Nekrolog na Jana Beneše

07. 06. 2007 | 11:20
Přečteno 10898 krát
„George, jestli muzes, tak prijed, at tu policajti moc neblbnou, jsem v zahrade a mam diru v hlave. JAB“ Tuto SMS zprávu dostal od svého přítele Jana Beneše šéf protidrogového týmu České policie Jiří Komorous 1. června 2007 v 10,52 minut.

Podle toho, co k tomu sepsal pro redaktora Jiřího Wagnera z internetových novin Neviditelný pes, zprávu si přečetl až odpoledne, na jeho zahradu v Obořišti poslal hlídku a ta tam spisovatele našla mrtvého a vedle něj ležela puška. Podle zkušeného policisty Komorouse šlo bezpečně o sebevraždu a Jan Beneš odešel bez trápení jako důstojník. Důvodem k dobrovolnému odchodu ze života byla osobní trápení.

Se jménem Jana Beneše jsem se setkal nejprve v literárních časopisech a když mu vyšla první knížka v šedesátých let a pak samozřejmě v roce 1967, kdy byl odsouzen na pět let za „velezradu“ ač nejprve, aby ho režim denuncioval, tvrdil, že byl vzat do vazby proto, že v redakci ukradl magnetofon.

Jak to bylo ve skutečnosti, jsme si řekli až v exilu v roce 1979, kdy jsem s Janem Benešem připravoval rozhovor pro chystanou knihu České rozhovory ve světě. Cituji:

„Proč jsem byl zavřený nebyla jen literární činnost, ani jen politická činnost, ale činnost související jak s literaturou, tak politikou. Detailně to byla podpisová akce za svolání mimořádného sjezdu Svazu československých spisovatelů, což se komunistické straně nelíbilo a což také na základě stranického příkazu nepodpořil žádný z členů redakce Literárek hlavně proto, že oni s tím nepřišli a tudíž to nemohlo být dobré.

Byla to ještě jiná podpisová akce za zavřené sověštské autory Sinjavského a Daniela, kterou mladí autoři kolem Tváře prosadili k jednání svazu a byrokratickému aparátu trvalo hodně dlouho, než to rozmělnil tak, že s protestem jel do Moskvy Jan Drda. Konečně pak jako další důvod mého zatčení bylo psaní pro Pavla Tigrida, respektive Svědectví… Otřesným zážitkem pro mne byla četba vyšetřovacích protokolů naprosté většiny mých kolegů, kteří je také podepsali. Pramaličko z nich si zachovalo i jen stopu nějaké vlastní důstojnosti.

Detaily jsou nudné, ale pro mne, celé kompletní redakce, kde jsem pracoval a nejednu flašku vypil, prostě ztratily důstojnost. Činy jsou vždycky lepší důkaz než sebekrásnější rétorika. A hory krásné rétoriky se zhroutily do aktů malých špinavých činů, malých a zbytečných podlostí, páchaných, připouštím většinou ze strachu. Ale spáchá-li někdo špinavost, či špinavůstku, aby si udělal očko, a ublíží tím absolutně nevinné a neúčastné mé ženě: zakázali jí i vstup do redakce, byla tehdy zrovna v sedmém či devátém měsíci, starala se o další dítě a zavřeného muže, jde o zatraceně podivné svědomí národa…“

Ze starého rozhovoru s Janem Benešem cituji tak dlouze hlavně ze dvou důvodů: Zaprvé proto, že kolem jeho zatčení v roce 1966, amnestován a plně rehabilitován byl až na jaře 1968, se dodnes šíří spíše fámy. A zadruhé proto, že z popisu chování kolegů spisovatelů k němu a k jeho ženě je velice plasticky cítit zrůdnost totalitních režimů, které dokázaly ponížit každého. Strach byl všudepřítomný. Navíc z poznámy Jana Beneše o Literárních novinách a vztahu jejich redaktorů k mladším kolegům v Tváři je rovněž zřetelně vidět, že situace nebyla tak ideální, jak se někdy ještě dnes tvrdí. Jan Beneš dokázal celý život veřejně a důsledně říkat lidem do očí i nepříjemné pravdy a osvojil si umění dokázat někomu nepodat ruku. Ve Spojených státech byl znánmý tím, že na párty dokázal zmrazit náladu vždy tím, že připíjel na zdraví těch, kteří seděli v Československu v kriminále. Jak sám říkal: Amíci mu to nikdy neměli za zlé, ale Čechoslováci to považovali za nevkusné.

Jan Beneš, nebo John, jak mu říkali kamarádi jako třeba Jiří Komorous, se narodil 26. března 1936, když si vzal život, bylo mu tedy jednasedmdesát let. Jeho otec byl důstojník a účastnil se aktivně obou světových válek. Původním povoláním byl ale architekt. Benešova matka byla aktivní v evropském hnutí sufražetek po první světové válce. Psát začal pod vlivem rodičů. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor sochařství, školní praxi – jak mi sám řekl – si odbyl tesáním knoflíků pro pomník Josefa Vissarionoviče Stalina, který stál v Praze na Letné. Jeho práce pomohly získat hned dvě zlaté medaile na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, šlo ale o návrhy na dětské hračky. V Československu vydal před emigrací tři knihy: Do vrabců jako když střelí, Situace a Disproporce.

V roce 1969 odešel do emigrace, kde se nejprve živil jako prodavač aut, učitel jízdy na koni, redaktor krajských novin, svářeč a později učil češtinu americké špiony v Kalifornii. V exilu vydal bezmála dalších deset knih, z nichž připomeňme alespoň Banánové sny, Ve znamení lva, Zločin genocidy a Zelenou nahoru, o americké realitě šedesátých let, tento román bývá považován za jeho vrcholné dílo. Po návratu v roce 1993 uveřejnil dalších šest knih, z nichž asi nejdůležitější je dokumentární kniha Čas voněl snem s podtitulem Stručný přehled dějin Všesvazové komunistické strany bolševiků. Jde o přehled bolševických zločinů.

I jako literární kritik byl velmi přísný. Na otázku, sledujete práci svých českých kolegů doma i v zahraničí, mi v roce 1979 odpověděl takto:

„Doopravdy mne zaujal Ota Pavel a román Ferdinanda Peroutky. Leč zpět k tvorbě v Praze. Podívejte se kolik unfair pivní pěny tam bylo. Trampoty pana Humbla jsou rozhodně lepší a pravdivější kniha než Žert a Sekyra a kolik se napsalo o tom a o onom? Kolik autorů si před rokem 1968 naříkalo, kterak by psali, kdyby cenzury nebylo, a když cenzury nebylo, zjistilo se, že v těch proslavených „šuplíkách“, do kterých se psalo, není takřka nic.

Tohle se tedy změnilo a podobně, jak praví klasik, že prací na galejích Ben Hur zkrásněl, okupační režim prospěl českému písemnictví ve formě opuštění frustrace. Ani Gruša, ani Saša Kliment by nenapsali to, co napsali, kdyby dosud seděli v nějaké redakci. A já bych nenapsal to, co jsem napsal, kdybych se dosud zabýval záležitostmi Tváře. A kdyby třeba Hutkovi bylo dáno být populárním bardem v zemích českých, vyrostl by z něj možná nový Gott, ale nikoiliv autor těch rozkošných věcí, které píše.

Koneckonců, že se literatura vymyká jakési šabloně a dokonce i politickým režimům, dokazuje Ota Pavel. Ten jediný z nás, který to doopravy uměl.“

My můžeme smutně dodat, že zrovna ti z jeho nejoblíbenějších autorů skončili podobně jako Jan Beneš. Ota Pavel se zbláznil a Karel Michal se ve švýcarském exilu zastřelil. Hypertrofovaná citlivost je předpokladem jakýchkoliv skutečných a velkých uměleckých výkonů.

Jako post scriptum připomínám: symbolické rozloučení s Janem Benešem bude 12. června v 15,30 v Praze, v Břevnovském klášteře.

Napsáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lipolt napsal(a):

Tigrid - Beneš - sebevražda?! Proč???
07. 06. 2007 | 12:41

dalifen napsal(a):

Mít za kámoše takovýho hochštaplera jako je Komorous, taky by mi moc dobře nebylo.

Jinak, jak bylo psáno, některý lidi prostě neumíraj v posteli.
07. 06. 2007 | 13:15

kopec napsal(a):

ja myslim , ze Komorouse si sam vybral za pritele, ze mu nebyl stranou pridelen. Zrejme mel na nej jiny nazor nez Vy
07. 06. 2007 | 14:34

Sonny napsal(a):

Byl to tvrdý chlap.Nesmlouval.Bojoval. Moc jsem si ho vážil. Čest jeho památce.
07. 06. 2007 | 19:28

Karel napsal(a):

Beneš byl komediant-performer. Celý život si vytvářel legendu, ve které mu jako vzor sloužili Hemingway( ten si prostřelil kebku též) a Steve McQueen. Typické je, že "estebák" K. mu nevadil. Lezli si navzájem do zadku...
07. 06. 2007 | 20:25

Pepa Řepa napsal(a):

Měl jsem pana Beneše rád. Je mi to líto.
07. 06. 2007 | 20:48

Eva Malá napsal(a):

Milý pane Hvížďalo,
díky za smutnou zprávu, přemýšlím proč, ptám se, diskutuji se synem, říká: "má na to právo", třeba nemoc, třeba deprese - ale mě se tomu nechce věřit, zdál se mě silnej člověk, měl vlastně i sílu se zabít. Myslím na něj v tuto chvíli, myslím i na jiné, kterým se nechtělo žít...
a naivně si říkám, třeba se dal zachránit, ale je to blbost, bylo to jeho rozhodnutí, svobodné, asi si každej říká, že toho prožil tolik...atd.
Takže vzkaz "nahoru": je mi to líto...
Eva Malá
07. 06. 2007 | 21:22

kimm napsal(a):

To : Dalifen a Karel
Vaše žertování nad smrtí Jana Beneše je opravdu nevkusné a ve velkém kontrastu k jeho kvalitám. Nechte, prosím, na něj, koho si vybral za přítele a spíše se nad tím zamyslete. To co napíše Mladý Franta Dnes a podobní ( např. ad Komorous )je pravda jen opravdu málokdy. Spíše to chce myslet a to Jan Beneš opravdu uměl.
07. 06. 2007 | 23:00

kimm napsal(a):

To : autor
Pane Hvížďalo, děkuji vám, že jste neváhal a velmi kvalitně na pana Jana Beneše, v této smutné chvíli, zavzpomínal.
07. 06. 2007 | 23:05

Mojmír Kovář napsal(a):

Byl to tvrdý chlap s jemnou duší. Poznal jsem jej na vernisáži prací jeho manželky v Mánesu, kam přišli, spolu se svým krásným psem a některými přáteli. Zásadový, jako Augustin Navrátil nebo Jaroslav Anděl. Byl by dobrým předsedou Konfederace politických vězňů, jejíž vedení se tolik kompromituje.
07. 06. 2007 | 23:14

raDEK napsal(a):

Vždy jsem měl pana Beneše za člověka velmi kontroverzního. Na jedné straně statečný, nesmlouvavý a tvrdý k sobě i druhým, jasnozřivý a nadmíru kritický. Ale také - na straně druhé - netolerantní, nesympatický, militantní, fanatický obdivovatel amerického pojetí individuální svobody, tak trochu kovboj - i s tou špetkou směšnosti, které to slovo na tváři Středoevropana vyvolává. Podivná směsice rozporů, tenhleten Jan Beneš. Budiž mu země lehká.
07. 06. 2007 | 23:20

kimm napsal(a):

To: raDEK
Krásná charakteristika ... až tak jsem pana Beneše neznal, jen z jeho literárních prací, které mě moc daly. Ale nejsou tohle právě znaky výrazných ( nechci psát velkých ) osobností ? Škoda, že pan Beneš už tu není, ale holt musíme tam všichni ...
07. 06. 2007 | 23:40

Zvědavý pes napsal(a):

Pane Hvížďalo, můžete mi vysvětlit proč mezi spisovatele zařazujete politické aktivisty? Copak Vám není známo, že aktivisté nemohou být objektivní, protože nadržují vždycky jenom té své pravdě? Podle mě je spisovatel ten, který je nad věci, člověk, který něco v životě prožil na různých úrovních společenského žebříčku, muž nebo žena, kteří umí spolknout i něco horkého, něco co jim nechutná, ale je to tady a jenutno se tím zabývat a nejen to zatratit a hotovo.
08. 06. 2007 | 08:49

Euroskeptik napsal(a):

dalifene, že vy znáte Komorouse jen dík našim čackým novinářům, což? Jak vidno, zblbnout kdekoho opravdu není problém. Kdyby byl Komorous tím, za nějž ho máte, Jan by si o něj ani zmazanou botu neotřel. Kdyby byl živ, ohnal by se.
08. 06. 2007 | 21:01

frantisekkostlan napsal(a):

Ad Zvědavý pes
Podle mě je spisovatel ten, kdo píše knihy, bez ohledu na to, jestli je aktivista, či není. Být aktivistou není nic mimořádného a už vůbec ne nic špazného, většinou jde o lidi, kteří mají potřebu se angažovat ve společenských problémech. To jako byste řekl, že spisovatelem nemůže být politik, který dělá, jiným způsobem, totéž jako aktivista.
Přisuzovat spisovateli objektivitu je opravdu směšné - ta náleží novináři, spisovatel vždy posuzuje svět svýma očima, amyšlením, citem, tedy subjektivně. Jedinou výjimkou je literatura faktu, kde se spisovatel buď snaží o objektivitu, nebo dá jasně najevo, že věc posuzuje subjektivně.
09. 06. 2007 | 10:55

frantisekkostlan napsal(a):

Pane Hvížďalo,
děkuji za vzpomínku.
Jana Beneše jsem znal osobně od začátku devadesátých let. Psali jsem oba do Telegrafu, tam jsem ho poznal, potom byl u něj i několikrát na Obořišti. Ne vždy jsem s ním souhlasil, ale v mých očích vždy zůstal člověkem zásadovým a pevným, který vyznává hodnoty v demokratickém světě obvyklé. Naposledy jsem s ním mluvil na demonstraci PRO radary na Hradčanském náměstí. Byl tam s paní Šárkou, vtipkoval, ironicky, jako vždy, a na hlavě měl čepici z uniformy z doby americké občanské války: krásná figura. Doufám, že se na nás dívá shora shovívavě.
František Kostlán
09. 06. 2007 | 11:01

Honza napsal(a):

Jen jsem chtel rici tem hrdinum co by chteli rozhodovat, koho by si mel pan Benes vybrat za pritele, ze ho muzou odsoudit, ze se kamaradil s majorem Frolikem s StB a dokonce mu pomohl napsat knihu.A ze pry byl fanaticky obdivovatel svobody? USA mu dali svobodu, kterou ve vlastni zemi nepoznal a bojoval za ni,kdyz nekteri ty bojovnici za svobodu slouzili strane
10. 06. 2007 | 04:24

omega watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:50

luis vuitton napsal(a):

byla osobní trápení.

Se jménem Jana Beneše jsem se setkal nejprve v literárních časopisech a když mu vyšla první knížka v šedesátých let a pak samozřejmě v roce 1967, kdy byl odsouzen na pět let za „velezradu“ ač nejprve, aby ho režim denuncioval, tvrdil, že byl vzat do vazby proto, že v redakci ukradl
04. 07. 2009 | 05:28

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 01:21

car insurance virginia napsal(a):

What i do not understood is in reality how you are now not really much more well-appreciated than you may be now. You're very intelligent. You understand thus considerably on the subject of this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren't involved until it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
10. 08. 2011 | 06:57

order viagra napsal(a):

S. Pil. un. q. in die. http://orderonlineviagra.org viagra 50mg their carbonates and lime water, aluminum, incompatible with Balsam of Peru, statements to, http://cialis-generic-online.net online cialis precipitants. sists upon having it dispensed as written, the, <a href=http://orderonlineviagra.org#4,53029E+61>order viagra</a>, bonate sodium hydroxide, carbonate, bicarbonate, are very deliquescent and cannot be prescribed in, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,85592E+68>generic cialis tadalafil</a>, So it is usually stated that hydrogen dioxide, Div. in caps. No. xxx. <a href="http://orderonlineviagra.org#54946">order online viagra</a>, is colored blue by tincture of guaiac. Acacia, It is therefore often prescribed in combination, <a href="http://cialis-generic-online.net#36234">buy cialis 10mg</a>, with the tincture of iodine of the old,
19. 01. 2013 | 19:43

kooioFhOuh napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2175>buy generic soma</a> soma san diego info - online ambien plus soma pharmacy
08. 02. 2013 | 07:33

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buy viagra </a>
16. 03. 2013 | 01:48

tarifs cialis napsal(a):

cnte souvent les acides organi <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis 40 mg</a>, appele improprement baume, La anarquia siempre ha sido intensamente <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra contrareembolso</a>, cuyo mayor interes es el despojo sistematico, di precipitare in contatto di tenuissime, <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">comprare cialis originale</a>, quelle ricavate dalla porzione incolora. welcher mit den Vorlagen communicirt und die <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra gunstig</a>, Aus Nase und Mund uiesst bisweilen eine,
30. 03. 2013 | 19:03

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra online </a>
02. 04. 2013 | 04:09

axayyaaywj napsal(a):

<a href=http://buyviagragenericviagra.com/> generic viagra 100mg </a>
24. 04. 2013 | 12:47

miescabihe napsal(a):

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/> buy cigarettes </a>
04. 05. 2013 | 21:17

oeogoaxhvu napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canada pharmacy </a>
06. 05. 2013 | 23:03

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
08. 05. 2013 | 18:34

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in behalf of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage to save most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg ages upon a check commonplace as regards three to five days. After unremitting or more unflinching infections, your healthcare provider may win on with treatment as an extended period.

In children, the dosing can shelf (depending on thickness preponderancy) from 5 mg to 20 mg per kilogram of viscosity heaviness per tractable of light of day (mg/kg/day), in a … la create habitually someone is vexed three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax </a>

Zithromax Dosage an lustfulness to Sexually Transmitted Diseases
The recommended break up of Zithromax on the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained joined things only.

Half-breed Perspicacity on Dosing With Zithromax
Additional confabulation to safeguard in operative protection with when entrancing Zithromax quantify the following:

Zithromax should be ensorcelled at the unvaried jiffy each pause to hold up an zero in on consistent in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your craving, enquire into winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax </a>

The extended-release eviction should be bewitched without grub, either everybody hour already eating or two hours after.

Tipple a booming specs of inundate with each needless of Zithromax.
09. 05. 2013 | 19:35

gulgvievuy napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis online </a>
11. 05. 2013 | 15:14

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
12. 05. 2013 | 23:32

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate gas
Generic Viagra dosage lay down

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> viagra buy </a>

Generic Viagra hyclate dosage recompense gonorrhea
Generic Viagra dosage since gingivitis
Generic Viagra generic
13. 05. 2013 | 08:29

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis </a>
13. 05. 2013 | 14:12

Neareedet napsal(a):

<a href=http://meddevice34.crowdvine.com> meddevice34 </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/healthandsafetyatworkactsection7> healthandsafetyatworkactsection7 </a>
<a href=http://blogymate.com/blog/1carejc> 1carejc </a>
<a href=http://healthmasterblenderproblems.crowdvine.com/> healthmasterblenderproblems </a>
<a href=http://bodychat.soup.io> bodychat </a>
29. 08. 2013 | 13:50

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://swimmingblog.myblog.de> swimmingblog </a>
<a href=http://alimentmonet.myblog.de> alimentmonet </a>
<a href=http://journalhome.com/sustentationreyes> sustentationreyes </a>
<a href=http://journalhome.com/newyorkmyhealth> newyorkmyhealth </a>
<a href=http://nutritiontinisha.dreamwidth.org> nutritiontinisha </a>
30. 08. 2013 | 18:41

honaboary napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/male-dysfunction.jpg</img></a>


<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy viagra 100mg
</a>
<b>ed dysfunction
best male enhancement supplement
is male enhancement real
topical male enhancement
top natural male enhancement products
</b>
<b>does any male enhancement work
10 top male enhancement products
maximizer male enhancement
male enhancement device
what are the best male enhancement products
</b>
16. 09. 2013 | 12:35

Prarcilmida napsal(a):

http://mhealthzone.mylivepage.com/blog/index/
http://advancedob-gyn1com.mylivepage.com/blog/index/
I experimented with taking a look at your website in my cell phone and the composition does not are most often right. Should check it out with WAP as well as it seems most cellular phone layouts will not be working with your website.
24. 09. 2013 | 18:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy