Jak odvolat Václava Klause

16. 12. 2008 | 11:20
Přečteno 7110 krát
To je otázka, která se vyskytuje v médiích čím dál tím častěji a její kořeny, kromě nechuti prezidenta plnit své povinnosti a jeho odmítavým postojům k Evropské unii, euru a naopak vstřícným postojům k Rusku atd., lze odvozovat i z jeho klesající popularity: Podle agentury STEM klesla jen v říjnu z 64 procentních bodů na 59. A podle stejné agentury, která provedla průzkum pro Českou televizi, polovina dotázaných uvedla, že prezident přímo poškozuje dobré jméno České republiky v cizině a sedmdesáti procentům občanů se prezidentovo vystupování nelíbí.

A to tato čísla byla zveřejněna dříve, než došlo ke konfliktu s europoslancem Danielem Cohnem-Benditem, než odmítl odpovědět na dotazy nejčtenějšího amerického deníku Herald Tribune a než jeho chování začaly kriticky soustavněji rozebírat zahraniční média.

První, kdo vyslovil možnost odvolat prezidenta Václava Klause z úřadu, byl již před čtyřmi lety lidovecký senátor Zdeněk Bárta, když prezident odmítl navrhnout kandidáty do neúplného Ústavního soudu. Tehdy bylo poprvé zřejmé, že si Václav Klaus chce vykládat ústavu po svém a obsazovat důležité úřady svými lidmi, a tím měnit obsah náplně funkce prezidenta.

Po jeho druhém zvolení v roce 2008 – jak řada komentátorů předem varovala – jeho aktivistická role se ještě zvýraznila, a proto se začaly o impeachmentu, tedy procesu o odvolání Václava Klause, zmiňovat i další osobnosti. Nejprve historik Petr Placák v Lidových novinách, později 29. listopadu ministr školství za zelené Ondřej Liška v rozhovoru pro Právo kvůli tomu, že prezident není ochoten se podvolit vůli vlády v případě souhlasu obou komor s Lisabonskou smlouvou, 1. prosince rovněž v Právu člen Rady pro Českou televizi Petr Uhl v článku Jak se zbavit prezidenta a známý aktivista Jan Šinágl dokonce na svém portálu uveřejnil dne 8. prosince petici za odvolání Václava Klause.

Základní otázka ale zní jinak: Lze vůbec v České republice odvolat prezidenta?

Teoreticky lze, starší ročníky se pamatují, jak Gustáv Husák zorganizoval odvolání starého a nemocného prezidenta generála Ludvíka Svobody. Prezidentské funkční období bylo ukončeno na základě pro tento účel přijatého ústavního zákona č. 50/75 Sb. v roce 1975.

Nyní se tak může stát pouze na základě podání státní žaloby na prezidenta pro velezradu Ústavnímu soudu. Další možnost je, že by se sněmovna a senát usnesly, že prezident nemůže svůj úřad vykonávat ze závažných důvodů, ale ústava takové důvody nevymezuje a ani nemůže. Sankce do ústavy nepatří.

Petr Uhl navrhoval, že takovým důvodem by mohla být prohlubující se psychická indispozice, jež vyvolává jeho otevřený a trvalý odpor k jeho povinnostem. O odvolání z těchto důvodů rozhodují obě komory parlamentu nadpoloviční většinou při účasti třetiny svých členů.

Přestože uvedené počty odvolání usnadňují, prakticky je něco takového velmi těžko představitelné.

Profesor Vojtěch Cepl, jeden z autorů současné ústavy, hru na odvolávání prezidenta považuje za národní folklór a dodává: „Sankce musí být vždy přiměřená a protože v poslední době jsem zastáncem alternativních trestů, navrhuji odsoudit Václava Klause k úklidu na Hradě.”

Jedno je ale zřejmé: Česká republika není jen země, kde žijí Češi, je to i země, na kterou se dívají jiní a podle našeho chování ji posuzují. A protože existence všech malých zemí není nikdy jistotou, ale vždycky otázkou, sázkou, rizikem (Milan Kundera), znamená takové chování prezidenta i ohrožení naší existence, a to je vskutku vážný problem. Folklór impeachmentu je jen lidovým vyjádřením tohoto pocitu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čtenář napsal(a):

Máme všichni, co ODS chtěla. Má ODS nyní vše, co chtěla? Klaus má hračku, ČR mezinárodní problém a nemálo lidí v české kotlině slabost kultík osobnosti. Přijde někdo v určitou chvíli s nápadem postavit Klausovi pomník? Vyloučené to není. Do ruky by mu měl autor vložit lahký gulomet, kterým by mířil na Brusel.
16. 12. 2008 | 11:32

skeptický napsal(a):

Troufalost kohouta,který odmítá otevřít lišce kurník.
Kdo to kdy slyšel,taková drzost.
16. 12. 2008 | 11:33

mirekP napsal(a):

Děkuji pane skeptický.
Souhlas.
16. 12. 2008 | 11:39

Míla napsal(a):

Než se v naší právní džungli najde způsob, jak ho odvolat, proklouzne nějak do třetího volebního období. Jediná cesta je namluvit mu, že odstoupit z funkce prezidenta je ještě větší frajeřina než vzdát se čestného předsednictví jakési partaje a přinese mu tentokrát už nekonečný věhlas. f
16. 12. 2008 | 11:39

hombre napsal(a):

Já bych věděl! Znám jednoho hajnýho, kousek od Lán...
16. 12. 2008 | 11:42

psp napsal(a):

Navrhuji poslat pro Blanické rytíře, snad si s vůdcem poradí :)
16. 12. 2008 | 11:57

psp napsal(a):

ještě mně tak napadlo, že by bylo možné při změně způsobu volby prezidenta na přímou (kterou všechny strany slibují, a která by musela mít podobu změny ústavy)přilepit i ústavní zákon zkracující funkční období tohoto presidenta :) to by šlo ne. Ale obávám se, že koumouši by svého favorita, stejně jako část ODSky nenechali tímto způsobem padnout. :(
16. 12. 2008 | 12:18

Linde napsal(a):

Budme radi, ze ho nyni mame. Nepopiram, ze toho velmi mnoho znicil svou kuponovou privatizaci, ale nyni je jediny viditelny politik, ktery se stavi za zajmy CR a obycejnych lidi.
Otazka je, proc mnoho lidi nechce nezavislost CR a snazi se nekam vecpat. Asi to maji vrozene, pod nekoho patrit, aby za ne nekdo rozhodoval.

Vsechny tzv. vyhody z EU jsou vesmes vyhody jen pro 1-2% lidi a uz se nevidi ty nevyhody pro zbytek.
Nekdy clovek opravdu zasne nad pseudoargumenty EU nadsencu, ktere jsou schopni vyplodit.
Tezko diskutovat s nekym, kdo je odkojen cenzurovanym tiskem nebo televizi a prebira vse.

Proc zde mame drazsi zbozi nez treba v Nemecku? Nema na to treba vliv ta EU regulace nasi vyroby? Procpak prvni prioritou CR vlad po 1989 bylo zlikvidovat sobestacnost ve vyrobe, potravinach, za plne podpory EU? Ano, ano, tez Klaus se na to dival, aniz by hnul brvou.

Zajimave je, ze vetsina priznivcu EU a radaru ma plno reci o nebezpeci z Ruska a od komunistu. Procpak se teda vetsina komunistu po 1989 vecpala do ODS a zbytek do CSSD? Vite vubec za koho bojujete?

Vase uvazovani zamrzlo pred 20 lety a nepohnuly jste ani o pid. Svet je uz nekde jinde a vy stale plkate a plkate.

Misto spoluprace s EU a rovne postaveni, prijimate poddanstvi.
16. 12. 2008 | 12:25

Alna napsal(a):

Další z velkého davu pisatelů, který Klausovy výroky považuje za škodlivé. A jako všichni ostatní ani slovo, v čem jsou ty výroky chybné.
Protože pokud jsou správné a přesto škodí, tak se asi některé věci neubírají správnou cestou.

Proč vůbec uvažujeme o odvolání? Radši hned popravit. Před časem si něco takového odhlasovali i v Aténách. Taky za nevhodné názory.
16. 12. 2008 | 12:26

vlk napsal(a):

Jak odvolat Klause? Hlavně rychle!
16. 12. 2008 | 12:37

oranžový napsal(a):

pane Hvížďalo - nelamte si hlavu.

Ono bude stačit, když se pán ještě chvíly
bude kroutit jako had, než sám se odplazí.
Bez toho, aniž by jsme mu museli k odchodu
pomáhat.

Doufám.
Sázím na rozum lidu českého.
Na rozum, věci " v klidu " řešit.

Však pokud nutné bude - lev český ...
... sjedná pořádek sám.
16. 12. 2008 | 12:46

jarpor napsal(a):

Vlku,

jsou zde pravidla, která byla přijata, demokraticky, za situace, kdy Klaus prezidentem nebyl. To by měli demokraté ctít.
Jestli jsou špatná, změňme je. Ne proto, že je Klaus na hradě, ale protože jsou špatná. Pak se shodneme.
Vedle píšete, že snad s koncem Klausiády nebude občanská válka.
Zatím se mi jeví, že Vy a Vám podobní na takové "válce" pilně pracujete.
Já za Klause do války nepůjdu. Když skončí, jeho obdivovatelé do žádné války nepůjdou. Bude se volit nový prezident. Nepochybuji, že zase parlamentem, podle regulí.
Zdá se, že Vy byste v zájmu Vaší "pravdy" do té války šel.
Velmi demokratické....

Hezký den.
16. 12. 2008 | 12:51

Milda napsal(a):

Návrh : přijmout zákon o povinném penzionování osob nad 60 let pracujících ve státních službách.
Jako pětapadesátník sebekriticky cítím, že doba vrcholu je za mnou a můžu být brzdou veřejnému sektoru. Když mi dají slušnej důchod (abych mohl žít při současných cenách), budu připraven odejít v 60. Pokud mě to bude doma mrzet, budu si moci přivydělat buď v soukromé sféře, anebo jako vrátný, topič atd.
Zdá se, že né všichni jsou sebekritičtí. A v tom je ten problém.
Že je náš generalissimus díky svému senilnímu chování již delší dobou brzdou, nepochybuje ani Antoušek z Horní Dolní.
16. 12. 2008 | 12:59

Snílek napsal(a):

Nezbyde, než ještě 4 roky vydržet než odejde. Škodil jako premiér -ekonom a škodí jako prezident. Na pováženou je, že vznikající partaj jenž má hlavní náplň národní egoismus pochází přímo z Hradu když si uvědomíme jak Klaus osočoval Václava Havla z našeptávačství...
16. 12. 2008 | 13:14

veverka napsal(a):

Naštěstí nelze odvolat prezidenta jen na přání nějakých Hvížďalů,Pehů,Stránských a dalších kamarádů Havla.

Mnohé už bylo napsáno,toto také vypovídá dost o současném vedení EU:

Sarkozy je raněn. Češi nevyvěšují vlajky EU
http://www.lidovky.cz/sarko...

Já si pamatuju jak bylo za totáče skoro hřích nevyvěšovat vlaječky...
16. 12. 2008 | 13:28

myrta napsal(a):

to LINDE: kdyby bylo možno blíže objasnit,jak se staví Klaus za zájmy obyčejných lidí,prosím...
16. 12. 2008 | 13:28

Meňo napsal(a):

TO LINDE :
Díky za příspěvek, i když s ním nesouhlasím. Ale "demokracie je diskuse", jak řekl T.G.Masaryk, dnes rovněž nemoderní zakladatel našeho státu.
Už můj otec (venkovský kantor, který přožil dvě světové války) dávno před 35 lety říkal, že budoucností Evropy jsou Spojené státy evropské. Že dnešní EU není na první trefu tou perfektní formou, to je nabíledni. Vývoj u formu protříbí, aby sloužila lidem co nejefektivněji. Vývoj, a nedej bože tlak. Tlak katastrof přírodních nebo společenských (války), ten by to, nedej bože, urychlil. Semkli bychom se hned.
Ale sjednocená Evropa, to tu bylo dávno. Mírotvorce náš král Jiří z Poděbrad, ten už tenkrát učil Evropu, jak spojenými silami čelit vnějšímu nepříteli. Toho bychom mohli dávat za vzor. Spojená Evropa, to není jenom západ a střed Evropy, ale taky její východ. Kdo říká, že Rusko do té Evropy nepatří, je demagogem. Evropa začíná u Lisabonu a končí na svazích Uralu. Je to příznačné, jak je to samozřejmé, a přitom oficiální názor je jiný, jako bychom neznali přirozené hranice světadílu Evropa.
Takže, ať žije spojená Evropa, a budoucnost ukáže, jaké spojení bude nejvhodnější.
16. 12. 2008 | 13:46

Supman napsal(a):

Je fantastické jak se snaží eurohujeři vytvářet dojem, že EU politici nemají máslo na hlavě a jsou tak nějak lepší. Myslím, že větší ostudu než udělal např. Blair nebo Sarkozy Klaus určitě nenadělá.
Je to nějak typicky české, podrážet vlastní hrdost a zájmy a nekriticky obdivovat sousedův zaplevelený trávník. Pokud někomu skutečně aktivní prezident vadí, tak jsou to většinou buď politici nebo hlásné trouby různých zájmových uskupení. Je jasné proč - brání jim v "tiché" zájmové práci. A že Vám pane Hvížďalo nevadil do všeho se montující skoromonarcha Havel? Já nejsem velkým obdivovatelem VK, ale alespoň má člověk pocit, že dělá (momentálně) něco pro národní zájem. Což se o VH opravdu nikdy říct nedalo. A o skvělých průzkumech STEM si snad každý kdo něco ví o tom, jak se takové průzkumy dělají, udělá svůj obrázek. Jak víme, statisticky se dá dokázat cokoliv, anebo naprostý opak...
16. 12. 2008 | 13:49

Vico napsal(a):

Prezident je prakticky neodvolatelný a než šaškárnu s "vlastizrádou", tak to raději ty čtyři roky přetrpíme.Svým způsobem nás VK zviditelňuje, alespoň jako Gumák Táclav ve francouzské televizi.
16. 12. 2008 | 14:20

pepr napsal(a):

Je to ptákovina; proti Bushovi, kterého museli Američané strpět v Bílém domě 8 let, je Klaus naprostá hvězda.. Nechte ho být, já myslím, že to s ním celkem v klidu doklepeme...
16. 12. 2008 | 14:28

Snílek napsal(a):

Supman:
co nto je prosím "národní zájem"? Nevím co tento pojem, kterým operují hlavně jak jsem si všiml nacionalisti a komunisti vlastně obsahuje.
16. 12. 2008 | 14:29

Matěj Kopecký napsal(a):

Pane Hvížďalo, když jste ještě psával nebo vysílal z Mnichova, tak jsem si myslel, že jste ten pravý, který má právo kritizovat kohokoli. V Anglii se nekritizuje královná, je to tam tabu. U nás, čím vyšší funkce, tím se do něj strefujeme přesněji a urážlivěji. Pana Uhla, toho komunistického agitátora a záhy disidenta si neberte do pusy, to vám nesvědčí, nebo jste již s těmio jako on na stejné lodi, pak prominte, ale president je tabu i pro vás...
16. 12. 2008 | 14:37

Bára napsal(a):

Vážený pane Hvižďalo,
děkuji Vám, že jste si vzpomněl na pana exsenátora Zdeňka Bártu, jeho slova o Klausovi jsou prorocká. Prezident ČR svým chováním ničí svou reputaci a proto by měl odstoupit. V Klauseově případě jsem pro inpeachment, kdyby to bylo možné.
16. 12. 2008 | 14:37

Blanicka napsal(a):

Hlavně rychle
16. 12. 2008 | 14:44

Jedla napsal(a):

Ono to v té žumpě musí vyhnít. Potom do kompostu a s kompostem teprve na pole. Opačně ne, to by nám úrodu spálilo.
Nespěchat, problém se vyřeší sám.
16. 12. 2008 | 14:47

Petr z Tábora napsal(a):

Pamatuji to skoro po celý život. Jakmile někdo vyčníval z řady a měl jiný názor než ten oficielní, tak ho systém umlčel.Že by se nám po fašismu a socialismu tady rodil nový -ismus ? Něco co stojí nad demokracií ? Hlasatelů má už dostatek. Je mi z toho na blití a to nepatřím k nekritickým obdivovatelům pana pres. Klause.
16. 12. 2008 | 14:49

Jedla napsal(a):

Zapomněl jsem - do žumpy žádné vápno ani desinfekce - bakterie jsou na naší straně. Kompost udržujme pěkně vlhký, jako v této diskusi.
16. 12. 2008 | 14:51

Honza999 napsal(a):

Ihned v prvním odstavci je důkaz toho, že veškeré "výzkumy" veřejného mínění jsou nevěrohodné nebo zmanipulované. Pokud polovina přímo uvedla, že poškozuje ČR a sedmdesáti procentům občanů se presidentovo vystupování nelíbí - KDE se vzala podpora-poluparita ve výši 59%? Podle matematiky by mohla být maximálně 30% těch, kteří neprohlásili, že se jim jeho vystupování nelíbí. Nebo se jim jeho vystupování nelíbí a přesto mu fandí a je u nich populární?

Linde
Proc zde mame drazsi zbozi nez treba v Nemecku? Nenapadlo Vás zamyslet se nad tím, jestli by to náhodou nemohlo být způsobeno nenažraností našicH podnikatelů a hlavně OBCHODNÍKŮ?
16. 12. 2008 | 15:00

Admirál napsal(a):

Divím se, že je u nás pro některé komentátory nesnesitelné, pokud vybočí prezident ze středního proudu postojů k světu, je to okamžitě na odvolání.

Klaus byl vždycky ten, který dokázal nahlas říci, že král je nahý (histerie okolo oteplování, Gruzie, Kosovo). To se holt neodpouští. Největší škopíčky špíny na něj většinou lijí nyní ti, kteří mu před časem tleskali a to většinou pro ty samé vlastnosti.

Ne ve všem s V. Klausem souhlasím, ale to neznamená, že bych měl raději za prezidenta pouhého kladeče věnců, nebo saloního diskutéra.

Proto považuji diskuze o tom, jak lze odvolat prezidenta za slušně řečeno mimo mísu.
16. 12. 2008 | 15:11

Gambri napsal(a):

Linde: není to pravda. Např. Philips ČR má v osvětlovací technice nařízenou podstatně (to je slabé slovo) vyšší cenu pro ČR než je v Německu. A z Německa Vám to nesmí prodat (osobní zkušenost). Prachsprostě se na nás hojí!
16. 12. 2008 | 15:14

ded napsal(a):

Klaus by se měl odvolat co nejrychleji, aby toho stihnul co nejméně zničit a ještě vážněji poškodit dobré jméno ČR. Měl jít už dávno do důchodu. Měl být zvolen pan Švejnar, který je "pro Evropský". Evropa je dobrý cíl, ale s Klausem tam sotva dojdeme. Ať už neškodí a jde!
16. 12. 2008 | 15:19

Důchodce68r napsal(a):

Stále nemohu pochopit, jak mohl být, a takovou většinou, volen. Copak ho dávno neznali. Pojem velezrada se mi vnucuje při pomyšlení na jeho volitele. Cítím problém právě v zde. A přátelé, nechtějte po mně, abych to několika větami zdůvodnil. Tak jednoduchý zas ten život lidský, zejména politický, není, aby to šlo.
Pane Hvížďalo, díky za impuls k diskuzi.
16. 12. 2008 | 15:33

trotl napsal(a):

Která vláda, který parlament měl kdy podporu více jak 50% občanů? A kdo je odvolal nebo zrušil? Nikdo. Proč tak najednou odvolávat Klause. Jenom proto, že se mu nelíbí to, co prosazují mnozí blbečci a jen bůh ví a příroda kým zaplaceni. O odvolání všech ústavních činitelů se mělo a musí jednat. Jinak, oč jsou lepší než bývalí pohlaváři KSČ.
16. 12. 2008 | 15:41

A-O napsal(a):

Klaus měl pravdu ve sporu o Kosovo, měl pravdu ve sporu o Gruzii, měl pravdu ve sporu o Lisabon (Ústavní soud nereagoval na jeho věcné připomínky - např. hlasovací právo předsedy rady), měl pravdu, když říkal, že pro ČR není jiná možnost než Evropa, a měl pochopitelně pravdu v tom, že modelů uspořádání Evropy je víc, nejen ten lisabonský. Nakonec, vždy, když našim představitelům na Západě poklepávali na ramena se slovy uznání, přišla od nich nějaká zrada...
16. 12. 2008 | 15:42

jirka napsal(a):

Ono by stačilo najmout třeba v Dubí nějakou hezkou, asi blondýnu, poslat ji na Hrad a pan president by to určitě nevydržel a nějak na ni kouknul..no, a pak, pane Hvížďalo, třeba samopalem? Co na to říkáte?
16. 12. 2008 | 15:42

Taoiseach napsal(a):

Jeden konkrétní - a dle mého i férový - návrh by tu byl. Ústavní zákon, kterým se zavádí přímá volba presidenta. Jako přechodná ustanovení by měl ZKRÁCENÍ současného volebního období tak, aby se první kolo volby presidenta konalo současně s volbami EP, a na druhou stranu možnost, aby VK mohl být v těchto volbách ZNOVU VOLEN. Potom rozhodne vůle občanů a tu (snad) budou všichni respektovat.
16. 12. 2008 | 15:53

Kdo má pravdu? napsal(a):

Benjamin Kuras: “Lisabonská smlouva. Vaše názory mě nezajímají, budete to muset podepsat. Za další chci, abyste mně vysvětlil, jaká je míra vašeho přátelství s panem Ganleym z Irska. Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve vaší funkci se s ním nemáte co scházet.“

To Klausovi asi vyráží dech, ale zároveň mu to nahrává na smeč:

“Tady nejste na pařížských barikádách. Domníval jsem se, že tyto způsoby pro nás skončily před 18 lety. Vidím, že jsem se mýlil.”
16. 12. 2008 | 15:54

jirka napsal(a):

Admirálovi - hYsterie,kurva,hYsterie!Nekaž profil Klausoboys!!!
16. 12. 2008 | 15:54

pgjed napsal(a):

Pane Hvížďalo, dobře víte, že prezidenta odvolat nemůžeme. Ojedinělý Husákův exces je jen drobnou ilustrací jeho morálního profilu, byť Svoboda byl také pěkný konoupek.

Co ale můžeme udělat, je psát Klausovi nesouhlasné dopisy. Bude-li jich dost, třeba se zklidní. Bude-li jich opravdu hodně, třeba to i vzdá a bude klid.
16. 12. 2008 | 16:05

češka napsal(a):

Kdysi jsem slyšela takovo hádanku, snad pocházela ještě z dob R-U z právnické fakulty.
Kdo smí beztrestně zabít císaře?
Následník trůnu, vraždou se stane císařem, který stojí nad zákony.
16. 12. 2008 | 16:10

Anton napsal(a):

Myslíte, že slovo impíčment bude počeštěno?
16. 12. 2008 | 16:20

cb napsal(a):

Ty nevzdelance by sis mel nastudovat, co to jsou ty procentni body, nez tu zacnes kafrat.
16. 12. 2008 | 16:31

bp napsal(a):

Je samozřejmé, že zednářskobolševickému klubu, jehož idolem je kosmický expresident chrchly chrchly ehm Venca Veškrna, se může z Klause pominout. Argumentací s jeho názory se nezatěžují - to je také pochopitelné, protože on ten nafoukaný narcis má většinou pravdu, která ovšem není kompatibilní s nařízenou "pravdou" Nového světového řádu. A tak jim nezbývá, než ho pomazávat blátem a lejnem a mudrovat, jak ho zbavit jeho funkce, do které byl k jejich vzteku parlamentem této země zvolen.
16. 12. 2008 | 16:45

Novák napsal(a):

Pane Hvížďalo, raději by měli odvolat Vás jako zaujatého komentátora.
Co s někým, kdo má jiný názor a varuje před "převálcováním" malých zemí bruselskou byrokracií?
Nejlépe upálit, to Evropa umí!
Až se pak zjistí kdo měl pravdu, bude pozdě!
16. 12. 2008 | 16:59

Supman napsal(a):

To Snílek:

Národní zájem: nebýt podrážkou pro větší národní celky uvnitř EU, aby jste byl na svůj původ hrdý i jindy než při fotbalovém zápase, aby se servírka na Vás jako na Čecha zubila přinejmenším stejně jako na Němce a ve Varech byla na jídelním lístku první Čeština... atd.
To vše je národní zájem. A nemyslím levný nacionalismus. Na Hradě - symbolu to české státnosti se roztahuje rozeřvaný eurobyrokrat, kálí prezidentovi na hlavu a eurohujeři ještě poděkují. Asi ještě nepochopili, že nejde o VK ale o symbol. A myslím, že VK přeze všechny své vady to pochopil. Bohužel asi dlouho bude v české společnosti přetrvávat lokajství.
16. 12. 2008 | 17:05

Alf napsal(a):

Takhle hluboko klesnout.. až někam k Pehe (neutrum,nesklonné).
Chudáčku.
16. 12. 2008 | 17:06

Supman napsal(a):

P.S.: to Snílek:

"Národní zájem je vyjádřením lidského zájmu. Národ je lidská skupina, která jednotlivce reprezentuje a on se s ní identifikuje. Společné zájmy se realizují v národě. Je společná kultura, jazyk, nakonec i společné hospodářské zájmy, máme národní zdravotní pojištění a národní hospodářství spravované z daní vybraných v národě. Humanita se realizuje v národě. Jednotlivci by se měli vzdát svého sobectví a sloužit společnosti. Tak to je i dnes, pokud by někdo ideu národního humanizmu nerespektoval, potom porušuje národní zájmy, což znamená zájmy většiny lidí v národě."....

Masaryk a jeho vlastenecký odkaz

Vlastimil Podracký

http://www.svedomi.cz/svedo...
Myslím, že je to napsáno výstižně...
16. 12. 2008 | 17:41

JC napsal(a):

No tak se podíváme, jak je to stěmi průzkumy.
Sarkozy se zostra pustil do ČR, nevyvěšujeme vlajky EU./nezdobíme okna včetně Klause/
Anketa na Novinkách :"Měly by podle vás na všech veřejných budovách viset vlajky EU?"
momentálně ANO 28,1 % NE 71,9 %
Hlasoalo 12029 čtenářů. Docela repre vzorek, co říkáte pane Hvížďalo ? Jak to tedy je s tím vztahem Čechů k EU. Nebylo by lepší se jich zeptat v referendu na LS ?
16. 12. 2008 | 18:48

grőssling napsal(a):

Tak pan prezident Klaus má podporu 60 % veřejnosti a je třeba najít demokratický způsob jak jej vyměnit ? Kdo má víc ?
Opravdu podivné pojetí demokracie pane Hvížďalo.
16. 12. 2008 | 19:14

Petr napsal(a):

"I ty Hvížďalo." Pan prezident má jistě i špatné vlastnosti, ale není servilní. Když už nás vláda, parlament a senát důstojně nereprezentují navenek, dělá to alespoń on. Nepodlehl módní vlně paktování za každou cenu, važme si jej a snažme se pochopit důvody.
16. 12. 2008 | 19:57

Zacheus napsal(a):

Máte pravdu, pane Hvížďalo.

Zatočili jsme se Slánským, tak proč to - jinou formou - nezkusit taky s Klausem...:).
16. 12. 2008 | 20:10

Ares napsal(a):

JC: V roce 1936 The Literary Digest (americký časopis) prováděl předvolební průzkum prezidentských voleb. Distribuoval 10 mil. dotazníků, vrátilo se mu 2,5 mil. a na jejich základě řekl, že vyhraje Landon v poměru 56%:44%. Ve své době to byl nejváženější výzkum tohoto zaměření.

Ve stejné době dělal svůj výzkum i George Gallup na vzorku 2000 lidí. Ten předpověděl, že vyhraje Roosevelt a taky to, že Literary Digest určí za vítěze Landona. Asi nemusím říkat, kdo vyhrál ty volby, pro koho to byl začátek slavné kariéry a kdo se kretce poté položil.

Přestože je váš názor celkem rozšířený, kvalita výzkumu, resp. jeho reprezentativnost, nemá s velikostí vzorku v podstatě co dělat. Ta záleží na způsobu jeho výběru.
16. 12. 2008 | 20:31

Zacheus napsal(a):

To Ares. Máte pravdu, že záleží na způsobu výběru,ale jestliže z 12.000 čtenářů ( tedy náhodně vybraného vzorku) se přes 70 % vysloví proti tomu,aby vlajka Evropské unie byla umístěna na veřejných budovách tohoto státu, pak má tento průzkum značnou vypovídací hodnotu. V tom souhlasím s panem JC.

A co takhle zkusit u nás referendum o Lisabonské smlouvě...?
16. 12. 2008 | 20:42

JC napsal(a):

Ares,
Já vám váš názor neupírám. Ostatně nebyl jsem to já, kdo tu začal argumentovat průzkumy veřejného mínění:-))
16. 12. 2008 | 21:02

Tupelo napsal(a):

Pane Hvizdalo, obavam se ze moznost sesazeni Vaclava II (Klaus) je hodne vzdalena. Jak uz napsalo hodne lidi nade mnou, ti kteri ho neMUSI, ho MUSI nejak vydrzet.
Co se tyce pseudoafery evropskych poslancu na hrade, muj nazor hodne vystihl clanek zde:

http://www.blisty.cz/art/44...

("No, pokud to nebyl od Klause jen trik, tak by si na tento styl měl Klaus rychle zvyknout...")

nebo

http://www.blisty.cz/art/44...

("Václav Klaus se zkrátka často díky své funkci dostává do středu pozornosti, již by jako řadový občan neupoutal, a vzápětí ze sociální role prezidenta vystupuje, aby prezentoval své osobní postoje. Zároveň pokud někdo vykřikne: Ten člověk není prezident! (Král je nahý!), hbitě se do sociální role prezidenta vrací a protestuje, že útok vůči němu je útokem na celý náš stát. Je to zbabělé, je to zákeřné, je to un-fair.")

Nekde vys tez padlo, ze se v Anglii nekritizuje kralovna. Podle nasledujicich odkazu byvala obeti satiristickych programu asi docela bezne:

http://www.blisty.cz/art/44...
http://www.blisty.cz/art/44...

Kdyz si vzpomenu na 'dustojnou' volbu prezidenta CR (kde kolabovali zakonodarci, objevovali se prebehlici, kde ministr vnitra vyhrozuje brucenim a kde litali kulky v obalkach), tak me napada jestli by nebylo lepsi urad prezidenta zrusit a prevest jeho pravomoce rovnomerne na PS, Senat a US. Kdyz uz teda neni slyset nic o prime volbe.
16. 12. 2008 | 21:03

Ares napsal(a):

Zacheus: Problém je, že tohle není náhodný výběr. V sociologii náhodný výběr znamená, že máte seznam všech lidí v základním souboru (tady by to byli asi všichni voliči v ČR) a z nich náhodně (losem) vyberete požadovaný počet. V takovém případě, výsledky které vám vyjdou u vzorku, s určitou přesností odráží skutečné rozložení názorů v celé populaci a vy tu přesnost můžete i spočítat.
Tohle je ale názor těch, co čtou Novinky a chtělo se jim odpovídat na tu anketu. Jistě, můžete mít kliku a názor celku může být stejný, ale také se může dost dramaticky lišit. Nedají se tedy zobecnit.

JC: Výzkum veřejného mínění (např. STEM) a anketa jsou dvě dost rozdílné věci. Je to jako by vás operoval chirurg nebo řezník. Oba to umí s nožem :-).

Jde mi jen o to, že výsledky takových anket (obecně) jsou v podstatě nic neříkající. A nemá příliš velký smysl je brát vážně.
16. 12. 2008 | 21:14

JC napsal(a):

Ares,
Ale no jo no. Když vám na frontě bude potřebovat amputovat končetinu a chirurg nebude právě po ruce, určitě vezmete zavděk zručným řezníkem.:-)).
P.S.http://www.stem.cz/clanek/1635
Lepší ?
16. 12. 2008 | 21:32

Sualk napsal(a):

Pane Hvížďalo vidím, že Vám to moc na té volné noze nesvědčí. Ty vaše bláboly směřují úplně mimo realitu. Takto lacinou kritiku V.Klause bych čekal od soudruha "Velikého Jirky", ale Vy máte to zapotřebí honit body socialistům.Najděte si prosím lepší téma, protože na presidenta V. Klause nikdy mít nebudete a jenom se ztrapňujete tak, jak to již dokázali mnozí dizidenti před Vámi.Klaus totiž je velkou překážkou socialistů a vždy jí bude v celé Evropě, ale Vy jste a budete vždy pouhý řadový smrtelníkem, tak nešiřte v lidech závist, která je pouze prostředkem slabých odpadlíků, kteří by se rádoby zviditelnili.
16. 12. 2008 | 21:55

VOM napsal(a):

Odvolat , jak odvolat nebo neodvolat. Je to problém.
Ale když jsme u formulace ústavního zákona, který by nás VK zbaviti ráčil, tak mě napadlo navrhout velkému ješitovi doživotního i posmrtného čestného prezidenta v jednom. V případě eventuelního skonu nejvyššího by Jakl s tím druhým otrapou nebo nějací jiní ústavně čistým způsobem vybraní satrapové našli klausíkovu reirkarnaci, po vzoru Dalaljámy a show by běžela jako nekonečná telenovela do konce tohoto a všech ostatních světů. Paralerně by na Letné probíhala výstavba hrobky inspirované dobou a zvyky egyptských faraónů. Akorát by se z eventuelní mezinárodní architektonické soutěže musel právně čistým způsobem předem vyřadit Kaplický. Další detaily jako svatořečení by se musely přizpůsobit pravoslavné liturgii, území pohřebiště by bylo vyňato z EU a byly by v něm zajištěny ty jedině správné změny klimatu. V rámci schválení dodatků k LS by se to dalo sfouknout během naše předsednictví, si myslím.
16. 12. 2008 | 22:14

Ares napsal(a):

JC: Jo, lepší:-).

Zacheus: Když tak ten odkaz od JC čtu, tak bych osobně pro referendum v tuto chvíli nebyl. Pokud vám 75 % lidí řekne, že pořádně neví, co že to vlastně hodnotí a většina si ani za tím hodnocením příliš nestojí, tak je tu něco špatně. Taky jedna zásada z výzkumů, „ptej se lidí jen na to, co mohou vědět“ :-). Navíc takový názor je dosti nestabilní.
16. 12. 2008 | 22:16

Jmeli napsal(a):

Přání otcem myšlenky, zkuste něco na žlučník...
16. 12. 2008 | 22:25

Gerd napsal(a):

V. Klaus neměl být zvolen a je nepochybné, že ČR svým konáním škodí. Ani ne tak tím, jaké názory zastává, ale formou jejich vyjádření. Jeho názory lze totiž říci i jinak při zachování stejné myšlenky. Zde v. Klaus zbytečně hrotí situaci.
Na druhou stranu, co zde předvedli páni europoslanci ze Štrasburku byla komunistická agitka z 50. let typu přesvědčování místního kulaka ke vstupu do družstva. V EP vybrali snad ta nejhorší individua, která vůbec nikdy neměla opustit sály EP. Na diskuzi do Čr měli poslat někoho jiného, ne takovouhle bandu paličů. S těmi by se nedohodl ani nikdo jiný, natož v. Klaus.
A to V. Klause rád nemám a jeho zvolení prezidentem ČR i na druhé funkční období považuji za obrovskou chybu.
16. 12. 2008 | 23:10

hv napsal(a):

Odvolavani prezidenta je tema zda se popularni. Po frontalnim utoku z medii je treba zjistit, zda lze nuz vubec zabodnout do dane obeti.

V teto hre na velkeho vsehoskudce bychom ovsem nemeli zapominat, ze parametry dyky nelze nastavovat dle soucasnych telesnych parametru osadnika na Hrade.
16. 12. 2008 | 23:36

yorick napsal(a):

Věren své tradici píšu do každé diskuse jen jedenkrát, páč čekám na většinové mínění podhradí. Jsem bezmála skolen faktem, že se v této zemi ještě pořád vyskytují nýmandi, co nepochopili zrůdnost osobnosti hradního neposedy. Takže vlku už tradičně a VOMe dnes, díky za slastné usínání.
17. 12. 2008 | 00:08

tata napsal(a):

panové

Brzděte,jestli sami upozornujeme at se dodržuje to a to,ač nám je třeba neoblíben,ač vtom hrali přeběhlíci byli to oficialní volby a nezpochybnitelné,naučme se přijímat poražku s otevřeným hledím a když někomu vyčítame kličky nesnažme se je hledat mi.

JE to prezident zvolen na určité období tak se mu podřidme,až takovou vahu naše země nemá a pořad má podporu nad 50 procent tak to respektujme.

Zustanme u kritiky co se nám nelíbí a tím by to mělo končit.Nečinme co vyčítáme jiným.
17. 12. 2008 | 00:10

Linde napsal(a):

Zdravim,

to Meno: nu coz, kazdy strujce sveho osudu

to Myrta: treba uz jenom to, ze nepodporuje slepy souhlas s LS. Mozna namitnes tisic argumentu pro souhlas s LS, ale rekni si, jestli jsi o LS opravdu premyslel, nebo jen papouskujes media. Nevim jestli tobe, ale me se nelibi ze nejaky Brusel bude rozhodovat o tom, jaky toaletak muzes pouzit....jake zakony musite prijmout....co musite jist....co musite kupovat....
Dale, treba ze nepodporuje slepe CO2 - pro tvoji informovanost se Zeme od 1995 celkove ochlazuje, ale to jaksi neni vhodna zprava do tisku, ze. Proste zelena lobby citi moznost jak nesmyslne okrast lidi. Procpak zeleni neresi skutecne problemy treba s jedy? atd...atd

to honza999: mas z casti pravdu, podnikatele se na tom s radosti prizivuji

to Gambri: jo, a kdo si myslis ze EU ridi? Snad si nemyslis, ze se politici rozhoduji podle sveho nejlepsiho svedomi.
CR a ostatni vychodni zeme se staly prackou pro nadbytecne zbozi v EU.
Jen bych chtel dodat, ze pokud by s jakymkoliv nesmyslem souhlasila vetsina naroda, tak to nejak skousnu. Ale zde se rusi referenda z duvodu protlaceni podpisu parlamentem, neb kazdy vi, ze by to referendem neproslo. A je to v cele Evrope. Mozna by si kazdy mel objasnit co to je DEMOKRACIE, a ne jakesi zkomoleniny typu parlamentni ci EU demokracie.
17. 12. 2008 | 00:43

Supman napsal(a):

Dobrý večer,

jak psal Solženicyn, i v gulazích se našlo mnoho lidí kteří neoblomně tvrdili, že báťuška Stalin o tom neví...
Tak nějak mi připadá mnoho eurohujerů.
(Nemá cenu zde rozebírat psychologii sebeklamu a důvody takového jednání.)

Evropská ústava (která neprošla) následně převlečena za Lisabonskou smlouvu a forma jejího schvalování společně s manýry eurounijních funkcionářů (jež spíše připomínají manýry výběrčích výpalného), jsou dostatečným důkazem, jaké úrovně je současná "eurodemokracie".

Pan Hvížďala píše: "Česká republika není jen země, kde žijí Češi, je to i země, na kterou se dívají jiní a podle našeho chování ji posuzují."
Jak tedy posuzujete francouze? Podle neomalených způsobů Cohn-Bendita? Že je Vám to jedno a vnímání francouzů to nezmění? Pak jsou Vaše obavy zbytečné pane Hvížďalo a ztrácel jste čas pustou antiklausovskou agitací a nikoliv rozumnou argumentací. Ale možná, že takový je účel, že?
17. 12. 2008 | 02:54

Ládik napsal(a):

Z těch 281 lidí, co ho volilo, bylo jistě přes 50% někdy komunisty. Když ho odvoláte, kdo na jeho místo, soudruzi?
17. 12. 2008 | 07:30

hombre napsal(a):

Supmane, jen jestli ten Solženicynův citát nefunguje v tvém případě jako bumerang...
17. 12. 2008 | 07:35

Snílek napsal(a):

Supman:
dík za odpověď. Myslím že hlavním zájmem občanů je bezpečnost, rovné šance a spravedlnost. Všechny války byly v důsledkem národního egoismu a separace nikdy nikam nevedla. Stejně jako píšete /viz citát/ že se člověk má vzdát sobectví ve prospěch národa, může se národ vzdát svého sobectví ve prospěch vyššího celku. Nežijeme v Rakousku-Uhersku. Doba je taková, že lidé v evropě chtějí volně cestovat, pracovat a zvolit si místo (zemi) kde budou bydlet (pravda někde jsou ještě omezení). Evropa se stává jedním celkem, kde na různých místech žije mix lidí s různým štemplem o občanství. Znám plno lidí s českým občanstvím žijícíh v cizině. Ti nejsou zapšklí a naopak jsou šťastni v jiné zemi, kde neplatí české zákony, necítí vůbec útlak, kterámu je třeba čelit nějakým bojem za "národní zájem". Češi by se měli snažit o rovnost šancí v evropě, být aktivními členy EU a ne hrabat si na svém písečku.
17. 12. 2008 | 07:49

Slav napsal(a):

Zjistit co chce Klaus a jeho věrní nohsledové není jednoduché. Dnes se dovídáme že euroasijské skupiny chtějí parazitovat na středoevropské energetice, odesáci chtějí naše aerolinie prodat aeroflotu, za tvrdého napadání komunistů. Když je přímo obviníte oni nic oni muzikanti a ti druzí v tom mají také prsty. Euroasijci mají na korupci kdoví jestli už odesáčci nejsou koupeni?
17. 12. 2008 | 08:08

užuž napsal(a):

Bohumil Doležal: Lid

Jednou z hlavních námitek pana prezidenta Klause proti Lisabonské smlouvě je, že neexistuje žádný evropský "lid" a tudíž ani není možná žádná další integrace EU. Na základě svých dlouhodobých a bohužel výhradně konfliktních zkušeností s tímto podivným útvarem ("lid") musím konstatovat: je velmi dobře, že žádný evropský lid neexistuje, a doufám, že nikdy existovat nebude.
Co je to "lid"? Člověk, který neumí dobře česky, by si mohl myslit, že je to singulár od "lidé", "lidi". To je ovšem ukrutný omyl, není to singulár, nýbrž jakýsi superplurál. Lid je nesrovnatelně víc než miliarda lidí.
Lidé (jednotné číslo "člověk") často na první pohled nevypadají příliš důvěryhodně. Většinou z nich ovšem netřeba mít strach. A když se s nimi člověk (singulár) dostane do sporu, je dost slušná šance, že se to nějak urovná.
S lidem je to jinak. Jde z něho hrůza, a to je taky jeho smysl a poslání. Jak lid vzniká? Na počátku stojí obyčejně nějaký šikovný, podnikavý a drzý syčák, který shromáždí větší či menší množství lidí. Ty je nyní třeba stmelit. Proces stmelení probíhá tak, že se těm lidem něco nakecá: např. že stanou-li se lidem, bude z nich pocházet veškerá moc nebo budou vlastnit všechny výrobní prostředky. Stmelování lidí v lid velmi napomáhají plná kaťata. K jejich naplnění často slouží bojové písně (cituji hezký historický příklad: "Entendez-vous dans les campagnes Mugir ces féroces soldats? Ils viennent jusque dans vos bras Égorger vos fils, vos compagnes!).
Poté, co se lidé stmelí v lid a nemohou se pořádně hýbat, postaví se jejich demiurg před ně a stane se z něho papaláš: ten, za kterým stojí lid. Funkce papaláše je velmi významná: lid je ze své povahy mocný, ale němý (zkuste artikulovat, když jste sesádrováni dohromady), pokud může vydávat nějaké zvuky, tedy takové, jako tlupa opic nebo smečka rotweilerů. Papaláš se stává mluvčím lidu, který za ním stojí a nemůže se bránit, ani kdyby chtěl.
K ochraně lidu, který je sesádrovaný, němý a bezbranný, se utváří dobře zorganizovaná policie. Jakmile vznikne, nabývá lid nové, virtuální a nezrušitelné povahy, a lidé jsou už zbyteční. Většinou to poměrně rychle pochopí a v závislosti na kvalitách policie se vytratí buď s větším či menším brbláním, nebo (častěji) prostě po anglicku. Už je nikdo nepotřebuje.
Takto utvořený lid nabývá obyčejně dalších atributů. Například "všechen": "všechen lid". Toto označení souvisí se zvláštní skutečností, že lid se na rozdíl od lidí nedá nijak spočítat. "Všechen" znamená, že mimo něj už nestojí nikdo, nebo aspoň nikdo, kdo by stál za zmínku. Jen "jednotlivci" nebo "skupinky jednotlivců". A "jednotlivec" je přece ještě výrazně míň než "člověk".
Další obvyklý přívlastek je "pracující": "pracující lid". To neznamená, jak by se snad mohli domnívat naivní optimisté, že existuje také lid nepracující, který je bezstarostnější a tedy taky veselejší povahy a dalo by se s ním lépe vyjít. Znamená to, že lid (na rozdíl od jednotlivců) je vybaven vynikající schopností pracovat a na základě toho si může vůči jednotlivci všechno dovolit.
Takže tento lid pak vášnivě nesouhlasí, protestuje a odsuzuje. Když to nepomáhá, dopadne na objekt hněvu jeho pádná pěst. Lid je cholerik. Nesmíme přitom zapomínat, že jeho mluvčím je za všech okolností papaláš.
Jakmile lid jednou vznikne, nastoluje se skoro sama od sebe otázka, jak se ho co nejrychleji a nejúčinněji zbavit. Cíl je zjevný: nahradit lid občanem a občany. Občan má řádný singulár a plurál a je zjevné, že moc občanů pochází z každého jednotlivého občana. Občan umí mluvit, a nejen to: když se před něj postaví papaláš, je schopen adekvátně zareagovat.
Historická zkušenost bohužel praví, že náhrada lidu občany je proces dlouhodobý, svízelný a stojí mnoho obětí. Bylo by velmi dobré, kdyby si EU dokázala naši zkušenost s lidem ušetřit. Nemá ji zapotřebí: k její integraci budou bohatě stačit občané.
17. 12. 2008 | 08:44

žužu napsal(a):

Když se stal Klaus poprvé , za všimné, prasidentem, pardon presidentem,
první dotaz novinářů byl, jaký má postoj k obsazení Iráku. Málem jsem se vyvrátila, když pronesl, " já si myslím to co si myslí LID" Naposledy byl LID přímo oslovován Gotvaldem v únoru 1948, pak se k němu obrátil v "sarajevském atentátu Macek s Livií a uspěli, dnes jej vzývá i náš VK vesmíru král. Proto se mi líbí i tento vtipný článek od pana Doležala.
17. 12. 2008 | 08:54

Mirka napsal(a):

Pane Hvížďalo, přímý přenos z volby, co řekl ministr vnitra, několikamilionové úplatky, vydírání, co řekl Topolánek Čunkovi, Já bych na základě tohoto prohlásila volby za zmanipulované a chtěla nové volby
17. 12. 2008 | 09:01

jojo napsal(a):

Jastli na účtu ODS, ve Švýcarsku, z LTO, je stále dost peněz, a disponentem zůstal Klaus, po odchodu s ODS, si myslí, že má dost pěněz na rozjetí dalěí svojí "firmy" Musí oslovit lid, A JE TO. Jeho děti Nečas, Langer, Tlustý mu třeba pomůžou. Zapoměl ale, že už není privatizace a není z čeho rozdávat klausovné. Takže ten lid jej pošle do kytek.
17. 12. 2008 | 09:15

Silvie napsal(a):

Pane Hvížďalo, nevím, kde jste vzal ta čísla ("70 procentům občanů se jeho chování nelíbí"). Včera hovořil na toto téma sociolog v Událostech, komentářích a ten tvrdil přesný opak - tedy, že 70 procent lidí sympatizuje s Klausem , zejména pro jeho euroskepticismus.
Pro mně je relevantní názor sociologa, který se opírá o výzkum veřejného mínění.
Nemohu tvrdit, že se ztotožňuji se všemi názory prezidenta, ale v jeho odmítání eurodiktátu rozhodně ano.
Sarkozy je arogantní a velmi ambiciózní politik - taková nebezpečnější odrůda Ratha , jeho snem je šéfovat celé Evropě. V žádném případě bychom se neměli nechat jím, ani nikým jiným, tlačit někam, kam nechceme.
Unijní vlajka na českém hradě, symbolu české státnosti, nemá co dělat. Za těch 40 let okupace jsme si dost užili ruských vlajek.
Co se chování návštěvy "zelených" na hradě týká, měli se tam chovat jako každá slušná návštěva a ne jako NKVD. To, že s nimi prezident vyběhl ,jako s horkým popelem, hodnotím jako správný krok.
Je lepší být v EU obtížným kverulantem, nežli se stát servilním pohůnkem a přitakávačem, s nímž budou silnější státy zametat.
17. 12. 2008 | 09:48

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale, mažete tady "politicky nekorektní" názory, kdejaké silnější slovo, ale sprosťárny urážející hlavu České republiky a výzvy k jejímu "odstřelení" (Vrah) vás nechávají klidným.
Jednou jste smazali příspěvek, v němž jsem napsala ,že je jeden žabožrout kašpar s napoleonským komplexem, tady se to urážkami č e s k é h o prezidenta jenom hemží ... a nic?!
17. 12. 2008 | 10:11

stejskal napsal(a):

Paní Silvie,

opravdu si myslíte, že trávím u PC 24 hodin denně? Jestli dovolíte, v 9:22 (kdy zde pan vrah prezentoval svoji "výzvu") jsem se přesouval z jednání s jedním zajímavým člověkem do své kanceláře. Jinak výzvy k odstřelení a dokonce i výrazy jako "zrůda" mažu poměrně konzistentě. Hned jak je zaznamenám.

A pro Vaši informaci: co je co není hrubě urážlivé (a tedy na těchto stránkách nepřípustné) posuzuji stejně v případě českého prezidenta jako kohokoliv jiného. Včetně Vás.

Přeji zajímavou a věcnou diskusi.

Libor Stejskal
17. 12. 2008 | 10:27

xyz napsal(a):

vydržet se dá ledacos - proč jsme to vlastně nevydrželi s Heydrichem??????
17. 12. 2008 | 21:36

hardy napsal(a):

Co je to velezrada? Myslel jsem, že tento trestný čin spolu s urážkou panovnického trůnu zanikl s C.K. monarchií.
18. 12. 2008 | 13:42

Rázný napsal(a):

Proti-Evropan Klaus by měl být za cílené a úmyslné poškozování České republiky okamžitě odvolán !!!
19. 12. 2008 | 12:12

Potoček napsal(a):

Myslím, že to byl fyzik Archimedes, který řekl: "Dejte mi pevný bod, a pohnu zeměkoulí" Ovšem-ten p.b. není pro nás lidi dosažitelný. A existuje vůbec někde? Celé to nás obklopující stvoření zjevuje majestát, moc a neporušitelnost Stvořitele,a nebyla to žádná krutost ve starém Izraeli,když pod trestem kamenování tam bylo zabráněno vyslovovat tu smrtící a destruktivní lež :"Není Boha.." Tak byl ten vyvolený národ chráněn, aby ve svém myšlení a vývoji neuklouzl příliš rychle. Historie ž.národa svědčí o tom,že s těmi jinými bohy, mimo Boha jejich jediného pravého JHVH(Stvořitele),přestali až po bab.zajetí. Až teprve tam se naučili(částečně..?),že hřešit se nevyplácí.Bez Boha jsme my lidé jako ovce bez pastýře.TGM byl darem Božím pro náš národ,ovšem jakoby si neuvědomil,že slovo "demokracie"je bez křesťanské zodpovědnosti jednotlivce-pouze násilí mas,davu,ulice.Vůči té duchovní skále, kterou je Kristus, se vyjádřil zle tak,že farář Karafiát na to reagoval poznámkou,že by měl být vyloučen z církve.Jelikož spása lidstvu není dána jinak než skrze Krista(selhali bezbožní králové,nevyřešila to bezbožná vláda lidu=dem.,nepřinesli spásu bezbožní diktátoři..)spása byla,je,i vždy bude jen v Kristu. Někdo ovšem tímto rozumí samozřejmě ihned "církev"..ovšem to by mohl být ten nejnebezpečnější omyl.Ty sám člověče čti a hledej v Boží knize;jen tam jsou Slova toho,který jediný mohl říci:"Má slova nikdy nepominou (neselžou..)." I ta výše uvedená diskuze, je jako nepokojné rozbouřené moře..neboť lidé se na Boha zapomněli, nemodlí se, a proto nutně bloudí. Je smutné vidět v kostelích za kazatelnami bezduché, od státu placené ´řemeslníky´, kteří ani sami Boha a jeho Slovo neznají, natož aby ho znali ti jimž oni káží. Slunce spásy -Kristus- se zatmělo, proto ta bezradnost-duchovní temnota. A pamatuj příteli, při tvém hledání bude na scéně i falzifikát, který bude tím nebezpečnější, čím více se on bude snažit připodobnit se originálu.
19. 12. 2008 | 23:19

Bílý napsal(a):

Pro Silvii.
Sovětská Brežněvova okupace byla stejná,jako okupace Hitlerem.Ekonomická okupace Putinovci s Klausem je ještě horší!!!!!!!Černé peníze nejsou,neznám prohlásil Klaus,invaze Putinovských podnikatelů v Česku s podporou Béma,starostou Prahy,oblíbenece Klause,to je nová okupace Česka novobolševiky .Klaus se brání Evropě,aby nebylo možné kontrolovat tok špinavých peněz !!!!!!!Jediná možná cesta k očistě je společná Evropa,bez Klause,ať zavlaje na Pražském hradě Evropská vlajka !!!!!!!
21. 12. 2008 | 20:03

Radek napsal(a):

Neosladíš: odvolání V. Klause
http://www.petice.net/petic...
22. 12. 2008 | 20:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy