Reality show o ledvinu, aneb kde je únosná hranice mystifikace

04. 06. 2007 | 12:14
Přečteno 4239 krát
V pátek 1. června 2007, když se na stanici BNN dívalo 1,2 milionu diváků, oznámil moderátor Patrik Lodier, že od 20,15 vysílaná The Big Donor Show, Velký dárce, po vzoru The Big Brother, Velký bratr (produkce Endemol), je mystifikace. Skuteční byli jen postižení onemocněním ledvin, kteří v pořadu vystupovali. Holandská veřejnoprávní stanice BBN, založená před deseti lety pro mladé diváky, známá skandálními pořady Sexuální výchova a Sex a drogy, a její ředitel Laurens Drillich pořad hájili tím, že upozorňuje na nedostatek dárců ledvin v zemi. Bývalý ředitel a zakladatel této stanice Bart de Graf na selhání ledvin totiž zemřel. V Nizozemí ročně zemře kvůli nedostatku transplantátů ledvin 200 lidí a průměrná čekací doba na novou ledvinu je čtyři roky. V současné době je na čekací listině 1200 či 1400 (údaje se různí) Holanďanů.

Tolik fakta, nad kterými se ale vznášejí následující zásadní otázky: Existují nějaké etické hranice mystifikace? Komu takový čin posloužil víc: Televizní stanici BNN, nebo čekatelům na transplantaci ledvin? Neslouží i jen taková mystifikace k pokračující demoralizaci naší společnosti? Nevytváříme si takovými skutky jen další zavilé nepřátele z jiných kultur? Nedáváme jim do rukou další argumenty pro vedení džihádu, svaté války proti naší civilizaci?

Orson Welles a Belgie 2007

První mediální mystifikaci v moderních dějinách způsobil tento americký herec, scénárista, producent a režisér, když odvysílalo, 30. října 1938 na tzv. Halloween večer jeho rozhlasovou hru s názvem War of the Worlds, Válka světů, několik stanic a občané invazi mimozemšťanů uvěřili. Šlo o fiktivní reportáž z jejich přistání, která na východním pobřeží Spojených států vyvolala masovou paniku. Již tehdy se diskutovalo o tom, jestli takový druh mystifikace, který vyprovokovává ohrožení, je v médiích přípustný.

Letos v lednu, přeskočíme-li sedmdesát let a historii i některých drobných českých mystifikací třeba Jana Schmida z Ypsilonky, který koncem padesátých let předstíral, že objevil další sloku národní hymny od Josefa Kajetána Tyla, kterou ve skutečnosti napsal sám, zaskočila podobná brutální mystifikace Belgii. Televize tam odvysílala falešnou reportáž s krycím názvem BBB, což byla zkratka pro Bye-bye Belgium, Nashle Belgie.

Ve fiktivní reportáži Belgický král Albert II. uprchl do konžské metropole Kinshasy v okamžiku, kdy se dostala diskuse mezi Vlámy a frankofonními Valony do slepé uličky. Regionální vlámský parlament svolal generální stavy, které odhlasovaly nezávislost. Spojené parlamenty Valonska v Bruselu pak učinily totéž. Nastal krach na burze, hrozil výbuch násilí a Evropská unie a NATO, které obě sídlí v Bruselu, začaly řešit jaký postoj mají k této nečekané situaci zaujmout.

Podle dodatečných průzkunmů se ukázalo, že asi po půl hodině, kdy se objevil na obrazovce nápis TOTO JE FIKCE, tomu do té doby věřilo přes devadesát procent televizních diváků.

Francouzský Le Mond to komentoval slovy: „Tato iniciativa jednoho belgického novináře nejen že nechala fiktivně rozpadnout zemi, ale narušila všechny jistoty, když brutálně přenesla do každodenní reality téma, s nímž si mnozí zahrávají a neuvědomují si, že manipulují s dynamitem…“

Podobně i v tomto případě lze hovořit o tom, že tvůrci chtěli upozornit na oživující separatistické tendence v Belgii, kde bohatý sever nechce doplácet na chudší socialistický jih, který blokuje nutné sociální, daňové a zdravotní reformy, ale opět nastolili otázku: Jsou prostředky a rizika, která tato forma fikce může vyvolat, únosné? Je možné na nějaký skutečně závažný problém upozornit jen mediální bublinou, nebo taková akce je spíš účinným reklamním trikem pro stanici, která pořad odvysílala a jíž se zvedla sledovanost a tudíž i cena prodávané inzerce?

Velký dárce

V pořadu holandské televize měly tři skutečně nemocné osoby usilovat, aby jim údajně smrtelně nemocná sedmatřicetiletá žena vystupující pod jménem Lisa, trpící onemocněním mozku, darovala jednu ledvinu. Druhou měl dostat až po její smrti dárce podle pořadníku. Dárkyně měla v přímém přenosu vést s vybranými třemi uchazeči dialog a diváci měli pomocí SMS zpráv spolurozhodovat o tom, kdo ledvinu dostane.
Show kritizoval holandský premiér Jan Peter Balkenende i Joop Atsma z vládnoucí Křesťanskodemokratické strany, který den před údajným startem pořadu prohlásil, že jde o šílenou myšlenku.

Scénář je morálně naprosto neakceptovatelný, řekl i profesor John Feehally, který právě ve Velké Británii ukončil funkční období předsedy ostrovní Asociace pro studium chorob ledvin. Podle něj pořad nepovede k větší obeznámenosti veřejnosti s tématem transplantací a způsobí jen zmatek a nejistotu. Podobně tvrdě se vyjádřil Jörg-Dietrich Hoppe, prezident německé spolkové lékařské komory. V Německu, kde po Velkém bratrovi přišla reality show se zkrášlovacími operacemi, o kterých odborníci hovořili jako o Frankenstein-show se o chystané holandském pořadu začalo hovořit jako o Mengele-show. Tvůrci si chtějí hrát na Boha, či jde o makabróznbí hru s lidskou nouzí, vykřikovali komentátoři.

Item

Spíš než aby belgická a holandská mystifikace vnesly do evropského veřejného prostoru debaty o rozdělení země a o transplantaci ledvin, nestane se nic. Medialita naplňovaná permanentně katastrofickou žurnalistikou se přelije jinám. Jediné, co zřejmě zbude, jsou otázky, které jsem formuloval na počátku, na něž univerzitní a teologické elity začnou hledat odpovědi a budou se zabývat nebezpečími tohoto trendu a jeho možnými důsledky. Nakonec to může vést v Evropské unii i k návrhům zákonných opatření, která by mohla do budoucna omezit svobodu tvůrců. Po něčem podobném již ve Velké Británii, sice v jiné souvislosti (když bulvár začal kupovat za miliony příběhy zadržených vojáků údajně v Íránských vodách a zkresleně s nimi manipuloval) volá i takový liberál jakjo je Timothy Garton Ash.

Jedno si ale snad už můžeme dovolit říci: Čekatelům na transplatace ani Belgičanům tyto mystifikace nepomohly, televizním stanicím, které s pořady přišly, jen punktuálně, ale rozhodně přispívají tyto formáty k tomu, žeakcelerují rozkládání hodnot, na kterých naše civilizace stojí. Tento proces podle některých filozofů a publicistů, jako jsou pánové Peter Sloterdijk či Ulrich Wickert, nás možná ohrožuje víc než islámský terorizmus.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David napsal(a):

Jestli tato mystifikace pomohla či nepomohla čekatelům na transplantaci ukáže čas. Dle článku v dnešních LN jsou Holanďani zatím nejméně ochotni darovat orgány. Pořad je (a vlastně nás všechny) "brutálním" způsobem nutí k zamyšlení. Tuto formu dokážu pochopit, snaží se šokovat, překvapit otupělé diváky navyklé na reality show, bulvární noviny apod. Hranice vkusu se neustále posouvá dál. V tomto případě pro dobrou věc.
04. 06. 2007 | 17:24

Paul napsal(a):

Jen krátká poznámka k ledvinové kauze v Nizození. Údaje o počtu lidí, kteří na ledvinu čekají, se neliší, jak uvádíte. Údaje jsou ve všech holandských médiích stejné. Na transplantaci nějakého orgánu čeká 1400 lidí, z toho na ledvinu 1200. Asi jste v těch číslech ztratil přehled. Anebo ho ztratili ti novináři, kteří jeden od druhého opisdují
15. 06. 2007 | 18:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy