17 procent, ke konzervativcům 11 procent, k zeleným deset procent, k lidovcům devět procent a ke komunistům pět procent.

Podíváme-li se na českou politickou krajinu rastrem průzkumů, které u nás nikdy sice nekopírují úplně přesně skutečnost, ale rozhodně zaznamenávají věrně trendy, je zřejmé, že jednání pánů Paroubka a Topolánka má racionální základ: Jiří Paroubek by si v budoucnu přál nejraději koalici s lidovci, což by mu mohlo vyjít, ale i současná strategie Mirka Topolánka je evidentně životaschopná: posunula-li se sociální demokracie doleva, ODS se v koalici s lidovci a zelenými mírně posunula do středu, aby tak neuvolnila prostor pro novou stranu - to si uvědomuje i většina členů ODS, a proto sází už z pudu sebezáchovy na mírně proevropského Mirka Topolánka: 60 procent voličů ODS si totiž přeje, abychom podepsali Lisabonskou smlouvu, a podobná situace je i ve vztahu k euru.

Díky nejasným postojům v těchto otázkách ztratila nejspíš ve volbách ODS střední třídu (podnikatele, lékaře, právníky i učitele), která žije převážně ve velkých městech. Navíc podle západních politologů sendvič modro-černo-zelený bude v budoucnu, kdy se počet stran bude pravděpodobně zvyšovat, představovat jedinou možnost pravicově-středové koalice, která ale bude už fungovat spíše na modelu holdingu: spolupracovat bude jen na projektech, které jsou pro jednotlivé členy společné.

Nová strana Libertas.cz (či dvě nové strany, jak naznačuje Mladá fronta Dnes) pánů Macha, Havlíka a dalších, tedy lidí kolem Václava Klause, která by se ostře vymezovala vůči Evropské unii, byla národovecká a hlásila se ke konzervativním hodnotám, má za takovéto situace pramalé reálné šance a spíš svědčí o ztrátě politického instinktu těchto lidí. Navíc, protože se extrémisté zprava i zleva na pomyslném politickém vějíři na protilehlé straně vždy potkávají, ironici připomínají, že tyto nové strany přátel Václava Klause by ani tak neohrozily ODS, ale mohly by paradoxně odčerpat nejvíce voličů a členů KSČM. To si uvědomuje i Pavel Bém či Jan Zahradil, a proto se k těmto iniciativám raději moc nehlásí.

Ač se zdá, že Mirek Topolánek na víkendovém kongresu vyhraje (je velmi málo pravděpodobné, že bude mít jiného protikandidáta než Pavla Béma), nemusí to být na dlouho nejen kvůli jeho chování, ale hlavně kvůli tomu, že zatím nedokázal jasně odtabuizovat velká témata, jako je korupce, transparentnost tendrů (zveřejňovat je na internetu), oddělení justice od státu – sám příliš tlačil v kauze Čunek na státní zástupce – a ani jeho postoj k Lisabonské smlouvě a euru není zřetelný. Jasně se vyjadřuje jen k radaru, k němuž má naše společnost rozpolcený vztah.

Jeho protikandidát Pavel Bém pak nenabízí už vůbec nic, jen změnu a strašení Lisabonskou smlouvou, to není program. Nová témata jsou totiž důležitá hlavně proto, že reformy se prakticky zastavily a sociální demokracie má zřetelný program: podporu Lisabonské smlouvy, brzké zavedení eura a sociální stát. Je dnes stejně čitelná jako byla před léty ODS, když měla v programu vstup republiky do N ATO, větší svobodu občana a malý státní aparát.

(Psáno pro ČRo6)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Honza napsal(a):

Kongresy ODS mi zatím vždy připomínaly sjezdy KSČ.Všichni byli jednotni a chvástali se úspěchy.Stejně jako se chovala KSČ po převratu,stejně tak se budou tito pánově chovat nyní.Jakákoli sebereflexe u Langrů,Topolánků,Julínku aspol. je vyloučena, obdobně jako u Jakešů,Husáků,či Štrougalů. A nezmění na tom nic ani Libertas s.r.o.
03. 12. 2008 | 09:02

Slav napsal(a):

Kéž by se ten jejich kongres posrati ráčil
03. 12. 2008 | 09:11

george napsal(a):

Myslím, že sociální demokracie výsledky dlouho neudrží, dobro a zlo se pořád přetahuje o dominanci na světě. Mladí nejsou všichni hloupí. Ovšem v populaci tupé síly motivované drobnými v lékárně a žijící jednoduchý život z otevřené dlaně státu slyší na sliby.

Proto před svátky se věnujme přátelství, hýčkejme si přátele a zkusme kromě zpěvu i nějaký nástroj (někdo kytaru, jiný housle, harmoniku)
Když slyším "ta naše písnička česká" s doprovodem harmoniky přestanu myslet na politikaření...

Zde a na souvisejích stránkách webu: http://amicuswebsite.blogsp...
03. 12. 2008 | 09:19

Saliven napsal(a):

Tedy mě by zajímalo, kde pan Hvížďala přišel na to, že by Zimola byl pro velkou koalici. To někde říkal a nebo tak usuzujete z toho, že má dobré vztahy se Zahradníkem a sedí v koalici s ODS na kraji?
03. 12. 2008 | 09:30

Ládik napsal(a):

Píšete, že ODS ztratila "střední třídu (podnikatele, lékaře, právníky i učitele)" - tedy pracující inteligenci (po komunisticku). Ale neztratila ji "díky nejasným postojům ODS v těchto otázkách" - ale kvůli konkrétním životním podmínkám této skupiny. Tato skupina nepotřebuje od někoho něco dostávat - nejsou to žádní nesamostatní jedinci - potřebuje, aby je nikdo nekopal do p.dele a zároveň do hlavy. Samozřejmě ti slušní nepřeběhnou jako ovce do Paroubkova stáda (tam čekají na žrádlo jiní). Inteligentní lidé potřebují nabídnout perspektivu, aby věděli, že jejich snažení nepřijde nazmar. A perspektiva nepřišla - reformní vize zůstaly v půli cesty. Je příliš mnoho komunistů ve státní správě a ještě více komunistických čekatelů na veřejné funkce, jsme ještě krátkou dobu od zrušení čl.4 komunistické ústavy.
03. 12. 2008 | 09:34

třebaKarel napsal(a):

Salivene ,
obracím se na Vás ,jelikož si asi nebudeme muset dlouze lajnovat hřiště .
Častým argumentem proti velké kalici je totéž co bylo proti opoziční smlouvě - tedy korupce a zástupy kamarádů co dostanou jistý trafiky .
Jelikož to ale vypadá že / p. Štern/ v tom velký rozdíl není - napadá Vás ještě něco opravdu zásadního , proč ne velkou koalici ?
Kdyby se vášně trochu zklidnily , měl by i Rumcajs konečně " Klid na pro svoji práci " .
tK
03. 12. 2008 | 09:50

SuP napsal(a):

Ládik -
dobrý komentář. Vy jste čím dál lepší.
03. 12. 2008 | 10:02

vlk napsal(a):

třebaKarel

já jsme přesvědčen o tom, že velká koala prostě být musí. \Tedy pokud se nestane zázrak, že jedna z velkých stran skutečně získá sama nějakých 90-95 mandátů nebo ještě více. Aby jdnak vytvořila funkční většinu alespoň 110 mandátů s jedním koaličním partnerem a ten navíc ,aby žil pod kuratelou faktu, že kdykoliv, když začne střečkovat, může být snadno vyměněnza někoho jiného. Tohle je nutný předpoklad pro plně funkční vládu na celé čtyři roky. Jestliže se tak nestane, pak mi , vzhledem k nutným řezům, které nás čekají, musí být vytvořena velká koala. tak aby byly provedeny skutečné reformy a ty aby nebyly laciným a hloupým terčem a aby vydržely alespo´m 25 let.
S většinami jednoho dvou hlasů, tříčlenými koalicemi a a nevyměnitelnými trpasličími koaličními partnery, kteří si uzurpují 10x víc e moci než jim přísluší a v půlc e volebního období už zase pokukují, jaks e spojí s momentální oposicí to prostě není možné.
Samozřejěm - pokdu s e ovšem velká koala místo prác e vyprofiluje jednak jako dárce trafik a jednak jako generální pardon pro všechny možné gaunery obou stran, jd eo nejhoršímožné řešení.
Nicméně - ani velká koala si netroufla na činkiádu. A na tak drsné praktiky vůči vyšetřovatelům jak popisuje Kubice.
03. 12. 2008 | 10:07

Ládik napsal(a):

Klaus už brzy po 89 znechutil perspektivu slušným lidem - svými výroky o utahování opasků a špinavých penězích. Skutečností se stalo, že opasky si utáhli jen ti, kdo něco produkovali a jejich servis. Jiní si opasky povolovali. Prvně "vyhození" z práce měli 9-12 měsíční odstupné, to byli komanči, kteří záhy povýšili. Špinavé peníze se staly legálním jevem a dlužník je dnes hájen zákonem. Tyto dary vložil Klaus jako sudička do kolébky ODS. Jeho čestné předsedování ODS dopředu diskvalifikuje, stejně jako jeho estébácký glejt, na který byl v blozích odkaz.
03. 12. 2008 | 10:16

Saliven napsal(a):

třebaKarel:
Je to jen o lidech. Se současným personálním obsazením si velkou koalici představit neumím (a ani nechci). Kdyby byli jiní lidé, tak by to dle mého bylo 2. nejlepší možné řešení - hned po "vládě jedné strany" ala USA.
03. 12. 2008 | 10:47

vobtahlo napsal(a):

S vaším rozborem celkem souhlasím.Nedávno jsem si četl 4 roky staré noviny, a tam malý Standa G. řešil svoje spackané vládnutí.Paralela s vládnutím utrápeného Mirečkem T. je víc než zjevná.Je to už v Česku tradice, že se čeká až někdo upadne a pak se do něj lehčeji kope ?Proč se zase volá po velké koalici jako po spásném a zajištěném vládnutí ?K čemu jsou programy stran.Už vámi zmiňovaný, zákeřný klaus potom volal.Nejdříve vytvořil koalici a když ho přestali poslouchat, začal volat po spojenectví s opozicí.Dnes se snaží o evidentní likvidaci Topola, který i když porazí Béma, tak vlastně nevyhraje.
Klaus bude vrtat dál, on nemá ty starosti s vládnutím, času má dost,a tak může podporovat pitomce typu Mach s jejich ubohými ambicemi.Radil bych jim ať založí zednářskou lóži a tam se mohou ukájet.

Vobtáhlo Éda
03. 12. 2008 | 10:49

třebaKarel napsal(a):

Ládik , Sup .
Milí přátelé , zejména Ládíku .
Rád bych se s Váma taky kamarádil , jenže je tu jeden problém . S textem jsem srozuměn , vidím Ládíku že nejste to , jak si představuju zastánce ODS který nevidí ani neslyší . Naopak . Proč ale v textu musíte urazit ty co jsou založení spíš na druhou stranu než Vy považuju za velkou chybu . Každý kdo si neuvědomí kvality soupeře a vystačí si s tím že se " spolčí s Marťanama" si přece zadělává na nakládačku , protože nechce vidět ani slyšet .
Možná je to pro Vás nějaký zvyk , adrenalin nebo něco co patří k folklóru . Nevěřím ale , že by Vám neudělalo radost uznání odnaproti .
A měl jste k němu tentokrát sakramentsky blízko , jenže když rovnou píšete že nejsou slušní a doknce čekají ve stanu na žrádlo , šlapete si po štěstí .
Jako onehdy jedna slečna , která to zjednodušila tak , že ti druzí jsou méně inteligentní . To si fakt myslíte ?
tK
03. 12. 2008 | 10:52

Ládik napsal(a):

třebaKarle,
samozřejmě jsou výjimky, může existovat i "levicový intelektuál", ale je mi podezřelý, že má něco nekalého za lubem. Nedávno byl v jednom blogu výborně rozebrán rozdíl mezi pastevcem a pastýřem, odtud jsem použil "stádo a žrádlo", protože to je nejvýstižnější.
Lidi "na druhé straně" nehážu do jednoho pytle; rozlišuju mezi čestnými a ostatními. Čestných je tam 5-10%.
03. 12. 2008 | 11:36

Saliven napsal(a):

Ládik:
A kolik těch čestných odhadujete ve "svojí" grupě? :-)
03. 12. 2008 | 12:00

Rtfm napsal(a):

to Ládik a Saliven:
Proč to pořád dělit na grupy levičáků a pravičáků? Si dovedu představit, že bych volil jak pravici tak levici v závislosti na osbonostech a programech, které reprezentují.
03. 12. 2008 | 12:05

Saliven napsal(a):

Rtfm:
Proč? Třeba proto, že někteří lidé mají potřebu identifikovat se s vyšším sociálním statusem a tak, když jim vnutíte, že ta vaše strana je strana těch schopných, inteligentních atd., tak máte jeho hlas i když pro něj nic neděláte. Potom tu druhou stranu prezentujete jako bandu flákačů, lemplů, a požíračů dávek..no kdo by takové volil? :-) Je to zkrátka politický marketing.
03. 12. 2008 | 12:26

třebaKarel napsal(a):

Ládíku ,
jestli je levicový nebo pravicový intelektuál vyjímka nechám na uvážení každýho .
Váš nářek a zlost na ty druhý ale přece nemá řešení . Pokud k nim nepopojdete a nezajímáte se o to proč jsou takoví . V tom je obyčejně zdvořilost nezbytnou podmínkou . A určitě by se Vám ulevilo , bez tý naběhlý žíly na čele to jde líp .
Zkuste si někdy říct - nevadí mi Topolánek , nevadí mi Paroubek , navadí mi p. Klaus ,.. . Vadí mi jejich konkrétní činy a o těch se můžem bavit jak libo . Když ale sledujete jedinou správnou stopu ,navíc podpořenou povýšeností , je to těžký . U druhýho vám vadí argumenty průzkumem mínění a sám tady argumentujete procentama slušných .
Abyste mi špatně nerozuměl - já nehájim Paroubka proto že jsem přesvědčen že nás spasí . Jen kvůli obyčejnýmu smyslu pro fair play . Beru ho pár let jako těžce šikanovanýho člověka lidma který vědí co dělaji a svoje řemeslo dělaji dost dobře . Leccos se jim povedlo , tím víc si ho vážím , protože to vydržel a dokonce dokázal téměř nemožné . Toť vše . Když bude v podobný situaci jinej , budu hájit jeho . Dělal jsem to už dřív když si klucí mezi sebou podávali p. Luxe .
Vím že nejsem lepší , ale snad ani o moc horší než Vy , nemyslíte ?
03. 12. 2008 | 12:57

Kamil napsal(a):

Velká koalice je smrt pro ODS i ČSSD. A Klaus to už ví. Vývoj směřuje jinam. Pozor na ty třídy, které tak rádi uvádite až to neskončí třídním bojem!
03. 12. 2008 | 13:00

Rtfm napsal(a):

to třebaKarel: repekt nějak nedovedu oddělit jednotlivé persony od jejich činů či rétoriky, ale mám dojem, že jsou to právě ty konkrétní činy co způsobojí tu žílu na tom čele a pak jde rozlišovací schopnost rapidně dolu :).
03. 12. 2008 | 13:08

Al Jouda napsal(a):

Zajímavý je konec článku, který má pojednávat o situaci v ODS před kongresem a končí konstatováním, že ČSSD je dne čitelná jako byla ODS v době své největší slávy. Je to pravda a jedinou nadějí všech slušných lidí je sociální stát jak jej maluje ČSSD. ODS je za svým zenitem a poslední hřebíček do rakve bude založení libertas.cz vedené některým z pánů Klausů. Tento hřebíček se však brzy ohne a už vůbec nepůjde zatlouct do naší politické scény.
03. 12. 2008 | 13:13

SuP napsal(a):

třeba Karel -
Václave, vy jste měl na mysli asi tohle:"Samozřejmě ti slušní nepřeběhnou jako ovce do Paroubkova stáda (tam čekají na žrádlo jiní)."..?
No já myslím, že není dobře, abyste to zrovna Vy bral na sebe. Těžko můžu mluvit za Ládika. Řeknu jen, jak jsem to já pochopil. Totiž i já si myslím, že ta hlavní skupina příživů a nemakačenků (mimo nemocné, neschopné, handicapované, důchodce a děti), je součástí levicového spektra, nikoliv pravicového.
Na tom ale například já nechci stavět mezi námi bariéry, ale Vašim to snižuje kredit. Vy totiž v debatách všechnu kritiku vztahujete na sebe VŠECHNY, jakobyste hledali záminku, jak využít toho, že "ti nejhorší" jsou Vaši. Ale nezoufejte, "my" tam máme jednodušších, ale o to militantnějších taky dost. A to ani nevědí, že jsou řazeni na pravici.....
03. 12. 2008 | 13:23

Vico napsal(a):

Saliven : Děkujte Ládíkům, že máte takovou podporu. Marketingově vám neuvěřitelně pomáhají. Všechno, co je pod vrstvou lékařů a právníků jsou totiž flákači, socky, čekatelé na žrádlo a bezcharakterní vyžírkové. Dle takového "receptu" by reklama na Dobrou vodu, která regeneruje vypadala asi tak:
"Dobytci jedni, co chlastáte vodu přímo z kohoutku jak neskutečná hovada, pokuste se být aspoň na moment lidmi a kupte si Dobrou vodu. Jste sice zdegenerovaní, ale Dobrá voda i zdegenerovaného zregeneruje.Jste nám sice ukradeni, ale nikoliv vaše peníze"

Berte to z té lepší stránky.
03. 12. 2008 | 13:26

Saliven napsal(a):

Vico:
Moc hezké. :-)) Ale máte pravdu, je to tak - arogance ODS přihrávala socdem hodně hlasů.
03. 12. 2008 | 13:42

george napsal(a):

To Saliven : Moc mě zajímá fil.termín AROGANCE. To slovo příznivci oranžových směrem k modrým používají tak často, asi se jim líbí,že je mě to podezřelé. Můžete mě to slovo popsat, co to znamená? Začlo se totiž objevovat v souvislosti s Klausem. Je na př. Rath také arogantní, nebo je to jen sprosťák, který dokonale ovládá obsáhlý český slovník?
03. 12. 2008 | 14:09

boh napsal(a):

Chce-li Klaus organizovat tažení proti Evropské unii, do níž nás před lety kdovíproč přihlásil, nechť mu k tomu zdraví slouží, ale ať si v tom případě laskavě sbalí raneček a vypadne z Hradu. Vice:
http://czech-bohemia.blogsp...
03. 12. 2008 | 14:18

Saliven napsal(a):

george:
Arogance není žádný filozofický termín, je to prosté popisné slovo jednoduchého významu, který byste při svém věku vědět mohl. Konkrétně u ODS se jedná o naprosté sra.. teda kašlání na voliče, naprostá absence komunikace, přezírání jiných názorů, opovrhování voliči s jinými názory apod. Hodnocení Ratha nechám nezaujatým.
03. 12. 2008 | 14:20

george napsal(a):

TO Salivan : Arogance jako lidská vlastnost (ODS je tedy složená jen ze samých arogantních lidí)je ukrytá téměř v každém člověku, ale jen u některých se projevuje jako hlasité opovržení a ponižování ostatních - na rozdíl od těch, kteří si své kritické poznámky k tématu, o kterém nic neví, nechají pro sebe. Samozřejmě je o hodně jednodušší - než uznat svoji nevědomost - říct, že je daný člověk, potažmo ODS, hlupák(ci). Proto to platí i slovu AROGANCE, to totiž není prosté popisné slovo jednoduchého významu, jak píšete. Mě o tom nepoučujte, jestliže toto slovo ve svém významu znamená pyšný, namyšlený, nadutý, svévolný, nadřazený, domýšlivý, nedoceněný, tak zde vidíte váš omyl v jeho vaší interpretaci. Starý jsem skutečně dost, abych o tom něco věděl.
03. 12. 2008 | 14:33

Saliven napsal(a):

george:
Tak teď jste to trefil. Všichni jsou zřejmě nevědomí a proto nahlížejí na ODS jako na arogantní stranu. :-) Nikde netvrdím, že by všichni členové ODS byli arogantní (to by rozhodně nebyla pravda), říkám, že tak vystupuje strana navenek. Vy jako fanda ODS to třeba tak nevidíte, je to pro vás strana lidská, ale jste bohužel jen mezi cca 13 procenty, takže je poměrně slušná pravděpodobnost, že se mýlíte. :-)
03. 12. 2008 | 14:58

george napsal(a):

To Saliven : Strana (jakákoliv) nemůže být arogantní. Je to jen lidská vlastnost, s tím snad budete souhlasit. Proč útočíte tam, kde nemáte. Z čeho dovozujete, že jsou podle mne všichni lidé nevědomí. Jen asi neví, co význam slova arogantní je a proto ho pravděpodobně používají (viz i vy) tam,, kde to není na místě. STRANA navenek nemůže vystupovat arogantně, jen někteří jejich představitelé. To však platí i na to rudooranžové, ne jen na modré. A v tom je ta potíž, protože podle tohoto výkladu jsou jen v ODS (arogantní)hlupáci. Nemá smysl s vámi diskutovat, už mluvíte o 13% procentech a to už stačí k tomu, abych i já vás zařadil mezi ty arogantní, druh arogance si můžete najít sám, viz výše.
03. 12. 2008 | 15:20

SuP napsal(a):

Saliven -
Myslím, že tu "aroganci" příliš démonizujete. Nemyslím Vy osobně, ale vy na levici. Zase je to formulace, kterou začal používat Váš guru a všem se Vám zalíbila.
Ona totiž vůbec nevysvětluje, proč byla sesazena většina členů okresních hejtmanství včetně hejtmanů, když se zkompromitovanými představiteli vedení ODS měli tak málo společného a dnes jsou někteří z hejtmanů doporučováni jako ideální nástupci Mirka Topolánka.
Ona totiž arogance špiček strany se týká levice i s chlupama taky.
Takže když se teď navzájem povyhazují, mohlo by se začít blýskat na lepší časy. Ale obávám se, že potřebný přerod bude u oranžových podstatně těžší.
03. 12. 2008 | 15:27

Ládik napsal(a):

Nevěřím průzkumům veřejného mínění, protože nevěřím médiím. Jsou v rukách těch, kdo jsou u moci (někteří promiňte). Věřím tomu, co vidím a sám zkusím. Těch 5-10% slušných lidí je moje zkušenost. Taky nehájím Mirka proto, že ho "osobně znám" (z jednoho výletu na hory, když byl ještě projektantem) - ale v současné době se mi líbí, že ustává těžkou situaci (zatím?). Nehodnotím lidi podle jména nebo řečí, ale podle činů. Vadí mi třeba strmý růst a "pád" VAE, ale stejně pofiderní bude minulost Paroubka (nemohu osobně posoudit). Jenže Mirek na rozdíl od Paroubka nekáže o morálce, protože ví, že má máslo na hlavě. Paroubek se do zrcadla nedívá.
S levičáky se ve své profesi téměř nepotkávám - nepřežili konkurenci.
Kongres ODS podle všeho bude připomínat Vyvolené na Primě, nejvíc sms nakonec dostane nějaký Tony Jalovec a za rok po něm ani pes neštěkne.
Sjezd ČSD bude to samé, nebo spíš se to bude blížit pořadu "Hledá se táta" - a generální tajemník bude JP.
03. 12. 2008 | 15:46

třebaKarel napsal(a):

Ládiku ,
děkuju , vidim že se snažíte taky udělat nějaký krok naproti a věřte že to oceňuju . Nerad bych s Váma taky licitoval a hledal okamžik kdy nad naším povídáním zlomíte hůl .
Vlastně mám jen dvě drobný připomínky - jedna je k výroku že se s levičáky vlasně nepotkáváte , že nepřežili konkurenci .
Je to možný , ale neni i možnost , že se Vám to jen bojeji říct , třeba proto že se to mezi náma podnikatelama nenosí ? Ale do hlavy přeci nikomu nevidim .
Druhá je ohledně Topolánka a Paroubka , ev . kohokoliv jiného . Víte , já si vlastně Topolánka všímám a hledim na něj s podivem čím dál větším . Ne kvůli VAE , ani kvůli avantýrám , který možná ani nebere jako něco špatnýho , ale že poprvé
stojí před velkou zkouškou . Myslel si už před první prezidentskou volbou že bude mít Klause z krku a bude v klidu dělat to co má .
Nechápu sice že to chtěl zopakovat , ale rozhodně se s tou situací pere srdnatě .
To byla předehra , abyste viděl že nemám nějaký strašný problémy ohledně Topolánka .
Pak je tu Paroubek . Ládíku , nezlobte se , ale já opravdu nikdy neslyšel něco , co by nemělo hlavu a patu , kdy by byl sprostej , hrubej nebo tak . Je pod hrozným tlakem a každý výraz zatvrzelý tváře je hned v novinách s titulkem Duce . Co dělal
před rokem 89 vim asi stejně jako u všech ostatních politiků , kdyby mně to ale zajímalo , asi bych se k něčemu dopracoval . Zpočátku jsem si říkal možná něco jako vy , ale pak mi jednou padlo do oka , že odešel ze strany myslim socialistický PŘED rokem 89 . A od tý doby si dávám bacha . V době kdy Tlustý a jistě řada jiných směřovala nahoru , on šel pryč .
Víte - nemyslim si , že je důležitý říct , že když něco udělal špatně Topolánek , určitě je na tom Paroubek stejně . Určitě dělá jako my všichni různý špatnosti , jen to dá práci si je najít . Vlastně nejhorší je , že se spolu asi nejsou moc schopný bavit . K čemuž bychom je my mohli přimět , ale určitě ne tak , že na jednoho budem pískat a druhýmu tleskat . O vzájemný křivdy nejde , ty museji zustat v šatně . Pokud to nejsou děti , ale dospělý mužský .
Dobrou noc, tK
03. 12. 2008 | 19:41

Saliven napsal(a):

george:
Podle vaší teoretické výstavby by se žádná strana nedala uchopit. :-)) Pokud se domníváte, že k diskvalifikaci diskutující stačí, když použije statistiku (kterou používá sama ODS), tak skutečně nemáme o čem diskutovat. :-)))

SuP:
No tak samozřejmě v politickém marketingu to nachází využití o tom žádná, ale řada lidi (včetně mě) to tak cítí. Kvůli ní nebyli sesazeni všichni hejtmani, ale rozhodně to nemělo malý vliv (i hejtmani doplatili na vedení). Arogance špiček jde všemi stranami, ale v žádné straně mimo ODS to není tak markantní (když nepočítám Čunka a Bursíka). Samozřejmě se mnou můžete (a asi budete) nesouhlasit. :-) Co se týče přerodu, tam myslím, že to bude těžší pro ODS. Tu totiž veškerá sebereflexe obešla velkým obloukem - viz. http://blog.ihned.cz/c3-309... Pro mě je třeba nepochopitelné, že Mirek ustál funkci předsedy - tohle se stát Paroubkovi, tak je nejpozději 14.3.2009 politicky mrtev. :-)
03. 12. 2008 | 20:09

george napsal(a):

To Salivan : Žádná strana se nedá uchopit, pouze se dá posuzovat podle slibů a jejich plnění u lidí,kteří za to nesou odpovědnost, vyplývající z jejich postavení ve straně. Statistické číslo, které jste použil (13%) je naprostý nesmysl, sice by se líbil Paroubkovi, ale rozhodně neodpovídá realitě. ODS měla a má své stabilní voliče, pohybující se kolem 25-30% a to bez ohledu na to, zda je klídek, nebo vichřice. Je to stejné, jako tvrdit, že ČSSD má podporu 42% voličů. Tento výsledek byl vypočítán z 536 oslovených občanů, ha ha. Proto ta diskvalifikace, kterou bych niokdy nepoužíval proti oponentům.
03. 12. 2008 | 20:28

Saliven napsal(a):

george:
Měl byste vědět, že to, že si vy myslíte, že je to nesmysl ještě neznamená, že to skutečně nesmysl je. :-)) Pokud chcete zpochybňovat výzkumy veřejného mínění, tak se jen napícháváte na vidle. Není jediný průzkum těsně před volbami, kde by se agentura do výsledku netrefila (se započtením statistické chyby pochopitelně). A nikdy se neptali 8mi milionů voličů. :-))
03. 12. 2008 | 21:05

george napsal(a):

To Salivan : Dělat průzkumy u 536 lidí a vydávat to za objektivní může jen člověk chabé mysli. Je to stejné, jako kdybych si stoupl v neděli u kostela a vycházejícíh lidí se ptal na otázku zbožnosti občanů ČR.
03. 12. 2008 | 21:11

Saliven napsal(a):

george:
Je to prosté - neznáte technologie jakými se průzkumy dělají. :-)
03. 12. 2008 | 21:15

george napsal(a):

To Saliven : Končím debatu, neznám technologii průzkumů. Ze vzorku 536 lidí je opravdu možno vyhlásit kvalifikovaný odhad preferencí. Když sedí Paroubek v televizi Prima a "náhodou" prohraje, vždy neopomene říci, že to bylo z velmi mála hlasujících (pohybují se kolem 10 000) a že vzorek a výsledek není relevantní. Jen si tak dál fanděte, i na vás zase příště může dojet to kyvadlo (viz výše).
03. 12. 2008 | 21:53

Saliven napsal(a):

george:
Zkuste se pídit, uvidíte, že žijete ve velkém omylu. :-) Výsledek na primě není relevantní, protože nikdo neví, kdo hlasuje..na rozdíl od těch průzkumů. :-)
03. 12. 2008 | 21:56

SuP napsal(a):

salivene -
když instalovali paroubka, taky měla ODS 49% podle průzkumů. Nestačilo to ani na vyslovení nedůvěry, ani na předčasné volby a v řádných volbách jen na plichtu. Vy taky nepřeceňujte.
Mirek ještě nic neustál a pokud se týká Vašich pocitů arogance u představitleů ODS, jednak já mám tytéž vůči Vašim špičkám, ale na straně druhé nevím, proč sympatizantovi levice by měla vadit arogance špiček pravice. Ale co je mi do toho.
03. 12. 2008 | 22:01

Saliven napsal(a):

SuP:
No taky se ty preference vyvíjejí, ale není to o tom, že si banda hejsků stoupne před kino a čárkuje komu lidi fandí. Najděte jedinej průzkum, kde by se agentura po započtení statistické chyby netrefila. :-)

Máte recht, že to oba vnímáme víc u "těch druhých" :-) Ale nemáte pravdu v tom, že mi není nic do arogance špiček pravice - dokud jsou ve vládě, tak mi do toho je dost.
03. 12. 2008 | 22:09

SuP napsal(a):

Saliven-
nemyslel jsem, že vám do toho nic není. Uvažuji, jestli vás to má trápit. Ale odpověděl jst dřív.
Dobrou. Zítra mám náročný den,
03. 12. 2008 | 23:07

xyz napsal(a):

Problém ODS leží někde úplně jinde, než kde ho stávající vedení ODS stále hledá.

Pokles příznivců je, dle mého názoru, způsoben chováním této strany a jejich zástupců v komunální politice.

Arogance, povýšenost, a v mnohých případech i machinace s pozemky a následné upravování UP, to je častý jev, který škodí celé straně.

Voliči pak soudí dle místních představitelů a projeví se to pak i v krajských a celostátních volbách.

Do komunální politiky se v minulých volbách dostali mnozí zástupci ODS právě díky momentální celostátní přízni vůči ODS (mnozí, v místě třeba neznalí občané to prostě vzali podle celostátního trendu) a pak se občané nestačili divit.

Jestli chce ODS něco změnit na své politice, tak by si měla hlídat i to "podhoubí".
04. 12. 2008 | 10:49

Jirka napsal(a):

Myslim, ze ODS prohrala predevsim diky naprosto nejasnym postojum a tim nemyslim odmitavym ci kladnym, proste nejasnym, k LS, euru, smerovani statu a nejasnosti miry vlivu VK na jeji rozhodovani. Prezidentska volba, afera Morava, Icko a Tecko, to by ustala, kdyby v ostatnim byla poctiva a rekla A ci B. V takhle nejasne zakladni orientaci se vsechny afery naopak nasobi. Topolanek, pres vsechny nectnosti alespon vysila jasne signaly o svych nazorech cimz se naprosto zjevne odlisuje od trapne oportunniho Bema, ktery zacina pripominat spis Grosse nez nekoho, kdo chce vest pravicovou stranu. Kongres muze ODS pozvednout, tehdy kdyz jasne rekne A a B, nebo definitivne zakopat, pokud se tak nestane. Osoby, ktere zvoli do cela k tomu prispeji jen svou ochotou zformulovat a obhajit jasne postoje.
04. 12. 2008 | 12:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy