Kongres ODS: Žádná změna

08. 12. 2008 | 18:15
Přečteno 3471 krát
Po pro ODS fatálně prohraných krajských a senátních volbách se sešel XIX. kongres Občanské demokratické strany v Praze ve Vysočanech a zvolil si za staronového předsedu dvěma třetinami hlasů Mirka Topolánka a za prvního místopředsedu 333 hlasy Davida Vodrážku. Tento muž je starostou Prahy 13 a předsedou místního sdružení ve Stodůlkách, kde se rovněž narodil, a pamatujeme si ho jako loajálního přívržence pana Béma, který okamžitě po obratu radnice ve vztahu k návrhu na knihovnu od architekta Kaplického o projektu hovořil jako o chrchlu. Pan Vodrážka v roce 2007 původně kandidoval proti Pavlu Bémovi, ale na poslední chvíli se kandidatury vzdal. Zároveň se na tomto sjezdu vzdal funkce čestného předsedy ODS prezident Václav Klaus.

Ostatními místopředsedy jsou staré tváře: pánové Langer, Gandalovič, Nečas a Bendl, kteří těžko mohou být symboly výrazné změny. Přičteme-li k tomu, že zřejmě asi nejčastější slovo, které padalo na kongresu i v projevech Mirka Topolánka, byla změna, a to hlavně v komunikaci, kterou sice nabízí oficiálně oznámená odluka od otce zakladatele i obsazení dvou nejvýznamnějších funkcí ve straně: Topolánek, původem z Moravy, symbolizuje kontinuitu a pan Vodrážka, který přichází do vrcholové funkce z pražského regionu, změnu, ve skutečnosti tomu bude asi jinak. Vodrážkova místostarostka Gabriela Kloudová je totiž tajemnicí Mirka Topolánka a samotný průběh kongresu bedlivějším pozorovatelům změnu rovněž nesignalizoval. Rozhodně ne v lepší komunikaci s regionálními politiky, o které se tak často druhý kongresový den v jednotlivých příspěvcích hovořilo. Od odpoledne byl kongresový sál skoro prázdný a právě regionálním politikům nikdo nenaslouchal, ani sám pan předseda a premiér Topolánek.

I v závěru tiskové konference po znovuzvolení se Mirek Topolánek neudržel a k novinářům začal být, když se ho zeptali na půdorys budoucí vlády, arogantní: trpělivost a pokora – zdá se – ho přešla velmi brzy. Přitom obsah sdělení by mohl zůstat stejný, jen dikce by měla být jiná: novináři takovou otázku položit musí, to by měl pan premiér vědět, a proto by mělo být jeho povinností odpovídat v klidu a bez jakýchkoliv náznaků netrpělivosti: on přeci neodpovídá nějakému zvědavému novináři, ale zmíněný novinář je představitel občanů. Premiér prostřednictvím novináře komunikuje se všemi občany, a ti si zaslouží, už proto, že si ho jako premiéra platí ze svých daní, noblesní trpělivost. Dospělý chlap se už nemění, ten se může jen ukáznit, a to je tedy hlavní úkol pro předsedu.

Kongres dal sice ve věci Lisabonské smlouvy poslancům a senátorům volnou ruku, ale zároveň všechny zavázal k přednostnímu schválení radaru. Proto první problém bude před Mirkem Topolánkem stát již v úterý na mimořádné schůzi Sněmovny, kdy se má na návrh sociálních demokratů hlasovat o přijetí Lisabonské smlouvy. Irové se již rozhodli a referendum budou v příštím roce opakovat: buď v dubnu, nebo v říjnu – a jak to bude u nás, se rozhodne v nejbližších dnech či hodinách. Sociální demokraté by potřebovali ke schválení asi 15 až dvacet hlasů z ODS a je otázka, jestli se tolik lidí ve Sněmovně mezi poslanci ODS najde, proto se nejspíš pokusí Mirek Topolánek schvalování odložit, aby měl dost času své poslance přesvědčit. Jenže, a v tom je ten problém, Jiří Paroubek podmiňuje vstřícnost v době předsednictví České republiky v Evropské unii právě schválením Lisabonské smlouvy. Zablokovat hlasování na mimořádné schůzi pak lze jediným způsobem, a to neschválením programu.

Naštěstí poté, co se podařilo protiraketový systém zařadit v minulých dnech do obranného systému NATO, mohlo by se při sofistikovanějším vyjednávání podařit přesvědčit Jiřího Paroubka, aby sociální demokracie byla pro radar a naopak, v ODS by se mohl sehnal potřebný počet hlasů na podporu Lisabonské smlouvy.

Kdyby se to nepovedlo, právě Lisabonská smlouva a neúspěšné předsednictví Evropské unie by pak mohly předznamenat začátek skutečného štěpení této pravicové strany, protože jedno je jasné: nejednotná a eurofobní strana má pramalé šance získat zpět střední třídu, která se v letošních volbách přimkla k sociální demokracii. Takový stav by pak asi znamenal prohry i ve volbách do Evropského parlamentu a Poslanecké sněmovny.

Skutečná proměna ODS by znamenala naopak jasné postoje jak k radaru, tak i k Lisabonské smlouvě a euru, tedy dovršení emancipace od Václava Klause, ale i důsledné plnění slibů, kontrolu výkonu jednotlivých ministrů, a nejen jejich formální chválu, a hlavně pochopení, že výkon politiky – tedy přesvědčování občanů a odborné veřejnosti – nelze delegovat na agentury. Víra ve správné reformy nestačí, ta musí být prověřena nejprve v diskusi a přesvědčování a prosazovat se posléze dá jen to, o čem se podaří veřejnost většinově přesvědčit, a ne opačně, jak to činil ministr Julínek. To, co předváděl, je antipolitika, a od té by se měla ODS jasně distancovat. Tam je třeba hledat další klíč k neúspěchu. K takovému výkonu politiky zase doposud předsedovi Mirkovi Topolánkovi chyběla dostatečná odvaha. Uvidíme, jestli ji teď bude mít.

Psáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

martys napsal(a):

myslím že spor o největšího hulváta české politiky byl vyřešen - vyhrál Mirek
08. 12. 2008 | 18:44

Čochtan napsal(a):

Furt lepší hulvát než kmotr Roko.
08. 12. 2008 | 19:13

radek napsal(a):

to Čochtan
jak a proč jenom ten Topolánek shání drby na oponenty..., že by Morava opravdu nebyl jediný vyděrač...???
08. 12. 2008 | 19:31

radek napsal(a):

to Čochtan
že by zakázka pro ústav pro výzkum totalitních režimů...???
08. 12. 2008 | 19:33

Tupelo napsal(a):

Pane Hvizdalo, bude pro me zajimave sledovat, jestli CSSD vykseftuje LS podporou radaru. Pokud CSSD radar podpori (ci par jejich poslancu, pozitivne ci negativne motivovanych ci zkorumpovanych), bude to znamenat jasne pohrdani nazorem dvou tretin obyvatel CR a 90% volicu CSSD! Navic za situace, kdy ministr zahranici naznacuje, ze ma z americke strany indicie, ze by se cely projekt mohl pozdrzet - oficialne z duvodu ekonomicke krize (neni snad bezpecnost pro americkou vladu na prvnim miste? Mozna ze hrozby byly a jsou skutecne nekym neustale precenovany), ale muze jit o diplomaticke sdeleni, ze ze systemu momentalne nic nebude (nediplomaticky receno ze je k nicemu a ze by ceska vladni korouhvicka mela reagovat na zmenu vetru ;)).

ODS si vybrala sama, je jedno jestli je tam v cele Mirek nebo Pavel, doufam ze po modre pujdou co nejdal...
08. 12. 2008 | 20:02

Ikena napsal(a):

Ale, ale,skoro 20 let po pádu bolševika, čtu titulek :
ODS a KSČM chtějí zablokovat poslaneckou schůzi k LS.
Blahopřeji k tomuto souznění duší. Možná, že mi někdo vysvětlí, že členové KSČM - podnikatelé jsou přirození spojenci podnikatelů z ODS, vlastně taky budovatelé státu. To strašení obou partají s možným zpochybněním Benešových dekretů je snad podle stejného scénáře.
Jó takhle se spolčit komanči s Paroubkem, to by bylo pozdvižení a mobilizací.
08. 12. 2008 | 21:35

jarpor napsal(a):

Ikena

Dovoluji si skromně poznamenat, že vědomé uzavírání dohod mezi ČSSD a KSČM ( např. o vedení krajů v koalici těchto stran, nebo o toleranci menšinové vlády ČSSD od KSČM ) je zcela něco jiného, než STEJNÝ, nikoliv SPOLEČNÝ názor na LS.

Pokud tento rozdíl neshledáváte důležitým, pak chápu, proč blahopřejete ....

Inu, někdo se chce spolčit třeba s Marťany, aby mohl vládnout, jiný mobilizuje. Obojí mi připadá stejně stupidní.

Hezký večer
08. 12. 2008 | 22:13

jarpor napsal(a):

Autoru :

"Kdyby se to nepovedlo, právě Lisabonská smlouva a neúspěšné předsednictví Evropské unie by pak mohly... "

Mohl bych laskavě požádat autora o nějakou definici či specifikaci onoho "neúspěšného předsednictví" ?
Kdo to určí a jaká kritéria budou použita pro posouzení úspěšnosti či neúspešnosti. Děkuji.
08. 12. 2008 | 22:22

Stan napsal(a):

Pane Hvížďalo, vidím, že lež o zařazení raketového systému do NATO již zapustila pevné kořeny. Pokud jste to někde opsal, ověřte si to, prosím, a opravte to, jinak si o Vás začnu myslet,že už si Vás také koupili.

A ten závěr článku je čirá fantasmagorie. Modré ptactvo spáchalo na svém sletu před zraky národa hromadné politické harakiri.
08. 12. 2008 | 22:38

Provokatér napsal(a):

Čochtanova rétorika: I kdyby chodil Topolánek na jednání vlády v uniformě SS, pořád to bude lepší, než kdyby tady vládnul Paroubek.
09. 12. 2008 | 00:33

Evropan napsal(a):

Konec suverenity v Čechach?
Kde se bere odvaha k teto lži? Nebo si myslíte, že tu máme hlavu jen na čepici? Vy si koledujete o totalni příští prohru! Lidé Vám už první povolební lekci uščedřili.Já si jako
pan Jež povšimnul, on v komentáři na ČR2,
že 25 evropských států "už přišlo o suverenitu"! Nedávno pravil pan prezident, že se máme dobře. Opomněl dodat, diky tomu, že jsme
v Evropě. A v té postupující krizi,ještě že jsme tam. Vůbec nevíme co nás čeká a co s tím.
09. 12. 2008 | 02:04

Ahoj napsal(a):

Vodrážka ,chrchel ODS...kulturní analfabet,další po Bámovi...
co nás zachrání ???
dung-fork...ahoooooooooooooooooooj
09. 12. 2008 | 05:53

Marobud napsal(a):

Kromě teatrálního odchodu Klause do důchodu nebylo na sjezdu ODS nic nového - volba staré tváře do čela je jasným vzkazem občanům, že tato strana se bude držet "u vesla" zuby-nehty" co nejdéle a že nějaká změna je pro tuto stranu vyloučená.
Připomíná v tém někdejší KSČ. Změna musela přijít z venku, když nebyla možná zevnitř. Zde taky.
09. 12. 2008 | 07:21

Pičusek Otakar napsal(a):

Změna v ODS jak vidno není možná.Bendlové,Langrové a Gandalovičové už ukázali svboji neschopnost.Je to škoda,protože
dokud Topolánek se nechá opíjet rohlíkem a nepojmenuje všechny hlavní příčiny debaaklu,tj velký podíl p.Julínka a dal.,dojde nevyhnutelně k dalšímu volebnímu fiasku pro ODS.Ale komu není rady,tomu není pomoci.
09. 12. 2008 | 08:04

veverka napsal(a):

Hvížďala
"Naštěstí poté, co se podařilo protiraketový systém zařadit v minulých dnech do obranného systému NATO..."

Hvížďala je lhář,nic takového se samozřejmě nestalo.NATO není ještě ani rozhodnuto zda takový systém vůbec chce někdy v budoucnu mít,natož aby do něj něco teď "zařazovalo".Velení a řízení by měly mít podle smlouvy výhradně USA.Neustálé průhledné lži obhájců radaru působí silně kontraproduktivně a hloupě.Nebo zaplaceně.Nevím co je horší.
09. 12. 2008 | 08:22

Terry napsal(a):

Čochtan napsal(a): 08.12.2008 19:13:31
"Furt lepší hulvát než kmotr Roko."

Takže opravdu nikdo lepší se v obou stranách nenajde?!!

A tak opravdu MUSÍME mít burana a hulváta Topolánka za premiéra, představitele tohoto státu a národa?

Je to i Váš reprezentant, pane Čochtane? Pak Vás lituji...

Dovolil bych si "Topolánkovu otázku" aplikovat na uplynulý sjezd:

"Co jste to tam vymysleli za píčoviny?"
09. 12. 2008 | 08:23

Míval napsal(a):

Marobud - U KSČ byl v roce 89 šťouchanec z vnějšku nutný, protože sama sebe definovala jako rozhodující sílu ve společnosti. A teoreticky jí také byla. Proto se takto musela dozvědět, že si to spousta lidí nemyslí.
Teď je alespoň zčásti pluralita, takže pochybuji, že nějaká změna z venku příjde. Za to většině lidí tenhle mafiánský konglomerát nestojí. Oni, doufám, vyhnijí posléze někde v ústraní sami.
09. 12. 2008 | 08:26

veverka napsal(a):

Hvížďala
"Skutečná proměna ODS by znamenala naopak jasné postoje jak k radaru, tak i k Lisabonské smlouvě a euru"

Pane Hvížďalo jste poněkud mimo.ODS k tomu všemu jasné postoje má a právě PROTO jaké ty postoje jsou prohrála volby.A právě PROTO prohraje i ty další.Lidé se nerozhodují podle nějakých prkotin jako je výměna jednoho místopředsedy,ale podle stanovisek strany k velkým a důležitým tématům(radar,LS,"reforma" zdravotnictví atd.)
Stanovisko ODS k těmto velkým a důležitým tématům je opačné než u drtivé většiny voličů v ČR.Proto ODS prohrává a prohrávat bude,protože už nezastupuje názory a vůli většiny voličů.Nebo chcete li jinak,ODS nemá ke svým zásadním rozhodnutím demokratický mandát od voličů.A to už vůbec nemluvím o přeběhlících,díky kterým a pouze díky kterým ODS své zásadní kroky silovým,zkorumpovaným a nedemokratickým způsobem protlačuje ve sněmovně.
09. 12. 2008 | 08:37

Skogen napsal(a):

Ono vsadit na přízeň 10% voličů je od strany, která by chtěla vládnout většinově, prostě kreténismus. Jestliže za volebním neúspěchem delegáti kongresu spatřují toliko nedostatečnou komunikaci s veřejností ve spojení s řevnivostí těch, kteří přišli o fleky, a nikoliv neslučitelnost politiky ODS s realitou potřeb nejširší voličské obce, pak musí jít do kopru prostě zákonitě. Anebo se smířit s marginální úlohou.

Řekl bych, že nejtvrdší direkt, který Klaus ODS po veškeré podpoře uštědřil, je obvinění z podléhání lobbyistickým zájmům. To je příčina odklonu ODS od širokého rozpětí voličů, kteří ODS v posledních volbách do PS dali mandát. Můžeme sem zahrnout i Klvaňu a Cikrta, jako reprezentanty když ne přímo lobbyistických zájmů, což by bylo tvrzení troufalé, pak alespoň vlády, která není s lobbyistickými zájmy v rozporu. Radar a zdravotnictví jsou tomu zářné příklady.
09. 12. 2008 | 10:53

Skogen napsal(a):

Pro Tupelo: Po modré jen do jisté míry. Tak jako na Everest modrá nevede, tak i na jiné vrcholy se Pavel bude drápat čistě po svém.
09. 12. 2008 | 10:59

Alibernet napsal(a):

Počítám, že už v dalších volbách ODS volit nebudu, přesto nechápu, proč jí tito věční "nepřátelé" ODS, kteří immerwaere volí nějakou Pravdu a Lásku, udílejí své knížecí rady.
09. 12. 2008 | 11:03

LEVAK napsal(a):

Pane Hvížďala a Vy jste nějakou změnu čekal?Tak naivní jsem byl v raném mládí!
09. 12. 2008 | 16:38

Kafka napsal(a):

Klaus,Železný,Bém jsou ostudou Obce !!!...
10. 12. 2008 | 08:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy