Nebezpečí české cesty

05. 05. 2009 | 16:06
Přečteno 4619 krát
Politici Mirek Topolánek, Jiří Paroubek a Martin Bursík byli šokováni, že jmenovaný premiér Jan Fischer si koncem minulého týdne vybral na tři místa ve vládě lidi dle svého uvážení. Designovaný premiér sice od počátku všem těmto pánům i veřejnosti sděloval, že konečný výběr kandidátů na ministry je pouze na něm, ale politici tomu rozuměli tak, že každé nové jméno s nimi bude konzultovat. Navíc se rozhořel spor o to, kdo bude nominovat ministry na místa členů KDU-ČSL, když se tato strana odmítla podílet na úřednické vládě.

Martin Bursík, jako předseda nejmenší strany, si automaticky myslel, že tyto posty připadnou jemu, zřejmě proto, aby byla jistá rovnováha. Dopadlo to ale opačně: Ve Fischerově čtvrteční nominaci žádný ministr za zelené nebyl. Teprve když se pánové sešli v neděli v poledne, domluvili se celkem hladce, že ve vládě bude sedm nominací za ODS, dvě za zelené, čili devět za vládní koalici a osm za ČSSD. Další komplikaci přineslo pondělí: do hry se vrátil na chvíli Miroslav Kalousek.
O čem tyto skutečnosti svědčí?

Zaprvé o tom, že neumíme uzavírat přesné a jasné dohody, aby k takovým situacím nemohlo docházet: Chybí nám vyškolená administrativa, která by rámcové domluvy převtělila na místě v jasně formulovanou dohodu, z které není úniku a která předem předjímá řešení všech možných komplikací. Po odchodu KDU-ČSL z nominačního týmu mělo dojít k nové jasné dohodě. A kdyby tam bylo zřetelně napsáno, že nikdo ze starých ministrů v novém týmu nemá být, vyloučily by se průtahy kolem pana Kalouska.

Zadruhé, reakce tří čelních politiků vykazovala absolutní sebestřednost: pánové Topolánek, Paroubek a Bursík byli šokováni z toho, že někdo – úředník - bere vážně úkol, kterým byl pověřen, a má ho za důležitější než názory politiků. Pánové se sice nechtějí v přechodné vládě angažovat, ale chtějí ji mít pevně pod kontrolou. To ale nejde, pokud nejsou schopni uzavírat přesné dohody. Brzy by mohl nastat další problém s pravomocemi úřednické vlády, pokud opět nebudou jasně definovány, a tento problém by mohl eskalovat, když by takováto vláda kvůli nepředvídaným komplikacím vládla déle, než se dnes předpokládá.

Zatřetí, z původně navrhovaného personálního sestavení vlády a z reakce všech politiků vyplývalo, že nikomu nevadilo, když v sestavě nebyl ani jeden ministr navrhovaný Stranou zelených, ač podle původní dohody – kdyby byla přesně sepsaná – by tam měl být minimálně jeden nebo dva.

Kvůli tomu všemu by za takové situace mohla být instalovaná slabá vláda, která by nemusela mít podporu politických stran a kterou by pak nepodpořil parlament. Jenže jednu vládu v demisi máme, a kdyby tato spekulace bývala vyšla, měli bychom v demisi další vládu, která by však vznikla mimo jakýkoliv mandát vzešlý z voleb.

Jediný, komu by tento stav vyhovoval, by byl prezident republiky, na kterém by vláda byla závislá, a proto také zřejmě návrh Jana Fischera podporoval. Problém by byl v tom, že tento krok by již zásadně narušoval jeden ze tří pilířů moci, a sice moc výkonnou, a tím by podkopával základy naší již tak velmi křehké demokracie. Další nebezpečný krok by byl, kdyby se velkým stranám podařilo z první politické ligy vyšachovat jak zelené, tak lidovce, kteří se již dostatečně marginalizovali sami, což by vyhovovalo jak sociálním demokratům, tak prezidentovi. Pak už by po volbách zbývaly jen dvě možnosti: velká koalice, nebo menšinová vláda s podporou komunistů. Toho se zřejmě pan Topolánek zalekl, zelené vrátil do hry a v nedělním pořadu Václava Moravce dokonce prohlásil, že za takové situace by odešel z politiky.

Zbývá jen doufat, že občané si toto nebezpečí uvědomí stejně jako pan Topolánek a v říjnových volbách malé strany – i když s nimi moc nesouhlasí – nakonec ze „zdravotních“ důvodů do parlamentu protlačí.

Moderní demokracie je o tom, že se vytvářejí mechanismy, které vládnutí mocným co nejvíce komplikují a moc rozmělňují, proto se říká, že dělba moci je důležitější než volby. My zatím vykazujeme trend přesně opačný, a proto je náš vývoj nebezpečný.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

valdštejn napsal(a):

Děláte si prdel pane Hvížďalo ?I kvůli arogantnímu Kalouskovi , který mimo jiné stvořil rozpočet o kterém i každá bába v konzumu věděla , že je nereálný , padla vláda a teď ho znovu někdo jmenuje do vlády - to si fakt myslíte , že je normální , aby to prošlo ?
05. 05. 2009 | 16:15

Lotras napsal(a):

pane Hvíždala na staré kolena blbnete vice než zblbnul Husák a to je co říci
05. 05. 2009 | 16:34

svatý petr napsal(a):

Stát by měli řídit lidé schponí a znalí věcí.Politici ať jdou dojit krávy,stejně ničemu nerozumí.
05. 05. 2009 | 16:35

Jana napsal(a):

Dobry den,moc nerozumim politice a minule jsem volila ZELENE,ale jestli to dobre chapu, pak spousta problemu s odsouhlasovanim ruznych zakonu apod.vznika prave proto,ze je ve vlade hodne stran a pak se bohuzel nemuzou dohodnout.Nebylo by proto lepsi,kdyby byly napr. jen 2?
Zdravim Jana
05. 05. 2009 | 16:41

Luba napsal(a):

No,
zatím to vypadá, že by Fišerova vláda mohla být ještě o něco populárnější, než vláda Tošovského :)
05. 05. 2009 | 16:41

Realista napsal(a):

Pane Hvížďalo, co říkáte tomu, že předseda vlády, ministr pro Evropu, ministr zahraničí a ministr financí jsou všichni bývalí komunisté? To jsme to 20 let po revoluci pod vedením ODS, ČSSD a SZ dopracovali ... (ke KSČM).
05. 05. 2009 | 16:42

Ládik napsal(a):

Proletáři všech stran se spojili.
05. 05. 2009 | 16:50

Paterik napsal(a):

Inu loutka se na chvíli utrhla z provázků. Ale žádný strach, oni ji zase hned navázali a bylo zase dobře.
05. 05. 2009 | 16:58

Čochtan napsal(a):

"..malé strany .... nakonec ze „zdravotních“ důvodů do parlamentu protlačí.

Tak zelenáče by volič protlačit nemusel, ti jsou sice malá strana, ale chování mají velkého spratka.
05. 05. 2009 | 17:03

lutic napsal(a):

malé strany dělaly jenom problémy,když v USA stačí jen 2 strany,proč ne také nám?
Ve Vašem Německu není těch stran o mnoho více,kdy se tam nakonec dostala FDP ?
05. 05. 2009 | 17:12

Gerd napsal(a):

O té křehké demokracii jsem až příliš často slýchal počátkem 90. let mluvit V. Havla. Po těch 20 letech už měla dávno zesílit a ne být křehká. Není to právě dobrá vizitka pro všechny polistopadové parlamentní politické strany, jak módně říkají, "napříč politickým spektrem".
05. 05. 2009 | 17:52

Gren napsal(a):

S tím protlačováním malých stran je to opravdu na pováženou.To co předvedla strana tzv.Zelených je odstrašující případ na hodn dlouhou dobu.
05. 05. 2009 | 17:58

ujo napsal(a):

fakt je, že p. Bursík je trochu z formy. U Topolánka vytloukl z 6 poslanců 4 ministry (koef. 0,66) nyní má na 4 poslance 2 ministry(koef 0,5).
05. 05. 2009 | 18:56

Al Jouda napsal(a):

Vláda koaličních stran nedostala důvěru parlamentu, podala demisi a tak se i tyto strany zbavily odpovědnosti za osud ČR. Proto je chybou, když nyní tyto strany navrhují členy nové úřednické vlády. Za jejich nominnaci má odpovědnost především sám designovaný premiér a posléze prezident. To by ale u nás nesměl být klasický Kocourkov.
05. 05. 2009 | 19:32

Jana F. napsal(a):

to realista: k soupisce KSČ přidejte ještě Riedlbauch
05. 05. 2009 | 20:01

Skogen napsal(a):

Ehm, jaké cesty? Co to je, ta česká cesta? Překotná privatizace ještě neskončila?
05. 05. 2009 | 21:19

Miloš napsal(a):

Schopné úředníky nikdo nechce, protože pitomost politiků by byla ještě více vidět.
06. 05. 2009 | 08:12

Mard napsal(a):

Když nikdo z bývalých ministrů nemá být v nové vládě, tak proč je tam Kocáb? To jste nějak přehlédl milý pane Hvížďalo.
07. 05. 2009 | 14:37

Bisnis Online napsal(a):

Good work! Your article is an excellent example of why I keep comming back to read your excellent quality content that is forever updated. Thank you
09. 06. 2009 | 16:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy