Nekrolog na profesora Vladimíra Klokočku

20. 10. 2009 | 18:10
Přečteno 3709 krát
Dne 19. října 2009 ráno zemřel aristokrat materiálního práva profesor Vladimír Klokočka, jak ho tituloval jeho kolega z Ústavního soudu profesor Vladimír Čermák. Vysoké hodnocení z úst profesora Čermáka sedí: Profesor Klokočka byl muž i v osobním styku velice uměřený, uvážlivý, zdrženlivý, přesný, ale přísný, nic nikomu, ani sobě, neodpustil.

Naposled v den jeho smrti otiskl časopis Respekt jeho odpověď na otázku: Měly by být zpřesněny pravomoci prezidenta, takto:

„Stačilo by vykládat pravomoci prezidenta přiměřeně jejímu smyslu. Parlamentní systém vlády vychází z toho, že vrcholným orgánem výkonné moci je vláda, a nikoliv prezident (čl. 67 odst. 1 Ústavy ČR). Protože prezident není za své akty podle čl. 63 Ústavy ČR (tedy i za akt ratifikace mezinárodní smlouvy) zodpovědný a odpovědnost za něho nese výlučně vláda, je povinen při úvaze o ratifikaci či neratifikaci smlouvy postupovat v každém případě v souladu se stanoviskem vlády (čl. 63 odst. 1 a 4 Ústavy ČR). Jeho podpis je spíš státně-notářským úkonem, nikoli rozhodováním o jeho osobním souhlasu či nesouhlasu s obsahem těchto aktů.“

Lakoničnost a akurátnost, s kterou se s námi veřejně rozloučil, výše uvedená slova jen stvrzují. Stejně přesně reagoval před časem v Lidových novinách, řekl: : Když mi před třinácti lety Václav Klaus ve Vladislavském sále blahopřál ke jmenování soudcem Ústavního soudu, řekl jsem mu, že jsem si vědom závažnosti a obtížnosti tohoto poslání. Na to mi odpověděl se svým neodolatelným úsměvem: „Ale prosím vás, co je to Ústavní soud, co je to Ústavní soud.“ Řekl jsem mu, že podceňuje právo. Nyní, po letech, mohu jen dodat, že podceňuje i ústavu.

Vladimír Klokočka se narodil 23. dubna 1929 po gymnáziu a po studiích na Právnické fakultě Karlovy university, které ukončil v roce 1952, zůstal do roku 1956 na škole jako odborný asistentem. V roce 1960 dosáhl vědeckého stupně kandidáta věd. V letech 1961-62 absolvoval postgraduální studium na „Institut des Ėtudes Européens“ v Turínu. V roce 1966 se habilitoval jako docent ústavního práva. V době „Pražského jara“ byl zvolen poslancem České národní rady, kde byl pověřen přípravou nového volebního zákona. V témže roce se stal děkanem brněnské právnické fakulty. Po roce 1968 byl v době politických čistek zbaven všech funkcí a vyloučen z univerzity. V letech 1971-77 pracoval v České státní pojišťovně v Praze, v roce 1977 byl jako signatář Charty 77 propuštěn ze zaměstnání a přinucen k emigraci.

Pracoval v Německu na Institutu pro politickou vědu univerzity v Mnichově, kde rovněž přednášel. V letech 1990-93 se účastnil demokratizačního procesu v Československu. V roce 1993 byl po definitivním návratu do vlasti jmenován soudcem Ústavního soudu ČR a byl mu udělen čestný doktorát Masarykovy univerzity Dr.h.c. Jako soudce zpravodaj Ústavního soudu byl autorem prvního nálezu, v němž zkoumal protiprávnost komunistického režimu. Podle současné soudkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové se významně podílel rovněž na formulování názorů ve věcech a sporech o financování politických stran a položil základy pojetí kompetenčních sporů.

V letech 1994-95 přednášel na olomoucké univerzitě z pověření evropského programu „European Chair“ v oboru evropského srovnávacího ústavního práva. Po odchodu z Ústavního soudu v roce 2003 do konce života se zabýval zejména publikační činností. Z jeho novějších prací připomeňme vydání monografie „Ústavní systémy evropských států“ z roku 2006.

Když jsem s profesorem Klokočkou hovořil naposledy v létě, řekl mi: “Čím víc politici spílají médiím, tím jsou média prospěšnější… Ochrana veřejných činitelů před kritikou občanů má být z principu slabší než ochrana občanů před veřejností." I na tato slova bychom neměli zapomenout hlavně my, kteří pracujeme v médiích.

(Napsáno pro ČRo6)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hloupý Honza napsal(a):

S naději věřím tomu, že koloběh věcí zaonačí, že na každého moudrého člověka, který nás opustí, připadnou další dva hlupáci jdoucí s ním, aby ta přesila hlouposti a tuposti stále nerostla.

I já, stejně jako tak učinil profesor Klokočka, byť v určité nadsázce, stále usilovněji přemýšlím o emigraci, neboť nemohu dopustit, aby moje děti vyrůstaly v "demokratickém" systému řízeném a vytvořeném bývalými socialistickými pingly, lampasáky, bachaři, strojvedoucími, veksláky, aby o jejich právech rozhodovali bývalí soudci z lidu, či rychlokvašky z plzeňské alma mater, aby musely čelit státem požehnané propagaci a útoku alkoholu, cigaret a hazardu, aby vegetovaly v životním prostředí, které ohrožuje jejich zdraví, aby se musely stydět za svého prezidenta, aby si musely zvykat na korupci, aby ....

Závidím všem těm českým patriotům, jimž pro spokojený a šťastný život v této kotlině vystačí plná lednička, večerní seriály a páteční procházka na jedno velké se dvěma panáky.

Hezký večer
20. 10. 2009 | 20:18

hankacl napsal(a):

trew:
Jdi s tou agitací...víš kam
Autour:
Připomínat život a myšlenky moudrých lidí je výdycky dobré, škoda že je to nekrolog. Snad má pan profesor kvalitní žáky a následovníky.
20. 10. 2009 | 20:40

jams napsal(a):

Nějaké žáky prof. Klokočka v Česku zanechal...

http://jinepravo.blogspot.c...

http://jinepravo.blogspot.c...
20. 10. 2009 | 21:28

mmm napsal(a):

Ten Hvížďala zneužije úplně všechno, včetně úmrtí (bez pochyby) ctihodného pána.
21. 10. 2009 | 08:47

slavwin napsal(a):

Připojuji svou účast pozustalým a kamarádům. Přeji si aby platilo právo a byla potlačena korupce a přestalo se strašit Němci, komunisty a kdoví kým ještě.
21. 10. 2009 | 09:26

gouda napsal(a):

Co člověk,to názor.
Mělo by více platit,co kdo tvrdí než čím byl.
Z hlediska pocitů moderního člověka je Klausova reakce superpřehnaná,patologická.Z hlediska historie (už historických faktů)naopak "stéblo obrany"-zcela nedostatečná.Proti hrozbě.Vyberte si,ve které době žijete. Masarykova republika je jakési pro i proti EU.
Máme i šanci stát se Bosporem mezi budoucí EU a Společenstvím nezávislých států,pakliže se ocitneme vně EU.Pokud nám na členství nezáleží,tak pak komu?
Ústavní korektnost postoje V.K. vyvolává jistě pochybnosti.Ale můžete být Vy konvenčně korektní a nevměšující se v kritické situaci člověka,který je Vám poblíž? Šáhnete mu na ruku jen tak pro nic za nic? Nebo,až když třeba krvácí? Samozřejmě nemělo by se stát zvykem prezidenta.Ale zase:kdyby i jinak důležitý právní článek selhával a pochybnost o něm byla oprávněná,pak zase to neplatí.Situace nejsou předpisy na léky.Musí se řešit někdy i případ od případu.
21. 10. 2009 | 09:49

cheap tiffany jewelry napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
21. 11. 2009 | 19:50

replica watches napsal(a):

lampasáky, bachaři, strojvedoucími, veksláky, aby o jejich právech rozhodovali bývalí soudci z lidu, či rychlokvašky z plzeňské alma mater, aby musely čelit státem požehnané propagaci a útoku alkoholu, cigaret a hazardu, aby vegetovaly v životním prostředí, které ohrožuje jejich zdraví, aby se musely stydět za svého prezidenta, aby si musely zvykat na korupci, aby ....
27. 03. 2010 | 04:31

cheap watches napsal(a):

Máme i šanci stát se Bosporem mezi budoucí EU a Společenstvím nezávislých států,pakliže se ocitneme vně EU.Pokud nám na členství nezáleží,tak pak komu?
Ústavní korektnost postoje V.K.
27. 03. 2010 | 04:32

replica watches napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více v
07. 04. 2010 | 03:23

replica watches napsal(a):

A myslím, že Jakub Kašpar uhodil hřebíček na hlavičku v posledním odstavci - proč Tošovský nelobboval za horní zákon? Vyjasnilo by se to (minimálně v severních Čechách) jednou provždy...
07. 04. 2010 | 03:31

Přidat komentář

Toto je ochrana proti spamu. Pro přidání komentáře prosím opište dvě anglická slova z obrázku níže do políčka pod nimi. Nápovědu a další podrobnosti o této metodě, která zároveň digitalizuje knihy, najdete v článku Dost bylo spamu, zavádíme reCAPTCHA na našem blogu.Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Alvarová Alexandra · Antoš Marek B Balabán Miloš · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bednář Ondřej · Bělobrádek Pavel · Bém Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Blaževič Igor · Bobek Miroslav · Boleslav Milan · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Bratinka Pavel · Brixi Hana · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cerman Ivo · Co čteme, posloucháme, na co se díváme...  Č Čermák Luděk · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajnberg Viktor · Farský Jan · Feldstein Petr · Fiala Petr G Gattermayer Josef · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Havrda Marek · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejší Václav · Hovorka Ludvík · Hradilková Jana · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman J Janeček Karel · Janeček Vít · Janouch František · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Just Jiří · Just Vladimír K Kabelka Ladislav · Kadlec Petr · Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kameník Martin · Karfík Filip · Kasl Jan · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Komárek Stanislav · Königsmarková Ivana · Kopač Petr · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Košák Pavel · Kotecký Vojtěch · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubát Ondřej · Kubita Jan · Kubr Milan · Kudrna Zdeněk · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kuták Aleš · Kužílek Oldřich L Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga M Macek Lukáš · Mahdalová Eva · Macháček Martin · Marksová-Tominová Michaela · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Mihulka Stanislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Moldan Bedřich · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pohledy světových lídrů · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Pultarová Tereza R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Roithová Zuzana · Růžička Michal · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Sedlák Vojtěch · Shanaáh Šádí · Schmidt Hans-Jörg · Schwarzenberg Karel · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Smith Michael · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchánek Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Bohuslav · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Škop Michal · Škromach Zdeněk · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Uhl Petr · Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vajnerová Štěpánka · Vančura Martin · Veis Jaroslav · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wagnerová Eliška · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Ze šuplíku · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy