Mach, Havlík a Libertas: nepatrné šance

17. 12. 2008 | 12:46
Přečteno 4670 krát
Podle informací z médií víme, že by se mohly v naší politické krajině již začátkem roku objevit tři nové politické subjekty: strana Petra Macha, donedávna poradce prezidenta Václava Klause a ředitele Centra pro ekonomiku a politiku, krátce nazývaného CEP - o straně se proslýchá, že by se mohla jmenovat Svobodní. Dále strana bývalého úzkého spolupracovníka prezidenta ze začátku devadesátých let Petra Havlíka, která by chtěla být obrozenou a opravdu pravicovou stranou a jejíž název neznáme, a Libertas, která je u nás spojována se jménem Vladimíra Železného.

Nejprve se pokusme odpovědět na otázku, co o těchto možných nových politických subjektech víme.
Třiatřicetiletý Petr Mach o sobě tvrdí, že je ideově spřízněný s prezidentem a že se s ODS rozešel již v minulém roce, protože se odklonila od pravicové politiky. Říká, že je zásadně proti tomu, aby nám stát, česká vláda a Evropská unie braly velké peníze na daních a aby zasahovaly tolik do našich životů a regulovaly je. Za nejvážnější prohřešek ODS vidí ochotu podepsat Lisabonskou smlouvu. Je rozhořčen, že podle něj všichni v Evropě akceptují to, co velké státy vymyslí.

Tato nová strana oznámí svůj oficiální název spolu se jmény přípravného výboru nejpozději začátkem kalendářního roku 2009. Ve výboru prý budou jak bývalí členové ODS, tak současní - a možná i někteří poslanci. Spekuluje se mimo jiné i o Václavu Klausovi mladším, který je dnes ředitelem soukromého gymnázia v Praze, a o bývalém poslanci a poradci prezidenta Jiřím Payne. Jediný, kdo se k této iniciativě veřejně přihlásil, je liberecký bývalý hejtman Petr Skokan, rovněž blízký Václavu Klausovi.

Financovaná by měla být z příspěvků straníků (ročně by členové platili 1000 korun) a soukromých darů.
O programovém zaměření víme jen to, že tato strana bude proti Lisabonské smlouvě, protože na ní nevidí nic zásadně pozitivního, proti vysokým daním - ty mají být prý jen nízké a jednoduché - a proti všem regulacím a poplatkům.

Pokud strana neuspěje za půl roku v eurovolbách – kandidátku by možná sestavila společně s nově vzniklou stranou Libertas - prý už nebude usilovat za rok a půl o kandidaturu do Poslanecké sněmovny.

Politolog Petr Havlík je zkušený muž, který pomáhal Václavu Klausovi zakládat Občanskou demokratickou stranu, ze které ale vystoupil již v roce 1994, když viděl jací lidé (nejčastěji jmenuje tehdejšího místopředsedu ODS Petra Čermáka) se dostali do vedení, a tedy moc dobře ví, o čem taková práce je: umí vybudovat celostátní organizační strukturu, má po republice známé, je realista. Pracuje na zakázku a říká: „Oslovila mě skupina lidí, která se rozhodla promluvit do veřejného života. Jsou z byznysu, politiky, umění. Jsou rozzlobení, jak socialisté bodují.

Nemají s Václavem Klausem ani Petrem Machem ale nic společného.” A jinde řekl: “Kromě programu, který osloví co nejširší publikum, je třeba mít početný tým aktivních členů a početnější okruh příznivců a sympatizantů.” Teprve až toto vybuduje, chce začít s marketingovou a mediální prezentací.

Start této strany je naplánován na jaro 2009 a nechce ji spojovat s žádnými starými jmény, tedy dnešními či včerejšími členy ODS, ale s lidmi, kteří při posledních volbách volili “nejmenší zlo”. Svým voličům chce nabídnout nové tváře a nový program, který by byl zaměřen na fungování institucí a hospodárnost státu. Říká: “Projekt, na kterém se podílím, má ambici rehabilitovat politiku v očích veřejnosti.” Kandidáty této strany by měli být lidé ekonomicky i vztahově nezávislí.

Nejméně toho víme o straně, které se někdy říká Libertas.cz a k níž se veřejně zatím přihlásil jen Vladimír Železný. Ta by byla jistě proti Lisabonské smlouvě a byla by financovaná irským miliardářem Declanem Ganleyem, původ jehož peněz je poněkud nejasný. Na internetových stránkách této celoevropské strany věnovaných Česku visí inzerát: "Pro Českou republiku Libertas shání: a) špičkové kandidáty do eurovoleb v červnu 2009, b) příspěvky na českou kampaň Libertas, c) pomoc s organizací a komunikací při kampani Libertas v České republice." Víc nevíme. Kandidátku by chtěla zveřejnit v březnu.

Již takováto malá mezibilance ukazuje, že všechny tyto politické subjekty nebudou mít lehkou situaci: Straně Petra Macha chybí peníze i zkušenost. Libertas.cz bude mít peníze, ale těžko vystačí s programem, který bude negovat pouze Lisabonskou smlouvu. Přitahovat bude nejspíše jen staré exhibicionisty. Nová strana Petra Havlíka má asi největší šance uspět, ale její budoucnost bude kromě peněz silně závislá minimálně na jedné nové výrazné a charismatické osobnosti, která by se této straně – kromě ostatních - věnovala s plným nasazením a měla za sebou nějaký obecně uznávaný výkon. Takovou osobnost zatím nikde nevidíme.

(Napsáno pro ČRo6)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Dostat se do parlamentu šanci asi má ale to je vše. Museli by slíbit všechno všem a lhát, až se jim bude od huby prášit. Jinými slovy opsat program ČSSD.

Pak jistě zvítězí!
17. 12. 2008 | 14:31

Kanalnik napsal(a):

Objevil jsem u nas v dome,
stary tajny sklep.
Uklouz' jsem tam na h****
a objevil cep.

Cep byl rostly pekny funkcni,
mlatit se s nim dalo,
tak jsem mlatil kolem sebe,
az tak me to vzalo.

Dopustiti na cep
ted rozhodne nedam,
co rikaji ostatni,
na to proste nedbam.

Ten cep je to nej,
co potkat me mohlo,
Rumcajs bude souhlasit,
taky ho to zmohlo.

Zdar vsem cepum zitra i dnes!
At vitezi, at zari!
Kdyby cepu nebylo,
zbyli by jen lhari.
To vi dnes uz skoro kazdy
ledni/lesni medved,
jsem rad ze je na me strane
nas svaty Ded Vseved.
17. 12. 2008 | 14:45

Rumcajs napsal(a):

To už jsme v zemi krále Miloslava, že sit tu může prospěvovat každej kanálník ?
17. 12. 2008 | 14:52

stejskal napsal(a):

Jo jo, my jsme tu hodní na každého. I na loupežníky ;-) l.s.
17. 12. 2008 | 15:00

Honza napsal(a):

Pravicova strana tady chybi, nebyla tady ani za Klause a ted uz vubec, kdy za Klause to byla aspon retorika, kdy se neco kecalo o omezeni role statu apod. Ale ted uz se ani o tom nemluvi a ODS fakticky priznala, ze je to levicacka strana. Proto tahle zeme nikdy pravicovou politiku jeste nezazila a pritom je to to jedine, co ji muze dostat z tohohle srabu, ve kterem je.
17. 12. 2008 | 15:01

Pepa Řepa napsal(a):

To Rumcajs
u nás se zase říká: H....o jako Cep.To sem asi nepatří.
17. 12. 2008 | 15:12

Rumcajs napsal(a):

Stejskal:

To rád slyším. Loupežnický řemeslo je poctivý jako každý jiný.Žejo socani ?

Pepa Řepa:
U nás v Řáholci taky. Dokonce jsem měl spolužáka který na tom hovnu udělal kariéru. Ba ho i pouštěli v rádiu. Už si vzpomínám jenom na záčátek.

Hovno,hovno, jak se to rýmuje ... a dál už nevím.

A nýčko se ukažte pane Stejskale, jak máte rád loupežníky.
17. 12. 2008 | 15:25

Kanalnik napsal(a):

Zpev je dobry
pri vsi vaze,
pro vsechny
i pro Rumcajse.
17. 12. 2008 | 15:27

JiFo napsal(a):

Bože dej,
aby se velice hrdý český kmen
konečně
jako údajně zaostalejší Slováci
dokázali se svým demagogem
a Klausovým oblíbencem
Vlado Mečiárem
také dokázal zbavit své adikce
na svého demagoga
Václava Klause
Amen
17. 12. 2008 | 15:57

horoucí napsal(a):

Necviditelná ruka osudu
si cestou autonehody
selhání brzd atd
povolala k sobě

Pattona

Dubčeka

Haidera

Neráčila by dtto s milencem Kláry Lohniské a Petry Bednářové?
17. 12. 2008 | 16:01

Desiderius napsal(a):

Šance všech tří stran na úspěch je naštěstí skutečně nepatrná.Naštěstí.
17. 12. 2008 | 16:36

trafopajka napsal(a):

To je moc moc krásný když ředitel organisace, která žije z příspěvků a jejím hlavním předmětem činnosti je pořádání seminářů a další užitečné činnosti vykřikuje něco o pravicové politice.
17. 12. 2008 | 16:52

Abraham napsal(a):

Horoucího milence zcela určitě potká podobné "neštěstí",poněvadž to jak se říká nechodí po horách.
Jen na to vyčlenit z černých fondů EU slušnou částku.
17. 12. 2008 | 17:58

Josef napsal(a):

Mohou dostat docela slušný počet hlasů. Je to o národní povaze, nevěřit západu a šilhat po východu. Já raději evropského presidenta v Bruselu než narcise v Praze
17. 12. 2008 | 19:12

Teo napsal(a):

Pokud je prostor na politické scéně v demokracii, pak jen logicky ho vyplní subjekt, který reaguje na společenskou poptávku. Na tom nevidím nic nebezpečného a právě naopak.
Je pochopitelné, že se stávající strany svou propagandou budou snažit umenšit význam založených nových stran. A na nových stranách bude, aby dokázaly svou životaschopnost.
Osobně se těším z nového vývoje a přeji pravici dostatek schopností mezi sebou spolupracovat. Levici pak nezbyde nic jiné, než konečně přistupovat k potřebným reformám daleko odpovědněji.
On důchodový systém i zdravotnictví jsou pro nás všechny a je třeba konečně začít po těch dvaceti letech opravdu přistoupit k reformám. Proto větší tlak společnosti v tomto směru je víc než žádoucí!
17. 12. 2008 | 20:16

Provokatér napsal(a):

Zdravotní sestra +28 000
Důchodce + 30 000
Učitelka +40 000

S programem ODS plus si polepší všichni

Jistě si Rumcajsi vzpomeneš i na smlouvu s voliči.
17. 12. 2008 | 22:11

Strýček Václav napsal(a):

Na hlavu nám serou ptáci,
co tu bylo to se ztrácí,
neplatí už Národ sobě (ale)
Národ jim a lejno tobě.
Náš ministr zdravotnictví,
svoji firmu už si jistí,
tvůj osud má ve své moci,
při zdraví i při nemoci.
A zdravotní pojištěnec
může sobě chystat věnec,
pokud nemá konto tučné,
rozhodnutí bude stručné.
Kdo nebude na dlaň platit,
tak se může pod zem ztratit,
nemá pro nás žádnou cenu,
proto vláda chystá změnu.
U lékaře bude vhodné
připravit si v kapse drobné,
budeš platit poplatníku,
jako bábě na hajzlíku.
Nedbej na ty co jsou venku
a počkej si na stvrzenku,
lékař doklad vystaví
že jsi platil za zdraví.
Nový pokyn přišel shora,
záchranka už bez doktora,
aby plateb ubylo,
stačí plyn a kladivo.
Co tu bylo to se ztrácí,
dnes nám vládnou funebráci,
neplatí už Národ sobě ...
Národ jim a lejno tobě.
17. 12. 2008 | 22:14

Pavel Richter napsal(a):

Docela by mě zajímalo, co je to za exota ten "Rumcajs"? Má všechny končetiny? Rozhodně mu něco chybí.
18. 12. 2008 | 06:49

Porodník napsal(a):

Skokan již dávno skočil Klausovi do řitního otvoru...,mladý Klaus má typickou tvářičku nové strany,bude jejím logem...,to bude radost pohledět...
18. 12. 2008 | 06:56

Jiraak napsal(a):

no vypadá to, že napravo bude narváno.. jen mě zajímá, ke které straně se přidají lidumilové z dělnické strany, až bude zrušena.. Osobně bych to tipnul na stranu pan Macha. S Klausem v zádech se jim bude jejich naci(onali)smus prosazovat o poznání lépe. A Klaus bude rád, že má fan klub..
18. 12. 2008 | 09:23

Amarook napsal(a):

Nebylo by lepsi novou stranu pojmenovat Liberta a cestnou predsedkyni udelat Barboru Snopkovou?
18. 12. 2008 | 19:26

Pepa Řepa napsal(a):

To Amarook
Dobrý. Už vidím to logo. Otec zakladatel sedí v kočárku a mává.
19. 12. 2008 | 14:13

Pepa Řepa napsal(a):

To Porodník
.,mladý Klaus má typickou tvářičku nové strany,bude jejím logem...,to bude radost pohledět...

Mám rád humor. I černý. Nemám rád dobytky a idioty. Jako jste Vy.Vám se nepřilepila placenta na tvář, ale na mozek a na hubu.

Doufám, že si to stačíte přečíst, než to smázne mazací četa.
19. 12. 2008 | 14:17

Qiedo napsal(a):

Až na výjimky,je ten humor pod článkem pana Hvížďaly na místě.Je znát absence jeho celoživotního pobytu zde.Snad se opravdu domníváte, že tu jde ještě o nějakou politiku? Ať více,či méně pravou,nebo levou? Nenechte se vysmát. Cíl číslo jedna - volby do Europarlamentu.Najít co nejvhodnější region,v něm něco pustit,zbytek naslibovat,pár set voličů třeba i zaplatit a je vystaráno.Těch regionů ostatně bude díky ekonomické krizi přibývat a situace v ghetech se také lepšit nebude.V tomto ročním čase bych byl raději naladěn na veselejší notu. No,snad zítra,to už má i padat sníh.Tak hezké Vánoce !
22. 12. 2008 | 01:14

replica watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches ,rolex watches and so on .replica watches .rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:50

louis vuitton napsal(a):

Nenechte se vysmát. Cíl číslo jedna - volby do Europarlamentu.Najít co nejvhodnější region,v něm něco pustit,zbytek naslibovat,pár set voličů třeba i zaplatit a je vystaráno.Těch regionů ostatně bude díky ekonomické krizi přibývat a situace v ghetech se také lepšit nebude.V tomto ročním čase bych byl raději naladěn na veselejší notu. No,snad zítra,to už má i padat sníh.Tak hezké Vánoce !
04. 07. 2009 | 05:14

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Rado watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Tag Heuer watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Tudor watch for sale
29. 01. 2010 | 08:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy