Sněm TOP 09 - špatné známky za dojem i provedení

01. 12. 2009 | 12:18
Přečteno 7262 krát
O víkendu 28. a 29. listopadu 2009 proběhl v Praze ustavující sněm strany TOP 09 pánů Schwarzenberga a Kalouska a kromě zvoleného vedení definoval své politické cíle: snížit deficit hrubého domácího produktu o jedno procento ročně, snížit výdaje státní správy o pětinu, nepodpořit vládu, která bude prosazovat státní schodek vyšší než 163 miliard, přijmout euro v roce 2015 a výrazně přidat peníze jen na školství a vědu.

S takovým programem lze samozřejmě bezvýhradně souhlasit, kdyby známky z dojmu ze sněmu a z možného provedení nebyly tak nízké.

Nízký dojem ze sněmu byl způsoben průběhem, který nás nutně přenášel do atmosféry podobných akcí před dvaceti lety. Že Karel Schwarzenberg jako ikona strany a Miroslav Kalousek jako výkonný motor strany nebudou mít protikandidáty, s tím každý skoro počítal, ale že budou zvoleni jednomyslně a že to tak bude prakticky i u všech místopředsedů, kteří přešli navíc z KDU-ČSL, to už diváka zaskočilo. Výjimkou je Miroslav Drábek, který ovšem za KDU-ČSL v minulosti kandidoval. První otázka je, proč v této nové straně, která má v logu v podtitulu S podporou Starostů, nemají tito starostové mezi místopředsedy ani jednoho zástupce? Teoreticky by se slušelo, aby z pěti měli alespoň dva, zvlášť, když o sobě tvrdí, že jsou to siamská dvojčata, která uzavřela koaliční dohodu do roku 2012.

A druhá otázka zní, proč místopředsedové neměli protikandidáty? Takhle to vypadá, že strana nemá dost schopných lidí, z kterých by mohla vybírat. Navíc jednomyslnost na počátku ve straně, která se hlásí ke konzervativcům, kteří by vždy měli prosazovat konkurenci a přísný výběr, budí a priori podezření, že za čas tomu může být přesně opačně, jako tomu bylo u jiných malých a odštěpených stran, kde se lidé začali hádat. Připomeňme, že i místo, kde se sněm konal, nám připomíná před čtyřmi lety integrační sněm SNK a Evropských demokratů, kteří tehdy také měli velké ambice a nakonec se marginalizovali.

I známka z provedení nemůže být moc vysoká, protože vyhlášené programové priority jsou sice úctyhodné, ale v českých poměrech velmi těžko prosaditelné. Závazek, že se TOP 09 bude podílet jen na vládě, která bude šetřit, by se dal odsouhlasit, jenže nikdo z této strany nám neřekl, jak ho chce prosadit, když zatím jediný, kdo se s nimi baví je Mirek Topolánek z ODS. Na slavnostní večeři se nedostavil ani Jiří Paroubek, ani Ondřej Liška. Pan Paroubek se chytil průběhu sněmu a stranu zurážel a pan Liška zřejmě považuje Karla Schwarzenberga za zrádce, i když oficiálně sdělil, že, cituji: „Hrát si u večeře na politické spojence, a přitom není o čem konkrétním jednat není ani přiměřené, ani žádoucí.“ Totéž by ale mohli říci i lidé z TOP 09, protože šance na to, že zelení budou v příštím parlamentu se zdá být v tuto chvíli malá.

Jenže ona klesá i šance na to, že by tato strana mohla zasednout ve vládě, protože za současnými oběma velkými stranami stojí hlavně krajští vlivní bossové, lobbisté, podnikatelé či jak se nyní říká kmotrové a jejich plány program strany TOP 09 silně ohrožuje. Tito lidé již dlouhá léta žijí – a velice dobře – z předražených zakázek a je jim jedno, kdo je u moci, jen tento systém musí podporovat. Tito podnikatelé totiž podporují strany a pak si tu podporu přičítají k budoucím zakázkám, a to je hlavní důvod jejich předražení. Pokud někdo bude tento zavedený systém ohrožovat, pokusí se ho vyřadit z rozhodování. Výsledek: Lobbisté začnou silně tlačit na vznik velké koalice. V obou velkých stranách, tedy v ODS i ČSSD a dnes i KSČM, je dost funkcionářů, kteří jsou na tyto praktiky nějak napojení, takže tato varianta není bohužel bez šancí. Nebezpečná otázka tedy zní: Dokáže hlavně ODS toto nebezpečí odvrátit? Paradoxně, kdyby ne, v následujících volbách by to TOP 09 mohlo zřejmě silně pomoci, pokud se od ní do té doby řada lidí neodvrátí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

TOP 09 je béčko ODS.Je to stejná šaráda (včetně masivní mediální propagandy),jako probíhala u SZ.Jenže SZ už voliči prokoukli a tak holt kníže zase přelezl jinam.O Kalouskovi,radarové pěnici a dalších lidoveckých přeběhlících škoda mluvit.Hnus.
01. 12. 2009 | 12:29

prez.ktrok napsal(a):

kde je blog Dvořákové a blog Zlatušky k plzeňským právům ? Zase cenzura ?
01. 12. 2009 | 12:36

Ghola napsal(a):

TOP 09 má ke konzervativní straně asi tak blízko, jako je ODS nefalšovanou proevropskou stranou. Která skutečná konzervativní strana jako jeden ze svých cílů vidí protlačení totální privatizace zdravotnictví ala Julínek?
01. 12. 2009 | 12:44

vlk napsal(a):

Neobyčejně dobrý blog. Čekal jsme něco ve stylu přátelské agitky. A ejhle -ono několikrát tutí do živého!

Že duo Schwarzenberg + Kalousek, vlastěn figura Karla Schwarzenberga a KALOUSEK nepřipustí nic jného, než předpokláddaný průběh s nad bylo jasné.
Tahle partaj nemá jiný primární cíl , než vrátit lidovecké zoombíky, kteří jednoznačně v parlamentu dohráli, opět do parlamentních lavic. Nic a nikdo tuhle posvátnou věc nesměl a nesmí zkazit!
Takež jednomyslnost!
Starostové? A onněkdo snad čekal, že Kalousek starosty někam pustí? Ale kdepak! To by tak hrálo! Starostové mají sloužit Kalouskovi jako kalsický hostitel parazita. nnení žádným tajemstvím, že na venkově by TOPless nebodovali. Je to klasická městská partaj. navíc s malou členskou základnou. leč venkovské hlasy jsouzajímavé. A ty mají dodat přitroublí starostové. Až udělají svou práci, budou opět v klidu zapomenuti. Starostové si slibují podporu pro příští komunálky... Podle s e se zloupotáží... No v těch příštíchmožná ne. Leč následně.

A ústřední motu Turistů, Odpadlíků a Přeběhlíků tohoto roku? Že nepůjdeme do žádné vlád y, ketrá nebud e snižovat deficit? Hm. Od bývalých lidoveckých poslanců to zní skutečně úžasně. Oni svými hlasy prohlasovali 16 z 18-ti státnícgh rozpočtů republiky a dnes tvrdí , že byly ty rozpočty rozhazovačné!A Kalousek ? Architekt naprosto giganticky šíleného rozpočtupro tenhle rok, který skončí schodkem 1/4 BILIONU korun? Jako ten jediný správný hospodář? Tak nečemu takovémumůže věřit snad jen Pepek Vyskoč.
Velká koala? Pokud k ní dojde,nemohou si Turisté , odpadlíci a Přeběhlíci nic lepšího přát! To jim umožní vyhnout s e osudu US, ODY nebo zelených.Naprosto komfortně.
01. 12. 2009 | 12:46

Jedla napsal(a):

Tento blog je třeba číst současně se včerejším paní Vendlové (právě za zmiňované Starosty) http://blog.aktualne.centru...
To se mi na aktuálně.cz líbí ...
01. 12. 2009 | 12:53

russians napsal(a):

A jak se jednoznačně vyjádřil
pan Kalousek na konci sjezdu: absolutní loajálnost šišlavému knížeti, protože pozor von je prej evropská politická extratřída
01. 12. 2009 | 12:57

investigator napsal(a):

Ještě by se možná slušelo pane Hvížďalo zaznamenat, že nikdo z dotčených zásadových politiků, kdo přijal nové posty v nové straně nerezignoval na své staré parlamentní posty, které získal v jiné straně, a to zejména v KDU. A tak si Parkanová, Severa, Kalousek, ale i další klidně ponechali mandáty získané za KDU, financují se z nich, žijí z nich, ale náhle jsou TOP. A ještě drobně, nikdo ze zmíněných se na klientilistickém systému nepodílel? Probůh a kde celou dobu byli?
01. 12. 2009 | 12:57

Oslýk straník napsal(a):

Klíčová otázka je, co bude se stranou po volbách.

Jestli si pánové budou chtít udržet svoje židle stůj co stůj, a nebo vsadí na budoucnost, začnou tahat do strany nové lidi, zatím mimo politiku, a ty židle jim přenechávat.

Osobně se obávám prvé varianty už mnohokrát vyzkoušené a mnohokrát vedoucí k zaručené smrti strany. V tomto případě e vzhledem k věku a míře provařenosti zakladatelů lze vážně obávat, zda strana dožije dalších voleb.
01. 12. 2009 | 12:59

David napsal(a):

Pane Hvížďalo,

to jste mne opravdu překvapil. To jsem od Vás ani nečekal.

Konečně vidím alespoň snahu o objektivní pohled na tu médii nezaslouženě protěžovanou TOP 09.

Souhlasím, že: „Nízký dojem ze sněmu byl způsoben průběhem, který nás nutně přenášel do atmosféry podobných akcí před dvaceti lety.“

TOP 09 – ve svých definicích politických cílů předvádí zase jen sociálně-socialistické inženýrství.

Jak pan Kalousek - nejlepší ministr financí EU za rok 2008 může uvádět číselné údaje jako:

deficit o jedno procento, výdaje o pětinu, schodek vyšší než 163 miliard, euro v roce 2015,

když neuvádí způsob, jakým chce k těmto „určitým“ - přesným číslům dojít. Měl by nejdříve uvést systémové mechanizmy a pak ty čísla vyplynou automaticky, ale v žádném případě se on nemůže trefit do takto konkrétních čísel předem. Stačí si vzpomenout jaká často se měnící čísla o rozpočtu uváděl ministr Janota při konstrukci rozpočtu na rok 2010 nebo o jakých různých termínech se mluvilo kolem přijetí eura a ani největší odborníci se netrefili.

Čím déle budeme mít možnost v médiích sledovat vývoj v TOP 09, tím budeme mít větší šanci včas poznat, že takovou „rychlokvašenou“ stranu bychom neměli volit. První příznaky se už objevují.

Lituji všechny slušné „Topáky“, že jim to právě Kalousek pravděpodobně ještě dost pokazí.
01. 12. 2009 | 13:06

bilk napsal(a):

Vlku, koho tedy budeš příště volit?
01. 12. 2009 | 13:08

zahara napsal(a):

Je škoda,že se zelenými se už nepočítá - čistka už proběhla, zrno se oddělilo od plev, mohlo by to být dobré pro nás občany..No nic, to jen k těm zeleným,co zkusili jít rovnou do vlády.Schwarzenberg se poučil,raději bude opatrný a v opozici.Ale to je rozumný názor.
01. 12. 2009 | 13:14

void napsal(a):

tohle je opravdu bida. V ods a cssd znam tucet spinavcu, cimz jsou pro me absolutne nevolitelne. topka bohuzel dostala do vinku kalouska a par dalsich postavicek z kdu, coz taky nejsou zadny mirkove dusinove.

takze ted opravdu babo rad, ceka me to tezka zima a jaro :-).

vcera jsem si dal trochu capka a zaclo se mi styskat po dobe, kdy to bylo vsechno trochu jednodussi a dobra povest byla jednim z podstatnych atributu nejenom politika.
01. 12. 2009 | 13:20

kolemjdoucí napsal(a):

To jste mě, pane Hvížďalo, pěkně rozesmál, jak stavíte TOP do kontrastu s velkými zkmotrovanými stranami a ještě ke všemu naznačujete, že řebíčkům a jiným šibalům u bratra Kalouska pšenka nepokvete. Zrovna on spolu s ostatními kádry z KDU je nejlepší zárukou, že se nemají čeho obávat. Například dnes se TOPáci pochlubili, že na ministerstvech seškrtali něco přes dvě miliardy a pošlou to starostům na financování projektů podporovaných z EU. Ne na snížení dluhu, ne na podporu výzkumu a vzdělání, ale na obecní zakázky. Asi ty dvě zásadní nepřekročitelné priority nebudou zas tak nepřekročitelné. A z plánů na privatizaci penzí zdravotnictví nebo školství se podnikatelským a bankovním elitám již jistě sbíhají sliny.

Slib snižování schodku o jedno procento HDP ročně je naprosto mimo. Vzhledem k tomu, že v období růstu nejlepší ministr financí ČR a přilehlých galaxií vyrobil schodek ~100 mld, při poklesu (a následných škrtech) naplánoval zářez ~200 mld, tak nám to celkem vychází na nalezení úspor někde kolem 150 mld, pokud se nějakým zázrakem vrátíme k 5 % růstu, nebo zhruba čtvrt biliónu, pokud svět bude pouze pokračovat v aktuálním trendu. Vysvětlení, kde pan Kalousek hodlá tyto částky ušetřit, jsem se na sjezdu nedozvěděl.
01. 12. 2009 | 13:25

Ládik napsal(a):

Já myslel, že za starosty je tam Robin Hood z Čeladné. Sice lidovec, ale starosta taky. http://www.celadna.cz/obcan...
01. 12. 2009 | 13:42

Hurá napsal(a):

Vaše úvaha je více-méně realistická. Ale v nové straně je vždy do čela zvolen ten, kdo stranu vybudoval a proto na jednomyslnosti volby nevidím nic špatného. Podezřelí jsou samozřejmě bývalí lidovci držíc se praktiky opouštějících krys potápějící se loď. Podezřelá je i mediální podpora této strany, protože víme, že mediální silou disponují bývalí komunisté. A loby a osobní prospěch je obecnou praktikou v "naší" politice. ODS je krachující stranou v rukách málo schopných lidí. Co tedy zbývá ? Po zralé úvaze volit jedině neparlamentní strany !
01. 12. 2009 | 13:53

Světlo napsal(a):

Kalousek volil proti-Evropana a pro-Putina Klause,proto je nevěrohodný a proto NE-volte
TOP 09 !!!
Volte nově vzniklé strany NE-Klausovské a NE-komunistické !!! Volte např. ZELENÉ s Liškou ,
ti májí budoucnost !!!
01. 12. 2009 | 13:53

Anti napsal(a):

Myslím, že se nedožijou ani voleb. Kostlivci vylezou ze skříní a bude po bublině. Hezká slova alias program to nezachrání. Hlavní devizou by měla být důveryhodnost a tu Kalousek ani v nejmenším nepředstavuje.
01. 12. 2009 | 14:06

vlk napsal(a):

bik

vůbec netuším! Nevidím sebemenší důvod někoho volit pro něco.. Vždycky jsem to dokázal obejít alespoň volbou proti něčemu.
Tak tohle už také nefunguje.
Bezradnost maximální.
Nejspíš dojde na Pepu Řepu a Balbíny....
01. 12. 2009 | 14:17

ABC napsal(a):

Je předčasné nosit židle ke stolu,když hostina nebude ani zítra a nevíme,kolik hostů nakonec příjde,takže..VŠECHNO MŮŽE BÝT NAKONEC ZCELA JINAK.
01. 12. 2009 | 14:46

JAHA napsal(a):

Ad: autor
První otázka je, proč v této nové straně, která má v logu v podtitulu S podporou.

Moje "prvni otazka" na autora je: Nechapete, ze podpredsedom strany moze byt len stranik? Nechapete, ze podporovat nejaku stranu neznamena byt clenom tejto strany? (druha otazka). Niekto z podporovatelov by mohol byt tak akurat cestny podpredseda. Vyriesene, ze Dr. Watson.
01. 12. 2009 | 15:13

Petr z Tábora napsal(a):

Dovolím si narušit zatimní shodu v diskusi. Jsem pragmatický člověk. Pokud některé strany opakovaně zklamou důvěru,tak by měl dostat šanci někdo jiný, například TOP09. Ta má oproti jiným novějším stranám výhodu, že hlas nezůstane ztracen pod 5% limitem.
Po dalším volebním období si můžeme sečíst plusy a mínusy předchozí volby a opět se rozhodnout.Jak jinak chce někdo přinutit politické strany k sebereflexi? Jedině tak, že současná vedení dostanou účet za předchozí práci.
01. 12. 2009 | 15:19

zahara napsal(a):

Petr z Tábora:
Souhlasím s vámi...když to nezkusíme,nebudeme vědět, jestli jsme neudělali chybu...ODS a ČSSD by měli dostat jasný signál,že už toho bylo dost a lidi jsou odhodláni volit i jiné, neprověřené strany.
To, že je člověk skeptický,je jasné. Ti,co se krčí za Schwarzenbergem - Parkanová,Severa,atd,to člověka činí obezřetným. Ale zkusme to. Demonstrovat, petice,nadávání v hospodě nám nepomůže.
Já tedy topku volit nebudu, zkusím ještě zelený,ale ostatním,co nevědí,doporučuju nenechat to jen tak plavat.
01. 12. 2009 | 15:29

Pepa Řepa napsal(a):

Vlku nedojde,
Balbíny zaťápnou. Hrdina nenahlásil hospodaření. Bodejť by jo. Když prodá do hospody čtyřikrát víc lístků, než je židlí, tak je ekonomíka jasná.

Ale mám-li být upřímný, TOP 09 mně vadí nejmíň.Patnáct procent hlasů leželo na chodníku, Švejnar byl línej je zvednout.
Tak to holt udělal Kalousek.

Hokejový trenér Růžička tvrdí, že je to samej náčelník a žádný obyčejný indiáni.
V politice to je taky tak. Každej se cejtí elitním náčelníkem, jen přijít a dřepnout si do rady starších.

Ale někdo musí na náčelníky dělat. Místní pobočky a tak.
Tak to vymaštěnej Kalousek pojednal tak, že se sčuchnul se starostou.

Hádejte, Vlku, Kterej je Kalousek a kterej starosta?
http://www.youtube.com/watc...
01. 12. 2009 | 15:29

Koště v koutě napsal(a):

To, že am není zástupce starotů je asi tím, že pohořel jejicg guru profláknutý Štětina. Ještě štěstí, že se v TOPce neangažuje, i když jeden neví, ten je schopen všeho. Možná je to otázka času, třeba až budou sestavovat kandidátku, tak si Gazdík na Štětinu vzpomene a ... a budou zase pr...li. Dobře jim tak, všem, nenažrancům!
01. 12. 2009 | 16:16

Admirál napsal(a):

TOP může být možností pro voliče pravice. I když si mylím, že privatizace zdravotnictví je pro umirněnou pravici ve stávajícím "veletransparentním prostředí" trochu silný kafe. Kosovan Bildenberg Schwarzenbeg taky nebude každému vonět.

Pro levý střed, odmítající snahy neocon, humanitární bombardoovače a vytváření narkostátů je tady nabídka poněkud omezená.
01. 12. 2009 | 16:25

Korbel napsal(a):

Top 09 jsou staří korytáři v novém kabátě!
01. 12. 2009 | 16:26

Karel napsal(a):

Schwarzenberg je takový Jakeš současné politiky. A Kalousek mi připomíná
vynikajícího fotbalistu Přádu, který měl trvalé problémy s chlastem. ( To je pro pamětníky )
01. 12. 2009 | 16:29

radek napsal(a):

vlk

opět Vám tleskám, perfektní doplnění dobrého příspěvku p. Hvížďaly
01. 12. 2009 | 16:41

stále rebel napsal(a):

Volit TOP 09 je jako volit Klause, víme, co můžeme čekat.

Lidem je prý potřeba říkat pravdu.
„Zpomalení ekonomiky přijde. Jediné, co se však stane, je, že Češi budou bohatnout o něco pomaleji než dosud. Záporný růst a následná recese Česku rozhodně nehrozí,“
(ministr financí Miroslav Kalousek 5.10.) apod
http://aktualne.centrum.cz/...

Kalousek je asi nejschopnější demagog a populista na naší současné politické scéně. Vytvořil hrozbu, medializoval ji a postavil se do čela boje proti ní. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se Kalosek neprohlašoval za bojovníka proti populismu. Lidem je prostě potřeba vsugerovat co chtějí slyšet a pak se jim to musí jasně říkat.
01. 12. 2009 | 17:27

Kelt napsal(a):

Sjezd TOP 09 mně připoměl staré dobré časy,kdy se volilo na 99,97.Jejich velký handicap tkví v tom,že do voleb se dokonale odkopou a mnoho současných nadšenců prokoukne-možná i některá media.Vždyť stačí si projít jenom jmenný seznam TOP vedení a mělo by být všem,kteří se o dění v politice zajímají zcela jasno.Kníže pán je jenom mucholapka na hejly-to podním je jenom politický odpad.
01. 12. 2009 | 17:33

stále rebel napsal(a):

Pro Karela.
Kalouska by měli zvát do televize po ránu, tvrdil, že se z toho vyspí. Posledně jsem jej viděl v poledne a odhadoval bych to minimálně na jednu promile.
01. 12. 2009 | 17:33

Zdenek napsal(a):

Pro Karla:
oproti Kalouskovi však byl Přáda génius-to je silně odděluje
01. 12. 2009 | 17:55

tož tedy já napsal(a):

Konglomerát recyklovaných politiků kteří již ukázali že nic neumí, leda tak lézt někomu do čokoládové dírky, že slavná pěnice Parkanová? Taktéž knížepán , oba mají ty své hlavy i dnes stále od amerických výkalů. Schwarzenberg je stejně jen nastrčená figurka kterou plně ovládá fráterník Kalousek. Tito dva dokáží tuto zem přivést k totální devastaci
01. 12. 2009 | 18:06

fudoshin napsal(a):

kmotrové se budou bát?! no to jste mě rozesmál.ods není pro kmotry dostatečně servilní.proto byla poptávka po top09, kde jsou peníze až na prvním místě zcela vždy...proto nikdy nebudou mít nouzi o sponzory a o peníze a proto tam možná kmotrové nebudou jen v zákulisí,ale i součástí vedení strany...jeden kmotr kalousek tak už vlastně je.
01. 12. 2009 | 18:34

Anička z Kuřimi napsal(a):

Mno, nevím jak Vy,
ale pokud začínám s "novou" stranou a chci zachovat upřímnost a "férovost" musím utnout aktivity ve "staré" straně !!
Mám na mysli především rezignaci poslaneckého mandátu !!

Wo tom to je, výhody z KDU a přitom jsem člen ŤOP 09.
Myslíme to s Vámi upřímně a čestně ..
01. 12. 2009 | 19:07

iga napsal(a):

Anicko, vy jse na to kapla! To, ze nerezignovali je znamkou
1. hamiznosti (otazka je, pro zustava knize)
2. neviry v uspech noveho projektu
3. pohrdani volici

p.s. ten vas nick je strasidelny!
01. 12. 2009 | 20:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující nadávku ("blb"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2009 | 21:15

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Že by jsi nám Vlku tady vyvěsil svůj návrh rozpočtu ?
Docela by mě zajímalo, jak by jsi ten gigantický schodek snížil a co měl dle Tvého Kalousek udělat ?

Vlku já se těším !!!!
01. 12. 2009 | 21:15

Gorash napsal(a):

Pane Hvížďalo,
vy jste se snad zbláznil?
1) Co je to deficit hrubého domácího produktu? Něco takového existuje? A skutečně něco takového TOP 09 zmiňuje?
2) Starostové a nezávislí jsou samostatným politickým hnutím, které uzavřelo se samostatnou politickou stranou TOP 09 smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Každá z těchto stran má vlastní orgány a neexistuje sebemenší důvod, proč by v orgánech jedné strany měli sedět členové strany jiné. Nejsem si zcela jistý, jestli něco takového vůbec stanovy kterékoliv politické strany či hnutí dovolují.

Když jste psal tento článek, tak jste zřejmě musel být nemocen, protože jinak vaše postřehy bývají k věci a vždy si je rád přečtu. Tentokrát jste ale úplně vedle.
01. 12. 2009 | 22:07

Franta z pastoušky napsal(a):

Hvížďalo, Hvížďalo, ty starej bolševiku z Mladýho světa, zase kážeš ty svý levicový nesmysly.
No to nic, starýho psa už nikdo novejm kouskům nenaučí. Ale to že hnutí Starostové nemůže mít jakožto samostatný politický subjekt zastoupení ve vedení TOP 09 by jsi už za ta léta vědět mohl.
Pamatuješ si ten MS kde jsi mlel na mlýnku maso a text k fotu zněl:" A pan redaktor Hvížďala už mele z posledního". Tak vidíš a už je to tady.
01. 12. 2009 | 22:27

abc napsal(a):

fudoshin

ODS že není pro kmotry dostatečně servilní? Místo smíchu si sežeňte nějaké relevantní informace. Je dost pravděpodobné, že vás smích rychle přejde.
01. 12. 2009 | 22:30

Al Jouda napsal(a):

Chtěl jsem volit stranu VV, ale dočetl jsem se v jejich programu, že jsou pro poplatky ve zdravotnictví, což je pro mne nepřijatelné. Tak se asi vrátím ke staré dobré ČSSD.
01. 12. 2009 | 22:30

hoven napsal(a):

jedno je jasne, ten kdo bude u koryta , ten se bude pakovat. tak to chodí na celem světě, dokonce i v EU, ačkoliv nas jirka bleble ve svych blocích ujištuje, že platností Lisabonske smlouvy a pod ochrannými křídli Eu se v čr přestrane krast, politici přestanou krast a lhat, přestane korupce, policie bude chytat lumpy, soudy je budou odsuzovat a statní uředníci se začnou uplatků štítit. zeplal bych se blebleho, proč to nefunguje ani ve starých státech EU, ale to jsem odbočil. co jsem to chtěl říct??
01. 12. 2009 | 22:52

Pavel V napsal(a):

Vlku,
váš výklad TOP = Turisté, Odpadlíci, Přeběhlíci je velmi výstižný.

Schvarzenberg pro mě není úctyhodným člověkem, jak je obvykle prezentován medii. Když ztratil místo ministra, okamžitě se na zelené vykašlal. To nebylo fér. Kdyby s tím rozvodem alespoň nějakou chvíli počkal. Takhle se to jeví, že se s nimi spojil jen z prospěchářských důvodů - kvůli vládní funkci.

O Kalouskovi kolují nepěkné informace z doby jeho náměstkování na ministerstvu obrany. Nic mu nebylo v tomto směru dokázáno a platí tedy presumpce neviny. Co je však nadevši pochybnost, je podraz vůči jeho vlastním voličům po posledních parlamentních volbách v r. 2006, když se navzdory předvolebním slibům chtěl spojit s KSČM. Je mi záhadou, proč nebyl z politiky vypískán.

Kalousek a další bývalí poslanci KDU-ČSL, kteří jsou nyní místopředsedy TOP 09, jsou opravdu stejnými přeběhlíky jako Melčák, Pohanka, Zubová atd. Copak to novináři nevidí, že zradili svoje voliče? Poslanec je přece volen, aby v parlamentu zastupoval občany, kteří ho volili. Reprezentantem těchto lidí je politická strana. Reprezentantem strany jsou pak její orgány (sjezd, výbory ...). Jestliže se poslanec se svojí stranou názorově rozejde a nechce ji dál zastupovat (potažmo její voliče), měl by z parlamentu odejít.

Některé věci zákon nepředepisuje. To však neznamená, že porušování nepsaných pravidel je méně odsouzeníhodné. Právě naopak.

O Ka
01. 12. 2009 | 22:54

jarpor napsal(a):

Rumcajs

No, těšit se můžete, ale obávám se, že od známého kritika všeho a všech, co jen k pravici čichne...
který sice umně dovede konstruovat - kdo s kým, proč ten či onen provařenec dělá to či ono...
že se od tohoto moudrého pána odpovědi na Vaše otázky nedočkáte.

Ono je totiž jednodušší nezávazně "tlachat", kritizovat a kopat do kotníků, omílat do nekonečna oněch 5 % ...
a taktně mlčet, že dnešná vláda se schváleným deficitem cca 40 mlr či kolik to je někdy z léta, se dostane do mínusu 170...
tedy, že je úplně jedno, co onen Kalousek na podzim 2008 předložil...

Stačí si vyhledat předpovědi Vlka z loňska o tomto čase, jak budeme "kousat kořínky",
jak nemocní budou noešetřováni ležet na ulicích...
nezaměstnaní budou brát houfně útokem obchody...
když popisoval dopady krize...

A vy na něj takovými otázkami... aby šel "se svou kůží na trh"... :-))

No - uvidíte... tedy - uvidíme. Třeba se pletu...

K autoru - Gorash to napsal jasně, tak co bych to opakoval... i když jsem rád, že se pan Hvížďala vyjádřil, jak to viděl...
Já to neviděl a tak alespoň mám srovnání několika novin a jeho...
V každém případě - do voleb je ještě dost daleko a myslím, že není dobré dělat účty bez hostinského...

Hezký večer
01. 12. 2009 | 23:08

Veronika Vendlov napsal(a):

Pan Hvížďalo, díky za komentář sněmu. V komentářích pod Vaším blogem už bylo hodně napsáno, takže jen doplnění: Neexistující protikandidáti/ky do vrcholného orgánu při Ustavujícím sněmu politické strany, jsou běžné. Dále, obě uskupení podepsala Dohodu o spolupráci, nikoli koaliční smlouvu. A jak bylo uvedeno výše v příspěvku Gorashe, členové jedné politické strany nemohou být zárověň členy druhé politické strany či uskupení a tedy není možné, aby zasedli orgánech jiných stran, než těch, ve kterých jsou evidováni jako členové.

Integrační sněm SNK a ED byl trochu jiný, organizovala jsem jej a byla tam celou dobu. Tam šlo o skutečnou integraci, navíc po dlouhých "porodních" bolestech, která se nakonec ukázala jako velmi špatná volba, doplatila na nesmiřitelnost "kohoutů" v čele.

Neřekla bych, že se SNKED marginalizovalo, spolupracuje s VV a chytá se na pražské volby. V čele s Markétou Reedovou mají šanci uspět. EDS Jany Hybáškové zase spolupracuje s KDU.
Toto je současná politická realita.

A na to, jak volební kládní dopadne, si prostě musíme počkat.
01. 12. 2009 | 23:26

Spiderman napsal(a):

Jednomyslnost zvolení knížete a Kalouska by přece neměla být překvapivá. Lidé, kteří vstoupili do TOP09 přece šli především za oběma věrozvěsty a jejich vizemi. V době, kdy se ještě nic nestačilo udělat, kdy se ve straně nestačily objevit oponentury, proto jednoznačná volba nemůže púřžekvapit. Až se zde začne dít praktická politika, vyhrne se různost názorů, vyhraní se postoje, pak můžeme čekat nesoulad i s názory otců zakladatelů. Navíc se začnou profilovat jiné osobnosti, vystrčí růžky kariéristé a loktaři a na druhém sjezdu volba natolik jednoznačná nebude. Proto tento dosavadní stav ve srovnání se stavem před dvaceti lety mnoho společného nemá.
02. 12. 2009 | 07:35

zcelazbytecný napsal(a):

Té naprosté loajalitě dávám tak tři čtvrtě roku, než bude následovat nůž v zádech.
02. 12. 2009 | 07:56

Rumcajs napsal(a):

jarpor:

Zdravím.
Je jasné, že na moji otázku stran rozpočtu nedokáže Vlk smysluplně zareagovat páč to není ani technicky možné.

Ty jeho výkřiky ohledně Kalouskova rozpočtu by si rozhodně neměl dávat doma na nástěnku. Přeci jenom jsme u něj zvyklí na silnější a smysluplnější argumentaci.
02. 12. 2009 | 08:19

Vico napsal(a):

Po vyjádření Veroniky Vendlové, kterému nemám důvod nevěřit, se vyjevuje další "habaďůra" na voliče.

Strana, kterou si pro sebe vytvořila skupinka politiků z nejvyššího patra, potřebovala budit dojem jakési základny i tam dole. A tak pomohl hloupej Franta - Sdružení starostů. Ti také odedřou za mafiány tu černou práci a pak Franto nazdar!

Podle mne je TOP09 jen další "kmotrovskou" stranou. Další hráč do lízaného mariáše.
02. 12. 2009 | 08:24

patriot napsal(a):

Jen drobná terminologická poznámka:

Vzhledem k účasti Parkanové bych místo „sněm“ spíše používal slovo „sabat“.
02. 12. 2009 | 08:26

Rumcajs napsal(a):

Vikouši, nedá se nic dělat, ale musíš založit nějakou stranu Ty.

Za pivo a za guláš jsem Tvůj !
02. 12. 2009 | 08:47

Oslýk politolog napsal(a):

Vico,

ale to je od počátku zřejmé, a taky jsem to psal jako první ze všeho.
Současnost TOP je jedna velká improvizace, u které je zřejmé, že nevydrží a vydržet nemůže. Zatím je to spolek vysloužilých pánů, kteří chtějí od ostatních, aby jim dělali křoví.

Každý, kdo jim dá hlas, tak udělá s nadějí, že si to uvědomují, že tam natahají další lidi, nechají je postoupit nahoru a začnou fungovat jako normální demokratická strana.
Je to naděje trochu zoufalá, protože zatím snad žádné straně u nás se to nepodařilo. Prakticky všude stále vládne generace "otců zakladatel", kteří mezi sebe pustí někoho jen zcela výjimečně a neradi. Třicetiletý politik, který do české strany vstoupí v roce 2005, je u nás prakticky bez šance; nechají ho lepit plakáty a dají mu místo radního v Horní Dolní. Ale ne víc.

U TOP 09 je tento problém extrémně vyhraněný; a řešit ho je životní nutnost. Dovede si například někdo představit, že by kníže zemřel?
02. 12. 2009 | 09:08

Vico napsal(a):

Rumcajs : beru tě za slovo, ale upozorňuji, že si mne lidi na ulici pletou s Rathem. Stál by ti ten guláš za to? :)
02. 12. 2009 | 10:23

Vico napsal(a):

Oslýk atd :
Nemám co dodat. Souhlasím.
02. 12. 2009 | 10:25

Jan Bílek napsal(a):

Račte si opravit nesmysl hned na začátku článku, kde tvrdíte:
...snížit deficit hrubého domácího produktu o jedno procento ročně,...

Což je totální úlet.Správně má být:
Strana TOP 09 chce snižovat schodek rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu ročně, tedy asi o 37-40 mld. Letošní deficit státního rozpočtu bude cca 200 mld a tedy podle TOP09 by se měl ten za rok 2010 či 2011(?) snížit na 160 mld, dále 120 mld atp.
02. 12. 2009 | 11:25

fim napsal(a):

Oslýku, nikdo, komu alespoň trochu funguje rozum, není nucen volit parlamentní stranu, ani TOP 00.
Teoretizování o víře v dinosauří zombie, které se v smrtelném záchvěvu uchýlily k poslednímu zoufalému kroku, aby ještě chvíli zůstaly u koryta je naprosto zoufalé a absurdní … z pouhého altruistického rozmaru natahají do své strany nové a perspektivní tváře leda tak v nějakém novém pokračování Pána prstenů.
Místo spekulací o drátování starého zrezivělého hrnce se nabízí jiné výzvy; např. VV. Pokud chce někdo změnu, musí být tento krok radikální. Signál všem zombiím, že už nejsou a nebudou nikdy a nikde vítány. Ani kdyby se obarvily třeba na fialovo a provedly stojku na uchu. V politice už prostě nemají místo. A tato skutečnost jim asi těžko dojde, pokud je někdo do funkce znovu zvolí. Po x-té.
02. 12. 2009 | 12:00

Rumcajs napsal(a):

Vico:

Vidíš to ! Já tuhle potkal Rátha v Praze a byl skouřenej jak indiánská babička.

Tak jestli jsi to náhodou nebyl ty ?

P.S. Za guláš a dobrý pivo cokoliv.
02. 12. 2009 | 12:30

Oslýk napsal(a):

Fim:

Byl bych rád, aby tady něco neparlamentního nového bylo. Hledal jsem, kamínky převracel. Ale bohužel, nevidím nic. Neparlamentní strany to vůbec nemyslí vážně (Balbínovi poeti), a nebo jsou to už mnohokrát provaření generálové bez vojska (Hybášková, Pajerová, Lobkowicz...). Vůbec jim nejde o to se dostat do parlamentu a měnit politiku, ale být něčeho předsedou.
Uznávám, že čekat zázraky od TOP 09 je dost zoufalé. Ale čekat zázraky od podobného podniku, který nikdy ani pořádně nevznikne, je ještě zoufalejší.

Volím proti něčemu, ne pro něco. A nijak to nezastírám.

VV? To je pro mne akorát výtvarná výchova.
02. 12. 2009 | 13:47

Ládik napsal(a):

Oslýku,
převracením kamínků nic nenajdete. Každý už byl několikrát převrácen a pokálen. Musíte zarýt hlouběji do země, tam se najde něco zemitého, pravého, nefalšovaného. Chce to pořádný rýč - nejméně štychar. Bouhužel je takovéto nářadí není ústavní, tam vyznavači socialismu zavedli nástroj "poměrný volební systém".
02. 12. 2009 | 14:29

JAHA napsal(a):

Ad: veronikavendlova
A jak bylo uvedeno výše v příspěvku Gorashe, členové jedné politické strany nemohou být zárověň členy druhé politické strany či uskupení a tedy není možné, aby zasedli orgánech jiných stran, než těch, ve kterých jsou evidováni jako členové.
Nie je to prvykrat, co niekto prehliadol, ze som napisal de facto to iste podstatne skor nez iny (tentoraz Gorash). Asi mam prehliadnutelny nick. Musim porozmyslat nad inym☺.
02. 12. 2009 | 15:20

fim napsal(a):

Oslýk - "Volím proti něčemu, ne pro něco."

Opravdu?

V tom případě je volba TOP00 naprosto absurdní.

Pokud opravdu chcete volit proti, volil byste 1000x raději neparlamentní stranu, ať už Výtvarnou Výchovu, nebo i Balbínovce, než provařené saláty.
02. 12. 2009 | 16:13

Bodlák napsal(a):

Jsem jen člověk.Pamatuji r.89,který se zdál býti splněním nemožného snu.Ta parafráze staročetiny se mi moc líbí.Skutečnost se zvrhla do snu plného hrůzy a zpocení není jediný důsledek.Vidím zlikvidované rodiny z nedostatku času pro ni a to průřezově podnikatelstvem i zaměstnavatelsvem,vidím neřešení problémů,pro které lidé konečně vyšli do ulic, vidím neperspektivnost obyčejného lidského života,který je odstřelen nezaměstnaností,neschopností státu zaručit občanovi práva a důsledně vést k povinnostem,aby na záruky bylo,vidím naprostou neurvalost v lidských vztazích,která plyne z frustrací životního průběhu,a proto také volím alespoň trochu naděje v sociální přístup,vždyť pragmatismus ukázal jen vlčí pařát a hadí oko fascinující oběť před dávkou jedu.Nevolím KSČ,vidím její politiku vedoucí ke ztroskotání systému,volím soc. dem.s nadějí,že ponechá lidem kousek prostoru k životu.I když za vším je jen člověk a tomu se dnes už nedá věřit ani upřímnost pozdravu.Takže mne odsuďte,ale zkuste nabídnout perpektivu a přesvědčte mne i mně podobné.
02. 12. 2009 | 17:31

DJ napsal(a):

Ke většině komentářů a k blogu samotnému se dá jen dodat:
Typicky české - úspěch vzbuzuje závist, a veký úspěch až nenávist.
Český kanál se opět projevil.
02. 12. 2009 | 18:36

Pavel V napsal(a):

DJ
Váš komentář je typickým příkladem přístupu určité části občanů k politice. Chovají se jako fanatičtí fanoušci fotbalového klubu. Ti chtějí vidět vítězství svých barev za každou cenu a nezajímá je, že vítězství bylo třeba získáno podvodem, jak to např. předvedl Henry při utkání kvalifikace na MS s Irskem. Být Francouzem, hrozně bych se za Henryho styděl. Být DJ, řekl bych si: účel světí prostředky. Je to smýšlení primitiva, který za správné považuje to, co prospěje jeho kmenu (fotbalovému klubu, rodné politické straně). Běda když primitiv narazí na primitiva z jiného tábora - je válka. Demokracie s takovými lidmi nemůže fungovat. Podmínkou pro demokracii je určitá duševní úroveň občanů - ochota dobrovolně ctít pravidla souborně nazývaná "dobré mravy".
02. 12. 2009 | 21:02

Hurá napsal(a):

Pavel V:
Velmi pěkná a výstižná reakce na DJ.
Neď ale s vámi nebudou zde různí vzájemní-si podkuřovatelé mluvit !
02. 12. 2009 | 21:40

siven napsal(a):

Hurá - Ale budou... a před Pavlem V budou i smekat, za to, jak perfektně se vyjádřil. Tak bych to nikdy nesvedl.
02. 12. 2009 | 22:12

Oslýk napsal(a):

Fime,

já bych rád volil pro něco; ale to něco, co se mi nabízí v parlamentních stranách mne jaksi nenadchává. Místy vzbuzuje odpor. Občas už přímo zděšení (konkrétně ODS a ČSSD).

Negativní volba je tedy "kdo je mi nejméně odporný". Volil jsem už i zelené, ale kajícně doznávám, že s nimi nemám názorově prachvůbec nic společného. Prakticky všechno, co navrhují, je proti mým představám. Navíc teď se pomalu posouvají také mimo parlament a mění se v další Balbínovce.

KDU je mi taky hodně odporná. Čunek byl šílená možnost a Cyril není o moc lepší. Jeho praktiky mne štvou už léta, jeho názory nezajímají, a vůbec.

Co dál? TOP 09, ten bělostný nový zářivý kůň který... zase až tak moc belostný není, že. Je to poměrně jetý pivovarský valach, utahaný kompromisy, a v jeho trójském břiše se skrývají enemíci. Takže odtud moje dost zoufalá konstrukce, že z nové strany se po vypadnutí té party z břicha něco třeba ještě vyvine... snad...

No, a všechno ostatní jsem nějak zasklil pro únavu. Co je to ta výtvarná výchova?
02. 12. 2009 | 22:46

fim napsal(a):

Oslýk - Únava je věc velmi ošidná...

Vaše poslední dva odstavce podepisuji bez výhrad.

Co se týče mně... Prošel jsem si obdobím teorií o "propadlých hlasech", "menších zlech", atd. To je však nyní passé.

Empiricky i studijně jsem z podobných sebeklamů již dávno vystřízlivěl.

Nyní je mi jasné, tak jako vám, že na hovada je nutná jen tvrdá reálpolitika voličů. Tzn., že čím víc jich z DS PČR i Senátu vykopneme, tím lépe.

"Výtvarná výchova" jsou Věci veřejné. Neberou si servítky s nikým, od prava do leva. Není třeba z nich sedat na zadek a věřit jim modré z nebe. Ovšem přinejmenším jako pretoriány a čističe Augiášova chlíva je použít lze.

Pokud jste k podobnému účelu tehdy volil zelené, tak jako já, volit topku by byl krok zpět. Je to na Vás.
02. 12. 2009 | 23:10

Oslýk napsal(a):

Fime,

nakonec to vidíme podobně. propadlé hlasy jsou argument, ale nikoli trumfové eso. Menší zlo je to tak jako tak, protože mi nevyhovuje nic.

Věci veřejné... ach je. To je další problém. Parta, která se hodí nejvíc ze všeho do roku 1990. Představy o fungování státních mechanismů mlhavé, silná slova, ale obávám se, že si z nich schopní úřední borci a mafiáni budou dělat blázny. Boj s korupcí vyžaduje naprostou přesnost a nekonečnou trpělivost. Přesné informace, přesná jména. Zkušené profíky, kontrolovatelné zvenku. Spolupráci zevnitř. Zkrátka policejní práci.
Hurá akce se o korupci rozbíjejí neškodně jak mýdlové bubliny. Pamatujete na Zemana a "Čisté ruce?" Nebo na ty nesčetné parlamentní vyšetřovací komise, kde se většina z nich ani nesešla?

Prošel jsem si programy a stránky výtvarné výchovy, a nic, co by mne opravdu zajímalo, tam není. Problémy ještě ani nepojmenovali. Proč jim mám věřit, že něco vyřeší?
03. 12. 2009 | 09:01

fim napsal(a):

Oslýk - Nevím, co jste konkrétně četl, avšak jejich způsob argumentace mi přijde naopak to nejlogičtější, s čím jsem se v politice za poslední léta seznámil.

Každopádně programy beru již dávno s rezervou, protože jejich uskutečnitelnost je stejně v praxi z mnoha důvodů velmi omezená (i v případě, že jsou jejich tvůrci upřímní...). O programy v dnešní katastrofální situaci už dávno nejde (pomineme-li samozřejmě komunistické, neo-nacistické, a jiné extremistické manifesty, které prozrazují o jejich tvůrcích víc, než dost. Což snad ani není nutno připomínat).

Nyní potřebujeme ze všeho nejdříve vyčistit chlév. Vyvolený Viktor (čistič) může být ideálním pomocníkem. „Schopní úřední borci a mafiáni“ již za ta léta neměnného dvoutaktu zpohodlněli, a mají připravené jen dvě zavedené taktiky : Buď Petr, nebo Pavel. Pavel, nebo Petr. A tak pořád dokola.

Volit správně v dnešní ČR znamená volit pragmaticky a strategicky. Propadlé hlasy jsou hlasy odevzdané zdegenerované parlamentní sebrance a jejich kmotrům. Hlasy odevzdané zahnilému systému, klientelismu, korupci. Hlasy potvrzující a prohlubující žalostný status quo.

Stará děvka, třebaže nalíčená firmou Coco Chanel, zůstává pořád starou děvkou. Přičemž za ní stojí bordel papá a kmotr jak cip – jeho arci velebnost Al Calousek.
Kdyby neexistovala Výtvarná Výchova, našel bych v neparlamentním výběru někoho jiného. Je z čeho vybírat. A jak píši výše, nejde o to v nich vidět nějaké Prométhey a génie. Jde o tým, kterému dám mandát vyhodit z chlévu přestárlá prasata.
03. 12. 2009 | 13:30

Pavel V napsal(a):

Oslýku a fime,

pěkně si tady notujete. V něčem s vámi souhlasím (dvě největší strany jsou zcela nedůvěryhodné), ale v jiném se neshodneme. Vysvětlete mi například, co máte proti zeleným. Nejsem jejich volič, ale myslím, že se jim křivdí a že jsou bezdůvodně odepisováni. Když mluvím s lidmi, nezmůžou se na nic jiného než na vysvětlení, že se Kateřina znemožnila v pořadu Uvolněte se prosím. Není tohle v našem korupcí prolezlém státě pouhá banalita? Nebo jim vytýkají, že se mezi sebou hádali. Mohou však zelení za lidské selhání svých poslankyň Zubové a Jakubkové, které stranu zradili a přeběhly ke konkurenci?
03. 12. 2009 | 20:09

dalimil napsal(a):

TOP=UTOP = Politické mrtvoly ! Pro budoucnost našeho národa absolutně bezcenné !!! Kalousek a spol. do důchodu!!!Dal.
03. 12. 2009 | 23:10

fim napsal(a):

Pavel V - pokud chcete být objektivní sám k sobě, zjistěte si vše o panu Bursíkovi.

Ano; kdyby nebyl tím, čím je (i jeho velká protégé…) a Zelení místo hrnutí se ke korytům trpělivě sbírali body v opozici, měli by dnes velký potenciál.

Nyní jsou již pouhým vyhořelým palivem. Ne, že by mě to osobně nemrzelo, ale musíme být realisté.

Je třeba zcela nový impuls. A pokud možno víc, než pouhé překročení 5%.
03. 12. 2009 | 23:27

Pavel V napsal(a):

fim
Říkáte, že si mám zjistit vše o panu Bursíkovi. Nevím odkud. Snad ne z medií? Je přece známo, že proti Bursíkovi stojí mocná energetická lobby disponující nejen milony, ale miliardami. Ta si může koupit všechny novináře v této republice. Novinářům se nedá věřit. Oni sice předstírají, že chtějí potírat korupci, ale všimněte si, že se zabývají jen malými rybami. Rok dokáží omílat jakýsi úplatek ve výši půl milonu, ale v kauze LTO, kde se jednalo o milardy, takzvaní investigativci nezjistili téměř nic. Je zajímavé, že poté, co z ministerstva financí odešel Kočárník, se v této věci ihned našlo řešení, jak zabránit dalším daňovým únikům. Nebo jak vysvětlit, že při volbě Václava Klause docházelo k machinacím a novináři se tváří jakoby se nic nestalo. Mám snad věřit vysvětlení Zubové, Kalbáče a Snítilého? Pokud se v mediích objeví pomluvy na nějakého politika (nebo dokonce štvavá kampaň), nemusí na nich být zbla pravdy.

Nevím, co myslíte tím vyhořelým palivem. Jak jsem již řekl, nejsem volič zelených, ale protiví se mi nekonečné opakování novinářů, že se do parlamentu nedostanou. Právě to stálé opakování mě navádí k úvaze, že novináře někdo podplatil, aby ovlivnil veřejné mínění v jejich neprospěch. Není tak těžké uhádnout, kdo by to mohl být.

Media zelené odepisují, ale pro mě je mnohem důležitější, že na jejich stranu se staví takoví lidé jako Václav Havel nebo Jiřina Šiklová.
04. 12. 2009 | 20:58

fim napsal(a):

Pavel V - Tak pokud byste si vyvodil, že médiím, nota bene českým, sbaštím vše i s navijákem, šlo by o veliký omyl. Na tuto sféru si dávám veliký pozor, aniž bych však zároveň podléhal paranoie. Zkrátka po letitých zkušenostech je poměrně snadné být vycvičen natolik, aby člověk dokázal v předložených informacích oddělit zrno od plev a číst mezi řádky.

Vácalav Havla i Jiřiny Šiklové si sice vážím, ale v analýze politických představitelů se řídím vlastní analýzou a uvážením.

Kdo chce, je informován. Přičemž např. případě paní Kateřiny nejde o příliš složitý úkol. Nestojí to jen na biomase, abychom si rozuměli. A vůbec... vzhledem k vaší bystrosti a inteligenci se pozastavuji nad tím, že tuto paní ještě dosud nemáte přečtenou. Snad není třeba připomínat, že jedna věc jsou ideje, vize a program, druhá (a podstatná) věc je skutečnost, KDO je v praxi reprezentuje a JAK.

Opakuji, ač věřím, že je to těžké (obzvlášť pro oprávněně zoufalé a unavené spoluobčany...), že na emoce a sympatie musí člověk v nahlížení české politiky zapomenout!
Jinak je to cesta do pekel...
05. 12. 2009 | 12:42

Pavel V napsal(a):

fim
Souhlasím s vámi, že při hodnocení politické strany není příliš důležité, na které straně politického spektra stojí. Pro mě je v tuto chvíli podstatné, zda je ta strana promořená korupcí. Nemyslím si, že zelení jsou čistí jako padlý sníh, věřím však, že jsou na tom ve věci poctivosti podstatně lépe, než dvě největší strany a také než TOP 09. Při nedávném testu redaktora Mladé fronty, který zjišťoval, která strana je ochotna vzít úplatek, obstáli zelení ze všech nejlépe, zatímco TOP 09 byla nejhorší.

Jedním z důvodů nepřízně medií vůči zeleným může být jejich odpor k volbě Klause prezidentem (tam se doufám Kateřina zachovala i z vašeho hlediska správně). Snad nemusím zdůrazňovat, že Klaus má blízko k všemocné energetické lobby.

Dnes jsem v Lidových novinách četl zjevně nepřátelské komentáře vůči zeleným. Tím více jsou mi však sympatičtí... když na ně útočí zmanipulovaný tisk. Že jsou Lidové noviny zmanipulované se pozná např. z toho, že píšou jakoby kritické články (mající vypadat jako nestranné) o TOP 09, kde tuto stranu nenápadně přechvalují.

Zapomenout na emoce? Určitě ano. Jen nechápu vaši lítost nad zoufalými a unavenými občany. Kolik z nich se angažuje ve veřejném životě? Dokážou akorát tak vést pivní řeči, ale skutek utek. Ve starém Řecku byl člověk, jež se nezúčastňoval demokratických procedur, v opovržení. Náš občan dnes se straní politiky a ještě to považuje za ctnost. Většina z nich se chová jako muž, který odnese svou výplatu k sousedovi a pak se rozčiluje, že soused s ní špatně nakládá :-)
05. 12. 2009 | 20:30

Oslýk politicky osiřelý napsal(a):

Pavel V

Co že mám proti těm zeleným.

1) No, zejména to, že vůbec nejsem zelený. Miluji globalizaci a MacDonalda! Boj proti globálnímu oteplení mne nezajímá, koncept dotované energie pokládám za silně diskutabilní, a ze všeho koukají další výdaje do rozpočtu.

2) Mám proti nim, že jsou poserové. Kdykoli na ně někdo zadupá, stáhnoou ocas mezi nohy a poslechnou. Ukázkový případ Čunek/Vesecká; napřed halasný boj proti Vesecké, svolávání komisí, ale pak najednou skutek utek. Budu ochoten vyhodit hlas straně, která ve volbách propadne, ale jen v případě, že budu přesvědčen o tom, že jsou to opravdu slušní lidé. Tady váhám.

3) Byl jsem pro radar. Problém už odpadl, radar nebude; ale ono je tím řečeno mnohé další.
09. 12. 2009 | 09:04

Pavel V napsal(a):

Oslýku,

je mi vás líto, že jste takový sirotek :-). Snad se tím dá omluvit ignorance vůči matičce Zemi.

Mám zato, že zelení změnili stanovisko v případu Čunek/Vesecká právě proto, že jsou slušní. Ukázalo se totiž, že kauza byla zinscenovaná přerovskou justiční machií, která v zájmu Čunkovi uškodit závažným způsobem porušovala zákony. Především však vyšlo najevo, že údajný hlavní důkaz - výpisy z bankovních kont, byl v mediích podáván manipulativním způsobem: bylo zamlčeno, že HB Real vybrala peníze až odpoledne, zatímco podle obvinění mělo dojít k úplatku již dopoledne. Tato manipulace s fakty jasně dokazuje zlý úmysl.

Pro radar jsem byl taky.
09. 12. 2009 | 18:43

Oslýk napsal(a):

Pavel V

tak to se neshodneme ani s tou Veseckou... ale jako argument proti volbě zelených je to dost přesvědčivé. O nějaké slušnosti nemůže být ani řeči.
10. 12. 2009 | 12:37

Pavel V napsal(a):

Oslýk,

nejste náhodou komunista? Váš způsob rozsáhlé argumentace by tomu nasvědčoval.
10. 12. 2009 | 20:04

Oslýk advocatus diaboli napsal(a):

Pavel V

Náhodou nejsem.
Všimněte si, že jste se mne slušně zeptal, cože mám proti těm zeleným. Já jsem vám slušně odpověděl. Po mém vysvětlení začínáte útočit ad personam. Na věcnou debatu o případu Vesecká (odlišného od Čunka) zjevně nemáte.

Srovnejte si to v hlavě, člověče. Takto děláte zeleným medvědí službu.
Pozdravujte Lišku.
11. 12. 2009 | 10:04

Pavel V napsal(a):

Oslýk

latinu neznám. Nicméně pochopil jsem, co asi znamená "ad personam". Ano, chtěl jsem vás vyprovokovat k věcné debatě. Pokud si však myslíte, že na ni nemám, nijak vás nenutím odpovídat.
12. 12. 2009 | 21:33

Oslýk advocatus diaboli napsal(a):

Pavel V

no, když už jsme tak pěkně začali, já jsem servíroval stran té Vesecké. Jestli je vám to málo, pěkné shrnutí příběhu je zde
http://blog.aktualne.centru...

Můj závěr z toho je, že i to, co Vesecká sama přiznala, je na padáka. V pondělí jste mohl vidět pokračování.

Takže sem s returnem.
15. 12. 2009 | 15:18

Pavel V napsal(a):

Oslýk

můj return je opožděný (pro nemoc), tak nevím jestli z toho ještě něco bude.

Nabízený blog jsem znal. Dokonce jsem pod ním měl i příspěvek pod nickem Pavel (později jsem začal používat Pavel V, abych se odlišil od jiného Pavla). Možná, že právě můj příspěvek pohnul pana Žáka, že uznal Čunkovu nevinu - byť pouze nepřímo. Tím se ovšem stalo jeho stanovisko značně nekonzistentní. On na jedné straně žádá, aby bylo právu učiněno zadost, na druhé straně kritizuje Veseckou, že se zastala Čunka, u něhož nakonec uznal, že v právu byl. Kritizuje tedy Veseckou, že jednala správně.

Ve skutečnosti asi Vesecká opravdu porušila zákon, když ten případ odebrala Obstovi. Lze jí to však vytýkat, když tím chrěla zabránit mnohem většímu bezpráví? Mám na mysli protiprávní únik informací za účelem mediálního lynčování Čunka, jehož cílem bylo dostat eventuální soud pod tlak (soudce odolávající soudci Lynčovi existuje jen v kovbojkách) a dosáhnout odsouzení Čunka tak, jak byla pod tlakem medií odsouzená Vesecká v kauze "justiční mafie". Tam Benešová řekla, že případ nemá žádnou spojitost s případem Jiřího Čunka. Opak je pravdou - kvůli jeho případu celá kauza "justiční mafie" přece vznikla a ty případy nelze oddělit. Vesecká v případu Čunek reagovala na předchozí vícenásobné porušování zákona ze strany přerovských vyšetřovatelů. Důvodem takové reakce Vesecké mohla být i skutečnost, že to byli lidé spjatí se starým režimem jednající ve shodě a tím pádem neprůstřelní Např. JUDr. Novák.

Celá kauza Čunek, v níž šlo o pouhého půl mega, znamenala dost velký obrat v mediích. Hlavními zloduchy přestali být estébáci či komunisti, ale stali se jimi vládnoucí politici.

Závěrem: Je pravdou, že vražda na tyranu není zločinem ?(není myšleno jako řečnická otázka).
16. 12. 2009 | 17:17

Oslýk napsal(a):

Pavle,

ony jsou to dvě různé věci. Že je Čunek nevinen, o tom je dnes už právu zcela jasno, a "jak to bylo doopravdy" se stalo vděčnou záhadou jako atentát na Kenedyho. Na tomto stavu už zjevně nejde nic změnit; ani kdyby to přezkoumalo deset soudců, stejně tomu nebude nikdo věřit.

Vesecká a spol. je problém úplně jiného druhu; je to parta, která se systematicky věnuje zázračnému zachraňování podobných lidí. V té kauze rozhodně nešlo jenom o případ Čunka. Kdekoli se tihle lidé objeví, je někdo zachráněn. Seznam jmen je úctyhodný (koukněte se na pondělní Reportéry - tam máte pokračování).
Třeba jsou zvláštním zázrakem všichni opravdu nevinní (fakt tomu věříte?), a je to něco jako Červený Bedrník.
Jenomže problém je v tom, že nejvyšší státní zástupce, určený k tomu, aby padouchy stíhal, a nikoli zachraňoval, nemůže být Červeným Bedrníkem. K tomu je určen advokát.

Pokud se vrátím k zeleným, jejich původně bojové stanovisko v této věci roztálo jako sněhulák na slunci, když jim bylo naznačeno, že je vyhodí z vlády. Odtud můj názor, že jsou to poserové.
17. 12. 2009 | 09:45

Pavel V napsal(a):

Oslýk,

žel, nevím, koho ještě měla Vesecká zachránit. Jestli jsem vás správně pochopil, měla se zastat nějakého darebáka. Sdělte, koho máte na mysli.

Domnívám se, že problém našeho soudnictví není ve Vesecké, ale spíše v tom, že je tam příliš mnoho lidí spjatých se starým režimem. Kdo tam chtěl pracovat, musel pro komunisty vykonávat špinavé služby. V osmašedesátém byli odstraněni ti slušnější. Přesto pochopitelně nelze vyloučit, že tam bylo pár lidí, jež si zachovali důstojnost. Ale asi jenom pár.

Nevěřím, že ti, kdo zavírali disidenty, se nyní přetrhnou, aby vyšetřili různé tunely a korupci. Vždyť by museli postupovat proti svým bývalým kamarádům z KSČ, jež využili svého hospodářského postavení a zprivatizovali většinu majetků. V tomhle vidím příčinu, že se v této zemi prakticky nevyřešila jediná větší kauza (aneb, pokud chceš něco ukrást, tak nejméně miliardu - pak si můžeš být jist beztrestností). Vesecké nezávidím.

Přiznávám, že tyto úvahy jsou založeny na domněnkách. V soudnictví nepracuji. Na druhé straně informace v mediích považuji za zcela nedůvěryhodné - čiší z nich čísi zájem. Jsou jednostranné, manipulativní, nekonzistentní i přesto, že se snaží tvářit jako nestranné. To platí i o ČT.

Způsob fungování moci v tomto státě se mi jeví následovně:
1. Novináři napíšou spoustu článků o korupci v nejvyšších patrech politiky, aby jim lid uvěřil, že to s ním myslí dobře (co na tom, že se investigativci vzápětí o jimi vyvolané kauzy přestanou bez jakéhokoliv vysvětlení zajímat?)
2. Nějací pracháči si zaplatí novináře, aby vyvolali určitou kampaň pro nebo proti něčemu. Např. proti enviromentalistům, aby ti se jim nestavěli do cesty při plánování další elektrárny.
3. Jsou uspořádány průzkumy veřejného mínění. Zjistí se např. že lid již má zelených plné zuby.
4. Politici se přizpůsobí "přání lidu".

S pozdravem

Pavel V.
17. 12. 2009 | 21:55

Oslýk napsal(a):

Jména si lze vyslechnout přímo od účastníků například zde
http://www.justicetv.eu/moz...
konkrétně jde o ty závěrečné řeči a ještě konkrétněji o pana Kučeru.

Další jména jste se mohl doslechnout třeba v Reportérech tento týden.

Vaše názory jsou vskutku založeny na domněnkách, a to navíc vzájemně rozporných, protože pokud jsou vám nedůvěryhodní "ti, kdo zavírali disidenty", pak je otázka, proč považujete za důvěryhodnou Veseckou, dosazenou týmiž lidmi.

Pokud jste se případem nezabýval, což je samozřejmě omluvitelné (máte jistě jinou a užitečnější práci), pak mne překvapuje váš velmi silný názor na věc.
Což je asi tak poslední otázka, která stojí za vysvětlování.
18. 12. 2009 | 08:30

Pavel V napsal(a):

Oslýk

pořad Reportéři ČT považuji za naprosto nedůvěryhodný. Hlavně proto, že je tam zaměstnán redaktor Bártek, který v tom pořadu tvrdil, že Čunek pobíral neoprávněně přídavky na děti. Pak z toho ČT udělala, že měl na ty přídavky nárok, ale že je stejně darebák, když se jich nevzdal. Víte snad něco o tom, že by se Reportéři ČT za své pomluvy omluvili? Jsem stále přesvědčen, že novináři jsou nejzkorumpovanější složkou společnosti. Lidé, jež jim věří jsou podobni těm, kteří kdysi schvalovali trest smrti Milady Horákové.

Oslýku, vaše argumentace je velmi nekonkrétní. Silně mi to připomíná jistou skupinu lidí v minulosti. Ti také jen naznačovali. Nikdo je tudíž nemohl vzít za slovo. Vlastně se argumentací vůbec nezdržovali. To je tak: Když vydáte nějaké prohlášení a snažíte se ho podložit argumenty, stádo si to vyloží jako výraz vaší nejistoty. Proč? Protože skutečný vůdce má tolik sebevědomí, že by se k nějakému argumentování nesnížil.

Zkuste, prosím, alespoň jednou argumentovat běžnou formou.

Pavel V.
20. 12. 2009 | 13:21

otto top 10 napsal(a):

Nízký dojem ze sněmu byl způsoben průběhem, který nás nutně přenášel do atmosféry podobných akcí před dvaceti lety.
13. 03. 2010 | 20:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy