Paradoxy Václava Klause

18. 05. 2009 | 12:27
Přečteno 6092 krát
Nejviditelnější paradox pana prezidenta Václava Klause je v rozporu mezi jeho pravicovou rétorikou a čím dál tím zřetelnější podporou levice, proti které ještě před lety mobilizoval národ. V sobotních Lidových novinách se zase – pár týdnů před volbami do Evropského parlamentu, o kterých je zřejmé, že budou první zkouškou rozložení sil před říjnovými volbami do parlamentu – pustil ostře do Lisabonské smlouvy a ODS pod vedením Mirka Topolánka.

Je nabíledni, že poté, co podporoval vznik několika odštěpeneckých stran od ODS, jako jsou strany pánů Havlíka, Macha a strana Libertas, snaží se dál o marginalizaci strany, kterou založil. Tím se samozřejmě zvětšují šance sociálních demokratů v čele s Jiřím Paroubkem a komunistů dostat se k moci. Přičemž je to právě Jiří Paroubek, který je nejhlasitějším a nejsilnějším zastáncem Lisabonské smlouvy, proti které Václav Klaus tak vehementně brojí, protože v ní – jak v rozhovoru prohlásil – spatřuje největšího nepřítele Evropy.

Ve zmiňovaném interview prezident rovněž ostře útočí na politický lobbing, ale zapomíná, že bez velice masivního lobbingu pod vedením právě Mirka Topolánka by se nikdy nedostal podruhé na Hrad.

Pan prezident stále volá po návratu ke kořenům ODS, jenže nehovoří o tom, jaké má na mysli. Přece právě za jeho vlád se zastavila privatizace a podporovaly se nesmyslné státní podniky pánů Stehlíka či Junka a dalších. A jediná privatizace z období velkého vlivu Václava Klause, která se povedla a z níž naše ekonomika dodnes žije, byla přímá privatizace Škody Mladá Boleslav firmou Volkswagen, která šla mimo něj. Podobně rozběhnutou privatizaci Tatrovky do rukou firmy Mercedes již znemožnil.

Rovněž privatizaci bank nastartovala až sociální demokracie, a když došlo na IPB, přes niž teklo nejvíc peněz do různých prapodivných projektů, byl to právě Václav Klaus, který hovořil o krádeži za bílého dne: brojil tedy proti privatizaci. Item: byly to právě tyto paradoxy v jednání Václava Klause, které začaly obsahově vyprazdňovat Občanskou demokratickou stranu a otevřely ji naplno klientelismu.

Pravice podle klasických definic znamená víru v konzervativní představy o povaze občanské společnosti s důrazem na zvyklosti, tradice a city. Koncepce občanských povinností bazíruje na pojmech slušnost, legitimita a pieta a za velké nebezpečí považuje vzdalování se práva od morálky. Proto pravidla: ústava a zákony jsou pro konzervativce tou nejdůležitější zárukou pro fungování demokratické společnosti. A proto také musí existovat nezávislé instituce, především soudy a Ústavní soud, kde rozhodují pouze ti, kteří se ve věci opravdu vyznají.
Jenže náš pan prezident neuznává ani občanskou společnost, ani nálezy Ústavního soudu, a proto si pojmy pravice a konzervativnost vypůjčil pro své označení neprávem.

Jak napsal Roger Scruton, guru britských konzervativců: „Pokud demokracii začnete považovat za nejvyšší kritérium ospravedlňující vše, pak se také vše dostává do nebezpečí“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jirka H napsal(a):

Přesně tak pane Hvížďalo, ne po slovem, ale po skutcích poznáš člověka. Ještě bych k vašemu výčtu připojil České dráhy. Byl to právě Václav Klaus, který v roli premiéra, populistiky potrhnul stoličku ministru Stránskému, který se snažil čelit železničářským odborům pana Duška. Výsledek: odbory defacto začaly řídit České dráhy, žalostný stav Českých drah je zřejmý a dalším stávkám na železnici Klaus stejně nezabránil...
18. 05. 2009 | 13:09

skeptik napsal(a):

Dobrý den, pane Hvížďalo, já už od roku 94 tvrdím, že V.K. není žádný pravicový konzervativec, ale národní socialista "benešovského" typu. Tím nic proti Benešovi, ale on jím byl v době, kdy se ve všech státech národní socialisté vyskytovali. Vynechám NSDAP, to je anomálie. Ale hlavně, lidé kolem dr. Beneše nekradli!!!
18. 05. 2009 | 13:14

Petr Havelka napsal(a):

Některé negativní vlastnosti člověka v nabyté funkci "nabobtnají", proto je důležité mít charakterní politiky a každé jejich zdánlivě nepatrné "pochybení" drtivě kritizovat a "vyvozovat" důsledky. V našich končinách si zabrbláme a dál se nic neděje. Pokud bychom se na "činnost" Klause podívali tímto způsobem. V roce 1997 by "musel" složil funkci. Po pár letech "exilu" (¨jak píše pan profesor Janouch zde

http://blog.aktualne.centru...

)by mohl zkusit návrat. Dopadlo "to" jinak a není tomu dobře. Absence určité míry skromnosti a pokory, nejen u současného prezidenta, ale prakticky všech aktuálních "špiček" je největší zlo, které naši zemi potkalo.

Podíváte-li se po okolních zemích "bývalého" bloku. Zjistíte, že v "žádné" nepřežily politické strany, které byly u "zrodu" svobody a pokud se zachovaly, jsou marginální, jen u nás ti "hlavní hráči" zůstávají. Možná by jim určitá míra "exilu" neškodila.
18. 05. 2009 | 13:22

Názor Jan napsal(a):

Klaus už patří do důchodu !
Skončete už to trápení a příště ho nevolte, komunističtí poslanci.Děkuji.
18. 05. 2009 | 13:41

student napsal(a):

Pane Hvížďalo nedivím se vám, že nemáte rád Klause. Vždyť kromě toho, že vám pomohl k získání Mladé fronty a tím k pěknému balíku, pro vás nic neudělal.
18. 05. 2009 | 14:15

Carlos V. napsal(a):

Klaus udelal v devadesatych letech mnoho chyb. Zajemna podepsal prihlasku do EU.

Jeho soucasne nazory a vystupovani jsou ale svetlem ve tme, majakem nadeje.

Jiste, je jesitny, neuznava vlastni chyby, je tezke s nim vyjit. Ale - to jsou osobnonostni, ne nazorove rysy. Takovi Churchill a Roosvelt meli spostu osobnostnich chyb (alkoholik, suknickar) .....
18. 05. 2009 | 14:20

Taoiseach napsal(a):

skeptik

Václava Klause jsem neobdivoval nikdy, ale myslím, že "vlastence" (ve smyslu nár.soc.) v sobě objevil až v roce 1997. Prostě se chtěl udržet za každou cenu a národní karta byla zrovna volná, protože národní socialisti jako strana už byli mimo, pan Kalvoda se svou ušlechtilou starostí rovněž, takže stačilo přebrat panu Sládkovi nacionalistický a protihavlovský elektorát. Marginalizace Sládkovců byla ostatně jedna z posledních pozitivních věcí, kterou VK udělal. Škoda, že nepřebral voliče i komunistům - takhle se od nich musí nechat přímo nebo nepřímo podporovat.
18. 05. 2009 | 15:01

mathias napsal(a):

To Carlos
Parafrázoval bych Váš výrok. Jistou dobu všichni věřili, že se jedná o světlo na konci tunelu, ukázalo se však, že jsou to reflektory protijedoucího vlaku. Tož tolik asi stačí k panu Klausovi. Víc nemá smysl o něm debatovat.
18. 05. 2009 | 15:25

Al Jouda napsal(a):

Zajímalo by mě, za čí vlády došlo k diverzifikaci zdravotních pojišťoven a začaly vznikat další zdravotní pojišťovny ? Nebylo to náhodou za vlády V.K. ?
18. 05. 2009 | 15:32

Realista napsal(a):

V podstatě s Vámi ve všem souhlasím, jen dvě věci:

a) Tím, že VK brojí proti Topolánkovi, přece neznamená, že podporuje ČSSD a KSČM. Klaus dobře ví, že Topolánek musí prohrát, aby se v ODS znovu ujali vedení lidé s ním spjatí. To je jen taková taktika.

b) Konzervativci nejsou ani Klaus, ani Topolánek.
18. 05. 2009 | 15:50

Kamil 13 napsal(a):

Kdyby vám vaše dítě ( v tomto případě ODS) prznil zkrachovalý lampasák, tak byste také proti němu vystupovali. Proto se nedivte V.K.Jsem dlouholetý volič ODS, ale pokud zůstane Topolánek v čele ODS prohraje i další volby. Do dnešního dne mu nedošlo, že krajské volby neprohrála ODS kvůli 30 kačkám u doktora, ale kvůli jeho osobě ! ! !
18. 05. 2009 | 17:33

Skeptik napsal(a):

Kamile13
No vidíte já jsem volil ODS jenom jednou, až jsem měl pocit, že se zbavili V.K. Mimochodem, vy jste si mohl v 15 ti letech vybrat školu. A student byl jenom student, až v 18 to byli lampasáci.
18. 05. 2009 | 17:40

abc napsal(a):

Hvížďalův paradox.
Morální kázání a rozkradení MF.
18. 05. 2009 | 18:01

Honza napsal(a):

Kamile13,
souhlasím se Skeptikem, a myslím, že je nás víc. Pro mne byla od konce 90. let Klausova ODS nevolitelná, teprve odstřižením Václava Klase díky Topolánkovi se z ní pomalu stává rozumná středová strana (pravicová nebyla nikdy, a konservativní už vůbec ne - viz Klausův odpor k restituci, Klausův odpor k cizímu kapitálu, Klausův odpor k církvím - vyprávějte někde v Americe, že konservativní politik je proti nápravě majetkových křivd!!!!). Je to opravdu národní socialista
18. 05. 2009 | 18:31

Realista napsal(a):

Honzovi:

ODS rozumná středová? To je gól! ODS je vrchol všeho pravičáctví! Ve Švédsku pravice snižuje daně nejchudším a střední vrstvě, aby rozhýbala maloobchod, v Česku ODS snižuje daně nejbohatším, aby utržené zisky okamžitě investovali do spekulací.

Klaus má skutečně jisté prvky "nár soc", nicméně v ekonomice přesvědčením je to dogmatický neoliberál. Odpor k cizímu kapitálu je rovněž atributem pravice, která vždy chrání "národní zájmy".
18. 05. 2009 | 19:29

Gerd napsal(a):

Václava Klause lze nejlépe charakterizovat označením "modrý bolševik" a není to urážka. Pravicová a národovecká rétorika, bolševické metody prosazování, vše říznuté levicovým populismem.
Václav Klaus je produktem doby, v níž žil a výsledkem kompromisů, které ve svém životě vůči KSČ musel nutně dělat. Neměl už být podruhé prezidentem.
18. 05. 2009 | 19:40

Jochim napsal(a):

Do Lisabonské smlouvy se Václav Klaus opírá už dlouho a je to jeho trvale konzistentní postoj. To Topolánek byl chvíli proti, pak zase pro a pak nevěděl atd.
Tedy žádný paradox.

Definovaná podpora některé vzniklé strany, neznamená podporu Paroubka, ale právě té malé strany. A i když je Paroubek pro LS, tak Klaus je stále proti.
Takže opět žádný paradox.

Možná jsme všichni zaponměli, ale kdo že to zastavil privatizaci? Václav Klaus? Asi v nějaké jiné zemi? V Čechách byl přece Václak Klaus hlavní a v levicové rétorice "zodpovědný" privatizátor komunistického hospodářství. Vždyť ji přece spackal (Pithart), a nechal rozkrást ten bilióón (Grebeníček), ne?

Pokud stojíte Vy na straně soc.dem., tak právě kauzu IPB byste moc otevírat neměl. Taenhle případ je paradox paradoxů.

Vyprázdnění ODS naprosto jasně a zřetelně zařídil Topolánek, to jistě cítí velká část voličů ODS. Za V.K. rozhodně vyprázdněna nebyla.

Václav Klaus neuznáva občanskou společnost, kde se vládne nepoliticky a nedemokraticky, kde se tak zvané elity mohou plést do všeho, bez politické zodpovědnosti. Uznává tu normální pluralitní společnost s normálními demokratickými a tedy konzervativními instituty. Ta občanská společnost je chtě-nechtě nějaká nádstavba na tu normální společnosti, kterou intelektuálové opovrhují, proto si us(vy)mysleli tu tkzv. občanskou, tak trochu jinou, než tu ve které denně žijeme, mnohem lepší. Tak trochu paradoxní...

Myslím, že jediný paradox je článek sám, z kterého čiší zaujatost pro své zjednodušování a účelovou zkratkovitost. Hodně připomíná Peheho mindráky z V.K.

P.S. Pane Stejskale, co takhle blog na téma: "Za co všechno může Klaus". Blbost. On může za všechno. Tak třeba: "Za co Klaus fakt nemůže".
18. 05. 2009 | 19:42

Kateřina Amiourová napsal(a):

Hm, ano. Nechci ale teď komentovat, jakého máme prezidenta, nevím, co by se s tím daloi dělat a jsem proti Lisabonské smlouvě, ale napadá mne jiná věc: To encyklopedické heslo "pravice" vydal nějaký pravicový nakladatel encyklopedista, že? Protože jsem si nevšimla, že by se ho kdekoliv ve světě někdo držel. Pořád se snažím s tím vpravo-vlevo udělat konec. Buď se tady bude pracovat a alespoň diskutovat, buď budeme mít v politice lidi, kteří tam šli kvůli nějakým idejím a proto, aby vykonali něco dobrého, nebo zapomeňme, že jsme někdy o demokracii usilovali. Zapomeňme i na naději, když už demokracii nemáme.
A ještě jednou - díky. Mimochodem - slyšel jste o ekonomické škole H.George- S. Gesellovské? Co si o ní myslíte?
18. 05. 2009 | 19:55

oposum napsal(a):

dobré připomenout známá fakt.

jen bych doplnil k Tatře:
není to jen Klausův tehdejší populistický postoj Hodžovského střihu "vládneme si sami", který vyoutoval rovněž i Iveco z privatizace škodováckého typu, spoluviníci jsou tehdejší postbolševické vedení, odbory, Komerční banka, a je třeba připomenout, že společnost tehdy považovala ruiny závodu za "skvělou nevěstu", kterou hned tak někomu nedáme.

Následky jsou v regionu znatelné dodnes.

Paradoxně Kopřivnice udělila Klausovi čestné občanství, vedle Masaryka, Beneše, Gottwalda (a jeho ženy), Zápotockého je to pátý prezident. Konráda Henleina před tím ze seznamu vyřadili :-)

Ceremonie byla pikantní v tom, že Klaus odmítl převzít dar minoritního akcionáře Tatry (1 akcii) doprovázený prosbou aby předved DIKům jak se starat o svůj majetek z kuponovky do níž nás namočil se slovy "o svůj majetek pečujte a neprodávejte".

Jako správný "pravicový" politik to (spolu s tehdejším infantilním CEO Tatry) komentoval že to je nějaká provokace.
18. 05. 2009 | 19:59

Milan Hruška napsal(a):

Václav Klaus jako správný guru paradoxy a rozpory svého uvažování a svých činů už dávno nevysvětluje. A myslím, že už na to bylo nesčetněkrát poukázáno (nejen panem Hvížďalou). V současné společnosti už diagnostikoval tolik nepřátel, že když se je snaží všechny porazit, tak jeho jednání nemůže být než zmatené: jak jinak byste chtěli porazit zároveň Topolánka, zelené, ekology bez rozlišení, EU, baťůžkáře, socialisty (proti těm taky brojí, alespoň při svých přednáškách v USA) atd.
Pokud ještě něco nebylo okomentováno, tak jsou to pouze drobnosti: třeba když před jednáním ÚS připomínal soudcům, že je do jejich postů jmenoval on (rozumějte: soudce má rozhodovat podle svého svědomí a ne podle názoru toho, kdo ho jmenoval - to jsou takové ty drobnosti, kdy si citlivý pozorovatel může všimnou, že se už V.K. nechová jako prezident, ale vnímá se asi spíše jako král z boží milosti).
Dle mého mínění Václav Klaus prostě neumí žít v demokracii, která může existovat jedině za podmínek, kdy se různé názorové proudy společnosti budou respektovat (tento respekt ovšem nemůže patřit těm proudům, kterým jde o zničení demokracie - které to jsou víme z historie všichni: jsou to ty proudy, které navazují na komunismus a fašismus).
Bohužel V.K. svými skopičinami odvádí pozornost od skutečným problémů a svými úvahami (články, projevy atd.) už ničemu neprozpívá. Právě kvůli tomuto prezidentovi, který se pomalu stává ve svých očích králem, zatímco v očích těch, kteří se nebojí vidět, že král je nahý, šaškem, jsem pro to, aby byla změněna ústava a pravomoci prezidenta omezeny.
(toto souvětí je složité jako je složitý život kolem nás, nicméně je poskládáno správně!)

Jinak se taky přidávám k těm hlasům, které říkají, že ODS se stává volitelnou až po svém odříznutí od velkého guru.
18. 05. 2009 | 20:05

Skogen napsal(a):

Jsem trošku zamtený z toho, komu tedy Klaus podle Vás nahrává. Tvrdíte, že čím dál více levici, ale jedním slovem dodáváte, že brojí proti Lisabonské smlouvě, ergo proti Topolánkovi, který k ní zaujal racionální postoj, přičemž ČSSD je největším příznivcem LS. Tak které levici že to Klaus nadržuje? Komunistům?

Já bych řekl, že Klaus je Klaus. Má své vidění světa, ze kterého není ochoten slevit ani o píď. Topoánek nebo Mach, kdo se vymkne, toho Klaus zavrhne. Klaus je ideový vůdce, takovým je pěstován kult osobnosti, ten pak velí svého guru následovat. Veřejná neposlušnost vyloučena. Naprosto stejné to bylo ve vztahu Zeman - Špidla - ČSSD. Také Zeman se k politice stavěl jako individualita, nikoliv jako leader teamu. Osobně vítám, že tento politický styl s léty praxe mizí. Bursíkovi neprojde, Klause je konfrontován.
18. 05. 2009 | 20:08

Pavel napsal(a):

U VK je tolik charakterových a morálních vad, že je jen otázka jestli je to případ pro psychologa nebo už pro psychiatra.
Není ovšem mezi vrcholnými politiky zdaleka sám
18. 05. 2009 | 20:40

ICO napsal(a):

Pane Hvížďala myslel jsem si, že jste profík, ale Vaše dnešní suplika není o hodnocení éry koalic v čele s panem Klausem, ale zdůraznění, že za vše je zodpovědný Klaus. To si opravdu myslíte, že ostatní co tady sdílí těch novodobých 20 let mají ten váš názor taky tak pokroucený? Hlavně si to období nastudujte a znovu popište. Dnes to máte za šest.
18. 05. 2009 | 21:03

Desiderius napsal(a):

Pro osobu napojenou na KGB (těžko nyní prokazatelné),jakou je Klaus ,není paradoxem skutečnost,uvedená v první větě článku.
18. 05. 2009 | 21:27

ii napsal(a):

Klaus jedná...i proto tak jak jedná, aby co nejvíc oddálil dobu , od jeho kup.privatizace. Sám to dobře ví jaký to byl tunel...je spodivem i to...že o té zlodějně nevídané nikdy nepromluvil. Zločiny i takového kalibru nesmí být nikdy promlčeny. Okradeni doufaj, že jednou přijde doba, spíš někdo kdo se nebude bát říznout do toho tabuizovaného , i novináři mlčí a co nejvyšší st.zástupce.
18. 05. 2009 | 21:38

ii napsal(a):

A co naše veřejnopr. televize....Taky nic. Za co si jí platíme???? Neměla by ona namísto odčerpávání konces. peněz na zasr. seriály/to ať nechá komerčním mediím/ A co naše svědomí národa herci a všichni "umělci", Ti mlčí....bodejť ne když si s ČT krásně žijí.
18. 05. 2009 | 21:47

Frank napsal(a):

Paradoxní je rozkradení majetku SSM a to MF. Hvížďala se na tom úspěšně s Neffem podíleli a dnes oba kážou morálku. Tomu se říká hroší kůže.
18. 05. 2009 | 22:20

vlaďa napsal(a):

pro ii:
Mám také takový dojem...a už mnoho let.Proto si Klaus za pomoci kamošů prokopal tunel až na Hrad...a 2x.
Z novinářů se privatizací v současné době zabývá ve svých pořadech na Čr6 (každá první ned. v měsíci,dá se snad dohledat v jejich archivu) paní Lída Rakušanová...také stojí za přečtení její blog tamtéž.Měla pozvaného pana Ježka a Třísku.Porovnat jejich výpovědi je opravdu do nebe volající...zvlášť Tříska perlí přímo neskutečně... :( Kdyby to všechno člověk raděj nezažil.Takoví a podobní týpci si snad myslí,že člověk ztratil paměť...no,"Slyším Boží mlýny...".Už to není jen pan Hvížďala,Pehe,Gabal...je jich už víc,co se nebojí psát...ale,především Havel by měl konečně promluvit,pokud nechce zůstat v loupežnické partě jako "spolupachatel" :)
19. 05. 2009 | 01:02

jara napsal(a):

Výborný článek, V.K. většinou mluvil pravicově a jednal levicově. Bývalý "Prognosťák" byl zřízen KSČ a stálo za tím tehdejší KGB. Nechápu proč se při volbě prezidenta za V.K. ODS tak rvalo, nikdo to zatím neosvětlil, je to moc divné, jako vše kolem V.K.
19. 05. 2009 | 01:12

slav napsal(a):

Vedení bolševiků pochopilo že zlodějnám je nutno dát právní rámec, tvrzení jen my jsme pravda už vedlo k trvalému úpadku. zřídilo si zlodějskou ODS a bojí se EU. Buď si tu budeme svobodně loupit nebo to posuneme k euroasijcům, tam vyznávají naše konzervativní hodnoty,
19. 05. 2009 | 12:15

gewo napsal(a):

Pan prezident se čím dál tím více snaží zalíbit svému řídícímu pracovníkovi panu Putinovi. Rusku je trnem v oku evropská integrace, byla mu trnem v oku Topolánkova snaha kolem umístění radaru a konečně celkem úspěšné vedení předsednictví s důrazem na energetickou bezpečnost a plynovod Nabucco.
Aby si od pana Putina zasloužil další medaili je nutné zdiskreditovat a svrhnout Topolánka, znemožnit naše předsednictví v EU a zablokovat nenáviděnou Lisabonskou smlouvu. Bravo pane presidente, kdy budete už konečně odsouzen za velezradu?
19. 05. 2009 | 12:15

Luboš Janda napsal(a):

Tak ven s tím pane Hvížďala. Kolik Vám hodila ta privatizace Mladé Fronty a la tunel Václav Klaus?
19. 05. 2009 | 13:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy